Conferentie op Bermuda heden begonnen Parijs optimistisch Bonn gereserveerd Grote Drie bijeen D Inbrekers bestuderen „Society "-rubrieken Denemarken laat moordenaar van Kaj Munk gaan Verhoging Britse invoerrechten ernstige schadepost iÉ&iy Vijf Tsjechen vluchten in houten krat naar het vrije Oostenrijk Volharding Tot hoofd en hart uee MORRIS WERELDPROBLEMEN ONDER DE LOUPE Noorse stuurlui gaan in staking Stakingen in Y.S. duren nog voort Tuinbouw ziet situatie somber in Geweldige tunnel Sachalin-Siberië Oproep van Viet minh ga men niet voorbij Denemarken be perkt militaire uitgaven Lenstra niet naar het buitenland Het weer „KERSTFEEST IN EUROPÉSE GEEST" 15 en 16 December in de Eerste Kamer VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25855 Jl Eu: West-Duits minister: „Saarland overschreed zijn bevoegdheden" SCOTLAND YARD ONTLEENT NU WAARSCHUWINGEN AAN DE KRANT Meer dan 66.000 arbei ders zijn er bij betrokken Huur- en belastingwetten Engeland steunt Deans eisen in Pan Moen Jon Rusland moet elk accoord volledig ondertekenen Japanse krijgsgevangenen: Premier van Vietnam: VLASTA GAF IN 1949 HET VOORBEELD Tour de France 18 Dec. in A'damse raad Teddygev.windbreakers39.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM .®'e'oon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 'Jkant. Beverwijk: Breestraai 171, telef 4790 'Jkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 'rectie: J. VV. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. od. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, 1 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. In de Mid-Ocean Club te Hamilton op het voornaamste van de Bermuda eilanden, begint vandaag de conferentie tussen president Eisenhower van de Verenigde Staten, premier Laniel van Frankrijk, en premier Churchill Van Groot-Brittannië, die als gastheer optreedt. De regeringsleiders worden bijgestaan door uitgebreide delegaties, aan het hoofd waarvan de ministers Van Buitenlandse Zaken staan: Foster Dulles, Bidault en Eden. Kort nadat de Franse delegatie gistermiddag met een Constellation van de Air France op de Bermuda-eilanden was geland, had de Franse minister Bidault een onderhoud met zijn Britse ambtgenoot, Anthony Eden. e conferentie die vandaag begint op de Bermuda-eilanden is verre weg de belangrijkste diplomatieke gebeurtenis van het einde van dit jaar. De voornaamste doelstelling van deze besprekingen, althans zoals de Amerika nen deze zien. is de banden tussen de Westerse mogendheden nauwer aanha len. teneinde in de voortzetting van de koude oorlog een gemeenschappelijk front te kunnen blijven vormen. Het koude front evenwel wordt aan alle kan ten bedreigd door het bekwame diplo matieke spel van Rusland. Niets wordt door Moskou nagelaten overal in de wereld de verwachting te wekken, dat een spoedige ontspanning m de internationale verhoudingen wer kelijk op komst is. Niet slechts beeft Moskou op het beslissende moment in de Franse Kamer het voor- stel tot een conferentie van vier gelan terd. maar ook heeft voor het eerst smds de oorlog in de Russische hoofd stad een diplomatieke ontmoeting plaats ^ebad tussen Malenkov en de Engelse ???bassadeur, Hayter. Tenslotte heeft de 1J r van de nationalistische opstande ngen in Indo-China Ho Chi-Minh aan V' ^.weeds dagblad verklaard, dat de ymtminh bereid is tot onderhandelen tnf.i. Frankrijk. Wanneer we daar nog de en °fficiële verklaringen over de conferentie in Den Haag naar veler gevoelen niet beantwoordend aan de werkelijkheid aan toe .voegen, als mede de besprekingen tussen Bidault en Adenauer inzake de Saarkwestie, waar van de minister-president van het Saar land op het Congres van de Christelijke Volkspartij te Saarbrücken, de heer Hoff