Paus en Bisschoppen geciteerd Economische Zaken bij Een Nijhoff-prijs ingesteld Gregoriaanse „opera bij feest van Ward-Instituut Pella onthult mozaïek in Haags Gemeentemuseum Tussen neus en lippen Middenstandszaken ook nieuwe stadswijken m Uitspraken over bezitsvorming en staatsgezag aangehaald Europ ese Doel der Pol. Gemeenschap Opdracht aan Guillaume v. d. Graft voor een studie over Nijhoff GROEPSCOMMANDANT DRIE VINGERS AFGERUKT Imitatiemijntjes vernielen fietsbanden Klimaatkamers van de T.N.O. Twee duizend zangertjes naar Den Bosch voor pontificale Mis Dank voor Nederl. hulpverlening Geen onrechtmatige daad gepleegd Hulp daartoe nodig DONDERDAG 26 NOVEMBER 1953 PAGINA 3 foieuwe T.V.-bestel Spoedig beschikking van minister Cals Zusters Franciscanessen van Bennebroek Prijzen van Jos Campert-stichting uitgereikt De verhoogde huren Soepelheid bij inning gevraagd voor bejaarden Ten behoeve van de industrie 300 Ned. emigranten uit Canada naar ons land GARANTIE MELKPRIJS VOOR DE BOER Martini Vermouth, alom gewaardeerd om zijn superieure kwaliteit. Radio-actie ten gunste van De Zonnebloem SINT NICOLAAS EN DE TELEVISIE - Zaak-Ernan ot> Aruba: Arrest Haagse Hof A rbeidsovereenkomsten Ontslagbepalingen in Burgerlijk Wetboek? Voorwaardelijke straf tegen notaris geëist Motorrijder verongelukt BEJAARD MAN ONDER BUS GEDOOD Zijn vrouw gewurgd Tot zes jaar veroordeeld V (Van onze parlementaire redacteur) Tweemaal zijn Woensdag in de Tweede Kamer uitspraken aangehaald van de hoogste autoriteiten der Katholieke Kerk. De heer Ankersmit, die namens "e V.V.D. sprak, wees op de algemene vervlakking en verarming in onze jnaatschappij en citeerde daarbij Paus Pius XII, die het vorig jaar in een toespraak heeft gezegd, dat meer mensen in staat moeten zijn, zich eigen bezit te verwerven, waardoor zij beter tot onafhankelijkheid en bestaans- sekerheid kunnen worden gebracht. Voorts beëindigde de heer Schmal (C.H.) Jijn rede met een uitspraak van de Duitse katholieke bisschoppen, die on langs hebben gezegd, dat het ons meer te doen moet zijn om het vestigen Van staatsgezag, dan om staatsalmacht. Beide uitspraken werden gedaan ten overstaan van twee katholieke figuren uit het kabinet: minister De Bruijn en staatssecretaris dr. Veldkamp, in wier midden de minister van Economi sche Zaken, prof. Zijlstra, was gezeten, om te horen wat de Kamer over de begroting van zijn departement had op te merken. heer Ankersmit citeerde de pauselijke uitspraak, om zijn betoog kracht "ij te zetten, waarin hij de aandacht vroeg voor de nog altijd te hoge lasten, daaronder vooral hogere ambtenaren en intellectuelen in de vrije beroepen gebukt gaan. Ook de jongste belastingverlaging, de eerste na vele jaren, ls niet voldoende om de vervlakking en verarming in onze maatschappij op te heffen. Immers, onder hoe heel andere omstandigheden leeft men tegen woordig in die kringen. Er is vaak geen sprake van, dat men na zijn 65e jaar rust kan gaan nemen. Hij noemde de enorme vervlakking een groot ge- Vaar voor onze samenleving. Op grond van wat de Paus gezegd heeft, was de heer Ankersmit het ook eens met de actie, welke met name de katholieke Ministers in het kabinet voeren, om het bezit van een eigen huis mogelijk te maken voor degene, die werkt. Hij zag hierin geenszins het leggen Van een blok aan het been van de ar beider, zoals de heer Ten Hagen (PvdA'1 het eens genoemd heeft en prees tevens de plannen van minister de Bruijn, om tot winstdeling te komen voor de loon- trekkenden. Zij hebben daar evenveel recht op als de eigenaren en hogere em- ployé's op hun aandeel in de winst en tantièmes. De heer Schmal hield de ministers de Uitspraak van de Duitse bisschoppen Voor. om hen te bewegen hiervoor het gehele kabinet te interesseren. Voor Economische Zaken vond hij de gedach te blijkbaar al voor een goed deel ver wezenlijkt Achteruitgang investeringen De heer