„Drie goede divisies beter dan vijf sle CRITIEK IN TWEEDE KAMER OP LEGEROPBOUWPLAN Bezorgdheid over de territoriale troepen en het tekort aan materieel Gebruik van koffie, thee en boter met 50 pet. gedaald sinds 1937 Fiscus bezorgt Schots baronet een indigestie Geëmigreerde huisschilder wordt heer van Mochrum Park Tot hoofd en hart President Eisenhower dekt Foster Dulles in de rug Meer fruit, sigaretten en gedistilleerd geconsumeerd Zendtoren voor T. V. Perzische prinses klaagt rovers aan New York voorlopig nog zonder kranten Sovjet-ambassadeur in China vervangen Eerste etappe naar Antwerpen Communistenjacht niet de inzet van congresverkiezingen in 1954 Vrijwillige zieken fondsverzekering Warm winterweer Het weer DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 77sfe JAARGANG No. 2585' Minister Staf krijgt het moeilijk Vitusgebouw hoofd studio THEE DUURDER Kostbare bontmantel (cadeau van Stalin verdwenen Havenstaking vrijwel ten einde Koesnetsov blijft onder minister, Joedin volgt hem in Peking op Tour de France SIR ADRIAN HEEFT MAAR EEN PAK Bejaard man verdronken McCarthy krijgt de wind van voren SKI-PANTALONS - ANORAKS MORGEN: EERSTE VRIJDAG BURE/VU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM oon: Redactie 21544, Advertenties 21543 «oonnementen 20800 Postgiro 143480 Rit' Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 antoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 r\; Telefoon 5790 ectie: 0. 3. w Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. W°^fdIedac,ie: B)rs- v- ^un en w- Severin. hoofdredacteur; W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur) De beschouwingen, die gisteren in de Tweede Kamer aan de begrotingen Van Oorlog en Marine zijn gewijd, vormden een duidelijke weerspiegeling Van het wantrouwen, dat in de Kamer overheerst ten aanzien van de nieuwe Plannen van minister Staf met de legeropbouw. De minister wil in de jaren 1955, 1956 en 1957 een vervolg maken op het dan voltooide 6 milliard-plan, dat op drie divisies is gebaseerd. Hoewel het nieuwe plan iets minder kosten met zich meebrengt, n.l. 1350 millioen per jaar, voorziet het in de vorming van twee divisies meer. Wij moeten ons inderdaad heel veel getroosten voor de verdediging van onze vrijheid, maar zal dit alles zonder de buitenlandse hulp, die over twee jaar beëindigd wordt, wel te realiseren zijn, vroeg de heer Vermeer (P.v.d.A.). De vijf divisies zullen er volgens zijn verwachting wel zes worden. Bij uit breiding van de divisies moeten ze in meer dan één legercorps worden onder gebracht. Twee legercorpsen gaan dan samen een leger vormen en zo groeit de pyramide verder. Zou het niet be ter zijn, zoals ook in militaire vakkrin gen herhaaldelijk wordt betoogd, wat voorzichtiger te zijn? De heer Roosjen (A.R.), die de opbouw van het leger zelfs onder het motto stelde „daar is wat groots verricht", liet toch ook een waarschuwend woord horen over deze kwestie. Wij moeten bouwen, maar ook bewaren. Zal het onderhoud van een legercorps met al het benodigde mate rieel niet zoveel kosten, dat dit vast loopt, zelfs wanneer Sint Amerika ge schenken blijft aanvoeren? De heer Fens (K.V.P.) vond het zeer moeilijk de minister in zijn plannen te volgen. Wij kunnen het volgens hem veel be ter in de kwaliteit zoeken en drie goede divisies opbouwen in plaats van vijf slechte. Wie eist deze nieuwe plan nen eigenlijk van de ministèr? zo vroeg hij. Shape en de NATO-raad zullen toch zeker