Amsterdamse onderlaag aast op Amerikanen '«lil - - Velser politiemannen ontslagen van rechtsvervolging TEKORT AAN MATERIAAL IN HET LEGER r 1 3: 2?5 rtiSKLs u Morele gevaren m. Officier van justitie gaat vrijwel zeker in cassatie Prof. dr. P. Minderaa zestig jaar Begrotingen van Oorlog en Marine Wij luisteren naar J SERIE-AANBIEDING -N DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 PAGINA 7 (Van onze speciale verslaggever) BÜ commissaris Rademaker, chef van het politiebureau War- moesstraat, wiens werkvertrek wellicht het mooiste uitzicht biedt van heel Amsterdam: over het water heen op onze enige boulevard, hangt aan de wand een plattegrond van» wat men zou rn°gen noemen zijn politioneel parochiegebied. Dat strekt zich ge lijkelijk uit ter Oude en Nieuwe Zijde, aan weerskanten van het damrak, en binnen zijn bereik valt het stadsdeel, dat soms wordt aangemerkt als „donker Amsterdam": Nieuwmarkt, Zeedijk, de balletjes, .Warmoesstraat, en aan de overzij sinds enkele jaren ook of meer de in opspraak gebrachte Nieuwendijk. Bureau War- ïhoesstraat zou men kunnen vergelijken met de politiepost in het hart van het Hamburgse St. Pauli, de Davidswache op de beruchte Reeperbahn. In de loop van de tijd heeft „de Warmoesstraat" zo het een en ander meegemaakt: oud-commissaris Voordewind is er ba drie boeken nog niet over uitverteld. En ook zijn tegenspeler Willem van Iependaal, „die hij nog meer kon vertellen", is in deze contreien vertrouwd. Wanneer men nu echter veel gerucht en grote °Phef maakt over wat zich de jongste tijd wel allemaal af zou spelen op en om de Nieuwendijk, dan heeft de commissaris van hu, de heer Rademaker, daar slechts een glimlach voor. De War- hioesstraat heeft waarlijk voor heter vuren gestaan! f - 'sl j 'L v «pp m 1 - Si lilli, Aangereden en gedood Vraag dan niet zomaar om „Vermouth" maar bestel Gewaardeerd om zijn superieure kwaliteit KOEL GESCHONKEN GOED GEDRONKEN Door tractor overreden en gedood I Voor „passende" Geschenken v| nylons Leuke onderjurk de ideale merkkous 6.95. 5.25, 4.95 3?5 NYLON ONDERJURKEN >75 15.75, 12.75, 9.75 O- HAARLEM: Grote Houtstraat 7 i Tel. 13020 „Het Rattennest" tiert nog voort Er komen thans, zo zeide ons de com- hüssaris, op geregelde tijden grote aan tallen in hoofdzaak Amerikaanse sol- haten naar Amsterdam om hier hun £erlofdagen door te brengen. Zij hebben betrekkelijk veel geld bij zich en dat Willen zij liefst zo gauw mogelijk kwijt. Zij raken het ook kwijt en zelden anders dan op legale wijze. Dat hierdoor echter de rossigheid van het nachtleven bedenkelijk zou worden gestimuleerd, fó zelfs, dat het gevaarlijk zou zijn zich in het late uur in de Amsterdamse bin nenstad op te houden, is wel schrome lijk overdreven. Wat is er trouwens helemaal te doen: er is van avond-, laat staan nachtleven in dit deel van Am sterdam nauwelijks sprake. Na zes. zeven uur al kun je over het Damrak schieten. Dat is vroeger wel anders ge weest. Wat zich afspeelt in de buurt Vormt voor de politie dan ook geen enkel probleem. En dat het publiek zich bij oploop of vechtpartij tegen de politie «eert, of weinig lust heeft te getuigen, is zelf. zo oud als het instituut der politie Erengt deze verzekering van Com missaris Rademaker het gerucht van onveiligheid in de Amsterdamse bin- benstad tot zijn proporties terug, er is toch aan wat hier gebeurt pen ern stige kant: het verschijnsel der on miskenbaar toegenomen prostitutie. Men schat, dat het aantal der hierbij betrokken vrouwen en meisjes in de jaren, dat Amsterdam thans fungeert als uitgaanscentrum voor geallieerde bezettingstroepen, is gestegen tot meer dan 7.000 tegen 4.000 in het midden der dertiger jaren. In steeds meer ge vallen dreigen soms zeer jonge meis jes moreel te gronde te gaan en vroeg of laat, zoals het heet „in het leven" te geraken. Hieraan nu heeft het be drijf, dag aan dag op de Nieuwendijk en trouwens ook elders in de stad, voor een goed deel schuld. Er heeft, zich een nieuw