Meer werkgelegenheid voor Volendam Half en Half Zestigduizend soldaten tijdens de Kerst in de kazernes w fcngehe traditie TRADITION beste Engelse ctgaret Weer Tweede Kamer op de bres voor de laag gepensionneerden Marken moet behouden blijven Binnenkort CinemaScope in A dam en Den Haag '7.7S Wynand Fockink i Steun nodig voor stimulering industriële ontwikkeling Opnieuw vijftien jaar geëist Plaquettes voor „dijkdichters" Rechtskundige adviseurs ontstemd over wetsontwerp Feestdagenactie Kath. Thuisfront ondervindt sympathie Episcopaat Zware straf voor autobestuurder Zwitsers enthousiast Samenleving dientook om wille van de attractie voor het vreemdelingenverkeer in stand te worden gehouden Regisseurs van naamernstige aan pak van de problemen Het befaamde apéritief DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 PAGINA 3 Roofoverval Valkenswaard ^Koninklijk" zang-festi val in de hoofdstad Televisieverbinding met në en Duitsland Belgi REGERING BEZOEKT „DE RUYTER" In Zierikzee: Kosteloze rechtsbijstand Roekeloos rijden: Inbreker op schip gearresteerd Uitslag compositie wedstrijd Plan „Europa-express" gunstig ontvangen Representatiekosten min. zonder portefeuille Postbestelling Tweede Kerstdag éMé Reële waarde van pensioenen aanzienlijk gedaald Tournée van Concert gebouworkest Verfraaiing van Avifauna Ga gerust een avondje uit... De vaat houdt U niet langer tegen.... Ontstellende woning toestanden Het blijven voortbestaan van de Vo- 'zndammer gemeenschap is zowel een "Wens van de bevolking als een alge meen landsbelang. Aldus wordt gecon stateerd in het juist uitgekomen rap- Port van de Economisch Technologische Dienst voor Noord-Holland over Edam Volendam. Er zullen werken moeten worden ondernomen teneinde de Volendam- fflers werkgelegenheid te verschaffen. Be aanwas van de bevolking moet, yoorzover dit economisch verantwoord 's, zoveel mogelijk ter plaatse kunnen gorden opgenomen. Vestiging van in dustriële ondernemingen kan zeer wel economisch verantwoord zijn. De moei lijkheden te Volendam spruiten ten dele voort uit de afsluiting en de in poldering van de Zuiderzee. Daarbij Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren de tweemaal aangehou den zaak van de roofoverval te Valkens- tvaard op de 72-jarige lompenkoopman H. in openbare zitting behandeld. Er berden 37 getuigen gedagvaard, van mie het merendeel reeds eerder voor het hof verklaringen heeft afgelegd. Ook nu eiste de advocaat-generaal, mr. S. J. van der Hoeven, bevestiging van het vonnis van de rechtbank te 's-Her togenbosch, die de verdachte P. L. van B. uit Eindhoven veroordeelde tot een gevangenisstraf' van vijftien jaar. Van B. blijft ten stelligste ontkennen, lets met deze zaak te mak-en te heb ben. De raadsman, mr. P. Scheefhals uit 's-Hertogenbosch, pleitte voor vrijspraak en verzocht de onmiddellijke invrij heidstelling van zijn cliënt. Na kort beraad in raadkamer achtte het Hof geen termen daartoe aanwezig. Op 23 Februari 1952 werd in de avond te Valkenswaard de lompenkoopman onverhoeds aangevallen en beroofd van zijn portefeuille, waarin een bedrag van ongeveer f 2000 was gestoken. De man werd zodanig mishandeld, dat hij enkele dagen later in een ziekenhuis te Eind hoven aan zijn verwondingen bezweek. De oude lompenkoopman was in ge zelschap van een vrouw, die inmiddels th een psychiatrische inrichting moest worden opgenomen en die voor de rechtbank belastende verklaringen voor Van B. heeft afgelegd. Zij verklaarde hamelijk met Van B. een afspraak te hebben gemaakt K. van zijn geld te be doven. 