KAMER verbaasd over houding van D r. de P.v.d.A. Schouten: Inbreuk regeringssta op het ndpunt ofóerVOH. s AGFA ISOLETTE Verlaging inkomstenbe lasting weinig „gericht" Vergeten groepen vergeten MULDER Telefoneren wordt wetenschap De gemeenschappelijke markt Exportcredieten KREOFLAVON NU OOK VOOR f Eerste Kamer over vereveningsheffing Gee£ 's wat anders - Geef 'n ties wijn In het zand van MARS FR/C DE NOORMAN Helicopter poogt te landen op terrein H.A.L. LEDEN EERSTE KAMER: Fred Hotchkiss loopt op klompen De herstelbetalingen van Japan en Indonesië Geef echte wijn Geef import wijn A LC IE RA Zestiendelige interlocale gids Nieuwe systeem sluit meer aan bij interne logica P.T.T. dan bij verlangens gebruikers Districtsgids Utrecht verschijnt 1 December Wee U/if* v scAe*ik£ üfjjfp Sc/tesrfct L/re&tqjCc f - - H Examens »RortiweId": nieuwe sterke staalsoort Winter in handen en voeten de meest geliefde 6x6 camera J 8 punten die pleiten QQ voor de Isolette wan T. O O 4 mil*6,dus 12 opnamen op ee" Waarop is afwijzing van prof. Romme's voorstel gebaseerd? Auto van dijk; bestuurder gedood door ARTHUR C. CLARKE VRIJDAG 27 iNUVLivlDLK. 1953 FAGliMA j. (Van onze parlementaire redacteur) winder dan achttien sprekers hebben nu in twee dagen over de proble- die met het departement van Economische Zaken samenhangen, ge in -en.' Hierbij waren ook de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de in- strialisatie en de middenstandskwesties aan de orde, om slechts de voor- facetten te noemen, die Economische Zaken tegenwoordig dimen- isCs Seven, die dit departement even interessant als ingewikkeld maken. Veel er gepraat over de grote factoren werkgelegenheid en export, die met de j, opkracht en de industrialisatie een kringloop vormen, zoals de heer Weiter j zag, waarin hij ook het belastingbeleid zeer bewust als belangrijke scha- HI3Ü fcf n Arroi* rln ficnnln nnlUinlr 71 n TTomnn mSnlcIon T ï-ïl kaal ^at Plaatste. Over de fiscale politiek heeft de Kamer minister Zijlstra heel wensen voorgehouden. Zowel de heer v. Leeuwen (V.V.D.) als de ^elter (K.N.P.), Janssen (K.V.P.) en ds. Zandt waren van oordeel, ,at het fiscale klimaat ook na de thans ingevoerde belastingverlagingen nog e nS geen opgelost probleem is. De heer v. Leeuwen was het meest drastisch sprak van een triest stagnatie verschijnsel, waarvan ons economisch leven 'A geeft. Onze fiscale politiek is namelijk gericht op het maken van over rotten, waaraan een leningspolitiek is verbonden, die de besparingen doet 'Wezen in plaats van ze naar het bedrijfsleven te voeren, waar wij juist Sl risicodragend kapitaal verlegen zitten. Men zal al deze moeilijkheden rhts met een heel andere belastingpolitiek kunnen oplossen. De heer aisse (K.V.P.) zag de belastingfaciliteiten vooral als het middel bij een °nJunctuuromslag, die reeds door velen wordt voorzien. ten buiten de grenzen van het land. Zo liet de heer Weiter blijken dat hij wel voor overheidsinvesteringen kon voelen mits deze op z.g. basisindus trieën betrekking hebben. Hij noemde in dit verband het soda-project van Delfzijl, dat ook door de heer Blaisse werd besproken. Deze zou er gaarne een Benelux-bedrijf uit zien groeien. Het Belgische concern van Solvay zou hierin dan geen concurrerende maar een deelnemende rol gaan vervullen. De heer Kikkert (C.H.) daarentegen liet doorschemeren dat dit bedrijf beter een echt Nederlands bedrijf kon blijven. De heer Janssen (K.V.P.) heeft ge sproken over de inwisselbaarheid der valuta's, waarin hij de beste mogelijk heden voor een verdere ontplooiing van G het middelpunt van de beschou- lngen stond een kwestie die voor een jr°°t deel bij Buitenlandse Zaken huishoort, n.l. de integratie van Europa, .prekend over de economische eenwor- lng van Europa staat men al meteen riet twee benen op het terrein der po- 'tieke eenwording en daarbij lagen de ahknopingspunten in verband met de esprekingen van de zes ministers op =een honderd pas afstand van de ver gaderzaal van de Tweede Kamer voor hand. Het standpunt van de heer Jederhorst, dat wij