man, zo juist verklaard heeft, dat aan zienlijke voortgang is gemaakt tussen Frankrijk en Duitsland naar een oplos sing van het Saarvraagstuk, mag men wei aannemen, dat de Europese partners van de bijeenkomst te Bermuda in een betrekkelijk rustige en op de toekomst vertrouwende atmosfeer aan de confe rentietafel plaats zullen nemen. Het Amerikaanse standpunt blijft zich zelf trouw ten aanzien van het diploma tieke spel der Russen. Zowel Foster Dulles als Eisenhower blijven onbewo gen. Hun voornaamste doelstelling op de Bermuda-eilanden is alles in het werk stellen dm Frankrijk te bewegen de Europese Defensie Gemeenschap zo snel mogelijk te ratificeren en anderzijds te trachten te voorkomen, dat Churchill Volhardt in zijn plannen tot een per soonlijk gesprek met Malenkov. Het door de Russische politiek de laatste weken kunstmatig geschapen gunstige klimaat heeft zeker op de Franse openbare mening diepere uit werking dan men aanvankelijk van een vergelijk critisch volk zou verwachten. De debatten in de Nationale Vergade ring, die zo juist gehouden zijn, hebben duidelijk aangetoond, dat de zaak van bet Europese leger en derhalve van de Duitse herbewapening in staat is de diepste hartstochten van een deel van bet Franse volk in beweging te zetten. j™at de voorstellen van Ho Chi-Minh betreft, zal men zich herinneren, dat enige tijd geleden naar aanleiding van Verklaringen van de regering van Viet- bam er sterke neiging in Frankrijk was °m de Indo-Chinese strijd in zijn geheel 'e liquideren. Sinds de investituursrede Van Mendes-France is het vraagstuk van be beëindiging van de oorlog in Indo china niet van de baan. Er is stellig een overgrote meerderheid, die van mening 'S' dat Frankrijk de zware last van deze Verre oorlog niet langer meer kan dra- |>6n zonder zijn weerstandskracht in bet Westen te ondermijnen. Het is dus geenszins te verwonderen, bat de Franse reacties op het voorstel v°n Ho Chi-Minh weliswaar voorzichtig fiJh, maar wel positief geacht kunnen jVorden. Ook in dit opzicht staat Frank- vJk aan een andere zijde dan Amerika, ?aV ten opzichte van deze pogingen buitengewoon gereserveerd is, aangezien fbbh daar van mening is, dat een even- ueie Regeringj die als gevolg van een vereenkomst met de Vietminh zou kun- en gaan optreden, de omstandigheden bu kunnen scheppen voor een langza- 6 communistische penetratie van ge el Zuid-Oost-Azië. jj-pm deze redenen houdt de Weste- Jke wereld de ogen gericht op Bermu- tat Want van de daar verkregen resul- han Za* gedeeltelijk het Welslagen af- tknK6n van de zittingen van de Atlan- t p8 ?aad, die van 14 tot 16 December arljs bijeen zal komen. op °rSe stuurlieden hebben gisteren neer ^nstens 125 schepen het werk ais protest, omdat zij de liUn e loontarieven te laag vinden, staki Va^veren^9in.g heeft besloten de die n,J,sac'-ie te beperken tot schepen 171 Noorse wateren en op Noord- T°Pese havens varen. Tot de punten, die in de komende da gen besproken zullen worden, rekent men in de eerste plaats het opstellen van een Westelijk antwoord op de Russische verklaring, dat het Kremlin bereid is deel te nemen aan een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken in Berlijn. Ongetwijfeld zal ook de proble matiek der Europese verdediging aan de orde komen en voorts achten waarne mers het waarschijnlijk, dat de kwes ties Triest en Korea onderwerpen van gesprek zullen vormen. Diplomatieke kringen in Parijs lieten zich gisteren op timistisch uit over de kansen op welsla gen van de conferentie. Veel minder gunstig zijn de vooruitzichten in Duitse ogen. In de West-Duitse hoofdstad Bonn zou men niet graag willen, dat het jong ste communistische vredesoffensief, zich uitende in de plotselinge bereidheid tot confereren