Mannen van woonruimte in N.-Holland gast in Bloemendaal In Nederland 13.000 klassen niet meer dan 40 leerlingen offerVan Svifco&C i Communisten zetten pater F. Spruit O.FM.uit China Modernste telefooncentrale ter wereld in Scheveningen In het zand van MARS Feestverlich ting Breda brandt HUUR- EN WONINGPOLITIEK Hoe de nieuwe regeling tot stand Kwam en wie er vergeten werden Gebrek aan behoorlijke schoolruimte ton verduisterd? Uitwijzing laatste Franciscaan in Chinese missie spoedig verwacht Post in het Fries Engeland heft hogere invoerrechten op groenten en fruit Zuiderzeesteim verhoogd Driejarenplan illuminatie FR/C DE NOOR M DINSDAG 1 DECEMBER 1953 Demonstratie-bijeenkomst te Utrecht Voormalig kassier in hechtenis ^opley-medaille voor t>e Prof. Kluyver De dijken zijn dicht Zeeuwse manifestatie van dankbaarheid Voor HM. Koningin Juliana Bijzondere aflaten voor gebed van Mariale jaar Spanjaard wil niet naar vaderland terug door ARTHUR C. CLARKE Nieuwsbladtarief P.T.T Stukken moeten i.v.m. 1 Jan. gedrukt zijn De loonsverhoging in de textielindustrie Examens Looncontróle in 1952 Tal van afwijkingen UA( il N A 5 Gistermorgen kwamen de leden van -® Drovinciale werkcommissie van jioordholland inzake de toepassing van Woonruimtewet 1947 bijeen in ge- ouw Domi" aan het Zandvoorterpad dctn nel udiiuvuuneipau e Overveen. Voor deze contactvergade- ®g waren ook ambtenaren, belast met en ,u'ivoering der Woonruimtewet 1947, ^odigd611 Van tie adviescommissie uitee- »ma een welkomstwoord van de voor- l'ner, de heer A. W. H. de Kok uit güssum sprak de burgemeester van PJ°emendaal, jhr. mr J. den Tex, een *°rt begroetingswoord, waarin hij de f?'°eilijkheden en lasten van de huisves- hgsambtenaar schilderde. Bloemendaal "®eft een tijd gekend, zo vervolgde de Pufgemeester, dat het bureau van de huisvesting „stonk naar de corruptie". i °g andere gebeurlijkheden, meer in vermakelijke sector, verhaalde spr. Zljr> toehoorders. Hij gewaagde van een «rote waardering voor de huisvestings- «hibtenaar, die wel de moeilijkste taak de secretarie vervult. Het gevoel van j ®htvaardigheid speelt een grote rol zijn werkzaamheden, terwijl het toe- Passen van recht uiterst moeilijk is. Na v® goedkeuring van de notulen door de y®rgadering, hield de heer J. Bommer, J'd van de Tweede Kamer en oud-wet houder van Amsterdam een inleiding Pv.er „Huurpolitiek en Woningpolitiek". ging er vanuit, dat het een gezonde •^gel moet zijn, dat ieder in de kosten huisvesting zelf voorziet. Bepaalde llJdelijke omstandigheden kunnen hier op een uitzondering maken, waardoor h® gemeenschap een gedeelte van de kos- *®n op zich neemt. Ook kan subsidie verleend worden aan de bejaarden, die, "Vat de toepassing daarvan betreft, op ®®n zelfde lijn gesteld kunnen worden "iet bewoners van krotwoningen. Zijn tweede stelling hield in. dat het huurpeil van oude krotwoningen op de ®uur aangepast moeten worden aan het hu gestabiliseerde kostenpeil van de hieuwe woningen. Indien zulks niet ge beurt, betekent dit een gevaar voor de volkshuisvesting. De kloof tussen oude ®n nieuwe woningen heeft een daling Aan de woonzeden tengevolge, aldus de heer Bommer, die voorts betoogde, dat, hij niet optrekken van de exploitatie kosten, de mogelijkheid zich zal voor heen, dat aan de woningvraag is vol- haan, terwijl de woningnood geenszins is opgelost. Hij stelde zich voorts op het standpunt, dat de overheid het sur plus moet afromen, indien tengevolge Van een dergelijke huurpolitiek de ex ploitatiekosten der oude woningen zo ruim worden, dat de kosten voor de eigenaar ten volle worden gedekt. Dit surplus zou door de overheid kunnen worden aangewend voor nieuwbouw en het saneren van oude woningen. Voor deze gedachten bestond in de Sociaal Economische Kaad reeds een minder heid. De komende huurverhoging Voordat de heer Bommer de komende huurverhoging aan een meer critische beschouwing onderwierp, liet hij de voorafgaande besprekingen in de SER nogmaals de revue passeren, waarbij hij opmerkte, dat de meerderheid van deze raad van oordeel was, dat de huurpriis volledig ten goede zou komen aan de huiseigenaren. Men kan in het algemeen zeggen, dat het complex van compensatie-maatrege len de belangen van de huurders heeft gediend. Toch zijn er nog genoeg rede nen, om te spreken over de zogenaamde vergeten groepen, zoals de kleine zelf standigen. de kunstenaars en de mensen met zelfstandige pensioenen. Indien voor dit probleem geen oplos sing wordt