In komende lente nieuwe expeditie in de Himalaya Regering van Nepal verleent Californiërs voorrang boven de Britten BERMUDA TREFT LAATSTE VOORBEREIDINGEN Slechts ZESTIEN van de 350 Bermuda-eilanden zijn bewoond Eerste prof-voetbalclub in Nederland Internationals en oud-profs willen meewerken Tot hoofd en hart Werkelijkheidszin Sir Edmond Hillary aan de beurt als de Amerikanen falen Herriot trekt zich terug uit politiek Mossadeq In afwachting van Grote Drie Egyptische missie naar Rusland Grotewohl krijgt fabrieken terug Het weer Woensdag 2 december 1953 77ste JAARGANG No. 25853 PIEK VAN DE MAKALOE DOEL VAN ELF BERGBEKLIMMERS slaat zich op de borst Ook levering van wapens aan Cairo ter sprake Maar de uranium- mijnen niet DUITSERS KREGEN MAïS VOOR TARWE NOG AARDBEIEN Schip gezonken in de Oosterschelde ATLANTISCHE Vacantie-oord voor winter en zomer if —si Binnenkort oprichting in Amsterdam 0/ w Handschoenen met lamsvacht Handgranaat geworpen Vaandrig wilde meisjes laten schrikken Drie maanden geëist T.V.-nota 14 Dec. in Tweede Kamer Auto tegen trailer; twee doden Kustmijnenveger in Den Helder BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'eiefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 2080Q Postgiro 143480 'JKant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 'J antoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 'fectie: 3. J. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, oofdredactie: Drs. H. v, Run en W. Severin. bd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder'opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. TV7" il de politiek haar taak waar yV maken, haar bijdrage geven tot het ware menselijke geluk, dan moet zij worden gevoerd als poli- bek van het ideale realisme, dat tijd ®.h eeuwigheid verbindt en staat in het liefderijke en glorierijke teken van de oneindige God". Dit zijn de laatste woorden, waar mede prof. Romme zijn boek „Katho lieke Politiek" besluit. Tijd en eeuwigheid: het zijn twee begrippen, die hun stempel drukken °P al ons handelen. Ook derhalve op het staatkundig handelen van de Chris ten. Wij wezen er reeds eerder op dat bij het voeren van politiek in de beteke- his van staatkunde, met betrekking tot •teel en middelen de levensbeginselen ®n wereldbeschouwing van de grootste betekenis zijn. Voor velen is het tijde lijke de absolute grens en al hun han delen is daarop gebaseerd. Zij schou ten niet vérder. De eeuwigheid, God en het hiernamaals zijn volgens hen sprookjes, geboren uit de angst van de mens voor het onzekere. De mo derne mene staat hierboven; hij heeft met zijn verstand de natuur weten te beheersen; aan de rede, aan de vrij heid, aan het absolute „ik", aan de absolute „geest" kent hij in onbeschrijf lijke hoogmoed de hoogste macht toe. Anderen erkennen wel de religie, maar tillen de godsdienst als een geheel af zonderlijk terrein beschouwen. Zij tillen dit overlaten aan ieders per soonlijke visie. En zeer in het bijzon der moet de godsdienst buiten het ter rein der staatkunde worden gehouden. De eerste vraag van de catechismus en het eerste antwoord: Waartoe zijn wij op aarde? Wij zijn op aarde om God te dienen om daardoor hier en hiernamaals gelukkig te zijn, kennen zij niet. Terecht schrijft prof. Romme: Wij verlaten dus de realiteit, wan neer wij het aardse leven van de men sen niet regelen vanuit de enig beslis sende visie van hun laatste bestem ming. Wij scheiden het onscheidbare, wanneer wij in het staatkundige, het economische, het sociale, afzien