Aantal inwoners van Haarlem zeer langzaam stijgende Verkeer in de stad en ongevallen zorgvuldig geanalyseerd Mej. dr. M. Nolte over „De vrouw in de politiek StÊ St. Nicolaasfeest ging niet door Heren Mode-artikelen I 21.5° ostwald Dr. Marga Klompé over de noodzaak van Europ. integratie Abr. Meyer Een Iiril natuurlijk; f Hoe spelen de R.K. clubs? K. VP-jongeren in Haarlem bijeen 38.75 63.50 RUIM 900 WONINGEN IN AANBOUW SHAWLS ZAKDOEKEN Hoofdprijs van rebus in Haarlem gevallen KUNSTREPRODUCTIES FEDERMAM AUTO-RADIO H. J. Maertens N.V. Werkgevers en werk nemers van de Metaal vieren St. Eloy BIJEENKOMST K.V.P. AFD. BLOEMENDAAL St. Nicolaa§-Geschenkcn HORLOGES van f 6.™ tot f 630- Min gedrag van „Kindervriend propho^'Uoop Sinterklaas hier en overal van Kimmenaede DINSDAG 1 DECEMBER 1953 PAGINA 2 Verkeer o.a. SWAN en PYRAMID e.a. Kapelaan C. van Gein bediend TENTOONSTELLING o KUNSTHANDEL LEFFELA AR Wagenweg 102 - Haarlem Burgerlijke Stand w !3 Inbouw- en Service Station Wat KAN kan, kan KAN alleen I&fAM Juwelier Horloger Imlï B ARTELJORISSTR. 2 Haarlem - Tel. 13004 Ned. Kath. Grafische Bond Ober! Viert feest vandaag, meneer Op vrije voeten gesteld Spreekuur huisvesting HANDWEEF TAFELKLEDEN, moderne streepdessins 140 x 170 Geheel wollen KELIM TAFELKLEDEN 140 x 170 22 50 WOL-MOQUETTE TAFELKLEDEN 140 x 170 WOL-MOQUETTE TAFELKLEDEN 140 x 170 4V. U Machinaal SMYRNA TAFELKLEDEN 140 x 170 Onvoorzichtig overgestoken HEEMSTEDE Brandweervereniging „De Straalpij p" Sint Nicolaas komt R.K. Verenigingsgebouw SW ppeeies mijnluot KERKO OVERHEMDEN FABLO OVERHEMDEN f 10.90 Advertentie Het wel en wee van de gemeente Haar lem heeft het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam weer vastgelegd in een kwartaal-bericht, waaruit aller eerst blijkt, dat het aantal inwoners lang zaam stijgende is en op 1 October 165.115 bedroeg. Er zijn bijna duizend woningen in aanbouw. In het eerste halfjaar van 1953 was het aantal verkeersongevallen even hoog als in dezelfde periode van 195?- Een analyse van deze ongevallen wijst uit, dat bijna de helft het gevolg is van het niet verlenen van voorrang. De daling van het geboortecijfer heeft rich weer normaal voortgezet. Het aan tal geboorten bedroeg in dé derde kwar talen van de jaren 1950 tot en met 1953 achtereenvolgens 828. 799, 774 en 750. Het aantal huwelijken was in Juli buitenge woon hoog (174). Wij moeten teruggaan tot het voorjaar van 1947 om een der gelijk hoog cijfer te vmden Het vertrek-overschot was in het der de kwartaal hoger dan op grond van de voorgaande kwartalen mocht worden verwacht (min 398). Het is echter vol komen in overeenstemming met de re sultaten van een ingesteld onderzoek, waaruit blijkt, dat er verband bestaat tussen het aantal woningen, waarmede de woningvoorraad in een bepaald kwar taal toeneemt en de grootte van het ves tigingsoverschot in dat kwartaal. De toeneming van de woningvoorraad was in het derde kwartaal zeer gering, het geen een noodzakelijk gevolg is van het aantal voltooide woningen. Er kwamen in het derde kwartaal slechts 43 nieuwe huizen gereed. De vooruitzichten zijn thans echter veel gunstiger. Op 1 October waren er 914 in aanbouw, waarvan 813 in opdracht van de woningbouwverenigingen, 60 in opdracht van particulieren en 41 in op dracht van de gemeente. De voltooiing van het grootste deel van dit verblij dende aantal huizen zal niet lang meer op zich laten wachten. Het instituut heeft ditmaal in zijn kwartaalbericht bijzondere aandacht geschonken aan het verkeer in onze stad. Er wordt eerst aan herinnerd, dat Haarlem de wisselbeker won voor rela tieve verbetering van de verkeersvei ligheid in de klasse van grotere ge meenten. Hoe het dit jaar zal aflopen is nog niet te voorspellen. Het aantal ver keersongevallen bleef in het eerste half jaar van 1953 vrijwel constant. Waar deze ongevallen in de meeste gemeenten van jaar tot jaar stijgen, betekent dit, dat Haarlem inderdaad de kans heeft de beker voorlopig in zijn bezit te houden. Van de 1343 ongevallen in 1952 waren er 1215 (90%) het gevolg van fouten van bestuurders van voertuigen, 98 (7%) van fouten van voetgangers en 30 gevolg van andere oorzaken. Het niet verlenen van voorrrang veroorzaakte de grootste ellende. Het volgende staatje geeft een inte ressant overzicht. Advertentie GROTE HOUTSTR. 