gevonden, zal het' een nieuw vraagstuk vormen bij de debatten voor de volgende huurverhoging. Een voor stel tot het verlenen van gefixeerde huurbijdragen aan deze groep werd door de regering afgewezen. De regering zal binnenkort een bro chure laten verschijnen, waarin duide lijk zal worden uiteengezet, wat de nieuwe wet precies inhoudt. Sprekende over het karakter van de huurverho ging, zeide het Tweede Kamerlid, cjat bij deze verhoging de percentage gedif- ferenteerd zijn in vijf klassen. De verhoging van de huur van de bedrijfspanefcn was aanvankelijk ge dacht op 30%, doch later heeft de rege ring ingezien, dat dit percentage, vooral in de grote steden, te hoog was. Daarom is thans vastgesteld, dat ook ten aanzien hiervan een differentiatie in het per centage zal worden toegepast. Na de pauze besprak de heer Bommer de kwestie Onderhoud. In het algemeen heeft men ten dienaangaande raa de laatste huurverhoging kunnen constate ren dat er geen grote activiteit ten aan zien van het onderhoud van particuliere zijde aan de dag werd gelegd. Er is thans een bepaling in de wet opgenomen, waarin het heet, dat de huurder bij na latigheid! van de verhuurder zich in een vereenvoudigd verzoekschrift kan wen- (Van onze Utrechtse correspondent) Duizenden klassen zijn volgepropt met een onverantwoord hoog aantal leerlingen; het aantal leerkrachten op dit ogenblik is al totaal onvoldoende; en aan behoorlijke schoolruimte bestaat een groot gebrek, zo Wordt geconstateerd in de resolutie, welke Werd aangenomen op de demonstratieve bijeenkomst in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De massale bijeenkomst was belegd door de Ned. Ouderraad bij het Openbaar Lager Onderwijs, De Nederl. Onderwijzers Ver eniging en de vereniging „Volksonderwijs". De heer J. C. Gloppers, sprekend na mens de Nederlandse Ouderraad wees er op dat in Rotterdam 5300 kleuters wachten ®p onderwijs en dat er in diezelfde stad Per dag voor 40 klassen geen onderwijzer is. Klassen met 4050 of 60 leerlingen zijn geenszins uitzondering maar veelal regel. In dergelijke klassen is aandacht Voor het individu en persoonlijkheidsvor ming totaal onmogelijk. Wij vrezen daar om, zo zeide hij, voor het behoud van de flemocratie, indien wij deze massificatie Van de jeugd niet tegengaan. Ook bij het bijzonder onderwijs zijn de toestanden Vaak niet beter en wij weten, dat wij mede namens die ouders hiertegen pro testeren. In Frankrijk, zo sprak de heer A. Boo gaard (hoofdbestuurslid van de Ned. On- ?errvijzersver.). staakten alle onderwijs' ?rachten omdat de Franse regering het *lassegemiddelde wilde opvoeren tot 28, 5j"tardoor enkele klassen meer dan 40 leer- "hgen zouden krijgen. In Nederland bestaan Jhomenteel 13.000 klassen met meer dan 40 teerlingen. Terwijl in 1930 nog 27 pet. van de begro- Ptg werd uitgetrokken voor het onderwijs, V dit sinds de bevrijding 8—10 procent. Weer dan 500.000 leerlingen zitten in klas- met meer dan 40 leerlingen en 12.000 hiervan zitten in klassen van 60 leerlingen. In België is het klassengemiddelde 21, ih Frankrijk 26, in Italië 29, in Nederland 36 en in Portugal waar de bestrijding van het analphabetisme nog in volle gang is bedraagt dit gemiddelde 41. In Europa is Nederland op Portugal na het land met .Op last van de officier van justitie te ""ddelburg is in voorlopige hechtenis f®steld C. R. Landbouwer en voormalig *a®sier van de Boerenleenbank te Le- £®d°rp (L.) Hü wordt er van verdacht ®rduisteringen te hebben gepleegd tot h totaal bedrag van 650.000. v H. zou zich de laatste jaren bezig heb- gehouden met omvangrijke trans- Sciles in grond en boerderijen in ver- S^ne provincies van ons land% o.a. h° «e Va -N11 geDruiKt, zonaei uctt wc Ee.ze bank daarin gekend waren. "tij rVV l v\ _1 f t- 1 u1 1 I ahahI rtAM jh Groningen en Zeeland. Hij zou daar- j, gelden van de Boerenleenbank "ben gebruikt, zonder dat de leden banum'n was de Centrale Boerenleen- ten te Eindhoven van c -°P de hoogte gesteld. te Eindhoven van deze voorschot- ftitm3 jr wij uit Lewedorp vernemen heeft deel de indruk, dat een belangrijk rp' v®n deze gelden niet als verloren besU Worden geschouwd en dat de kans de r dat zelfs het gehele bedrag aan Wordo6renleenbank geretourneerd kan is - wanneer het grondbezit van R dat Alleen bestaat de vrees, zWarts °e transacties, die hij uitvoerde, taaid Prijzen voor de gronden zijn be- offjCj-,en dat bij liquidatie slechts de kunnen prii2en in rekening gebracht ®aido .worden, waardoor