'Gisteren kon de vrouw echter °P medisch advies niet door het Hof Worden gehoord. Het Hof zal 16 De- Cember in deze zaak arrest wijzen. Op Zondag 21 Maart 1954 organiseert a h°^inklijke mannenzangvereniging „Apollo" uit Amsterdam een grote zang-manifestatie door diverse Neder landse mannenkoren, die het praedi- caat „koninklijk" voor hun naam heb ben staan. In tegenstelling tot anders luidende berichten is er geen sprake van een soort tournooi, maar wel van een de monstratie door enige prominente man nenkoren uit ons land. Het wedstrijd element speelt totaal geen rol en er zullen aan de verschillende zangnum mers dan ook geen prijzen zijn ver bonden. tlit vijf provincies komen er koren naar de hoofdstad, onder meer? „Pan- cratius" uit Heerlen, „Kunst en Vriend schap" uit Haarlem. „Die Haghesangers" Uit 's Gravenhage en verder koren uit Hen Bosch, Eindhoven en Utrecht. De uitvoeringen zullen gehouden wor den in de, grote zaal van het Concert gebouw in Amsterdam. Nederland zal binnen twee weken over ®en televisieverbinding in beide richtingen biet België en vóór Juni 1954 ook met Duitsland kunnen beschikken. De Nederlandse ministers en de staats secretaris van Marine zullen Zaterdag morgen 12 December een bezoek bren komt, dat de Zuiderzeewet te beperkt van werking is en niet voorziet in de moeilijkheden, waarvoor Volendam thans is gesteld. Daar de kosten aan uitvoering der voorgenomen werken de draagkracht van Edam te boven gaan, is de Ec.-Technologische Dienst van mening, dat het gemo tiveerd is daarvoor financiële steun aan de gemeente Edam te verle nen. Als werken, die de industriële ont wikkeling kunnen stimuleren, komen in aanmerking- het bouwrijp maken van de industrieterreinen te Edam en Vo lendam: het ontsluiten van het in dustrieterrein nabij Edam, waartoe nodig is het aanleggen van een weg en het verbeteren van een reeds be staande weg; het verlengen van de Julianaweg op het industrieterrein te Volendam; het stichten van industrie gebouwen- het verstrekken van kapi taal voor een speciale industrie te Vo lendam; het verbeteren van de ver bindingen over het IJ en het Noord zeekanaal, het doen verdwijnen van de tol op de IJ-pont en het aanleggen van een verkeersweg onder of boven het Buiten-IJ nabij de Oranjesluizen. Aandacht moet worden besteed aan de wens van B. en W. van Edam tot het weer in orde maken van de spoor baan KwadijkEdamVolendam en de verbetering van de havens van Volen dam en Edam en van de toegangen tot die havens. In Zierikzee is gistermiddag op uit nodiging van de gezamenlijke water schappen op Schouwen en Duiveland eer, groot aantal genodigden in de con certzaal samengekomen. Onder hen be vonden zich de commissaris van de Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Al- gera, vertegenwoordigers van de Dienst dijkherstel van de Waterstaat, van de verschillende aannemersbedrijven, van de arbeiders en tal van verdere autori teiten. De voorzitter van het waterschap Schouwen, de heer J. Klompe, reikte na mens de gezamenlijke waterschappen aan ongeveer 250 personen, die zich tot dusverre op bijzondere wijze verdien stelijk hebben gemaakt bij de werkzaam heden van de dijkdichting, plaquettes uit Eén plaquette kon niet worden uitge reikt, n.l. die voor Tonus Speelman, een arbeider, die bij het vervuilen van zijn plicht bij Schelphoek het leven verloor. De eerste plaquette werd overhandigd1 aan de minister van Verkeer en Water staat, mr. J, Algera. De minister dankte voor de hem toegekende plaquette, die hij niet zozeer zag als een persoonlijk geschenk, doch als een geschenk voor tie Waterstaat in zijn geheel. De tweeóle plaquette