TELEVISIENOTA komt tegemoet aan verlangens N.T.S. Zoals vastgelegd in verslag van haar werkzaamheden dtfÖDS Tegen stroper opnieuw negen maanden geëist wegens meineed Fries en Groninger groter dan Brabander en Limburger 4711 - Geschenken Prinsessen-kalender 1954 Proclamatie kan feitelijke toestand niet veranderen P.T.T.-RAAD VOOR ADVIES EN VOORLICHTING Tussen neus en lippen Fabrieksbrand Tiel Toneelcongres in Amsterdam y> JP Australië niet Nachtmis bij begin Mariale jaar verontrust Prêtres-ouvriers van practisch nut \ti// SIGAREN utizOndellijk qmd... ^Met Sint-Nico laas WOENSDAG 2 DECEMBER 1953 PAGINA 3 De fatale gevolgen van het horen van twee verdachten als getuige onder ede tegen êlkaar EAU DE COLOGNE Zoals in alle voorafgaande jaren behoren ook nu de blauw-gouden kostbaarheden van het Huis "4711" tot de geschenken, die altijd welkom zijn. 4711 Echte Eau de Cologne - in fraaie geschenkverpakkingen. 4711 Frozoclone - Eau de Cologne in vaste vorm. 4711 „Tosca" Parfum, Eau de Cologne, Poeder voor het hoogtepunt van de feestavond. Kindje doodgereden d\m\) assador of Good Will to 87 Countries Indon. plannen inzake N.-Guinea H. Vader vraagt gebed voor drie intenties Kardinaal Feltin: Amsterdammers veroor deeld wegens diefstal Indonesisch bureau voor W.-Nieuw-Guinea FATIMA-LOTERIJ EEN SUCCES Hoofdprijzen naar Rotterdam Wetsontwerp ingediend Geen rente op lage spaarbankboekjes (Van onze speciale verslaggever) Luttele tijd vóór de thans verschenen ministeriële televisienota is het, door het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting samengestelde, korte Verslag van de verrichtingen van de N.T.S. gedurende de experimentele Periode gepubliceerd. De daarin geplaatste opmerking, dat een spoedige Parlementaire behandeling van de beslissing betreffende de televisie nog niet in het verschiet is, is zodoende door de feiten achterhaald, want de Tweede Kamer zal, zoals we gisteren nog in een deel van onze oplaag kon den melden, reeds 14 December de televisienota in behandeilng nemen, Waartoe de Kamer bij uitzondering op Maandag zal bijeenkomen. Voor het overige geeft het verslag, dat o.a. een volledig overzicht biedt van de uit zendingen, die gedurende de experimentele periode „de lucht ingingen", alle aanleiding te veronderstellen, dat de thans door minister Cals gedane Voorstellen in grote lijnen de instemming van de Nederlandse Televisie Stichting hebben. Dinsdagmorgen omstreeks twaalf uur }s voor de tweede maal in drie weken wand uitgebroken in de metaoalwaren- tabriek van Kuz en Co te Tiel. De scha de was nu veel groter dan de vorige keer, daar enige fabrieksetages van het gebouw aan de Binnenweg geheel uit brandden. De Tielse brandweer, geassis teerd door enige fabrieksbrandweren, bestreden het vuur met vele stralen. Omstreeks kwart over twaalf was de toestand zeer critiek. Het liet zich aan zien, dat men de eigenlijke fabriek niet kon behouden Door de vlammen krach tig aan te pakken, slaagde men er ech ter in, de bedrijfsruimte te behouden, hoewel er grote waterschade ontstond. De schade loopt in de tienduizenden. We lezen in de slotconclusies van het verslag immers: „Overal in de wereld is de televisie toevertrouwd aan hen, die ook met de zorg voor de radioprogram ma's zijn belast. Het lag en ligt in de lijn, dat in Nederland dezelfde weg werd en wordt bewandeld. Wij zouden zelfs willen zeggen: juist in Nederland. Om dat wij in ons land het voorrecht hebben te beschikken over radio- en televisie