Tito bereid opnieuw over Triest te spreken Auto bij Waddinxveen in de Gouwe gereden H terugtrekking van concentraties Voorstel tot troepen Vooraanstaand Rus in ongenade Amerikaans rapport aan de VN. Korea-conferentie in Nieuw-Delhi? Malenkov ontvangt Brits ambassadeur Tour de France start in 1954 in Amsterdam Hongaarse kinderen uit Duitse kampen in Nederland Hartelijk onthaal in Roermond Zes inzittenden verdronken Rus rechter van Int. Gerechtshof Tot hoofd en hart Derde conferentie Ned. Letteren HO TSJI MINH bereid te onderhandelen Indien Parijs onafhankelijkheid van Vietnam oprecht wil eerbiedigen Auto van dagblad te water Ongelukken eisen drie doden in Eindhoven - Het weer Egyptisch gezinden behalen overwinning in de Soedan ■pp. i8*1*3* felWCT Jf TIENDE VERJAARDAG JOEGOSLAVISCHE REGERING CJee MORRIS i'efmijcuiwj! MAANDAG 30 NOVEMBER 195T 77ste JAARGANG No. 25851 Partijfunctionaris van ambt ontheven Wreedheden in Korea De kwestie van Ruslands status Panamees schip bij Lissabon vergaan Churchill is jarig Sir Benegal Rau s overleden Als overheid meewerkt Truman neemt deel aan verkiezingscampagne Als opvolger van landgenoot Scheuring in Moham medaanse Broederschap Rhee en Tsjang Kai Sjek „hecht verenigd" Katholiek beraad over televisie Record-wereldoogst maïs Chauffeur verdronken DE „VICTOIRE ROGER" OPGEGEVEN Voorwaardelijke straf voor Nederlander in Noorwegen Prof. Van Winter naar Zuid-Afrika Bejaard echtpaar dood in woning aangetroffen Dames Tweed Regenjassen Per abuis afgeleverd vergif achterhaald 1 Trein rijdt truck aan "7 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ijkant. Beverwijk: Breestraai 171, telef. 4790 'Jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 sectie: J J. w Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, oofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. hoofdredacteur; W. van Willige. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. President Tito heeft gisteren te Jajce in Bosnië verklaard, dat Joegoslavië bereid is een conferentie over Triëst bij te wonen, indien het er van over tuigd is, dat het besluit der Westelijke geallieerden van 8 October j.l., om de zone A van Triëst aan Italië over te dragen, niet in zijn geheel zal worden Uitgevoerd. Tito sprak ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de Vorming van de voorlopige communistische Joegoslavische regering te Jajce in het berggebied van Bosnië. 1 Radio-Moskou heeft gemeld, dat Andrianov, het hoofd van de afdeling Leningrad der communistische partij, „van zijn ambt ontheven" is. Het be sluit om Andrianov te vervangen, werd op een onlangs gehouden partijverga dering in Leningrad genomen. Over het verdere lot van Andrianov heeft radio-Moskou niets gezegd. Andrianov is sinds 1949 eerste secre taris van de partij in het district Le ningrad geweest. Tijdens het 19e con gres van de communistische partij te Moskou in October 1952 werd hij, met Stalin en 14 anderen, tot lid van het presidium van het partijcongres geko zen. Tot dusver is er in de Russische pers niet op gezindspeeld, dat Andria nov een aanhanger van Beria zou zijn. Viwe hebben in een rapport aan de *-N- de Chinese en Noord-Koreaanse communisten beschuldigd van het be gaan van gruwelen tegen 29.815 perso- ]poh ln „^orea- Zij zeggen dit „onweer- Jegbaar" te kunnen aantonen. In een re- der"tle' welke bij de Algemene Verga- ,i die vanmiddag een debat over ?anse beschuldigingen is be gonnen, zal worden ingediend en ge steund wordt door Engeland, Frankrijk, Australië en Turkije, wordt de Assem- blée verzocht, de „gruweldaden" te ver oordelen en haar „ernstige bezorgdheid" hierover uit te spreken. Het rapport schat, dat tot de slachtoffers behoren 11.622 geallieerde militairen, 17.354 bur gers en 839 „onbekenden". De communistische onderhandelaars in Pan Moen Jon hebben vanmorgen voorge steld de politieke conferentie