kunnen inzien, dat de be perking tot het bestaande legerkorps plan ook voor geheel West-Europa te verkiezen is boven verdere uitbrei ding. Een ander punt van kritiek vormde het beleid van de minister ten aan zien van de territoriale troepen, waarover vooral de heer Korthals (V.V.D.) zijn bezorgdheid uitsprak. Wij kunnen prachtige divisies opbou wen, maar de mooiste divisies, die In oorlogstijd op ver vooruitgeschoven rnJachend stapt Prinses Margaret auto, die haar gebracht heeft ninlv$e tentoonstelling van de Ko- rio— j- Vereniging van Portretschil- die 17t de Royal Institute Galleries te Londen wordt gehouden. Het gebruik van koffie, thee en boter Per jaar per hoofd van de bevolking is in vergelijking met de jaren van voor de tweede wereldoorlog met de helft ge daald; het gebruik van sigaretten en van fruit is toegenomen, aldus blijkt uit me dedelingen van het C.B.S. Was in de jaren 1937 en 1938 het jaar lijks verbruik van boter 5% kg. per per soon, over 1952 was dit teruglopen tot "pA kg. per persoon, van margarine was het gebruik in 1937 nog maar 6.6 kg. Per persoon per jaar, hetgeen is opge lopen tot 17.7 kg. in 1952. Het verbruik van kaas en eieren ver hinderde eveneens. Het kaasgebruik, dat in 1938 nog 7)4 kg. per persoon bedroeg ^as in 1952 slechts 5.9 kg. At elke Ne derlander in 1937 nog 143 eieren per laar, dit cijfer was over 1952 gedaald tot Het suikerverbruik vermeerderde van 25.6 kg. in 1937 tot 35.2 kg. in 1952. Ver- hainderde het groentenverbruik van 67 itg. in 1937 en 1938 tot 61 kg. in 1952, het verbruik van fruit daarentegen nam aanzienlijk toe en wel van 38.3 kg. in 957 en 1938 tot 54.9 kg. in 1952. Van de dranken is alleen het ver- ruik van gedistilleerd toegenomen liter in 1937 tot 2.23 liter in 1952). Het theeverbruik liep terug van 1.2 *K. in 1937 tot 0.7 in 1952, doch de te- «ggang van koffie is groter, namelijk 3.6 kg. (gebrand) en 4.4 kg. (onge- (Van onze correspondent) Naar wij vernemen zal het Vitusge- v°uw te Bussum hoofdstudio worden dp°+r de Televisie-uitzendingen en krijgt hiin kuren Ambachtsschool een bestem- hg ais bergplaats van decors en ander aj. er'aal. De huidige studio „Irene" zal jn, J-studio in gebruik blijven. De ad- dr"1 ,r,atieve diensten van de T. V. wor- b, eiders in Bussum ondergebracht. Het MPrl" dit verband veelzeggend dat de Brinki Televisie Stichting aan de heeft ,n te Bussum een grote villa arts Eehoeht De huidige bewoner, een de 'p Za' z'Qh zeer binnenkort elders in Wij gemeente vestigen. Voorts zal naar van 1Tnen)en in de tuin van het gebouw een Provinciaal Electriciteits Net den pic ren vaD ijzer-constructie wor- 1 Bebouwd. Noord-u Volgens geruchten, die in er ij. "~engaien de ronde doen, zouden '-ham e Oost-Tibettaanse provincie ken, t "geregeldheden 21 J"n uitgebro- Eerde e Plaatselijke bevolking wei- hese mn +ens uit te leveren aan de Chl- htaire autoriteiten. brand) in 1937 tot 1.8 kg. (gebrand) en 2.2 kg. (ongebrand) in 1952, waaruit dus blijkt dat het koffieverbruik sinds 1937 precies tot de helft is gereduceerd. Het bierverbruik liep van 14.1 liter in 1937 terug tot 11.2 liter in 1952. doch was in 1949 nog lager, namelijk 10.4 liter per persoon. ïn het gebruik van tabak hebben zich verschuivingen voorgedaan. Het aantal dat werd gerookt, bedroeg in 1937 nog 174 per persoon, in 1952 maar 79 per persoon. Het sigarettenverbruik liep echter aanzienlijk op en wel van "506 per persoon in 1937 tot 913 per persoon in 1952 en tenslotte