Kosmische stations en dozen vol met geheime atoom-spelletjes BOUW NIEUWE STUDIO IS NOODZAKELIJK Televisieraad stond meer centraal stelsel voor Af schaf ft en Speelgoed voor Amerikaanse kinderen In plaats van het hobbelpaard een raket Geschenken voor Sir Winston r 'n Eden: Sovjetnota is aanvaardbaar Goezenko weigert ondervraging Maar minderheidsadvies wenste sterke binding met omroepen Rumoer DINSDAG 1 DECEMBER 1953 PAGINA 3 Loonsverhoging 1 Januari: Overeenstemming in de grote metaalindustrie Welke rampslachtoffers krijgen houten woningen? Regeringsnota over de televisie Renteloze voorschotten en medezeggenschap der regering; zender Lopik wordt versterkt, steunzenders in Groningen, Roermond en Goes; Radioraad en Televisieraad worden samengesmolten; inning van kijkgeld Conferentie in Berlijn medio Januari Duitse film over Hitier niet naar het -buitenland Om gezin en zichzelf niet in gevaar te brengen Pater F. Visschers O.F.M.t Zendtijd Gezamenlijke radio uitzending De spanning is gebroken Groot-verlofregeling lichting 1952-2 Marie Schmitz ridder in de orde van Oranje Nassau rond de Piltdown mens (Van onze correspondente) NEW YORK, November. f T oewel het zacht en druilerig herfstweer is in New York, beginnen de /-ƒ winkels in deze wonderstad allemaal vol sneeuw te raken, zilverbepoe- •*- "derde nylon-sneeuw om precies te zijn; en als men onverhoeds hier of daar een winkeldeur opent, hoort men er honderden zilveren kerstbellen rin kelen. Wanneer men echter de beroemdste speelgoedzaak van New York, die aan Fifth Avenue ligt, binnenkomt, schijnt er het „Santa Klaus"-feest, dat hier anders op 25 December wordt gevierd, al in volle gang te zijn. Althans naar het gelach en opwindend geschreeuw van kinderen te oordelen en naar het feestelijke, maar onbeschrijflijke lawaai. Hier staat men dan ook letterlijk in het aardse paradijs der kinderen. Wilde, maar vreedzaam gestemde dieren omringen hen en u: olifanten, drie keer zo groot als vijfjarigen, pony's in natuurlijke grootte, giraffen en beren, de hele dierentuin is hier in alle maten en prijzen, brullend en niet-brullend, verkrijgbaar. en warm wanneer men, al die pracht benijdend, tussen de rijen van die hooggeplaatsten onder de poppen wan delt Merkwaardig genoeg echter komen de kinderen zelf minder onder de in druk van de poppen dan wel van het „kosmische" speelgoed. Doorzichtige plastic maskers, vizieren en helmen met geheimzinnige kleppen en schroeven en oorbeschermers, en costumes waarmee je door atmosfeerloze ruimten kunt zweven, zijn allang gewoon speelgoed geworden. Er zijn nog wat rare geweer tjes en lichtgevende pistolen bij be dacht, maar het allernieuwste zijn nu de „lucht-stations", de stations, die in de toekomst in het heelal zullen zweven. Ze zijn bemand met een soort van tin nen, moderne, gevaarlijk uitziende rid ders met gesloten vizieren. Die „sta tions" wekken vage herinneringen aan een gecompliceerde vuurtoren, alleen zijn ze beladen met antennes en draden, en rondom houden de zwijgzame ridders de wacht. .Zelfs twee- of driejarigen wordt het reizen naar de maan al vertrouwd. Het hobbelpaard heeft natuurlijk prac- tisch afgedaan en inplaats daarvan vindt men nu een soort raketvormige bak, waarin het kind kan gaan zitten, en als het op een knop drukt zweeft die bak langzaam een stuk van de grond en komt dan weer neer. Ja, de kinderen gaan wel met hun tijd mee. Men hoort ze de meest fantastische verhalen ver tellen over het reizen naar Mars, over de atmosferen en wat je doen moet om op weg naar de maan in leven te blij ven. Het schijnt, dat televisieprogram ma's geen geringe bijdrage hebben ge leverd tot al die atmosferische kennis Ook de auto-afdeling van de speel goedwinkel is zeer gemoderniseerd. De Amerikaanse jongen wil met auto's spelen, dlie er precies uitzien als in de werkelijkheid. Wel, daar is voor gezorgd. Men