Plan in voorbereiding voor Europese verkiezingen Nationale regeringen sullen leden van Europese ministerraad aanwijzen Radiozender voor de missie in Frans West-Kameroen Castella-Viiatwas 4711 - Geschenken Onbevlekte Ontvangenis geestelijk vieren in gebed en boete Parochies en diocesen vereend rond Maria-beeld Dr. Jos. Smits van Waesberghe gehuldigd in Amsterdam BUISMAN MILUOENENgHSÉ Voor Vergadering der Volkeren Het wonder van s-Gravenhage Utopisch plan van pater Van Eyk wordt werkelijkheid iJ\^ Avondmissen op 8 December Gezin aan de gracht L. J. Stolwijk t DECEMBER 1953-DECEMBER 1954: MARIA-JAAR Oud-directeur van De Tijd MAANDAG 30 NOVEMBER 1953 PAGINA 3 Benoemingen bisdom Haarlem Bidault en Adenauer over de Saar Lerarensalarissen Motie St. Bonaventura te Amsterdam G.E.B.-directeur te Oude water in arrest Reeds sedert generaties weet men de blauw-gouden kostbaarheden van het Huis "4711" als geschenken van smaak en goede keus op prijs te stellen. Het ideale geschenk voor „haar" en voor „hem" bevindt zich in de ruime sortering van de zo begeerde 4711-producten 4711 Echte Eau de Cologne - in fraaie geschenkverpakkingen 4711 Frozoclone Eau de Cologne in vaste vorm. 4711 „Tosca" - Parfum, Eau de Cologne, Poeder EAü4)EC0L0GNE voor het hoogtepunt van de feestavond Geen hogere tarieven bij N.S. (Van onze speciale verslaggever) Zaterdagmiddag om half een zijn de ministers van Buitenlandse Zaken uit de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal klaarge komen met hun driedaagse conferentie in Den Haag over de vestiging van een Europese Politieke Gemeenschap. Zoals de leider der besprekingen, de Luxemburgse minister Bech, van tevoren reeds had voorspeld, zijn de resul taten niet direct spectaculair geworden, maar ze hebben de sombere ver- Wachtingen van vele waarnemers toch aanzienlijk overtroffen. Dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, op de laatste dag van de conferentie toch nog kans zag om naar Den Haag te komen, is daarbij van Seen belang. Zijn plaatsvervanger, Alexandre Parodi, had blijkbaar vol doende instructies om mede te werken aan het gewichtige besluit recht streekse Europese verkiezingen voor te bereiden, op grond waarvan een vergadering zal worden samengesteld, die de volkeren van een Europese Politieke Gemeenschap vertegenwoordigt. (Van onze verslaggever) Aan het einde van de Haagse conferentie werd bekend gemaakt, dat zes ministers een persconferen tie zouden houden. Op verzoek van de fotografen moesten bondskanse lier Adenauer en minister Bidault elkaar een keer of zes onder kunst matig bliksemlicht de hand drukken en daarna begon het. Minister Bech las een communiqué voor, dat zijn collega's en hij over hun besprekin gen hadden opgesteld en knoopte daar zijn eigen opinies aan vast. Toêh zette hij zijn bril af en gaf de meer dan honderd binnen- en bui tenlandse verslaggevers toestem ming hem vragen te stellen. De pers aarzelde even, want er ontspon zich tussen de ministers een gedempte discussie over de vraag, of ook mi nister Beyen nog even het woord moest voeren. De pers aarzelde juist even te lang en toen rezen de mi nisters onverhoeds op en minister Bech dankte de dames en heren voor hun belangstelling. „U hebt een wonder verricht", zei minister Beyen tegen hem. Deze beslissing houdt alle elementen in van een beslissende stap op het pad der historie, aldus minister Bech. On danks, of liever clank zij de uiteenzet tingen van minister Beyen, heeft men zich niet laten afbrengen van het thema van de Luxemburgse resolutie van 10 September 1952 Die Europese verkiezingen zullen ge houden worden op basis van de nationale kieswetten volgens vooraf in studie te nemen modaliteiten, formules, die het mogelijk maken de uitaiagen van zes afzonderlijke verkiezingen onder één noemer te Drengen. Aldus zal men ter stond na de oprichting van een Europese Gemeenschap te rekenen hebben met een doeltreffend democratisch toezicht. De