ons toch niet te ®el door het verlangen naar een ge meenschappelijke markt moeten laten 'jjeesleuren met verwaarlozing van de ^gelijkheden die er liggen op het ter- [ein van de algemene conjunctuur-poli- mek, heeft de Kamer nogal verontrust, det felst reageerden dr. Schouten (A.R.) de heer Blaisse (K.V.P.), die het ge- (aar signaleerden dat bij het achter- bellen van de gedachten aan een ge meenschappelijke markt in feite de m°ördinatie achterop zou raken en dat daarvan ernstige gevolgen te wachten Zijn. Ook sprak dr. Schouten van een Rustige inbreuk die de heer Neder- d°rst heeft gemaakt op het' regerings beleid. Beiden hielden vast aan de ge dachte dat in het belang van Europa en Van Nederland de samenwerking tussen Politieke en economische integratie niet haag worden vergeten. De heer Blaisse vooral was teleurgesteld dat deze ver klaring van een lid van de P.v.d.A. kwam op een ogenblik waarop de Ne derlandse regering haar inzichten, die. Zij gedragen weet door de Kamer, naar brel?St in de onderhandelingen landen mmisters van de zes Europese st-at?,? de"h!er ^Teiter, dié han. dc inte rn™ vai1 ®ur°Pa als een middel tot compensatie van de verliezen die ons irs eft geleden gaarne mede werkt, kon voor de koerswijziging van de Partij van de Arbeid op dit weinig gelukkig moment geen waardering heb ben. De heer Janssen raadde met hem de regering aan op het gebied van de export een meer agressieve houding aan te nemen wanneer blijkt dat an dere landen dit ook tegenover ons doen. Wanneer men, zoals in Duits land, met milliarden aan exportcredie ten werkt, moeten wij er ook meer voor over hebben, zei .de heer Weiter. Vele andere kwesties, die de Kamer heeft besproken, voerden de gedach- Advertentie KANS "op verkoudheid? voorkomt en geneest Geen snoepje, maar't helpt 20 tabletten 75 et. „AMSTERDAM: Doctoraal wiskunde Wansdronk (Amsterdam). Cand. wis- natuurk. mej. J. H. Pet, D. H. van ®eest (Amsterdam) en G. A. Wesselink ^Heemstede). AMSTERDAM: Bevorderd met lof tot 5°ctor in de letteren en wijsbegeerte op Proefschrift: „Structurele analyse van visueel taalgebruik binnen een groep ~°Ve kinderen" pater B. Th. M. Ter- °Ort S.J., geb. te Groesbeek. j Doctoraal rechten H. C. G. L. Polak, C. Kramer en J. D. J. Idenburg (Am- ^•®rdam), doctoraal politieke en sociale otensch. (sectie A) J. M. Brand (Am- j^rdam) en met lof doctoraal Spaans G. Römer (Amsterdam). jDrRECHT, cand. wis- en natuurk. U\>: F. v. 't Veer, Utrecht; cand. wis- en •atuurk. (D): H. M. J. Kinderdijk, m(:st; H. J. Chr. Berendsen en H. H. v. {r^neveld, Utrecht; cand. wis- en na- (J): J- B. Kloosterman, Utrecht; otoraal wisk.: pater M. G. Kuipers, Arecht en J. Ponstein, Wageningen; jj.ctoraal' natuurk.: M. G. A. Hoens, biecht; cand. rechten: mej. W. J. Rijn, otterdam; doctoraal Indisch recht; J. Zeldenrijk, Naarden-Bussum; H. C. ey, Utrecht en D. Schaafsma, Zwolle. 0 AMSTERDAM. Bevorderd tot arts Terpstra, B. A. Verhey, M. C. de <A^e' J. H. v. d. Wal en H. Damsma j "nsterdam). Artsexamen le ged. mej. J Janse, L. Knook, W. Kleis, M. M. (a Bussel, R. J. Greeven, S. Reede (Ei?^erdam) en W. G. J. van Sambeek V£j«dhoven). 'ieid*1 ^r"se staalma-atschappij te Shef- bii heeft bekendgemaakt, dat zü kelk Va' een staalsoort ontdekt heeft, onv .6 V< (1 sterkere lassen toelaat dan sta <!rscbillig welk van de bekende Walsoorten. "TortiwefJ» werd, dat het nieuwe staal, te sna genaamd, drie keer zo gro tere st- ,ngen kan weerstaan als an- iassen „„j0 orten> welke zich laten tegen hn™ het uitstekend bestand is h'lzonder emPeraturen. Dit zou het 11 straalm^sehikt maken voor mantels de handel zag. Hij waarschuwde echter tegen de pogingen van de Duitse minis ter Erhard, die er op uit blijkt te zijn de Europese Betalings Unie prijs te ge ven wanneer hij dit op zijn weg naar de inwisselbaarheid van de Europese va luta tegen dollars tegenkomt. Hij wees er de minister ook op, dat Nederland van zijn handelspartners dezelfde voor waarden dient te eisen waaraan het zelf voldoet. Voorts dat wanneer de prij zen op de internationale