organisaties, die hun wortels hebben in de grote geestelijke en maatschappelijke stromingen in ons volk en waarvan de doelstellingen de garantie bieden, dat zij een open oog zullen hebben voor de geestelijke en culturele aspecten der televisie." De vraag „Bevatten de tele visieprogramma's nog te weinig princi piële stof" wordt dan met „Stellig" be antwoord, want, zo luidt het verder, „Wij hebben ons steeds voor ogen ge houden, dat het gering aantal zenduren ons grote beperkingen oplegde in de Advertentie De mogelijk fatale gevolgen van het horen van twee verdachten als getuigen °nder ede tegen elkaar is vanmiddag ter discussie gekomen op een zitting van bet Amsterdams gerechtshof. Terecht stond de 45-jarige watergas- maker A. L. V. uit Apiersfoort, die sa men met de 36-jarige los-werkman H- y.' d. K., eveneens uit Amersfoort, in ■November van het vorig jaar wegens Stroperij in Utrecht terecht had moeten Staan. Als verdachten ontkenden beiden de strikken te hebben gezien of aange raakt, toen zij nu twee jaar geleden werden ontdekt door een jachtopziener, die bij de door hem aangetroffen strik ken óp de heide bij de schietbanen te Soest 's morgens vroeg op de loer had gelegen. Daarna werden beiden afzonderlijk in eikaars strafzaken als getuigen gehoord. Nadat v. d. K. de eed had afgelegd en hem gevraagd werd of hij op de be wuste morgen samen met V. op de hei de de strikken weer had gesteld, die tevoren door de jachtopziener waren ontsteld, schrok hij blijkbaar terug voor de gevolgen van een meineed en trok' de verklaring, die hij als verdachte had Onder het motto „Ons Toneel en Wy Nederlanders" organiseren de Ne derlandse Vereniging van Schouwburg directies, het Nederlands Theatercen trum en de toneelgezelschappen op Dinsdag 15 December een congres in Krasnapolsky, Warmoesstraat, Amster dam. De organisatoren willen met dit congres trachten de Nederlandse toneel- •peelkunst dichter b(j de bevolking te brengen. Zij zijn er namelijk van overtuigd on wij delen die overtuiging met hen dat verheugend goed toneel wordt ge speeld; zeer veel Nederlanders waarde- *en dat ook, maar er zijn nog heel veel ®nderen, die er nooit mee in aanraking komen. Op het congres wil men nu na- kaan, hoe men die anderen met de kunst Jb het algemeen en met de toneelspeel- £Unst in het bijzonder in contact kan örengen. w Als sprekers zijn uitgenodigd prof. dr. rf. Asselbergs (Anton van Duinkerken). ?lr- A. de Roos, wethouder voor de kunstzaken te Amsterdam. Paul de jzies, lid van een vakorganisatie, en Wr- H. Waage, bestuurslid van de Ned. vereniging van Schouwburgdirecties. Het congres begint 's morgens om half In de ochtenduren voeren de vier ^Prekers het woord, 's Middags na de Unch volgt de discussie. De bijeenkomst ®tndigt om vier uur. afgelegd in zijn eigen zaak, in. Hij be kende, en vertelde tevens, dat V. pre cies hetzelfde had gedaan. V. bleef echter ontkennen en hield vol, dat hij met v. d. K. op weg was naar een werkmanskeet op het terrein om gereedschap te halen. Toen hij op zijn beurt als getuige onder ede werd ge hoord tegen v. d. K. bleef hij dit vol houden Dit leidde er toe, dat tegen hem een vervolging wegens meipeed werd inge steld. In October j.l. legde de Utrechtse rechtbank hem hiervoor negen maanden op. Gistermiddag bleef V. in hoger beroep ontkennen. President: „Je maat heeft immers al les toegegeven?" Verdachte: „Het is een leugen." De jachtopziener die hem had gesnapt, vertelde: „Ik ontdekte de strikken Vrij dagsavonds