:stiging van Haarlemse auto industrie ging niet door Auto van Noorse trekkers s nachts leeggestolen i VAN NIEL Zelfstandige K.V.P.-afdeling in IJmuiden-West Voorstel aan de raad om Zuiderbad te herbouwen ADOPTIE-COMITE HEEMSTEDE NAAR PUTTERSHOEK Cheque van f 10.000- overhandigd Met valse handtekening en f 500.- in zee FLINKE STRAFFEN GEËIST Favoriet Rendabele exploitatie mogelijk Volksconcert onder Van Reinum VERLANGLIJST van Kimmenaede van Moeder voor haar kleuter of baby VRIJDAG 27 NOVEMBER 195o PAGINA 2 HAARLEMSE RECHTBANK Collectanten-feest Burgerlijke Stand ppectes mynlwug FABLO OVERHEMDEN Turnsuccessen Schorsenerenveiling DEBUUTAVOND NED. KAMERORKEST VELSEN-NOORD Sinterklaas bij Speeltuin kinderen Zaterdag en Maandag 15% KORTING op alle wollen en zijden stoffen LUXE WEKKERKLOKJES „OUD-SCHOTEN" Beurs van Amsterdam 86 Grote Houtstraat 86 Speciaalzaak sinds 1883 ZANDVOQRT Gunstige voorwaarden De klok komt terug GROOT IJMUIDEN Uitslag sportprijsvraag Gen. Cronjestraat 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47 80, Tel. 21392 BIOSCOPEN Palace: „Happy Landing", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge". Volwassenen. Tijden 2, 6.45 en 9.15 uur. Zaterdag en Zon dag 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blanke ballast". Boven 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Drakenzaad". Boven 18 jaar. Tij den 2 en 8 uur. Zaterdag 2, 8 en 10.45 u. Roxy: tot en met Zondag „Stad der dui zend gevaren". Boven 14 jaar. Tijden Vrij dag en Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: tot en met Maandag: „Berucht, beroemd, bemind". Volwassenen. Tijden: Vrijdag en Maandag 8.15 uur. Zaterdag 7 en 9:15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 27 November Concertgebouw: N. Ph. O., 3e Concert- Serie V. Solist: Johan Otten, piano, 8 uur. Zaterdag 28 November Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" in Marie Blanche", 8 uur. Stadhuis: Stichting Nederlands Kamer orkest, 8 uur. Tentoonstellingen Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag) Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 10—16 uur, Zondag van 1316 uur. Hnis Van Looy: „Toegepaste Kunst", expositie door leden van „Kunst zij ons Doel". Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102: „Le musée chez sol". Een der ingewikkelde affaires, waar mee de Haarlemse Rechtbank zich gis teren geruime tijd moest bezighouden, kwam, ontdaan van alle franjeeenvou dig neer op „het vervalsen van een handtekening met het oogmerk om de ze voor echt en onvervalst te gebruiken". Om echter een goed begrip te verkrij gen van de achtergrond van dit in we zen simpele geding diene het volgende. Enige tijd geleden vatten de thans 43- jarige rechercheur bij de Nederlandse Spoorwegen te Haarlem. J. J. A. v. d. B., de 29-jarige kantoorbediende D. K- en de 41-jarige kellner J.V.B., allen uit Haarlem, het plan op om in Haarlem een nieuwe Nederlandse automobiel maatschappij te stichten onder de naam „N.V. Marathon". Tegen het einde van 1952 stelde v. d. B. een acte van oprich ting op, waaronder hijzelf en zijn bei de compagnons hun handtekening plaatsten. Er werd nog een vierde naam onderde acte genoemd, maar de hand tekening ontbrak. Deze naam was van W. J. G. uit Aerdenhout, die als ver bindingsman zou fungeren tussen een vijftal vooraanstaande Nederlandse in dustriëlen en de „N.V. Marathon". De 5 industriëlen zouden hebben verklaard hl de onderneming geïnteresseerd te zijn en reeds geldbedragen hebben toege zegd. Althans, zo stelde v. d. B. het zijn collega's voor. (Het getuigenverhoor bracht aan het licht, dat de zogenaamde zaakwaarnemer van niets wist en hem slechts in de fantasie van v. d. B. dia functie was toebedeeld). Nadat v. d. B. buiten medeweten van de anderen de autograaf van G. had vervalst, werd de kellner B., (die op 9 September j.l. voor de Haarlemse Poli tierechter van economische zaken ln verband met deze affaire wegens over treding van deviezenbepalingen