Alle hij de missionarissen oij Japanse bezetting gedood Wegens belastingfraude drie jaar geëist Tegen Aalsmeerse kweker Nieuw Historisch Museum voor Amsterdam 6-3 50 jaar missie in Amboina yMis van begeerte ANANAS Waarom sigarenkenners recht hebben op Uw dankbaarheid... VELASQUES Voorlopig schetsplan voor een operagebouw Minder treinen over Hembrug? Koper geleverd aan Oost-Europa Geen tekort aan anthraciet Indon. maatregelen opheffing Unie Russisch schip aan de ketting gelegd VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 PAGINA 5 tllSllÉ mwÈË Militaire chauffeurs voor Krijgsraad „Wekelijks aangifte van dodelijke ongelukken" Grote voorraden katoen in exportlanden Geniet ook van die tropische tractatiel Vraag óók om Del Monte de band tussen goede rokers B. en W. van A msterdam achten dit nodig voor de scheepvaart Auto van Wim Sonne- veld gestolen Een jaar tegen de daders geëist VERBETERINGEN OP SCHIPHOL Nog principiële verschillen over beheersvorm P.T.T. belemmerd door onzekerheid over investe ringen op lange termijn Twee Nederlandse zakenlieden veroordeeld Fconomische Zaken: Volgens „Suluh Indonesia": Nog vóór einde dit jaar Vijf procent loonsverhoging Ook voor textielarbeiders beneden 23 jaar In sloot gereden en gedood Zaterdag is het een halve eeuw geleden, dat twee jonge Missionarissen van het H. Hart voet aan wal zetten te Tual-Langgur op de Kei-eilanden, 't betekende het begin van de zelfstandige Molukken- "tissie, dat eilandenrijk, eens om zijn specerijen de "teest begeerde grond ter wereld, met namen die klon en als goud: Ceram, Ternate, Halmaheira, Banda, Aroe. 28 November 1903 werd een histori- "e dag. Een jaar tevoren had de Pro- in ,an?a Fide heel Oostelijk Indonesië c'usief Nederlands Nieuw-Guinea af gescheiden van het vicariaat van Ba- «via eïl toegewezen als missiegebied °an de Nederlandse Missionarissen van "et H. Hart. Er was al iets gedaan door ae Paters Jezuïeten on de Kei-eilanden, Door de Portugezen ontdekt en bezet, door de H. Fran- ciscus Xaverius gekerstend (bij de komst van de Oost- Indische Compagnie waren er op Ambon alleen al 16000 katholieken), werden deze eilanden door onze voor vaderlijke Indië-reizigers veroverd en grondig van hun geloof en hun rijke specerijen beroofd. een grote duizend christenen leefden daar reeds en zo werd beslist, dat Tual- jaaggur op Kei het centrum der Mo- tukkenimissie worden zou. Twee paters begonnen: dr. M. Neijens N1 H. Geurtjens, jong en onervaren, (haar ras-missionarissen, die spoedig "®t vak zouden verstaan en de missie *an stonde af aan groots gezien hebben. eerste als organisator, de tweede als deskundige op gebied van taal en ?"at. De na hen komende paters en poeders hebben hiervan veel profijt kunen trekken. Wanneer wij nu, na vijftig jaren, zien J^at er bereikt werd, moeten wij dank baar zijn voor de zegen, die kwam over de meestal moeilijke arbeid van paters, broeders en zusters. En als wij de zus- *frs noemen, denken wij niet enkel aan de Dochters van O. L. Vrouw van het Hart, die sinds 1920 in de Amboina- "lissie werken, maar ook zeer speciaal ®an de Zusters van Heythuizen, die van 1904 tot 1920 met M.SC., op Kei en Ta- dimbar zijn geweest. Van het grootste belang in de mis sie is gebleken de vorming van goe roes, een soort onderwijzers-catechis ten, lekenapostelen van de beste soort, die op vele plaatsen de komst van de priester voorbereid hebben en nadien z(jn werk bestendigden. Ook het vak onderwijs, waarbii de hulp van missie broeders onontbeerlijk was, maakte de katholieke Keiees niet alleen een befaamde en gezochte timmerman in de hele