Leerzaam pleidooi I ornie/i Frankrijk en de Bermuda de achtergrond? MOSKOU ZORGT VOOR EEN POLITIEKE VERRASSING Kremlin onverwacht accoord met een conferentie van de Grote Vier Bidault weet het niet meer Bloemendaalse te glad af Inbreker is politie SONDERMAN eerste Nederlander die geluidsbarrière heeft doorbroken Mr. VAN DOORN candidaat landelijk voorzitter K.V.P. Tot hoofd en hart Koning van Cambodja wd afstand doen Franse vakbonds leider weer vrij Tijdens verhoor uit bureau ontsnapt Flinterman: „Als de luchtmacht straks Hunters heeft doet iedereen het Het weer vrijdag 27 november 1953 6 77sfe JAARGANG No. 25849 In Zuid-Korea: Tsjechisch kolonel pleegt zelfmoord Syngman Rhee onver wacht naar Formosa Verdedigingspact tussen Korea en Nat. China? De handdruk vanNixon Wel of niet aftreden? De Franse minister van Buiten landse Zaken, Georges Bidault, heeft vandaag, onmiddellijk na dat premier Laniel bij de voort gezette besprekingen in de Franse Nationale Vergadering het woord had gevoerd over een motie van vertrouwen in het regeringsbeleid, schriftelijk zijn ontslag ingediend. Later heeft hij zijn ontslagaan vrage ingetrokken na overleg met premier Laniel. De minister zal vanmiddag zijn standpunt nader uiteenzetten. Vier landgenoten sneller dan het geluid In het voetspoor van Neville Duke In Zoutkamp: Onrein water veroorzaakt bacillaire dysenterie Schilder doodgevallen Albanezen vragen asyl in Griekenland Schipper door zeelieden verdoofd ST. WICOLAAS-GESCHENKEN if n fo|R!AU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Ar9 Redactie 21544, Advertenties 21543 BiiV3nnemen,en 20800 Postgiro 143480 JKant. Beverwijk; 8reestraat 171, telel 4790 J antoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 rvj. Telefoon 5790 ectie: J. \jj Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. \ï/^fdreda<Hie; ^rs- H- v- Run en w Severin. a. hoofd?edacteur; W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt ziet het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging no 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Prof. Romme, voorzitter van de Katholieke Tweede Kamerfractie, heeft een bijzonder gunstig tijd- uitgekozen om een boek van zijn ■tand te laten verschijnen over Katho- l'eke Politiek. Na de teleurstel lende uitslag der Kamerverkiezingen in 1952 was er bij de raadsverkiezingen Van dit jaar weer enige opgang te be keuren en men koestert niet zonder reden de verwachting, dat deze opgang *'ch voort zal zetten bij de volgend kor jaar te houden verkiezingen voor de Provinciale Staten. Romme wil in deze tussenperiode met zijn boek een h'euwe stoot geven in de goede rich ting. Maar er zijn nog meer redenen ivaarom wij moeten constateren, dat dit ooek op een gunstig tijdstip verschijnt. Lang zal het niet meer duren of voor aanstaande figuren uit de K.V.P. zullen een gesprek beginnen met kopstukken dit de K.N.P. en de Katholieke Werk gemeenschap in de P.v.d.A. op grond van het dringend vermaan tot eenheid van Kardinaal de Jong, bij gelegenheid van het eeuwfeest van het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie tot heel het katholieke 'Nederlandse volk gericht, pe politieke crisis onder de katholieken in 1952 was ongetwijfeld mede veroor- kakt door veel misverstand en wan trouwen ten opzichte van het gevoerde regeringsbeleid. De katholieke fractie- Voorzitter tracht nu in zijn boek dit Misverstand enwantrouwen weg te nemen door de katholieke politiek wat dichter bij de kiezers te brengen. Een overstelpende hoeveelheid materiaal heeft hij daartoe in een tachtig blad zijden bijeengebracht. Men kan er slechts de grootste bewondering voor