Eenheid en brede basis Kleine de meerderheid voor regering-Laniel Afkeer van het plan voor een Europees leger bij de stemming duidelijk gedemonstreerd H ei MOSKOU verbindt geen eisen aan viermogendhedenconferentie Rusland sal echter overleg met rood-China ter tafel brengen illlSlP Tot hoofd en hart Aanvaardbaar G standpunt Kardinaal WYSZYNSKI naar Moskou overgebracht FRANKRIJK ONTSNAPT AAN REGERINGSCRISIS Zware brand teistert Poesan Ontslag van 130man bij HollandNautic Neutrale waar nemers bij Korea- conferentie Proces" tegen Poolse primaat verwacht Minister accoord Het weer GEEN OORD VOOR SMOKKELAARS RADIO VATIC ANA: MORRIS {ejmifcu !wj! ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 bureau smedestraat 5 - haarlem 77ste JAARCANC No. 25850 11 Vuur vreet zich 2,5 km. brede weg door de stad Opzegtermijn voor arbeiders bereikt m Gebakken en bevroren gepaneerde vis Afwikkeling oorlogs schade vergt nog bijna 10 jaren Bidault in Den Haag gearriveerd Diplomatiek succes van het Westen «1$ Markies de Guevas contra Osservatore Aanklacht ingetrokken Met aanslagen personele belasting over hogere huur Na vijftien borrels overleden Gevolg van weddenschap KIND VALT IN PAN MET KOKENDE PAP PEND TOT 9 lefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 'Jkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 'J ntoor en Red. 13muiden: Leeuweriklaan 30 k. Telefoon 5790 rectie: 3, 3. \fj Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, oofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. nd- hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPR13S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ls er iets is, wat prof Romme, de f\ schrijver van het pas verschenen boek „Katholieke Politiek," bij zonder ter harte gaat dan is het de poli «eke eenheid der katholieken. Hij wijdt ??n geheel hoofdstuk naar onze me- Plng het best geargumenteerde uit zijn boek - aan dit voor de K.V.P. en alle katholieke kiezers zo belangrijk onder werp. En het zal niemand verwonderen. aat hij voor zijn betoog vooral de ^Kromstaf-verklaring" van Kardinaal Jong tot uitgangspunt neemt. .,De verklaring van de Kardinaal gaat over onze katholieke politieke een- heid in tweeërlei zin", zo betoogt de schrijver. „Zij betreft de organisatorische Politieke eenheid; wij moeten in één katholieke politieke organisatie verenigd bhjven. De verklaring betreft voorts ook "atgene, wat gewoonlijk met het woord ■•eendracht" wordt uitgedrukt; wij moe- ook in het politieke leven, eens gezind zijn. De verklaring van de Kardinaal is nog In meer dan één opzicht opmerkelijk. Zo valt er in op, dat zij onze katholieke po litieke eenheid betrekkelijk stelt en dat zij haar onvoorwaardelijk stelt. De verklaring stelt de eenheid betrek kelijk. Daar staat, dat het bewaren van ne eenheid noodzakelijk en onmisbaar althans voorzover het ons vaderland betreft. Daar staat verder, dat de eigen katholieke organisaties op heel het ter rein van het openbare leven ook voor ne toekomst nog even noodzakelijk en belangrijk zijn als in het verleden, al thans in de min of meer nabije toekomst. Het vermaan tot eenheid wordt dus be perkt tot ons vaderland en (op z'n fninst) tot de min of meer nabije toe komst." Op deze these bouwt prof. Romme dan zijn hele verdere betoog. Interessant in hit verband is zijn critiek op ons stelsel Van de Evenredige Vertegenwoordiging, V'aardoor „ontevredenen" gemakkelijk hun toevlucht kunnen nemen tot het Oprichten van splinterpartijtjes. Prof. Romme zou er de voorkeur aan geven dat een partij tenminste drie ze tels zou moeten behalen om haar ge kozenen hun intrede te zien doen in het Parlement. Denkt de auteur hierbij aan de twee zetels van de S.G. van ds. Zandt of aan de twee zetels van de K.N.P. van Weiter? Toch zou hij ook niet veel voe len