werd in ontvangst genomen door de commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland. De heer F. J. v. de Wall, hoofdingenieur-dir. van dts Zuiderzeewerken, ontving de derde plaquette. Daarna namen prof. Thijsse van het waterloopkundig laboratorium in Delft, hoofdingenieur Geers en tal van andere vertegenwoordigers van de Dienst dijkherstel, de aannemersbedrij ven, de arbeiders en andlere organisaties hun plaquette in ontvangst. Onder hen bevond zich ir H. Verheij, die speciaal voor deze gelegenheid van Straatsburg naar Zierikzee was overgekomen. m - In de Concertzaal te Zierikzee zijn Woensdagmiddag namens de gezamenlijke waterschappen op Schouwen Duiveland plaquettes uitgereikt aan ongeveer 250 personen, die zich tot dusver op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt bij de werkzaamheden van de dijkdichting. Gerrit Visser Azn. uit Werkendam (links), zinkbaas, en hoofdingenieur-directeur van de Zuiderzee werken, de opperste leider van het dijkherstel, F. J. B. van de Wall, bekijken de zo juist ontvangen plaquette. De Nederlandse Vereniging van Rechtskundige Adviseurs is ont stemd over het feit, dat haar be staan in het wetsontwerp tot rege ling van rechtsbijstand aan on- en minvermogenden, wordt genegeerd en dat haar leden bij ongewijzigde aanneming van dat ontwerp, de mogelijkheid wordt ontnomen, mede ten behoeve van de maatschappelijk minstbedeelden bij de rechtsbede ling werkzaam te zijn, aldus deelt het bestuur van deze vereniging mede. De praktijk van verschillende rechts kundige adviseurs bestaat voor een niet onbelangrijk deel in het verlenen van rechtskundige hulp aan on- en min vermogenden. De vereniging wijst op het bestaan van reeds lang bestaande bureaux voor rechtsbijstand te Am sterdam, waarvan het kantongerechts- werk steeds werd verzorgd door rechts kundige adviseurs. Ook aan de sedert jaren bestaande bureaux voor arbeids recht, die een veel uitgebreider wer kingssfeer hebben dan deze naam doet vermoeden, zijn hoofdzakelijk in harde studie gevormde rechtskundige advi- fen aan de nieuwe kruiser van de Kon. seurs verbonden De medezeggenschap, Marine „De Ruyter''. ^ie aan meest-belanghebbende groep Advertentie vjjNederlands Episcopaat heeft door Sr schillende persoonlijke giften zijn in sympathie betuigd met de thans Hath zünde feestdagenactie van de jj Thuisfront voor de militairen in boveTneS' kardinaal de Jong heeft zit-ter 71 7n een s°hrijven aan de voor- Sinif: Van Kath. Thuisfront, de heer R z*er °rst' verklaard dat hij de actie °P prijs stelt en groot nut toekent. UtreLde aartsbisschop-coadjutor van de acti mgr" dr' B' J" A1frlnk' noemt z.i. aan®. Priizenswaardig en zij zal ge eri JA'yliJk bijdragen tot een waardi- gebeurpnri-ste^ke beleving van 't Kerst bestek Vi 'l de kazernes- kort tijds- 20.onn de actie reeds nagenoeg Verwach+°PSe-bracht. Kath. Thuisfront *e hebben rmm vier™aal zoveel nodig Het K "nt t> *alttoezo„- verneemt verder dat de hiers de kerkelijke viering van het Kerstfeest een zo groot mogelijke luister zullen bijzetten. Het ligt in de bedoeling dat waar dat enigszins moge lijk is de Nachtmis met drie heren zal worden opgedragen. Ook zal getracht worden goede koren aan te trekken. Waar geen kapel voorhanden is of waar deze te klein is zal de Nachtmis in andere beschikbare ruimten worden opgedragen. Na de H. Mis volgt een ge zamenlijk ontbijt, dat zoveel mogelijk de huiselijke sfeer zal benaderen. Ver wacht wordt, dat de belangstelling der soldaten algemeen zal zijn. Vanzelf sprekend sluit Kath. Thuisfront de met katholieken noch voor de kerkelijke noch