koesteren. Het boek is knap doordacht, al heeft het soms iets naiefs. Het is bedoeld voor de gewone kiezer en geeft daartoe een Overvloed van concrete voorbeelden bit de parlementaire practijk. maar toch is het nu en dan nog moeilijk te Volgen, wellicht door een vaak vreemd aandoende originaliteit. Het krijgt daar door iets paradoxaals. De gevolgtrek kingen zijn wel logisch opgebouwd, Maar bevredigen toch soms weer niet geheel. Het is geschreven vol begeeste- fing, uit iedere bladzijde spreekt de vurige katholieke politicus, maar er is een redenaar aan het woord met alle voordelen en nadelen van dien. Men weet tenslotte niet wat overweegt; het idealisme 'an de auteur of zijn realisme. Kortom, dit boek i s Romme, Ten voeten uit. Wanneer wij ondanks onze grote Waardering voor dit knappe stuk werk, dat prof. Romme tijdens zijn vacantie schreef, toch bij sommige hoofdstukken gaarne enige critische kanttekeningen ■willen maken, duide men ons dit niet juvel. Men vergete niet; Romme's boek wil een pleidooi zijn voor de concrete politiek, zoals zij na de oorlog in 3 lands vergaderzaal en daarbuiten Q°or het grote verband der katholieken 1n gev.oerd- Een pleidooi heeft echter altijd iets eenzijdigs. Op sommige delen laat het gaarne het volle licht schijnen, terwijl andere nauwelijks of in het ge heel niet belicht worden. Op deze schaduwzijden nu willen wij vooral wijzen. Romme deelt zijn boek in een vijftal hoofdstukken in: Het geluid van de katholieke politiek; de verklaring van de Kardinaal; de brede-basis politiek; van zelfverdediging naar zelfbewust zijn; in tijd en eeuwigheid. Men ziet: het onderwerp van ieder hoofdstuk is boeiend genoeg. In zijn eerste hoofdstuk: het geluid der katholieke politiek, komt de schrijver reeds dadelijk met een ietwat gedurfde stelling. Hij betoogt namelijk, dat talloze mensen veel meel Met de katholieke mens gemeen heb ben dan zij zelf weten of denken of Zelfs willen. „De Nederlanders, van na ture katholiek en met duizend draden ingesponnen in christelijke tradities, bedrijven goddank in tal van opzich ten gezamenlijk katholieke politiek. Zelfs blijft een „heleboel politiek ka tholieke politiek", ook al zijn de be weegredenen van velen, die er aan Meewerken, allesbehalve katholiek", ïn hij komt dan tot de vol gende merkwaardige definitie: katho lieke politiek is alle politiek, die aan sluit aan de ware natuur van de mens, aan de zedelijke normen, die in de na tuur liggen verankerd. Deze definitie is naar wij menen niet onjuist, maar wel wat vaag. Wat is im- Mers politiek in de hier bedoelde zin? Het voeren van staatkunde. Wat is het doel van politiek als staatkunde. Het op groter of kleiner gebied on der leiding van bepaalde denkbeelden Verwezenlijken van maatregelen, die binnen het kader Van de taak ener Srotere of kleinere gemeenschap tot Welzijn moeten strekken van land en Volk. In een parlementaire democratie Soschiedt dit door het partijwezen. Ge- Zond partijwezen berust op verschil lende staatkundige beginselen. Wie zui ver over de politiek wil oordelen, moet Zich toeleggen op het scherp onder tonnen van de doeleinden en V?M de middelen. De keuze van ?uzedelijke middelen is vanzelfspre- tond nooit geoorloofd. De wetten der pMraal moeten het politieke terrein "eheersen. Geen handeling, welke mo- ,«el verwerpelijk is, is als politiek toe- Sstbaar. (Vervolg op pag. 3) h n een radioboodschap tot zijn volk klas de toning van Cambodja ver- do rd voornemens te zijn afstand te zin» Van de macht en haar na verkie- lo„„ weer in handen van het volk te te|fen- Koning Norodom Sihanoek biedt. voorzitterschap te willen be- Met Van de delegatie, die