ministers zijn het erover eens geworden, dat de voorzitter en de leden van het nieuwe supranationale uitvoerende li chaam, de Europese Ministerraad dus, zullen worden aangewezen door de Na tionale Raad van Ministers. Er zullen tenminste twee studiecom missies komen. De ene bestaat uit juris ten, en zij zal op basis van het ontwerp statuut van 9 Maart j.l. die uitwerking bestuderen van het beginsel, dat er één enkel Europees Hof zal worden opge richt. De andere commissie komt in de plaats van de plaatsvervangers der mi nisters, die in Rome hebben vergaderd. Zij zal bestaan uit experts en hoge amb tenaren, die de moclaliteiten voor de Europese verkiezingen moeten vaststel len, de incorporatie van de Europese Na afloop van de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken van Klein Europa" in Den Haag hebben de Franse minister Bidault en de Duitse bondskanselier Adenauer nog met elkaar gesproken over de Saarkwestie. Adenauer (links) en Bidault drukken elkaar de hand. (Van onze correspondent) De missie in Frans West-Kameroen krijgt een nieuwe stem. Een stem sneller als het rhythme van de tam-tam en in staat tot de verste en meest afgelegen delen van het oerwoud door te dringen. De moderne techniek gaat de paters ginds op de Westkust van Afrika een handje helpen in hun moeizame arbeid, die bemoeilijkt wordt door de enorme afstanden en vaak ontoegankelijke delen in dit tropische gebied. De missie in West Kameroen krijgt n.l. de beschik king over een eigen zender, die zal wor den opgericht in het plaatsje Nden in de missiestatie Donala. Dank zij dit voor 'n missie welhaast unieke technische hulp middel zal het onderwijs in Kameroen *>p veel bredere basis dan tot nu toe het geval was, kunnen worden aangepakt. Pater W. van Eyk van de paters van de H. Geest van Gemert heeft waar schijnlijk niet durven hopen, dat zijn Wel wat utopische plannen tenslotte toch gerealiseerd worden. Hij liep al tang met het plan rond een eigen zender °p te richten en een neger-omroep te stichten. Immers het is vaak ondoenlijk in de afgelegen gebieden missiescholen te stichten en wat zou de radio hier niet oen prachtig hulpmiddel kunnen zijn. Een radio-toestel bij verschillende dorpshoofden, de inheemse bevolking er fond om heen en een zender die speci- ®al op het onderwijs in de breedste zin 2°u zijn opgezet.... Het plan scheen te Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Rotterdam (O. L. y*- v. Alt. Bijst.) de zeereerw. heer A. J. rfn°ts; tot kapelaans aldaar, de weleerw. neer a. J. Hogema en G. J. van Dijk; tot Pastoor te Rotterdam (Overschie-St. Pe- 'Us-Banden), de zeereerw. heer B. J. van jV-outen, die rector was van huize St. Li- te Schiedam. Tot kapelaan te Haar- ooh ^r- Zeven Smarten), met de Paraeht cfe oprichting van een nieuwe dpn°Cïie in Haarlem-Noord voor te berei- kaü' i weleerw. heer A. S. van Rijn; tot japelaan te Rotterdam (H. Hildegardis), laaii 6 heer J* de Bouvère, die kape- Vervtr^Yas te O verveen; tot kapelaan te Be- opdra L* Vr' v* Goede Raad) met de Parool- de oprichting van een nieuwe in Re verwijk voor te bereiden, de rectne/W- R- L. M. van Ginkeï; tot Welp5, Van Heliomare te Wijk aan Zee, de Wa* 'heer M. Schipper, die kapelaan Smarten) L' Vr' Zeven mooi om ooit verwezenlijkt te kunnen worden. Financieel bleek het in eerste instantie dan ook onmogelijk te zijn Totdat pater van Eyk in contact kwam met een Philips-employé in Geldrop, de heer J- Burgers. Die voelde wel iets voor de enthousiaste plannen van de pa ter. Hij bekeek het plan op zijn practi- sche uitvoerbaarheid, pleegde overleg met verschillende andere Philips-men- sen onder wie de heren Gall en Lange- boom en ergens in een huiskamer in de Beemdstraat in Geldrop kwam, „de stem van Kameroen" op papier. Maar tussen een plan op papier en de werkelijkheid liggen vele moeilijkheden. Om kort te zijn: ze ziin vrijwel alle overwonnen. Er werd contact opgenomen met de am bachtsschool