Hon gar ij e brengt Engeland eerste nederlaag op eigen grond toe emome van negentig jaar op duidelijke wijze gebroken Wyriahd Fockink IN GEHEEL EUROPA VINDT MEN STAATSAMATEURS Nieuwe Westerse nota over verdrag voor Oostenrijk f SCHEEPVAARTBERICHTEN ■I Historisch feit in de voetbalsport Nederlandse skiërs oefenen op CIOS KEU rjB Voorzitter IOC verdedigt zich: Figl volgt Gruber op 2500 gulden verduisterd Jongerenforum over verenigd Europa Televisiedebat in Britse Hogerhuis Van der Kuil weer in Ned. Elftalclub DONDERDAG 26 NOVEMBER 1953 PAGINA 7 MM® Hongaarse amateurs in alle onderdelen superieur PLAIN encCORK IN SPECIALE LUXE DOZEN VAN 50 SIGARETTEN Na zege op Ierland: frankrijk plaatst zich voor de wereldtitel Parlementslid blinkt uit Na half uur beslist LIKEUREN Olympische Spelen zijn buiten de greep van de dollar gebleven 50 jaar in dienst van het Koninklijk Huis Als minister van Buitenl. Zaken van Oostenrijk Rector De Kok gaat rusten Canada accoord met ondervraging Gouzenko Vice-president Leeuwarder Gerechtshof overleden Regering eist stem- discipline Communiqué van V.S.V.: Binnenlandse tabaks oogst bevredigend Voedselo ver schotten V.S. steunen Ned. voorstel tot instelling commissie "i-V: V-V? Hongarije, winnaar van het Olympisch tournooi 1952, heeft de hegemonie Van het Engelse voetbal gebroken. De dreiging van de eerste nederlaag op eigen terrein in de wedstrijd tegen het FIFA-elftal kon in de allerlaatste seconde nog worden weggekomen. Toen echter reeds was gebleken, dat op het Europese vasteland beter voetbal wordt gespeeld. De Hongaarse bal kunstenaars hebben het op overtuigende wijze gedemonstreerd. Geen ogen blik, vanaf de eerste minuut reeds, heeft er twijfel bestaan over de uitslag. Voortdurend zijn de Hongaren sterker geweest en wat meer zegt, zij hebben voetbal gespeeid, dat in alle opzichten aanmerkelijk beter was dan dat van de Engelsen. Er is eindelijk een einde gekomen aan de periode, waarin het moederland Engeland de toon heeft aangegeven in de internationale voetbal wereld. Eigenlijk was dat reeds enkele jaren het geval, maar Hongarije heeft het 't eerst in cijfers uitgedrukt. Met 63 gingen de Engelsen roemloos ten onder. Ware het niet, dat de Hongaren kort na het begin van de tweede helft, toen ze zich zeker wisten van de zege, met minder enthousiasme zijn gaan spelen, de nederlaag zou voor de Engelsen zelfs de vorm van een débacle hebben aangenomen. Wat het FIFA-elftal niet is gelukt, bleek voor de Hongaarse voetbalkun stenaars. goochelaars met de bal, tove naars met hun magische spelkwalitei- ten, een vrij gemakkelijke opgave te zijn. Deze artisten in hun wijnrode shirts handhaafden niet alleen hun on geslagen record in landenwedstrijden, dat dateert van Mei 1950. maar boven dien lieten zij geen ogenblik in deze historische strijd in het Wembleysta- dion, opnieuw tot de nok toe gevuld met 100.000 toeschouwers, twijfel be staan over het feit. wie de meesters, eigenlijk de grote meesters van het hedendaagse voetbal zijn. Na een aan vankelijke voorsprong van 4—1, wees het scoringbord tien minuten na de hervatting reeds 62 voor Hongarije aan. Smadelijke cijfers, welke en daar om zal deze nederlaag de Engelsen zo somber stemmen, waren verkregen door spel, dat een klasse beter was, zo wel in technisch als tactisch opzicht. Leo Horn leidde met kundige hand, remde de ontwikkeling van het spel niet door onnodig gefluit en bleek als het noodzakelijk was ook streng te kunnen zijn. Onze landgenoot kreeg een eervolle Advertentie ^elk ''ller'am!u<>rtstri.iii FrankrijkIerland, tourif i ParÜs hi de voorronde van het gesn» om het wereldkampioenschap is Wonnen is door FrankrÜk met 10 ge- hin^heeft zich door deze overwin- gepiair het cindtournooi om de wereldtitel met De Franse ploeg leidt in de groep Punten uit drie wedstrijden. ielüene„?ers^e helft waren de Ieren slechts den en »or het doel van Remetter te vin- f"lk