over Korea op 28 December a.s. te laten beginnen in de hoofdstad van India, Nieuw Delhi. Ver der willen zij Rusland, India, Indonesië, Pakistan en Birma als neutrale mogendhe den aan de besprekingen laten deelnemen. De nieuwe Britse ambassadeur in Mos kou, Sir William Hayter, heeft Zaterdag biet de Russische premier, Malenkov, ge durende twintig minuten „in een vriend schappelijke sfeer" gesproken over inter nationale kwesties. Sir William, de eerste Westelijke ambassadeur die sedert Stalin's «►verlijden door Malenkov werd ontvangen, bracht een bezoek aan de Sovjet-premier Jn diens particuliere bureau in het Krem lin. De Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, woonde het onderhoud hij. De ambassadewoordvoerder sprak van *en „beleefdheidsbezoek" en zei, dat cTe ambassadeur geen instructies uit Londen nad ontvangen om bepaalde kwesties te berde te brengen. Wel is gesproken over be jongste Sovjet-nota. Sir William Hayter bad kort na aankomst in Moskou, begin vmtober j.l., volgens normaal diplomatiek «^mruik, gevraagd om een onderhoud met ■^alenkov. Donderdag j.l. kreeg hij be- t^lcbt, dat hij Zaterdag ontvangen zou wor- In diplomatieke kringen in Moskou is hier en daar wat verwonderd over feit, dat Sir William zo spoedig reeds eeh onderhoud is toegestaan. Het 5950 ton metende Panamese schip ^ankiki", dat met een lading fosfaat op Was van Casablanca naar Rotterdam, is aterdagavond tien mijl van d£ Burling- en kb Lissabon gezonken. De dertig op- bo +nden hadden geen tijd om de reddings- de te striJken, zodat de bemanning met lof ZWemgordels om in zee sprong. Over het n0«Vari tien bemanningsleden verkeert men Zij f het ongewisse; twintig opvarenden bikt r te hulp gesnelde schepen opge ld y.maar een van hem was bij aankomst dino'lssahon reeds overleden. Aan de red- HedeS°gingen is deelgenomen door twee ^entordse scher,en' de Laurenskerk en de VanU1pter_President Sir Winston Churchill TS-ste ■t"Brittannië viert vandaag zijn horm=iVei':'aarciaS. Hif zal deze dag tot een werkdag maken. VetteeS.enegal Rau, v.óormalig permanent ei«gde M+9rdlger van India bij de Ver- ?.er meril u is te Zürich waar hij on- tiitt Va sa*)e behandeling was, in de leef eer vrm, ..:laaI' overleden. Hij is onder %eest. ür2J te- van de Veiligheidsraad ge- De president deed een beroep op Italië het eerst zijn troepen van de Joe- goslavischItaliaanse grens terug te trekken, door het „het eerst" troepen stuurde. Joegoslavië was bereid even eens zijn troepen terug te trekken, zo zeide Tito. In gezaghebbende kringen van het Italiaanse ministerie van Buitenland se Zaken is te kennen gegeven, dat president Tito's voorstel, dat zowel Italië als Joegoslavië hun troepen zullen terugtrekken van de Italiaans Joegoslavische grens, voor de Ita liaanse regering aanvaardbaar is. In politieke kringen te Rome is men evenwel van oordeel, dat de toespraak van Tito in zijn geheel geen enkel nieuw element voor de oplossing van het probleem-Triëst heeft gebracht. Al was zijn toon misschien wat minder hevig dan gewoonlijk, zo zeide men in genoemde kringen. Hij heeft de deur gesloten voor een oplossing op basis van de geallieerde voorstellen van 13 No vember. Maarschalk Klementi Vorosjilov, de president van de Sovjet-Unie, heeft Za terdag gelukwensen gezonden aan pre sident Tito ter gelegenheid van de Joe goslavische nationale feestdag. In Mos kou heeft de plaatsvervangende minis ter van Buitenlandse Zaken, Gromyko, Zaterdagavond een receptie bijgewoond op de Joegoslavische ambassade. Het was de eerste keer dat een vooraan staand Sovjet-minister Joegoslavische gastvrijheid geaccepteerd heeft, sinds maarschalk Tito gebroken heeft met de Cominform. Ook de Italiaanse president, Luigi Einaudi, heeft de Joegoslavische presi dent, Tito, Zondag telegrafisch zijn ge lukwensen aangeboden. Het hangt nog slechts af van de medewerking van de Nederlandse