16 - HAARLEM Een van de gelukkigste mensen in Haar lem is ongetwijfeld mevr. Selis in de Maas straat nr. 44, en niet alleen, omdat zij van daag jarig is. Gisteravond vond zij in de brievenbus een krant, een foldertje, en een gelukstelegram, welke laatste geadresseerd was aan Maasstraat nr. 14. Nou, die zijn er ook even naast, dacht zij en contro leerde voor de zekerheid even de inhoud. Wat zij toen las, leek haar zo ongelooflijk dat zij er nu nog van in de war was. Daar stond: Wensen u van harte geluk met het winnen van hoofdprijs in de rebuswed strijd t.b.c. Na een slapeloze nacht ontving zij vanmorgen een nadere toelichting van de Koninklijke Nederlandse Centrale Ver eniging tot Bestrijding van Tuberculose, waarin werd medegedeeld, dat de hoofd prijs 4500 gulden bedroeg. Met deze brief kan zij nu een willekeurige zaak binnen lopen en naar hartelust bestellen, wat haar goed dunkt. De heer Th. A. Selis, haar echtgenoot, die in Nieuwe Tonge met nol- derwerkzaamheden bezig is en de rebus had ingestuurd, wist vanmorgen nog van niets. Het is mevr. Selis nog niet bekend wat er met het geld gaat gebeuren. Dat maak is wel met mijn man uit, zei ze. Haar grootste wens, is dat het hem mocht gelukken vandaag nog thuis te komen. Kapelaan C. van Gein van de pa rochie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal en zielzorger van het Provinciaal Ziekenhuis, nabij Santpoort, is uit voorzorg bediend in verband met een zeer ernstige operatie, welke hij vandaag moet ondergaan. Inplaats van Woensdagmiddag zal de wethouder van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer D. J. A. Ge luk, deze week Vrijdagmiddag spreek uur houden en wel om 3.30 uur. Advertentie GEBOREN: D. M. Klinkenberg-Quax z.; C. van der Neut-Hoogendoorn z.; G. W. Kiekens-de Kruif d,; A. J. Huizing- Blom d,; F. M. Breij-Haverkort d.; A. Post-Kok d. GETROUWD: P. A. van der Zande en M. F. Vermeer; C. J. Seton en N. C. Botti; P. G. G. Bannink en M. W. Bakkers; J. Stelma en W. Koopmans; J. W. J. Runneboom en E. Honhof OVERLEDEN; G. Bouw-nan. 67 jr., Kinderhuissingel; J. Kleijn-Peper, 66 jr., Havikstraat. Overtreders Personenauto's 'Rijwielen Vrachtauto's Motorrijwielen Bromfietsen Bussen Andere en onbe kende voertuigen Totaal 41 ao c O 208 202 103 36 30 19 'J ■P O 'Q 4 - k BC <v M .5? 1—4 CÖ - co C u H 12 19 31 52 30 83 5 7 12 10 6 16 8 3 11 2 2 5 1 1 602 2 90 67 159 Deze cijfers spreken voor zichzelf. Een enquête door de Verkeerspolitie naar de kennis van de voorrangsregels zou stellig een grote onkunde aan de dag brengen. Deze zou ongetwijfeld het grootst zijn bij de fietsers, terwijl juist zij zo kwetsbaar zijn. Bij de overige fouten, gemaakt door bestuurders van voertuigen, die een ver keersongeval tot gevolg hadden, trek ken nog de aandacht: niet rechts rijden 63 (21 fietsen, 20 personenauto's), on voorzichtig achterqit rijden 50 (de helft vrachtauto's), geen of verkeerd teken geven 31 (waarvan 24 fietsers, ver keerd inhalen 24 (11 personenauto's, 8 vrachtwagens en de rest verdeeld). De fout, gemaakt door voetgangers, was uiteraard uitsluitend het onvoor zichtig op de weg lopen. De gevolgen hiervan waren ernstig: 7 doden, 49 ernstig gewonden en 26 licht gewon den. Verdeeld naar leeftijd waren deze 82 slachtoffers: jonger dan twaalf jaar 34, tussen twaalf en vijftig jaar 13, ouder dan vijftig jaar 35. Het grootste aantal verkeersonge vallen kwam voor op Zaterdagen (242), het kleinste aantal op Zondagen iiiiilllliililiiiiiiiiiiliiiiliiiiiillllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Percentsgewijs blijft de groei van Haarlem ver achter bij die van Neder land. welke schommelt tussen 0.23 en 0.31. Voor Haarlem zijn de percentages 0.00, 0.05. 