Bloemendaalse politie heeft een goede dag Drie zware jongens uit Amsterdam Flora 1953 sloot met batig saldo van bijna f 165.000 Joh. Otten speelt Bartoks Derde Pianoconcert Pluimveetentoonstelling van De Eendracht'' geopend Hollandia stuurt producten de wereld over DE WEEK IN STAD EN STREEK gegrepen AGENDA Beulingen gevuld met amandelspijs De moeilijkheden bij Holland-Nautic Vandaag nieuwe fabriek officieel geopend Ballonnetjes voor Merauke Huize Broers BOTERLETTERS In totaal 668.283 betalende bezoekers, onder wie 200.000 vreemdelingen radio moons HERINGA WUTHRICH Inboedelveiling 15/16 Dec. '53 Rubber, interessante grondstof ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 PAGINA 2 Gouden bruidspaar H. A. v. d. Poll 25 jaar bij K.R.O. Alg. procuratiehouder van de Kath. Radio Gids Burgerlijke Stand „Sanctus Bavo" ZANDVOOR'l Culturele Kring ,,'t Helm" Eervolle benoeming voor J. H. Statius Muller SANTPOORT Zondagsdienst N. HPH. ORKEST ?5 Biljarten Sportagenda Verkooplokaal NOTARISHUIS In het kort Na de min of meer ongelukkige dag, die de Bloemendaalse politie gisteren moest noteren, toen een inbreker kans zag tijdens het verhoor uit het bureau weg te komen, heeft zij vandaag weer een goede beurt gemaakt. In samen werking met de recherche te Amster dam is men er namelijk in geslaagd de hand te leggen op drie beruchte in brekers, allen afkomstig uit Amster dam, die verschillende kraakjes op hun naam hebben staan. De heer L. F. J. Franssen heeft tij dens zijn leven zoveel myriaden van let ters gedrukt, dat het niet meer dan billijk is, dat thans enkele aan hem en zijn echtgenote gewijd worden. Niet echter zonder aanleiding: volgende week Woensdag, 2 December, hopen zij de dag van hun vijftigjarige echtverbinte nis te vieren. In de bruidsdagen hebben wij aan de Overtonweg 30 het gouden paar een bezoek gebracht en het bleek al spoedig, dat beide echtelieden nog intens aan het leven deelnemen. De heer Franssen heeft ons blad waarop hij uiteraard sedert zijn huwe lijk geabonneerd is, vanaf 1907 van zeer nabij in zijn groei meegemaakt. Hij re flecteerde op, een advertentie, waarin een illustratiedrukker werd gevraagd, en werd prompt bij de Nieuwe Haar- lemsche Courant, toen nog gevestigd aan de Kinderhuisvest, aangenomen. Ons blad had omstreeks die dagen een oplage van 4000 exemplaren. Hij werkte toen met een dubbele snelpers met aangekoppelde vouwmachine. In later jaren werd deze vervangen door een achtzijdige rotatiepers van Duitse makelij, waarmee de heer Franssen reeds na korte tijd vertrouwd was. Bij drukkerij „De Spaarnestad" werd hij o.a. belast met de Katholieke Illus tratie en tevens officieel tot chef-druk ker benoemd. Spoedig maakte hij hier kennis met de koperdiepdruk, aan welk procédé hij verre de voorkeur gaf. Tot 1949, het jaar, waarin hij met pensioen ging, was hij tot ieders volle tevreden heid in deze functie werkzaam. Het huwelijk van de heer Franssen en mevrouw M. H. W. Franssen—Zon neveld werd gezegend met vier kinde ren. Mevrouw Franssen is thans 73 jaar oud, 4 jaar ouder dan haar man,. Het zal Woensdag een echt huiselijk, gezellig feest worden. Het zal Dinsdag 1 December een kwart eeuw geleden zijn, dat de heer H. A. van de Poll, algemeen procuratiehouder van de Kathohexe Radio Gids, bij de propa ganda dienst van de KRO in dienst trad. Als zodanig hielp hij vooral bij het stre ven naar de juiste propaganda en organi satie, zaken, die vooral in de begin periode van het radiowezen van enorme betekenis waren. De heer Van de Poll gaf tijdens die dagen blijk, die zo belang rijke stof volledig te beheersen en zijn doorzettingsvermogen, zijn inzicht in velerlei zaken, zijn frisse ideeën, alles gepaard aan een zakelijke kijk, waren er oorzaak van dat hij na enkele jaren be noemd werd tst algemeen procuratiehou der. De gidsadministratie is sindsdien uitgegroeid tot een omvangrijk werk, maar de heer Van de Poll is nog steeds dezelfde bezielende figuur ais tijdens de eerste dagen. GEBOREN: W. BoeréeLex, z.; J. DijkmansHenstra, z.; M. de Wit Schniedewind, z.; D. KatanVisser, z.; A. A. ClousJanssen, z.: M. E. Huiberts van Leeuwen, d.; A, A. A. van der VeldtBakker, d.; A. KieferBleesing, d.; E. Baaijvan