Bezitsvorming en soc. rechten Nota van minister Cals ove het vraagstuk TV VERZORGING TELEVISIEPROGRAMMA'S BLIJFT BIJ OMROEPVERENIGINGEN Zendtijd wordt voorlopig uitgebreid tot 12 uren in de week VREEMD INCIDENT bij de berechting van Mossadeq Britse regering verbant de koning van Boeganda m Kijkgeld 30 gld. Ill tos* Tot hoofd en hart Te weinig kijkers voor juiste beoordeling der bereikte resultaten per jaar mm. Afgezette vorst eiste onafhankelijkheid voor een provincie Weer een ongeluk kruispunt-Laren Naar opheffing Uniestatuut Ton voorwaar delijke boete Het weer J dinsdag 1 december 1953 77sfe JAARGANG No. 25852 bureau smedestraat 5 - haarlem President ontneemt ex-premier het woord i K.B. lerarensalarissen heden getekend Pers wegens oplichting gearresteerd Wegens gebrek aan samenwerking Twee levensgevaarlijk gewonden Indonesië: Invoeging N.-Guinea bij republiek Twee doden te Zeist bij verkeersongeval Rijksdiensten 2 Jan. gesloten ROSLEDEREN JASSEN 1155.-1 O 'elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ®'J<ant Beverwijk Breestraai 171, telef 4790 'jkantoor en Red. Dmuiden Leeuweriklaan 3n Telefoon 5790 'rectie: W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wod. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt ziel" het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. De verwezenlijking van bezitsvor ming voor en door de arbeider, juister: de bezitsvorming in de massa van het volk. is een programpunt, dat prof. Romme koestert als een van zijn dierbaarste troetelkinderen. Hij be handelt dit onderwerp dan ook uitvoerig m zijn boek „Katholieke Politiek". Na de phase, waarin de groei van de Idee der bezitsvorming in gang werd gezet, zijn wij thans aangeland op het Punt. waar de vraag rijst van een stel selmatige practische verwezenlijking, schrijft hij. Tot nu toe zijn, volgens prof. Romme, ais concrete objecten voor de eigendom vanuit de georganiseerde bedrijfswereld vooral het eigen huis en het aan deel in de onderneming naar Voren gekomen! Deze. bezitsvorming is een radicale stap op de weg van de ont plooiing van de persoonlijkheid van de arbeider, omdat zij voor hem een nieuwe kracht en een nieuwe verantwoordelijk heid schept voor de positie van zijn ge zin en voor de economie van het land. Wij moeten, aldus betoogt de auteur ver der. tégen kapitalisme en tégen socia lisme vóór wijdverbreide bezitsvorming zijn. Psychologisch heeft volgens Romme het eigen huis natuurlijk waar het algemeen verwezenlijkbaar is (kleinere gemeenten) de voorrang. Sociologisch is naar zijn opvatting het onderne- mingsaand.eel, het aandeel in nieuw ge vormd bedrijfsvermogen, van verder strekkende betekenis te achten. Er zijn intussen over dit vraagstuk reeds rap porten verschenen. Van de zijde der ka tholieke arbeidersorganisatie onder de titel: „De aanspraak der arbeiders op een deel der investeringen" en van de zijde der katholieke werkgevers onder de titel „Samen bouwen", waarin een spaar- en toeslagsysteem voor de arbeider ontwik keld werd om eerlang te komen tot het bezit van een eigen huis. Het klinkt alles inderdaad fraai, maar wij ontkomen niet aan de indruk, dat men hier veelal met het hoofd in de wolken wandelt en te weinig rekening houdt met de harde realiteit. Utopia ligt verder weg dan men soms schijnt te denken. Want wat wil men nu eigenlijk? Eigen huis, aandelen in de onderne ming. pensioen, 't liefst natuurlijk een staatspensioen zonder er zelf iets voor te betalen éneen veelheid van sociale rechten. Vooral over de beteke nis van deze laatste de sociale rechten van de arbeider wordt tegenwoordig met een verbijsterende nonchalance heen gewandeld Ook prof. Romme spreekt er in zijn boek niet over. Hebben de huidige, hoog opge voerde sociale rechten dan geen kapitaalwaarde? Verschaffen zij niet een soortgelijke zekerheid als die welke tot het doel van iedere bezitsvorming behoort: het kunnen beschikken over allerlei goederen en ói J diensten? Het is merkwaar de?' i veten zich niet