Hoofdbode Prikker veertig jaar tot uw dienst bicarpan s Dolle rit van drie jongelui op de Zeeweg te Overveen Welverzorgd programma van de Haarlemse Politiekapel Minister Van de Kieft verdedigt oorlogsschade en Herstelbank Oplichting onder mom van liefdadigheid Een bril? natuurlijk! ROOMBOTERLETTERS BARKER'S CAFETARIA t Hij diende zes burgemeesters en was een vraagbaak mor de stadhuisbezoekers Sint Nicolaas bij Sint Vincentius KUNSTREPRODUCTIES Gevolgen besproken voor Haarlemse rechtbank ANANAS f/ bent een gevaarlijk mens GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS Hoe spelen de R.K. clubs? FE DERMANN* DONDERDAG 3 DECEMBER PAGINA 2 AUTORIJLES? Plein 33 - Telefoon 13000 Feestelijke middag in Concertgebouw Burgerlijke Stand TENTOONSTELLING o KUNSTHANDEL LEFFELAAR Wagenweg 102 - Haarlem GOED NIEUWS Iee I „cabpsn R SXJTm.T. "AKKER'; Dirigent: Marinus Adam Bevolkingsonderzoek verloopt goed Ongeveer 15 pet. laat verstek gaan „Fit" vierde Siruei'Kiaasfeest Jeugdige Amsterdammers gearresteerd Inbraken gepleegd in Amsterdam, Aerdenhout en Heemstede Geslaagd Basketball Een maaltijd met tropische bekoring 1 Dammen In Kennemerland felle strijd om de titel Esperantistencongres te Haarlem Brand in de Waarderpolder Hoogheemraadschap Rijnland Auto op onbewaakte gegrepen Twee zwaar gewonden Koning Haakon naar ons land? Ook de fijnste a 70 el. per 100 gram FAILLISSEMENTEN HEEMSTEDE De Sint reed door de Indische Buurt K.A.B.-nieuws Klaverjassen bij H.B.G. ZANDVOORT Psychologisch groeps- onderzoek schoolkinderen „The Blue Lamp" in Zandvoort SINT IN SANTPOORT St. Nicolaas op de scholen Beurs van Amsterdam Beurs van New York fel Een hoofdbode van het stadhuis is een belangrijk persoon, want hij dient alles te weten en te onthouden en pre cies zijn plaats te kennen in de ver houding tussen de burgemeester en de wethouders enerzijds en het publiek, dat de overheid nodig heeft, ander zijds. Het zal dus voor de heer H. C. Prikker, die op Vrijdag 11 December veertig jaar het ambt van bode uit oefent en sinds 1950 de zilveren stre pen op zijn uniform draagt, als teken der waardigheid van de chef, een bij zonder feest worden. Hij heeft het ook verdiend, dat men hem gaat huldigen, want de heer Prik ker is een even beminnelijk als behulp zaam mens, altijd goed gehumeurd en plichtsgetrouw in het vak, dat hem lief is. Toch zal hij als hij in Februari 63 jaar geworden zal zijn, de dagen gaan aftellen, die hem van zijn pensioen scheiden. Dat heeft een bijzondere re den, want twee van de zeven kinde ren, die de heer Prikker een vreugde zijn, verblijven in Canada. Als hij zijn uniform uitgetrokken zal hebben, wordt kort daarop een visita- tiereis naar het verre land aanvaard. De aanstaande jubilaris kwam in 1911 in gemeentedienst als agent van politie voor de straatdienst. Twee jaar later werd hij aangesteld als bode voor de buitendienst, maar kort daarop kwam hij ter beschikking van de bur gemeester en wethouders. Hij diende zes burgemeesters, van jhr. Sandberg tot mr. Cremers. Hij diende echter het publiek op bijzondere wijze, want Prik ker had begrip voor de noden en wen sen van de burgers, die de bodekamer betraden. Zij moesten niet van het kastje naar de muur gestuurd worden, ten voordele van de burger, maar ook van de soms overbelaste wethouders. Hij herinnert zich nog de vele werke lozen, die voor de oorlog bij mr. Heer- kens Thijssen en de heer v. Liemt het spreekuur bezochten, Dan moest er wel eens opgetreden worden. Nu gaat alles rustiger. Behalve dan op de trouwdagen, want die vragen heel wat organisatie. Duizenden paar tjes heeft Prikker in de loop der ja ren op hun gemak gesteld, eerst in ge- Advertentie Honderden kinderen hebben gister middag weer een bijzonder prettige midctag gehad, welke door de Haar lemse Smt Vincentiusvereniging was belegd. Traditie getrouw zou Sint Ni colaas een bezoek brengen en daarom ging het er gistermiddag feestelijk toe. Geruime tijd vooi* twee uur stroomden de kincteren de grote zaal van het ge meentelijk concertgebouw binnen en de tijd werd voorlopig zoek gebracht met het brengen van talrijke sinterklaas liedjes. Maar het feest begon, pas goed, toen om twee uur een zwaar geroffel van trommen weerklonk in de hal en de Sint officieel zijn intrede cjeed in de zaal. Voordien was er reeds een zwarte Piet op het toneel verschenen, die de kinde ren in de juiste stemming bracht, zo dat tenminste nog nodig was. En dat die