Weer twee dodelijke ongevallen Huize Broers De melksanering in Haarlem Cellist Gaspar Cassado speelt Boccherini Schildersechtpaar Luttge-Deetman exposeert in eigen huis Harmonie van geestelijke ver wantschap en individuele kwaliteiten Interscholair Jeugdtournooi in Haarlem Raad van Zandvoort besluit tot herbouw „Zuiderbad" TRAVIATA TREFFEND PIANOSPEL VAN HAARLEMS JEUGD L bico: Jeugdige fietser en bejaarde vrouw de slachtoffers Mariakapel in de Kathedraal Cultureel evenement in Januari Februari en Maart 1954 Ambtenarenreglement vastgesteld Opmerkelijke artistieke prestaties WASMACHINES V.W. en AM. FORD te huur SERIECONCERT N. Ph. O. WOENSDAG 2 DECEMBER 1953 PAGINA 2 GED. OUDE GEACHT 52 tegenover de kerk - Tel. 12762 Een stratenplan in het Mariajaar Burgerlijke Stand zonder chauffeur „TAXI-13000" en 17000 „KINDERVRIEND" KRIJGT DE ROE DE PONTIFICALE AVONDMIS Op 8 December HET ONTSLAG BIJ HOLLAND-NAUTIC Raadsvergaderingen in 1954 BOTERLETTERS dit jaar 3.75 per pond. U proeft de kwaliteit. Morgen laatste dag voor bestellingen. ANEGANG 42 - TEL. 16535 heeft voor de St. Nicolaas weer de bekende heerlijke Stationsplein 6 - Telefoon 21750 B0Ulifl{|j CIl j^CVllld IHCt ^Cllftkt en Met deze vullingen ook in lettervorm verkrijgbaar. Zeven platen triplex weggehaald Van hek gevallen DAAR ZIT MUZIEK IN Geef GRAMOFOONPLATEN KI. Houtstr. 25 - Tel. 14828 PLATENSPELERS en WISSELAARS VOLDOENING- GEVENDE CESCHENKEN ENMODE Spoorboom op het hoofd gekregen Zuiderbad HEEMSTEDE Stille armen Beurs un Amsterdam Terwijl gisteren in het rapport van het Nederlands Economisch Instituut over het verkeer in Haarlem geconsta teerd werd, dat een groot deel van de ongelukken te wijten is aan gebrek aan kennis omtrent de verkeersbepalingen. moeten wij vandaag melden, dat zich door dezelfde oorzaak gisteren een do delijk ongeval heeft voorgedaan op de hoek JanswegParklaan. Bovendien is vanmorgen een bejaar de vrouw, die weifelde bij het overste ken, op de Rijksstraatweg door een auto aangereden en ter plaatse overle den. Om half twee gistermiddag fietste op de Parklaan de 13-jarige scholier Guus Hollenberg uit Haarlem in de richting West. Toen hij de Jansweg wilde over steken. verleende hij geen voorrang aan een auto, bestuurd door de 23-jarige D. v. A. uit Haarlem, die met zijn auto in de richting van het viaduct reed. Het gevolg was, dat de jongen tegen het rechter voorwiel van de auto aanreed en op de weg viel. Daarbij liep hij een hersenschudding op, tengevolge waar van hij enige uren later in het Diaco- nessenhuis, waarheen hij was vervoerd, is overleden. De verkeerspolitie roept getuigen op van dit ongeval. Zij worden verzocht zich te vervoegen aan de Lange Wijngaardstraat. Om half negen vanmorgen stond de 62-jarige dame E. E. Meeuwsen-Keeijs op een der vluchtheuvels op de Ver- Advertentie l zonder wringer 3.— p. week met wringer 4.— per week Na 1^4 Jr. eigendom. Geen vooruitbetaling Met het oog op het naderend Maria jaar is in de parochie van de kathedrale Basiliek een plan ontstaan om de Ma riakapel van de kathedraal te maken tot een heiligdom, waar onophoudelijk smeekbeden gericht worden tot Maria.de moeder van Barmhartigheid. Iedereen is elke dag welkom in deze Mariakapel, die de gehele dag tot 's avonds 8 uur open is en gemakkelijk te bereiken vanaf de Leidse Vaart. Verwacht mag worden, dat zeer velen hiervan gebruik zullen maken in ctit Maria-jaar. Bovendien zullen elke dag de paro chianen van één of meer straten worden opgeroepen om op die dag, op een tijd stip, die ieder het beste schikt, te komen bidden in de Mariakapel voor de gees telijke en tijdelijke belangen van alle bewoners van hun straat, voor de noden van de parochie en voor de intenties van Z. H. de Paus Het zal een heilige wedijver tussen de verschillende straten der parochie worden om zo goed moge lijk uiting te geven aan de verering van Maria. Elke week wordt in Sursum Corda bekend gemaakt, welke straten aan de beurt zijn. Bovendien zal een paar dagen van tevoren nog een kleine herinnering gestuurd worden aan de be woners van die opgeroepen straat. Telkens wanneer men op 8 Dec. a.s. de Mariakapel bezoekt en daar, na ge biecht en gecommuniceerd te hebben, bidt voor de intenties van Z. H. de Paus, verdient men een volle