Een Duits hoogleraar wil een I lohenzollern op de troon REGERING VRAAGT 900.000 GULDEN VOOR TELEVISIE 'M Baas Vraa Antwoord Sint Nieolaas9 de veelzijdige 1 te „Kommt die Monarchie zurück?" Gevolgen van Elizabeth's kroning Felle debatten T V-nota in Maart in de Kamer? Goedheilig manmaar ook angstwekkend stokpaardruiter Granaten buiten de veiligheidszone VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 PAGINA 3 Kunstenaars-federatie over televisie Felix Gogo overleden Mil. geheimerl gepubliceerd? Hoger beroep ingetrokken cv Pakjesavond op Bermuda r J et is de vijfde December. Zwarte Sinterklazen S N I C O L A v s Vergissing bij bevel: Maastrichtse filmster wil weer weg Maria-programma van KRO op 8 December Nederlandse schepen in moeilijkheden Vrouwen van Nazareth naar Afrika (Van een bijzondere correspondent) Hoe is het mogelijk geweest, dat millioenen Duitsers zo enthousiast waren en zoveel belang stelden in de kroning van koningin Elizabeth in Juni van dit jaar? Was dit gewoon nieuwsgierigheid, of een uiting yan het normale plezier, dat het volk beleeft wanneer er ergens bijzondere Praal wordt ten toon gespreid? Of was het niets anders dan de bewogenheid voor de religieuze plechtigheid van de kroning zelf, die zulk een algemene belangstelling wakker riep? Deze vragen werden gesteld sinds die dag toen cinema's en andere openbare gelegenheden uitverkocht waren en duizenden mensen teleurgesteld naar buis moesten worden gezonden omdat er geen plaats meer was voor de televisie-toestellen, de dag dat zij samendrongen rond hun radio's om het verslag van de kroningsplechtigheden te kunnen volgen. Een van de interessantste antwoorden op deze vragen werd gegeven door Hans Joachim Schoeps, professor aan de Beierse Universiteit te Erlangen, In zijn jongste boek, dat de uitdagende titel draagt: „Kommt die Monarchie Zurück?" Schoeps, een van de meest opmerke lijke persoonlijkheden uit de heden daagse Duitse geesteswereld, is Jood Van afstamming, Pruisisch opgevoed, conservatief en een fanatiek democraat. Hij heeft naam gemaakt door zijn ver schillende historische geschriften die zich onderscheiden door een duidelijk en onafhankelijk standpunt. Hij boort vraagstukken aan van nationaal belang, maar zijn theorieën worden even vaak aanvaard als bestreden. Ook zijn laat ste publicatie heeft vurige vóór- en tegenstanders gevonden. Hans Joachim Schoeps beantwoordt de vraag die hij in de titel stelt met een hartgrondig >,ja". Volgens hem is het monarchisti sche systeem voor Duitsland niet alleen bet geneesmiddel vanwege zijn verdien sten in het verleden, maar meer nog omdat het momenteel een absolute noodzakelijkheid is. In de strijd tussen economische en sociale belangen, die ieder voor zich pogen om de staat tot hun slaaf te maken, kan alleen de monarchie op treden als element van evenwicht en bemiddeling. De ervaring heeft ons geleerd, dat in het huidige Europa de democratie met uitzondering van Zwitserland feitelijk alleen maar goed functionneert waar zij verbonden is met het monarchistisch systeem, zoals in Groot-Brittannië, in de Scan dinavische landen en in de Lage Landen. Deze theorie van het koppelen van de democratische idee aan de monarchie is iets geheel nieuws in Duitsland. In de afgelopen 35 jaar de Duitse monar chie werd omver gestoten op 9 Novem ber 1918 waren de verdedigers van het herstel der monarchie meestal ex ponenten van de meest reactionnaire kringen in Duitsland, die meestal wars waren van vooruitgang en vrijheid. Hans Joachim Schoeps toont aan dat Monarchie en Democratie geen tegen gestelde systemen zijn, maar in tegen deel, dat de constitutionele monarchie de beste promotor en de beste waar borg is van de democratische rechten. Hij is van mening, dat Hitier niet de medewerking van zoveel Duitsers zou hebben gekregen, wanneer er een ster ke, erfelijke monarchie had bestaan, die het algemene belang van de natie had beschermd. Maar welke zijn de practische kansen om in Duitsland de monarchie te her stellen? vraagt hij zich af. Verschillende opinie-onderzoeken hebben een merk waardig resultaat opgeleverd. Een der de van de