milieu gevormd van duistere elementen, dat er zich op toelegt de Amerikanen, die'naar Am sterdam komen, zoveel mogelijk te exploiteren, waarbij „de meisjes" niet in de laatste plaats het lokmiddel zijn. Dit bedrijf concentreert zich op het Gedeelte Nieuwendijk, tussen Haring- bakkerssteeg en Nieuwe Nieuwstraat, hiaar wordt ook in de omgeving van Eembrandt- en Thorbeckeplein uitge oefend. Het genoemde stuk Nieuwendijk Vertoont geleidelijk aan het beeld, zoals Wij dat van oudsher kennen van de Zeedijk en een tijdlang ook van de Warmoesstraat. Naast de sinds lang ge vestigde bona fide zaken heeft zich een aantal nieuwe, opzichtige, café's geves tigd, die in de belangstelling staan van passagierende Amerikanen. Dat die be langstelling niet vermindert, daar zorgt een nieuw gilde voor, dat men runners zou kunnen noemen, stoepiers, portiers of hoe dan ook, mensen, die reeds van het middaguur af op straat vigileren en de vreemdeling aanklampen. Zij bieden hun diensten aan voor het wisselen van geld, het vinden van een hotel, van vrouwelijk gezelschap, van gezelligheid en vertier, zij bezorgen hem een goed adres voor het aanschaffen van burger kleding, waar heel veel soldaten voor de duur van hun verlof wel voor voe len, zij bieden hem gebruiksvoorwerpen te koop als vulpenhouders, horloges, foto-apparaten. Kortom, zij zorgen er voor, dat de betrokken jongens in de kortst mogelijke tijd hun geld kwijt zijn. Van beroven in de klassieke zin des woords- is geen sprake: alles ge schiedt correct, misschien wat duur, maar in elk geval legaal. En als de jon gens op het laatst krap bij kas komen te zitten, wel dan is men bereid burger kleding en alles weer terug te kopen, voor een zacht prijsje natuurlijk. In elk geval, het gilde zorgt er voor, dat de kostelijke dollartjes, op verlof meege nomen, tot de laatste cent in Amster dam blijven: prijzenswaardig zou men haast mogen zeggen, als het niet zoveel bedenkelijke kanten had. De kern van dit gezelschap, de cap tains van deze industrielis slechts be perkt: misschien zijn het er een stuk of twaalf. Maar zij hebben hun ban en achterban en allen tezamen vormen zij een onbehaaglijk element in de huidige samenleving, zich uitbreidend als een olievlek en dat men zelfs te veel eer aandoet door het met onderwereld te betitelen. Want de echte jongens van de vlakte, de pinose jongens van voor heen, beroepen zich op allure en stijl en hebben niets dan verachting voor de „mafketels", die op de Nieuwendijk en elders opereren, arbeidsschuw, dom en slap. die elkaar het licht niet in de ogen gunnen en wantrouwen tot en met. Lieden, zeggen zij, die met veel lef de zwakkeren onder hen terrorise ren en als iets hun niet aanstaat, andermans boel ruineren, maar die als zij eenmaal verschut gaan, tegen de lamp lopen, onmiddellijk kwekken, doorslaan, en huilerig in de bajes ver schijnen, alleen maar bedacht op zoveel mogelijk geld van thuis voor sigaret ten. Dit is de onderlaag van de onderlaag, „Het Rattennest", als in de dagen van Querido: „van een onderwa ters en verborgen leven zucht hier elk ding in de spookachtige vaalte der walverlatenheid". voor een goed deel nog jonge mensen, voortgekomen uit oorlog en zwarte handel, en onbekwaam geworden voor regelmatige arbeid. Maar evenzeer zonder lust of intelligentie om het nog op te nemen tegen het geperfection- neerde politie-apparaat. geen zware jon gens dus in de vroegere zin des woords en gespeend van ook maar iets als be roepseer. In hoge mate egoïstisch, zo schildert men hen af, met een beperkte gezichtskring en bijna animaal, voor re classering practisch ongrijpbaar. Zij zijn niet van het slag, waar ooit een Sjako, een Lammetje Zondag en in onze tijd de jongens van de Begeer-zaak. de ver huizers van Nyenrode of Witte Nelistoe hebben behoord, en ook nog een Gerrit de Stotteraar. Om nog te zwijgen van Zwarte Fons, Sax van der Weyden, de zware jongen, die in de nacht van 8 Februari 1936, bij de verschrikkelijke brand op de