een nadelig zal kunnen ontstaan. £0Pley-(mï!, f,ociëty of Scientist heeft haar P'ot. ®aaule voor dit jaar toegekend aan hoogleraar te Delft wordt elk jaar uitgereikt **°te Verdienste' w®rk van buitenge- voor buitengewoon het slechtste gemiddelde. Desondanks werd er in de troontrede van '53 niet ge sproken over deze ontreddering van het onderwijs. De heer P. van Thuyl (alg. secr. van Volksonderwijs) bestreed in zijn rede de mening van min. Cals als zou het aantal ge slaagden van de kweekscholen de normale behoeften aan leerkrachten reeds over schrijden en men reeds zou moeten vrezen voor een overcompleet. Ook na de piek in de geboortecijfers van 1946 is dit cijfer niet op het vooroor logse peil teruggekomen. Terwijl het ge boortecijfer voor de oorlog 180.000 bedroeg is dit nu nog steeds 230.000. Dit betekent dat het leerlingenaantal per jaar op zijn minst met 250.000 is vergroot. Van 1954 tot en met 1956 zijn er 7.700 nieuwe leerkrachten te verwachten van de kweekscholen, er zijn er evenwel, rekening houdend met een vervangingspercentage van 6 procent, 12.500 nodig. Spreker wees tevens op de bijzondere moeilijkheden bij het verwerven van leerkrachten op het platteland, in verband hiermede zag hij af schaffing van de gemeenteclassificatie voor onderwijzers als een eerste vereiste. Tot leniging van de eerste nood zou kunnen bijdragen, aldus spreker, wanneer men getrouwde onderwijzeressen niet ont sloeg; voor onderwijzers die wilden terug keren bij het onderwijs een fictieve dienst tijd meetelde en vervroegd verlof voor jonge leerkrachten, na volbrenging van de eerste oefening toestond. den tot de Kantonrechter, die de huur der kan machtigen tot het verrichten van onderhoudswerken, waarvan de kos ten in mindering kunnen worden ge bracht op dé huur. Spreker zag hierin een preventieve werking. Aan het slot van zijn inleiding merkte de heer Bommer op, dat iedereen in Nederland overtuigd is van een verho ging van het huurpeil, maar spreker zelf gaf er de voorkeur aan, ctaf eerst de huurpeilen van die oude en niewe wo ningen bij elkaar moeten worden ge bracht, waarna zij dan gezamenlijk kun nen klimmen. Voor de be jaarden-woningen zal een nieuwe bijdrage-regeling worden ont worpen naast de gewone bijdrage-rege ling. Hier is de huurprijs van de nieuw bouw wel. zeer belangrijk. Vele bejaar den willen wel een kleine woning wan neer de huur niet hoger is clan van de oude woningen, die in vele gevallen voor deze categorie te groot zijn De Stichting „Nieuw Walcheren" te Middelburg heeft het initiatief geno men tot het, in de zomer van 1954. houden van een grote Zeeuwse demon stratie met sterk folkloristische inslag voor H.M. Koningin Juliana. Deze de monstratie is bedoeld als uiting van dankbaarheid voor de dichting der dij ken na de Februariramp. H. M. de Koningin heeft in beginsel toegezegd, deze demonstratie, die 25 Ju ni zal worden gehouden, te zullen bij wonen- Het denkbeeld heeft in brede kring weerklank gevonden en het staat op het ogenblik dan ook reeds vast, dat de demonstratie één der hoogtepunten van de komende zomer zal worden Er is een speciaal, nog voor uitbreiding vatbaar, comité gevormd, bestaande uit personen uit de gehele provincie, die op organisatorisch of folkloristisch gebied hun sporen reeds hebben verdiend, dat zich met de voorbereiding heeft belast. Zoals bekend organiseert „Nieuw Wal cheren" 24, 25 en 26 Juni een plechtige viering van het gereedkomen van her stel en wederopbouw van Walcheren. De Zeeuwse demonstratie wordt ge plaatst in het kader dezer plechtighe den en geeft er de door de ramp nood zakelijk geworden uitbreiding aan. De Pauselijke Poënitentiarius, Kardi naal Canali heeft meegedeeld, dat de Heilige Vader aan het door hem zelf samengestelde gebed van het Mariale Jaar, twee aflaten verbonden heeft: een aflaat van vijf jaren telkens wan neer het gebed godvruchtig en met een berouwvol hart wordt gebeden; een volle aflaat, onder de gebruikelijke voorwaarden van biecht en H. Commu nie op het feest van de Onbevlekte Ontvangenis en op alle Zaterdagen van het Maria-Jaar. Met het gebed voor het Mariale Jaar wordt bedoeld de smeekbede tot Maria, die de H. Vader op 8 December tezamen met de kinde ren van Rome bij de openingsplechtig heid van het Maria-Jaar in de basiliek van de H. Maria Maggiore zal bidden. COP. MASTEN TOONDER STUDIO'S 4, m 44. Terwijl Svitjold Sörli's arm achteruittrekt, draait hij deze zodanig om, dat de man een kreet van pijn