Emigratie naar Latijns-Amerika zal spoedig kunnen toenemen Mogelijkheden in landbouw en technische beroepen Beschuldiging tegen bestuur van V.V.V. ingetrokken I VcnkcuSe f SCHEEPVAARTBERICHTON Kruiswoordraadsel Faciliteiten Britse staking heeft niets uitgehaald Aanklacht is verzonnen Nederl. -Hongarije te Arnhem In het zand van MARS B 521ste STAATSLOTERIJ FBICVE NOORMAN -j PAGINA 5 Ceslaagde landgenoten Nieuwe wending in Yenlose kwestie Totalisator-omzet met f 1.500.000 gestegen Russen mogen weer met buitenlanders trouwen Blijde gebeurtenis in Luxemburg verwacht Versterkt ijshockey-team tegen Finland Kees Broekman in training SNIJKOEK Zwemmen 2.5° Loting Davis Cuptournooi India—België Hongarije ook naar Fifa- jeugdtournooi Politievoetbal Haarlem promoveert naar eerste klasse Sportflitsen «KL door ARTHUR C. CLARKE (Verf. door F. van Oldenburg Ermke) 4e Klas 12e lijst MARKTBERICHTEN (Van een bijzondere correspondent) De na-oorlogse vestiging van honderdduizenden Europeanen in Latijns-Amerika heeft niet nage laten de Nederlandse belangstelling te doen toenemen voor dit gebied, dat bijna drie keer zo groot js ais Europa. Bovendien hebben verscheidene van de hier gelegen landen recente aanbiedingen gedaan tot opname van Nederlanders. Brazilië staat hier in de voorste gelederen, doch andere candidaten waaronder Vooral Chili verdienen ook de aandacht. Nederlandse emigratie naar Latijns-Amerika werd de laatste tijd in tal van gevallen met succes bekroond. Dit in de toekomst leiden töt een aanmerkelijk grotere wek naar deze gebieden, die de laatste tijd per jaar om on bij de 1000 van onze landgenoten opnamen. Er zijn verwachtingen, dat de emigratie naar sommige landen op korte termijn zal toenemen. Zo vertrokken in de eerste helft van 1953 rond 300 Nederlanders naar Brazilië. Toch steken de hier gegeven cijfers nog scherp af tegen die voor Australië of Canada. Zelfs blijven zij beneden de jaarlijkse migratie uit ons land naar België (ruim 3000). Het ontbreken van een brede „voorhoede", onbe kendheid met Latijns-Amerika en een groter verschil tussen de hier heersende mentaliteit en de onze dan met b.v. de Angelsaksische landen ziehier enkele oorzaken van de tot nu toe vrij geringe Nederlandse trek naar dit Spaanse en Portugese taalgebied. Het slagen van Nederlanders, zowel in groepsverband als individueel, toont echter duidelijk aan, dat hier ruime mogelijkheden liggen voor mensen met doorzettingsvermogen. pe twintig Latijns-Amerikaanse repu blieken liggen grotendeels in een tropi sche of sub-tropische streek, maar door de soms aanzienlijke hoogte-verschillen heeft men er een keur van (dikwijls zeer Kunstige) klimaten. Ervaringen, die West-Europeanen in sommige typisch tropische delen van b.v. Venezuela op deden. tonen inmiddels wel aan, dat een t'rij warm klimaat geen direct beletsel tot slagen behoeft te zijn. Voor de Katholiek mag het een voor deel heten, dat Latijns-Amerikaanse vol keren overwegend ons Geloof belijden cn dat zich op verscheidene plaatsen Nederlandse priesters hebben gevestigd, die herhaaldelijk een krachtige steun Voor onze landgenoten bleken. Onder de instanties, die hem voor zijn vertrek cn daarna wegwijs kunnen maken, neemt de Katholieke Centrale Emigratie Stich ting een belangrijke plaats in. De huidige vraag naar immigranten In de meeste Latijns-Amerikaanse lan den moet men in de eerste plaats tegen deze achtergrond zien: de snelle groei, die hun werelddeel in technisch op zicht moest doormaken, deed een grote vraag naar vaklui ontstaan. Vooral ge durende de laatste oorlog trachtte men deze door binnenlandse arbeidskrachten te doen opvangen. Ten dele slaagde men hierin, maar anderzijds werd het platteland dat doorgaans toch al niet door productiviteit in de landbouw uitmuntte meer en meer ontvolkt. De snel groeiende steden vroegen steeds meer gebruiks-artikelen en voe- dings-midddelen, waaraan de landen op den duur niet of onvoldoende kon den tegemoet komen. Enerzijds ont stond zo een grote vraag naar getrain de boeren, anderzijds vroegen de zich steeds verder uitbreidende fabrieks complexen voortdurend personeel. Hoewel er doorgaans ook een tekort San academisch gevormden en