Rijkssubsidie Vrijwillige Ziekenfondsverzekering "54 IojfjferVOH VALDA Vervanging 20.000 woningen per jaar geen overdreven eis r Naar wettelijk toezicht op het onmaatschappelijke gezin? In het zand van MARS (scheepvaartberichienJ In ontwerp-begroting van Sociale Zaken 8millioen uitgetrokken Wij luisteren naar WU GEVEN EEN... PHILIPS V 521ste STAATSLOTERIJ MAANDAG 30 NOVEMBER 1953 PAGINA 4 FR/C DE NOORMAN Schilderij van Ensor voor Antwerpen „De intrede van Christus te Brussel" Huldiging Ger Gerrits Overheidspersoneel Mr. G. Boot secretaris intern, federatie Inlijving dienstplichtigen lichting 1954 Examens 'i genéést Werk voor 40.000 arbeiders Gebrek aan water in het Gelders rivierengebied Leids studentenverzet herdacht H. M. de Koningin onder de oud-alumni Ere-avond voor Hubert Cuypers bij diens 80ste verjaardag ELECTRISCH DRO O'G SCHEERAPPARAAT J Voorkomen beter dan genezen door ARTHUR C CLARKE (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) MARKTBERICHTEN BIJ VERKOUDHEID PASTILLES óexach'te YALDAMILD 4e Klas 9e lijst De Ziekenfondsraad deelt mede dat in het ontwerp-begroting van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor 1954 814 millioen gulden is uitgetrokken voor subsidie voor de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring- Algemene ziekenfondsen, die voor subsidie in aanmerking willen komen, zijn verplicht aan de volgende voor waarden te voldoen: Personen, die ophouden verplicht verzekerd te zijn, worden ingeschreven als vrijwillig-verzekerde, mits zij on verwijld de wens daartoe kenbaar maken en de bij het fonds geldende weistandsgrens zich niet tegen de in schrijving verzet. Voor de toepassing van voor de vrij willige verzekering geldende wacht tijden of andere beperkingen van rech ten, verband houdende met de duur der verzekering, worden in geval van on middellijke overschrijving tijdvakken van verplichte verzekering met tijdvak ken van vrijwillige verzekering gelijk gesteld. Andere beperkende bepalingen mogen in geval van onmiddellijke over schrijving niet worden gemaakt. Een en ander geldt ook, indien het einde van de verplichte verzekering ge paard gaat met verhuizing of met nood zakelijke uittreding uit een ondeme- mingsziekenfonds en de aanmelding als vrij willig-verzekerde dientengevolge moet geschieden bij een ander fonds dan dat, waarbij men verplicht verzekerd was. Kinderen beneden 16 jaar zijn kos teloos verzekerd, indien hun ouders vrijwillig verzekerd zijn. Vrijwillig ver zekerden, behorende tot bepaalde groe pen, krijgen op de premie een reductie van 50 cent per week, met dien verstan de, dat het door hen te betalen bedrag niet lager dan 50 cent per week mag zijn.. Tot die groepen behoren personen, die op 1 December 1953 verzekerd wa ren en de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt of in 1954 zullen bereiken. In het laatste geval gaat de reductie in na de 65ste verjaardag. Hebben mannen van 65 jaar en ouder vrouwen beneden 65 jaar, dan krijgen ook die vrouwen re ductie. Voorts krijgen reductie gezins- Het bekende schilderij van de Oostendse schilder James Ensor „de intrede van Christus te Brussel" is op het ogenblik in het laboratorium cfer Belgische Musea te Brussel, waar het enkele herstellingen moet ondergaan. Het schilderij, dat algemeen als het meesterwerk van Ensor wordt beschouwd, is door de oorspronkelijke eigenaar, de heer Nellens uit Knokke, overgedaan aan de Antwerpse verzamelaar Franck. Deze zou, naar wordt vernomen, het beroemde doek voor fr. 2.5 millioen hebben verkocht aan de stad Antwerpen. Ter voorbereiding van een huldiging van de Amsterdamse kunstschilder en graficus Ger Gerrits ter gelegenheid van diens 60ste verjaardag (24 December a.s.) heeft zich een comité gevormd, be staande uit J. J. Voskuil, voorzitter: Cor de Wolff, secretaris en Gerard van Vliet penningmeester. De jubilaris zal een huldeblijk worden aangeboden tijdens de opening van zijn ere-tentoonstelling in de kunstzaak „Le Canard" op Woensdagmiddag 23 Decem ber 4 uur. Deze opening wordt gevolgd door een receptie. De vice-voorzitter van de A.R.K.A. mr. G. A. A. M. Boot, die thans in Ame rika vertoeft om in opdracht van de Nederlandse regering een studiereis te maken over het vraagstuk van de so ciale verzekering, is benoemd tot secre taris van de Intern. Federatie van Chris telijke Bonden van personeel in open bare dienst. Deze federatie is te Parijs gevestigd en vormt een samenbundeling van alle christelijke en katholieke bon den