bewust zijn, dat al degenen, die door sociale voorzie- mngen. zoals ouderdoms- en invalidi- ieits-, ziekte-, wachtgeld- en werkloos heidsverzekering, bepaalde rechten kun nen doen gelden., daardoor een k a p i- taal bezitten, schreef nog zeer onlangs prof. mr. G. Russel. Het jaarlijkse loon, dat de betrokkenen aldus bij hun normale loon krijgen, wordt hun niet in contan ten uitgekeerd doch in aanspraken op uitkeringen bij ouderdom, ziekte, enz. Dit niet in contanten uitgekeerde loon kan voldoende zijn om bij een levens verzekeringmaatschappij een ouderdoms- en weduwevoorziening te sluiten van tienduizenden guldens. Wat een waarde aan kapitaal de sociale rechten voor onze arbeiders vertegenwoordigen bleek onlangs nog uit een publicatie van de heer Wisselink, oud-hoofdinspecteur der belastingen. Een 20-jarige werkne mer, die zelf bijdraagt aan de premies voor de wettelijke sociale voorzieningen, geniet aldus ongeveer f 900 „ondergedo ken" loon per jaar. Hij zou daarvoor bij een levensverzekeringmaatschappij een polis kunnen sluiten, waarbij hem op 65- jarige leeftijd een kapitaal van f 58.000 zou worden toegekend. Men denke zich eens in, hoe moeilijk en hoe vrijwel on mogelijk een dergelijke kapitaalverzeke- nng zou zijn voor degenen, wier inko men boven de grens van f 5000 of eer daags f 5300 ligt. Men vergete verder niet de noodwet ouderdomsvoorziening (in de volksmond minder juist „Noodwet-Drees" geheten). Velen beschouwen dit „staatspensioen" tegenwoordig als de gewoonste zaak ter wereld. Dit is het niet. Het is een in de gegeven omstandigheden o.i. sociaal verantwoorde maatregel, die men echter wei degelijk als een bijzonderheid be hoort te waarderen. In „Het Gezin", orgaan van de Katholieke Bond voor het gezin, troffen wij onlangs een inge zonden stuk aan. dat zeker de aandacht Waard is, Heeft u wel eens uitgerekend, hoeveel geld iemand moet bezitten om f 30 per week aan rente te krijgen? En hij becijfert dan: Wanneer iemand een kapitaal heeft van f 50.000 (wat toch geen klein beetje is), uitgezet tegen 5 Pet., ontvangt hij f 2500 per jaar. Wan neer hiervan de inkomstenbelasting af gaat en verdere lasten, zal hij niet veel meer overhouden dan f 35 tot f 40 per W'eek. Hiervan moet hij alles betalen, oók he dokter enz. Zo iemand kan niet veel meer uitgeven dan degene die trekt van he noodwet-ouderdomsvoorziening en dan heeft eerstbedoelde nog altijd een kapitaal van f 50.000 bij eengespaard. Wat denkt u van iemand, aldus gaat bovengenoemde inzender voort, die in •wuks. of Gemeentedienst, soms 40 jaren °f meer. 8% pet. van zijn salaris als Pensioenpremie heeft betaald en die soms Weinig meer ontvangt dan van de nood wet-ouderdomsvoorziening? De arbeider betaalt hiervoor geen cent, krijgt dit zo cadeau en een gepensionneerde moet 40 Jaren 8V2 pet. betalen van zijn loon! Tot ver deze briefschrijver. Wij zullen de iaatsten zijn om niet het grote goed te erkennen dat hgt in het streven naar bezits vorming voor de massa van het arbei- oende volk. Maar deze bezitsvorming „p t in de huidige realiteit haar gren en Worden die overschreden, dan kan v^'van een verlammend werkende in- Het uitgaan op het productieproces. ts onzes inziens nu eenmaal onmo- dér 01^ thans bestaande systeem iiikhS°Clale rechten ook nog de moge- min te scheppen van een bezitsvor- l S ,van formaat over de hele linie. In imeen gesproken is het hier een niet r-~ .Van 01 het een óf het ander en De aangekondigde nota van minister Cals over het televisievraagstuk is heden aan de Tweede Kamer aan geboden. In deze nota geeft de minister in grote lijnen een plan aan, dat de ontwikkeling der televisie in ons land zal bepalen. De minister is overtuigd van de grote waarde van dit nieuwe communicatiemiddel en stelt dan ook voor om de zendtijd voorlopig tot 12 uur per week uit te breiden. De verzorging der programma's blijft in handen der omroepverenigingen, die op hechte wijze zullen moeten samenwerken. Deze samenwerking zal o.a. tot uiting