0.04. Vier jaar geleden schommelde het voor Haarlem tussen 0.29 en 0.34. Het aantal geboorten bedroeg tot 1 October j.l. 2259 (Vier jaar geleden 3247). Ket aantaJ sterfgevallen was respectievelijk 1015 en 1255. Het geboorte-overschot be droeg dit jaar tot 1 October 1244 en vier jaar geleden 1992. Er vertrokken 1100 mensen meer dan er binnenkwamen en vier jaar geleden kwamen er 35 meer dan er heengingen Van de 1050 gesloten huwelijken werden er 469 kerkelijk in gezegend. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiii (106). De aantallen op de overige da gen lopen tussen 188 en 201. Wat de verdeling van de ongevallen over de dag betreft, blijkt, dat de groot ste aantallen zich hebben voorgedaan tussen des avonds vijf en half zes (74) en tussen half zes en zes uur (68). Dan volgen met beide 59 ongevallen de tijd vakken tussen een uur en half twee en tussen vier uur en half vijf. Het Nederlands Economisch Instituut besluit zijn rapport met de opmerking, dat de spreiding van de ongevallen over de uren van de dag en de dagen van de week een illustratie vormen van de regel, dat de aantallen verkeerongeval- len recht evenredig zijn met de omvang van het verkeer. Opmerkelijk is de vooruitgang van het bezoek aan de Grote of St. Bavokerk. In het derde kwartaal van de laatste vier jaren werden de volgende cijfers, waaruit de groei duidelijk naar voren komt: 5715, 6453, 7059 en 9750, Het bezoek aan het Frans Hals museum is dit jaar ook ge legen boven dat van de laatste vier jaren. In het derde kwartaal kwamen er 18073 kunstminnaars en inclusief de attractie van Haarlem Lichtstad hebben 60.523 bezoekers het museum aan het Klein Heiligland be treden. Bij de spaarbanken werd in het der de kwartaal ingelegd 5.318.000.— en te rugbetaald f 4.379.000.—. De cijfers van de reeks passagiers op de locale buslijnen zullen eerst na een volgend kwartal gegeven kunnen worden, omdat het overleg over de vraag, welke gegevens hier best kunnen worden gebruikt, nog niet geëindigd is. Wel zijn de cijfers over de scheepvaart bekend. In het derde kwartaal voeren er 3378 door de stad, waarvan 1921 meerden voor laden of lossen. Vergeleken met vier jaar geleden is er enige achteruitgang te bespeuren. *\w„. - Het Nederlands Economisch Instituut geeft in bijgaand artikel een gedetail leerde uiteenzetting over het verkeer in Haarlem. Hoe intenser het verkeer, hoe meer ongelukken, is de conclusie. Op bovenstaande foto wordt u herin nerd aan de rust, die nog geen vijf en twintig jaar geleden in het hart van de binnenstad bestond. Ge ziet het Verwulft in de dagen, dat het pand van V. D. er nog niet was. Twee vredige agenten houden de wacht en de enkele fietsers weten van geen stop lichten. Hiernaast een recenter beeld. De beruchte hoek Grote MarktKo ningstraat bij het stadhuis. Hier moet de voetganger maar zien, dat hij het vege lijf redt. De man, die met de fiets aan de hand uit de poort van het stad huis komt, loopt veel kans in het zie kenhuis terecht te komen. Hoe lang zal het nog duren vooraleer op dit gebied eindelijk de „doorbraak" zal plaats vinden? Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen BIOSCOPEN Palace: „Happy Landing", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge". Volwassenen. Tijden 2, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blanke ballast". Boven 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Drakenzaad". Boven 18 jaar. Tij den 2 en 8 uur. Roxy: Maandag tot en met Donderdag „De kruistochten". Boven 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. Minerva: Dinsdag: „De rode Donau". Bo ven 18 jaar. Dinsdag 1 December Concertgebouw: N. Ph. O., 4e Concert serie D. Solist: Gaspar Cassado, cello, 8 u. Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" in „De grote stilte" (Ver. v. Huis vrouwen), 8 uur. Woensdag 2 December Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" in „De Grote Stilte" (ab.), 8 uur. Concertgebouw: Concert door Haarl. Po litie Kapel, 8 uur. Minerva: Johan Kaart in „Potasch en Perlemoer", 8.15 uur. TENTOONSTELLINGEN: Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10—12 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Harsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur, Zondag van 1316 uur. Huis Van Looy: „Toegepaste Kunst", expositie door leden van „Kunst zij ons Doel". Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102: „Le musée chez soi". DIVERSEN: Vis- en Vleeshal: Pasar Malam. Zondag gesloten (tot en met 4 December). Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 De jaarlijkse bijeenkomst van de le den der afdeling Haarlem van de Ka tholieke Bond van Smedenpatroons en de Katholieke Metaalbewerkers Bond, ter gelegenheid van het St. Eloy-feest, heeft nog steeds geen navolging gevon den, hoewel telkens weer blijkt, van hoeveel waarde het samenkomen van werkgevers en werknemers in een be paalde sector is. De kerkelijke viering begon met een plechtige Hoogmis in de Paterskerk, opgedragen door de geestelijk advi seur, kapelaan A. Ruhe die ook de predicatie hield met assistentie van de paters van Rijn en Wansem. Het feestelijk ontbijt werd genuttigd in „De Leeuwerik". Daarna sprak de voorzit ter van St. Eloy, de heer L. van Kessel, een welkomstwoord, waarbij hij er aan herinnerde, dat reeds vijf en zestig ja ren geleden een groep metaalbewerkers bijeen kwam om via een principiële or ganisatie een einde te maken aan on derdrukking. Doel van de vereniging was „een goed, dat hen samenbond". Voor de derde maal, ging spreker voort, komen werkgevers en werknemers het St. Eloy-feest vieren als gildebroeders. Dr. A. Olierook sprak vervolgens over de noodzakelijkheid van samen werking tussen de verschillende groe pen van ons katholieke volk. De vlam van de fakkel moet oplaaien. Allen moeten wij dienstbaar zijn aan het al gemeen welzijn. Spreker wees er op, dat het verschil in stand een verschil van sociale op vattingen insluit. Er dient echter ver trouwen te bestaan tussen de verschil lende standen. Het is niet waar, dat vakorganisaties klasse-organisaties zijn. Wij moeten een eigen mening hebben over de vele grote vraagstukken, die ons thans bezig houden en oppassen niet meegesleurd te worden door de Partij van de Arbeid. Het samengaan der standen moet verankerd liggen in onze christelijke beginselen. Geen hok jesgeest, maar samenwerking is nodig. Spreker besloot zijn toespraak met het uitspreken van de hoop, dat het be schaafde Europa weer zijn geestelijke bruggenbouwers moge krijgen. De koren van de kathedrale basiliek zongen verschillende gezangen onder leiding van dr. A. L. M. Kat, waarna de bijeenkomst werd besloten door een toespraak van de voorzitter van de pa troons, de heer Drost. Voor een gehoor, waarvan het vrou welijk deel verre de meerderheid uit maakte en bestaande uit leden van de afdeling Bloemendaal van de K.V.P., heeft mejuffrouw dr. M. Nolte gister avond in het Bispinckhuis de figuur belicht van de vrouw in de politiek. De bijeenkomst werd bijgewoond door de heer J. F. M. Pinxter, voorzitter van de raadsfractie der K.V.P. in de ge meente Bloemendaal. De heer P. A. M. Haanappel sprak vooraf een kort herdenkingswoord naar aanleiding van het overlijden van de heer J. v. d. Putten, in leven voorzitter van de K.A.B. Hij wekte vervolgens alle katholieken op om door eenheid macht te ontplooien. De heer Haanappel las tot slot de lijst voor van de candi- Advertentie Dezer dagen zijn ongeveer 200 stralen de kinderen door het onverantwoorde lijk gedrag van een zogenaamde kinder vriend veranderd in een even groot aantal teleurgestelden. Wat toch was het geval? In October j.l. kreeg een jeugdleider