aflaat. Op de eerste dag na die opening van het Mariajaar, Woensdag 9 Dec. zal de oneven kant van de van *t Hoffstraat de rij openen van de biddende straten van de kathedrale parochie. Geboren: A. C. A. Joostenvan Dijk, z. M. D. BroertjesSpoor, z. J. C. Oosterhof Wijers, z. E. Vermondvan Everdingen, z. H. de VriesMarsman, z. A. M. Bornvan den Bosch. z. A. H. Buiitenhekde Geest, z. W. de GraafSies. G. van der Aar Bouma, z. T. Erbrinkvan der Wiel, z. J. M. van GoingaVervoort, z. J. E. Bur- gersdijkvan der Zeeuw, d. H. Bijleveld— Spykstra, d. W. M. B. van de PutHesp, d. J. W. P. Huibc.sKoster, d J. van Cra- nenburgh—Kattestaart, d. M. SminkSmit, d N. EenkhoornBijster, d. Ondertrouwd: J. W. van de Steeg en G. M. Bakker. Overleden: I. Cransberg, 73 j., Santpoor terstraat. S. Valkvan de Poll, 75 j., Zijl- weg. J. B. Mulders. 82 j., Emmar" n» gierdeweg bij de Rijksstraatweg. Toen zij meende, dat zij rustig de weg kon oversteken en reeds halverwege was ge vorderd, zag zij plotseling, een auto uit de richting Haarlem naderen. Zij schrok, weifelde, deed een stap terug en liep toen weer door en zo werd het onver mijdelijk, dat zij werd aangereden. Vrij wel terstond overleed zij aan de beko men verwondingen. De bestuurder van de auto was de 23-jarige vertegenwoor diger J. R. D. uit Heemstede. „De kindervriend", die dezer dagen ruim 300 kinderen uit Haarlem en Heemstede een onplezierige middag heeft bezorgd, door hen een zogenaamd St. Nicolaasfeest in het vooruitzicht te stellen, heeft, nadat hij door de recher che flink aan de tand was gevoeld, be kend, dat hij het gehele verhaal uit zijn duim had gezogen. Voor het feest waren aan 310 kinderen plaatsbewijzen a 0.10 uitgereikt. Personen en firma's, die voor dit feest eventueel gelden be schikbaar hadden gesteld, wordt ver zocht zich voor het terugbekomen daar van te vervoegen bij de afdeling recher che aan de Smedestraat. De pontificale Avondmis, die Haarl- lems bisschop, mgr. J. P. Huibers, op Dinsdag 8 December in de kathedrale basiliek St. Bavo zal opdragen, zal voorafgegaan worden door een toe spraak van de bisschop, om klokslag acht uur. Mgr. zal dan tevens van de preekstoel het pauselijk gebed voorbid den, dat iedere gelovige ter hand ge steld zal worden, waaraan een volle aflaat verbonden is. Bij deze bijzondere plechtigheid zul len assisteren als presbyter mgr. J. Groot, vicaris-generaal van de bisschop. Troondiakens zijn mgr. H. J. van Deur sen, proost van het kapittel, en mgr. dr. C. Henning, regent van „Hageveld"; diaken is mgr. C. van Trigt, officiaal van het bisdom, subdiaken deken J. Kuilman van Haarlem Een aantal plaatsen in de koorom gang is voor genodigden gereserveerd. De Plebaan verzoekt ons, er op te wijzen, dat iedereen een plaats zal kun nen vinden én de plechtigheid goed zal kunnen volgen. Naar het A.N.P. meldt, heeft een com missie uit het personeel van de N.V. HollandNautic te Haarlem zich met een protestschrijven gewend tot de ont slagcommissie van het gewestelijk ar beidsbureau te Haarlem. In deze brief wordt de reden voor ontslag: gebrek aan werkgelegenheid betwist, „omdat de huidige toestand bij de N.V, doelbewust is geschapen". Na een opsomming van een achttal aanvra gen en aanbiedingen van orders, die volgens de commissie medio November in behandeling en/of in uitvoering wa ren, besluit de brief met een protest te gen „dit onrechtmatig aangezegde ont slag en tegen een eventueel te verlenen vergunning daarvoor". De delegatie bestaat, volgens haar eigen opgave, uit vijf beambten en twee arbeiders, .vier aangesloten bij het N.V.V., een bij het Verbond van Neder landse technici, een bij de É.V.C. en een ongeorganiseerde. Naast de vergaderingen ter behandeling van de gemeentebegroting zal de Haarlemse raad het volgend .iaar bijeen komen op 20 Januari, 10 Februari, 3 en 24 Maart, 14 April, 12 en 26 Mei, 16 Juni, 7 en 28 Juli, 18 Augus tus, 8 en 29 September, 20 October, 10 No vember, 1 en 22 Dec. BIOSCOPEN Palace: „Happy Landing", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge". Volwassenen. Tijden 2, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blanke ballast". Boven 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Drakenzaad". Boven 18 jaar. Tij den 2 en 8 uur. Roxy: tot en met