Ankersmit zei, dat hem de verontrusting van minister Zijlstra over de achteruitgang welke de investeringen vertonen niets verwondert. Inmmers, wij kunnen onze middelen maar éénmaal besteden. Wanneer wij ze uitgeven aan Verbruik, dan is de soaaroot, waar alle investeringen uit morten komen, leeg. Wanneer de export ons niet meer in "taat stelt in voldoende mate grondstof ten in het buitenland te kopen om ons levensniveau op peil te houden, dan ziet de heer Ankersmit nog een middel om ons te redden in onze overzeese Rijks delen Nieuw Guinea en Suriname. Dan nnetCllter de ondernemingszin zodanig moeten worden aangewakkerd, dat de Naar verluidt kan de beschikking van minister Cals over het nieuwe Televisie- bestel in de loop van de volgende week Worden verwacht. In het generaal kapittel in het moederhuis van de zusters Francisca nessen te Bennebroek werd als alge meen overste herkomen de eerwaarde moeder Anselma van Vugt, als moeder vicaresse moeder Baptista van Leeu wen (Rotterdam), als raadzusters: zus ter Theresinia van Egmond (Benne broek), moeder Dominica Beek (Rotter dam) en zuster Sophia van Helden (Heemstede). winsten in de bedrijven kunnen worden gehouden. Er zullen voorts afzetgaran- ties moeten worden gegeven. Na hem sprak de socialist Nederhorst, die onze welvaart in zijn verbeelding aan de zijden draad van een continue industrialisatie, exportvermeerdering en een sterke uitbreiding van het aantal emigranten zag hangen. Credietpolitiek Hij was het met de regering eens, wanneer zij ter beperking van de ge varen die ons door onze economische afhankelijkheid bedreigen, streeft naar het in het leven roepen van een gemeen schappelijke Europese markt. In verband met de besprekingen van de ministers van Binnenlandse Zaken van de zes Europese landen wilde de heer Nederhorst waar schuwen tegen een streven, dat te een- zydig gericht zou zijn op deze gemeen schappelijke markt. Er is nog een ander doel, n.l. het conjuncturele, dat bij een Europese politieke gemeenschap valt te bereiken: een gemeenschappelijk beleid op het gebied der monetaire en budge- taire problemen en dat der credietpoli tiek. Dit zou men kunnen verspelen als al te veel het zwaartepunt op de ge meenschappelijke markt wordt gelegd. Daardoor zouden ons belangrijke moge lijkheden op het gebied der expansie en welvaartsvergroting ontglippen De heer Nederhorst vroeg de minister welke initiatieven van de regering vér der verwacht kunnen worden, nadat zij in K.S.G.-verband de eerste stap in de richting van een gemeenschappelijk con junctureel optreden heeft gezet. Voor komen moet worden, dat enerzijds een gedeeltelijke integratie wordt verwe zenlijkt, terwijl anderzijds zelfgenoeg zaamheid blijft voortbestaan. Hij zag op het gebied van de Ko len en Staal Gemeenschap een soort gelijk verschijnsel. Er is een verschil in de prijzen voor steenkolen, die de mijnen bij aflevering ontvangen en die, welke de consument betaalt, van niet minder den 100 pet. Wan neer wij deze marge niet verminde ren, bljjven alle pogingen om de prijzen te drukken nutteloos. Het zal in dit verband nodig zijn de ge hele kolenprijs eens goed „door te lichten", opdat de oorzaak gevonden worde. De heer Nederhorst had een post van f 428.000 op de begroting ontdekt voor het secretariaat van Belg. Nederl.Luxemburgse Douane Unie. Hij vond de werkzaamneden van dit bureau zo duur, dat hij zich het grapje veroorloofde: wanneer de 9 stenotypis tes, de 3 secretaressen en de 3 bedienden zich voor de meerhoofdige directie hebben uitgesloofd met het maken van notulen, wordt de chauffeur vermoe delijk aan het werk gezet, om van de ene regel van het notulenboek naar de andere te rijden. Vandaag zou een nieuwe reeks spre- kërs aan het woord komen. (Van een speciale verslaggever) Ter gelegenheid van de uitreiking van de literaire prijzen 1953 door de Jan Campert Stichting werd in de oude