Zevenvoudig wielerkampioen bleef trouw aan de fiets ,.Ik reed so n beetje mee met mijn oudste broer.... Premie wordt per 1 Januari 1954 over gehele linie verhoogd Norbertus-wagen in Heemstede Feestelijke intocht van St. Nicolaas ,,St. Augustinus 60 jaar in Haarlem Een bril? JAN TULLEKEN IN HAARLEM ZEVENTIG JAAR Herinneringen uit glorie-tijd Zaterdag wordt in Yis- en Vleeshal de Pasar Malam geopend Dit jaar een niet onbelangrijk verlies „Rondreis om Naastenliefde r SCHmDELER Hoe spelen de R.K. clubs? Gerechtvaardigde trots van B. en W. en enthousiasme bij de jeugd f GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS Veteranen Legioen heejt een dienende taak Anderhalf jaar tegen administrateur geëist Overhemden "A Boeiende films in H.K.B.-gebouw DONZEN DEKENS Joh. v. Wunnik Zn. KATHOLIEKE ONDERWIJZERS VIEREN FEEST „Pro Ecclesia" voor de heer L. van Emmerik FE DERM AIVIV IV ATE IJ RL IJK DONDERDAG 26 NOVEMBER 1953 PAGINA 2 Toch op de fiets -Pp de fiets ging het beter. Stouten's grootste concurrent werd Tulleken en tofn Stouten in 1906 voor de nationale amateurskampioenschappen werd ge diskwalificeerd. wegens het deelnemen aan schaatswedstrijden waarop geldprij zen stonden, behaalde Tulleken zijn eer ste titel. Het werd zelfs zo, dat hij in zijn eigen club niet voldoende tegen stand meer ondervond. Het lidmaatschaD van een tweede club. het Amsterdamse Olympia, was er het gevolg van. De Kampioen en Olympia. twee clubs, waarvan Tulleken thans reeds lang het ere-lidmaatschap bezit Vallend schilderij veroor zaakt brand i GEM. ZIEKENHUIS VERZEKE 'NG HAARLEM Biljarten Burgerlijke Stand Filmavond voor diverse R.K. organisaties 10.50 Voorlichting aan emigranten WETH. NOLTE VOOR DE K.V.P. Aanrijding vanaf I 85.— Schagchelslraat 13 Haarlem - Tel. 10286 Felicitatie burgemeester Grote belangstelling Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New York De Haarlemse wielerclub „De Kampioen" heelt een bijzonder succesvol seizoen achter de rug. Een jaar, waarin de gedachten van vele oudere bewonderaars der wielersport, via de namen van de Voortings, Arend van 't Hof, Gerard Peters en vele andere wieier-groten van het heden, zullen zijn teruggegaan naar een Jac. van Egmond, Willem Metz, Piet Kossen en van Dijk, tot zij zijn beland in de jaren waarin één der twee nog in leven zijnde oprichters van de H.S.V. „De Kampioen", Jan Tulleken, zijn triomfen vierde. Jan Tulleken, tien jaar jonger dan Jaap Eden en precies tien jaar oud, toen Piet Moeskops werd geboren, viert Maandag 30 November in Haarlem zijn zeven tigste verjaardag. Een gelegenheid, die de Nederlandse wielerwereld zich nu eens niet de neus voorbij zal laten gaan. Jan Tulleken zal worden gehuldigd. Een comité, waarin we namen als Blekemolen, Hogenkamp, Bosch van Drakestein, Bontekoe. Pijnenburg en vele andere aantreffen, zal daartoe Maandag om vijf uur, omringd door wielerminnend Haarlem in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt aanwezig zijn. Jan heeft daar zo zijn eigen gedach ten over. „Toen Moeskops 14 November 60 werd, was hij goochem. Hij is er aan ontkomen. Maar ik heb hem gezegd: „Als je zeventig wordt, Piet, speel je dat niet meer klaar." Het is een krasse zeventiger, die ons aldus zijn zienswijze omtrent hetgeen ,,ze" met hem willen gaan uithalen kenbaar maakt. Wij praten er eens over met hem in de huiskamer achter de winkel-werkplaats van Parklaan 64 en brengen in het midden, dat zijn club, De Kampioen, die hij nu bijna 50 jaar geleden mede hielp oprichten, er toch maar mag zijn en dat bovendien zijn persoonlijke staat van dienst als wiel renner. zeven diverse Nederlandse kam pioenschappen in de jaren 1906 tot 1915, een lang niet alledaagse is. Be dachtzaam knikkend en met vergenoegd lachende ogen stemt Tulleken dan aar zelend toe. Het is Gerard Stouten geweest, die evenals Tulleken oprichter is geweest van De Kampioen, die Jan menige stoot in de goede richting heeft gegeven. „Ik reed zo'n beetje mee met mijn oudste broer, die een race-fiets had", vertelt Tulleken. „Toen ik die eens een keer mocht lenen, reed ik alle jongens er uit. Veel kon ik dus niet van ze leren. Stouten heeft me toen meegenomen, maar van hem kon ik het niet winnen. „Ik ga maar weer voetballen", zei ik