Onvoldoende betaling van het Rijk verdubbelt tekort tot bijna 2 millioen GRATIS HUID-ADVIES en MAKE-UP Katholiek Militair Tehuis vijf jaar in „De Burcht" Jeugdconcert doorN Orkest Cabaret Bric a Brac in in Aerdenhout 4 ffatt enbuvg HAARLEMS GEMEENTEBEGROTING 1954 Onderwijs grote financiële handicap in nieuwe begroting HOOGTEZON H. J. Maertens N. V. Pauselijke onderscheiding voor secretaris J. Vermeulen Auto's zonder chauffeur Volleybal Deze week: Haarlemse dames en heren tegen Zaandamse teams Nestor kerkzangers onderscheiden j-Brieven van lezers HAARLEMS MATRASSENHUISl Post onvoorziene uitgaven f 1.399.788 MOLENDIJK'S KAPSALON Werken van Bramhs en Van Gilse O. SLAVENBURG'S BANK FAMILIEFEEST TEN BATE VAN DE ST. JOZEF-KLEUTERSCHOOL Piano-recital van Henk Bijvanck Batig saldi Gemeente bedrijven Bijna IV2 millioen aan electriciteit 1000.- Geen feest Installatie burgemeester Rondreis om naasten liefde nu in Heemstede Gemeentelijke subsi in 1954 Toneel en muziek dezelfde bedrage bedeeld GEEN NACHT ZONDER MATRA DINSDAG 24 NOVEMBER 1953 PAGII De Pluimveetentoonstelling Feestavond van de Onder 1. T uinlieden vereniging Tegen auto opgelopen R.K.G.V. Hercules BLOEMENDAAL Doe mee en verdien Opbrengst collecte HA A RLEMMERLIEDE HEEMSTEDE Aanrijding Paarden op hol ZANDVt Bevolkingstoenemingl Beurs van Amsterdam Beurs van New York In ons blad van 13 October-j.l. stelden wij na een onderhoud met de wet houder van Financiën, de heer W, C. Bakker, vast, dat de nieuwe begroting zou moeten sluiten met een tekort van circa twee millioen gulden of het dubbele van dit jaar. Vanmorgen is de begroting 1934 verschenen en daaruit blijkt, dat het tekort gesteld is op f 1.890.000. Daarbij is nog geen rekening gehouden met de huurverhoging, de belastingherziening, de uitkeringen aan het gemeentepersoneel met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1953 en de verhoging der lerarensalarissen. Teneinde een en ander op te vangen, is de post „onvoorziene uitgaven", totaal bedragende f 1.399.788, verhoogd met een extra-bedrag van f 595.735. Zoals bekend worden ook de aflossingen en rente voor uit te voeren openbare werken geput uit deze post. De verhoging der uitkering uit het gemeentefonds (van 116 tot 120%) geeft de gemeente een hogere inkomst van f290.750, een bedrag, dat nog geen 50% van de hogere salarislasten dekt. Advertentie In de toelichting schrijven B. en W. aan de raad, dat de opnieuw belangrijke toeneming van het begrotingstekort niet mag worden toegeschreven aan een te royale, onvoorzichtig gevoerde, uit gaven-politiek. Ook al is het college van mening, dat een vooruitstrevend beleid behoort te worden gevoerd, toch zal de nodige voorzichtigheid betracht worden in verband met de financiële mogelijkheden, welke de gemeente nog zijn gelaten. De uitkering uit het gemeentefonds blijft ten enenmale ten achter bij de geraamde uitgaven. Wei heeft ook Haar lem gedurende de laatste jaren meer ontvangen, maar de bedragen waren nauwelijks voldoende ter bestrijding van de uit wettelijke regelingen en andere rijksmaatregelen voortvloeiende uitgaven. Daarnaast stelden de overige onderdelen van de gemeentelijke huis; houding grotere eisen: de sociale eri culturele verzorging, de bevordering van de volksgezondheid, scholen, onder houd van openbare gebouwen, straten en wegen, inhalen van achterstand in openbare werken, etc. Het stadsbestuur had er nu eenmaal voor te zorgen, dat het verzorgingspeil van Haarlem niet achterop zou raken bij dat van andere grote gemeenten van ongeveer gelijke omvang en structuur. Ten aanzien van de ondernemingsbe lasting heeft Haarlem in vergelijking met andere gemeenten slechts beschei den geprofiteerd van de stijgende op brengst. Een nieuwe regeling betreffende de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten is nog steeds niet vastge steld. Gehoopt wordt dat een hogere uitkering zal worden verkregen krach tens de mogelijkheid van een correctie indien zich omstandigheden voordoen, welke doen verwachten, dat de uitke ring aanmerkelijk te kort zou schieten in de behoeften