voor het andere uiterste, een twee partijenstelsel, zoals dat b.v. in de Ve>\ Staten bestaat. Intussen erkent prof. Romme, dat het met de trouw aan de katholieke politieke eenheid in ons ka tholieke volksdeel niet vlekkeloos is ge steld. Dat was het nooit, ook vroeger Piet, zegt hij. Prof. Romme wil, dat het besef van Onvoorwaardelijke trouw weer terug keert. De vraag van de afsplitsing moet geen vraag zijn. Hier behoort volgens hem alleen maar te gelden; ik blijf vr"bw, ik kan niet anders. De gebonden- b'd van dé leden behoeft echter niet tv fr te gaan dan tot de beginselen. Want een gezonde partijontwikkeling 9°k oppositie nodig binnen het T«??nd van de partij. WW vragen ons intussen af of het tnans met hoog tijd wordt dat de be sprekingen tussen K.V.P.de katholie ken in de P.v.d.A en de K.N.P. van Weiter beginnen. De oproep tot eenheid van de Kardinaal dateert" van 16 Mei 3953. Zijn wij wel ingelicht, dan zijn het op 't ogenblik vooral de katholieken uit de Partij van de Arbeid, die een gesprek over de eenheid, gebaseerd op de verkla ring van Kard. De Jong's pogen te ont gaan. Men draait daar om de hete brij heen. Misschien denkt men aan de komen de verkiezingen voor de Prov. Sta ten. Een eventueel succes zou de onder handelingspositie van een partij immers Wel eens sterker kunnen maken. Dat een dergelijke mentaliteit natuurlijk in de verste verte niet zou stroken met de bedoeling van Kardinaal de Jong's ver klaring is duidelijk. Wie er misschien soms aan getwij feld heeft, of prof. Romme in het diepst van zijn hart wel een Voorstander van de brede-basis-polit.iek is, kan na het lezen van het hoofdstuk, dat hij aan dit onderwerp wijdt, alle twijfel laten varen. Romme is een fer vent voorstander van deze politiek. Hij «omt een vijftal beweegredenen op en Werkt elk van deze dan nader uit. Als eerste noemt hij het gevaar voor het communisme. Als tweede: de moge lijkheid, die het christelijke deel der hatie erin vindt om nader te komen tot het niet-christelijke deel ervan; als der de; de abnormale omstandigheden, waar in ons land zich na de bevrijding be vond en zich sedertdien is blijven be vinden; als vierde; de „tweederde-wet ten" én als vijfde beweegreden: het saamhorigheidsargument. Het zou ons te ver voeren op ieder Van deze argumenten uitvoerig in te gaan. Ook hier willen wij volstaan met een enkele kanttekening. Wij vinden *ijn betoog niet sterk en nogal gezocht sis hij als een der voornaamste argumen ten voor de brede-basispolitiek, in het hiizonder voor de samenwerking met de Socialisten,'de apostolaatsgedach- te gebruikt. -Want hoe zullen wij de niet-christen kunnen toebuigen naar het christendom, hoe anders dan door contacten, waaruit een nadere kennis van het christendom, eon ander inzicht erin, voor hem voort- Vloeit?" Zo schrijft prof. Romme. Wij vragen ons af, of het staatkundige terrein nu wel in de eerste plaats is Sangewezen voor apostolaatswerk. Zou- op deze wijze doorgeredeneerd uit- Jhndelijk ook de communisten niet onder het apostolaatswerk vallen? Prof. Romme ~sl dit ontkennen, want hij zoekt naar politieke samenwerking, welke het j Zichtbaarst is voor dit apostolaat. Maar iS de samenwerking met de socialisten ,h dit opzicht dan zo vruchtbaar ge feest? .Wij raden onze katholieke fractievoor- ï'tter ter lezing en bestudering aan, 'geen mr. Burger, voorzitter van de 1 ;.v- d. A.