van de volledige mens, „de mens die de be hoeften van het aardse leven naar zijn laatste doel en naar Gods wet ordent en afmeet". In de natuurlijke orde gaat het om het tijdelijk welzijn, maar dit is het tijdelijk welzijn van „een ge zonde mens", van een mens wiens ge weten in het geding is, en van een mens Wie het niet te doen is om een voor- Uitgang zonder meer, om elke vooruit gang, ongeacht de inhoud daarvan, maar om een vooruitgang, die hem helpen kan in het bereiken van zijn eeuwige bestemming. Van deze leer zijn het liberalisme en bet socialisme tegenwoordig nog ver afgedwaald. Zij pogen het tijdelijke te regelen met onverschilligheid voor het eeuwige. Daar zitten natuurlijk aller hande bezwaren én gevaren aan. Maar bet ergste is wel, dat het de geest bij brengt en verbreidt van „het kan alle- even goed zonder God als met j, Pr°b Romme vraagt zich dan af "be staat het nu met het Nederlandse a-oorlogse socialisme Volgens hem «t j *eer van be klassenstrijd bij hen steeds meer en meer vervaagd. Dat de Klassenstrijd nog een element zou zijn van net socialisme, zoals het in de P. V. d. A. is belichaamd en daar wordt beleefd, lijkt hem in strijd met de wer kelijkheid. Reeds eerder hebben wij opgemerkt, deze gedachtegang van de auteur niet te kunnen volgen. Wij hebben in de na oorlogse jaren immers slechts één kant van het P. v. d. A.-gezicht kunnen aan schouwen. Wij weten niet hoe het an dere er uit ziet; dat zou alleen voor de dag komen, wanneer de P. v. d. A. nog grotere macht in de Kamer zou bezit ten, of wanneer zij in de oppositie zou gaan. Prof. Romme constateert dan, dat in de P. v. d. A. de leden tegen strijdige maatschappij-opvattingen heb ben en wel de meest tegenstrijdige: een opvatting overeenkomstig de Chris telijke waarheid en een opvatting, die hemelsbreed daarvan verschilt. En hij komt dan tot deze o.i. juiste conclusie: ..Naar mijn persoonlijk oordeel is het 'n de P. v. d. A. nog zo, dat de rich ting, die het maatschappelijke leven on afhankelijk wil maken van God en 's mensen eeuwige bestemming, over heerst". Hij wijst terecht in dit ver band op het opdringen van het Hu manistisch Verbond, dat zeer bijzon der vanuit de P. v. d. A.-kring in po- hticis wordt geleid en gesteund. Maar houdt deze juiste conclusie, zo vragen teij ons af, niet in, dat het voor de K.V.P. toch wel zeer gevaarlijk is en blijft ten nauwste met de P. v. d. A. samen te werken op staatkundig ter rein Prof. Romme weidt dan uitvoerig uit over de moeilijke positie van de katho liek of de protestant in de P. v. d. A. Hij erkent, dat zij er iets goeds kunnen doen. maar het is veel en veel moeilij ker dan vanuit een eigen katholieke or ganisatie. Het is zeer opmerkelijk, dat prof. Romme, die in zijn boek de con crete politiek wil weergeven, zo- flls deze na de oorlog in 's lands verga derzaal en daarbuiten door het grote po- htieke verband der katholieken is ge- voerd, met geen woord melding maakt oyer dat deel der politiek, dat de eerste yjf jaar na de oorlog in het middelpunt der belangstelling stond: De souvereini- teitsoverdracht aan Indonesië. Wij ach- ïed dit een ernstige omissie. Waarom heeft prof. Romme hierover gezwegen? rjmdat dit deel der Nederlandse poli- hek, waar de schrijver ten nauwste bij betrokken is geweest, een volledig fias- r? is geworden? Is dit deel der politiek met de grondoorzaak geworden van een Politieke splitsing in de katholieke ge- jhderen, zoals belichaamd in de Kath. Rationale Partij van Welter Is het een objectief