andere functionarissen is, vormt het verschil fussen een Europese en een Latijns- Amerikaanse opleiding hier meestal een wuikelblok. Wel is het in sommige *?nden mogelijk, met overheidssteun een tudie aan een universiteit te volgen en ziin urlÜk kan men, in bepaalde gevallen, Jn examens over doen. .P® Practische mogelijkheden liggen m h VOoralIn de landbouw en in tech- beroepen, waarvoor men een s n°dig heeft. In beperkte mate oestaan er kansen voor Nederlanders in z,akenleven en dit vooral door de vestigingen van b.v. Philips, K.N.S.M., K.L.M., Shell, Curacaose Handelsmaat schappij, en andere ondernemingen. Deze belangen hebben zich in Mexico, Chili, Argentinië, Brazilië en Uruguay samengebundeld tot Nederlandse Kamers van Koophandel en een dergelijke K. v. K. is in Venezuela in oprichting. Deze instellingen vormen tezamen een belang rijke goodwill-factor en zijn machtige steunpunten voor Nederlands initiatief. Ook de vestigingen van de Hollandse Bank Unie leggen het nodige gewicht in de schaal. Nederlandse ondernemingen zenden in de regel hun personeel van het moeder land uit, doch er zijn gevallen bekend, waarin landgenoten ook ginds In dienst werden genomen. Doch meestal komt een dergelijke verbintenis toevallig tot stand. Wie in het nieuwe land dan ook een redelijke kans op een werkkring wil hebben, doet het beste met de vei lige weg te bewandelen, die via de Ne derlandse Emigratiedienst leidt. In tal van landen, die tot nu toe slechts geringe Nederlandse immigratie zagen, zijn overigens gunstige voorbeel den hiervan bekend. Zo is de heer J. van Delft, uit Koog aan de Zaan, er in geslaagd om in Colombia de grootste biscuit- en chocoladefabriek van het land op te bouwen. In ditzelfde land heeft reeds vroeger een zekere Eibers de eerste scheepvaartmaatschappij op de Magdalenarivier opgericht. Een ander voorbeeld van Nederlands initiatief is de uitvoering van belangrijke haven werken in Venezuela. Vele landen willen Nederlandse im migranten faciliteiten verschaffen. Recente aanbiedingen van La tijns-Amerikaanse landen, tot opna me van meer Nederlandse emigran ten, hebben de aandacht voor dit grotendeels onontgonnen gebied be langrijk doen toenemen. Tot voor kort nam het omvang rijke continent jaarlijks rond 1000 van onze landgenoten op. Dit aan tal kan echter aanmerkelijk stijgen wanneer wordt overgegaan tot uit voering van de plannen, die bepaal de organen in ons land en ginds nu in studie hebben. Een onzer medewerkers belicht de daar aanwezige mogelijkheden in een drietal artikelen, waarvan hier het eerste is afgedrukt. Colombia geeft b.v. aan nieuwe on dernemingen enkele jaren vrijstelling van belastingen, in Ecuador wil de regering de beste landbouwgrond gra tis ter beschikking stellen. In het al gemeen zouden de landen, die een tekort aan landbouw-producten heb ben, graag Nederlandse boeren bin nen hun grenzen zien. Hun reputatie is hun al ver vooruitgereisd Er zijn op velerlei gebied) door Ne derlanders successen geboekt in Latijns Amerika, doch zolang een vastomlijnd plan ontbreekt, waarbij de overheid in het ontvangende land voldoenóie steun geeft, blijft de risico-factor tamelijk groot. Het meeste houvast bieden dan ook landen, waar deze hulp geboden woroh (en liefst in een verdrag is vast gelegd, zoals in Brazilië), waar zij in voorbereiding is, of waar voldoende Ne derlanders aanwezig zijn, om hun land genoten op te vangen en zo nodig verder te helpen. De staten, ö5e hiervoor „rijp" of bijna „rijp" zijn, zullen wij in twee volgende artikelen de revue doen pas seren. Tijdens de te Zwolle gehouden na jaarsvergadering van het Verbond van Verenigingen van Langebaandraverijen en Rennen in Nederland is medege deeld dat de animo voor de totalisator nog steeds stijgende is. In de periode Van 1 Januari 1953 tot 30 November 1953 bedroeg de omzet 7.297.878.50 tegen een totaal bedrag van 5.828.132.50 over dezelfde periode in 1952. De organisatoren van de grootste sta king welke men in Engeland heeft ge kend sinds de algemene staking van 1926 kunnen tevreden zijn over hun arbeid. Ten naaste bij twee millioen arbeiders gehoorzaamden aan de oproep Kisteren het werk neer te leggen, bij Mjze van