Onder het oog van meer dan 150 pers vertegenwoordigers ZEER GROTE ACTIVITEIT OP DE BERMUDA-CONFERENTIE Kwestie Triest en Russische Bejaarde bewoonster van rusthuis benadeeld politiek besproken Taalproblemen KRANTEN zijn voor New York moeilijk te vervangen Tot hoofd en hart Malversaties bij banden magazijn K.L. te Naarden 5 December 1952 5 December 1953 De schilders clausule Spaans vliegtuig neergestort Egypte dreigt met neutraliteit Een der exploitanten en haar broer gearresteerd Moord op Belgische artiste opgelost VS. vragen opnieuw verhoor-Gouzenko Kruispunt Laren wordt verbeterd O.a. majoor b.d, in arrest Autobus twee: huizen binnengereden Het weer ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25856 22 personen gedood 8 gewonden Als Bermuda geen oplossing voor de Suez-kwestie brengt Perzië hervat diploma tieke betrekkingen met Engeland Vroeger Amerikaans amhtenaar aangeklaagd Twee Zuid-Slaviërs door politie gearresteerd Twee kleine tunnels? Extra-materieel voor overvolle treinen mm®? Vele gewonden Oostenrijkse violist omge- komen bij auto-ongeluk Recordtemperaturen gebroken In enkele plaatsen 17° C. GABARDINE REGENJASSEN Ongeluk Wiedtalbrug Tijdige rechtsbijstand voor chauffeur De B.? BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM lefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 «oonnementen 20800 Postgiro 143480 n;*ant- Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 1 antoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 K- Telefoon 5790 rectie: j. \y. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, ^oofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severtn. da. hoofdredacteur; W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Gisteren is te Hamilton op de Bermuda's het grote overleg begonnen tussen •te Westelijke Grote Drie en hun deskundigen. Meer dan 150 persvertegen woordigers hebben zich in de stad gevestigd om de gebeurtenissen van nabij te kunnen volgen. Voordat Churchill, Eisenhower en Laniel hun feitelijke overleg begonnen, hebben eerst de ministers van Buitenlandse Zaken ge confereerd, waarbij waarschijnlijk de kwestie-Triëst ter sprake is gekomen. °P voorstel van premier Churchill zal President Eisenhower optreden als Voorzitter van de conferentie der Grote Drie. Minister Eden zal de bijeen komsten der ministers presideren. De Amerikaanse delegatie was de Jaatste, die gisteren op het vliegveld Tuckers Town arriveerde. Sir Winston Churchill, Premier Laniel en de mi- histers Eden en Bidault waren aanwezig °ni Eisenhower en Dulles te begroeten. Op het laatste moment was de Ameri kaanse delegatie nog uitgebreid met Lewis Strauss, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie. Dit houdt waarschijnlijk ver hand met het verzoek van Sir Winston Churchill, om Ook de uitwisseling van atoomgeheimen op Bermuda ter sprake te brengen Gistermiddag kwamen eerst de drie ministers van Buitenlandse Zaken bijeen Voor een bespreking en daarna, om streeks tien. uur gisteravond, hadden Eisenhower, Churchill en Laniel hun eerste formele zitting. Welingelichte Woordvoerders verklaarden, dat Dulles, Eden en Bidault vermoedelijk gespro ken hebben over een nieuw geallieerd Voorstel inzake Triest. In hoofdzaak zou ®at voorstel hierop neerkomen, dat de °verdracht van zóne-A aan Italië zal Worden uitgesteld tot na een vijfmo- Sendhedenbespreking over dit vraagstuk, intussen blijft het geallieerde bestuur gehandhaafd, maar de Italianen zullen belast worden met de leiding van veer tien onenbare diensten, behalve evenwel i,e Politie en de openbare veiligheid. De S'Pote Drie blijven echter bij hun ver garing van 8 October, aldus