van het Kremlin en van Ho Chi-Minh, er de oorzaak van zou wor den, dat Amerika en Engeland hun Franse bondgenoot op Bermuda terzake van de aanvaarding van de Europese Defensie Gemeenschap onder minder zware druk zouden zetten, dan aanvan kelijk wellicht de bedoeling was. Vóór de verrassende nota uit Moskou spraken officiële stemmen de verwach ting uit, dat men op Bermuda wellicht zou besluiten de Bondsrepubliek nog vóór de aanvaarding van de Europese verdragen zelfstandige rechten te geven. Die verwachting wordt thans niet meer geuit. Ook zou het Bonn onaangenaam tref fen, indien er op Bermuda besluiten zouden vallen, die Westerse concessies in Europa zouden betekenen in ruil voor eventuele successen in het Verre Oos ten. Daarom heeft de bondskanselier de Amerikaanse Hoge Commissaris ook ge vraagd om bij een eventueel doorgaan van de conferentie tussen Eden, Dulles, Bidault en Molotov, de Duitse kwestie bovenaan op de agenda te plaatsen. De West-Duitse minister van binnen landse zaken, Gerhard Schroeder, heeft het parlement meegedeeld, dat de auto riteiten van het omstreden Saargebied, toen zij onlangs twee Duitsers uitwezen, haar bevoegdheden te buiten waren ge gaan. Aan de beide Duitsers werd het Saarlands burgerschap ontnomen en be vel gegeven het Saargebied te verlaten, omdat zij tot afgevaardigden in het West- Duitse parlement waren gekozen. i Wili! Vandaag is te Hamilton op het voor naamste der Bermuda-eilanden de con ferentie begonnen der Westelijke Grote Drie. Premier Laniel van Frankrijk, premier Winston Churchill van Engeland en President Eisenhower der Verenigde Staten. Hamilton is een geliefd vacantie- oord voor Amerikaanse millionnairs en in Hamilton is het vooral de chique Mid-Oceanclub die zich verheugt in de belangstelling der geldaristocraten. In deze chique club hebben de Grote Drie hun tenten opgeslagen. De kamer van sir Winston Churchill is niet bepaald een voorbeeld van goede smaak en modern comfort. Twee eenvoudige bedden en een paar simpele stoelen vormen het meubilair. Korporaal Cripps van de Welsh Fusiliers moet de wacht houden in dit interieur, maar zijn aanwezigheid doet wel een beetje potsierlijk aan. Een andere militair van dit regiment houdt de wacht bij de conferentietafel, die in niets verschilt van alle internationale conferentie-tafels ter wereld: drie vlag getjes en een rond tafelblad, symbolen van eenheid in verscheidenheid. Aan deze tafel zal mogelijk een nieuw Wes telijk standpunt worden geformuleerd in de gewijzigde wereldpolitiek. Scotland Yard heeft zich de laatste dagen het hoofd moeten breken over een serie gedurfde inbraken in Londen. De daders zijn nog niet gegrepen, maar dank zij de vasthoudendheid van een inspecteur van Je „Vliegende Brigade" is men er thans ongeveer achter, hoe de inbrekers aan hun inlichtingen zjjn ge komen: uit de krant. Tal van Engelse bladen houden er een speciale rubriek Denemarken heeft de laatste vier Duitse oorlogsmisdadigers, die in het land nog hun straffen uitzaten, op vrije voeten gesteld en het land uitgezet onder de voorwaarde, dat zij er nooit meer een voet zullen zetten. Het zijn de Gestapoleider Bovensiepen, die verantwoordelijk is gesteld voor 63 moorden, vele gevallen van marteling en 421 gevallen van deportatie, zekere Soehn- lein, die persoonlijk deelnam aan de moord op de vermaarde dichter-dominee Kaj Munk, Hitler's speciale afgezant Schwerdt en tenslotte een zekere Kniest. Volgens het weekblad van de West-Duitse liberale partij „Die Deutsche Zukunft" bevinden zich nu nog 721 Duitse oorlogsmisdadigers in geallieerde gevangenissen. Daarvan worden er 63 gevangen gehouden in Nederland, 9 in België en Luxemburg en 14 in Zwitserland, aldus dit blad. Wil het aan staande