GLUBB PACHA'S carrière is nog niet ten einde s c Ontmoeting van twee grote Florentijnen Arabisch Legioen nu slechts een bezettingsleger Een bril FEDERMANN Geen verdeel- en heerspolitiek op de Nederlandse Abr. Meyer O A B In het zand van MAMS Vader met de kleine kin Steunactie voor circus Van Bever Veiligheidsklep is niet nodig Papini en Michel Angelo Ongewone biografie SKIBROEKEN l Hoe spelen de R.K. clubs? OOK NA DE DOOD VAN ABDULLAH NATUURLIJK Kees Meekel bediend Schade f150.000 STATEN ANTILLEN-MIN. KERNKAMP Snertactie te Heemstede PULL-OVERS VESTEN - ROKKEN |P Basketball Deze week alleen Donderdagavond Haarlem leed verdiende nederlaag tegen Rotterdam Voor zendingen A. B. C. DINSDAG 24 NOVEMBER 1953 PAGINA 5 Oproep tot studenten verenigingen C -*dk door ARTHUR C. CLARKE (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) VOORDEBABy Waterpolo-uitslagen ADVIESCOMMISSIE BENOEMD Voor restauratie van orgel in Grote Kerk Bekneld geraakt in wasmachine Zwemmen Kringcompetitie HEEMSTEDE St. Nicolaas komt roen ik in 1948 te Amman Glubb Pacha voor het eerst ontmoette, ontving hij me met de woorden: „Bent u Fransman? Ik ben blij een Fransman te ontmoeten in Transjordanië en tegenover hem mijn bewondering uit' te kunnen spreken voor Lyautey". Zonder deze bekentenis zou ik nooit gedacht hebben, dat deze man, die Gedurende dertig jaar de ziel geweest is van de Britse politiek in het Midden- Vosten en voor wie de verdrijving van de Fransen uit de Libanon niet meer dan Ganzelfsprekend was, zijn inspiratie putte uit de meest beroemde idee van de f ranse „bouwers van het Imperium". Wanneer men echter even hierop door denkt, is de gelijkenis tussen Glubb Pa'cha en Lyautey frappant: Men moet hem nebben horen spreken met de Bedoeïnen, die zich verdringen voor de deur van *lJn kantoortje om te begrijpen, dat deze man in staat is geweest om „harten veroveren", evenals men "het optreden van Glubb Pacha moei hebben horen °ezingen door de dichters van de Bedoe'inenstammen om te kunnen inzien wat deze grote dienaar van het Britse Imperium van zichzelf heeft geschonken aan "■et land, dat hem tot zijn dienst heeft geroepen. verdrijven van de regering van Vichy de eerste stap wa.s op de weg naai het veriagen der Fransen uit het Midden-Oosten, maar natuurlijk heeft hij dit npoit openlijk laten blijken. 5? Clubb Pacha houdt van de Arabie- *^n en meer nog van de grote kameel- ftarnmen, wier taal hij aanzienlijk beter Geheerste dan destijds Lawrence, het- ?epn een aureool van prestige om hem heeft gevormd, dat in laatste instantie terugvalt op zijn eigen vaderland. De levenslustige luitenant van de R°yal Engineers, John Bagot Gubb, was ha de brilliante veldtocht in Noord- Rfankrijk, waar hij de verwonding op- hep, die hem later de bijnaam „Abou Khek" ofwel „Vader met de kleine kin" bezorgde, nergens zo bang voor als voor ben rustig leventje in een kazerne te Chatham, waar het leven hem „saai leek ha de wereldoorlog". Om een dergelijk lot te ontvluchten vertrok hij in 1920 haar Mesopotamië. Saai werd zijn leven allerminst, want hij ging de reputatie Verwerven van een „nieuwe Law- fence." Toen hij zich inscheepte naar Meso potamië wist hij niets van 't Midden Oosten. Zijn opleiding was tegelijk Engels geweest (zijn vader was gene raal bij de artillerie en hijzelf was op geleid aan de academie van Wool wich) en Frans (zijn jeugd bracht hij gedeeltelijk door in Zwitserland). Er is dus niets aan te wijzen, dat de jonge Glubb zou kunnen voeren tot een zo grote belangstelling voor de Arabische beschavingen. In Irak wordt hij te Ramadi aan de Euphraat aan het hoofd gesteld van een afdeling Bedoeïnen-vrijwilligers. Dit is zijn eerste contact met het woestijnle ven. Nadat hij ernstig de Arabische taal heeft bestudeerd, vertrekt hij in 1924 geheel alleen dwars door het om zijn Vijandigheid bekende Iraakse woestijn gebied naar de Jordaan en bereist zo op de rug van zijn kameel een gebied van hÏÏeL,?a£ dui,Z.enc' kilometer land, dat hij zou leren