Donderdag „De kruis tochten". Boven 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. Minerva: Donderdag: „New York ont waakt", 8.15 uur. Boven 18 jaar. Woensdag 2 December Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" in ..De Grote Stilte" (ab.), 8 uur. Concertgebouw: Concert door Haarl. Po litie Kapel, 8 uur. Minerva: Johan Kaart in „Potasch en Perlemoer", 8.15 uur. Donderdag 3 December Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" in ,,De grote stilte" (ab.), 8 uur. Vis- en Vleeshal: Pasar Malam (tot en met 4 December). VB stad Haarlem Agenda vijf TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Sehotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur, Zondag van 1316 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102: „Le musée chez soi". DIVERSEN: Vis- en Vleeshal: met 4 December), Pasar Malam(tot en Advertentie BANKETBAKKERIJ tr b 111 ~~7£j rb Advertentie In het kort konden wij enige tij dl ge leden berichten, dat de afdeling Haar lem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zich in een schrijven aan, B. en W. van Haar lem gekant heeft tegen de invoering van de melksanering in Haarlem. Uit dat schrijven blijkt, dat de afdeling zich in volledige meerderheid tegen de sane ring heeft uitgesproken Tot dlit advies is men gekomen na een algemene ledenvergadering, waarin de leden hun mening te kennen konden geven. Van te voren had het bestuur zijn standpunt bepaald, dat in het kort hierop neerkwam. De huisvrouw verzet zich tegen de dwang producten van een bepaalde melkleverancier te moeten ne men. Zij maakt bezwaar tegen het vol komen uitschakelen van de concurrentie er. tegen het feit, dat men niet de pro ducten kan kiezen, die men wenst. En tenslotte werd het ongewenst geacht, dat het van die route van de melkhan delaar zal afhangen, of men vroeg of laat zijn melk krijgt. Uit de discussie kwam de vrees naar voren, dat, als de melksanering niet doorgaat, velen werkloos zullen worden en de melk minstens twee cent duurder zal worden. Mevrouw Ketelaar bracht naar voren, clat haar gebleken is, dat zeker 75% van de verbruikers in de arbeiderswijken tegen de sanering is en dat ook vele melkhandelaren deze niet willen. Anderzijds werd! weer betoogd, t Als solisten op de serie-concerten van het N. Ph. O. treden hoofdzakelijk pianisten en violisten, slechts enkele malen cellisten, op. Of dit beslist het gevolg is van het meer beperkt aantal solo-cellisten of van de smaak van het publiek, dat grotendeels pianospel bo ven al het andere stelt, is moeilijk te bepalen. Zeker is het, dat de optre dende cellisten doorgaans vooraan staande persoonlijkheden uit de mu ziekwereld zijn en hun spel toch minstens dezelfde belangstelling moet trekken als dat van pianisten. Zo trad nu de vermaarde Spaanse cellist Gaspar Cassado op, die zich sinds 1949 niet meer in Haarlem deed horen. Zijn keuze was gevallen op het soloconcert van de Italiaan Boccherini, die vooral in Spanje als cellist en com ponist van Kamermuziekwerken grote naam verwierf. Het soloconcert van Boccherini is brillant geschreven en doet behaaglijk aan. Het geeft de spelers (dat is ook een belangrijke factor) volop gelegenheid het instrument in al zijn nuances te laten horen. Het is dan ook begrijpelijk, dat Cassado, evenals elk groot solo-cellist, deze muziek op zijn repertoire heeft. Zijn groot technisch en artistiek ver mogen komen hierin duidelijk uit. Al bezit het celloconcert geen sterke in nerlijkheid (het Adagio blinkt uit), Cassado draagt het zo muzikaal voor, dat het virtuoze element voldoende ondergeschikt blijft. Dientengevolge viel in het bijzonder Cassado's toonvorming, sonoor in de lage, sereen in de hoge ligging op. Voor de melodieën in het Adagio kon men zich geen zangrijker, voor de mar kante thema's geen kernachtiger toon indenken. De beide cadenzen verras ten door mooie verwerking van the ma's en motieven. Mede verdient lof 't klankrijke spel bij dubbelgrepen. Deze lofprijzingen houden niet in, dat wij geen eerbied hebben voor de virtuoos- Cassado. Doch zoals reeds gezegd, die virtuositeit viel geenszins te veel op. Uit het solospel sprak boven alles een aristocratische geest, zo geheel pas send bij dit genre hoofse muziek. Secondeerde het orkest onder lei