en ik ontstelde ze, opdat er volgende morgen ging ik al om vier uur posten. Twee uur later zag ik eerst een jager, die de strikken, net als ik, de vorige dag ook al had gezien en eveneèns kwam kijken, wie er stroopte. Samen hebben we een uur lang op de loer gelegen met een kijker. Kort na 'twee uur zagen we V. en v. d. K. aan komen. Ze bukten zich bij de strikken, die aan een afrastering vastzaten en kwamen onbewust steeds dichter bij ons en spraken ons aan. Ik noteerde hun namen en liep naar de strikken. Die waren toen voor het grootste deel weer op vangst afgesteld." „Wij hadden dè strikken een dag te voren gesteld," vertelde als volgende getuige v. d. K. zelf, die voor deze over treding het vorig jaar tot een geldboete van 30.is veroordeeld. „We waren die morgen inderdaad bezig ze weer te stellen, toen we zagen, dat iemand ze los had gemaakt." President: „Had u wel meer gestroopt?" Getuige: „Nee." President: „Hoe kon u dan strikken zetten? Dat kan je toch zo maar niet?" De getuige bleef het antwoord schul dig. Verdachte: „Het is niet waar, presi dent. Ik had de strikken alleen gezet, maar minstens vier dagen eerder al." De procureur-generaal eiste vervol gens bevestiging van het vonnis: negen maanden wegens meineed. Tijdens het pleidooi kwam het tussen de president, mr. W. C. Vos, en de raads man, mr. F. P. van Ravenswaay, tot de reeds genoemde discussie over het ho ren van twee verdachten tegen elkaar als getuigen. „Een man, die samen met een ander stroperij ontkent, doch dan even later als getuige opnieuw onder, vraagd wordt, kan er zich licht toe la ten verleiden dit vol te houden, ook al is het niet waar. Want hij doet zich zelf als verdachte de das om, indien hij als getuige de waarheid spreekt," zo zeide de raadsman. „Er komt nog bij, dat het voor iemand, die eerst tegen beter we ten in nee heeft gezegd, een hele zelf overwinning moet zijn om even later toe te geven, dat hij ja had moeten zeg gen." Het Hof zal op 15 December a.s. uit spraak doen. «e?6'" 's me* de lengte van ons volk de rne.rkwaardig iets. Niet alleen dat Heemtmi^^e^e ien§te van ons v°lk toe- ren w, maar wij kunnen zelfs constate- gemirfi ,1E;dere provincie ook haar eigen tenmin t lengte schijnt te bezitten, gemidri uj als WÜ 20 eens nagaan hoe de cruten r ien£te van de gekeurde,re- juiste i ?t' Van iedere recruut is de doet ™aamslengte gemeten en dat en al sinds tientallen jaren. delde i ft na§egaan hoe de gemid- ten js gte van de gekeurde recru- 'Vvaarii'itVeI^eeld naar de provincies komct Z1j afkomstig zijn. De uit- 1nerki.TanJ. eze Indeling was des te ?er omdat bleek dat niet la Wat ?vi,nci„e aan de andere gelijk betreft de gemiddelde lengte. Zelfs blijkt duidelijk dat het verschil in gemiddelde lengte niet eens zo erg willekeurig over de diverse pro vincies is verdeeld. De recruten die uit het Noorden van ons land af komstig zijn, zijn veel langer dan zij uit het Zuiden van het land. Fries land en Groningen staan aan de spits met een gemiddelde lengte van resp. 176,01 cm en 175,42 cm. Brabant en Limburg staan met hun gemiddelde lengte op de onderste plaats. Noord-Brabant met 171,82 cm en Limburg met 171,40 cm. In Lim burg wonen dus klaarblijkelijk de kleinste mensen. Tussen onze Noordelijke en Zuidelijke provincies in bewegen zich onze andere provincies, maar niet een is gelijk aan de ander. keuze van principieel getinte program ma's. Wij meenden aldus ook te hande len in de geest van de regering, die ons had gevraagd gedurende