liefhebben. Zijn faam was weldra doorgedrongen generaal Peake (Peake Pacha), die f.edert 1921 moeite gaf om de -oestungebiedon van Transjordanië te 1930 ri°htte Peake Pacha in opdracht en voor rekening van Emir Abdullah een leger op, het „Arabisch Legioen". De jonge Glubb kreeg de taak Om van dit corps huurlingen, dat oor spronkelijk vooral bestemd was om de pijpleiding van Kirkouk te bewaken, bet modernste leger van het Midden Oosten te maken. In 1941 trok Glubb aan het hoofd van zijn jonge Bedoeïnen-ruiters en kameelrijders met prachtig opgetuigde dieren en gemechaniseerde eenheden, die over het modernste materiaal be schikten, eerst Irak binnen, waar hij een fascistische opstand onder gene raal Raschid Alf onderdrukte, en ver volgens Syrië, waar hij samen met de Frans-Britse strijdkrachten van het achtste leger de Vichy-regering uit de Levant verdreef. Intussen was hij opgeklommen tot de rang van ma- joor. Zoals velen van zijn Britse ka meraden was hij van mening, dat het Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen De Nederlandse auteur Kees Meekel is Vrijdag j.l. in zijn woning in Labachellerie iti. Frankrijk uit voorzorg van de Sacramen ten der Stervenden voorzien. Kees Meekel heeft, zoals men zich zal herinneren, enige tijd in het ziekenhuis doorgebracht. Daar heeft hij onlangs ook 2ijn 70ste verjaardag gevierd. Uit het zie kenhuis teruggekeerd was zijn gezondheid vrijdag j.l. zo ver achteruit gegaan, dat de geneesheer het voorzichtiger vond hem de Sacramenten te doen toedienen. pe Nederlandse Club van Circus- dienden heeft op zich genomen circus Bever, dat tot een der oudste in f"ederland moet worden gerekend, de helpende hand te bieden. De totale f^hade wordt geraamd op f 150.000, "haar de vervangingswaarde van het j®l'brande materiaal is uiteraard groter. acht het uitgesloten, dat voor het ("'keringsbedrag Van de verzekering benodigde materiaal kan worden angeschaft. Bovendien blijken alleen tent en de afgebrande schuur ver- Aerd te zijn geweest. De stal is ook g,avend. Deze kan feitelijk niet meer ruS- winterverblijf dienst doen. Over sei'I11 vior maanden begint het nieuwe CluKen 0n daarom wil de Nederlandse h van Circusvrienden te Amsterdam edig daadwerkelijke steun bieden. Eend 0^.rzaak van de brand is thans be ken y°igens de rijkspolitie is gebie dt' een brandende sigaret, die WpüoAenstalknecht onvoorzichtig was staan de brand heeft doen ont- drfl'le dieren zijn inmiddels terecht. De km va a Jte vermiste paarden zijn 15 Weida plaats van de ramp in een Sewond^getroffen. Drie paarden waren kleind^'u. ,t hogeschoolpaard van het het nr. t ie van de directeur is er ^'ondo k aan toe" Dit dier had een ïewona °,ven ,het oog. De paarden zijn tegen °rdat zij tijdens hun vlucht a autoa zyn gelopen. Na de tweede wereldoorlog kwam in 1948 de Palestijnse oorlog. Dit keer was Glubb, die inmiddels door koning Ab dullah tot Pacha was benoemd, minder gelukkig. Hij commandeerde het Ara bisch Legioen, dat na een gedeelte van Palestina te hebben bezet, waaronder de oude stad Jeruzalem, een ernstige nederlaag leed te Ranleh en Lydia en niet verder op kon rukken. Na de wa penstilstand was het Arabisch Legioen niet meer dan een bezettingsmacht in het veroverde gebied. Dit was het moment voor Glubb Pacha om zich te gaan wijden aan de geneugten van het gezinsleven. Samen met zijn vrouw, zijn zoon Godfrey, die in 1939 werd geboren, en zijn beide aangenomen dochtertjes, van wie de één een Bedoeïne is, de doch ter van een soldaat die sneuvelde tijdens de Iraakse veldtocht en de andere een Palestijns weesje, be woont hij een bescheiden huis. Het succes van Glubb Pacha is zeker voor een goed deel te danken aan de belangengemeenschap die er bestond tussen Emir Abdullah en de Britse rege ring. Nu Abdullah gestorven is, is het moeilijk voor Glubb om zijn oude rol te blijven spelen. Maar deze andere Lawrence, de man met de verwonde kin, die nog geen zestig jaar oud is, die nog vol is van levenslust en beschikt over een grote reserve