in Eindhoven en met de Brabantse Metaal Compagnie in dezelf de plaats. Van particuliere zijden stroomden verschillende giften binnen en de N.V. Philips stelde zelf een gra- mofooninstallatie ter beschikking. En zo is op de zolder aan de Beemdstraat 14 op vrije avonden, middagen en lange Zondagen een complete 160 Watt-zender gebouwd, die een .onschatbare hulp voor de missionering zal blijken te zijn. (Van onze speciale verslaggever) Na afloop van de Haagse ministersconfe rentie hebben Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland en de Franse minister van Buitenlandse'Zaken, Georges Bidault, in Hotel Witte Brug in Den Haag ruim twee uur geconfereerd over het Saarprobleem. Van Franse zijde werd aan de besprekin gen voorts deelgenomen door Alexandre Pa rodi, secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken, en André Frangois-Poncet, Frans ambassadeur in Bonn. Bondskanselier Ade nauer werd bijgestaan door prof. Walther Hallstein, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, en Baron Von Herwart. chef van het protocol. De heer Frangois-Poncet zei na af loon: „Als de partijen vroeger bij wijze van spre ken honderd kilometer van elkaar verwij derd waren, dan hebben ze nu vastgesteld, dat die afstand nog vrijwel onveranderd De ministers gaven in een gemeenschap pelijk communiqué te kennen, dat hun in zichten elkaar op sommige punten zijn ge naderd en dat zij hun besprekingen op 11 December in Parijs zullen voortzetten, als het ministerscomité van de Raad van Europa weer bijeenkomt. Gemeenschap voor Kolen en Staal en de Europese Defensiegemeenschap uitwer ken en moeten beginnen met de opstel ling van een ontwerp-verdrag. Deze commissie zal haar standplaats hebben in Parijs en zij moet de ministers tegen 15 Maart rapport uitbrengen. Jhr. mr. A. L W. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer zal de eerste tijd optreden als voor zitter van de commissie. Op die manier krijgt Nederland in de komende maanden toch nog aandeel in a|e leiding der besprekingen Het voor zitterschap van de ministersconferentie rouleert namelijk en minister Beyen was aan de beurt voor de periode van 8 Dec.: 8 Maart. Maar de ministers komen pas weer op 3 Maart 1954 in Brussel bijeen dan waarschijnlijk ondier voorzitterschap var. Bondskanselier Adenauer. Voor Nederland is nog deze conclusie belangrijk, dat de Europese Politieke Gemeenschap, zodra zij tot stand komt, in ieder geval de E.G.K.S. en de E.D.G zal omvatten, maar dat er, positief of negatief, nog geen enkele beslissing is genomen omtrent haar verdere bevoegd heden. Het plan-Beyen, dat de politieke inte gratie van Europa zinledig acht zonder de geleidelijke vestiging van een ge meenschappelijke Europese markt, blijft derhalve onverkort van kracht. Op een zeer d'ruk bezochte vergade ring heeft de afd. Amsterdam van de lerarenvereniging St Bonaventura met algemene stemmen de volgende motie aangenomen: De afdeling Amsterdam van Sint Bo naventura, in vergadering bijeen op Za terdag 28 November 1953, verontwaar digd over het uitblijven van het reeds vóór de nieuwe cursus toegezegde K.B. betreffende de nieuwe salariëring en over het zonö'er opgaaf van redenen voor onbepaalde tijd uitstellen van de G.O.-vergadering van 12 November j.l., waardoor nog te regelen belangrijke kwesties, o.a. die der interpretatie van de volledige betrekking, waarvan die uitbreiding tot 29 uur allerwegen ont stemming heeft gewekt, niet geregeld zullen zijn vóór de behandeling van de begroting van O. K. en W. in de Tweede Kamer, zodat de minister tegenover de Volksvertegenwoordiging zich kan be roepen op de nog voortdurenóle bespre kingen in het G.