deze woord- Voerders. Later op de dag kwamen de Grote Pr'e zelf bijeen, aan welke bijeen komst werd "deelgenomen door de ministers van Buitenlandse Zaken. Lhurchill, Eisenhower en Laniel zou- öen, blijkens het communiqué, de al gemene wereldsituatie hebben be sproken. waarbij merkwaardigerwijs minister Bidault het woord heeft ge voerd voor Frankrijk, in olaats van premier Laniel.. Bidault zou een over zicht hebben gegeven van de moeilijk heden waarvoor de Russische politiek zich geplaatst ziet. Hij noemde daarbij de Juni-opstand in Berlijn en het ontslag van Beria. Er bestaat een grote ""mate van overeenstemming in de beoordeling der Sovjet-politiek door de Grote Drie, maar er blijven meningsverschillen bestaan. Over de aard der meningsverschillen is niets medegedeeld. De bespreking duurde twee uur en vijftien minuten en vond plaats in de grote vergaderzaal van de Mid-Oceanclub te Hamilton. Tegen het einde van de bespreking viel plotseling het electrisch licht uit, zo dat de conferentie bij kaarslicht moest Worden voortgezet. Dit vreemde inter mezzo duurde circa 20 minuten. Intussen zijn deskundigen van de drie delegaties begonnen met het opstellen J'an een antwoordnota aan de Sovjet- Unie. Men neemt aan, dat dit antwoord kort zal zijn en bevestigend zal reage ren op het Russische voorstel om een Vierministerconferentie te Berlijn te doen houden. Wel zullen de Westelijke rpogendheden met nadruk verklaren, dat noch de NATO, noch het EDG- verdrag de veiligheid van de wereld in üevaar brengen, doch haar in feite .juist Waarborgen. Intussen heeft het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Washington mede gedeeld dat de andere West-Europese staten op de hoogte zullen worden ge houden van de voornaamste punten, die te Bermuda zijn besproken. De NATO- "ondgenoten zullen een verdrag der besprekingen onder ogen krijgen, wan- Jeer op 14 December te Parijs de NATO-raad bijeenkomt. West-Duitsland J'ordt via de normale diplomatieke kanalen op de hoogte gehouden. Gistermiddag is een tweemotorig ■'Dristol"-lijnvliegtuig van de Spaanse 'uchtvaartmaatschappij „Aviacon y com- "Wrcio" op ongeveer 100 kilometer van hladrid op een 1700 meter hoge bergpiek Merges tort. Van de 33 inzittenden zijn er 22 om het leven gekomen. Twee leden Van de bemanning werden licht gewond. es Passagiers werden met min of meer lWare verwondingen opgenomen in het ekenhuis. ti<?et onSeluk vond plaats om ongeveer ïa-n Voor half zes boven de Somo Sier- EerstS' Er viel een harde slagregen. Even v^00g he rechtermotor in brand, eq V nadat het toestel was neergestort slan S passagiers hadden kunnen ont brand611 vloog ook de linkermotor in deerrf' Waarna het hele toestel explo bernnp-j-^6'' reddingswerk werd ernstig in hw p 1 door hevige sneeuwstormen Guadarrama-gobergte. II1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIMIIIIHIHIIIIIIIIIII Eisenhower, Churchill en Laniel stap ten gisteren na hun lunch in de Mid Ocean Club naar buiten, om de tal rijke fotografen hun plaatsje te gun nen. Óp het terras stonden drie witte stoelen, maar het duurde even vóór de heren hadden uitgemaakt wie waar zat, want Churchill, ofschoon hij gast heer is, weigerde in het midden te zit ten. Eindelijk kwam Eisenhower dan in het midden. Hij en Churchill maak ten grapjes met de fotografen, maar Laniel, die Engels spreekt noch ver staat, begreep niet wat er gezegd werd. De Amerikaanse president boog zich naar hem over en sprak enkele woor den, klaarblijkelijk in het Frans. Maar Laniel begreep hem niet. Eisenhower lachte en zei tegen Churchill: „Mijn Frans is slechter dan zijn Engels". inininnininiininnimnnninnninnnnninni