voor de niet-kerkelijke viering uit. Ofschoon de officiële verlofregeling nog niet bekend is, neemt men aan dat tijdens de feestdagen ongeveer 50 a 60.000 soldaten in de kazernes zullen verblijven. "v 1 in de leiding van de bureaux voor rechtsbijstand wordt toegekend in het wetsontwerp, acht de N.V. V.R.A. opval lend tot het kleinste minimum beperkt. Zij wijst er op. dat haar leden de noden en behoeften van de minst bedeelden en van de kleine midden stand beter dan menige andere groep rechtsbeoefenaren kent en begrijpt. De N.V. V.R.A. begrijpt niet, waarom de minister van Justitie aan de bureaux voor rechtsbijstand, geen rechtskundige adviseurs wil verbinden. Vrijwel bij ieder kantongerecht van enige omvang treden zij als kantongerechtsgemach tigden voor procederende partijen op en ieder kantonrechter zal bevestigen, dat de georganiseerde rechtskundige advi seur daartoe bekwaam is en naar be horen zijn werk verricht. De vereniging zal spoedig, met het oog op het wetsontwerp, een extra nummer van haar orgaan laten ver schijnen en zich met een adres tot de minister van Justitie en de leden van de Tweede Kamer wenden. De kantonrechter te Delft heeft gis teren de expediteur V. uit De Lier ver oordeeld tot een geldboete van f200. en intrekking van het rijbewijs voor een halt jaar wegens het roekeloos rij den met een vrachtauto. De ambtenaar van het O.M. had f500.en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van één jaar geëist. Uit het verhoor van de getuigen, o.m. een wachtmeester van de Rijkspolitie, dié het proces-verbaal had opgemaakt, bleek dat verd. niet de hoofdstraat in De Lier had kunnen passeren omdat er Oranjefeest werd gevierd. Er stonden veel mensen en kinderen bij een zweef molen toen verd. er met zijn auto langs vilde. De wachtmeestere van de Rijks politie had hem gesommeerd terug te keren. Aanvankelijk scheen verdachte aan de sommatie te zullen voldoen, doch onverwacht gaf hij vol gas en reed vooruit. De getuige en een aantal kin deren konden zich. door snel opzij te springen, redden. Uit de verklaringen van de getuigen bleek tenslotte nog dat het publiek zeer verontwaardigd was geweest en het niet veel had gescheeld of verd. had een pak slaag gekregen. (Van onze correspondent) R. uit Delft was, na een.serie diefstal len en inbraken in Delft en omgeving, de vaderlandse bodem blijkbaar wat al te warm onder de voeten geworden. Hij monsterde als lichtmatroos en vertrok naar Zuid-Amerika. Maar terwijl hij zich in de vreemde veilig waande, legde de politie de hand op drie van zijn ka meraden, die zich behalve met stelen ook met afpersen bezighielden. Het aandeel van R. bij een en ander kwam hierbij vast te staan en de politie hield het schip, waarmee de jongeman vertrokken was nauwkeurig in het oog Toen dan ook enige dagen geleden de vrachtboot Vlissingen passeerde, kwam met de loods ook de Delftse recherche aan boord en arresteerde R. Hij legde een volledige bekentenis af, waarbij tevens nog een niet aangegeven diefstal kon worden opgehelderd. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in de composi tiewedstrijd voor een werk voor één instrument zonder begeleiding, of voor één zangstem zonder begeleiding, de vol gende prijzen verleend: Eerste prijs aan H. B. van der Meer te Amsterdam, voor zijn „suite voor piano", tweede prijs aan Th. H. Smit Sibinga te Amstelveen, voor zijn „toccata pour le clavecin", derde prijs aan Th. van Essen te Zaandam, voor zijn „sonatine voor piano 1953". De wedstrijd was in De cember 1952 uitgeschreven. Directeuren van West-Europese spoor wegmaatschappijen hebben