Kerstfeest „in Europese geest" gevierd worden, zo zegt het, dan moeten deze 721 Duitsers eerst vrijgelaten worden. De gevangenissen versperren de weg naar Europa." Leider van de campagne ten behoeve van de oorlogsmisdadigers is de liberale afgevaardigde dr. Erich Mende, dezelfde die zich indertijd op wierp als beschermer van de uit Ne derland ontvluchte gevangenen. Mende meent, dat men Duitsland niet de ver dediging van Europa kan opdragen, als men geen streep zet door het verleden en erkent, dat de vonnissen jegens Duit se oorlogsmisdadigers ongerechtvaardigd waren. „Die Deutsche Zukunft" denkt haar pleidooi kracht te kunnen bijzet ten door de Britse bezettingsautoriteiten zijdelings van oorlogsmisdaden te be schuldigen. Op de binnenplaats van de gevangenis te Hameln zou men op het ogenblik bezig zijn een massagraf te openen, waarin 85 tot 100 Duitsers rus ten. Het gaat hier echter om leidend personeel van de-beruchte concentratie kampen van Bergen-Belsen en Ravens- brück. dat door Britse krijgsgerechten tot dë dood door de strop werd veroor deeld. Daarbij bevindt zich de beruchte vroegere commandant van Bergen-Bel sen, Kramer. Terwijl vroeger vele Duitse bladen meenden te moeten waarschuwen tegen een eis van algemene amnestie der oorlogsmisdadigers, zijn dergelijke stem men thans zo goed als verstomd. Het enige Duitse blad, dat thans protest aantekent tegen het „bedenkelijke ver schijnsel" van de „rehabilitatie van de misdaad" en het „narcotiseren A?an het geweten", is het „Algemene Weekblad der Joden in Duitsland". „In plaats van een valse sentimentaliteit te kweken en onwaarachtige martelaarslegenden te weven om misdadigers, diende men de moed te hebben het Duitse volk met de historische waarheid te confronteren. De weg naar Europa voert in elk ge val niet over het achteraf heilig verkla ren van misdadigers tegen de mens heid", aldus het blad. IW eet een uur van vreugde op te offeren voor een zieke of een eenzame De stakingen bij de Amerikaanse luchtvaartindustrie, in hlikfabrieken en bij zes dagbladen in New York, duurden gisteren nog steeds voort zonder dat er tekenen waren, die op een spoedige op lossing duiden. Meer dan 66.000 arbei- dèrs hebben het werk neergelegd naar aanleiding van conflicten over looneisen en andere aangelegenheden. De vakvereniging van arbeiders in de staalindustrie heeft Woensdag een sta king uitgeroepen voor 33.000 arbeiders in 75 fabrieken van de American Can Company en de Continental Can Com pany, terwijl de staking van ongeveer 30.000 arbeiders in de luchtvaartindus trie in Californië en Ohio thans reeds zes weken duurt. De federale regering heeft drie leden van haar bemiddelingsbureau benoemd om in het geschil tussen de clichémakers en de dagbladbedrijven te bemiddelen. De Noord-Amerikaanse luchtvaart maatschappij heeft een aanbod van de vakvereniging van arbeiders in de auto mobielindustrie om het geschil aan arbi trage te onderwerpen, afgewezen. Het ligt in de bedoeling, dat de Eerste Kamer de huur- en belasting voorstellen op 15 en 16 December zal behandelen, uiteraard wanneer de be treffende memories van antwoord tijdig zullen verschijnen. op na, waarin allerlei onschuldige be richten verschijnen omtrent het doen en laten van vooraanstaande families. De inspecteur merkte op, dat allen, die tot dusver het slachtoffer van de inbraken zjjn geworden, tot deze „society" be hoorden, en dat hun namen in de helft van alle gevallen kort te voren in de „society-rubriek" van een of andere krant zjjn verschenen. Het echtpaar Legge, dat ergens in Belgravia woont, raakte bij een inbraak voor een halve ton aan juwelen kwijt. Twee dagen te voren had zo terloops in de krant gestaan, dat de Legges ge woonlijk om kwart over acht