nnnininm Egypte heeft de Verenigde Staten meegedeeld, dat het een „neutraliteits politiek" in de koude oorlog tussen Oost en West zal volgen, als de Weste lijke „grote Drie" op de conferentie van Bermuda geen weg vinden om tegemoet te komen aan de Egyptische eisen in zake de zóne van het Suezkanaal, aldus heeft radio-Caïro gisteren bekendge maakt. De Egyptische ambassadeur in Wash ington, dr. Ahmed Hoessein, heeft dit standpunt onder de aandacht gebracht van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, aldus voegde radio-Caïro hieraan toe. Perzië heeft vandaag de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië her vat. Een woordvoerder van de Perzi sche regering heeft dit vandaag te Te heran meegedeeld. Over de herbezetting der ambassades is nog niets meegedeeld, maar men neemt aan, dat spoedig am bassadeurs naar hun oude posten zullen terugkeren. Op 16 October 1952 deelde ex-premier Mossadeq tijdens een radiorede tot het Perzische volk mee, dat zijn regering zich „ongelukkigerwijze genoodzaakt zag" de diplomatieke betrekkingen met Engeland, die meer dan een eeuw had den bestaan, te verbreken. In de Majlis, het parlement, kon Mossadeq echter niet een vereiste meerderheid op de been brengen om het besluit aanvaard te krijgen. Pas op 22 November van dat jaar werd de desbetreffende nota aan de Britse ambassadeur, Middleton, overhandigd. Een federale „grote jury" heeft een voormalig ambtenaar van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken, Val Lorwin, aangeklaagd, daar hij in 1950 bij een loyaliteits-enquête val selijk ontkend zou hebben lid van de communistische partij te zijn. Lorwin was hoofd van de Europese sectie van de afdeling voor internatio nale sociale, gezondheids- en arbeidsj aangelegenheden van het ministerie van buitenlandse zaken. De Amsterdamse politie heeft een der drie gezusters W„ die een tehuis voor bejaarden exploiteren in de Vondelstr. te Amsterdam, en een broer, die de financiële zaken voor zijn zusters be hartigt, gearresteerd onder ernstige ver denking van verduistering ten nadele van een 88-jarige dame uit het tehuis. Enige tijd geleden kreeg de recherche een klacht van een Amsterdamse familie die het vermoeden uitsprak, dat haar oud-tante, sedert Maart j.l. in het te- Volgens de politie te München heeft een 32-jarige Kroaat, Jano Ivan Eles ge- niamd, bekend de 51-jarige Belgische mevr. De Ridder, die op 16 November bij Kitzingen in Beieren uit een expres- trein werd geduwd, te hebben gedood. Hij en de Zuidslaaf Matusic, die volgens de politie bekend heeft. Eels te hebben geholpen, hadden mevr. De Ridder sa men uit de trein gegooid om haar te be roven. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Canadese rege ring verzocht, „mondeling" mee te delen waar en wanneer de subcommissie voor binnenlandse veiligheid uit de senaat de voormalige Russische codeerklerk Gou- zenko kan ondervragen. In de desbetreffende nota wordt ge zegd, dat dit ongebruikelijk voorstel door de voorzitter der subcommissie, se nator Jenner, is gedaan om Gouzenko te beschermen. De voormalige employé van de Russische ambassade in Canada leeft „ergens in Canada" sinds hij in 1946 de Canadese regering hielp, een communistisch spionnagecomplot op het spoor te komen. Het beruchte kruispunt in Rijksweg no. I bij Laren, dat reeds vele doden en gewonden eiste, zal worden verbeterd. Binnen enkele weken zal de minister van Verkeer en Waterstaat hierover mededelingen doen, aldus wordt uit welingelichte kring vernomen. De détails ontbreken vooralsnog, doch de mogelijkheid bestaat, dat een of twee kleine tunnels voor voetgangers en