grondstoffen- markt dalen daarvan ook in de prijs van het eindproduct dat Nederland af levert iets zal moeten blijken. De heer Blaisse bracht een plan naar voren om de aankoop van grondstoffen voor onze industrie te vergemakkelijken door een bufferpool op te richten. Hierin zou het bedrijfsleven zich op lange termijn kun nen voorzien van grondstoffen en haar behoeften op dit elementaire punt vei lig weten. Van zuiver interne aard was o.m. de kwestie die de heer Roemers (P.v. d.A.) de minister voor ogen hield. Na melijk in hoeverre de overheid zich met investeringen bezig moet houden. HU herinnerde daarbij aan het visitekaartje dat minister Zijlstra bU zijn ambtsaan vaarding had afgegeven, waarop de P.v.d.A. duidelijk had gelezen, dat de vrUheid van consumptie en van arbeid onaangetast moeten blUven. Daarin kan men de bewindsman wel volgen maar men wil nu wel eens weten wat de mi nister precies met basisindustrieën be doelt, als hU zegt dat hij rechtstreekse overheidsfinanciering daarvoor niet af- wijst. Hij vergeleek de vrUheid waar de minister over spreekt met een groot wa renhuis, waaraan men eigenlijk niets heeft wanneer men er geen welgevulde portemonnale op na houdt. De heer Roemers had ook bezwaren tegen de combinatie in de functies van directeur- generaal voor de energievoorziening en voor de industrialisatie in één persoon. Verschillende Kamerleden vroegen de minister of hij nu eindelijk eens met een wetsontwerp tot regeling van de po sitie der artillerie-inrichtingen wilde ko men. De heer Janssen vroeg aandacht voor de sigarettenindustrie, die in ver drukking schijnt te komen door de over heersing van de grote monopoliebedrij- ven. Vandaag zijn de ministers en de staatssecretaris de Kamer gaan antwoor den. Het debat zal vermoedelijk Dinsdag worden voortgezet. 41. „Wel, wel, wie hebben wij daarDe dwerg van koning Eric?" zegt een metaal achtige stem. Te laat bemerkt Pum-Pum, dat hij een vreselijke vergissing heeft gemaakt; in plaats van de deur van Eric's kerker heeft hij die van Sörli open gemaakt. Verlamd van schrik staart hij in het grijnzende gelaat van de duivelachtige hoofdman. „Dat is aardig van u, dat u mij komt bezoeken," gaat Sörli spottend verder. „Of was het soms de bedoeling uw meester op te zoeken? Dat zou tic u toch werkelijk moeten afraden. Men gaat niet in het midden van de nacht bij een koning op bezoek. En omdat de nachtrust van heer Eric mij zeer ter harte gaat, zal ik u nu moeten knevelen. Ge mocht het eens in uw hoofd halen, lawaai te maken, als ik weg ben." Nadat hij het arme kereltje een prop in de mond gestopt heeft en geboeid, verlaat de boosaardige man de cel, de deur zorgvuldig achter zich sluitend. „Ziezo," mompelt hij tevreden, „dat is, een onverwachte meevaller. En nu moet ik zo snel mogelijk het kind zien te vinden." Hij tuurt even naar de oplaaiende vuren in de verte en de mannen, die er omheen staan; dan sluipt hij geruisloos naar de rotswoning van Ragnar. Gespannen luistert hij even bij de berenhuid, die het hol afsluit, gluurt voorzichtig door een kier en glijdt dan naar binnen. Het half gedoofde houtvuur verspreidt een weifelend licht, niet veel, maar genoeg voor Sörli, om te zien, dat het kind er niet is. Teleurgesteld kijkt hij nogmaals rond of hij soms iets over het hoofd gezien heeft en wendt zich dan om, ten einde de kamer te verlaten. Doch dan ontmoeten zijn ogen iets, dat hem ontzet achteruit doet deinzenwant in de deuropening staat, hoog opgericht. Ragnar! Advertentie Zwelling en jeuk verdwijnen door PU ROL. Doos 45, Tube 60 ct. Een helicopter van de Koninklijke Marine heeft gistermiddag zó laag boven de terreinen van de H.A.L. te Rotterdam gevlogen dat sommige toe schouwers zelfs het idee kregen dat het toestel op een van de gebouwen zou landen. Blijkens onze informaties gold het hier een onderzoek naar de moge lijkheid of een helicopter op de terrei nen van de H.A.L. zou kunnen landen. Men kon ons niet mededelen waarom dit onderzoek werd ingesteld. Advertentie 1 Haarscherp tekenende AGFA AGNAB 5 Compleet Ingericht