van een te Haarlem gevestigde kinder club, die elk jaar een groot St. Nico laasfeest organiseerde en dit ook thans weer wilde doen, bezoek van een hem onbekende man zich aandienende onder de naam C. K. Deze persoon deelde zijn gastheer mee, dat hij kosteloos voor ar me kinderen, in samenwerking met een onderwijzer, genaamd B., een St. Nico- laasmiddag op touw zou zetten, waarbij ongeveer 200 kinderen konden tegen woordig zijn. Deze kinderen moesten dan ieder een kopje meenemen, daar door een Haarlemse melkinrichting gra tis chocolademelk zou worden ver strekt. Ook andere firma's hadden hun medewerking toegezegd om versnaperin gen gratis beschikbaar te stellen. Om dat de club van de leider maar 25 kin deren telde, verzocht K. te willen zorg dragen voor een aantal van ongeveer 200. Het feest zou 28 November 's mid dags om half drie in een zaal van' een iaarlems wijkgebouw worden gehou den. Op de afgesproken tijd stonden er in derdaad 200 kleuters, afkomstig uit Haarlem en Heemstede, rond het ge bouw verzameld, maar wie er verscheen, niet de joviale kindervriend. Toen de leider ten slotte enigszins gealarmeerd, een onderzoek instelde, bleek, dat bij een Haarlemse melkinrichting inder daad chocolademelk besteld was, die echter moest worden betaald. Er was trouwens geen enkele andere firma, die gratis voor dit feest iets beschikbaar had gesteld. Bovendien was er geen zaalhuur betaald, zodat de kinderen niet in het gebouw werden toegelaten, en het hele feest, waar de kinderen zich zö op hadden' verheugd, geen doorgang kon vinden. De recherche stelt momenteel een onderzoek in naar het raadselachtige gedrag van C. K. De afdeling Haarlem van de Neder landse Katholieke Grafische Bond houdt Woensdag 2 December, 's avonds acht uur in gebouw St. Bavo, een alge mene ledenvergadering. Het bestuur zal worden uitgebreid met twee leden. Candidaten zijn de heren H. J. de Bont (vakgroep lithografie) en Th. J. Lijn- zaat (administratief personeel). Vandaag is de heer J. Jansen, die 25 jaar als ober in dienst is van Brinkmann, in het bijzijn van het gehele personeel gehuldigd. De zilveren jubilaris werd al lereerst toegesproken door de directeur van het bedrijf, de heer J- F. C. Brink mann, die hem de oorkonde en medaille van de Hocres alsook de gebruikelijke enveloppe overhandigde. Mevr. Jansen kreeg bloemen. Namens het personeel sprak de chef van het bedrijf, de heer L. A. Nelissen. van wie de jubilaris als ge schenk een electrische klok mocht ont vangen. Na de huldiging bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen, waarna de jubilaris huiswaarts toog om daar het feest in huiselijke kring verder te vieren. De officier van Justitie te Haarlem heeft na een verhoor geen termen aanwezig ge acht de 33-jarige inwoner van Zand voort H. D. W, R. in hechtenis te houden. De man, die er van verdacht werd een in woner van Lochem voor een bedrag van 10.000 te hebben opgelicht, is op vrije voeten gesteld. Advertentie Wij hebben een speciale afdeling waar U de nieuwste snufjes vindt. Nappa handschoenen, wol gevoerd 12.90 J Mie merken Overhemden van 24.50 tot 10.90 J Shawls - Zelfblnders Wollen vesten - Hoeden enz. Gen. Cronjéstraat 4044 - Tel. 15438 S ...................„„„.„...„„J daten, die de afdeling Bloemendaal voorlopig had aangewezen voor de op 21 April te houden verkiezing der Pro vinciale Staten. De volgende personen werden als candidaat voorgesteld: de heren v. d. Veldt (Haarlem), Schippers (Haarlem), Bouwman (Amsterdam), drs. v. d. Donk (Amsterdam), v. Groe ningen (Velsen), dr. Gribbeling (Weesp), mr. Tonino (Velsen), drs. Miermans (Ouderkerk a/d Amstel), ir. IJsselmuiden (Heemstede), Bosman (Zandvoort), mr. A. Povel (Aerden- hout) en mr. Kropman (Bloemendaal). Vanuit de aanwezigen werd gesugge reerd de dames Luycks—Sleyffer en KortekaasDen Haan eveneens op de candidatenlijst te plaatsen, met welk voorstel het bestuur zich kon vereni gen. Het