Henri Daniel Verkiezingen in zijn slechts een Joegoslavië formaliteit Grote verdeeldheid onder de tegenstanders van Salazar HET NIEUWS OP DE HOED Grondlegger doofstommenonderwijs in Nederland 200 jaar geleden geboren in Frankrijk Zij geven geen reëel beeld van de opvattingen van het volk De factor Triëst Onuitgegeven stuk van Molière ontdekt? Het parlement Nieuwe Portugese Nationale Vergadering HOE STERK IS DE VERBODEN COMMUNISTISCHE PARTIJ Regeringsorgaan is te optimistisch Beslissing Krans bij zijn standbeeld in Groningen 95.5% van alle stemmen voor president Tito Politieke Werpt Sovjet-voorstel commissie ver- VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 PAGINA Rijdend politiebureau Emmen naar N. York? °LPOiS*ionele was ook dit Summiere mededelingen van Luiks hoogleraar Feestcomité afgetreden St. Catherinedag, de dag van de ongetrouwde Franse meisjes van 25 jaar, die in de modebranche werken, is weer naar behoren gevierd. Zij hebben weer hun fantastische hoeden gedragen en feest gevierd tijdens een partijtje, dat hun is aangeboden door hun baas. De naaisters van het hoedenmodehuis Claude St. Cyr hadden hun feesttooi al geruime tijd klaar. Het zijn kunstwerkjes gewor den, geïnspireerd op het nieuws. (Van onze correspondent) Het Guyotplein in Groningen, dat sfeervolle rustige parkje midden in het rumoer van het stadsverkeer, herinnert aan de grote Henri Daniel Guyot, grondlegger van het doofstommenonder wijs in Nederland en stichter van het Koninklijk Instituut voor Doofstommen te Groningen. Midden in het kleine park staat een rustiek, maar sober mo nument om een groot mens te eren, die zich ten doel heeft gesteld doofstomme kinderen te verlossen uit het geestelijk isolement, waarin de doofstomheid hen had geplaatst. „Wanneer Guyot de resultaten van het moderne spreek- en hooronderwijs zou kunnen gadeslaan, dan zou hij ver baasd en verheugd zijn. Want niet al leen leren normaal begaafde leerlingen spreken, ook ontvangt een belangrijk deel van hen hooronderwijs", aldus de huidige directeur, de heer M. J. C. Buchli. De techniek heeft het mogelijk gemaakt ook geringe gehoorresten aan te tonen en wat nog belangrijker is in bepaalde gevallen ook zwaar dove kinderen, die niet langs natuurlijke weg leerden spreken, daarvan door middel van klassikale en individuele versterkers te laten profiteren. Vooral sinds het einde van de oorlog heeft het doofstommenonderwijs een geweldige omwenteling doorgemaakt De hoge vlucht, die de techniek heeft genomen, leidde tot de ontwikkeling van apparaten, waarmee de gehoor- scherpte van de mens veel nauwkeuri ger kan worden onderzocht. Uit de onderzoekingen blijkt nu dat van de doof geboren jeugd ongeveer vijf en zeventig procent met een modern hoorapparaat vaak even goed kan leren horen als de volwassene, wiens gehoor op latere leeftijd minder is geworden. Leren horen Door de ontwikkeling van de hoor- functie met als gevolg daarvan een betere spreektechniek worden de leer lingen in psychologische zin tot nieuwe persoonlijkheden gevormd, bij wie de typische eigenschappen van een doof stomme verdwijnen of, als men reeds bij zeer jeugdige leerlingen met de hoortraining aanvangt, verhinderd wordt dat deze eigenschappen optreden. De hoortraining voor heel jeugdigen wordt, voor zover het ons land betreft, het eerst in Groningen toegepast. De onderwijsvernieuwing is nog niet afgesloten. Het is nog steeds een zoeken naar nieuwe wegen. Zo zal in de naaste toekomst de televisie van grote betekenis worden voor deze kinderen. Immers het