Heerden, d.; J. M. BrandseJongejan, d. GEHUWD: J. Anter en L. J. Langen- berg; M. de Vries en H. van Coevorden. OVERLEDEN: R. Lauer, 54 j., Es- doomstraat; J. Rietman, 74 j„ Harmen- jansstraat; H. de Vries, 2 m., Hazepa- terslaan; H. W. Frentz, 6 m., Ekster straat; H. M. Gorterte Wechel, 79 j., Kleine Houtweg. Het bestuur van de R.K. Studentenvereni ging „Sanctus Bavo" maakt de leden er op attent, dat de H. Mis morgen in „Sancta Maria" om 9 uur begint. Voor de Culturele Kring ,,'t Helm", te Zandvoort, gaf Jan de Man Donderdag avond een piano-recital. De min of meer intieme sfeer in de zaal van „Zomer- lust'' werkte er toe mee, om dit concert te maken tot een hoogtepunt van kunst genot voor het talrijke publiek. Vóór de pauze had Jan de Man een klassiek programma samengesteld. Na de leven dige en opgewekte sonate in Es gr. terts van Mozart, volgde de van spanningen overladen en brilliant gespeelde Sonate Pathetique van Beethaven. Met het rijk gevarieerde Carnaval opus 9 van R. Schumann, werd het eerste deel beslo ten. Na de pauze werd moderne muziek vertolkt. Pijper, Dresden en Orthel werden gevolgd door het Goyescas no IV van Granados. Het concert werd besloten met vier composities van Debussy. Het technisch volmaakte en van grote muzikaliteit getuigende spel van Jan de Man, bezorgde hem een ovationeel applaus, dat hij met twee toegiften beloonde. Advertentie BANKETBAKKERIJ dit jaar 3.75 per pond. U proeft de kwaliteit. Ziet onze uitgebreide sortering Marsepain in de etalage. ANEGANG 42 - TEL. 16535 Sedert het voorjaar van dit jaar werd de gemeente Bloemendaal gere geld door de Amsterdamse „heren" las tig gevallen en meer dan eens lukte het deze zware jongens een villa bin nen te dringen om dan met geld en kostbare juwelen weer naar Amster dam terug te keren. De Bloemendaalse politie is daarop ijverig aan het speuren geslagen en haar speurzin is dezer dagen eindelijk beloond, toen met assistentie van Am sterdamse collega's drie inwoners van de hoofdstad konden worden gearres teerd, die overigens geen onbekenden waren voor de Amsterdamse politie. Zij werden verdacht van minstens zes inbraken, waarvan drie in Aerdenhout, en de mannen hebben inmiddels be kend deze inbraken gepleegd te heb ben. Twee van hen zijn nu opgesloten op het politiebureau te Bloemendaal, de derde wordt nog in Amsterdam vast gehouden. Zij zullen aan de officier van Justitie te Haarlem worden voorgeleid. De Inbreker, die uit het bureau wist te ontkomen, is tot op heden nog niet gegrepen. Hij heeft echter niets uit te staan met het Amsterdamse com plot, waarvan de opruiming Bloe mendaal voorlopig weer rust zal ge ven. De in 1953 opgerichte Pakistan Asso ciation of Social Workers te Karachi heeft het erelidmaatschap aangeboden aan de heer J. H. Statius Muller te Bloemendaal. Deze is in 1952 en 1953 op uitnodiging van dis United Nations Technical Assistance Organization in Pakistan geweest ten einde de regering van Pakistan te adviseren op het ge bied van het organiseren van maatschap pelijke zorg. a. 1. Tijden 2, Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. K 2560—8320. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoort- se Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 2560—8249. BIOSCOPEN Palace: „Happy Landing 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge". Volwassenen. Tijden 2, 6.45 en 9.15 uur. Zaterdag en Zon dag 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blanke ballast". Boven 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Drakenzaad". Boven 18 jaar. Tij den 2 en 8 uur. Zaterdag 2, 8 en 10.45 u. Zondag 2, 5 en 8 uur. Roxy: tot en met Zondag „Stad der dui zend gevaren". Boven 14 jaar. Tijden Zater dag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag tot en met Donderdag „De kruistochten". Boven 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. Mmerva: tot en met Maandag: „Berucht, beroemd, bemind". Volwassenen. Tijden: Zaterdag 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 8.15 uur. Zaterdag 28 November StadsschouwburgToneelgroep „Theater" in Marie Blanche", 8 uur. Stadhuis: Stichting Nederlands Kamer orkest, 8 uur. Zondag 29 November StadsschouwburgToneelgroep „Theater" in: „Paard eet hoêd", 8 uur. Concertgebouw: Sint Nicolaasfeest door vereniging „Haarlem", 13 en 18 uur. Maandag 30 November Stadsschouwburg: De Nederlandse Come- die in: „De grote stilte" (ab. B), 8 uur. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-Apo theek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Tey- ler-Apotheek, Teylerplein 79, telef. 17946, Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, tel. 12038; Apotheek J. Krijnen, Ekster straat, tel. 25860. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Overveense-, Bloemendaalse- en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 241, Overveen, telefoon K 2500—16760, Santpoortse Apotheek Bloemendaalse straatweg 145, Santpoort-Stat., Telefoon K 25460—8249. qVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen zal wor den waargenomen door P. M. Wijkmans, Julianalaan 130, tel. 10071. HEEMSTEDE De Zondags- avond en nachtdienst van de Heemsteedse Apotheken wordt waarge nomen door: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, tel. 38320. TENTOONSTELLINGEN: Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10—12 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 10—16 uur, Zondag van 13—16 uur. Huis Van Looy: „Toegepaste Kunst", expositie door leden van „Kunst zij ons Doel". Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102: „Le musée chez sol". DIVERSEN: Vis- en Vleeshal: Pasar Malam. Zondag gesloten (tot en met 4 December). Advertentie Stationsplein 6 - heeft voor de St. Nieolaas weer de bekende heerlijke Telefoon 31750 Beulingen gevuld met gehakt en Met deze vullingen ook in lettervorm verkrijgbaar. Inzake de moeilijkheden bij Holland- Nautic vernemen wij nog het volgende: De directie van het Gew. Arbeids bureau moet o.a. nog een beslissing ne men over de ontslagen bij de Nautic voor het personeel, dat per maand be taald wordt. Het ziet er naar uit, dat deze beslissing niet voor 1 December valt, zodat de betrokkenen eerst 1 Fe bruari 1954 zonder werk zouden ko men. Zij vallen niet onder de bepalin gen van de Werklooshèidswet en zou den daarom met de Armenwet te ma ken krijgen, hetgeen een uitkering van de helft van hun salaris zou betekenen. Vanmorgen is op het stadhuis over de ze kwestie geconfereerd met de Rijks consulent van Sociale Zaken, de direc teur van het Gew. Arbeidsbureau, de directeur van Soc. Zaken in Haarlem, burgemeester Cremers en de wethou ders Angenent en Happé. Getracht zou worden in overleg met Den Haag voor deze mensen wat te bereiken; dit over leg mislukte echter, naar wij vernamen, waarop B. en W. besloten hebben de be trokkenen te helpen en bij wijze van overgangsmaatregel 80 procent van hun salaris over de maand Februari te ga randeren. Advertentie r»*Dïöi Van ouds hekend Tel. 14609 gSffij) Officieel Philips-reparateui Kruisstraat 38 - Haarlem ^hiupm Onmiddellijk na de Flora 1953 werd aan de directie van verschillende zij den de vraag gesteld 'wett zij dacht van de financiële resultaten. De nationale ramp in Februari had namelijk toch nog haar stempel op de tentoonstelling ge drukt en degenendie een millioen be zoekers voorspeld hadden, wisten reeds, dat dit getal bij lange na niet ge haald was. Hoewel de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollen cultuur kon mededelen, dat de Flora in alle opzichten een succes geworden was, werden geen cijfers verstrekt. Maar thans zijn ze openbaar en komt de rekening aan de orde in de alge mene vergadering, welke Maandag 21 December in het Concertgebouw te Haarlem gehouden zal Worden. Deze rekening wijst als voorlopig batig saldo een bedrag van f 164.807,51, voor waar een' bedrag, dat niemand ver wacht zal hebben. Het aantal betalende bezoekers was 668.283, meer dan de di rectie had geraamd. De rekening, door een accountant gecontroleerd, is nog voorlopig, maar verwacht wordt, dat er geen verschillen meer zullen voorkomen. In de toelichting wordt het volgende opgemerkt. Pessimisten meen den, dat de twee ton, beschikbaar ge steld door het C.B.C., bij lange na niet voldoende zou zijn om de tentoonstel- Onder grote belangstelling is Vrijdag avond de pluimveetentoonstelling van de vereniging „De Eendracht" in het R. K. Verenigingsgebouw geopend. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de be schermheer, de heer A. H. Beels, verge zeld van zijn echtgenote, de burgemees ter van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard en hoofdinspecteur Berende sen. De voorzitter, de heer R. Donkelaar sprak een welkomstwoord en wees daar in op de vele moeilijkheden die over wonnen moesten worden, om tot deze tentoonstelling de 35e te kunnen komen. Spreker bracht dank aan allen die aan de totstandkoming hun mede werking hadden verleend o.a. door het beschikbaar stellen van prijzen, en sprak de hoop uit dat deze in alle opzichten zou slagen Daarna werd het woord ge voerd door de ondervoorzitter van de vereniging, de heer W. Koch en door de heer J. Vessies, voorzitter van de Ken- nemer Pluimveevereniging te Beverwijk, die uiting gaven aan hun belangstelling en de vereniging een groot succes toe wensten. Vervolgens sprak de burge meester van Heemstede, die zeide, met groot genoegen de uitnodiging te hébben aanvaard, omdat liefde voor de dieren hem niet vreemd is. Reeds als jongen was hij zijn belangstelling voor dieren gaan tonen. Zo had hij konijnen ge houden, daarna kippen, eenden en gan zen. Na er aan herinnerd te hebben, dat „De Eendracht'' in 1956 het gouden jubileum hoopt te vieren, sprak hij de wens uit dat de tentoonstelling een vol komen succes zou worden en dat het ledenaantal zal toenemen. Hij verzocht in dit verband, hem te willen noteren als lid. want het ligt in zijn bedoeling, in het nieuwe jaar toch weer met deze mooie liefhebberij te beginnen. Met de wens dat velen de tentoonstelling met een bezoek zouden vereren, verklaarde hij tenslotte deze voor geopend. Daarna werd de tentoonstelling bezich tigd. die kwantitatief wellicht niet zo groot is als vorige jaren, maar in kwa liteit alles overtreft, wat tot nog toe getoond is. Behalve hoenders, duiven en konijnen, is er ook een stand van de Vogelhoudersvereniging „Ons Genoegen" te Haarlem, welke op het toneel van de zaal een grote volière heeft gebouwd, die met allerlei vogels, waaronder ook tropische, is bevolkt. De hoofdprijzen zijn in de verschillen de afdelingen als volgt behaald. Mooiste grote hoender; D. Brouwer te Aalsmeer, die een Minorca inzond Mooiste kriel J. J. de Winter, met Columbia Wyandotte. Mooiste konijn: A. J. C. J. Sweerts te In café Hof v. Holland werden om de Houwelings-wisselbeker Vrijdagavond de volgende wedstrijden gespeeld: De Kruyff 202 28 46 7.21 Stolk 250 28 24 8.92 Meyer 250 24 55 10.41 Nobels 217 24 43 9.04 Dijkstra 183 33 21 5.54 Karman 250 33 38 7.57 Meyer 250 26 53 9.61 Stolk 225 26 40 8.65 Meyer 3 6 750 71 55 10.56 Hoek 3 5 750 122 57 6.14 Nobels 3 4 717 70 87 10.24 Holst 3 2 693 101 43 6.86 Stolk 3 2 646 73 40 8.84 Karman 3 2 708 106 38 7.08 Dijkstra 3 1 627 103 35 6.57 De Kruyff 3 0 526 75 73 6.92 Heemstede met Black and Tan. Mooiste sierduif: Jac. Sulter te Winschoten. Aan de tentoonstelling die heden avond tot 10 uur en morgen. Zondag, tot des avonds 8 uur is geopend, is een loterij verbonden met verschillende die ren als prijzen, waaronder enige gan zen. Een bezoek aan deze tentoonstelling kan zeker worden aanbevolen. De hoofdschotel van het programma op het derde Vrijdagavondconcert van het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey, was ongetwijfeld het derde piano-con cert van de veel besproken en omstre den Hongaarse componist Béla Bartok. Een omvangrijk oeuvre van deze in 1945 in Amerika overleden componist is de muzikale wereld nageBleven Hoe men ook tegenover de taal dezer klan ken staat, men moet toegeven, dat ze getuigt van een enorme innerlijke span ning en oerkracht, die tevens doelbe wust en revolutionnair als ze is, onte genzeglijk overal het stempel draagt van een geweldige persoonlijkheid. De componist Béla Bartok is sedert lange tijd geen rara avis meer op de programma's onzer Nederlandse orkes ten. Het Vrijdagavond gespeelde piano concert, één van de laatste, waar schijnlijk zelfs het allerlaatste, zijner werken, hoort men tegenwoordig vrij regelmatig uitvoeren. Reeds direct vraagt de componist in het eerste deel, een beknopte doch zeer evenwichtige hoofdvorm, aller aan dacht voor de veerkrachtige en boorde vol met energie geladen thematiek. Speciaal het