ding van dirigent Verhey de solist uit stekend, het gaf tevens zeer goede uit voeringen van twee Symphonieën, die in mineur van Mozart en de tweede van Brahms. Mozart's werk moge iets bewogener en diepzinniger van aard zijn dan de andere symphonieën van deze meester, men vertolkte het niet te gewichtig, zocht er geen problemen in. Brahms' werk, minder droefgeestig en somber dan menig andere compo sitie van deze „pessimistische" toon dichter, verkreeg een alleszins kleur rijke, beheerste en spanningsvolle ver klanking. Werd het solospel door het audito rium in hoge mate gewaardeerd, ook voor het orkestspel toonde men zich uitermate Voldaan. O. K. PLEIN 33 Zoals het nogal eens voorkomt, dat de vroegste aanleiding tot een uwelijk gevonden kan worden in de gezamenlijke studietijd, zo ligt het voor de hand, dat ook op de Academie voor Beeldende Kunsten, waar de ge richtheid naar hetzelfde ideaal de geesten al bindt, ook harten naar el kaar toe groeien. In een kunstenaarshuwelijk verliest de vrouw echter veelal haar tijd en actieve aandacht voor het artistieke werk, omdat het werk in haar gezin steeds meer haar tijd gaat opeisen. Hierbij worden moeilijkheden-in-aan- zet gestuit, die, naar het schijnt, zich onbelemmerd kunnen ontwikkelen wanneer man en vrouw zich beiden kunnen blijven wijden aan de kunst, Het interscholair jeugd-comité te Haarlem heeft besloten ook in dit win terseizoen de leerlingen van alle soorten van scholen voor voortgezet onderwijs van de onderscheidene richtingen In Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort in de gelegenheid te stellen blijk te geven van hun prestaties op het gebied van muziek, toneel, dans. hand werken, tekenen, fotografie enz. De ma nifestaties zullen plaats vinden in Janu ari, Februari en Maart 1954. Intussen is een folder verschenen, waarin nadere mededelingen verstrekt worden. Voor muziek kunnen zich aan melden: orkesten, koren, solisten en en sembles. Als slotnummers komen op het programma de „Klokken van Haarlem" *n het „Wilhelmus". Deze liederen wor den door alle koren gemeenschappelijk gezongen met begeleiding van het grote orgel. Voor de afdeling declamatie zijn twee leeftijdsgroepen ingesteld, namelijk tot en met 15 jaar en boven 15 jaar. Per school kunnen twee leerlingen meedoen. Aanbevolen wordt het houden van een toespraak en het verhalende humoris tische genre. Voor toneel kunnen worden opgege ven één-acters met een tijdsduur van maximaal een half uur. Voor dans gel den zowel solo- als groepdansen. Er zul- wederom voorschiftingen gemaakt wor den door daartoe bestaande commissies. De fotografie-tentoonstelling wordt in Februari gehouden. De leerlingen, die aan tekenen willen meedoen, zijn vrij in de keuze van het onderwerp, maar mogen beslist niet copiëren. Ook de groepstekeningen kunnen worden inge zonden. De werkstukken voor handen arbeid en handwerken (individueel of in groepsverband) mogen op school ver vaardigd worden. De uitvoeringen van declamatie,, dans en toneel zijn vastgesteld op Woensdag 27 Januari om acht uur en Woensdag 3 Februari om twee uur ln de Stads schouwburg. De uitvoeringen van mu ziek op Vrydag 12 Februari om acht uur en Woensdag 17 Februari om acht uur in de Gem. Concertzaal. De tentoonstel lingen van handenarbeid, tekenen etc. worden gehouden in het Huis van Looy van Zaterdag 20 Februari tot en met Zondag 7 Maart. in het geval dat hun artistieke inzich ten zich niet parallel ontwikkelen. Jaap Luttge en Ans Deetman, des tijds beiden leerlingen van de Amster damse Academie, zijn als schilderend echtpaar het leven ingegaan, hebben in de dertiger jaren gewoond in Italië en in de Pyreneeën, en trekken er he den ten dage nog samen op uit om te schilderen en te schetsen langs de Zuiderzee of in de polder. Zij schil deren hun portretten, stillevens, bloemstukken en interieurs elk op de eigen ezel in het atelier. Zij houden hier deze maand een tentoonstelling van hun werk, dat gemoedelijk door elkaar heen gehangen is, waardoor het echter soms moeilijk is om uit te ma ken, wat van wie is. Voor de gewone bezoeker moge dat niet zo heel be langrijk zijn; voor ons, van wie ver wacht wordt, dat we beroepshalve ob serveren, ligt dat evenwel anders. Uit het voorafgaande lijkt reeds, dat de