archipel, maar bovendien een geloofsprediker door ziin houding en leven. In 1920 werd de prefectuur tot apos tolisch vicariaat verheven en dit was het sein voor de -innerlijke uitbouw, waar van een inheemse broeder- en zuster congregatie getuigen en ook het op komen van de eerste priesterroepingen, die reeds hun bekroning vonden in twee Keiese priesters. io-»13® Japanse bezetting van Kei in if ?,ewiJst' dat zegen geboren wordt uit offer en beproeving. Géén missie m Indonesië werd zo hard door de be zetter geslagen. Bij de aankomst van ae eerste patrouille Jappen werd zon der vorm van proces de bisschop mgr. J. Aerts, geboortig uit Swolgen CL.) samen met twaalf missonarissen ge fusilleerd. Alle andere missionarissen Werden later naar concentratiekampen overgebracht, zodat de eilan den Kei en Tanimbar totaal zonder Priesters bleven. Maar nu toonde zich het karakter- Vaste volk van Kei van zijn beste zij de De Keiees heeft de naam een ••stijfkop" te zijn; hij vergeeft moei lijk, als hij meent verongelijkt te zijn en hij is vasthoudend, als hij eenmaal een keus gemaakt heeft; hij zal dan °ok niet gemakkelijk overgaan naar een andere godsdienst. Zonder één en kele priester hebben deze mensen het klaar gekregen de godsdienstige tra dities te bewaren en godsdienstige bij enkomsten te organiseren, en dit ge durende drie lange jaren. De herders varen wel verslagen, maar de kudde verd niet verstrooid! Een verhaal dat ?hs doet denken aan de film „Dieu a "esoin des hommes!" Zelf benoemden de katholieken een leider Philippus Henjaan. De H. Mis was niet mogeli.ik, blaar zij hadden hun Mis van begeerte: da Missa Kerindoean! De „Missa Kerindoean" volgde de De vakschool van Tual-Langgur in de Amboina-missie. mogelijk mét weglating van alles, wat zonder priester niet mogelijk was. Men begon met een algemene schuldbelijde nis, enkele gebeden, Kyrie, Gloria enz. werden gezongen; op feestdagen zelfs het eigen der Mis. De catechist las het Evangelie voor, gaf een onderrichting; bij de Communie brachten de gelovigen hun offers; en weet dan, dat tevoren nooit collectes gehouden werden op Kei; nu begonnen zij zelf met een dubbele collecte: een voor het onderhoud van de catechisten, een voor de herbouw van de missie na de oorlog. Ook huwelijk, be grafenis, catechismusonderricht voor inderen en volwassenen, alles werd ge regeld. En al ging natuurlijk niet altijd en overal alles even mooi, al werden de voorschriften van de ijverige „Wakil" (voorganger) niet altijd nagekomen, het geheel geeft toch een girachtig beeld van echt christelijk leven en bewijst, dat de godsdienst diep was doorgedron gen. Toen na de vrede de verstrooide mis sionarissen terugkeerden vonden zij al le gebouwen van de centrale post hope loos verwoest, maar het geloof van hun christenen was ongeschokt; de beproe ving had hen gelouterd en gesterkt. Toch bleken er ook factoren gewerkt te hebben, die een ongunstige invloed had den. De Japanners hadden n.l. weinig eerbied voor de adatgebruiken, die door de missie als gunstige basis voor chris telijk leven waren aangewend. De oude familieband was losser geworden en de jongelui tonen zich onafhankelijker van de leiding der ouderen en familiehoof den. Na ae terugkeer van de missiona rissen bleek plotseling ook het eigen lekeninitiatief verdwenen; godsdienst werd weer een zaak van de pastoor en als deze het niet regelde, gebeurde et niets; de onderwijzers hadden het idee gekregen dat zij alleen stonden voor de school en voelden er minder voor tege lijk catechist te zijn. Het blijft verwon derlijk, dat de lekenactiviteit, die tij dens de oorlog