tekort aan in formatie, dat een gestoord gehoorzin- tuig het verstaan moeilijk maakt, zelfs bij een gewapend oor, kan dan visueel aangevuld worden. Kranslegging Gisteren is voor het monument van de grondlegger van dat onderwijs op het Guyotplein een krans gelegd. Een sobere handeling vol hulde en dank vooruitgang, behaald door het nieuwe regiem. Het officiële dagblad van het regiem „Diario da Manha" heeft zijn oordeel over de uitslag der verkiezingen gere sumeerd in de volgende uitroep: „Wij zijn het talrijkst! Wij zijn de besten! Wat hebben we te vrezen?" Gezien ech ter het betrekkelijk gering aantal stem gerechtigden, de 25 procent der stemge rechtigden, die van hun recht geen ge bruik hebben gemaakt, de vijftien pro cent iets erboven of iets eronder die in de districten Lissabon, Oporto en Aveiro hun stem aan de oppositielijst hebben gegeven, lijkt dit optimisme toch wel iets te geforceerd. aan het adres van H. D. Guyot, ter gelegenheid van het feit dat het twee honderd jaar geleden is dat deze fi guur te Trois Fontaines in het graaf schap Daalhem (Limburg) geboren werd. De jónge Guyot ontving 2ijn' opvoe ding te Maastricht, studeerde aan de Hogeschool te Franeker in de theolo gie, werd in 1781 beroepen als Waals predikant te Groningen en maakte drie jaar later een tocht naar Parijs. Toen nam zijn leven een beslissende wending, want hij bracht een bezoek aan het Doofstommêninstituut van de abbé Charles Michel de l'Epée, wiens inrich ting in haar soort de eerste ter wereld was. Hij kwam zo onder de indruk van dit mooie werk dat hij een opleiding van tien maanden kreeg en terugge keerd in Nederland de lessen onmid dellijk in practijk bracht. Op zijn studeerkamer onderwees hij een Jodenjongen en een protestants meisje. Het succes was zó groot dat weldra allerlei aanvragen binnen kwamen. Guyot zelf en enkele van zijn vrienden namen aanvankelijk de kosten voor hun rekening, maar op de duur was deze toestand natuurlijk onhoudbaar. De heer Buchli vertelde ons dat door .,de heren H. van Calcar, G. van Olst en mr. W. Siccama toen een plan van intekening geformeerd werd tot het op richten van een instituut tot onderwij zing van Doven en Stommen door de heer Guyot" en dat spoedig een depar tement Groningen tot stand kwam. De datum van de eerste vergadering 14 April 1790 wordt beschouwd als de stichtingsdag van het Instituut voor Doofstommen te Groningen. Begonnen werd met 13 leerlingen. Op het ogen blik worden in de vijf inrichtingen voor Doofstommenonderwijs 1207 leerlingen onderwezen. Als vanavond of morgenochtend het hoogtepunt bereikt zal zijn van het debat van de Franse Natio nale Vergadering, zal men meer kunnen zeggen over de toekomst van Europa. Als premier Laniel een nederlaag lijdt en er een regeringscrisis ontstaat, zal er een schok gaan door Frankrijk en de vijf met Frankrijk verbonden landen, wier ministers nu in Den Haag confe reren. Voor de Haagse besprekingen zou het een ramp zijn. (De „Times" heeft gisteren al gesproken van „een opvoering van de Hamlet zonder de Prins van Denemarken"). Hoe kan er gepraat worden over de poltieke een wording van Europa als de voornaam» ste daarbij betrokken mogendheid slecht» door een plaatsvervanger van de minis ter van Buitenlandse Zaken is verte genwoordigd? Tenslotte kan de zitting van het Franse parlement van vandaag ook grote consequenties hebben voor de Bermuda-conferentie, die over een week begint. Laniel zou toch al niet sterk staan tegenover Churchill en Eisenhower. Als hij ten val gebracht wordt vraagt men zich