hem, en als Gerard me er niet toe had gebracht door te zetten, was het mis schien nooit wat met me geworden." Maar Stouten, die gezegd had, dat „het er in zat", kreeg gelijk. Toen di recteur Smout van de Raaijbergbaan in Bergen od Zoom Stouten een uitnodi ging zond, kreeg Gerard het gedaan, dat ook Jan, tegen vergoeding van reis kosten, zijn entree op de baan kon ma ken, Het was toen Mei 1905. Stouten reed achter de motor, met Tulleken als gangmaker. Tulleken, die deze rol a l'improviste kreeg te spelen! De resultaten waren er naar. Reeds een jaar na zijn kammoenschan op de korte afstand behaalde hij ook de titel, zowel op de baan als op de weg. op de lanoe afstand. Zijn flitsende eindsprint maakte hem vrijwel onklop- baar. Professional werd Tulleken echter pas, toen hij een te Helmond gewon- Toen Woensdagavond de zoon des huizes van een familie aan de Ramp laan de deur achter zich had dicht getrokken, kon hij niet bevroeden, welke gevolgen dit zou hebben. Door het harde dichttrekken van de deur viel namelijk een schilderij van de muur op de waslijn, welke in de kamer hing en waaraan wasgoed hing te drogen. Door het gewicht van de schilderij brak de waslijn en kwam het goed op de brandende kachel terecht, ten gevolge waarvan het in brand vloog. Het brandje is door de bewoners met enige emmers water geblust. De schade was nogal aanzienlijk. Het wasgoed, éen gordijrf, vloerbedekking en twee stoelen gingen in rook op. AfloertentM Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. 115.- H. DE GRAAFF GR. HOUTSTRAAT 103 - TEL. 11485 nen motor te gelde had gemaakt en hij volgens de ook toen reeds scherpe ama teursbepalingen van de amateurslijst diende te worden geschrapt. Veertien dagen later debuteerde Jan in Scheve- ningen als prof tegen de oud-wereld kampioen der amateurs Piard en de Amerikaanse neger Headspat. Hij won alle ritten en werd voor deze prestatie Maandag a.s. viert Jan Tulleker, oud-wielrenner, zijn 70ste verjaardag. De heer Tulleker was zeven maal kam pioen van Nederland en behaalde viermaal de 2de en driemaal de 3de prijs in het kampioenschap van Neder land. Foto: De heer Tulleker bezig in zijn zatflc. gehonoreerd met honderd gulden. „Daar moest je in die dagen als goed vakman twee maanden voor werken," voegde Tulleken verduidelijkend aan zijn relaas toe. Het wordt een verhaal, waarin namen als die \an Jaap Eden, 'Van Vliet, ae vader van ae huidige wreldkampioen op de sprint, Bosch van Drakestein, Avril- lon, Moeskops, Piet Straat, Tulleken's maat op de tandem, Boulande en vele andere telkens weer terug komen. Al pratend betreden we de domeinen der andere sporten, waarbij blijkt, dat de ex-koning van baan en weg, nu nog steeds actief deelnemer aan jury werk op de Amsterdamse Stadionbaan, zijn le ven lang heeft meegeleefd met al wat in Nederland en ver daarbuiten op de een of andere wijze aan sport deed. „Ik heb Tilden, Susanne Lenglen en Borotra zien tennissen in Parijs. Op _de Spanjaardslaan -heb ik Posthuma, Van Waveren en Swens aan de wickets ge zien. Elke Zondag kun je me bij Haar lem, EDO of RCH vinden of bij HFC, dat ik als jongen al een warm hart toedroeg. Voor hockey heb ik volop be langstelling, voor athletiek en ook voor de zwemsport. En voor zover ik het al lemaal niet in werkelijkheid kan mee maken, houd ik me door middel van de kranten nauwkeurig op de hoogte." Tulleken is een op-en-top sportman, die zich, natuurlijk vooral wat de wie lersport betreft, vol komen in het wel en wee van de ma- tadoren inleeft. „U mag het gerust we ten, dat ik mijn tranen niet in be dwang had, toen ik door de radio hoor de, dat Arie van Vliet deze zomer toch weer wereld kampioen was ge worden." Deze 70-jarige, zevenvoudige oud!