alles had moeten orga niseren, nu zo moeilijk op gang te krij gen is voor bijstand aan de priester. Het zal er op aan komen in de ko mende jaren de nieuwere geest aan te voelen en de bevestiging van het werk der eerste halve eeuw tactvol en sterk aan te pakken. Intussen werd wegens de veranderde politieke omstandigheden het vicariaat gesplitst in het vicariaat van Amboina (Molukken) en dat van Merauke (Ned. Nieuw Guinea). Maar vele donkere en glanzende bladzijden uit het geschied boek van de Nieuw Guinea-missie be- b'echtigheden van de H. Mis zo getrouw horen toch ook herdacht te worden, nu katholieke kerk op Kei. De wanden van het gebouwtje zijn geheel met stro afgedekt. de oude moedermissie vijftig jaar wordt! De tegenwoordige apostolische vica ris mgr. J. Grent, zal Zaterdag een ge lukkige dag beleven over al het goede, dat in Amboina werd verricht. Bijzon der vreugdevol moet voor hem wel zijn, dat drie bisschoppen uit Indonesië het feest zullen meemaken: mgr. de Jonghe d'Ardoye, Pauselijk Internuntius in Dja karta, mgr. Sugijapranata van Sema- rang en mgr. N. Verhoeven uit Ma- nado. Nooit waren zoveel bisschoppen tegelijk op Kei, maar na vijftig jaar heeft dit sobere land met zijn harde kale karangbodem dit luisterrijke be zoek van de prinsen der Kerk wel ver diend. J. VAN GELOVEN M.S.C. (Van onze correspondent) De auditeur militair bij de Krijgsraad te Velde Oost in Arnhem eiste gisteren zes weken hechtenis tegen de 22-jarige dienstplichtige kornet der Kon. Mare- chaussée te Apeldoorn, C. B., die als bestuurder van een militaire auto aan de voet van de Wa- geningse Berg op een groepje wielrij ders was ingereden als gevolg waarvan één hunner een schedelbasisbreuk op liep en daaraan korte tijd later over leed: De auditeur militair achtte het ten laste gelegde bewezen aangezien een snelheid van ongeveer 70 km. voor een auto op terreinbanden te hoog moet worden geacht, zeker op een natte weg. De raadsman vond dat er van grove schuld geen sprake was en bepleitte daarom vermindering van straf. De Krijgsraad sprak tenslotte als vonnis uit; zeven weken hechtenis, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Ook de 23-jarige B. J. uit Putten stond terecht wegens het veroorzaken van een verkeersongeluk met dodelijke afloop door rijden met te grote snel heid. In dit geval was het slachtoffer de brigadier van politie, De V. Deze werd bij de Zijpse Poort in Arnhem aangereden door een militaire jeep, be stuurd door J. De brigadier overleed aan de schedelbasisbreuk, die hij daar bij opliep. De auditeur militair zei, dat er op de Krijgsraad bijna wekelijks aangifte van een dodelijk verkeersongeluk binnen komt. Het publiek moet tegen „ver- keersmisdadigers" worden beschermd, aldus de auditeur militair. Hij eiste vier maanden hechtenis. De Krijgsraad maakte er twee maanden van. Het Amerikaanse Departement van Land bouw raamt, dat de wereldvoorraad ruwe katoen op 31 Juli 1953 17.1 millioen balen groot was, of 15 procent groter dan op 31 Juli 1952 en 45 procent groter dan op dezelfde datum van 1951. De stijging van de wereldvoorraad in het seizoen 1952/1953 was voor 84 procent het gevolg van de toeneming der voorraden in de Ver. Staten. De enige andere landen, waar de voorraden in belangrijke mate zijn gestegen, zijn Bra zilië en de Soedan. In bijna alle andere exporterende landen waren de voorraden einde Juli j.l. kleiner dan op 31 Juli 1952. Behalve in Zweden, Zwitserland, Italië en Engeland waren de voorraden in de importerende landen op 31 Juli j.l. onge veer voldoende om gedurende drie maanden in de behoeften te voorzien, hetgeen