stemming er was,' bleek tijdens de in tocht van een waarlijk vorstelijke Sin terklaas, want de goedheiligman was omringd door zes pages en vergezeld van niet minder óan vijf Pietermannen Het gezelschap vond plaats op het podium en het was de president, de heer Kerstholt. die namens de kinderen een hartelijk woorol van welkom sprak. De Sint liet zich uiteraard ook niet onbetuigd en er waren niet veel aan sporingen voor nodig om de jeugd te laten zingen. Drie van de zwarte knech ten bleken ware acrobaten te zijn en gedurende een half uur werd het jonge volkje vermaakt met hun grimassen en zonderlinge toeren, die allerplezierigst waren. Aan al die pret kwam natuurlijk een eind, "maar de Sint kon niet zo goed zijn, of hij moest een paar rondjes door cte zaal maken. Voor de kinderen was caarmee het feest nog niet ten einde. Met enkele filmpjes werden zij nog enige tijd bezig gehouden en natuurlijk ontbrak ook de feestelijke tractatie niet. Niet alleen voor de jeugd, maar even zeer voor de Sint Vincentiusvereniging betekende deze middag een geslaagd feest. GEBOREN: C. Chr. HogervorstAlle man z; P. A. de Vré—Van der Velde z; M. H. JoubyHol z; J. M Feitsma Tolen z; L. J. C. BraakmanOpdam z; G. D. MullerBudde z; J. WallerVan Ganswijk d; H. ter MeulenAckermann d; W. LouwenKnook d; C. A. van Mer- kensteinLaarhoven d; M. van Duijn Tromp d; J. M. Ch BijvoetGerritsen d. GEBOREN: A. C. StouteArendsen, z.; M. G. van Ewijk—Jacobs, zM. van den Berg—Konings, z: J. A. W. Karst— Boer, z.; L. Leurink—Tangenberg, d.; M. M. EntiusKabel, d.; A. E. Heemskerk de Zwart, 2 d.; J. van Baekel—Verkerk, d. ONDERTROUWD: A. Th Janssen en C. M. Moolenaar; J. Verdam en H. Jacobs; J. A. Mutsaers en H. A. van Beest; L. A. Brossois en J- L. Doets; D. J. B. van Diejen en A. E Looij; A. C. van der Wulp en J. G. Maret; H. L. Peek en A. J. A. Diekman; D. Teeuw en H. Meiring; L. G. Smit en C. H. Peetoom; K Kolk en M. C. C. Bakker; A. M. Woerlee en W. Noordhoek; A. C. Hoogendoorn en M. J. Verhoog; W. B. Pots en J. van Leeuwen. ONDERTROUWD: p. Kerkman en P. R. Boelhouwers; J. K. Wesseling en H. M. E. Pel; G. Tiekstra en E. Koopman. GETROUWD: J. A. Koek en H. M. Droog; H. J Teeuwen en A. Vrijburg; A. M. B. Putuhena en M. Sahanaja; B. A. Blom en J. E. Luijten; J. J. Deuss en E. G J. Lucassen; C. J. Seijsener en J- Severjjnse; H. Ipenburg en H de Boer; J. A. Janssen en H. Wesseling; H. Rot teveel en G. C. Meiring. OVERLEDEN: E. EveleinZieverink, 67 j., Riouwstraat; G. Eckhardt, 78 j., Zuidpolderstraat; S. VisserVan den Berge 83 j., IJdijk. OVERLEDEN: K. Langerakden Oud sten, 72 j., Westerhoutpark; A. P. Boe- rée. 4 d.. Brakenburghstraat;J. H Rij broekKoojers, 71 j., Frankestraat; W. J. van Vlijmen, 95 j., Obistraat. klede jas met st: pbroek en forse ketting en sinds 1947 in het moderne colbert met het geklrur wapen van Haarlem op de revers. Tientallen raadsleden heeft hij zien komen en gaan, glaasjes water of thee rondgediend, of wetboeken gebracht. Daarbij vergat hij de pers niet en wij zijn de jubilaris dankbaar voor de service, welke hij ook de koningin der aarde bewees. Wij deden nooit een vergeefs beroep op hem als wij de weg voor een of ander onderhoud zochten. De heer Prikker was commissaris van Ziekenzorg en van de voormalige coöperatie „De Eendracht" en heeft dus ook op maatschappelijk terrein zijn sporen verdiend. Wij wensen hem vol gaarne een goede gezondheid vóór en na zijn 65ste jaar en een feestdag om nooit te vergeten. Advertentie BIOSCOPEN Palace: „Happy Landing", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge". Volwassenen. Tijden 2, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blanke ballast". Boven 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Drakenzaad". Boven 18 jaar. Tij den 2 en 8 uur. Roxy: tot en met Donderdag „De kruis tochten". Boven 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. Minerva: Donderdag: „New York ont waakt", 8.15 uur. Boven 18 jaar. Donderdag 3 December Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" in „De grote stilte" (ab 8 uur. Vrijdag 4 December Grote Kerk: Beiaardbespeling door A. Peters 11.3012.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10—12 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 10—16 uur. Zondag van 13—16 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102: „Le musée chez soi". DIVERSEN: Vis- en Vleeshal: Pasar Malam(tot en met 4 December). Advertentie hen. die tobben met voor - Ujke maagmidde g ezet ge, I verlichtingen J gchlllt ver- Tl voor maagp aenees* voordeel. Vraag Uw gen smaakloos, I snel, zeker Op 2 October j.l. 