moeten komen in een algemeen pro gramma, dat een deel van de zendtijd in beslag zal nemen. De financiering der televisie zal geschieden door het heffen van kijkgelden. Aangezien deze voorlopig nog gering zullen blijven, stelt de minister zich voor rente loze voorschotten aan de omroepverenigingen te ver schaffen. Een van de belangrijkste redenen, waarom de regering destijds meende een zekere terughoudendheid te moeten be trachten ten aanzien van de televisie, was haar streven te voorkomen, dat een uit sociale overwegingen ongewenst be roep gedaan zou worden op de koop kracht van het publiek. Het is zonder twijfel mede het gevolg van de beperkte zendtijd, dat het aantal kijkers gering is gebleven. Daarnaast kunnen als oorzaak van dit verschijnsel genoemd worden de hoge aanschaffings- en onderhoudskos ten der ontvangtoestellen. Het is niet mogeljjk met enige zekerheid het aantal der televisietoestellen, dat in gebruik is, aan te geven, doch alle schattingen blij ven beneden de 10.000 toestellen. Deze ontwikkeling acht de minister niet zo onbevredigend als vrij algemeen wordt aangenomen en met name kan hij een uitspraak als gedaan in het advies van de televisieraad, „dat het beschei den experiment is vastgelopen", niet onderschrijven. De ervaring van de achter ons liggen de periode geeft de hoop, dat bij een voorzichtige uitbreiding van de zend uren de groei van het aantal kijkers een geleidelijk verloop zal hebben. De beoordeling van de resultaten der afgelopen jaren wordt ongetwijfeld door het geringe aantal kijkers ernstig be moeilijkt. Dit spreekt vooral bij de be paling van de invloed van de televisie Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorlopige Verslag^ van de Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp nopens het kijkgeld. Aan deze memorie, ondertekend door de ministers van O., K. en W., van Ver keer en Waterstaat en van Financiën, is het volgende ontleend: De ministers hebben met instemming vernomen, dat vele leden de heffing van een zeker bedrag aan kijkgeld zeer wel verdedigbaar achten. Bij de opstelling van een financie ringsplan voor de televisie is de Tele visieraad o.a. er van uitgegaan, dat van de houders van een televisietoestel jaarlijks een bedrag van f 30 als kijk geld zal worden geheven. De ministers achten deze heffing redelijk en uitvoer baar Met betrekking tot het maken van onderscheid tussen normale ontvang toestellen en z.g. groot-beeld-ontvan gers, die in openbare gelegenheden worden gebruikt, delen de ministers mede, dat deze kwestie naar hun me ning het beste in beschouwing kan worden genomen, als de bescherming van de uitzendingen bij de wet aan de orde wordt gesteld. Een zodanige wettelijke bescherming zou meebren gen, dat televisie-uitzendingen niet in het openbaar waarneembaar ge maakt mogen worden zonder de eventueel tegen betaling van een ver goeding te verkrijgen toestemming van de zendorganisatie. De ministers achten het niet aanbe velenswaard de methode van verlenen van vrijstelling, die bij de radio zeer goed functionneert, zonder dwingende noodzaak bij de televisie op een andere leest te schoeien. hej ,Van formaat over de hele linie. In kwpci en gesproken is het hier een niet Van het een ot het ander en te ®n ket een èn het ander. Nu is er ander vv 20 goed als in de meeste en ectf West-Europese landen een sociale vatl c°n°mische structuur gegroeid, waar- Waari SOc'a*e voorzieningen, in de mate aenliiv wk dle thans kennen, een we- strin'gentnderdeel zljn geworden. Een ook dn do°rvoering van het op zich B°onliik r °ns toegeiuiehte ideaal der per- lou rijp bezitsvorming op grote schaal structuur zelf aantasten, hetgeen zou betekenen het inslaan van een weg terug, waarmee hevige schokken ge paard zouden gaan. Want dan zou zich de noodzaak voordoen tot het brengen van grote persoonlijke offers met betrek king tot de sociale zekerheid volgens het huidige systeem, en wij geloven dat onze arbeiders daartoe begrijpelijkerwijs weinig bereid