van enige gemeente aan algemene inkomsten. De regeling van de minister van Bin nenlandse Zaken, voor 1954 getroffen, brengt Haarlem in het complex der uit keringen totaal op f 11.346.050; bij be stendiging van de oude regeling zou dat zijn f 11.278.688. Het voordelig verschil bedraagt dus slechts f 67.400. Er is geprotesteerd tegen deze rege ling en het is te hopen dat er een beter inzicht doorbreekt. Het blijft noodzake lijk dat aan de gemeenten de nodige armslag wordt gegeven in de vorm van een eigen belastinggebied van zodanige omvang, dat daarvan althans niet on middellijk ten volle gebruik zal hoeven te worden gemaakt. Het is noodzakelijk dat de gemeente weet welke middelen in de naaste toe komst tot haar dienst staan mede met het oog op de kapitaals-investeringen. In de toekomst zullen vele belangrijke werken moeten worden uitgevoerd, welke zeer grote geldelijke offers zul len vragen. De meest noodzakelijke werken werden ter hand genomen, maar de vraag rijst of op deze wijze kan worden voortgegaan. Niet alleen moet nog een achterstand van vóór en tijdens de oorlogsjaren worden inge haald, bovendien zijn er in de loop der jaren vgle wensen en verlangens tot uiting gekomen ten aanzien waarvan de vraag rees of en zo ja, wanneer deze kunnen worden bevredigd en in welke mate deze voorrang moesten heb ben boven andere, evenzeer -noodzake lijke werken. Daartoe is het reeds door ons aange kondigde investeringsplan door een commissie in uitvoering. Verschillende wensen en verlangens zullen zorgvuldig moeten worden getoetst en tegenover elkander op hun urgentie worden afge wogen. natuurlijk in verband met de financiële mogelijkheden. In de begro ting is voor rente en afschrijving van in 1954 te voteren kapitaalscredieten (ongeveer f 5.000.000) een bedrag van f 410.000 uitgetrokken. Advertentie Op veelvuldig verzoek herhaling van het A.s. Donderdag is de Schoonheids- Specialiste van Cosmetica, Dr. v. d. HOOG, aanwezig. - Gaarne zullen wij U noteren. SANTPOORTERPLEIN 1 - Tel. 19706 Buslijn 3-4 Hoewel de vergoeding der politie kosten nog niet vaststaat, nemen B. en W. aan, dat een verbeterde regeling in elk geval in 1954 tot stand zal komen en dat het geraamde nadelige saldo op de politieposten ad f 267.549 aanzienlijk zal kunnen worden verlaagd. De post onvoorzien dient verder om schilder werk in de wintermaanden te doen uit voeren f 58.800), de kosten van zie- kenvervoer op te vangen, niet terug te ontvangen kosten voor de dienst Be scherming Bevolking onder te brengen 'etc. Wanneer wij de verschillende hoofd stukken nagaan blijkt het volgende: nadelig verschil hoofdstuk Algemeen Beheer f 72.562; Openbare Veiligheid voordelig verschil Politie f 29.504; Brandweer nadelig verschil f 5.648; Volksgezondheid nadelig verschil van f 45.311 waarin begrepen f 25.000 voor bevolkingsonderzoek t.b.c. Zeer groot is het nadelig veïschil van het hoofdstuk Openbare Werken, n.l. f 240.114 extra. Het grootste deel hiervan wordt veroorzaakt door het rioleringsplan f 112.040; onderhoud straten en wegen f 61.457 en nadelig saldo Reiniging f 63.394. Voordelig saldo is het aandeel opbrengst motor rijtuigenbelasting met f 20.000 en straatbelasting met f 10.000. Een tweede groot nadelig hoofdstuk is dat van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen met f 693.143, hiervan komt bijna f 180.000 voor rekening van Kunsten en Wetenschappen en uitgaven van culturele aard. De grootste posten zijn ontstaan door de stadsbibliotheek, subsidiën jeugdwerk en sport. Anders dan vroeger ziet het hoofd stuk Maatschappelijke Steun en Voor zorg er uit. Toch wordt hier ook ruim f 130.000 meer voor gevraagd; grootste posten Steun Armlastigen en Krank zinnigenverpleging. Het hoofdstuk Economische Aangele genheden brengt een voordeel van 1J4 ton, ontstaan doordat thans niet meer f 120.000 nodig was voor Flora en Lichtstad. Het nadelig verschil inzake belastin gen schuilt voornamelijk in de uitkering ondernemingsbelastingen (ruim twee en half millioen minder). Daar staat ech ter tegenover een voordeel van ruim twee millioen