College van vijftig zal minister Cals over jeugdzaken adviseren Waarborgt E.D.G. handhaving Nederlands persoonlijkheid ofóerVOH Svifyoétt Rede van de Paus over urgentie van de huisvesting 9g In het zand van MARS K ru iswoordraal WU VRAGEN EEN... r Alle jeugdorganisaties vertegen woordigdgéén communistische Massajeugd, groot probleem Kamer in grote meerderheid vóór Naast méérvooral bétere producten Ook óver voorraden schoeisel VLEES WEER OP DE BON Nota voorzitter Eerste Kamer: ERIC DE NOORMAN J DONDERDAG 26 NOVEMBER 1953 PAGINA 5 In Engeland Sjaret volgt Ben Goerion op Voor derde maal in half jaar bloemen van Koningin voor diamanten paar Bendehoofd in Indo- China meldt zich Duitse dorpen worden afgebroken Voor aanleg bruinkool groeven Katholieke Illustratie Opvoering productiviteit Teruggaaf omzetbelasting DUITS SCHIP AAN DE GROND door ARTHUR C. CLARKE HELICOPTERVERKEER Bouwmeester-revue naar Engeland 521 sfe STAATSLOTERIJ 4eKiaS 8e njst (Van onze parlementaire redacteur) e Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot het instellen van een raad °or de jeugdvorming zonder hoofdelijke stemmen aangenomen. In de raad al Waarschijnlijk een vijftigtal organisaties vertegenwoordigd zijn, zodat gehele jeugdzorg, ook de vrouwelijke, betrokken zal zijn bij de adviezen, h^e raat* de minister zal geven. De leden zullen deskunidgen zijn op het gebied van de vorming van de jeugd buiten schoolverband. De minister acht en wet wel degelijk nodig om de juiste taakomschrijving van de overheid en opzichte van de jeugd vast te leggen. Er bestond slechts een formele egeling van de minister. De weg tot dit doel kan echter nog niet concreet n de wet worden aangegeven. De raad zal de overheid juist moeten helpen neze weg te vinden. Zij is wel een overheidsorgaan, maar zeker geen zuiver ^aatscreatuur, zei minister Cals in antwoord op een opmerking van de wamer. Immers, het college is geenszins aan de willekeur van de minister 0vergeleverd. ...Alleen met de communisten ontstond Jyens het debat enige wrijving. De 'n'nister heeft hen uitgelegd waarom J geen vertegenwoordiger van de CPN 'u de raad zitting kan nemen. Hij krees: aarbij behalve met mevr. Lips ook met heer Gortzak te maken omdat hij iri^d had, dat de communisten het oealisme van de jeugd verkeerd rich- en en tweedracht zaaien in ons volk De heer Gortzak bracht de jeugd- raad in Amsterdam ter sprake, waar- de CPN volgens hem wel vertegen woordigd is. „Er gebeuren wel meet gingen in Amsterdam die op lande- hjk of nationaal niveau niet wense hjk zijn," was het antwoord van de hiinister. Minister Cals heeft een meer positief seluid tegenover het ontstellende ma- ■eriaal van het bronnenboek over de wassa,jeugd gesteld. „Gelukkig kunnen ïyij deze gegevens zien als een zoek- J*cot op een bepaald soort jeugd. De 'vergrote meerderheid van onze jeugd "estaat uit gezonde jongens en meisjes," 'dus de minister. Het nieuwe advies college is ook voor de andere jeugd be doeld. Van de moeilijkheden der jeugd organisaties is de minister zich ten vol- bewust. Zij hebben, zo zei hij, de oudste brieven en hun eigen onmisbare plaats naast gezin, kerk en school. De zorg voor de massajeugd is al leen met de uiterste inspanning op te brengen, aldus de minister. Hij sprak van de grootste opgave waar voor de na-oorlogse wereld zich ge plaatst ziet. Alleen met begrip, ge duld en de liefde zoals St. Paulus die omschrijft ziet de bewindsman de mogelijkheid om een appèl op deze moeilijk toegankelijke kinderen te doen. Hij sprak van een gecompli ceerde en acute nood die ook diep gaande studie vraagt waarvan het Bronnenboek het uitgangspunt zal zijn. Hierbij zal eensgezinde samen werking onmisbaar zijn. Reeds hon- derddduizend kinderen waren per 1 Ja nuari 1953 bij het werk van de massa jeugd ingeschreven, meer dan 73.01)0 leiders geven er thans hun krachten aan. De opstelling van een jeugdstatuut, een soort handvest waarin tot uitdruk king zou moeten komen wat de jeugd toekomt, acht de minister wel van be lang maar zolang paedagogen en psy chologen nog met zulke grote proble men worstelen