zouden zijn. Men versta ons vooral niet verkeerd: niets ware ons dierbaarder dan dat het individu grotere ontplooiingsmogelijkheid zou krijgeh door de vrije beschikking over eigen bezit. Maar wij achten een betekenende verwezenlijking van dit ideaal, waarover men zo vaak lichtvaar dig hoort spreken, in de gegeven wer kelijkheid onmogelijk. Het enige wat kan worden bereikt en waarheen het nog altijd de moeite waard is te streven, is: de vorming van eigen bezit in beperkte mate en in de (weinige) gevallen waarin dit reëel mogelijk is. zulks ter aanvul ling van of beter: als correctief op de collectieve sociale voorzienin gen. Waarbij men als troost kan blijven bedenken, dat. zoals wij boven reeds stelden, de aanspraken, die uit de sociale rechten voortvloeien, praktische ver wantschap vertonen met de vruchten van eigen bezit. op de levensgewoonten van de kijkers en de gevolgen daarvan voor de samen leving. De aanwezigheid van een tele visietoestel in een gezin zal ongetwijfeld verandering kunnen brengen in de levensgewoonten van de gezinsleden en kunnen leiden tot een andere waarde ring van de geluidsomroep en van de dag- en weekbladen, tot een verminder de of vergrote! belangstelling voor lectuur, concert, toneel, film of sport. Maar in dit opzicht heeft het experiment ons wel in de steek gelaten, omdat het aantal kijkers te klein bleef om in de samenleving verschijnselen op waar neembare schaal te veroorzaken. In de kwaliteit der programma's kan zeker een stijgende lijn geconstateerd worden. Over het geheel genomen bie den de uitzendingen in deze periode naar de mening van de minister een redelijke waarborg, dat het mogelijk is de televisie op een aanvaardbaar peil te houden, dat zeer gunstig afsteekt bij de alarmerende berichten, die ons daarover wel uit andere landen bereikt hebben. De minister meent, dat kan worden gesteld, dat het experiment uit technisch oogpunt tot een bevredigend resultaat De regering zal zich een zekere medezeggenschap bij het beleid der programmasamenstellers voorbe houden. De zender Lopik zal voor een goede uitzending aan merkelijk versterkt moeten worden, terwijl steun- zenders in Groningen, Roermond, Goes en eventueel in Enschede zullen worden gebouwd. Radioraad en televisieraad worden samengesmolten. Bij de bepaling van haar standpunt heeft de regering rekening gehouden met de ervaringen, die tijdens de experimentele periode zijn opgedaan en met de advie zen, die haar zijn voorgelegd. Desalniettemin wijkt het standpunt van minister Cals aanmerkelijk af van het meerderheidsadvies van de televisieraad. Dit meerder heidsadvies, benevens het minderheidsadvies, is aan de nota toegevoegd. heeft geleid. Heteeen met de apparatuur werd bereikt, kan de vergelijking met het buitenland doorstaan. Vooral het relais van de Britse en Franse uitzen dingen in de eerste week van Juni van dit jaar heeft overtuigend aangetoond, dat de techniek in alle opzichten zal kunnen voorzien in de behoeften van een volledige televisiedienst. Voortzetting uitzendingen Er zijn positieve redenen, welke na drukkelijk pleiten voor de invoering van de televisie in ons land. De minister onderschrijft ten deze het betoog van de televisieraad. Met de raad ziet hij in de televisie, mits goed gebruikt, een waar devol instrument tot bevordering van de culturele ontwikkeling en tot verbete ring van de ontspanning, terwijl ook haar betekenis als informatiemedium niet mag worden onderschat. Hij acht het onverenigbaar met de verantwoordelijk heid der regering toe te laten, dat deze vorm van beïnvloeding van cultuur en volksleven uit het buitenland tot ons zou komen, zonder dat daarnaast Neder landse uitzendingen een tegenwicht vor men. Ook mag in verband met de nood zakelijke voorlichting in het buitenland het programma van Nederland niet gemist worden in de internationale uit wisseling van televisie-uitzendingen. Indien Nederland de toegewezen gol ven niet aanstonds bezet, zullen deze ongetwijfeld door andere