het experimen tele bestel een zo groot mogelijk deel der programma's voor ieder aanvaard baar te doen zijn". „Als er thans stemmen opgaan", zo vervolgt het verslag van de N.T.S., die daaruit het bewijs willen putten, dat wij' geen stof voor zulke principiële pro gramma's zouden hebben en dat er dus best één algemeen televisieprogramma zou kunnen komen, dan wijzen wij die stemmen af. Wij zijn van mening, dat ook in de televisie de omroepverenigin gen de programmaverzorgende instan ties moeten zijn, die de mogelijkheid moet worden geboden ook de televisie te doordringen van de geestelijke en culturele waarden, die zij geroepen zijn uit te dragen. Dat een zo efficiënt moge lijke vorm van samenwerking tussen de omroepverenigingen moet worden ge vonden is daarbjj vanzelfsprekend", aldus besluit het bestuur van de Neder landse Televisie Stichting zijn versla»;. De nota van minister Cals kan dus voor de N.T.S. niet anders dan bevredi gend zijn, althans in dit opzicht, waar het daarin heet, dat naar het oordeel van de regering „de omroeporganisaties inderdaad de aangewezen instellingen zijn om de programma-verzorging van de beeldomroep onder zekere voorwaar den in handen te nemen". Hieruit vloeit voort, dat het niet moeilijk is vast te stellen, hoe de N.T.S. over het advies van de Televisieraad, die in meerder heid een meer centraal stelsel voorstaat, denkt. Hoewel niet direct ter zake doen de is het niet ondienstig te vermelden wat er in het meergenoemde verslag van de N.T.S. over dit lichaam wordt gezegd: „De omroepverenigingen namen het standpunt in, dat het niet gewenst was dat vertegenwoordigers der omroep- verenigingen in de Televisieraad zitting zouden hebben. Toen niettemin de mi nister het noodzakelijk achtte, dat ver tegenwoordigers van de omroepvereni gingen (zij het dan als persoon) aan het werk van de Televisieraad deelnamen, hebben de omroepverenigingen zlch daar noodgedwongen bij neergelegd. Over de arbeid van de Televisieraad kan uiteraard in dit verslag mets worden gemeld. Aan de leden van de Televisieraad immers is geheimhou ding opgelegd'. Dit sluit echter me uit, dat hier als oordeel mag worden gegeven dat de samenstelling van de Televisieraad (vele ambtelijke leden die soms slechts zijdelings met de televisie te maken hebben en verte genwoordigers van dikwijls tegenge stelde belangen) alsmede de omvang van dit lichaam (zes-en-twintig leden) naar ons oordeel niet erg gelukkig kan zijn", aldus het bestuur van de N.T.S. Wat het oordeel van de omroepver enigingen over de televisienota betreft; desgevraagd deelde prof. dr. J. B Hors O.P. ons als voorzitter van de Katholie ke Radio Omroep mede dat hij een groot gevaar ziet in het algemeen pro gramma. Het dagelijks bestuur van de VPRO daarentegen is weliswaar van oordeel dat de geestelijke en maatschappelijke stromingen in ons volk, zoals die in de omroepverenigingen tot uiting komen, ook in de televisieprogramma's gestalte moeten vinden, maar meent anderzijds dat een belangrijk deel van de televisie- uitzendingen een algemeen Nederlands karakter moet dragen en dat deze uit zendingen voorbereid zouden moeten worden door een afzonderlijk program maorgaan met een algemeen Nederland se signatuur. De heer J- W. Rengelink deelde ons als secretaris van de VARA mee dat naar zijn mening de oplossing door de minister in de nota vastgelegd een zeer juiste is. De nota is overigens, aldus de heer Rengelink, nog weinig concreet, meer een algemene