in nog Conferentie eerste dag Afwezigheid van Bidault zet bijeenkomst op losse schroeven Den Haag op niet op gang Sanering bakkerijbedrijf heeft Kamer gealarmeerd Belgische Kamer aanvaardt Europese Defensieverdrag CHIEF WHIP "Vraa^ en Antwoord Kindethoest, Weinig optimisme over de P.B.O. Lof voor productiviteitsnota Leerzaam pleidooi extra Bijna drie-vierde meerderheid stemt voor ratificatie Wie het kleine niet eert. Personeelsbezetting van belastingdienst w Middenstandspolitiek in begrotingsdebat Prof. Van den Brink voor zitter Katholiek overleg MEDEDELING PEEK CLOPPENBURG Wees goed gemsint VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 PAGINA Scooterrijder dood aangetroffen ii I- Mysterieuze aanrijding in Eij gelshoven Smokkelaarsbende aan het werk? Het treinongeluk te Weesp Vier weken voorwaar delijk voor stations ambtenaar Nederlander vice-president Raad intern, burger luchtvaart (Van onze speciale verslaggever) bisteren was het dan de eerste dag van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken uit de landen van Klein-Europa. Vier weken lang heb- ®en de voorbereidingen geduurd en nu het dan eindelijk zover is, dreigen de ^«■wikkelingen in het Franse parlement en de structurele tekorten in de ranse politiek de resultaten van de conferentie nog tamelijk illusoir te ■haken. De ontmoeting in Den Haag staat niet op zichzelf; zij maakt deel uit van een lange reeks bijeenkomsten, waar de eenmaking van Europa be sroken wordt. 'V zult u tevreden moeten stellen met hoJn P?rsoon"- dat waren de woorden. 1*vriendelijk ook gesproken door de ana Van franse delegatie, M. Alex- v dre Parodi, tot onze minister van (j 'enlandse zaken, mr. J. W, Beyen, 6 de Haagse conferentie vrijwel op sse schroeven zetten. Het is voor mi- - sters een beetje moeilijk om zich over vooruitzichten van een conferentie "bewimpeld uit te laten. Maar de Lu- "mburgse minister Bech, die als voor- 'ter van de conferentie optreedt, heeft »°wel in Zjjn toespraak bij de ontvangst I.P het pittoreske stadhuis van Den aag als in zijn rede ter opening van de conferentie in de Lairessezaal het 'cht laten schijnen op de moeilijkheden, ?3e nog overwonnen moeten worden, •natuurlijk minister Bech zei het ook j de Italiaanse, premier, Giuseppe Pel- had dat al eerder opgemerkt is •Pen vol goede wil om desniettemin vor mingen te maken. Maar dat neemt toch niet weg dat de moeilijkheden de mees- e aandacht trekken. .?P voorstel van Bondskanselier Adenauer is men in de voormiddag *'ergegaan tot het horen van Heinrich ®°n Brentano, die als voorzitter van de °nstitutionele commissie van de „As- erriblee ad hoe" een belangrijk aandeel n de totstandkoming van het onder- yrP-statuut heeft gehad. Von Brentano, °le voor dit doel reeds in Den Haag v'as, kreeg aldus de gelegenheid om een °rt exposé uit te spreken over een "f-ntal punten, die naar het oordeel van ac ministers nog opheldering behoeven. vet voorstel van dr. Adenauer om Van 'tentano te horen gaf eerst nog aan- 'eiding tot enige verwarring, maar de fndere ministers stemden er tenslotte .l*e in onder voorwaarde, dat ook aan y voorzitter van de Raad van Europa, yangois de Menthon, zou worden me egedeeld, dat hij desgewenst door de ministers op hun conferentie welkom *°u worden geheten. Belangrijk is, dat m de Raad van Europa nog andere lan- yn zijn vertegenwoordigd dan die van rilein Europa. Kort nadat de ministers bijeen wa ren gekomen, vernam de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Van Zeeland, dat het Belgische parle ment het EDG-verdrag had' goedge- und. Minister Bech van Luxemburg uitte zijn geestdrift op klassieke wijze: volJer^n"qUentCS"' Zei hij' "leV® d® daoiJ t+-ns tweede deel van de mid- ;,®^!