vindt hij het niet wel mogelijk dit reeds op te stellen. Zo no dig zal de minister medewerken aan de benoeming van een Staatssecretaris voor de jeugd. Hij kan terzake nog geen nadere mededelingen doen. Wel zal binnenkort het hoofd van de afd. Vor ming. buiten schoolverband de rang van directeur krijgen. t De kosten voor dit adviescollege zijn nog niet te becijferen. Dergelijke ad viesraden vragen gewoonlijk bedragen die variëren tussen 10.000 en 40.000 gul den. De discussies liepen nog over en kele amendementen die voor een groot deel werden teruggenomen. Een amen dement van de heer Tilanus om de naam jeugdraad in te voeren werd ver werpen. De heer Peters (KVP) voegde bij amendement de bepaling in dat aan de raad zelf het initiatief wordt overge laten om de minister of zijn ambtenaren uit te nodigen de vergaderingen bij te wonen. Alleen de P.v.d.A. stemde hier tegen. In Engeland gaat Zondag het vlees weer op de bon als gevolg van een ver minderde invoer tijdens de wintermaan den. De distributie van vlees was in Juni van dit jaar opgeheven. Toen in Juni werd aangekondigd dat het vlees van de bon zou gaan, heeft de regering tegelijkertijd gewaarschuwd dat mogelijk de distributieregeling op nieuw zou worden ingevoerd tijdens de wintermaanden. Een en ander vormt een onaangename verrassing voor de Engelsen, die gehoopt hadden dat met Kerstmis nagenoeg de hele distributie zou zijn afgeschaft. De Israëlische socialistische partij, de partij met de grootste fractie in het parlement, heeft Mosje Sjaret officieel als eerste-minister aangewezen als op volger van Ben Goerion, die thans nog in functie is. Waarnemers geloven, dat de twee grootste partijen in de huidige coalitie het nog deze week eens zullen worden over de politieke en economi sche problemen die ter sprake zijn ge bracht in verband met de reorganisatie van het kabinet. Zeer veel Eerste-Kamerleden beschouwen de Europese Defensie Gemeen schap als de enige mogelijkheid, welke in de huidige politieke constellatie der Westerse mogendheden in het kader der NATO een afdoende bevei liging van de Europese cultuur, de democratische vrijheden en de welvaart in het leven kan roepen tegen een agressie van naar machtsvermeerdering strevende totalitaire staten. Aldus luidt een der meest belangrijke passages van het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag betreffende de E.D.G. De stichting van de E.D.G. grijpt zo diep in het souvereine bestaan van elk der er bij betrokken volkeren in, dat slechts de keuze bestaat tussen een J-'erder voortschrijden op deze weg of •jet volstrekt doen mislukken van de ge hele constructie. Het behoeft, zo vervol- Ren deze leden, geen betoog, dat de 'Weede mogelijkheid voor Europa niet 'nders dan een catastrophe zou beteke nen, zo al niet direct, dan in ieder geval door de indirecte werking hiervan. Andere leden zijn van mening, dat het E.D.G.-verdrag in zijn huidige vorm aan de daarin voorziene gemeenschappelijke Vergadering nog onvoldoende bevoegd heden verleent tot een doeltreffende par- 'öientaire controle. Zeker zolang zulk situatie voortduurt, achten deze ''den het nuttig en nodig, dat ten min- f'e op nationaal niveau, voor zover et nadere overeenkomsten betreft, ter uitvoering van dit verdrag tussen en d?or de zes mogendheden gesloten en h'et besluiten van supra-nationale orga-1 hen de parlementaire medewerking hitdrukkelijk wordt gestipuleerd. Nota van de voorzitter Aan de voorzitter is toegevoegd nota van de voorzitter der y-drrier. De voorzitter is geen lid van ,eu afdeling en heeft door middel van pze nota zijn denkbeelden kenbaar ge- V'aakt. Hij steit zich oa. de vraag: Zijn ^ndhaving en ontplooiing van Neder- o«ds eigen nationale persoonlijkheid in supra-nationale organisatie als de rn G- en de ontworpen Europese ge- Penschap voldoende gewaarborgd7 Verder vraagt hij zich af of men een (.eugdelijke ontwikkeling der interna- enale rechtsorde bevordert wanneer duurzaam (vijftig jaar in de •D-Cl. en onontbindbaar in de ontwor- E h Europese gemeenschap) in een v'Pra nationale organisatie zes - staten tenigt, waarvan