Noodkerk aan de Geusevesperstraat SAN NIEL Kinderen van ons personeel vieren St. Nicolaasfeest „MARIE BLANCHE", modern mysteriespel Burgemeester Simons presideert zijn laatste raadsvergadering Hartelijk afscheid van collega's en vrienden te Halfweg Wm „HAARLEM" te Beverwijk met 3132 geklopt FIAT 1900 Kapelaan A. van Rijn, geen onbekende in Haarlembenoemd tot bouwpastoor HAARLEMSE SINT JORIS-BAND IN ACTIE Studentengemeen schap Interessante voorstelling van in Stadsschouwburg Gem. erepenning ingesteld Stedenwedstrijd tafeltennis Overwinning van Noorderkwartier Nieuwe parochie benoorden Jan Gijzenvaart ST. NICOLAAS HAD HET DRUK DHEESMAI\i\ MAANDAG 30 NOVEMBER 1953 PAGINA 2 PARFUMS BIJOUX Diesviering „Sanctus Bavo" Gemaakt voor Europese wegen Snel en soepel Gemakkelijk te besturen Comfortabel en veilig Van stilstand tot topsnelheid zonder schakelen WASSERIJ DUYN HEEMSTEDE tur.LT-a ENMODE VOLDOENING» GEVENDE CESCHENKEN HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING Sociaal belang duidelijk aangetoond De Schatkamer van St.-Nicolaas Spoediger dan velen verwacht zullen hebben, heeft de bisschop een bouw pastoor benoemd voor een nieuwe kerk in Haarlem-Noord in de Geuseves perstraat. In het zeer groeiende stadsdeel benoorden de Jan Gijzenvaart, dat nog belangrijker zal worden nu de ophoging en de bouw van Delftwijk gaan beginnen, is de toestand thans reeds zeer precair, omdat de bestaande paro chie, die van pastoor Van Eden, overbelast is. Dat is wel te merken, wanneer 's Zondags vooral in de mis van kwart over tien de mensen bij wijze van spreken op straat staan. En dan te bedenken, wat er straks gebeuren zal, wanneer de eerste nieuwe huizen in de aangrenzende wijk bewoond zullen zijn. Regeren is vooruitzien. Dat geldt ook voor de kerkelijke overheid. Maar er moeten toch wel bijzondere factoren in het geding zijn gekomen, nu de bisschop tot bouwpastoor aldaar heeft benoemd kapelaan A. F. van Rijn uit Rotterdam! Tijdens de persconferentie, welke ge houden werd voor de kerkenbouw-Zon- Advertentie dag 1953, werd deze kerk niet genoemd bij die, welke de onmiddellijke aan dacht moesten vragen. Daartoe behoor de wel Beverwijk, waar kapelaan R van Ginkel aangewezen is om een nieuwe parochie naast de twee bestaan de op te richten. Dat Haarlem niettemin naar voren is geschoven, moet dus wel een bijzondere reden hebben. Wij wezen reeds op de komende bebouwing van Delftwijk, waardoor de toestand inderdaad urgent wordt, maar de financiën laten de on middellijke bouw van een blijvende kerk niet toe. Nog niet zo heel lang ge leden heeft men op het bisdom besloten verplaatsbare noodkerken in te schake len om op die manier voorlopig in de ergste nood te voorzien. Aan de heer J. P. A. Nelissen, aannemer te Haarlem, is nu de opdracht verstrekt om zeven van zulke verplaatsbare noodkerken te bouwen. Het is dan de bedoeling dat deze kerken geplaatst worden waar een nieuwe kerk dringend gewenst, maar waar de nodige contanten ontbreken. Zo'n noodkerk scheelt namelijk enorm in de kosten. Wanneer een noodkerk enkele jaren heeft dienst gedaan en tot de bouw van een definitieve kerk kan worden over gegaan, kan de noodkerk weer elders gebruikt worden. In deze situatie komt nu ook de op te richten parochie in Haarlem-Noord, welke de omgeving van de Geusevesper straat zal omvatten; de parochiegrenzen zijn uiteraard nog niet vastgesteld. Het is natuurlijk niet te verwachten, dat deze oplossing in Haarlem-Noord afdoend zal helpen, vooral wanneer men bedenkt, dat de noodkerk plaats zal bieden aan ongeveer 300 mensen. Maar het begin is er in ieder geval en hope lijk zal bouwpastoor Van Rijn kans zien om binnen enkele jaren een