kan hier de witte New Yorkse sa nitaire wagens vinden, de brandweer wagens met de ellenlange ladders en slangen; zware tractors, lange aluminium Overigens is het realisme af en toe Wel wat ver gedreven. Zo vindt men honden poezen en konijnen, die met een ritssluiting te openen zijn, en uit die opening komen dan een stuk of wat hele kleine honden, poezen en konijnen te voorschijn. Het vorig jaar scheen deze nieuwigheid nogal succes te heb ben, maar dit jaar schijnt dit soort realisme minder gezocht te zijn. Daarvoor zijn de poppen nu weer zo „echt" geworden, dat ze van pure echtheid bijna onbetaalbaar zijn gewor den. De prijzen voor poppen variëren tussen de vijf en honderd dollar, en onder de poppen is daarom ook het klasseverschil sterk toegenomen. De gemiddelde prijs voor een moderne pop is vijf en dertig dollar. Daarvoor „lo pen" ze dan ook, „groeit" hun haar als men op een haarspeldje drukt en er aan trekt, en kan het haar gewassen worden. Ze breken niet meer, want ze zijn van een soort rubber-plastic, dat „echt" aanvoelt, (ofschoon na enig wild gebruik er onherstelbare barsten inko men); ze huilen, wanneer men de kop van water voorziet, ze draaien coquet met de ogen, ze „eten" zelfs, want ze kunnen weer doorgespoeld worden. Ze zijn uiterst gesoigneerd gekleed en heb ben koffers met kleren bij zich (niet bij de prijs van de pop inbegrepen!) Er zijn sprookjesprins-poppen in wit satij nen prinsen-costuums, herenpoppen in smoking, damespoppen in grote avond toiletten, poppen in compleet bruids- toiletmen wordt afwisselend koud verhuiswagens, auto's met woontrailers er achter, en alles is dlraai-, tuimel-, in- en uitschuifbaar. Het rollend materieel van de speelgoedtreinen, en wat daarbij behoort, wint het echter in aantrek kingskracht (d.w.z. bij zoons en vaders) van al het anöJere speelgoed. Maar voor het laten lopen van de moderne Ameri kaanse speelgoedtreinen moet men haast een ingenieur zijn. Men moet het ge compliceerde signalensysteem van rijen knoppen en lichtjes en handels begrijpen om de treinen te laten voortsnellen, te laten .fluiten, stoppen, de tinnen passa giers op de perrons in te laten stappen (letterlijk) of uit te laten stappen (even letterlijk) en de conducteur „allemaal instappen" te laten roepen, Dit is nau welijks meer treintje spelen, en men ziet cfe vaders zich dan ook het zweet van het voorhoofd wissen als ze die treinen leren bedienen Overigens heeft het Amerikaanse speelgoed er nog een afdeling bii ge kregen, aan vroegere generaties onbe kend die van de chemische wereld. In dozen, waarin men op het eerste ge zicht verf of een loterijspelletje zou vermoeden, vindt men rijen reageer buisjes met allerlei chemische sub' stanties, waar de kinderen proeven mee kunnen doen, onder anderen zelf experimenteren met atoom-energie. Waarom ook niet? Is het dan een wonder dat ouders, wat verdoofd door kerstbellen en mu ziek uit speeldozen of kinderorgels, zich in twijfel voelen over wat ze voor hun kroost moeten kopen? Want de wereld van het moderne Amerikaanse kind is hun niet helemaal vertrouwd meer. En men ziet ze dan ook wat aar zelend kijken van de besneeuwde Kerst man op de schoorsteen van een groot, dikbesneeuwd poppenhuis naar de grimmig uitziende zwijgzame ridders op een luchtstation Ach, en waar zijn hoepel en knikkers gebleven? Blijkens mededelingen, gedaan op de Zaterdag in Utrecht gehouden bonds raadsvergadering van de Nederlandse R.K. Metaalbewerkersbond is over de per 1 Januari toe te passen loonsver hogingen in de grote metaalindustrie tenslotte overeenstemming bereikt. Aan vankelijk dreigden de besprekingen hierover vast te lopen. In de nieuwe lonen is verwerkt de vijf procent loonsverhoging, de extra verhoging van twee cent per uur voor de geschoolden en de vermindering van het gemeenteklasseverschil met één cent. De hieruit voortvloeiende verhoging