- kampioen is zijn leven lang met de fiets verbonden ge weest. Als 14-jarige jongen leerde hij het fietsenmakers vak en nog steeds kan men hem over dag in zijn werk plaats vinden te midden van rijwie len, waarvan de ra ce-fietsen uiter aard! een belang rijk percentage uit maken. De jongens van „De Kampi oen", dié hem „Ome Jan" noemen, kun ne er altijd terecht wanneer zij de hulp van een oude rot in het vak no dig hebben. Zij ontmoeten er een sportman, in de volle betekenis van dit woord, die, hoe wel reeds 70 jaren oud, nog jong is van hart. Een Haarlemmer, die de huldiging, wel ke hij niet wenst, ongetwijfeld ver dient. De afdeling Haarlem van het Vete ranen Legioen Nederland houdt vanaf Zaterdag tot en met Vrijdag 4 Decem ber in de Haarlemse Vis- en Vleeshal een Pasar Malam, een zogen. Indische Avondkermis. Met deze Pasar tracht het bestuur van het Legioen, dat ge formeerd is uit oud-strijders, bij het publiek goodwill te kweken voor hun doelstellingen. In het bijzonder wil het Veteranenlegioen een werktuig zijn in handen van het wettige gezag. Hierin vooral zien de leden een dienende taak, welke zij vooral in deze naoor logse tijd kunnen vervullen, opdat Ne derland zichzelf blijft. Teneinde nu aan dit streven meer bekendheid te geven, organiseert de Haarlemse afdeling deze Pasar Malam, waarvan de eventuele baten bestemd zijn voor het mevrouw Spoorfonds, de gezamenlijke militaire fondsen en het revalidatie-centrum Aardenburg. Za terdag om half drie zal de generaal- majoor b. d. van het KNIL G. J. F. Sta- tius Muller naar verwacht wordt in het bijzijn van vertegenwoordigers van de gemeentebesturen en politieautori teiten van Haarlem, Bloemendaal en Heemstede de Pasar openen. Nog andere autoriteiten zijn daarbij uit genodigd, o.a. afgevaardigden van de besturen van de verschillende militaire tehuizen. Vooraf heeft er een vlaggen- parade plaats, terwijl de N. P. V.-dis- trictsband uit Haarlem een rondgang door de stad zal maken. De Pasar Malam biedt verschillende attracties. In de Vishal kan men het Philips Electronenkanon aan het werk zien. Voorts verkopen een aantal Haarlemse winkeliers vanuit een stand hun waren, aan wie maar geschenken voor het aanstaande St. Nicolaasfeest wil kopen. Ook het revalidatiecentrum Aardenburg is met een stand verte- Het gemeentebestuur van Haarlem heeft besloten de premie voor de deel nemers aan de gemeentelijke zieken huisverzekering per 1 Januari 1954 te verhogen. De thans geldende premie gold sinds 1 Januari 1952 en sindsdien zijn de verpleegprjjzen tweemaal ver hoogd en is in verband met de nieuwe 5 pct.-regeling een nieuwe stijging te verwachten. Bovendien zijn de specialis ten-tarieven opnieuw vastgesteld en hoewel voor de ziekenhuisverzekering een ruime reductie wordt toegepast bü de particuliere tarieven betekent deze nieuwe vaststelling toch een aanmerke lijke verhoging. Het heeft verder de aandacht van het college getrokken, dat het algemeen risico is gestegen, omdat tengevolge van de ontwikkeling der medische wetenschap relatief meer patiënten worden opgenomen in een ziekenhuis dan voorheen, nieuwe behandelings methoden vrij kostbaar zijn en vooral ook de uitgaven voor de medicamenten veel meer geld vergen. Een en ander heeft tot gevolg dat de exploitatie der gemeentelijke verzeke ring dit jaar een niet onbelangrijk ver lies zal opleveren. Daarom is met in gang van 1 Januari 1954 de premie als volgt vastgesteld: Groep A: volwassenen f 3 per maand, kinderen f 1. Groep B (aanvullende verzekering): resp. f 1.50 en f 0.50. Groep C (hogere inkomen-grens): f 3.75 en f 1.25. De inkomen-grens van laatstgenoem de groep, thans op f 10.000 gesteld, wordt verhoogd tot f 12.000. Vervolgens hebben B. en W. besloten de aanvullende bepalingen, die tot nu toe geheel vrijblijvend konden worden toegepast, in de polisvoorwaarden op te nemen, zodat de verzekerden daarop recht kunnen doen gelden. genwoordigd. Overwogen wordt nog of het mogelijk zal zijn demonstraties te geven met prothesen, waarmee tien tallen jongemannen jaarlijks de maat schappij weer kunnen binnentrekken als volwaardige krachten. De Vleeshal krijgt een bijzonder as pect. Mede door de bemoeiingen van „Brinkmann" wordt er een Chinees- Indische keuken ingericht, alsmede een buffet. Gezellige zitjes verhogen en veraangenamen de sfeer, terwijl een Ambonees orkest voor de muzikale omlijsting zal zorg dragen. Een ama^ teurdansgroep zal bovendien verschil lende Ambonese dansen laten zien. Tenslotte kan men bij een propaganda tent van het Veteranen Legioen alles te weten komen over het doel en werk van de vereniging. Ongeveer twee jaar geleden werd het Veteranen Legioen in Nederland in het leven geroepen. Zijn leus is: Met God voor Koningin en Vaderland. Het Veteranen Legioen bedrijft in zo verre politiek, dat het punten van overeenkomst tracht te zoeken, waar op verder gebouwd en samengewerkt kan worden, aldus werd ons tijdens een persconferentie medegedeeld. De Haar lemse .afdeling telt 350 leden; de lande lijke vereniging 14000. In het adertournooi om de „Houwe- lings-wisselbeker" werden de volgende wedstrijden gespeeld: Dijkstra 250 244 31 35 7.87 Holst 250 250 31 33 8.06 Hoek 250 250 40 40 6.25 Karman 250 227 40 29 5.69 De Kruijff 250 107 21 19 5.09 Meijer 250 250 21 37 11.90 Nobels 250 250 19 87 13.15 Stolk 250 171 19 31 9.