s avonds dineren. De inbraak werd om vijf voor half negen gepleegd. Brigadier en me- vrouw Schreiber, die in Westminster wonen, werden op soortgelijke wijze en voor een soortgelijk bedrag aan juwelen lichter gemaakt. Bij die juwelen van de Schreibers bevond zich een broche, die zeker f 25.000 waard is. Op een bal van de Hurlingham Club had mevrouw Schreiber die broche verloren, maar later vond zij hem terug. Dat hele ver haal, plus de vermelding dat het kost bare' kleinood weer in handen van de Schreibers was, had in de krant ge staan Mevrouw Loraine uit Chelsea, wier man het Britse koninklijk paar als piloot vergezelt op diens reis door het. Gemenebest, werd voor een bedrag van f 90.000 bestolen, terwijl zij op het vliegveld van Londen was om afscheid te nemen van haar man. Bij de hertog van Somerset werd voor een groot be drag aan zilverwerk gestolen, daags na de aankondiging, dat hij in een Londens ziekenhuis was opgenomen. Dat alles heeft er toe geleid, dat nu ook de poli tie de society-rubrieken nauwlettend volgt. Het bewijs van de waakzaamheid der politie ontving de romanschrijfster Barbara Cartland. In een van de bladen was een foto van haar verschenen, waarop zij was afgebeeld met een kost bare diamanten tiara op het hoofd. Reeds de volgende morgen kwam een rechercheur van Scotland Yard haar waarschuwen voor „ongenode bezoe kers". Engeland steunt ten volle het stand punt van de onderhandelaar der VN te Pan Moen Jon, Arthur Dean, dat de SovT jet-Unie de politieke conferentie niet met de status van niet-stemhebbend neutraal land kan bijwonen, zo werd in diplomatieke kringen te Londen ver klaard. De Britse politiek, zo wordt hieraan toegevoegd, is er op gericht, dat de Sovjet-Unie volledig ondertekenaar zal zijn van een op de politieke conferentie bereikte overeenkomst. (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse tuinbouw ziet de si tuatie somber in, zo vernemen wij te Den Haag naar aanleiding van de me dedelingen, welke de Britse president van de Board of Trade, P. Thomeycroft, aan het Lagerhuis heeft gedaan over de verhoging van de invoerrechten op groenten en fruit. De Nederlandse uitvoer van komkom mers, tomaten, sla en bloemkool wordt door de Britse maatregel ernstig getrof fen. De eerse drie uan de genoemde pro ducten zijn zeer belangrijk voor de Ne derlandse glascultuur en juist op deze producten worden de invoerrechten meer dan verdubbeld. De productie uit de stookkassen maakte de onrendabele pro ductie op de open grond en slechts ge deeltelijk rendabele productie van de koude kassen goed. Verhoging van de invoerrechten op de stookkasproducten betekent daarom een grote schadepost. Daartegenover stelt men van Britse zijde, dat de invoer nu geliberaliseerd wordt, doch, zo zegt men in kringen van Het Japanse nieuwsagentschap Kyodo heeft gisteren een verhaal gepubliceerd, dat afkomstig is van uit Siberië gerepa trieerde Japanse krijgsgevangenen. De teruggekeerde krijgsgevangenen hebben meegedeeld, dat de Russen twee verbin dingen onder water aanleggen tussen het eiland Sachalin en Siberië. Als werkkrachten worden slavenarbeiders gebruikt. Op het smalste punt is de straat, die het eiland van Siberië scheidt, ongeveer 16 km breed. Volgens Kyodo zullen beide verbin dingen in 1955 gereed komen. De ene verbinding is een oliepijpleiding van de Okai olievelclan op Sachalin naar Ni- kolajevsk aan c|2 mond van de Amoer- rivier in Siberië. De andere verbinding een fantas tisch project, wanneer de berichten juist zijn is een tunnel die Ale:/an- drovsk op Sachalin verbindt met een Siberische basis, genaamd Sovgavani. Deze basis staat niet op de beschikbare kaarten van Siberië. De tunnel zal vol gens de gegevens ruim honderd km lang worólen. De