belast is Vraan definitieve oplossing van het Vorst van de onafhankelijkheid. De «tuatif* toe' dat er een moeilijke dat pr geschapen in zijn land na- heeft antrijk het de onafhankelijkheid en de v5ei?d- Hij verzocht zijn volk str'jdinV' kern bij te staan in de be- Minh en ^an de onveiligheid, de Viet- blaarde y? tweedracht. De vorst ver- te willen Ermede een tastbaar bewijs J°°ulijke geveM dat hij niet naar per- •Wijfe] macht streeft, en voorts de 'ichten de u n' die bem er van be- *lch te wo? lute heerschappij aan Men. n bouden, te willen weg- ?eid. Tot grote verrassing van politieke waarnemers in het Westen heeft de Sovjet unie zich gisteravond onverwacht accoord verklaard met een viermogend- hedenconferentie, na in de afgelopen vier maanden in een drietal nota s hardnekkig vastgehouden te hebben aan het standpunt, dat communistisch China aan een overleg met het Westen zou moeten deelnemen. Het Russische persbureau Tass deelde mede, dat het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken op de ambassades van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk nota's had overhandigd, waarin de Sovjet-regering zich accoord verklaart met deelneming aan „een conferentie van afgevaardigden van de vier mogendheden". In de tekst van dit korte communiqué wordt met geen woord gerept over het onderwerp van de conferentie of over het niveau, waarop het overleg tussen de vier mogendheden zou moeten plaats vinden. Het is dus niet duidelijk of Moskou instemt met een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken of van de vier staatshoofden: premier Ma- lenkov, president Eisenhower, premier Laniel én minister-president Churchill Het Franse communistische dagblad „Humanité" meldt evenwel van zijn correspondent in Moskou telefonisch be richt ontvangen te hebben, dat het Rus sische aanbod slaat op een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Za ken. Reuter verneemt in kringen te Mos kou, dat in de Russische nota geen be langrijke voorwaarden gesteld zouden worden, waaraan voor het houden van de conferentie zou moeten worden vol daan. De inhoud van de nota's, die eerst vannacht om half twaalf aan de drie Westerse ambassades te Moskou over handigd zijn, is in de drie hoofdsteden nog niet bekend gemaakt. Morgen zal de inhoud in Moskou worden meege deeld. Reuter verneemt uit Moskou, dat Rusland zou hebben voorgesteld de Kolonel Bagda, een Tsjechoslowaaks lid van de neutrale controlecommissie op Korea, heeft vanochtend een eind aan zijn leven gemaakt. De kolonel, die met andere leden van de commissie in de Zuid-Koreaanse haven Intsjon was gestationneerd om toezicht te houden op de geallieerde wapenverschepingen, zou morgen naar Noord-Korea vertrekken. Volgens geallieerde woordvoerders was er geen enkele aanwijzing dat de kolonel van plan was geweest om poli tiek asyl te vragen in Zuid-Korea. Men neemt aan, dat de man door zich van het leven te benemen een eind heeft willen maken aan een ziekte, waaraan hij sedert enige tijd lijdende was. President Syngman Rhee van Zuid-Ko rea is vandaag voor een onverwacht be zoek aan Formosa te Taipeh aangeko men. Hjj zal besprekingen voeren met de leider van nationalistisch China, generalissimo Tsjang Kai Tsjek. Over het onderwerp dezer besprekingen is niets bekend en Rhee verklaarde voor zijn vertrek uit Seoel, dat hij slechts een „vriendschappelijk tegenbezoek" ging brengen. De plotselinge reis van, Syngman Rhee volgt overigens op een reeks besprekin gen met Amerikaanse militaire leiders. In Seoel gingen dan ook geruchten, dat Rhee met Tsjang Kai Tsjek de mogelijk heid van een wederzijds verdedigings pact