rege ring en van de provinciale- en gemeed- telijke instanties of de Tour de France in 1954 in Amsterdam zal starten. Dit is het resultaat van onderhandelingen tussen een FransNederlands organisa tie-comité. De start zal dan zijn Donder dag 8 Juli in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Het zal de eerste keer zijn in de vijftigjarige historie van de Tour de France, dat de start buiten Frankrijk is. De organisatoren van. de Ronde van Frankrijk, de dagbladen L'Equipe en Le Parisien Libre, aan wie gevraagd werd de ronde van 1954 over Nederland te leiden, hebben dit verzoek in over weging genomen op grond van de zege van de Nederlandse renners in het lan- denklassement. Zij hebben onderhande lingen gevoerd met een Nederlandse organisatie-comité, dat gevormd is op initiatief van een aantal personen, die zich voor sport interesseren. Daar zij van mening zijn dat het niet mogelijk is om Nederland een etappe-plaats te geven zonder al te lang uit Frankrijk weg te blijven, hebben de Franse orga nisatoren toen gevraagd te willen onderzoeken of het mógelijk zou zijn om de wedstrijd uit Nederland te laten vertrekken. Oud-president Truman heeft Zaterdag verklaard, dat hij aan de verkiezings campagne van 1954 zal deelnemen ten behoeve van de democratische candi- daten, „indien zij van mening zijn, dat ik iets voor hen kan doen. In geen ge val zal ik voor mij zelf op pad gaan". Truman zei, dat hij het nationale comité van de democratische partij zou laten beslissen, in welke omvang hij aan de campagne zou deelnemen. (Van onze correspondent) Roermond heeft Zaterdag het eerste transport Hongaarse kinderen, afkom stig uit Duitse vluchtelingenkampen, zó hartelijk en gul ontvangen, dat zelfs op de meest vermoeide en droevige ^gezichtjes van de Hongaartjes een ver legen glimlach zichtbaar werd. Een wel voorziene Limburgse „cacao"-tafel, wel ke de kinderen in het Kath. Militaire Tehuis kregen aangeboden, deed de ver moeidheid tengevolge van een twaalf- uur lange treinreis vergeten. Negen uur Vrijdagavond uit de kam pen Mtinchen, Ingolstadt, Salzburg e.a. vertrokken, kwamen de zes en zestig Hongaarse kinderen Zaterdagmorgen rond negen uur in Venlo aan, waarna zeventien kinderen afzonderlijke rei zen gingen ondernemen naar diverse plaatsen van ons land, terwijl de groot ste groep van negen en veertig jongens en meisjes van vier tot veertien jaar per bus de reis VenloRoermond af legden. Deze kleintjes zagen in Roermond zo vriendelijke mensen om zich heen, dat de vier-jarige Elisabeth Babitz zich direct op haar gemak voelde en vlak naast de vriendelijk lachende bisschop coadjutor van Roermond mgr. dr. A. Hanssen ging zitten. Namens heel Limburg riep Mgr. Hans sen de Hongaartjes een hartelijk welkom toe, waarbij hij allen tevens een mooie vacantie toewenste Namens de Stichting Hulpactie voor Hongarije dankte pastoor S. A. J. Wil- lemsen uit Amsterdam, vice-voorzitter van genoemde stichting, het dekenaat Roermond voor de spontaneïteit, waar mee men hier niet alleen meer dan honderd Hongaarse kinderen had ge vraagd. maar ook voor de wijze waarop men de kinderen had ontvangen. Als dank bare herinnering bood spr. Mgr. dr. A. Hanssen, burgemeester dr Geuljans, deken Terstappen en drs. J. Hanssen een plaquette aan. waarop het mirakuleus wonder van Amsterdam en St. Christof- fel, standspatroon van Roermond, stonden afgebeeld. De enige Hongaarse priester zelf vluchteling die hierbij aanwezig was, pater St. R. Muszlay S.J., sprak tot de aanwezige leden van het Stichtingsbe stuur Hulpactie voor Hongarije en van het ontvangstcomité Roermond een ont roerend dankwoord. In het Hongaars onderhield pater Muszlaz zich geruime tijd met zijn klei ne landgenoten, aan wie hij naar 's lands gebruik deze groet overbracht „Isten hozott titehet", hetekent „God heeft jullie gebracht." Ondertussen verdrongen de Roer- mondse