Japanse gerepatrieerden vertelden, dat aan dit project geen Azi aten werken maar alleen blanke slaven arbeiders. Volgens hun zeggen is na de dood van Stalin een oproer onder de slavenarbeiders uitgebroken. Zevenhon derd van hen zijn daarbij om het leven gekomen. isw® de Nederlandse tuinbouw, hét is beter een beperkte uitvoer te hebben met la ge invoerrechten dan een geliberaliseer de uitvoer tegen hoge invoerrechten. Deze maatregel werkt practisch pro- hibiterend: Het effect van de Britse maatregel welke 1 December is ingegaan, zal reeds in Maart duidelijk aan de dag treden wanneer de export van glassla aan de orde komt. De Vietnamese premier, Ngoeyen Van Tam, heeft gezegd, dat het een „ernsti ge politieke fout" zou zijn, indien men de oproep van de Vietminh-Ieider Ho Chi Minh tot het beginnen van vredes onderhandelingen, gedaan in een vraag gesprek met het Zweedse blad „Expres sen"' zoi#negeren. Alles moet worden gedaan om aan de oorlog een einde te makeft, aldus de premier. Een aantal Vietnamese politici schijnt de oproep van Ho Chi Minh te willen negeren. De Deense regering heeft besloten, de uitbreiding van twee vliegbases in Jut land uit te stellen, als gevolg van de be slissing, voorlopig het aanbod van het opperbevel van de NATO om Ameri kaans Iuchtmachtpersoneel op Deense bases te stationneren niet te aanvaarden. De bases maakten deel uit van het NATO-programma, dat door de vorige regering is goedgekeurd. Door deze in krimping denkt men een derde van de kosten (100 millioen kronen) te kunnen, besparen. Politieke kringen beschouwen deze beslissing van de regering als een onderstreping van haar voornemen, voorlopig geen Amerikaans luchtmacht- personeel op Deense bases te laten le geren. Ross Allen kwam tijdens een duik in een rivier in Amerika een gevaarlijke en gevreesde krokodil tegendie hem wilde aanvallen. Rosst die bekend is door de gevarendie hij onder water al heeft doorstaan tijdens zijn speurtochten over rivierbeddingengreep de krokodil bij een pooten drukte met een hand zijn zo gevaarlijke muil dicht. Hij slaagde erin het ondier onschadelijk te maken Vijf Tsjechen, onder wie twee kinderen, zijn er na veel moeiten en ontberin gen in geslaagd, naar de Amerikaanse zone van Oostenrijk uit te wijken. Op 21 November verlieten Bedrich Cech, een 52-jarige bakker, zijn 30-jarige zoon Marian, een houthandelaar, diens 24-jarige vrouw Drahomira, die bin nenkort een kind verwacht, en hun twee kinderen Ladislaus (4 jaar) en Vlasta (2 jaar), Cervena, dat 160 kilometer van de Oostenrijkse grens ligt. De twee mannen hadden een wagon met hout met bestemming Triëst zo geladen, dat er onder het hout een ruimte van twee meter breedte was uit gespaard voor het gezelschap. In deze schuilplaats hadden zij ook een zuur stoftank, voedsel, water en slivovitza (pruimenjenever) meegenomen. Toen de trein de grens naderde, stop- in de houtwagon, die op een Tsjechisch ten zij alle kieren met teerpapier dicht, emplacement was gezet. Het enige wat opdat de speurhonden van de grens- men de kinderen, die om water huilden, politie geen lucht van de vluchtelingen kon geven was in pruimenjenever ge- zouden krijgen. Bij Horni-Drvoristi pas seerde het gezelschap ongemerkt de Oostenrijkse grens, waarna de Tsjechen ter viering van het welslagen van hun plan de gehele voedsel- en watervoor raad opmaakten. zy bleken echter te vroeg te hebben gejuicht, want de trein zette zich op nieuw in beweging, doch nu in de rich ting van Tsjechoslowakye. Drie dagen leden de vluchtelingen honger en dorst doopte suiker. Toen besloot Bedrich Cech zich aan te geven. Hij hoopte, dat, als hij de schuld op zich zou nemen, hij wellicht zou worden opgehangen en zijn zoon en schoondochter zouden worden