aan wilskracht, is nog niet aan het eind van zijn carrière toe. Het uur om zich terug te trekken in een „flat" ergens in Chatham heeft voor hem nog niet geslagen. Copyright DE TIJD—A.F.P. Glubb Pacha, commandant Arabisch Legioen. van het De Staten der Nederlandse Antillen hebben geruime tijd beraadslaagd over het plan van minister Kernkamp, om artikel 100 van de Landsregeling tot leven te wekken, naar men aanneemt ter honorering van op Aruba gedane beloften. Vrijwel alle leden der Staten bleken ernstig gekant tegen het effectueren van deze veiligheidsklep in de Landsrege ling. Artikel 100 biedt de eilandgebieden de gelegenheid, in beroep te gaan tegen bepaalde landsverordeningen, die voor een of meer eilandgebieden als schade lijk zouden zijn aan te merken. Het is opgenomen in de Landsregeling, toen de verhouding 128 tot stand kwam tussen het aantal afgevaardigden van Curagao en dat van Aruba. Daar in de Staten in totaal 22 afgevaardigden zitting hebben (de andere twee zijn die van Bonaire en'de Bovenwinden), is het theoretisch mogelijk, dat Curagao in de Staten een overheèrsende rol zou kunnen spelen, want de 12 Curagao'enaars vormen een meerderheid. Uitsluitend theoretisch zoals de practijk heeft uitgewezen omdat niet de eilandelijke gebonden heid, maar de partijgebondenheid bij de afgevaardigden overheerst. Zoals de verhoudingen thans liggen, zal er veel moeten gebeuren, voor de vertegenwoor digers van de vier Curagaose partijen, de Nationale Volkspartij, de Democra tische Partij, de Kath. Volkspartij en de Curagaose Onafhankelijke Partij, het alle zonder meer met elkaar eens zou den zijn en aldus een Curagao's belang tegen de wil van de vertegenwoordigers van Aruba, Bonaire en de Bovenwindse Eilanden „er door zouden drukken". Mr. I. C. Debrot (K.V.P.) trok wel het felst van leer tegen de bedoeling van de minister. Het standpunt van de K.V.P. aldus de heer Debrot is al tijd geweest, dat men dit beroepsreeht moet zien ais een veiligheidsklep van de autonomie en artikel 100 als het „ulti- mum remedium". Wat thans door de minister wordt voorgestaan lqkt op verdeel- en heers-politiek. Ik ben, aldus spr„ met voor een beroepsreeht, waar door de gehele wetgeving kan worden lamgelegd als door de vaststelling van deze dwaze maatregel van bestuur het geval zal zijn. De grootste omzichtigheid met het beroepsreeht zou nog maar een kleine waarborg zijn tegen misbruik aldus de heer Debrot. Het deel uitmaken van het Koninkrijk brengt mee het hebben van een hoger toezicht. Autonomie zon der hoger toezicht betekent souvereini- teit en zelfs de verstoktste tegenstanders van het beroepsreeht zullen van de Ne derlandse Antillen geen souvereine on afhankelijke staat willen maken, of van de eilandgebieden zelfstandige konink rijkjes. Na een langdurig debat, waaraan de heer Henny Eman en zijn mede-afge vaardigden van de Arubaanse Volks partij niet deelnamen, bracht de heer Debrot een ontwerp-brief ter tafel, te verzenden aan de minister. Besloten werd deze ontwerp-brief naar de com missies te verwijzen. De inhoud er van komt near op een vraag aan de minister om de Staten mede te delen, welke de belangen zijn van de eilandgebieden, die zouden blijken te vorderen, dat er een algemene maatregel van bestuur komt inzake artikel 100. Het Adoptie-Comité Heemstede—Put- tershoek houdt 15 December a.s. een Snertactie, waarvoor de hulp ingeroe pen wordt van de Haarlemse Studen tenverenigingen. In verband hiermede heeft Burge meester Van Rappard, van Heemstede, het volgende schrijven gezonden aan het Adoptie-Comité: „Gaarne voldoe ik aan het verzoek van het Adoptie-Comité Heemstede Puttershoek, om een beroep te doen op de Haarlemse Studentenverenigin gen, mede te werken aan de door dit Comité op Dinsdag 15 December a.s. te houden Soep-actie, ten bate van de door onze gemeente geadopteerde rampgerneente Puttershoek. Ik vertrouw dat de te Haarlem en omstreken wonende studenten, die lid zijn van Haerlems Studenten Gildt, de Haarlemse Katholieke Studenten Ver- enig'ng Sanctus Bavo en de Vrouwe lijke Studenten Vereniging Haarlem, allen aan mijn oproep gevolg zullen geven en zeg hen bij voorbaat harte lijk dank." Advertentie GROTE HOUTSTR. 