behandelen der historie, deze JJarte bladzijden in de na-oorlogse ge- ohiedenis van Nederland rustig over te sr4,ai? *n inleiding tot zijn boek 1 phrijft de auteur, dat het geen vol- o i g e verantwoording zal bevatten, mdat 't de vraag is of er, althans naar ten6 Nederlandse begrippen en gewoon- h. over het gehele terrein reeds vol- w. ende van de waarheid zou hj "hen worden gepubliceerd. Schuilt hana een verontschuldiging op voor- IndrT v90r het niet behandelen van de bliivesiscke kwestie? Hoe dan ook, wij vrg ®n het negéren van dit belangrijke Dsstuk een ernstige omissie vinden. e lezer zal er zich misschien over verwonderen, dat wij aan dit toch aanri= betrekkelijk kleine boek zoveel dat j hebben besteed. Wij hebben h o u Peclaan ten eerste omdat de i n- en ten +an boek belangwekkend is °or omdat het geschreven is Ogenbin!* .Homme, waarschijnlijk op dit katholiek belangrijkste figuur in het hij dp Politieke leven. Heel zeker is mvioetj guur met de meeste politieke R mm5o ,artikelen, die wij aan prof. tezer kn 0ek gewijd hebben, heeft de Paalde ne? concluderen, dat wij be- opvattingen van de auteur niet Elf bergbeklimmers uit Californië zullen de komende lente in de Himalaya een aanval doen op de op drie na hoogste berg in de wereld, de nog niet bestegen Makaloe piek, die ruim 8470 meter hoog is. De regering van Nepal heeft haar goedkeuring gehecht aan de expeditie en de Amerikanen voor rang gegeven boven een Britse expeditie onder leiding van Sir Edmund Hillary, de bedwinger van de Mount Everest. Hillary komt, als de Califor niërs falen, in 1955 aan de beurt. Leider van de Amerikaanse expeditie is de 33-jarige William Siri, een deskundige van de geneeskundig-natuurkundige faculteit van de universiteit van Californië. Hij heeft medegedeeld, dat ook het doel van de expeditie veel verder gaat dan zuivere sport en dat uitgebreide biologische, medische en botanische proeven zullen worden gedaan om vast te stellen, hoe het menselijk en het plantenleven reageren op buitengewone hoogten. De Californiërs vertrekken in Februari. Zij zijn voornemens om streeks 21 Maart hun basiskamp op te slaan te Lamo Bagor Gola, op een hoogte van ongeveer 4873 meter in het hoogland van Nepal. Daarna be gint het eigenlijke werk. Zich vertakkend in kleine groepen zullen de klimmers van het basiskamp uit te voet en op ski's alle mogelijke wegen op de steile, verraderlijke hellin gen van de Makaloe onderzoeken ten einde vast te stellen welke de minst gevaarlijke is. Zij moeten nagaan welke weg de dodelijke lawines volgen, die zonder ophouden met het gedreun van verscheidene goederentreinèn naar be neden rollen. Zij moeten de voornaam ste overhangende ijsmassa's nauwkeu rig onderzoeken om zich er van te ver gewissen, of zij er veilig onderdoor kunnen gaan. Met dit alles zal meer dan een maand gemoeid zijn. Zodra een bruikbare route naar de top is ontdekt als die tenminste wordt gevonden zal de gehele uitrus ting in het basiskamp worden geïnspec teerd, de Sherpa-gidsen zullen zich ver zamelen en de grote trek zal beginnen. De Amerikanen hopen omstreeks 1 Mei gereed te zijn voor de definitieve aan- Edouard Herriot, voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, wiens politieke carrière zich over bijna een halve eeuw uitstrekt, heeft bekend ge maakt, dat hij zich niet candidaat zal stellen voor het presidentschap van de republiek en ook niet meer voor het voorzitterschap. De Nationale Vergade ring zal in Januari voor haar nieuwe zitting een andere voorzitter