„tlne. gaf minister Beyen nog eens van het Nederlandse stand- R.rLovi ,e p<?litieke integratie van Euiopa hand m hand wil doen gaan met de economische. De ontvangst bij de andere ministers bood geen verrassingen. De ministers Van Zeeland en Bech betuigden hun instemming met het z.g. plan-Beyen, Premier Pella wees het niet af, maar Jyilde er de mislukking van een poli- neke gemeenschap niet voor riskeren. M dr. Adenauer ging hiet ver genoeg. Parodi verdedigde de opvatting, dat 06 bevoegdheden van een politieke ge meenschap beperkt moeten blijven tot «e EDG en de Gemeenschap voor Kolen Staal. Mocht het Nederlandse in licht niet voldoende steun vinden, dan ls Nederland bereid, aldus minister Bey- om mee te werken aan een uitbrei- ®'ng van de parlementaire bevoegdhe- ren van de E.D.G., een voortgaan der ive op smal front. Ondertussen mag voorbereiding van een Europese ge- genschap daar niet onder lijden. T, Europa is deze eerste dag in Den 5aag beslist nog niet op gang geko- Misschien is het daarom ook wel wn van de grootste bekoorlijkheden van ®Ze conferentie, dat men al die figu- ren van Europees belang eens in leven den lijve voor zich ziet. Minister Bech van Luxemburg, wiens beurt het is het roulerende voorzitterschap te bekleden, is een goedlachs heertje met grote zil veren snor- en wenkbrauwborstels. Premier Pella is een tikje rossig, voor een Italiaan vrij groot en van een vriendelijke waardigheid. Bondskanse lier Adenauer is met zijn 77 jaren de ..éminance grise" van de conferentie. Hij draagt een onbewogen masker en slechts bij uitzondering laat hij zich een opmerking ontvallen over de kwali teit van de sherry op een receptie of over de taaie verlangens van de persfo tografen. Minister Van Zeeland loopt erbij, alsof hij vol zit met hoffelijke re serves. En minister Beyen is als steeds de stralende gastheer, en dat was hij nog extra in zijn costuum van gister middag, waarmee hij zo van een brui loft was weggelopen. Hedenmorgen om half elf hebben de de ministers van Buitenlandse Zaken in de De Lairessezaal in Den Haag hun conferentie over de Politieke Gemeen schap hervat. De West-Duitse Bonds kanselier dr. Adenauer hield een rede, waarin hij nogmaals uiteenzette dat het naar zijn mening beslist noodzakelijk is dat er met de Europese integratie wordt voortgegaan. Vervolgens had de aanbieding plaats van een petitie door delegaties van de Europese Beweging en de Europese Jongeren. In deze petitie werd uiting gegeven aan het vurig verlangen van de betrokkenen naar een verenigd Europa en tevens werd uitdrukking gegeven aan de hoop dat de ministers, thans in Den Haag bijeen, vorderingen in die richting zullen maken. Namens de con ferentie werd het woord gevoerd door de voorzitter, de Luxemburgse minis ter Bech, die uiteenzette dat de minis ters de Europese Beweging van groot belang achten, omdat zij het nationalis tisch sentiment en de onwetendheid van het publiek bestrijdt, obstakels, waarvan de ministers bij hun streven naar Euro pese eenheid de hinder ondervinden. (Van onze parlementaire redacteur) Nog altijd is de Middenstandsnota niet uit handen van de staatssecretaris dr. Veltkamp gekomen, hetgeen een „full dressed debate" over deze belang rijke afdeling van het departement van economische zaken ook hij de behande ling van deze begroting weer niet moge lijk maakte. Toch zijn verschillende punten op dit terrein door vertegen woordigers van de middenstand bespro ken. De heer Hooij (KVP) en Cor- nelissen (VVD) bespraken het vesti gingsbeleid en brachten het onlangs gepubliceerde besluit tot sanering van het bakkerijbedrijf ter sprake. Zij maakten de minister er op attent dat hier zijn ambtgenoot van landbouw aan het regelen is gegaan omdat het een zaak van voedselvoorziening betreft maar ölat daarbij de middenstandsbe- langen scherp in het oog moeten wor den gehouden. Niet voor niets had de Kamer onlangs bij de Vestigingswet met een amendement ervoor gezorgd dat de minister van Economische Zaken de verantwooróielijkheid draagt voor alles wat met de vestiging te maken heeft. De vraag of de bedrijfstak die minister Mansholt gaat saneren nog een open be drijfstak zal blijven zodat iedereen die aan objectieve eisen voldoet kan toe treden was voor die Kamer een vraag die haar ernstig bezig hield. Men was kennelijk beducht dat het behoefte ele ment toch nog langs een bakkersachter deurtje zou binnen dringen. De heer Hooij vond 't onlogisch dat de regering bij het verstrekken van ves- tigingscredlieten voor de middenstand een minder soepel standpunt inneemt dan b.v. de Herstelbank bij de industrie dat doet. Hij achtte deze vestigingscre- dieten die enige mogelijkheid om nog nieuw bloed in de middenstand te bren gen. Door erdieten van de ouders kun nen jonge middlenstanders meestal niet meer geholpen worden Van verschillen- De verkeerspolitie te Tilburg heeft Donderdagavond op de ringbaan Zuid aldaar een onderdeel van de grote verkeersweg EindhovenBreda een 26-jarige jongeman uit Oosterhout M. O. genaamd dood aangetroffen. In de onmiddellijke nabijheid van het dode lichaam lag een licht beschadigde scooter, die volgens de Tilburgse politie van deze jongeman is geweest. (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Belgische Kamer heeft gisteren din tegen 49 stemmen bij 3 onthou- bip en- d.w.z. bijna met een drie-vierde a eerderheid, het ontwerpverdrag van ra., Europese Defensiegemeenschap ge- 4 .ttceerd. 