Vlorlopig nog geen mechanische v islossing JEUK D.D.D. Plannen tot oprichting sporthal in vergevorderd stadium De aarde draait rond de zon m ie 'u De macht van het kleine Franciscus bij de Japanners Tekencursus SCHEEPVAARTBERICHÏEN GEZIN AAN DE GRACHT Aspirin m SJEFKE'S LIEFSTE WENS Uitvinder van het Stoompaard r VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 PAGINA Transportbanen te lang en te zwaar Beperkende bepalingen voor nikkel ingetrokken Eén der directeuren van Talens overleden Grote Prijs van Amster dam op beter plan B. en V. van Amsterdam delen mede: Komt er ook een rolschaatsenbaan Wereldkampioenschappen wielrennen 1956 Nederland èn Denemar ken stellen candidatuur Program tenniswedstrijd NederlandItalië Wimbledon heeft een half millioen opgebracht RHEUMATiSCHE PIJNEN Engelse pers: HONGAREN ZIJN VEEL BETER Toestand circuit van Zandvoort Nieuw onderzoek ingesteld Fifa-elftal speelt te Rotterdam Indien bestuur met wed strijd accoord gaat Hongaarse zege een „glorieus wapenfeit" Sportflitsen sj: Locomotief MARKTBERICHTEN Gezin door gas bedwelmd üf on<?,er^ag-middag is te IJmuiden een 'i °9eproef genomen met travsport- j eTl voor het lossen van vis uit e„i ers' De firma Krijger, die hier j maanden geleden mee experimen ting n Hf-fitighaven, wilde het nu K°. eens in de vishallen proberen, waar de Abraham VL On I'6 met karing verwacht werd. Maar v-I1 terrein een beetje te verkennen, era het eerst rustig in. de middaguren gebeerd en daarbij is wel gebleken, jJ met dit materiaal in de hallen te ijr - Het tuiden niet veel valt uit te richten. principe opent overigens zeer goede 7)o (invectieven en daarom zullen de ini- aiiefnemers de gedachte niet loslaten licht1 nu met kleinere segmenten van enter materiaal gaan proberen. Maar J'frdat daarmee in de hal geëxperi menteerd kan worden, zullen wel enke maanden verlopen. Het systeem berust op een verticale acobsladder, die dus rechtstandig in Het ten' visruim wordt gezet. De „ruimgas- zetten op de „schoepen" manden p®riung, die mechanisch naar boven gaan ®n bovenaan de ladder door een mecha- 'snne gekanteld worden. De haring ^ordt daardoor uitgestort op een tran sportband en de mand gaat weer naar Peneden naar het visruim. Dfi nu gebruikte transportbanden zijn eik ongeveer 15 meter lang en boven den zo hecht geconstrueerd, dat het drPlaatsen nogal enige moeite kost. Bo vendien is het met lange banen moeilijk Jhanoeuvreren en daarnaast heeft men 9 de hal zoveel ruimte nodig, dat dit onvermijdelijk tot moeilijkheden zou e'den, wanneer tijdens de lossing de af slagers vast de gesloten partijen gingen Verkopen. Het plan is nu in plaats van een baan 15 meter vier stukken van elk 5 ?9eter te construeren en dan van een l'ohter materiaal. Bovendien zullen de- *e niet op 2, maar op 4 wielen komen staan, zodat zij makkelijker te ver- d/tplaatsen zijn en door de kortere transportbanden ook verstelbaar naar Poven te maken, kan een einde van een Paan boven het begin van de volgende band gesteld worden. Daarnaast komen °an 2 stukken van slechts 4 meter, ook verstelbaar naar boven, die bestemd Jijn voor het stuk van de kade naar de «al. De initiatiefnemers verwachten, dat door toepassing van dit systeem in de toekomst ook de halkisten veranderd Sullen worden. Deze kunnen namelijk, als ze afgestreken zijn, 40 in plaats van ao kg. haring bevatten. Voorlopig is daarvan echter, naar wij van de direc teur van het Staatsvissershavenbedrijf vernamen, nog geen sprake. Men is oortdurend attent op nieuwe mogelijk heden wat betreft de halkisten, maar tot hog toe staat de in gebruik zijnde hou- •lep ln de huidporiën. S,e.neesmiddel TEGEN HUIDAANDOENINGEN Advertentie Niet krabben.De helder vloei bare D.D.D.kalmeert de Jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot Op grond van de verbeterde nikkel- voorziening heeft de O.E.E.S. dezer da gen besloten de toepassing der gemeen schappelijke verbodslijst voor het ver bruik van nikkel en nikkellegeringen op te schorten. Derhalve publiceert het Centr Rijksbureau in de Ned. staats courant een bekendmaking, waarbij met ingang van 27 Nov. 1953 het verbod tot het gebruiken van nikkel en