uit Rijksuitkeringen. De begroting der Gewone Dienst sluit tenslotte met een bedrag van f 40.537.000. Op het ogenblik is men in het R.K. Verenigingsgebouw druk bezig met het in orde maken van de grote Provinciale Pluimveetentoonstelling welke Vrijdag officieel geopend zal worden en die ge organiseerd is door „De Eendracht". Er is voor deze tentoonstelling een zeer grote belangstelling. Advertentie VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Maandag 9 November was het vijf jaar geleden, dat het Katholiek Mili tair Tehuis ondergebracht werd in „De Burcht" aan het Donkere Begijn hof. Dit lustrum werd gisteravond in de grote zaal van „De Leeuwerik" feestelijk gevierd, waarbij de R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" voor het voetlicht kwam met „De pa rochie van Eikendonk". De avond, die speciaal voor genodig den was georganiseerd,- kreeg nog bij zondere luister, toen de directeur van het Katholiek Militair Tehuis, pater A. Groen O.F.M., in de pauze mede deelde, dat Z. H. de Paus het gouden ere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice" had toegekend aan de heer J. Vermeu len, secretaris van het bestuur. Bij het begin van de avond sprak pa ter Groen een kort woord ter inleiding, waarin hij de talrijke gasten hartelijk welkom heette. Dat onder hen de De- kende aalmoezenier, majoor Nijssen, niet ontbrak, sprak welhaast vanzelf en het deed deze zichtbaar goed weer onder zijn Haarlemse vrienden enkele uurtjes te vertoeven. Zijn opvolger, de garni zoensaalmoezenier Haver, was ook aanwezig, evenals de legerpredikant in Haarlem, majoor ds. v. d. Braak. Ver der noemen wij nog de commandanten van de Ripperda- en Koudenhorn- kazeme, en pater Groen dankte hen met nadruk voor de buitengewone band, die, mede dank zij hen, tussen de aalmoezeniers en de kazernes ont staan Was. Uiteraard ontbraken ook niet verte genwoordigers van de Officieren- en Onderofficierenvereniging en de aan wezigheid van burgemeester Cremers, later op de avond, werd bijzonder op prijs gesteld. Van Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, was een sympathiek schrijven ontvangen. Pater Groen dankte de negentig meisjes, die geregeld een prettige sfeer in het Tehuis weten te schep pen, voor haar uitstekende medewer king. In zijn dankbaarheid betrok hij met enkele geestige woorden vader en moeder Van der Star en natuurlijk de donateurs, die het werk voor de mi litairen mogelijk maken. Nadat „Thijm" het eerste bedrijf had gespeeld, verscheen aalmoezenier Ha ver op de planken en hij feliciteerde het bestuur van harte met dit eerste lustrum. Hij herinnerde er aan, dat het werk van het bestuur niet gemakke lijk is, maar dat de goede resultaten niet uitgebleven zijn. Feitelijk achtte hij zich de spreekbuis van zijn voor ganger, aalmoezenier Nijssen, van wiens werk hij de vruchten mocht plukken. Aalmoezenier Haver kwam niet met lege handen, want namens de ouders van de militairen kon hij een bedrag van f 184.05 overhandigen voor de radio-actie. De oud-donateurs waren evenmin achtergebleven en brachten f 348.65 bijeen. Met veel dank nam de penningmeester deze gaven in ont vangst. De garnizoensaalmoezenier besloot zijn toespraak met een pittige opwek king tot allen om hun steun te blijven geven en in het bijzonder met de ko mende feestdagen de militairen niet te vergeten. In de pauze sprak nog pater Groen, die de activiteit van de bestuursleden hogelijk prees en met name secretaris Vermeulen met vriendelijke woorden overlaadde om te laten uitkomen, hoe diens werk van ruim vijf en twintig jaren voor de militairen wordt gewaar deerd. Daarom was het hem een vreug de deze harde werker de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Ponti fice" te kunnen opspelden. De heer Vermeulen dankte voor dat huldebetoon kort maar krachtig en was overigens van mening, dat men mis schien te veel naar de buitenkant had gekeken! Zoals gezegd, „Alberdingk Thijm" nam het leeuwenaandeel op deze avond voor zijn rekening (figuurlijk tenmin ste) en bracht het nu welbekende stuk van René Bosch „De parochie van Eikendonk" weer met vaardigheid voor het voetlicht. Meer dan eens hebben wij aan stuk en spel onze aandacht gewijd, zodat wij nu met een enkele vermelding mogen volstaan. „De paro chie" blijkt het nog steeds te doen en „Thijm" mocht na afloop een hartelijk applaus incasseren. Billijke tarieven, prospectus op aanvr. Amsterdamsche Rijtuig Mij., Plein 21 BIOSCOPEN: Rembrandt: „Moulin rouge". Boven 18 j. Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Maske in Blau". Boven 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin rouge". Boven 18 jaar. Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Dè vallei van de haat". Bo ven 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: ,,'t Is feest in Parijs", strikt volwas senen. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het duel bij Silver Creek". Boven 14 jaar. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ontkomen doet niet een". Boven 18 jaar. Tijden: Maandag tot en met Donder dag 2.30 en 8 uur. Dinsdag 24 November Minerva: Georgette Hagedoorn (H.K.G.), 8.15 uur. Concertgebouw: Lezing Wim Kan, 8 uur. Woensdag 25 November Stadsschouwburg: De Haagsche Come- die" in „Het uur der verrukking", 8 u. Concertgebouw: Louise Parker en Gerard Hengeveld (HaarL Kunst Gem.), 8 uur. Minerva: „Opgejaagde Kudde", film over Oostpriesterhulp, 8.15 uur. TENTOONSTELLINGEN: Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur, Zondag van 1316 uur. Huis Van Looy: „Toegepaste Kunst", expositie door leden van „Kunst zij ons Doel". Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102: „Le musée chez soi". Voor de liefhebbers van volleybal valt er Woensdagavond in het Krelagehuis weer veel te genieten. Haarlemse dames en heren zestallen zullen enige wedstrij den spelen tegen teams uit Zaandam. Na de goede resultaten tegen de ploe gen uit Leiden van enige weken geleden verwachten wij thans van beide teams overwinningen. Ook voor de competitie zijn enkele in teressante ontmoetingen vastgesteld. In de damesafdeling komen de Velox-da- mes III in het veld tegen de ploeg van Leonidas, welke wedstrijd zeker door laatstgenoemd team gewonnen kan wor den. Het tweede team van Velox gaat eveneens de strijd aanbinden, doch ook in deze wedstrijd zien wij niet veel suc ces, want het gedegradeerde V.C.R-team zal zeker te sterk zijn. Na het fraaie resultaat van de Onze Gezellen-reserveploeg van verleden, week zijn wij geneigd ook in de wed strijd tegen O.V.R.A. II een kansje te zien. Zijn de verwachtingen voor de da mesteams dus niet zo hoopvol, geheel anders is het met de katholieke heren teams gesteld. Het Velox-team. doet het tot heden in de eerste klasse lang niet kwaad en ook d§ze week zijn er tegen het ongeslagen PS.V.H.-team zeker winstkansen. Het is alleen te hopen dat Verheem er deze week weer geheel in zal zijn, zodat zijn aanvallende spel in samenwerking met. de stug verdedigende Broeken succes zal geven. Ook het eerste team van H.B.C. komt weer in het veld en deze wedstrijd tegen het nog ongeslagen Velsense Langzaam maar zeker groeit bij de jeugd de belangstelling voor de concer ten. waarvan er een viertal per seizoen plaats vinden, die speciaal bedoeld zijn voor de schoolgaande jeugd. Ook dit maal moest men twee uitvoeringen ge ven, waarbij wij opmerkten, dat de mid daguitvoering alweer beter bezocht was dan de vorige keer. Het avondconcert was wederom totaal uitverkocht. De di rigent en inleider van het programma, Marinus Adam, had voor dit concert twee werken gekozen, waarbij wij in het begin, voor één er van, wel wat hui verig waren. Dit betrof het dubbelcon cert voor viool en cello van Brahms, één der laatste werken die Brahms in zijn symphonische arbeid schiep. Mede echter door de voortreffelijke inleiding, die kort en bondig was, heeft Marinus Adam de jeugd toch kunnen interesse ren voor dit. typische Brahms-werk. Door speciaal de componist Brahms te belichten en iets in het algemeen over het „concert" te zeggen, was het ge zichtsveld voor de jeugd, vooral 's avonds, wat breder geworden. De bei- Advertentie Documentaire