spitsige hoofdthema blijkt zich in de doorwerking tot een ware climax te ontwikkelen. De grootste muzikale rijkdommen van dit concert liggen echter in het langza me middendeel Een eenvoudige, sere ne koraal-melodie in de .piano wisselt zich af met een canonischc bewègïng ïn hef strijkorkest. Prachtig is e'veneeri;S de stemming in het tweede deelvan' dit „Adaaio-religioso". hoewel het veel fceweegJ'iker is dan de eerste thema- groep. Wanneer dit laatste in de hout blazers opnieuw geïntroduceerd wordt met. allerlei guirlandes in de pianopartii blijkt, hoe meesterlijk Bartok de sfeer van stille berusting weet te karakterise ren door midde! van hef orchestrale na- let. Het laatst» deel, dat zonder onder breking voortkomt uit het Adagio, dringt met zijn karakteristiek rhythme naar een grote climax, waarna een fuga volst, die reheel tot ontwikkeling wordt "ebracht. Dat het lyrische element bi' Bartok niet verseten wordt bl'ikt uit een soort derde thema, waarbij de niam met, brede accoorden als het ware de muzikale achtergrond vormt. De laatste grote ontlading volgt ten slotte als een bewijs van de grote scheppende ener gie van de Hongaarse meester in de slotpassages. De pianist Johan Otten komt alle eer toe voor de wijze waarop hij dit immense werk realiseerde. Technisch was zijn sjiel knap, maar wat meer zegt, hij wist. zijn pianopartij volledig ondergeschikt te maken aan het grote geheel waar dit verlangd werd. Van grote bewogenheid en objectieve rust getuigde zijn spel in het indrukwek kende tweede deel. Zijn briilant piano spel in het laatste gedeelte werkte er aan mede dat het geheel .een sterke in druk maakte op alle aanwezigen. Toon Verhey paste zich met .iet orkest hier geheel bij aan. Zo is deze moeilijke par tituur deze avond een klinkend bewijs geworden van de grootheid en het meesterschap van Béla Bartok. Dit re sultaat is de mooiste voldoening voor solist en orkest. Het concert was geopend met de le vendig gespeelde ouverture „Cyrano de Bergerac" van Johan Wagenaar. Na de pauze volgde een herhaling van de „Pa- thétique" van Tschaikowsky, enkele weken geleden op een concert der Dins dagavond-serie gespeeld. JAN LAARVELD Advertentie Het meest ideale Sint Nieolaas- Dflflflflll id nAn GRITZNER H.Z. NAAIMACHINE Demonstratie vrijbl. dag. 1021 u. ENGEL - Grote Houtstraat 131 t/o Diana - Tel. 14444 ling tot een goed einde te brengen. Verscheidene loonronden werden uitge vaardigd tijdens de opbouw, Korea veroorzaakte enorme prijsstijgingen en toen kwam de overstromingsramp. Een belangrijke dekking voor eventueel gro te tekorten werd gegeven door Heem stede (f 100.000), Haarlem (f50.000), provincie Noord-Holland (f 60.000) en Zuid-Holland (f40.000). Ondanks alle tegenslagen stemt het tot voldoening te kunnen constateren zo schrijft het hoofdbestuur in het Week blad dat deze overheidslichamen ge lijk hebben gekregen, nadat zij met vooruitziende blik hadden vastgesteld, dat de garanties zouden moeten worden gegeven maar dat deze niet aangetast zouden worden. De bedragen, die Heemstede en Haar lem als werkkapitaal beschikbaar had den gesteld, tezamen 150.000, werden terugbetaald, terwijl aan de provinciale besturen kon worden bericht, dat de ga ranties niet behoefden te worden aan gesproken. Met grote voldoening maakt, het hoofdbestuur deze feiten bekend, onder dankbaarheid aan de directieleden. De totale omzet van de Flora 1953 Is geweest 1.116.125,10. Aan entreegelden werd bijna 8 ton ontvangen, de zake lijke afdeling (winkeltjes, stands enz.) bracht 83.500 op. Bij de uitgaven staat o.a. een post van bijna f 109.000 voor reclame en propaganda. Geschat wordt dat 200.000 vreemdelingen de tentoon stelling bezocht hebben, die overal in de wereld de roem van onze bloembol verspreid hebben. Tenslotte brengt het hoofdbestuur aan allen, die bij de Flora betrokken waren en medewerkten aan het grote succes, bijzondere dank. HAARLEM: EDO—AGOVV; DCO— DVAV; DIO—ETO. HEEMSTEDE: RCH—Elinkwijk. SASSENHEIM: Teylingen—Graai Willem. ZANDVOORT: Zandvoortmeeuwen— HBC. BLOEMENDAAL: DSS—Animo. SANTPOORT: Velsen—ZSGO. VELSEN: Stormvogels—Oosterpar- BEVERWIJK: DEM—WSV: Bever wijkADO- KinheimDEC. WIJK AAN ZEE: Wijk aan Zee—Rh AVIC. CASTRICUM: Vitesse—Wilskracht. Advertentie HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Büderdijkstraat bij de Zijlwef? Haarlem - Tel. (K 2500) UW Inzendingen van huisraad worden dageW^s aangenomen. Eigen afhaaldiéns 1 December, des avonds half 8. zal in de zalen van de firma Goldschmeding de finale worden gehouden van de plaatselijke ronde „Jeugdwedstrijd in pianospelen''. Wij zijn benieuwd Haarlem zal afvaardigen. De toneelgroep „De Witte Vogel'', in Haarlem niet onbekend, zal ditmaal, etl wel op 29 November in het Concertge-, bouw het kinderfeest verzorgen der Ex cursie en St. Nieolaas vereniging „Haar lem". Het Surinaamse Danstheater, dat Don derdagavond in het Haarlemse Concert gebouw zou optreden, heeft verste* laten gaan. 's Middags kwam het bericht af. dat de Surinamers wegens panne niet naar Haarlem konden komen. In ons verslag van de viering van het 60-jarig bestaan van „St. Augustinus" le Haarlem stond vermeld, dat de heer E- van Emmerik 25 jaar penningmeester van de Haarlemse afdeling is geweest: dat moet echter zijn 35 jaar. Burgemees ter Cremers verklaarde, dat de gemeente niets te maken heeft met de interne zaken van het bijzonder onderwijs. Ten onrechte was de aanduiding „bijzonder" weggevallen. Vrolijke lichtblauwe luchtballonnetjes zullen straks feestelijk door hon derden kinderen van Merauke op Nieuw-Guinea de hemel in gestuurd worden. Zo zullen er ballonfeestjes zijn in Portugal en in Turkije, ia België, Frankrijk en Luxemburg. Waar eigenlijk niet? Maar nu staan de kisten met de opschriften „Merauke via Hollandia" nog aan de Wijkermeer- weg in Velsen-Noord, waar Rubberfabriek Hollandia juist vandaag de of ficiële opening viert van het nieuwe bedrijf. Een interessant bedrijf, niet alleen om de ballonnetjes,- want och, die vormen slechts een van de tien tallen rubberartikelen, die hiér worden gemaakt ïn déze voor Nederland unieke industrie. Want even elastisch als de rubber is, zijn de mogelijkheden tot verwerking. Daarvan konden wij ons gisteren onder leiding van direc teur J. M. Rupert overtuigen, toen deze ons een kijk gunde in deze verras send snel ontwikkelde industrie. Het was, eerlijk gezegd, een failliete boel, die hij in Juli 1936 als enig di recteur overnam. De zaak was in 1917 door de heren Kotte en Doseman in een oude timmerfabriek aan de Dood weg opgericht. Gefabriceerd werd vol gens het toenmalige koudvulcanisatie- systeem. Goed en wel aan het draaien, 71 oen ik het gebruikelijke brief je aan Sinterklaas geschreven had, met het verzoek mij te willen ontvangen, kwam binnen 24 uur een merkwaardig, maar ook zeer vererend antwoord. „Laten we de rollen ditmaal eens omdraaien", schreef de heiligman persoonlijk, „ik kom bij u ter redactie. Gelieve geen tapijten te huren of palmen van de Plantsoendienst te Lenen, want ik wil geen poespas. Slechts één Piet zal mij vergezellen, 'n Spaanse leerling-journalist, die de Spabenelux voorstaat, maar overi gens nog nooit over de grens ge weest was voor zijn uitverkiezing. Hoogachtend Nieolaas t „anno 300". Hoewel mij dus nadrukkelijk verzocht was om geen poespas te maken, is de concierge tóch 'n volle nacht in de weer geweest om het redactie-lokaalop te knappen. De bureaux werden zó grondig opge ruimd, dat alle belangrijke aante keningen en documenten, o.a. voor huishoudelijke vergaderingen 'en „brieven van lezers" thans nog on vindbaar zijn. Maar ja, men moet wat voor hoog bezoek over hebben. De concierge ontving de Sint op het afgesproken uur in zijn Zon dagse pak en met 'n schoon over hemd het was Donderdag bij de deur. Hij kuste de ring van de goede bisschop en daarna zijn ijlings toegeschoten vrouw van lou ter zenuwen. In de gang stond het voltallig personeel opgesteld, maar Sint liep in één ruk door naar de redactie zonder aanzien des per- soons. Alleen Piet bleef wat achter, omdat hij insignes en doosjes luci fers ter propagering van de Spa benelux uitreikte. „U zit hier best", zei de Sint, toen hij had plaats genomen op de stoel van de hoofdredacteur, „ruime ka mer, uitzonderlijk mooie balkenzol- der en onnatuurlijk schone bu reaux. Wij in Spanje houden meer van rommel, alleen al omdat het gezelliger is. Maar die straten van u zijn me toch wat erg rommelig. Gisteren ben ik in mijn rijtuig, komende van de Velserpont ik had gelukkig voorrang, omdat ik mijn mijter op had, maar anders zou ik hier nog niet zijn de Delftlaan opgezwenkt, richting centrum stad. Tot aan de verkeers- cirkel aan de Kleverlaan heb ik ge walst, maar daarna waren ik en Piet aan 't jitterbuggen tot aan het viaduct in de Verspronckweg. Is het een wonder dat de chauffeurs liever naar de Schoterweg rijden?" „Er zijn daar pas riolen gelegd", merkte ik voorzichtig op, „de grond moet nog zakken". „Maar die gevaarlijke kuilen moeten er uit", protesteerde Sint, „da's een kwestie van controle". 