slaakt en zijn zwaard laat vallen. Dan treft hem een dreu nende vuistslaghij tuimelt achteruit en zijgt ineen tegen de wand. „Dat was maar net op tijd," zegt Svitjold, de van verbazing sprakeloze Ragnar bedaard aanziende. „Was ik iets later gekomen, dan had de lafaard u naar de andere wereld geholpen, want ge waart inderdaad niet in staat te zeggen, waar het kind is." Hij wacht een ogenblik en voegt er dan aan toe: „Dat kind heb ik namelijk! Wacht even," vervolgt hij, als Ragnar de mond opent om te spreken. „Zeg mij eerst waar Pum-Pum, de dwerg, zit." „Pum-Pum?" herhaalt Ragnar vragend. „Ik ken niemand, die zo heet en ik heb geen dwerg gezien." „Maar koning Eric en zijn zoon Erwin hebt ge toch wel gezien," bijt Svitjold de man sarcastisch toe. „Of zijt ge dat soms ook vergeten7" „Wie zijt gij, vreemdeling'!vraagt de hoofdman der zeerovers, die intussen van zijn verbazing bekomen is, schgrp. „En wie geeft u het recht vragen te stellen „Ik ben de raadsman van koning Eric. Aan het feit, dat ik zoeven uw leven redde, meen ik wel enige rechten te kunnen ontlenen." „Goed," bromt Ragnar. „Maar wat wilt ge eigenlijk?" Svitjold verklaart thans, dat hij gekomen is om Eric, Erwin en het kind te halen. „Ja, het kind, waar is het kind?" stuift het bendehoofd op. ,Jiet vertegenwoordigt een grote waarde voor ons." „Maak u daarover niet ongerust," zegt Svitjold. „Wij zullen u het losgeld betalen." Maar Ragnar kijkt Svitjold wantrouwig aan en schudt ket hoofd. ..Hef schijnt, dat ook gij mij verkeerd schat," zegt hij. „De onderhandelaars van Bohuslan deden mij zojuist hetzelfde voorstel ten aanzien van koning Eric en zijn zoon. Maar dat gebeurt niet, met dergelijke zaken laat ik mij niet in, hoort ge," besluit hij woedend. Svitjold legt nu uit, hoe de zaak werkelijk in elkaar 2if. Geboeid luistert Ragnar naar het verhaal, nu en dan een vraag stellend. Als Svitjold uitgesproken is, knikt Ragnar en zegt: „Ik geloof uw verhaal, vreemdeling, maar..." Van de grond klinkt opeens het scherpe, raspende geluid van Sörli's stem. „Luister niet naar hem. Het zijn allemaal leugens. Dat kind behoort ons toe en als ge het niet goedschiks afgeeft, zullen onze mannen het eiland platbranden." Het Provincialaat der Franciscanen te Weert heeft telegrafisch bericht ontvan gen, dat pater Flcrentinus Spruit veilig en behouden te Hongkong uit commu nistisch China is aangekomen. Pater Florentinus Spruit vertrok eind 1939 als 27-jarig priester naar China. Aan de taalschool te Peking legde hij zich toe op de studie van het Chinees, maar teen de twee-jarige cursus beëin digd was, weigerde de Japanse bezet ting hem verlof naar zijn missie in het buitenland naar het Apostolisch Vi cariaat van Luanfu (Zuid-Shansi), waar zijn heercom mgr. Fortunatus Spruit bis schop was te vertrekken. Niet lang daarna werden alle Nederlandse missi onarissen van Shansi naar de provincie Shantung gedirigeerd, waar toen een grcot concentratiekamD voor missiona rissen was ingericht. Het was een lange en zware tocht. Mgr. Spruit en ook zijn voorganger, de oude eerbiedwaardige mgr. Timmer, moesten in het binnen land achterblijven en stierven kort daarna. Van Peking werd ook p. Flo rentinus met enige medebroeders naar hetzelfde concentratiekamp in Shantung gezonden. Na de capitulatie van Japan werd door de nieuwe bisschop mgr Kramer een poging ondernomen de missiearbeid in Luanfu te hervatten, maar de communisten stuurden hem na een harde behandeling naar Peking te rug. Zodoende stelde p. Florentinus zijn krachten ter beschikking van Wuchang in de provincie Hupeh, waar hij is blij ven werken tot aan de dag van zijn uitwijzing. Hij vestigde zich daar op een missiepost in het binnenland en hoewel de moeilijkheden steeds groter werden, heeft hij bijna tot de laatste dag zijn werk kunnen voortzetten door op tg treden als „ziekenkijker." Hoewel zijn medische kennis werkelijk niet groot De modernste telefooncentrale ter wereld, vrucht van een tiental jaren studie, is te Scheveningen in gebruik genomen. Het is een centrale voor twaalfduizend aansluitingen, in overleg met PTT ontworpen door de Bell Te lephone Cie, onderdeel van het Stan dard Electric Concern te Antwerpen. Dergelijke centrales zullen ook te Haarlem en Breda worden ingericht. De nieuwe Amsterdamse telegraafcen- trale, die mede ten behoeve van het West-Europese automatische telexver- keer wordt gebouwd, zal op hetzelfde systeem berusten. Dit systeem wijkt o.m. van de oude af, doordat