woord was te langen leste aan juffrouw Nolte, die allereerst de positie van de vrouw in vroeger eeuwen be zag. Van Plato af tot het jaar 1923 bleek er in het algemeen nog maar weinig verandering gekomen te zijn in de op vatting dat de vrouw een tweede-rangs wezen was. Een ongehuwde vrouw werd geacht in het leven mislukt te zijn. Een gehuwde vrouw had slechts de dienende taak in het huisgezin. Langzamerhand was het aantal vrou wen, dat deze toestand niet langer ver droeg, zo groot, dat de barrière verbro ken werd: er was een drang naar werk en naar recht op dat werk. Het vak van verpleegster werd allengs meer popu lair. Daarna ontstond er weldra een actie van politieke gelijkstelling. Niet iedere vrouw achtte dit streven gepast en zelfs onder de vurigste ijveraarsters werden er gevonden, die slechts schroomvallig en met tegenzin de zich zelf opgelegde taak volbrachten. Aangezien allengs de mening post vatte dat behalve de man ook de vrouw als mens een individu én een sociaal wezen is. volgde hieruit de conclusie, dat dan de vrouw ook dezelfde plichten heeft als de man. Het is niet waar dat de getrouwe uitoefening van iemands beroep een voldoende bijdrage vormt aan de maatschappij. De katholieke vrouwen moeten ook trachten deze maatschappij te kerstenen, zoals de eerste christenvrouwen dit hadden ge daan. Op de vraag of de vrouw dan ook in het politieke leven een plaats dient in te nemen, antwoordde dr. Nolte, dat, nu politiek niet louter zich meer bezig houdt met staatkundige aangelegen heden, maar de regering op vrijwel ieder gebied zeggenschap heeft, de vrouw in talrijke kwesties haar inzicht kan tonen, vooral daar, waar ook het belang van de vrouw op het spel staat. In de buitenlandse politiek kan de vrouw haar stem laten horen over b.v. het vluchtelingenprobleem, de Euro pese integratie. In de engere kring van de gemeenteraad zijn daar vele zaken aan de orde, die speciaal vrouwelijke zorg vragen, als kleuteronderwijs, me dische zorg of sociale kwesties. Al koestert u geen ambities voor Tweede Kamer- of gemeenteraadslid, toon in elk geval uw belangstelling en wees tenminste lid van een kiesvereni ging, zo zei juffrouw Nolte. Zij sprak tot slot de hoop uit dat de katholieke mannen zich steeds meer en meer zou den inspannen om de wereld te kerste nen. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd onder meer gebruik ge maakt door de heer Wesseling, die dr. Nolte in haar functie van wethouder polste over de positie van de Bloemen- daalse Woningbouwvereniging „St. Be- nedictus". Het begint er meer op te lijken, aldus de heer Wesseling, dat de vereniging een gemeentelijke woning stichting is. Een ledenvergadering wordt nooit gehouden; van een finan cieel verslag heeft niemand ooit iets ge merkt en bestuurswisselingen vinden plaats buiten de leden om. De heer Pinxter, aan wie dr. Nolte gaarne het antwoord Overliet, verklaarde, dat de positie en de handelingen van £t. Bene- dictus in de raad nog nooit aan een on derzoek waren onderworpen, doch hij zegde toe dit thans zo spoedig mogelijk te zullen doen. Wegens ziekte zal wethouder mr. J. Hijszeler voorlopig geen spreekuur hou den. Wie voor huisvesting een en ander te bespreken heeft, kan op het spreek uur van de burgemeester terecht, iedere Donderdag van tien tot twaalf uur. Advertentie van zeer zware kwaliteit, in fraaie Perzische dessins JR C ft in warme kleurcombinaties KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Zie ook onze etalage» Ridderstraat not. I, 2 en 24 Voor de kinderen tussen zes en negen jaar van de K.A.B.worden Zondag 6 Dec. in het gebouw St. Bavo twee feestvoor- stellingen gegeven met bezoek van St. Nicolaas en vertoning van enkele films. De eerste voorstelling begint om half twee, de tweede om vier uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan het gebouw St. Bavo en bij de kring secretarissen van de KAB. Wederom zal aan alle kinderen van het N.Z.H.