als het minimumpeil der werkvoorraden is te beschouwen. De prijspolitiek, welke thans in de meeste exporterende landen voor katoen wordt gevolgd, heeft ten doel de prijzen te ver lagen tot een niveau, dat liquidatie van de overtollige voorraden mogelijk maakt. Advertentie Iedereen is even verrukt van die geurige, goudgele Del Monte Ananas. Niet te zuur en niet te zoet - Del Monte heeft iedere bekoring van de sappige, verse vrucht. Proef, en U weet waarom Del Monte over de hele wereld het begrip is voor natuur-zuivere vruchtenconserven. (Van onze verslaggever) Opnieuw heeft de Haarlemse recht bank zich Donderdag tijdens een lang durige en nu en dan bewogen zitting uitvoerig beziggehouden met de zaak tegen de Aalsmeerse bloemenkweker NI. B. Zoals wij reeds vorige week meldden, stond B. terecht terzake van ontduiking van belastingplicht volgens het Buiten gewoon Navorderingsbesluit 1945, van inkomsten- en vermogensbelasting, zulks tot een bedrag van in totaal ruim f 230.000. Voorts werd hem verduistering van hetzelfde bedrag te laste gelegd ten na dele der familieN.V., die een bloemen- kwekerij drijft en waarvan hij directeur is. Tenslotte vervalsing van. handteke ningen op kwitanties van leveranciers, die als bewijs zouden moeten dienen om de onkostenrekening der N.V. op te voeren, zodat het belastbare actief klei ner zou worden. Door de Officier van Justitie werden, naast de 15 reeds gehoorde getuigen, nog twee nieuwe getuigen voorgebracht. Een dezer getuigen. D. B., broer van ver dachte. achtte zich grotelijks benadeeld in zijn winstaandeel over een aantal jaren. Lange tijd had hij zelfs helemaal geen winstuitkering gehad; men had hem dan gezegd dat er geen winst ge maakt was. Tussen de beide broers kwam het een ogenblik tot een heftige woordenwisse ling, waarbij zij eikaars verklaringen wederzijds als leugens bestempelden De officier van Justitie, G. W. F. van der Valk Bouman. loofde in zijn requi sitoir de activiteit der Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD), die z.i. het onderzoek met grote objectiviteit en grondigheid had uitgevoerd. Hij schetste dit moeizame en langdurige on derzoek in zijn opvolgende fasen. Ten aanzien van de verduisteringen ten na dele der N.V. merkte hij op dat het moeilijk is na te gaan in wiens zak het verduisterde geld uiteindelijk terecht ge komen is. zulks te meer nu de broers, die met verdachte aandeelhouders der N.V. zijn, zich van het afleggen van ge tuigenverklaringen hebben verschoond. Het is best mogelijk, aldus de officier, dat ook zij iets van de buit hebben op gestreken. Hij kenschetste verdachte als een grote knoeier en zwarthandelaar, een karakterloze figuur. HU citeerde dr. Colün, die in 1939 de zwarthandelaars onvaderlandslievende schobbers had genoemd. „Welnu," aldus de Officier, „hier zit er een." HU eiste tenslotte een gevangenisstraf van drie jaar, met aftrek van voorarrest, (Ver dachte heeft reeds ruim een jaar in voorarrest doorgebracht.) De eerste raadsman, prof. mr. G. M. G. H. Russel, schilderde in zijn pleidooi uitvoerig de verhoudingen in de wijd vertakte familie, waarvan deze zaak niet los te maken is. Er is steeds een goede verstandhouding tussen de orders-parti cipanten in de N.V. geweest, uitgezon derd de ene broer, die tevoren op de zit ting als getuige gehoord was. Enkele schoonzusters hebben echter uit afgunst gestookt, waarbij ook de boekhouder van de N.V. zich niet onbetuigd gelaten had. Men had het zover gedreven, dat een aandeelhoudersvergadering werd uitgeschreven, waarop de directeur (verdachte M. B.) ontslagen zou worden. Op de