van overheidspersoneel in West- Europa. Voor Nederland zijn hierbij aangesloten de A.R.K.A., de K.A.B., de R.K. Politiebond „St. Michaël," de Ned Chr. Bond van Overheidspersoneel en de Chr. Politiebond De dienstplichtigen van de lichting 1954 zullen voor het overgrote deel worden in gelijfd bij de Landmacht. De Zeemacht en de Luchtmacht zullen een betrekkelijk gering aantal nieuwe manschappen opne men. De inlijving bij de Landmacht ge schiedt in 6 ploegen en wel 4 Februari, 1 April, 10 Juni, 5 Augustus, 30 September en 25 November 1954. De inlijving bij de Zeemacht heeft eenmaal per vier weken plaats; die bij de Luchtmacht in vier ploe gen, telkens in het begin van een kwartaal. AMSTERDAM. (G.U.). Rechten mej. B. H. Koperberg (Amsterdam), D. d'Ailly, A. H. Talma -Stheeman (Am sterdam) en P. G. Sijpkens (Bussum). AMSTERDAM (G. U.) Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „Indirecte bloeddrukmeting bij de rat" mevr. E. van ProosdijHartzema, geb. te Bussum en op proefschrift e,t.: „De voe ding in Nederland van de middeleeuwen tot de twintigste eeuw" L. Burema, geb. te Loppersum. Cand. psychologie mej. C. Holl (Enschede) en mevr. J. de Leeuw- Stern (Amsterdam); cand. rechten mevr. G. BroertjesFaber en T. ten Haaf, Am sterdam. GRONINGEN Doctoraal lett. en wijsb. (geschiedenis): S. Scheringa, Zuidlaren. 's-GRAVENHAGE Akte Wiskunde M.O. (KI): mej. H. Albarda, Wassenaar en mej. H. Moeken, Bussum; akte natuurkunde, scheikunde, cosmographie (K III): mej. J. de Bruijn, Oss. ROTTERDAM (Stichting Klinisch H. O.). Semi-arts examen: mej. C. v. Dijk, Rotter dam. A. Rijkeboer, Meppel, W. v. Bent- heim. Den Bosch, A. de Ronde, Roermond, J. Eisinga, Doetinchem, A. Rentmeester, Rotterdam, F. Schiereck, Rotterdam, J. Kruyt, Aerdenhout, G. ter Haar, Doorn. Arts examen: mej. W. Jansen, Den Haag, J. Wiersma, IJmuiden, C. Schagen v. Leeu wen, Hengelo, F. Nijst, Nijmegen, W. Dil le, Helmond en A. Schuitemaker, Voor burg. ROTTERDAM Cand. econ. wetensch. Wirogo, Rotterdam, Lien King Hok, Rot terdam, J. de Leeuw, Arnhem, Sahid Mar- tosoebroto, Rotterdam, G. Mekking, Rot terdam, R. van der Voort, Oegstgeèst, L. Eskens, Rotterdam, M. Vreugdenhil, Maas land en G. Rijkenbarg, Rotterdam. Docto- saal wetensch. A. Merkles, Krommenie en Wouterse, Haarlem. TILBURG Doet. examen econ. weten schappen: H. Pijls, Buggenum, J. Verwil- ligen, Tilburg. hoofden met kinderbijslag krachtens de Noodwet kinderbijslag kleine zelfstandi gen alsmede hun echtgenoten. Ten slotte krijgen reductie bepaalde groepen kin deren. onverschillig of zij tot een ver zekerd gezin behoren. Tot die groepen jbehoren kinderen van 16 tot en met 20 jaar, wier tijd door studie of door op leiding voor een beroep in beslag wordt genomen of die invalide zijn. De reduc tie geldt ook voor kinderen beneden 16 jaar, die niet tot een verzekerd gezin behoren en dus niet premievrij verze kerd kunnen zijn, b.v. wezen of kinde ren van ouders, die in het buitenland vertoeven. Een vrijwillig verzekerd echtpaar be taalt twee maal het premiebedrag. Ech ter mag slechts één maal premie wor den geheven van onvolledige gezinnen, bestaande uit een der ouders met een of meer kinderen beneden 16 jaar, on verschillig of de andere ouder op andere wijze verzekerd is of ontbreekt. Van de 8 millioen subsidie wordt naar schat ting 6 millioen voor reducties gebruikt. De resterende 2% millioen worden zo danig over de fondsen verdeeld, dat de verschillen in premiehoogte tussen de fondsen enigszins kunnen worden ver minderd. Met inachtneming van het verleende subsidie bepaalt elk algemeen ziekenfonds voor 1954 zelf de noodzake lijke premie. COP. MARTEN iQQNOEK STUDIO'S 43. Waar is het kind?" bijt hij Ragnar toe, terwijl hij met het zwaard in de hand areigend op hem toe treedt. „Bedrieger," gromt deze woest, „wilt ge mij nog bedreigen ook?" Hij springt achteruit en trekt zijn zwaard. „Ik zal u uw streken voorgoed afleren." Onstuimig valt hij aanSörli pareert en doet een tegenaanval. Een tijdlang wordt er meoS gehoord dan de zware ademhaling der twee mannen en het kletsen van staal op staal. Sorli is m zijn tijd een bekwaam zwaardvechter geweest, maar Ragnar is onbetwist zijn meerdere en centimeter na centimeter dringt deze hem achteruit in de richting van de deur. V0°.T ?m sterven," sist hij Sörli toe. „Laffe kinderrovers spaar ik niet." „Ha, hijgt Sorli. „Ge kunt mij niet doden. Als ik dood ben kunt ge geen losgeld voor mij bedingen." ,,'t Is waar," denkt Ragnar en aarzelt