landen in be slag genomen worden. (Vervolg op pap. 3) De Perzische ex-premier, Mohammed Mossadeq, heeft de rechtbank waarvoor hij wegens verraad terecht staat mede gedeeld, dat, als hij schuldig bevonden wordt, hp in beroep zal gaan. Mossadeq, die gisteren aan zqn verde diging begon, is daarmede teruggeko men van het standpunt dat hij innam by het begin van de terechtzitting, toen hij verklaarde niet in beroep te zullen gaan van enig vonnis van de militaire rechtbank. Hij zeide, dat hij bezig wilde biy ven. „Als ik niets te doen zou hebben, zou ik misschien zelfmoord plegen", verklaarde hp. De president van de rechtbank heeft gistermiddag tijdens een vreemd inci dent opnieuw een verzoek ingediend, de zitting achter gesloten deuren te houden. Dit gebeurde toen Mossadeq de naam noemde van majoor Jackson, een vroe gere handelsdeskundige van de Britse ambassade in Teheran. Dr. Mossadeq Zoals bekend is, heeft de minister van Onderwys, Kunsten en Wetschappen in September ji. een nieuwe regeling der lerarensalarissen aangekondigd. In verband daarmede moest in het bezol digingsbesluit een aantal wijzigingen worden aangebracht, waarover in de afgelopen maanden in de lerarenorgani saties overleg is gepleegd. Genoemde wijzigingen zijn vastgelegd in een Ko ninklijk Besluit, dat heden door H. M. de Koningin is getekend. Het besluit zal een dezer dagen in de staatscourant worden gepubliceerd. De twintigjarige Pers Janoshid Ha- saemi Nairri is, verdacht van oplich ting, in Roosendaal in de sneltrein van Parijs naar Amsterdam gearresteerd. Hasaemi deed indertijd van zich spre ken toen hij trachtte zijn zopntje van zijn Engelse vrouw uit Engeland mee terug naar Perzië te nemen. Hij is daarna getrouwd met een Haarlemse KLM-ste- wardes, doch ook dit huwelijk leed schipbreuk. Tegen de Pers zijn verschillende klachten wegens oplichting ingebracht. Hij schijnt op naam van een Engelse krant, waarvoor hij zich als correspon dent had uitgegeven, bedragen te heb ben opgenomen. Ook moet hij nog een rekening van een Amsterdams hotel betalen. Een verstandig woord op het juiste ogenblik doet veel meer dan een boze geste zeide dat in een brandkast bij hem thuis een kaart lag, gericht aan de premier, generaal Zahedi, door majoor Jackson. Hij had geen kans om te zeggen wat op deze kaart, geschreven was, daar de pre sident van de rechtbank hem het woord ontnam. Alleen het noemen van de naam in verband met de kaart deed de president echter al overeind springen. Hij waarschuwde Mossadeq dat hij de zitting achter gesloten deuren zou laten verder gaan, als de ex-premier zich niet beperkte tot het onderwerp van de rechtzaak. Daarna werd de zit ting verdaagd voor geheime bespre kingen. Vijf minuten later keerde de recht bank terug en waarschuwde Mossadeq: „de beschuldigde moet zich op een van de volgende wijzen verdedigen: ofwel hij bereidt zijn verdediging voor en leest die op met een afschrift in handen van de secretaris van de rechtbank, of hij bereidt zijn verdediging voor en leest hem op zodanige wijze, dat er verslag van kan worden gemaakt. „U springt van het ene onderwerp op het andere over. Als U Uw verdediging niet klaar hebt! zullen wij Uw medebeklaagde Ri- ahi en de advocaten toestaan door te gaan met hun verdediging terwijl U zich voorbereidt". De voorzitter zeide, dat de rechtbank er zeer op gesteld was, dat de zitting openbaar zou zijn, maar verklaringen voor de verdediging zouden niet tegen de belangen van de staat mogen indrui sen. Dr. Mossadeq verklaarde hierop, dat hij zich zou houden aan de beslissing Op hun vlucht voor jagers raakten deze herten verzeild op het ijs van de Snake River in Minnesota. Maar de vlucht verliep niet broederlijk. Op het ijs ont spon zich een hevig gevecht, waarbij de geweien der dieren vast in elkaar verstrengeld raakten. Al worstelend zakten zij door het ijs, maar toen de jagers naderden, slaagden zij er in de oever te bereiken. Daar vonden de jagers hen, waarna zij hun geweien ontwarden