ondervraagde personen was vóór het herstel, een der de was er tegen en een derde had zich nog geen mening gevormd over het probleem. Er was geen reden waarom de twijfel-groep niet door een doelma tige opvoeding zou kunnen worden ge wonnen en het oude monarchistisch symbool niet na een afwezigheid van een generatie zou kunnen worden her steld. De innerlijke bereidheid voor zulk een beweging was groter dan menig een had durven geloven. Dit bleek duidelijk bij de enorme publieke be langstelling bij het huwelijk van de "et ligt in de bedoeling de kosten, "bonden aan de televisie-uitzendingen e zijner tijd te bestrijden uit de op- hengst van een „kijkgeld", dat de re- voorgesteld heeft te heffen van houders van een televisie-ontvangin- ncnting. Zolang echter niet of in niet voldoende mate over gelden uit deze bron kan worden beschikt, acht de re gering het gewenst uit de algemene rijksmiddelen de nodige fondsen ter beschikking te stellen, met dien verstan de, dat te zijner tijd eventuele overschot ten uit de opbrengst van het kijkgeld, zo mogelijk tot een gelijk bedrag, in 's Rijks kas zullen terugvloeien. In verband znet een en ander wordt thans voor de uitgaven in het lopende jaar een bedrag Van 900.340 aangevraagd, aldus ont lenen we aan een bij de Tweede Ka mer ingediend wetsontwerp. We lezen in dfet ontwerp verder dat de exploitatie-uitgaven zijn begroot op 362.490. Voorts is opgenomen een be drag van 535.000, clat nodig is voor de Voorzieningen, die vereist zijn voor een geleidelijke opvoering van de zendtijd tot ten hoogste twaalf uren per week. In deze voorzieningen is begrepen de aankoop van een nieuwe reportage-wa gen ten einde meer „bu-ien-uitzendingen" mogelijk te maken, alsmede de inrich ting van een studio in het Vitus-gebouw te Bussum, dat zich, mede door zijn lig ging in de onmiddlellijke nabijheid van de Irene-studio, zeer goed leent tot de dringend nodige uitbreiding van de studioruimte. Voor de dienst van de gedelegeerde in televisiezaken, belast met het onderhou den van de betrekkingen met de instel lingen, die de uitzendingen verzorgen, en in het bijzonder met het toezicht op het financieel beleid dezer instellingen, is, wat die personele en materiële uit gaven betreft, onderscheidelijk gerekend op 850 en 2.000 voor het tijdvak van 1 October tot 31 December 1953. Het hoofdbestuur van de Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars heeft in een brief aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn menipg ten aanzien van het Nederland en televisiebestel bekendl gemaakt. „Wij 2Ün ons er van bewust dat de onder scheidenheid in overtuiging en geaard heid van het Nederlandse volk mede Sestalte heeft gekregen in de omroep verenigingen. Wij achten evenwel geen dwingende reden aanwezig om het om- hoepbestel, zoals dit thans na een ont wikkeling van enkele dfecennia bestaat, '°t uitgangspunt en voorbeeld te nemen Van de inrichting van het televisiebe- siel. Wij menen namelijk dat zowel de geaardheid van -het medium televisie ®iS het tijdlstip waarop en de omstan digheden waaronder zij in ons land definitief haar intrede doet, aanleiöling ®eVen tot de keuze van een organisatie- °rm, die zich van die der radio onder scheidt. v e'lenken daarbij aan de stichting an een instelling van algemeen Ne- lenrtds karakter waarin de verschil- hae levenbeschouwingen, zoals die in s v°lk bestaan, vertegenwoordigd zijn een w?arm ook d(e omroepverenigingen n Plaats kan worden toegekend. jvA°.or zulk een instelling pleit naar onze visi de omstandigheid dat de tele- aanp ln toekomst in belangrijke mate Uit„ CWezen za' zijn op internationale n 11 w„lsse'ln£- Nederland zal van deze lsseling ten dele afhankelijk zijn karalaan deel moeten nemen. Het eigen de ef van die Nederlandse televisie, heel n"aar.h van ons volk in zijn ge- bmte]!^eersPiegelende, zal tegenover het tegenJ:anh beter kunnen worden ver- Zorgd ordi§d door programma's ver hoor d- °r een algemene instelling dan dere Verzorgd cloor telkens een an- hcant„ .'iveren^S'n'g- Daarbij blijve de r°ePVer°0rd''ng van* he vraag of de om- tot e eniSingen in staat zouden zijn 4iniej permanente reeks van uitzen den hoge kwaliteit achterwege". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiim minimum (Van onze parlementaire redacteur) De televisienota die minister Cals deze week bü de Kamer heeft inge diend en die 14 December behandeld zou worden, dreigt door de tijdnood waarin de Kamer gaat komen bij de behande ling van de begroting in het gedrang te raken. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft nu met de minister van Onderwijs overlegd om deze nota eerst na het Kerstreces te behandelen. Dit zou dan waarschijnlijk Februari of Maart worden. Er schijnt echter nogal wat oppositie te zijn in de Kamer over dit voorstel. Mogelijk komt er een debat van orde over. mmmmmimmmimmmmmmimmmmimiimmmm De schilder Felix Gogo is op 81-jarige leeftijd te Antwerpen overleden. In 1901 behaalde hij de Prix de Rome. Vele van zijn werken bevinden zich in musea te Buenos Aires, Caracas en Noorwegen. kroonprins van Hannover in 1952 en bij de kroning van koningin Elizabeth dit jaar. Tal van Duitsers volgden de gebeurtenissen niet alleen met een gevoel van bewondering, maar tevens met iets van jalousie. Zij zouden ge wenst hebben, dat het Duitse volk ook zulk een bindende kracht bezat, die in staat was om alle klassen en partijen te verenigen. Schoeps ge looft, dat een monarch zou kunnen optreden als bemiddelaar bij de her eniging van beide delen van het hui dige Duitsland. Het boek van Schoeps heeft tal van debatten uitgelokt over het voor en teeen van de monarchie. Een van de belangrijkste dagbladen, de Frankfurter Allgemeine die de oprechtheid van SchoeDS en de helderheid van ziin his torische analyses erkent, verwerpt harts tochtelijk de idee van het herstel der monarchie: „Wij zijn van mening dat het de plicht is van al degenen die van goeden wille zijn. nu en in de toekomst, om te streven naar een juiste combinatie van vrijheid en gezag in de enige soort van regering die ons rest, namelijk de republiek". Het blad toont een aantal zwakke plekken aan in de onderzoekingen van prof. Schoeps. Hij geeft toe. dat de mo narchistische idee voornamelijk verspreid is onder oudere personen en personen van middelbare leeftijd, maar hij trekt niet de enig-mogelijke conclusie uit deze feiten, namelijk dat de jongere genera tie geen enkele band meer heeft met de erfmonarchie. Zij hebben uit boeken slechts de bittere waarheid geleerd over de onwaardige rol der monarchie in de nederlaag van Duitsland tijdens de eer ste wereldoorlog. En verder, wie zou er koning moeten worden? Hans Joachim Schoeps aarzelt geen ogenblik. Naar zijn mening komt slechts een Hohenzollem in aanmerking voor de troon van Duitsland. De Frank furter Allgemeine vraagt zich af wat de Huizen Beieren en Wittelsbach zouden zeggen. En Baden, Wurttemberg en Han nover -Brunswijk? Een koning kan niet. worden aangesteld als de directeur van een zakenconcern. Zo-iets zou de grond slagen en de ware aard van het koning schap zelf aantasten. In zijn kolommen zet het blad het debat voort. Het is verbazingwekkend hoeveel vooraanstaande personen brie ven schrijven ten gunste van het koning schap. Een kerkelijk hoogwaardigheids bekleder beziet het vraagstuk tegen de achtergrond van de Europese eenwor ding en zegt: „Wij zijn op weg naar een groeiende eenheid van Europees denken. De oorsprong van deze gewijzigde gees teshouding is Groot-Brittannië misschien voornamelijk omdat dit land de oudste diplomatieke traditie bezit, die het in staat stelt de dingen helder te zien, maar ook omdat het in zijn kroon toont hoe verschillende volken eeuwen lang teza men kunnen leven. Het is verbazing wekkend, dat ondanks de bittere herin neringen van de oorlogsjaren, de Britse kroning zulk een hartelijke ontvangst heeft gevonden bij het Duitse volk". De officier van Justitie te Rotterdam, mr. B. van der Meulen, heeft het hoger beroep ingetrokken, dat hij had aange tekend na het vonnis van de rechtbank te Rotterdlam; vrijspraak tegen de Rot terdamse journalisten, de 21-jarige L. J. E. en de 44-jarige L. W. S. Volgens de dagvaarding zouden er in het blad, waaraan beide journalisten verbonclen