af hoe op zó korte termijn Frankrijk nog waardig gerepresenteerd zou kunnen worden. Ruim anderhalve week geleden is de grote discussie over de Europese integra tie, en vooral over het anderhalf jaar geleden getekende E.D.G-verdrag be gonnen. Begin 1952 heeft er het laatst een dergelijk debat plaats gevonden. Met spanning zag men dan ook uit naar deze gedachtenwisseling. Het is echter een nog veel droeviger vertoning ge worden dan men ooit had kunnen den ken. De machteloosheid van de Fran se politiek is scherp tot uiting gekomen. Vooral in de nacht van Dinsdag op Woensdag van deze week heeft de Franse volksvertegenwoordiging zich van de zwakste zijde laten zien. Sinds Adenauer, bijna drie maanden geleden de verkiezingen in West-Duits- land heeft gewonnen, en hij zijn positie consolideerde is de aandacht van West- Europa op Frankrijk geconcentreerd. Precies een week geleden heeft Bi dault de Nationale Vergadering met krachtige argumenten voor zijn stand punt trachten te winnen. Hij stelde voorop dat Duitse herbewapening on vermijdelijk was; en Frankrijks eerste militair, maarschalk Juin, staat in deze kwestie geheel achter hem. Bidault stel de vast dat er geen alternatieven be stonden. Inderdaad zou bijvoorbeeld een neutraal Duitsland een gevaarlijk va cuum scheppen, terwijl de rechtstreeks® inschakeling van de West-Duitsers in de NATO de veiligheid van Frankrijk eveneens zou kunnen bedreigen. De mis lukking van de E.D.G. zou tenslotte da hele structuur van de NATO aan het wankelen brengen. Zowel Bidault als Laniel hebben in tussen de aandacht gevestigd op de drie voorwaarden waaraan voor de Fransen voldaan moet worden wil men het de fensieverdrag komend voorjaar goed keuren: Op de steun van Engeland moet gerekend kunnen worden. Bidault ver klaarde Vrijdag dat de Britten tot het inzicht waren gekomen dat zij een ver drag moesten sluiten met de zes con tinentale landen, en vier dagen later werd deze kwestie door de premier na der uitgewerkt. Hij hoopte dat troepen van Groot-Brittannië zo lang mogelijk op het vasteland van Europa zouden blijven gelegerd. De Europeanen moes ten niet de indruk krijgen dat de E.D.G, geen ander doel had dan de terugtrek king mogelijk te maken van de Anglo- Amerikaanse strijdkrachten van het con tinent. Op dit punt zou hij een duidelij ke geruststelling van Londen en Wash ington willen ontvangen. Het tweede punt: de aanvaarding door de andera vijf eventuele E.D.G.-leden, van de pro tocollen die Frankrijk aan het verdrag wil doen toevoegen, is minder nadruk kelijk door de twee ministers besproken, als de derde voorwaarde voor de ratifi catie: De voorafgaande regeling van de Saarkwestie. Laniel zei Dinsdag dat Duitsland uitdrukkelijk moest beloven de herwonnen onafhankelijkheid en de herrezen strijdkrachten nooit te mis bruiken om de Franse belangen in de Saar opnieuw te belagen. Het is niet waarschijnlijk dat Adenauer erg te spre ken zal zijn geweest over de visie die uit deze formulering sprak. Rusland tracht nu in troebel water te vissen. Plotseling stemt Moskou toe in een viermogendhedenconferentie over Duitland; wellicht onder meer met het doel het Franse parlement nog meer in verwarring te brengen. De jongste Sov jet-nota maakt de indruk zorgvuldig ge-„timed" te zijn. De Russen zien ken nelijk weer een mogelijkheid om de eenwoording van Europa te dwarsbo men. In Frankrijk moet nu een belang rijke beslissing genomen worden. Laten we hopen dat de Nationale Vergadering de juiste weg kiest. De gemeentepolitie te Emmen heeft on langs, zoals