het Neder lands plan voor een zeer snelle diesel- expressdienst tussen de grote Europese steden in het algemeen gunstig ontvan gen, aldus bericht A.P. Het plan, neergelegd in schetsen en kaarten van Europa's „trein van mor gen" werd aan de jaarconferentie van de Union Internationale des Chemins de Fer aangeboden door ir. F. Q. den Hol lander, president van de Nederlandse Spoorwegen. Het is verwezen naar een groep tech nische deskundigen, die in de loop van het volgende jaar hierover verslag moe ten uitbrengen. In een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Buitenlandse Zaken wordt voorgesteld de ambts- en representatiekosten van de minister zonder portefeuille te ver hogen tot 40.000.— per jaar. Tweede kerstdag zal een postbestel ling worden uitgevoerd. Zaterdag 2 Ja nuari wordt de postdienst uitgevoerd als op andere Zaterdagen. Advertentie VIRGINIA AMNUfACTURED BV ARDATH IOBACCO COMPANY ITD, LONDON, LEEDS, DUBUN, DORDRECHT Veel Tweede Kamerleden vragen zich af of de lagere pensioenen niet dringend verbetering behoeven. Som mige leden wijzen op de nood der ge pensionneerden, wier pensioenen sedert de toekenning ervan in reële waarde aanzienlijk zün gedaald tengevolge van de stijging der kosten van het levens onderhoud. Deze opmerkingen worden gemaakt in het verslag van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van een aantal pensioenwetten. Verscheidene leden merken op, dat bij de bepaling van de pen sioenen voor de topfunctionarissen een geheel nieuw element in het geding is gebracht, n.l. door de waardedaling van het geld recht streeks en volledig toe te passen op de berekening van die hoogste pensioenen, een element, waarmede tot dusver alleen bij' de bereke ning van de salarissen rekening is gehouden. Naar analogie van de opheffing van de absolute maxima der pensioenen lijkt het deze leden billijk, dat ook voor de midden- en lagere pensioenen de bereikbare maxima hoger zullen worden ge steld. De voorgestelde verbeteringen van het minimum-invaliditeitspensioen, waarbij de invalide die niet in staat zal zijn voor ten minste 1/3 gedeelte in zijn levensonderhoud te voorzien, een tijdelijke aanvulling krijgt, be staande in het verschil tussen zijn pen sioen en het pensioen, dat zou zijn ver kregen bij een diensttijd van 30 jaar, wordt nagenoeg algemeen toegejuicht. Veel leden betreuren het echter, dat voor het invaliditeitspensioen, ingeval de invaliditeit niet wordt veroorzaakt door de dienst, een wachttijd van 5 jaar wordt vereist. De bepaling dat, zodra de leeftijd van zestig jaar wordt bereikt, de aan vulling komt te vervallen en het pen sioen dan wordt berekend naar een diensttijd van achttien jaren, beschou wen zeer veel leden als een betreu renswaardige achteruitgang.' Ten aanzien van de weduwenpensioe- nen staan zeer veel leden op het stand punt, dat de weduwe in dezelfde ma teriële omstandigheden moet kunnen leven als vóór het overlijden van de echtgenoot. Overigens is men in het algemeen erkentelijk voor de indiening van dit wetsontwerp, dat zal leiden tot een aanzienlijke verbetering in de positie van de gepensionneerden. Gisteren heb ik op een terrasje gezeten. Vol voor- jaarsgevoelens en Sinter klaasgedachten. De zonne stralen stoeiden speels in mijn kop koffie. „Dat wordt geen witte Kerst van het jaar", zei mijn buurman loom. „Met Kerstmis", zei ik, „bloeien de rozen". „Maar een witte Paas, zou ook aar dig wezen", mijmerde hij. „En schaatsen op Pinksteren, ver rukkelijk", zei ik. „Ja", zei hij, „het najaar is verscho ven tot het voorjaar, zeggen ze". „Inderdaad", antwoordde