een de Duitse blo srePubliek nog als een onvolko- b-jh internationale rechtspersoonlijk- h moet worden beschouwd? s Er is aldus de voorzitter der Eer- Kamer, wel gezegd: er is geen al- Krnatief. Doch waarom kan Neder- j hd niet bepleiten, dat voor wat jp Duitse bijdrage in de Westerse de- jjhsie betreft de conventies van °hn beter kunnen samengaan met JJh associatie van de Duitse Bonds- JJPubliek en de Noordatlantische ver- „i^gorganisatie dan met een Europe- Defensie Gemeenschap als nu aan- "angig? angig? tiet1 Waarom kan Nederland vooralsnog «ane Volst.aan voor wat de verdere treft e7lsluiting van Europese landen be- nerne^Z met veduldig en degelijk, onder- nd en toegewijd mede te werken d6IiRuvetchtpaar Jacobus BarMathilda tnan 40 ?r te Apeldoorn, waarvan de leis 't T iaar °P de houtvesterij van Pa rmante,? gewerkt, heeft op zijn vati jjj. bruiloft een mand bloemen htand Koningin ontvangen. De °verhanditM £°r freule J- C. C. RöeU Sudjes heeft de beide krasse ?ag vèrdn en iaar oud, op deze ,r°ken. 7o niet aan belangstelling ont- Jj'n aanbied velen kwamen gelukwen- j11"- A. l ,fn' 2,nder wie burgemeester gehieentph„?,es Tombe, die namens het o?,0cl- Des a,.UUr, een rnand fruit aan- rkest tracht het harmonie- Hendrik" een serenade. aan de wederopbouw en opbloei van Europa, in vormen van samenwerking als b.v. reeds in de Raad van Europa en de organisatie voor Europese econo mische samenwerking gevolgd en on langs door oprichting van een perma nente conferentie van Europese minis ters van verkeer nagestreefd? Een bendehoofd in Indo-China heeft zich gisteren met zijn volgelingen ter sterkte van een bataljon weer aan gesloten bij de strijdkrachten van de Vietnam onder generaal Nguyen van Hinh. Een half jaar geleden had hij zich met zijn groep afgescheiden als protest tegen het plan 'zijn bataljon in het nationale Vietnamese leger op te nemen. Sindsdien heeft hij een guerril la-oorlog tegen het Vietnamese leger gevoerd. Het is dg derde maal dat hij zich weer aansluit bij de Vietnam. Bij Grevenbicht, niet ver van de Ne derlandse grens, zullen vijf dorpen wor den afgebroken om nieuwe bruinkool groeven aan te leggen. Het zijn de dor pen Morken, Harff, Koenigshofen, Reis- dorf en Elf gen, waar zesduizend mensen wonen. Men hoopt de bruinkoolpruduc- tie van dit gebied, die thans 5000 ton bedraagt, binnen enkele jaren te kun nen opvoeren tot 100.000 ton daags 40. Met bonzend hart blijft het moedige kereltje staan, en hij kijkt naar de plaats waar hij Ragnar met de gevangenen heeft zien spreken. „Als boze mannen maar niet omkijken," mompelt hij angstig. „Dan zij Pum-Pum zien." Besluiteloos kijkt hij naar de baai in de verte, waar de rovers druk met de onder handelaars van Bohuslan aan het praten zijn, dan weer naar de kerker, waar de Noorman en zijn zoon gevangen zitten. Hij spreekt zichzelf moed in. „Altijd als grote wijze mensen gevangen, Pum-Pum moeten helpen. En als grote mensen weer vrij, zij alles vergeten, kloppen kleine man op hoofd en zeggen: Ga maar spelen, grote mensen moeten beraadslagen. Maar nu Pum-Pum zullen laten zien, dat hij veel verstandiger zijn dan wijze mensen." Behoedzaam sluipt hij langs de wand naar de deur van de kerker. Hij legt zijn oor tegen het hout en tikt met zijn vingers: „Meester Eric! Meester Eric!" zegt hij gedempt. „Ik zijn hier, Pum-Pum!" Hij luistert; aan de andere kant wordt brom merig een onverstaanbaar antwoord gegeven. Zijn gezicht klaart op: „Meester Eric zijn wakkerhebben Pum-Pum gehoord," mompelt hij tevreden. Met inspanning van al zijn krachten schuift hij de zware, roestige grendel op zij en opent de deur: „Meester Eric," roept hij. Er volgt geen antwoord. Hij voelt zich opeens ongerust, er moet iets niet in orde zijn. „Meester Eric," herhaalt hij dringend en angstig. Hier zijn De deur schiet opeens wijd open. Grote handen grijpen de dwerg beet en sleuren hem naar binnen „Zelfs vandaag de dag nog moeten wij ons de woorden van onze voorganger Pius XI eigen maken, die in zijn En cycliek Quadragesimo Anno constateer de, dat het verschrikkelijk is te moeten zien, hoe