nikkelle geringen, alsmede het verbod tot het af leveren van die artikelen, wordt inge trokken. In de ouderdom van 64 jaar Is Woensdagavond laat in Apeldoorn Plotseling overleden de heer B. Pan- hekoek, één van de directeuren van de N.V. Koninklijke Fabrieken Talens *h Zn. Advertentie Verschenen door Fred Thomas Alle getrouwde mensen zullen in het GEZIN AAN DE GRACHT wel iets van zichzelf her kennen. Want de diepste ervaringen van het hart hebben wij allen gemeen. En dit boek, zonder enige pretentie, is vóór alles met het hart geschreven, dat bij voorkeur zijn visie geeft. Het gezin aan de gracht wil niet tot voorbeeld zijn, maar slechts een glimlach wekken om zijn mense lijkheid. Verkrijgbaar in de boekhandel, f 7.90 Hitg. N.V. Leiter Nypels, Maastricht. ten halkist nog steeds het hoogste aan geschreven. In Bremerhafen heeft men proeven genomen met een houten kist en alumi nium voering. Het is een groot fiasco geworden. Nu gaat men daar opnieuw experimenteren met geheel alluminium kisten en de bedoeling is, dat daarvan 5 exemplaren naar IJmuiden zullen wor den gezonden, zodat men er ook hier proeven mee kan nemen -De tijd voor deze aluminium kisten is echter niet be paald gunstig, want de prijs van f 52 per kist is heel wat hoger dan die van een houten kist, die f 7,50 kost, terwijl helemaal niet vaststaat, dat de alumi nium kist een langere levensduur be schoren zal zijn dan de traditionele hou ten kist. Ook bij de directie van het Olympisch Stadion leeft de wens, aldus delen B. en W. van Amsterdam in hun Memorie van Antwoord mede, om de wedstrijden om de „Grote Prijs van Amsterdam", wel ke door een aantal aanloopmoeilijkhe den en minder gunstige weersgesteld heid geen groot succes zijn geweest, op een beter plan te brengen. De in het laatste jaar doorgevoerde verandering, namelijk het koppelen, ter bepaling van het eindresultaat, van de sprintwed strijden aan de stayerswedstrij den, heeft er reeds toe geleid, dat het aantal be zoekers zeer is toegenomen. Onder de oude organisatievorm be zochten in 1952 5000 bezoekers deze wedstrijden: de nieuwe vorm van or ganisatie trok in 1953 23.000 bezoekers. De als gevolg van de Nederlandse suc cessen in de Tour de France verhoogde belangstelling voor de wielersport zal daaraan ook niet vreemd zijn. Gehoopt mag worden, dat de wed strijden om de Grote Prijs van Amster dam aan hun doel zullen beantwoorden. B. en W. van Amsterdam delen in hun Memorie van Antwoord op het begro- tingsvêrslag voor 1954 mede, dat de plannen tot oprichting van een sport hal in de nabijheid van het Olympisch Stadion zich in een vergevorderd sta dium van voorbereiding bevinden. B. en W. zijn van plan dienaangaande bin nenkort voorstellen in te dienen bij de gemeenteraad. Voorts zeggen B. en W„ dat de plan nen om over te gaan tot het bouwen van een sporthal in Amsterdam-Oost op het ogenblik worden uitgewerkt. „Zo dra deze vaste vorm hebben aangeno men, zullen B. en W. Zich ook te dezer zake met voorstellen tot de gemeente raad wenden". B. en W. delen verder mede, dat de gezamenlijke oppervlakte der gemeen telijke sportvelden ongeveer 286 ha be draagt, waarvan in de komende vijf jaren ongeveer 29 ha zullen moeten ver dwijnen. Hiertegenover staat, dat in de eerstkomende tien jaren circa 200 ha zullen kunnen worden aangelegd. Of voor de geleidelijke aanleg van sport velden over een periode van tien jaren een vast bedrag zal worden aange vraagd, vormt voor B. en W. nog een punt van overweging. B. en W. zijn voornemens een ambtelijke commissie in te stellen om het vraagstuk van sub sidiëring van sportverenigingen, in het bijzonder wanneer deze zich met de vorming van de jeugd bezig houden, on der ogen te zien. Aan deze commissies zullen enige voorlopige rapporten ter beoordeling worden gegeven. Nadien zullen, na overleg met de Amsterdamse sportraad, voorstellen worden voorbe- reid. Tenslotte delen zij mede, dat met de Aan de vooravond van het kalender congres van de Internationale Wieler federatie, de U.C.I., dat te Zürich wordt gehouden, heeft het bestuur van de U.C.I. onder voorzitterschap van de Fransman Joinard vergaderd. Er werd kennis genomen van het