ik, „het voorjaar is verschoven tot het najaar". „Het voorjaar is het najaar, en het najaar het voorjaar", zei hij. „Er zijn geen jaren meer", ant woordde ik doezelend. Toen stond mijn buurman op. „Ik heb een zonnesteek, geioof ik", zei hij. „En dat midden in de zomer", fluis terde ik; en ik viel in slaap. FRIBOURG, 1 Dec. (Van een medewerker) De Zwitserse muziekliefhebbers, hoe wel verwend op het gebied van de or kestmuziek, zijn enthousiast over de uit voering van het Concertgebouworkest van Amsterdam, onder leiding van Van Beinum. De „Basler Nachrichten" schreef reeds naar aanleiding van de uitvoering in Basel: „eine groszartige Wiedergabe der Bruckner-Sinfonie" en roemde als „Prönkstücke" vooral de „tiefe Streicher und die Blechblaser'; het geheel werd een uitvoering van grote betekenis genoemd. Van niet minder enthousiasme ga ven de bewoners van Fribourg blijk. Dit stadje van 30.000 inwoners, heeft, als centrum van het musicale leven, een grote faam verworven. Voor en kele maanden vond hier het con cours van een honderdtal muziekge zelschappen plaats. Men wilde de Zwitserse Priester en componist van volksliederen, Henri Bovet, hiermee eren. De avond vóór de uitvoering van het Concertgebouworkest hoort men nog de opvoering van een andere in woner de stad: „Signore Francesco" van Abbé Kaelin. Voor de uitvoering van het Concert gebouworkest was de belangstelling dan ook overgroot. De Aula. Magna van de Universiteit bleek niet ruim genoeg te zijn en men moest de grote universi teitshal voor het publiek openstellen. Na afloop moest de zeer vermoeide dirigent tot tweemaal voor het voet licht terugkeren, om het applaus van het publiek in ontvangst te nemen. On der de aanwezigen bevond zich de Ne derlandse gezant in Bern, evenals vele vooraanstaande Zwitserse persoonlijk heden. De president van de Nederlandse Studentenvereniging in Fribourg bood, namens de leden, zijn gelukwensen aan. Het gemeentebestuur van Alphen aan de Rijn heeft plannen gereed voor de verdere aanleg van een vijvercom plex in Avifauna. Voorts is aan het architectenbureau Wesselo te Bussum opdracht verleend tot het maken van een schetsplan voor een zwembad on middellijk bij het vogelpark. Advertentie Zo'n berg afwas behoeft Uw gezellig avondje-uit niet meer in de war te bren gen, of U ruwe „afwashanden" te be zorgen. Met Castella Vaatwas is Uw af was zo aan kant en blijven Uw handen zo zacht als fluweel. Een lepeltje Castella Vaatwas ontwikkelt een teil vol actief sop, dat blijft doorschuimen, tot het laatste bordje gereinigd is. Alle vet, alle vuil en aanslag verdwijnen in een om mezien. U heeft dit wondermiddel (Castella Vaatwas kost maar 25 cent per pak) toch in huis? Meer dan in enige andere vissersplaats aan de voormalige Zuiderzee, heeft de afsluiting en de voortgaande inpoldering van het IJsselmeer voor Marken een vol ledige ommekeer in de economische structuur bewerkstelligd. Aldus verluidt het in een rapport van de Economisch- Technologische Dienst van Noord-Hol- land over Marken. Aangezien het tijdstip, waarop deze heroriëntatie voor de bevolking begon, reeds twee decennia terug ligt, hebben de toen door de centrale overheid geno men maatregelen (Zuiderzeesteunwet) thans nog slechts betekenis voor een he- perkt aantal ouderen. Zonder deze maat regelen, die door de Marker vissers, die een armelijk bestaan leden, met graagte werden aanvaard, zóu de bevolking vol komen verpauperiseerd zijn of ,het ei land reeds hebben verlaten. Men kan dus concluderen, dat de Zui derzeesteunwet Marken tot op heden in stand heeft weten te houden. Nu de Zui