de meest onbevredigende staat van behuizing belemmeringen vormt voor de eenheid en geslotenheid van het gezinsleven". Zo verklaarde de Heilige Vader in de rede, die hij in het afgelopen weekeinde heeft uitge sproken tot de besturen en het perso neel van de Romeinse en Provinciale besturen der organisaties voor Volkswo ningbouw. De H. Vader wees bii deze gelegenheid op de urgentie van de huis vesting. De Paus deed een dringend beroep Het nummer van deze week opent met twee pagina's charmante foto's van de Prin sesjes op Soestdijk, ontleend aan de Prin- sessenkalender voor 1954 van de Vereniging Pro Juventute, welke elk jaar zulk een kalender uitgeeft ten bate van het bedreig de kind. Voorts bevat het 't tweede stuk uit het boek van kolonel Hunt over de expeditie naar de top van de Mount Everest; het stuk is geïllustreerd door een reeks prachtige berggezichten, tijdens de tocht gefotografeerd. Het relaas van Lindbergh's Oceaanvlucht in 1927, door hemzelf tot in details beschreven, komt in dit nummer ten einde. Niet onvermakelijk is het, te lezen dat de van geestdrift half verdwaasde Fran sen op Le Bourget voor de vlieger en het vliegtuig bijna gevaarlijk zouden zijn ge worden! Aan de reeds eeuwenoude kwestie- Triest, plotseling weer zo actueel gewor den, wordt een beschouwing gewijd, ver lucht met foto's van de opgewonden tone len, welke er zich kortgeleden hebben af gespeeld. Een helder inzicht in de situatie binnen de Soedan krijgt men door een arti kel over de „ongekroonde koning" van de Soedan, Sayed Abdel Rahman, de zoon van wiilen de Mahdi, voorstander van een on afhankelijke Soedan, desnoods als dominion van het Britse Commonwealth merk waardig genoeg voor de zoon van de Mahdi, die de bitterste vijand van Engeland was! en tegenstander van een politieke ver eniging met Egypte, die in het land echter ook pro-Egyptische tegenstanders heeft. Verder wordt het feit herdacht, dat zeven honderd jaar geleden het eerste christelijke kerkje werd gebouwd te Tromsö in Noor wegen. Jan Cottaar schrijft over Loretto Petrucci, „rebel of troonopvolger?" in de Italiaanse wielerwereld. Advertentie op de werkkracht- van genoemde orga nisaties. „De Kerk kan niet ophouden zeide de Paus eraan te herinne ren, dat volgens de wil van de Schep per en de door Hem gevestigde na tuurlijke orde het gezin een geestelij ke, morele, juridische en economische eenheid moet zijn, en dat strenge en onveranderlijke wetten de geboorte en de groei van een nieuw leven be heersen. Wat een gewicht drukt er dan op het christelijk geweten, wanneer toe komstige echtgénoten geen nieuwe woon- haarden en groeiende gezinnen geen on derdak kunnen vinden of een onvol doende behuizing, die dikwijls boven dien nog veel te kostbaar is. Alleen God weet in hoeveel van dergelijke geval len de menselijke zwakheid schipbreuk heeft geleden in het leiden van een christelijk leven en dus ook in het Ge loof heeft gefaald". De vraag naar Nederlandse producten in het buitenland kan niet alleen door een ver laging van prijs worden beïnvloed. Het is ook mogelijk dit door kwaliteitsverbetering te doen. Vooral als deze zodanig gecombi neerd wordt met meer produceren per een heid, dat de prijs weinig of niet behoeft te worden verhoogd, aldus ir. J. van Ettinger, voorzitter van de pas opgerichte Stichting Kwaliteitsdienst voor de Industrie in een rede tijdens de Efficiency dagen 1953, die in Utrecht werden gehouden. Wij moeten bij het streven naar produc tiviteitsverhoging dan ook niet alleen aan „meer" denken, maar vooral ook aan „be ter", niet alleen aan „maximaal", maar ook aan „optimaal". Zo opgevat dient de productiviteitsverhoging een synthese te zijn van kwantitatieve en kwalitatieve as pecten, waarbij steeds de werkgelegenheid en het effect op de betalingsbalans (hogere of lagere prijzen) als economische factoren van doorslaggevende betekenis moeten wor den beschouwd, aldus spr. Bij de leiding van de Nederlandse In dustriële bedrijven heeft nog veel te veel de mening post gevat, dat kwaliteit op voeren altijd geld kóst, terwijl kwantiteit opvoeren altijd