protest tegen de weigering Van de werkgevers- een loonsverhoging t'an 10% toe te staan. Doch dat de staking niets heeft uitgehaald blijkt uit het feit dat de raddraaiers reeds giste ren begonnen te confereren over nieuwe Jhaatregelen om de werkgevers tot instemming te dwingen. Vandaag vindt een conferentie plaats Van vakverenigingsleiders die o.m. zul len overwegen of men zal overgaan tot het verbieden van overwerk, hetgeen het land meer zou kosten dan de honderd millioen gulden die gisteren aan productie verloren gingen. Onder he 39 vakverenigingen betrokken bij tie eisen tot loonsverhoging heerst even wel geen volledige overeenstemming, Vooral omdat sommige vakverenigings- Iciders beseffen dat het initiatief voor het staken van gisteren en voor even tuele nieuwe stakingspogingen geïnspi reerd is door de communisten. De Sovjetregering heeft gisteren be- *end gemaakt, dat de wet, die huwely- «en van Sovjetonderdanen met buiten luiers verbiedt, opgeheven Is. In de *rant van de Opperste Sovjet is een op 6 November gedateerd decreet gepu- '■ceerd, dat de Sovjetburger niet lan- »®r de wet overtreedt, wanneer hy met Ir^edt buitenlandse in het huwelijk epTe Luxemburg is gisteravond offici- Cj, ^edegedeeld dat prinses Josephine tvacht e een hlijde gebeurtenis ver heef? Pe bisschop van Luxemburg ken °p acht gegeven dat in alle ker- Kebed het groothertogdom openbare een n zullen worden gehouden voor ®es. °orsP°edige bevalling van de prin- Naar wy vernemen, heeft de heer M. Toussaint te Tegelen in een schryven, aan het geschorste bestuur van VW medegedeeld, dat hü zijn aanklacht, vol gens welke dit bestuur de amateursbepa lingen van de KNVB zou hebben over treden, reeds geruime tijd geleden heeft ingetrokken. Ongeveer een maand ge- leden heeft hij de KNVB bericht ge zonden, dat hy de, gehele aanklacht ver zonnen en nauwkeurig heeft voorbereid uit rancuneuze gevoelens tegenover en kele bestuursleden van VVV, van wie hy vergeefs steun in zijn persoonlijke moeilijkheden bad gevraagd. De heer Toussaint deelde mede, dat hy tot dusverre van de zijde van de KNVB geen enkele reactie op deze an. nulering van zijn verklaringen had ont vangen. De persoonlijke moeilijkheden van Toussaint zijn hierin gelegen dat hem door de KNVB de straf is opgelegd dat hy voor goed is uitgesloten van het bezoeken van voetbalwedstrijden, die in Noord-Limburg worden ge speeld. Toussaint is steeds een aanhanger van VVV geweest en veroordeeld op grond van de beschuldiging bemoeiingen te hebben gehad met het aantrekken van spelers tot deze vereniging. Hij hoopt de revisie van dit z.i. onrechtvaardige vonnis te verkrijgen en heeft daartoe onder meer een beroep gedaan op en- thans geschorste bestuursleden van VVV, die hieraan echter geen mede werking hebben verleend. In de krin gen van de geschorste bestuursleden ziet men merin een nieuwe bevestiging van hun overtuiging, dat de uitgespro ken vonnissen 'ongefundeerd zijn. In de motivering daarvan wordt namelijk medegedeeld, dat de straffen zijn op gelegd op grond van bezwarende ver klaringen die door getuigen zijn afge legd. Eén dezer getuigen, Toussaint, heeft openiyk verklaard gelasterd te heb ben, de andere beweert slechts Infor maties te hebben gegeven op vragen, die hem door de commissie voor het amateurisme naar aanleiding van be doelde en als vals verklaarde aan klacht zijn gesteld. Zoals bekend, heeft het VVV-bestuur categorisch ont kend zich aan de door Toussaint ge noemde praktijken te hebben schuldig gemaakt. De geschorste bestuursle den verklaren geschokt te zijn in hun rechtsgevoel, omdat tegenover deze verklaringen door de KNVB-commissie geen enkel bewijs van schuld is ge leverd. De in beslag genomen verenigingsno- tulen zijn nog steeds in het bezit van de KNVB. In deze notulen zouden pas sages voorkomen die betrekking zou den hebben op het in stand houden van een zogenaamde reiskas, buiten de boekhouding om. De betrokken bestuurs leden verklaren echter te kunnen aan tonen, dat het hier een volkomen ge oorloofde zaak betreft, die bovendien wèl in de boekhouding is verwerkt. Hun is echter inzage van deze notulen geweigerd. De geschorste bestuursleden, die zoals bekend beroep