beginselverklaring. Namens de AVRO tenslotte zei de heer D. Repko ons dat deze omroepver eniging liever eerst in een voltallige bestuursvergadering haar standpunt be paalt. Advertentie KOLNI5CH ECOIn lijltUIW) &L0CKt*6ASSf Sïiu; KOLNI SCH Eau de Cologne XParfumerie Fabrik GLOCKENGASSEN?47H COLOGNEon RHINE SOllD EAU 01 CObOGH' (Van onze correspondent) In het drukke verkeer op de Haagdijk te Breda is mevrouw van B. uit deze stad gistermiddag de macht over het stuur van haar fiets kwijtgeraakt met ernstige gevolgen. Zij vervoerde twee kinderen op het rijwiel, een kindje van twee en twintig maanden voorop en een kind van vier jaar achterop. Toen zij ergens van schrok kwam zij ten val. Dit geschiedde juist op het moment, dat zij een stadsbus passeerde. Zij viel tegen de bus. Het kindje van twee en twintig maanden viel met het hoofdje op de straat. Na overbrenging naar het Diaconessen ziekenhuis is het overleden aan de gevolgen. De moeder en het an dere kind bleven ongedeerd. De vrouw heeft een schok gekregen. Advertentie iM WILMERINK MULLER Teneinde de opening en de sluiting van het Mariale-jaar de grootst mogelijke plechtigheid te verlenen, heeft de H. Vader in een decreet van de H. Congregatie der Sacramenten de bisschoppen over de ge hele wereld gemachtigd toestemming te ge ven voor het opdragen van een H. Mis, een half uur na middernacht in de nacht van 7 op 8 December zowel dit jaar als in 1954. Deze H. Mis mag in alle kerken en ka pellen (niet in particuliere kapellen), voor al in de kerken van Maria-bedevaartplaat- sen of in kerken toegewijd aan O. L. Vrouw, worden opgedragen, echter onder voorwaarde, dat minstens twee uren lang, de tijd van de H. Mis daarbij inbegrepen, tot Maria wordt gebeden voor de intenties, die de H. Vader heeft aangegeven in zijn encycliek Fulgens Corona van 26 Septem ber j.l. De intenties, die de H. Vader bij die gelegenheid heeft aangegeven zijn o.m. een oprecht Christelijke levenswandel van alle gelovigen, een reine jeugd, een gezond en vroom gezinsleven, en verder de bij stand van Maria voor de gevangenen, de vervolgden, de zieken, de ouden van dagen, de vluchtelingen en de hongerigen. De reeds aangekondigde plannen voor een reusachtige deelneming van de kin deren van Rome aan de openingsplechtig heid in de Maria Maggiore, zullen mis schien moeten vervallen, omdat de laat ste dagen het aantal diphterie-gevallen en andere besmettingsziekten in Rome aan zienlijk is toegenomen. Ofschoon nog geen beslissing is genomen houdt men toch ern stig met de mogelijkheid rekening. 55 55 rie prinsessen verlaten dagelijks haar huis om naar school te gaan, zoals duizenden andere Nederlandse kinderen. Maar onder die duizenden schoolgaande jongens en meisjes zijn er, die speciale hulp van buiten aj nodig hebben, omdat ze opgroeien in moeilijke omstandigheden. De vereniging „Pro Juventute" biedt die hulp, vooral preventief, en heeft onder andere in Amsterdam twee clubhuizen, waar kinderen hun vrije tijd leren gebruiken. Dringend behoefte is er ook aan een tehuis voor werkende jongens, waar ze in de jaren van hun vorming in een gezonde omgeving tot gezonde mensen kun nen uitgroeien. De kalender-, die ten bate van het werk van Pro Juventute wordt verkocht, bevat nu reeds voor de zesde maal een dertiental alleraardigste tot nu toe onbe kende foto's van de prinsessen, waarvan de meeste uit het particulier bezit van H. M. de Koningin speciaal voor dit doel zijn afgestaan, zoals bijgaand plaatje. Ook de fotograaf Cas