derzeesteunwet practisch de taak ver vuld heeft, waarvoor zij destijds werd uitgevaardigd, doet zich de vraag voor, of Marken, waar ter plaatse geen uit breiding van de werkgelegenheid moge lijk is, zich zonder meer zal kunnen handhaven. Verwacht mag worden, dat bij de steeds minder wordende woning nood, steeds meer Markers in verband met de geïsoleerde positie van het eiland en de weinig betrouwbare verbindingen met het vaste land, geneigd zullen zijn het eiland te verlaten. Hiervoor is te meer reden als men bedenkt, dat het ge boorteoverschot sedert jaren goeddeels gecompenseerd wordt door een vertrek- overschot hetgeen erop wijst, dat de be volking vooral de mannelijke helft, on danks de gehechtheid aan de geboorte grond, als de omstandigheden daartoe dwingen toch besluit het eiland te ver laten. Behalve de geïsoleerde ligging van deze woon-forensengemeente vormen de ontstellende woning- en bewoningstoe- standen men zou hier kunnen spre ken van een depressed area op sociaal terrein een bedreiging voor het be staan van Marken. Tegenover de dreigende aantasting van de bevolking van Marken in haar eerste bestaansvoorwaarden en die in haar sociale verhoudingen staat, dat het eiland jaarlijks door ongeveer 200.000 vreemdelingen, van wie ver moedelijk ongeveer één derde buiten landers zijn, wordt bezocht vanwege zijn eigenaardig cachet. Haars ondanks vormt de bevolking als zodanig, en de wijze, waarop zij is gehuisvest, een van de belangrijkste attracties, die Nederland aan zijn buitenlandse toe risten kan bieden en waardoor ons land, meer dan anders het geval zou zijn, bekendheid in het buitenland ge niet. De economische betekenis van deze bekendheid van Marken in het buitenland is moeilijk in cijfers uit te drukken, doch zij zou, wanneer zij kwam te vervallen, op velerlei gebied ernstige weerslag veroorzaken. In het belang van de bevolking zelf en in die van de economie van ons land, mag men concluderen dat het niet toe gestaan moet worden, dat een groep. die in de afgelopen twintig jaar, ondanks de middelpuntvliedende krachten, waar aan zij bloot stond, zo zeer blijk heeft gegeven zich zelf te willen blijven, op gelost moet worden, omdat de maatre gelen die haar destijds voor verval heb ben weten te behouden, thans hun wer king hebben verloren. Met het treffen van de maatregelen nodig voor de Marker-samenleving met haar typische materiële, sociale en cul turele verschijningsvormen moet men niet wachten (of deze geheel achterwe ge laten) uit de overweging dat binnen afzienbare tijd de Westpolder zal wor den bedijkt en in cultuur zal worden gebracht. Voor daarmee een begin zal zijn gemaakt, zal het afbraakproces van Marken reeds te ver gevorderd zijn en bovendien kan men niet verwachten dat dat de Marker-bevolking nauw be trokken zal zijn bij de eigenlijke pol- derwerken. Maatregelen Voor de instandhouding van Mar. ken als woonplaats zal overgegaan moeten worden tot: verkorting van de afstand woon-werkplaats en ver betering van de woningtoestand. Voor het aanbrengen van deze ver beteringen zal zeer veel geld nodig zijn. Woningverbetering is reeds vele jaren overheidszorg. De woningtoe stand op Marken is dermate slecht, dat er niet over gediscussieerd be hoeft te worden, of hier moet wor den ingegrepen; de overheid zal hieraan hoge bedragen moeten be steden. Ook de maatregelen, die nodig zijn tot verkorting van de afstand woon - werkplaats zuilen grote bedragen van de overheid vragen, zowel wat de ver binding van Marken met de vaste wal betreft als wat betreft de maatregelen üie nodig zijn voor het vestigen van indus