raadzaal van het Haagse stad huis aan de Groenmarkt gisteren een plechtige bijeenkomst gehouden, druk bezocht door vele belangstellenden, onder wie de secretaris-generaal van het ministerie van O., K. en W., burge meester en wethouders, uitgevers en literatoren. Zoals wij reeds berichtten, heeft de stichting de Constantijn Huygens- prijs, de meesterprijs voor een ge heel oeuvre, dit jaar posthuum aan Martinus Nijhoff toegekend. Het be drag van f 2000, dat aan deze bekro ning verbonden was, hebben de er ven van de dichter weer ter beschik king van het bestuur gesteld; het bestuur op zijn beurt deelde nu mee deze gelden te zullen besteden voor de opdracht aan Guillaume van der Graft tot het schrijven van een studie over Nijhoff. De avond stond ook verder in het teken van de overleden schrijver. Na mens het Prins Bernhardfonds deelde prof. Jorna mee, dat het bestuur van de instelling een Nijhoffprijs heeft ge creëerd, die jaarlijks zal worden uitge loofd voor een bijzondere prestatie op het gebied van vertaling, afwisselend (Van onze correspondent) Een drietal fietsers, de los arbeider A. E. uit Bavel, J. G., caféhouder te Rijen en A. W. v. d. K„ kantoorbediende uit Oosterhout, die Zondagavond op het fietspad tussen Oosterhout en Bavel bij Breda reden, werden plotseling opge schrikt door een hevige knal. Zij zagen onder hun voorwiel een vuurstraal en 'noesten even later constateren dat er «en groot gat was geslagen in hun bin den- en buitenband. Toen de Rijkspoli tie gewaarschuwd was bleea dat over een afstand van honderd meter een twin tigtal boobytraps van primitieve make- 'ii waren neergelegd. Toen de groeps commandant, die het gevaarlijke spul diee naar huis had genomen. Maandag morgen het explosief, dat in'een papie ren zakje was geborgen, uit zijn woning "aar een schuurtje wilde brengen, raak. te hij even de deurstijl aan. Dit was voldoende voor een ontploffing, waarbij Jen drie vingers van zijn linkerhand yerden afgerukt. Voorts kreeg hjj talrij ke wondjes door wegspringende deeltjes het explosief. Ook in de woning erd een ravage aangericht. He Rijkspolitie uit het district Breda Peurt nu met man en macht naar de ader of daders van deze merkwaardige anslagen. De projectielen bestaan uit n vierkant doosje waarin zich het sta sel .van explosieven bevond, be- Riitn^e u't twee stoffen, waarover de hiep geen nadere mededelingen 'rnit te moeten doen, om eventuele natie te voorkomen. 'hen'1 K18t onderzoek bleek al gauw, dat V "*ier te doen had met eenzelfde 1952 t zaak a's 'n bet voorjaar van "aar n n op het fietsPad van Donger. Warpn °rat Precies dezelfde projectielen ^ielriin ?oneerd- Toen werden twaalï breid slachtoffer. Een uitge- *->e nroil„4rz,ock bad toen geen resultaat zelfde tlelen waren met precies het- stoffen „i1161??3®1 van twee gevaarlijke irnitatip^, VU4. T°t in details waren de °°k nu ,,1Jn s aan elkaar gelijk, want ?'aande er strookjes op het op- ln 1952 r? nd;,e geplakt waarop evenals Vaarliik ,L^00rden ontplofbaar en ge- In Breril ?1 jj geschreven. "aar een e bet spoor aanvankelijk gelui in j .P van ongeveer tien jon- 4chttien iaae„ ®eft'Jd van veertien tot 2P school „li. de door een van hen ls benuttpn ^°rvGn scheikundige ken- tegen de bedoeling van ouders en leraar in met het nemen van proeven met explosieve stoffen en het maken van bommen. De grondstoffen voor die proeven kochten zij in de apotheek of bij een drogist. Zij bleken echter niet schuldig aan de vervaar diging en het gebruiken van de booby traps. De politie doet nu een beroep op ieder die aanwijzingen kan geven tot opsporing van de dader of daders. In lichtingen kan men verstrekken aan de districtscommandant van de Rijkspolitie te Breda, tel. 8781. De herziening van de uitkeringen op grond van de Noodwet Ouderdomsvoor zieningen kan niet zo tijdig haar be slag krijgen, dat reeds direct na 1 Janu ari de verhoogde uitkeringen kunnen worden gedaan, hoewel de rechten daar op 1 Januari ingaan. Voor vele bejaar den zal het daardoor in begin Januari moeilijk zijn de verhoogde huren te be talen. Het zou voor hen een uitkomst zijn wanneer de bedragen, welke we gens de huurverhoging meer moeten worden betaald dan de oude huren, na het ingaan van huurverhoging niet eer der worden geïnd dan het tijdstip, waar op de verhoogde ouderdomsrente zal worden uitgekeerd en de nabetalingen op de niet tijdig verhoogde rente kun nen worden gedaan. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft daarom op ver zoek van de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid de aandacht van de gemeentebesturen voor deze kwestie gevraagd en deze besturen ver zocht te bevorderen, dat bij de inning van de huren van woningwetwoningen (dit zijn woningen in beheer bij de ge meentebesturen en de woningbouwver enigingen) in dit opzicht de nodige soepelheid wordt betracht. Voorts heeft de minister aan de gemeentebesturen verzocht de woningbouwverenigingen I des tijds en het Londënse in deze zin te willen aanschrijven. 1 klimaat. Men heeft aller- van jaar tot jaar voor een omzetting van een werk uit een vreemde taal in de Nederlandse, en omgekeerd, aldus niet alleen een verruiming naar bin nen toe stimulerend, maar ook een ver ruiming van het vaderland uit naar buiten. Nadat aan het oeuvre en de per soon van Martinus Nijhoff vele be wonderende woorden gewijd waren en enkele van zijn gedichten in de her innering waren teruggeroepen, werd door de leden van de jury ook het werk van de andere prijswinnaars (van wie alleen Simon Carmiggelt, J. B. Charles en Albert Besnard aanwezig konden zijn, Simon Vestdijk was door ziekte verhinderd) kort gekarakteriseerd en de redenen, die tot hun bekroning aanleiding werden, omschreven. De bijeenkomst besloot met een al- lergenoegelijkste receptie, waarop het aan plezierige feestelijkheid niet ont brak. (Van onze Haagse redactie) Tijdens een bijeenkomst van de Nij verheidsorganisatie TNO en de Rijks verdedigingsorganisatie TNO zijn Dins dagmiddag de Klimaatkamers, welke door deze beide organisaties zijn ontwikkeld en gebouwd, officieel in gebruik geno men. De Klimaatkamers zijn gevestigd in het gebouwenccmplex van de TNO in Rijswijk. In deze kamers kunnen pro ducten van de Nederlandse industrie worden getest met ultra-violetlampen, kunstmatige zonnestralen, regen, wind, stof en zoutnevels. Een tweetal kamers, t.w. een „schimmelkamer" en een „tro- penkamer" is hiertoe ingericht. In de schimmelkamer kunnen proeven worden genomen, waarbij de te onderzoeken goederen in aanraking worden gebracht met de schimmels. In relatief korte tijd kan worden nagegaan, hoe deze goede ren zich in de tropen zullen houden. In de tropenkamer kunnen niet alleen de klimatologische omstandigheden van een savanne of een oerwoud worden na gebootst, maar ook de daar dagelijks voorkomende temperatuurs- en vochtig heidscycli. Er zijn in ons land enkele onderne mingen, die over eigen klimaatkamers beschikken, maar voor het merendeel van de Nederlandse industrie is de in richting van dergelijke proefkamers te kostbaar. Het is daarom, dat de or ganisatie voor TNO in 1947 begon met de ontwikkeling van klimaatkamers, waarvan de gehele Nederlandse in dustrie zou kunnen profiteren. Zoals deze kamers thans zijn gebouwd, vor men zij een unicum in de wereld. De afmetingen van de kamers zijn zodanig gekezen, dat zowel een groot aantal kleine, als een klein aantal gro tere proefobjecten tegelijkertijd kan worden onderzocht. Bijna driehonderd in Nederland gebo ren inwoners van Canada zijn Dinsdag uit Montreal vertrokken om hun vacan- tie in Nederland door te brengen. Zij reisden per trein naar Halifax, waar zij zich zullen inschepen op de „Maasdam" Een van deze Nederlandse emigran ten, die zich minder dan twee jaar ge leden in de provincie Alberta had ge