16 - HAARLEM Michel Angelo, beeldhouwer, schilder, architect en dichter met de geniale universitaliteit der Renaissance, heeft zich, als figuur ae ruimtewerking verworven, waarmee hij de scheppenae God de Vader heeft uit gebeeld. Ruim vier eeuwen na dato is de bezoéker der Sixtijnse kapel zich nog bewust, Michel Angelo gezien te hebben zoals hij leeft in zijn werken. Zoais ten onzent de associatie Nacht wacht-Rem brandt of Gij sbrecht* Vondel ontstaat bij de minst-cultureei-onlwik- kelden, zo is voor alle natiën en tijden Michel Angelo een figuur, zo ver boven zijn eigen tijd en landstreek uitrijzend, dat hij tot de verbeelding spreekt als een levende, een actuele persoon. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat vele historieschrijvers zich in de loop der eeuwen aan zijn levensgeschie denis hebben gewaagd. Volgens zijn stadgenoot de Florentijn Giovanni Pa pini echter, is dit te dikwijls „haastig herkauwen" geweest van de overbe kende feiten. Daarom werd het tijd, dat iemand' het besluit nam, een nieuwe le vensbeschrijving van Michel Angelo te gaan bewerken. Aldus Papini in de in leiding op „Het leven van Michel Ange lo" dat hij zelf geschreven heeft. In deze inleidende pagina's zijn er meer zinsneden te leren, die de voortreffelijk heid van het eigen boek en de eigen wij ze vaststellen, hetgeen minder voortref felijke acteurs zich niet zouden kun nen permitteren zonder van verregaande arrogantie beschuldigd te worden. De strijdlustige, sarcastisch-objectieve professor Papini, die dit boek bij zijn 70ste verjaardag zag verschijnen, zelf een reus, heeft zijn reusachtig model willen beschrijven als „een mens, die niettemin Michel Angelo heet". Of, zo als zijn voorwoord-schrijver, de met hem van oudsher bevriende Jos Vander- velde het zegt: „Hem was de mens Buonarotti groot genoeg als eenvoudig mens en zijn grootheid vond hij juist hierin, dat hij niets meer en niets an ders was dan de mens van zijn tijd." Die tijd was groot. Wij hebben hem nu nóg niet geheel uitgerold. En in de aanzet van die tijd' was de mens Michel Angelo groot. Papini heeft zijn object zozeer in een heid gezien met zijn tijd, dat men de hartslag van de Cinque cento hoort kloppen in de stethoscoop van Papini. Hij heeft een archief bijeengegaard met nauwgezette scherpzinnigheid, waarin de naam Michel Angelo zijdelings als trefwoord voorkomt. Door middel van dit archief heeft hij hem kunnen ob serveren en ontmoeten als diens tijdge noot. Langs de relatie met diens mede mensen: zijn familie, opdrachtgevers, gunstelingen en leerlingen, vrienden en vijanden, zijn dienstpersoneel zelfs, is hij het leven van Michel Angelo binnen gedrongen. Hij heeft hem gereconstru eerd, niet op de directe wijze door met de scherven zijn beeld nog eens bij elkaar te lijmen, maar door de raakvlakken aan elkaar te passen. Om deze archeologische wijze van per soonsbepaling, deze negatieve conceptie van zijn biografie, mag Papini inderdaad de arrogantie hebben om te spreken, zo als o.a. op pag. 341, over de „gewone" biografen. Hij heeft zijn na\ orsingen en gegevens gesorteerd langs het verloop der werkzaamheden vanaf de eerste Madonna, over de David, de Sixtijnse kapel, de praalgraven, tot de laatste Pieta's. Ik zal over zijn werk spreken, zegt P. doch uitsluitend omdat het da den en uitdrukkingen zijn van zijn be staan als mens", en op het eind van boek concludeert P.: „Geheel zijn le ven was een kerkhof van mislukte dro men." Michel Angelo's werk zou zijn re actie geweest zijn op verborgen smar ten uit niet vervulbare verlangens. Papini's prachtige zegging hiervan luidt letterlijk: „Met zijn voornaam ste werken de Piëta te Rome en de David te Florence gaf Michel Angelo reeds uiting aan de twee ver borgen smarten, welke zijn leven verduisterden: het verlangen naar