zijn, militaire geheimen zijn gepubliceerd in een artikel over de bouw van een bunker voor het Korps Luchtwachtdienst. INDO-CHINA De strijdkrachten van Laos en Frankrijk hebben 90 km. ten N.O. van de hoofdstad van Laos, Loeang Pra- bang, de stad Hambac veroverd. SPANJE Twee legerofficieren zullen bij het Amerikaanse leger in Duitsland een militaire cursus van vijf weken volgen. Huurverhoging BU de beantwoording van enkele vragen over de huurverhoging zijn vo rige week enkele vergissingen begaan, doordat de percentages der verhoging verkeerd werden berekend. Omdat de huurverhoging een kwestie is die ieder interesseert en omdat de meesten onzer lezers blijkbaar willen worden inge licht nog vóór de voorgestelde nieuwe regeling wet is geworden, stellen wij ons voor zo mogelijk nog deze week een uitvoerig artikel te wijden aan hetgeen de op stapel staande wet tot verhoging der huren precies inhoudt. Daardoor zullen meteen vele particuliere vragen over huurverhoging beantwoording vinden. Woonhuis-verkooplokaal E. O. De huurders van mijn huis zijn overleden. Zonder dat ik er van in kennis werd gesteld heeft de executeur testamentair een publieke verkoping van de inboedel in dat huis gehouden. M.i. heeft hij enige tijd van het woon huis een verkooplokaal gemaakt. Of schoon geen schade is aangericht, wil ik schadevergoeding vragen. Kan dat en hoeveel? Kan ik andere maatregelen treffen? Een schriftelijk huurcontract bestaat niet. Antwoord S. Uw zaak staat wel op losse schroeven, aangezien u bij ge brek aan een huurcontract geen be wijs kunt leveren van niet-nakoming van een verbintenis en er ook geen schade is aangericht. Wel kunt u aan nemelijk maken dat het huis door de (erfgenamen van de) huurders niet volgens de bestemming is gebruikt. Dit levert u de mogelijkheid om ontbinding van de huurovereenkomst in rechte te eisen. De rechter heeft de bevoegdheid om de ontbindingseis af te wijzen, wan neer de wanprestatie hem daartoe niet voldoende voorkomt. Bandversterker L. J. A. M. Ik kocht bij een radio handelaar onder garantie een apparaat voor een bandversterker. Dit geschiedde zo, dat ik een paar Amrohkoppen met bijbetaling tegen het apparaat inruilde. Na enige maanden vergeefs proberen waarbij bleek dat het apparaat op mijn toestel niet goed was aan te sluiten wilde ik de koop ongedaan maken; ik zou mijn koppen terugontvangen, ter wijl de handelaar het apparaat zou zien te verkopen. Na verloop van enige tijd bleek de afspraak niet te kunnen wor den nagekomen; volgens de handelaar is het apparaat in waarde gedaald. Hij trachtte nog de strop op de fabriek af te schuiven, doch dit mislukte. Moet ik daarmee genoegen nemen of mag ik de oorspronkelijke bijbetalingswaarde in goederen verlangen? Bestaat er geen in stelling, die zorgt dat artikelen van goede kwaliteit zijn? Antwoord S. Ons'inziens moet de handelaar die de garantie gaf, zorgen, dat het apparaat goed werkt. Bij niet nakoming van deze garantie mag de koper het apparaat teruggeven en het betaalde bedrag terugeisen. U hebt er in dit geval echter geen goed aan ge daan het apparaat niet dadelijk terug te geven, en er zelf rree te hebben ge- experimenteerd gedurende enige maan den. Uiteraard ondergaat het apparaat hierdoor een waardevermindering. U had er beter aan gedaan om het artikel eerst enkele dagen op proef te nemen. Een vereniging voor amateurs is de V.E.R.O.N. (met een afdeling te Amster dam). Voorts een „Vereniging van radiodetailhandelaren", die ook min of meer controle uitoefent. Wij betwijfelen het of zij aan dit geval iets kunnen doen. U zult moeten trachten tot een onderling vergelijk te komen. Minimum-loon C. A. Uw antwoord op de vraag van G. S. in dit blad van 6 November j.l. roept bij mij de vraag op of be doelde G. S. niet valt onder de mini- mum-loonbepaling voor handelsreizi gers, zoals die vastgesteld zijn door het College van Rijksbemiddelaars. Moet elke zaak, die handelsreizigers in dienst heeft, deze een minimuminkomen ga randeren, ook als ze alleen op provisie werken? Antwoord M. Uw vraag is begrij pelijk en wij hadden haar reeds ver wacht. Het geval G. S. is