Achterstand in 1954 aanmerkelijk verkleind „Noord Metaal" weer het gelijk gesteld TTroonsoverdrach i w I HET GOUDEN VOORUITZICHT E Salarisregeling voor orkestleden so spoedig mogelijk in Zonnebloemactie voor zieken Minister van O., K. en W. over zijn begroting Compensatie voor bijz. onderwijs wegens afschaffing schoolgeld Minder leerlingen per leerkracht Luik wil Belgische Maas kanaliseren Voorlopige subsidies voor kleinere opera-gezelschappen Strijd tussen pensioenfondsen J ipjsMtesstfjgs^s; Vliegtuigen zullen de bedreigde plaatsen bevoorraden Uitkeringen gaan omhoog NU EN STRAKS IN DE POLITIEK ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 PAGINA 7 Besprekingen te Antwerpen Studenten voor de radio Uitwisseling Leuven Nijmegen voor Brussel en Hilversum Opvolging van Sinterklaas beschreven door Leo Thuring Prov. en gemeente- personeel Loonmaatregelen dezelfde als voor het Rijkspersoneel Televisienota voorlopig van agenda afgevoerd Liturgische weekkalender Sociale voorziening: Subsidie Kruisverenigingen Rijst van Siam naar Nederland De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de Memorie van Antwoord op de begroting 1954 van zijn departement doen verschijnen. Hij komt daarin over een zeer groot aantal pro blemen te spreken, die zowel met het onderwijs als met de kunsten samen hangen. Wij stippen er uit aan, dat de minis ter verwacht dat de achterstand in de scholenbouw in 1954 aanmerkelijk en in de volgende jaren geheel te niet zal worden gedaan. Een wijziging van het bezoldigingsbe sluit B.R.A. waarin o.m. een salarisver hoging voor de hoogleraren en rectoren is opgenomen, kan dezer dagen worden verwacht. Dat de maatregelen, om het tekort aan onderwijzers op te heffen, goede resul taten hebben gehad, leidt de minister af uit de toeneming van het aantal ge slaagden voor de onderwijsakte, in 1946: 1185, in 1953: 3184. Met de compensaties, die door de afschaffing van het schoolgeld voor het bijzonder onderwijs nodig zijn, is in het ontwerp Schoolgeldwet, dat het departement onlangs heeft verlaten, rekening gehouden. Verlaging van het aantal leerlingen per leerkracht acht ook de minister van bijzonder belang voor de kwaliteit van het onderwijs. Door het bevorderen van de opleidingsmogelijkheden én door het beschikbaar stellen van meer bouwvo lume wordt getracht dat te bereiken. Het verwijt, dat met betrekking tot het kleuteronderwijs weinig voortva rendheid wordt getoond, wijst de minis ter van de hand. Het overleg met zijn ambtgenoten is zo ver gevorderd, dat hij binnenkort definitief zijn standpunt zal kunnen bepalen. Een nieuwe verlofregeling voor onder wijzers is om overleg bij een aantal or ganisaties; de regeling zal voor de tij delijke onderwijzers een niet onbelang rijke verbetering inhouden. De vernieuwing van het Nijverheids onderwijs is in volle gang. De lagere cursus kan, als de ouders zulks wensen, tot drie jaar uitgebreid worden. De minister zou het van groot voor deel achten, indien het verbod van ar beid tot het zestiende jaar, al dan niet gecombineerd met een verlenging van dienstplicht, tot stand zou kunnen ko men. „Meesfersexamen" Wat, bij het H.O., de juridische oplei ding betreft: een ontwerp-academisch statuut, door de commissie-Van der Pot opgesteld, voorziet na het doctoraal in een derde examen: het „meestersexa- men". De minister is bereid reeds nu een wijziging van het bestaande academisch statuut op dit stuk te overwegen. Een Luikse afvaardiging onder lei ding van de gouverneur der provincie voert op het ogenblik te Antwerpen be sprekingen over de plannen tot kanali sering van de Maas. De kanalisatie van de Maas