definitieve kerk te bouwen. De nieuwe bouwpastoor, die de op dracht tot oprichting van een parochie van de bisschop ontving, is voorlopig verbonden als kapelaan aan de parochie van O. L. Vr. van Zeven Smarten en Sint Bavo hij zal derhalve zijn intrek nemen in de pastorie van pastoor Van Eden. Bouwpastoor Van Rijn is geen onbe kende in Haarlem. Hij was reeds van 10 April 1937 tot 7 Juli 1945 kapelaan aan de parochie van Sint Jan te Haar lem. Hij werd op 27 Januari 1907 in Den Haag geboren en priester gewijd op 30 Mei 1931. Voordat hij tot kape laan benoemd werd in Haarlem, was hij als zodanig nog werkzaam aan de Sint Agatha-parochie te Beverwijk. Na zijn Haarlemse tijd werd hij in 1945 benoemd tot kapelaar in de H. Hiilde- gardisparochie te Rotterdam. Grote Houtstraat 92 Telefoon 1216» Gisteren vierde de Haarlemse Katho lieke Studentenvereniging „Sanctus Bavo" op plechtige wijze zijn tweede Dies Natalis. De dag begon met een Hoogmis in de kapel van „Sancta Maria", opgedra gen door de moderator, pater Modestus van Straaten O.E.S.A., waarbij de litur gische gezangen werden gezongen door een koor. gevormd uit de studenten. Na de H. Mis volgde een feestelijk ontbijt in de aula van het Meisjeslyceum aan de Dreef. 's Middags vond een bijzondere leden vergadering plaats in Restaurant Brink- mann. In zijn openingswoord begroette de praeses, de heer J. Boerrigter, aller eerst deken Kuilman en de afgevaardig den van het Haerlems Studentengildt, waarna hij nog enige woorden wijdde aan het ontstaan van Sanctus Bavo uit het Katholiek Studentencontact Daarna werd aan enige oud-leden en leden, die bijzondere verdiensten hebben voor het voormalige K.S.-Contact en voor de ver eniging, het lidmaatschap van het „Col legium Honorabile" aangeboden. Ver volgens sprak de praeses zijn Diesrede Uit. Hij belichtte het verband dat bestaat tussen persoon en gemeenschap, deze beide begrippen funderend overeenkom stig de christelijke levensopvatting. Hieruit ontwikkelde hij een aantal prac tische conclusies, betreffende het stu dentenbestaan, de spoorstudent, de werk student, de studentenvereniging, de katholieke studentenvereniging in het algemeen en de katholieke spoorstu dentenvereniging in het bijzonder. Wij noteren uit zijn rede de uit spraak, dat het gevaren met zich mee brengt, wanneer de student reeds als student verantwoordelijkheid in de maatschappij bezit Spreker achtte op lange termijn een oplossing voor het spoorstudenten- en werkstudentenbe- staan noodzakelijk; op korte termijn achtte hij de spoorstudentenvereniging de aangewezen weg. Hij besloot met de wens dat men zijn plicht als student nakome, maar ook zijn rechten gebrui- ka. Tijdens de bijzonder geanimeerde re centie die de middag besloot, richtten achtereenvolgens deken Kuilman, de af gevaardigden van het Haarlems Studen tengildt, de besturen der disputen en de redactie van het studentenblad „Pin- dae" het woord tot het bestuur. Een gezellig avondfeest in student- koze stijl vormde het einde van deze feestdag. Het is misschien merkwaardig, maar in het progiamma, dat de St. Joris-Band van de Haarlemse Verkenners gister avond in Gebouw Sint Bavo voor het voetlicht bracht, werd het hoogtepunt gevormd door het optreden van het Jongens-Gilde uit de parochie H. H. Elisabeth en Barbara. Voor de pauze zagen wij enkele leden van dat Gilde verdienstelijk aan het werk in een grap pig, vroom spelletje op rijm, later op de avond waren zij voortreffelijk in de weer, toen zij een feestelijk drama, waarin tevens een miniatuur-opera opgenomen was, onder de titel „Blauw baard" ten tonele voerden. Het open doekje, dat de troubadour mocht in casseren, was ten volle verdiend, want