tragiek van het kunstenaarshuwelijk hen met rust gelaten heeft, en, hoewel zij menselijk en artistiek een harmo nieus paar vormen, dat hoe kan het anders beider ervaringen op merkt en eikaars werk beïnvloedt, zijn er toch duidelijke verschillen aan te wijzen gebleven, als men het werk in gedachten sorteert volgens de signa tuur en onderwerpen van de betere helft vergelijkt met soortgelijke van de andere helft. Hieruit blijkt dan weer, dat, al slui ten geen van beiden nauwelijks enig schildersobject buiten hun aandacht, de persoonlijke aanleg niet is genivel leerd en ieders kwaliteit op verschil lend terrein liggen. Dit behoud van individualiteit, dat een verdienste genoemd mag worden, ware beter geaccentueerd geweest door de keuze van het geëxposeerde werk bewust te richten naar de terrei nen, waar de echtelieden elkaar niet doubleren. Voor mevr. LuttgeDeetman zijn dit: het opgedragen portret, waarvoor ze steeds een andere, boeiende regie weet te vinden, het stilleven en het bloem stuk. In deze objecten gelden intimi teit en aandacht voor het detail als typische vrouwelijke factoren in het schilderij. Hierbij wordt de Am sterdamse Joffers hebben dit voldoen de aangetoond een kloeke en grote behandeling niet uitgesloten. In de opbouw en de afstemming der kleuren getuigt mevr. Luttge Van een bewon derenswaardige gevoeligheid. Jaap Luttge kennen we als een sterk figuurschilder, die zijn types raak neer zet. Zijn compositieschetsen, meestal uit, of geïnspireerd op de Ita liaanse periode, vertonen monumen tale kwaliteiten. De landschappen in houtskool, met hun sterk-plastische werking, kennen we nog van zijn ex- posiite bij Leffelaar. De aquarellen zijn rijk van kleur en decoratief en door dacht van behandeling. Een bewonde renswaardige kant aan zijn bezighe den, hoewel bij zijn mate van beheer sing van het materiaal niet verwon derlijk, wordt gevormd door het gra fische werk. Het zijn voornamelijk et sen van een zeer gave techniek, die geen moeilijkheden uit de weg gaat en waarin een vaardig en fraai hand schrift te zien is. Het plezierige van het zien van dit werk ligt voor een deel in de omstandigheden der expo sitie, die in het eigen huis, Valerius- straat 250 te Amsterdam, is ingericht. L. T. dat men de sanering moet zien als een nationaal probleem, besparing van na tionaal inkomen en arbeidskrachten. Voorts dat de vertrouwenscommissie rechtspositie zal moeten hebben, wil haar sanctie enige waarde hebben. Mevrouw Scheltema zette uiteen, waarom de raad! indertijd gemeend heeft zijn goedkeuring te moeten onthouden aan de sanering. Als huisvrouw was haar standpunt, dat de concurrentie door de sanering verekvijnt en er een groot ge vaar bestaat, dat de klantenbinding op andere artikelen zal overgaan. Tenslotte werd er opgemerkt, dat er zeker iets geólaan moet worden om tot een economische bezorging van de melk te komen, maar dJan niet eenzijdig voor geschreven. Met elkaar zou een nieuw plan kunnen worden ontworpen. Una niem bleek men tegen de melksanering zoals deze thans wordt voorgeschreven. In het schrijven aan B. en W. werd daarom wel de opmerking gemaakt, dat de aftiteling haar medewerking kan ver lenen aan een vrijwillige samenwerking met het doel tot een efficiënter bezor gingssysteem te komen. Bij de Katholieke Vrouwenbeweging is men nog niet geheel klaar. Verwacht mag worden, dat nog deze maand een advies aan B en W. zal worden gegeven. De politie heeft gisteravond de 33- jarige los-werkman G. H. aangehouden, die door een agent van de bedrijfspoli- tie van de N.V. Joh. Enschedé en Zn. op heterdaad betrapt werd bij het weg halen van 7 platen triplex van een in aanbouw zijnd werk aan de Bakenesser- gracht. G. H. is, nadat hij bekend had, ingesloten. Toen de 14-jarige W. S. gistermiddag over het hek van de speeltuin aan de Keystraat wilde springen, bleef hij met zijn schoen aan het prikkeldraad ha ken. De knaap viel en brak zijn linker pols. Nadat de Ongevallendienst ter plaatse eerste hulp had verleend, is de jongen met een politieauto naar de Mariastichting overgebracht. De heer Th. J. Zomer, Laurierstraat 22 te Haarlem, herdenkt morgen de dag waarop hij een kwarteeuw als tuinman in dienst is van de gemeente Bloemen daal. Twee van zijn zoens werken even eens