bewuste aandeelhoudersvergade ring kreeg deze echter het volledige vertrouwen. De betrouwbaarheid van de boekhou der, die vorige week reeds zeer bezwa rende getuigenissen had afgelegd, werd door de verdediger zeer in twijfel ge trokken. Zijn machinaties had hij bij de familie gestaafd met mededelingen over knoeierijen door verdachte in de boe ken, die reeds van jaren terug dateer den. Hijzelf was echter, aldus de ver dediger, minstens mede-verantwoorde lijk voor de gevoerde boekhouding. „Welnu, öf deze getuige is medeplichtig, resp. mededader geweest, öf hij heeft onware verklaringen afgelegd," zo zei prof. Russel. Deze raadsman kon het verder niet eens zijn met de lof, die de Officier aan de FIOD heeft toegezwaaid. Het onder zoek is z.i. eenzijdig en bevooroordeeld geweest. Door het optreden van de op- sporigsambtenaren der FIOD, die de ge tuigen bij hun verhoren verkeerde wets artikelen voorhielden, zijn de laatsten geïntimideerd geraakt en hebben om zichzelf schoon te praten alle schuld op verdachte geworpen. „Dit optreden van de FIOD kan niet door de beugel," al dus prof. Russel. Op grond van het feit, dat het tenlaste gelegde niet bewezen was, concludeerde hij tot vrijspraak. De tweede raadsman, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, betoogde, dat de ver schillende punten der tenlastelegging met elkaar in strijd waren. Hierom zou de dagvaarding nietig verklaard moeten worden. Op grond van enkele andere argumenten concludeerde ook hij tot vrijspraak wegens gebrek aan bewijs en verzocht tenslotte de rechtbank verdach te onmiddellijk in vrijheid te stellen. De rechtbank achtte hiervoor geen termen aanwezig en bepaalde de uitspraak op 10 December a.s. Advertentie f* oede sigaren-kenners zijn ^"^met Sinterklaas de „mak kelijkste mannen" op Uw lijst' je. Voor hën hoeft U niet lang te piekeren. Zij hebben een rotsvaste voorkeur, een fijne neus voor 't beste. Geloof ons: U künt zo'n kenner niet ver rassen U kunt hem slechts gelükkig maken. Geef hem Velasques Sigaren: daar rékent hl) op! B. en W. van Amsterdam hebben de indruk, dat de regering niet steeds re kening houdt met de offers, die Amster dam voor het in stand houden van cul turele instellingen, welke ook voor niet- Amsterdammers van belang zijn, brengt. Zij kunnen de gedachte aanvaarden dat de muziek-dramatische kunst in Ne derland niet aan één Opera voldoende heeft, doch zijn van oordeel, dat naast 'n volledig geoutilleerde nationale opera voor een soortgelijke instelling in Ne derland geen plaats is. Zij sluiten zich dan ook aan bij het standpunt van de regering inzake subsidiëring van de Utrechtse opera. Intussen hebben B. en W., zo delen zij verder in hun Memorie van Ant woord op het afdelingsverslag van het ohderzoek der Gemeentebegroting 195J mede, een voorlopig schetsplan voor een operagebouw laten opmaken en een be groting van kosten. B. en W. hopen, zoals gemeld, een voorstel te doen be treffende de plaats van dit Operage bouw. Het ligt in hun voornemen in de wen voor de cultuur te stichten. De nieu- wenvoor de cultuur te stichten. De nieu we vleugel van het Stedelijk Museum zal vermoedelijk in de zomer van 1954 in gebruik kunnen worden genomen. Hef Stedelijk Museum zal dit jaar onge veer 200.000 bezoekers tellen tegen 113.107 in 1951 en 163.063 in 1952. Het Waaggebouw is ongeschikt voor Histo risch Museum en B. en W. zullen dan ook een plan voor een nieuw museum laten ontwerpen. Zij achten financiële steun aan het amateur-toneel voors hands niet verantwoord. Wat het Concertgebouw betreft, B. en W. hebben de indruk dat de scheiding tussen het gebouw