stellen van de candidatuur voor het organiseren van de wereldkampioenschappen wielrennen 1956 door Nederland èn Denemarken. Met algemene stemmen sprak het UCI-bestuur zich uit voor de handha ving van het Olympisch wielerprogram- ma; voorts werd besloten in het ver volg gelijk met het kalendercongres de kalender voor de zesdaagsen vast te stellen. De loting voor de tenniswedstrijd Ne derlandItalië, welke heden (Vrijdag), Zaterdag en Zondag voor de tweede ronde van het tournooi om de Koning Gustaafbeker in de Marlothal te Den Haag wordt gespeeld, heeft het volgen de resultaat gehad: Vrijdag, Karamoy Bergamo, gevolgd door Van Meegeren— Sirola; Zaterdag, Nederland dubbel (waarschijnlijk Dehnert en Krijt) tegen Cucelli en Marcello del Bello; Zondag, Van MeegerenBergamo, gevolgd door KaramoySirola. Stanley Reay, de secretaris van de Eritse Lawntennis Bond heeft bekend gemaakt, dat de Wimbledonkampioen- schappen 1953 in totaal 50.000 pond in het laadje hebben gebracht. Het vorige jaar leverde Wimbledon 24.000 pond op. De grote verdiensten van dit jaar zijn voornamelijk te danken aan de opheffing van die vermakelijkheidsbelasting op ten nis. ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 muz., 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws. 8.-15 Brabant Grensrit, 8.25 gram., 9.00 vrouw, 9.40 Kfam., 10.00 kinderen. 10.15 gram., 11.00 aieken. 11.45 kamerkoor. 12.00 Angelus, 42.03 gram., 12.33 gevar. muz., 12.50 frabants Grensrit, 13.00 nieuws, 13.20 rfomenade-ork. en soliste, 14.00 boek, hchte muz., 14.20 Engelse les, 14.40 j/nateursprogr., 15.15 Kroniek van lette- f'n en kunsten, 15.55 piano. 16.20 jeugd- ctuur, 16.30 Schoonheid van het Gre goriaans, Ieugd, ouül? nieuws, 1910 gram., 1930 gram,. 20.025 De gewone £«n 20.30 Lichtbaken. 17.00 Jeugd, 17.55 sport. 18.05 18.15 Journalistiek weekoverz., bohte muz., 18.40 regeringsuitz., 19.20 pari. De gewone .«v luciiioaiten, 20.50 gram., 21.00 in ,progr-, 21-50 act., 22.00 wedstrijd Zon* verhalen, 22.30 Wij luiden de rant~g„ 23.00 nieuws. 23.15 Espe- 23.25 kamerork. en solist. HW^VERSUm II, 298 m. VARA: 7.00 sram RrJ'10 gram" 7'15 By™»-. 7.30 8.55 800 nieuws, 8.18 gram., 8.30 orgel, 10 00 w' 9 00 eymn., 9.10 gram. VPRO: ar'b „„au,s" 10.05 Prot. pr. VARA: 10.20 let ïo"""bedrijven, 11.35 biaaskwar- 13 20 a orgel' 12-33 gram., 13.00 nieuws, gram a^°rdeonmv.z.. 13.45 sport. 14.00 teursimi blokfluit-ens., 14.45 ama- 16.00 hnait 1515 reP" 15-30 dansmuz., «ct. 17 ,1615 omr.ork. en soliste, 17.00 Piano ia as Psongs, 18 00 nieuws, 18.20 alaalka-^l'35 lichte muz., 19.00 artistieke aart- VPRO: 19.30 caus., 19.40 caus. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr., 22.00 soc. comm., 22.15 Weense muz., 22.40 hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC home service. 330 m.: 14.40 dansmuz., 15.15 ork.muz„ 15.45 ork.conc., 16.30 gevar. muz., 19.30 gevar. muziek. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.00 ork.conc.. 13.15 dansmuz., 15.00 gevar. muz., 17.30 mil. ork„ 18.00 jazz- muz., 23.45 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.20 gevar. muz.. 14.00 operetteconcert, 18.00 vrolij ke muz., 22.10 symph.ork., 22.35 gevar. muz., 0.15 dansmuz.. 1.00 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 12.0 symph.conc., 14.17 symph.ork., 16.55 kamermuz., 20.00 lichte muz., 22.00 pianorecital, 22.45 zangrecital. BRUSSEL, 324 m.: 11.45 operaconc., 13.15 Der lustige Krieg, opera, 15.20 ge var. muz., 16.45 Engelse muz., 21.15 ac cordeonrecital, 21.45 accordeonrecital, 23.05 dansmuz. 484 m.: 16.30 lichte muz., 17.15 lichte muz., 17.30 jazzmuz., 18.45 accordeonmu- ziek, 20.30 chansons, 22.30 dansmuz., 23.00 dansmuz. ENGELAND. BBC, European Service. Uitz. voor Nederland. 224, 49 en 42 m.: 17.00 Eng. les v. beginnelingen. 