zal hoofdelijk worden uitbetaald. Ten slotte zal nog een aantal gemeenten in een hogere klasse worden ingedeeld; overeenkomstig de indeling van de Noodwet Ouderdomsvoorziening. In de besprekingen welke met de N.V. Philips zijn gevoerd over de loons verhoging op 1 Januari is in principe, onder voorbehoud van enkele punten, overeenstemming bereikt, waarin naast een algehele correctie eveneens de eerder genoemde mogelijkheden zijn verwerkt. Met enige uitzonderingen komt dit neer op een gemiddelde ver hoging van acht tot negen procent. Voor de kleine ïetaalnijverheid zijn thans loonvoorstellen bij de werkgevers ingediend, waarbij men er van uit is gegaan, dat het verschil tussen de hoogste en laagste gemeenteklasse zal worden teruggebracht tot tien cent, alsmede dat de extra verhoging van de geschoolden wordt toegepast. De be sprekingen hierover zullen spoedig be ginnen. De houten woningen, die het buiten land voor de rampgebieden heeft ge schonken, zullen in de eerste plaats be schikbaar worden gesteld aan hen, die door de stormvloed een huis verloren, waarvan zij eigenaar en tevens bewoner waren. Ongeacht de grootte van het vernielde huis en de inhoud van de te schenken woning zullen de belangheb benden tegen betaling van f 1000.aan het Rijk een houten woning in eigen dom kunnen verkrijgen. Dit bedrag is het verschil tussen de geraamde gemid delde kosten voor de fundering, etc. en de geschatte gemiddelde bijdrage voor een verwoeste woning van de minimum- inhoud ingevolge de Wet op de Waters- noodschade 1953. Deze bijdrage zal een getroffene niet ontvangen, indien hij een houten woning aanvaardt. Eventuele verschillen in grondkosten zullen met belanghebbenden worden verrekend. Houten woningen werden zoals bekend geschonken door de Noorse regering, de Oostenrijkse regering, enige organisaties in Oostenrijk, de stad Wenen, de Rode Kruis-organisaties in Noorwegen, Zwe den, Denemarken en Finland en door enige particulieren. Twee Nederlandse immigranten in Canada, de broers Gillis en Kees de Putter, geboren te Hoek (Zeeuwsch-Vlaanderen), hebben dezer dagen de trofee voor de beste inzending in de groep soyabonen op de „Royal Agricultural Winter Fair" te Toronto gewonnen, een groot succes voor deze Nederlanders in Canada. De uitreiking van de wisseltrofee, direct na de bekendmaking van de uitslag. Kees de Putter (links) en Gillis (rechts) werden met hun Canadese vrouwen ge ïnterviewd door Ton van Alphen van de Canadese Radio-Omroep. De beide prijswinnaars kregen een zilveren schaal met inscriptie en een cheque ter waarde van 100 dollar. (Vervolg van pag. 1) Voor de minister staat de culturele betekenis van de televisie voorop: de uitzendingen behoren te worden toever trouwd aan organisaties, die uit cultu reel oogpunt daartoe het meest geschikt zijn. De consequentie van dit standpunt is, dat de regering deze organisaties dan ook in staat moet stellen deze taak op zich te nemen. Zoals reeds bleek, stelt de regering zich voor deze financiering te doen geschieden door een kijkgeld te vor deren van de bezitters van een televi- tere °pukuJensen en cadeaux zijn gis- bezorgd op Downing Street 10 in 2ijn 7o waar Sir Winston Churchill eenv te verjaardag vierde. Achter- gram°h ns zag de fotograaf een tele- ehamnte^er' een man met een Pagne en een man met een schil deriji. Naar de „Observer" meldt, heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken er bij zijn collega's in Parijs en Washington telegrafisch op aangedron gen de jongste Russische nota betref fende een viermroendhedenbespreking in Berlijn zonder meer te aanvaarden. In verband met de Bermuda-conferen tie, de Franse presidentsverkiezingen en de bijeenkomst van de raad van ministers uit de NATO-landen, zal de ontmoeting met de Sovjet-Unie het best kunnen geschieden, zo meent men, in de tweede of derde week van Ja nuari. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat Rusland in zjjn laatste nota geen voorwaarden stelt voor het houden van een viermogend- hedenconferentie. Eden verklaarde bij zonder tevreden te zijn met de recente nota en deelde mee te vertrouwen, dat Amerika de nota eveneens toejuichte. Er vindt nauw overleg plaats tussen Enge land, Frankrijk en de V.S. over de meri tes van de nota. Door te verklaren, dat ook Amerika een. bemoedigende houding aanneemt te genover het Russische antwoord, nam Eden de Labour-oppositie in feite de wind uit de zeilen, want deze was van mening, dat er een diepe kloof bestond tussen het Britse en het Amerikaanse standpunt met betrekking tot de nota. Eden deelde mede, dat nu de mogelijk heid bestond om op korte termijn een gesprek van de vier ministers van Bui tenlandse Zaken te doen plaatsvinden. In Washington heeft een woordvoer der van het ministerie' van Buitenlandse Zaken bevestigd, dat er voeling gehou den wordt tussen Frankrijk, Engeland en de V.S. over een gezamenlijk stand punt tegenover de Russische antwoord nota. De verklaring van minister Eden als zou Amerika een bemoedigende hou ding hebben aangenomen wilde hij ech ter niet bespreken. Minister John Foster Dulles heeft tegenover een subcommis sie van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat Amerika de mogelijkheid om bestaande geschillen te regelen vooral de kwestie van de bewapenings wedloop en de atoombewapening van harte toejuicht, maar dat zijn regering niet van plan is haar beginselen in deze materie prijs te geven. Het Westduitse ministerie van econo mische zaken heeft besloten geen uit voervergunning te verlenen voor ver koop naar het buitenland van de film over het leven van Hitier. Zoals gemeld is vertoning van deze film in West-Duitsland öloor de regering verboden. Amerikaanse jongens spelen treintje. De jongens zijn lid van een „jongensspoorwegclub" en krijgen van spoorweg organisaties de speelgoedtreinen ter beschikking gesteld. Volgens een verklaring, gepubliceerd in het Canadese blad „Toronto Tele gram", heeft Igor Goezenko, een voor malige codeerklerk aan de Russische ambassade in Ottawa, die in 1946 een spionnagecomplot onthuld heeft, beslo ten, zich niet te laten ondervragen door de subcommissie voor binnenlandse vei ligheid van de Amerikaanse Senaat. Zoals bekend, heeft de Canadese rege ring Woensdag, na een eerste verzoek van de Amerikaanse regering om een onderhoud met Goezenko te hebben afgeslagen, haar toestemming verleend n.a.v. een tweede verzoek op voorwaar de van geheimhouding. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft daarbij eveneens ver klaard, dat het Goezenko's verantwoor delijkheid was om te bepalen wat het gevolg zou zijn van een dergelijk onder houd voor het bewaren van zijn nieuwe identiteit en derhalve voor zijn veilig heid. Goezenko is thans een Canadees burger, die onder een aangenomen naam in een dorp in Ontario woont en door de koninklijke Canadese bereden politie bewaakt wordt. Goezenko heeft ver klaard te weigeren teneinde zijn gezin en zichzelf niet in gevaar te brengen. Te Venray is pater Fiavius Visschers O.F.M. op 63-jarige leeftijd overleden. Hij was in het 37ste jaar van zijn H. Priesterschap. Zoals gemeld, is ook het advies van de televisieraad aan de nota van de mi nister van O., K. en W. toegevoegd, Hieruit blijkt, dat de raad in meerder heid een meer centraal stelsel voorstaat dan minister Cals voornemens is toe te passen. Hetgeen de raad bedoelt komt hierop neer, dat een programmaverzor ging de voorkeur verdient waarin dat gene, dat gemeenschappelijk kan wor den gedaan en die middelen (materiaal en personeel) waarvan gemeenschappe lijk gebruik kan worden gemaakt ook inderdaad gemeenschappelijk worden gehanteerd onder voorbehoud, dat iede re omroepvereniging de mogelijkheid moet behouden het eigene op eigen wij ze te kunnen