wielrijders onder de hoofdweg door zullen worden gebouwd. Met ingang van Maandag 7 Decern ber zullen de treinen 863 en 867, welke resp. uit Amsterdam in de richting Bus- sum vertrekken om 16.59 uur en 17.53 uur met extra wagens worden versterkt Beide treinen zijn dag in dag uit over vol en de uitbreiding van het materieel kan dan ook gezien worden als een dringend noodzakelijke wijziging van de vrijwel onhoudbare toestand zoals die tot op heden bestond. Zoals bekend is de trein 863 reeds sedert enkele dagen te Weesp gaan stoppen, om de trein welke 17.03 uur naar het Gooi vertrekt., te cntlasten. Ingaande 7 December a.s. zal even eens trein 1208, welke 7.15 uur uit Rot terdam C.S. naar Amsterdam C.S. ver trekt, uit meer wagens worden samen gesteld dan tot heden het geval was. Alle pogingen om op enigerlei wijze het New-Yorkse publiek het gemis van zijn dagelijkse courantenlectuur te ver goeden, zijn met slechts matig succes bekroond. Grote menigten verdringen zich rond kiosken waar dagbladen uit andere steden verkocht worden, daar mee blijk gevende van haar voorkeur om het nieuws uit de krant te putten en niet via radio of televisie te ontvan gen. Twee spoorwegmaatschappijen zullen hun plan om een eigengedrukt nieuws bulletin onder haar reizigers te ver spreiden vermoedelijk moeten opgeven. De kosten van het opruimen van de ir, de coupés achtergelaten blade* zijn te hoog. Ook een poging van een radiostati on om in het hiaat te voorzien mis lukte. De maatschappij had employés uitgezonden met draagbare ontvang toestellen, om zo voorbijgangers een kans te geven van het nieuws op de hoogte te blijven. Er ontstond zo'n oploop rondom de toestellen, dat de politie meest ingrijpen daar het ver keer werd belemmerd. In een restaurant wordt een nieuws bulletin onder de gasten verspreid als aperitif. Het communistische blad Daily News werd aanvankelijk wat beter ver kocht dan gewoonlijk, maar ook dat behoort weer tot het verleden. Er wor den vaker nieuwsberichten uitgezonden over de radio dan anders, maar de be knopte vorm van berichtgeving is geen volledige vergoeding, te meer daar de kranten bijzc nder geliefde rubrieken bevatten. De federale bemiddelaars zou den gisteren beide partijen in het ge schil spreken, maar er bestaat slechts weinig hoop op een regeling. Het grootste struikelblok op de I uieg van de zedelijke vooruitgang is het eigen ik huis woonachtig, haar testament, dat oorspronkelijk ten gunste van de familie- leclsn was opgesteld, had veranderd en wel voornamelijk ten gunste van de ge zusters De familie had de indruk, dat oit was geschied onder invloed van de gezusters. Daar haar oud-tante een ver mogen bezit van c.a. 20.000 gld, werd de politie in de zaak gemengd!. Uit het onderzoek is gebleken, dat het testament inderdaad veranderd is ten gunste van c!e gezusters. Bovendien heeft men gebruik makende van de leeftijdsverschijnselen, de oude dame er toe weten te bewegen, de broer v-m de gezusters een uitgebreide volmacht te laten tekenen, waardoor hij in feite het beheer over haar vermogen kon voeren, waarvan een deel i-, belegd en de rest op een bank en een spaarbank is on dergebracht. Volgens de recherche is vast komen te staan, dat cle broer gel den van de spaarbank, waartoe hij dus machtiging had, heeft gehaald. De poli tie heeft kunnen aantonen, dat hij 500 gld hiervan voor zichzelf heeft gebruikt Verder is uit het onderzoek gebleken, dat cis gearresteerde zuster, die de ou derdomsrente van de oude dame op haar eigen bankrekening liet bijschrij ven, dit geld totaal 500 gld niet aan de oude ólame heeft afgedragen. He; staat echter nog op de bank. De recherche