geld ópbrengt. Het kwali teitsvraagstuk heeft daarnaast een sociaal en psychologisch aspect. Indien nl. de arbeider niet meer alleen naar zijn of haar kwantitatieve, doch ook naar kwalitatieve prestatie wordt gewaar deerd ook materieel zal de bevrediging d'ie de arbeider in zijn werk moet vinden worden verhoogd en is er zelfs kans, dat de verloren gewaande arbeidsvreugde in de massaproductie terugkeert, aldus Ir. van Ettinger. Zoals bekend zal, indien het wetsont werp tot vrijstelling van -omzetbelasting van huisbrand en schoeisel, dat onlangs door de Tweede Kamer is aangeno men, kracht van wet heeft verkregen, teruggaaf van omzetbelasting aan han delaren in brandstoffen worden ver leend over de op 1 Jan. 1954 aanwezige voorraden. De Staatssecretaris van Fi nanciën heeft nu besloten om, indien ook de Eerste Kamer genoemd wetsont werp aanvaardt, een dergelijke rege ling eveneens te treffen voor handela ren in schoenen. Bij de regeling wordt geen teruggaaf verleend indien deze minder dan f 25 zou bedragen. Het Duitse stoomschip „Bellatrix", dat 4075 ton meet, is Woensdagmiddag op de Westerschelde aan de grond gelopen. Het is mogelijk op een wrak gevaren ën lek gesloten. De kapitein heeft, om verder on heil te voorkomen, zijn schip op het strand aan de grond gezet. Het schip verkeert niet meer in gevaar. De uit dertig koppen bestaande bemanning is aan boord geble ven. Men zal trachten de „Bellatrix" de haven van Zeebrugge binnen te slepen. (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) 27 Toevallig had Jimmy hef tamelijk druk. Maar hij wist, dat er iets was met Gibson en besefte, dat de ander behoef te had aan zijn tegenwoordigheid. Dus kwam hij en ging op de bank zitten die vlak onder de patrijspoort was aange bracht en spoedig zou hij zoveel van de waarheid weten, als Gibson voor hen beiden goed oordeelde. „Ik moet je iets vertellen, Jimmy," begon Gibson, „wat maar een paar mensen weten. Val me niet in de rede en stel me geen vragen in ieder ge val niet voordat ik uitgesproken ben. „Toen ik een paar jaar jonger was dan jij, wilde ik ingenieur worden. Ik was lang niet stom en kwam zonder moeite op de universiteit. Daar ik niet precies wist wat uiteindelijk mijn plan nen zouden zijn, koos ik de vijfjarige cursus in de algemene technische phy- sica, wat in die tijd nog een nieuwtje was. Gedurende het eerste jaar behaal de ik heel aardige resultaten voldoen de om me aangemoedigd te voelen om het jaar daarop nog beter mijn best te doen. In mijn tweede jaar was ik wel niet de eerste, maar toch stukken be ter dan de gemiddelde student. En in mijn derde jaar werd ik verliefd. Het was nu wel niet bepaald voor de eerste keer, maar ditmaal was het echt. Nu kan het feit, dat je op de univer siteit verliefd wordt, zowel goed ais niet goed voor je zijn. Dat hangt geheel van de omstandigheden af. Als het en kel kalverliefde is, dan heeft het noch ten goede noch ten kwade zo heel veel te betekenen. Maar is het ernst, dan zijn er twee mogelijkheden. ■Het kan stimulerend werken het kan je er toe aanzetten om je uiterste best te doen, om te willen uitblinken boven de anderen. Van de andere kan: kun je er innerlijk zo door in beslag genomen worden, dat niets anders je meer iets schelen kan en je studie een fiasco wordt. Dat gebeurde in mijn ge val." Gibson verviel in een zwaar stilzwij gen, en Jimmy keek hem verstolen aan, zoals hij daar op enige afstand van hem in het donker zat. Ze bevonden zich aan de nachtzijde van het schip en de ganglichten waren half gedoofd, zodat de sterren in al hun glorie schenen, recht tegenover hen de constellatie van Leo en midden in dat sterrenbeeld het schitterend robijnen juweel, dat het doel van hun tocht was. Onmiddellijk na de natuurlijk moeten wachten tot kwart over drie, en daar was niets aan te doen geweest. En het zou nog niet zo erg geweest zijn, was de deken sarcas tisch geweest of ijzig vanuit de hoogte, of zelfs als hij was uitgevaren. Gibson kon zich nog goed die onmenselijk net te en ordelijke kamer voorstellen, met haar keurige kaartsystemen en rechte rijen boeken, kon