Ó., dringt er bij het H.B op aan op zeer korte termijn stappen të doen bij de minister van O. K. en W. en bij de leden van d!e Tweede Kamer van de Staten Generaal teneinde het ver schijnen van bedoeld K.B. zoveel mo gelijk te bespoedigen en te bereiken dat de beraadslagingen in het G.O. onver- wijlól worden hervat. De Rijkspolitie heeft de directeur van het GEB te Oudewater, de 39-jarige D. gearresteerd. Hij wordt verdacht van fraude en valsheid in geschrifte. D. heeft een volledige bekentenis afge legd. Advertentie Per pek 25 een» Dubbel pak 45 cent Zo klaar mei de afwas en... fluweelzachte handen! Advertentie ""•II WltCMterlMmntfat 51DCKE*&ASStH-4Tir Km.N l S C H iftaude Cologne^ ParfumerieEabrik i! "nnri/rurirrr fcinj!7ll'' au us uuiuyne armiunicMc i oui G10CKENGASSE N947U' V COLOGNEon RHINE JOllC. EAU Ot ^-OlOGH In de katholieke kerken van ons land is Zondag het volgend herderlijk schrijven voprgelezen: De Aartsbisschop-Coadjutor en de Bisschoppen van Nederland aan de Hun toevertrouwde Geestelijk heid en Gelovigen, Zaligheid in den Heer. Een zeer bijzonder jaar, dierbare ge lovigen, breekt voor ons aan. De Stede houder van Jezus Christus op aarde, onze roemrijk regerende Paus Pius XII, heeft in zijn Encycliek „Fulgens Corona" van S Sept. jongstleden ons allen opgeroepen, en dit met grote na druk, om vanaf December van dit jaar tot December 1954, het Mariajaar, zo als Z. H. het noemt, de eeuw-herden king namelijk van de afkondiging van het dogma der Onbevlekte Ontvange nis, geestelijk te vieren in gebed en boete en in nastreving van het levens voorbeeld van Maria. De geschiedenis heeft vastgelegd wat een vreugde de wereld doortrilde, toen Paus Pius IX op 8 December 1854 met onfeilbaar apostolisch leergezag de reeds zo lang en vurig verbeide uit spraak deed, dat de leer van de Onbe vlekte Ontvangenis door God is ge openbaard en daarom door alle gelovi gen moet worden aanvaard. En was het niet als een bevestiging van deze uitspraak door Maria zelf, toen zij, nog geen vier jaar later, aan dat onschuldig en eenvoudig kind te Lourdes dit als haar antwoord gaf: „Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis"? Doch is dit, zo vraagt ge wellicht, nu zo gewichtig voor de practijk van ons dagelijks christelijk leven? Van het allergrootste gewicht is het, dat wij de betekenis van Maria in de heilsorde goed kennen, dat wij dieper (Van onze muziekverslaggever) „Pater Smits van Waesberghe" is voor muzikaal Nederland een overbekende klank. Kenner als weinig anderen van de middeleeuwse muziekgeschieólenis. organisator van het muziek-maatschap- pelijk leven, docent aan de Amsterdamse universiteit, kortom in talrijke functies en kwaliteiten, komt bijna ieder Neder lands musicus hem van tijd tot tijd' tegen. Het was dus niet te verwonderen, dat de meeste vooraanstaande figuren uit het Nederlands muziekleven en zijn talrijke andere vriendlen Zater dag in het Sint Ignatius College te Amsterdam aanwezig waren voor een intieme huldiging naar aanleiding van het eredoctoraat, dat pater Smits van Waesberghe de vorige week Zondag in Rome ontving, op het feest van Sint Caecilia, waarover wij reeds eerder berichtten. Als naaste medewerker op velerlei terrein sprak prof. dr. K. Bernet Kern- pers de eerste gelukwensen uit, gevolgd door Willem Andriessen en George Stam namens organisaties en Amsterdams Conservatorium. Johan van den Boogert (als KNTV-spreker) stelaie de nieuwe doctor de vraag, of hij misschien nog gelegenheid zou hebben, om in de toe komst ook colleges te gaan geven over de „dagindeling". Want het was hem (en trouwens ieder der aanwezigen niet overöluidelijk, hoe pater Smits van Waesberghe het klaarspeelde, om iedere dag zijn tijd zo in te delen, dat hij kon werken aan de Toonkunstenaarsraad, de vergaderingen bezoeken van alle ver enigingen, waar zijn persoon niet gemist kan worölen, en colleges geven, en dat hij tenslotte tevens zijn wetenschappe- li,.ambities op een zo uitgebreide en voortreffelijke wijze kon hastreven. In zijn dankwoord betrok de feeste ling allen, die in enige vorm hadden meegewerkt, dat hij dit muzikaal le vensdoel had kunnen bereiken Van de grote rij belangstellenden bracht ieder hem tenslotte