hij kweet zich uitstekend van zijn taal. Datzelfde geldt ook de gravin, die met haar (lees: zijn) soli een verrassend effect bereikte, evenals de vijf lijken, die zichzelf ten spijt zo pleizierig voor de dag kwamen. Ook de andere acteurs, en met name noemen wij nog de pittige Pepijn, wisten bijzonder goed raad met hun rol. Voor dat gilde dus alle hulde. Wij waren echter voor de Band ge komen en als musicerende groep heb ben deze jongens van Sint Joris zeker niet teleurgesteld. De inzet viel wat on gelukkig uit, maar verder kwamen zij pittig voor de c.ag, gedisciplineerd en vooral met veel gevoel voor goede ver houdingen. Evenals iedere andere band had ook deze te kampen met het nade lig effect, dat een zaal in zo'n geval nu eenmaal oplevert; de klank kan niet volkomen wegkomen en slaat stuk tegen de muren. Maar een andere mo gelijkheid is er nu eenmaal niet. In het bijzonder willen wij wijzen op het jonge pijpercorps, dat, volgens be paalde normen beluisterd, goede pres taties leverde, hetgeen tevens een suc ces betekende voor de instructeur, de heer Schulpzand, die tot slot van dit nummer met zijn zoon „Bromberen" toverde uit twee fagotten. Een band is natuurlijk niet het voor naamste onderdeel van de verkennerij; ze is in zekere zin een plezierige bij komstigheid. En wij zouden het betreu ren, wanneer de leden hun verkenner zijn alléén belichaamd achten in de band. In dat opzicht kan zij niet repre sentatief genoemd worden voor de ver kennerij. Daarom deed het ons deugd, dat de St. Joris-troep niet achterwege bleef en met Judo, Jiu-jitsu en een even interessante als fraaie tumbling ook andere dingen liet zien. Bij dat alles moet het ons van het hart. dat de (mechanische) muzikale omlijsting een aanfluiting was van wat de verkennerij zich ten doel stelt, met name de vorming van de jeugd. Dat lawaaierige en lege geschetter, dat amusementsmuziek heet, mag on der bepaalde omstandigheden plezie rig zijn, vormend is het in geen ge val, integendeel. De stemming werd op een bepaald ogenblik in de hoela hoela-sfeer getrokken, mede door een cheerio-conferencier, wie wij in de toekomst meer oorspronkelijkheid toe wensen. Een ellenlange loterij, waaruit onder de winnaars de districtsaalmoezenier rec tor D. de Wit, met een rammelaar en borstplaat te voorschijn kwam, was oor zaak, dat velen vóór de finale vertrok ken, de overigen konden om twaalf uur huiswaarts keren, dat wil zeggen; te lang voor het goede. De band maakte overigens van deze finale een kort maar krachtig slot en rector De Wit dankte zijn leiders voor het programma, dat zij in elkaar hadden gezet. W. H. Advertentie Imporirlca: Fa. J. Leonard Lang Stadhouderskade 114E* Amsterdam, tel. 719744 BIOSCOPEN Palace: „Happy Landing", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Eouge". Volwassenen. Tijden 2, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blanke ballast". Boven 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Drakenzaad". Boven 18 jaar. Tij den 2 en 8 uur. Roxy: Maandag tot en met Donderdag „De kruistochten". Boven 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. Minerva: Maandag: „Berucht, beroemd, bemind". Volwassenen. Tijden: Maandag 8.15 uur. Dinsdag: „De rode Donau". Bo ven 18 jaar. Maandag 30 November Stadsschouwburg: De Nederlandse Come- die in: „De grote stilte" (ab. B), 8 uur. Dinsdag 1 December Concertgebouw: N. Ph. O., 4e Concert serie D. Solist: Gaspar Cassado, cello, 8 u. Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" in ,.De grote stilte" (Ver, v. Huis vrouwen), 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend vaq 10—12 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur, Zondag van 13—16 uur. Huis Van Looy: „Toegepaste Kunst", expositie door leden van „Kunst zij ons Doel". Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102: „Le musée chez soi". DIVERSEN: Vis- en Vleeshal: Pasar Malam. Zondag gesloten (tot en met 4 December). Ruim 450 kinderen van het personeel werkzaam in ons dagbladbedrijf heb ben gisteren in het Roothaanhuis te Amsterdam een kostelijke middag ge had. Op uitnodiging van de directie bracht St. Nicolaas aan dit uitgebreide gezelschap een bezoek, maar voor de Goedheilig Man arriveerde hadden al déze kinderen genoten van een aller aardigste goochelvoorstelling door Ton- nelli, die zich heel plezierig liet assis teren door enkele jeugdige toeschou- wertjes. .In een bewonderenswaardig vlot tem po werden alle gasten in de pauze vóórzien van limonade en koek. Daarna verbaasde de sprekende pop „Bobby" de schare met een aantal grappig eigen wijze opmerkingen. Het feestprogramma, dat aan het bezoek van de Sint vooraf ging, vond zijn hoogtepunt en besluit in een poppenkastvoorstelling, die door het jeugdige publiek met groot enthou siasme en spontaneïteit weerd meebe leefd en meegespeeld. Met luider stem beschuldigde men de snode dief, en met groot applaus werd de gevangenneming van de schurk door de kinderen be groet. En toen kwam dan tenslotte de H. Man zelf in groot ornaat en vergezeld van twee prachtige Pieterbazen. De heer G. Geurtsen had de kinderen Het ontbreekt de meeste toneel-gezel schappen in ons land waarlijk niet aan de wil om spelen met een katholieke tendenz of in een religieus milieu op het repertoir te nemen. Er schuilt ook niet veel risico in. want een groot aantal z.g. uitkoop-voorstellingen is veelal gegarandeerd; de katholieken gaan graag uit en verenigingen als Ge loof en Wetenschap hebben behoefte aan geschikte stukken. Toch moet men de opvoering van „Marie Blanche", Zater dag in de Haarlemse Stadsschouwburg voor het eerst in het openbaar, door de groep Theater uit Arnhem algemener zien. Jean Jacques Bernard (geboren in 1888 in Frankrijk) noemde zijn „Notre Dame d'en haut'' een modern mysterie spel, waarin de stilte herhaaldelijk ster ker moet spreken dan het woord, om het publiek tot nadenken te stemmen daar waar een conflict op hoger plan ligt. Nu volgt daaruit, dat van de regisseur zeer veel gevergd wordt, want de stil ten moeten begrepen en gewaardeerd worden door het imponerende van het Aduert entte amstkruamskv aart20 TKL 1105? BINNEN 3 DAGEN RETOUR vol ontslag werd verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, met dank voor de bewezen diensten. De rij sprekers werd geopend door wethouder Tabak, die vooral het beleid van de burgemeester op financieel ge bied prees. Uw tegenstanders hebt U altijd met open vizier bestreden, zo zei hij. Bij alles, wat U deed, gaf het be lang van de gemeente de doorslag. De wethouder deelde mede, dat er toch nog enkele agendapunten waren bijgevoegd en hij verzocht de burge meester deze-- voor te lezen. Het eerste voorstel behelsde de instelling van een gemeentelijke erepenning in vier klassen uit te reiken aan hen, die zich jegens de gemeente bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt. Aldus werd besloten. Vervolgens werd voor gesteld om voor de eerste maal de gouden penning toe te kennen en wel aan burgemeester Simons. Niemand had bezwaar en dus werd hem onder applaus door wethouder Tabak de me daille uitgereikt. Nog een derde voor stel was aan de orde, namelijk om de naam van de weg, die evenwijdig loopt aan de Oostdorperweg en de zelfde naam draagt, te wijzigen in Burgemeester L. H. Simonsweg. Het zwijgen van alle raadsleden beteken de, dat ook dit voorstel met algehele