vestigd, gaf de volgende schildering van de toestand van vele van zijn reisgeno ten. „Indien men niet te veel amusement zoekt, kan men veel geld naar de bank brengen. Dat hebben wij gedaan. Nu gaan wij voor een paar maanden naar huis". De meeste reizigers komen uit het Westelijk deel van Canada en gaan de Kerstdagen bij familie in Nederland doorbrengen. Enkelen echter keren niet naar Canada terug. Een jonge Nederlan der zei, dat hij zijn vrouw niet over haar heimwee naar Nederland heen had kunnen helpen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft voor het melk- jaar November 1953November 1954 de garantieprijs van de melk voor de boer vastgesteld op 20.6 cent per kilogram met een vetgehalte van 3.7 percent. In overeenstemming met de in het vo rige jaar gevolgde gedragslijn, is de zgn. verrekenprijs voor consumptiemelk weer vastgesteld op 2 cent boven het niveau van de garantieprijs, dus op 22.6 cent per ki logram melk met ^en vetgehalte van 3.7 percent. Beide prijzen zijn gebaseerd op de door het Landbouw-Economisch Instituut berekende gemiddelde kostprijs in de zand gebieden. In verband met de stijging van het gemiddelde vetgehalte zijn de prijzen niet meer zoals voorheen uitgedrukt per kilogram melk met een vetgehalte van 3.5 Advertentie KOEL GESCHONKEN GOED GEDRONKEN Het Nederlandse Ward-Instituut te Roermond bereidt thans de feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan van 't Instituut voor, waarvan de bakermat ligt in het hartje van New-York. De viering zal plaats vinden op 29 December a s. ir Den Bosch. Er zal een pontificale Hoog mis gezongen worden door ruim 2000 kinderen, een experiment, zoals Neder land nog nimmer gekend heeft. De kin deren ziin afkomstig van 53 scholen, verspreid over het gehele land. waar de Ward-methode wordt toegepast. Zij ko men o.a. uit Harlingen, Vaals, Volendam Rotterdam, IJmuiden, St. Oedenrode, Tilburg, Beverwijk, en vele andere olaatsen. De directeur, de heer Jos. Ler> nards, zal aan dit massale koor de han den meer dan vol hebben. Een generale repetitie is helaas niet mogelijk, wel worden straks in regionaal verband eni ge repetities gehouden, In 's Hertogenbosch heeft zich een Comité gevormd van 60 personen, be- percent, doch per kilogram melk met een I last met de ontvangst en verzorging van vetgehalte van 3.7 percent. I de 2000 Ward-zangertjes. De Italiaanse premier Pella, in verband met de ministerconferentie te Den Haag in Nederland, op het paleis Soestdijk in gesprek met H. M. Koningin Juliana. (Van onze Haagse redactie) De Italiaanse minister-president Pella heeft Donderdagmiddag in het Haagse Gemeentemuseum een mozaïek van Ravenna aan de Nederlandse regering overgedragen. Dit mozaïek is bedoeld om de dank van het Italiaanse volk tot uiting te brengen voor de hulp die het Nederlandse volk verleende bjj de grote overstromingen in de Povlakte in 195J Een groot gezelschap was in de ha) van het Gemeentemuseum aanwezig, toen minister Pella, die vergezeld was van de Nederlandse ministers Drees, Beyen en Luns, de voorzitter van de Eerste Kamer, Jonkman en burge meester Schokking van Den Haag, arri veerde. In een sympathieke rede be dankte minister Pella' het Nederlandse volk voor alles wat het gedaan heeft om de Italiaanse bevolking in haar nood bij staan. Het mozaïek ziet hij als een Niet achter het IJzeren Gordijn Boeken over het leven en de leer van Mahatma Gandhi alsmede de ge schriften van India's pre mier Nehroe worden in de landen achter het IJzeren Gordijn als onge wenst uit de bibliotheken geweerd. Londen en spreeuwen de In het trekseizoen vor men de spreeuwen in de Engelse hoofdstad een ware plaag. Tegen het vallen van de avond strij ken duizenden en nog eens duizenden van deze vogels neer op de uitste kende delen van bij voor keur historische gebou- lei middelen bedacht en ook toegepast om de spreeuwen te verschrik ken. Men heeft