— Ondertrouwd: H. H. Fledderman en C. Bakker. P. A. van Dijk en J. A. C. van Loon. P. D. van Wees en A. M. Kuijken. H Kamper en C. J. M. Straathof. K. Poort v. Ingen en Th. Borgholts, H. van der Wed den en M. E. Stals. G. Drost en H. de Wijs. P. C. Schmidt en J. Koper. J, M. de Vries en M. Rondaij. H. Leewens en E. H. M. Levy. N. J. Steggerda en J. A. de Ko- ninck. W. F. Stork en S. G. A. van Dierme. A Langius en J. Bouma. A. P. Verbaten en H. J. A. van der Wal. C. de Paus en J. H. Heesakkers. F. Th. H. Veringa en E. J. Russ. M. Visser en H. A. W. van Gooi. K. Sehilperoord en B. van den Brink. M. Verbeek en H. Gorissen. Getrouwd: A. W. van 't Veen en M. van Ee. W. F. Kuit en C. J. M. de Ruiter. A. H van Kouwen en C. J. Boerée. A. J. M. Nijssen en H. J. G. van der Ham. R. R. de Vries en A. S. Taconis. A. J. van der Pol en C. Meerveld. C. Keur en E. J. Nuijten. J. J. Raithel en C. van den Bos. J. A. Delfsma en K. C. H. Verel. M. C. van der Vooren en H. H. M. Swaalf. H. Verslagers en C. Looijenga. H. Schipper en C. M. van Houten. P. Piers en J. M. Duits. Geboren: N. FlipsenFüglistahler, z. M. M. Labrujere—Kater, z. C. J. Ligthart Vermeer z. H. M. WijdeveldKoestal, z. E. M. Willemsvan Riessen, z. A. Bluijs— Uitzinger, z. A. van den HamBurggraaf, d. Chr. Vernoutvan Beaumont, d. B. M. Boonvan der Putten, d. S. A. M. Raad- scheldersBuskermolen, d. Overleden: K. Kas, 60 j., Zaanenlaan. J. L. Sleijster, 67 j., Obistraat. J. G. Heere mans, 51 J„ Maerten van Heemskerkstraat. W. M. SchulteKorzelius, 67 j., Zijlweg. P. L. M. OomsVerberne, 80 J, Kinder- huisvest. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Moulin rouge". Boven 18 j. Tijden 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Maske in Blau". Boven 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin rouge". Boven 18 Jaar. Tijden 1.45 4.15 6.45 en 9.15 uur. Frans Haft: „De vallei van de haat". Bo ven 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido,,'t Is feest in Parijs", strikt volwas senen. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het duel bij Silver Creek". Boven 14 jaar. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ontkomen doet niet een" Boven 18 jaar. Tijden: tot en met Donderdag 2.30 en 8 uur. Donderdag 26 November Concertgebouw: Surinaams Dans Theater, 20 uur. Stadsschouwburg: „Postaal Genoegen" in Duif en doffer", 8 uur. Minerva: „Opgejaagde Kudde", film over Oostpriesterhulp, 8 uur. Vrijdag 27 November Concertgebouw: N. Ph. O., 3e Concert- Serie V. Solist: Johan Otten, oiano, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur, Zondag van 1316 uur. Huis Van Looy: „Toegepaste Kunst", expositie door leden van „Kunst zij ons Doel". Kunsthandel Leffelaar; Wagenweg 102: „Le musée chez sol". De officier bij de Haarlemse Recht bank heeft vanmergen tegen de 37-jarige administrateur D. v. D. uit Hoofddorp anderhalf jaar geëist, omdat deze zich over een aantal jaren met allerlei min der oirbare financiële practijken heeft beziggehouden, waarvan verschillende mensen in zijn omgeving het slachtoffer zijn geworden. In de tenlastelegging kwam tot uiting dat v. D. zich schuldig had gemaakt aan verduistering, valsheid in geschrifte en oplichting. De officier had een der delicten er uit gelicht en in verband daarmee moest de tuinder J. P. van Klink uit Roelofsarendsveen als ge tuige worden gehoord. Van D. had de tuinder geadviseerd over een belegging van f 1500. Er zou in tijd van een half jaar flink wat geld te verdienen zijn, zo luidde het oordeel van de verdachte, maar het slot van het liedje was, dat van Klink nog steeds geen rooie cent heeft gezien. Van een andere klant eigende v. D. zich f 1100 toe, die eigenlijk