pleegouders zich rond het Christoffelhuis, om daar hun pleeg- zoontje of dochtertje af te halen. Dit kon echter niet geschieden, voordat zus ter Mercedes, zelf Hongaarse, haar klei ne lievelingen eens extra had vertroeteld. De enkele huilende kinderen wist zus ter Mercedes heel spoedig op te mon- Als opvolger van de Russische rechter Goloensky van het Internationaal Gerechts- hof te Den Haag, die wegens ziekte is af getreden, is Vrijdag door de Verenigde Naties benoemd Fedor Kojevnikoff, even eens van de Sovjet-Unie. Fedor Iwanowitsj Kojevnikoff zal bij het Internationaal Gerechtshof in functie zijn tot Februari 1961, teneinde de ambts termijn van de afgetreden rechter Goloens ky vol te maken. Onder de leden die voor Kojevnikoff heb ben gestemd bevonden zich Frankrijk, Ne derland, Noorwegen en Engeland. Kojev nikoff is professor in de rechtsgeleerdheid aan de staatsuniversiteit van Moskou. Er is een ernstige scheuring ontstaan in de eens zo machtige Mohammedaanse broederschap. Eén groep dissidenten heeft het hoofdkwartier van de organi satie bezet en het aftreden van de op perste leider Hassan El Hodeiby bekend gemaakt. Hodeiby zelf heeft evenwel tegengesproken, dat hij is afgetreden. De dissidenten staan onder leiding van Saleh Asjmawi, een van de voornaam ste medewerkers van wijlen Sjeikh Has san El Banna, stichter van de broeder schap, welke eens twee millioen volge lingen in de Arabische wereld heeft ge had. Nationalistisch China en Zuid-Korea hebben in een gemeenschappelijke ver klaring vastgesteld, dat zij „hecht ver enigd zijn" in de strijd tegen het com munisme. Zij verlangen een Aziatisch eenheidsfront, gesteund door de Ver enigde Staten. Het communiqué spreekt niet van een officiële alliantie tussen nationalistisch China en Zuid-Korea. President Rhee en Tsjang Kai Sjek heb ben Vrijdag verscheidene uren met el kaar geconfereerd. Tevredenheid is een kostbaar be zit in een mensenleven. Drie kleuters doen zich in het Militair Tehuis te Roermond, waar ze ontvangen werden, tegoed. teren, zodat alle pleegouders een dank baar en lachend Hongaartje mee naar huis konden nemen. De kleine Joseph Meijer en de guitige Veronica Beck behoefden geen troost woorden, daarvoor ging de dertienjarige Joseph te zeer op in het mondharmo- nicaspel van de leerlingen van huize „St. Jozef", terwijl een glunderende Veronica op de arm van deken Ter stappen vanuit het naam neerkeek op het Munsterplein, waar haar vacantie- huis lag. Enkele minuten later waren Veronica met ai haar Hongaarse zusjes en Joseph met de overige jongens lief derijk opgenomen bij hun Nederlandse ouders in Roermond, waar ze tot 1 Maart mogen blijven. De Stichting hulpactie voor Hongarije hoopt na die datum weer andere Hon gaartjes in de gelegenheid te kunnen stellen kennis te maken met de Neder landse gastvrijheid. Aanvragen bereiken de Stichting genoeg, doch geldelijke steun om de reis te betalen blijft nog uit, maar de enige niet gesubsidieerde Stichting rekent er stellig op, dat het Nederlandse volk haar gironummer 14378 Ned. Credietbank Amsterdam, niet zal vergeten! Nu de standpunten van regering en ka merfracties omtrent het nieuwe televisie- bestel vrijwel vast liggen, heeft het werk- bureau van het Katholiek Cultureel Be raad gemeend, zich verder slechts met en kele détails van dit vraagstuk te kunnen bezig houden. Het beraad zal daarom slechts gaan over de voorlichting, waarbij uiteraard een positief katholiek geluid zal doorklinken. Wij vernemen intussen, dat het Neder lands cultureel contact zich voorstelt, spoe dig een congres over televisie te houden, waar van verschillende zijden voorlich ting zal worden gegeven, vooral over de sociaal-paedagigische kent van de zaak. In het Rubenshuis te Antwerpen is gedurende twee dagen de derde confe rentie der Nederlandse letteren gehou den onder het algemeen voorzitterschap van Herman Teirlinck