tegen hun ver oordeling hebben aangetekend bij het bestuur van de KNVB, hopen dat de verklaring van Toussaint ertoe zal bij dragen om deze zaak tot de huns In ziens ware proporties terug te brengen Het bestuur van de Ned). IJshockey Bond heeft voor de wedstrijd tegen het Finse nationale team, welke 6 Dec. op de HOKY te Den Haag zal worden ge- spcelcï, het bondsteam als volgt samen gesteld: doel: Van der Heiden, achter: Klein, Ferir, Fischer en Van Rhede, voor: Dietz, Bijlsma, Buis, Dinger en Van der Baumen. De Canadezen Zukiwski en Kirk zul len de ploeg in de voorhoedle verster ken, terwijl de mogelijkheid bestaat, dat ook Baulne, de Canadese trainer van het Antwerpse team Brabo, in de bonds- ploeg zal meespelen. Kees Broekman, de Europese kam pioen op de schaats, neemt met de veel belovende jeugdige Lierse rijder Wim in 't Veld momenteel öleel aan een in tensieve conditie-training, welke op het Delfia-terrein te Delft voor een aantal voetballers van Delf ia en leden van de Delfse wielerclub „De Mol" wordt gehouden. ti. .00».. ilU-o, 46. „Wat komt gij doen?" bijt Ragnar de mannen toe. Een van de Bohuslaners treedt naar voren en kijkt de zeerovershoofdman brutaal aa.n. „Wij komen horen wat gij beslist," zegt hij. „Ons geduld begint te tanen." Er ligt een verborgen dreiging in zijn stem, die de licht ontvlambare Ragnar tot het uiterste drijft. „Dat zal ik u vertellen," gromt hij woest. „Gij dacht, dat ik voor elk smerig zaakje te vinden zou zijn, maar daarin zijt ge mis. Ik heb u straks al gezegd, dat ik niet van plan ben koning Eric en zijn zoon aan u uit te leveren, maar het kind krijgt ge ook niet, nu ik weet, waarom ge het wilt hebben Uitdagend kijkt hij de man aan en laat er dan op volgen: „Een kind hoort bij zijn moeder en daar gaat het naar toe." Hij wijst naar Sörli. „Deze kerel kunt gij krijgen, maar ge zult er dik voor moeten betalen. Dubbel losgeld eis ik voor hem, ook het geld. dat voor het kind bestemd was." De man beraadslaagt fluisterend met zijn kornuiten, haalt een buid,el te voorschijn en werpt hem Ragnar voor de voeten. De hoofdman raapt hem op, onderzoekt de inhoud en knikt dan. „Het is goed," zegt hij tot Sörli. „Ge kunt gaan." Maar nu overmeestert hem zijn drift. „Er uit!" brult hij. „Van mijn eiland af, of ik drijf tt met mijn zwaard de zee in!" Dreigend staat hij de hand aan zijn zwaard en doet een stap naar voren. Haastig verlaten de Bohuslaners het vertrek. Sörli het laatst, met een door woed* vertrokken gezicht. „Gij zijt nog niet van ons af," sist hij, voor hij het gordijn laat vallen. Advertentie Er zyn besprekingen gaande de landenwedstrijd NederlandHongarije, zwemmen, waterpolo en schoonspringen, 10 en 11 Juli 1954 te Arnhem te houden. Zoals gemeld, zijn de KNZB-officials tijdens het bezoek van de Nederlandse zwemploeg aan Boedapest in September j.L met de Hongaarse zwembond in prin cipe overeengekomen, dat de Hongaren op doorreis van Parijs naar Stockholm, waar zij in de komende zomer resp. in landenwedstrijden tegen Frankrijk en Zweden zullen starten, in ons land te gen de officiële Nederlandse ploeg zul len uitkomen. Besprekingen tussen de KNZB, de kring Arnhem-Nijmegen van de zwem bond en de gemeente Arnhem iijn gaan de om de wedstrijd in Arnhem te doen houden. In het begin van de zomer zal in de naaste omgeving van het Vitesse- terrein op Monnikenhuize een nieuw open zwembad gereed komen, dat bij uitstek geschikt is voor het organiseren van grote wedstrijden. Wanneer de ver schillende instanties tot 'overeenstem ming komen waarvoor B. en W. van Arnhem de raad toestemming zullen vragen voor een garantiefonds van f 10.000 zal de revanche tussen Neder land en Hongarije in dit nieuwe zwem bad worden georganiseerd door de Arn hemse Zwemclub 1882. Advertentie Saranto rood f2.25 99 dry 2.75 per grote fles (l liter) Te Perth is de loting verricht voor de enkelspelen van de interzone-finale van het Davis Cup tournooi, welke tussen India en België Donderdag 3, Vrijdag 4 en Zaterdag 5 December te Perth wordt, gespeeld. Donderdag komt Sumant Misra (India) uit tegen Philippe Washer (Bel gië) en Ramanathan Krishnan (India) zal spelen tegen Brichant (België). Za terdag zal Krishnan tegen Washer en Misra tegen Brichant spelen. Ook Hongarije heeft zich aangemeld voor het FIFA-jeugdtournooi dat in April 1954 in West-Duitsland zal wor den gehouden, waarmee het aantal in schrijvingen tot zeventien is gestegen. Bij besprekingen tussen vertegenwoor digers van de FIFA en van de Duitse Voetbalbond kwam vast te staan, dat de oorspronkelijk bepaalde datum van 10 April voor het begin van het tour nooi niet gehandhaafd kan worden. De eerste wedstrijden zullen 11 April worden gespeeld. Dinsdag heeft het eerste elftal van de politiesportvereniging Haarlem in de tweede klasse C. van de N.P.S.B.