en het orkest be vredigend werkt. Binnen niet te lange tijd zal een definitief bestuur voor de Stichting, waarin het orkest is onder gebracht, kunnen worden gekozen. In zake de klachten over de verhuring van het gebouw voor jazz-orkesten en film voorstellingen onthouden zij zich van een oordeel, omdat de N.V. het ge bouw verhuurt. In afwachting van de oprichting van een Nationaal Ballet, dat niet voor 1 September a.s. zal kunnen beginnen, zijn B. en W. bereid enkele in het seizoen 19531954 optredende ballet groepen voor financiële steun voor te dragen. Het bestuur van de Stichting „Kunst- maand Amsterdam" en het Holland-Fes tival zijn aan het overleggen om na te gaan welke manifestaties kunnen wor den gecombineerd. In de raad was ge vraagd om het Holland Festival te ver plaatsen naar September, hetgeen voor Amsterdam gunstiger is, maar B. en W. menen dat dit niet gebeuren kan, omdat de medewerkende kunstinstel lingen voor de overige jaargedeelten dan JuniJuli reeds volledig bezet zijn. B. en W. van Amsterdam zUn van mening, dat de aanleg van de Hem- tunnel, evenals die van de IJ-tunnel, zo spoedig mogelUk dient te geschieden. De hinder, die de scheepvaart van de Hembrug ondervindt, heeft het toelaat bare overschreden en wordt nog steeds groter, niet alleen omdat deze brug ten behoeve van het spoorwegverkeer veel gesloten moet worden, doch ook rela tief omdat de scheepvaart steeds toe neemt. B. en W. vragen zich in hun Memorie van Antwoord op het verslag van het raadsonderzoek der gemeen tebegroting 1954 af, of in afwachting van een spoedige aanleg van een spoor wegtunnel bij de Hembrug de Nederl. Spoorwegen niet reeds een beperking van de treinenloop over deze brug zou den moeten bewerkstelligen, opdat aan de (primaire) belangen van de zee scheepvaart niet te grote schade worde toegebracht. In afwachting van het rapport van de ministeriële commissie inzake oeverver bindingen. Noordzeekanaal en IJ, is het B. en W. niet mogelijk hun stand punt te bepalen over de vraag of brug gen moeten worden gelegd over het IJ nabij Schellingwoude en het Amster dam-Rijnkanaal. Aangenomen mag worden, dat het Amsterdam-Rijnkanaal in de loop van 1954 op zijn volle breedte en diepte zal worden gebracht, zo delen B. en W. verder mede. Het is steeds de bedoeling geweest van het Amsterdams gemeentebestuur dat dit kanaal ook des nachts bevaren zal kunnen worden. In welke mate hiertoe nachtverlichting langs de ka- naalboorden zal moeten worden aange bracht, is een punt, waaromtrent nog geen zekerheid bestaat. B. en W. zullen dienaangaande het nodige overleg ple gen. Het aantal kunstenaars, dat van de sociale bijstandsregeling voor kunste naars gebruik maakt, stijgt. Daarom wordt voor 1954 een uitkering geraamd voor gemiddeld 100 personen gedurende 32 weken. Een grote stijging vari de nood onder de beeldende kunstenaars wordt echter niet verwacht. In het rapport van het Prins Bern- hardfonds wordt critiek uitgeoefend op deze bijstandsregeling, maar B. en W. menen dat wijziging niet nodig is. De regeling wil niet anders dan steun zijn maar steun met een opbouwend karak ter. De Officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft een jaar ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk en onder toezicht stelling van de centrale vereniging, geëist tegen twee inwoners van Lochem, die ervan 'beschuldigd werden in September j.l. de auto van Wim Sonneveld op de Kei zersgracht te Amsterdam te hebben ge stolen. Verdachten, een 23-jarige chauffeur en een 22-jarige boerenzoon, waren naar Amsterdam gekomen en hadden daar de bloemetjes buiten