Onze Lieve Vrouw van Haarlem tijdens het Mariale Jaar wm De „Kerk op Maandag in Nieuwe fabriek aan Maerten van Heemskerkstraat wielen komt Bloemendaal Grote prijsverlaging Vannacht weer drie jeugdige inbrekers gegrepen Stichting nieuwe R.K. scholen Timorstraat en Rich. Holkade r Rashomoneen D Stille Armen DE WEEK IN STAD EN STREEK 7.90 8.90 OSTWALD N. V. Intern. Motoren- en rijwielenfabriek wordt vanuit Schiedam overgeplaatst Ook aan de beeldende kunstenaar moet gedacht worden KAPEL WORDT VERFRAAID .RONDREIS OM NAASTENLIEFDE' LINOLEUM KROMMENIE ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 PAGINA 2 VERRUIMING WERKKRACHTEN IN HAARLEM HOUTNERF LINOFELT 200 breed, MOIRÉ 200 breed, thans LINOFELT thans HAARLEM KRUISSTRAAT 11 TELEFOON 1 1 491 Bloemendaalse politie weert sich goed PATER J. v. d. HULST t Secretariaat R.K. Reclasseringsvereniging Burgerlijke Stand BEDRIJFSONGEVAL IN GARAGE In Haarlem-Noord wrijven mets Cinema Palace City M inerva Lid o Roxy Luxor Wanneer Dinsdag 8 December op het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen het Mariale Jaar begint, is het bijna vanzelfsprekend, dat gedurende dat jaar de aandacht vooral ook op Maria van Haarlem gericht is. In hun brieven hebben Paus en bisschoppen met nadruk hun verlangen kenbaar gemaakt, dat in de plaatsen, waar de Moeder Gods bijzonder wordt vereerd, de ge lovigen naar het genade-beeld trekken om de zegen van Maria af te smeken. Dat hieronder ook de kapel van Maria van Haarlem aan de Jansstraat ge rekend moet worden, wordt door de historie zetf wel opvallend vastgesteld, rekend moet worden, wordt door de historie zelf wel opvallend vastgesteld. mis op Zaterdag zullen bijwonen. Het Is het plan van de deken om een vertaling van deze mis in een boekje op te nemen, waarin tevens de historie van het beeld verhaald wordt en speciale gebeden op genomen zijn. Reeds enkele jaren liggen er plan nen gereed om de kapel uit te brei- Sinds 1505 getuigen immers de boeken van dit miraculeuze Maria-beeld, dat vereerd werd door de Bagijnen en ge plaatst was in de kerk van het Hof. Het werd gewijd 2 Juni 1505. Tussen de ja ren 1630 en 1644 tekent de pastoor van het Bagijnhof, Jan Allert Ban, de gebe den op. welke volgens de oude gewoon ten in het groot-bagijnhof van Haarlem werden verricht. Daar schrijft hij o.a., dat geheel het jaar door dagelijks voor het altaar de Lauretaanse litanie werd gebeden voor het welzijn der kerk. In 1629 verleende de apostolische vicaris, Philippus Rovenius, een aflaat van 40 dagen aan allen, die deze litanie zouden bidden; tien jaar later vergrootte hij de ze aflaat. Toen op 31 Mei 1843 de nieuwe kerk aan de Jansstraat werd ingezegend en onder schutse werd gesteld van St. Joseph, kreeg Onze Lieve Vrouw van Haarlem een ere-plaats. Dat de ver ering in Haarlem niet parochieel was. maar zich over de gehele stad uitstrekte, blijkt wel uit de verschillende geschen ken, die van overal werden aangeboden. Zeer vele Haarlemmers kennen de. weg naar deze intieme kapel, waar de ex- voto's wel aantonen, dat zij Onze Lieve Vrouw van Haarlem niet tevergeefs hebben aangeroepen. Daarom is het dus zeer terecht, dat deken J. J. A. Kuilman het genadebeeld in het Mariale Jaar met bijzondere luis ter wil omgeven en dat hij verwacht, dat iedere katholieke Haarlemmer deze devotie-kapel zal bezoeken. Het ligt ln de bedoeling, dat de entou rage tijdens dit feest fraai en waardig zal zijn. maar bovenal niet opdringerig, zodat de aandacht van de bezoeker op de eerste plaats naar het genade-beeld getrokken zal worden. Eveneens is het plan opgevat, aan beide zijden drie gro te kaarsen te plaatsen, die het symbool kunnen ziin van de verering van katho liek Haarlem. Wellicht zien de stands organisaties hierin een aanleiding zich in het bijzonder te doen vertegenwoor digen. Een der parochianen heeft de zorg op zich genomen, de twee devotielampen het gehele jaar door te laten branden. Thans geschiedt dit alleen op de Zater dagen en andere Mariadagen, overigens eveneens dank zij een