niet zonder meer te rangschikken onder het mini- mum-lóon van de Rijksbemiddelaars. Daar valt n.l. niet iedereen onder, die zich maar handelsreiziger noemt. In ieder geval kan hij zich tot dat College wenden en ook u met uw vraag kunt daar terecht. Wij gaan n.l. niet de regels stellen, die van dit bureau moeten komen. Het adres van het College is: Emmapark 46 te Den Haag. Zeker is dat bedoelde G. S. nooit in zo'n moei lijke positie zou zijn geraakt, indien hij lid was geweest van de Ned. Handels- reiz. Vereniging of een andere organi satie. Het leger van handelsreizigers of mensen, die zich zo noemen, is zo moei lijk te groeperen en de misstanden in J_ De avond is al vroeg gevallen over de Waddeneilanden en de herfstnevels hangen over de velden en de bossen, in de duinpannen en in de venen. Alleen de flambouwen in de poortgebouwen werpen door de vensters een ros schijnsel over de straten. Eensklaps ziet men overal mensen met mombakkesen voor en allerzonder lingst toegetakeld, om een Sint Nicolaasavond te vieren, zoals men die tegen woordig alleen nog maar kent op de Waddeneilanden, een Wintercarnaval. Geen vriendelijk wuivende bisschop glimlachte, hoog op een schimmel ge zeten, tegen de kinderen, maar tiental len opgeschoten jongens, wier gezich ten met roet waren zwart gemaakt, bonsden op de luiken en deuren der huizen. Met barse stemmen en ramme lend met zware kettingen, die ze ach ter zich aansleepten, bedreigden ze de kinderen met een garde vna zwiepende twijgen, die ze van de wilgebomen hadden gesneden. Allerwegen klonken de doffe tonen van de koehoorns, die deze „zwarte" Sinterklazen zo nu en dan aan de mond zetten, om nog meer schrik aan te jagen, eer ze over de onderdeuren met een breed gebaar ha zelnoten en tamme kastanjes te grab belen gooiden. Soms verscheen er ook een stok- paardruiter met een zak over de rug en eenwarrige, ijsgrauwe baard, die meer op koning Winter geleek dan op een der minzame en deftige heiligen, die dezer dagen weer per taxi onze stad doorkruisen. Tot diep in de zeventiende eeuw maakten de gemaskerden in Amster dam, in Rotterdam, en in andere Hol landse steden de avond voor Sint Ni- colaas-dag onveilig. Op de kansels wrongen de predikanten hun handen van afschuw over dergelijke heidense vreugde, en zetten hun stemmen uit, maar hun woorden gingen verloren. Zij moesten wel hun onmacht erkennen en de stadsbesturen te hulp roepen voor het uitvaardigen van verboden en het uitdelen van straffen. Zo werd herhaalde malen uitdruk kelijk verboden, om zich „publykelyk op de straten te begeven met eenige masqueraden, mom-aengesigten, sots- kleedinge, rommelpotten ofte andere diergelijke aanstootelyke dertelheden". Intussen veranderden de tijden en de Sinterklazen daarmee. De baard van de grauwe stokpaardruiter werd in de loop der jaren witter dan wolle gras, hij besteeg een echt paard, werd weer de heilige bisschop van weleer, en zijn zak gaf hij aan de zwarte Klaas, die nu naar de naam Piet of Asjepan luisterde. De Kerk had de seizoenfeesten der pas bekeerde heidenen samen doen vallen met de christelijke hoogtijda gen. Zo komt het, dat er vuren bran den en er met lichten wordt gelopen op de Sint Maartensavond, en dat ver momden en gemaskerden zich verto nen op de Sint Nicolaasavond, terwijl in de kerken deze heiligen op een ge heel andere wijze worden herdacht. Vooral in Holland werd Sint Ni- colaas vereerd als patroon van de zee- Sint Nicolaas, die drie vermoorde kin deren ten leven wekt. De achtergrond van de legende, waarop deze veel voorkomende voorstelling is geïnspi reerd, wordt in bijgaand artikel nader belicht. lieden en reizigers. Vele aan hem ge wijde kerken stonden of staan nog aan cf bij het water en menig hospitaal, waar mensen op doortocht gastvrij werden opgenomen, droeg zijn naam. Vaak zag men ook de naam Sinter- claes afgeleid van Sint Heer Claes oftewel heilige heer Nicolaas op de luifels en in de gevels van huizen, want hoevelen verdienden in ons land niet hun kost op zee of op de bin nenwateren. Een enkele maal was dan op uit hangbord of gevelsteen zoals op de Dam te Amsterdam' een der