gezet. Toen hun geld op was, zijn zij op zoek gegaan naar een auto. Na langdurige omzwer vingen kwamen zij terecht op de Kei zersgracht en reden met de auto van Wim Sonneveld weg. Een der verdach ten erkende het raampje van een der portieren te hebben opengedrukt, zodat zij in de wagen konden komen. Beiden hebben de draden van het contact bij de motor dermate bevestigd, dat zij konden wegrijden. De chauffeur ging achter het stuur zitten. Na een bezoek aan een sloper in Apeldoorn, met wie de chauffeur al eerder onderhandelin gen had gevoerd over de aankoop van een oude vrachtwagen, reden zij door in de richting Loenen. Aan de Loenen- seweg stapten zij uit de auto en lieten hem langs de weg staan. Dit was vol gens de Officier geschied, omdat de benzine op was, volgens de verdachten omdat zij tot „inkeer" waren geko men. Over beiden is een psychiatrisch rap port uitgebracht. Zij worden verminderd toerekeningsvatbaar verklaard. De ver dedigers pleitten clementie. Uitspraak 10 December. Ten aanzien van de beheersvorm van de luchthaven Schiphol delen B. en W. van Amsterdam de Raad mede, dat hierover zo spoedig mogelijk met het Rijk tot een overeenstemming moet worden gekomen. De besprekingen, die op het ogenblik op het hoogste niveau worden gevoerd, betreffen een paar principiële punten, waaromtrent een beslissing moet wor den genomen. Na deze beslissing zullen geen ernstige belemmeringen meer in de weg staan aan een algehele overeen stemming over de verdere uitwerking, zo verwachten B. en W. Het plan bestaat, zo delen B. en W. verder mee, in 1954 te geraken tot vol tooiing van de verlenging van baan 19 (Noord-Zuid) tot 2550 meter, waarmee in 1953 een aanvang is gemaakt, als mede het aanbrengen van een „slecht- zicht-naderingsverlichting" voor deze baan. Voorts zullen de wachtkamer in tercontinentaal, de aankomsthal, het res taurant „Aviorama", het dekterras van het café „De Wijde Blik", de keukens van de wachtkamer Europa en van het restaurant vergroot worden. De uitbreiding van de wachtkamer intercontinentaal zal o.m. een passende accommodatie krijgen voor hen, die inter continentale reizigers uitgeleide doen. Daarmee zal aan een, vooral bij het vertrek van emigranten, zeer onbevre digende situatie een einde zijn gemaakt. In het verslag over 1952 van de P.T.T. wordt de onzekerheid omtrent investe ringsmogelijkheden op enigszins lange termijn een ernstige belemmering ge acht voor het beleid. Steeds blijft de kans bestaan, aldus het verslag, dat de plannen, kort voordat aan de uitvoering wordt begonnen, door een beslissing van de wetgever moeten worden herzien. Reeds zou een meer efficiente werkwijze kunnen worden bereikt wanneer enig inzicht werd verkregen in de grootte der bedragen, die de regering op enigs zins lange termijn voor investering be schikbaar kan stellen. Engeland had moeten winnen van Hongarije, vind ik. En als u vraagt waarom, dan weet ik eigenlijk maar één ant woord: omdat het nu een maal zo hoort. Negentig jaar lang heeft het Engels elftal „thuis" gewonnen; er nou lijkt het mij be paald een inbreuk op de goede gang van zaken als zulks ineens in het een en negentigste jaar verandert. Con servatisme zegt u? Welnu, geen vooruit gang is denkbaar zonder voort zetting. Te verlangen dat de traditie wordt voortgezet is een vorm van opperste progressiviteit. Zo ge zien heeft de Hongaarse, volksdemo- cratische, vooruitgang volkomen ge faald. Sterker: Hongarije hééft ver loren. Nog sterker; Britannia rules the waves. Een 35-jarige Amsterdamse en een 55-jarige Haagse koopman-importeur, die in het eerste kwartaal van '52 hun