-com- petitie een 5-0 overwinning behaald op Westerhout (politie Beverwijk). De wed strijd werd gespeeld op het politiesport- veld in Haarlem, Door deze overwin ning behaalde Haarlem het kampioen schap in deze afdeling en promoveerde de groep naar de eerste klasse. De wed strijd werd bijgewoond door hoofdcom missaris J. Fontijne, de corpschef van Beverwijk en de competitieleider van de N.P.S.B., de heer Starmans. Verkrijgbaar tn alle goede levenmiddelenzaken De Australiërs Hartwig en Rose heb ben in de dëmifinale van de tenniskam pioenschappen van Victoria cle Ameri kaanse Daviscub spelers Seixas en Trabert uitgeschakeld. De Australiërs wonnen met 6-8, 6-4, 5-7, 6-2. De Oostenrijkse internationaal, de rechtsbuiten van Austria (Wenen), Mel- chior, heeft een contract getekend, waarin hij zich verbindt voortaan voor de Franse tweede-divisieclub FC Rouaan uit te komen. Te Den Haag is voor de Lippensbeker de ijshockeywedstrijd HHYC (Den Haag)Hamburg gespeeld. De Hage naars wonnen met 150 (40, 20, 9—0). Josy Barthel, de Olympische kampi oen op de 1500 meter, is, na het afge lopen seizoen wegens een blessure aan de achillespees op non-actief te zijn geweest, weer in training. And Sir Sfouverneur van Oeganda, "hen, heeft bijzondere maat Londiari ïn Britse protectoraat afge- 'nfiltrl?- na berichten volgens welke er hya nlles van de Mau Mau, de in Ke- Van - Per-erende anti-Britse organisatie usoejoes, zouden zijn geweest. 33 Toen en het viel onmogelijk te zeg gen, wanneer het moment van de over gang daar was hield Mars op, een planeet te zijn, die door het wereldruim zweefde en werd in plaats daarvan uit sluitend nog een ver landschap. Woestij nen en oasen snelden beneden voorbij: de Svrtis Major kwam en was gepas seerd, voordat Gibson tijd had om die „grotezandbak" te herkennen. Ze waren nog vijftig kilometer hoog, toen er het eerste teken kwam, dat de lucht rond hen zich verdichtte. Een zwak en ver zuchten dat nergens vandaan scheen te komen begon de cabine te vullen. De dunne lucht rukte aan hun als een pro jectiel voortsnellend toesel maar haar kracht zou snel toenemen tè snel, wanneer hun koers verkeerd genomen was. Gibson kon de weerstand voelen stijgen, naarmate het toestel vaart min derde. Het gefluit van de lucht was nu zo luid, zelfs door de geïsoleerde wan den heen, dat het moeilijk zou zijn ge weest om normaal met elkaar te spre ken. Dit scheen een hele tijd zo te duren, hoewel het ook slechts enkele minuten geweest konden zijn. Eindelijk stierf het' weeklagend geluid van de wind langzaam uit. De straaljager had al zijn overtollige vaart door de weerstand van de lucht verloren. Het vuurvast mate- teriaal van zijn neus en messcherpe vleu gels zou vlug van vnurrood tot dofrood zijn afgekoeld. Het kleine toestel was nu eenvoudig een snel zweefvliegtuig, dat met een snelheid van minder dan duizend kilometer per uur over de woestein vloog, zijn koers bepalend op het radiobaken van Port Lowell. Gibson ving de eerste glimp van de nederzetting op, toen' hij aan de horizon, tegen de donkere achtergrond van de Aurorae Sinus, een klein wit stipje ont waarde. De piloot liet zijn toestel, scherp fluitend, een grote boog naar het zui den beschrijven, hoogte en snelheid ver liezend. Toen de straaljager zyn lan dingsmanoeuvre begon, zag Gibson even een zestal ronde koepels, die dicht bij elkaar stonden. Toen de grond naar hem omhoog scheen te stijgen, voelde hü een reeks zachte schokken en daar na rolde de machine zachtjes uit en stond stil. Hij was op Mars. Hij had be reikt, wat voor mensen in de