kiezen. Herriot heeft zijn besluit genomen met het oog op zijn gezondheidstoestand en leeftijd. Hij is 81 jaar. Gedurende zeven jaar is hij voorzitter van de Nationale Vergadering geweest. Mossadeq heeft gisteren de aan klager in het proces tegen hem, Azemodeh, uitgedaagd voor een partijtje worstelen. Nadat Azemo deh verklaard had, dat Mossadeq niet zo zwak is als hij er uit ziet, vertelde Mossadeq het Hof: „Hij heeft gelijk. Als u het mij toestaat, zal ik gaarne met Azemodeh wor stelen. Als ik het win, heb ik be wezen, dat ik sterker ben. Als hij wint, dan is dat mijn straf". Aze modeh had er de nadruk op gelegd, dat Mossadeq in staat was over de tuinschutting te springen in zijn huis in Teheran, toen dit aangeval len werd door soldaten en een me nigte tijdens de opstand van 19 Augustus. Hierop riep Mossadeq, wijzend op de voorzitter van het Hof, generaalMoglibeli: „Als ik op gewonden ben, ben ik sterker dan u, generaal". Azemodeh grinnikte met de hand voor het gezicht. De voorzitter en zijn collegae grijnsden breed. De toeschouwers barstten in een luid gelach uit. Mossadeq, die zijn gehoor geheel in de hand had, svande zijn spieren. kunnen delen. Romme zal dit wellicht zelf als een gezond teken beschouwen. Wij katholieken zijn nu eenmaal, ook binnen het partijverband of alleen als kiezers, gelukkig geen groep van ja broers. De figuur van Romme en zijn politiek optreden prikkelen nu eenmaal vaak tot discussies, soms tot verzet. Dit weerhoudt ons niet zijn boek, dat door Het Spectrum in Utrecht is uitge geven, gaarne aan alle katholieke kie zers aan te bevelen. Aan de niet-katho- lieke kiezers behoeven wij dit niet te doen. Uit de commentaren uit niet-ka- tholieke kring blijkt, dat men zijn „Ka tholieke Politiek" reeds ernstig heeft gelezen. Het is voor mede- en tegen standers vaak moeilijk Romme's poli tieke inzichten en bedoelingen steeds te begrijpen en te volgen. Zijn Katholieke Politiek werkt, vooral in dit opzicht, verhelderend, waarvoor wjj dankbaar kunnen zijn. val. Het zal dan nodig zijn het werk te verdelen en het is best mogelijk, dat slechts één of twee personen de top zullen kunnen bereiken, maar dat bete kent het succes voor allen. Gedurende de bestijging zullen de Amerikanen voortdurend te strijden hebben tegen twee schrikbeelden van de Himalaya-beklimmer: bevriezing en sneeuwblindheid. De groep heeft reeds voorraden van speciale benodigdheden voor grote hoogten bijeengebracht om te kunnen werken bij temperaturen tot 75 graden onder nul. „We hebben deze tocht twee jaar voorbereid", verklaarde een jeugdig lid van de expeditie. „We hebben honderden besprekingen ge voerd, tonnen papier doorgewerkt en nog is er veel te doen". Siri en de hoogtespecialist van de groep, de 37-jarige dr. Nelle Pace, pro fessor in de physiologie aan de univer siteit van Californië, zijn de enige leden van de expeditie, die meer dan 30 jaar oud zijn. De groep telt twee leraren, Fritz Lippmann en Richard Houston, allebei 30 jaar. Drie deelnemers zijn studenten van de universiteit van Cali fornië. Het zijn de 25-jarige Allen Steek, de 25-jarige Alfred Baxter en de 23-jarige W. W. Dunmire. Er is zelfs een dieren arts bij. De 29-jarige professor in de biologie aan de Santa Clara-universi- teit, Lawrence Swan, de 30-jarige dr. Bruce L. Meyer, orthopaedisch specia list en de 21-jarige William Long, kor poraal-instructeur voor het reddings wezen bij de luchtmacht, maken de naamlijst vol. De Sierra Club, die bestaat uit berg beklimmers in dit gebied, heeft 