fundatie. Twee andere parochianen hebben twee Smyma-tapijten geknoopt, die in het begin van het volgend jaar zullen wor den aangebracht. Deze kunnen dienen ter vervanging van het tapijt, dat enke le jaren geleden gestolen is, en het ta pijt, dat nu nog aanwezig is, maar ver sleten. Dinsdag 8 December wordt het Maria- Jaar geopend met een plechtige avond mis om zes uur en voorts wordt ver wacht, dat velen de wekelijkse votief- den en te verfraaien. In de komen de maanden hoopt men zover te ko men, dat het bestaande raam, dat ge heel verteerd is, vervangen kan v/orden door een nieuw. De Haar lemse glazenier, Karei Trautwein, heeft voor het nieuwe raam, dat drie bij drie meter groot is, een voorlo pige schets gemaakt, dat de kroning van Maria als middelpunt heeft met daarom heen gegroepeerd de overi ge geheimen van de Rozenkrans. Een definitief ontwerp moet echter nog gemaakt worden. Omtrent de uitbreiding van de kapel, waarvoor architect Ooms destijds reeds een ontwerp had gemaakt, kan nog niets medegedeeld worden. In ieder geval zal de kapel in het Mariale Jaar in de bij zondere belangstelling geplaatst worden en dat katholek Haarlem niet zal ont breken, staat bij voorbaat wel vast. vX Tienduizenden kinderen zullen elkaar Maandagmorgen opgewonden vertellen en laten zien, wat de goede heilige Man hun op zijn verjaardag bracht. Wij ouderen en wetenden, helaas, zullen nog een week lang telkens glimlachen en ook nog een beetje ontroerd zijn bij de herinnering aan de van spanning en blijheid blozende gezichtjes van de kinderen, die onbekommerd en rotsvast, geloven in de goedheid. Wie wil zich geen offer getroosten, opdat dit gelukkig geloof zolang als 't kan be schermd blijft tegen de hardheid van de wereld, die killer en killer schijnt te worden. Op de eerste bladzijde van de kalen der, die Oost Priester Hulp als een te ken des tjjds heeft uitgegeven, staat een foto van een schreiend kind. Het strekt de armpjes uit in een gebaar, dat tegelijk angstig afwerend is en smekend om hulp. Het kleine hartje barst van paniek, het kindje weent stil en on troostbaar. Zo zijn er honderden, duizenden, tien duizenden kinderen, die van de wereld niets weten dan honger, vlucht, koude, angstangstangstDe grote mensen, hun vaders en moeders, heb ben strakke monden, die niet schateren en niet glimlachen kunnen, die niet troosten, maar mateloos vloeken, omdat de dagen en nachten vól zijn van zotfg, honger, koude en angst. Maandagmorgen trekt de „Norbertus- wagen" stil door Bloemendaal. De goed heid is niet bestemd voor enkele fees telijke dagen 's jaars en ook niet alleen voor onze kinderen, maar voor ieder en voor allen. U gelooft toch nog dat de goedheid, de naastenliefde, heilzamer voor de wereld is dan de haat en de wraak? Welnu, zet het feest dan voort. Geef det „Norbertuswagen" uw pakjes of uw gift mee. Wees niet schriel, om dat deze dagen zo duur zijn, maar wees mild, omdat de nood zo groot is! Maandagavond staat de „Norbertus- wagen" ten toon gesteld op het terrein van de Bispinckinrichting. In het Jeugdgebouw aan de Donkere Laan gaat het programma „Verjaagde Kudde", een film en voordracht over de vluchtelingen. Toegang gratis boven 16 jaar. In begtn Januari 1954 zal het gehele bedrijf van de N.V. Internationale Moto ren- en Rijwielfabriek Schiedam welke de Ranger-bromfiets fabriceert, naar Haarlem worden overgebracht. De fabriek wordt gevestigd in de Maerten van Heemskerkstraat 69, waar voorheen een kunstharsfabriek was ondergebracht. In de nieuwe fabriek zullen zowel de rijwielen als de Ranger-motoren geheel worden vervaardigd. Het feit, dat deze fabriek in Haarlem gaat werken, betekent weer een verrui ming van de werkgelegenheid. Niet al leen is er kantoorpersoneel nodig, maar ook de afdelingen framebouw, motoren, framemontage en moffelarij zullen vele werkkrachten (framebouwers, vijlers. zandstralers, lassers, soldeerders, mon teurs, spuiters en biezers) aantrekken. Advertentie Inbrekers hebben in Bloemendaal de laatste tijd niet veel kans. Na de tegen-- valler