instemming aanvaard was. Iemand die 18 jaar met burgemeester Simons heeft samengewerkt, het raads lid v. Essen, sprak een woord van hulde en dank namens de gemeenteraad. Vooral na de eerste wereldoorlog, zo zei hij, had de toen nieuwbenoemde burgemeester gelegenheid om zijn be- stuursgaven te ontplooien. Belangrijke objecten op het gebied van ppenbare Werken zijn in de loop der jaren tot stand gekomen. U hebt de moeilijke tijd van de annexatie meegemaakt en Uw voorspelling, dat de gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude moeilijk be stuurbaar zou werden, is wel uitgeko men. Onpartijdigheid beschouwde U terecht als een eerste vereiste. Steeds ging U Uw eigen weg, volgde Uw eigen inzichten en was wars van alle gevlei. De heer van Essen wenste hem temid den van vrouw en kinderen een geluk kige oude dag toe en overhandigde na mens de raad zijn scheidende voorzitter een electrisch scheerapparaat. Woorden van afscheid werden vervolgens gespro ken door de heer G. H. ter Weer, dir. van de N.O.R.M.I., namens de burgerij. Hij bood burgemeester Simons een ge schenk onder couvert aan als bijdrage in de kosten van het reizen en trekken, aan welke hobby de heer Simons zich Het afscheid van burgemeester L. H. Simons. Namens de burgerij overhandigt nu naar hartelust kan gaan wijden. Pas- de heer G. H. ter Weer een enveloppe met inhoud. toor H. A. Bots sprak namens de paro- De burgemeester van de gemeente Spaarnwoude en Haarlemmerliede, de heer L. H. Simons, presideerde Zater dagmiddag zijn laatste raadsvergadering. Deze bijzondere afscheidsvergadering vond plaats in de grote zaal van restau rant „Modern" te Halfweg, waar een groot aantal genodigden^onder wie vele burgemeesters van omliggende gemeen ten, tezamen waren gekomen om op hartelijke wijze de heer Simons te hul digen voor al hetgeen deze gedurende zijn 34-jarige ambtsperiode had tot stand gebracht. Ook de burgemeesters van de beide gemeenten, waaraan Halfweg zijn naam te danken heeft, waren aan wezig: mr. P. O. F. M. Cremers van Haarlem en mr. A. J. d'Ailly van Amster dam. al hadden ambtelijke plichten laatstgenoemde geruime tijd elders op gehouden. Nadat de heer Simons met het voor geschreven gebed en forse hamerslag de vergadering had geopend, verklaarde hij, dat ditmaal de agenda slechts één punt vermeldde: het afscheid van de burgemeester. Do secretaris las daarop het Koninklijk Besluit voor, waarin aan burgemeester Simons met ingang van 1 December eer- chie en als voorzitter van het R.K. Schoolbestuur. Hij kwalificeerde burge meester Simons als zijn „vriend en vij and" met de meeste nadruk op „vriend." Ds. L. Berger wenste hem namens de Gereformeerde gemeente alle goeds, evenals de heer C. Boer dit deed na mens de Ned. Hervormde Gemeente. Mr. G. P. Haspels, burgemeester van Nieu wer Amstel, veerde het woord uit naam van de burgemeesterskring, waarvan ook de heer Simons lid was. Mr. J. Slagter, dijkgraaf van het hoogheem raadschap Rijnland, bracht dank voor de medewerking, steeds van het ge meentebestuur ondervonden. Als oud vriend sprak mr. H. C. Leenhorst, vroe ger burgemeester van Hcorn. Wethou der F. J. Bos van de gemeente Haar lemmermeer dankte voor de uitnemen de verstandhouding, die immer tussen beide gemeenten had geheerst. Ook hij prees het zelfstandig oordeel van de heer Simons. Tot slot voerden nog het woord de heer G. Sietsma, hoofd van de nieuwe openbare lagere school, de heer W. v., d. Horn, commandant van de vrijwil lige brandweer, de heer A. Biesheuvel, zcon van het overleden raadslid, en de oud-gemeente-opzichter, tevens voorzit ter van de muziekvereniging „Eensge zindheid", de heer H. de Graaf. Na de pauze was voor de