tot aan Sedan en het bouwen van een sluis te Hoei zou het industrie gebied van Lotharingen toegankelijk ntaken voor lichters van 1350 ton. De Luikse afvaardiging zou ook met het Antwerpse gemeentebestuur en ha venkringen van gedachten wisselen over het Antwerpse project tot aanleg van een kanaal Visé-Neuss, dat voor Ant werpen een Rijnverbinding via het Al bertkanaal zou verwezenlijken. (Van onze universitaire correspondent) De. K.R.O. zal Zondagavond, in een wel zeer bijzondere uitzending een inter universitair contact tot stand brengen tusen de twee katholieke universiteiten van de lage landen. Studenten van Leu ven zullen zich naar de studio van het N.I.R. te Brussel begeven, studenten van Nijmegen naar de K.R.O.-studio te Hil- Versum. Ter voorbereiding van dit pro gramma heeft een Nijmeegse studente ?nige dagen in Leuven doorgebracht en ls een Leuvens student enige dagen de gast geweest van het Nijmeegs Studen tencorps. In het programma van Zon dagavond zullen de indrukken hiervan worden uitgewisseld. Van de zijde van Nijmegen treden op het Collegium Mu- sicum Carolinum en het gemengd koor Alphons Diepenbrock, beide o.l.v. pater dr. B. Kallmann C.ss.R. Van beide zijden zal 'n peiling plaats hebben van de ken nis van voor de wederpartij belangrijke en actuele figuren. Voorts vermeldt het programma een vertelwedstrijd. Het wordt afgewisseld met studentenliede ren, studentenpoëzie en met het optre den van de beide omroeporkesten. Op het gebied van de kunsten bevat de Memorie van Antwoord de volgende mededelingen. Het wetsontwerp op de definitieve raad voor de kunst zal zeer binnenkort bij de Tweede Kamer aanhangig worden gemaakt. De minister is overtuigd van het spoedeisende karakter van een her ziening der salarissen voor de musici der symphonieorkesten; hij streeft er naar binnen zo kort mogelijke termijn tot een bevredigende regeling te ko men. In 1939 is voor O. K. W. per hoofd van de bevolking 16.48 uitgegeven, in 1953 49.46. Voor Oorlog en Marine resp. f 30.77 en f 141.51, maar een simpele vergelijking geeft geen zuiver beeld. Over de Ned. Opera maakt de minis ter ook enkele opmerkingen: zij is een jong instituut, dat bij haar opbouw noodzakelijk een beroep moet doen op buitenlandse krachten; zij streeft naar aanstelling van een jonge Nederlandse dirigent, die de muzikale leider zo intensief mogelijk zal assisteren. Over het beleid wordt gesproken in een vertrouwelijk rapport van de voor lopige raad voor de kunst, maar de minister kan daaruit geen mededelingen doen. De vraag naar de spreiding van de muziekdramatische kunst is in studie; met de ter beschikking staande midde len moet in de behoefte aan opera voorstellingen buiten de grote steden redelijk kunnen worden voorzien. Voor lopige subsidies zullen de Zuid-Ned. Opera en „Camerata" in staat stellen hun activiteit in de overgangsperiode, tot een definitieve regeling is getroffen, voort te zetten. Mogelijk zal daarnaast aan een groep solisten van de Utrechtse Opera een bescheiden subsidie worden gegeven voor een bepaald aantal opera voorstellingen in zeer eenvoudige opzet. Deze initiatieven zullen t.z.t. in het geheel van het operabeleid worden in gepast; misschien zullen de betrokken gezelschappen dan niet meer op subsidie mogen rekenen. Een tentoonstelling van Rijksaanko pen aan kunst van 19461952 wordt voor het volgend jaar beraamd. De regeling voor de decoratieve aan kleding van gebouwen een der maat regelen voor verbetering van de nood onder de beeldende kunstenaars wordt uitgebreid tot de bouw van Rijks scholen en door het Rijk gesubsidieerde scholen, waarvoor 1 pet. van de bouw- sonl