zich nog herinneren, hoe de secretaresse van de deken in een hoek van het vertrek ijverig op haar schrijfmachine bezig wa,s, terwijl ze deed, alsof ze niet luisterde. Gibson had sympathie en respect voor de deken gekoesterd, ondanks de pre cieuze en pedante maniertjes van die oude man, en nu had hij hem diep te leurgesteld, wat zijn falen dubbel zo erg maakte. De deken had het hem onder de neus gewreven volgens zijn „meer-verdrietig-dan-boos"-metho- de, welke heel wat effectiever geweest was dan hij wist of bedoelde. Hij had Gibson nog één kans gegeven, maar hij zou die nooit meer waarnemen. Wat de zaak nog erger maakte, hoe wel hij zich schaamde het te beken- zon zelf was Mars verreweg de helder- nen, was, dat Kathleen haar examens ste van alle hemellichamen, en reeds was de lichtende schijf met het blote oog zichtbaar. Het stralende rode licht, dat vol op zijn gelaat viel, gaf Gibson een gezond, zelfs opgewekt voorkomen, geheel in strijd met zijn ware gevoe lens. Was het waar, zo vroeg Gibson zich af, dat niemand ooit werkelijk iets ver geten kon? Het scheen nu, als was dit inderdaad zo. Hij kon nog steeds zien, even duidelijk als twintig jaar geleden, die boodschap, gehecht aan het mede delingenbord van de faculteit: „De de ken van de technische faculteit wenst meneer Gibson op z'n bureau te zien om drie uur hedenmiddag." Hij had heel behoorlijk had afgelegd. Toen zijn resultaten bekend waren gemaakt, had Gibson haar verschillende dagen geme den, en toen zij elkaar weer ontmoet ten. zag hij in haar reeds de oorzaak van zijn mislukking. Hij zag dit nu zo duidelijk in, dat het geen pijn meer deed. Wat volgde, was onvermijdelijk. Die ruzie op hun laatste lange fietstocht buiten, waarvan ze ieder langs verschil lende wegen terugkeerden. Die brieven, die ongeopend bleven die brieven vooral, die niet geschreven werden. Hun mislukte poging om elkaar te ont moeten voor een vaarwel op zijn laatste dag in Cambridge. Ja, zelfs dit wa3 mislukt, Kathleen had zijn briefje te laat ontvangen en hoewel hij tot de laatste minuut gewacht had, was ze niet verschenen. Het had geen zin om Jimmy te spre ken van de donkere maanden, die ge volgd waren. Hij hoefde nimmer te we ten, wat er school achter die eenvoudi ge woorden: „Ik had een inzinking en kreeg de raad om niet naar de univer siteit terug te keren." Zijn hele leven zou Gibson de mannen benijden, die ten einde gevoerd hadden, wat hij slechts begonnen was de mannen, die bij hun naam de graden en titels konden voegen, welke hij nooit bezitten zou, en die hun levenswerk zouden vinden op terreinen, die hij nooit anders dan als toeschouwer zou kennen. Was dit heel zijn verdriet geweest, dan zou het zo erg niet geweest zijn. Maar door zijn liefde voor Kathleen op te offeren aan zijn trots had hij aan zijn hele leven een valse wrong gege ven. Zij, en door haar alle vrouwen, werden door hem vereenzelvigd met schande en mislukking. Afgezien van een paar relaties, die door beide par tijen niet bijzonder ernstig werden op gevat, was Gibson nooit echt verliefd geweest. Jimmy hoefde natuurlijk niets van dit alles te weten. Het was genoeg om hem de nuchtere feiten te vertellen en het aan Jimmy over te laten om zoveel te raden als waartoe hij in staat was. Op een dag. misschien zou hij hem meer vertellen, maar dat zou van verschillen de dingen afhangen. (Wordt vervolgd). VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws. 7.13 gewijde muz., 7.45 prot. pr„ 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.30 Tot uw dienst, 8.35 gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw. 9.40 gram., 10.30 prot. pr.f 11.00 kamerork., 11.50 gram., 12.33 gram., 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 meisjes koor en piano, 13.35 gram., 14.00 caus., 14.30 gram. 15.10 voordr., 15.30 altviool en piano, 16.00 caus., 16.15 omr.ork. en soliste, 17.00 gram., 17.45 Fries progr., 18.00 fanfare-ork., 18.30 piano en viool, 19 00 nieuws, 19.10 regeringsuitz., 19.30 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 Rotterdams Philh.ork., mannenkoor en bariton, 21.20 caus., 21.40 Metropole-ork., 22.10 piano, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym.. 