Marclie als Mioubi konden hertigste met gemak afwenden. In de PraehtimiI?uut kreeS midvoor Strappe alleen kans de score te openen toen ataan. z«- Sr doelman O'Neill kwam te later hJh I» ot was echter te zacht. Even Na fle u ïc.cl hetzelfde. J^at los rnfL iing Werkten de Ieren zich kort er' na f,r Frankrijk nam het initiatief S?1 linksbinïïerT,°ver en eindelijk gelukte Passeren. Piantoni de Ierse doelman opdracht met het leiden van deze ont moeting. Hij heeft zich voortreffelijk van deze taak gekweten, daarbij goed bijge staan door Schipper en Bronkhorst. Engelse deskundigen zijn van oor deel geweest, dat de Hongaren, gebukt onder de zware last, nu eindelijk eens een. streep te moeten zetten onder het ongeslagen record van de Engel se thuiswedstrijden, nerveus in het veld zouden komen. Het Engelse elftal, nogal bewust van eigen kracht, met als belangrijkste troef de fel-opgezette aanvallen, moest in de beginperiode trachten de match reeds in een beslissend stadium te brengen. Maar van al deze voorspellingen kwam niets uit. Integendeel.' de Hongaren namen niet alleen in de eerste minuut na het beginsignaal de, leiding, maar speelden in zulk een hoog tempo ver der, dat de Engelsen volledig in de verdediging werden gedrongen. Men had beweerd, dat de Hongaarse voor hoede weliswaar voortreffelijke combi naties zou demonstreren, maar voor het doel gebrek aan stootkracht zou openbaren, dat ook het schieten zwak zou zijn. Welnu, de Hongaarse voor hoede heeft geen ogenblik geaarzeld de kansen te benutten. In vergelijking met het Hongaarse spel, dat rhytmisch zuiver van opzet was, ging de Engelse voetbalmachine stotend en hortend over het veld. Waren de passes van de gasten op de millimeter zuiver, zoals wij dat ook hebben kunnen bewon deren bij het FIFA-team, by de gast heren zocht men door gebrek aan fan tasie naar openingen, welke er door de meer moderne spelopvattingen van de Hongaren eenvoudig niet waren. Vloei end en gemakkelijk waren de bewegin gen van de Hongaren, stroef en soms moeilijk liepen in vergelijking daarmede de Engelse spelers over het terrein. Hier waren artisten met bliksemsnelle reacties aan het werk tegenover nuchtere, goed geschoolde arbeiders. De eersten zochten intuïtief een goede positie in het veld op, de laatsten vochten en streden tot het bittere einde, maar moesten het hoofd buigen voor spelers van klasse, die het middenveld wisten te beheersen dank zij de grote figuur in hun middenlinie de 28-jarige Josef Bozsik, lid van het Hon gaarse parlement, die de strijd dirigeer de, zoals hij dat wilde. Zwakke plekken zaten er niet in het Hongaarse team, hetgeen niet gezegd kon worden van de Engelse ploeg, waar in, volgens de mening van velen, te veel „oudere" spelers stonden opgesteld en waarin noch Taylor, noch Sewell, noch de achterspeler Eckersley vermochten te imponeren. Maar is de oude waarheid ook in, deze wedstrijd weer niet naar vo ren gekomen, n.l. dat een elftal zo zwak speelt (Engeland) als de tegenstander (Hongarije) het toelaat? Hoe het ook zij, men moet ver in de geschiedenis van het Engelse voetbal terug grijpen om een nederlaag te ontdekken, welke zo zwaar is uitgevallen als deze tegen de Hongaren. Het was in 1881, ruim 70 jaar geleden, dat Schotland, in een thuiswedstrijd overigens, met 6-1 van Engeland won. In de eerste minuut nam Hongarije reeds de leiding. Met een elegante be weging omspeelde Hidegkuti linksback Eckersley, aan het slot een korte com binatie van de Hongaarse voorhoede. Hij zag een gaatje, loste van meer dan 20 meter afstand een kogel, waarop Merrick blijkbaar niet gerekend had en voordat de Engelse keeper zich had ge realiseerd wat er was gebeurd, vloog de bal in de uiterste linker bovenhoek. (01). De Hongaren, aangemoedigd door dit succes, bleven in het veld in de aanval. Een hoekschop leverde niets op en Merrick werd vervolgens scherp op de proef gesteld, een kopbal van