trie te Monnikendam. Tot deze laatste behoren het aanleggen van een m- dustrieterrein en het ontsluiten daarvan. Het enorme, voor CinemaScope-vertoningen nodige, projectiescherm. (Van onze Verslaggever) Zeer binnenkort zullen in ons land de eerste CinemaScope-voorstellingen worden gegeven en wel in het Amster damse Floratheater en in de Haagse Asta-bioscoop. Vertoond zal worden de onder regie van Henry Koster ver vaardigde film „The Robe". Het is een product van de Twentieth Century Fox, welke maatschappij, zoals bekend, thans uitsluitend CinemaScope-films vervaardigt. CinemaScope behoort tot de zoge naamde panorama-systemen. Bij de vertoning wordt gebruik gemaakt van een gebogen projectiedoek, dat in het Flora-theater twaalf-en-een-halve me ter breed en vijf meter hoog zal zijn. Er wordt gewerkt met één projector. De CinemaScope-films worden opge nomen met een gewone camera, voor zien van een speciale lens, de Hyper- gonar-lens, een vinding van de Franse professor Henri Chrétien, die de eigen schap bezit een beeld in sterk gecom primeerde vorm op het celluloid op te nemen. Dit gecomprimeerde beeld wekt de indruk, alsof het aan de zij kanten is ingedrukt. Projecteert men dit beeld met behulp van een rectificatie lens, dan wordt het beeld over de ge hele breedte van het grote projectie scherm „uitgesmeerd". Mede doordat het scherm gebogen is, krijgt de toe schouwer de indruk als het ware om ringd te zijn door de gebeurtenissen, die zich op het doek afspelen. Dit wordt nog versterkt door het gebruik van stereophonisch geluid. Op de Ci- nemaScope-film zitten n.l. vier geluids banden. Vier luidsprekers, op verschil lende plaatsen opgesteld, doen als het ware het geluid van verschillende kan ten komen. Uiterlijk vertoont de Ci nemaScope overeenkomst met het andere panorama-systeem Cinerama, waarbij ook een groot gebogen pro jectiescherm, maar daarentegen drie projectoren worden gebruikt, die elk een deel van het doek bestrijken. CinemaScope heeft voorts niets te maken met de 3-D-films, de „echte" stereoscopische films, die op een nor maal doek worden geprojecteerd, maar waarbij gebruik gemaakt moet worden van een bril. Het schijnt bij CinemaScope-verto ningen niet van invloed te zijn, welke plaats men in de zaal inneemt; ver tekening van het beeld treedt niet op. Terwijl de interesse voor de 3-D met name in Amerika snel is gedaald, on dervindt de CinemaScope enorme be langstelling. Behalve de Fox-film zul len ook andere maatschappijen, n.L „Allied Artists", „Columbia", „Metro Goldwyn Mayer", „United Artists", „Universal International", „Walt Dis ney Productions" en „Warner Bros" films in CinemaScope gaan maken. Het is nu nog niet het ogenblik de artistieke voor- en nadelen van Cine maScope onder de loupe te nemen. Wij zullen daarover zeer spoedig, na de demonstratie voor industrie, exploi tanten en pers en na de vertoningen van „The Robe", gelegenheid vinden. Dat er vele problemen van filmaesthe- tische aard zullen rijzen, staat nu wel reeds vast, vooral wanneer men ver neemt, dat het spel in de beelden méér aandacht zal opeisen, waarbij dus het spel mét de beelden in het gedrang dreigt te komen. Het is anderzijds ove rigens prettig te vernemen, dat de ma kers van de klaargekomen of in pro ductie zijnde CinemaScope-films niet de mindere goden uit het filmbedrijf zijn, die met het nieuwe procédé mo gen spelen, maar regisseurs van naam, als Jean Negulesco, Henry Hathaway, Otto Preminger, Henry King e.a., zodat we dus mogen hopen, dat de proble men ernstig zijn aangepakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3