laatste maal het woord aan het slachtoffer van al deze hulde, burgemeester L. H. Simons. Vooraleer hij alle sprekers één voor één uitvcerig zijn dank bracht, gaf hij nog eenmaal zijn zienswijze op het ambt van burgemeester. Daartoe refereerde hij aan de opvatting van Thorbecke, ge commentarieerd door piot. Oppenheim. De heer Simons vroeg zich ernstig en bezorgd af, cf de figuur van de burge meester, zoals deze in 1851 werd voor gesteld, nog wel onveranderd was ge bleven. Hij verliest thans voortdurend aan gezag en is reeds meer ambtenaar dan burgervader. Burgemeester Simons sprak zijn die pe erkentelijkheid uit over de hem toe gekende gouden erepenning: „Het is mijn mcoiste beloning." De naar schatting meer dan 1300 raadsvergaderingen, die ik heb voorge zeten, zo zei de heer Simons, hebben zich steeds onderscheiden door een gro te openhartigheid. Op de commandant van de vrijwillige brandweer deed hij nog een dringend bercep om ernstig in overweging te nemen, of het niet wen selijk was zich in het kader der B.B. In te schakelen, teneinde ook in andere gemeenten, waar zulks nodig mocht zijn, hulp te kunnen bieden. Na zijn speech werd de zitting opge heven en was er voor de genodigden gelegenheid om burgemeester Simons hartelijk de hand ten afscheid te druk ken, waarvan uiteraard een druk en dankbaar gebruik werd gemaakt. Don derdag zal de gemeenteraad opnieuw bijeenkomen ter gelegenheid van de in stallatie van de nieuwe burgervader, drs. J. J. M. Visser, voorafgaande woord. Is de dramatische kracht onvoldoende, dan worden de pauzen evenzovele hiaten en sleept de voorstelling moeizaam naar het einde. De jonge regisseur Johan Walhain heeft een bevredigend resultaat bereikt, al had hij zich moeten hoeden voor te veel her haling van dezelfde beweging der hoofd figuren en te grote afstand tussen reali teit en mysterie. De achtergrond van het spel vormt de legende om een kerk, hoog op de rotsen van de Bretonse kust, die in de Middeleeuwen verwoest werd. De bouw meester Matthieu deed haar toen, scho ner dan ze geweest was, herrijzen, daar bij geïnspireerd door een jong meisje, dat spoorloos verdween toen de bouw voltooid was. Tijdens de laatste we reldoorlog is de kathedraal door een bombardement opnieuw geteisterd en de geschiedenis herhaalt zich bij de op bouw. De Parijse architect Pierre Mat thieu komt in opdracht van Monumen tenzorg in het dorp, waar iedereen, de pastoor incluis, niets van herstel wil weten, want in deze tijd moet een kerk midden in het dorp staan, om het de gelovigen zo gemakkelijk mogelijk te maken. In het gezin, waar de architect met zijn vrouw logies heeft gekregen, is het mooie meisje Marie-Blanche op genomen, nadat haar ouders haar vader was koster, zoals haar groot- en overgrootvader in het oorlogsgeweld zijn omgekomen. Dit meisje wordt de „bovennatuurlijke" figuur, die door haar bezielende invloed iedereen wint voor de nieuwe kerk op de rotsen. Het nood lot zal zich ook in haar voltrekken, na dat zij heeft lief gehad om de bouw van het Godshuis mogelijk te maken. Johan Schmitz maakte van de ar chitect een zeer aannemelijke persoon lijkheid; Diny Sprock wist als zijn vrouw niet altijd de juiste houding te vinden. De opdracht voor Lies Franken Marie Blanche was uitermate moei lijk. Het is haar grote verdienste, dat zij haar aantrekkelijke figuurtje onder geschikt maakte aan het mysterie en bijna nergens de hysterie een, zo voor de hand liggende, kans gaf. Haar enthousiasme in het tweede bedrijf toen de bouw begonnen was stond prachtig tegenover de hypnotische starheid, die auteur en regisseur haar misschien overmatig toebedeelden. Bernhard Drcog typeerde 'n gezellige dorpsgenoot, Annie