verminderde het ver bruik van tabak van 1,2 kg. per per- 1 ac? m tot 1 hg. per persoon in 1952. In de woensdag gehouden vergadering van de Ned. Koffiehandelaars en Theepakkers is besloten de consumptieprijs Voor thee te verhogen. De verhoging bedraagt voor de beste kwaliteiten 10 c. per kg., voor de middentheeën 20 c. en voor de goedkoopste kwaliteiten 30 c. per y2 kg. Thee van 88 c. per ons wordt nu 90 c. per ons, die van 74 c. komt op 78 c. en de mindere kwali teiten Van 56 op 62 c. per ons. De consumptiekoffie blijft onveranderd. Prinses Asjraf Pahlevi, de tweeling zuster van de Sjah van Perzië, heeft gisteren voor een Parjjse rechtbank ver klaard, dat twee Fransen, de 30-jarige Auguste Richard en de 42-jarige Joseph Bergman, haar beroofd hadden van juwelen, tapijten en bontwerken waaronder een kostbare mantel van sabelbont, die Stalin haar gegeven had. De twee mannen zeiden, dat zij de goederen verkocht en het geld bij fi nanciële transacties 'Verloren hadden. Zij beweerden ook grote bedragen aan de prinses gegeven te hebben, die zij met spelen verloren had. De rechter ge lastte hun, hun beweringen met bewijs stukken voor 12 December te staven. posities opereren, zullen niets waard zijn, wanneer een binnenlandse vijand in staat zou zijn de verbin dingen naar hét front te verbreken. Dit zou het moreel vah de frontsol daat volkomen breken. Moet het op peil brengen van deze territoriale troepen niet :de voorrang hebben bo ven het inrichten van meer dan drie divisies? was de vraag van deze af gevaardigde. De toon van de beschouwingen wai niet bepaald onvriendelijk voor de mi nister. Velen spraken zelfs in de aan vang van hun betoog van vertrouwen in het ministerieel beleid, maar de Kamer had niettemin veel kritiek en men was ook na dé beantwoording van de vele vragen in de schriftelijke stuk ken nog lang niet tevreden over de wijze waarop de minister hieror) in was gegaan. Zodoende kreeg de teneur van 't debat toch een onmiskenbaar karakter van ontevredenheid. De partijgenoot van de minister, de heer Tilanus (C.H.) heeft deze stemming wel trachten weg te werken door op te merken, dat veel kritische opmerkingen ook leiden tot een opheldering van de ingewikkelde defensie-materié, men behield de indruk, dat minister Staf er een hele toer aan zal hebben om in zijn antwoord de stem ming radicaal te doen omslaan. Met de heer Fensvroeg de heer Tilanus de minister om zijn plannen met de leger opbouw in een defensienota nader toe te lichten. De marine werd door de oud-burge meester van Den Helder, de heer Rit meester (V.V.D.) ter sprake gebracht, die zich o.m. zorgen maakte over de afvloeiing van personeel. „De midden moot gaat weg'' merkte hij op en dit verwonderde de heer Ritmeester niet, want de salariëring en de pensioenrege ling zijn ook na de laatste verbeteringen nog van dien aard, dat het particuliere bedrijf veel beter betaalt De dure modernisering van het vliegkampschip de Karei Doorman bracht de hee'r Visch 'K.V.P.) tot de vraag, of wij voor deze Engelse erfenis wel zo erg dankbaar moeten zijn. De K.V.P. is echter door drongen van de noodzaak, dat wij een vliegtuigcarrier moeten hebben. De heer Ritmeester zag geen heil in een enkele carrier; als die wordt opgelegd zoals nu, leidt dit tot verlies van geoefendheid der bemanning. Het was de Kamer niet duidelijk in hoeverre de temporisering van de afbouw van de vloot invloed on het program zal hebben. De heer Ver meer wilde nadere mededelingen