bekend ste verhalen uit de legendencyclus van deze heilige afgebeeld: de opwekking van drie dode kinderen, die door een kannibaal waren geslacht en ingezou ten in het vat. De kinderen in de kuip Deze legende heeft een even lange als merkwaardige geschiedenis. Zij gaat terug op een historische gebeurtenis uit het leven van de heili ge, die in de vierde eeuw bisschop van de stad Myra in Klein-Azië was. Eens brak er een twist uit tussen en kele burgers van de stad en soldaten van het garnizoen; van woorden kwam het tot daden en er vielen slachtof fers. Daarom werden drie mensen ter dood veroordeeld, hoewel ze onschul dig waren en het was alleen aan de krachtige persoonlijkheid en het ge zag van bisschop Nicolaas te danken, dat ze in vrijheid werden gesteld. Daarmee was de zaak echter nog niet afgelopen. Drie hoge officieren werden bij keizer Constantijn de Gro te aangeklaagd als verraders, omdat de vonnissen niet voltrokken waren en zij werden op hun beurt gekerkerd in afwachting van de dag, dat ze te rechtgesteld zouden worden. In Rome had keizer Constantijn even wel een vreemde droom: hem ver scheen bisschop Nicolaas, om hem zijn onrechtvaardigheid te verwijten en hem oorlog en een schielijke dood te voorspellen. Badend in het zweet werd de keizer wakker en gelastte nog die zelfde dag de invrijheidstelling van de gevangenen. Kunstenaars uit het Midden-Oosten hebben deze historie zeer vaak afge beeld en altijd op dezelfde wijze. Ni colaas, een meer dan levensgrote fi- Twee klassieke, Amelandse Sinter klazen, bij wie de versiering van de mutsen, steken en mantels met bont kleurig, geknipt papier nog een staal tje is van levende volkskunst. guur, kijkt neer op de officieren, drie kleine figuren, die uit de gevangenis- toren komen en voor zijn voeten knielen. Toen deze voorstelling in onze stre ken bekend werd, begreep men er de betekenis niet meer van. De officieren hield men voor kinderen en het bo vendeel van de toren zag men aan voor een kuip. Om het kunstwerk te verklaren, werd onze legende verdicht. Huwelijksmakelaar Goedheid en vriendelijkheid zijn de kenmerken van Sinterklaas, en niet ten onrechte viert men zijn naamdag met het geven van geschenken, want hij gaf steeds met gulle hand. Met het fortuin, dat zijn ouders hem op jeugdige leeftijd hadden nagelaten, hielp hij de armen, waar hij kon. Zo wordt er verhaald, dat hij bij drie meisjes, die geen bruidsschat hadden en daar om niet trouwen konden, in drie ach tereenvolgende nachten een beurs met goudgeld door het venster wierp. Vandaar dat er nog steeds wordt gestrooid en te grabbel gegooid op „strooiavond", en dat de verliefden bedacht worden met vrijers en vrijsters van speculaas. Zulke koe ken heetten vroeger „heiligmakers", wat afgeleid is van „hylikmdkers", huwelijkmakers. Sinterklaas, goed heilig man, die in de versjes wordt aangeroepen, is eigenlijk een goed hylikman, een uitstekend huwelijks makelaar, zoals hij tijdens zijn leven heeft bewezen. JACQUES R. W. SINNINGHE Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt Zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van paani en adres bij de ingezonden vragen. dat beroep zijn zovele, dat iedere han delsreiziger in zijn eigen belang lid van een organisatie moet zijn. Dan beschikt hij vanzelf ook over deskundige hulp bij zijn arbeidsovereenkomst. Alimentatieplicht J. M. V. heeft een vraag over alimen tatieplicht. Antwoord H. Ja, de mogelijkheid bestaat zeer zeker. Sociale Zaken heeft natuurlijk uitgezocht, wie van de kin deren in aanmerking komen voor een bijdrage. Dat kunnen wij natuurlijk niet beoordelen. Het beste is even te gaan praten op Sociale Zaken, men zal u ongetwijfeld gaarne inlichten. Handelstalen E. v. d. H. wil weten of hij als ver tegenwoordiger van een firma naast het Frans, Duits en Engels ook Arabisch zou moeten leren. Antwoord H. Wij zijn het met u eens dat Frans, Duits en Engels tegen- woordig niet voldoende meer zijn, maar dan zouden wij u aanraden eerst nog Spaans te gaan leren, daar Nederland bezig is zijn commerciële belangen naar de Zuid-Amerikaanse landen uit te breiden en hier een belangrijk