moederlijke liefde en het verlangen naar schoonheid en kracht. Welke eigenschappen aan zijn persoon ont braken. De zoon van een overleden moeder had de stomme liefde uitgebeeld van een levende moeder die haar dode zoon op haar knieën houdt; de klei ne, zwakke, olijfkleurige jongeling met zijn verbrijzelde neus had op het plein het titanenbeeld doen verrijzen van de grote, schone en zegevierende jeugd." In plaats van de verheerlijkte schilder van de Sixtijnse kapel, van thans, heeft Papini ons voorgesteld aan de gekwelde, martelende, teleurgestelde, uit negatie ve motieven ploeterende artist. Toch is dit leven van Michel Angelo geen roman geworden, evenmin een aaneenrijging van archiefstukken, maar een uiterst interessante en belangwek- Michel Angelo's „Piëta" in het Vaticaan. Voor de inspiratie tot het schep pen van dit kunstwerk ontwikkelt Papini, wiens biografie van Michel Angelo hiernaast besproken wordt, een geheel eigen theorie. 25 „Ik geloof, dat dit maar al te waar is. Natuurlijk heb ik ook belangstelling voor dat soort ideeën, maar het is de technische kant welke .mij boeit. Zelfs al viel er niets op de planeten te zoe ken dan zou ik nog willen weten, hoe je er komt." Gibson schudde quasi wanhopig bet hoofd. „Je zult nog opgroeien tot een van die koelbloedige wetenschapsmensen, die alles over niets weten. Al weer een kans verloren voor de wereld!" „Het doet me genoegen, dat u het een verlies vindt," zei Jimmy, die enigszins warm liep, „maar, vertel me eens, waar om u zich zo voor wetenschappelijke dingen interesseert?" Gibson lachte, maar hij antwoordde lichtelijk geërgerd: „Ik interesseer me alleen voor de we tenschap, als een middel, niet als een doel in zichzelf." Dit was daar was Jimmy zeker van volstrekt niet waar. Maar iets waar schuwde hem, er niet verder op in te gaan, en voordat hij kon antwoorden, stelde Gibson hem nieuwe vragen. Het gebeurde allemaal zo vriendelijk en schijnbaar belangstellend, dat Jimmy niet kon nalaten, zich gevleid te voe len en openhartig en volkomen op z'n gemak te antwoorden. Het scheen er hoe dan ook weinig toe te doen, of Gib son hem inderdaad zo onbewogen en klinisch zakelijk bestudeerde als een medicus of bioloog, die de reacties van zijn proefdieren in het laboratorium ga deslaat. Jimmy was in de stemming om te praten en hij gaf er de voorkeur aan om niet al te zeer naar Gibson's motie ven te vragen. Hij vertelde van zijn vroegste kinder jaren en jeugd, en thans begreep Gib son de droefgeestigheid, waaraan de overigens toch zo vrolijke jongen bij tijden scheen te lijden. Het was een oude geschiedenis een van de oude. Jimmy's moeder was gestorven, toen hij nog heel jong was en zijn vader had hem aan de zorg van een getrouwde zuster toevertrouwd. Jimmy's tante was heel vriendelijk voor hem geweest, maar hij had zich nooit echt thuis ge voeld temidden van zijn neefjes en nichtjes, was altijd een buitenstaander gebleven. Ook zijn vader was geen grote steun gebleken, want hij was zelden in Engeland en stierf, toen Jimmy tien jaar werd. Hij scheen geen diepe indruk op zijn zoon gemaakt te hebben, die, vreemd genoeg, zich veel duidelijker zijn moeder herinnerde, die hij toch nauwelijks kon hebben gekend1. Nu het ijs eenmaal gebroken was. sprak Jimmy zonder enige terughou dendheid, als was hij blij zijn hart eens te kunnen luchten. Soms stelde Gibson hem vragen om hem op dreef te helpen, maar dat werd minder nodig en einde lijk was Jimmy nog alleen aan het woord. „Ik geloof niet, dat mijn ouders echt erg veel van elkaar hielden," zei Jim my. „Van wat Tante Ellen mij vertelde, scheen het allemaal tamelijk wel een fiasco te zijn geweest." „Ik begrijp het," zei Gibson rustig: en het scheen, alsof hij dat inderdaad deed. „Vertel me eens wat meer over je moeder." „Haar vader mijn grootvader dus -- was een van de professoren van de uni versiteit. Ik geloof, dat mijn moeder practisch haar hele leven in Cambridge doorbracht. Toen ze oud genoeg wac, bezocht ze zelf de universiteit om haar