gemeld, een rijdend politie bureau in gebruik genomen. Thans blijkt, dat niet alleen in Nederland, doch ook in het buitenland belangstelling voor dez» vondst bestaat. De Emmer politie heeft een uitnodiging ontvangen het rijdende politie bureau op de World motorsport show, die einde Januari in New York wordt gehou den, ten toon te stellen. In principe wil de politie in Emmen het aanbod wel aanvaar den. Een Nubische jongen baande zich een weg door de menigte, om president Naguib van Egypte te kunnen begroeten met een omhelzing. Naguib brengt op het ogenblik een bezoek aan Nubië, waar hij scholen, ziekenhuizen en andere openbare inrichtingen heeft geopend. (Bijzondere correspondentie) Het was op een van de hoogtepunten van de demonstraties in Ljubljana tegen de Westerlijke beslissingen ten aanzien van Triëst, dat een groep mannen de aandacht van de talloze demonstranten van de eigenlijke "«doeling van de betoging afleidde door het verspreiden van stroken papier. ''Kiest Kameraadstond er op gedrukt; een lijstnummer en aanbevelin gen van de kwaliteiten van de genoemde kameraad ontbraken. Waarom zou- °en propagandisten van verkiezingen, zoals die in de afgelopen week in "Joegoslavië zijn gehouden, er ook méér bij vermelden? De kameraad behoor- "e in dit geval tot de ene alleenzaligmakende lijst van de „Sloveense volks- rePubliek binnen de Joegoslavische volksstaat"; zijn verkiezing hing niet af Van het programm van zijn partij, maar hoogstens van het enthousiasme ijan zijn vrienden of, juister, van zijn mede-producenten in het arbeidsproces, "ie hem als de juiste man beschouwden en zich voor hem wilden inspannen. De dagenlange actie voor de Joego slavische rechten in Triëst heeft velen zodanig onde- de indruk gebracht van de nationalistische gevoelens van de candidaten, die ijverig aan de betogin gen deelnamen en er haantje de voor ste speelden, dat vele kiezers (een beetje verzoend met de algemene toe stand door de liberaliserende maatre gelen) er door besloten een positieve stem uit te brengen. De regering heeft in elk geval hierover behoeft geen twijfel te bestaan winst uit de kwestie-Triëst gehaald. Zij matigde haar aanvankelijke dreigende houding pas, nadat de bevolking had kunnen zien, hoe zij de nationale belangen had verdedigd. Vooral de Noordelijke en kustprovincies, waar de regering vele stille tegenstanders heeft door de tegen de Kerk gerichte maatregelen, hebben hiervan in het bijzonder de invloed ondergaan. In kranten en op verkiezingsmee- Want de producenten, de arbeiders, Seven in deze verkiezingen de toon aan, J'olgens de in het begin van dit jaar met eenstemmigheid aangenomen nieu we Joegoslavische constitutie, die de Politieke en economische rol van de Producenten in de toekomst wil ver kerken. De uit hen samengestelde Twee de Kamer van 214 leden zal de directe fertegenwoordigei van de werkende be cking zijn. Arbeiders uit de indus trieën (136 zetels), leden van de land- bouw-coöperaties (72 zetels) en am bachtslieden (6 zetels) zullen tezamen bet electoraat de indruk moeten geven, "at er een nieuwe belangrijke stap is Sezet op de weg naar een werkelijk socialistische staat. Er zijn echter twee facetten, waar door ook bij deze Joegoslavische ver kiezingen opnieuw blijkt, dat de bij elke gelegenheid uitgebazuinde idealen voorlopig nog schone, maar niet ver vulde wensen zijn. Op de eerste plaats komt slechts een beperkt deel van de bevolking in aanmerking voor een candidaatschap en op de tweede plaats is de latere rol van de gekozenen te gering om van