mag worden besteed. De subsidie voor de film is vooral gedacht voor documentaire films. Er zijn reeds vier verzoeken voor subsidies voor een speelfilm binnen. Het ontwerp-Omroepwet is thans de ministerraad gepasseerd. De indiening op korte termijn zal de minister met alle kracht bevorderen; dat acht h(j een erezaak. (Van onze correspondent) De arrondissementsrechtbank te Gro ningen heeft gistermorgen in hoger be roep vonnis gewezen in de strijd wel ke gevoerd wordt tussen het bedrijfs pensioenfonds voor de Metaalnijver heid, „Groot Metaal" en het Algemeen Pensioenfonds voor de Noordelijke Scheepswerven en annexe industrieën „Noord Metaal", waarbij „Noord Me taal" wederom in het gelijk is gesteld en „Groot Metaal" veroordeeld werd in de kosten van het geding. Zoals bekend bestaat er reeds jaren lang een strijd tussen „Groot Metaal" en „Noord Metaal" over de vraag of de Scheepsbouwvereniging Hoogezand en de Noordelijke Metaal-industrie N.M.I. haar eigen pensioenvoorzieningen mogen treffen in hun eigen Stichting „Noord Metaal" of dat zij verplicht zijn hun arbeiders te verzekeren bij „Groot Metaal". Juli 1951 heeft „Noord Metaal" een procedure aanhangig gemaakt tegen „Groot Metaal" bij de arrondissements rechtbank te Den Haag, teneinde prin cipieel te horen verklaren dat „Noord Metaal" niet valt onder „Groot Metaal", omdat de beschikking van de Minister van Sociale Zaken d.d. 14 November 1949 voor hen geen gelding heeft. Bij haar vonnis heeft de arrondissements rechtbank te Den Haag inderdaad be paald dat de verplichtingsstelling geen gelding heeft voor „Noord Metaal". Het hoger beroep in deze zaak is gaande. „Groot Metaal" zond nu najaar 1951 een groot aantal dagvaardingen en dwangbevelen tot betaling van bijdra gen aan haar, aan bedrijven welke bij „Noord Metaal" zijn aangesloten en tvelke tevens de bijdragen aan deze Stichting betalen. De zaak „Scheeps bouw Unie" werd, in verband met de dagvaarding tot betaling behandeld door de arrondissementsrechtbank te Groningen en wat het dwangbevel be treft door de kantonrechter te Gro ningen. Deze beide procedlures zijn als proef processen te beschouwen, daar zeer vele andere door de betreffende rechtbanken kantongerechten aangehouden zijn. arrondissementsrechtbank te Gro- lQ-fcn wees in haar vonnis van 12 Dec. »o2 die vordering van „Groot Metaal" A „Groot Metaal" tekende hiertegen eroep aan bij het Gerechtshof te eeuwarden en deze zaak moet nog "lenen. ►J?, de andere zaak wees de kanton en ter 28 Januari vonnis en stelde Srh°0t Metaal" in het ongelijk. De neepsbouw Unie valt niet onder !'rÜ00t Metaal" en behoeft derhalve aan root Metaal" geen bijdragen te betalen omdat de beschikking van de minister van Sociale Zaken d.d. 14 November 1949 geen gelding heeft voor c!e be drijven, die bij „Noord Metaal" zijn aan gesloten. „Groot Metaal" ging tegen dit vonnis in beroep bij de arrondissements rechtbank te Groningen en gistermorgen is het vonnis van de kantonrechter be vestigd!. De rechtbank heeft de grieven van „Groot Metaal" verworpen. Over wogen werd dat het pensioensreglement t.o.v. zo'n belangrijk onderdeel als de vrijstelling tot deelneming in het fonds in strijd is met de wet, dat de kanton rechter terecht beslist heeft, dat de minisf ter de bevoegdheid miste de deelneming in „Groot Metaal" verplicht te stellen en zijn besluit 14-ll-'49 niet rechtsgeldig is. Dat er door een in gelijke stellen van „Noord Metaal" een chaotische toestand zou ontstaan, trok de rechtbank in twij fel. Overigens heeft de rechter de wet toe te passen. Brigade-generaal David Sarnoff, voor zitter van de Raad van „The Radio Corporation