-personeel dit jaar een Sint- Nicolaasfeest worden aangeboden, dank zij de medewerking van de directeur, de heer J. J. Jugrissen, en vele anderen, die hun steun hebben toegezegd aan het Comité Kindervreugd. Het feest, dat op 5 December in het Krelagehuis zal worden gehouden, wordt opgeluis terd door muziek van de Harmonieka pel. Sint Nicolaas zelf zal door zijn aanwezigheid de vreugde verhogen. De kinderen zullen worden getracteerd op diverse surprises en versnaperingen. Woensdagmiddag te 3 uur worden de kinderen van de Indische Buurtvereni ging, verwacht in „Het Wapen van Heemstede'', waar o.m. dé Sint met zijn goede gaven aanwezig zal zijn. Voor de leden van de Kath. Bond van Bejaarden en Gepensionneerden zal Vrij dag 4 December in de grote zaal van „St. Bavo" een groot St. Nicolaasfeest worden gehouden. De zaal gaat om 2 uur open. St. Nicolaas met zijn gevolg komt om half drie. De 41-jarige voetgangster C. A. M. V. stak gisteravond omstreeks 6 uur met haar fiets aan de hand, op het Soenda- plein zeer onvoorzichtig over, vlak voor een naderende vrachtauto. De chauf feur van de vrachtauto, de 35-jarige P. K„ uit Haarlem, slaagde er niet in zijn voertuig tijdig tot stilstand te brengen, zodat de dame werd aangereden en met het rijwiel op de rijbaan viel. Zij is met enige hoofdwonden en een bekken fractuur in het Diaconessenhuis ter ver pleging opgenomen. Het rijwiel en de vrachtauto werden beschadigd. (Zondag 6 December) Alkmaarse B.DEM ADO—HSV VelsenJos ZSGOVitesse TybbRKAVV HillegomHBC Onze GezellenMadjoe Halfweg—DSS TeylingenVVSB SJCLiSse Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op een open briefkaart aan de sportredactie van de N. Haarlemsche Crt., Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt 1 punt toegekend. Onder voorzitterschap van de heer D. Keijser kwam de Heemsteedse Brand weervereniging „De Straalpijp" Maan dagavond in „Het Wapen van Heem stede" ter algemene vergadering bijeen. Bij de mededelingen was er een van het bestuur betreffende een actie onder de verschillende bedrijven van Heem stede om tot uitbreiding te komen van het aantal donateurs. Uit de jaarverslagen van de secreta ris, de heer R. Abrahams, en de pen ningmeester, de heer W. v. d. Éem, bleek, dat het ledenaantal op het ogen blik 36 bedraagt en het aantal donateurs 7. De financiële toestand is, blijkens een batig saldo, niet slecht te noemen. De kascommissie kon zich met het ge voerde financiële beleid geheel vereni gen en aan de penningmeester werd décharge verleend. Na een zeer uitvoe rige bespreking werd besloten 14 of 21 Januari "954 een feestavond te organi seren, welke geheel door eigen krach ten zal worden verzorgd. Bij de rondvraag werden wederom een aantal technische kwesties bespro ken. Woensdagavond half acht maakt de Sint een rondgang door de Indische Buurt, voorafgegaan door de Haarlemse Postfanfare. Dinsdag. 8 uur repetitie, R.K. Harmo nie „St. Michaël", 8 uur repetitie Lau- date Dominum, 8 uur repetitie Kath. Gemengd Koor. Woensdag. 7.30 Damclub St. Bavo, 8.30 uur Godsdienstcursus 18-jarigen (jongemannen). het meest ideale overhemd r 7 O Q/l in fijne pasteltinten v.aJ zeer ruime pasvorm v.a. ■Uw K led i ng-adviseu r Gen. Cronjéstraat 86. Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 De muziekzaal van Brinkmann was gisteravond nagenoeg gevuld met jonge mensen van de K.V.P., die belangstel ling hebben voor een Verenigd Europa. Onder de aanwezigen bevonden zich mevr. Cremers, die haar echtgenoot ver tegenwoordigde, en leden van het kring- bestuur der K.V.P. Na het openingswoord van de voor zitter, begon mej. Marga Klompé aan haar onderwerp: „Waarom een Verenigd Europa". Zy richtte zich in eerste instan tie tot de jeugd en belichtte aan het eind van haar boeiende inleiding de taak van de jeugd in een Verenigd Eu ropa. Haar onderwerp had zij gekozen naar aanleiding van de situatie, waarin Euro pa op het