71 iJn bezoeker wilde mij met w! a^e yeweld een Spaanse J- J- sigaar laten opsteken, met een bandje waarop de beeltenis van Franco. Dat was jammer, want de mijne bleken al spoedig stukken beter te zijn. Terwijl grijze rook wolken de balkenzolder zochten, zei Sint: „er is hier nogal wat her rie onder de sigarenwinkeliers, niet? Moeten ze niet doen. Ik heb geen last van winkelsluiting, want ik word overal met égards achter om ontvangen. En dan die alweer voorgenomen melksanering. Ik moet u ernstig berispen, meneer de Spaarnebabbelaar. Uw krant néémt een standpunt in betreffende deze en andere zaken. U kunt béter mee huilen met de wolven in het bos Dat staat wel niet flink, maar de neutraliteit is in uw land zó ge meengoed geworden, dat men een standpunt van een ander moeilijk meer kan eerbiedigen". Toen bemoeide Piet zich brutaal met het gesprek: „Jij in de zak gaan", dreigde hij mij, „tenzij pj Verenigd Europa staat voor". „Dat doe ik, maar 'n verenigde Haarlemse gemeenschap benadert voorlopig meer de spreuk van de Bond Zonder Naam. Kijk 'ns Piet, in de gemeenteraad „zit" het niet mach drie meer zo lekker na de verkiezin gen „Spreekt u tot mij", vermaande Sinterklaas. „Nu dan, Sint, er wordt te veel en te lang gepraat. Waarom moeten verschillende sprekers „insgelijks" betogen en waarom wordt er tot half acht vergaderd, als het regle ment van orde anders voor schrijft?" Tot half acht?", vroeg Sint ver baasd, „hoe kunnen ze er zin m hebben. Vallen die raadsleden dan niet om van de honger? En u, me neer, moet u naar al die verhalen blijven luisteren?" Ik knikte en merkte tegelijker tijd. dat de Spaanse sigaar maar voor de helft brandde. De concierge kwam met glazen binnen en Piet haalde de gebruike lijke vino blanco secco te voor schijn. Na het tweede glas werd het onderhoud veel gemoedelijker. Daar in die bollenstreek gaat het maar goed", stelde de heilig man vast, „het worden hele bolle bozen en het bestuur van de Keu kenhof doet maar. Ik heb gelezen dat er een groot paviljoen gebouwd wordt, dat natuurlijk iri volgende jaren weer uitgebreid wordt. Ik ken het systeem van de heren Tom en Co. Tegen de tijd dat er weer een Flora in Heemstede gehouden zal worden hebben ze op de Keukenhof zoveel tot stand gebracht, dat Flora Keukenhof of omgekeerd is. Dat lijkt me niet leuk voor Heemstede, want die hebben dit jaar een slor dige twee en zeventig mille aan dit festijn verdiend. Men is daar druk bezig 'n waardige bestemming voor dit geld te vinden. Voor Haarlem kan de zaak anders liggen, als ten minste het spel met de cuisiniers in Lisse goed gespeeld wordt. Tja, ik heb tot mijn vreugde gezien, dat er weer enige mooie oude panden zijn opgeknapt, o.a. op de Grote Markt en tot mijn verdriet, dat een twee tal is uitgebrand en té lang door zichtig is gebleven". Piet trok met veel misbaar 'n nieuwe fles open en Sint ac cepteerde 'n Hollandse sigaar, waarvan hij het puntje nijdig af beet, hetgeen zeker 'n Spaanse ge woonte is. „En wat zegt u van de woning bouw in Haarlem?", vroeg ik, om het gesprek te animeren. „Z'n gangetje", antwoordde de goede Man, „maar meneer Haze- voet van het Huisvestingsbureau is nog lang niet tevreden. We hebben te veel kleine woningen neerge- plant en die zijn nu al te klein voor menig gezin, dat er toen dolblij mee was. U komt er niet zo gauw uit, meneer en daarom is het ver- standig naar grotere typen huizen uit te zien". „Maar de huurprijs, Sint?" „Dat regelt uw regering. Met Januari gaan de huren flink om hoog en het volk krijgt 5% loontoe- slag met nog wat van een en an der". „Weet u, dat nu al overal wordt