Kocsis vloog juist naast. De druk op het Engelse doel moest tenslotte het tweede doelpunt opleveren, dat prompt in de 10e minuut kwam. Scheidsrechter Horn 'annuleerde deze goal op aanwijzing van grensrechter Bronkhorst wegens buitenspel. Na een kwartier spelen kwam pas de eerste se rieuze Engelse aanval. Het was Sewell, die de bal keurig van Mortensen kreeg aangegeven, nadat de Hongaarse achter hoede in de mening had verkeerd, dat de Engelse midvoor in buitenspel-posi- Niet elke aanval van de Honga ren werd een doelpunt. Doelman Merrich slaagt er in de bal te be machtigen, terwijl Ramsey, John ston en aanvoerder Wright be langstellend toezien. tie stond. Sewell omspeelde Buzansky handig en deponeerde de bal langs de uitgelopen Grocsis over de doellijn, (1—1). De Hongaren antwoordden «net en kele fraai opgezette aanvallen. Zij moch ten een tweede en een derde hoekschop nemen en nadat Kocsis voor open doel jammerlijk had gemist. Maakte Hideg kuti In de 21e minuut het tweede Hon gaarse doelpunt. (12). Hongarije be heerste de strijd volkomen. Budai schoot naast de paal ei» de druk werd zo groot, dat Puskas na 23 minuten met een goocheltoer de bal vlak voor het doel vrij makend Merrick geen schijn van kans. (13). En vier minu ten later was de stand reeds 41 voor Hongarije, toen Bozsik een vrije trap mocht nemen. Puskas, overigens zeer toevallig, deed het leder van richting veranderen, waarna de hal laag in de uiterste linkerhoek verdween. Toen was er nog geen half uur gespeeld. En geland speelde een verloren wedstrijd De tweede serieuze aanval van de En gelsen werd keurig door de debutant Robb ingekopt, een kwartier voor de rust, maar keeper Grocsis sloeg met een wanhopig gebaar nog juist de bal uit de doelmond. Het tempcspel van de voorhoede der gastheren leverde echter toch een tweede doelpunt op. Stan Mor tensen wist door een soloren de Hon gaarse doelman te verschalken. Zeven minuten na de rust werd het laatste sprankje hoop, dat de Engelsen nog mochten hebben, weggenomen. Di rect na de hervatting waren de Hon garen weer aan een groot offensief begonnen, Puskas kopte tegen de paal, maar in de zevende minuut was het toch weer raak. Bozsik schoot onhoud baar langs Merrick, 25. De Hongaren waren heer en meester en vier minuten later begon het er naar uit te zien, dat de nederlaag van de Engelsen de vorm van een debacle zou aannemen. Hidegkuti kreeg de bal van Puskas toe gespeeld en kogelde hard in, 2—6. Het pleit was, met nog ruim een half uur te spelen, beslist. De wijnrode shirts van de Hongaren zag men voort durend in het Engelse doelgebied ope reren, maar enkele hoekschoppen le verden geen verdere successen op. Tot doelman Grocsis bij een gevaarlijke soleren de Engelse linksbuiten Robb bij het been vasthield. Een overtreding, welke door scheidsrechter Horn werd geconstateerd en waarvoor hij terecht een strafschop toekende. Ramsey vol trok het vonnis, 36. De Nederlandse skiploeg, die in het ko mende seizoen aan diverse internationale wedstrijden" gaat deelnemen en misschien wel voor een deel wordt uitgezonden naar de wereldkampioenschappen, krijgt momen teel een droog- en conditietraining. Eens per veertien dagen komen zes skiërs, Ger Mosier, Peter Pappenheim, Arend Hu- brecht, Piet Kievit de Jonge, Frits Minke en Rob Plieger, en Ada Elias van Sta- brouck op het CIOS te Overveen bijeen. De training is georganiseerd door de Ne derlandse Skivereniging. Vijf skilopers gaan tussen Kerstmis en begin Januari naar Chamonix, twee naar Villars in Zwit serland, waar een training is uitgeschre ven voor de Alpinenummers. De Nederlandse skiploeg zal ook dit sei zoen, 9 en 10 Januari a.s., deelnemen aan de wedstrijd van de Lage Landen. De wed strijd wordt georganiseerd door Groot- Brittannië en zal gehouden worden in Mürren. Behalve Nederland en Engeland zullen ook België en Denemarken vertegen woordigd zijn. De Nederlandse skikam