onderzoekt thans of d\ een incidenteel geval betreft of dat er zich nog meer hebben von-gedaan. De vertrekkende Columbiaanse gezant, de heer Carlos Vera Villamizar, heeft Vrijdagmiddag afscheid genomen van het Spaans Instituut en van Z. K. H. Prins Bernhard, die daar aanwezig was. Van links naar rechts: de scheidende gezant, Z. K. H. Prins Bernhard en prof. dr. C. F. A. van Dam. In aansluiting op de eerder gepubli ceerde berichten omtrent malversaties bij het centraal bandenmagazijn van de Koninklijke Landmacht te Naarden, deelt de Legervoorlichtingsdienst mede, dat de Koninklijke Marechaussee na de arrestatie van de beheerder van dit magazijn, de sergeant-majoor v. d. W. uit Naarden, en de vennoot H. K. van een coverbedrijf te Diemen, nog tot aanhouding van meer, bij deze fraude betrokken personen, is overgegaan. Na een voorlopig in samenwerking met g§§§gÈÉ& Het contrast tussen pakjesavond in 1952 en 1953 is wel zeer sterk. In de hoofdstad lag het vorig jaar het plantsoentje aan de Prins Hendrikkade tegenover het Cen traal Station in witte rust verzonken en misschien zouden de kinderen, die dit jaar door de Sint bedacht worden met een sleedje of een paar schaatsen, wel willen ruilen. Vorig jaar konden ze meteeen aan de slag, zoals de skiërs op boven staand plaatje in de duinen bij Kraantje Lek. Maar dit jaar zijn degenen, die een badpak krijgen, bevoorrecht. Misschien voelen ze er iets voor, om met de radio sportverslaggever ir. Van Emmenes in zee te duiken. de accountantsdienst van het ministerie van Oorlog ingesteld onderzoek werden dezer dagen gearresteerd de heer K., directeur van het coverbedrijf, de derde vennoot K. van dit bedrijf, die belast was met de administratieve werkzaam heden bij deze firma; de assistent-be heerder van het centraal bandenmaga zijn. sergeant H. uit Naarden; een ban- dendeskundige, de keurmeester A., in dienst van het ministerie van Oorlog, en de majoor b. d M. van het directoraat Materieel Landmacht, die belast was met de toewijzing van de orders aan het co verbedrijf. De burgers in deze fraudezaak zijn door de Koninklijke Marechaussee voor de officier van Justitie te Amsterdam geleid. De militairen zullen t.z.t. voor de krijgsraad terecht staan. Tot welke bedragen het Rijk door deze manipula ties is benadeeld, kan thans nog niet worden vastgesteld. Naar het zich laat aanzien, zijn de malversaties uitgelokt door het coverbedrijf, aan welks aan biedingen de betrokken militairen en civiele ambtenaren geen weerstand heb ben geboden. Een autobus van de Brabantse Buurt spoorwegen en Autobusdiensten is gis termiddag, doordat de linkervoorband sprong, in Kruisland van de weg afge raakt en twee naast elkaar gelegen hui zen aan de linkerkant van de weg bin nengereden. Nadat de band was gesprongen schoot de autobus van d$ rechterweghelft naar de linker en greep daarbij de 32-jarige wielrijder H. de M. Hij werd een tien tal meters meegesleurd en zeer ernstig gewond. In de bus bevonden zich 18 dijkwer kers die van Anna Jacoba onderweg waren naar hun woonplaatsen om daar het Sint Nicolaasfeest te vieren. Zij liepen alle lichte verwondingen op. In één van de huizen bevond zich het echtpaar F. A., dat eveneens werd ge wond doordat het een gedeelte van de ingedrukte muur tegen zich aan kreeg. De bekende, uit Oostenrijk afkomstige violist Ossy Renardy is bij een auto-on geluk op een beijzelde weg bij de grens tussen Nieuw-Mexico en Colorado om het leven gekomen. Drie personen lie pen verwondingen op, Renardy bereikte de leeftijd van 33 jaar. Op tal van plaatsen in ons land wer den Vrijdag recordhoge temperaturen waargenomen. In De Bilt, waar