O, Z. Achterburgwal twee kinderen redde en bij zijn verdere po gingen tot hulpverlening zelf om het leven kwam. Voor deze mensen kon Willem van Iependaal het inderdaad in zijn antwoord aan de commissaris op nemen: knapen van karakter, die lik op stuk wisten te geven als het ging om de eer van de gebroeshe, de onderwereld, die liever de tong afbeten dan aan „de beffen'» namen te noemen en er een extra drukker voor over hadden als het er op aan kwam de kameraden, de gab bers, te sauveren. Deze generatie sterft echter uit en zij heeft nauwelijks iets uitstaande met de weinig riskerende, alle inspanning schuwende elementen, die thans, ten koste vdn de vreemdeling, in de stad a* m.- .V-, - Ar i - 'V' «v M'M M 'ïk l V opereren en op hun wijze onheil stich ten, dat erger is dan de zwaarste kraak, omdat het moreel van een deel van de Amsterdamse jeugd er bij betrokken is Dit laatste vooral legt de bij de toestand betrokken instanties een zware verantwoordelijkheid op. Bij dit alles is de Zeedijk, heel de buurt in de omgeving van het Oude Zijds Kolkje, in de volksmond „Het Rattennest", genoemd in veel mindere mate betrokken. Een enkele zaak op de Dijk trekt Amerikanen en ook hebben de walletjes met hun gevestigde „bewoon sters" wel klandizie. Verder echter is hier het beeld niet veel anders dan voorheen, de havenbuurt als van ouds, met het bekende aspect van kroegen, café's en danshuizen. Als comipissaris Rademaker door het venster kijkt van zijn kamer, ziet hij uit op 't Water, het Damrak, Waar Justus van Maunk heeft gewoond, die als geen ander de wereld heeft gekend, welke vandaag ressorteert onder bureau Warmoesstraat, en die hier het leven heeft geschilderd in stegen, sloppen, grachtjes en gangen dat destijds in 1809 in wezen niet zo heel veel verschilde van thans. Het is geen opwekkend beeld, dat Justus van Maurik ophangt, van wat daar wroette en krioelde in O. Z. Kapelsteeg, Wijn- gaardsteeg, Bethléhemsgang, Blompots gang, heel het bedrijf van prostituee s, pooiers en kwartjesvinders, dat vooral op Zaterdagavond zijn hoogtepunt be reikte, te midden van een orgie van muziek van krijsende draaiorgels, valse harmonica's eh schelle ocarina's. Bargoens vermengd met slang De buurt, die nog hetzelfde was ge bleven, toen Querido's Mooie Karei er ging flaneren, in zijn gekloft blauw pak, dat hem zo strak om het lijf trok, een immese rooie das en een spierwitte hoge boord om de nek. Gaande tussen de Dijkslenters, de broeiers met hun geplakte lok op de glimmende voor kop, temidden van schelle, nerveuze vrolijkheid, in joelende volksdrukte en ziedend vechtrumoer. Hautain tegenover het gappend ge boefte, de slam- pamperige luiwam mesen, de lefgoo- sers, heel de Bar goense wereld, die Querido zo fel in het leven heeft ge zet: de ezeltjes pie pers of ladelichters, de heitjes bejeit- sers of kwartjes vinders, de trage en vadsige pooiers, de sliegeraars en verlinkers, de plat vink-rovers of zak kenrollers, de kap- sonesgasten, de biet sers, de verwilderde pretmeiden. Het zelfde schuim van de samenleving, dat aast op zijn prooi, de bink, de Oosten rijker, zoals dit in het Bargoens heet: of het de buiten man was van voor heen, het „kaffer- tje", dan wel de buitenman van van daag, een passagie rende. Amerikaan. j,' f - h 'f A 4 «A •V A-A'.-.. AA'A. Amerikaanse soldaten met verlof, in oud-Amsterdam. Met dit verschil, dat het thans „cor rect" gebeurt, het Bargoens vermengd met slang, en geen „berovingsklappers" meer, bordeelka mers met draaideur en luik, of één, twee, drie, klaver aas! En dat de Nieuwendijk een betere stand is. Vanmorgen heeft de Haarlemse recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen de politiemannen W. en B., die ervan beschuldigd werden in de bezettingsja ren, toen zij deel uitmaakten van het Velser politiecorps, namen te hebben doorgegeven van illegale werkers aan N.S.B.