45.000 dollar beschikbaar gesteld om de expe ditie te financieren, maar dat is niet genoeg om alle levensmiddelen, medi sche en andere benodigdheden plus het loon van de Sherpa-gids te bekostigen. De club probeert bijdragen in te zame len om deze kosten te dekken. Er hebben reeds eerder Amerikaanse expedities naar het Himalaya-gebergte plaatsgevonden. Eén daarvan heeft eer der in dit jaar gefaald in een poging om een zuster-top van de Everest te beklimmen. De jonge Californiërs, die zichzelf de naam „Californische Himalaya-commis- sie" hebben gegeven, zijn vol vertrou wen op hun succes. Eeuwige sneeuw be dekt de hoogste toppen van het Hi- malyagebergte en grote ijsblokken maken de tocht naar boven tot een riskante reis. In het midden van deze opname de reusachtige Maka- loe-piek, die ten gevolge van klima tologische moeilijk heden slechts in Mei en September beklommen kan worden. In Hamilton, de hoofdstad van de Bermuda-eilanden, wordt op het ogen blik de laatste hand gelegd aan de voor bereidingen voor de conferentie van de regeringsleiders van de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk, die Vrijdag a.s. begint. President Eisenhower, Sir Winston Churchill en premier Laniel zullen verblijf houden in de „aircondi tioned" Mid-Ocean Golf Club, een laag, licht rood geschilderd gebouw, dat uit ziet op de blauwe Caraïbische Zee. De drie ministers van Buitenlandse Zaken zullen logeren in het op enige afstand gelegen Castle Towers hotel. De drie delegaties zullen ieder haar eigen eetzaal en keukenpersoneel heb ben. De bewaking van de met prikkeldraad omgeven Mid-Ocean Club, waar de be sprekingen worden gehouden, is toever trouwd aan 240 man van de „Welsh Fuseliers" en aan de plaatselijke militie en politie. Het omliggende terrein is terdege doorzocht, maar er zijn nog geen wachtposten rondom het clubge bouw geplaatst. Wel zijn reeds de vlag gen van de drie landen gehesen, die Britse vlag in het midden, geflankeerd- door het Amerikaanse en het Franse dundoek. Volgens het voorlopige program zul len de ministers van Buitenlandse Zaken Vrijdagavond, kort na de aankomst van president Eisenhower, hun eerste bespre king hebben. Hierna zullen de „Grote Drie" van gedachten wisselen, welke bespreking Zaterdag en Zondagochtend zal worden voortgezet. Naar men verwacht keert president Eisenhower Maandagavond! naar Wash ington terug. De Britse premier blijft nog tot Woensdag. Aan president Eisen hower, als het enige staatshoofd, dat aan de besprekingen deelneemt, zal de grootste ontvangst worden bereid. Hij zal worden begroet door honderd fuse liers, een even groot aantal Amerikaanse militairen van de luchtbasis op Bermuda en een speciale erewacht van 21 Ame rikanen, terwijl die aanwezige oorlogs schepen 21 saluutschoten zullen afvuren. Churchill's vertrek (Van onze correspondent) Gisteravond om 11.37 uur Engelse tyd vertrokken Churchill en Eden van het Londense vliegveld op weg naar Ber muda, waar op Vrjjdag de conferentie Het leven is vaak harder en grauwer dan onze fantasie het ons voorstelt begint van de staatshoofden en minis ters van buitenlandse zaken van Ameri ka, Groot Brittannië en Frankrijk. Chur chill had zich naar het vliegveld be geven rechtstreeks van het Lagerhuis, waar de tegenwoordigheid van hem zelf en Eden vereist werd voor een stemming over de nieuwe huurwet, een stemming die de regering won met een meerderheid van 27 stemmen.. De Lager huisleden gaven Churchill een ovatie, toen hij na de stemming de Speaker ten afscheid de hand