-fractie in de Tweede Kamer v'st dezer dagen over de K.V.P. gezegd dat Wij ontkomen niet aan de indruk, Bpn prof- Romme vaak te naïef staat te- over de diehards van het socialisme. Wer£hgen naar een politieke samen- 8ociaIist Van katholieke zijde met de 1 nd°k ontkennen wij. Wel werd een r u k gewekt in deze geest, omdat Volgens de stemmingsuitslag van Vrijdag is er voor het Europese-leger- verdrag geen meerderheid in de tegen woordige vergadering. De 275 stemmen, die voor de regering werden uitge bracht, zijn het maximale aantal dat bijeengeschraapt kan worden en wan neer de ratificatie van het verdrag in stemming komt, zullen er zeker afval ligen zijn. Het grootste deel van de 100 afgevaardigden die zich van stemming onthielden staat vijandig tegenover de E.D.G. Tezamen met de 244 stemmen tegen de regering, die Vrijdag zijn uitge bracht,, is een absolute meerderheid tegen het verdrag gekant. Deze uitslag is echter niet in overeen stemming met de wettelijke verhoudin gen, omdat b.v. de socialisten, alhoewel voorstanders van de Europese politiek, tegen stemden, omdat ze nu eenmaal in de oppositie zijn. De tegenstanders van het verdrag in de verschillende partijen zijn onofficieel reeds alternatieven voor het E.D.G.-ver- drag aan het bestuderen. Laniel heeft de goedkeuring van zijn buitenlandse beleid gemaakt tot een vertrouwenskwestie, teneinde er zeker De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond zijn vertrouwen uit gesproken in het kabinet en daarmee de regering gered en het premier Joseph Laniel mogelijk gemaakt de Bermuda-conferentie bij te wonen en alsnog deel te nemen aan de besprekingen van de zes ministers van Buiten landse Zaken in Den Haag. Laniel heeft het vertrouwensvotum gewonnen met een meerderheid van 31 stemmen; 275 afgevaardigden stemden voor, 244 tegen. De uitslag van deze belangrijke stemming was onzeker, daar het niet vaststond hoe de Gaullisten zouden stemmen. Tenslotte hebben deze besloten de regering niet ten val te brengen in dit uiterst gewichtige stadium, dat aan de uitslag een internationale betekenis gaf. Ze hebben Laniel even wel hun afkeer van het plan voor een Europees leger kenbaar gemaakt door hem slechts een kleine meerderheid te laten behalen. Hiertoe onthielden de Gaullisten zich voor het merendeel van stemming. van te kunnen zijn dat hij bij de bespre kingen op Bermuda de steun zou heb ben van de nationale vergadering. Laniel stelde een compromismotie samen, pogende de steun van zijn ver deeld parlement te winnen, doordat het een compromis was, verloor hij bijna zijn minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, die Vrijdagmorgen dreigde zijn ontslag te nemen. Bidault, die een prominent verdediger is van de E.D.G. heeft inderdaad zijn ontslag ingediend, maar na een gesprek onder vier ogen met Laniel bleek er overeenstemming bereikt. Premier Laniel had Vrijdagmorgen in zijn laatste verklaring elke toespe ling op Bidaults pleidooi voor Europese eenheid - reeds eerder in het lange debat gehouden - vermeden. Dat was het ogenblik dat Bidault woedend zijn lessenaar dichtsloeg en door zijn vrien den weerhouden moest worden de Ka mer te verlaten. Een reusachtige brand,die door een felle wind aangewakkerd werd, heeft vannacht en vanmorgen vele uren lang gewoed in de Zuid-Koreaanse stad Poesan. Het vuur baande zich een 2.5 kilometer brede weg door de havenstad. De 15 meter hoge vlammen verwoestten het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger ter plaatse'. Een station, 3.000 hutten en pakhuizen werden een prooi van de vlammen. Vermoedelijk zijn vele personen in de vlammen omgeko men. Honderdduizenden Zuid-Koreanen en Amerikaanse soldaten, die zich in de ruim een millioen tellende stad bevon den, moesten in allerijl vluchten. Dui zenden Zuid-Koreaanse en Amerikaanse soldaten streden tegen het vuur. Vanmorgen, negen uur na het uitbre ken van de brand hadden de vlammen dwars door het centrum van Poesan de huizen met de grond gelijk gemaakt. Op dat moment woedde de brand nog fel. De vlammen werden aangewakkerd door winden met een snelheid van 50 k.m. per uur. Boven de stad hangen torenhoge rookzuilen. Gisteren is aan 130 man fabrieksperso- neel van de Holland