zou gaan bespreken. Voorts veron derstelt men dat de president zal spreken over het vraagstuk der 14.500 niet-com- munistische Chinese krijgsgevangenen die zich op Korea bevinden onder toe zicht van Incliase militairen Rhee wordt vergezeld van' zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, Pyoen Qoen Tai en de voormalige Zuid-Koreaanse af- gevaarcfgde bij de wapenstilstanddele gatie, generaal Tsjo Idoek Sjin. viermcgendhedenconferentie in Berlijn te houden. Van diplomatieke zijde in Parijs wordt vernomen dat de Sovjet-Unie in haar nota aan de Westerse Grote Drie géén vooraf in te willigen voorwaarden heeft gesteld. In de nota wordt volgens deze bron verklaard dat de vier ministers van Buitenlandse Zaken zouden moeten spreken over de veilig heid van Europa en Duitsland. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft inmiddels meegedeeld, dat de acht bladzijden omvattende nota een antwoord is op de nota van het Westen van 16 November, de laatste van een serie van vier, die Amerika, Frank rijk en Engeland over deze kwestie aan Rusland hebben overhandigd. In deze nota werd Rusland voorgesteld te on derhandelen over een regeling van de Duitse en Oostenrijkse problemen, de weg te effenen voor een ware wereld vrede en daartoe deel te nemen aan een conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Grote Vier in Lugano. In Westelijke kringen vreest men, dat de Russische nota mogelijk slechts ten doel heeft de houding van Frankryk ten opzichte van de Europese Defensie gemeenschap te beïnvloeden en de ko mende conferentie van de Westerse «irote Drie op de Bermudaeilanden, die op 4 December zal beginnen, te bemoei lijken. Men wijst er op. dat de Russische be kendmaking komt aan de vooravond van de beslissende bijeenkomst van de Franse Assemblée te Parijs, waarin" ge stemd zal worden over een motie vail vertrouwen in premier Laniels stand punt met betrekking tot het plan voor een Europese Defensiegemeenschap. In vroegere nota's heeft Rusland een con- ferentie met het Westen ook steeds af hankelijk gesteld van de voorwaarde, dat het Westen het plan voor een de- fensiegemeenschap zou opgeven. Een conferentie over Oostenrijk, zo meent men in Amerikaanse kringen, zou evenals in het verleden vermoede-' lijk door de vervangers van de minis ters van Buitenlandse Zaken gehouden worden. Indien Rusland echter onvoor waardelijk ingestemd heeft met het Westerse voorstel voor een conferentie over de toekomst van Duitsland zou dit een radicale ommezwaai in de recente politiek van Moskou betekenen en een diplomatieke overwinning voor de Wes terse landen zijn. De algemene secretaris van de com munistische Franse vakhond C.G.T., Benoit Frachon, is voorlopig in vrijheid gesteldHij is Zondag tijdens een groot scheepse politionele actie gearresteerd op grond van een in Maart uitgevaardigd arrestatiebevel wegens het in gevaar brengen van de staatsveiligheid. Het ge rechtshof plaatste zich op het standpunt dat het onderzoek kon plaatsvinden zon der dat Frachon in hechtenis gehouden wordt. Op 17 November is voor het eerst na Stalin's dood het mausoleum op het Rode Plein, waar ook Lenin begraven ligt, voor het publiek opengesteld. In lange rijen trek ken de mensen naar het mauso leum. Rechts van het grafmonu ment ziet men de muren van het Kremlin. De grote toren achter het mausoleum is de toegangs poort. In het midden van de foto: de St. Basiliuskathedraal met haar ui-vormige torens. Koningin Elizabeth van Engeland heeft Woensdag een bezoek gebracht aan het kinderziekenhuis op Ireland Island, een van de Bermnda-eilanden. Zij zager de kroningsdrieling, die geboren werd