voor llitjlotografie» lllticontact en opsteekschoen voor synchro 1:4.9 met Varlo sluiter Deze lichtsterke 4,5 lam Is Ideaal voos alle soorten kleuropnamen Tot tn de kleinste onderdelen een ver» lijnde predsie-csmera flitser 6 Rompontspanner 7 Handig van vorm, traai van uiterlijk 8 Ongekend laag in prijs Vele leden van de Eerste Kamer kun nen zich in algemene zin zeer wel ver enigen met het de regering voor ogen staande financiële beleid, zoals dit is geformuleerd in de millioenennota 1954. Wanneer men echter over „gerichte" belastingmaatregelen spreekt en bij be lastingverlaging in de sfeer van het be drijfsleven nauwkeurig op die „gericht heid" met name op daadwerkelijke investering wil toezien, is er van „gerichtheid" in deze zin bij de verla ging van het tarief der inkomstenbelas ting weinig te zien. De belastingverla ging is voor een dergelijke verbetering van het industriële en financiële klimaat niet ten volle tot haar recht gekomen Aldus het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het complex van be lastingmaatregelen dat 1 Januari a.s.. naar de Regering zich voorstelt, in werking zal treden. In het V.V. wordt de vraag gesteld, of er gezien de plotselinge aanvullende belastingverlaging van f 175 millioen voor de Inkomstenbelasting, intussen op belangrijke punten van financieel ka rakter misschien een wijziging in de vooruitzichten is opgetreden? Verscheidene andere leden merkten op, dat m de huidige toestand van na genoeg volledige werkgelegenheid, theo retisch gezien, geen belastingverlagin gen passen. Zij menen dat de conjunc turele ontwikkeling thans de vereiste matiging zal moeten opleggen aan maat regelen ter bevordering van een struc tureel geboden werkgelegenheidspolitiek. Deze leden achtten voorts de belasting verlaging te eenzijdig gericht op ver mindering van de lasten voor het be drijfsleven met verwaarlozing van het andere aspect, verhoging van de koop kracht voor vele lagen der bevolking. Voor enige leden was het beleid dat de regering voert, en dat neerkomt op het zich laten leiden door de Tweede Kamer, wanneer deze maar voldoende druk uitoefent (blijkend uit het ingaan op de voorstellen tot meer algemene verlichting der loon- en inkomstenbelas ting speciaal voor de middengroepen) een bedenkelijk verschijnsel. Dat het budgetair perspectief sedert medio 1953 sterk is verbeterd, toont de regering niet aan. Men is eerder geneigd te stellen, dat de verhoging der pensioenen en de uit keringen aan gerepatrieerden uit Indo nesië de situatie nog ongunstiger heb ben gemaakt. Een ernstig punt van zorg is voor deze leden de ook nu wederom gebleken omstandigheid, dat, zodra de- flatoire tendenzen werkzaam worden, de belastingschroef niet onverwijld kan worden, althans niet wórdt terugge draaid. Zij zijn het met de minister eens, dat de mogelijkheid om met langlopende leningen de kas 1954 te financieren reëel aanwezig is te achten. Zij merken mét nadruk op, dat wan neer de regering voOr de z.g. „vergeten groepen'' een compensatie in de huur verhoging wil geven, doch „voor andere groepen dezelfde verantwoordelijkheid niet kan aanvaarden", zoals ia gezegd, dat een vrijwel volkomen distanciëring betekent van andere „vergeten groepen". Hoewel het natuurlijk uiterst moeilijk is deze „vergeten groepen'' te definiëren, staat het onbetwistbaar vast, dat deze groepen omvangrijk zijn, en dat er nood geleden wordt. Vele andere leden behielden zich voor omtrent de mogelijkheid van bud- getaire bezuiniging bij de algemene be schouwingen over de rijksbegroting- 1954 met de regering van gedachten te wisselen Enkele leden waren van oor deel. dat de politiek van te lage ramin gen met hoge meer-opbrengsten aan belasting, thans verstandig blijkt te zijn geweest, daar op deze wijze de staatsschuld sterk kon worden vermin derd en voorts de Rampschade onmid dellijk kon worden opgevangen en in- flationistische tendenzen de kop werd ingedrukt. Vele andere leden wa ren het met dit oordeel allerminst eens. Deze leden beschouwden voorts de be wering, dat bij omslag der