reikte. Gisteren is een Egyptische missie uit Caïro naar de Sovjet-Unie vertrokken, om daar een uitgebreide tournee te ma ken ter versteviging van de handelsbe trekkingen met Rusland en de overige satellietstaten. Het feit, dat de uit tien leden bestaande missie onder leiding staat van brigadier Hassab Ragab, de onder-staatssecretaris van bet ministerie van Oorlog, die belast is met de wapen industrie, duidt er op, dat de Egyptena- ren zullen proberen wapens te krijgen van de Oost-Europese landen, aldus meldt A.P. Dit vermoeden is echter niet officieel bevestigd. Een zegsman van hef Egyptische mi nisterie van Economische Zaken heeft verklaard, dat Egypte industriële ma chines wil hebben van de Oost-Europese landen in ruil voor Egyptische katoen. Behalve de Sovjet-Unie zal de missie Oost-Duitsland, Roemenië, Bulgarije, Polen en Oostenrijk bezoeken. De Russen en Oost-Duitsers hebben een pirotocol getekend, op grond waar van 33 belangrijke industrieën aan de Oostduitse regering van Grotewohl teruggeven zullen worden. Op 1 Janu ari zal met de procedure van de over dracht een begin gemaakt worden. De overdracht valt in het kader van het op 22 Augustus gesloten Russisch-Duitse verdrag, waarin de Russen vergaande concessies aan Oost-Duits land beloofden. Tot de fabrieken, die teruggegeven worden, behoren de synthetische ben- zinefabrieken te Leuna, de grootste van de Russische zóne, waar 28.000 mensen werk vinden, de fabrieken van synthe tische Bunarubber en de Krupp-Gruson staalfabrieken. Deze fabrieken en de 30 andere, die weldra teruggegeven zullen worden, hebben sinds 1945 onder Rus sisch toezicht voor de Russen gewerkt. Tot de fabrieken, die niet teruggege ven worden, behoort de Wismut-maat- schappij, die de grote uraniummijnen in Saksen bü de Tsjechoslowaakse grens exploiteert. Op een bijeenkomst van tolken in Bonn is thans onthuld, waarom de Duitse bevolking in de eerste jaren na de oorlog brood heeft moeten eten, dat in hoofdzaak uit maïs was bereid. Slechts tengevolge van een vertaalfout hebben de Duitsers toen maïsbrood moeten eten in plaats van tarwe brood, zo deelde de taalkundige Thier- felder van het Stuttgartse instituut voor internationale betrekkingen mede. De Duitsers hadden in een verzoek om hulpverlening aan Amerika om „corn" gevraagd en zij zijn er toen jarenlang verbolgen over geweest, dat zij corn of wel mais hebben gekregen in plaats van tarwe. In Engeland betekent „corn" uitsluitend graan, maar in Amerika is het de naam voor mais. In beide landen is „wheat" het woord voor tarwe. Dat de wonderen der natuur de we reld niet uit zijn bewijst het feit, dat een tuinder in Uitgeest thans nog prachtig rood-gerijpte aardbeien kan tonen, welke in zijn tuin groeien. On getwijfeld een zeer zeldzaam natuur verschijnsel. Het 185 ton grote motorschip „Twee Gebroeders" uit Amsterdam, schipper B. H. Wolthuis, met suikerbieten op weg van Noord-Bevelandl naar Stampersgat, is in de Oosterschelde lek geraakt en gezonken. De opvarenden, de schipper, zijn vrouw en een knecht, zijn in een roeiboot te Ouwerkerk aangekomen. AMERIKA WASHING1 ONDEN ARIJS BERMUDA AFRIKA 5343? De Bermuda-eilanden, de Britse kolo nie waar de Grote Drie zullen confere ren, liggen in de Atlantische Oceaan, on geveer 1200 myl van de Oostkust van Noord-Amerika op de 32e breedtegraad. De groep bestaat uit honderd grotere en tweehonderd vijf tig kleinere eilandjes, waarvan er slechts 16 zijn bewoond. De gezamenlijke oppervlakte is nog geen 50 km2. Toch wonen er ongeveer 