pioenschappen worden ook thans weer in Val d'Isere gehouden. Ook zullen er de interacademiale kampioenschappen plaats vinden. De Nederlandse Skivereniging heeft voorts een uitnodiging ontvangen om zich door enkele dames te laten vertegenwoor digen op internationale wedstrijden te Grindewald. Het is nog niet zeker of Nederland zal Inschrijven voor de wedstrijden om het wereldkampioenschap, die van 27 Februari tot 7 Maart in Are (Zweden) worden ge houden. Eerst na de Nederlandse kam pioenschappen wordt de beslissing ge nomen. Advertentie In een aan de pers verstrekt memorandum richt Avery Brundage, president van het I.O.C., zich tegen berichten in sommige Europese bladen als zou hij zich verzet hebben tegen het benutten van de geiden, afkomstig van de z.g. sport-toto's, ten bate van de amateursport. HU noemt deze berichten pure fantasie en op geen enkel feit gegrond. Dank zfj bedoelde fondsen zijn in tal van landen sportparken ingericht, athleten gevormd en getraind, en studenten onderricht in de beginselen van het amateurisme en de philosophie van de Olympische beweging. Voorts ontkent de heer Brundage, dat hij in een onlangs uitgegeven circulai re met betrekking tot de „staats-ama- teurs" zeer speciaal de landen in Oost- Europa op het oog zou hebben gehad, zoals sommige kranten hebben be weerd. De kwestie van de .^taats-ama teurs" komt al sinds op zijn minst twintig jaar geregeld in de vergaderin gen van het I. O. C. ter sprake. Al vóór de tweede wereldoorlog had het I. O. C. stelling genomen tegen het ge bruik van subsidieverlening aan athle ten. Ons is ter ore gekomen, verklaart Brundage, dat er „staats-amateurs" (die natuurlijk in het geheel geen amateurs zijn), bestaan zowel in West- als in Oost-Europa, en mijn circulaire had op hen betrekking, in welk land ze zich ook bevinden. Wat de inkrimping en vereenvoudi ging van het program der spelen aan gaat, hebben sommige bladen ook be weerd, dat een en ander tegen de Oost- europese landen gericht zou zijn. Maar deze bewering is eveneens onjuist, om dat verscheidene van de desbetreffende voorstellen dateren van een tijd, dat er nog nooit van een „IJzeren Gordijn" gesproken werd. Al in 1936 gaf men er zich in het algemeen meer of min der rekenschap van, dat de deelneming aan de spelen zo aanzienlijk geworden was, en het program zo uitgebreid, dat eerlang alleen de grootste en welva rendste landen ze zou kunnen organise ren. Voorstellen tot vereenvoudiging hebben het I. O. C. bereikt uit alle delen van de wereld en ze zijn nog altijd bfj het I. O. C. in onderzoek. Het voorstel, om alle transporten uit te schakelen, is tijdens de zitting van het I. O. C. te Mexico City be studeerd. Besloten is geen tak van sport te elimineren alleen omdat het een teamsport is. Dit betekent niet, dat een teamsport niet uitgeschakeld kan worden om een andere redep. Besloten is ook niet alle damesnum mers te elimineren. Maar dat wil ook niet zeggen, dat alle damesnum- mèrs, die thans op het programma voorkomen, gehandhaafd zullen wor den. Wat het amateurisme en de Olym pische beweging aangaat, neemt Brun dage in zijn memorandum andermaal categorisch stelling. Hij zegt in dit ver band o.m.: „In tal van in de laatste tijd verschenen artikelen wordt be weerd, dat het amateurisme op sport gebied niet meer bestaat, dat de ama teuristische organisaties haar tijd niet langer moesten verliezen met pogingen om de regels van het amateurisme te doen eerbiedigen, en dat de Olympi sche Spelen wijd open moesten staan voor allen. Dergelijke uitlatingen", al dus Brundage, „wijzen op een totale onwetendheid ten aanzien van de phi losophie van de sport en van de Olym pische beweging. Sport is genoegen, amusement, spel, en alle physiologen zijn het er over eens, dat sport haar plaats heeft in het leven. Athleten, die direct of indirect betaald worden voor hun prestaties, spelen niet zij werken. Hierdoor krijgt het