conjunctuur de belastingen wellicht een milliard minder zouden opbrengen, als een vol komen slag in de lucht. De Amerikaanse conducteur Fred Hotch kiss, de uitvinder van de „diketrain", is gisterochtend met zijn echtgenote door Utrechts burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz in diens woning ontvangen. Hotch kiss was gisteren zeventien jaar getrouwd. Ter gelegenheid daarvan kreeg hij van de burgemeester een grote taart aangeboden, met daarop een gelukwens en zeventien brandende kaarsjes. Tevens ontving hij een paar echte Hollandse klompen. Ofschoon Hotchkiss, die zich van zijn schoenen ont deed en in de „wooden shoes" stapte, zich zeer onwennig langs de persfotografen voortbewoog, werd hem door jhr. de Ra nitz verzekerd dat het toch heus zijn maat wel was. Verscheidene Eerste-Kamerleden ach ten de door Prof. Romme in de Kamer voorgestelde vrijstelling der vereve ningsheffing voor de eerste f 10.000. van de loonsom ener onderneming on doelmatig. Zij stelden, dat vrijstelling van omzetbelasting voor de kleinhan del veel doelmatiger zou zijn. Andere leden zouden gaarne weten waarop de regering haar onaanvaardbaarverklaring van Prof. Romme's voorstel nu eigenlijk heeft gefundeerd. Het wilde hun voorkomen, dat geheel ten onrechte een rechtstreeks bestem- mingsverband wordt gelegd tussen de vereveningsheffing en de financiering van de Noodwet Ouderdomsvoorziening in perspectief met de op komst zijnde wettelijke ouderdomsvoorziening. Die heffing op het bedrijfsleven zou dan onder de werking van de Noodwet alle ouden van dagen hun uitkering ver zekeren. Waarom zou deze plicht alleen op het bedrijfsleven rusten? Dit is fantasie, geen wettelijke constructie. Al dus lezen wij in het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over het vol gens voorstel per 1 Januari 1954 in gaande complex belastingmaatregelen. Voorts wordt bij de vereveningshef fing maar steeds haar oorsprong uit het oog verloren: een Duitse maatregel om het Nederlandse productiekostenpeil op te trekken naar het Duitse. En thans wordt zij als een element in de zake lijke kostprijs op één lijn gesteld met de normale kostprijsverhogende belas tingen als omzetbelasting en accijnzen. Het daarop gefundeerde argument, dat het onjuist is in de vereveningsbeffing persoonlijke omstandigheden in te vlech ten, leek hun daarom evenmin gegrond. Dr.Sudarsono, voorzitter van de Indon. „factfinding"-missie naar Japan is in Djakarta aangekomen om mondeling rapport uit te brengen over de capaci teiten van Japan om herstelbetalingen te verrichten. Dr. Sudarsono zeide, dat Japan bereid is herstelbetalingen te doen, doch de grootte van het bedrag is tot dusver niet vastgesteld. Wél is in dit kader een principiële overeenkomst bereikt over de berging van 60 schepen in de Indonesische wateren. Mr. A. W. Mesdag uit Hattem is vlak bij zijn woonplaats met grote snelheid van de Gelderse dijk gereden. De auto sloeg enige malen over de kop, waarbij de heer Mesdag uit de wagen werd geslingerd en gedood. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Over enkele dagen zal het eerste deel verschijnen van de nieuwe interlocale telefoongids, het reeds veel besproken boekwerk, dat, naar men weet, niet meer zoals vroeger uit twee delen zal bestaan, doch langzamerhand zal uit groeien tot zestien verschillende delen. De huidige situatie is reeds, dat de drie grote steden, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, niet meer in de interlocale gids voorkomen. Wanneer 1 December de gids voor het district Utrecht verschijnt, begint daarmee echter eerst recht de overschakeling op het nieuwe systeem, dat ons naast de kortgeleden reeds afgezonderde gidsen voor de drie grote steden, gidsen zal brengen voor dertien verschillende telefoondistricten, te weten: Haarlem, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Breda, Den Bosch, Maastricht, Arnhem, Utrecht, Zwolle, Hengelo, Leeuwar den en Groningen. Dit nieuwe systeem brengt een fun damentele verandering in de opzet van de interlocale telefoongids, welke