kortgeeden, toen een .zware jon gen onverhoeds wist te ontsnappen, heeft zij deze fout al dubbel en dwars goed gemaakt, door de dag daarop een drietal beruchte Amsterdamse inbrekers in ver zekerde bewaring te stellen. Eergisteren deed zij weer een goede slag door de arrestatie van drie jeugdige Amsterdam mers. die vooral de omgeving van Aer- denhout onveilig maakten. En vannacht is opnieuw een drietal in de kraag ge vat. dat Donderdagavond heeft ingebro- Onverwachts is Vrijdag in het St. Elisabeth ziekenhuis te Leiden over leden pater J. v. d. Hulst M.S.C. Hij zou juist hersteld het ziekenhuis ver laten, toen plotseling de dood hem over viel. Hij werd in Hillegom geboren 4 Juli 1893, trad in bij de Missionarissen van het H. Hart en werd op 23 Maart 1919 tot priester gewijd. Datzelfde jaar ver trok hij naar de missie in Brazilië, waar hij zeer veel werk verzette. Hij stichtte daar verschillende parochies en bouwde enkele kerken. Thans was hij werkzaam als deken-pastoor in San Paulo. Tijdens werkzaamheden is hij daar gevallen en liep hij een verwonding aan zijn voet op. Tijdens zijn vacantie in Nederland liet hij het euvel verhelpen in het St. Elisabethziekenhuis te Leiden, waar operatief moest worden ingegrepen. Binnenkort zou hij voor de vierde maal naar Brazilië vertrekken. De Metten worden morgenavond ge zongen in de kapel van het missiehuis Driehuis. De Lauden en de Requiemmis worden Maandagochtend gezongen in dezelfde kapel, waarna de begrafenis op het kerkhof van het missiehuis volgt. Het secretariaat van de R.K. Reclas seringsvereniging te Haarlem zal vanaf 1 December gevestigd zijn ten kantore van mr. R. F. A. Laane, p/a Rotterdam se Bank N.V., Zijlstraat 47, Haarlem. Telefoon 13909. GEBOREN: M. A. Slot—Koster z.; A. Sloosvan Lunenburg z.; Th. C. War merdamGielen z.; A. C. Klinkenberg Harren d.; H. A. van der ValkHui- berts d. ONDERTROUWD: A. Koning en A. C. Koedijk. GETRÓUWD: H. Beijer en L. D. E. Schulze. OVERLEDEN: A. C. A. van Hemert, 88 jr., Zijlweg; A. Verkaik, 64 jr., Pe- gasusstraat; A. Oosterveld, 75 jr., Ael- bertsstraat; J. H. van Ekkendonk, 74 jr., Jan Haringstraat; B. G. Lübbe, 74 jr., Maerten van Heemskerkstraat; J. BuurHooglugt, 74 jr., Paus Leostraat. ken in het café nabij het kopje van Bloe mendaal. 's Nachts is in het café niemand aanwezig, zodat de knapen, de 19-jarige P. L., de 21-jarige J. v. d. P. en de 20- jarige B. W., allen uit Haarlem, vrij spel hadden. Een hoeveelheid sterke drank en enig hotelzilver vormden de buit. Lang hebben zij niet meer van hun vrij heid kunnen genieten, want vannacht -werden zij van hun bed gelicht en we gens plaatsgebrek in het Bloemendaalse politiebureau zijn zij zo lang in Haarlem onderdak gebracht De ontvreemde goederen konden grotendeels in beslag genomen worden. Wij veronderstellen dat de aantrekkelijkheid om in Bloemen daal en omgeving in te breken zo lang zamerhand wel getemperd zal worden. Gistermiddag startte de bestuurder van een personenauto, die geparkeerd stond in een Heemsteedse garage, zijn wagen, zonder dat deze ontkoppeld was. Het ge volg was, dat het voertuig vooruit schoot tegen de 30-jarige T. A. M. R. op, die tussen de auto en een werkbank stond. R. liep door de botsing een beenfractuui op en moest naar de Mariastichting wor den overgebracht. Op de agenda der vergadering in de gemeenteraad, die Woensdag gehouden wordt, komen twee belangrijke punten voor betreffende de stichting van nieu we R.K. scholen en wel aan de Timor straat (uitbreiding der lagere school) en aan de Richard Holkade (voortgezet gewoon lager onderwijs). Op 4 April 1951 vroeg het kerkbe stuur der St. Liduinaparochie de raad medewerking voor de bouw van drie klasselokalen bij het bestaande gebouw aan de Timerstraat. Thans blijkt, dat de nieuwbouw ook nog zal bevatten enige vaklokalen en neven ruimten en dat het zal verrijzen op een aan het bestuur toebehorend terrein, gelegen ter linkerzijde van de St. Pe trus Canisiusschool. De kosten van grond en bcuw, van inrichting en leer middelen zijn geraamd op 