-functionarissen, tengevolge waar van een groepje verzetstrijders werd gefusilleerd. Na een uitvoerige motive ring kwam de rechtbank tot de uit spraak, waarin gesteld werd, dat beide verdachten schuldig bevonden waren aan het ten laste gelegde feit en dat zij deswege niet vrijgesproken werden. Wel werden de politiemannen ontslagen van rechtsvervolging op grond van „alge meen belang!', Zoals dat ook door de verdediging was gevraagd. De Officier van Justitie mr. W. Over- beek, eiste veertien dagen geleden een voorwaardelijke gevangenisstraf van negen maanden. In haar overweging stelde de rechtbank echt-er vanmorgen met nadruk vast, dat hier terdege spra ke was geweest van een algemeen be lang. Uit de getuigenverklaringen was komen vast te staan, dat het groepje verzetsstrijders, dat in handen van de Duitsers was gekomen, ernstige moeilijk heden had veroorzaakt door op eigen gezag te handelen en zich niet te sto ren aan de instructies van de illegale leiding. Het optreden van deze groep vormde een bedreiging voor bonafide Nederlanders (veehouder v. d. Zon was een der slachtoffers) en voor de goe de naam van de Nederlandse illegali teit. Bij de leiders der illegaliteit, aldus de overweging, bestond voorts de op vatting, dat er een einde gemaakt moest worden aan de activiteit van bedoelde verzetsgroep. Het plan werd opgemaakt, (Van onze correspondent) Een inwoner van Hardegarijp, de 52- jarige H. v. d. B., is Woensdagmiddag in zijn woonplaats, toen hij de straat wilde oversteken, door een personen auto aangereden en gedood. De chauf feur v. d. a-uto deed een vergeefse poging hem te ontwijken, waarbij de auto in de sloot terecht kwam. De chauffeur, M. A. J. V. uit Den Haag, kreeg een shock Een tweede inzittende, de heer A. K van het Landbouw-Economisch Instituut, 1 kwam met de schrik vrij. N- deze verzetsmensen te laten arresteren op grond van diefstal. Herhaaldelijk is toen overleg gepleegd tussen de leiders en de twee politiemannen, en men was er zich van bewust, dat men een groot risico moest nemen. Tenslotte kwam men tot de overtuiging, dat er van ge maakt moest worden wat mogelijk was. Het plan werd doorgezet, toen bleek, dat de Duiitsers enige gijzelaars had den gefusilleerd als repressaille op de wandaden van bedoelde verzetsgroep. Wellicht door een misverstand of an derszins is het plan anders uitgevallen dan de illegaliteit zich had voorgesteld, maar de omstandigheden waren voor de politiemannen zeer moeilijk. Op deze gronden kwam de rechtbank tot ontslag van rechtsvervolging voor beide politiemannen. Zij kregen acht da gen tijd om in cassatie te gaan. Vermoe delijk zullen de politiemannen dat niet doen, maar de Officier van Justitie, mr. Overbeek, gevraagd, of hij in cas satie zou gaan, antwoordde: Dat zal zeker wel." (Van onze correspondent) Vandaag (3 Dec.) viert prof. dr. P. Minderaa zijn zestigste verjaardag, een gex-ede aanleiding om even de aandacht te vestigen op deze stille figuur in de Leidse universitaire wereld, die zich op het gebied der Nederlandse letter kunde zeer verdienstelijk heeft gemaakt en hopelijk nog vele jaren maken zal. We denken hierbij in de eerste plaats aan de dichter Minderaa, bekend on der het pseudoniem Peter van Maarn, die in 1919 een jeugdbundel „Klarende Luchten" het licht deed zien. Later vestigde hij de aandacht op zich als criticus en essayist, vooral met zijn bloemlezing „Het Koor der Verschrik king" (1932), welke oorlogsliteratuur hij van hevig commentaar voorzag. In de serie Tijd en Taak verscheen in 1937 „Het Mensbeeld in de Hedendaagse Literatuur". Zijn grootste werk is evenwel „Ka- rel van de Woestijne, zijn leven en werken I" geweest, dat Minderaa in 1942 als dissertatie liet verschijnen. Het tweede deel van dit omvangrij ke werk, dat met veel toewijding en grote kennis van zaken tot stand is gebracht, zal binnenkort verschijnen Dr. Minderaa werd, na een dertig-ja rig leraarschap in de klassieke talen te Zeist, in 1948 benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de Nederlandse Letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Onlangs