het kwik tot ruim 14 gr. C. steeg, was het sedert December 1856 niet meer zo warm geweest in December. In Lim burg, waar het kwik tot 17 gr. C. steeg, evenals ook in Vlissingen en in Gro ningen, was de temperatuur hoger dan de laatste honderd jaar is voorgeko men. Het zijn abnormaal mooie dagen die wij beleven. De vorst is tot diep in Rusland teruggedreven. Vooral boven de Britse eilanden en de Noordzee zijn de barometers in de afgelopen nacht met grote sprongen gaan stijgen. Dit zal tot gevolg hebben dat de depres sies de eerste dagen nog niet aan bod komen. Het fraaie en droge winterweer kan nog enige dagen aanhouden, het geen ook betekent dat men vooral in Brabant en Limburg met het drinkwa terprobleem blijft sukkelen. De kans op regen, die hierin verbetering kan brengen, zal de eerstkomende dagen klein blijven. Van het Noorden zijn op klaringen te verwachten. Advertentie (tot Zondagavond) Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tus sen Oost en Zuid. In het Noorden van het land vannacht vrij koud. Morgen overdag in het algemeen iets zachter dan vandaag. Zondag: Zon 8,32-16.30. Maan: 8.57- 16.04. Maandag: Zon 8.33-16.29. Maan 9.54-17.03. (Van een bijzondere medewerker) Het lijkt zo maar een onschuldig woordje: schildersclausulfDe meeste mensen gaan er gedachte loos langs heen. Hoogstens denken ze: o, zeker een bepaalde voorwaarde, waaronder onze huisschilders hun nut tige arbeid verrichten. Slechts weinigen zullen vermoeden, dat onder dit ogen schijnlijk zo weinig zeggende woordje een aangelegenheid schuil gaat, die niet minder dan een beginselkwestie is tus sen socialisten en liberalen enerzijds en katholieken anderzijds. Het Franse spreekwoord les extrèmes se touchent, de uitersten raken elkaar, gaat ook hier weer op. Het is van betekenis, dat ook wij weten waar het in wezen om gaat. Enkele weken geleden publiceerde dit blad: een beschouwing van zijn Haagse redacteur, onder de titel: De P.B.O. geraakt in een slop. Weliswaar ont stond tengevolge van dit bericht geen paniekstemming, maar toch wel een onprettig gevoel. De feitelijkheden immers, die in de bewuste beschouwing werden' gegeven, kloppen woord1 voor woord. En wat is er enige jaren geleden niet gejuicht, toen de Wet op de P.B.O. tot stand kwam. Op de kantoren van onze vakbonden en op de gebouwen van de K.A.B. gingen zelfs de vlaggen uit. Toen kwam de benoeming van een P.B.O.-minister in de persoon van een man die van zeer nabij de strijd rond deze revolterende sociale wet had mee gevoerd en terecht groeide de gedachte en de stellige hoop dat Nederland na heel spoedig aan heel de wereld een voorbeeld zou gaan geven, hoe de so ciale orde wezenlijk gesaneerd kon wor den. We hadden bovendien reeds onze Mijn-Industrie-Raad; een landbouwschap stond op stapel, wat kon ons nog ge beuren? Nu stelt de Haagse redacteur dat niet alleen de zeer ingewikkelde détailmoei- lijkheden oorzaak van de vertraging zijn, maar vooral het feit, dat na de moeizame arbeid in de S.E.R., het de partement van economische zaken heel de ingewikkelde procedure van critisch beoordelen en adviseren nog eens dun- netjes overdoet. We hebben ons af ge- vraagd of dit wel de enige en voor naamste oorzaak van de vertraging is en zijn daarbij te land gekomen bij de beroemde' schildersclausule. De schil- dersclausule heeft betrekking op ie vraag waaT de bindende loonafsprakcn zullen worden gemaakt: in de schappen, of in het vrije overleg tussen de vak bonden. Toen dit bij het ontwerp-land- bouwschap aan de orde was, werd vrij snoedig overeenstemming bereikt, on danks het ook daar reeds bestaande verschil van inzicht. In principe