vuurpijlen afgeschoten, maar die maakten slechts de be wondering van de vogels gaande; men heeft elec- trische draden zonder iso lering gespannen, maar dat bleek niet „shocking" genoeg voor de brutale vlerken; ook supersonische luidsprekers, vangnetten en het schilderen van de geliefde zitplaatsen in felle kleuren misten hun doel. De autoriteiten van Lon den bepalen zich nu maar tot het schudden van het moedeloze hoofd. Iets voor Sinterklaas In Offenburg in Duits land hebben Zwitserse en wen. De gevolgen daarvan Duitse architecten voor zijn maar al te zichtbaar, want niet alleen witten zij architectonische vormen, die niet gewit behoren te worden, maar ook pikken zij in de metselvoegen en richten daar meer en snel ler schade aan dan de tand een grote drukkerij en uitgeverij een fabrieks schoorsteen van 50 M. hoog gebouwd. Dat is niets bij zonders. zult u zeggen, want in Heerlen hebben we er een van 150 M. Het bijzondere van de Offen- burgse schoorsteen echter is, dat hij tot een wit- zwarte toren is gecamou fleerd, van een lift is voor zien, en dat er vlak bij de mond op een terras een glazen huisje zal worden gebouwd, dat als bar zal worden ingericht. Het Birminghams accent Een spraakleraar heeft het afschuwelijke accent van de inwoners van de Engelse fabrieksstad Bir mingham verklaard uit de vrijwel permanente met rook vermengde mist („smog" genaamd), die het aanschijn der aarde ter plaatse verduistert. Deze spraakleraar, Frank Jones geheten, schrijft n.l. in zijn uiteraard nogal problematische boek over de juiste uitspraak van het Engels: „Als de men sen in Birmingham de mond open doen om iets te zeggen, krijgen ze een flinke hap vuile lucht bin nen. Daarom hebben zij zich aangewend, hun lip pen zo min mogelijk te openen en de woorden door de kleinst denkbare kier te persen, waardoor ze worden misvormd." te symbolische uiting van deze dank. Ten slotte deed de heer Pella mededeling van het feit, dat de Italiaanse bevolking een bedrag van 200 millioen lire heeft geschonken voor hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnoodramp van Februari. Minister Luns sprak hierna een kort woord, waarbij hij dank bracht voor de Italiaanse gaven. Als laatste spreker beklom burge meester Schokking de katheder om zijn erkentelijkheid uit te spreken voor het feit, dat het mozaïek in het Haagse Gemeentemuseum mocht worden ge plaatst. Het mozaïek, dat in de hal van het museum is aangebracht, is een copy van een mozaïek uit Ravenna uit de zesde eeuw en stelt een aantal schepen voor in de haven van Classis. Het onderschrift vermeldt, dat het mozaïek een geschenk is „Ter zinvolle herinnering aan de verbondenheid van het Italiaanse en het Nederlandse volk bij de grote overstromingsramp in de Povlakte November 1951 en de dijkdoor braken in Nederland, Februari 1953." Na de overdrachtsplechtigheid bood het Haagse Gemeentebestuur in een van de bovenzalen van het museum een ont vangst aan. Ministers Beyen en Luns onderscheiden Tijdens een Woensdagavond gehou den diner ten huize van de Italiaanse gezant te Den Haag heeft de Italiaanse minister-president Pella de Neder landse minister van Buitenlandse Za ken, mr. Beyen, en de minister zon der Portefeuille, mr. Luns. onderschei den met het grootkruis van de Orde al merido della republica. Dit is de hoogste Italiaanse onderscheiding. Na de Hoogmis, op te dragen door mgr Mutsaerts, Bisschop van 's-Her- togenbosch, in de machtige kathedraal, volgt er een receptie in het Casino. In de grote zaal van het Casino wordt een mysteriespel uitgevoerd, dat voor deze feestelijke gelegenheid speciaal geschreven werd door Dom Boulard. monnik van Solesmes. Dom Boulard zal met vele Franse Ward-vrienden naar Den Bosch komen om de uitvoe ring bij te wonen. De regie is in han den van drs. M. Bours, directeur van de Bisschoppelijke Kweekschool te Roermond. Het spel, dat men in zijn soort beschouwen