de belasting toekwamen. De verdediger van verdachte, mr. O. H. van Wijk, schilderde de moeilijkhe den waarmede zijn cliënt te kampen had toen deze een voor hem te hoge borg tocht moest betalen. Een en ander was mislukt en toen kwam verdachte er niet meer uit. Mr. v. Wijk pleitte voor een gecombineerde straf, omdat de familie van v. D. zich bereid verklaard heeft de man financieel te steunen. Uit een rap port van de Prot. Reclasseringsvereni- ging kwam vast te staan, dat verdachte reeds sinds zijn jeugd moeite heeft ge had met de eerlijkheid en dat hij steeds op te grote voet leefde. De verdachte, die het laatste woord had, verklaarde, dat hij bereid was zijn schuld van f5000 terug te betalen, wanneer hij' straks weer in een ander vak aan het werk kan. De rechtbank zal op 10 December uit spraak doen. Op Maandag 30 Nov. a.s. wordt in ge bouw „St. Bavo" aan de Srrt ede straat een- filmavond gegeven door de samenwer kende besturen van de afdelingen Haarlem van de volgende organisaties: de Kath. werknemende middenstand, de „Arka", „St. Christoffel", R.K. bond van technici en de R.K. bond van apoth.- assistenten. Na een afwisselend voor programma zal de Italiaanse film „Vivere in pace" (In vrede te leven) worden vertoond. De tocht van de „Norbertuswagen" door Heemstede, gistermorgen begonnen, is een succesvol vervolg van de actie in Haarlem. Gisteravond borg de „rijdende voorraadschuur" reeds een indrukwek kende hoeveelheid liefdegaven. Opval lend was het grote aantal paren schoe nen (in goede staat) dat gisteren binnen kwam. Die zullen in de koude en natte winter uitstekende diensten bewijzen. Alleen zouden wij onze lezers willen aanraden de schoenen paar bij paar samen te binden. Dit spaart Oost Pries ter Hulp zeer veel werk. Dikwijls werd ons de vraag gesteld, hoe al deze goederen nu bij de vluch telingen komen. Welnu: Oost Priester Kuip heeft in 's Hertogenbosch en in Antwerpen grote magazijnen. Daar komt al het in Nederland en België ingeza melde bijeen, wordt gesorteerd en ver pakt. en dan verzonden naar Königstein in het Taunus gebergte. Daar wordt alles door een vertrouwensman verdeeld over de lagers en kampen en de Kapelwagens. In de kampen zelf zorgt een commissie voor een verdere distributie Vrijwel overal werken de hulpacties der ver schillende gezindten hier broederlijk samen. Het is best mogelijk dat het costuum door de katholieke familie X geschonken in Friedland b.v. wordt uit gedeeld door de Protestantse hulpactie, oie alle mannenkleding verdeelt. Daarom doet het soms pijn wanneer men een botte weigering oploopt om dat het „Rooms" is. Het is voor iedere Europeaan een levensbelang dat de „Koomse" vluchteling „Rooms" blijft en de Protestant inderdaad een belijdend Christen; dat de onkerkelijke zich be wust blijft van de menselijke waardig heid en de cultuur en beschaving die Advertentie in 36 verschillende moderne tinten vanaf Gen. Cronjéstraat la- ~lb, telefoon 16045 Onder auspiciën van de fa. Ruys en Co. werden gisteravond in het gebouw van de H. K. B. een aantal films ver toond. die alle de emigratiemoeilijk- en mogelijkheden in beeld brachten. Hoe wel deze films reeds voor de 15e maal in Haarlem gedraaid werden, was de zaal wederom geheel gevuld met aspi rantemigranten of mensen „die er wel eens wat meer van wilden weten". En inderdaad, wij geloven dat velen wij zer vertrokken, dan ze heengingen. Voor de pauze werd de Zuid-Afrikaanse film over de Jan van Riebeeckherdenking ge projecteerd. De rolprent muntte uit door een knappe montage en men kreeg een indruk van de omvangrijke industriële capaciteit van dit land. Er werden twee films over Canada vertoond. De tweede van een in regeringsopdracht vervaar digd product en verstrekte een laakbaar eenzijdige -voorlichting-over de mogelijk^ hed$n in dit deel van de wereld. Merj verzuimde zorgvuldig op de mislukte gevallen te wijzen. Jammer. Uitermate instructief waren de films over een boottocht op de „Sibajak", het bekende emigrantenschip, en over het paradijsachtige Nieuw Zeeland. De laat ste rolprent raadde niets aan of af, maar gaf eenvoudig een objectief beeld van levensgewoonten en industrie. ook voor hem het erfdeel zijn van 20 eeuwen Christendom. Wanneer deze ze kerheden en normen worden