29 socialisten, 9 CVP-leden, hJjberalen, 6 communisten en 1 onaf- tV|i Üke stemden tegen. 1 socialist, 1 Het "er en 1 liberaal onthielden zich. hef verdrag moet thans nog door de leprae he Senaat in behandeling worden te Volgens het socialistische blad «clt V euple kunnen hiermee nog ver- e maanden gemoeid zjjn. Het schrijft dat de socialisten op die Vast ,r «n de gelegenheid zullen zijn letil 'e, stellen of de ministers van Bui- *®öov Zaken> Van Zeeland, de te- dakomt hun partÜ aangegane beloften ^oei?®ns zijn tussenkomst in het debat, v. 2p Snami'ddag, verplichtte de heer tvagr!j «and er zich toe de drie voor redt11 .waarvan de socialisten hun ihaauteur'ng afhankelijk hadden ge len. sPoedig mogelijk te vervul- «haai a 1J herhaalde voor de zoveelste Opdat de regering onverpoosd ijvert ®fittan-5-nauwe banden tussen Groot- komen en he EDG tot stand zullen ten en hat hij de door de socialis- ®urc»p|s2'raaëhe waarborgen inzake de Jhogeliiv .P0ütieke gemeenschap zo snel e zetten W Werkelijkheid zal pogen om s°ciat& he derde voorwaarde van de ia rut ann bevestigde minister v. Zee- elke karu,efmaal zÜn voornemen om Ussen t u onherhandelingen met de atie, alriifo benutten. De huidige situ- ®hen di V' Zee'and, biedt mogelijk- Waren en a'roeg?.r niet voorhanden ?tP tot en-, w'i moeten aangrijpen *omen ti_ vreehzame coëxistentie te 5®Üjk 'heV bereid zo spoedig mo~ toten te '"'t'atief bij onze bondge- nemen met het oog op de ondertekening van een niet-aanvals- pact en een pact van wederzijdse vei ligheid, aldus besloot de minister zijn pleidooi voor de EDG. Met belangstelling wordt thans uitge keken naar de concrete verwezenlijking vooral van dit laatste initiatief. Zoals wij vroeger hebben gemeld zou de kern van v. Zeeland's plan er in bestaan de Russen voor te stellen hun troepen uit Oost-Duitsland terug te trekken en van het ontruimde gebied een neutrale buf ferzone te maken. Als tegenprestatie zouden de Amerikanen en Britse troe pen aan deze zijde van de Rijn moeten blijven en alleen de contingenten van het Europees leger zouden de wacht aan de Elbe mogen betrekken. Naar wij vernemen heeft in een giste ren gehouden vergadering van het Ka tholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg oud-minister prof. J. R. M. v. d. Brink zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen van de ge dachtenwisseling, welke de centrale ka tholieke sociale organisaties voeren over een aantal belangrijke sociaal-econo mische kwesties Prof. v. d. Brink was voor deze func tie reeds enige tijd geleden door de be doelde organisaties aangezocht; hij ïtel de enige zakelijke voorwaarden betref fende de wijze van overleg, waarover men het nu eens is geworden. Hangende de onderhandelingen over het voorzitter schap heeft het overleg wel voortgang gevonden, doch het wordt algemeen als een gunstige factor voor de besprekin gen gezien, dat een door alle partijen voor deze functie zeer geschikt geachte figuur thans de leiding van het be raad in katholieke kring op zich heeft genomen. de zijden werd er ook op gewezen dat de noodzaak tot het invoeren van een middenstandlstoporgaan nu wel zo evi dent is dat de regering hierbij iedere aarzeling dient te overwinnen. Een regeling van het cadeaustelsel werd urgent aan de ordle gesteld, terwijl men ook vroeg om de ANVV tot spoed aan te manen bij het uitbrengen van advies over het rapport Hirschfeldl inza ke het vreemdelingenverkeer. Advertentie Teneinde onze cliënten de grootst mo gelijke service te bieden en Hen in de gelegenheid te stellen vooral rustig hun keuze uit onze exclusieve St. Nicoiaas- cadeaux te maken, zijn de verkoop uren