het lijnrelais voor iedere aangeslotene thans vervallen is en ver vangen door een stoppenverbinding. Voorts maakt men er voor het eerst gebruik van electronische buizen, die tot dusver alleen in versterkerstations konden worden toegepast. Hoewel, technisch gesproken, dit nieuwe centrale-type „moeilijker" is, dan voorheen, kan men toch spreken van een vereenvoudiging van onder houd, zodat storingen, van welke aard dan ook, snel kunnen worden opge spoord. Deze worden namelijk, zodra zij optreden, op een commandopost zichtbaar. was, verrichtte hij met zijn zalfjes en drankjes wonderen en de mensen kwa men van heinde en ver om zich door hem te laten behandelen. Dit was wel iswaar een dcorn in het oog der com munistische bezetting, te meer omdat zijn huisje genesteld was tussen twee gebouwen van de partij. Meerdere ma len werd hij aan scherpe en langdurige verhoren onderworpen. Ook werden de mensen opgeroepen om beschuldigingen tegen hem in te brengen, maar zender succes; men waardeerde zijn werk voor de zieken te veel dan dat men hem zelf had willen beschuldigen. Maar het liet zich aanzien dat het einde toch nabij was; op de een of andere manier zou natuurlijk toch een stok gevonden wor den, om de hond te slaan. En dat is dan nu ook gebeurd. Hoewel bijzonderheden daarover neg ontbreken meldt het te legram dat hij in goede gezondheid in het vrije Hongkong is aangekomen P. Florentinus was de laatste Neder landse missionaris van Luanfu, die nog in Ccmmunistisch China werkzaam was Van de Franciscaanse missionarissen verblijft nu alleen nog mgr. Quintinus Pessers, apost. prefect van Kiangohow, in zijn missie. Maar alles wijst er op, dat ook de dag voor hem zal aanbre ken dat hij het land zal worden uitge zet. De 22-jarige olieman A. G. J. M., op varende van het Spaanse schip „Monte Monjuch", dat Zaterdag Hoek van Hol land passeerde op weg naar Spanje, is even buiten de Noorderpier over boord gesprongen. De man zwom naar het Noorderhoofd, waar de politie hem reeds opwachtte. Deze was gewaarschuwd door de seinpost. De olieman werd in bed gestopt en nadien overgegeven aan de vreemdelingenpolitie in Rotterdam. Hij wilde niet naar Spanje terug keren. Er bestaat geen bezwaar tegen de adressering van poststukken in het Fries als het betreft in Friesland ge poste en tevens voor Friesland bestem de poststukken. Voor andere stukken, voor of uit Friesland, kan het gebruik van de Friese benaming van plaatsen ten straten) bezwaar opleveren. Op deze stukken moet in elk geval de plaatsnaam ook in het Nederlands wor den vermeld. Aldus deelt minister Algera in zijn memorie van antwoord op de PTT-begroting mede. De automatisering van het binnen landse openbare telegraafverkeer is nagenoeg voltooid. Er zijn thans 76 van de 83 daarvoor in aanmerking komende kantoren geautomatiseerd. Er wordt naar gestreefd, dat de automatisering van het binnenlandse openbare tele- graafverkeer volgend jaar zal zijn vol tooid. Wat betreft de automatisering van de telefoon, wordt gestreefd naar de verwerkelijking van een plan, dat gericht is op de algehele voltooiing van de automatisering in 1960. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteren publiceerde de Britse rege ring een witboek, waarin zij de maat regelen uiteenzet, welke zij met ingang van vandaag genomen heeft op grond van de haar verleende toestemming in voertarieven te mogen verhogen op land- en tuinbouwproducten. De be doelde toestemming werd aan Groot- Brittannië gegeven te Genève door de leden van de GATT-groep. De Britse conservatieve regering handelde in defe hele affaire onder de onmiddellijke In krachtige druk van de Britse Boeren bond, welke haar belangen bedreigd achtte door invoer van land- en tuin bouwproducten uit Europa, waar de productie vee] efficiënter en veel goed koper is dan in Engeland. Het spreekt Advertentie Wij geven gaarne het adres van de Telefunkendealer in Uw woonplaats. Imp: N.V. Electriciteits Mij AEG, Frederiksplein 26, Adam-C. Binnenkort zal een herziening van de geldelijke tegemoetkoming inzake de Zuiderzeesteunwet tot stand komen, waarbij alle geldende normen zullen worden betrokken. Aldus deelt minis ter Algera aan de Tweede Kamer mede. Hij vertrouwd, dat met de daaruit voortvloeiende verhoging aan gerecht vaardigde klachten zal zijn tegemoet gekomen. Ook de verhoging van de geldelijke tegemoetkoming aan personen van zes tig jaar en ouder wordt in ogenschouw genomen. Aan de verhogingen zal eni ge terugwerkende