prijsgege ven. wordt de vluchteling een willige prooi van anarchie en nihilisme. Daarom is broederlijke samenwerking en éénheid in liefde hoognodig. Vanavond staat de Norbertuswagen in Heemtede op de Binnenweg bij de win kelgalerij tentoongesteld. In het Minerva- theater gaat voor de laatste maal het programma „Verjaagde Kudde". Een do cumentaire film die sterk ontroert en een aangrijpende voordracht door Cees Griffioen. Wij kunnen dit programma aan ieder boven 16 jaar dringend aanbe velen. Plaatsbespreken aan de zaal- Pakketten voor Oost Priester Hulp kunnen tijdelijk ook worden bezorgd aan het adres: Joh. Verhulstlaan 10, Heem stede. (Zondag 29 November) D.E.M.—W.S.V. VitesseWilskracht Wijk aan ZeeR.K.A.V.I.C. VelsenZ.S.G.O. Lugdunum—T.Y.B.B. ZandvoortmeeuwenK.B.C. D.S.S.Animo TeijlingenGraaf Willem A.S.C.Concordia WarmyndaS.J.C. Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op een open briefkaart aan de sportredactie van de N. Haarlemsen» Crt„ Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 ijj> bezoekende club is 2, gelijk spel is Voor iedere goede oplossing wordt 1 punt toegekend. De Sint heeft Woensdagmiddag op waarlijk feestelijke wijze en tondel enorme belangstelling, niet het minst van de jeugd, zijn glorieuze intocht ge daan in het land van Groenendaal. Vergezeld van niet minder dan acht Zwarte Pieten en een aantal Edelen kwam hij op de meest moderne wijze aan in hotel-restaurant Boekenrode, Mej. dr. M. Nolte, wethouder te Bloe mendaal, zal Maandag 30 November, des avonds acht uur, voor de K. V. P. in de Bispinck-stichting spreken over „De vrouw in de politiek". Ook niet- leden van de partij, speciaal de dames, worden gaarne verwacht. Gisteravond omstreeks kwart voor acht heeft zich op het kruispunt Vel- serstraatMr. Cornelisstraat en Saen- redamstraat een aanrijding voorgedaan tussen een personenauto, bestuurd door de 49-jarige vertegenwoordiger D. V. uit Haarlem en een andere luxe wa gen, bestuurd door de 30-jarige be drijfsleider C. S., eveneens uit Haar lem. Het ongeluk was te wijten aan het feit, dat S. geen voorrang verleende. De wagen van S. kwam eerst tot stil stand, toen deze een gevel van een perceel in de Velserstraat had geramd. De echtgenote van het raadslid Jan sen, die in de wagen van D. V. zat, liep een grote hoofdwond en twee gebro ken ribben op. Nadat zij ter plaatse was verpleegd, is zij naar het Grote Gasthuis overgebracht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Advertentie Nieuw overtrekken eigen atelier. Onder wel zeer grote belangstelling heeft de afdeling Haarlem van „St. Augustinus", de organisatie der katho lieke onderwijzers, gisteren het zestig jarig bestaan gevierd. En het moet de feestvierende leden goed hebben gedaan, dat dit jubileum in brede "kringen de belangstelling had en dat naast vele pro minente figuren uit de wereld van het onderwijs ook ter receptie verschenen Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en wethouder D. J. A. Geluk. Een hoog tepunt was het ongetwijfeld, toen de bisschop mededeelde, dat de heer L. van Emmerik, reeds vijf en twintig jaar pen ningmeester van de jubilerende afdeling, onderscheiden was met het gouden ere kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De dag werd gisterochtend ingezet met een gezongen H. Mis in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat. Het H. Misoffer werd opgedragen door de geestelijk adviseur van de afdeling, kapelaan W. de Lange, die geassisteerd werd door pastoor J. Kutten en pastoor H. Nieuwenhuizen. Onder leiding van Toon de Vries zong een schoolklas de liturgische gezangen. De Kroonzaal bij Brinkmann bleek des middags welhaast te klein om de zeer vele receptiegangers te „bergen". Fraaie bloemstukken toonden aan, dat velen hun gelukwensen niet bij woorden wil den laten. Omstreeks vier uur kwam mgr. Hui bers ter receptie en de bisschop greep deze gelegenheid aan om zijn grote waardering uit te spreken voor het werk van de katholieke onderwijzer. Hij wees op de grote betekenis van de katholieke onderwijzer, wiens taak verder gaat dan het leren lezen en schrijven. Als hij een man van beginsel is, zal hij zijn vorming aan de jeugd mededelen en hij moet er zich van bewust zijn, dat hij de ouders in de