volgde zijn benoeming tot gewoon hoogleraar. Met prof. dr S. Dresden doceert hij ook algemene literatuur-wetenschap. Prof. Minderaa i bovendien voorzitter van de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde en redacteur van het maandblad „Wen ding", waarin hij regelmatig publi ceert. Onlangs stelde hij een bloemle zing samen uit het werk van Karei van de Woestijne. Advertentie Ai (Vervolg van pag. 1) De heer Visch (K.V.P.) vestigde de aandacht op de belangrijke positie van onze luchtmacht. Een volkomen parate luchtverdediging is meer dan ooit ge wenst nu Sovjet-Rusland voortgaat juist dit onderdeel met alle kracht op te bouwen. Hij vond het besluit van de minister om het aantal eskaders van 21 tof 14 terug te brengen gelukkig. Beter 14 goede dan 21 slechte, was zijn me ning. Hij vroeg of de minister niet een spe ciale staatssecretaris voor de luchtmacht nodig vond. Het gelukkig zonder verlies van mensenlevens afgelopen angstig in cident met de IS straalvliegtuigen die wegens plotseling opkomende mist enkele noodlandingen hebben moeten maken deed- van verschillende zijden het verzoek opkomen om het rapport van de commissie voor onderzoek aan de Kamer ter inzage te geven. De heer Fens vroeg de minister naar de juistheid van wat zijn Belgische ambtgenoot in de Belgische Kamer heeft gezegöl over de samenwerking in EDG- verband. Is het juist dat Belgische divi sies met Duitse en Nederlandse met Engelse zullen worden samengevoegd? Een kwestie düe de Kamer nogal be zig heeft gehouden is de wervingsactie voor de dienst, die zich ook uit in voor lichting op de middelbare- en die ULO- scholen. De heer Fens vond deze voor lichting juist, maar hij meende dat er vele bezwaren, die in bepaalde onder wijzersorganisaties bestaan, kunnen ver dwijnen wanneer tevoren toestemming aan de ouders wordt gevraagd. De heer Vermeer wilde veel verder gaan. Als er voorlichting worött gegeven, zo zei hij, dan moet zich dit ook tot de andere vakken uitstrekken. De heer Vermeer vond dat ook voor jongemannen die geen opleidiing hebben gehad de mogelijkheid moet worden ge schapen tot officier te worden opgeleid. Aan versterkingen van het beroepskader i§ een te grote behoefte om geen Mulo- jöngens daarin op te nemen. Ook dé heer Fens wees op het gebrek aan of ficieren. De heer Vermeer was slecht te spreken over het feit dat geen socia listische bladen aan soldaten op som mige verre posten worden toegezonden. Ook had hij gèarne een duidelijker pro test gehoord tegen het gebeurde bij het .optreden van dr. Drees van de zomer bii de feesten der KMA in Breóta. Het tekort aan materiaal was voor vele afgevaardigden aanleiding tot critiek. Zo merkte de heer Féns op dat na de oefe ning Grand Repulse het materiaal niet bjj de troep kon blijven, maar omdat het van andere eenheden was geleend weer in de vier windstreken verspreid werd. De manschappen kunnen er zodoende ook niet vertrouwd mee worden. De heer Korthals had grote bezwaren tegen de gebrekkige radarapparatuur, waar van onze gehele luchtverdediging af hangt. Zodoende is die radar de Achil lespees van onze gehele defensie ge worden. De heer Vermeer (P.v.d.A-), Korthals (V.V.D.) en Bruins Slot (A.R.) hebben de toelating van het Humanistisch Vor mingscentrum ter sprake gebracht, waar toe de minister reeds is overgegaan, echter niet zonder het aantal deelne mers te beperken. De heer Bruins Slot vond dit een moeizame terugkeer van een verkeerde weg. De minister is met deze bevriezing ingegaan op beperkingen die van hem gevraagd werden. Het komt nu hierop neer dat de regering met de ene hand neemt wat zij met de andere heeft gegeven. Dit resultaat is verkeerd, maar ook het punt van uit gang was fout. De geestelijke verzor ging ziet de minister identiek met gods dienstige verzorging. Het Humanisme echter stelt de mens in de plaats van God en dan is er niet van godsdienstige noch van geestelijke vorming sprake. (Van onze correspondent) In Oudeschip (Gr.) heeft gisteren een tragisch ongeluk de 67-jarige H. Kremer het leven gekost. De man was op de fiets op weg naar zijn werk. Hij wilde een tractor passeren, raakte met zijn pe daal de grond, viel en kwam onder de wielen van de tractor terecht. De man was op slag dood. De heer Vermeer vond de bevriezing door de minister voor het Humanisme onaanvaardbaar, omdat uit de vele aan vragen is gebleken dat er een grote be hoefte aan deze verzorging bestaat, terwijl de Humanisten eigenlijk als be lastingbetalers ook mee de katholieke en protestantse vormingscentra helpen opbouwen. De héér Korthals meende dat men het Humanisme met geestelijke Humani'sTische"Verzorgers""nio'etën dan j wapens dient te bestrijden, maar dat niet ook in het leger niet worden toegela- de overheid tot beperking .van subsidie ten. Anders is het. volgens de heer moet, wurdpn gedwongen. Bruins Slot, met de militaire tehuizen, zullen nog een zestal sprekers aan.i die hij ziet als een middel voor vrije tijdsbesteding, waarop iedereen, dus ook de Humanist in eigen milieu recht heeft. het woord komen voordat de minister gaat antwoorden. HILVERSUM I, 402 m nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.40 gram., 9.45 schoolradio, 10.00 gram., 11.00 zieken, 11.40 kamerkoor, 12.00 Angelus, 12.03 piano en Hammondorgel, 12.33 ge- var. muz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Franse chansons, 13.40 gram. 13.45 vrouw, 14.00 Franse muz., 14.30 Hier Vrij Europa, 15.00 schoolradio, 15.30 Nederl. kamermuz., 16.00 zieken, VRIJDAG zang, 20.30 de Verenigde Naties, vraag- KRO: 7.00 gesprek, 20.40 caus. VARA: 21.00 jeugd. 21.35 instr. kwartet. 21.55 buitenl. week- overz., 22.10 lichte muz. VPRO: 22.40 caus., 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nws., 23.15 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 ni.: 13.00 dansmuz., 16.00 ork.conc., 23.00 recital. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 13.15 militair ork„ 13.45 ork.copc., 16.00 1D.3U meaen. Kamermuz., io.uu zie «.en, --------- 1R4- muz „2 00 eevar 17.00 jeugd, 17.15 kinderkoor. 17.40 geyar. 'ar' vragenbeantw., 18.52 act., 19.00 nieuws, 19.10 regeringsuitz., 19.30 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 politiek-forum, 21.00 gram°rlC22 45 ^Adven^uitz1 5<23 OO^nieuws* 20A5" omr.örk., koor en'sol", 23.30* lichte gtam., 22.45 Adventsuitz., zj.uu nieuws, muz 0 30 iichte muz., 1.15 gevar. muz. 23.20 dansmuz., 0.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.20 lichte muz.. 16.00 kamermuz., 20.05 omr.ork., 23.15 dansmuz., 23.40 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym.. 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.45 huisvrouw, 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram., 9.40 school radio. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kleuters, 10.40 klein koor, 11.00 voordr., 11.20 gram., 11.30 orgel en zang. AVRO: 12.00 Musette-ork., 12.33 sport, 12.48 gram., 13.00 nieuws, 13.15 muz gram., 13.30 dansmuz., 14.00 vrouw, 14.20 viool en piano, 14.50 voordr., 15.10 klein ENGELAND. BBC, European Service koor, 15.30 lichte muz. VARA: 16.00 Uitz. voor Nederland. 224 m.: 22.00 gram., 16.30 muzikale caus., 17.10 jeugd. Nieuws. Hoe de weekbladen het zien 17.40 Hawaiian muz., 18.00 nieuws, 18.15 Film en toneel. vèrzoekprogr., 18.45 hoorspel. 19.00 kin- P derliedjes, 19.10 kinderkoor. VPRO: 19.30 WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE, caus., 20.00 nieuws, 20.05 boek, 20.15 KRO: 20.15 Cirous Knie. Weerbericht. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 19.10 gevar. mux., 20.00 Cosl Fan Tutte, opera. BRUSSEL. 324 m.: 15.30 Die Meister- singer von Nürnberg, opera. 17.10 lichte muz.. 18.00 opcraconc., 20.15 symph.ork 484 m.12.00 gevar. muz.. 16.05 gevar 20.00 variété, 22 15 Jazzmuz Wollen garnltuurtjes fantasie weefsel In mengwol hemdje broekje charmeuse met kantgarnering en volant, zalm en wit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7