38000 mensen, van wie een-derde deel blan ken zijn; de overige bewoners zijn kleur lingen. De hoofdstad Hamilton op het eiland Mainhand bezit een haven, die om zijn helder water en zijn prachtig gevormde koraalriffen bij toeristen en zeelieden bijzondere bekendheid verwierf. Het toeristen verkeer is een van de belang rijkste bronnen van inkomsten op deze welvarende eilandengroep. In de zomer komen er vooral Amerikanen hun va- cantie doorbrengen, maar ook des win ters zijn de eilanden met hun sub-tro pisch klimaat druk bezocht, dank zij de bekendheid, die zij als winterkuuroord verkregen. Een andere bron van inkomsten is de verbouw van groenten, die vooral naar de Verenigde Staten wordt uitgevoerd. In 1951 voerden de eilanden in het ge heel niets naar Nederland uit, doch ons land exporteerde voor bijna anderhalf millioen gulden daarheen. De Bermuda-eilanden ontlenen hun naam aan de Spaanse zeeman Juan de Bermudez, die de groep in 1515 ont dekte en er in zijn scheepsjournaal melding van maakte. Bijna een eeuw later, in 1609, leed de Engelse koop vaarder Georg Somers voor de kust van een der eilandjes schipbreuk en be trad voor zover bekend als eerste blan ke de eilanden, die naar hem ook wel Somers eilanden worden genoemd. I 1 700 emigranten, die Dinsdagmiddag met de „Waterman" van de HollandAfrika- lijn uit Amsterdam vertrokken, zagen tot hun grote verrassing St. Nicolaas, gezeten op een schimmel en geleid door zijn trouwe zwarte knecht, de kade, waaraan het schip lag gemeerd, op komen. De Sint was even uit zijn drukke voorbereidende bezigheden gebroken, om hun een laatste vaarwel toe te wuiven. (Van onze sportredacteur) Over enkele dagen zal in Amsterdam de eerste beroepsvoetbalclub in Neder land worden opgericht. Niemand min der dan Jan de Natris, in zijn tijd een van de besie voetballers van Nederland, heeft zijn steun toegezegd. Verschillen de oud-internationals, die allen met le de ogen aanzien, dat het Nederlands elftal momenteel keer on keer met te leurstellend resultaat zijn interland wedstrijden speelt, hebben eveneens beloofd, mee te werken aan de oprich ting van verenigingen met betaalde voetballers. Spelers, zowel zy, die als professional in het buitenland hebben gespeeld en naar Nederland zijn terug gekomen als zij, die tot de uitblin kers behoren in de bij de K.N.V.B. blinkers behoren in de bij de KNVB aangesloten verenigingen, hebben ge solliciteerd naar een plaats in het elf tal van de vereniging in oprichting. Het initiatief voor het oprichten van deze vereniging is uitgegaan van de heer H. van Lent, die drie maanden geleden in Nederland is teruggekeerd. Hij heeft vele jaren in Frankrijk ge woond en daar, nu reeds enige tijd ge leden, gespeeld als professional in en kele Franse clubs. Hij heeft contact ge zocht met spelers die in vroeger jaren voor het Nederlands elftal hebben ge speeld. Wetend, dat de KNVB vast blijft houden aan zijn amateuristische principes, hebben al deze mensen ge zocht naar de mogelijkheid om toch in Nederland voetbal te laten spelen, dat op een hoger niveau staat. In enkele bladen is een advertentie geplaatst, waarin voetballers, die voelden voor be roepsvoetbal, werden uitgenodigd zich bekend te maken. Het resultaat daarvan is geweest, dat een groot aantal spelers, die momenteel uitkomen van het eerste elftal van Verschillende eerste en twee de klassers, zich hebben aangemeld. Er kwamen brieven uit het gehele land. Uit het Westen evengoed als uit Sittard, Venlo, Eindhoven. Enschede, Devenier, Sneek