kracht worden ver leend. (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) 31 Dat was natuurlijk het vaste mopje over Mars geweest, sinds de eerste etherschepen waren teruggekomen met het teleurstellende nieuws, dat er hele maal geen Mars-mensen waren. Nog steeds hoopten er heel wat tegen beter weten in, dat er toch nog ergens in de vele onontdekte gebieden van de planeet Marsbewoners gevonden zouden wor den. „Ja," zei Jimmy, „dat zou een pracht van een plan zijn. Niemand zal me er in ieder geval van tegen kunnen hou den ik ben baas over mijn eigen tijd. Zo staat het in mijn contract." Hij zei dit nogal strijdlustig, als ten behoeve van wie van zijn superieuren hem ook bijgeval mocht afluisteren, en Gibson vond het maar het verstandigst om te zwijgen. Dit zwijgen duurde enige minuten voort. Toen begon Jimmy heel lang zaam weg te zweven door de patrijs poort van de observatiepost en gleed omlaag langs de hellende wand van het schip. Gibson greep hem, nog voordai hij al te ver weg was en maakte twee van de elastische handvaten aan zijn kleding vast want Jimmy kon hier immers even goed slapen dan waar ook. Hij was in elk geval te moe om hem naar zijn brits te brengen. Is het waar, dat we eerst onze ware aard tonen, wanneer we slapen? vroeg Gibson zich af. Jimmy scheen heel vre dig en tevreden, nu hij volkomen rus tig en ontspannen was of was het misschien het robijnen licht van de gro te planeet boven hem, welke hem zo tevreden deed schijnen? Gibspn hoopte dat het geen begoocheling was. Het feit, dat Jimmy hem ten laatste zelf had opgezocht, was van betekenis. Welis waar was Jimmy niet helemaal zichzeif geweest en misschien zou hij het he le geval de volgende morgen al weer vergeten zijn. Maar dat geloofde Gib son toch niet. Jimmy had besloten, mis schien nog niet bewust, om hem een tweede kans te geven. Hij ging een proeftijd in. Gibson werd de volgende dag wakker door een hels lawaai. Het was, als viel de Ares om hem heen in stukken uit elkaar. En haastig kleedde hij zich aan en ging de gang op. De eerste die hü tegenkwam, was Mackay, die niet staan bleef om hem van antwoord te dienen, maar hem in het voorbijgaan toeriep: „De straaljagers zijn er! De eerste ver trekt over twee uur. Ik zou me maar alvast klaarmaken ze komen jou halen!" Gibson krabde zich schaapachtig ach ter het oor. „Dat hadden ze me weieens kunnen vertellen," mopperde hij. Toen herin nerde hij zich. dat iemand het hem in derdaad verteld had. dus dat het zijn eigen schuld was. Hij ging vlug naar zijn hut terug en begon zijn spullen in zijn koffers te pakken. Nu en dan hoor de hij de Ares duidelijk trillen, en hij vroeg zich af, wat er nu toch eigenlijk aan de hand was. Norden, die er tamelijk gejaagd uit zag, kwam hem bij de luchtsluis tege moet. Dr. Scott, die ook al voor het vertrek gekleed was, bevond zich bij hem. Hij droeg heel behoedzaam een omvangrijke metalen trommel. „Ik hoop, dat jullie een prettige over tocht hebben," zei Norden. „Over een paar dagen als we onze vracht gelost hebben, zien we jullie wel weer. Tot dan dus o, ik vergat bijna iets! Ze willen, dat ik je dit laat tekenen." „Wat is het?" vroeg Gibson argwa nend. „Ik teken nooit iets, voordat mijn litteraire agent zich accoord verklaard heeft." „Lees het eerst maar eens," grinnik te Norden. „Het is echt, wat je noemt, een historisch document." Het perkament, dat Norden hem over handigde, luidde: „DIT IS TER BEVESTIGING, DAT MARTIN M. GIBSON, LETTER KUNDIGE, DE EERSTE PASSA GIER WAS. DIE MET HET WE RELDRUIMSCHIP ARES OP DIENS EERSTE REIS DE TOCHT VAN DE AARDE NAAR MARS MAAK TE." Toen volgden de datum, en ruimte voor de handtekeningen van Gibson en de rest van de bemanning. Gibson zette met een sierlijke haal zijn hand tekening. „Ik veronderstel, dat dit uiteindelijk in het Astronautisch Museum komt, zo gauw dat nog eens gebouwd wordt," merkte hij op. „En de Ares trouwens ook, denk ik, zei Scott. „Dat is wel een fraaie opmerking aan het slot van zijn eerste reis!" protes teerde Norden. „Maar ik vermoed, dat je wel gelijk zult hebben. Maar ik moet nu gaan. De anderen zijn buiten in hun luchtduikerspakken roep maar naar hen. als je hen tegenkomt. Tot ziens op Mars!" Voor de tweede keer dook Gibson in een luchtduikerspak en voelde zich ten aanzien van dat ether-uniform als een oud-gediende. „Je begrijpt natuurlijk," zei Scott, dat, wanneer de dienst eenmaal behoor lijk geregeld is, passagiers door 'n soort tunnels of buizen