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.45 huis vrouw, 9.00 gym. vrouw. 9.10 gram., 9.40 schoolradio. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kleuters, 10.40 koorzang, 11.00 voordr., 11.20 gram. AVRO: 12.00 lichte muz., 12.33 sport, 12.48 gram., 13.00 nieuws, 13.20 amus.- ork„ 14.00 kookpraatje, 14.20 vocaal kwartet. 14.50 boek, 15.10 viool. 15.30 Musette-ork. VARA: 16.00 Instr. trio. 16.30 muzikale caus.. 17.10 jeugd, 17.40 gram., 18.00 nieuws, 18.15 gevar. muz., 18.45 jeugd, 19.10 mannenkoor. VPRO: 19.30 caus., 20.00 nieuws, 20.05 boek, 20.15 kamerkoor, orgel en strijkork., 20.30 Benelux, 20.40 caus. VARA: 21.00 jeugd, 21.35 amus.muz., 22.00 buitenl. week- overz., 22.15 dansmuz. VPRO: 22.40 caus., 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 13.00 dansmuz., 16.00 ork.conc.. 23.15 viool en piano. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muz.. 13.15 fabrieksfanfare, 13.45 ork.conc., 16.00 dansmuz.. 16.45 lichte muz., 20.30 gevar. muz.. 22.00 ge- var. muz., 23.20 dansmuz., 0.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 orkestconc., 13.20 omr.ork., 16.00 bariton en piano, 19.30 operaconc., 23.40 symph.ork., 0.30 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 12.30 symph.conc., 19.10 Engelse muz., 20.00 L'Italiana in Algeri, opera, 23.20 viool en piano. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 ork.conc.. 17.10 lichte muz., 20.15 ork.conc. 484 m.: 16.00 lichte muz., 17.30 kamer- muz., 22.15 jazzmuz. ENGELAND. BBC. European Service. Uitz. voor Nederland. 224 en 42 m.: 22.00 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Film en toneel. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. VARA: 20.15 Act. en weerber. De pop pen van Saskia Koenraads. Legt 't daar maar neer, voorwerpen vormen woor den. Markheim, televisiespel. HORIZONTAAL: 1. lijfwacht; 4. hellebaard; 8. water in Noord-Brab.; 10. klein kind; 11. lengtemaat (afk.); 13. vaartuig; 16. voertuig; 17. afgemat; 19. hevig; 20. gezwind; 21. hetzelfde; 22. tijding; 23. vreemde titel; 24. kledingstuk; 26. inhoudsmaat; 27. voorzetsel; 28. soepel buigzaam; 30. deel v. d. Bijbel (afk.); 31. persoonl. voorn.woord; 32. voorzetsel; 34. geluid; 35. kappersartikel. VERTICAAL 1. wapen; 2. deel van de mast; 3. etmaal; 5. voorgevel; 6. persoonl. voorn.woord; 7. wapen; 9. wapen; 12. voorstel, mening van een vergadering; gereed; lengtemaat; Bijbels persoon; achting; knaagdier; persoonl. voorn.woord; noot; streep; kreet; familielid; momenteel. OPLOSSING VAN DINSDAG: K - M M+ KOR T I P -f M E A L E M U K D E G E N Het Eerste Kamerlid Kraayvanger (K.V.P.) heelt de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd, wat de reden is, dat in de commissie, met opdracht te onderzoe ken, welke plaats in en om Nederland thans en in de naaste toekomst kan wor den ingenomen door het hefschroefvlieg- tuig, niet één lid is benoemd, dat repre sentatief geacht kan worden voor het Rot terdams gemeentebestuur, dat een speciale studie heeft doen maken en dat het enige in den lande is, dat van enige ervaring kan spreken. Deze week zullen in Carré in Am sterdam de laatste voorstellingen worden gegeven van de Bouwmeester revue „On Ice". Dit zijn tevens de laat ste voorstellingen in deze maand. De directie van de Bouwmeester-revue heeft een contract voor een tournée langs de grote steden van Engeland afgesloten. HOGE PRIJZEN 1500 6525 8854 12252 14736 18615 19298 21931 1000 2118 2198 6099 6119 6307 9648 9826 9988 10096 11148 15643 17461 21514 f 400 3034 3470 3961 4994 8498 10849 12031 200 1391 1528 1576 1608 1806 1877 2499 3141 4063 4276 4934 6156 7560 8526 8954 8979 9010 10673 11101 11768 12099 12534 13276 13367 14832 15098 16104 16768 16820 17785 19529 19848 20243 21210 21657 21693 21732 Prijzen van 80.