's avonds omstreeks acht uur gebeurde er in de beruchte bocht van de Zeeweg te Overveen een ernstig auto-ongeval, te wijten aan het roekeloze gerij van de autobestuurder, de 18-jarige F. D. uit Heemstede. Met een snelheid van meer dan 100 km. per uur trachtte hij de bocht te nemen. Met De algemeen bekende, populaire Haarlemse Politiekapel, onmisbaar bij volksfeesten, alleen reeds door hun pit tig gespeelde marsmuziek, liet zich nu weer eens op officiële wijze horen. Zij betrad namelijk het podium van de Grote Concertzaal en vanzelfsprekend met omvangrijke en waardevolle wer ken. Dit houdt niet in, dat goede mars muziek in deze omgeving niet thuis behoort. De marsen, die als toegift tus sen en tot besluit van het zevental pro gramma-nummers werden gegeven, bo den een welkome afwisseling na de weidse en ten dele ook meer ingewik kelde concertnummers aan. Dit niet alleen door de veelal geliefde popu laire melodieën, doch ook of meer nog door het klankvolle spel. Spel, dat be halve rhythmisch en dynamisch ver zorgd, steeds in goede verhouding tot de zaalruimte was. Dirigent Marinus Adam laat in alle opzichten zo beschaafd mogelijk spelen, schenkt aandacht aan het klankvolume van elke groep afzonderlijk en van de groepen onderling. Zo komt de klank van de houten blaasinstrumenten, als mede die van de nobel klinkende sa- xophonen zonder deze te forceren goed uit tegenover de kopergroep en (dit niet te vergeten) het slagwerk. Bij de koperen blaasinstrumenten was geen sprake van onnodig geschet ter, bij het slagwerk van alles over heersend geluid. Zo was het niet alleen in marsen, maar mede in de concertnummers. Ook daarin merkte men goed voorbereid en werkelijk aangenaam musiceren op. De dirigent liet zijn mannen met smaak en gevoel spelen. Of het een „Lustspiel"- ouverture of Grieg's Elegische Melo dieën, een sierlijke wals of een fraaie De resultaten van het Bevolkingson derzoek in Haarlem zijn tot nu toe zeer bevredigend. Zoals men weet werd on geveer twee weken geleden een begin met dit onderzoek in het gebouw van de G.G.D.. gemaakt. De opkomst van de daaromheen liggende wijk is zeer goed. Ongeveer 15 tot 20 procent van de op- geroepenen blijft weg. doch binnen enkele dagen zullen zij een herhaalde oproep in hun bus vinden, waarin nog- maal verzocht wordt te verschijnen, ter wijl meer indringend gewezen wordt op de belangrijkheid van het bevolkings onderzoek. Over het algemeen zijn het oudere dames, die verstek laten gaan. Ook de kledingvoorschriften, op de op roepkaart vermeid, worden goed opge volgd, waardoor het systeem, dat in Haarlem wordt toegepast, weinig hinder ondervindt. De laatste dagen verschenen ongeveer 600 personen per dag voor het toestel, net maximum, dat per dag kan worden afgewerkt. Nu reeds kan gezegd worden, naar aanleiding van de behaalde resul taten, dat het Haarlemse Bevoiksonder- zoek zal slagen. Teneinde oudere en slecht ter been zijnde mensen in de gelegenheid te stel len dan het Bevolkmysonuerzoek fleet te nemen, overweegt men thans de moge lijkheid om hen per auto te doen afhalen. Voor deze actie zullen verschillende l/.V.V.-sters worden ingeschakeld. De personen zullen aan op een bepaalde dag bijeen woraen gebracht, zodat zij bij het onderzoek geholpen kunnen worden wat betreft de kleding. Een en ander is nog een kwestie van organisatie. Gistermiddag heeft Sint Nicolaas een bezoek, georacnt aan cie leden van ue jeugflrijvereniging „Fit". Omstreeks 4.50 arriveerde hij in Kraan tje-Lek, waar zich zeer velen verzameld hadden, om hem van harte welkom te heten. De doede Sint heeft zien ge ruime tijd met de „Fit'-leden en enige ouderen, bezig gehouden en waar alt nodig was vermaningen uitgedeeld. Hij had voor allen, een voor deze gelegen heid zeer geschikt geschenk, meegeno men. Na gezellig een kleine twee uur bij eikaar geweest te zijn, verliet Sint Nico laas ons weer omstreeks 6 uur. De middag werd geopend met een cross-country bij de Duinmanege Le Zandvoort. Er waren hier enkele kinde ren, die voor een extra Sint Nicolaas surprise zorgden, door vroegtijdig het paard te verlaten, maar over het alge meen werd er netjes gereden.' Het was verheugend, dat er een record aantal deelnemers was. Na afloop der cross, begaf het gehele gezelschap zich naar Kraantje-Lek, om