in de gemeentelijke plantsoenen. De heer Zomer is vroeger voorzitter en secretaris geweest van St. Paulus, de R.K. Bond van Overheidspersoneel. Mo menteel bekleedt zijn oudste zoon deze functies. De raad der gemeente Zandvoort kwam Dinsdagavond in vergadering bij een onder voorzitterschap van Fenema. De vergadering werd geopend met een gelukwens van de voorzitter tot weth. v. d. Werff (C.H.) die binnenkort zijn zilveren huwleijksfeest viert. De behan deling van het ambtenaren-reglement begon dichterlijk: mr. Porrenga (PvdA) had in Sinterklaasstemming in versvorm een aantal opmerkingen ver vat. De heer Siegers (KVP) maakte be zwaar tegen de bepaling welke de be noeming van het personeel met uitzon dering van de hoofden van dienst aan de raad ontneemt en aan B. en W. op draagt. Weth. v. d. Werff had geen be zwaar tegen 't voorstel-Slegers, dat met algemene stemmen werd aanvaard. De heer Tates (WD) wilde niet een maxi mum, maar een minimum werktijd be paald zien en wel 39 uur per week. In andere gemeenten werken de ambtena ren 39-41 uur.De heer Siegers (KVP) steunde dit voorstel. Het voorstel-Tates werd met 7-8 stemmen verworpen. Mevr. Mol (PvdA) noemde de bepa lingen betreffende de gehuwde ambte nares in strijd met de waardigheid van de vrouw. Zij stelde voor te schrappen de bepaling waarbij met de vrouw die in het huwelijk treedt wordt gelijk ge steld de vrouw die in concibunaat leeft. De voorzitter was het daarmee eens. Men moet z.i. niet treden in de beoorde ling van de persoonlijke levenswijze van personen men kan daar wettelijke voor schriften niet op baseren. De heer Tates (VVD) maakte (nadat het voorstel- Mol met algemene stemmen was aan vaard) nog bezwaar, want de gehuwde vrouw wordt nu ontslagen en de vrouw die in concibunaat leeft., niet. De heer Gosen (AR) was tegen het tewerkstel len van gehuwde vrouwen. De hr. Lin deman (KVP) mgende dat de gehuwde vrouw in haar gezin thuis behoort. Hij had tegen de facultatieve ontslag-bepa ling geen bezwaar, als deze werd aan gevuld met de bepaling „in uitzonderlij ke gevallen". Dit werd met algemene stemmen aanvaard. De aanschaffing van de mobilofoon Advertentie Een enorme sortering NORMAAL- en LANGSPEELPLATEN, zowel klassiek als populair, vindt U bij F. P. J. SPEE Uitsluitend de beste merken. Betaling kan geregeld worden. Wel zelden hebben wij bij gelegenheid van een soort muziekconcours, een dus danige ongedwongen sfeer gezien, als dit het geval was bij de plaatselijke eind ronde van de pianowedstrijd, die zoals bekend is georganiseerd werd door de Nederlandse Bond van Piano- en Orgel handelaren. het geval was. In het gebouw St. Bavo vond gisteravond het overigens vredige treffen plaats tussen de 20 uit verkorenen, met als doel 3 afgevaardig den naar de landelijke ontmoeting in Hilversum, de vermoedelijke eindstrijd plaats. te sturen. In een stimulerend openingswoord belichtte de heer Gold- schmeding nogmaals doel en aanleiding van deze wedstrijd, waarbij hij duide lijk uit liet komen, dat hierbij niet de nadruk op het wedstrijdkarakter moest gelegd wörden Intussen bleek dat dit, het zij toegegeven, enigszins gevaarlijke kantje, door de sfeer van deze avond ook volkomen gelogenstraft werd. Bij Advertentie BARTELJORISSTR 24 HAARLEM TEL 20420 Ongecorrigeerd deze kinderen bestond niet die rivaliteit waaraan men gauw denkt bij een wed strijd. Het was één en al ongedwongen heid van kinderlijke aard. waarbij ten slotte drie der beste gekozen werden om Haarlem te gaan vertegenwoordigen in Hilversum. Over de prestaties kunnen wij enthou siast zijn. Bij een demonstratie van zulke uitstekende muzikale eigenschappen der jeugd, van 6 tot 13 jaar, kan men niet anders dan verheugd zijn. Menige opge- pronkte muziekuitvoering van grote men sen. had zich hier deze avond een voor beeld kunnen laten stellen aan zuiver heid van intenties. Dit kind zijn met de kinderen heeft ons meer voldoening ge schonken dan vele concerten, met ani- mositeiten veelal van andere aard. Met welk een eerlijkheid van instel ling kwamen de uitgevoerde werkjes tot ons. Bij de één muzikaal-technisch wat meer volmaakt dan bij de andere, maar ongetwijfeld bij alle twintig van meer dan ruim voldoende tot uitstekend ge halte. Zelfs de jongste podium-beklim- mer, Josje