een persoonlijke geluk wens. doordringen in mysteries, die God in haar heeft gewrocht, in de bedoeling, die God van eeuwigheid af met haar heeft, in haar medewerking met Chris tus aan het verlossingswerk en het hei- ligingswerk der zielen, 't Is God zelf, die Maria heeft groot gemaakt en on afscheidelijk verbonden met Christus, niet voor haar alleen, doch voor ons allen. En daarom is zij bezield als met één verlangen, bezig met één werk: de glorie van Gods Zoon, haar zoon, over te brengen in alle zielen, moeder te worden niet van één Christus, doch van de millioenen mensenkinderen, die al len zijn bestemd om Kinderen Gods te worden in Christus onze Heer. Maria predikt Christus. Hoe tref fend zegt het Z. H. de Paus in deze Encycliek „Fulgens Corona". Hij roept daarin voor onze ogen op, Maria als de Koningin der Aposte len op de bruiloft te Kana en laat haar tot ons zeggen hetgeen zij daar zeide tot de bedienden: „Doet wat Hij u zeggen zal" (Joh. 2, 5). Maria verkondigt Christus en daarmede het enig en volkomen heil voor de wereld. Het is immers duidelijk, dat de oorzaak van alle onheil, dat de mensen zo hard en hevig treft, hier vandaan komt, dat zij Christus en zijn Evangelie niet aanvaarden en niet opnemen in hun midden. 't Is opvallend hoe Z. H. de Paus dere leer over Maria onmiddellijk ver bindt met verbetering van leven, met de komst en de groei van Christus' rijk op aarde. Dit verwondere U echter niet, want het ligt geheel in de lijn van Gods ge nadewerking, die ons gewordt door Christus met. Maria. Deze uitspraak van Paus Pius IX In 1854, gaf de stoot tot een groeiende Maria-verering, die als gevolg een krachtige opbloei van christelijk leven teweeg bracht. Zo ook verwacht onze H. Vader Pius XII thans van de viering van dit eeuwfeest een meer Maria- gelijkend gedrag der christenen. Dit is het hoopvolle in 's Pausen op roep: beter worden. Doch de goede daad volgt slechts op goed inzicht en, eveneens, goede be ginselen helpen pas als zij in practijk worden gebracht. Daarom geeft onze H. Vader ook aan, hoe wij dit Maria-jaar behoren te vie- ren. Op de eerste plaats moet de beteke nis van de H. Maagd en Moeder Gods Maria en het voorrecht van haar Onbe vlekte Ontvangenis door het volk beter worden gegrepen en dieper worden ge kend. Daarom moeten In ieder Diocees 1. daartoe geëigende preken worden gehouden, en 2. lezingen met duidelijke uitleg van de leer. 3. Plaatselijk en paTochiaal concen- trere zich dit jaar de Mariaverering door de gelovigen rond het Maria-beeld in een kapel of op een Maria-altaar, Dit worde in dit jubeljaar zeer druk be zocht en men zorge, dat er onophoude lijk smeekbeden, niet alleen afzonder lijk, maar ook openlijk en gezamenlijk tot onze zoete Moeder worden gericht. Dit zal zeer bevorderd worden door een smaakvolle versiering van het beeld onzer jubilerende Moeder in kerk en kapel, binnen en buiten, en ook in de huiselijke kring, en dit, zo mogelijk, heel het Maria-jaar door. 4. Diocesaan en streeksgewijze trekke men op vastgestelde dagen heel het jaar door in grote processies naar de bede vaartplaatsen, waar de maagdelijke Moeder Gods bijzonder wordt vereerd, om openlijk en op grootse wijze getui genis te geven van ons gemeenschappe lijk geloof en van onze genfeenschappe- lijke liefde voor de Allerheiligste Maagd. Dat dit op schitterende wijze zal ge schieden te Lourdes, daaraan twijtelt niemand. En ook het Romeinse volk, dat van ouds Maria zo vroom vereert, zal zich voorzeker verdringen rondom het lieve beeld van Maria de „Salus Populi Romani", het heil van het Ro meinse volk. Veel hebben wij, zo zegt Z. H. de Paus, in de huidige omstandigheden aan Maria te vragen. En dan somt de Vader der gehele Christenheid de grote inten ties op, waar hij vol van is en verzoekt ons te bidden tot verbetering van ons leven, te bidden voor de opgroeiende jeugd, opdat zij alleen zoeken wat mooi, wat heilig, beminnenswaard en verhef fend