224 en 42 m.: 22.00 Nieuws. Spiegel v. d. week. Sportjournaal. Nederlandse Rolschaatsen Unie bespre kingen gaande zijn om zo spoedig mo gelijk te komen tot oprichting van een rolschaatsenbaan in Amsterdam en dat nagegaan zal worden of de aanleg van een midgetgolfbaan kan worden bevor derd. Advertentie Aspinn-tabletten (alléén echt met het Bayerkruis) vormen een doeltreffend middel tegen s? <sJ bNi yerJJ De Times schrijft onder de kop „Een nieuwe conceptie van voetbal" dat de Hon garen op meesterlijke wijze de korte pass met het open Engelse spel hebben gecom bineerd. Het geheel werd een voorbeeldige demonstratie van perfecte balcontróle en juiste krachtaanwending door een ploeg, die zien liet hoe voetbal gespeeld moet worden. De Daily Telegraph meent, dat na nog een paar ontmoetingen tussen de „grote elf" de koude oorlog niet langer zal kun nen voortduren. Het blad zegt verder dat de Engelsen van de Hongaren moeten leren. De Manchester Guardian schrijft o.m.: „Wij werden door betere voetballers over wonnen en wij moeten niet naar veront schuldigingen zoeken. hJaar. al wijzen wij ook een speciaal'sportministerie en politiek gecontroleerde spelers af, zo mogen we toch niet het voordeel voorbijzien dat hier in lag, dat het de leden van de Hongaarse ploeg mogelijk was drie jaar lang samen te spelen." Vanwege de K.N.A.C. en de K.N.M.V. is gistermiddag opnieuw een onderzoek ingesteld naar de toestand van het weg dek van het Zandvoortse circuit. Enkele coureurs, de heren Martins, Hezemans en Graaf van Zuylen Nijevelt hebben met hun sportwagens proeven op het circuit genomen. Na afloop vond er een bespreking plaats tussen de officials van de verenigingen en het bestuur van de Stichting Touring Zandvoort. Hierbij bleek men volledige overeenstemming tussen alle instanties en deskundigen bereikt te hebben omtrent de te nemen maatregelen. Over de aard daarvan kon nog geen. mededeling worden gedaan. Beslissing daaromtrent moet t.z.t. door de gemeenteraad van Zandvoort geschie den. (Eigen bericht) De K.N.V.B. heeft het aanbod van de heer Lotsy, om het volgende jaar een wedstrijd van het F.I.F.A.-elftal te or ganiseren, aanvaard. Als het bestuur van de F.I.F.A. accoord gaat met dit plan, zal de wedstrijd in Rotterdam worden gespeeld. Kort na afloop van EngelandHon garije in het Wembley Stadion te Lon den zijn enkele bladen in de Hongaarse hoofdstad met extra edities uitgekomen. De kranten van Donderdag wijdden zeer uitvoerige verslagen, van soms vijf ko lommen, met portretten van de spelers en zelfs met gedichten aan de ontmoe ting waarvan het verloop de allergroot ste geestdrift heeft gewekt. De Szabad Ifjusag, het blad van de Hongaarse jeugdbeweging, spreekt van een glorieus wapenfeit. „De taak was moeilijk, maar onze jongens speelden da wedstrijd van hunueven". In de halve finales floret van de inter nationale militaire schermkampioen- schappen heeft onze landgenoot kapi tein Reep zich niet kunnen handhaven. Hij eindigde als zesde en laatste in zijn poule met één gewonnen partij en werd hierdoor uitgeschakeld voor de eind strijd. Het elftal van Dynamo speelde te Odense tegen de gelijknamige club. De Russen wonnen met 60; rust stand 3—0. Bij een brand in paardenstallen te Hokksund is een van de kostbaarste Noorse dravers, de driejarige „Excite ment", in de vlammen omgekomen. Te Amersfoort is een waterpolowed- strijd gespeeld tussen A.Z. en P.C. en de Zuid-Slavische club Mladost. De Amers- foortse ploeg won met 7-5. iV«VAV»%VJAVAAV/A1 ■vav.-juwaw^a'avav/.vawXw»w>a<vX Doordat het in 1943 door de oorlog en de bezetting onmo gelijk was, de 400e herdenking van de dood van Mikolaj Ko- pernik te vieren, besloot men deze herdenking in 1953 te doen plaats hebben. Dat de aarde rond de zon draait is een feit, dat elke jongen of meisje weet te ver tellen. Er is echter een tijd geweest dat men algemeen aan nam, dat de zon rond de aarde draaide. De Pool Mikolaj Co- Copernicus pernicus (Kopernik) heeft zijn leven lang geijverd voor de leer, dat het niet de zon, maar de aarde was, die draaide. Kopernik (Copernicus) werd 19 Februari 1473 in Silezi.