of America", toont een magnetische band, die wordt gebruikt om televisiefilms zowel in zwart-wit als in kleuren vast te leggen. Het pro ces werd voor de eerstè maal op 1 De cember getoond in de laboratoria van de Radio Corporation te Princetown (N. J.). Generaal Sarnoff verklaarde, dat de nieuwe methode, om foto's en films vast te leggen, in de grond ge lijk is aan het vastleggen van het ge luid op de band, en dat dit de eerste belangrijke stap is op het gebied van de electronische fotografie. rode pet, waaruit ik kon afleiden, dat het rijk hem hier had geplaatst om treinen te beletten meer dan vier minu ten stil te staan. De chef had een zeld zaam hoge stem, als een orgel, waarin tot nu toe slechts de hoge noten zijn geplaatst. „Neuropula", riep hij luid, langs de coupé's lopend. „Reizigers voor Neu ropula uitstappen". Hij riep dit, omdat vrijwel nooit in Neuropula iemand het verlangen te kennen gaf uit te stappen. De chef keek dan ook hoogst verbaasd, toen er zestien mensen op het perron achterbleven. Hij was zichtbaar verlegen, wist een ogenblik niet, wat te doen en kwam dan lang zaam op ons af. Hij boog veront schuldigend, terwijl hij mompelde; „NeuropulaI" Maar de zestien heren lachten luid en gaven de helf ten van hun kaartjes aan de chef, die ze beroepshalve bekeek en langzaam in de broekzak stopte. Wij liepen het perron af. Het stationsplein lag er barmelijk nat voor ons. Het was die dag mistroostig weer ge weest. In de bomen hingen zilveren in de vooraanstaande kerstboomballen, en een paard, dat een over de gehele wereld wankel rijtuig trok, zei, dat het hon- voor mij uit en mompelde eer, paar ex cuses. De Sint grinnikte fijntjes. „Ja mijn waarde", zei hij. „Ook café's heb ben schoorstenen". Ik wilde nog opmer ken, dat Sinterklaas een bisschop was en geen geveltoerist, maar hield deze woor den voor mij. Ik wierp mij met nog grotere ijver op de haringsalade. Onder het eten had ik tijd miin tafel genoten op te nemen. Het waren onge- De volgende morgen trof ik het bijzonder ongelukkig. Wij kregen de eerste test: „baard eten en waardig schrijden". Wij werden na el kaar aan een tafel gezet, die omzoomd werd door zestien kinderen, die het ge loof nog ongerept in het hart droegen. De opdracht was binnen tien minuten vier boterhammen benevens drie koppen koffie met smaak naar binnen te wer ken. Naast mij zat een sluikse jongen, die mij bij iedere hap nauwlettend be spiedde. Dit wond mij zo op, dat ik op een gegeven ogenblik mijn oriëntatie vermogen verloor en de stukjes brood naast de baard prikte, tot grote vreugde van de kinderen, waarvan er zelfs één mompelde, dat ik sterkere glazen in mijn bril moest plaatsen. Ontdaan stond ik na deze maaltijd op. De Sint noteerde een cijfer. Ik zag duidelijk een vier op het papier komen. Na de cantine-tijd moesten wij in ploe gen van drie dakspringen en schoor- steenluisteren. Er stonden drie daken op het programma met vier schoorstenen en het parcours moest binnen tien minuten worden afgelegd. Na ruim twee uur kwam ik terug. Alles was goed gegaan, totdat ik de laatste schoorsteen bereik te. Ik hoorde een jongen zijn liefde be- aarschijnlijk heeft u die adver tentie bladen niet gezien. Ze heeft er tweemaal in- denweer was. Het weerstation had In lijks overleefd had. gestaan, daags voor Allerheiligen en de nieuwsberichten va.i één uur laten nog een keer op 14 November. Ik zag omroepen, dat het d natste dag was hem in „The Times", die ik geregeld geweest sinds 1783. lees, om mijn Engelse woordjes bij te jk draaide een zindelijk café binnen, houden. De bisschop van Myra, gezegd waar een schorre gramophoon een