128.410, maar moeten volgens B. en W. worden teruggebracht tot 120.000,—. Op de be groting moet echter nog 8750,voor grond en 2400.voor het aanbrengen van een project van een beeldende kun stenaar worden opgenomen. B. en W. willen het maximum bepa len op 164.000,in afwachting van een ingevolge de wet te nemen beslis sing opdat het schoolbestuur in staat wordt gesteld het werk spoedig te kunnen uitvoeren en de betalingsver plichtingen op zich te kunnen nemen. De nieuwe katholieke school voor voortgezet lager onderwijs aan de Ri chard Holkade betekent een grote ver betering in Haarlem-Oost. Reeds enige tijd geleden ging de gemeenteraad ac- coord met het voorstel van B. en W., medewerking te verlenen aan de op richting van deze school, welke zal bestaan uit zes theorielokalen en vijf vaklokalen. Bij uitwerking van de plan nen kwam echter vast te staan dat zeven theorielokalen nodig zouden zijn. In die zin adviseerde ook de onderwijs inspectie. Ook daar ging de gemeente raad mee accoord en nu zal Woensdag het voorstel in behandeling komen om een crediet voor de bouw en de in richting te geven, dat millioen zal bedragen. rond een half Daaromtrent wonnen wij inlichting in bij de architect, de heer Jac. v Velsen, die mededeelde, dat de sen wat de jongens betreft onder leIC! van de broeders van het Nagtzaampi komt te staan en voor de meisjes ona leiding van mej. C. Stavenuiter. ivi zal dus te maken krijgen met een J? gens- en een meisjesschool onder c kap, die ieder een aparte ingang hebbe maar die de vaklokalen gemeenschap pelijk kunnen gebruiken. De school is administratief reeds dft jaar op I September opgericht en o leerlingen waren over de verschillend lokalen verdeeld. Een deel was b. ondergebracht in de oude ambachts- school aan de Kamperstraat, een ander in de z.g. SET, een verplaatsbaar ge bouwtje van twee lokalen. Het ligt i de bedoeling om de nieuwe school September 1954 in gebruik te nemen. Op de school zullen 210 leerlingen ge plaatst worden, te weten 90 jongens en 120 meisjes. De lokalen hebben een- afmeting van 7H bij 10 m, tevens zul schooltuintjes worden aangelegd en een speelveld van 35 bij 50 m. Er is ee lokaal voor handenarbeid, een voor keuken, een voor huishoudonderwijs ei twee voor naailessen. Voor de parochie van St. Liduina Haarlem-Noord betekent de uitbreiding van de school aan de Timorstraat even eens een belangrijke verbetering. Reelrt lang had men in de parochie daar mei ruimtegebrek te kampen en daarom worden de nieuwe plannen met enthou siasme begroet. De uitbreiding omvat drie leslokale" beneden en twee theorielokalen boven- Het gebouw wordt in de tuin van de pastorie opgetrokken in het verlengde van de Petrus Canisiusschool. De twee vaklokalen zijn bestemd voof handenarbeid en handwerken, waaron der ook naailessen begrepen zijn. De nieuwe Idkalen zijn dus zowel voof jongens als meisjes bestemd. Architect is de heer A. v. Driel uit Amsterdam. Advertentie EEN PRQOUÓT VAN CIBA BAZEL- (ZW.) e Japanse film „Rashomon" is van belang voor wie kennis wil ne men van de Japanse opvattin gen inzake de cinematografie, maar ook voor de gewone bioscoopbezoeker, die niet door twijfels wordt geteisterd, heeft „Rashomon" bijzondere bekoring. Wel kan men zeggen, dat de film hier en daar gerekt wordt, maar dat ge schiedt dan voornamelijk in de voor stellingen van de zwaardgevechten. Maar overigens: zeer goed vakwerk, zeer veel gevoel voor de mogelijkhe den van de montage, zeer grote sober heid in het gebruik van het woord en een bijzondere ontvankelijkheid voor de menselijke en de wijsgerige kanten van hét drama. Dat drama komt neer op het volgende. Drie mannen, een priester, een hout hakker en een knecht schuilen voor de regen in de ruïnes van een oude tem pel. Zij leven omstreeks 1200 en spre ken over een afschuwelijke moord, die in het naburige bos is bedreven. Priester en houthakker hebben moeten getuigen voor de rechtbank en kunnen de gedachten aan wat zij daar gehoord hebben, niet van zich afzetten. Maar de knecht vraagt telkens