— 1004 173 199 202 214 249 428 801 899 954 507 524 617 649 999 2027 084 202 438 447 455 645 676 705 774 807 818 883 997 8021 086 123 132 198 406 429 530 541 635 722 802 820 8S8 4083 211 337 350 678 880 967 5060 099 322 329 353 369 398 449 540 609 653 744 752 811 906 913 926 6005 007 023 208 230 257 264 325 364 674 809 884 920 977 7038 129 176 185 263 365 450 484 666 693 887 902 8085 301 326 357 423 455 524 657 672 680 682 714 855 9273 466 478 498 565 653 669 823 879 894 10024 027 028 127 256 302 311 313 348 389 436 536 803 881 891 11095 154 155 173 186 203 279 360 436 448 12040 365 435 476 533 655 696 708 730 864 954 13074 109 138 208 491 617 695 769 940 14015 033 114 116 142 160 177 346 411 511 584 755 813 847 904 926 931 942 15038 109 199 200 214 312 367 409 497 519 521 560 749 811 817 16106 125 147 162 262 372 447 516 706 836 872 931 17021 032 152 170 237 323 341 451 462 474 480 570 636 667 699 931 944 958 959 18098 233 258 363 522 528 824 852 19163 241 379 409 464 55S 626 651 728 757 799 20069 325 449 594 617 748 925 21077 116 240 360 494 629 659 683 688 806 916 965 NIETEN 1025 036 051 081 090 122 161 227 261 277 •632 652 656 662 699 758 778 810 865 872 329 377 399 423 456 488 501 502 525 538 880 883 895 968 541 555 630 664 671 672 689 706 715 756 12011 035 146 153 178 188 284 329 345 369 780 789 833 834 901 921 991 418 431 506 523 538 550 562 576 596 613 2031 070 115 124 162 197 236 314 344 380 617 669 694 743 768 769 772 804 839 965 443 451 467 487 496 516 534 569 584 590 995 13000 599 6S1 691 693 721 722 735 840 901 935 13019 036 086 089 130 166 180 189 196 206 973 979 219 223 241 242 258 294 311 335 402 433 8055 069 071 080 084 112 116 124 149 166 436 486 500 509 517 542 544 572 575 576 243 251 315 343 386 407 458 462 486 498 581 616 637 646 693 774 781 820 956 981 503 543 555 600 620 665 672 673 712 729 14047 051 060 071 105 122 334 162 167 224 731 736 741 878 894 895 911 913 936 949 242 268 271 282 305 309 344 352 369 398 995 303 426 454 476 497 532 559 579 583 588 4009 048 070 100 134 154 183 229 268 678 739 758 772 795 846 874 892 960 308 336 339 352 384 392 426 431 438 481 15009 015 027 030 033 081 136 140 149 205 498 517 580 652 668 700 702 751 788 810 225 302 304 336 358 385 415 459 528 548 905 925 927 928 993 998 220 222 555 563 571 572 587 617 634 635 637 641 5037 056 125 134 137 169 188 193 642 678 685 719 760 805 828 842 851 272 338 344 349 380 416 437 494 554 556 16010 029 073 086 099 115 165 217 254 265 610 616 652 656 678 680 704 742 758 883 316 396 403 448 514 519 600 604 615 623 951 969 975 990 999 231 234 705 718 731 802 829 852 S56 859 890 894 6073 093 124 129 150 171 223 224 89S 901 936 950 976 992 259 286 304 315 349 355 356 379 432 459 17012 022 025 038 039 045 053 068 070 072 468 531 553 576 612 622 626 682 683 714 083 086 093 095 114 137 239 257 275 278 819 824 837 855 887 890 893 953 396 456 287 288 371 412 413 415 473 492 501 524 7030 109 110 128 187 208 325 345 552 625 628 745 822 843 897 904 980 990 469 474 511 515 532 543 559 562 592 610 995 613 635 642 643 654 680 688 689 747 761 18003 043 047 070 071 076 110 127 143 188 767 783 801 808 852 921 977 993 995 213 191 193 254 262 274 416 485 502 514 639 8019 024 125 150 160 161 165 192 204 640 693 706 727 759 768 784 789 819 855 227 422 430 433 479 482 496 501 550 569 896 907 917 926 929 932 943 971 991 594 730 770 797 805 807 824 917 333 19040 042 053 121 195 200 258 315 368 419 9025 037 045 090 100 135 246 290 316 426 437 502 537 553 570 673 685 720 743 412 422 434 494 564 578 591 640 642 675 753 826 849 853 955 965 725 760 810 827 873 885 928 975 992 .'0025 035 074 104 144 164 193 213 215 292 10011 012 052 067 109 120 131 137 198 212 300 335 371 382 394 410 417 419 460 467 213 216 227 239 257 260 288 289 307 308 525 549 579 585 069 673 680 6S9 700 775 312 321 355 384 406 426 441 446 466 506 790 802 813 825 857 886 922 970 978 253 513 583 594 597 603 652 653 666 716 722 1008 043 048 074 135 125 336 146 233 740 772 812 841 861 889 895 898 911 914 254 259 279 308 309 327 382 3S4 404 422 919 982 990 441 458 501 548 559 620 621 671 702 711 11004 025 042 044 111 147 178 220 271 293 742 747 755 781 859 864 895 911 941 959 316 372 411 4J7 462 467 481 505 543 623 992

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5