een werkelijke rege- ring-door-het-volk te kunnen spreken. Het eerstgenoemde blijkt heel sterk w de landbouwsector, waar boeren en arbeiders van de collectieve boerderijen candidaten aanwezen voor de 72 land- bouwzetels. Het is echter nog niet zo lang geleden, dat de regering zich open lijk distancieerde van de verdere land- bouw-collectivisatie vanwege de ge ringe deelneming en de ondervonden krachtige tegenstand. De candidaten komen dus uit de beperkte kring van gecollectiviseerde boeren. Het stemmen op deze candidaten geschiedt echter door de gehele bevolking, die op de ene beschikbare lijst de keuze had tus- t61ï U?" ,of. een afwijzende streep door het biljet. Het uitbrengen van een stem liict ®nn)°gelijk, omdat er geen tweede rot»- on^- Voorstanders van het rea?eerden op critische opmer- VioSt,1!, over dit Punt ook bij deze ver- H'ge? ,Weer met het stereotiepe ant woord dat een oppositie, die zij slechts revolutionnair ten opzichte van het be staande regiem willen zien, alleen nega tieve oogmerken kan hebben. Voor het idee van een loyale oppositie Is in een marxistisch geschoold brein geen plaats. Joegoslaven met zodanige gedachten kunnen niet goed inzien, waarom een buitenlander bij een derge lijke opmerking moeilijk ernstig kan blijven. Kunt U een positief program mapunt -"an een oppositie opnoemen? vroeg een communist onlangs eens in een gesprek; een Joegoslaaf antwoordde: ..doodgewone vrijheid", maar ik kreeg niet de indruk, dat zjjn opmerking op Prfjs werd gesteld, waarin hij program ma-punt nummer 1 noemde, waarmee een werkelijke oppositie-partij (zelfs Zonder ndere punten) hier een grootse overwinning zou kunnen behalen. Niettemin stemde 95.5 pet. van het electoraat voor de regering van presi dent Tito; ondanks de critiek dus, dat de nieuwe verkiezingsorganisatie in de practijk slechts een deel van de bevol king passief kiesrecht geeft en het niet Een Luikse hoogleraar heeft bekend gemaakt, dat hij een onuitgegeven to neelstuk van Molière heeft ontdekt. Na dere bijzonderheden deelt hij nauwe- Kiks mede, daarvoor verwijst hij naar *en boek dat hij in de loop van De cember zal uitgeven. In het Belgische weekblad1 „Biblis" vertelt cle ontdekker, dr. Theo Henusse, Professor in de wijsbegeerte aan de ■ncole des hautes études de Liége, dat hij Pet stuk gevonden heeft in een oud °ek, dat hij op een markt in Brussel gekocht heeft. „Ik heb" vertelt hij ivat onaanzienlijk boekje, zonder dat lp wist wat voor een schat het oevatte, gekocht bij een tweedehands-boekhan delaar voor vijf en dertig francs." Toen JJ.'i er na enkele malen toe kwam het j'ndelijk te lezen „heb ik voor de eer- maal, terwijl ik bladzijde na blad- 'Jde doorkeek, de tekst van Molière Pi.tdekt, anoniem weliswaar, maar over- Ulsend gesigneerd door de gouden stift van een onnavolgbare stijl." v. ""-u u'uiavuiguaic ocjja. j Het Franse blad „Combat" herinnert "it verband aan een, voor zover men kon0 wist' volledige uitgave van de wer- bca van Molière, waarin Jacques Co- aantekent, dat er een „Pastorale" is bedrijven in verzen verdwenen (j.U "ie vergezeld is van „La Comtesse v0 ®carbagnas". 2 December 1671 uitge- heiri in ®a'nt Germain ter gelegen- Orl' Van llet huwelijk van Philip van t„,„ea,ns. broer van de koning, met de prinses Palatine zona Prof. Henusse geen nadere bij- even ,eden bekend maakt zal het Wezen - V°°r de deskundigen moeilijk °ver zijn vondst te oordelen. 