brengen. Wanneer men daarentegen doorgaat, aldus de raad, op de bestaande voet, namelijk dat elke omroepvereniging geheel autonoom en om de beurt een stuk van het program ma verzorgt, dan zullen in de eerste plaats de kosten aan de programmasa menstelling verbonden aanzienlijk stij gen. De raad ziet het veeleer zo, dat re gie en opname één hecht, op eikhar in gespeeld team, moeten vormen. Bij uitbreiding van de televisie zal vanzelf differentiatie naar voren komen naar artistieke instelling. Ook is een minderheidsadvies van de Televisieraad toegevoegd. Het is ge tekend door de heren G. de Clercq, C. M. Dosker, prof. dr. J. B. Kors, J. W. Rengelink, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, mr. A. H. van de Veen en mr. dr. P. J. Witteman. Deze minderheid aldus dit advies staat een televi- siebestel voor ogen, dat in beginsel uit gaat van de garantie, dat ook in de televisie de grote geestelijke en maat schappelijke stromingen voldoende uitingsmogelijkheid hebben. Deze uitingsmogelijkheid mag niet beperkt blijven tot de specifiek religieus of geestelijk gerichte programma's, want ook' op het gebied van cultuur en op voeding in de ruimste zin des woords, moet de mogelij ikheid tot ontplooiing van de zelfwerkzaamheid blijven be staan en moeten de uitzendende vere nigingen de gelegenheid hebben de te levisie te doordringen van de eigen levenswaarden, die zij geroepen zijn uit te dragen. Van dit beginsel uitgaande zijn de ondertekenaars echter ook van mening, dat een zo groot mogelijke mate van samenwerking dient te worden bereikt. Deze samenwerking zal tot uiting moe ten komen in het gemeenschappelijk gebruik van de studiocomplexen en de daarbij behorende technische uitrusting. sietoestel en uit de opbrengst van deze heffing de nodige middelen ter beschikking te stellen van de organi saties, waaraan de uitzendingen zijn toevertrouwd. Het aantal bezitters van een ontvangtoestel is nog gering en de opbrengst van het kijkgeld zal voor lopig laag zijn, zo laag, dat daaruit bij lange na geen geregelde televisiedienst kan worden bekostigd. Omdat de regering echter meent, dat zij zich niet afzijdig mag houden, en nu reeds moet streven naar een vooral uit cultureel oogpunt verantwoord televisiebestel, ziet zij zich verplicht reeds terstond in de financiering te voorzien. Zü wil dit doen door de nodige fondsen ter be schikking te stellen van de organisa ties, die zullen uitzenden, in de vorm van renteloze voorschotten, welke mogelijk te zijner tijd zullen worden terugbetaald. Afzonderlijke overweging verdient de vraag, of het mogelijk is anderen dan de overheid in de lasten van de begin periode te doen delen, met name instel lingen of groepen, die bij de ontwikke ling van de televisie een economisch belang hebben. De minister acht het principieel niet juist geldelijke bijdragen te vorderen anders dan door normale belastingen. Een mogelijke bron van inkomsten ziet de regering in de uitzending van reclame. Zij is echter allerminst blind voor de bezwaren, die tegen uitzen dingen van deze aard kunnen worden ingebracht. De minister onderzoekt thans de mogelijkheid waarborgen te scheppen, dat reclame-uitzendingen op een aanvaardbaar peil blijven en dat het normale programma daarvan geen nadelen ondervindt. Op den duur zullen dagelijkse uitzen dingen ruimte moeten bieden om aan de verschillende eisen te voldoen. Naar de mening van de minister zal dit mo gelijk zijn, indien de zendtijd voors hands wordt gesteld op 12 uren per week, waarmee men niet boven het financieel bereikbare zoals dat door de televisieraad is getaxeerd en evenmin boven het artistiek bereikbare uitgaat. Voor de experimentele periode heeft men kunnen volstaan ook al gaf dit vaak hoofdbrekens met de Irene- studio te Bussum voor de studio-uitzen dingen, een één reportagewagen voor de buitenuitzendingen. De verruiming van