Oorthuys gaf zijn medewerking. In Nederland zijn ongeveer 30 verenigingen van Pro Juventute. Gezamen lijk verleenden deze hun bemiddeling om 900 kinderen uit het rampgebied deze zomer een vacantie te bezorgen bij gezinnen uit de andere provincies. Helaas kost helpen altijd handenvol geld. De kalender kost f 2.75 en is voor Amster dammers te verkrijgen aan de Pro Juventute-kraam op de Dam, die er weer staat vóór Sinterklaas en vóór Kerstmis. Het bestel-adres is de Vereniging Pro Juventute, 2e Helmersstraat 16, tel. 87441, Postgiro 119855. Australische autoriteiten tonen zich niet verontrust door de verklaring van de Indonesische minister van Buiten landse zaken, dat de Indonesische re gering voorbereidingen treft voor 't spoe dig invoegen van Westelijk Nieuw- Guinea bij de republiek Indonesië. Deze autoriteiten zeggen, dat zij de Indonesische regering ervan verdenken „toneel te spelen", ten aanzien van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea, om indruk te maken op de Indonesische kiezers. Functionarissen van het Austra lische gemenebest voegen hieraan toe, dat zij van mening zijn, dat de Indo nesische regering niet de bedoeling heeft positieve stappen te doen. Officiële functionarissen zeggen, dat een proclamatie van Indonesische souve reiniteit over Nederlands Nieuw-Gui nea niet de feitelijke toestand, dat Ne derland dit gebied bestuurt veranderen. De proclamatie van Indonesische souve reiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea zal voor Australië geen betekenis hebben. Al doet Indonesië ook aan spraak op Westelijk Nieuw-Guinea gel den, Nederland voert het bestuur over dit gebied en de Nederlandse souve reiniteit wordt door Australië erkend. De autoriteiten voegen hieraan toe, dat indien Indonesië zou trachten in werkelijkheid de souvereiniteit uit te oefenen, Australië nieuwe stappen zou moeten overwegen, mogelijk op inter nationaal niveau. De rechtbank te Alkmaar heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de Amsterdam mers S. en P., die ervan beschuldigd wa ren te Heiloo en te Grotebroek inbraken te hebben gepleegd, beide malen in kleer makerijen. P. die alleen betrokken was bij de inbraak te Heiloo en tegen wie ander half jaar gevangenisstraf was geëist, werd veroordeeld tot één jaar; S. hoorde een ge vangenisstraf van twee jaar tegen zich eisen. De rechtbank bepaalde dat de stuk ken in handen van de rechter-commissa- ris zullen worden gesteld. S. zal opgeno men worden in de psychologische observa tiekliniek van het gevangeniswezen te Utrecht. iiiiii.iimmiiiiiiiimiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii Het Indonesische kabinet heeft Dins dagavond, na een vergadering van zes uur; o.m. besloten, een bureau voor Wes telijk Nieuw-Guinea in te stellen ter co ördinatie van pogingen Nederlands Nieuw-Guinea bij Indonesië in te van de ministerpresident. De Indonesische minister van voor lichting, Tobing, antwoordde desge vraagd, dat het bureau niet kan worden beschouwd als „een noodregering voor het gebied West-Nieuw-Guinea". Hij voegde er aan toe, dat de regering nog niet had overwogen, op korte termijn een missie naar Nederland te zenden voor besprekingen over de Nederlands- Indonesische betrekkingen. De minister zei tenslotte, dat de oprichting van het bureau Westelijk Nieuw-Guinea in het kader- ligt van de verwezenlijking van 't regeringsprogram. Op een bijeenkomst in Parijs van de Internationale Federatie van Katholieke Liefdewerken heeft kardinaal