naar de veerdienst straaljagers zullen worden gebracht. Dan hoeft al die drukte niet meer ge maakt te worden." „Ze zullen dan veel missen," ant woordde Gibson, terwijl hij vlug de ap paraten van het kleine dash-board on der zijn kin controleerde. De buitendeur ging voor hen open en zij straaljagerden langzaam over het op pervlak van Deimos. De Ares, rustend in een netwerk van touwen, als in een wieg (een en ander moest in de laatste week haastig in gereedheid zijn ge bracht) zag eruit, alsof er een heel stel slopers aan het werk was geweest. Gib son begreep nu wat al dat lawaai had betekend, dat hem zo vroeg al wekte Een groot deel van de kielplaten van het zuidelijk halfrond was weggenomen om bij het ruim te kunnen komen, en de in luchtduikerspakken gestoken le den van de bemanning waren bezig de lading naar buiten te brengen en op de rotsen rond het schip te stapelen. Het leek Gibson een tamelijk onordelijke geschiedenis toe. Hij hoopte, dat nie mand zijn bagage per ongeluk een zetje zou geven, waardoor die onherroepelijk in het wereldruim terecht zou komen om als derde en nog kleinere satelliet van Mars te fungeren. (Wordt vervolgd). vanzelf dat Nederland onmiddellijk be trokken is bij de nieuwe maatregelen. Voor vele land- en tuinbouwproduc ten zijn de invoerrechten verdubbeld, o.a. voor tomaten, een belangrijk Ne derlands uitvoerartikel naar Engeland. Invoerrechten voor tomaten zullen voortaan, van 1 Mei tot 31 Augustus, omgerekend in Nederlandse munt en Nederlands gewicht, 20 et. per pond be dragen, voor nieuwe aardappelen 5 et. per pond (van 16 Mei tot 30 Juni), kom kommers verhoogd van \Vz tot 11 et. per pond van 1 Maart tot 30 September, bloemkool verhoogd tot 5 et. t.er pond. Tot nu toe werd invoer van bepaalde verse en geconserveerde agrarische pro ducten tijdens perioden van grote bin nenlandse productie verboden. De Britse Boerenbond verklaarde zich gisteren tevreden met het resul taat van zijn campagne, ofschoon de regering heeft geweigerd over te gaan tot een invoerverbod van zekere land en tuinbouwproducten, zoals de Britse landbouwers openlijk hadden geëist. Met de ongewoon leidzame Britse con sument is, zoals gewoonlijk, geen reke ning gehouden, en het ziet er naar uit alsof de groenten (dikwijls in kwaliteit niet te vergelijken met de buitenlandse groenten) hier onredelijk duur zullen blijven. In de joop der' jaren zijn tal van uitga ven, welke niet door middel van diuk, doch op mechanische wijze, b.v. cyclosty.e, hectograaf e.cï.), worden vervaardigd of bij zeer geringe aantal gelijktijdig ter post worden bezorgd, ter verzending tegen het uitzonderlijk lage nieuwsbladtarief toegela ten hoewel zij, wat vorm en aantal be treet, in wezen niet onder het begrip „cou rant of tijdschrift" in de zin van de wets bepaling vallen. Besloten is met ingang van 1 Januari jl. nieuwsbladen alleen dan tegen het afzonderlijke nieuwsbladtarief (ö'at gebonden is aan frankering bij abon nement) toe te laten, indien deze stukken bij ten minste 250 exemplaren gelijktijdig ter post worden bezorgd, terwijl voorts met ingang van 1 Januari a.s. als eis wordt gesteld, dat zij gedrukt moeten zijn. d.w.z. cioor middel van boek-, plaat-, steen- of lichtdruk, (met inbegrip o.a. van offset druk), moeten zijn vermenigvuldigd. Al dus ontlenen we aan de M. v. A. van de minister van Verkeer en Waterstaat inza ke de begroting van de P.T.T. voor 1954. De heer H. A. C. Huysmans, voorzit ter van de Nederlandse katholieke kle ding- en textielarbeidersbond, heeft het A.N.P. bericht, dat zijn mededelingen betreffende de loonsverhogingen in de textielindustrie, gedaan in een vergade ring te Helmond, en door ons op gezag van het A.N.P. vermeld, niet geheel juist zijn weergegeven. Hij heeft in deze vergadering gezegd dat van de ver hoging der uurloontabellen met vijf pro cent ook een belangrijk deel van de jeugdige werknemers zal profiteren. Hü heeft echter niet gesproken over een verhoging van alle jeugdlonen Voorts, zo deelt de heer Huysmans mee. heeft hij in de vergadering o.m. het volgende verteld: de vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties zijn het Dinsdag 24 November voorlopig eens geworden over de* komende loons verhoging. Naast de doorvoering van de bekende 5% werd overeengekomen, dat de bestaande toeslagen en de komende 5% in de basisuurloontabellen verwerkt zullen worden. Verder was er van weerszijden bereidheid de hasisuurlo- nen van de geschoolden met twee cent te verhogen en het verschil tussen de laagste en de hoogste gemeenteklasse te rug te brengen tot tien cent. Een en an der moet nog door de werkgeversorga nisaties en het College van Rijksbemid delaars worden goedgekeurd. AMSTERDAM. Doctoraal economie: L. G. Klaasen. G. J. Muijs (Amsterdam) en J. Veen (Amersfoort). DELFT, cand. civ.