de reeds eerder genoemde ontmoeting met Sint Nicolaas te hebben. Dans-suite gold, men hoorde immer ka raktervol spel. Er vielen natuurlijk wel eens tekort komingen op inzake onderlinge zui verheid, rhythme, klankverhouding, enz., doch deze waren doorgaans zo on beduidend en van korte duur, dat daar mede geen noemenswaardige schade aan de totaalindruk werd berokkend. De niet al te talrijke bezoekers (de Sint Nicolaas-viering zal aan de op komst zeer zeker schuld hebben) wa ren vol aandacht voor het muziekpro gramma, al hadden wellicht enkele so lonummers meer de gewenste variatie kunnen bieden. Er zit bij elke groep vermoedelijk wel een solist. Laat dirigent Adam ook hieraan eens zijn aandacht wijden, alsmede aan wer ken, die niet gearrangeerd, maar spe ciaal voor een muziekkapel zijn ge schreven. Na de min of meer ernstige muziek werd de belangstelling gevraagd voor de lichte kunst. Het Langendijker Ca baret-gezelschap trad op! O. K. De Bloemendaalse politie heeft een drietal jeugdige inbrekers gearresteerd, dat Zondag j.l. in enkele villa's in Aer denhout heeft ingebroken. Het zijn de 18-jarige J G. L.. de 14-jarige H. van E. en de eveneens 14-jarige B. S.. allen uit Amsterdam. Hun .buit bestond veelal uit gebruiksvoorwerpen, horloges, kettingen en geld. Zij hebben bekend ook inbra ken te hebben gepleegd in Heemstede en Amsterdam. Een groot deel van de ont vreemde goederen kon in beslag worden genomen. Voor het diploma kraamverzorgster slaagden de dames: C. Daas en C. M. Handgraaf, beiden uit Haarlem; M. Hul sebosch en M. Pylman, beiden uit Heem stede en J. Smit uit Beverwijk. Zij werden opgeleid in het internaat van het Wit-Gele Kruis in het Kenau-park te Haarlem. het linkervoorwiel raakte hij echter in de berm, stuurde daarop naar rechts en zwaaide, toen hij met zijn wagen de overkant bereikte, weer naar links, ten gevolge waarvan de auto over de kop sloeg. Een der beide mede-inzittenden, de 18-jarige H. Delachaux werd door de kap, die dicht was geschoven, naar bui ten geslingerd en kwam op de weg te recht, waar hij zwaar gewond bleef lig gen en korte tijd later overleed. De be stuurder werd door het portier naar Duiten geslagen, maar liep geen noe menswaardig letsel op, evenmin als de derde inzittende, de 17-jarige B. A. uit Santpoort, die in de wagen achterbleef. Vanmorgen kwam dit ongeval in be handeling bij de Haarlemse rechtbank. De verdachte D. werd dood door schuld ten laste gelegd. Hij vertelde dat hij op Ue bewuste avond zijn beide vrienden had afgehaald met de nieuwe Peugeot van zijn vader, zonder dat deze hier van afwist of toestemming had gegeven. D. had geen rijbewijs; de jongelui wil den eens uit de wagen halen wat eruit te halen was en de te grote snelheid in de bocht werd hun noodlottig. De jongen bekende vanmorgen dat hij roekeloos had gehandeld. Ter zitting werd nog een brief voorgelezen van de vader van bet slachtoffer, waarin deze de verdachte vergiffenis schonk en de rechtbank verzocht geen straf op te leg gen. De officier hield een clement requisi toir, waarin hij een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken eiste en een voorwaardelijke straf van vier weken met een proeftijd van drie jaar. In die tijd zal hij ook geen auto mogen besturen. De verdediger merkte op, dat zolang snelheidsmaniakken nog werden opgehemeld, zolang zullen er ook van dergelijke ongelukken gebeuren door jongelui op de ontvankelijke leeftijd als die van verdachte. Een strafrechte lijke correctie achtte hij niet alleen overbodig maar zelfs misplaatst. Hij verzocht de rechtbank verdachte vrij te spreken. De uitspraak is bepaald op Donderdag 17 December. Deze week werd in de basketball competitie slechts een klein programma afgewerkt. Zoals verwacht wonnen in de eerste klasse de teams van Antilopen (dames) en Oosterkwartier (heren). De damesploeg van H.G.A. bleek niet opge wassen tegen het team van mej. Schra- ma, terwijl H.H.C. vanzelfsprekend het onderspit moest delven tegen het lei dende Oosterkwartier. De volledige uitslagen waren: DAMES: H.G.A. IAntilopen I 1419 H.G.A. II—I.H.J. I 25—13 H.H.C. II—H.G.A. III 22—18 HEREN: Oosterkwartier IH.H.C. I H.G.A. Ill—Rapiditas IX P.S.V.H. II—Schoten II JUNIOREN: OosterkwartierAntilopen 38—21 18—14 31— 9 33—20 Advertentie Geurig, verfrissend. Niet te zuur en niet te zoet. Die zonnige, goudgele schijven Del Monte Ananas zijn een streling voor oog, neus en mopd tegelijk. Mals en sappig, verfijnd van smaak, net als de vetse vrucht. 