werd erkend, dat het bepalen van de lonen een aangelegenheid was die thuis be hoort in het bedrijfschap. Deze erken ning kreeg vorm in de bepaling, dat het vaststellen der lonen tot de be voegdheid van het landbouwschap be hoort. Ten einde evenwel onvrucii?' baar oponthoud, te voorkomen, werd tevens "de afspraak gemaakt dat van deze bevoegdheid geen gebruik zou worden gemaakt. Daardoor werd het mogelijk, dat het landbouwschap in April van dit jaar de S.E.R. passeerd» en zijn departementale dwaalweg kon beginnen. Toen kwam het bedrijfschap voor de bouwnijverheid aan de orde. Ook hier ontstond de moeilijk heid over de loonbepaling. Liberalen cn socialisten vonden elkander en zo on - stond de befaamde „schildersclausule Men bepaalde n.l. dat loonafspraken voor de schilders, werkzaam in de bouwnijverheid, niet zouden worde 1 gemaakt in het bedrijfschap voor de bouwnijverheid, maar tussen de pri- vaatrechtelijke organisaties van werk nemers en werkgevers. Hier is het dat uitersten elkander raken. De liberalen, zien hier kans om de wezenlijke beteke nis van de P.B.O. te ontmannen. De so cialisten daartegenover, verwoede voor standers van loonregelingen waarvan de uiteindelijke beslissing bij de regering berust, zien hier een bedreiging van hun socialistisch streven. Maar dat met alleen Zij zitten in dit typisch socialis tisch dubium: enerzijds zien zij graag dat de landsoverheid de verantwoorde lijkheid draagt voor de ioonhoogtebe- slissingen. anderzijds verloochent zich ook niet hun oude klassenstrijdmentali- tSZou algemeen worden aanvaard, dat de lonen in het gereglementeerde over leg van werkgevers en werknemers, onder toezicht en medebeslissingsrecht van de overheid, in de bedrijfsschappen worden vastgesteld, dan is hiermede een der oornaamste 'onden voir de vak beweging als strijdorganisatie komen te vervallen. Welnu, dat was en is de bedoeling van de kath. vakbewe ging, maar deze strookt uiteraard niet met de socialistische opzet. En hier krij gen we derhalve hel merkwaardige verschijnsel te constateren dat. zij het ieder op andere grond, welhaast in ge- liike zin het gereglementeerde mat schappelijke overleg in de grond drei- gen te boren. Het komt ons voor dat onze rose broeders voor de consequentie van hun eigen houding min of meer zijn ge schrokken. In ieder geval bereikten ons de laatste dagen berichten dat een aan vaardbaar compromis zou zijn gevon den. waarbij het beginsel van de loon regeling door en in de ;,schappen i- veilig gesteld. Dit compromis komt hierop neer dat voorstellen, door een „schap t.a.v. de loonregelingen gedaan, auto matisch in werking treden, wanneer niet binnen een zekere periode (ge sproken wordt van een termijn tussen twee en vier jaar) door de S.E.R. een beslissing is genomen We hopen dat spoedig de in dat opzicht binnenskamers gemaakte afspraken publiek zullen wor den. De socialisten zullen dan met *an- ger de mensen zijn, die de maatschap pelijke ontwikkeling door de PB-°; tegenhouden, de voorstanders van. het subsidiariteitsbeginsel, zullen opnieuw een bewijs hebben geleverd van de doordringende kracht van hun maat schappelijk beginsel. Het Tweede Kamerlid Van Rijckevorsel heeft de minister van Buitenlandse Za ken en de minister zonder portefeuille gevraagd of de regering onmiddellijk, althans tijdig, heeft voorzien in de rechtsbijstand van De B., terzake van het ernstig verkeersongeluk bij Wiedtal brug in Duitsland. Wie zijn zijn advo caten ep voor wiens rekening komen de kosten van rechtsbijstand, zo wordt ver der gevraagd, en tenslotte, wanneer za' deze zaak worden behandeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1