de zendtijd vergt in de eerste plaats een uitbreiding van de studio ruimte en in de tweede plaats meer mogelijkheden voor buitenopnamen. Op den duur zal echter niet te ont komen zijn aan de bouw van een nieuwe, aan de eisen des tijds beant woordende studio. Het heeft echter zijn voordeel, dat de bouw en inrichting daarvan nog enige tijd kunnen worden uitgesteld, zodat eerst enige ervaring kan worden opgedaan met dagelijkse uitzendingen. Het ligt in de bedoeling de zender te Lopik te versterken en daarnaast drie of vier steunzenders te bouwen, n.l. te Groningen, Roermond, Goes en even tueel ook te Enschede, indien verwacht moet worden, dat de andere zenders m de Oostelijke provincies niet goed doorkomen. Van den beginne af aan is de rege ring van oordeel geweest, dat voor de vestiging van een staatsbedrijf weinig klemmende redenen zijn aan te voeren. Voor zulk een bedrijf zou slechts plaats zijn indien het particulier initiatief in gebreke bleef, hetgeen allerminst het geval is. Naar het oordeel van de regering zijn de omroeporganisaties inderdaad de aangewezen instellingen om de program maverzorging van de beeldomroep on der zekere voorwaarden in handen te nemen. De verantwoordelijkheid van de re gering brengt niet noodzakelijk mee, dat zij rechtstreeks invloed op de sa menstelling van de programma's zou moeten hebben. De zeggenschap van de overheid zal zich moeten bepalen tot een beperkte invloed op de samen stelling van het bestuur der stichting, de bevoegdheid besluiten van dit col lege, die in strijd zijn met het algemeen belang, te vernietigen, en het toezicht op de financiële gestie van de stich ting. Het bestuur zal in meerderheid moeten worden aangewezen door de omroeporganisaties, doch om het repre sentatief karakter van dit college te verhogen, zal de minister van O., K. en W. de bevoegdheid moeten hebben enige leden van dit bestuur aan te wij zen, opdat ook op cultureel gebied vooraanstaande personen uit andere dan omroepkringen kunnen meespre ken. Alles pleit voor een vorm van samen werking, welke voorziet in de uitzen- Gisteren iemand ontmoet die Sinterklaas wilde af schaffen. Op paedagogische gronden. „Kinderen krijgen maar angstcomplexen van dat gedreig met Zwarte Piet, gard en zak", zei hij. Ter wijl hij zijn stelling met allerlei argumenten en voor- beelden-uit-de-practijk stond te grondvesten moest ik denken aan de dag, dat ik tegenover mijn vader mijn schuchtere twijfel uitsprak over het reëele bestaan van de Goede Sint. Hadden niet oudere kameraadjes mij verzekerd dat ik mij liet verlakken door een vent met een aangeplakte sik? Mijn vader luisterde aandachtig naar mijn ongetwijfeld wankele betoog. „Zo, zo", zei hij. toen ik uitgesproken was. „Sinterklaas bestaat niet. hé. Nou. je moet het zelf weten". Maar 's avonds kwam hij met kettingen voor de deur van mijn slaapkamer rammelen, want hij was bepaald geen man van al of niet paedagogische zoetsappigheden. Ik lag te rillen in mijn bed, dat is waar. Maar tegelijkertijd werd ik doordron gen van de onomstotelijk vaststaande waarheid, dat iemand die in staat was mij met buitennatuurlijk kettingge- rammel te overrompelen, ook het ver mogen mocht worden toegeschreven, dat hij mij tezijnertijd met vorstelijke geschenken zou kunnen verrassen En toen het lawaai uitgestorven was. sliep ik getroost in. Ik wist nu zeker dat Sinterklaas bestond en dat het dus op 5 December wel in orde zou komen. Maar een angstcomplex heb ik er nooit van overgehouden. Ik vertelde het een en ander aan mijn kennis van de afschaffing. „Jij hebt mooi praten", zei hij, „alle kindertjes zijn niet zo als jij vroeger bent geweest". „Goed", antwoordde ik. „maar alle kindertjes zonder uitzondering zullen toch enigszins vertrouwd moeten wor den gemaakt met het angstaanjagende dat bijvoorbeeld uitgaat van de atoom bom. Een enorme Zwarte Piet zoge