is; te bidden voor de volwassenen om christelijke rechtschapenheid en kracht, om heilige huisgezinnen, om vredige rust voor de ouden van dagen te bidden tot de Moeder van God om brood voor de hongerigen, gerechtigheid voor de verdrukten, het vaderland voor de verdrevenen, een gastvrij dak voor de daklozen, vrijheid voor de gevange nen; voor de krijgsgevangenen de uit eindelijke terugkeer naar huis. voor blinden, naar lichaam of ziel, de vreug de van het stralend licht, voor allen, die door haat en nijd verdeeld zijn, broe derliefde, eensgezindheid en een welda dige samenleving; te bidden vooral, dat de Katholieke Kerk toch eindelijk eens over heel de wereld de haar toekomende vrijheid kunne genieten tot waarachtig heil van alle volken; te bidden ook, in deze tijd van gruwelij ke vervolgingen, voor allen, die belas terd, beroofd en vervolgd worden om Christus' naam, opdat zij sterk en onge broken volharden in het geloof hunner vaderen. Deze eensgezinde smeekbeden moeten samengaan met godvruchtige boetewer- ken. Gebedsijver immers sterkt de ziel, traint haar tot zware opgaven, doet haar opstijgen tot goddelijke dingen, terwijl de boetvaardigheid ons macht geeft over ons zelf over ons lichaam vooral, dat ten gevolge van de aloude zondeschuld tu sterk de rede en de wet van het Evan gelie weerstreeft. Om het gewicht van deze Pauselijke oproep sterk te benadrukken, dierbare gelovigen, zullen wij, de Bisschoppen van Nederland, op Dinsdag, 8 December, het feest der Onbevlekte Ontvangenis, dit Maria-jaar plechtig openen met een Pontificale Avond-Mis ieder in zijn ka thedraal. Ook in de parochies en rectoraten worde het Maria-jaar geopend met een plechtige H. Mis op 8 December. In ver band hiermede geven Wij aan de ZZ. EE. Heren Pastoors en Rectoren van Rectoraten met eigen grondgebied, die daaraan de voorkeur geven, verlof om op de avond van het feest der Onbe vlekte Ontvangenis in hun kerk een plechtige H. Mis op te dragen. Wij ver trouwen er hierbij op, dat de gelovigen in groten getale deze H. Mis zullen bij wonen en onder deze communiceren, in overeenstemming echter met de hier voor gegeven bepalingen. En zal dit ons gezamenlijk schrijven in de kerken en kapellen worden voor gelezen op Zondag 29 November 1953. Gegeven te Utrecht, 23 November 1953 t Dr. B. J. ALFRINK, Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. B. HUIBERS, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch. t J. W. M. BAETEN, Bisschop van Breda Het is voor mij immer een oprechte vreugde mensen te horen vertellen over hun gezin. Trotse vaders en moe ders. die verhalen van hun kinderen, zijn ware monu menten van alleszins be moedigende levenslust. Nu heeft mijn vriend en col lega Fred Thomas een boek geschreven over zijn gezin; zijn „Ge zin aan de gracht''.*) En nu wil ik maar zeggen dat zijn boek. bij alle andere verdiensten, die het heeft, op de aller eerste plaats een warm huldebetoog is aan het leven. Nie? aan het overvloe dig gecompliceerde en troebele pheno- meen, zoals men dat in de meeste films als „het leven'' krijgt opgedist; maar aan het eenvoudige, doodgewone leven van iedere dag. dat geleefd wordt door mensen, die normaal genoeg zijn om het meest voor de hand liggende geluk ook als zodanig en met graagte te aan vaarden. Zonder er zich de minste zorg over te maken of dat nu „eigenlijk wel zo hoort". U kent Fred Thomas ook. U leest in onze krant ziin reportages. U weet dus dat hij een voortreffelijk verteller is. En nu kan ik wel verklappen dat hij in zijn „Gezin aan de gracht" bijzonder goed op dreef is. Dat komt natuurlijk ook omdat hij een gezin heeft, waarover waarachtig wel wat te vertellen is; zo als dat met elk gezin overigens wel het geval is. Maar men moet alleen maar zo'n scherp waarnemer en zo'n hartelijk „filosoof" zijn als Fred Tho mas om het zó behaaglijk te kunnen doen als hij. Ik sprak zojuist over trotse vaders. Zulk een is Fred Thomas bepaald niet. Hij