en Anton van Duinkerken. Het was dit jaar een be sloten werkconferentie, verdeeld over vier secties, n.l. voor letterkunde, uit geverij en boekhandel, radio, en biblio theekwezen. Aan de conferentie namen circa 25 vertegenwoordigers uit Neder land en evenveel uit België deel. Vruchtbare besprekingen werden ge wijd aan maatregelen, die de eenheidl van de Nederlandse litteratuur en de uitwisseling tussen de beide landen kun nen bevoróleren. De resoluties, die door de conferentie werden opgesteld, zullen nadat zij aan de beide regeringen zijn medegedeeld, openbaar worden gemaakt. Het Amerikaanse Ministerie van Landbouw heeft medegedeeld, dat de wereldoogst 1953/54 van mais ongeveer even groot zal zijn als die van 1952/53, en bijna een recordomvang zal hebben Volgens de raming van het ministez-ie zal de oogst 5.63 milliard bushels groot zijn tegen verleden jaar 5.64 milliard, slechts het oogstcijfer van 1948 was met 6 milliard bushels groter. De hoge ra ming van de oogst is gebaseerd op goe de Europese oogsten en gunstige Zuid- Amerikaanse vooruitzichten, die opwe gen tegen verminderingen elders. De maisproductie in Europa wordt op 620 millioen bushels geraamd tegen 480 millioen bushels in 1952. Hiermede is het vooroorlogse gemiddelde nog niet be reikt,.... De bij Waddinxveen in de Gouwe ge reden auto is door een kraanwagen op het droge gebracht. Op de foto ziet mere duidelijk, dat de linkervoorband leeg gelopen is, reden waarom men aan neemt, dat de auto tengevolge van het springen van de band van de weg af en in het water gereden is. Een auto met zes inzittenden is gister middag nabij Waddinxveen, op de weg GoudaBoskoop, in de Gouwe gereden. De zes inzittenden kwamen om het leven. Het ongeval werd waarschijnlijk veroorzaakt door het springen van één der banden. De auto werd bestuurd door de heer W. V., afdelingschef van de Hispano- Suisa-fa'orieken te Breda. In de auto bevonden zich voorts diens vrouw, mevr. M. I. V.B., 49 jaar, de heer A. de W., bankbediende uit Rotterdam, zijn echtgenote, mevr. C. A. de W.G., 58 jaar, hun dochter H. P. de W., win keljuffrouw, 22 jaar, en haar verloofde L. B., analyst, 25 jaar. De families V. en De W. zijn vroeger buren geweest. Sindsdien hebben zij De leider van de communistische op standelingen in Indo-China, Ho Tsji Minh, heeft in een interview met het Zweedse blad „Expressen" verklaard, dat indien Frankrijk een wapenstilstand wenst en het de onafhankelijkheid van de volksrepubliek Vietnam oprecht wil eerbiedigen, zijn regering bereid is met Frankrijk te onderhandelen. Expressen publiceerde gisteren het vraaggesprek, dat telegrafisch met Ho Tsji Minh is gevoerd via de ambassade van de volks republiek in communistisch China. De leider van de opstandelingen heeft in een telegram geantwoord op vijf vragen, die Expressen 5 November naar de am bassade in Peking had verzonden. De communistische leider verklaart er in, In een gevaarlijke bocht van de weg 's HertogenboschHelmond nabij Aarle Rixtel in de onmiddellijke omgeving van de plaats waar het Wilhelminakanaal uitmondt in de Zuid Willemsvaart is vanmorgen vroeg de bestelauto van een Amsterdams dagblad (De Volkskrant) in het Wilhelminakanaal gereden. De chauffeur, de 26-jarige gehuwde A. A. M. Ubbink uit Amsterdam, wist zich nog wel uit de cabine van de auto, die midden in het kanaal terecht was ge komen. te redden, doch toen hij op het dak van de auto was geklommen, schijnt deze te zijn gekanteld, als gevolg waar van de chauffeur verdronk Dit jaar zijn reeds vier auto's bij deze bocht in het water gereden. Bij deze ongevallen waren er echter geen slacht offers te betreuren. De Belgische kotter „Victoire Roger" Ostende 265, die 11 November op de Haaks- gronden nabij Den Helder strandde, moet als verloren worden beschouwd. De pogin gen het schip alsnog te bergen zijn mislukt, toen bij het leegpompen van het