zegd". „Afschaffen dat ding", zei hij reso luut. En dat was ik helemaal met hem eens. Maar terwijl wij verder stonden te discussiëren, zag ik hem ineens heel bleek worden. „Wat is er aan de hand?", vroeg ik. „Kom mee", antwoordde hij nerveus „Daar komt iemand aan. die nog hon derd gulden van mij krijgt'". „Ach wat", antwoordde ik, „afschaf fen die vent". De bemoeienissen van de radio met dg watersnoodramp zullen Woensdag avond 2 December besloten worden met een radouitzending uit Zierikzee, welke tot titel draagt „De spanning is gebro ken." Voor de laatste maal zullen de vijf omroepverenigingen en de wereld omroep gezamenlijk het programma verzorgen. Dit als herinnering aan het werk in de rampdagen, de daarop vol gende actie „Beurzen open, dijken oicht" en tenslotte de reportages van de laatste dijkdichting. Het programma zal van 20.20 uur tot 21.20 uur werden uitgezonden over dé zender Hilversum 1 op de 402 meter. Voorlopig, onder voorbehoud van be vestiging in een definitieve groot-verlof beschikking, is bepaald, dat 28 Maart 1954 met groot verlof zullen gaan: het kader van de z.g. „specialisten" van de lichting 1952-1 en de dienstplichtigen van de lichting 1952-2, echter met uit zondering van het kader en de „specia listen", voor wie eerst 29 Juli 1954 hun eerste militaire oefening een einde zal nemen. Tot deze groep behoren de cavalerie, de artillerie-meetafdeling, de regimen ten verbindingstroepen (voorzover niet ingdeeld bij 102 vbd Ned. Bat.), het regiment technische troepen (met en kele uitzonderingen) en het regiment aan. en afvoertroepen). De Dordtse schrijfster Marie Schmitz (mevr. M. VerhoevenSchmitz) heeft gisteren tijdens een receptie, die haar ter gelegenheid van haar zeventigste verjaardag werd aangeboden, van de burgemeester, mr. J. A. van der Dus- sen, vernomen, dat zij is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De affaire van de Piltdown-schedei, waarvan het kaakgedeelte volgens de jongste onderzoekingen vervalst bleek te zijn, heeft o.a. een naklank in de rubriek van ingezonden stukken in de deftige „Times". Zekere L. M. J. Kra mer stelt namelijk in een briefje van twee regels aan de redactie de vraag, of de Piltdown-mens thans beschouwd kan worden als het eerste menselijke wezen metvalse tanden. ding van een algemeen programma naast de programma's der omroepver enigingen. Deze laatste evenwel mo gen, naar het inzicht van de regering, door haar niet beperkt worden tot de specifiek religieus of geestelijk ge richte programma's overeenkomstig de inzichten der uitzendende organisatie. Het ligt in de bedoeling van de minister bij de invoering van het nieuwe bestel de Radioraad en de Televisieraad samen te smelten tot een college van advies, dat, wat sa menstelling en werkwijze betreft, overeenkomt met de huidige Radio raad. Het lijkt de minister juist op de duur het omroep- en televisiebestel in één wet te regelen. Voorshands evenwel wordt de voorkeur gegeven aan een al gemene maatregel van bestuur. Deze zal nog in de loop van dit jaar ver schijnen. Raming der kosten Het staat thans wel vast, dat de uit breiding van de televisiedienst slechts zeer geleidelijk verwezenlijkt zal kun nen worden. Daarom komt het de re gering juist voor zich .te houden aan de voorzichtige prognose van de Televisie raad, welke de inkomsten over negen jaar raamt op rond f 12.000.060. Daarte genover staan in dezelfde periode uit gaven tot een bedrag van rond f 38.500.000. Voor investeringen zal bij aanvullen de begroting voor 1953 f 524.000 worden aangevraagd. Over de begroting van de exploitatie uitgaven voor 1954 is nog interdeparte mentaal overleg gaande. Deze uitgaven zullen naar aanvankelijke raming 2% a 3 millioen gulden bedragen. De inkomsten uit de heffing van het kijkgeld worden door de minister voor 1954 geraamd op f250.000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3