schooluren vervangt; niet alleen in de school ook daarbuiten zal hij door woord en voorbeeld de leerlingen dienen te vormen. In die zin heeft de katho lieke onderwijzer ook een ware aposto- laatstaak Mgr. Huibers verklaarde voorts nog steeds van dankbaarheid ver vuld te zijn jegens zijn eigen onderwij zers en hij toonde nog eens met nadruk aan, hoe onberekenbaar de invloed van de onderwijzer kan zijn. Daarom verheugde het de bisschop, dat er in zijn bisschopsstad zo'n prachtig onderwijzerscorps is en in zijn hartelijke gelukwensen betrok hij allen, die deel uitmaken van dat corps. Een van deze mensen wilde hij met name noemen, iemand, die hij reeds vanaf diens jeugd had gekend, de heer L. van Emmerik. Mgr. huldigde de heer Van Emmerik als een ware opvoeder, die met recht het gouden erekruis „Pro Ecclesia et Ponti fice" had verdiend. De bisschop overhan digde het onderscheidingsteken aan mevr. Van Emmerik, die het haar man met trots opspelde. De onderscheidene was verrast de tl*? mededeling van zijn onderscheding te vernemen van zijn vroegere Hageveldse leraar en daarvoor uitte hij zijn grote dankbaarheid. Hij sprak de oprechte wens uit. dat het komende Mariale Jaar de bisschop verlichting van zorgen zou brengen. De voorzitter van de afdeling Haar lem. de heer A. J. J. Peters, sprak woor den van dank voor de bisschoppelijke gelukwens en hij gaf de verzekering, ciat de bisschop altijd op de steun der katholieke onderwijzers zou mogen re kenen. De heer Van Emmerik feliciteer de hij met zijn onderscheiding en hij dankte hem voor het vele werk, dat hij voor de Haarlemse „gt. Augustinus" had verzet. In die dank werd ook mevr Van Emmerik betrokken die een bouquet bloemen in ontvangst mocht nemen. Voordien was reeds het woord gevoerd door burgemeester Cremers. die ter re ceptie gekomen was in gezelschap van de heer Geluk, wethouder van Onder wijs. De burgemeester merkte in eerste instantie op, dat de gemeente niets te maken heeft met de interne zaken var. het onderwijs. Het raakt de gemeente echter wel. wanneer er daar gejubeld »t' getreurd wordt en bij deze gelegen heid wilde zij graag mee-jubelen. En dat niet bp de eerste plaats, omdat „St Augustinus" zestig jaar bestaat, maar vooral ook. omdat er zo voortreffelijk gestreefd is naar verbetering van de po sitie van de onderwijzer, hetgeen ook zijn weerslag heeft gevonden op de openbare onderwijzer. Verder gewaagde spreker ervan, hoe goed de morele en geestelijke toerusting is verbeterd, welke de jonge onderwijzer meekrijgt bij zijil verantwoordelijke taak. Zo bezien moet dat alles het gemeen tebestuur raken en mr. Cremers bood Mevr. Van Emmerik speldt haar echtgenoot het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" op, welke onderscheiding door mgr. J. P. Huibers was uitgereikt. daarom met des te meer genoegen zijn gelukwensen aan. De heer Peters sprak daarop een welgemeend dankwoord en in het bijzonder maakte hij de gemeen te het compliment, dat er veel gedaan wordt voor de culturele vorming van de jeugd. Hij hoopte, dat de belang stelling uit de kringen van het bijzon der onderwijs niet teleurstellend zou zijn. ofschoon daar toch dit werk in ontwikkeling is. Tijdens de gehele duur der receptie kwamen zeer velen hun gelukwensen aanbieden. Onder hen bevonden zich de heer Poncin, voorzitter van het diocesaan bestuur, de heer Deiksen namens het K.O.V.. een vertegen woodigur van het N.O.V.. naméns de ivlaria-congregatie voor onderwijzers de weleerw. heer B. Verbeem, leraar aan „Hageveld". Deken J. J. A. Kuilman, paler V. Hutjens O.E. S.A.. rector van het Mendelcoilege] mej. A Bolsius namens de katholieke raads fractie in de Haarlemse gemeenteraad, de inspecteur bij het Lager Onderwijs, de heer W. Schoenmakers en verder ver schillende pastoors en kapelaans uit Haarlem en omgeving, vertegenwoordi gers van instellingen en organisaties, onder wie ook van het openbaar onder wijs. Diverse afdelingen uit andere plaat sen gaven evenzeer acte de présence. Voor iedere spreker had de heer Peters een kort maar krachtig antwoord en na de receptie kon het feest in eigen kring worden voortgezet met een diner, ge volgd door een gezellige feestavond. waar hij met zijn gevolg eerst een lunch gebruikte. Het was de