visruim het schip zoveel slagzij maakte, dat verder pogen onmogelijk bleek. De Nederlander S. van R. is te Oslo to. twee maanden voorwaardelijk ver oordeeld en onmiddellijk op vrije voe ten gesteld. Hij was 30 October te Oslo betrokken bij een vechtpartij. Een Noor kwam daarbij zo ongelukkig te vallen, dat hij later is overleden. Prof. jhr. dr. P. J. van Winter, rector magnificus van de Rijksuniversiteit Gro ningen, redacteur van het maandblad „Zuid-Afrika" is naar Zuid-Afrika vertrok ken, ten einde op 11 Dec. a.s. in persoon aan wezig te kunnen zijn bij de plechtige toe kenning van het hem verleende ere-doc- toraat van de universiteit van Stellen- bosch. dat hij neutrale buitenlandse hulp b(j de totstandkoming van de wapenstilstand gaarne zal aannemen, maar dat de on derhandelingen toch vóór alles tussen de beide partijen diende te worden ge voerd. Premier Laniel van Frankrijk heeft zich inmiddels gedistancieerd van een verklaring, die de Franse staatssecreta ris voor de verbonden staten, Jaquet, naar aanleiding van het vraaggesprek heeft verstrekt. Jaquet noemde de ver klaring van Ho Tsje Minh, indien het telegram inderdaad van de communis tische leider afkomstig is, nieuws van wereldbetekenis. Dit vraaggesprek, zo zeide Jacquet, kan niet het begin zijn van onderhandelingen, maar, zo betoog de hij, er zijn wel wegen voor Ho Tsji Minh voor een officieel contact. In een communiqué heeft Laniel nu verklaard, dat de verklaring van Jaquet „in geen geval kan worden be schouwd als in overeenstemming met het standpunt van de Franse rege ring. De woorden van Laniel beteke nen alleen", aldus verklaarde Laniel, „dat het standpunt van de Franse re gering ten aanzien van de verklaring van Ho Tsji Minh niet officieel kan worden -bekendgemaakt, zolang het kabinet niet bijeen is geweest". Niet-officiële waarnemers te Parijs zijn van mening, dat men ln de verkla ring van Ho Tsji Minh een nieuwe Sov jet-stap moet zien, die ten doel heeft de onenigheid en de verwarring in Frankrijk nog groter te maken. Men acht het opvallend, dat de communisti sche leider spreekt van onderhandelin gen tussen Frankrijk en de opstande lingen en niet met Deo Dai, het hoofd van de staat Vietnam, in overleg wil treden. De premier van Vietnam, Nguyen Van Tam, heeft verklaard dat hij bereid is in te stemmen met wapenstilstands onderhandelingen in Indo-China, op voorwaarde, dat te voren de meest se rieuze garanties worden gegeven, dat slachtingen als van 19 December 1946 vermeden zullen worden. nog regelmatig contact onderhouden. Zij waren op weg naar een getrouwde dochter van de heer en mevrouw V. te Badhoevedorp. Het ongeluk geschiedde ter hoogte van de Burgemeester Trooststraat te Waddinxveen in een oocht van de weg. Twee in de buur. wonende mannen werden gewaarschuwd en sprongen on middellijk te water. Zij sloegen een ruit stuk en trachtten zo de inzittenden te bevrijden. Dezen bleken inmiddels al overleden te zijn. Later heeft een kraan wagen uit Gouda de auto uit het water gelicht. De auto was het eigendom van de werkgever van de vertegenwoordi ger. In Eindhoven zijn gisteravond twee ver keersongelukken gebeurd, tengevolge waar van drie doden waren te betreuren, n.1. twee jongens van acht jaar en een man van 77 jaar. Omstreeks zeg uur reed de heer Korting op de Broekseweg te Eindhoven met een bestelauto. Naast hem zaten zijn achtjarig zoontje en diens, eveneens achtjarige, buur- vriendje, een zoontje van de familie S. De twee jongens gingen stoeien, tengevolge waarvan een van de jongens onverwacht het stuur greep. De heer Korting verloor hier door de macht over het stuur en botste te gen een geparkeerde auto op. Tengevolge van de botsing werden de twee jongens uit de auto op straat geslingerd. Zij zijn vrijwel onmiddellijk overleden. Een uur later stak de 77-jarige heer Snij ders achter een autobus de Leenderweg over. Hij