't Is de heerlijkste die' U ooit proefde! Maarvraag voordl om Del Monte (Van onze parlementaire redacteur) By de beantwoording van de Tweede Kamer op de opmerkingen naar aanlei ding van de begroting van Financiën heeft de staatssecretaris van Financiën, dr. v. d. Berge, gisteren medegedeeld dat de Wet op de giften aan culturele instellingen en kerken binnenkort zal worden gewqzlgd. Na een aanloopperiode, waarin de fiscus de nodige ervaring heeft moeten opdoen, is men thans in staat tot een betere regeling te komen. De moeiiykheid was nameiyk te voor komen dat zogenaamde schenkers, die helemaal niets schonken, van de facili teiten zouden profiteren. Voorzichtig heid was geboden om het doel van de wet te bereiken: dat meer giften zouden worden gedaan. Minister Van de Kieft zei dat ook hy overtuigd was van de noodzaak van versterking van dt draag kracht van charitatieve en culturele in stellingen. Deze nood zou mogelijk door enige beiastingfaciliteiten enigszins kun nen worden verlicht. De minister heeft het opgenomen voor de toepassing van de Wet op de m„tenë!e oorlcgs"rhade. Hij vond het onbillijk dat de heer v. Koeverden deze wet, die eerst van 1950 dateert, vergeleek met de acht jaar bestaande pogingen de belastingachterstand in te halen. De ambtenaren, die de wet uit moeten voeren, hebben 1.900.000 aan meldingen te verwerken gehad. Niet minder dan 670.000 gevallen van huis- raadschade zijn reeds vereffend, waar aan f 6.500.000 is betaald. De minister achtte het onmogelijk een apparaat in het leven te roepen dat het vlugger zou doen. „Ik zou me schamen als ik hier met mooie frases een vlottere afwer king zou garanderen". De minister ver dedigde ook het beleid van de Herstel- bank en zei dat de stroppen die zijn ge leden, .te danken zijn aan misrekenin gen van de leiding der bedrijven die de credieten hebben gekregen. In het ge val-Polynorm moet men niet vergeten dat de prefabricaied-huizen, die de fa briek op de markt bracht, er destijds zeer aantrekkelijk uitzagen. Memgeen zou zich hebben vergist in de vooruitzich ten. Dat de overheid zich niet met com merciële credieten zou diener te be moeien, vond de minister een onhoud bare stelling van de heer v. d. Wete ring. Wat doet zij niet een nuttig werk op het gebied der middenstands-credie- ten? De credieten van de Herstelbank aan Waldrop en Holland Nautic waren geen overheidscredieten, maar doodge wone bankcredieten. De begroting is z.h.s. aangenomen. 55 (Van onze verslaggever) „Ik hoopte dat het enigszins tot u doorgedrongen zou zijn, aan welke schandelijke practijken u zich hebt schuldig gemaakt. Nu u echter van het tegendeel biyk geeft, bent u een voor de samenleving gevaariyk mens". Dit zei de president van de Amster damse rechtbank tot de 25-jarige fa- brieksemployé E.A.V., die Dinsdag wegens oplichting terecht stond. V. had samen met zgn compagnon, de 26-jarige H. A. E., die nu als medever dachte naast hem zat, een hele ver kooporganisatie ingericht, die zich overal aandiende als „Veco-verkoopkantoor ten bate van blinden". Dit verkoopkantoor had echter geen enkele verbinding met het werkelijke biindenwerk. Geen cent van de opbrengst is dan ook aan een instelling ten behoeve van blinden ten goede gekomen. Op de terechtzitting bleef V. echter hardnekkig volhouden dat een deel van de winst wei degeiyk aan „een nader aan te wyzen" instel ling voor blinden zou zijn uitgekeerd. Ais hij maar tijd genoeg had, om het juiste winstdeel daarvoor te berekenen. Dit ontlokte de president bovenvermelde opmerking. V. had tevoren reeds gewerkt bij een soortgelijke organisatie, die eveneens louter op oplichting bleek te berusten „Daar hebt u ongetwijfeld wel gemerkt, ólat het een voorddelig zaakje was" zei de president. Ditmaal had men de zaak grootscheeps opgezet. Per advertentie waren colpor teurs opgeroepen, aan wie een grote om zet en hoge provisie werd beloofd. De aldus aangeworven colporteurs kregen een legitimatiebewijs, waarin plechtelijk stond vermelól dat zij voor de oplich- tersondenemingen werkten. V. had voor 550.