gevangen genomen, maar dat men tenminste de kinderen zou sparen. Met zijn zoon boorde hij een gat in de houtlading. „Wij tuimelden naar buiten als dode vlie gen," zo zeide hij later in Linz. In de nabijheid van hun wagon zagen zij juist een houttrein in de richting van de grens vertrekken, maar zij konden er niet meer op klimmen. Hierop besloten zij nog één wan hopige poging te doen om het buiten land te bereiken. Zij lieten de sta tionschef hun papieren van employé's bij de staatshoutfabrieken zien en slaagden er in hem te overtuigen van de noodzaak om hun wagon met zijn „dringend gewenste lading" de vol gende dag over de grens te brengen. Deze volgende dag passeerde de wagon inderdaad, nu voor de derde maal, de Tsjechische grens. Ook nu weer werden zij niet opgemerkt. Toen zij na een reis door de Russische zone van Oostenrijk in Linz, in de Amerikaanse zone, waren aangekomen, kroop Marian Cech naar buiten en vroeg: „Ben ik hier in de Russische zone?" De Tsjechen waren uitgelaten van vreugde, toen zij be merkten, dat zij in de Amerikaanse zone waren. De vluchtelingen zyn thans onderge bracht in een kamp te Wels in Opper- Oostenrük, waar zij wachten op toe stemming om naar de V.S. te gaan. Zy hadden n.l. reeds aan het plan gewerkt, sinds Bedrichs dochter, de 19-jarige Vlasta, in 1949 kans had gezien naar Linz uit te wüken, daar met een Ameri kaanse militair trouwde en vervolgens naar Iowa verhuisde. Ee.i Amerikaanse soldaat, die in Duitsland een week lang op wacht heeft gestaan, omdat men vergat hem af te lossen, zal worden voor gedragen voor een onderscheiding. Soldaat Raymond L. Cote, van het 12e regiment infanterie, kreeg in October j.l. tijdens de legeroefening „Powerplay" opdracht enkele pon tons bij Ginsheim, een klein dorp in Hessen, te bewaken. De een of ander maakte een fout, waardoor Cote niet werd afgelost. Een week lang bleef hij op zijn post. De nachten bracht hij in de openlucht in zijn slaapzak door. De bewoners van Gins heim voorzagen hem van brood en drongen er bij hem op aan naar zijn eenheid terug te keren, omdat de oefening afgelopen was. Cote bleef echter, totdat er zeven dagen later enkele manschappen van zijn een heid hem kwamen ophalen. Kolo nel Robert H. Schulz heeft hem voorgedragen voor een onderschei ding. „Hij zal die zeker krijgen", zei een militair woordvoerder. Tijdens een onderhoud met de beken de tennisspeler Van Swol heeft Lenstra gisteravond voor de radio verklaard, dat hij er niet aan denkt voor een buiten landse club te gaan spelen. Aanbiedin gen van Huddersfield Town, Roubaix (f60.000), Florentine (f 100.000), Nimes (f 125.000) en Rot Weisz zijn verworpen. „Ik laat mij niet als een slaaf verko pen." De crack uit Heerenveen deelde voorts mede, dat hij het niet eens is met de werkwijze van de T.C. en K.C. „I k ben op het groene veld geen sjouwer", voeg de hij hier veelbetekenend aan toe. Namens het organisatiecomité, dat het initiatief heeft genomen om Amsterdam aan te wijzen als startplaats van de Ronde van Frankrijk 1954, kan worden medegedeeld, dat de onderhandelingen tussen de betrokken partyen nog niet tot een definitief resultaat hebben geleid en dat ook de besprekingen met de officiële instanties hier te lande voortduren. In dit verband kan nog worden aan gestipt, dat deze aangelegenheid ter sprake zal komen in de zitting van de Amsterdamse gemeenteraad op 18 De cember a.s. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 1M39 (tot Zaterdagavond) Opklaringen en bijna overal droog weer. Vannacht tijdelijk weinig wind en plaatseiyk vorming van mist, Ia- ter -veer matige Zuidelijke wind. Minder zacht, vooral des nachts. Zon: 8.31-16.30. Maan: 7.51-15.20.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1