werd gegrepen door een passeren de auto en was op slag dood. De bestuurder van deze auto had nog vergeefse moeite ge daan de aanrijding te voorkomen. Zondagmiddag is het echtpaar Van V., wonende aan de Hoge Rijndijk te Lei- cten, dood in zijn woning aangetroffen door een zoon, die een bezoek kwam brengen. De politie veronderstelt, dat de 71-jarige man Zondagmorgen in de keuken een dodelijke hartaanval heeft gekregen, waarna de 73-jarige echtge note naar beneden is gekomen en bij het zien van haar echtgencot van schrik is gestorven. De heer Van V. was ge- pensionneerd brigadier van politie te Leiden. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (Tot Dinsdagavond) Aanvankelijk opklaringen maar later toenemende bewolking. Over wegend droog weer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en West. Vannacht iets lagere tempera turen. Zon: 8.25—16.32 Maan: 3.07—13.49 Volgens een niet-officiële uitslag van de verkiezingen in de Soedan, een uit slag die in een uitzending van radio- Caïro is meegedeeld, hebben de Unio nisten. die eenheid met Egypte voor staan, 51 van de 97 zetels in de Kamer van Afgevaardigden verkregen, waar van 39 in het Noorden en 12 in het Zuiden. De Oemma-partij, die onafhan kelijkheid voorstaat, zou 17 zetels heb ben gewonnen. Leiders der Egyptische revolutionnaire beweging verklaarden, dat de uitslag niet alleen een garantie voor de voorgenomen eenheid van Egypte en de Soedan betekent, maar tevens „een overwinning voor het re giem van de president van Egypte, generaal Naguib". Generaal Naguib heeft naar aanlei ding van deze uitslag een verklaring uitgegeven, waarin hij de Soedanezen ;V V', Onder enorme belangstelling heeft Eindhoven zijn „Hoogspoorfeest" gevierd, georganiseerd naar aanleiding van het feit, dat met ingang van Zondag het treinverkeer, behoudens een gering aantal goederentreinen, over de nieuwe hoge. spoorbaan zal rijden en dat als gevolg hiervan de beruchte Woenselse overweg vrijwel geen last meer voor het verkeer zal vormen. De plechtige viering werd besloten met een optocht langs het nieuwe station, waarin auto riteiten en genodigden meeliepen. waarschuwde op hun hoede te zijn voor „een sluwe vijand, die imperialistische doelen nastreeft. Egypte heeft geen enkele ambitie en verlangt slechts de eenheid der Soedanezen," aldus Naguib, die er aan toevoegde, dat de „vijand" onder meer het Zuiden van Soedan tegen het Noorden zou kunnen opzetten of onder het voorwendsel, dat Soedan in gevaar verkeert, kunnen beweren, dat hij er blijft om het te beschermen. De Egyptische president besloot: „Wij wensen thans het land er op voor te bereiden, te leven op een waarlijk grondwettelijke basis." In Delft kwam Zaterdagmiddag een bediende in een drogisterij tot de ont dekking, dat hij, in plaats van een be paald zout, een vergif aan een klant had afgeleverd. Onmiddellijk werd de politie hiervan in kennis gesteld. Zij liet de mobilofoonwagen door de stad rijden en op tal van punten waarschu wingen omroepen. Tegelijkertijd stelde zij een onderzoek in naar aanleiding van het signalement, dat de bediende van de koper kon geven. Dit laatste leidde er toe, dat zij de koper vond, waardoor een groot gevaar werd bezworen. De trein, die Zaterdagmiddag tien minuten voor twee in Barneveld moest aankomen, passeerde een onbewaakte overweg juist toen een truck met op legger van een benzinemaatschappij over de overweg reed. De trein kwam na ongeveer vijftig meter tot stilstand. De neus was zwaar beschadigd. De wagenvoerder had een ernstige kneu zing aan de benen opgelopen. Hij moest naar het ziekenhuis worden ver voerd. De chauffeur van de lege tank auto bleef ongedeerd. Het voertuig werd beschadigd. Het treinverkeer on dervond meer dan twee uur vertra. ging. De passagiers voor de richting Amersfoort werden met bussen ver voerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1