Nautic te Haarlem officieel ontslag gegeven. Dank zij de bijzondere bemoeienis van de bewind voerder mr. Lambers is men erin ge slaagd voor dit fabriekspersoneel de ge bruikelijke opzegtermijn te bereiken, in die zin, dat de mensen wel per week ontslagen zijn, maar dat zulks pas kan ingaan, wanneer het Gew. Arbeidsbureau te Haarlem toestemming tot dat ontslag heeft gegeven. Voor het kantoorpersoneel, tachtig man sterk, dat eveneens ontsla gen is, geldt dat niet. Dezë mensen zijn allen per 1 Januari 1954 ontslagen, hoe wel de mogelijkheid bestaat, dat 40 le den van het kantoorpersoneel na die datum mogen blijven. v&i; -• Dodelijk vermoeid na de dagenlange worsteling met de Assemblée en zelfs met „zijn eigen" premier verlaat Georges Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zakenhet Palais Bourbon. de eigenlijk in aantal geringe voorstan ders het hardst de trom roerden, en omdat het merendeel van het kath. volk zweeg of lijdzaam afwachtte. Prof. Romme tracht dan te bewijzen dat de politiek van de K.V.P. toch maar herhaalde lijk succes geboekt heeft, omdat zij de socialisten naar haar standpunt min of meer wist om te buigen. Hij haalt dan aan de ontwerpen over de P.B.O., de actie voor de Middengroepen, belasting verlaging en kinderbijslag. un houding is in al deze kwesties tóch maar heel wat milder gewor den, betoogt prof. Romme. Wij geloven echter, dat in de mentaliteit van de socialistische leiders niets veranderd is. Integendeel. Dat zij nu en dan tot een compromis geneigd waren, ligt o.i. uit sluitend hierin, dat, wanneer zij op een bepaald moment niet toegegeven had den, dit hun ongetwijfeld een aanzien lijk aantal kiezers gekost had. Wij zouden over de ware mentaliteit der na-oorlogse socialisten slechts een gefundeerd oordeel kunnen vellen, ais wij ook eens hadden kunnen gadeslaan, hoe de heren zich zouden hebben ge dragen, wanneer zij öf over twee zetels meer dan thans hadden beschikt een situatie waarop mr. Burger dezer dagen zinspeelde öf wanneer zij in de oppo sitie waren geweest. Wij hebben zo het idee, dat prof. Rom me dan voor heel wat verrassingen zou komen te staan. Een product, dat in Amerika zeer veel opgang maakt en daar zelfs de diepvries-filets schijnt te gaan ver dringen, zal binnenkort bij wijze van proef ook in Nederland gemaakt en verkocht worden: gebakken en be vroren gepaneerde vis. De proefne ming geschiedt onder auspiciën van het bedrijfschap voor visserijpro ducten en loopt parallel met het zo genaamde Moody-project. Het be treft hier een stapel-product, dat zich o.a. bijzonder goed leent voor het leger, ziekenhuizen, sanatoria e.d. Het is het voornemen van de Minister van Financiën de verplichtingen i.v.m. de oorlogsschade, naarmate zij worden gerealiseerd, ten laste van de buitenge wone dienst I te brengen. Naar het zich laat aanzien, zal de afwikkeling van de schade in de publiekrechtelijke sector hoogstwaarschijnlijk nog een aantal ja ren na 1960 vergen. Voor de privaatrech telijke sector kan worden aangenomen, dat eind 1957 de nog resterende ver plichtingen, ten laste van de begroting zullen zijn gekomen. Aldus wordt me degedeeld in de Memorie van Antwoord over de begroting van het Department van Financiën (Van^-onze speciale verslaggever) De Franse minister van Buitenlandse Zaken, George Bidault, is hedenmorgen met de trein van 9.17 uit Parijs in Den Haag aangekomen. Hij werd op het sta tion Hollandse Spoor verwelkomd door de Franse ambassadeur in ons land, de heer Garnier, door leden van de Franse delegatie op de ministersconferentie en van Nederlandse zijde door de chef van het protocol, mr. van Tets. Door de aankomst van minister Bi dault is het zeer waarschijnlijk, dat de conferentie niet langer zal duren dan aanvankelijk werd verwacht. In ieder geval zal de Franse