Feltin een uiteenzetting gegeven over het in stituut van de priester-arbeiders. Uit ontelbare getui enissen, die op het aartsbisschoppelijk secretariaat zijn bin nengekomen, aldus de kardinaal, is ge bleken, dat het werk van de priester arbeiders verblijdende resultaten heeft gehad. Maar wij moeten ons geen illu sies maken. De priester-arbeiders leven en wer ken in Marxistisch geworden milieux en heel dikwijls staan zij daardoor, zon der het te weten, bloot aan gevaarlijke risico's voor de geest, aldus mgr. Feltin. Vandaar, dat Rome uiting heeft gege ven aan zijn ongerustheid. Nu, na het bezoek van de drie Franse kardinalen aan het Vaticaan, aldus de kardinaal, kunnen wij zeggen, dat het instituut van de priester-arbeiders het experi mentele stadium te boven is en onder de voorwaarden, door het Vaticaan ge steld, van practisch nut kan zijn voor de zaak van Christus en van de Kerk. De grote Fatima-loterij van bouwpas toor Haan uit Brunssum, is een groot succes geworden. 252.402 personen uit heel Nederland hebben een greep ge daan naar de twee auto's, welke de twee hoofdprijzen waren van deze loterij ten bate van een Fatimakerk in de Lim burgse mijngemeente. Maandagavond laat heeft de trekking plaats gevonden. De twee auto's zijn terechtgekomen in Rotterdam. De Ford Consul ter waarde van f 6800 werd gewonnen door mej. Tiny Bloekpoel, pedicure, wonende in de Krekelstraat 4b te Rotterdam. De Volks wagen ter waarde van f 4900 werd ge wonnen door de heer G. Le Sage uit de Bernhard Gerwinstraat 23a te Rotter dam. De heer Le Sage is huisbediende in hotel Atlanta te Rotterdam. Het ka merameublement we,rd gewonnen door de 22-jarige Gijs Driessen uit Venlo, die nog ongehuwd is. Ruim 400 andere per sonen zijn of worden nog gelukkig ge maakt met andere prijzen, w.o. brom fiets, fietsen, wasmachine, kampeertent, horloges enz. enz. Zelfs de heer Dohmen, voorzitter van de Ned. Katholieke Mijn- werkersbond, kreeg een prijs, n.L een trainingspak. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot instelling van een P.T.T.- raad, die de in 1927 in het leven geroepen Postraad zal vervangen. Daarnaast zul len er, meer van regionale aard. P.T.T.- kamers in het leven worden geroepen. De P.T.T.-raad heeft een breder arbeids veld dan de vroegere Postraad bezat. Hij zal de bewindsman zowel met betrekking tot hetgeen in algemene en principiële zin het staatsbedrijf der P.T.T. en de uitvoe ring van de daaronder ressorterende dien sten raakt als ten aanzien van inciden tele maatregelen van advies en voorlich- Communistische nivellering In het Engelse commu nistische blad „Daily Worker" pleit de schrij ver van een „Ingezonden Stuk" voor het afschaffen van de broek voor man nen, omdat het dragen van de broek, volgens hem, strijdig is met de opvattingen van de ge lijkheid der sexen. Niet alleen de broek voor mannen, maar ook de avondjapon voor vrou wen moet in de commu nistische wereld verdwij nen. De geachte inzender schijnt het te zijn ont gaan, hoeveel vrouwen er tegenwoordig de broek aan hebben. Hij wil een smaakvolle deken ont werpen, welke zowel door vrouwen als door mannen zal moeten wor den gedragen. Als zijn voorstel wordt geaccep teerd, zullen ze achter het IJzeren Gordijn er eindelijk eens warmpjes in komen te zitten. Groene eieren Een Amerikaanse fa briek van kippenvoer is op het ogenblik aan het experimenteren om Ierse kippen groene eieren te laten leggen. Met het mengen van een plant aardige kleurstof door het voer heeft