'Pene Pydtleke Commissie van de Alge- tieg l orgadering der Verenigde Na- •tei kg?1' gisteren b Russische voor- Pationai de oorzaken van inter- serie stpa spanning verwerpen in een de Russi?umg0n> waarbij elk punt van sche resolutie werd afgewezen. Joegoslavië heeft in de afgelopen week tweemaal gestemd. Zondag voor een nieuwe Eerste en Dinsdag voor een nieuwe Tweede Kamer. Beide Kamers zullen samen een federale volksvergadering vormen. De Eerste Kamer wordt gekozen door de bevol king en telt 352 leden. De verschil lende staten zijn hierin als volgt ver tegenwoordigd: Servië 116 zetels, Kroatië 66, Bosnië-Herzegowina 48, Slovenië 24, Macedonië 21 en Monte negro 7. Deze leden zijn bestemd voor de besprekingen van algemene vraag stukken. Zeventig afzonderlijke leden, die door de regionale regeringen wor den aangewezen, zullen de belangen van de verschillende republieken moeten behartigen. De Tweede Kamer, die theoretisch dezelfde rechten heeft als de Eerste Kamer en waarvan in bijgaand arti kel vooral sprake is, heeft echter als „Raad van producenten" de belang rijkste taak, -vooral op economisch terrein. Zij heeft recht van amende ment op voorstellén van de Eerste Kamer en bestaat uit-Vertegenwoor digers van economische organisaties, fabrieken, landbouwcoöperaties enz. en heeft in totaal 214 leden. De verkiezingen vonden bij vorige gelegenheden plaats door het in een bus werpen van een hard rubber bal letje. Men hield elke hand boven een bus (één bus vóór en één bus tegen de enige lijst) en liet in de gekozen bus het balletje vallen. De geheim houding was hierbij zeer gering, om dat de ambtenaren weliswaar niet konden zien, maar wel konden horen, in welke bus het balletje werd ge worpen. Dit keer werden stembiljet ten gebruikt. Berichten van het plat teland maken er melding van, dat ambtenaren zich nogal eens slecht aan de officiële lijnen hielden en kie zers het stembiljet voorhielden, het vervolgens opvouwden en in de bus wierpen. Elders controleerden ambte naren of het biljet wgs ingevuld. In het algemeen schijnt de verkiezing echter normaal te zijn verlopen. De propagandabiljetten, voorzover aan wezig, noemden geen namen van can didaten, maar bevatten slechts alge meenheden als „Voor een betere toe komst" en „Stem op Tito voor Socia lisme en onafhankelijkheid." De echtgenote van president Tito brengt haar stem uit bij de verkiezingen, die in de afgelopen week in Joegoslavië zijn gehouden. tings is telkens gehamerd op de kwestie-Triëst. „De arbeiders haasten zich candidaten aan te wijzen", schreef een blad in Rijeka (Fiume), „om zich met hen des te sneller in het gewoel van de betogingen te kun nen storten; zij hebben slechts één taak thans: namelijk dé verkiezings eenheid te bewaren". De organisatoren van de verkiezingen kunnen met tevredenheid op de stem ming terugzien; zij zullen misschien even hebben opgekeken van de gedaal de belangstelling (van 92 pet. in 1950 tot 88,8 pet. in 1953), maar voorts hoog opgeven van de gunstige uitspraak van Joegoslavië ten aanzien van het regiem. gewenste deel zonder veel omhaal als onproductief bestempelt en zonder rechten laat. Het is bij dergelijke gelegenheden telkens moeilijk een reden voor de voor de regering gunstige uitslag te geven. Misschien twijfelen velen nog aan de geheimhouding, hoewel het stemmen dit keer meestal in een af gesloten hokje geschiedde; of mis schien is de belangstelling van de mensen zó gering (vele kranten klaagden hierover vóór de stem ming), dat het publiek zich niet eens de moeite van de >ch zinloze streep door het biljet getroostte. Of is de door de regering uitgebuite kwestie rond Trjëst toch voordelig geweest? Het