even. „Ik moet hem niet doden. Ik zal hem alleen ontwapenen." Die korte aarzeling wordt hem echter noodlottig, want met volle kracht slingert Sörli hem de zwaardschede, die hij nog steeds in de linkerhand hield, in het gelaat. De man wankelt achteruit, het zwaard glipt hem uit de hand Met opgeheven zwaard treedt Sörli op hem toe. „En nu het kind, zeg op, waar is het kind? Ik geef u drie tellen om te zeggen, waar ge het verstopt hebt." Radeloos kijkt de nu weerloze Ragnar om zich heen en ziet dan iets achter zijn tegenstanderdat zijn ogen even doet opglimmen. „Toen ik hier wegging, was het kind er nog," zegt hij langzaam. Gijzelf moet het weggestopt hebben." „Ik heb u gewaarschuwd," sist Sörli woedend en heft zijn zwaard op om toe te slaan. Maar een stalen vuist klemt zich om zijn pols en trekt hem achteruit. Advertentie wonden, kloven, geschaafde huid „Kernverbetering ten dienste van de toekomstige werkgelegenheid" was de ti tel van een inleiding, die mr. dr. J. In 't Veld, oud-minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Zaterdag heeft ge houden in het Bouwcentrum te Rotterdam. De kern van het vraagstuk is, volgens cie heer In 't Veld, dat de kernen van on ze steden (en dorpen) niet zijn aangepast aan de sterke groei der steden, aan de nieuwe eisen van stedebouw en volkshuis vesting en aan de ontwikkeling van het verkeer. Daardoor kan de kern haar func tie niet meer behoorlijk vervullen. Als wij omstreeks 1960 (hier wat eerder daar wat later) door het woningtekort heen zijn, dreigt een ernstige inzinking van de werkgelegenheid in het bouwbe drijf en verwante bedrijfstakken, tenzij wij gereed zijn deze op te vangen. Dit pro bleem baart te meer zorg, omdat ook in andere sectoren van het bouwbedrijf een zelfde inzinking dreigt. Wij moeten den ken in een orde van grootte van 20.000 te vervangen woningen per jaar. Daarbij ko men dan nog te vervangen bedrijfspanden e.d. en straat- en rioolaanleg. Bij elkaar zal dit nog maar nauwelijks voldoende zijn om de inzinking op te vangen, aldus mr. In 't Veld. Vervanging van 20.000 woningen per jaar is zeker geen overdreven eis. Het komt neer op ong. één pet. van de wo ningvoorraad. Overigens blijkt wel, dat, als wij de eisen aan een bewoonbare woning wat hoger stellen dan in 1901, er zeker tot 1980 voldoende valt op te ruimen. Globale berekeningen wijzen volgens mr. In 't Veld uit, dat uitvoering van verbe- terings- entsaneringsplannen op zo grote schaal aan de overheid een netto-verlies levert in een orde van grootte van 200 millioen per jaar. Spr.'s berekening is: te genover een netto-verlies van 200 millioen staat aan werk zeker 350 millioen. Bij een geaccumuleerde loon-quote van 50 pet. (betgeen niet overdreven is) zit daarin een loonsom van 175 millioen. Dit betekent werk voor ruim 40.000 arbeiders. Aan werkloosheidsuitkeringen kosten deze on geveer 125 millioen. De tweede spreker, jhr. ir. J. de Ranitz te Rotterdam was van oordeel: wij moe ten niet in 1960 doch op bescheiden schaal nu beginnen in vrijwel iedere gemeente, omdat wij tijd nodig hebben om de ver schillende inzichten die zonder twijfel hierover zullen ontstaan tot elkaar te bren gen. De kinderziekten van een krotoprui- mingsbeleid en krotten kopen, krotten ont eigenen, krotten slopen, vervangende huis vesting zoeken en bouwen, verhuiskosten overbruggen, huurproblemen oplossen, moe ten wij voor 1960 overwinnen. Tengevolge van de zeer lage rivierstan den levert de drinkwatervoorziening in de tussen en nabij de rivieren gelegen gedeel ten van Gelderland grote moeilijkheden op. Op verzoek van de gemeente heeft een drietal waterleidingmaatschappijen in Gel derland als centraal orgaan namens hen aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid naar aanleiding van deze noodtoestand een telegram gezonden. Hierin wordt er op gewezen dat vele ge meenten in dit gebied nog op aansluiting bij de waterleiding wachten. Deze is wel on rendabel, maar gevraagd wordt toch de aanleg van waterleiding in dit gebied te versnellen, Voor de zevende maal hebben de oud studenten van de Leidse Universiteit, die in het Gooi en omgeving wonen, het studentenverzet herdacht. De sa menkomst, georganiseerd door het Leids Universiteitenfonds en de Stichting Pro civitate, werd ook bijgewoond door de Koningin, die eveneens aan de Leidse Alma Mater haar hogere studies heeft gemaakt. Nadat de voorzitter van het geweste lijk comité, dr. G. van Beusekom, een inleidende rede had gehouden en de