van onze zaken belangrijk uitge breid. Wij zijn geopend: v.a. Zaterdag 28 November t/m Vrijdag 4 December tot 9 uur 's avonds (OOK MAANDAGMORGEN) Eindhoven: Oók op Vrijdag 27 Nov. tot 9 uur geopend Voor onderstaande zaken zijn de volgende uitzonderingen Groningen: NIET open op 28 November 's avonds Leeuwarden: NIET open op Maandagmorgen Nijmegen: NIET open op Maandagmorgen, maar op Dinsdagmorgen Leiden: v.a. 30 November t/m 4 December tot 9.30 uur 's avonds Amsterdam - Den Haag - Rotterdam Leiden - Haarlem - Utrecht Arnhem - Nijmegen - Leeuwarden Groningen - Eindhoven - Breda Advertentie Als straks de geschenken worden begroet met liedjes Hit de oude doos, laat er dan ook een nieuute doos CHIEF WHIP hij zijnVijftig fijne sigaretten, de béste, die er zijn - ook voor zijn of haar) gezondheid IN SPECIALE GESCHENKDOOS VAN 50 STUKS De meeste Belgen hebben het blijkbaar niet de moeite waard ge vonden, om alle nog in hun bezit zijnde en nietig verklaarde geld stukken tegen nieuwe munten in te wisselen. Voor een totaal bedrag van niet minder dan fr. 150 millioen 'aan vervallen pasmunten is, volgens het Belgisch ministerie van Finan ciën, nadat de inleveringsdata zijn verstreken, in het bezit van het Bel gische publiek gebleven. Per hoofd hebben de Belgen hierdoor nog de beschikking over rond frs. 17 (rond 1.30) aan oude pasmunt. Wellicht als herinnering aan een bewogen tijdperk. Voor het gevaar, dat naar nieuwe ta ken wordt gezocht om vermindering van personeel te voorkomen, behoeft bij de be lastingdienst niet te worden gevreesd, al dus deelt Minister van de Kieft in zijn Memorie van Antwoord over de begroting van zijn departement aan de Tweede Ka mer mede. De werkelijke personeelsbezet ting bij de belastingdienst vertoonde de laatste zes jaren het volgende verloop: 1 Jan. '48 19287 1 Jan. '49 18354 1 Jan. '50 18118 1 Jan. '51 18130 1 Jan. '52 18495 1 Jan. '53 18262 1 Nov. '53 18081 Begroting '54 18159 (Van onze correspondent) In de mistige Dinsdagmorgen is in Eijgelshoven een mysterieuze aanrijding geschied, welke het politie- en douane apparaat in het Nederlandse en Duitse grensgebied in werking heeft gezet. Op het kruispunt Hoofdstraat-Putstraat kwam een Duitse personenwagen in botsing met een Duitse vrachtwagen, welke op weg was om in Brunssum zand en grint te laden. Bij deze aan rijding werd de personenauto ernstig beschadigd. Direct na de botsing spron gen er drie mannen uit. Twee van hen namen aanstonds de vlucht, terwijl een derde eerst nog de chauffeur van de vrachtauto meehielp de beschadigde personenauto naar de kant van de weg te duwen, waarna ook deze zich in de dikke mist uit de voeten kon maken. Aanstonds heeft de Rijkspolitie en de verkeerspolitie van Maastricht een on derzoek ingesteld. Terwijl men ter plaatse met het onderzoek bezig was, verscheen plots een Duitse personen auto, die langzaam voorbij de vernielde wagen reed, een scherpe bocht maakte en in grote snelheid verdween in de richting van de Duitse grensplaats Her- zogenrath. De Nederlandse verkeers politie zette een achtervolging in, doch de auto kon ontkomen. De Nederlandse politie en douane vermoeden dat men hier te doen heeft met een autosmokkelaarsbende. De Duitse personenauto, welke vermoede lijk in Duitsland was gestolen (aan het dashboard hing nog het adreskaartje van een autogarage uit Düren), was kennelijk over de grens gesmokkeld om in Nederland te worden verkocht. In derdaad heeft de Duitse douane van de grenspost Rimburg medegedeeld, dat in de buurt van het kasteel Rimburg een Duitse personenwagen de grens is gepasseerd. De inzittenden van deze auto hadden de grensbarriêre zelf de hoogte in geduwd. Ontslag B. B. Ik ben ruim 10 jaar werkster bij een groot bedrijf. In deze jaren heb ik een kwaal gekregen, welke steeds erger wordt. Nu spreekt mijn chef over ontslag aanvragen of afkeuren als on geschikt voor het bedrijf. Kan ik ont slagen worden, omdat ik nu meer ziek ben dan een ander, zo niet, waar kan ik mij beroepen? Antwoord H. Als u nog niet met het ontslag accoord bent gegaan, moet u een eventuele aanzegging aannemen onder protest. Niet eerst aanne men en naderhand op uw besluit terug komen, maar direct bij de aanzegging zegt u aan uw patroon dat u met dit ontslag niet aceoord