administratieve bemiddeling hadden verleend bij koperleveranties van Bel gië uit via Rotterdam naar Oost-Euro pa, zijn vanmorgen door de Rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Beiden, bonafide zakenlieden met een blanco strafregister, was overtre ding van het deviezenbesluit ten laste gelegd, n.l.: het op de aanvraag tot invoer van koper uit België ver melden, dat dit voor verkoop of ver bruik in Nederland bestemd was, ter wijl het koper in werkelijkheid ver scheept werd naar het gebied achter het IJzeren Gordijn. Het betrof hier twee transacties van resp. 100.000 en 150.000 kilo rood koper, die een geza menlijke waarde van meer dan eén millioen gulden hadden. In tegenstelling met een uitlating van de Ned. Kath. Bond van Handelaren in Brandstoffen dat er een alarmerend tekort aan anthraciet zou bestaan bij de kolenhandel, vernemen wij ten depar- temente van Economische Zaken aat dit zeker met het geval is. Dit betekent niet dat deze brandstof volop te kry- gen zou zijn. want er bestaat over de gehele wereld een tekort aan anthra ciet, terwijl de vraag naar dit product gestadig toeneemt. Maar het is niet zo, dat er geen anthraciet te verkrijgen zou zijn omdat er een alarmerend tekort zou bestaan. Bovendien heeft ons land dit jaar 77.000 ton meer anthraciet kun nen importeren dan vorig jaar hetgeen de algemene situatie gunstig beïnvloedt. Het te Djakarta verschijnende blad „Suluh Indonesia" heeft in regerings kringen vernomen, dat de regering nog vóór eind 1953 duidelijke stappen zal doen om de Indonesiseh-Nederlandse Unieban op te heffen en de kwestie- Irian (Nieuw-Guinea) op te lossen. Het blad kreeg echter geen toelichting wat met duidelijke stappen bedoeld wordt, doch neemt aan, dat de Indonesische re gering maatregelen zal treffen om de Unieband unilateraal te slaken en een provincie West-Irian te vormen. De bondsvoorzitter van de Ned, Ka tholieke Kleding- en Textielarbeiders- bond „St. Lambertus", de heer H. A. C. Huijsmans, heeft tijdens een vergade ring te Helmond medegedeeld, dat er Dinsdag overeenstemming is bereikt tussen de werkgevers- en werknemers organisaties in de textielindustrie om de 5 pet. loonsverhoging als compensa tie voor de huurverhoging ook voor de arbeiders en arbeidsteis beneden de 23 jaar toe te passen. Bovendien is er overeenstemming bereikt om het basis- loon voor de geschoolde werknemer met twee cent per uur te verhogen. Daarnaast is de gemeenteclassificatie van 13 tot 10 teruggebracht, met dien ver stande, dat de loonvloer in de laagste gemeenteklasse omhoog gebracht is. Een en ander betekent, dat geschoolde ar beiders ongeveer acht cent, per uur ver hoging krijgen. Vannacht, omstreeks drie uur, is het Russische schip „Karna", dat gister avond aan de grond was gelopen in de Schelde bij de „Schone Waardin" zon der assistentie vlotgekomen. Het heeft zijn reis echter niet kunnen voortzetten; op de rede van Vlissingen is het schip aan de ketting gelegd, daar het door zijn vastlopen schade heeft toegebracht aan de zinkstukken aan de voet van de dijk bij Rammekens. Het Russische schip is aan de ket ting gelegd omdat het een vergoeding van f80.000.— moet storten. Op de Benoordenhoutseweg in Den Haag is een vrachtauto, bestuurd door de 22-jarige C. van Vliet uit Rijnsburg, tegen een lantaarnpaal aangereden en vervolgens in een sloot terecht geko men. De bestuurder, die de macht over zijn stuur was kwijtgeraakt, werd ge dood. Zijn 57-jarige vader en zijn 16- jarige broer, die mede in de cabine 'zaten, kwamen er met een nat pak van af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5