ë (Polen) geboren. Zijn familie stamde uit een klein dorp, dat tot op heden bekend is onder de naam Kopernik. Tien jaar later werd Kopernik wees en nam zijn oom de opvoeding op zich. In 1491 liet Kopernik zich inschrijven bij de Universiteit van Krakow, waar hij in geest drift raakte voor de sterren kunde. In 1494 ging hij op reis naar Italië. Hij bezocht daar de universiteit, behaalde de titel van doctor in de rechten en. beëindigde zijn studie in de me dicijnen. Maar gedurende zijn zeven Italiaanse jaren bleef de sterrenkunde het middelpunt van zijn studies. In hem ont waakte de eerzucht, zelf de problemen op te lossen, waar over hij in twijfel verkeerde en hij kwam tot de overtuiging dat het de aarde en niet de hemel is, die rond een as draait en een omwenteling van 24 uren volbrengt. In zijn levenswerk „Over de draaiing der hemellichamen", dat juist in druk verscheen, toen Copernicus op zijn sterf bed lag, gaf hij hiervoor de be wijzen aan. Eerst in 1838, toen de metin gen aan de hemel veel nauw keuriger waren geworden, dank zij de grote vooruitgang van de kijkers en instrumenten, kon ten slotte met volle zekerheid worden bewezen, dat Coperni cus 't aan het rechte eind heeft genad. Moderne electrische locomotief VWWWWWWWWWAVWWWWWUWWW. (Slot) Vorige week hebben we gele zen dat de Engelsman Stephen son de uitvinder was van de locomotief, het stoompaard ge naamd. Op 14-jarige leeftijd werd hij stoker op een fabriek, maar hij wilde ook de onderdelen van de machine kennen. Door zijn speurzin werd hij langzamer hand bekend met de machine en wist er ten slotte evenveel van als de machinist zelf. Voor reparaties werd hij dikwijls ge roepen en door zijn ijver en be kwaamheid bracht deze jonge man het steeds verder. Zo kwam hij er toe naar een mid del te zoeken om wagens op rails vooruit te trekken door een stoommachine, die kon rij den, een locomotief dus. Natuurlijk was dit geen loco motief zoals wij die kennen, o nee. Zo'n stoompaard is voor onze begrippen een raar geval, het was meer een stoomketel op wielen met een grote schoorsteen voorop, waaruit dikke en zwarte rookwolken kwamen, zodat de passagiers in de open wagens daarachter soms danig onder het roet kwamen. In elk geval deed het snelheidsmonster zijn intrede in de wereld. Na de dood van Stephenson begonnen in ver schillende landen de treinen te rijden en werd de locomo tief hoe langer hoe meer ver beterd. Er is een groot verschil tus sen de eerste locomotief van Stephenson en de grote loco motieven van tegenwoordig, maar de algemene vorm is toch wel zowat hetzelfde gebleven. De stoom wordt ontwikkeld in een ketel, die gedeeltelijk ge vuld is met water en verhit wordt door kolenvuur. Dat heb je natuurlijk al eens gezien. Ook dat de grote wielen ver bonden zijn door stangen, z.g. koppelstangen. Door deze stan gen wordt de kracht, die de zuiger van de stoom onder vindt, op de wielen overge bracht, waardoor de locomotief in staat is de trein te trekken. Stoomlocomotieven zullen ech ter in ons land op de duur gaan verdwijnen, daar de Ned. Spoorwegen zoveel mogelijk electrische treinen zullen laten rijden. Maar het is toch altijd een indrukwekkend gezicht een trein te zien aankomen met een grote locomotief er voor! Toen de pastoor die middag zijn eerste lijst afsloot, had hij 36 kinderen ingeschreven. Daar waren ook wel kinderen bij van ouders, die nooit meer bij hem in de kerk kwamen, maar dat hinderde niet. Iedereen was welkom. Ziezo, de kinderen en de zuster waren er dus al. Maar nu....? Waar moest hij hen allen onderbrengen? Zijn eigen kamer was zo klein, dat er nog geen tien kinderen in kon den. De kerk? Zou die oude schuur een geschikte plek zijn, om zoveel kinderen de hele dag te bergen? En de zuster dan? God liet zijn pastoor niet in de steek. De dag na de inschrijving wenste een oude man de pas toor te spreken. Zo gauw de pastoor hem zag, schrok hij even. Wat moest die man hier doen? Die man gaf om God noch gebod. Hij woon de eenzaam in een groot huis en bemoeide zich met nie mand. De kluizenaar noemde men hem. „Ik wou u iets vragen, me neer pastoor", begon de oude man voor zijn doen zeer be leefd. „U zult natuurlijk wel denken, wat doet die heidense kluizenaar bij de pastoor? Maar ziet u, ik heb van uw bewaar schoolplannen gehoord. En nu kent u natuurlijk die bengel van een kleinzoon wel van me. Met dat joch is geen huis te houden, dat zeg ik u. Zo klein als hij is, zo ondeugend is hij. Het hoge woord moet er maar uit, meneer pastoor: zou u onze Rudolf ook op de bewaarschool willen hebben?" „Maar natuurlijk", antwoord