— van zijn vader op crediet bor stelwerk gekocht, en met een gehuurde KNC heeft de wedloop niet kunnen volhouden en kwam tegen VKD niet verder dan een voorlopige uitslag 95 in het voordeel van de VKD-ers; de af gebroken partijen wettigen een winst voor VKD. zodat KNC uitgeschakeld is en VKD nog een kleine kans behoudt. BDC ondervondt bij 't Oosten veei tegenstand, doch zag toch kans om de volle buit te bemachtigen en won met 128. De uitslag van 't Oosten tegen VKD is thans definitief 713 geworden. BDC staat er met Haarlem nog het beste voor met resp 1 en 2 tegenpunten, doch BDC heeft nog een zwaar programma, moet nog spelen tegen VKD. Stabiel en Haarlem. Haarlem krijgt daarentegen nog Hillegom, HDC II en BDC. Het tref fen tussen beide kanslopers is dus wel van het grootste belang. Deze week gaat er een betrekkelijk kalme ronde waarvan de uitslagen ver moedelijk geen verandering in de rang lijst zullen brengen, 't Oosten moet naar KNC en zal daar de punten wel moeten achterlaten; St. Bavo gaat het bij dé HDC reserves proberen en moet kunnen winnen; Stabiel zal het bij Halfweg niet treffen en geen kans krijgen en Haarlem zal zijn kans te Hillegom niet willen verspelen. Voor de 2e klas kwamen de volgende uitslagen uit de bus; HDC III wist Spor tief er onder te houden en won met 11 9: Hoofddorp kon het tegen KNC II niet verder brengen dan een gelijk spel 1010; Cruquius deed verrassend goed werk door te Halfweg te winnen met 128; de VKD II-ers konden het tegen BDC II niet bolwerken en verloren maar liefst met 155; BDC III moest echter met dezelfde cijfers de eer aan DCIJ laten. In deze afdeling gaat DCIJ II nog steeds onbedreigd aan de kop. Het rooster voor deze week vermeldt een bezoek van Cruquius aan HDC III, waar de goed in vorm zijnde Cruquius- mannen wel de volle winst uit zullen halen; BDC II gaat met een bang hart naar DCIJ III; Sportief heeft geen kans tegen de leiders DCIJ II; VKD II zal het wel klaren met Halfweg II en Hoofddorp moet het kunnen winnen van BDC III. Ook hier dus een ronde waarvan wei nig schokkende gebeurtenissen te ver wachten zqn. Voor het 39e Universele Esperanto Congres, dat begin Augustus 1954 te Haarlem gehouden wordt, hebben thans reeds 500 Esperantisten uit 20 landen ingeschreven. De verste landen van deelneming zqn Japan (met prof. Hideo Yagi) en Nieuw Zeeland, dat nu al 6 deelnemers uit Zeeland, dat nu al zes deelnemers uit Auckland heeft opgegeven. Als verte genwoordigers van de „Nieuwe Wereld" hebben zich tot dusver Amerikanen en Canadezen gemeld, benevens drie dok toren uit Brazilië. Woensdagavond ongeveer 9 uur is brand uitgebroken in de Ridsfabrieken in de Waarderpolder. Een 28-jarige fa brieksarbeider ontdekte, dat het vuur in de oven van de destilleerketel hevig begon te roken. Onmiddellijk sloot hij de olietoevoer af. Het personeel heeft toen getracht het vuur in de oven met eigen blusmiddelen te doven, hetgeen niet gelukte, zodat de Haarlemse brand weer werd gealarmeerd, welke met schuimblusapparaten het vuur meester werd. De brand is vermoedelijk ont staan door een lek in de destilleerketel, waardoor de inhoud een scheikundig mengsel in het vuur van de oven liep. De verenigde vergadering van Rijn land, te Leiden bijeen, heeft de begro ting voor 1954 behandeld en vastgesteld. Deze sluit voor de gewone dienst op een totaalcijfer van ongeveer f 500.000. Het bundergeld is onveranderd op f 6,50 bepaald, een toekomstige verhoging wordt niet onwaarschijnlijk geacht. Gro te nieuwe werken staan voor dit jaar niet op het programma. De bouw van het nieuwe gemaal te Katwijk, waarme de men in het volgende jaar hoopt klaar te komen, beheerst uiteraard het beeld. Rijnland had vast besloten geen beroep op het Rijk te doen voor vergoeding der kosten, vereist voor het herstel der stormschade aan de Rijnlandse Noord zeekust; maar na een wenk van hoger hand is men op dit besluit teruggeko men en heeft f 130.000 vergoeding ge vraagd. Een bedrag van f 56.500 is gevo teerd voor de aanscl affing ener archief- kasten-installatie voor het Gemeen- landshuis; hiertegenover is aan de Pro vincie Zuid-Holland subsidie gevraagd in de kosten van de bewaring en ver zorging der polderarchieven door Rijn land. 55 auto doorkruiste men het land om met een appèl aan de gevoelens van lieföla- digheid de koopwaar snel aan de man te brengen. Het operatieterrein strekte zich uit tot Scheveningen, Noordwijk, Alphen aan de Rijn, Waddinxveen, Lun- teren en Tiel. In Zanövoort had iemand argwaan gekregen en de politie opge beld. Deze had de heren een paar uur vastgehouden en vervolgens de gemeente uitgezet. In Maassluis was het „verkoop kantoor" tenslotte tegen de lamp ge lopen. Na een bestaan van 2% week Onvermijdelijk werd bij het publiek natuurlijk die indruk