heeft terecht gestaan) naar Duitsland gezon den om met de heer Trippel, een der directeuren van de Automobielfabriek in Stuttgart, een licentieverdrag te slui ten op grond van de acte van oprichting In de acte waren de namen van de vijf industriëlen genoemd, die financieel in de onderneming geïnteresseerd zou den zijn, en met nog anderen tezamen zouden zorgen voor een kapitaal van een half millioen, 200.000 gulden zou bestemd zijm voor uitgifte en 20.000 gulden zou als accreditief op een Duitse bank gestort worden. De verdachte hield gistermorgen tij dens de zitting vol dat achter de ver valsing geen kwade bedoelingen had den gestoken. Met de acte, waarvan in Duitsland een fotocopy was gemaakt, had hij slechts informaties pogen in te winnen om vervolgens daaruit te kun nen concluderen, dat in Duitsland de zaak op losse schroeven stond. „De acte droeg voor mij geen wettig karakter." zo verklaarde hij. „Maar u hebt hem er toch maar voor gebruikt," voegde een de rechters hem toe. De „N.V. Marathon" bleek overigens op nog lossere schroeven te staan. In- plaats van het half millioen, dat B. ach ter zich waande, was slechts een bedrag van 500 gulden aanwezig, verstrekt door de compagnon K. cm de lopende on kosten te dekken. De „zaakwaarnemer" G. verklaarde geen ander contact met y. d. B. te hebben gehad dan in het jeugdwerk. Over de onderhavige affaire was nooit gesproken. B. was later wederom naar Duits land vertrokken om de directie van de fabriek in te lichten over de vervalste handtekening. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, bepaalde zich in requisitoir tot het kernpunt der beschuldiging: het plaatsen van een valse handtekening. Hij achtte hiervoor het bewijs geleverd. De acte is niet als ontwerp bedoeld geweest, maar als een definitieve bepaling, en is ook als zodanig gebruikt. Erg is, dat in de acte vijf klinkende namen van Nederlanders worden genoemd, die hoegenaamd met de nieuwe maat schappij niets van doen hadden, of althans een afwachtende houding aannamen. De officier betreurde het, dat verdachte niet ronduit voor zijn fout uitkwam. De vernietiging van de acte achtte hij een aanwijzing voor zijn schuld. Hij eiste een gevangenis' straf van 1 jaar en drie maanden met aftrek. Mr. de Leeuw, de verdediger, bracht met nadruk naar voren dat zijn cliënt niet met kwade bedoelin gen had gehandeld. Hij bepleitte een aanzienlijk lichtere straf. De president, mr. Ferwerda, bepaalde de uitspraak op 10 December. De leden van het collectanten-college met hun dames hielden in de K.S.A. de jaarlijkse feestavond. De heer F. Kuy- pers uit Beverwijk trad op als conferen cier. De heer Dekker speelde accordeon- soli. Het was een gezellige en prettige bijeenkomst. GEBOREN: M. P, G. Duin—Ravelll, d; F. H. HopmanColenbrander, z; G. I. KuijsBleeker, d; C. G. Putker Jansen, z; A. M. B. MulderFasthoff, zoon. GETROUWD: J. P. Boon en A. Scheer- man, A. van Riessen en J. A. Stammes, J. J. Lute en J. Zonneveld. Advertentie in fijne pasteltinten van 39.50 in diverse prijzen tot 10.90 KERKO OVERHEMDEN Collar-Top 19.75, 17.90, 14.90 - 12.90 Zelfblnders in luxe verpakking f 11.75 tot 1.95 Shawls - Nappa Handschoenen Wollen Herenvesten Voor haar meisjesadspiranten heeft d# B.G.V. „Turnlust" deze week onderling» wedstrijden gehouden. Bij de oudste meisjes stond de Jubileum Wisselbeker op het spel. die dit jaar gewonnen werd door H. Jaspers met 42 punt. Vanaf a.s. Zaterdag 's avonds tot 9 UUR GEOPEND De aanvoer op de speciale schorsene renveiling wordt al weer belangrijk: kleiner. Er was gisteren nog een 20.009 kg. De schorseneren zijn duur. De prij zen voor de A-kwaliteit varieerden van 48-57 cent per kg. De B-kwaliteit noteer de van 21-38 cent per kg. Het Nederlands Kamerorkest o.l.v. Al- bert de Klerk zal Zaterdagavond s uur in de Ridderzaal van het stadhuis een concert geven met solistische medewer king van Jaap Stotijn, hobo. Er zullen werken van Hellendaal, Purcell, Mozart en Grieg ten