Credieten Rotterdam-Amsterdam-Den Haag Dordrecht - Haarlem - Schiedam Amersfoort - Maassluis Vlaardingen - IJsselmonde AGENTSCHAPPEN: Zevenbergen Middelbarnis Sommelsdijk Vrijhoeve-Capelle - Zwijndrecht Pater A. Groen speldt de heer J. Vermeulen de pauselijke onderscheiding op. Een groepje parochianen van Sint An- tonius te Aerdenhout heeft enige tijd ge leden het initiatief genomen om een cabaret-programma samen te stellen, dat enerzijds kwalitatief voldoende zou zijn om belangstellenden enkele uren te amu seren en dat als gevolg daarvan ander zijds de nodige baten zou afwerpen voor de onlangs in gebruik genomen St. Jozef kleuterschool aan de Teding van Berk houtlaan. Dit gelegenheidsensemble, voor ons bestaande uit naamloze acteurs en actrices, is in die tweevoudige opzet uit stekend geslaagd. Rustig weggedoken in een hoekje van het jeugdhuis aan de Sparrenlaan en omringd door pleizierige mensen hebben wij deze amateurs aan het werk gezien in hun „Cabaret Bric a Brac" en de stemming was die van een gezellig familiefeest, een vrolijk onder-onsje, waarbij niemand zich druk maakt, als men op het toneel eens een steek laat vallen Dat wil overigens niet zeggen, dat dit cabaret niet au sérieux genomen mocht worden en met een vriendelijk stukje, alleen terwille van de goede zaak. voldoende beloond, zou zijn. De prestaties, bezien volgens amateuris tische normen, toonden aan, dat de voor bereiding gedegen is geweest, dat deze mensen zich er niet met een „Jantje van Leiden" hadden afgemaakt en dat er met succes naar gestreefd was de entourage zo goed mogelijk te verzorgen. Daar kwam nog bij. dat het programma van maar liefst twintig nummers bijzonder vlot en zonder hiaten werd afgewerkt. Natuurlijk, het ene nummer viel ge lukkiger uit dan het andere, maar de algemene indruk was die van een goed gecomponeerd programma, dat geen té hoge eisen stelde en dat voldoende amu sant was om de stemming op dit paro chie-familiefeest niet te verminderen. In sommige nummers werd een sfeer op geroepen. die aan een bepaalde situatie ontegenzeggelijk een charmante tint gaf. Wij denken in dit verband aan de ver rukkelijke „Mona Lisa", de kostelijke „invitation a la Valse' (een prima num mer) en aan „Le Moulin Rouge", dat helaas wat als de bekende nachtkaars uitging. De vocalistische talenten waren even min te miskennen en geheel in het kader van de avond lagen de liedjes in het lichtere genre; Johnny, Vaja Con Dios, de Choo-Buy Song en enkele wals- en foxtrotmelodietjes kregen een hartelijk onthaal. Van het overige noemen wij de voortreffelijke „Lelijke Silly", het raak getroffen „Dameskoortje", de onweer staanbare rekenaar en. natuurlijk het kleuterklasje, dat zijn epiloog vond in de Amsterdamse versie van „De Wolf en de zeven geitjes''. Het gilde van de werksters zorgde voor een feestelijk slot en dat daarin het enthousiasme in de zaal én op het toneel zich uit kon vieren, kan na dat alles niet verwonderlijk heten. W. H. De Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omstreken" heeft ge meend de maandelijkse bijeenkomsten, waar vrijwel uitsluitend vakonderwer pen behandeld worden, eens per jaar te doen afwisselen met een feestavond. Het bestuur deed daartoe een beroep op de leden om aardige prijsjes ter be schikking te stellen. De verzorging van het vrolijk gedeelte van de avond was opgedragen aan Harry Meijer en Tru- die Schulpzand. De gezellige boven zaal van hotel „Boekenrode" droeg Zaterdagavond het hare bij, om deze feestavond, die uitmuntte door een be schaafde vrolijkheid, tot een succes te maken. Met deze feestavond is zeker de onderlinge band van vriendschap, die altijd het kenmerk is geweest van deze zeer op zichzelf staande vereniging, zoals er wellicht geen tweede in Heem stede bestaat, weer sterk aangehaald en verwacht mag worden, dat op de ver gadering, welke Woensdag in het Volkskoffiehuis gehouden wordt en om 8 uur begint, nog wel zal worden na gekaart over de zo succesvolle feest avond. En daarna zal men weer zijn aandacht schenken aan de agenda van deze vergadering, welke o.m. de