gaat. Dan moet de werkgever zich wenden tot het Gew. Arbeidsbureau, dat uw zaak nader zal onderzoeken en daarna een beslissing nemen. Vacantie H. B. Is 2 jaar in betrekking ge weest bij een werkgever en heeft 2 x vacantie genoten met vacantietoeslag. Nu heeft hij de eerste vacantie genoten kort na zijn aanstelling, in verband met algehele sluiting der zaak wegens va cantie. Heb ik nu het laatste jaar nog recht op vacantie plus toeslag. Antwoord H. Neen, natuurlijk niet. U hebt 2 x vacantie gehad in 2 jaar tijds. Abonné. Als Duitse ben ik al der tig jaar in Nederland. Nu ben ik 45 jaar en dreig ik invalide te worden, omdat ik voorlopig niet meer werken mag. Ik heb veel in de huishouding gewerkt,' het laatste voor halve dagen bij twee families. Moet er nu niet voor mij „ge plakt" zijn? Kan er mij geen steun ge geven worden? Antwoord M. Voor ieder, die in loondienst is, behoort te worden ge plakt, tenminste, wanneer hij beneden de loongrens blijft. Wij vermoeden, dat er in het verleden wel voor u geplakt is en wanneer u nog onlangs in loondienst was, moet er zeker voor u geplakt zijn. Stelt u zich eens in verbinding met de Raad van Arbeid. Laat u daar voorlich ten over het al dan niet bestaan van een rentekaart. Mocht u daar niet sla gen, wendt u dan tot de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken. Ouderdomsvoorziening 3. A. D. Heeft een vraag over „Drees"-uitkering. Antwoord H. Gezien uw opsom ming komen wij tot de conclusie, dat u nog wel in aanmerking komt voor een uitkering. Als u ongehuwd bent, zal deze uitkering komen op f 264 per jaar en als u gehuwd bent krijgt u f 768. Wij hebben bij deze berekening aangeno men, dat de door u opgegeven inkom sten de enige zijn, die u hebt. Wendt u tot de Raad van Arbeid. M. E. S. Heeft zelf geen inkomen. Wel heeft zij een zoon in huis en een getrouwde dochter, die beiden aan haar betalen. Komt zij in aanmerking voor uitkering van Sociale Zaken? Antwoord H. U geeft ons geen be drag op dat u ontvangt van uw zoon, weshalve uw vraag moeilijk te beoorde len is. U zoudt u kunnen wenden tot de gemeentelijke dienst voor Sociale Za ken. Advertentie Bedenk, dat uit een onver zorgde kinderhoest «en zwakke borst kan over blijven.» Bescherm Uw kleine met UiJiM (Van onze parlementaire redacteur) Een minder gunstige beoordeling, die echter toch ook van begrip voor de situatie getuigde, viel de heer De Bruijn, de minister voor de P.B.O., bij de behandeling van de begroting voor Economische Zaken ten deel. Het felst uitte zich de heer Welter, die de minister adviseerde vooral geen oude Woltersomse schoenen weg te doen zolang er nog geen nieuwe P.B.O.-schoe- nen voor in de plaats staan. Het verdwijnen van de hoofdgroepen ambacht en detailhandel vond hij dan ook eerder een veeg teken van haast, dan een bewijs van natuurlijke ontwikkeling. Liever wilde hij die organen nog een jaar laten voortbestaan. Zij die geloven, haasten niet, voegde hij de minis ter toe. Hoewel de heer Weiter de PBO wel als idleaal kan waarderen mist hij toch het geloof in deze zaak. Hij ging echter nog verder en zei dat alle landen ter wereld en met namen de cultuurlanden van Europa, waaronder als belangriik- ste West-Duitsland, zich zeer gelukkig weten zonder PBO. De toetssteen voor het slagen dier PBO ligt volgens hem bij de portemonnaie van de huismoeders. Wanneer de prijzen dalen, dan zal de PBO er komen; gaan ze omhoog dan schept deze organisatie alleen maar ver warring,. verzet en onevenwichtigheid. Een geheel ander en meer positief ge luid liet de heer Koersen (KVP) horen, die echter eveneens moest toegeven dat het niet goed ging met de PBO en dat het optimisme van de minister rijkelijk gi-oot was. Het kwam hem vooral verdacht voor ölat bij overleg over de op te richten bedrijf- of productschap pen soms sprake is van een accoord met werkgevers, soms met werknemers, maar niet met wat het zijn moet: overeen stemming met beiden. Hij ontdekte een zekere aarzeling de PBO een reële in houd te geven De onderhandelingen met die Stichting voor de landbouw b.v. wijzen erop dat het moeizame werk met de SER nog eens over wordt gedaan,. Het feit dat er lichamen zijn die niet de bevoegdheid hebben om loon- en arbeidsvoorwaarden vast te stellen had de heer Weiter de