kan als opera in Gregoriaans, wordt uitgevoerd door Limburgse onderwijzers en onderwij zeressen en door een groep kweke lingen van de Bisschoppelijke Kweek school van Roermond. In totaal ne^ men 70 personen hieraan deel. Op het feestprogramma staat verder nog een improvisatie in het Gregori aans van het Kerstgebeuren, door een sroep van oudere leerlingen van Ward. Tenslotte is er nog een uitgebreide Ward-tentoonstelling. met eigen gemaak te leermiddelen, blaas- en slagins+ru menten, enz, verzorgd door de Zusters van het H. Graf van Turnhout. Voor deze voor Nederland unieke es heurtenis bestaat ook grote belangstel ling in het buitenland. Men venvacht een groot aantal gasten uit Frankrijk, België en Duitsland, priesters en mu- zieknaedagogen. De Katholieke Nationale Bond voor EHBO deelt mede, dat ten gunste van de stichting „De Zonnebloem" onder het motto: „Geef zieken meer vreugd" 27 December een grote radio-actie zal wor den gehouden. Die Zondag zal een sneeuwbuitje van zonnebloemen wor den uitgereikt, die dezelfde avond een sneeuwjacht van cadeaux zal veroorza ken. De Nederlandse Televisiestichting zal Zaterdagmiddag 5 December een extra uitzending voor de jeugd wijden aan Sint Nicolaas. In deze uitzending, die om half vijf begint en een uur duurt, - zal de jeugd zelf een belangrijk deel n het programma verzorgen. Een groep kinderen zal in de televisiestudio komen en spontaan medewerken. Van zelfsprekend ontbreekt ook de echte Sinterklaas niet, die volgens de N.T.S. m groot cadeau voor alle kinderen van Nederland heeft". Het Haagse Gerechtshof heeft arrest gewezen in het civiele geding van de erven Eman op Aruba tegen de Ove-- zeese Gas- en Electriciteits Maatschap pij. Het gouvernement der Ned. Antil len heeft indertijd de concessie, die de heer John Eman had voor de levering van electriciteit op Aruba, ingetrokken, waarna het gouvernement deze conces sie heeft verleend aan de electriciteits maatschappij „Aruba" (Elmar), een dcchteronderneming van de Overzeese gasmaatschappij. De erven Eman hadden in hun eis voor het hof gesteld, dat de intrekking der concessies van John Eman een onrechtmatige daad was en dat de Elmar een onrechtmatige daad had gepleegd, toen zij de nieuwe concessies van het gouvernement had aanvaard. Wat dit gedeelte van de eis betreft heeft het Hof in zijn arrest overwogen, dat de intrekking der concessies door het gouvernement der Antillen formeel in orde was en er dus voor de Ogem geen speciale reden was, waarom zij op Aruba geen nieuwe concessies zou mo gen aanvaarden. De Elmar mocht afgaan cp hetgeen het gouvernement deed. In het andere gedeelte van de eis hadden de erven Eman gesteld, dat de onteigening van eigendommen van John Eman, verricht ten behoeve van de Elmar dcor het gouvernement, on rechtmatig was en de Elmar derhalv» onrechtmatig inbreuk had gemaakt op de eigendommen van Eman Op dit punt heeft destijds de rechtbank te Rotter dam zich onbevoegd verklaard. Deze onbevoegdverklaring van de rechtbank is thans door het Haagse Gerechtshof vernietigd. Dit deel der ingestelde eis werd terugverwezen naar de rechtbank te Rotterdam. 4 De minister van Justitie meent blij kens de thans verschenen Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten, dat voor de twijfel of dit ontwerp wel past in het door prof. Meijers te ontwerpen nieuwe Burgerlijk Wetboek, geen grond bestaat. Voor zover hem bekend, is prof. Meijers voornemens wanneer het onderhavige ontwerp wordt aangenomen de in houd daarvan in het nieuwe B. W. op te nemen. Het ontwerp is. voordat het bij Tweede Kamer werd ingediend door de toenmalige, minister van Justitie aan prof. Meijers toegezonden. De minister merkt voorts o.a. op, dat voorlopig het Bijzonder Besluit Arbeids verhoudingen nog niet kan worden ge mist, ook niet wanneer het onderhavige ontwerp wet wordt. De minister acht bedrijfsrechtspraak alleen