uitslag van de tuinkeuring bevat, alsmede een lezing van de heer A. de Zoete, as sistent bij de R. T. V. D. te Lisse, die zal spreken over „Ziektebestrijding en bestrijdingsmiddelen in de Sierteelt" Dat ook nu weer vele inzendingen worden verwacht van de leden teneinde de kennis zoveel mogelijk te vermeer deren, spreekt vanzelf. de concertmeesters van het orkest, Jan Hesmerg, viool, en Eduard Biele, cello, kweten zich op lofwaardige wijze van hun in dubbel opzicht moeilijke taak. Technisch en stylistisch verkregen zij in een voorbeeldige samenwerking met het orkest, een raak gekarakteriseerde Brahms Het met een vraagteken aangeduide stuk op het programma bleek een werk van de Nederlandse componist Jan van Gilse te zijn. De verrassing bleef hierbij in de tijdssfeer, want Marinus Adam vertelde alleen slechts, dat het stuk be stond uit een thema met variaties. Welk thema? Daar moesten de jeugdige concertbezoekers zelf maar naar luiste ren. Groot was de gelukkig goed be dwongen hilariteit, toen dit het St. Ni- colaas-liedje bleek te zijn „Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan". Intussen is dit een uitstekend en knap gecomponeerd werk. Van Gilze blijkt zijn vak te verstaan tot in de details Deze vaardig en vlot geschreven varia ties leggen hiervan op ondubbelzinnige wijze getuigenis af. Marinus Adam had hiermede niet alleen een originele, maar ook een uit muzikaal oogpunt uitsteken de keuze gedaan. Dit pakte echt iets, waar het tenslotte bij deze jeugdcon- certen voor het grootste gedeelte om gaat. Het succes hierna was voor de di rigent en uitvoerenden terecht zeer groot. JAN LAARVELD Een juiste karakteristiek over het spel van Henk Bijvanck, die zich Maandag avond in de tuinzaal in een recital liet horen, is niet bepaald gemakkelijk on der woorden te brengen. Het spel van deze pianist is soms zeer verwonderlijk, evenals zijn uiterlijke handelingen aan de piano. Komen deze laatste uit zijn innerlijke belevingen voort of zijn ze op gelegd? In het eerste geval zijn ze te accepteren als zijnde een logisch gevolg van zijn zwaar geromantiseerde, zo niet dramatische, muzikale opvattingen. Het tweede wil ik niet nader analyseren, daar ik niet aan kan nemen, dat deze pianist bewust, uit zucht naar pose, bij na twee uur lang comedie zou zitten spelen. Het feit. dat Henk Bijvanck bij voorbeeld in Beethoven's Appassionata- sonate. af en toe een lyrisch thema mee zingt (al was het zachtjes) moet wel ar geloos geschieden. Hoewel ik de opvat ting van Henk Bijvanck niet kan delen, heeft zijn spel toch een bepaald stempel. Een uitstekende pianistische techniek staat hem ter beschikking. In Schubert's Sonate in A dur deed hij ongetwijfeld mooie lyrische dingen, evenals in de Impromptu's en Moments musicaux van dezelfde componist. Bach. Beethoven en Brahms konden mij echter wegens de ongemotiveerde rubati in stylistisch op zicht niet bekoren. Bovendien was de toepassing der dynamiek m.i. ook zeer onevenwichtig, zelfs hier en daar bij Schubert. Eigenlijk is dit alles jammer, want Henk Bijvanck bezit zeer zeker muzikale kwaliteiten. Zijn visie ie echter in onze hedendaagse muzikale opvattingen ver ouderd. Zijn eigen Sonatine bleek een sympathiek werk te zijn, eveneens ech ter zonder nieuwe klanken te laten ho ren. Misschien kan Henk Bijvanck nog iets in deze richting werken, hetgeen zijn overigens gedegen pianospel zeer ten goede zou komen JAN LAARVELD Het batig saldo van het Energiebedrijf is voor 1954 geraamd op 1.560.000, ongeveer gelijk aan het vorig jaar. Hiervan komt voor rekening van de afdeling gas slechts 135.750. Het is wel interessant uit de be groting te vernemen, dat het batig saldo volgens de rekening in 1952 bedroeg 1 2.371.000. Het batig saldo van het water bedrijf is gesteld op 94.000 75.300). Hier bedroeg het werkelijk saldo in 1952 ruim 150.000. En met het slachthuis schijnt het beter te gaan. Geraamde winst 12.460 te genover 8.400 dit jaar. Op de hoek van de Santpoorterstraat en de Wouwermanstraat is Zondagmid dag 1 uur de 11-jarige H. F. M. Jansen plotseling spelenderwijs