bijzonderhe- De donkere, maar toch zo mooie dagen voor Kerstmis zijn weer in aantocht; mooie vooral, omdat de sfeer in het huisgezin olie is van een typische Hollandse gezelligheid en wan neer het gezin de plezierige uurtjes van Sinterklaas heeft doorgebracht, zijn de ogen direct weer gericht op het Hoog feest van Kerstmis. De Advent vormt daartoe een prachtige inleiding. Iedereen weet, dat Kerstmis op de eerste plaats een feest is van geestelijke rijkdom, maar de eeuwen door heeft de mens het geestelijke feest omringd dloor uiter lijk vertoon om aan te duiden hoe een belangrijke plaats een kerkelijk feest in zijn ieven inneemt. Dat geldt vooral voor het Kerstfeest, wanneer de Kerst stal weer voor de dag gehaald wordt, cle kaarsjes worden ontstoken en het gezin zich prettig verenigt om de feest dis. Daar is geen bezwaar tegen, maar het zou zeker een gebrek zijn, wanneer men de ogen sloot voor de armoede, die in vele gezinnen nog geleden wordt en die slechts aan ingewijc'ten bekend is Die nood is ontstellend groot, ook dit jaar. Er zijn vele mensen, die met de Kerstdagen niets extra's kunnen doen, zelfs niet met betrekking tot de meest noodzakelijke dingen, zoals kleding en schoeisel. Iedere Haarlemmer weet, dat jaar lijks het comité „Stille Armen" zich in spant om gelden te verzamelen, teneinde te laten zien, dat iedereen meeleeft Op het gironummer van onze courant, 143480, kunnen giften gestort worden evenals bij de Twentsche Bank N.V. te Haarlem, gironummer 4000. Op het strookje moet dan vermeld! worden „Stille Armen". Giften kunnen ook aan ons redactiebureau, Smedestraat 5 wor den afgegeven. "VVij mogen verwachten, dat katholiek Haarlem in deze actie der Liefde niet achter zal blijven. A an de rand van Haarlem /I graasden deze week vette koeien in een nog mals gras. Toen ik bij het hek om het nog ge spaarde weiland bleef staan, hield de koe even op met het nuttigen van haar langdurige maaltijd en terwijl zij het kauwen niet kon laten keek zij mij met een paar vragende ogen aan, bij wijze van: „snap jij wat van deze winter? Het is gedorie December, de maan schijnt door de kale bomen en bo terbloempjes of madeliefjes bieden zich aan. Ik was al op stal, maar de baas heeft me weer de wei in gestuurd en uit dankbaarheid geef ik meer en betere melk, om nog maar te zwijgen van de kaas. En heb je dat gehoord van de kieviten? til Die willen niet eens weg, zó lekker is de temperatuur hier." Toen dook de koe weer met haar dikke kop en long als schuurpapier in het groene, groene gras. Ik wandelde verder en zag hoe bouwvakarbeiders met gro te spoed bezig waren om op een groot bouwwerk het dak te plaat sen. „Winst, alleen maar winst dit najaar" zei de uitvoerder geen regenverlet of andere narigheid, geen kou voor de mannen, die in de openlucht werken. Als we „on der dak" zijn, kunnen we ook in de winter goed voort. Denkt u eens i7i, wat zulks voor de vermindering van de woningnood betekent." Het is zeer goed mogelijk, lezer, dat u nu zit te huiveren bij de kachel, maar nog lang zullen we ons de afgelopen Novembermaand en de start van December herinneren. Wat aan kolen gespaard werd kon aan kleding worden uitgegeven, zodat we er tegen kunnen. En toch toch heeft de Stille Arme uw grote hulp nodig. In dit blad kunt u gewaar worden waarom. Laat het niet bij de gewaarwording, maar breng u offertjenu! Sin terklaas zal u ongetwijfeld óók goed bedacht hebben. egelmatig ontvangen wij brie- Ls ven van emigranten uit Haar- JL 1 lem en omgeving, veelal met reacties op wat zij in onze krant gelezen hebben. Ja, daar in de verre vreemde houden zij maar wat graag contact met hun vaderland en geboortestreek door middel van het dagblad, dat zij thuis lazen en nu veel meer waarderen. „Als de Nieuwe Haarlemmer er weer is" schrijft een dbonné uit Nieüw-Zee- land dan zijn we thuis, dan is de afstand weggevallen en dan leeft de stad voor ons, alsof we zó de deur uit kunnen stappen om in de Grote Houtstraat te gaan winkelen en van de koopjes in de adverten ties te profiteren." Deze