gewekt, dat het hier een bona-fide organisatie betrof, die ge heel voor een blindeninstelling werkte. „Maar ik heb mijn chef-colporteur altijd laten zeggen, dat slechts een deel van de winst voor de blinden bestemdl was" ver klaarde de 25-jarige V. De officier van justitie achtte deze ergerlijke wijze van oplichting bewezen en eiste tegen beide verdachten een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Op de onbewaakte overweg tussen Voorburg en Gouda onder Nootdorp is vanmorgen een jeep met personeel van de Nederlandse Aardolie Maatschappij door de trein die om 7.51 uur uit Voor burg in de richting Utrecht was ver trokken, gegrepen. Van de drie inzit tenden werden twee personen zwaar gewond, terwijl de derde persoon een zenuwshock kreeg. Volgens het Oslo'se blad „Aftenposten" wordt verwacht, dat Koning Haakon van Noorwegen in Mei een officieel be zoek aan koningin Juliana zal brengen. (Omtrent dit bezoek is in Den Haag nog niets bekend). Advertentie UAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA gevuld met echt Amandelspijs in WAT BAKKER BAKT, BAKT BAKKER BEST RIJKSSTRAATWEG 238, t.o. Haarlem-terrein. Telefoon 24730 rTTTTTTTTTTTTTYTTTTTTTTT^ De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag failliet verklaard: Th. J. van der Helm, garagehouder te Haarlem, Lorentzkade 41. Rechter-Com- missaris; Mr. N. Smits, Curator; Mr. A. J. Fibbe, Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem van 1 December 1953 is de aan C. Vissers, handelende onder de fir ma C.V. „Vissers Machinefabriek", te Hoofddorp, Kruisweg 1143, verleende sur séance van betaling ingetrokken, terwij) C. Visser in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van Mr. N. Smits, tot Rechter-Commissaris, en van Mr. J. W. Rutgers, te Haarlem, tot cu rator. Wegens het verbindend worden van dp enige uitdelingslij st is op 25 November 1953 geëindigd het faillissement van: R. Wagter, handelende onder de naam „Columbus Sigarenfabriek", te Bever wijk, Hendrik Burgerstraat 18; Rechter- Commissaris: Mr. N. Smits, Curator: Mr. H. Peters. Bij vonnis van de Rechtbank te Haar lem van 1 December 1953, is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier Recht bank van 10 November 1953, waarbij T. van der Schilden, te Aalsmeer, Hadleystraat 52, in staat van faillisse ment is verklaard, met benoeming van Mr. B. E. van Tijn, te Haarlem, tot cu rator. AdDPYtpntlP Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon l-Ders. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Voorafgegaan door het tamboercorps van de Haarl. Postfanfare heeft St. Ni colaas Woensdagavond een ronölgang gemaakt door de Indische Buurt en het heeft 'de grote Kindervriend ook daar niet aan belangstelling ontbroken. Des micldags had hij een bezoek gebracht aan een groep kleuters van 4—6 jaar van deze gelijknamige Buurtvereniging die in „Het Wapen van Heemstede" bij elkaar waren gekomen om zijn goede gaven in ontvangst te nemen. Deze bij eenkomst werd opgeluisterd door van Meurs' Poppentheater en ook een goo chelaar ontbrak niet. Des avonds heeft hij nog een bezoek gebracht aan de Voorwegschool en hij zal in de komende dagen ook de andere scholen bezoeken; de Zaterdagmiddag wordt door hem gebruikt om de jeugd van RCH in het Sportparkrestaurant te verrassen en Zondagmiddag a.s. te 2 uur en half 5 komt hij nog in het R.K. Ver enigingsgebouw bij de jeugd van de Ka tholieke Arbeidersbeweging. Donderdag 10 December komt in het R.K. Verenigingsgebouw de heer J. Kor- tink, Bondsvoorzitter der Dioc. KAB spreken over de actie die gevoerd is rond de huurverhoging en compense ring via loonsverhoging en belasting verlaging. Wij verwachten ölat voor deze uiteen zetting grote belangstelling zal bestaan. Hedenavond is er weer een Klaverjas- avond bij H.B.C. Deze avond zal staan in het teken van St. Nicolaas en gehou den worden in het R.K. Verenigingsge bouw aan de Heerenweg. In verband met de te verwachten grote belangstel ling wordt aangeraden tijdig aanwezig te zijn. (Zondag 6 December) Alkmaarse B.DEM ADO—HSV VelsenJos ZSGOVitesse TybbRKAW HillegomHBC Onze GezellenMadjoe HalfwegDSS TeylingenVVSB SJCLisse Inzendingen tot Zaterdagochtend gen uur op een open briefkaart aan de sportredactie van de N. Haarlemsche Crt., Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist" heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men. dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 bezoekende club is 2, gelijk spel is e. Voor iedere goede oplossing wordt 1 punt toegekend. Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen Het psychologisch groepsonderzoek van schoolkinderen op de scholen be gint zo langzamerhand ook in Zanal- voort algemene bekendheid te genieten. Dit blijkt wel uit het jaarlijks gelei delijk toenemend aantal kinderen, dat met vrucht aan dit onderzoek cteelneemt. Steeds meer ouders of verzorgers ko men tot het inzicht dat het levensgeluk bunner kinderen bijzonder wordt g®" diendt indien voor hen na het doorlopen van de lagere school die studierichting en vakopleiding wordt gekozen, welke ver antwoord is met het oog op hun, capa citeiten. Van gemeentewege zal op 15 Dec. a.s. door het Psychologisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Leidien worden in gesteld een psychologisch groepsonder zoek bij de leerlingen van de 6e en hogere klassen der openbare en bij zondere lagere scholen in Zandvoort. De uitslagen van het onderzoek, waarin wordt aangegeven het niveau van de capaciteiten van het kind, welke zijn sterke en zwakke punten zijn en welke richting van studie en opleiding aanbe veling verdient, worden zo spoedig mo gelijk vertrouwelijk medegedeeld aan het schoolhoofd, dat met de betrokken ouders of verzorgers de betekenis van de uitslag met het oog op de verdlere toekomstplannen van het kind zal be spreken. De „J. Arthur Rank Organisation" te Londen heeft in nauwe samenwerking niet Ssotland Yard de film „Thte Blue Lamp" vervaardigd. Dit filmproduct geeft een inzicht in de beschermende taak, die „de man in de blauwe uni form" en de machtige organisatie, die achter hem staat, hebben ten opzichte van het publiek en opent de ogen van de meestal gedachteloos over de zaker! heenstappende „burger" voor alleriel problemen, die de politie bezighouden- speciaal dat van de jeugö-criminalite1* ten gevolge van de ontreddering, die de oorlog meebracht. Opgewacht door een juichende kinder schare, die het Stationsplein tot in alle hoeken vulde en het overige verkeer de pas afsneed, is Woensdagmiddag een van gezondheid blozende Sint, verge zeld van drie gitzwarte Pieten, in Sant poort gearriveerd. Een commissie van ontvangst van de Alg. Winkeliersvereniging Santpoort, verwelkomde de Sint op het perron, waar de treinreizigers veel schik aan deze geschiedenis beleefden. De stations chef bleef niet achter en wenste de Sint toe, dat hij niet veel zwarte Pie ten, pardon stoute kinderen in Sant poort zou vinden. Omgeven door een dichte haag van kinderen, stond de schimmel geduldig te wachten. Twee Pieten hielpen de Sint naar zijn verheven zitplaats en na enig geharrewar met textiel, dat niet wilde, zoals de Sint wilde, kon dan toch de rit door Santpoort beginnen. Eerst Sant poort-station, daarna Santpoort-dorp. enige uren achtereen. Sint maar vriende lijk wuivend, zijn knechten strooiend tussen de menigte. Ten slotte is de zeer vermoeide Sint naar Weyman gegaan, waar hij wat op verhaal kon komen. Dank zij de goede zorgen van de KAB zullen de jongens en meisjes van de St. Liduinaschool in Santpoort Zondag 6 December St. Nicolaas op bezoek krij gen in de zaal van Zomerlust. Toegangs kaarten hiervoor werden cp school uit gereikt en wie per ongeluk vergeten werd, kan Vrijdagavond tussen 7 en 8 uur nog een kaart afhalen bij de h®?r G. Huybers, Hyacintenstraat 54. D® rode kaarten geven toegang om 2 uur, de gele om 4.30 uur. (Niet officiSJ* Koerseni Vorig slot 3Va Ned. 1953 101 ft 3% Ned 1953 103)4 314 Nederl 1948 99 314 pCt Ned 1950 99 3-3(4 Nederland 1947 99% 3 Ned 62-64 bel.-fao. 160'4 Inschr Grth '46 3 pCt. 98<4 Ned. Handel M\1 eert 166 A.K.U. 184(4 Van Berkels Patent 119vi Calvê-Delft eert 134 Van Gelder 180 Kon Hoogovens eert. 1674 Unilever cert. 230',4 Ned Kabel 222 Philips 194',4 Kon Petroleum 345 ..Amsterdam" Rubber 93) Holl Amerika Min 145 Kon N Stoomb M. 13704 Ned Scheepv Unie 137% H.V-A. 116% Deli MI1 eert 100% Opening 3/12 101)» 99 a 181)4 230 194' 348% 93 138)» 136'/» 117)» 101 1/12 Anaconda Copper 31%* Bethlehem Stee) 51 Chrvsler Corp 63)4 Jeneral Eleetric 39)4 ïenerai Motors 59% Hudson Motors 1144 Kennecott Copper 64% Montgomery Ward 57% North Amerleap Cao 22% Hadto Corp 22 W Republic Steel 48% Shell Oil 75% Southern Pacific Southern Railway *2)4 Tidewater 21 U. S. Steel 38-,4 2/12 31''' 51% 63% 90 1 60 11)4 65)* 56!» 22% 24 38)» 42 21'» 39)4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2