voor heen geheel volgens het alfabet was in gedeeld. Wanneer men thans een tele foonnummer zoekt b.v. in Venray of Weert, dan kijkt men eenvoudig onder de letter V of W; in de toekomst zal de telefoongebruiker echter ervaren, ,dat Venray in de gids voor het district Maastricht is opgenomen en dat Weert onder Den Bosch valt. Het is deze nieuwe indeling, welke van het moment af. dat zij door de P.T.T. werd aangekondigd, tot veel cri- tiek aanleiding heeft gegeven; zij maakt het gebruiken van de interlocale tele foongids immers tot een veel gecom pliceerder aangelegenheid. Het is niet ondienstig, naar aanlei ding van deze bezwaren, de motieven te noemen, welke de P.T.T. bewogen hebben tot het afstappen van het ver trouwde systeem. Een van de voor naamste overwegingen is geweest, het verlenen van groter service aan de abonné's in kleine telefoonnetten. Bij de bestaande situatie beschikken deze abonné's slechts over een gidsje van de aansluitingen in dat kleine net, een gidsje, dat vaak geen grotere omvang heeft, dan een simpele kaart. Dit wü zeggen, dat deze abonné's voor alle ge sprekken, die zij met plaatsen in hun omgeving willen voeren, niet over tele foonnummers beschikken. Zij moeten zich dus de aanschaffingskosten ge troosten voor de gehele interlocale gids, waarvan zij echter maar een klein fragment practisch nodig hebben. Advertentie December is de maand van de geschenken: Sint Nicolaas, Kerstfeest, Oud-en-Nieuw. U behoeft zich geen rimpels in Uw voorhoofd te denken. Een fles BORDEAUX-wijn is immers altijd en voor iedereen een wel kom geschenk. Er is rode en witte BORDEAUX in verschil lende prijsklassen. Vraagt het advies van Uw wijn leverancier en verzoek hem de wijn in een geschenkdoos te verpakken. (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) 23 Toen Gibson uitgesproken was, stond hij over zichzelf verbaasd, hoe gretig en vol spanning hij wachtte op Jimmy's reactie. Hij vroeg zich af, wat de jongen ervan begrepen zou heb ben en in hoeverre hij hem van alles de schuld gaf, of hij meevoelend zou daad zijn of boos of louter verrast en ver legen. Het was plotseling van het aller grootste belang voor hem geworden, Jimmy's respect en vriendschap te win nen, belangrijker dan wat ook in het verleden. Alleen zo kon hij zijn gewe ten geruststellen en die beschuldigen de stemmen uit vervlogen jaren sussen. Hij kon Jimmy's gezicht niet zien, want de ander zat in de schaduw en het scheen een eeuw te duren, voordat hij de stilte brak. „Waarom hebt u mij dat verteld?" vroeg hij rustig. Zijn stem was volko men neutraal zonder sympathie, maar ook zonder verwijt. Gibson aarzelde alvorens te antwoor den. Die aarzeling was natuurlijk ge noeg, want zelfs tegenover zichzelf zou hij nauwelijks al zijn motieven hebben kunnen verklaren. „Het is nu eenmaal zo, dat ik het ver tellen moest," zei hij ernstig. „Ik zou me geen ogenblik gelukkig gevoeld hebben, voordat ik met je gesproken had. En bovendien had ik het gevoel, dat ik misschien op de een of andere manier zou kunnen helpen." Andermaal die enerverende stilte. Toen stond Jimmy langzaam op. „Ik zal nadenken over wat u me ver teld hebt," zei hij met een stem, die bijna geen enkele aandoening verried. „Ik weet niet, wat ik nu zou moeten zeggen." Toen was hij weg. Hij liet Gibson achter in een toestand van uiterste verwarring en onzekerheid, terwijl hij zich afvroeg, of hij zich al dan niet als een idioot had aangesteld. Jimmy's zelfbeheersing, zijn volstrekt niet rea geren, had hem zelf zijn zelfbeheersing, doen verliezen. Slechts van één ding was hij zeker: het vertellen van de fei ten had hem al in hoge mate opgelucht. Maar er was nog veel, wat hij Jim my niet had verteld. En er was inder- nog veel meer dat hij zelf nog niet wist. ZEVENDE HOOFDSTUK „Dit is volkomen krankzinnig!" bul derde Norden, terwijl hij er uitzag als een hoofdman der Noormannen, die tot razernij was vervallen. „Daar moet toch de een of andere verklaring voor zijn! Alle goden, er is op Deimos nog niet eens een behoorlijke manier om binnen te lopen hoe stellen ze zich voor, dat we daar lossen? Ik wend me tot de gou verneur en zal hem wel eens „Dat zou ik maar niet doen," viel Bradley hem met rustige stem in de rede. „Heb je dan niet op de onderte kening gelet? Dit is geen instructie van de aarde, die via Mars werd doorgege ven. Het komt van het bureau van de gouverneur zelf. De oudé mag dan al een bullebak zijn, maar hij doet niets zonder dat er een goede reden voor is" „Noem er dan eens een!" Bradley haalde de schouders op. .