begrip wedstrijd een totaal ander aspect. De Olympische 'Spelen zijn zoveel mogelijk vrij gebleven van de greep van de dollar en wij zijn vastbesloten te zorgen, dat het ook in de toekomst zo zal blijven", aldus Brundage in zijn memorandum. De heer G. P. van der Hout, koetsier majoor bij de Koninklijke stallen te 's-Gravenhage, was Woensdag vijftig jaar in dienst van het Koninklijk Huis. Woensdagmiddag had zich in het ge bouw aan de Hoge Wal een aantal su perieuren en andere medewerkers ver zameld om de gouden jubilaris hulde te brengen. De eerste stalmeester van het Koninklijk staldepartement, majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck, heeft als eerste de jubilaris toegesproken en zijn dienstijver en plichtsbetrachting geroemd. Ex-bondskanselier dr. Leopold Figl is in de plaats van dr. Karl Gruber tot Oostenrijks minister van Buitenlandse Zaken benoemd. Figl en Gruber zijn beiden leden van de (Katholieke) Christelijke Volksparty. Figl is van 1945 tot April 1953 bondskanselier van Oos tenrijk geweest. Hij is als zodanig op* gevolgd door Julius Raab. Hy is leider van de Oostenrijkse „Boerenbond," die in de Christeiyke Volkspartij is opge nomen. Dr. Gruber trad op 13 November af, nadat hij zijn post sinds 1945 had bezet. Hij deed zulks op verzoek van zijn par tij, naar aanleiding van de publicatie van zijn memoires, waarin hij schreef, dat dr. Figl en Raab in 1947 met de communisten hadden onderhandeld over een mogelijke coalitie van katholieken en communisten. Kanselier Raab heeft echter verklaard, dat dit „niet met de feiten overeenstemt." De zeereerw. heer P. J. de Kok, rec tor van het St. Martinusgesticht te Naaldwijk, heeft de bisschop van Haar lem verzochthem met ingang van 15 December het emeritaat te verlenen. Hij werd 30 Januari 1937 tot rector van het St. Martinusgesticht benoemd. Hij is thans 80 jaar en herdacht in Augustus het feit, dat hij 55 jaar gele den tot priester werd gewijd. Tegen de 20-jarige Amsterdamse kan toorbediende H. ter M., die van zijn firma, de biljart-fabriek „Wilhelmina, totaal 2500 gld had verduisterd, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam Woensdag een jaar. waarvan vier maanden voorwaardelijk, en aftrek van de preventieve hechtenis geëist. De jongeman, die een blanco strafre gister heeft, had het beheer over de kas en hield het kasboek bij. Voorts was hij belast met het wegbrengen van het overtollige kasgeld naar een bank. Hij bekende zowel uit de kas geld te heb ben weggenomen, als de bedragen, die hij naar de bank moest brengen in ei gen zak te hebben gestoken. Verder had hij tweemaal van de rekening van de zaak bij de postcheque- en girodienst overschrijvingen op zijn eigen gemeen te-giro gedaan. Op de formulieren plaatste hij zelf de handtekening van zijn directeur. Tenslotte had hij kas stukken vervalst door oude kwitanties van de bank van een nieuwe datum te voorzien en deze als kasbescheiden te gebruiken. Zijn kasboek, zo deelde de boekhouder ter zitting mede, klopte al tijd. Deze boekhouder had het tekort tenslotte ontdekt. In het psychiatrisch rapport werd ver dachte verminderd toerekenbaar geacht. De officier van justitie deelde in zijn requisitoir mede, dat de jongeman een automaniak is. Van een lid van het per soneel had hij een oude auto gekocht, die de draagkracht van de verdachte te boven ging. De raadsman wees op de jeugdige leeftijd van de verdachte en het feit, dat hij een functie bekleedde, die niet in overeenstemming was met zijn jeug dige leeftijd. Hij verzocht de rechtbank een straf op te leggen met een groter voorwaardelijk deel, dan de officier had geëist. Op 9 December zal de rechtbank uitspraak doen. Canada heeft toestemming gegeven, dat de Amerikaanse senaats-subcom- missie voor binnenlandse veiligheid, Igor Gouzenko, een voormalige codeer klerk van de Sovjet-ambassade, die het bestaan van een communistisch spion- nagecomplot aan de dag heeft gebracht, ondervraagd. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft daartoe een tweetal verzoeken gericht tot de Cana dese regering. Gouzenko leeft onder een andere naam als Canadees burger on der de bescherming van de Canadese politie. De Canadese regering verklaarde, dat zij bereid was, „indien de heer Gou zenko het er mee eens is, maatregelen te treffen voor een vertrouwelijke ont moeting onder Canadees toezicht, waar bij elke door de Verenigde Staten aan gewezen persoon aanwezig kan zijn, met dien verstande, dat het bewijs materiaal of de inlichtingen op deze wijze verkregen, niet gepubliceerd zul len worden zonder de toestemming van de Canadese regering". In de ouderdom van 69 jaar is in het Diaconessenhuis te Leeuwarden geheel onverwacht overleden de vice-president van het Gerechtshof te Leeuwarden, mr. J. Wedeven. De drie Westelijke geallieerden heb ben opnieuw een beroep gedaan op Rus land zich by hen aan te sluiten in nieu we onderhandelingen tot herstel van de onafhankelijkheid van Oostenrijk, hetzij op een viermogendhedenconferentie of via diplomatieke kanalen. In gelijklui dende nota's hebben Engeland, Frank rijk en Amerika voorts medegedeeld, dat als Rusland een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken om Oostenrijk zijn vrijheid te hergeven niet wenst bij te wonen, de Westelijke mo gendheden nóg een bijeenkomst (de 263ste) van de plaatsvervangers van de ministers wensen. Zou Rusland er echter de voorkeur aan geven zijn voorstellen voor een Oostenrijks staatsverdrag voor te leg gen via diplomatieke kanalen zoals medegedeeld werd in de Russische nota van 28 Augustus dan zou het Westen daaraan onmiddellijk de volle aandacht besteden. De Grote Drie hebben slechts één voorwaarde gesteld: „Een Russisch voorstel móet geen zaken erbij betrek ken, die er niets mee te maken heb ben," Diplomatieke kringen in Londen ver wachten niet dat Rusland een positief antwoord op deze uitnodiging zal ge ven. De Moskouse nota van Augustus heeft het overduidelijk gemaakt, dat het aanvaarden door de Sovjet-Unie van een regeling betreffende Oostenrijk nu afhankelijk is van bevredigende onder handelingen over Duitsland. Gistermorgen is in de Tuigenkamer van de Koninklijke stallen aan de Hogewal te Den Haag door de opperstalmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck het gouden kruis, behorende bij de huisorde van Oranje-Nassau, uitgereikt aan koetsier majoor G. P. v. d. Hout wegens 50-jarige dienst bij de Kon. stallen. (Van onze verslaggever) Op de avond, voorafgaande aan de conferentie van de ministers van buiten landse zaken, is er in Den Haag niet gesproken over het juridisch staketsel voor een verenigd Europa, maar over de krachten, die aan dit geraamte leven moeten schenken Het internationaal jeugdsecretariaat van de Europese Be weging en de Nederlandse Jongerenraad der Europese Beweging hielden een fo rum, waarop jongeren uit verschillende landen vragen beantwoordden, die hun door Nederlandse jeugdleiders werden gesteld. De mist was oorzaak, dat het forum een enigszins andere samenstelling had dan, men had voorzien, maar desondanks is er met vuur gesproken over de geest, die het geïntegreerde Europa moet be zielen en over de midldelen, die daartoe moeten leiden. Aan de leden van het fo rum is derhalve niet te wijten, dat het meeste gewicht gisteravond wel in de schaal werd gelegd door een peroratie, waartoe die voorzitter van deze avond, tevens voorzitter van de Nederlandse Raad der Europese Beweging, prof. mr. L G. A. Schlichting, zich liet verleiden. Wat de jongeren vooral moeten besef fen, zo zei hij. is dat men de eenmaking van Europa niet mag nastreven uit kracht van wezenlijk onjuiste motie ven. Mijn generatie ziet in de Europese Bew. iets geforceerds, een doelstelling, waarmee zij zich voornamelijk uit res sentiment tegen het verleden kan ver enigen. Buitendien zijn er nog