vergelijking doen maken dat de PBO hazepeper zonder haas is. De heer Koersen en ook die heer Kikkert (CH) meenden dat men wel voorzichtig moet weten te dloseren en niet te hard van stapel moet lopen met deze bevoegdheden maar dat ze er toch niet in gemist kunnen worden. De heer Koersen meende dat de reële moeilijkheden te vinden zijn in die organisaties die nog niet voldoende op de PBO zijn inge steld. Al mag de PBO geen verleng stuk van deze organisaties worden, toch is zij zonder deze niet denkbaar. De organisaties moeten zich echter leren aanpassen en niet hun eigen be lang zoeken. De heer Kikkert had ontólekt dat veel al een weinig ingrijpende kwestie als een zetelverdeling de moeilijkheden ver oorzaakt. In een dergelijk geval zou die minister na een advies bij de SER de beslissing moet nemen. Voor belang rijke kwesties als het instellen van een toporgaan voor de middenstand meende hij dlat een instellingswet van de minis ter gerechtvaardigd was. De heer Roe mers (PvdA) sprak van een te veel aan organisaties die geen nut hebben Vragen voor doze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bouen- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter hot recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van iiaam en adres bij de ingezonden vragen. Kinderbijslag A. P. F. Wanneer gaat de kinder bijslag in voor een kind, geboren in Maart 1953, in Augustus 1953 en in Mei 1953? Antwoord H. Indien geboren in Maart gaat de kinderbijslag in op 1 April; indien geboren in Mei op 1 Juli en indien geboren in Augustus op 1 October van dat jaar. Huur en verhuur A. tot Z. Hoe heeft de berekening plaats voor de onderverhuur van 2 grote, mooi gemeubileerde kamers met vrije keuken? Antwoord H. U berekent eerst de „naakte" huurprijs, dus de prijs onge meubileerd (gestoffeerd) van deze ver trekken naar evenredigheid van de ge hele woning. Laten we aannemen dat het verhuurde en niet verhuurde ge deelte precies gelijk zijn, dan zou in uw geval f 14.50 huur mogen bereke nen. Bovendien nog 20 pet. wegens on gerief. Verder rekent u de waarde uit van het meubilair (stoffering), dat in de verhuurde vertrekken aanwezig was op het moment van de ingebruikne ming. Dan moogt u de huur verhogen met 20 pet. van dit bedrag. U dient hierbij wel rekening te houden met het feit, dat u niet de waarde moet nemen van dat meubilair (stoffering) van wat ze u waard is, maar de handelswaarde. Overigens kunnen wij u natuurlijk geen bedragen noemen, dit is het werk van de huuradviescommissie. Deze stelt zo nodig de gehele huurprijs vast na on derzoek en taxatie. Op gas, licht en water moogt u niet verdienen. Wat verder de huurprijs per 11 1954 zal zijn, wij geven ook u dit be drag onder hetzelfde voorbehoud als J. M. W. D. en P. K. Uw huur zal ver moedelijk verhoogd worden met 32 pet., dus f 29 plus 32 pet. f 38.29, afge rond f 38.30. (Op 1—1—1951 is de huur reeds met 15 pet. verhoogd, dus komt er nu 17 pet. bij. Het antwoord op uw eerste vraag volgt. p. K. Heeft eveneens een vraag over de nieuwe huurverhoging. Antwoord H. Voor u geldt hetzelf de voorbehoud als voor J. M. W. D. De weekhuur bedroeg f 5.20 15 verhoging (1951) f 0.80 17 nieuwe verhoging (1954) f 0.90 (van f 5.20) totaal (32 f 6.90 J. M. W. D. Heeft een vraag over huurverhoging per 111954. Antwoord H. Wij geven u onze uitleg onder voorbehoud, want al is de huurverhoging door de Tweede Kamer aangenomen, de Eerste Kamer en de Kroon moeten haar nog aanvaarden, resp. bekrachtigen. Verder nemen wij aan dat de woning waarvan u het bo vengedeelte hebt gehuurd, is gebouwd vóór de oorlog. Vóór 1 Januari 1951 bedroeg uw huur f 20 per maand, dan zal deze per 11 1954 verhoogd worden met 32 pet., dus f 6.40, waardoor de huur dus komt te staan op f 26.40 (f 20 plus 15 pet. hier van, plus 17 pet. van f 20). A. G. P. wil gaarne weten op welk salaris/toelage hij recht heeft. Antwoord H. U stelt ons voor een moeilijk probleem. Wij moeten uw ge val „vertrouwelijk" behandelen, maar u ontneemt ons daardoor de kans u te antwoorden. Wij zijn helaas niet in het bezit van de wedderegelingen voor ge- meentepersoneel in al onze Nederland se gemeenten. Dit alles echter nog daargelaten, wat steekt er in om bij uw chef te informeren naar de voor u gel dende