overleden oud-alumni van het laatste jaar had herdacht, heeft prof. dr. C. J. Gorter gesproken over het richten van atoomkernen en daarbij herinnerd aan de gift van een millioen gulden, waar door het Leidse laboratorium in staat is gesteld, een kostbare magnetische in stallatie aan te schaffen. Dr. G. I. Lieftinck hield een met licht beelden toegelichte voordracht over het maken van boeken in de middeleeuwen en over de vraag, hoe die boeken wer den gebruikt. Hij ging hierbij uit van het baanbrekende werk van de Cister- ciënser-monniken. Tenslotte heeft de heer G. H. Cassutto, abactis collegii, de Civitas academia van de Leidse studen ten verklaard en de werkwijze geschetst van de studenten en de confessionele verenigingen. Op tweede Kerstdag wordt de bekende toonkunstenaar Hubert Cuypers 80 jaar en op 29 December zal er in de grote zaal van het Concertgebouw in Amsterdam een ere-avond worden gehouden. Onder andere zal dan het achtstemmig „Te Deum" van Hub. Cuypers worden uitge voerd onder leiding van de componist. Een groot mannenkoor van enige honderden zangers zal dit bekende werk ten gehore brengen met medewerking van het Utrechts Stedelijk Orkest. Er heeft zich inmiddels een comité ge vormd, waarvan Dr. Rudolf Mengelberg het voorzitterschap op zich. heeft willen nemen. Advertentie o O DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9,40 Lichtbaken, 10.00 kleuters, 10.30 gram., 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, 11.50 caus., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amus.- ork. en soliste, 14.00 gevar. progr., 14.50 gram., 15.00 Parijse chansons, 15.30 Ben je zestig?, 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.15 felicitaties jeugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 gevar. muz., 18.20 sport, 18.30 jeugd, 18.52 act., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.15 Boek der Boe ken, 19.30 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 Radio Philh. Ork., groot koor en sol., 21.45 Ken een haan een ei liggen, 22.00 orgel, 22.20 gram., 22.25 caus., 22.35 gram., 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 kamerkoor, 23.40 piano. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 prot. pr., 9.15 gram., 9.30 huisvrouw, 9.35 gram., 10.50 kleuters, 11.00 zieken, 11.30 alt en piano, 11.45 blokfluit, clavecimbel en piano. 12.00 amus.muz„ 12.33 platteland, 12.40 piano en orgel, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.30 lichte muz., 14.00 Amerikaanse muziek- kaleidoscoop, 14.30 gram., 14.40 school radio, 15.00 gram., 15.15 vrouw, 15.45 gram., 16.30 jeugd, 17.25 lichte muz., 17.40 mil. klankbeeld, 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 lichte muz., 19.00 kinderen, 19.05 Paris vous parle, 19.10 fanfare-ork.. 19.35 viool, 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr., 21.15 lichte muz., 21.40 lichte muz., 21.50 operetteprogr., 22.30 buitenl. overz., 22.45 gram., 23.00 nieuws, 23.35 New York calling, 23.20 gram. ENGELAND, BBC home service. 330 m.: 16.45 lichte muz., 23.10 recital. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 dansmuz., 13.15 orkestconc., 14.15 variété-ork. en soliste, 16.00 amus.muz., 16.45 gevar. muz., 18.30 lichte muz., 23.20 dansmuz., 0.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.20 operette- muz., 16.20 gevar. muz., 17.45 gevar. muz., 19.30 lichte muz., 21.10 gevar. muz., 22.10 gevar. muz., 22.25 jazzmuz., 23.15 gevar. muz., 0.30 lichte muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 ork.conc., 14.05 kamerork.. 20.00 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 omr.ork., 21.45 koorzang, 22.15 jazzmuz. 484 m.: 12.00 omr.ork., 16.05 ork.conc., 18.30 gevar. muz. ENGELAND. BBC, European Service. (Jitz. voor Nederland. 224 m. 22.00 Nieuws. Vraaggesprek. Boeken en schr. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NCRV: 20.15 Journ. Weerber. Land in opkomst, documentair progr. De baard van Sinterklaas. Dagsluiting. (Van onze Haagse redacteur) Op de basis van vier uitvoerige prae- adviezen, uitgebracht door de deskundi gen dr. H. van Rooy O.F.M.D. Zuithoff, ■mej. dr. A. van der Torre en J. van MUI, heeft de Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk Werk Vrijdag te Sche- veningen gecongresseerd over het gecom pliceerde vraagstuk van het maatschap pelijk onaangepaste gezin. Minister mr. F. J. F. M. van Thiel uitte in een korte toespraak tot de ver gadering de hoopdat dit congres zou bijdragen tot een concretisering van de verlangens, welke er onder de maat schappelijke werkers leven met betrek king tot de voorzieningen, welke ervoor de onmaatschappelijke gezinnen getrof fen moeten worden. Hoewel het congres op dit punt niet kwam tot een resolu tie, hetgeen minder bij de aard der be sprekingen gepast zou hebben, was de algemene teneur van de gedachtenwis- seling, dat een wettelijke regeling voor de ondertoezichtstelling van maatschap pelijk onaangepaste gezinnen gewenst en nodig is. Van de zeer vele aspecten van het vraagstuk, welke op dit congres belicht werden, moge aangestipt worden,- dat men zich afvroeg of het verkrijgen van een sociale uitkering soms niet te ge makkelijk gaat. Onze sociale wetgeving houdt onvoldoende rekening met de psy chische gesteldheid van de onmaatschap pelijke. Vaak blijkt, dat de gezinnen in kwestie in een vroeger stadium reeds met een of andere sociale dienst in con tact zijn geweest, welke dienst dan echter slechts op een bepaald punt te hulp schoot. Meer coördinatie in het maatschappelijk werk is gewenst, waar door ook vaak voorkomen zou kunnen worden wat thans genezen moet worden. De opvatting werd geuit, dat ons maat schappelijk werk tezeer het karakter heeft van maatschappelijke zorg, welke een stuk verantwoordelijkheid over neemt van mensen, die juist een injectie tot zelfopvoeding moeten krijgen. Een ander punt uit de gedachtenwisse- ling was, dat men met de krotopruiming in verschillende steden verder gevorderd is dan met de maatregelen op sociaal ge- 30 De hele bemanning zat om de kaartta fel en scheen heel zelfgenoegzaam en voldaan. „Je komt juist op tijd, Martin," zei Norden opgewekt. „We gaan op be scheiden wijze een matig gedenkwaar dig feit vieren. Ga je camera halen en maak een foto van ons, terwijl we op de gezondheid van de oude schuit drin ken." „Niet met drinken beginnen, voordat ik terug ben!" waarschuwde Gibson en vertrok, op zoek naar zijn Leica. Toen hij terugkwam, was dr. Scott een inte ressant experiment aan het proberen. „Ik heb er genoeg van, mijn bier uit zo'n bolvormige bokaal te zuigen," ver klaarde hij. „Ik wens het Dehoorlijk in een glas te gieten, nu dat weer mogelijk is. Laten we eens kijken, hoelang het duurt." „Het zal verschaald zijn, voordat het op de bodem beland is," waarschuwde Mackay „Laten we eens zien is ongeveer een halve centimeter per se conde daar nemen we dan het'kwa draat van je schenkt vanaf een hoog te vanlaten we zeggenHij ver viel in mathematisch gepeins. Maar het experiment was al begon nen. Scott hield het doorgeprikte bier- blik ongeveer een voet boven het glas voor de eerste keer in drie maanden had het woord „boven" enige zin, hoe wel niet veel, want ongelofelijk lang zaam sijpelde de bruine vloeistof uit het blik zo langzaam, dat men zou gezegd hebben dat het stroop was. Een dunne kolom zakte omlaag, aanvankelijk bijna onmerkbaar, maar toen langzaam sneller. Het scheen een eeuw, voordat het glas be- luid gejuich op. Volgens mijn rekening zou het een honderd-em-twintig seconden du ren,' klonk Mackay's stem boven het lawaai uit. „Dan zou ik nog maar eens rekenen," gaf dr. Scott hem te verstaan. „Dat is twee minuten, en het is al gebeurd!" „Hè?" zei Mackay verrast en klaar blijkelijk nu pas beseffend, dat het ex periment al gedaan was. Hij herzag vlug zijn berekeningen en klaarde op toen hij een verkeerd geplaatste komma ontdekte. „Stom van me. Ik was nooit goed in uit het hoofd rekenen. Ik bedoelde na- turlijk twaalf seconden." ,,En dat is de man, die ons naar Mars bracht!" zei iemand, als was hij diep geschokt. „Ik geloof, dat ik maar terug lóóp!" Niemand scheen geneigd om het ex periment te herhalen, dat, hoewel in teressant, weinig practische waarde had. Heel spoedig werden grote hoe veelheden vloeistof op de „normale" manier uit bolvormige bokalen gedron ken en het gezelschap werd steeds op gewekter, Gibson volgde gedurende enige tijd het gesprek. Toen ging hij heen om aan zijn gedachten de vrije loop te laten. Bijna werktuiglijk ging hij terug naar zijn geliefkoosd plekje op het observa- tiedek. Hij moest er zichzelf aan verankeren, wilde hij niet door de geringe, maar aanhoudende aantrekkingskracht van Deimos van zijn plaats gerukt worden Mars, meer dan half vol en langzaam wassend, lag vlak vóór hem Daar bene den zouden de toebereidselen te zijner begroeting al wel begonnen zijn, en op ditzelfde ogenblik zelfs zouden de klei ne straaljagers, welke hem en een dee) van zijn bagage over