arbeids veld ligt te wachten. Wij vermoeden niet, dat Arabisch als handelstaal in gang zal vinden. Voorts adviseren wij u eens te schrij ven naar een taleninstituut of erkende andere onderwijsinstelling (b.v. het Schriftelijk Studiecentrum der paters Augustijnen in Culemborg) Ficus Ch. M. R. Kan een leek een Ficus stekken? Antwoord H. Ongeveer 10 cm. onder de bladeren maakt u een insnij ding d w.z. men maakt de stengel over een afstand van b.v. 5 cm. dunner. Men snijdt de stengel dus niet door. Om die gemaakte insnijding wordt vochtig mos gedaan, waarna de plant opnieuw zal wortelen. Eerst als er wortels zijn ge komen, snijdt men de stengel onder het aangebrachte mos door en kan men het bovenste gedeelte van de plant weer potten, nadat de stengel uit de aarde verwijderd is. Goede tuinaarde is ver eist. Deze plant is op een zonnige plaats het mooist, mits we goed water geven. Eens in de 14 dagen kunstmest, s Zo mers kunnen we haar desgewenst bui ten zetten, geven haar dezelfde behan- deling. 's Winters vraagt de plant liever een temperatuur van plm. 50 F. en zo mo gelijk een plaats waar zij de eerste zonnestralen kan opvangen. Lol A W Ik ben in het bezit van een lot 'van' de Vereniging tot Bevordering van 's Lands Weerbaarheid Serie 7461 N<Deze loten zijn uitgegeven in 1871. Nu wilde ik graag weten of deze loten nog waarde hebben, omdat je er nooit iets over hoort of leest en of er nog trek kingen plaats hebben. Antwoord H. Wendt u tot de firma C. Blatt, Keizersgracht 317 te Amster dam (firmant de heer Clasie, Huizer- weg 108, Bussum). Ouderdomsvoorziening M. W. N. Geeft een opsomming van haar inkomsten en vraagt in verband darmee of zij recht heeft op uitkering van „Drees". Antwoord H. U geeft geen bedrag op van uw spaarpot, zodat wij uw in komsten niet kunnen beoordelen. Waar u dit bedrag echter nodig hebt voor schilderwerk, maken wij hieruit op, dat. dit bedrag niet al te hoog is, zodat u naar onze mening nog wel op een uit kering kunt rekenen. Wendt u derhalve tot de Raad van Arbeid. Aflossing B. R. Kan een onderhoudsplichtige, die een geleend bedrag aflost, daarvan vermindering krijgen; terwijl de afbe taling van luxe huishoudelijke appara ten niet in aanmerking komt voor ver mindering? Antwoord M. Uit uw brief is niet op te maken, welke instantie u geld ge leend heeft en op welke voorwaarden. Een afbetaling van huishoudelijke arti kelen moet steeds geschieden, tenzij de verkoper u de schuld schenkt. Een wet telijke bepaling tot een algehele schuld vermindering van onderhoudsplichtigen bestaat niet. Uw vraag is bijzonder on duidelijk gesteld. Vermogensbelasting Ter aanvulling op een reeds behan delde vraag omtrent de vermogensbe lasting was men van deskundige zijde nog zo vriendelijk ons het volgende mede te delen: Het belastingvrije bedrag bedraagt voor ongehuwden f 10.000; voor gehuw- En dit gesprekje heb ik afgeluisterd in een etablis sement van vermaak. „Wie geeft er nou een rondje? Ik heb nog maar één gulden". „Ik heb nog maar twee kwartjes". „Daar is altijd baas bo ven baas: ik heb helemaal niks". Door een vergissing bij een radio- telefonisch doorgegeven vuurbevel zijn Woensdag bij een oefening met mor tieren in het artillerie-schietkamp Ol- debroek dertien granaten buiten de zogenaamde veiligheidszone terecht ge komen. Een aantal daarvan viel in de nabijheid van een boerderij in de buurtschap De Dellen. De bewoonster, mevrouw LangenbergRoke, die bui ten haar huis bezig was, moest zich kruipende in veiligheid stellen. Ook enige arbeiders in de buurt moesten dekking zoeken. Er zijn geen slacht offers gevallen en er werd geen scha de aangericht. De 17-jarige Annelies Witter, die on langs „uitverkoren" werd om Clark Gable bij de filmopnamen in Maastricht te omhelzen en terzelfder tijd door de „stand-in" van de Amerikaanse film held werd uitgenodigd voor een reis naar Londen, is sinds enkele dagen weer terug in Maastricht. Annelies is opgetogen over haar va- cantie bij de M.G.M.