hebben omdat zijn fractie, die niet tegen de vloot is als pnderdeel van de gehele krijgs macht. beter wil weten waar zij aan toe is, alvorens de begroting goed te keu ren. De Marine werd ook in verband met de verdediging van Nieuw Guinea ter sprake gebracht, waarvoor de heer Tilanus het korps Mariniers zou willen aanwijzen. Hij vroeg de grootste aan dacht voor deze zaak en merkte daarbij op dat de Kamer eigenlijk nog niet weet welke minister voor dit onderdeel der Defensie verantwoordelijk is. Een woord van grote lof voor de Nederlandse Zee macht liet de heer Roosjen (A.R.) horen, die eraan herinnerde, dat ook in het buitenland de prestaties van de Neder landse Marine zeer de aandacht trekken. (Vervolg pag. 7) De clichémakers in New York, die nu al vijf dagen lang in staking zijn, zodat er in de stad geen enkele krant kan verschijnen, hebben een voorstel van de regering om hun zaak te laten beslissen door arbitrage verworpen met 289 tegen 47 stemmen. Dè cliché- makers staken, omdat zij een loonsver hoging eisen van 7.50 per week. so ciale zorg, meer vacantie en een kor tere werkweek. Wel gingen er na de verwerping van het regeringsvoorstel stemmen op om de geproclameerde eisen aanzienlijk te verminderen. Daar omtrent is nog geen beslissing geno men. De grote winkels, die gewoon zijn om lange tijd voor Kerstmis kostbare advertentiecampagnes te voeren, vre zen, dat de krantenstaking een nade lige invloed zal hebben op hun omzet. De arbeiders in de haven van New York, die sinds eergisteren in staking waren uit protest tegen de vorming van een nieuwe controlecommissie, zijn gisteren grotendeels weer naar hun werk teruggekeerd. De nieuwe commis sie is ingesteld door de staten New Jersey en New'York en zij heeft tot taak een eind te maken aan illegale organisaties, die grote macht uitoefe nen in de- haven. Gisteren is te Moskou bekend ge maakt, dat Vassili Koesnetsov is ont heven van zijn functie van ambassa deur in China. Volgens de bekendma king behoudt Koesnetsov zijn functie van onderminister van Buitenlandse Zaken. Hij zal3 in Peking worden opgevolgd door Pavel Joedin, tot dusver toege voegd aan het Russische Hoge Commis sariaat in Oost-Duitsland. De bekend making van het officiële Sovjet-Russi sche persbureau in Oost-Duitsland Tass vermeldde geen reden voor de vervanging. Naar A.P. uit Parijs meldt, zal de eerste etappe van de Tour de France 1954 van Amsterdam naar Antwerpen gaan; de tweede van Antwerpen naar Rijssel. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is de Britse premier Sir Winston Churchill per vliegtuig vertrokken naar de Bermuda-eilanden, ter bijwoning van de confe rentie van de Grote Drie. Sir Winston, die zojuist zijn 79ste verjaardag heeft gevierd, een sigaar in de mond, neemt afscheid van de achterblijtienden op het vliegveld, staande op de trap van het vliegtuig. Telefoto Gebruik uw naaste niet als I aambeeld om er de keten van uw geluk op te smeden Een gedeelte van de Brooklyn-brug die 80 jaar oud is over de Kentucky- rivier bij Harrodsburg in Kentucky, is 30 November onder het gewicht van een trailer van anderhalve ton ingestort. De 26-jarige chauffeur werd aan de rug gewond, maar gelukkig voor hem is hij, evenmin als de auto, in het water terechtgekomen. „Heer met titel, doch onbemiddeld, zoekt twee nette, gemeubileerde kamers in East Ham district, voor zich en zijn vrouw. Brieven onder nummer 1345". Achter deze advertentie in een van de Londcnse bladen