op 4 Juni j.l., de dag van haar kroning. De Amerikaanse vice-president, Richard Nixon, heeft gisteren in zijn eentje met een vriendelijk ge sprek en een handdruk een commu nistische betoging in Burma ver spreid. Nixon onderbrak zijn pro gramma, om zich tussen tachtig be togers te begeven, die zich in een straat te Pegu bevonden met span doeken, waarop anti-Amerikaanse leuzen stonden. Hij drukte verschei dene betogers de hand en maakte een gemoedelijk praatje me hen. De menigte bulderde van het lachen toen Nixon op een betoger toetrad, die een spandoek droeg met de woorden: „Nixon, ga naar huis Nixon zei: „Mag ik mij even voor stellen, ik ben Nixon. Hoe heet u?" Aan een andere betoger vroeg hij wat de moeilijkheid was. „Wij houden niet van agressie was het antwoord. „Wij ook niet, maar wat noemt u agressie?" vroeg Nixon. „Zijn de communistisch-Chinese aanvallen in Indo-China en Korea agressie"? „Dat is wat anders", was het ant woord en toen was ook deze betoger al uitgepraat. Het was Donderdag een ongelukkige dag voor de Bloemendaalse politie. Op het bureau had men zekere Chr. van den B. onderhanden voor een verhoor. Deze man, van „beroep" inbreker, werd enige tijd geleden op het station van Bussum gearresteerd en toen bleek reeds, dat hjj geen gemakkelijk heer was. Want op het ogenblik, dat hij ge arresteerd werd, had hjj een geladen revolver schietklaar in de hand. De man werd er van verdacht ver schillende inbraken te hebben gepleegd in het Gooi en bij de Bloemendaalse politie rees het vermoeden dat v. d. B. ook de dader zou kunnen zijn van enkele inbraken in Bloemendaal. Daar om werd de man gisteren verhoord. (Van onze speciale verslaggever) Gerben Sonderman, de chef-invlieger van de Fokkerfabrieken, heeft als eerste Nederlander de geluidsbarrière doorbroken. Het is inmiddels al weer een tijdje geleden, dat hij, nog voor hij als piloot van Prins Bernhard de reis naar Ethiopië meemaakte, zijn „geluidsdoop" onderging en ondertussen zijn drie andere Nederlandse piloten ook al door de geluidsmuur gegaan. Een van hen, majoor-vlieger J. H. Flinterman, haalt zijn schouders op als we hem vragen, waarom daar zo weinig ruchtbaarheid aan gegeven is. „Och," zegt hij, „het is helemaal niet zo'n kunststuk sneller dan het geluid te vliegen. Als de Luchtmacht straks Hunters heeft, doet iedereen het." Samen met Sonderman, majoor-vlieger-waarnemer F. J. Vijzelaar en majoor-vlieger J. van Arkel heeft hij enige tijd in Engeland doorgebracht, om vliegproeven te nemen met de Hunter-straaljager, waarvan er bij de Fokkerfabrieken 156 voor Nederland zullen worden vervaardigd. En alle vier hebben ze uiteraard van de gelegenheid gebruik gemaakt daarbij in een duikvlucht de geluids snelheid te overschrijden. teerd. Van te voren heeft hij hen grondig ingelicht over de reacties, die het doorbreken van de geluids barrière in de Hunter bij de vlieger te weeg brengen. Majoor Vijzelaar, chef-invlieger van de Koninklijke Luchtmacht, en een veteraan uit de tweede wereldoorlog, is bij deze proeven het meest onder de indruk gekomen van „de grote stilte tijdens de vlucht en de doelmatigheid van de cockpit" van de Hunter, zo heeft hij in een vraaggesprek met een A.N.P.