zouden brengen, reeds onzichtbaar opstijgen naar De<- mos. Veertienduizend kilometer bene den hem, maar nog zesduizend kilo meter boven Mars, schoof Phobos langs het onverlichte gelaat van de planeet, helder schijnend tegen haar sterrenver- duisterende sikkel Wat was er toch aan de hand op die kleine maan, vroeg Gib son zich half geïnteresseerd af. Och, dar zou hij gauw genoeg ontdekken. Intus sen zou hij zijn sterrenkunde eens op frissen. Eens kijken daar was de dubbele vork van de Sinus Meridiani (verdraaid gemakkelijk, vlak op de equator en nul longitudinaal) en daar aan het oosten was de Syrtis Major. Aan de hand van die twee duidelijke kentekenen kon hij de fijnere details in vullen. Margaritifer Sinus was zicht baar achter een nogal dikke nevel ..Meneer Gibson!" Hij keek geschrokken om. „Wel, Jimmy had je er ook genoeg van?" Jimmy zag er tamelijk warm en ver warmd uit klaarblijkelijk had ook hij behoefte aan frisse lucht. Hij liet zich tamelijk onzeker op de bank neer en staarde een ogenblik zwijgend naar welke normen je aanlegt. Hoe groot moet Mars dan volgens jou zijn? Daar had Jimmy waarschijnlijk nog helemaal niet aan gedacht en hij peins de er enige tijd diep en zwaar over. „Ik weet het niet," zei hij bedroefd. „Maar hij is toch te groot. Alles is te groot Dat gesprek leidde op die manier ner gens toe, besloot Gibson. Hij zou het 'jen andere koers moeten geven. „Wat ben je van plan te doen, als ie op Mars bent beland? Je hebt een paar maanden de tijd aan jezelf, voordat de Ares weer op huis aan gaat." „Wel, ik denk, dat ik wat in de buurt van Port Lowell ga rondneuzen en dan eens een kijkje in die woestijnen ga ne men. Ik kijk graag overal rond, als ik er de kans toe krijg." Gibson vond dit werkelijk een goed idee, maar hij wist, dat het heus niet gemakkelijk was om op enigszins be hoorlijke schaal op Mars op ontdek kingstocht te gaan. Het vereiste verder een flinke uitrusting en ook ervaren gidsen. Het was nauwelijks aan te ne men, dat Jimmy zich bij een van de wetenschappelijke expedities kon aan sluiten, die zo nu en dan vanuit de ne derzettingen er op uittrokken, „Ik heb een plan," zei hij. „Er wordt, verondersteld, dat ze me alles zullen la ten zien, wat er te zien valt. Zou je er wat voor voelen om mee te gaan? Wie weet, misschien kan ik wat tochten or ganiseren naar Hellas of Hesperia, waar nog nooit iemand geweest is. Zou je bied, welke daarmee één geheel dienen te vormen. Ook bij de maatschappelijk onaa.ngepaste gezinnen blijken de vele sociaal-hygiënische maatregelen effect te sorteren; hierdoor neemt de relatieve ge zinsgrootte aan de zelfkant van de maat schappij toe. Deze zelfde sociaal-hygiëni sche maatregelen kunnen echter inhu maan zijn, wanneer daarop niet met psy- chisch-hygiënische maatregelen wordt verder gebouwd. Van bijzonder belang is de houding, welke de maatschappij tegenover de on derhavige gezinnen aanneemt; er be staat een neiging om de maatschappe lijk onaangepaste gezinnen naar de mestvaalt te verwijzen. Deze mentali teit moet veranderen; een remedie tegen dit onmaatschappelijke verschijnsel in onze maatschappij kan het op ruimer schaal inschakelen van vrijwillige krach ten zijn. De maatschappelijke werkers en werksters zelf moeten des avonds meer tot rust kunnen komen; hun arbeid is veelal zwaarder dan kantoorwerk en vraagt ook culturele ontspanning. Over het onderwijs werd opgemerkt, dat dit te zeer zich richt naar zekere burger lijke idealen en te weinig karaktervormend is ingesteld. Herhaaldelijk kwam in de ge- dachtenwisseling tot uitdrukking, dat de on maatschappelijke gezinnen langs de weg van de in Amerika reeds op de voorgrond tredende individuele aanpak bewerkt moe ten worden. Voor de zeer moeilijke gevallen is de wettelijke regeling nodig, welke niet zozeer een vorm van vrijheidsberoving be tekent als wel een steun o.m. ter voorko ming van de grotere vrijheidsberoving, welke volgt wanneer de betrokkenen met straf- of kinderrechter in aanraking komen. Het congres werd o.a. bijgewoond door staatssecretairs dr. Van Rhijn, de commis- AAGTEDIJK 29 te Philad. AAGTEKERK 29 te Antwerpen. AKKRUMDIJK 29 van Karachi n. Aden. ALDERAMIN 28 te Genua. ALGENIB 29 te Paranagua. ALPHACCA 29 te Rio Janeiro. AMSTELDIEP 30 te Hamburg. ARENDSDIJK 29 te Santos. ARKELDIJK 29 te Houston. AVERDIJK 29 te Antwerpen. AXELDIJK 29 te Norfolk. BENNEKOM 29 te Rotterdam. BILLITON 30 te Manilla. BINTANG 30 te Bombay. BONAIRE 29 te Paramaribo. BORNEO 30 te