de Santpoor terstraat overgestoken, waarbij hij tegen een juist passerende auto is op gelopen. Met een lichte hersenschudding en enige schaafwonden aan het gezicht is de jongen naar zijn woning overge bracht. De turnavond van Woensdag voor de leden van de R.K.G.V. Hercules is ver schoven naar hedenavond. Voorts zal de H. Man zijn opwachting bij Hercules ko men maken. In de verschillende afdelingen komt St. Nicolaas: Maandag 20 November in O ver veen; Dinsdag 1 December in de Amsterdamse Buurt en Vrijdag 4 Decem ber in de zaal aan de Westergracht. De tijden zullen door de leiders worden be kendgemaakt, terwijl de ouders op de verschillende avonden welkom zijn. V.C.K.-team zal zeker grote moeilijk' heden leveren. Wij hebben evenwel vol doende vertrouwen in de ploeg van Hil- terman en Zijm om minstens één puntje te verwachten. Het volledige programma luidt: DAMES: Leonidas IVelox III: Ste- denontmoeting HaarlemZaandam; P.S. V.H. I—O.V.R.A. I; P.S.V.H. II—B.G.V. I; V.C.R. I—Velox II; Spaarnestad I—H.V. S. III; O.V.R.A. II—Onze Gezellen II; Santpoort I—M.H.B.S. I. HEREN: H.V.S. Ill—P.W.N. I; V.C.R. I Brandweer I; Stedenontmoeting Haar lem—Zaandam: O.V.R.A. I—P.S.V.H. II; V.C.K. I—H.B.C I- P.S.V.H. I—Velox I; die Raeckse III—B.G.V. II; Rapiditas IIT die Raeckse IV; Rapiditas IISpor die Raeckse IV; Rapiditas IISpor tief I. Advertentie WIELERSPORT Wereld «of 44 Kar- 871 meter, Coppi it, Mileen 7-11-42 «Htoe&foecotd (Ierland L *dverteane» Dinsdag bezichtigen Bij het zilvéren zangersjubileum van de heer S. J. Kuijper, Cantor van het koor der Kathedrale Basiliek, werd Zondag na de plechtige Hoogmis aan de jubilaris en zijn familie een feeste lijk ontbijt aangeboden in de Koorzaal St. Bavo. Plebaan H. W. Agterof opende de rij van sprekers. Na de verschillende goede eigenschappen van de heer Kuij per te hebben belicht, overhandigde hij aan diens echtgenote het Zilveren Kruis van Verdienste, met het verzoek dit haar echtgenoot namens de parochie op de borst te willen spelden. Een klein koortje, o.l.v. de heer H. Serné, zong hierop een meerstemmig: Hij leve lang. Vervolgens sprak dr. A. I. M. Kat als directeur van het zangkoor en éls diocesaan voorzitter van de St. Grego- rius Vereniging. Na in een geestige toespraak te hebben medegedeeld dat het zo juist opgerichte zilveren kruis t.z.t. een toegangskaart aan de Heel- poort zou zijn, reikte hij de jubilaris het ere-diploma der St. Gregorius Ver eniging uit als „bewijs van plaatsbe spreking". Namens bestuur, leden en ere-leden van het zangkoor „Cantemus Domino" overhandigde de heer J. van Velzen, onder het voorlezen van een toepasse lijk gedicht, een encyclopaedie. Nadat ook een der leden nog zijn be rijmde wensen had uitgesproken, dank te de jubilaris, die zich maar node liet welgevallen zo in het brandpunt der belangstelling te worden gezet, in enkele welgekozen woorden voor de hem gebrachte hulde. j-j •S Tl*. De in de gemeente Bloemendaal ge houden Klaprooscollecte ten bate van het Ned. Oorlogsgravencomité heeft f 548.33 opgebracht. Gisteren was ik met mijn grote zoon in het Lido-theater, alwaar de film ,,'t Is feest in Parijs" draait. Toegegeven, het is een kostelijk Frans product van Du- vivier, maar wij zijn hier toch minder luchthartig en kleden ons beter, ook al door de mist die ons soms overvalt. Ik vraag mij af, waarom deze film toelaat baar is, terwijl andere films soms om een mindere reden afgekeurd worden. Met uw uitroep: Gaat- dat zien! ben ik het dan ook niet eens. Kr. Naschrift van de redactie: De K.F.C. heeft de film voor strikt volwassenen gekeurd, hetgeen onder de advertentie vermeld werd. In de recensie werd de restrictie voor volwassenen gemaakt. Wij geven toe, dat het woordje „strikt" daar bij zeer wel geplaats kan worden. De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zal Donderdag 3 December bijeenkomen ter gelegenheid van de instal latie van de nieuwe burgemeester drs. J. J M. Visser. Wij behoeven de Kapelwagen van de Oostpriesterhulp wel niet nader bij onze Heemsteedse lezers te introduceren. De gehele vorige