gaat de wonderlijke geschiedenis schuil van Adrian Dunbar, die tot 1910 in datzelfde East Ham dis trict heeft gewoond, op de Ranelagh- road, en die daarna als huisschilder en manusje-van-alles de wijde wereld is ingetrokken, eerst naar Australië en toen naar Amerika. Drie weken geleden keerde hij met zijn vrouw als Sir en Lady Dunbar in Engeland terug. Hij was de bezitter geworden van Mochrum Park in Wigtownshire (Schotland), een landgoed dat meer dan 1375 ha. beslaat en waarvan het voornaamste gebouw veertig kamers telt. Maar nu heeft zjjn vrouw dringend een nieuwe hoed nodig en een permanentje zou al evenmin overbodig zijn. Sir Adrian zelf is aan zijn laatste pak toe, maar hij weet niet, of het wel verantwoord is nieuwe aan kopen te doen. Bijna een jaar geleden stierf zijn 91- jarige oom, Sir James George Hawker Roland Dunbar, en omdat er verder geen familieleden meer in leven waren, erfde de huisschilder in Amerika de „baronets"-titel van Sir James, het landgoed Mochrum Park, twee huizen in Bognor Regis en een z.g. Dunbar Trust Fund, dat een bedrag van ruim f 200.000 vertegenwoordigt. De ont vangst op Mochrum Park was niet voor de poes. De pachters boden hun nieuwe heer een diner van veertien gangen aan, dat rijkelijk met champagne werd be goten. De rode loper ging uit en er werd op de doedelzak gespeeld. Maar toen was het sprookje voorlopig ook uit. Sir Adrian moest ergens wonen. Om nu direct dat huis met die veertig kamers te betrekken, kwam hem enigszins ver kwistend voor. De advocaten van zijn oom vertel den hem, dat alle huizen op het land goed bewoond zijn door pachters en door mensen, wier huizen tengevolge van oorlogshandelingen zijn verwoest. Dan die twee huizen in Bognor Regis misschien? Neen, zeiden de advoca ten, als u de successierechten wil be talen, zult u de twee huizen in Bog nor beslist moeten verkopen. Dan bent u er nog wel niet, maar de rest kunnen we afdoen met het Dunham Trust Fund Sir Adrian begon zich nu toch af te vragen, hoe groot zijn inkomsten dan wel zouden zijn. „Voorlopig 35 per maand, maar volgend jaar Mei zal er misschien wel iets bijkomen", luidde het antwoord. Geen wonder, dat Sir Adrian van pure nervositeit nog een in digestie heeft opgelopen óók! „Maar ik denk er niet over om met hangende pootjes terug te gaan", zegt hij, „al moet ik in een tent wonen en op straat potloden verkopen, ik b 1 ij f. Afgelopen! Maar misschien horen we nog wat op die advertentie. We kunnen op zijn hoogst f 17.50 huur per week betalen. Dan kan mijn vrouw zelf gaan koken, wat ik lekker vind, en we kunnen dan tenminste de situatie nog eens op ons gemak bekijken". De 80-jarige C. Boekesteijn te Ter-Aar is door onbekende oorzaak in het Aarkanaal terecht gekomen en verdronken. Boven op een bunker aan het Bloe- mendaalse strand experimenteert de heer B. Visman, uit 'iaarlem, leraar aan de M. T. S., met een windgenera tor. Door op het uiteinde van een van de vier wieken een viervlinderige pro peller te maken, heeft hjj het toeren tal omhoog gebracht tot 1200 per mi nuut. Door dit systeem kan men de capaciteit bereiken, die boven de 100 Kwh ligt. Indien dit experiment slaagt, zal dit een grote kolenbesparing bete kenen voor ons land. President Eisenhower heeft gisteren steun verleend aan de aanval, die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft ge daan op de denkbeelden van mensen als senator McCarthy, dat de Verenigde Staten hun bondgenoten forser zouden moeten