gehore worden gebracht, terwijl-» tevens cp het programma staat een Concert voor hobo van Pergolesi en Cimarosa. Door het zeer grote aantal kinderen dat zich hiervoor heeft opgegeven, i# het niet mogelijk hen allen tegelijk ta ontvangen op de verjaardag van Nicolaas en bij zijn bezoek aan a" speeltuinen „Mèerweiden" en „SchU1 pen". Het bestuur is er daarom noodge' dwongen toe overgegaan, het feest over twee middagen te verdelen en wel Za terdag 5 en Zondag 6 December, beid# keren van 14 tot 16.30 uur in het ont spanningslokaal aan de v. Diepenstraat. Voor de kinderen zal optreden mevr. M. v. Goudswaard met poppenkast, goochelen enz., terwijl mevr. Meyes piano zal spelen. Uit de auto van twee Noorse trekkers, die in de jeugdherberg aan de Klove niersburgwal te Amsterdam overnacht ten, werd ln de nacht van 27 op 28 Sept. j.l. kleding gestolen. Door de oplettend heid van een politie-agent in samenwer king met de radio-autodienst was deze diefstal nog dezelfde nacht tot klaar heid gebracht. Woensdag stonden voor deze auto diefstal de 25-jarige koopman H. P. en de even oude ijzerwerker J. B. voor die rechtbank te Amsterdam terecht. De eerste verdachte was de bewuste nacht met zijn auto aan het „snorren" geweest fen had B. ontmoet. Deze had hem ver teld: „Ik weet een handeltje voor je. Je kunt het zo meenemen, het is in twee tellen gebeurd". Met B. was hij naar die Noorse auto gereden, waarvan het slot inmiddels reeds was geforceerd. De goederen werden van de ene in de an- dlere auto geladen en het tweetal reed naar de woning van P De politie-agent, die B. in een por tiek nabij de Noorse wagen had waar genomen, observeerde hem enige tijd! en vervolgde toen zijn ronde. Toen hij voor de tweede keer langs kwam en de auto eens nader bekeek, ont dekte hij. dat er een paar schroefjes uit het portierslot waren geschroefd. Op zijn bellen kreeg hu bij de jeugd herberg geen gehoor, wel echter toen hij later van het politiebureau uit op belde. Inderdaad bleken er Noren te logeren. De herbergvader, die na het telefoongesprek naar het raam was gelopen, zag nog juist, zoals hij ter zitting vertelde, een auto met draai ende motor naast de Noorse wagen staan en iemand een koffer en kleding overladen en wegrijden, hij gaf ter stond het nummer door aan vijf maal acht, waarop de jacht begon. Het tweetal was naar de woning van P. gereden, waar de wagen nog stond toen een wagen van de radio-autodienst arriveerde. Éen der agenten verschafte zich met een loper toegang tot dé wo ning, waar hij alleen de vrouw van ver dachte P. aantrof. Het tweetal was in tussen naar het dak gegaan. De agenten gingen naar beneden omdat P. tegen zijn vrouw had gezegd, dat hU even sigaretten was halen. De agenten Heten versterking aanrukken, en een der man- Den uit, de tweede radiowagen klauterde het dak op, waar hy P. met de koffer en de kleding arresteerde. De ijzerwer ker had intussen kans gezien via de dakgootpijp te ontkomen. Terzake van diefstal in vereniging eis te de officier tegen P. acht maanden met aftrek van voorarrest. De tweede vercnchte, die reeds acht keer is veroordeeld, ontkende hardnek kig, ondanks de verklaring van zijn medeverdachte en diens vrouw, clat hij de bewuste nacht van de partij was ge weest. De officier achtte zijn aandeel in de diefstal in vereniging bewezen en eiste tegen hem een jaar en vier maan den zonder aftrek. De rechtbank zal op 9 December uitspraak dloen Advertentie Barteljorlsstraat 27, bij de Grote Markt Advertentie met bim-bam slagwerk, vanaf 52.50 ln de bekende, goede kwaliteiten enorme sortering, vanaf f 10 Gisteravond kwam het wijkcomité „Oud Schoten" in vergadering bijeen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een klacht over de oude rioolbuizen, die op de zandstorting aan de Vondel- weg liggen opgestapeld. Zij vormen een duidelijk besmettingsgevaar. Men besloot een verzoek te zenden aan de fa. Nelis, aan wie de opgeworpen grond toebe hoort, tot het plaatsen van een omhei