Frencken (6% jaar oud) met drie maanden les. demonstreerde op voorbeeldige wijze wat een kinderziel in een eenvoudig walsje aan muzikale ge voelens vermag te leggen Moet er een kleine opmerking gemaakt worden, dan is dit aan het adres van de paedagoog. die sommige kinderen, met overigens zeer goede aanleg, verkeerde stukken als transcripties, laat spelen. De verantwoordelijkheid in deze is groter dan men op het eerste gezicht zou den ken. Dat de jury, bestaande uit mej. Bertje Da velaar, de heer Peter Zwaanswijk en ondergetekende, tenslotte bij de eind uitslag, alle voorspellingen ten spijt, het toch nog gemakkelijk had, was te danken aan het feit dat de drie uit verkorenen zonder twijfel de beste muzi kale prestaties van de avond op ondub belzinnige wijze manifesteerden. Rineke Cornelissen speelde „Für Elise" van Beethoven intens muzikaal, tech nisch gaaf en met een uitstekend tou cher. Harry Vooren leverde een unieke prestatie door met een studietijd van Ui iaar, Chopin's Nocturne zeer treffend weer te geven. Han de Vries toonde uit gesproken pianistische eigenschappen te bezitten in Mozart's A dur Sonate met vsristicSa Toen tenslotte de heer Goldschmeding alle 20 executanten op het podium liet komen, om in de vorm van e§n boek 1 een beloning in ontvangst te nemen, was dit een prachtige erkenning voor het vele moois door ieder van hen ge schonken. Zo is dit een avond geworaen waaraan velen, groot en klein, met in tens genoegen terug zullen denken. JAN LAARVELD. Gisteravond is een ongeval gebeurd met de spoorbomen aan de Kleverlaan. Om half tien passeerde een trein zodat de bomen uiteraard gesloten waren. Toen zij daarna omhoog gingen en reeds anderhalve meter van de grond waren geweken, wilde de 32-jarige wielrijd- ster A. A. v. E. uit Bloemendaal er vast onderdoor rijden. Op datzelfde ogenblik kreeg de overwegwachter bericht dat uit de richting Haarlem een trein na derde en hij liet onmiddellijk de bomen weer neer. De dame werd door de boom getroffen en liep eên snijwond aan het voorhoofd op. Door een passerende ma rine-officier werd zij naar het Marine hospitaal vervoerd, vanwaar zij, na ver bonden te zijn, naar huis kon terug keren. Naar de schuldvraag wordt nog een onderzoek ingesteld. voor de politie werd door de heer Di mer (PvdA) toegejuicht. De demonstra tie van de mobilofoon der Bloemenaa - se politie had spr. van het nut ove- tuigd, vooral bij ongevallen e.d. De ne Lindeman (KVP) onderstreepte dit Be toog. De heer Slagveld (Pl-B.) meen.ot dat de financiën de aanschaffing nie toelaten, spr. was evenals de heer we- ber (AZB) niet van het nut van deze apparatuur overtuigd. Het voorstel wera met 11-4 stemmen aanvaard. Een breedvoerige discussie ontstond voor het voorstel tot herbouw van h „Zuiderbad". De heer Weber (A:ZB» maakte bezwaren tegen de financiei opzet; spr. vreesde weer grote tekorten. Hij was voor een badinrichting waar tegen een restaurant. De heer Tates (VVD) meende dat Zandvoort moet zor gen voor de outillage, noodzakelijk voo een bepaalde categorie van bezoekers. Vooral nu paviljoen „Kiefer" verdwijn» was z.i. het restaurant van het Zuider bad dubbel nodig. Ir. van Kuijk (PvdA» was warm voorstander van het voorsten Spr. bracht hulde voor het gunstig re" sultaat van de onderhandelingen^ me» het Riik. Als men met zulke grote finan ciële faciliteiten niet tot een rendabele exploitatie kan komen, wanneer dan wel? Spr. had vertrouwen in de renda biliteit; de secretaris van „Bedrijfs- horeca" gaf een gunstig advies. De heer Lindeman (KVP) vond het hoog tijd dat Zandvoort tenminste één goed geoutil leerde badinrichting krijgt. De ménsen van de provisorische inrichting ,.Bad- Zuid" deden hun best. maar dit kan °P de duur niet voldoende zijn. Spr. weidde uitvoerige beschouwin gen aan de financiële opzet, die spr. kon onderschrijven. Zo wordt de oude schuld van f 30.000 weer ingecalcu leerd. Ten slotte krijgt de gemeente 'n object, dat ruim f 400.000 kost voor ruim f 50.000 in handen. Er is nu een gunstig advies over de exploitatiemo gelijkheid van het restaurant, maar spr. had graag o.ok een richtlijn ge zien voor de pacht van het badbediïj* Maar al zou er 'n klein verlies voor de gemeente blijven: het algemeen ge meentebelang, met de