week ontvingen wij een brief uit Canada, van de familie Rooyakkers uit Heemstede, die bij haar zoon met z'n jong gezin lo geert. De familie sloot een knipsel bij de brief die ze letter noemde, waaruit blijkt hoe vlug het Angli cisme de taal bederft om ons een zeer merkwaardige foto te laten zien uit de Kamloops Sentinel, een krant in British Columbia. Op die foto staat Z.H. Excellentie mgr. A. Harrington, in z'n overhemd met bretels en een werkbroek aan. Naast hem ziet men father M. Mur- tangh met een overall over zijn zwarte pak en een metselaarspetje op. Het onderschrift luidt: De bouw van de North Kamloops Rooms Katholieke kerk schiet goed op. Men ziet hier de werkers, terwijl een kolossale kruisbalk op haar plaats gezet wordt. „Dat is gelukkig in ons Holland ie onmogelijk," luidt het commentaar van de heer Rooyakkers. „Wij wo nen er, naar Canadese begrippen, betrekkelijk dichtbij, maar onze kerk is ook al veel te klein, omdat er steeds meer katholieken komen. Het is wel eens goed te tonen waar toe hier een bisschop in staat is. Wilt u de foto laten zien aan Z. Eminentie Kardinaal de Jong. Dat is net zo'n mannetjesputter als mgr. Harrington en als het gemoeten had zou hij hier hetzelfde gedaan hebben Tot zover de brief van de emi granten. Misschien vindt de bouw pastoor van de nieuwe kerk in Haarlem-Noord er kracht in. Mij dunkt, dat de katholieken boven de Jan Gijzenvaart niet te houden zouden zijn, als de pastoor zijn jasje uittrok om te gaan metselen. Geen geld, zouden ze zeggen, maar wel handen om uit de mouwen te, ste ken. Vooruit jongens, allemaal aan de slag. Zoals in de missie, zoals iv Canada j--v at opbouwen soms gevolgd wordt door afbreken, zijn we gewaar geworden uit „De Grijper" bedrijfskrant van de Hoog ovens c.q In het laatst verschenen nummer schrijft de directie: wist u dat Breedband een der mooi ste bad- en kleedlokalen van heel Nederland heeft voor 1200 arbei ders; dat de inrichting hiervan een bedrag van 200.000 gulden heeft gekost; dat hier door tot nog toe onbekenden op zinloze wijze douches worden verbogen en ver nield, zeefjes worden uitgeschroefd en afvoerroosters onklaar worden gemaakt; dat dagelijks een bankwerker bezig is deze vernielingen te her stellen; dat we het helemaal niet lol lig vinden dit in De Grijper te ver tellen; dat we het toch maar doen in de hoop dat de schuldigen zullen inzien dat zij op de verkeerde weg zijn, door een ten behoeve van de arbeiders in het leven geroepen in richting te vernielen en tevens dat zij niet alleen het bedrijf, maar ook de goede naam van allen, die het badlokaal gebruiken, schade berokkenen. Eerlijk gezegd, ik wist dat niet en ik sta geslagen. Hoe is het in vredesnaam mogelijk. Er wordt wel eens gezegd, dat men de arbeider geen „luxe" moet geven, omdat hij er niet mee weet om te gaan. Graag protesteert men daartegen. Maar wat dan te -denken van feiten, die hier openbaar en eerlijk be kend worden gemaakt? De daders moeten zich doodschamen. pv at deed ook de man, die deze I week een paar honderd kin- deren teleurstelde, door een Sinterklaasfeest in het vooruitzicht te stellen, dat op bedrog steunde. Onmiddellijk heeft een Amster dammer geld gestort om die kin deren alsnog een feest aan te bie den, zij het na de verjaardag van de Heilige Man. Het zij de kinderen van hai te gegund, maar men mocht het niet zo stellen, dat er in Haar lem nu geen Sinterklaasfestijn was. Lieve hemel, duizenden kinderen zijn de afgelopen maanden ont haald, zodat de vreugde thuis bijna met meer overtroffen kan worden. En thuis ligt toch de diepste waar de van dit feest, niet? Er zijn zo veel middagen met de Sint als middelpunt georganiseerd, dat som mige kinderen wel vier- of vijf maal met speculaaspoppen en sui kergoed thuis kwamen. We kunnen ook teveel willen, de jeugd over voeren en blasé maken, ten koste van de tevredenheid. En dan denk ik weer aan de Stille Armen daar is nog héél wat aan te doen, lezers. SPAARNEBABBELAAR den en zo vernemen we, dat de hout hakker in het bos een afschuwelijke