aanpakken. Zijn eigen commen taar luidde: „Het gemakkelijkste wat men met grote macht kan doen is er misbruik van te maken." De president merkte op, dat Amerika is zekere zin afhankelijk is van zijn bondgenoten, juist omdat het onafhankelijk wil zijn van het juk, dat communistische samen zweerders de vrjje wereld pogen op te leggen. Natuurlijk moeten wjj er voor zorgen, aldus Eisenhower, dat er geen communistische spionnen zetelen op de hoogste posten des lands, maar dat be tekent niet, dat de jacht op communis ten de inzet zou vormen voor de Con gres-verkiezingen in 1954. Lang voor de tijd," aldus de presi dent, „zal deze regering zulke vorde ringen hebben gemaakt bij het opsporen van communisten volgens het door de minister van justitie, Herbert Brow nell, opgestelde veiligheidsprogram, dat dit niet langer als een ernstige bedrei ging kan worden beschouwd. Zoals u weet zijn al omstreeks 1.500 personen ontslagen, aan wier betrouwbaarheid werd getwijfeld. Tegen de herfst van het volgende jaar zal geen enkele com munist nog in staat zijn in de regering zijn afbrekend werk te verrichten en het publiek zal de doeltreffendheid prijzen, waarmee dit bestuur deze bedreiging van de staatsveiligheid wegneemt." „Met onze bondgenoten zullen wij wel altijd meningsverschillen houden," zo zei Ei senhower, „maar toch zullen wij onze programma's voor militaire en econo mische steun aan het buitenland voort zetten". Senator McCarthy, wiens naam door de president al evenmin werd ge bruikt als door minister Dulles, zal naar aanleiding van Eisenhower's uitla tingen waarschijnlijk vandaag een ver klaring afleggen. De belangrijkste nieuwigheid onder de subsidievoorwaarden voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering voor 1954, waarvan wij dezer dagen melding maakten, is, dat ook reductie op de premie zal worden verleend aan gezinshoofden, die kinderbijslag ont vangen krachtens de Noodwet Kinder bijslag Kleine Zelfstandigen alsmede, tenzij het gezinsverband is verbroken, aan hun echtgenoten. Het aantal van deze gezinshoofden bedraagt ongeveer 25.000. Hun echtgenoten mederekenende, kan men aannemen, dat met betrekking tot de kleine zelfstandigen in ongeveer 50.000 gevallen reductie wordt verleend. Nieuw is voorts, dat ook reductie wordt verleend aan vrouwen van man nen van 65 jaar en ouder, ook al zijn die vrouwen zelf beneden 65 jaar. Dit is logisch, omdat de bedoeling is, re ductie te verlenen aan echtparen met een zeer laag inkomen. Geen reductie krijgt de man beneden 65 jaar van een vrouw boven die leef tijd. Dit is na het voorgaande begrijpe lijk. Maar die vrouw krijgt wel reduc tie. Dit laatste gaat tegen de hierboven ontwikkelde gedachtengang in. Tot nu toe echter kregen mensen van 65 jaar en ouder individueel reductie en kreeg dus zo'n vrouw ook reductie. Het zou sneu zijn geweest, haar nu het recht op reductie te ontnemen, en daar om heeft men het zo gelaten. Tot nu toe werd reductie verleend aan kinderen van 16 tot en met 20 jaar, wier tijd behoudens in geval van ziekte of vacantie geheel of grotendeels door of in verband met studie in beslag wordt genomen. Dit blijft ook in 1954 zo. Maar aan „studie" is toegevoegd „opleiding voor een beroep". Te denken is hier aan kinderen, die een opleiding volgen overeenkomstig het leerling stelsel, neergelegd in de Nijverheids onderwijswet. Men neme hierbij wel in aanmerking, dat kinderen, voor zover zij loon verdienen, op grond daarvan geacht moeten