oudheid een beweeglijk rood licht temidden der sterren was, wat voor de mensen van amper een eeuw geleden een raadsel achtige en volkomen onbereikbare we reld was geweest en wat nu de grens der mensheid was. „Daar is een heel comité van ont vangst," merkte de piloot op. „Al dc transsportvlooien zijn er op uitgetrok ken om ons te zien. Ik wist niet, dat ze zoveel voertuigen beschikbaar hadden!" Twee kleine, plompe wagens met heel brede ballonbanden waren aan komen rennen om hen af te halen. Ze hadden elk een onder druk staande stuurcabine met plaats voor twee passagiers, maar een dozijn passagiers had kans gezien om zich- door de kleine wagentjes te la ten vervoeren door zich aan voor dit doel bestemde handvaten vast te grijpen. Achter hen aan kwamen twee grote halfspoor bussen, eveneens vol toeschou wers. Gibson had niet zo'n toeloop ver wacht en begon een korte speech voor te bereiden. „Ik veronderstel, dat u nog weet, hoe die dingen te gebruiken," zei de piloot en haalde twee gasmaskers te voorschijn. „Maar u hoeft ze enkel maar een mi nuutje te dragen, bij het overstappen op de Vlooien." (De wat? dacht Gibson. O, natuurlijk, die kleine wagentjes zou den wel de befaamde „Zandvlooien" van Mars zijn, het algemeen op de planeet in gebruik zijnde vervoermiddel.) „Ik zal ze u aandoen. Zuurstoftoevoer in orde? Juist daar gaan we dan. Het zal in het begin misschien wel een beetje 'n raar gevoel zyn." De lucht ontsnapte langzaam en sis send uit de cabine, totdat de lucht bin nen en buiten van gelijke druk was. Gibson voelde de huid van hoofd en handen onaangenaam tintelen. De at mosfeer rondom hem was nu dunner dan op de top van de Mount Everest. Het had drie maanden van langzaam ac climatiseren op de Ares en al de hulp middelen der moderne medisch weten schap gekost om hem in staat te stellen om op Mars uit te stappen met geen andere bescherming dan een gewoon zuurstofmasker. Het was vleiend dat er zoveel mensen gekomen waren om hem te begroeten. Het kwam natuurlijk niet vaak voor, dat Mars een zo belangrijk bezoeker ver wachten mocht, maar hij wist dat de kleine nederzetting het te druk had voor officeel gedoe. Dr. Scott dook naast hem op en droeg nog steeds de grote metalen trommel, waar hij gedurende de hele overtocht zo voorzichtig mee omgesprongen was. Toen ze hem zagen, kwam er een groep kolonisten aanrennen, negeerde Gibson volkomen en verdrong zich om Scott. Gibson kon hun stemmen horen, zo ver vormd in die dunne lucht, dat je ze nauwelijks kon verstaan. „Biy u terug te zien, dokter! Kom laat ons dat dragen!" „We hebben alles gereed gemaakt en er zijn tien gevallen in het ziekenhuis, die er nu al met smart op wachten. Bin nen een week zullen we weten, of het middel werkelijk zo goed is." „Kom stap in de bus en dan praten we later." Voordat Gibson besefte, wat er ge beurde waren Scott en zijn kostbare last verdwenen. Het schrille gehuil van een zware motor weerklonk en de bus reed in volle vaart naar Port Lowell, Gibson achterlatend met het gevoel, dat hij in zijn leven nog niet zo'n flater ge maakt had. Hy was het serum geheel vergeten. Voor Mars was de aankomst daarvan van oneindig veel groter belang dan een bezoek van welke romanschrijver ook en al was hij op zijn eigen planeet ook nog zo bekend. Het was een les, die hij niet zo gauw meer zou vergeten. Gelukkig was hij niet geheel verlaten de Zandvlooien waren er nog. Een van de passagiers stapte uit en liep vlug op hem toe. „Meneer Gibson, ik ben Westerman van de Times van de Mars-editie na melijk. Ik ben erg blij, u hier te zien. Dit is „Henderson van de havendienst en be last met de zorg voor. aankomende rei zigers," viel een lange man met een lang en scherp besneden gezicht hem in de rede, en het was duidelijk, dat hij zich ergerde, dat de ander hem voor ge weest was. „Ik heb ervoor gezorgd, dat uw bagage zal worden opgehaald. Stapt u maar in." (Wordt vervolgd). HOGE PRIJZEN 5000 9042 f 2000 5127 f 1500 4647 16502 1000 4614 8633 20617 21813 400 1430 3400 3756 7197 7593 8002 11024 11236 15701 16523 18963 20489 1 200 1589 1945 2120 2484 2994 3215 3404 3687 3869 5401 6092 6544 6985 8129 8999 9415 10189 10575 11673 14181 14243 14877 15024 15062 15418 16522 16743 18683 18752 18973 19025 19439 19926 20154 21566 Prijzen van 1 80. 