ning. De heer Mol uitte de suggestie om bekwame sprekers uit te nodigen een le zing te komen houden teneinde het be zoek aan de vergaderingen wat te sti muleren. De secretaris, de heer J. Kampman, merkte op, dat naar aanleiding van de dijkdichting geen enkele openbare school de vlag had uitgestoken. Het be stuur besloot zich tot Openbare Werken te wenden, aangezien het schoolbestuur hierover geen zeggenschap heeft. De heer Kampman drong verder aan op een vergoeding voor de vele uren, die hij aan de belangen van „Oud Schoten" moest wijden. Hij deelde verheugd mede, dat de telefoon op komst was. Er werd gevraagd om de besteding van het gymnastieklokaal in de P. H. v. d. Leyschool in ieder geval voor het einde van dit jaar te doen plaats hebben in verband met de hogere kos ten. Het raadslid, de heer Spek, die in gezelschap van twee andere raads leden aanwezig was, gaf onder voor behoud te kennen, dat de plannen hieromtrent in een vergevorderd sta dium verkeren. Aan de orde was vervolgens de be stuursverkiezing. Hoewel voor die func ties andere candidaten gesteld waren, werden bij acclamatie herbenoemd de heer B. J. A. Steentjes als voorzitter, ds. G. H. v. d. Waard als vice-voorzitter en J. Kampman als secretaris. De heer Spek tenslotte voelde behoefte om zijn waardering te uiten voor de vele nuttige werkzaamheden van het wijkcomité. Hij noemde het experiment geslaagd. „Wanneer nieuwe bewoners een derge lijk actief comité aantreffen, zullen zij misschien op hun beurt uw vergaderin gen in groter aantal bezoeken". (Niet official» Koerseni Vorig Opening slot 27/11 3% Ned 1953 ,i)t Nea 1953 103% 101U t Nederl. IMS 99 jy l'A pCt. Ned 1950 99% 13% Nederland 1847 99% 99)V 1 Ned. 82-64 bel.-fac 100 inschr. Grtb '46 3 put u9,\ Ned. Handel MU eert 167$ A.K.U. 179%$00 179 Van Berkels Patent 118% 'alvê-Oelft eert 136$ an Gelder 175 Kon Hoogovens eert 167%$ Unilever cert 231-%* 231 Ved Ka hel 226 Philip» 192% $3* 192% Kon Petroleum 342%-% 342% .Amsterdam" Rubtiei 93 94 Holl Amerika Hm 144 Kon N Stoomb. M 139- 439 Ned Scheepv. Unie 137%$% 137% H.V.A. 113-% 113% Oell Mijcert. 94|%* 86% Advertentie te vertrouwen, hebben zij hieromtrent een informatie ingewonnen van de heer F. A. Pfeifer, secretaris van „Be- drijfshoreca". Deze heeft de opvatting van B. en W. bevestigd. De herbouw van het „Zuiderbad" wordt door B. en W. niet uitsluitend commercieel gezien. Hiermede wordt ook een groot plaatselijk en sociaal be lang gediend. Door het tot stand ko men van een aan de eisen des tijds voldoende badinrichting annex café restaurant wordt een van de ernstigste verliezen hersteld, welke de accommo datie van onze badplaats leed tenge volge van de sloping door de Duitse bezetters. De herbouw van onze bad plaatsaccommodatie eist ruim inzicht en bovenal vertrouwen in de toekomst van Zandvoort. In dit opzicht kan het gemeentebestuur niet ten achter blij ven waar menig particulier ten deze reeds met de stichting van omvang rijke bedrijven is voorgegaan. Haar conclusie Is dan ook, dat de herbouw van het „Zuiderbad" noodza kelijk en, dank zij de zeer hoge Rijks bijdrage in de herbouwkosten, ook fi nancieel gezien geheel verantwoord is. Zij adviseren dan ook met klem thans definitief tot de herbouw te besluiten. Het is redelijkerwijs uitgesloten, dat zich ooit weer de gelegenheid zal voordoen deze voor de badplaats van zo groot belang zijnde inrichting op zo gunstige voorwaarden als thans gebo den worden, te herbouwen. In het torentje van het Zandvoortse spoorwegstation ontbreekt nog steeds de klok, welke daaruit werd verwijderd teen in 1943 de spoorlijn naar Haarlem op last van de Duitsers werd opgebro ken. Daar het ontbreken van een be trouwbare tijd-aanwijzing in deze om geving door de treinreizigers als een ernstig bezwaar wordt gevoeld, heeft de burgemeester van Zandvoort zich tct de president-directeur der Nederlandse Spoorwegen gewend met het verzoek in het torentje van het spoorwegstation wederom een klok te