worden, voor recht streeks-verplichte verzekering in de termen te vallen. Mocht de voor studerende kinderen geldende leeftijdsgrens van 20 jaar, vermeld in de Kinderbijslagwet, worden verhoogd tot 25 jaar, zoals is voorge steld in het aanhangige wetsontwerp Coördinatie Sociale Verzekering, dan wordt de leeftijdsgrens voor het recht op premiereductie dienovereenkomstig verhoogd (ook voor kinderen, voor wie geen kinderbijslag wordt genoten). Wat betreft kinderen beneden 16 jaar, die niet indirect-verplicht of indirect- vrij willig verzekerd kunnen worden of blijven, tot dusverre placht men deze reductie alleen te geven aan zodanige kinderen, die om redenen van studie of anderszins in inrichtingen verbleven. Thans is de reductie voor bedoelde kinderen uniform en algemeen geregeld. Verband met studeren wordt nu niet meer gelegd. Wat aangaat de onvolledige gezinnen, hieronder worden ook verstaan de ge zinnen, die alleen uit verzekerings technisch oogpunt onvolledig zijn. Het is dus mogelijk, dat in onvolledige ge zinnen de beide ouders aanwezig zijn maar een der ouders hetzij verplicht- verzekerd of bij een ander ziekenfonds vrijwillig verzekerd is of niet verze kerd is. Een ziekenfonds, dat de subsidie voorwaarden aanneemt, mag van on volledige gezinnen niet meer dan een maal de premie heffen. Er waren tot dusverre wel fondsen, die van zo'n gezin anderhalf maal premie vroegen. Het vorenstaande geldt niet voor ge zinnen van beroepsmilitairen van zee-, land- en luchtmacht, die van het Rijk een bijdrage in de kosten van zieken fondsverzekering ontvangen. Van deze gezinnen wordt echter niet meer dan anderhalf maal de normale premie ge heven. In het algemeen wordt geen reductie verleend op de premie van personen, die bij het ziekenfonds (eventueel een met het ziekenfonds gelieerde instel ling voor verzekering van ziekenhuis kosten inbegrepen) onvolledig zijn ver zekerd. A. J. LUIKINGA, administrateur bij de Ziekenfondsraad (Van onze weerkundige medewerker) Eigenlijk kunnen wij in de winter niet van warm weer spreken, maar wij willen dit keer een uitzondering ma ken, daar de maximum-temperaturen in ons land tot recordhoogte zijn opge lopen. Hier en daar in het Zuiden werd gisteren 14 gr. C. gemeten, het geen na 1931 niet is voorgekomen. Ook vandaag zijn er temperaturen van 12 a 14 gr. C. gemeten. Dit is abnormaal hoog, want de record hoogste tempera tuur in deze maand, te De Bilt waar genomen, bedraagt 14.4 gr. C., in 1856 gemeten. Aan de droogteperiode (het is op 1920 na de droogste herfst van de laatste honderd jaar in ons land) komt nog geen einde. Een hogedruk- gebied boven Griekenland en een de pressie in de Golf van Biscaje zorgen voor Zuidelijke winden met hoge tem peraturen. De regenkansen worden morgen wel iets groter, daar de depres sie in de Golf van Biscaje naar ons land beweegt. Veel regen is hierbij niet te verwachten. Vooral voor Lim burg en Brabant willen wij hopen, dat er binnenkort enige regen van beteke nis valt, daar de droogte in Zuid-Ne derland op vele plaatsen een plaag is geworden. Verenigde Naties De posterijen van de Verenigde Naties geven op 10 De cember a.s., vijf jaar na de aanvaarding van de universele verklaring van de rechten van de mens, een herdenkings postzegel uit in de waarden van 3 en 5 dollarcents. Advertentie (tot Vrijdagavond) Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.29-16.31. Maan: 6.40-14.27.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1