1170 3016 538 8022 611 4216 6084 874 6183 7046 831 8022 8108 908 10158 11015 718 240 327 052 U99 588 907 044 067 663 777 319 643 175 177 876 430 433 201 225 833 841 112 186 112 117 917 926 364 390 022 076 731 889 344 559 190 233 734 803 247 273 810 826 378 446 463 113 162 228 376 401 539 602 755 954 296 418 556 572 256 259 945 369 522 129 271 685 718 100 180 988 534 597 602 616 294 349 562 632 410 429 780 821 195 218 629 782 843 707 782 821 356 389 590 669 975 762 774 893 825 900 437 489 515 12080 116 18039 114 793 812 14003 138 UQA 15029 107 399 424 16438 643 17105 135 18052 401 19036 263 789 881 20414 430 781 797 21107 122 879 256 633 182 202 857 316 318 236 243 498 525 739 435 606 268 383 895 499 500 933 301 499 731 872 343 392 453 601 384 410 435 526 251 272 588 705 734 798 400 606 517 542 571 718 273 275 707 752 801 814 669 718 553 619 763 776 691 749 657 797 297 337 784 813 824 723 754 685 710 811 836 NIETEN 1010 093 098 127 151 163 185 216 217 279 292 305 345 351 360 397 460 484 486 496 521 570 583 626 701 717 729 762 779 800 808 912 944 990 2045 062 090 101 131 132 140 142 146 185 265 285 325 365 397 407 458 475 505 566 635 666 679 755 768 781 784 S21 830 S44 852 854 870 888 893 906 940 978 984 991 8159 219 262 280 282 292 302 310 320 328 365 412 431 456 487 492 501 504 512 517 520 529 567 592 645 675 716 740 757 814 828 Q77 853 880 891 905 917 925 927 939 946 4064 079 102 133 159 196 197 198 210 234 249 269 271 284 304 316 351 420 446 459 479 530 644 669 720 817 886 962 5098 104 121 132 174 189 217 243 250 299 300 323 365 385 405 429 476 477 526 551 566 575 625 644 661 711 736 738 776 791 792 813 835 872 902 927 943 963 977 991 «049 050 087 104 164 166 204 225 250 289 382 411 435 450 462 506 508 569 595 600 611 639 675 687 688 699 746 760 780 850 880 915 942 952 957 982 7014 016 024 026 029 035 138 191 213 221 223 230 248 286 376 408 429 510 535 551 554 571 584 645 771 791 S29 838 900 913 925 937 968 8011 101 114 143 178 187 209 222 252 266 285 294 311 314 321 328 354 401 417 432 505 533 539 579 585 593 600 675 715 727 740 774 780 787 835 838 859 915 951 980 8008 014 024 031 047 088 172 175 182 183 226 234 236 255 257 261 274 279 311 328 341 379 383 414 450 461 518 547 573 582 606 627 632 659 661 694 706 814 816 821 843 869 876 883 906 945 965 976 989 10048 066 082 099 119 140 179 255 265 294 300 368 374 411 571 584 631 647 671 679 707 736 745 752 764 766 787 801 840 920 927 930 932 935 952 956 964 975 988 998 HOU 021 030 046 081 083 103 125 163 168 199 211 245 290 313 324 342 354 408 424 455 460 500 525 531 553 564 615 616 646 668 678 723 728 738 781 783 799 817 825 923 964 989 12007 052 066 069 122 130 150 193 212 221 236 294 304 335 366 380 389 408 444 458 467 470 497 508 554 586 5S9 634 677 685 687 773 810 821 847 869 895 918 966 13014 030 059 079 084 205 253 274 280 296 339 346 371 387 434 447 468 472 502 537 620 677 686 688 720 734 846 867 891 938 954 968 973 14013 027 035 052 082 090 136 150 158 176 179 185 190 198 206 221 311 331 35.3 359 400 441 515 561 622 630 670 675 683 700 747 771 788 792 799 823 824 915 918 994 15007 018 083 104 126 143 159 163 224 237 238 239 260 283 291 295 305 310 330 333 372 433 474 476 478 479 484 496 502 516 517 540 544 582 594 625 666 681 698 740 741 773 777 795 804 806 815 846 919 930 940 968 971 976 998 16003 007 035 080 133 158 163 237 280 287 298 311 322 333 356 415 428 437 452 454 467 477 491 509 518 635 655 660 661 688 693 746 767 787 821 883 885 935 975 17010 042 118 156 160 169 211 232 243 246 262 303 314 351 387 419 421 433 447 478 509 516 679 687 690 696 711 714 718 730 794 QQQ 805 809 825 846 853 854 863 900 969 yoo 18037 045 164 167 249 255 257 287 303 306 314 341 400 417 463 477 568 584 636 646 653 687 738 790 798 81S 919 925 970 19032 035 038 039 123 191 196 204 209 261 977 283 292 387 451 469 474 49S 510 542 544 629 655 686 701 702 722 729 746 735 814 828 829 900 901 921 944 970 20011 0-19 054 071 079 107 147 183 221 236 237 251 262 301 316 400 418 426 452 492 503 571 580 604 623 636 659 684 720 741 769 784 870 911 950 952 995 21001 031 034 051 