-ing.: T. C. Hool- sema, Amstelveen. J. H. Volbeda, Rot terdam. Cand. werktuigk. ing.: A. Nie- meijer, Dordrecht. Cand. scheepsbouwk. ing.: P. Hoebée, 's Gravenhage. Inge- nieursex, scheepsbouwk. ing.: O. Busse- maker, 's Gravenhage, B. Hiemstra, Ber- gum, L. Wind, Amsterdam. Ingenieurs- ex. mijning.: K. J. Stracke, Helmond. Gepromoveerd tot doctor in de techni sche wetenschap: A. M. ter Horst, Vlaardingen, op proefschrift: „Naphto- dioxan, enige derivaten en azokleur- stoffen". 's-GRAVENHAGE. Akte staatsinrichting K XIC. Havelaar, te 's-Gravenhage, W. Th. Hofland te Rhenen en L. T. Lieve te Blaricum. Akte staathuishoudkunde: K. v. d. Veen, Groningen; K. W. J. Vegter, Zut- phen en J. H. M. Broshuis, Naarden. Min of meer als een uitvloeisel van de zeer geslaagde Oranjestadfeesten in 1952 en de Academiefeesten in 1953 is te Breda het plan ontstaan te komen tot een winterilluminatie met permanent karakter. Naast Brussel en Antwerpen. die met hun feestelijke lichtweken op het eind van het jaar tal van bezoekers trekken, wil Breda de eerste Nederlandse „lichtstad" in deze betekenis van het woord worden. Gezien de enorme kosten, die een dergelijke permanente verlichting vraagt, gaat men in Breda dit pian in drie jaar voltooien. De illuminatie, die Zondagavond officieel ontstoken is en die negentien straten omvat moet dus ge zien worden als een begin voor een groeiend evenement. Wie het zo be ziet, zal onmiddellijk moeten toegeven, dat dit eerste pogen geslaagd is. Som mige straten, wij noemen de Brugstraten, Karrestraat en Haagdijk, zijn al bijzon der aardig versierd. Bij enige andere krijgt men de indruk, dat het hier en daar nog wel wat verbeterd moet wor den, terwijl men nu en dan ook nog de aansluiting van de versierde straten met elkaar mist. Het pijnlijkst voelt men dit gemis op de Grote Markt, die, inplaats van het grandioze middelpunt van deze „feeërie" te zijn, een bepaald povere indruk maakt. Dat is jammer, omdat het toch zeker mogelijk geweest moet zijn om juist hier iets attractiefs te brengen. V.V.V. Breda heeft deze verlichtings plannen weer uit alle macht, ook finan cieel gesteund. Als echter vice-voor- zitter Sluyters tijdens de bijeenkomst op het stadhuis, die aan de onsteking van het licht vooraf ging, verklaart, dat, na alles wat in de laatste jaren in Breda op het gebied van vreemdelin genverkeer is gedaan, een drietal gro te hotels weigert de contributie voor de V.V.V. te betalen, dan vraagt men zich af, wat voor ideeën men daar gen. heeft over het aantrekken van tou- risten. Tegenover deze houding staat dan de wel zeer spontane medewerking van middenstand en winkeliersvereniging aan de illuminatieplannen. Drie verga deringen van een uur waren voldoehde om alle gewenste besprekingen te voe ren. Na een uiteenzetting van de heer Slieper over de groei van deze plan nen en het niet al te optimistische woord van de heer Sluyters V.V.V. Breda Vooruit telt slechts 800 leden -» sprak burgemeester mr. dr. C. Kort- mann de burgerij toe, waarna een fee met haar toverstaf een der lichtmas ten beroerde en de feestverlichting ontbrandde. Tot en met 6 December zal de ver lichting elke avond branden, daarna wordt ze gedoofd tot 17 December, wanneer ze opnieuw gaat branden tot en met Nieuwjaarsdag. De looncontröledienst heeft in 1952 in talrijke gevallen afwijkingen van de rechtens geldende lonen geconstateerd. Aldus deelt minister Suurhoff mee in zijn verslag over 1952 van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezond heid. In 1952 werden 13.078 onderne mingen met in totaal 265.047 werkne mers bezocht. Van deze ondernemingen waren er 7162 of bijna 55 pet. op eni gerlei wijze in overtreding. Aan 100.061 werknemers werd een afwijkend loon uitbetaald, en wel aan de meesten, n.l. 85.348 een te hoog loon. 14,713 werkne mers ontvingen een loon, dat lager was dan het hun rechtens toekomende. In 411 gevallen, of nog geen 6 pet. van het aantal overtredingen, moest een proces verbaal worden opgemaakt. Overigens werd volstaan met het geven van mon delinge en schriftelijke waarschuwi:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5