komt er bij tijd en wijle tamelijk onbewimpeld voor uit, dat hij zich als vader eigenlijk niet zo best geslaagd vindt. En elders beklaagt hij er zich met lichte ironie over. dat hij zo wei nig vat heeft op zijn kinderen Geluk kig voor hem echter blijkt uit alles dat zijn kinderen bijzonder veel vat heb ben op hém. Gelukkig. Want het moe ten wel bijzonder aardige kinders zijn, zoals zij met joyeuze onbekommerd heid door zijn boek wandelen. Ik kan u wijzen op bijzondere praeg- nante .fragmenten uit „Gezin aan de gracht". Naar mijn smaak is dat bij voorbeeld de scène waar Thomas ver telt over „de keuze", die zijn kinders moeten doen wanneej- Papa en Mama zogenaamd gaan scheiden; of de licht filosofische bespiegeling, die hij ten beste geeft wanneer hij zijn zoon naar dezelfde kostschool brengt, waar hij zelf als jongen ook heeft geresideerd; of zijn tirade tegen het grootvader schap. bij het bereiken waarvan hij, Thomas, „amok zal gaan lopen tegen het leven", of het kleurige tafereel dat zich ontrolt wanneer hij door de kin ders de deur wordt uitgewerkt, van wege een feestje dat door zijn jarige oudste dochter wordt geëntameerd, of de werkelijk touchante beschrijving van een van zijn dochtertjes, dat steeds maar weer „de dupe" is, maar dat zich tegen alle verdrukking in ontwikkelt als een bron van levensblijheid. Deze details hebben mij bijzonder getroffen. Maar als u het boek leest zult u wel licht heel andere vinden. Ergens zegt Thomas dat hij „glim lachend zijn vuist opheft tegen het leven". En dat is kenmerkend voor hem. Zelfs zijn wrevel en zijn melan cholie, die hij natuurlijk ook kent, heb ben de ondertoon van milde aanvaar ding. Fred Thomas heeft zijn boek opge dragen aan „zijn deelgenote in het Grote Avontuur". Het lijdt geen twijfel of het is voor hem ook een heerlijk avontuur En om daarin ook een beetje zijn deelgeno(o)te te worden moet u het lezen: zijn „Gezin aan de gracht'V Uitg. Leiter-Nypels. Maastricht. Advertentie 0 koffiebus «orden er in Nederland ge schonken. In de meeste zit het „ietsje" BUISMAN, dat de koffie zoveel lekkerder en tevens goedkoper maakt. Ge bruik daarom óók De heer L. J. Stolwijk, oud-directeur van De Tijd, is Zondag in zijn woning te Amsterdam overleden. Hij was 65 jaar. Reeds enkele jaren heeft hij met ziekte te kampen gehad. Desondanks verrichtte hij nog verschillende werk zaamheden voor de N.V. De Spaarne- stad, waaraan hij de laatste jaren ver bonden is geweest.. Leonardus Josephus Stolwijk was 31 December 1887 in Reeuwijk geboren. Toen hij 23 jaar was kwam hij in de journalistiek terecht, eerst bij „de Nieu we Zuid-Hollander'" in Gouda, en ver volgens bij „De Gelderlander" onder hoofdredacteur J. R. van der Lans, daarna bij „de Maasbode", waar hij belast werd met het hoofdredacteur schap van „Het Nieuwe Dagblad", later met dat van de „Nieuwe Schiedamse Courant", toen die door de Maasbode was overgenomen. Op 1 Januari 1932 werd hij bij de N.V. De Tijd belast met het hoofd redacteurschap van „De Amstelbode", waarvan de naam enkele maanden later veranderd werd in „De Nieuwe Dag". L. J. Stolwijk werd toen tevens tech nisch hoofdredacteur van alle bladen, die toen door De Tijd werden uitgege ven. In 1936 werd hij directeur van de onderneming, een functie die hij tot 1941 heeft vervuld. Ook in het organisatieleven is hij actief geweest, o.a. jarenlang als pen ningmeester van de Kath. Journalisten vereniging. Zijn verdiensten in de journalistiek zijn zowel door de Nederlandse Sis door de kerkelijke overheid erkend; hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau en drager van het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Naar wij vernemen hebben de N.S. de Alg. Bond van Forensen de mondelinge toezegging gedaan dat de tarieven voor lopig niet verhoogd zullen worden. Zo als bekend hadden de N.S. tariefsverho gingen in overweging genomen. 'Kj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3