Lan genaken kreeg de juiste toon. De pastoor van Jacques Snoek kon ens matig bekoren, waaraan de grime niet vreemd Was. Het vrij korte spel in vjjf bedrijven, gespeeld in één suggestief décor van Jacques Snoek, heeft ons maar enkele momenten kunnen ontroeren. Toen wij de rose rotsstenen als het ware naar boven zagen hijsen en de daarbij beho rende tekst beluisterden, werden wij mede gevangen in een sfeer, die wij graag hadden willen behouden. De voor stelling is echter interessant, meer voor katholieken, dan voor andersdenkenden, dunkt ons. v. \V. De Kindervriend uit Spanje heeft het Zaterdagmiddag wel bijzonder druk ge had, zo druk zelfs, dat Zwarte Piet nogal in de benauwdheid gezeten heeft, of zijn werkgever dit wel kon volhou den. Eerst was de Sint des middags de gast bij de kinderen van de buurtver eniging „Res Nova" die voor de fees telijke viering bij elkaar waren geko men in de nieuwe zaal van het cafeta ria-restaurant aan de Binnenweg. Daar was ook de goochelaar mr. Lawoe, die niet alleen goochelde maar ook Jan Klaassen in de poppenkast vertoonde. De Sint toonde zich hier zeer royaal met versnaperingen en natuurlijk ont brak het gebruikelijke geschenk niet. Daarna verscheen hij in de grote zaal van het Minerva-theater waar een groot aantal kinderen vol aandacht was voor Delmonte's Kindervariété „De Zilveren Ster", dat voor een keur van artisten had gezorgd die er in slaagden, de jeugd aangenaam en prettig bezig te houden. De Sint reikte aan elk kind een versnapering uit en toen het zover was, verlieten wij de zaal om ons naar de Jan v. Goyenstraat te spoeden waar de Sint op de daken zou verschijnen, ten einde aldus te bewijzen hoe jong en 'enig hij zich nog voelde. namens de directie welkom geheten, de heer A. Welling begroette uit naam van alle kinderen de H. Bisschop. Plechtig en vriendelijk sprak daarop de Sint de jongens en meisjes toe. Drie jongens en meisjes liet Hij bij zich komen voor een kort persoonlijk woordje en mej. Lucy Timmermans, die ieder jaar weer met grote toewijding dit kinderfeest organiseert, kreeg een hartelijk be dankje en een presentje. Tot slot mochten alle kinderen de Sint een hand komen geven en een cadeautje en een zak vol lekkers in ontvangst nemen, waarop ze met een hartelijk „Tot volgend jaar" afscheid namen van de grote kindervriend. V- Advertentie '■■■■AV.V.S*.WAV.%V.SVV.W SINT NICOLAAS CADEAUX in smaakvolle verpakking Parfumsticks 4.50 Diverse crèmes en Tonics f 5.50 Blue Grass Lotion 9.50 Aantrekkelijke sortering BIJOUTERIEëN TOILETARTIKELEN Wagenweg 29 Haarlem Telefoon 20518 De belangstelling voor de schoolvoor stelling van het toneelstuk „De iamuie Kegge"' door „Cremer" was zo groot, dat vele leerlingen (ongeveer 2000) teleur gesteld moesten worden. Op 15 December zal een herhaling plaats vinden, óanK zij het streven der Commissie voor Cul turele Vorming van de Schoolgaande Jeugd en de bereidheid van de letterlie vende vereniging. Aan de beurt komen nu de leerlingen der hoogste klassen van het Middelbaar-, Nijverheids- en Kweek schoolonder wijs De anderen zullen nog even geduld moeten hebben. Donderdagavond is voor de leden v^n de R. K. Middenstandsvereniging de kleurenfilm over de Belgische Congo vertoond met een reisverhaal van Lode van Gent. Vele introducé's waren bij deze causerie aanwezig. Over de fil1*1 hebben wij reeds eerder geschreven* Voor de vierde maal is bij de drukkerij St. Jacob's Godshuis te Haarlem de litur gische gids verschenen. De oplaag is wederom vergroot, hetgeen wijst op een intenser gebruik van het missaal. De gids kan gemakkelijk in het kerkboek geschoven worden De religieuze boek handel kan er u aan helpen. Het R. K. Kinderkoor „St. Caecilia" in Haarlem-Noord heeft een nieuwe af deling opgericht voor jongens en meisjes van 7 tot 13 jaar. Zaterdag 12 December van half twee tot half drie kunnen zij zich opgeven in het KajottersgebouW aan de Lingestraat. De repetities zijn des Zaterdags om half vier in het ge bouw St. Bavo. Advertentie BARTELJORISSTR. '2* HAARLEMTEL. 