de de pastoor dadelijk. „De be waarschool is voor alle kleinen van het dorp! Zo gauw de school geopend is, stuur je hem maar." „Maar dat is prachtig, meneer pastoor. Ik dank u zeer. Kan ik u misschien helpen met een geldelijke bijdrage „Ik zou eigenlijk wat anders van je willen hebben, kluize naar. Je hebt zo'n groot huis en zo'n prachtige tuin, helemaal voor je zelf alleen. Ik dacht zo, dat dat een prachtige gelegen heid zou zijn, om onze bewaar school te beginnen. Want eerlijk gezegd, ik weet nog niet, waar ik de zuster en de kinderen moet onderbrengen. In jouw huis zou zeker plaats voor allen zijn." Een ogenblik stond de kluize naar sprakeloos! Zo'n voorstel had hij niet verwacht. Doch de woorden van de pastoor waren in goede aarde gevallen. De kluizenaar ging op het voor stel in. De pastoor kwam eens naar het huis kijken; er werd nog het een en ander besproken, en. weer veertien dagen later kwam van de preekstoel af het grote bericht: „Morgen wordt de be waarschool in ons dorp geopend. De zuster en de kinderen zullen hun intrek nemen in het huis van de kluizenaar!" En het gevolg was, dat de vol gende dag de bewaarschool ge opend werd met niet minder dan zestig kinderen. In de loop der maanden wer den de banken in het schuur- kerkje steeds voller. Er kwamen Zondagen, dat vele mensen ach ter in de kerk moesten blijven staan. Dat schuurkerkje was veel te klein! Maar omdat het in dat schuur kerkje zo vol werd, liep de an dere, de mooie kerk, die in het dorp stond, steeds meer leeg! Enfin, het eind is te begrijpen. Op een heerlijke feestzondag kon de pastoor de H. Mis opdra gen in tegenwoordigheid van al len, die wilden.... in de eigen katholieke kerk, die midden in het dorp stond. De pastoor had in zijn leven ondervonden, hoe groot de macht van het kleine is! Indrukwekkend stoompaard 7 April van het jaar 1506 werd Franciscus Xaverius ge boren. Zijn wieg stond in het prachtige kasteel Xavier, in het Noorden van Spanje tussen de toppen van de Pyreneeën. Van zijn eerste achttien le vensjaren weten we niet veeL Toen leek het even, of de we reld van roem en rijkdom hem aanlokte. Maar weldra besliste Franciscus anders. Hij werd een volgeling van de H. Ig- natius en als Jezuïet trok hij de wereld in, om aan vele hei dense mensen het Evangelie te verkondigen. Franciscus besloot naar Japan te gaan. De eerste reis bracht hem een grote teleurstelling. Een tweede maal aanvaardde hij de reis naar de hoofdstad van Japan. Maar nu trok hij er heen, gestoken in prachtig gewaad. Dienaars vergezelden hem en droegen een rijke schat van geschenken voor de keizer van Japan. Die geschen ken maakten indruk. Daar wa ren een prachtige boog en een Portugees costuum bij, mooie kristallen vazen en een snaar instrument. Voor de dames van het hof waren er keurig be werkte spiegels bijgevoegd. Maar het meest van alles trok de grote staande klok de aan dacht. Die klok tikte en sloegl De Japanse keizer was er ver rukt over en hij zond aan Franciscus een grote zak geld als bewijs van zijn dankbaar heid. Maar om geld was het Franciscus niet te doen. Het geld stuurde hij terug, maar hij voegde er het verzoek bij, om in het land van de machtige keizer te mogen prediken. En dit keer bereikte Francis cus zijn doel. Hij mocht het Evangelie in Japan verkondi gen. Ja, de keizer was zelfs zo vriendelijk, hem een verlaten klooster tot verblijfplaats aan te wijzen. Nu woonde Franciscus dan in het hartje van Japan: nu kon hij ook aan dit grote volk de boodschap van Christus bren gen. Maar de strijd tegen de priesters van Boeddha was zwaar. Men wilde niet zo maar die nieuwe leer beluisteren, laat staan aanvaarden. Toch kwamen de bekeringen; eerst enkele, later meer, toen hon derden. Ook kreeg hij helpers uit eigen land, die zijn werk overnamen en voortzetten. Want, zo was Franciscus, als hij eenmaal het eerste en moei lijkste werk verricht had, liet hij de voltooiing aan anderen over om zelf weer nieuwe, nog onbekende en onbewerkte, ge bieden op te zoeken. Zo'n ge bied had Franciscus ook nu weer gevonden. Aan de over kant van de zee, in dat grote rijk China, leefden nog vele millioenen, die nooit van Chris tus gehoord hadden. Daar moest hij dus heen. Hij heeft echter China nooit bereikt. Op de weg er heen werd hij ziek en stierf. Het was in het jaar 1552. 