is eigenlijk zo onbelangrijk om zich te verdiepen in deze telkens terug kerende gunstige uitspraken van kie zers, die in het dagelijkse leven zovele klachten hebben en au fond zo kunnen verlangen naar een vrijheid, waarin iedereen zijn leven volgens eigen ideeën kan leiden. Hoe de uitslag ook tot stand is gekomen, zij geeft geen werkelijk beeld van de gedachten van de bevol king, in Joegoslavië evenmin als In welk ander volksdemocratisch land ook. De verkiezingen zijn een formaliteit. Zij moeten er zijn, omdat het zo'n ver velende indruk zou maken indien men kon zeggen, dat ze er niet waren. Hoe minder vrijheid een land heeft, hoe meer verkiezingen het eigenlijk nodig heeft. Vraag echter nooit hoe men aan de 99,9 pet. stemmen ten gunste van de regering komt, zoals in Rusland weer onlangs en in nazi-Duitsland vroeger gebeurde. Tito heeft ook hier zijn eisen gematigd en genoegen genomen met 95,5 pet. Maar het verschil bestaat al leen in een cijfer, de methoden zijn de zelfde. Het 4Uit negen iéden bestaariSe ge feestcomité, dat de vieï'ing van-het 600- jarig bestaan .van Eakhuizeri als: stad in 1955 voorbereidt, is en bloc afgetreden toen de voorzitter adviseerde de gemeenteraad van het stadje tot uitvoerend comité te be noemen. De raad had, toen het comité om een crediet verzocht, te verstaan gegeven dit comité niet representatief genoeg te achten en uitbreiding met vijf leden nood zakelijk te achten. (Van onze correspondent) Sinds enkele weken bezit Portugal een nieuwe „Nationale Vergadering meer consultatief dan legislatief. Met de oude heeft zij gemeen, dat alle 120 leden behoren tot het achter Salazar staande regeringsblok van de „Nationale Unie", een bundeling van diverse richtingen, die anti- parlementaire republikeinen, monarchisten en vooral corporativisten omvat. De verkiezingen, waarvan deze nieuwe Nat. Vergadering de uitkomst is, waren „algemeen", maar met aanzienlijke restricties. Bij een bevolking van over de 8 millioen inwoners, telde de totale kiezerslijst niet meer dan ruim 1,300.000 stemgerechtigden. Van het stemrecht, in principe genoten door alle Portugese staatsburgers van tenminste 21 jaar oud, waren uitgesloten de genen, die niet lezen of schrijven konden en het percentage analfabeten in Portugal is, zoals wij onlangs hier in het licht gesteld hebben, nog bijzon der hoog en verder al degenen, wier activiteit als „anti-nationaal" of „na delig voor de belangen van de staat" werd beschouwd. De verkiezingen wa ren tot op zekere hoogte ook „vrij". Men was niet gedwongen te stemmen, zoals wel blijkt uit het feit, dat ongeveer 25 procent van de kiezers zich hebben kunnen veroorloven van de stembus weg te blijven. Men was zelfs vrij om een candidaat van de oppositie te stemmen en de kiezers hebben dat inderdaad ook kunnen doen daar, waar in de kiesdistricten van Portugal, Oporto en Aveiro de oppo sitie candidaten had gesteld: 28 in totaal, verspreid over drie lijsten en waar zij deze candidaten tot aan het einde had gehandhaafd. Vooral hierdoor hebben zich de jongstleden Portugese verkiezin gen onderscheiden. In 1941 besloot Sa lazar, dat in de toekomst ook de oppo sitie aan de verkiezingen zou kunnen deelnemen. Diensvolgens liet de oppo sitie zich dan ook bereids, successievelijk in 1945 en 1949, in de verkiezingscam pagne voor de vernieuwing van de Nat. Vergadering gelden, maar beide malen crok zij kort voor de stemdag haar can didaten terug, als grond aanvoerend, dat de door de regering geschapen condi ties, waaronder zich de verkiezingen