minister een be spreking hebben met Bondskanselier Adenauer over het Saarprobleem en het is ook niet onmogelijk, dat minister Bi dault de Russische nota inzake viermo- gendhedenbesprekingen op de agenda zal brengen De landsregering van de Ned. Antil len heeft voorgesteld, de tijdelijke af schaffing van invoerrechten en accijn zen op de Bovenwindse Eilanden te verlengen „omdat de opbrengst minder zou zijn dan de kosten der controle". Het ligt blijkbaar in de bedoeling, tot definitieve afschaffing over te gaan. H. M. de Koningin heeft gisteravond in het Paleis op de Dam te Amsterdam een diner aangeboden aan de ministers van BuitenlandseZaken van de landen van Klein Europa, die op het ogenblik in Den Haag bijeen zijn. De Koningin en Prins Bernhard betreden het paleis. In de gisteren aan Amerika, Frankrijk en Engeland overhandigde Russische nota verbindt de Sovjet-Unie geen enkele eis aan de door Moskou voorge stelde bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Drie, zo blijkt uit de volledige tekst, die in de afgelopen nacht in Moskou is vrijgegeven. De Sovjet-Unie verklaart evenwel, dat op een dergelijke bijeen komst de kwestie van het bijeenroepen van de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Frankrijk, Engeland, Rusland èn communistisch China naar voren zal worden gebracht. In 12 uur vloog deze postduif van Ostende naar Wenen. Dat betekent, dat zij een snelheid had van 90 km. per uur. Door deze prestatie werd zij de snelste postduif van Europa en be zorgde Oostenrijk de Blauwe Band. Dc Amerikaanse afgevaardigde Arthur Dean heeft zich vandaag bereid verklaard in te stemmen met do deelneming van neutrale landen aan de komende politieke conferentie over Korea, als waarnemers zonder stemrecht. Dean heeft voorgesteld de conferentie te Genève te houden. Dat was de enige plaats, die op korte termijn een zo grote conferentie kon huisvesten. Markies Georges de Cuevas heeft vol gens een Romeins persbureau verklaard, dat hij zijn aanklacht tegen de „Osserva tore Romano" wegens critiek op het feest dat hij in Biarritz gegeven had, heeft in getrokken. „Ik heb alleen een petitie naar het Tri bunaal van het Vaticaan gezonden, om mijn goede bedoelingen (bij het geven van het feest) aan te tonen", aldus de Cuevas. Wel levert de nota felle critiek op het Europese legerverdrag, dat de „deur wijd open zal zetten voor herle ving van Duits militairisme", en dat „een deel van Europa zal opzetten tegen het andere", waardoor zou worden bijgedra gen aan „vergroting van de meningsver schillen tussen de landen van Europa en „vergroting van het gevaar voor nieuwe militaire avonturen". In de nota ontkent de Sovjet regering te stelligste, dat zij geen viermogendhedenconferentie wenst, zo als het Westen uit de Sovjet-nota van 3 November had geconcludeerd. Voorts wordt ontkend, dat als voorwaarde voor een viermogendhedenconferentie een „weerloos Europa" wordt geeist. Op de voorgestelde bijeenkomst met het Westen wii Rusland pogen „tot een snellere regeling van de dringendste vraagstukken te komen". De stad Ber lijn zou, aldus de nota, een geschikte plaats voor een bijeenkomst van de ministers kunnen zijn. In officiële Londense kringen twij felt men er niet aan of de Westelij ken het Sovjet-voorstel moeten aan vaarden. In de Britse hoofdstad heeft het enige verbazing en bezorgdheid gewekt, dat de nota in Washington op uitgesproken koele manier is ontvan gen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft namelijk officieel te Washington de Sovjet-nota „teleurstel lend" genoemd. Volgens hem blijkt er een „tactische terugtocht" uit, terwijl de Sovet-Unie vasthoudt aan vroeger ingenomen posities. Hij zei, dat de „Sovjet-politiek in de verdediging is" en dat de „vrije wereld het diplomatieke en morele initatief bezit". Voorts