3 December vieren we het feest van deze grote wereld reiziger in Gods Kerk. ,V.V.VAV.VA,.\V.W.1 Als wij de „Rocket", de be roemde locomotief, die Ste phenson in 1829 bouwde en die even over de vier ton woog, vergelijken met een moderne gestroomlijnde locomotief, die over de honderd ton weegt, be seffen wij, dat in de technische vooruitgang, die de laatste eeuw gekenmerkt heeft, de spoorwe gen een belangrijke rol hebben gespeeld. De „Rocket" eerste locomotief door de grondlegger van het spoor wezen, Stephenson, gebouwd De winter begon dit jaar wel heel vroeg. Het was nog niet eens St. Nicolaas geweest en toch lag de sneeuw al dik over de wegen, huizen en bomen. Vooral het smalle weggetje, dat naar Sjefke's huis aan de rand van het bos leidde was met een dikke laag bedekt. Sjefke's klompen zakten bijna helemaal weg in dat witte goedje. Met korte heftige rukjes trok het ventje ze weer omhoog en dan nam hij zijn volgende stap maar zo groot mogelijk. Eindelijk was hij thuis. Zijn klompen, die meer op grote sneeuwballen le ken, liet hij maar voor de drem pel staan. Zachtjes duwde hij de deur open en op zijn kousen liep hij de kamer binnen. De jongen had alles zo zachtjes ge daan, dat moeder schrok, toen hij ineens voor haar stond. „Ik had je niet horen aan komen, Sjef!" zei ze vriende lijk. „Was de school zo laat uit?" Sjef schudde het hoofd en heel zachtjes antwoordde hij: „Ik heb winkels gekeken. Er ligt zoveel mooi speelgoed...." „Ja, dat zal wel!" begreep moeder dadelijk. „Het loopt weer tegen Sinterklaas. Dan is er heel wat nodig. Let je nog even op de kleintjes in de keu ken.... Ik ben dadelijk klaar met het werk en dan gaan we eten." Even later zat Sjef bij zijn kleine broertjes en zusjes in de keuken en hij vertelde hun van alle mooie dingen, die hij ge zien had. Sjef had eigenlijk al spijt, dat hij over al dat moois begonnen was. Hij wist maar al te goed van vorige jaren, dat er slechts heel weinig speelgoed in hun huisje terecht kwam. De jon gens op school zeiden, dat de Sint niet bij arme kinderen kwam, doqh dat was niet waar. Neen, Sjef begreep heel goed, waarom de Sint en zijn knecht nog nooit in hun huisje geweest waren. Ze konden het gewoon niet vinden. Het lag helemaal aan het eind van dat smalle weggetje, vlak bij het bos. En nu alles zo dik met sneeuw be dekt was, zag je uit het dorp helemaal niets van hun huisje. Neen, Sjef voelde wel, het zou van het jaar wel net zo gaan als andere jaren: bij hen zou de goede bisschop niet komen. „Waarom komt Sinterklaas eigenlijk nooit bij ons", wou Ans weten, toen ze aan tafel zaten. „We wonen te ver weg", sprak moeder. „De Sint kan hier haast niet komen met zijn paard...." Ze aten stil door. De klein tjes begrepen er nog niet veel van. Die dachten, dat zo'n hei lig man eigenlijk alles kon 's Avonds in bed, onder de dunne dekens, bad Sjefke heel stilletjes: „Lieve Heer, stuur St. Nicolaas van het jaar ook eens naar ons huis; vooral voor Ans en voor Ton en...." Sjefke sliep al. (Wordt vervolgd) jU-vnewAe U»«.L j Een gewoon lopende hond is wel erg moeilijk te tekenen, want hier hebben wij te maken met de juiste stand van de po ten. Je moet heel goed uitkij ken hoor. Let eerst op de voor poten. De rechtervoorpoot en de linkerachterpoot raken de grond, terwijl de linkervoorpoot en de rechterachterpoot van de grond zijn. Ook zijn de draai punten met hulplijnen even aangegeven, waar je enig hou vast aan hebt voor de juiste stand. De rennende hond (onder) is minder moeilijk, omdat de voor- en achterpoten ongeveer gestrekt zijn, evenals het li chaam (vrij recht). En de tong uit de bek niet vergeten. AAGTEKERK p. 27 Finisterre n. Antw. AGATHA 27 te Djakarta. APP1NGEDIJK 27 te New Orleans. ALHENA p. 27 Fern. Nor. n. Rio Jan. BAARN 27 te Cristobal. BENNEKOM 27 te Antwerpen. DUIVENDRECHT 27 te Liverpool. GORDIAS 27 te Malta. GAASTERLAND 27 te Bremen. HELICON p. 27 Sombr. n. Curajao. HATHOR 27 te Bremen. HELDER 27 te Ciudad Truj. KERTOSONO 27 te Genua. KOTA AGOENG p. 27 Kp. del Armi