graad te halen ze studeerde geschie denis. Maar dit kan u toch nauwelijks interesseren!" „Toch wel! Heus!" zei Gibson ernstig. „Ga verder." Dus vertelde Jimmy. Alles wat hij vertelde, moest hij van horen-zeggen hebben, maar het tafereel, dat hij Gib son bood, was verrassend helder en uit voerig. Zijn toehoorder veronderstelde, dat Tante Ellen heel spraakzaam en Jimmy als kleine jongen uiterst oplet tend en belangstellend geweest moest zijn. Het was een van die ontelbare univer siteitsidylles, welke niet langer dan en kele jaren bloeien en ook weer vergaan en die paar jaren schijnen dan heel een leven te zijn. Maar deze idylle was ern stiger geweest dan meestal het geval blijkt. Gedurende het laatste jaar van haar studie was Jimmy's moeder hij had nog steeds niet aan Gibson verteid, hoe haar meisjesnaam was verliefd geworden op een jonge student in de werktuigkunde, die zijn studie half achter de rug had. Het was een idylle, die alles van een wervelwind had, en het was een ideale verhouding geweest, hoewel het meisje verscheidene jaren ouder was dan de jongen. Het was in derdaad al bijna op een verloving uit gelopen, toen neen, Jimmy wist niet precies, wat er gebeurd was. De jonge man was ernstig ziek geworden of had een ernstige zenuwinstorting gehad en was nooit meer te Cambridge terugge komen. „Mijn moeder kwam er eigenlijk nooit meer overheen," zei Jimmy met een ernst, welke in de gegeven omstandig heden niet zo heel vreemd aandeed. „Maar een andere student hield erg veel van haar en toen is ze maar met hem getrouwd maar wat is er, me neer Gibson?, voelt u zifch niet goed?" Gibson dwong zichzelf een glimlach af. ,,'t Is niets een beetje ruimte-ziek misschien. Ik krijg dat nu en dan het zal wel zo weer over zijn." Hij mocht hopen, dat het waar was. Al die weken, zonder iets te vermoeden en zich veilig wanend tegen de schok ken van tijd en lot, was hij zijn eigen noodlot tegemoet gelopen. En nu was het fatale ogenblik gekomen: de twin tig jaren, die achter hem lagen, waren als een droom vervaagd, en hij bevond zich andermaal van aanschijn tot aan schijn tegenover de geesten van zijn eigen vergeten verleden. „Er is iets aan de hand met Martin," zei Bradley, terwijl hij met een zwieri ge haal het radio-logboek tekende. „Ret kan niet liggen aan het nieuws, dat hii van de aarde gekregen heeft dat heb ik allemaal gelezen. Zou je denken, dat hij heimwee krijgt?" „Dan krijgt hij het toch wel een beet je laat," antwoordde Norden. „Per slot van rekening zullen we over veertien dagen al op Mars zijn. Maar je verbeeld je zelf nogal wat als amateur-psycho loog. is het niet zo?" „Wel. doet iedereen dat niet?" „I k bijvoorbeeld niet," begon Norden zwaarwichtig. „Mij inlaten met de zaken van anderen is niet een van mijn (Wordt vervolgd). kende vertaling van een mens. die een andere mens goed gekend heeft. Mogen wij tot besluit van ons respect getuigen voor de uitgever die dit lijvige „standaardwerk" zo royaal heeft laten drukken in een overzichtelijk letter- beeld van De Roos, hetgeen het lezen even luchtig en prettig maakt als de tekst van Papini reeds is. L. T. Giovanni Papini: „Het leven van Michel Angelo in de spiegel van. zijn tijd", geaut. vert. G. A. J. Emonds. N.V. Uitg. Lieverlee - Amsterdam. Advertentie Niettegenstaande de grote exportorders is het ons nog gelukt een aantal tricot skibroeken te krijgen van de beste kwaliteit in aantrekkelijke prijzen kleuren wit, bruin, nacht- - blauw en donkerblauw, f 7 7 Q prijzen vanaf I I S Uitsluitend voor onze eigen clientele. S Als het kindje zich bloottrapt geeft de DEKENKLEM uitkomst. Prijzen 2.95, f 3.25, f 3.75 S Anegang 46 - Gr. Houtstr. 