be schuldigde de woordvoerder Moskou van een nieuwe poging om vorderin gen op de weg naar bekrachtiging van het Europese legerverdrag "te verhin deren. Ook in officiële Londense kringen heerst echter geen optimisme ten aan zien van het resultaat van een viermo gendhedenconferentie. Men wijst er op, dat de nota niet noodzakelijkerwijs be hoeft te betekenen, dat er een essen tiële wijziging is gekomen in de Rus sische houding ten aanzien van de wereldproblemen. Churchill is niet van mening, dat het Russische voorstel de Bermudaconfe rentie op enigerlei wijze moet beïnvloe- Het ware geluk bestaat in vreugde te vinden in het leven van iedere dag. den. Het feit dat Rusland zijn eis tot een voorafgaande conferentie met Pe- kin-China heeft laten vallen, wordt te Londen als een diplomatiek succes voor het Westen gezien. Waarnemers in Parijs verwachten, dat de Westelijke ministers van Buiten landse Zaken hun Russische collega, Molotov, begin volgend jaar zullen ontmoeten. Zij betwijfelen echter, of Berlijn als conferentieoord voor het Westen aanvaardbaar zal zijn. Oosten rijkse functionarissen hebben - Sovjet autoriteiten in Wenen aanhalend - ver klaard dat mogelijk in Wenen de vier mogendhedenconferentie zou kunnen worden gehouden. (Van een bijzondere medewerker) elijk met onze beschouwing over de vertegenwoordiging van de arbeiders, kon in ons blad een verslag worden afgedrukt van een openbare vergadering van de S.E.R„ waarin het vraagstuk van de represen tativiteit was besproken. Het slot van dit verslag maakte melding van een, voorlopig althans, vastlopen van de besprekingen. Alhoewel het persverslag het niet met even zovele woorden zegt, is het wel duidelijk, dat het menings verschil voornamelijk ging tussen prof. Van der Grinten, die een zo groot mo gelijke vrijheid van organisatie verde digt en de vertegenwoordigers van de Raad van Vakcentrales, die een bevoor rechte positie voorstaan van de oude, gevestigde vakcentrales: K.A.B., N.V.V. en C.N.V. Men is allicht geneigd te redeneren: vanzelfsprekend, de drie grote vakcentrales hebben zich een mo nopolie-positie verworven en zijn niet hereid die zonder meer prijs te geven. Maar wie zo redeneert vergist zich wezenlijk. Het is voor niemand leuk om een machtspositie, die men jaren heeft bekleed, te moeten delen met anderen. Men kan dit zeer duidelijk constateren bij de bewuste of onbewuste tegen stand, die in werkgeverskringen bestaat tegen het delen van de medezeggen schap met de arbeiders. Toch is de aversie tegen nieuwe vakorganisaties en de erkenning daarvan in vertegen woordigende lichamen niet opgeroepen door een soort concurrer.tievrees, maar door geheel andere en gezondere motie ven. In het algemeen dient „vertegenwoor diging" in minstens twee betekenissen te worden verstaan. De meest op de voorgrond springende en derhalve d» meest belangrijke is die van het „tegen woordig zijn" bij adviserende o. beslis sende besprekingen in colleges als de Stichting van de Arbeid, de Sociaal Economische Raad, in het overleg met de Departementen, betrokken bij de rechtspositie van de arbeiders en/of het directe overleg bij het afsluiten van collectieve arbeidsovereenkomsten. De tweede vorm is het z.g. „horen" van organisaties bij het voorbereiden van maatregelen van tijdelijke of blijvende aard. Sinds de Wet op het Verenigings wezen van 1855 kennen wij in ons land het principiële grondwettelijke recht tot verenigen, tenzij de aard van do vereniging in strijd is met het algemeen belang. Vanzelfsprekend erkennen ook onze vakcentrales dit recht in de prak tijk. Het erkennen van dit recht is evenwel iets anders dan het mede in het directe overleg toelaten van een geheel willekeurig aantal organisaties. Vrijwel algemeen zijn onze vakorgani saties van oordeel dat het „horen" van