regeling? Hij heeft er toch geen belang bij niet te geven waarop u recht hebt. C. G. Verhuurt sedert jaren een kamer met ontbijt voor een luttel be drag; alles is duurder geworden. Mag ik f 1 meer vragen. Antwoord H. Gerust. Voor dat be drag kunt u uw huis tjokvol krijgen. G. F. B. heeft een vraag over huur verhoging per 111954. Antwoord H. Wij geven u onze uit leg onder voorbehoud, want al is de huurverhoging door de Tweede Kamer aangenomen, de Eerste Kamer en de Kroon moeten haar nog aanvaarden, ,7 resp. bekrachtigen. Verder nemen wij Veel sympathieker waren de woorden aarf dat de door u bedoelde huizen zijn die minister De Bruijn mocht horen van de vele Kamerleden die de produc- tiviteitsopvoering en bezitsvorming be spraken die ook zijn beleid betreffen De heer Welter was een en al lof over de procluctiviteitsnota. Hij vond echter dat het bedrijfsleven nog terecht aller' lei klachten heeft over de te geringe mogelijkheden de arbeiölers naar pres taties te belonen. Een zeer sympathiek geluid was de eerste speech van het jongste liöl der anti-revolutionnaire fractie, de heer Ha- zenbosch, die dit onderwerp eveneens aanroerde en minister De Bruijn erken telijk was voor zijn zorg voor goede menselijke verhoudingen in het bedrijfs leven. In tegenstelling tot de heer Kik- gebouwd vóór de oorlog. De huurprijs per 1 Januari 1951 voor uw woningen in de gemeente Den Hel der zal dan verhoogd worden met 38 pet. De huurprijs van het huis in Haar lem (huurprijs eveneens per 111951) met 32 pet. Per 1—1—1951 is de huur reeds verhoogd met 15 pet., dit percen tage moet u per 111954 dus aftrek ken van het nieuw vastgestelde. Voor zover ons bekend blijft de rege ling voor de berekening van water zo als die was, dus eveneens als voor gas en licht naar het verbruik of naar overeenkomst. A. K. Er is een gestoffeerde kamer verhuurd. De schoorsteen moet geveegd kert meendle deze jonge vakverenigings- J worden. Wie moet r 'e kosten betalen, expert dat bij de vorming van de PBO geschillen omtrent zetelverdeling wel degelijk van groot belang zijn. De mi nister moet hier dan ook niet te snel de beslissing nemen langs wettelijke weg. de huurder of de verhuurder? Antwoord H. Indien geen andere overeenkomst is getroffen is de huur der aansprakelijk voor deze kosten. (Vervolg van pag. 1) Het kan niet anders, of de politici der verschillende partijen zullen bij het beoefenen der staatkunde zich herhaal delijk laten leiden door hun levens- en wereldbeschouwing, zowel bij hun streven naar een bepaald doel als in het gebruik van de middelen, om dat bepaalde doel te bereiken. De uitein delijk genomen maatregelen zullen daarvan de sporen dragen. Voegen wij hieraan nog toe, dat er verre van over eenstemming bestaat onder de verschil lende politieke partijen omtrent wat onder het algemeen welzijn en onder het begrip „staat" moet worden verstaan, dan begrijpt men, dat het nogal vrijmoedig is tal van aldus tot stand gekomen maatre gelen, die het welzijn van land en volk beogen, te rangschikken onder de grondnoemer: katholieke politiek. Prof. Romme's uitspraak bijv., dat de zorg voor goed openbaar onderwijs evengoed katholieke politiek is, zal bij menigeen toch wel even merkwaar dige gedachten-associaties oproepen. Intussen kunnen wij de auteur weer gemakkelijker volgen, wanneer hij schrijft; „De kunst der politiek is niet zozeer minderheid te blijven als wel een meerderheid te verkrijgen. Ik wil dus ook wijzen op dingen, die naar mijn mening in de concrete politiek onge daan zouden zijn gebleven of op zijn minst kans hadden gemaakt anders uit te pakken, wanneer de invloed van katholieke zijde zich niet uitdrukkelijk had doen gelden". Romme somt dan een aantal punten op: afweer van het communisme; de buitenlandse politiek; de gezinspolitiek; de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie; arbeidspolitiek en bedrijfspolitiek; eigendomspolitiek. In een dertigtal bladzijden geeft hij op vaak magistrale wijze zijn opvattingen over deze ingewikkelde vraagstukken weer. Maar ook hierbij willen wij ons nu en dan een enkele kanttekening veroorloven. Wat de strijd tegen het commu nisme betreft staat hij terecht op het standpunt: generlei ge meenschap met het communisme. Rom me spreekt er zijn teleurstelling