-familie in Londen, die daar nog tot Kerstmis filmopnamen maakt voor Annelies' film, waarin zij de rol van „the girl and the kiss" ver vulde. Na haar vacantie van vier weken in Londen heeft de Maastrichtse filmster maar één wens meer n.l. om zo spoedig mogelijk de stad van haar debuut te verlaten. Tijdens haar vacantieverblijf in de machtige hoofdstad van Engeland heeft Annelies Witter de smaak pas goed te pakken gekregen. Tal van opnamen heeft zij hier meegemaakt van de Metro Goldwin Mayer, waarbij zij met een Duits meisje, dat reeds kleine film rolletjes mag spelen, vriendschap heeft gesloten. Ze hoopt binnenkort voor goed bij haar vriendin en de andere leden van de M.G.M. te zijn, want Annelies is momenteel druk bezig met het aanvra gen van een verblijfsvergunning voor Engeland Als alles naar wens verloopt, zal Annelies Witter begin Januari haar geboortestad Maastricht voor goed ver laten. In verband met de opening van het Maria-Jaar zal de K. R. O. Dinsdag een program uitzenden, dat geheel in overeenstemming met de zo belangrij ke gebeurtenis is. Des morgens 8.30 uur zendt de K. R. O. een plechtige H. Mis uit, welke door deken M. Rij kers in de St. Martinuskerk te Venlo wordt opgedragen. Gedurende de dag keert in het program telkens het Ma- riamotief terug en 18.30 uur begint een relais van de plechtigheden in de Maria-Maggiore te Rome. De toespraak van de H. Vader en het bidden van het nieuwe Mariagebed, tezamen met de kinderen, vormen de hoogtepunten, welke in geheel Nederland beluisterd kunnen worden. Het 315 brt metende Nederlandse kustvaartuig „Heemskerk" van J. Ver maas scheepvaartbedrijf te Rotterdam is, geassisteerd door de reddingboot van Weymouth, deze Zuid-Engelse haven binnengevaren. Het schip, dat Woens dag vertrokken was van Fowey naar Luckstadt, kreeg met zwaar weer te kampen in het Engelse Kanaal. Het schip heeft een lek opgelopen. De be manning is in veiligheid. In de haven van New Port (South Wales) is gisteren het 500 bruto re- gisterton metende Nederlandse m.s. „Noordland" aangevaren door een op drift geraakt Noors stoomschip, de 2183 ton metende „Tarva". Daarna voer de „Tarva" nog een Brits mo torschip, de 5680 ton metende „Tas- hinia" aan. Er wordt een onderzoek in gesteld naar de schade. De „Noord- land" is eigendom van de N.V. Mo torschip Zuidland te Rotterdam. Woensdag is de directrice van de missieschool voor jonge vrouwen te Ubbergen, jkvr. Maria Theresia baro nesse van Voorst tot Voorst, van de vrouwen van Nazareth, per vliegtuig voor een studiereis door Afrika van Schiphol vertrokken. Tijdens haar reis, die ongeveer een jaar duurt en haar voeren zal door Oeganda, Tangayika en Belgische Congo, zal baronesse van Voorst tot Voorst als vertegenwoordig ster van de Grail het eerste congres voor lekenapostolaat, dat van 8 tot 13 December in Oeganda gehouden wordt, bijwonen. Het ligt in de bedoeling, dat zij vervolgens een bezoek brengt aan verschillende missieteams van de Grail in Centraal Afrika, om zich op de hoogte te stellen van de in de toe komst te verwachten ontwikkeling van het lekenapostolaat in dit gebied. Ba ronesse van Voorst tot Voorst wordt tijdens haar afwezigheid op de missie school vervangen door mej. Helene van Cleef, eveneens van de vrouwen van Nazareth. Wij vernemen verder, dat mej. Ker seboom van de vrouwen van Nazareth 8 December met een chartervliegtuig van Raptim als lekenapostel naar Tan ganyika vertrekt. den niet duurzaam gescheiden f 15.000 en voor ieder kind, waarvoor kinderaf trek wordt genoten, f 5.000 extra.. Be draagt het vermogen minder dan f 20.000 en het inkomen minder dan f 3.500 en is de leeftijd hoger dan 60 jaar, dan kan vrijstelling volgen van extra f '0.110. Hier van hebben veel belastingplichtigen profijt. Door het niet goed invullen van het aangiftebiljet worden dikwijls fou ten gemaakt, welker consequenties men dan niet op de schouders der belasting ambtenaren moet schuiven. Aftrek bestaat dus ook voor kinde ren voor wie kinderaftrek wordt geno ten. Daaronder vallen ook de studeren de kinderen boven de 17 jaar. Practisch komt het hier op neer dat hetzelfde kinderaantal, waarvoor aftrek wordt genoten bij de Ink. Belast., ook geldt voor de Vermog. Belast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3