naar Genua. LUNA 27 te Amsterdam. LIEVE VROUWEK. p. 27 Ras Fartak naar Karachi. LAURENSKERK p. 27 Kp. St. Vine. MAASLAND 27 te Montevideo. LANGLEECLYDE 27 van Prt. Said naar Amsterdam. MERWEHAVEN 27 te Casablanca. MACUBA p. 27 Kp. St. Vincent n. Singap. NIEUW HOLLAND 27 te Djakarta. ORESTES 27 van Cartagena n. Santa Marta. NIGERSTROOM 27 te Accra. PENDRECHT p. 27 Perim n. Fahaheel. PEPERKUST p. 27 Las Palmas n. Amat. PYGMALION 27 te Aruba. KAKI 27 te Colombo. ROTTI p. 27 Kp. del Arm! n. Napels. RONDO p. 27 Kp. Guardef. n. Djakarta. STAD LEIDEN 27 te Balbao. SLAMAT 27 te Galveston. TROMPENBERG 27 te New Orl. TIBIA p. 27 Oporto n. R'dam. TJIWANGI p. 27 Kp. Padaran n. Hongk. VAN HEUTSZ, 27 te Seychelles. ALAMAK 26 te Rotterdam. ALBIREO 27 te Rio Janeiro. ALIOTH 26 te Rotterdam. ALKAID 27 te Hamburg. ALPHACCA 27 te Santos. ALTAIR 27 te Las Palmas. ARUNDO 27 te Honolulu. EEMDIJK 27 te Brownsville. HECTOR 27 te Rotterdam. LEERSUM 26 van Jacksonv. n. Havre. MAASDAM p. 27 Kp. Race n. Southpt. MARIEKERK p. 27 Perim n. Aden. MEERKERK 27 te Dar es Salaam. MOLENKERK 27 te Mozambique. PRINS JOH. WILL. FRISO 26 van Port Alfred n. Rotterdam. PRINS WILLEM III 27 te Hamilton. ROEBIAH 26 van Prt. Said n. Havre. SCHIEDIJK 27 te Alexandr. SIRRAH 26 van Aruba n. Kaapstad. STENTOR 27 te Barbados. TERNATE p. 27 Algiers n. Rotterdam. WONOGIR1 p. 27 Gibr. n. Genua. 1JSSEL 27 te Amsterdam. ALIOTH 27 te Rotterdam. ALNATI p. 27 Ouess. n. Antwerpen. AMSTELDIEP 26 te Vlissingeri. ARGOS 27 te Savona. BLOEMFONTEIN 27 te Amsterdam. BLOMMERSDIJK 26 v. N. York n. Antw. DONGEDIJK p. 25 Panamakanaal naar Los Angeles. GROOTE KERK 27 te Amsterdam. HELENA 27 te Hamburg. JAGERSFONT. p. 27 Kp. Blanco n. Kpst. KOTA BAROE 27 te Suez. LANGKOEAS 27 te Port Said. LAWAK 27 te Prt. Swettenham. LEMSTERKERK 27 te Hamburg. LISSEKERK 26 te Suez. LUTTERKERK 26 van Genua n. Prt. Said. MAAS 26 te Izmir. MADOERA p. 27 Kp. Bon n. Beyrouth. MATARAM p. 27 Kp. Bon n. Halifax. MELIS KERK 26 te Prt. Swettenham. MENTOR p. 27 Southampton n. R'dam. MERWEDE 26 van Antw. n. Houston. MUIDERKERK p. 27 Finist. n. Genua. OOTMARSUM 25 te Bremen. RIOUW 26 te Colombo. ROEPAT p. 27 Aden n. Belawan. SOESTDIJK 26 te Beaumont. TABINTA 28 te Prt. Swettenh. verw. TOMORI 26 te Tj. Pandan. VAN SPILBERGEN 26 te Douala. WAAL p. 27 Gibr. n. Algiers. WILLEM RUYS p. 27 Aden n. Port Said. ZEELAND KRL. p. 27 Guardaf. n. Col. RIJNKERK p. 26 Kreta n. Genua. ALTAIR 27 te Las Palmas. MARKTEN BARNEVELD, 26 Nov. Pluim vee: Aanv. 38.000 st. Prijzen: slachtkippen f 2.152.25. piepkuikens f 2.202.45, kal koenen f 2.75—2.95, alles p. kg. Per stuk: ganzen f 8.5010.50, tamme konijnen f 2.00 —6.00, hazen f 3.756.75, wilde konijnen f 1.602.00, fazanten f 3.25—4.50, patrijzen f 0.90—2.60. Eiermarkt'. aanv. 1.700.000 st. Handel traag. Prijzen: henneneieren f 14.50 17.00, algem. prijs f 15.40 p. 100 stuks, Toen gisteren één van de leden van de familie G., wonende Brouwers- dijk 111 te Dordrecht, wakker werd. rook hij een sterke gaslucht. Hij ging op onderzoek uit en vond zijn zeven, medegezinsleden bedwelmd in hun bed. Onmiddellijk waarschuwde hij een arts, die bij allen gasvergiftiging constateer de. Een onderzoek wees uit, dat de gas leiding voor de meter was gescheurd. De toestand van de patiënten was ge lukkig van dien aard, dat zij spoedig bijkwamen en dat geen verdere me dische maatregelen nodig waren. kiloprijs f 2.82, kippeneieren f 18.5019.25, algem. prijs f 19.00 p. 100 st., kiloprijs f 3.02. Veluwse eierveiling „BarneveldEde". Aanv. ca. 925.000 st. Prijzen: eieren van 50-55 gr. f 14.0415.31, eieren van 55-60 gr. f 15.6317.50, eieren van 60-65 gr. f 18.00 19.21 per 100 stuks. Varkens: Aanv. 140 st. Handel kalm. Prijzen: biggen f 38.0049.00 per stuk. KAASMARKT GOUDA, 26 Nov. Aange voerd 105 partijen. Eerste kwaliteit f2.10— 2.15, tweede kwal. f 2.06—2.09, extra zware f 216—2.24. De handel was kalm. VEEMARKT DELFT, 26 Nov. Aanvoer 819 stuks vee. Prijzen: koeien f 550800. nucht. kalv. f 4050, biggen f 2842, lopers E 60—95, dracht, zeugen f 225—325, varkens per kg. lev. gew. f 1.701.T5. De handel was redelijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 13