zij reeds bereikt, dat er eieren met donkergroene dooiers voor de dag komen. Dit resultaat kan men een voudiger bereiken door de eieren keihard te ko ken. We begrijpen niet goed, wat het voordeel van groene eieren is, of het moet zijn, dat men na het consumeren van een vuil ei geen onaange name adem meer ver spreidt. Of ook andere kippen dan uit het Groe ne Erin zich voor de ex perimenten lenen, vertelt het bericht uit New York niet. Dure pet Een inbreker in een pakhuis te Evansville in Indiana liet per ongeluk zijn pet in de liftkoker vallen. Daar hij geen spo ren wenste achter te la ten, stak hij de hele zaak maar in brand. Schade: 800.000 dollar. En de poli tie kreeg hem tóch te pakken. Slecht geheugen Gaetano Corrado stap te in Napels een zieken huis binnen, omdat hij al 24 uur lang zo'n razende hoofdpijn had en had moeten overgeven. De dokters haalden prompt een flinke kogel uit zijn hoofd. De patiënt kon zich echter niet herinne ren, hoe die er in geko men was. ting dienen. Daarnevens heeft de P.T.T.- raad tot opdracht, het toezicht op de Rijks postspaarbank uit te oefenen. Vervolgens zal de Raad van advies die nen aan de directeur-generaal over pun ten betrekking hebbende op de uitvoering van de verschillende diensten. Tenslotte behoort tot de taak van de P.T.T.-raad het contactorgaan te vormen tussen het be drijf en de gebruikers van de tot het be drijf behorende of daarbij in beheer zijn de diensten. De P.T.T.-raad zal volledige bevoegdheid verkrijgen, alle aangelegenheden te behan delen, welke voor het verkrijgen van een goede verhouding tussen het bedrijf en de verschillende groepen uit het maatschappe lijk leven van belang zijn, alsmede door een objectieve voorlichting een juiste be oordeling te bevorderen van de door het bedrijf genomen of te nemen maatrege len. De taak van de PTT-kamers is ln regionaal beperkte omvang aldus ge dacht: het bevorderen en onderhouden van plaatselijk contact tussen bedrijf en ge bruikers, het geven van deskundige voor lichting in eigen kring, het dienen van advies aan de directeur-generaal via de P.T.T.-raad over aangelegenheden, welke door de directeur-generaal ter tafel wor den gebracht, het zelfstandig advies ver strekken aan de P.T.T.-raad over zaken, welke ook in algemeen verband moeten worden bezien, alsmede aan de directeur- generaal via de P.T.T.-raad over P.T.T.- aangeiegenheden, die van invloed zijn op het bedrijfsleven in haar eigen ressort. De bevoegdheden zullen regionaal gezien overeenkomen met die van de P.T.T.-raad. Verder zijn ingediend de wetsontwerpen Aanwijzingswet P.T.T.-1954, Postwet 1954 en Postspaarbankwet 1954. De Aanwijzingswet beoogt de tijdens de bezetting tot stand gekomen regeling inzake het Staatsbedrijf der P.T.T. te doen vervallen. Hierdoor wordt het vermogen van de rechtspersoon P.T.T., aangezien de rechtspersoonlijkheid niet zal worden gehandhaafd, teruggehe- veld naar de Staat, overeenkomstig de si tuatie van voor de oorlog. In dit ontwerp is niet gehandhaafd de incorporatie van de Rijkspostspaarbank bij het Staatsbedrijf der P.T.T. Het verdient de voorkeur deze rechtspersoon te laten bestaan. In de Postspaarbankwet wordt de moge lijkheid geopend de rentevergoeding in be paalde gevallen te beëindigen, ten einde tekeningen, waarop reeds jaren een klein tegoed staat ingeschreven, zonder dat er handelingen plaats hebben, te kunnen ont trekken aan de jaarlijkse renteberekening.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3