en Groningen. Onder hen zijn spelers, die thans in het Nederlands elf tal spelen of er voor in aanmerking ko men. De volgende week zal de oprichtings vergadering van de vereniging „Amster dam'' plaatsvinden. Daarna wordt de eer ste selectie gehouden. En over enkele maanden zal de eerste wedstrijd gespeeld worden. De oprichters van deze vereni ging hebben verklaard, dat het financiële gedeelte van de onderneming goeddeels in kannen en kruiken is. Zij zoeken thans naar terreinen, waar gespeeld kan worden. In de tussentijd zullen contacten gelegd worden in andere plaatsen van het land. Van volledig professionalisme zal voorlopig nog geen sprake kunnen zijn. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 (tot Donderdagavond) Droog weer met flinke opklarin gen, maar in de nanacht en ochtend hier en daar mist. Meest matige Zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8,28-16.31. Maan: 5.28-14.23. Het ligt in de bedoeling, dat de spe lers voorlopig een bepaald bedrag per wedstrijd ontvangen. Het zal vermoe delijk ongeveer vijftig gulden zijn. Aan de FIFA zal verzocht worden de ook nog op te richten Nederlandse Beroeps Voetbalbond als lid te accepteren. Dat zijn dus de plannen. D.e initiatief nemers hebben met grote stelligheid verklaard, dat de vereniging wordt op gericht en dat er wedstrijden gespeeld zullen worden. Ook tegen buitenlandse verenigingen, waarvan men zegt reeds bepaalde toezeggingen te hebben gekre gen. Of het plan zal slagen is uiteraard de vraag. Het zal in de eerste plaats een kwestie van „lange adem" worden. Of men als lid van de FIFA wordt aan genomen lijkt ons zeer de vraag, want voor zover bekend kan slechts één bond per land lid van deze internatio nale organisatie zijn. De 22-jarige vaandrig A. A. S. uit Gaanderen, thans met groot verlof, van beroep onderwijzer, had toen hij met zijn peleton op een militair terrein te Amersfoort op 17 Juli oefeningen hield enige langs dit terrein fietsende meisjes willen laten schrikken en een handgra naat te dicht bij het rijwielpad gewor pen, De ontploffende granaat had de voorbijgangsters kleine wondjes en gaatjes in armen, gezicht en kleding bezorgd. De advocaat-fiscaal heeft tegen S. een gevangenisstraf van drie maanden en verlaging tot de rang van soldaat laag ste klasse gefequireerd. De advocaat-fiscaal zei in zijn requisi toir dat hier sprake was van een staal tje van verregaand onverantwoordelijk omgaan met gevaarlijke ontplofbare stoffen. Hij achtte uit het oogpunt van algemene preventie een strenge correc tie noodzakelijk. Het hof zal 15 December arrest wijzen. De Tweede Kamer heeft besloten reeds 14 December de televisienota in behandeling te nemen. Bü uitzondering zal de Kamer daarvoor op Maandag ver gaderen. In de Noord-Oostpolder zyn twee jon ge mannen bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Het zyn de 19-jarige A. H. en de 22-jarige H. J. S. uit Vollen- hove. Er stond een trailer dwars over de weg. De jongelui zagen de lichten er van blijkbaar niet en reden er in volle vaart tegenaan. De botsing was zo he vig, dat de personenauto geheel onder de trailer schoot. De twee inzittenden waren op slag dood. Met weinig ceremoniéel doch onder grote belangstelling van de zijde der marine is gisteren Hr. Ms. kustmij nenveger „Bedum" voor de eerste maal een Nederlandse haven binnengelopen. De „Bedum" is de tweede van een serie kustmijnenvegers, die door Amerika aan de Nederlandse marine is overgedragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1