over uit, dat tot nog toe zonder resultaat zijn gebleven „onze pogingen, om te gen te gaan de giftige, van leugens aan elkaar hangende voorlichting, vooral dagblad-voorlichting, van de commu nistische kant, iets waartegen een ge woon mens niet op kan en wat een aan tasting betekent van de veiligheid van de staat". Wij geloven, dat prof. Rom me gelijk heeft, ofschoon het de vraag blijft of bij een verbod van De Waar heid bijvoorbeeld, een gewoon mens wèl op zal kunnen tegen een onder gronds-communistisch gewroet, dat de aureool zou dragen van illegale acti viteit. Op het terein der buitenlandse politiek volgt prof. Romme de ge zonde opvatting van het merendeel van het Nederlandse volk, dat Nederland voor zijn veiligheid en voor zijn wel vaart rechtsgemeenschappen met an dere volken nodig heeft. Het komt ons echter voor, dat te velen zich in dezen meer door idealisme dan werkelijk heidszin laten leiden. Het verheugt ons dan ook, dat Romme het gevaar onderkent in de ontwikkeling van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Over de constructie van deze gemeenschap zegt hij letterlijk: wil Europa niet staatssocialistisch worden opgebouwd, dan zal de constructie straks bepaald moeten worden veran derd. Het is een belangrijke uitspraak, die Romme hier doet. De E. G. K. S. draagt het karakter van bedrijfsorga nisatie en tegelijk van gemeenschap met een stuk staatsgezag. Loopt deze constructie niet in velerlei opzicht parallel met de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, welke laatste dan op nationale grondslag staat? Romme spreekt terecht zijn beducht heid uit over de staatssocialistische ten- denzen bij de E. G. K. S. Is onze vrees niet gerechtvaardigd, dat de P. v. d. A., wanneer zij bijvoorbeeld twee ze tels méér zou hebben dan thans men denke aan de woorden van mr. Bur ger op het jongste propagandacongres van de P. v. d. A. de P. B. O., in dien maar enigszins mogelijk, in staats socialistische richting zou dringen? De gedachten, die prof. Romme ont wikkelt over de gezinspolitiek, arbeids politiek en werkgelegenheidspolitiek en het overzicht dat hij geeft van het geen de Kamer en de kath. fractie in het bijzonder op deze terreinen heb ben gepresteerd, zijn uiterst leerzaam en dwingen tot respect. Een uitzonde ring moeten wij maken voor zijn ver- c' diging van het gevoerde belastingbe leid. Prof. Romme zegt hierover let terlijk: „Maar dat een politiek zou zijn gevoerd, waarbij, over het geheel ge zien, meer zou zijn geheven dan het nodige ik ben er volkomen gerust op, dat dit onwaar is". Uit de talrijke artikelen, welke in de loop der jaren in ons blad over deze kwestie zijn geschreven, zal de lezer weten, dat wij het met deze stelling van prof. Rom me moeilijk eens kunnen zijn. En als hij hierbij als argumenten gebruikt, dat hij zijn mening baseert op zijn ge zond verstand en op het inzicht van met verantwoordelijkheid belaste des kundigen, die hij vertrouwt, dan be weren wij, dat talloze andere lieden, die zich ook op hun gezond Ver stand mogen beroemen en die even eens verantwoordelijke deskundigen hebben geraadpleegd, tot een tegen overgestelde conclusie zijn gekomen. In een tweede artikel hopen wij op de andere hoofdstukken van prof. Rom me's boek terug te komen. De Amsterdamse rechtbank heeft de 56- jarige eerste stationsambtenaar van Weesp, G. S.. conform de eis veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van drie jaar wegens schuld aan het treinongeluk op Vrijdagochtend 19 Juni. Bij dit ongeluk kwamen de 27-jarige con ducteur W. J. Hoefsloot uit Amersfoort en de 56-jarige Amsterdamse koopman G. van der Meulen om het leven. In de Dinsdag te Montreal gehouden vergadering heeft de-Raad voor de 'In ternationale Burgerluchtvaart de Ne derlander Mr, F. H. Copes van Hasselt gekozen tot zijn eerste vice-president. Deze raad, die uit 21 leden bestaat, vormt het dagelijks bestuur van de „International Civil Aviation Organi sation" (I.C.A.O.), waarbij de heer Co pes van Hasselt permanente Nederland se vertegenwoordiger is. De verkiezing van de heer Copes van Hasselt, die be halve lid van genoemde raad ook lid is van het Air Transport Comittee, geldt voor een tijdvak van drie jaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3