herbouw ge moeid, maakt dit offer verantwoord. De heer Slagveld (Pl.B.) noemde het resultaat, dat in Den Haag bereikt is, minder goed; het is een schijnresultaat. Jaarlijks zal de gemeente er z.i. een be langrijk bedrag bij moeten leggen. Er komt nog een rekening van f 40.000, van prof. Zwiers voor oude, niet doorgega ne plannen, Spr. vreesde ook parkeer- moeilijkheden op de Boulevard, vóór de badinrichting. De heer Gosen (AR) zou het dwaas vinden als men de kans op de grote rijksbijdrage zou laten voorbij gaan. De heer Koning (AZBï was te genstander, ook omdat er op het strand meer buiten dan in de baden wordt ge baad. Wejth. v. d. Werff (CH) was van te genstander. voorstander geworden. Hij bracht hulde aan de heer Lindeman voor zijn helder betoog waaraan spr. niets had toe te voegen. Weth. Kerkman (PvdA) betoogde dat men zich n;et mocht blind staren op de „claim" die de gemeente in de oorlogsjaren gekre gen heft ad. f. 90.000. Deze komt te vervallen, omdat voor de gemeente een speciale wet geldt en op die grond kriigt de gemeente nu een grote finan ciële steun van het Riik. Spr. was er van overtuigd dat de huursommen van res- tan ant en badinrichting de explo'tatie- lasten ad. f 12.000 zullen overtreffen. Ir. van Kuijk (PvdA) was het een behoefte lof te brengen aan de heer Lindeman voor zijn uitvoerige uiteen zetting en warme verdediging van dit voorstel, temeer omdat in de raad de laatste tijd- zulke tegenstellingen tot u'ting kwamen. De heer Sle^-rs (KVP) twijfelde aan de veronderstelling van de heer Slag veld. dat er nog een rekening van f 40.000 van nroé Zwiers zal. komen. Dat kan nooit zo'n hoog bedrag zön. Sór. zou liever met zo'n grote glaswand in het restaurant zien. maar dat is een de- tailbezwaar wat geen doorslaggevende betekenis beeft. Met 72-.? stemmen werd tot herbouw van het „Zuiderbad" besloten. De woningbouwvereniging ..Eendracht maakt maeM" kwam nog ter snrake bij een voorstel omtrent het beb°er der gemeentewoningon door olie vereniging, fnnferm h»» voorstel-Tates (VVD) stel den R. en W. voor. hier geen voorkeur voor leden toe te passen De heer Tates wilde dit in de onroen van gegadigden uitdrnkkdiik vermelden. De voorzitter achtte cüt overbedBe beren Siegers en T,indeman (KVP1 steunden de ge dachte van de heer Tates. Het voorstel werd met algemene stemmen aanvaardt Bii de rondvraag kwam de heer Sie gers (KVP) terug op een incident tij dens de vorige vergadering: de heer Porrenga (PvdAl deed teen een voorstel van orde om de heer Tates (VVD) te beletten voor de dferde maal het woord te voeren over een onderwern. Dit voor stel had toen door twee leden moeten worden ondersteund. Het reglement van orde is niet toegepast. De voorzitter badf toen gemeend dat het een eenvoudige stemming was over het al dan niet voor een derde maal het woord verlenen. De heer Porrenga is toen dvnaTmsch on'e- trer'hn. al zou snreker het niet toeiul- ehen dat men op de regel geen uitzon dering toeliet. Het Comité voor Stille Armen te Heemstede heeft sedert de vorige op gave de volgende bijdragen ontvangen; G. S. f 2,50; B. f 2,50; mej. W, d. V. f 2; L. H. C. f 2,50; G. M. L.-M. f 2,50; A. F. B. f 2,50; mevr. L. D.-J. f 5; mevr. J. L. Ph. H. H. v. Z.-d. 1. F. S. f 2,50; L. v. L., S. v. L. f 10; mevr. wed. dr. H. L. O.-R. f 5; J. R. f 5; mevr. I. D.-D. f 2,50; A. M. f 5; mevr H. P. D. f 2,50; mevr. E. C. J. D. f 5; mevr. J. f 5; M. M. f 2,50; Handwerkfonds f 5; mr. A. G. A. v. R- f 10; H. L. B.-B. f 50; A. W. M. S. f 2,50; J. C. v. d. B. f 3,50; mevr. S. v. S. f 10; J. D. B. f 5; Coppy f 10; J. H. P; f 25; D- v. W. f 25. Totaal f 165,50, zodat nu i* ontvangen f 776,06. (Niet olficifiJ'» Koerseni Vorig Opening slot 2/12 S& Ned 1953 101% Neo 1953 103 -fs ai Neuerl L94& 99h ii pCt Ned 1950 99 J-3% Nederland 1947 99rV i Ned 62-64 Del.-iac. 100 Lnschr (irth 46 3 pCt 98% Ned. Handel Mil cert 167 a.K.U. 183% Van Berkele Fatent 119 'alvè-Delft eert 134 /an Gelder 178% Non Hoogovens eert 167% nitevei eert 228% »ed Kabel 222 'hilips 194 A»n Petroleum 344% Amsterdam Hub bei 933i Holl Amerika .un 144 in N Stoom d M 137% sen Sc.heepv Unie 135% H.V.A 114% Deli Mljcert. 100 U 101 99 b 184 22854 19314 344'a 92 H 138 137# 11652 99(2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2