deen aanbrengen De burgemeester heeft thans bericht ontvangen dat binnenkort aan zijn ver zoek zal worden voldaan. VB Stad Machine acht De Zandvoortse gemeenteraad be sloot destijds aan prof. Zwiers opdracht te geven de plannen voor de herbouw van het Zuiderbad bestedingsklaar te maken en tot aanbesteding over te gaan. Dit geschiedde met de bedoeling, om aan de hand van de cijfers der aan bestedingen met het Rijk nader in on derhandeling te treden over het door het Rijk te financieren gedeelte van de herbouwkosten. Een en ander is inmiddels geschied. De aannemingssom voor het werk, in clusief damwand, bedraagt f 381.433.—. Vermeerderd met de verschillende bij komende kosten, zullen de herbouw kosten f 419.733.— bedragen. Het resultaat van de na de aanbe steding met het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting ge voerde besprekingen over de rijksbij drage is onverdeeld gunstig. Van de herbouwkosten zal f 369.365 voor rekening van het Rijk en slechts t 50.368.voor rekening van de ge meente komen. Dit bedrag moet wor den vermeerderd met f 30.000 (de schuld, welke nog op het afgebroken gebouw rust), f 23.500.— (voor het plaatsen van een bij-verwarming in het restaurant en vervanging van vuren houten kozijnen door teakhout) en f 51.272.(restitutie rente inschrijving wederopbouw). De kapitaalslast op het bedrijf zal dus rond f 155.000.— bedragen. Ren dabele exploitatie is mogelijk als de jaarlijkse inkomsten uit het bedrijf f 12.000.— zullen bedragen. Het is nu de vraag of de gemeente op dit bedrag kan rekenen. Werd het voormalige „Zuiderbad" voor wat de badinrichting betreft door de gemeen te zelf geëxploiteerd, de exploitatie zal thans anders worden opgezet en de badinrichting zowel als het café-res taurant zullen afzonderlijk wor den verhuurd. Gelet op de huursommen, welke voor vergelijkbare bedrijven te Zandvoort worden betaald, menen B. en W., dat een opbrengst van f 12.000.— per Jaar zeker te verwachten is. Teneinde even wel terzake niet uitsluitend op eigen min of meer subjectief inzicht Wollen kleding voor dit jaargetijde, o.a. mutsen, wantjes, hand- schoentjes, slobbroeken, *v\ hazewind lange broeken. snow-suits, jacks, houtje-touwtje, allen met wolvoering. Teddy jasjes of jacks als Ideale winterkleding Babybox, boxmatrassen kinderstoelen, tafelstoelen speeltafeltje m. stoeltjes. Fietsjes, autopeds, poppen wagens, kruiwagens, hobbel paarden, sleetjes. Kleinere speelgoederen, Steiff, Kiddy- craft en rubber pleppopoetjes. Op het Volksconcert van Woensdag in het Concertgebouw te Amsterdam heeft Jan Bresser met feilloze techniek en heel intiem van toon het Vioolcon cert in A van Mozart gespeeld. De be geleiding door het Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum was licht en helder en volledig in overeenstemming met de opvatting van de solist. Het werd een wat spitse maar delicate Mo zart, min of meer in Kamermuziek-stijl en, vooral in het eerste deel, vloeiend en levendig van beweging. De Derde Suite van J. S. Bach zou het best hebben verdragen, wanneer de dirigent ook hierbij een uitgedunde be zetting had verkozen. Tegen het volume van zoveel strijkinstrumenten moeten zelfs de hoboïsten en trompettisten van het Concertgebouworkest het afleggen. Het gevolg hiervan was dat de details van de polyphone structuur van dit werk niet overal waarneembaar waren. Na de pauze hebben de bezoekers van het Concertgebouw naar een uitvoering van Brahms' Tweede Symphonie mo gen luisteren, die in alle opzichten voortreffelijk moet worden genoemd.. OUDE GROENMARKT 16-14 Telefoon 11266 HAARLEM Eerste prijs 10,Th. Zethof, Meeu wenstraat 37, Haarlem, zes punten. Tweede prijs 7,50: M. Welagen, Corn. Matersweg 44, Beverwijk, zes punten. Derde prijs 5,A. Koopman, Pot gieterstraat 12, Haarlem, zes punten. Vierde prijs 2,50: L. van Berkel, Schoolstraat 10, Lisse, zes punten. Twee en twintig inzenders met zes punten zijn uitgeloot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2