„Ik hoef Mars niet te besturen, dus hoe zou ik het dan kunnen zeggen? We zullen het gauw genoeg te weten ko men." Hij grinnikte even boosaardig. „Ik vraag me af, hoe Mac het zal opne men? Hij zal onze inloopbaan opnieuw moeten berekenen." Norden boog zich over het dash board en haalde een handle over. „Hallo, Mac hier de kapitein. Hoor je me?" Even was het stil; toen kwam Hil ton's stem door de luidspreker. „Mac is niet hier op het ogenblik. Zal ik de boodschap overbrengen?" „Ja, maar doe het voorzichtig. We hebben orders van Mars om onze rou te te wijzigen. We gaan niet via Pho- bos er werd geen enkele reden voor opgegeven. Zeg Mac, dat hij een inloop- baan naar Deimos berekent, en dat hij me die zo spoedig mogelijk geeft." „Dat begrijp ik niet. Deimos is niets dan een hoop bergen met geen „Ja, daar hebben we het al over ge had! Misschien horen we het wel bij aankomst. Zeg Mac dat hij zich met mij in verbinding stelt, zo gauw als hij komt." Dr Scott bracht Gibson het nieuws, toen'de schrijver juist bezig was om een van zijn wekelijkse artikelen persklaar te maken. „Het laatste nieuws is al gehoord?" riep hij gejaagd uit. „Onze koers is ver legd via Deimos. De kapitein is razend het kan ons een dag kosten." „Weet iemand ook waarom?" „Neen, het is een volslagen raadsel. We hebben geïnformeerd, maar Mars wil niets loslaten." Gibson krabde zich achter het oor, be dacht allerlei redenen, maar verwierp er de helft weer van. Hij wist, dat Pho- bos, de binnenmaan, als een basis ge bruikt was sinds de eerste expeditie Mars had bereikt. Op slechts zesduizend kilometer van het oppervlak van de planeet en met een zwaartekracht, die minder was dan. een duizendste van die van de aarde, was ze het ideaal voor dat doel. De lichtgebouwde wereldruim- schepen konden veilig landen op een wereld, waar hun totaal gewicht min der was dan een ton en het minu+en kostte om een paar meter te vallen. Een klein observatorium, een radiosta tion en een paar onder druk gehouden gebouwen voltooiden het comfort van dia nietige satelliet, welke slechts een1 dertig kilometer in doorsnee was. De kleinere en meer achteraf gelegen maan, Deimos, kon slechts op een auto matisch radiobaken bogen. De Ares zou in minder dan een week de haven moeten binnenlopen. Reeds was Mars een kleine schijf, waarop men zelfs met het blote oog al van alles on derscheiden kon. En er werd druk door verrekijkers ge tuurd en gediscussieerd aan de hand van kaarten en foto's. Gibson had een grote Mercator-kaart van de planeet geleend en was de namen van de voornaamste plaatsen en bijzonderheden uit zijn hoofd gaan leren namen, die meer dan een eeuw geleden gegeven waren door astronomen, die er zeker nooit van gedroomd hadden, dat die nog eens in het dagelijks spraakgebruik van de mensen een rol zouden spelen. Hoe poëtisch waren die oude kaartenmakers geweest, toen ze voor hun inspiratie grasduinden in de mythologie! Zelfs het kijken alleen al naar die woorden op de kaart deed je het bloed vlugger door de aderen stromen Deucalion, Ely sium, Eiumemdes, iArcadia,. AtlantUto pia, EosGibson kon zo uren achter een zitten, terwijl hij die wonderlijke heerlijke namen als liefkoosde en proef de op de tong en het gevoel had, alsof werkelijk Keat's betoverde vensters zich voor hem openden. Maar er waren geen zeeën, gevaarlijk of anderszins, op Mars hoewel er nog streken een zaam en verlaten genoeg waren. (Wordt vervolgd). Bij het nieuwe systeem, dat nu, om te beginnen, voor het district Utrecht wordt ingevoerd, zal een abonné in kwestie de beschikking