055 091 139 143 167 184 255 262 267 274 287 288 297 336 343 352 353 361 383 385 409 438 450 452 541 608 618 655 673 698 705 715 743 757 779 803 849 850 874 892 920 936 22000 MAASHAVEN p. 3 Oporto n. Sapela. PEPERKUST 3 te Amsterdam. RIOUW p. 3 Guardef. n. Djibouti. ROEBIAH p. 3 Einlst. n. Havre. RONDO p. 3 Ceylon n. Belawan. STAD MAASTR. p. 3 Oporto n. Palermo. SLIEDRECHT 3 van Suez n. Fahaheel. STAD LEIDEN p. 3 Somb. n. Londen. TERNATE p. 3 Ouess. n. Rotterdam. WIELDRECHT p. 3 Kp. Armi n. Napels. WONOGIRI p. 3 Kp. Armi n. Djakarta. ARIADNE 3 te Hamburg. ALPHERAT p. 3 St. Vine. n. Las Palmas. ALPHACCA p. 3 Recife n. N. Y. ALIOTH p. 3 Oporto n. Rio Jan. ALAMAK p. 3 Ouess. n. Genua. AKKRUMDIJK 3 van Aden n. R'dam. ATLAS 3 te Gibraltar. BAARN 3 te Pacasmayo. CONGOSTROOM 3 te Amsterdam. DELFSHAVEN p. 3 Lizard n. R'dam. DUIVENDIJK p. 3 Ouess. n. Antw. EEMDIJK p. 3 Key West n. Antw. GANYMEDES 3 te Trinidad. HESTIA 3 te Prt. au Prince. HYDRA 3 van Aruba n. Barranq. ILOS 3 te Rotterdam. ILIAS 2 van Haifa n. Izmir. LOOSDRECHT 3 te Antwerpen. LANGKOEAS 3 van Genua n. Mars. LARENBERG p. 3 Madeira n. Dakar. MAASLAND 2 te Santos. ALDERAMIN p. 3 Kp. St. Vine. n. Havre. ALWAKI 3 te Montevideo. BALI 2 van Bombay n. Nangoon. BANKA 3 te Semarang. BARENDRECHT 3 te Lissabon. BILLITON 2 van Manilla n. Los Angel. CELEBES 3 te Surabaja. DELFLAND 2 van Las Palmas n. Santos. DIEMERDIJK 3 te Los Angeles. GOOILAND 2 te Itajai. HOOGKERK 3 te Rotterdam. ITTERSUM p. 2 Scillys n. Hamburg. KARIMUN 3 te Hamburg. KIELDRECHT 3 te Singapore. MAASDAM 3 te Havre. FOLYDORUS 3 te Tj. Priok. PRINS FRED. WILLEM p. 3 Ouess. naar Valencia. PRINS WILL. v. ORANJE 2 te Montreal. ROEBIAH p. 3 Ouess. n. Havre. STAD ARNHEM p. 3 Kp. St. Vine, naar Khorramshar. STRAAT MAKASSAR 3 te Durban. TABINTA p. 2 Sabang n. Djib. TIBA p. 3 Havre n. Rotterdam. VAN SPILBERGEN 2 te Pte. Noire. ABBEKERK 2 te Rotterdam. ALBIREO 3 te Ilheos. ALCHIBA 3 te Santos. ALCYONE 3 te Rio de Jan. AMSTELKROON 2 van Bahia n. Europa. ARGOS 3 te Livorno. BONAIRE 2 van Param. n. Plymouth. BOSKOOP p. 3 Bermucfa n. Nederl. BREDA 3 te Callao. ENGGANO 3 te Por Said. ENGGANO 3 te Port Said. GROOTE KERK p. 3 Finist. n. Mars. HATHOR 3 te Amsterdam. HELENA 3 te Rotterdam. HELICON 3 van La Guaira n. Pta. Card. HYDRA 3 te Oranjestad. KOTA AGOENG p. 3 Bareel, n. R'dam. LUNA 3 te Rotterdam. MENTOR 2 te Rotterdam. POSEIDON 2 van Prt. au Prince n. Balt. ROTTI p. 3 Gibr. n. Amsterdam. SALATIGA 3 te Los Angeles. SALLAND 3 te Las Palmas. SLAMAT 3 te New Orleans. STAD ALKMAAR 2 van Emden n. Narv. T ARAKAN 3 te Galveston. TELAMON 3 te Willemstad. WATERMAN p. 3 Ouess. n. Las Palmas. WILLEM RUYS 3 te Napels. WILLEMSTAD 3 van Madeira n. Laguaira. VEILING POELDIJK, 2 Dec. Tomaten A 4.20—5.70, B 3.60, C 2.10—3.70, CC 0.60—0.80, per bak van 12 'A kg. Drufven: Alicante 1.40, Alicante 2 1.13—1.18, Alicante, afwij kend 0.84—1.08, Muscaat 2.30—3.35, Franken- thaler 2 1.01—1.04, Appelen 1547 ct. Pe ren 13 ct. Andijvie 614 et. Spinazie 54— 59 ct., Spruiten 1519 ct., Prei 88V2 ct. Uien 3% ct. Pepers 75 ct. Waspeen 10 ct. Rode kool 610 ct. Boerenkool 4%5V2 ct. alles per kg. Sla C2 7 ct., C afw. 3 ct. Bleekselderij 4Va ct. alles per stuk, Selde rij 2.503.50, per 100 bos. KAASMARKT WOERDEN, 2 Dec. Aan gevoerd 72 partijen: le srt. f 2.112.17, 2e soort f 2.05—2.10, extra zware tot t 2.24. Handel flauw. HORIZONTAAL: 1. scherts 4. kleur 8. voorzetsel 10. herkauwer 11. tijdsbepaling (afk.) 13. toegang 16. persoonlijk voorn.woord 17. soort vaas 19. honingdrank 20. duinvallei 21. onjuist begrip 22. garenweefsel 23. ton 24. afgemat 26. onstuimig 27. in orde (afk.) 28. voorstelling 30. loswal 31. momenteel 32. voegwoord 34. wijze 35. edelsteen VERTICAAL: 1. vogel 2. waterstand 3. bevroren dauw 5. bestemming 6. spil 7. vogel 9. vogel 12. monster 14. voorzetsel 15. noot 16. voorspoed 18. vochtig 20. majeur 24. persoonlijk voorn.woord 25. lengtemaat 28. viskaar 29. eierschaal 31. voorzetsel 33. noot "LOSSING VAN WOENSDAG: S A L A N T -f- S T A O P M A O OM+ R M O M A D E L T E S R O L K A F R E N MO R STEEN GAAN A R O L D O F E R AL D A A R S T K O O R L M I E L E VALK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5