gebeurtenis heeft gezien. Daar is een edelman doorgetrokken, lopend naast zijn paard, waar zijn vrouw op zit. De beruchte bandiet Tajomaru ligt in het bos te slapen, wordt wakker, ziet bij een windzucht de sluier van de vrouw opwaaien en aanschouwt haar gelaat. Daar ligt de oorzaak van het drama. Hij eist de vrouw op, raakt in gevecht met de man, overrompelt hem, bindt hem, onteert de vrouw, wordt later ziek aan de oever van een rivier door de politie gevonden. Hij heeft gedron ken aan een bron, die door een lijk vergiftigd is. Het lijk van een edel man? De rechter laat hem vertellen, maar ook de vrouw moet haar ziens wijze geven. Ja, zelfs de dode spreekt door een medium. Die drie variaties op het thema geven drie essentieel verschillende verhalen. Wie liegt er, vragen de mannen in de tempelruïne zich af. Kan men het gepraat van de mensen vertrouwen? Tenslotte moet de houthakker zijn kijk op de zaak geven en ook nu blijkt weel, dat de man, die zo treurt over de onbetrouw baarheid van de mensen, zelf onbe trouwbaar is. De knecht laat hem be kennen, dat hij de kostbare dolk van de vrouw heeft gestolen. Maar als de mannen het geschrei van een baby ho ren in een hoek van de tempel, is het de houthakker, die het kind mee naar huis neemt. Hetgeen voor de pnester aanleiding is te erkennen, dat hij het geloof in de mensen toch niet hele maal wil opgeven. Een film met een zeer nadrukke lijke moraal, zoals men ziet. En wei zó nadrukkelijk, dat men zich even verbaasd afvraagt, of de 'Japanners wel de aangewezen lieden ziin, om het mensdom aldus te kapittelen De film is voor achttien jaar en draait in Rembrandt. Een Duitse filmmaatschappij heeft zich blijkbaar het grote succes herinnerd van de film „De blauwe Engel", waarin Emil j'annings als de in handen van een lichte juffrouw gevallen professor ten gronde gaat. De betrokken maatschappij heeft n.l. de zelfde idee overgenomen, maar nu een hoofdkassier van een kleine Parijse bank als hoofdfiguur genomen. Deze mam is Paul Hörbiger en de „Betaalde Liefde" vindt gestalte in de niet onknappe Margot Hil- scher. Er komen vele louche figuren in dit geval voor en het grootste deel van de scènes speelt zich af in een griezelig café-hotelletje. Margot heeft opdracht door middel van haar prooi een overval op de bank te vergemakkelijken, maar zij is nèt even te eerlijk om met haar op drachtgevers helemaal mee te gaan en net even te zwak om de heren te weerstaan. Maar met dat al eindigt het leven van die hoofdkassier door een schot uit n revolver en de toeschouwer blijft over met n warwinkel van onwaarschijnlijkheden en een gezellig melodietje op de lippen, fstrikt volwassenen). Enige spannende uurtjes kan men be leven aan de film „De Halfbloed", welke deze week in City draait De film verhaalt de geschiedenis van een man, die mid delaar is tussen de Indianen en de blanke bevolking van een dorp.ie, waar de be voorrading plaats vindt van het Indianen reservaat. Onder de handelaars zijn er, die de Indianen proberen te boycotten om hen zodoende op oorlogspad te sturen, waardoor een goudveld vrijkomt. U ziet: stof genoeg om er een spannende film van te maken, en dat Is het ook wel gewor den, 14 jaar. Bewonderaars van Tarzan kunnen hier hun hart ophalen door de film „Tarzan in gevaar" te gaan zien. Natuurlijk is hij hier weer de held. die wel geslagen en hard maar niet verslagen wordt. Hij ontdekt een wapensmokkel naar een oorlogszuchtige stam in Afrika, gooit een deel Van de wa- nens in een rivier, maar wordt overvallen en komt zelf in de rivier terecht. Hij over leeft een stroomversnelling, redt een ..e- gerdorp, dat overvallen is en maakt aan het slot zijn doodsvijand, die hem en zijn vrouw bedreigt, met een ontzaglijke sprong vanuit de lucht onschadelijk. Vooraf on aardige tekenfilm met Donald Duck en andere beroemdheden uit de wereld van de tekenfilm. Wie zich enkele uurtjes wil vermaken kan.altijd bij Abbott en Costello terecht Dit duo is deze keer weer in actie in de film, die onder de Nederlandse titel draait „A en C