velen, die streven naar een verenigd Europa, niet omdat zij hebben afgedaan met de haat jegens de vreemdeling, maar omdat zij hun nationalistisch sentiment willen overbrengen op een bredler terrein. Dat is nauwelijks een vooruitgang te noemen. Het Europese probleem is een probleem van humaniteit. Europa heeft persoon lijkheden nodig van edel gehalte. Op een rondetafelconferentie in Rome, aldus prof. Schlichting, zei de Britse historicus Arnold Toynbee: Franciscus van Assisië is de grootste Europeaan, die er tot dus- vef geleefd heeft. CVan onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisteren begon het tweedaagse Ho- gerhuisdebat over bet plan van de re gering commerciële televisie in te voe ren, d.w.z. televisie welke gefinancierd zal worden door adverteerders op het televisiescherm. Er was een ongewoon grote opkomst van de adel en alle tri bunes waren bezet met belangstellen den. Vele Lagerhuisleden volgden vanaf de tribunes en vanaf de onderste tre den van de troon het debat. Tegenstanders van de commerciële televisie, waaronder de aartsbisschop van Canterbury, waren fel in hun pro testen. Uit het debat bleek, dat de te genstanders geen bezwaren hebben te gen een alternatief program, mits de onkosten hiervoor worden bestreden door verhoging van de jaarlijkse som, bijgedragen door eigenaars van televi sietoestellen. De Postmeester-Generaal, sprekend namens de regering, vroeg zijn ver toornd en adellijk gehoor iets minder aandacht te schenken aan hun eigen superioriteit, of tenminste iets meer te denken aan hun landgenoten. Hij wei gerde te geloven dat een volwassen natie als de Britse behoefte had aan moreel verwerpelijke en sensationele programma's. De regering weigerde gis teren het wetsvoorstel tot het invoe ren van commerciële televisie naast de bestaande dienst van de B.B.C. onder werp te maken van een vrye stemming, m.a.w. zij eist dat haar aanhangers zullen stemmen tegen de veroordelende motie, voorgelegd aan het Hogerhuis. In de jaarlijkse vergadering van aan deelhouders der Bensdorp N.V. zyn de jaarstukken over 1952 goedgekeurd. Desgevraagd verklaarde de directie niet ontevreden te zyn, daar de resultaten over 1953 tot heden beter waren dan verleden jaar. Zoals men weet, is in bijna alle Neder landse dagbladen enige weken geleden een bericht opgenomen over het be danken van Piet van der Kuil voor de Ned. Elftalclub. Het bestuur van V.S.V. deelt in dit verband mede, dat naar aanleiding van een bespreking van haar voorzitter en secretaris met een delegatie van de Technische Commissie en de heren Van der Kuil Sr. en Jr. door de T.C. van de K.N.V.B. een communiqué van de volgende inhoud zou worden uitgegeven. „Na een bespreking te Velsen tussen de voorzitter en secretaris van V.S.V., de heren Van der Kuil Sr. en Jr. en een delegatie van de Technische Com missie van de K.N.V.B. op 8 November j.l. is komen vast te staan, dat door een misverstand in de T.C. door enkele van haar leden een fout is gemaakt ten op zichte van het niet opstellen van Piet van der Kuil in de oefenwedstrijd tegen Stade Francais. Anderzijds acht de T. C. het bedan ken van Van der Kuil voor de Ned. Elf talclub van voorbarige aard, daar men van oordeel is, dat een en ander door middel van bespreking zeker opgelost had kunnen worden. Nadat beide partijen hun standpunt hadden uiteengezet, stelde Van der Kuil zich direct weer beschikbaar voor de Ned. Elftalclub en van enige controverse is dan ook absoluut geen sprake meer." Zoals gezegd, dit communiqué zou worden uitgegeven. Dat was afgesproken en volgens het bestuur van V.S.V. maakt belofte schuld. Nadat echter na anderhalve week nog geen bericht in de bladen was versche nen, kwam by onderzoek vast te staan, dat enkele heren in de T.C. voor de uitgave van het bovengenoemd commu niqué niets voelden, aangezien men dit tegenover een zo jeugdig speler niet nodig vond. Volgens V.S.V. is het