-verslaggever verklaard. Gerben Sonderman. die de Hunter, in opdracht van de Fokkerfabrieken, aan de tand heeft gevoeld, is enige tijd eer der dan zijn drie militaire collega's naar Engeland gegaan en daardoor komt hem ook de eer toe als eerste Neder lander door de geluidsbarrière te zijn gebroken. De anderen hebben de snelle straaljager in opdracht van de Ko ninklijke Luchtmacht beproefd. Flinter- man heeft de vliegeigenschappen van de Hunter onderzocht en daarbij ook met de bijzonder grote wendbaarheid van het ranke vliegtuig kennis gemaakt, Vijzelaar bestudeerde de technische kant en Van Arkel heeft speciale aan dacht aan de bewapening besteed. De chef-invlieger van de Hawker- fabrieken, Neville Duke, heeft de Ne derlanders bij de vluchten geassis- Evenals de anderen heeft hij drie vluchten met de Hunter gemaakt en even zo vele malen is hij door de geluidsbar rière gevlogen. „Soms hoor je een meta lig klikken alsof er een stel muizen door de cockpit loopt", zo vertelde hij. En de cockpit vond hij zo eenvoudig, „dat je. als je pas gestart bent. soms even schrikt en denkt: ik heb iets ver geten". Gekleed in een speciale broek die de vlieger tegen hoge snelheden moet be schermen steeg hij op om snel te stij gen naar de meest comfortabele hoogte voor de duik. zo'n 40 a 45.000 voet. Daar na duwde hij de neus van de kist naar beneden onder een hoek van 30 graden en geleidelijk liep daarna de machmeter op naar het getal mach 1 (mach is de verhouding van de snelheid van de lucht tot de geluidssnelheid onder de plaat selijke druk- en temperatuursomstandig- heden). „Vlak voor mach 1 treedt een lichte vibratie in het toestel op. de wijzer heeft even een beetje moeite, en staat een ogenblik te weifelen. Op dat moment komt de stuurknuppel vanzelf naar vo ren. Die reageert een paar momenten helemaal niet en je kunt er niks mee doen. Dan plotseling wandelt de wijzer rustig door en werkt de knuppel ook weer. En dan kun je ook weer normaal trimmen en uit de duik komen. Loopt je snelheid dan weer terug, dan volgt ongeveer hetzelfde in omgekeerde volg orde". vertelt Vijzelaar „De geluids- klap die ze beneden horen, vormt zich even voor mach 1 (Van onze parlementaire redacteur) Het Partijbestuur van de Katholieke Volkspartij zal op de vergadering van de Partijraad op 22 Januari een voor dracht indienen voor het voorzitterschap van de partij. Hierop komt alleen de naam voor van mr. H. W. van Doorn. Mr. van Doorn is substituut-officier en kringvoorzitter der K.V.P. te Rotterdam. Dezer dagen heeft hij zich in principe bereid verklaard op het verzoek der K.V.P. in te gaan en de plaats in te ne men van de heer W. J. Andriessen, die om gezondheidsredenen zijn functie als voorzitter heeft moeten opgeven. De benoeming staat in zoverre nog niet vast. dat de mogelijkheid bestaat, dat tegencandidaten worden ingediend op de in Januari te houden partijraadsverga dering. Daarvoor zouden de handteke ningen nodig zijn van minstens tien stemgerechtigde leden, die minstens drie verschillende kringen moeten vertegen woordigen. De keuze van het Partijbestuur is om verschillende redenen op mr. Van Doorn gevallen. Van zijn bekwaamheden als organisator heeft hij op verschillend ter rein blijk gegeven, zowel in zijn functie als kringvoorzitter als in de functie die mr. Van Doorn in het maatschappelijk leven tijdelijk inneemt als leider bij de belangrijke reorganisatie aan een afde ling van het Departement van Justitie. De heer Van Doorn is 38 jaar. In het verenigingsleven heeft hij in verscheidle- ne commissies zitting. Hij is o.a. lid van De wil staalt het uithoudings vermogen. de St. Vincentiusvereniging - terwijl hij voorzitter is van de vereniging van Ka tholieke Gezinsvoogdij en patronage „St. Raymundus" te Rotterdam. In de jaren 1945/1946 was de heer Van Doorn lid van het bestuur der KVP in cle kring Rotterdam. In Mei 1951 werd hij voorzitter van de afdeling Hillegersberg der KVP. Na de kamerver kiezingen 1952 werd hij tot voorzitter der partij in a!e kring Rotterdam ge kozen. (Van onze correspondent) Wanneer het enige