wenselijk in die gevallen, waarin partijen vrijwillig zich daaraan onder werpen. Bestaat de basis van vrijwillig heid niet. dan geeft hij de voorkeur aan de gewone rechter. De advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. A. H. M. H. Receveur, heeft in de straf zaak tegen een notaris uit Kaatsheuvel een voorwaardelijke gevangenisstraf geëist van vier maanden met een proeftijd van drie jaar en een geld boete van f 2000, eventueel te vervan gen door twee maanden hechtenis. De notaris wordt het opnemen van valse opgaver in een authentieke acte ten laste gelegd. Deswege werd hij in April j.l. bij vonnis van de Bredase rechtbank veroordeeld tot een geld boete van f 1000 subsidiair een maand hechtenis. De Officier van Justitie te Breda ging van dit vonnis in hoger beroep. Het Hof zal 9 Dec. arrest wijzen. (Van onze correspondent) Op de rijksweg NijmegenGrave, ter hoogte van Alverna, is gistermorgen een ongeluk gebeurd, dat aan de 47- jarige vertegenwoordiger J. Godschalk uit Berlicum het leven heeft gekost. De motorrijder reed in volle vaart achter op een parkerende vrachtwagen. Hij werd vrijwel op slag gedood. Het stof felijk overschot werd overgebracht naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegen. (Van onze correspondent) Woensdagavond geschiedde in de Kerk straat te Hoogezand een verkeersongeval dat de 68-jarige wielrijder P. S. uit Foxham het leven kostte. Zonder richting aan te geven wilde de man een zijweg inrijden op het moment dat uit tegenovergestelde richting een GADO-bus naderde. De man werd door de bus gegrepen en tegen de grond geslagen. Hij was vrijwel op slag dood. (Van onze correspondent) De Leeuwarder rechtbank heeft de 51-jarige opperman uit Franeker, S. de J., die in Februari van dit jaar zijn vrouw heeft gewurgd, veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de rege ring. De officier had acht jaar met af trek geëist. (Van onze correspondent) In een bijeenkomst van de Katholie ke Middenstandsvereniging te Nijmegen heeft drs. A. E. M. G. van der Borg gepleit voor de vestiging van midden standszaken in nieuwe stadswijken en tegelijk een warm pleidooi gehouden voor het openen van wegen, die een dergelijke vestiging mogelijk kunnen maken. Geen enkele middenstander is momenteel in staat om zonder hulp een nieuw bedrijf te vestigen en wanneer men hem niet steunt zal de taak van de middenstand in de buitenwijken geheel worden overgenomen door het filiaal-bedrijf. Drs. van der Borg achtte deze gang van zaken onduldbaar. Het is niet voldoende, zo zei hij, dat de overheid alleen maar huizen bouwt. Natuurlijk, deze woningen zijn dringend noodzakelijk, evenals scholen, kerken, groen, bloemen en speelruimte in de nieuwe wijken. Men behoort echter te bewoonbaar maken van een wijk. Dit is zowel ln het belang van de verzor ging der gezinnen, als in het belang van een zeer belangrijke groep van on ze samenleving. Ook uit sociologisch oogpunt achtte drs. van der Borg middenstandswinkels noodzakelijk voor een gezonde struc turele ontwikkeling van de nieuwe wij ken. Het moet de middenstand moge lijk worden gemaakt om gebruik te maken van de kansen die de stadsont wikkeling biedt. Allereerst zal men in eigen kring moeten trachten, de be staande moeilijkheden op te lossen en wanneer dit niet geheel mogelijk blijkt, zal de overheid stimulerend moeten optreden. Van een goede samenwerking tussen overheid en middenstand ge tuigt het nieuwe Lijnbaancentrum in Rotterdam. Daar kan men zien waartoe teamgeest in staat is, aldus drs. van der Borg, die er voorts op wees dat de bouw van nieuwe winkels in geen en kele verhouding meer staat tot. het aan tal nieuwe woningen dat gebouwd wordt. In Nijmegen is het aantal win- erkennen, dat ambacht en detailhandel kels sinds 1935 van 1900 tot 1600 terug even zeer noodzakelijk zijn voor hetgelopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3