bedoeling om daarna te paard door Heemstede's stra ten te trekken, doch de dieren bleken niet al te rustig te zijn en mede in ver band met de hoge leeftijd van de hoge bezoeker, werd van dit plan afgezien. Voorafgegaan door het muziekcorps ,,Ar' ti et Religioni" reed daarna St. Nicolaas langs de wegen van Heemstede, naaf het Raadhuis, waar hij officieel doOr het voltallige collége van B. en W. weta ontvangen. Burgemeester A. G. A. Ridder van Rappard heette in het Raadhuis de Sin' van harte welkom en sprak de hoop uit dat de kindervriend op zijn tocht doof Heemstede, niettegenstaande het groO' aantal Zwarte Pieten dat hij had meega' nomen, heel veel zoete kinderen zoU mogen aantreffen. Hij gaf verder uiting aan zijn erkentelijkheid om ook Heem stede te willen bezoeken en beschouw de dit als een hoge eer voor zijn ge meente. De Sint zeide in zijn antwoord, da' hij met groot genoegen naar Heemstede was gekomen, omdat dit een schone en welvarende gemeente is, waar hard wordt gewerkt. Veel heeft de burge meester reeds tot stand gebracht en de Sint sprak de hoop uit, dat de eerste burger van Heemstede op deze weg zoU voortgaan. Eenzelfde compliment kre gen de wethouders v. Lent,, v. Houten, Disselkoen en v. Wijk, die allen afzon derlijk werden toegesproken en gepre zen om alles wat zij in het belang van Heemstede hadden verricht en nog zul len verrichten. De Sint sprak daarna zijn bewondering uit voor het groot aantal woningen waaraan men in Heem stede momenteel bezig is te bouwen en hét kon niet anders, zo meende hijo' ook daarin zullen straks gelukkige men sen komen wonen, die ook op hun beur' mede zullen werken aan de bloei van Heemstede. Ten slhtte richtte hij het woord tot de heer, N. Vos. th»rs nog gemeentesecretaris en' hij-vertelde, ver nomen te hebben, dat de heer Vos met 1 Januari met nensmen gaat. De Sint tvrees ook de heer Vos voor alles wat hij mede tot stand had gebracht. Hij wenste hem nog vele jaren van geluk- k!>m rust. - Na deze toesoraken werd de thee geserveerd Nadat hij de menigte op het Raadhuisplein had toegesproken, waarbij hu vooral de kinderen had ver maand, altijd goed op te passen en het natuursrhoon in het wandelbos „Groe nendaal" te sparen zelfs in Spanje had hij vernomen, hoe groot de belang stelling is voor de kinderboerderij die steeds uitgebreid wordt nam de bur gemeester het woord en dankte St. Nico laas voor zijn bezoek aan Heemstede en voor de complimenten waarmede hij het college van B. en W. had overladen. Het beloofde dat het gemeentebestuur steeds zal ijveren vöor het geluk en d® welvaart van de ingezetenen en wenst® de Sint tenslotte toe, dat hij ook ditmaal zijn reis over de daken weer goed zou voleinden. Daarna schreed de Sint statig en vol waardigheid naar de hem wachtende auto, toegejuicht door de duizenden kin deren, die zich op het Raadhuisplein hadden verzameld. Het is ditmaal inderdaad een glorieus entree geweest en het bestuur van de organiserende winkeliersvereniging komt alle lof toe voor de wijze waarop deze komst is gearrangeerd. Donderdag 26 November Hoog water: 7.14 u. en 19.36 u. Laag water: 2.44 u. en 15.07 u. Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen (Ntet officiële 3('a Ned. 1953 3% Nen. 1953 3(4 Nederl. 1948 3(4 pCt. Ned 1950 3-3(4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bei.-fac. Inschr Grtb. '46 3 pCt. Ned Handel Mil cert A.K.U. Van Berkels Patent Calvê-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever cert. Ned Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Min Kon N Stoomb. M Ned Scheepv IJnle H.V.A Delj Miicert Koersent Vorig Opening slot 26/11 101%IU 103% 99 99% 99ft* 100% li* 9814* 167(4 179s-% 11744 135(2 174 167* 228%9(4* 227 192-(4 342 '4,3(4 92 144 138(4-:)i* 137V4§-% 111(4-';, 93 90A 180 230 194 344 138% 137% J93% 24/11 Anaconda Copper 31% Bethlehem Stee) 4944 Chrysler Corp. 61(4 General Electric. 85% General Motors 59(4 Hudson Motors 10% Kennecott Copper 68(4 Montgomery Ward 56% North American Can 22 U Radio Corp 214 Republic Steel 49(4 Shell Oil 74% Southern Pucific 37 (a* Southern Railway 40(4 Tidewater 20(4 U.S. Steel 37(4 25/H 32 50 61% 86% 59 V* 10% 66(4 »6<* 22» 21 'i 48% 74 37 40» 20» 37%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2