116 - Haarlem S Deze week zal er in de zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart slechts op Donderdagavond door de basketbal lers gespeeld worden. Dit neemt echter niet weg dat een zeer aantrekkelijk programma is vastgesteld. Ook in de afgelopen week heeft het in het Krelagehuis gedaverd, want de wedstrijd SchotenI.H.J. gaf de sen satie van twee verlengingen. Nadat de wedstrijd geëindigd was met een gelijke stand (1919), werd er in de eerste vijf minuten verlenging van beide zijden nog lustig gedoeld en ook nu was het resul taat een verdeling der punten. De twee de verlenging bracht uiteindelijk een be nauwde 2928 overwinning. De ambtenaren waren tegen de Anti- lopenploeg niet opgewassen en de man nen van Jonker behaalden een verdien de 3423 zege. Het Rapiditas-dames- team heeft de kans om de onderste plaats te ontlopen deze week laten schieten, want beide wedstrijden eindig den in nederlagen, n.l. tegen Sportclub Haarlem en Oosterkwartier. De belangrijkste wedstrijd is deze week ongetwijfeld de eerste klasse da meswedstrijd H.G.A. tegen Antilopen. Beide teams zijn nog ongeslagen en hoe wel een voorspelling moeilijk te maken is, zouden wij het team van mej. Schrama de beste kansen willen geven. Het volledige programma voor Don derdag a.s. luidt: Dames: H.G.A. IAntilopen I H.G.A. II—I.H.J. I; H.H.C. II—H.G.A. III. Heren: P.S.V.H. II—S.C. Haarlem II; H.G.A. IllRapiditas II; Oosterkwartier IH.H.C. I; Junioren: Oosterkwartier Antilopen. Wederom hebben de Haarlemse ver tegenwoordigende basketball-teams te gen Rotterdam het onderspit moeten delven. Deze nederlagen waren wel enigszins te verwachten, want het herenteam van Rotterdam met enkele internationals is technisch uitstekend, doch het" resultaat van de dames is wel een teleurstelling. In de eerste tien minuten wisten de Haarlemmers nog kranig tegenstand te bieden en een oorspronkelijke grote achterstand werd zelfs nog omgezet in een 14—I2-voorsprong. Ook tot de rust was het resultaat redelijk, te meer om dat diverse fraaie kansen onbenut wer den gelaten. Na de thee. was het reeds direct mis en de Rotterdammer P. de Jong maakte goed gebruik van onvoldoende dekken en bracht de stand binnen enkele minu ten op 4022. Het hek was nu van de dam en met snelle, flitsende aanvallen doorbraken de Rotterdammers regelma tig de Haarlemse verdediging. Het einde kwam met een verdiende 56—33-over- winning van Rotterdam. Ook de Rotterdamse dames wonnen verdiend, hoewel deze zege zeker niet zo overtuigend was (41—34). Deze over winning was misschien zelfs iets geflat teerd, doch de Haarlemse dames wisten onvoldoende van de geboden kansen te profiteren en blonken deze avond wer kelijk uit door onproductief spel. Zelf» werden in de laatste drie minuten nog een viertal strafworpen gemist. Voor deze stedenontmoeting speelden twee Haarlemse jeugdploegen (tot 18 jaar) tegen elkaar. Het vertoonde spel van deze jeugdige knapen was zeker een openbaring en het talrijke publiek zai zeker van deze aardige wedstrijd. d<£> gelijk eindigde (2525), genoten heb ben. De leiding van de stedenwedstrijden was bij de Amsterdamse heren Hamel en Renout in goede handen. DWT 2—HDZ 2 2—1. DWT 1—Neptu- nus 1, dames, 11. HVGB 1Water lelie 1, dames 2—3. HPC 1—HVGB 1, heren 2—3. Dames tweede klasse: HPC 1DWT 2 11. Heren eerste klasse: Nereus 1— DWR 1 41. Tweede klasse: DWR 2—HPC 2 1—2. Derde klasse HVGB 3— HPC 3 3—1. Advert entte groot of klein is Besteldienst ABC niet te evenaren BARREVOK'l ESTRAAT 2 - Haarlem Tel. 18428 - na 6 uur 14810 - 14158 (Zondag 29 November) D.E.M.—W.S.V. VitesseWilskracht Wijk aan Zee—R.K.A.VJ.C. VcisenZ.S.G.O. LugdunumT.Y.B.B. ZandvoortmeeuwenK.B.C. D.S.S.Animo Tellingen—Graaf Willem A.S.C.—Concordia WarmundaS.J.C. Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op een open briefkaart aan de sportredactie van de N. Haarlemsche Crt., Smedestraat 5. Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men. dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt 1 punt toegekend. Reeds enige tijd zijn B. en W. van Haarlem doordrongen van de noodzake lijkheid van een restauratie van het be faamde, uit 1738 daterende, Christian Müller-orgel in de Grote of St. Bavo Kerk. Alvorens een zodanige restauratie ter hand zal kunnen worden genomen, die nen echter verschillende hiermede sa menhangende vraagstukken, zoals b.v. de principes waarnaar en de wijze waar op de restauratie zal moeten geschieden, te worden bestudeerd. Met het oog hierop hebben B. en W. besloten een commissie in het leven te roepen, wier taak zal zijn. in samenwer king met de stadsorganist George Ro bert, hen met betrekking tot de restau ratie van advies te dienen. In deze commissie hebben zitting de heer A. Engels, organist van de Grote Kerk te 's-Gravenhage en lid van de Rijksorgelcommissie, de heer W. Hüls- mann, organist van de Sint Joriskerk te Amersfoort, de heer dr. H. L. Oussoren, organist, lid van de Orgelcommissie van de Ned. Hervormde Kerk en de heer W. van Leeuwen, orgelbouwer te Leidorp. Naar verwacht mag worden zal deze commissie op korte termijn met haar werkzaamheden kunnen beginnen. Maandagmiddag heeft zich te Haarlem een ongeval voorgedaan met de meche- nische wringer van een wasmachine. De 44-jarige K. T.-D. was namelijk in haar woning de was aan het doen, toen plotse ling haar linkerarm tussen de mechani sche wringer terecht kwam en deze tot aan de elleboog tussen de rollen door draaide. Vermoedelijk heeft de vrouw met haar vingers aan de rollen willen voelen of de wringer in werking was, met het bo- vermelde gevolg. Een lid van de Ongeval len dienst achtte een onderzoek in een zie kenhuis noodzakelijk, waarna de vrouw per politieauto naar de St. Joannes de Doe is overgebracht. In het Sportfondsenbad werd Maandag avond het tweede gedeelte van de vvinter- zwemcompetitie kring Haarlem K.N.Z.B. verzwommen. De wedstrijden waren voor bereid door H.P.C. De uitslagen zijn' 66 2/3 meter rugslag meisjes: 1. Ina Braun, DWR, 54.9 sec.; 2. Rusti Severijnse. HVGB. 57.7; 3. Ali Copini. DWT, 59.1. 100 meter vrije slag dames: 1. Elly Höls- ken, Haarlem. 1 min. 14.5 sec.: 2. Cokky Somers, DWT, 1 min. 16 sec.; 3. Mariene Smit, HPC, 1 min. 19.2 sec. 3 x 66 2/3 meter wisselslag-estafette da mes: 1. DWR, 2 min. 41.5 sec.; 2. HPC. 2 min. 50.6 sec.; 3. en 4. HVGB. 2 min. 56 sec. en Haarlem, 2 min. 56 sec. 100 meter vrije slag heren nieuwelingen: 1. R. Wildschut, DWR. 1 min. 8.2 sec.: 8. K. Band. HPC. 1 min. 12.6 sec.; 3. H. Ver leur, HPC, 1 min. 13.7 sec. 66 2/3 meter rugslag heren nieuwelingen: 1. Carlo Huël, Haarlem, 51.4 sec.; 2. Pieter Fuvkschot. HVGB. 52 sec.; 3. Jan van Em merik. HVGB, 52.4 sec. 66 2/3 meter schoolslag jongens: 1. Bert Fabel, Haarlem, 55.9 sec.: 2. R. Wildschut, DWR, 56.8 sec-: 3. F. Ludding HVGB. 58.6 sec. Het officieuze resultaat van deze ontmoe ting is: Dames: 1. DWR. 408.1 punten: 2. HPC, 422.2 pnt.; 3. HVGB. 427.8 pnt.; 4. Haarlem. 435.4 pnt.: 5. VZV, 447.1 pnt.: 6. DWT, 448.» punten. Meisjes: 1. HVGB. 179 pnt.; 2. Haarlem. 188.3 pnt.: 3. DWR. 193.4 pnt.: 4. DWT. 199 pnt.: 5. VZV, 205.8 pnt.; 6. HPC, 227.1 pnt. Heren nieuwelingen: 1. HVGB. 391.8 pnt.» 2. Haarlem. 407.1 pnt.: 3. HPC, 410 pnt.; 4. DWT 413.2 pnt.: DWR, 424.3 pnt. Jongens' 1. Haarlem, 176.9 pnt.; 2. DWR, 186 pnt.; 3. DWT. 188.2 pnt.: 4. HVGB, 191.2 pnt.; 5. HPC, 191.5 pnt. Was het aanvankelijk de bedoeling van St. Nicolaas, om op 28 November zijn glorieuze intrede te Heemstede te doen", thans is dit vastgesteld op Woens dag 25 November. De grote kinder vriend arriveert aan het station Heem- stede-Aerdenhout en zal te ongeveer 3 uur op het Raadhuis officieel worden ontvangen. Daarna zal hij een rond gang door Heemstede maken en dat belooft voor de jeugd natuurlijk iets heel bijzonders te worden. Daarbij zal het echter niet blijven, want op Zaterdag 28 November zal de Sint weer op de daken van de Jan van Goyenstraat verschijnen en vandaar de jeugd op de hem eigen wijze toespre ken. Verder organiseert de winkeliers combinatie „HeemstedeCentrum" St Nicolaasfeesten in het Menerva-thea- ter op Zaterdag 28 November en Woensdag 2 December. Op elk van deze data worden twee voorstellingen gegeven, verzorgd door Delmonte s Kindervariété. Tegen inlevering van een bepaald aantal Centrumzegels wor den toegangsbewijzen verstrekt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5