Belawan. BOSKOOP 28 te Cayofrances. DRENTE 30 te Alexandrië. EEMLAND 30 te Rio Jan. GRAVELAND 29 te Bahia. HELICON 29 te Curasao. HILVERSUM 28 te Port Said. HYDRA 30 te La Guaira. JAGERSFONT. p. 30 Kp. Palmas n. KpSï» KARIMATA 30 te Napels. KOTA AGOENG 29 te Genua. LAERTES 30 te Tj. Priok. LANGKOEAS p. 29 Str. Messina n. Genui. LAURENSKERK 30 te Bordeaux. LEKKERKERK 29 te Cochin. LIMBURG 30 te Lor. Marques. LINGE 29 te Rotterdam. LOMBOK 30 te Tacoma. LUTTERKERK 30 te Prt. Said. MADOERA p. 29 Malta n. Beyr. MATARAM p. 28 Gibr. n. Halifax. MELISKERK 29 te Penang, MENTOR p. 30 Ouess. n. R'dam. ORANJE p. 30 Djecüdah n. Colombo. ORANJEFONTEIN 30 te Prt. Elisab. POLYDORUS 30 te Singapore. POLYPHEMUS p. 30 Perim n. Aden. PRINS JOH. WILL. FRISO p. 30 AntW. Rotterdam. RAKI p. 29 Minik. n. Djibouti. RIOUW p. 29 Minik. n. Djibouti. ROEBIAH p. 29 Malta n. Havre. RONDO p. 29 Guardafui n. Belawan. ROTTI 28 te Genua. SCHIEDIJK 28 van Alexandrië n. Halifax. SIBAJAK p. 28 Albany n. Melbourne. SLIEDRECHT 23 te Prt. Said. SOESTDIJK 29 te New Orleans. SOMMELSDIJK 30 te Tj. Priok. STAD AMSTERDAM 30 te Rotterdam. TABIAN 30 te Calcutta. TABINTA 29 te Belawan. TALISSE 29 te Antwerpen. TAMO 29 te Santos. TAWALI 30 te Singapore. TEIRESIAS 29 te Surabaja. TERO p. 29 Kp. St. Vinct. n. VitoTW» TIBA p. 30 Kp. St. Vine. n. R'dam. VAN HEUTSZ 29 van Mahe n. Dar ei Salaam. GRAANMARKT, Amsterdam 27 November Granen. Ook deze week verkeerde de markt voor buitenlandse granen over d'e gehele linie in een vaste stemming Voor mais, gerst en rogge bestond goede belang stelling, zodat hierin meerdere transacties werden afgesloten. Haver disponibel of spoedig verwacht was zeer gezocht, doch werd schaars aangeboden. La Platamais lo co werd gedaan voor f 31.50 en stomend al naar positie van f 30.— tot f 30.50. Voor No. 2 Yellowmais disponibel werd f 29.60 betaald, voor November aflading f 29.40, terwijl Dec. aflading werd gelaten voor f 29.40. Platagerst disponibel werd verhan deld voor f 22.85, terwijl op Nov. en Dec, aflading werd geoffreerd voor f 22.75. Irak- gerst op Nov. aflading was aan de markt voor f 21.75 en Dec. aflading voor f21.65. Voor Platahaver op Nov. aflading werd f21.gevraagd en op Dec. f 20.75. Plata gerst stomend werd gedaan voor f 22.— en op Nov. aflading voor f 21.50. terwijl Dec.-aflading werd gelaten voor f 21.50. In landse granen hadden eveneens een vast gestemde markt, met weinig aanbod. Rogge doorsnee-kwaliteit werd per directe leve ring gedaan voor f 21.75 spoorvrij. Voor blanke haver 54/55 kg. werd f 2.75 spoor vrij betaald. Zomergerst werd al naar kwa liteit gelaten voor f 24.a f 24.75. Fijne zaden. In karwijzaad ging weinig om, terwijl de prijs nagenoeg onveranderd bleef. Voor blauw maanzaad bestond enige vraag, waardoor er een en ander kon wor den afgedaan tegen iets verhoogde prijs. Geel mosterdzaad met stille handel en on veranderde prijzen. Kanariezaad goed ge vraagd, doch zeer matig aangeboden, waardoor de prijs ca. f 1.kon verbe teren. Peulvruchten. De vraag naar groene erwten was uiterst klein, waardoor de priic ca. f 1.— terug liep. Brüine bonen noteer den f 1.lager, doch de kooplust bleef gering. Capucijners onveranderd in prijs, met. weinig handel. KAASMARKT ALKMAAR, 27 Nov. Aan gevoerd 1 stapel boerenkaas, notering f 1.79 per kg., beursnotering fabriekskaaS 1.75 per kg. Handel stug. VEEMARKT UTRECHT 28 Nov. AajJ~ gevoerd werden in totaal 3925 stuks. U® prijzen varieerden voor: stieren 280490, kalfvaarzen 7001000, pinken 350480, melk koeien 7501050, kalfkoeien 7501080, va re koeien 400700, graskalveren 200—325. nuchtere kalveren 3854, schapen 85*115. lammeren 75105, zeugen 230320, varkens 6595, biggen 3045, bokken en geiten 10 40. De handel was voor runderen en var kens redelijk, voor schapen vlug, 2biggen redelijk, nuchtere kalveren kalm. Advertentie saris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Kesper en mevr. SmittAvis als vertegen woordigster van de Koningin. HOGE PRIJZEN 28089168 18569 f 1500 3465 1 1000 9059 9324 "30 10826 13943 18999 7 409 3175 3799 1U24 19840 200 1637 3511 4515 7888 8950 10210 10742 11794 11940 12272 12SH 13L5 14725 14759 15882 16681 17620 17872 18291 20286 20902 21650 21809 Prijzen van t 80. 1101 141 144 293 418 446 475 682 687 76. 