georganiseerde groepen arbeiders bij het voorbereidende overleg ran groot nut kan zijn. Slechts zijn zij van mening, dat ook zelfs van deze vorm van overleg moeten zijn uitgesloten ver enigingen van arbeiders bij wie men kwade trouw moet veronderstellen. Dus z.g. malafide organisaties. (Malafide is kwade trouw, bonafide is goede trouw). Ook een tweede catagorie acht men voor dit overleg niet geschikt, n.l. die kleine groeperingen welke niet repre sentatief geacht kunnen worden. Over deze standpunten was de gehele S.E.R. het eens. Dat betekent derhalve, dat, indien b.v. een bedrijfschap moet wor den voorbereid, men niet alleen het ad vies zal vragen van de z.g. Unie-bonden, maar ook van eventuele arbeidersgroe peringen, die althans een enigszins ruime omvang hebben, maar overigens niet zijn aangesloten bij een van do drie thans erkende vakcentrales. (Vervolg pag. 7) 59 De Poolse kardinaal Stefan Wyszynski is in het geheim overgebracht naar een gevangenis te Moskou, om daar een ty pisch communistische berechting te on dergaan, aldus heeft Radio-Vaticana vol gens A.P. meegedeeld. De kardinaal is opgesloten in de Dubianka-gevangenis in een cel dicht bij die van Beria, de afgezette voormalige chef van de Rus sische geheime politie, aldus meldt de radio, die de bron van zijn inlichting niet aanduidt. In de uitzending werd gezegd, dat wordt aangenomen, dat de Poolse pri maat thans de langdurige, kwellende voorbereidselen voor hetzelfde soort communistisch proces moet doormaken, waaraan andere katholieke leiders ach ter het IJzeren Gordijn onderworpen zijn geweest. Radio Vaticana wees er voorts op, dat het bericht van zijn over brenging naar Moskou de Poolse be weringen dat de kardinaal huisarrest heeft in een Pools klooster, volkomen ontzenuwt. In Amsterdam zijn in enkele gevallen aanslagen in de personele belasting betreffende percelen van woningbouw verenigingen opgelegd naar een hogere huurwaarde dan de betaalde huurprijs. Dit omdat die huurpijs overeenkomstig de jurisprudentie van de Hoge Raad geacht werd niet onder normale om standigheden te zijn bedongen, aldus verklaart minister v. d. Kieft in de Me morie van Antwoord over de begroting van zijn Departement. De betrokken woningbouwverenigingen trachten niet zo hoog mogelijke huurprijzen te be dingen, doch willen onder zo gunstig mogelijke voorwaarden het genot van een woning verschaffen. De minister kan niet inzien, dat onder de huidige omstandigheden afgeweken dient te worden of wijziging moet worden ge bracht in deze op de wet en jurispru dentie gebaseerde aanslagregeling, wel ke voor de belastingheffing tot een billijk resultaat leidt. 1 (Van onze correspondent) De 49-jarige veekoopman H. B. uit Apel doorn heeft in een café te Wapenveld na een weddenschap binnen enkele minuten vijftien borrels vermengd met coca-cola leeggedronken. Hij voelde zich onwel wor den en werd door zijn gezellen naar buiten gebracht, waar hij korte tijd later overleed. Vermoedelijk zijn tengevolge van de snel le afkoeling de poriën dichtgeslagen, waarna een hartverlamming de dood ten gevolge had. De politie heeft de zaak in onderzoek. (Van onze correspondent) In Hoogeveen is het tien maanden oude dochtertje van de familie G. ten C. met het hoofdje in een pan met kokende pap gevallen en aan de gevolgen overleden. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 134(39 (tot Zondagavond) Veranderlijke bewolking en droog weer, maar morgenmiddag in het Noorden van het land kans op wat lichte regen. Matige tot krachtige langs de Waddenkust later harde Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Over het algemeen iets lagere tempe raturen. Zondag: Zon 8.22-16.34. Maan 0.05- 13.24. Maandag: Zon 8.24-16.33. Maan: 1.58-13.36.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1