erg jammer, dat sommige leden van de T.C. blijkbaar in het openbaar geen fouten durven te er kennen, weshalve het bestuur van V.S.V. tot deze publicatie is overgegaan om in ieder geval de sporteer van Piet van der Kuil van eventuele blaam te zuiveren. Volgens mededeling van het lid der Utrechtse Kamer van Koophandel J. H. v. Lonkhuyzen zijn de oogst-resultaten van de binnenlandse tabaksteelt zeer bevredigend. In Januari zal er te Utrecht een tentoon stelling worden gehouden van producten van onze eigen tabakscultuur en van de importtabakken, met de bedoeling de Ne derlandse tabaksindustrie de gelegenheid tot beoordeling te bieden. Voor de binnenlandse tabaksbouw zal naar verwachting 20.000 h.a. grond beschik baar worden gesteld. Hierop zou ca. 20 pet. van de hoeveelheid der tot heden geïm porteerde tabak geteeld kunnen worden, hetgeen een jaarlijkse besparing van f 6 millioen zou opleveren. Op de conferentie der Voedsel- en Landbouworganisaties F.A.O. der Ver. Naties, die te Rome wordt gehouden, hebben de Nederlandse, Deense en Ar gentijnse afgevaardigden gisteren aan gedrongen op het nemen van doeltref fende maatregelen om de overschotten aan landbouwproducten, welke zich in sommige delen der wereld ophopen, te ruimen. Door een lid van de Amerikaanse de legatie werd verklaard, dat Amerika instemt met een voorstel van Neder land het ingewikkelde vraagstuk der overschotten te doen bestuderen door een commissie van deskundigen. Uit de door de Utrechtse Kamer van Koophandel gevoerde besprekingen met de Sabena is gebleken, dat het niet in de bedoeling ligt vóór 1957 Utrecht in de Nederlandse helicopter- verbindingen op te nemen. AARDIJK 26 te Vlissingen. ALPHERAT 26 te Bahia. ALUDRA 25 te Rotterdam. AMSTELBRUG p. 26 Pto. Alegre naar St. Vinct. APPINGEDIJK 25 van Tampioo n. Orl. ARGOS 26 te Genua. DELFLAND p. 26 Finist. n. Las Palmas. DELFT 25 van Manta n. Cristob. JAPARA K.R.L. 26 te Londen. JOH. v. OLDENB. p. 26 Perim n. Suez. KARIMATA 26 te Alex. MATARAM p. 26 Malta n. Halif. ORANJE p. 25 Malta n. Prt. Said. STAD SCHIEDAM 25 te Rotterdam. TERNATE p. 25 Malta n. Rotterdam. TERO 25 van R'dam n. Santos. THALATTA 26 te Mena al Ahmadi. AAGTEKERK p. 26 Kp. St. Vine. ALAMAK 26 te Rotterdam. ALMDIJK 25 te Lissabon. ALMKERK 25 te Melbourne. ALNAT1 p. 26 Finist. n. Antw. AMOR 25 te Iskenderun. GAASTERKERK 25 van Sydney n. Aden. GAROET 26 te Mena Ahm. GRAVELAND 25 van Vitoria n. Ilheos. GROTE BEER 29 te Rotterdam verw. HEELSUM p. 25 Bermuda n. Houston. INDRAPOERA 26 te Semarang. JAGERSFONTEIN 25 te Teneriffe. KOTA GEDE 26 te Tj. Priok. LAAGKERK 26 te Colombo. LAURENSKERK p. 26 Gibr, n. Bordeaux. MAASDAM 25 van Halif. n. Southampt. MADOERA p. 26 Tanger n. Beyr. MARIEKERK p. 26 Massawa n. Aden. MEERKERK 26 te Mozambique. POELAU LAUT p. 26 Ouess. n. A'dam. PRINS FRED. HENDRIK 26 te Montreal. RONDO 26 te Aden. RIJNDAM 26 te Le Havre. SIBAJAK 26 te Fremantle. STAD DORDRECHT p. 26 Havre n. R'dam. STAD ROTTERDAM 25 te Narvik. STRAAT BANKA 26 te Prt. Swettenham. TITUS 26 te Lissabon. WIELDRECHT 26 te Tripolis. WONOGIRI p. 26 Kp. St. Vine. n. Genua. ZEELAND K.R.L. 26 te Aden. ALDERAMIN p. 26 Kp. del Armi n. Genua ARKELDIJK 26 te New Orleans. AGAMEMNON 26 te Prt. au Prince. AALSUM 26 te Singapore. ARIADNE 26 te Bordeaux. BINTANG p. 26 Kp. Kalhat n. Karachi. BALI p. 26 Kp. Kathat, n. Bombay. BILLITON 26 te Cebu. CORILLA p. 26 Kp. Leeuwin n. Adel. ENGGANO 26 te Genua. GANYMEDES 26 te Ciudad Truj. HATHOR 26 van R'dam n. Bremen. ILIAS 26 te Limassol. JUPITER 26 te Cavalla. LISSEKERK 26 te Suez. LIEVE VROUWEKERK p. 26 Makalla naar Karachi. LARENBERG 26 van Bord. n. Dakar. MUIDERKERK p. 26 Dungen. n. Genua. MERWEHAVEN p. 26 Burl. n. Casabl. OVERIJSSEL 26 te Semarang. KAASMARKT WOERDEN, 25 Nov. Aan voer 95 part. Prijzen: le srt. f 2.09—2.14, 2e soort f 2.032.08, extra kwal. tot 2 2.43. Han del flauw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7