en hen vrij lieten. De foto's werden gemaakt door een der jagers. De Britse regering erkent de koning van Boeganda, de centrale provincie van het Britse protectoraat Oeganda, niet langer als vorst van zijn land. De koning is verbannen en in de provincie is de noodtoestand afgekondigd. Koning Kabaka Moetesa is per vliegtuig op weg naar Londen, waar hem financiële mid delen zullen worden verstrekt om zich ergens te vestigen. De gouverneur van Oeganda, sir An- rew Cohen, heeft verklaard, dat men deze stap heeft moeten zetten, omdat de koning zich niet langer wenste te hou den aan een overeenkomst, die in 1900 werd gesloten tussen Groot-Brittannië en Oeganda en waarbij de koning zich verplichtte om in ruil voor erkenning door Engeland, samen te werken met de Britse regering. De koning heeft Zaterdagmiddag is van de werf van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te water gelaten de onderzeebootjager „Noord-Brabant". De doopplechtigheid en de tewaterlating werden verricht door mevr. W. Burghardvan der Sluys, echtgenote van de Commandant Zeemacht. aangedrongen op volledige onafhanke lijkheid van de provincie Boeganda bin nen het Britse Gemenebest. De Britse regering heeft dit geweigerd, omdat dit slechts tot een verdeeld Oeganda zou lei den. Toen de koning hoorde dat zijn verzoek was afgewezen, heeft hij verder geweigerd de Britse besluiten uit tc voeren. Vijf maanden tevoren had Ka baka Moetesa zich echter tot een tegen overgesteld beleid verbonden. Boeganda is de Centrale provincie van Oeganda. Het telt ongeveer een millioen bewoners en is gelegen aan het Victoria-meer. De provincie is on geveer 66.300 vierkante kilometer groot en haar hoofdstad, Kampala is de grootste stad in Oeganda. In het Britse Lagerhuis heeft de mi nister van Koloniën, Oliver Lytteiton gistermiddag een verklaring over dit conflict afgelegd. Hij deelde mee, dat de koning zich tegen de Engelse regering had verzet omdat Londen geweigerd had de behandeling van zaken betreffende Boeganda, te doen behartigen door het ministerie van Buitenlandse Zaken, dus als zaken van een onafhankelijke staat. Engelad was verzocht binnen een bepaal de vastgestelde tijd de onafhankelijkheid van dit gebied te erkennen. De vorst had vooruitlopend op een Britse be slissing geweigerd afgevaardigden van Boeganda te benoemen in de wetgeven de raad van het protectoraat Oeganda De vroegere Labour-minister van Ko loniën, Griffiths. opende onmiddellijk de aanval' op zijn conservatieve opvol ger. Hij noemde het „pijnlijk nieuws uit een kolonie, die zoveel vooruitgang heeft gemaakt." Griffiths vroeg de mi nister of de moeilijkheden misschien het gevolg waren van zijn rede waarin hij een Centraal-Afrikaanse federatie be pleitte. Minister Lytteiton antwoordde, dat er geen verschil van inzicht bestond tussen de afgezette vorst en de Britse regering over deze federatie. Toen Lyt telton meedeelde, dat er „een gro^t gevaar van bloedvergieten" bestond wanneer de koning in Oeganda zou blil- ven. barstte de Labour-onoositie uit in kreten als „Aftreden". Dit gejoel nam nog toe. toen de minister meedeelde, dat de vorst een toelage zou blijven ontvan gen tijdens zijn ballingschap. De afge zette koning is 29 jaar oud. Hij studeer de o.m. in Cambridge. (Van onze correspondent) Maandagavond omstreeks negen uur werden op het beruchte kruispunt Laren een veertienjarige jongen W. B. en een zestienjarig meisje R. de L., beiden uit Hilversum afkomstig, levensgevaarlijk gewond. De jongen en het meisje wil den het kruispunt per fiets oversteken. Zij lieten 'een auto uit Amersfoort voorbijgaan om vlak daarachter over te steken. Van de richting Amsterdam kwam evenwel in volle vaart een per sonenauto, bestuurd door de 32-jarige B., uit Borculo. Hoewel hij uit alle macht remde er was een remspoor van ruim 45 meter kon hij de botsing niet voorkomen. Een been van het meisje werd totaal verbrijzeld, terwijl de jongeman een hersenschudding en beenbreuken opliep. Beide slachtoffers kregen ook inwendige kneuzingen. Zij zijn in hoogst ernstige toestand naar de R.K.Z. te Hilversum gebracht. De fiet sen werden twintig meter weggeslin gerd. De voorruit van de auto werd onder meer totaal verbrijzeld. Het aan tal kruispuntongelukken sinds de in diening van het petitionnement, loopt naar het dozijn. Hedenmorgen was de toestand van de jongeman nog steeds levensgevaarlijk. Hij is sinds het ongeluk nog niet tot bewustzijn gekomen. De toestand van het meisje is niet levensgevaarlijk. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Sunarjo, heeft aan Aneta medegedeeld, dat het kabinet de kwesties van de opheffing van het Unistatuut en invoeging van het ge bied van Nieuw-Guinea bü de republiek Indonesië, heeft bestudeerd. De rege ring treft thans voorbereidingen voor het spoedig opheffen van het Uniesta tuut en voor het spoedig invoegen van het gebied van Nieuw-Guinea bij de republiek Indonesië. Gevraagd of de krantenberichten, dat de Indonesische regering het voorne men heeft -het Uniestatuut unilateraal po te heffen, op waarheid berusten, antwoordde de minister, dat de regering deze stap nog niet heeft overwogen. De regering kan nog niets zeggen oyer de wijze, waarop de kwesties zullen worden opgelost, aldus minister Sunar- jo. Wegens een overtreding van het Devie- zenbesluit 1945 eiste de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. Wiarda, vanmorgen tegen de 48-jarige Heemstede- naar J. J. F. B. een onvoorwaardelijke boete van 3000 en daarnaast een voorwaardelijke boete van 100.000 met een proeftijd van vier maanden. Deze 100.000 vormen ongeveer het be drag dat B. in effecten op een Amerikaanse bank heeft staan en tot nu toe niet aan de Nederlandsche Bank in bewaring heeft gegeven, zoals bij een ministeriele beschik king in 1945 was gelast. De verdachte had destijds wel de daarvoor vergiste formulie ren correct ingevuld, die een onherroepe lijke opdracht hiertoe aan zijn Amerikaanse bankier inhielden, doch daarna aan_ het zelfde adres een brief gezonden, waarin hij zijn spijt over de verordening uitsprak en tevens verzocht, naar een mogelijkheid uit te zien het geld niet te doen overbrengen. Deze brief vatte mr. Wiarda op als een herroeping van zijn opdracht, in tegenstel ling met mr. De Pont, de raadsman, die de herroeping van een onherroepelijke op dracht een contradictie in terminis noemde. Om verdachte te dwingen alsnog aan zijn verplichtingen te voldoen, achtte de officier van justitie het noodzakelijk te komen tot het uitspreken van de bovenvermelde eis. De verdediger vroeg ontslag van rechtsver volging op grond van het afwezig zijn van de opzet tot ontduiking van het Deviezen- besluit. Over acht dagen zal de economische politierechter vonnis wijzen. Op de Driebergseweg te Zeist is Maandavond een motor bij het pas seren van een in dezelfde richting rij dende auto tegen een met twee paarden bespannen van de andere kant komende wagen gereden, als gevolg, waarvan twee personen de dood vonden. De motor werd bestuurd door de 39- jarige koopman B. J. S., uit Zeist. Op de duo zat de 42-jarige koopman W. G. de L., uit Utrecht. Beide mannen werden door de bot sing zwaar gewond en zijn op weg naar het ziekenhuis te Zeist overleden. Zij waren gehuwd. Het aan de linkerzijde voor de wagen gespannen paard, waarop de motor was ingereden, moest worden afgemaakt. (Van onze correspondent) De ministerraad heeft besloten, dat de Rijksdiensten 2 Januari gesloten zullen zijn voor zover de dienst dat toelaat. Tevens is bepaald, dat het dienstverzuim. tengevolge van deze maatregel moet worden ingehaald op door elk der ministers voor zijn eigen departement te bepalen wijze. Advertentie DARTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 (tot Woensdagavond) Veel bewolking, maar overwegend droog weer. Matige tot krachtige Zuid-Westeiyke wind. Vannacht iets zachter dan de afgelopen nacht. Zon: 8.27-16.32. Maan: 4.16-14.04.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1