20420 Te Beverwijk vond onder flinke belang stelling een stedenontmoeting plaats tussen de vertegenwoordigende teams van de af delingen Haarlem en Noordhollands Noor derkwartier. De jonge contact-commissie IJmond heeft zich uitstekend van haar taak gekweten en de wedstrijden op prima wijze georganiseerd. De talrijke aanwezigen hebben volop kun nen genieten van het fascinerende tafel tennisspel. De wedstrijd had een uitermate spannend verloop. Door enkele fraaie over winningen van de Haarlemse eerste- en overgangsklassers werd een 27-31 achter stand tot 31—31 opgehaald. L. Boon van Rapidity, te elfder ure invallend voor de afwezige M. Draenert, kon evenwel zijn laatste partij in de eerste klasse niet tot een overwinning brengen, zodat Noordhol lands Noorderkwartier met de kleinst mo gelijke overwinning naar huis ging (3132). Bij de Haarlem-ploeg kwamen de heren goed voor de dag. Slechts F. Smit (HBC) had bepaald zijn dag niet en kon geen overwinning noteren, al dient opgemerkt dat het hem vooral tegen A. Wever niet meezat. C. Oudt (Heemstede) daarentegen verraste eenieder met drie fraaie overwin ningen. Zijn clubgenoot P. van Eijk kwam eveneens tot goed spel en moest alleen in Ph. Visser zijn meerdere erkennen. Bij de dames stelde het tweede dames team teleur met een 18 nederlaag. Slechts M, Felix (Winfried) wist een partij op haar naam te brengen. Beter verging het het eerste damesteam, hoewel ook zij geen zege behaalde. Zowel C. Schuijt als A. Ho- geslag wonnen tweemaal, doch moesten in mevr. SinjewelVan Gemert met eer volle cijfers hun meerdere erkennen. De uitslagen waren: Haarlem'NoordHol. lands Noorderkwartier 3132. Heren: Over gangsklasse 54, eerste klasse 54, tweede klasse 63, derde klasse 63, vierde klasse 45. Damesle team 45, tweede team 18. ODat de huishoudelijke en gezinsvoor lichting te Haarlem van belang is blijkt uit een verslag, dat door de commissie, die zich daarmee bezig houdt, is uitge bracht. Verleden jaar hebben ongeveer 1400 vrouwen een der cursussen gevolgd, 1000 de demonstratie, 225 de filmvoor stelling, 175 de lezingen en 1400 de pro- paganda-praatjes. Ongeveer 5600 perso nen kwamen om advies vragen. Wanneer men deze getallen optelt, mag terecht worden vastgesteld, dat deze voorlich ting niet alleen in een dringende be hoefte voorziet, maar ook van groot so ciaal belang is. Vooral wanneer daarbij de behandelde stof in aanmerking wordt genomen, blijkt, dat het werk in vele gezinnen een opbouwende invloed uit oefent. Er werden cursussen gehouden over „Doelmatige besteding van het gezins inkomen" (75 cursisten, 30 teleurgestel- den wegens gebrek aan plaatsruimte); over voeding, wasbehandeling, het ko pen van goede textiel, het maken van practische geschenken. De tentoonstel ling die verleden jaar Kerstmis gehou den werd, bestaande uit werkstukken van de cursisten, had een enorme be langstelling. GEREEDSCHAPPLANK met 3-delige zaag, beitel, hamer, nijptang, combine tie-tang, driehoekvijl, fret- boortje en 2 schroeven draaiers. Alles prima zware uitvoering. Compleet Onze gereedschapafdeling (3e étage) biedt U nog tal van goede ideeën voor geschenken aan vader, zoon of verloofde Hamer (200 gram) Nijptang, vanaf Schroevendraaier v.a. Zaag, v.a1.90 Blokschaaf 2.40 Rolcentimeter, vanaf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2