tijd achtereen droog is, heerst er in Zoutkamp ernstig water gebrek. Dan moet van elders water wor den gehaald en ondervindt de huisindustrie, de garnalenpellerij, de nodige stagnatie. Door het gebruik van het onderste water uit de putten, waarbij men in aanraking komt met het bezinksel, hebben zich al verschillende ziektegevallen voorgedaan. Op het ogenblik zijn vijf kinderen aange tast door bacillaire dysenterie. Eén van hen is in zorglijke toestand in een zie kenhuis opgenomen. Er is een beroep ge daan op de waterleidingcommissie van de provincie Groningen voor de aanleg van een waterleiding. In een tapijtfabriek aan de Veerstraat in Hilversum is de 51-jarige schilder J. de Wit, terwijl hij in de fabriekshal op een hoge stellage bezig was het plafond te schilderen, door een duizeling bevangen en naar beneden gestort. De man kwam met het hoofd op een metalen klos terecht, waardoor hij zodanige verwondingen op liep, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. Terwijl de politie daarmee bezig was vroeg hij, of hij even naar het toilet mocht gaan. Aanvankelijk werd hem dat geweigerd, maar toen hij zijn ver zoek nog een paar keer had herhaald, werd hem dat toegestaan. Hij heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om uit te breken, mede doordat de con trole niet al te streng was. De man maakte dankbaar gebruik van een open raam en kon zo spoorloos verdwijnen. Direct werd er een onderzoek inge steld, maar de speurtocht, die onver wijld op touw werd gezet, leverde geen resultaat op. De uitgebroken in breker is tot op heden nog steeds niet gevonden. Twee Albanese zeelieden, de gebroe ders Nikola, die in het afgelopen week einde de schoener waarop zij voeren naar Corfoe in Griekenland hebben ge bracht. nadat zij de schipper en twee wachten door het toedienen van verdo vende middelen bewusteloos hadden ge maakt. hebben om asyl verzocht. Het leven in Albanië was ondraaglijk, zo verklaarden zij. Toen de schipper uit zijn verdoving ontwaakte verklaarde hij wel naar Albanië te willen terugkeren. India Een Japanse expeditie naar de op één na hoogste top in het centrale bergmassief van de Himalaya is mislukt. Vijf Japanners zijn 31 Augustus en 6 Sep tember in Calcutta aangekomen voor de expeditie. Zij werden vergezeld door zeven Sherpas (Nepalese dragers), van wie drie hadden deelgenomen aan de geslaagde aan val van de expeditie Hunt op de Mount Everest. De Rijsselse douane staat voor een moeilijk probleem; een grensbrug over een beek, die de grens vormt tus sen Wattrelos en Moeskroen, geeft haar handen vol werk. De brug maakt het de Belgische landbouwer Hovelaque mogelijk zich van zijn boerderij, in. België, te begeven naar zijn landerijen, die op Frans grondgebied liggen. Maar zij dient ook, naar de douane beweert, voor smokkelaars, die er 's nachts over trekken met voertuigen, zwaar beladen met smokkelwaar. De douane is in 1951 een proces tegen de landbouwer be gonnen; van hem werd geëist de brug af te breken. De landbouwer won ech ter het proces. Thans is het probleem voorgelegd aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken, dat thans moet be slissen, of het Verdrag van Kortrijk in 1820 gesloten ter regeling van de Frans-Belgische grensperikelen de macht verleent aan de douane, om het Franse gedeelte van de brug te laten afbreken. Men ziet hier de landbouwer Hovelaque bij de brug. Advertentie (tot Zaterdagavond) Overwegend droog weer met veel bewolking. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidoost. Weinig ver andering in temperatuur. Zon: 8.21-16.35. Maan: --13.12.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1