week heett de wagen in Haarlem geopereerd met een verheugend resultaat. Morgen is de beurt aan Heem stede. Van 12-13 uur staat de Kapel wagen in de Jan van Goyenstraat en 's avonds van 18-21 uur op het Wilhel- minaplein. In het Minervatheater draait Woensdag- en Donderdagavond om 8 uur de film „Verjaagde Kudde". Pater Pontennagel en Cees Griffioen geven toelichtingen. De Bisschop heeft tot advisel K.A.B. te Haarlem benoemd M R. A. Renckens der parochie van I Elisabeth en Barbera. Gezien het grote succes van dq ting ten bate van de Haarlemse bewaarplaatssen hebben B. en stemming gegeven het aantal 11 verhogen van 2000 tot 3000. Dat niet veel. In de opera „De verkochte waarvan de Nederlandse Opera avond in de Stadsschouwburg i| hoofdrol (Marsjenka) vertolkt door de Haarlemse sopraan Cor| Beckum. Zoals bekend is in ons lan| Nederlandse Cadeaukring op waarbij 1.000 zaken, verdeeld steden, in Nederland zijn aang In Haarlem zijn het er veertig, der vele grote. Een alleraardig teem, waarover de zaken, die bleem van de Kring op de étal hebben, nu nader kunnen inlichl Zondag 29 November organisl M .C. Haarlem een pittige ba baarheidsrit met een lengte vai| 85 a 90 km. De start is om 1.30 uur Meijer, Ramplaan, Haarlem. Gemiddelde snelheden: lichte ren en auto's 36 km/u; zware 40 km/u. Na afloop direct prij| king. x Van de vele subsidies, op de 1954 uitgetrokken, noemen wij classering 350; Kath. Gezinsvoogdij tronage 300; Bescherming van Zuif 19.500 (waarvan 7.500 voor het Kruis): Wijkverpleging ƒ25.500 (I 9.000 voor het Wit-Gele Kruis )f Openbare Leeszaal en Bibliotheek 11.000). Subsidie ter bevordering toneelkunst wederom 30.000: Nq lands Philharmonisch Orkest 80.0 Militair Tehuis 1000: Kath. Speell 14.865; Kleine Theresia Stichting St. Marthavereniging 500; kraan verdelen over drie verenigingen, I Juliaantjes 600: gezinshulp totaalj Maandagochtend omstreeks 10 botste Op dé Hildebrandtlaan jarige bromfietsberijdster J. Heemstede tegen de 55-jarige J. K. uit Haarlem. Beiden vielerl grond en de vrouw moest met el senschudding naar de Marias| overgebracht worden, vanwaar naar huis kon worden vervoerd. rijding was ontstaan, doordat de I bij het veranderen van richting! doende op het verkeer gelet had bromfiets achter hem niet hadl merkt. De man zelf liep geen letl Gistermorgen sloegen op de weteringkade twee voor een wag| spannen paarden op hol, doord schrokken van een auto van de Ge telijke Reiniging, die kwam aan! over de Zomerkade. De dieren ma rechtsomkeert en sloegen de rjf van de Gouwweteringkade weeri wijl de voerman, de 23-jarige vej G. v. d. B. uit Haarlemmerliede bok werd geslingerd. Aan het eil de kade liepen de paarden tj muur van het slachthuis op en daar tot stilstand. De voermal licht aan beide handen gewond der paarden beschadigde zijj achterbeen. In October nam het aantal inwonel Zandvoort toe vanll618 tot 11641, A lijk door een geboorte-overschot vanl een vestigingsoverschot van 17 per Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuv Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers f 15.1 H. DE GRAAFF GR. HOUTSTRAAT 103 - TEL. 11485 (Niet officiële Koersen t Vorig Opening slot 24/11 3)i Ned. 1953 3% Ned 1953 103% 314 Nederl 1948 99 y4 3% pCt Ned 1950 99y4 3-314 Nederland 1947 3 Ned 62-64 bei.-fac. 00%^-iS* inschr Grtb 46 3 pCt 00%HI* Ned. Handel Mli eert 167% A.K.U 1768-Vi Van Berkele Patent 117§-14 Oalvê-Delft eert 132% Van Gelder 174 Ken Hoogovens eert 1681,2 LTmlever eert 220%-14 Ned Kabel 227% Philips 187 '/4 §-8-v Kon Petroleum 34l%ii-%b „Amsterdam Rubhei 90§ Holi Amerika Hjn 141% Kon N Stoomb. M 137>4 Ned Scheepv Unie 135% H.VJL. 1107,2-1 A Dell Mucert. 93%-'% 20/u Anaconda Copper 31% Bethlehem Steel 49>/2 Chrysler Corp 63% General Electric 83 General Motors 58% Hudson Motors 10% Kenneeott ("opper 67% Montgomerv Ward 56% North American Oar 22% Initio Oorp 21',2 Republic Stee 49% Shell Oil 73% Southern Pacific 38 southern Railway 40'A pi de water 2014 U S. Steel 37% 1011* 99 176 2243i I 188 a; 839 90 >a 04 Vi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2