ontmoeten captain Kidd" iiiitiiiiiiiNiiiiiiiiiiHiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiii en ofschoon het thema van deze films in grote lijn op hetzelfde neerkomt, toch hebben deze twee komieken iets aparts, dat de lachlustigen flink bezig houdt. Ditmaal zijn zij verzeild geraak op een Doodskop-eiland en de avonturen zijn weer legio. Maar het kan tenslotte z° gek niet lopen, of de heren komen et altijd weer goed van af. Zo ook" in dei® film, die in kleuren wordt uitgebracht. Veertienjarigen en ouderen kunnen er heen. De Amerikaanse Vrijheidsoorlog heeft de filmproducers steeds genoeg stof ëy' boden om spectaculaire films in roulatie te brengen. Deze week vertoont Roxy een episode uit de strijd met de fnh1 „De verdedigers van de Duivelsrots Er worden knappe staaltjes van moed ten beste gegeven en de kruitdamp lS bij wijze van spreken in de zaal te rui ken. James Graig en Guy Madison ver tolken de hoofdrollen. Liefhebbers van spannende avonturenfilms, moeten niet verzuimen deze week naar het Roxy- theater te gaan. 14 jaar. Vanaf Maandag draait de film „De zonen van de Musketiers" in dit theater, eveneens 14 jaar. De film „Moulin Rouge" is voor de zesde week in Luxor geprolongeerd. Volwassenen. BIOSCOPEN Rembrandt: „Rashomon". Volwassenen. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 'Palace: „Betaalde liefde". Strikt volwasse nen. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin rouge". Volwassenen. Til den 2: 6.45 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Zaterdag 's avond» alleen 6.45 uur. Lido: „A en C ontmoeten Captain Kidd Boven 14 jaar. Tijden 2. 4.15, 7 en 9.15 uur- City: „De halfbloed". Boven 14 laar. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De verdedigers van de duivels rots". Boven 14 jaar. Tijden: Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 Maandag tot en met Donderdag: „De zo nen van de musketiers". Boven 14 jaar- Tijden 2 en 8 uur. Minerva: Tot en met Maandag (beha'v" Zaterdag): „Tarzan in gevaar". Boven 14 J- Tijden: Zondag 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Maan dag 8.15 uur Zondag 6 December Stadsschouwburg: „De Toneelvereni ging" in „Circus Knie", 8 uur. Maandag 7 December Stadsschouwburg: „Het Rotterdams T°" neel" in „Ik heb je lief, Valérie" (Ab. A-» B uur. TENTOONSTELLINGEN: Palestina diorama's, Schotersingel U'% Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10 1 en 14—17 uur. Teylers Museum. Geopend van 11—17 (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente expo» tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks va 10—16 uur, Zondag van 13—16 uur. Kunsthandel Lefleiaar: Wagenweg lu „Le musée chez soi" APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst va de Haarlemse Apotheken wordt waa„f„e nomen door; Apotheek van Rijn, K „ver Houtweg 15, tel. 10539: Fa. C. G. Loomey en Zn.. Zijlweg 34, tel. 1295; Schoterbo» Apotheek, Rijksstraatweg 19, telef. fLji Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26. tel. i1 ZIEKENVERV OER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9. tel. D t. Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 2140„'ad- Heemstede: Fa. Buitenman en Co.. huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL va„ De Zondags-, avond- en nachtdienst de Overveense-, Bloemendaalse- en —eji poortse apotheken wordt waargea en« door Bloemendaalse Apotheek, óicBD üaalseweg 85, Bloemendaal. telefoon Apotheek De Wilde, Broekbergeiüaa» Santpoort-Dorp, telefoon K 2560 ozew- OVERVEEN aar- De Zondagsdienst voor artsen wordt ^jjl» genomen door dokter C. G. J- i weg 17, tel. 11431. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen gr0n' waargenomen door Dr. J. J. A/iinbef*' steeweg 76. tel. 34445 en Dr. L. vvu Beehovenlaan 36, tel. 35734. „neeve„ Wijkverpleging: Zuster B- aby'gee" v. Hogendorpstraat 21, tel. 16291 gehoor: 39818. AP? Geopende apotheek: Heemsteed Aer<jeP theek, Binnenweg 98, tel. 38197. teie hout Apotheek, Zandvoortselaan foon 26772.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2