medegedeeld, dat met ingang van 1 Januari dit en dat in prijs omhoog gaat, vanwege die loonsverhoging? Dat men van één gulden rustig een vijf en twintig maakt, alsof dat 5% is?" „Paard achter wagen spannen" giechelde Piet, „in Spabenelux alles gelijk en welvaart Geen politiek", gebood Sinter klaas, „ik ben hier voor m'n plezier en ik hoop, dat iedereen op 5 De cember goed bedeeld wordt en erg dankbaar zal kunnen zijn". „Bravo, bravo juichte Piet. Sint stond op, schuierde de witte as uit zijn baard, dronk zijn nog volle glas in één teug leeg en druk te mij de paarse hand. „Tot volgend jaar in goede ge zondheid, meneer de SPAARNEBABBELAAR" werd het bedrijf in 1919 getroffen doO? de hevigste brand, die Velsen-Noom meemaakte. Er bleef niets van de ia' briek over. De zaak werd herbouwd en groeide, een zeer behoorlijke export naar bijna alle landen van Europa en Azië ontstond. De personele bezetting nam van tien man tot zestig toe. In 1929 kwam een débacle, die tot gevolg had, dat het bedrijf dreigde ten onder te gaan. Er werkten nog vijf man, ter wijl de toen gefabriceerde artikelen de rubberfabriek een slechte naam be zorgden, die thans vrijwel historie ge worden is, omdat sinds de heer Ru pert de leiding kreeg, de zaak radicaal werd omgegooid. Energiek heeft hij gewerkt. In 1941 werkte 50 man perso neel aan de van N.V. tot éénmanszaak hervormde industrie en de vooruit zichten waren gunstig, toen de Duit sers in 1944 eisten, dat Hollandia voor hen zou werken. Het werd geweigerd. De fabriek kwam stil te liggen en werd vrijwel geheel vernield. De heer Rupert maakte van de rustperiode ge bruik, om in Delft aan het T. N. O. alles van rubber aan de weet te ko men. Zijn studies zijn hem bijzonder goed van pas gekomen, want in de naoorlogse jaren is de productie met grote schreden vooruit gegaan. Nieuwe, outillage werd aangebracht uit Noor wegen en Amerika, zodat het bedrijf, dat per 1 April in de nieuwe ruime fa briek is ondergebracht, volkomen „bij" is met de buitenlandse collega's, en zelfs heel sterk staat tegenover de buitenlandse concurrenten, getuige het feit, dat Amerika een goede afnemer is, omdat.... de producten van Hol landia, zelfs met de exportkosten, goedkoper zijn dan hetgeen Amerika zelf produceert. Bijzonder interessant en boeiend is het productieproces. De grondstoffen worden in ruwe vormen en in latex- vorm ingebracht uit Indonesië en Ma- lakka. Ze worden ofwel in de plaat afdeling gewalst, ofwel in de dompel afdeling verwerkt naar gelang de t® fabriceren artikelen. Vooral deze laat ste afdeling maakt op de leek een gro te indruk. Men ziet er bijvoorbeeld handschoenen vervaardigen voor me disch en technisch gebruik of voor de huishouding. Porseleinen vormen worden in een rubberbad gedompeld, dan worden ze in draaiende beweging gehouden, opdat de rubber er niet af druipt, weer worden ze ondergedom peld. totdat de rubberlaag op de por seleinen modellen de juiste dikte heeft. Meisjes brengen dan de afwer king aan, de modellen gaan in de vul- caniseeroven onder druk en kun nen daarna van de porseleinen vor men gehaald worden. Zo worden ook badmutsen gemaakt (vooral voor ex port naar Frankrijk), luchtballonnen, vingers voor huishoudelijk gebruik en voor medische doeleinden, spenen enz., enz. In de plaatafdeling kan men een geheel ander proces, walsen en calan- deren, volgen, waarbij een dunheid tot één honderdste millimeter verkrege*1 kan worden. Medische plaatartikelen en persartikelen worden hier gemaakt. Een goed geoutilleerd laboratorium maakt het mogelijk de productie, m® zeer precies moet plaats vinden, tot m de finesses zuiver en doeltreffend 1 houden. Men kan zelfs controleren, no rubberhandschoenen zich na langja1 7 gebruik zullen houden. Een Pers?fe:n van een kleine honderd man vindt dit bedrijf werk. De producten ëaaP gehele wereld over, worden ook __g eigen land veel gebruikt, bij HApé txgcil lauu VCCJ. gcui Ulft.1-, de Plaatwellerij, bij Kousenfabriek 'Jansen en De Wit te Schijndel) O V\ /-\ AM T r-t V-\ rtlr Art Qtl I| schoenfabrieken (Swift, Van Een mooie industrie heeft met ^,eh":elc ciële opening van de nieuwe £»Dr een belangrijke mijlpaal bereikt. off-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2