ogenblik verkeert. In het al gemeen besprak zij zowel de licht- ais schaduwzijden van een Verenigd Euro pa, dat hopelijk binnen niet al te lange tijd een realiteit zal zijn, al is de Haags- conferentie van twee dagen geleden niet bijzonder succesvol geweest. Allereerst ging zij de positie van Eu ropa na, welke het vóór en na de oor log innam in het wereldbestel. Vóór de oorlog was dit continent een schuldeiser van Amerika, thans is het een schulde naar, welke bovendien geen gespreklei- der meer is. maar enkel -partner. Nog op een andere wijze is Europa in een verzwakte positie geraakt en wel door de opkomst van Azië, waar het Westen en het Communisme op zeer heftige wijze elkaar ontmoeten. Na de oorlog kwam Europa ontredderd uit de oorlog, zodat van een economische on dergang van het Avondland mocht wor den gesproken. Allerlei vormen van sa menwerking hebben het echter mogelijk gemaakt, dat Europa er bovenop kwam. Als gevolg daarvan is de Russische politiek verlegd naar Azië, in het hart waarvan men Europa beter kan kwetsen dan waar ook. Het Atlantisch Pact werd in het leven geroepen, terwijl daarop volgend de Raad van Europa zijn intre de deed, tevens als eerste organisatie met raadgevende bevoegdheid. Uitvoerig besprak mej. Klompé de moeilijkheden in de Raad van Europa, welke zich voornamelijk afspelen op in tergouvernementeel niveau. Een der be zwaren is. dat de ministers te zeer ge bonden zijn aan de behartiging van de nationale belangen, voorts is er dan nog het bezwaar, dat de gevolgen van de te nemen maatregelen opgevangen dienen te worden door het land zelf. Uit deze impasse is echter te geraken, wanneer de Organisatie de gevolgen voor haar rekening neemt. Als derde en laatste be zwaar bracht spreekster naar voren, dat de nationale parlementen een democra tische controle niet in de hand hebben. Een bovennationaal gezagsorgaan zou aan dit bezwaar een einde taaken, dat op zijn beurt weer gesteld moet worden onder controle van een bovennationaal parlement. Schumann heeft een kleine stoot in de goede richting gegeven door zijn voor stel om een Kolen en Staal Gemeen schap in het leven te roepen, waarvan de voltooiing voor een belangrijk deel het werk is geweest van de Nederlandse afgevaardigde. Dit gezagsorgaan wordt onder controle geplaatst van een parle ment, bestaande uit 78 leden wiens be voegdheden echter tot nu toe nog zeer beperkt zijn. Een tweede project, dat op stapel staat is de E.D.G., een moeilijk en vervelend verdrag, zoals mej. Klompé het noemde. Voor het eerst in de geschiedenis zoekt men naar samenwerking zonder gebruik van geweld; het inzicht wordt verkregen door het opofferen van nationale belan gen. De Europese samenwerking is no dig in eerste instantie niet om Europa wellicht gemakkelijker en meer eff1" eiënt te verdedigen op morele gron den en om de taak, die Europa ook nu nog heeft te vervullen. Bij het streven om een Europees Por tiek Gezagsorgaan te creëren, hebben d« Nederlanders nogal hun mondje geroera. zo vervolgde mej. Klompé. Zij vroegen naar een garantie voor een gemeen schappelijke markt. Deze garantie 'snlP verkregen, omdat de Fransen zulks y' txroi rfov/4 VioViKzan OnHanlrc Rpf feit, O een weigerd hebben. Ondanks het feit. de Fransen wel eens min of meer kwalijke rol hebben gespeeld, vermaa de snreekster haar toehoorders toch 'j begrio te hebben voor de handelvn' van Frant-nik's leden. Frankrijk n® .7 drie wereldoorlogen verloren, pen het Franse volk gebukt gaat on4er_„t1- veelheid van crises. De Duitsers daa tegen hebben de laatste tiid bewust jf, de kaart van de Euroriese „naf* gesneeld. -omdat in zekere zin hun ha^kplnkbeid daarvan afhangt. Aan het sief van haar rauserie el1 nleitte mei. K">nmn' een ster'jJ7f .-«.n* meer innige beieving van het, Cnri..-fl, dom. dat uiteindelijk de basis 1-0 wor- waarop een Verenigd Europa kan den opgetrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2