krijgen over een dis'rictsgids, waarin hij derhalve alle telefoonnummers vindt, waar hij practisch mee moet werken en deze gids krijgt hij gratis. Men krijgt er ook in vermeld de netten uit de naaste om geving, die eigenlijk onder een ander district vallen. Een ander voordeel acht de P.T.T, dat men niet meer voor een telefoon nummer onder verschillende plaats namen zal behoeven te zoeken. De be staande indeling is namelijk niet zo ideaal als critici van het nieuwe systeem wel menen. Wanneer men om een voorbeeld te geven met Lopik Radio wil bellen, verwijst de huidige inter locale gids onder de letter L, naar niet minder dan drie plaatsen: „Zie onder Jaarsveld. Schoonhoven of IJsselstein", Dit inconvenient zal straks ondervan en één keer in de interlocale gids. dadelijk meer. Als bijkomstig voordeel noemt men nog, dat de nieuwe gidsen een hand zamer formaat krijgen dan de huidige dikke boeken, die niet blijven staan. Tenslotte betekent het nieuwe systeem een besparing van drukkosten, omdat alle plaatselijke gidsen vervallen en een telefoonnummer in de toekomst dus niet meer twee keer gedrukt behoeft te worden, te weten één keer in de locale en één keer in interlocale gids. Deze argumenten zullen inmiddels de bezwaren, welke reeds herhaaldelijk geklonken hebben, niet wegnemen. De critiek richt zich hoofdzakelijk tegen het feit, dat iedere telefoongebruiker geacht mag worden het alfabet te ken nen waar men voor naspeuringen in de bestaande gids mee kan volstaan doch dat het nogal dwaas lijkt van het publiek een zo vérgaande aardrijkskun dige kennis te verlangen als nodig wordt voor het opzoeken van een nummer in een of ander klein plaatsje. Waar oor den als Hollum, Hoornaar, KantensKes- sel, Meddo, Oene, Pesse of Radewijk precies gelegen zijn, zullen slechts wei nigen in den lande weten. Maar zelfs al weet men bijvoorbeeld, dat Pesse in Drente ligt, dan heeft men daarmee nog niet de sleutel op de P.T.T.-technische districtsindeling. Valt dit Pesse nu on der het district Groningen, Leeuwarden of Zwolle? Bij de P.T.T. moet men deze moeilijk heid ook wel gevoeld hebben, want er komt, naar wij vernemen, in elke dis trictsgids een alfabetische plaatsnamen lijst, welke vertelt in welk van de zes tien boeken met een bepaalde plaats kan vinden. Wie dus bijvoorbeeld voor Nijland de districtsgids van Den Bosch ter hand zou nemen, omdat hij met Nu land in de war is, vindt in dit deel op gegeven, dat men Nijland onder het dis trict Leeuwarden moet zoeken. Het op nemen van een dergelijke alphabetische lijst neemt overigens niet weg, dat men dus eerst via een omweg bij zijn doel belandt. Er komt zelfs in vele gevallen nóg een phase in de zoekerij bij. Wan neer men namelijk een telefoonnummer moet hebben in een net met minder dan 1000 abonné"s, vindt men dit in de dis trictsgids niet onder de plaatsnamen, doch onder een verzamelrubriek „Ove rige netten." De reden hiervan is, dat gemeentegrenzen en telefoonnetten el kaar kunnen overlappen, op welke si tuatie een geval als dat van Lopik-Radio duidt. Wanneer men bij een en ander aan tekent, dat het voor het zakenleven toch wel erg ingewikkeld wordt, merkt de P.T.T. op, dat het gros van de telefoon gesprekken practisch gevoerd wordt, terwijl men de beschikking heeft over gegevens van briefhoofden e.d. Volgt het bezwaar, dat bijvoorbeeld eén handels reiziger niet gemakkelijk meer in een kleine plaats bepaalde zaken zal kun nen opsporen maar dan zegt de P.T.T.: de telefoongids is geen adresboek. Het blijft een argumenteren over en weer en de practijk zal moeten uitwij zen of het misschien toch wel meevalt met de nieuwe interlocale gids. Voorals nog heeft het er echter veel van, dat het nieuwe systeem meer aansluit bij de interne logica van het P.T.T.-bedrijf dan bij hetgeen de telefoongebruiker verlangt. Telefoneren lijkt een soort wetenschap te gaan worden om dan verder over de kwestie, dat de nieuwe gids een boekwerk wordt van niet min der dan zestien delen, nog maar te zwijgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7