voltrokken, onaanvaardbaar waren. Dit maal had zich echter van de oppositie, die overigens een zeer heterogeen com plex vormt, een groep afgezonderd van meest onafhankelijk gezinde republikei nen, die onder de benaming „commissie ter bevordering van het stemgebruik" haar vaste voornemens kenbaar had ge maakt, om met candidaten uit te komen en deze tot het eind te handhaven; wel iswaar niet in de verwachting, dat zij ook maar één zetel in de Nationale Ver gadering zou veroveren, maar met de opzet om „klaarheid te scheppen aan gaande de resp. posities." Twee andere groeperingen hebben echter ook ditmaal weer geweigerd om aan de verkiezin gen deel te nemen, het kiezerscorps aan gespoord van de stembus weg te blijven en genoemde „Commissie tot bevorde ring" zoveel als verraad aangewreven aan de democratische beginselen en zelfs geïnsinueerd, dat zij heulde met de regering en haar „Nationale Unie." Van deze twee groeperingen moet die, gevormd door de Portugese Republi keinse Partij en de Portugese Socialis tische Partij als de meest gematigde worden aangemerkt; feller nog in haar bestrijding van Salazars regiem is de Nationaal Democratische Beweging. Zon der te willen deelnemen aan de verkie zingscampagne in eigenlijke zin, hebben toch ook deze beide groeperingen van de voor de duur van een maand door de regering toegestane vrijheid van verga deren, spreken en schrijven, gebruik gemaakt om de aandacht van hun bestaan en hun politieke standpunt te vestigen In het duister der clandestiniteit is daar entegen moeten blijven de buiten de wet gestelde Portugese Communistische Partij, terwijl, zowel naar het oordeel van het regeringsblok als van de ge dulde oppositionele groeperingen, het geheim van haar clandestiene kracht juist het meest intrigerende raadsel is van Portugals binnenlandse situatie en. naar veler mening, zelfs de gevaarlijk ste dreiging voor de toekomst van het land. Tijdens de verkiezingscampagne heeft de getolereerde democratische opposi- PREMIER SALAZAR tie dus een beeld te zien gegeven van grote onderlinge verdeeldheid, dat sterk contrasteerde met de eensgezind heid van het regeringsblok. Zulks, on danks dat het vigerende kiesstelsel, hetwelk aan de lijst, die in een be paald district de helft plus één van de uitgebrachte stemmen behaalde, de ge hele verkiezingsbuit toekende, een ge zamenlijk en gesloten oprukken van de oppositie noodzakelijk maakte, wilde deze ook maar een zwakke kans heb ben. Salazars regiem heeft zich tijdens de verkiezingscampagne een groot aantal hoogst onwelwillende kwalificaties laten welgevallen: „verzameling van figuran ten, die het kader vormen van de na tionalistische politiek, die de nieuwe rijken tot middenpunt heeft"; „St. Vitus dans, die een belediging is voor het na tionaal geweten"; „tyrannie van lafaards die zich zonder risico te nemen van de situatie hebben meester gemaakt"; „poli- tiedictatuur"; „gezelschap van onverza digbare bevoorrechten". Deze en soort gelijke uitlatingen kwamen voor in ver kiezingsredevoeringen, gehouden door de oud-minister-president uit de tijd van voor de staatsgreep van generaal Carmona, de heer Cunna Leal, met de admiraal b.d. Mendez Cacecadas, voor naamste lijsttrekker van de „commissie ter bevordering van het stemgebruik". De grootscheepse propaganda van de „Nationale Unie" was vooral gebaseerd op het thema van de anarchie, waarin in Portugal de parlementaire democra tie was ontaard; en op het thema van de voor ieder zichtbare resultaten van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9