867 916 962 974 2042 ISO 174 213 246 257 329 414 603 698 756 820 887 948 3126 167 195 270 290 316 325 395 483 495 707 709 876 4096 256 402 492 624 625 639 654 692 736 787 5105 232 241 317 457 679 697 909 6012 160 177 210 213 376 410 420 442 502 514 670 922 970 7005 081 440 499 509 633 644 691 776 811 903 918 920 8004 094 415 419 645 671 849 9060 077 202 208 241 247 604 624 732 806 10173 324 345 351 404 514 651 684 793 811 959 986 11043 257 340 356 407 459 521 625 700 703 <2033 092 154 186 267 292 313 323 341 382 460 770 807 940 13124 174 317 318 323 358 440 496 501 541 546 565 676 836 875 996 14102 168 183 253 547 645 655 720 869 937 15078 084 153 298 346 347 350 381 386 472 509 565 590 899 16159 329 336 346 450 554 564 652 698 754 11117 376 406 425 663 682 772 896 972 18148 360 397 452 468 672 792 911 19362 473 710 759 793 913 931 ï#880 369 374 482 637 653 654 679 755 819 21006 185 246 317 403 478 663 792 799 824 Mars, als had hij die nooit gezien. Toen mee willen gaan? Misschien komen we schudde hij misprijzend het hoofd. „Hij is verschrikkelijk groot," ver klaarde hij tegen niemand in het bij zonder. „Niet zo groot als de aarde," protes teerde Gibson. „En in elk geval heeft je critiek geen zin, tenzij je erbij vertelt, wel een stel Marsbewoners tegen!" (Wordt vervolgd). nieten 1039 046 057 071 096 105 134 175 176 178 2237 264 269 283 297 336 347 355 372 387 389 463 476 539 543 597 650 767 773 782 822 855 874 938 942 989 995 2010 044 049 089 106 128 151 165 175 179 194 195 196 200 232 263 305 310 318 364 367 382 386 393 402 550 574 608 643 650 727 754 786 811 842 856 890 895 897 914 931 93S 949 3033 039 102 125 130 154 199 213 218 304 309 312 342 344 452 469 518 535 590 596 629 664 703 734 745 748 767 768 798 826 844 867 898 918 923 973 4021 141 207 250 272 277 2S0 348 430 472 489 511 524 596 605 636 670 673 682 701 707 757 777 798 854 867 878 900 904 910 914 973 984 5014 019 048 050 051 077 083 129 164 170 186 187 199 209 258 276 278 288 291 301 332 420 441 445 460 475 483 496 498 557 582 591 618 634 649 672 688 701 734 745 796 797 799 810 882 888 895 912 915 919 930 935 952 995 6021 060 064 072 085 090 113 158 159 211 227 247 249 260 261 282 302 373 412 441 452 477 495 512 513 518 554 560 574 599 644 654 660 701 736 752 834 845 892 897 951 973 7068 089 118 153 169 186 234 241 243 249 265 287 302 342 357 370 438'454 465 470 473 478 528 545 583 614 630 646 657 706 715 722 778 781 851 864 889 966 8012 017 048 092 ->07 120 154 177 181 190 198 212 214 242 247 250 287 344 458 490 492 503 602 628 638 670 679 704 718 731 732 734 745 750 761 769 771 778 783 848 876 911 922 929 976 9033 074 089 122 123 127 152 185 196 222 .319 419 514 519 529 570 59.3 709 715 7.34 74.3 752 785 802 807 840 846 882 918 934 940 962 994 10037 055 090 117 136 261 269 270 305 319 381 40Ó 401 414 421 434 442 477 525 552 557 576 591 602 612 639 660 676 691 706 735 816 823 830 847 88.3 916 929 938 11010 012 069 073 080 086 088 097 134 161 170 177 209 213 229 261 299 358 371 402 519 520 549 559 573 574 587 601 631 634 672 674 691 701 707 746 769 772 800 803 833 962 970 973 12009 010 023 072 103 167 176' 194 196 211 244 250 254 257 264 286 337 375 383 405 411 425 428 457 471 498 500 571 581 651 794 845 850 851 909 933 953 968 969 982 13041 056 068 077 105 121 129 136 143 187 246 268 290 291 302 314 340 347 386 422 426 467 485 499 505 547 571 589 611 636 642 654 657 (50 765 767 787 788 795 796 804 819 859 88S 908 929 933 952 977 14002 019 020 043 049 061 083 0S6 110 12? 155 175 215 236 238 262 265 326 347 360 392 402 404 429 480 495 509 530 555 613 639 682 698 709 796 807 812 818 933 849 861 917 944 946 985 15012 017 020 057 072 077 110 113 197 266 285 289 306 311 325 378 402 412 422 425 532 558 606 610 692 797 876 881 888 895 904 912 972 996 997 1G019 03.3 038 0'76 118 127 156 161 179 13| 215 218 223 251 258 289 292 293 418 42g 446 469 505 508 541 565 577 586 627 &W 692 697 740 744 748 758 771 863 871 9°J 906 914 953 971 17037 058 069 102 167 210 214 234 252 2"'| 294 310 349 405 493 503 519 582 651 7"" 757 859 860 890 905 903 910 938 18027 147 156 210 213 315 335 344 348 3J2 366 391 410 413 424 443 467 471 481 590 624 660 749 796 804 822 825 829 891 952 966 980 dl 19034 084 139 .142 199 264 266 278 284 343 359 423 434 442 485 566 601 Ö46 „li 682 691 764 843 857 864 867 872 932 93 20013 117 122 136 148 188 196 216 222 22« 281 294 303 311 315 334 429 458 475 536 558 560 564 570 573 652 658 676 723 779 853 862 866 965 971 „an 21039 040 066 131 140 232 237 252 280 j3 289 348 358 371 372 449 477 484 5(M -J6 520 528 544 550 560 603 676 690 rif. ng5 761 762 801 814 834 856 897 950 980

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4