Sint Nicolaas, vroeg een waardige op- walsje V0n Strauss ruiste. Ik zag van uit het raam de vijftien andere heren twijfeld nette heren uit alle delen van zingen voor een teruggetrokken meisje de wereld, die hier een gooi kwamen en besloot het einde daarvan af te wach- doen naar het Sinterklaasschap. Maar zij ten. Het duurde ruim anderhalf uur. Ik droegen de baard als een flodderig ap- zag de Sint een cijfer noteren. En ik pendix Men kon zien, dat elastiek en moet me sterk vergissen, als het geen velpon tenslotte in de bres waren ge- vier was sprongen. Deze gezichten vroegen niet ik voelde mij zeer ontmoedigd. Om logisch om een plak zilverwit haar. Ze drie uur werd ik bij de Sint geroepen hadden met evenveel succes een schoon voor een test: „Ongebreidelde fantasie", servet onder de kin kunnen knopen. Ik ik vertelde hem enige ware belevenissen kreeg nu meer vertrouwen in mijzelf en uit mijn diensttijd. Ik zag de Sint een streelde de baard die ik sinds de passie- cijfer noteren: het was een negen. Des spelen in Tegelen heb laten staan. De avonds kregen wij een avondoefening: mijters droegen ook weinig bij tot ver- „Snabbelen bij nacht". Wij werden in hoging van het decorum. Bij velen leek huurkoetsen door de straten van Neuro- het. of zij een hoge hoed droegen, die pula gereden, moesten huis aan huis de een gezellige avond met bal na nauwe- goedzak uithangen, gevoelige speeches afsteken en een kleine dronk uitbrengen op de gastheren. Tegen tien uur waren onze speeches zeer geestig geworden, maar de Sint noteerde een cijfer, en mijn mijter er af, als het geen vier was. De volgende test was: „Huichelen bij nacht en ontij". Wij werden buiten Neuropula inge scheept. en stoomden even later de haven binnen met een gezicht, alsof wij van een reis van enkele maanden terug- Anderen drneeen kwamen. Er speelde een bijzonder nare d ug harmonie op de walkant en de burge meester stelde ons allerlei vragen, die hun mijter als een gevechtspet, scheef er wezen. Ik had hem zelf uitgezaagd en met bolletjes zijde afgezet Hij stond recht en koninklijk. Dan smakten er zeker zes bisschoppen onder het eten. Eén bisschop had de dig over het plein werden weergegeven. De burgemeester vroeg mij hartelijk of de reis vermoeiend was geweest. Ik mompelde, dat ik een goede twintig minuten geleden even buiten Neuropula aan boord was gestapt. Als die geluids- volger wegens het hereiken van de in drie rijtuigen stappen. Langzaam mijter afgezet.' terwijl opzijn"tabbaard versterker er "niet was geweest, had pensioengerechtigde leeftijd. Middel- trokken de paarden de wagens van het over de leuning van'zijn stoel hing. Hij al]es nog goed kunnen komen. Nu schreef hare schoolopleiding vereist, kennis plein af. Ik bestelde mijn tweede bier sloeg de haringen met zulk een verbijs- Sint een cijfer op En mijn hoofd van steno en typen strekt tot aanbeve- ?n schertste met de eduwi achter de terende snelheid naar binnen, dat zijn er «t ^et geen vier was. ling. Bril noodzakelijk. Geur van Hei- XuwXet c'hajmante reserves. Ik be- men'op^moef htbb^n'verdtnd.^k d^ro^gehoorfaaï"te^ iTdThint ligheid, welke op erewoord retour, on- stelde mijn derde bier. De weduwe had zag de oude Sinterklaas aan het hoofd een grote hoZen trom der couvert opsturen naar posthus 23 lang golvend haar. Ik bestelde mijn van de tafel bijziend turen door een Onder doodse stilte mankte hii de Neuropula. Zij, die ambitie voor het vierde bier. De we uwe.e o sterke bril. Ongetwijfeld taxeerde, hij nu naam van zjjn opvolger bekend. Het - hebben, kunnen zich een positie slaJn ^ad rond gemaakt, wist ik, dat heilige weten*' daf Xhfsdl beste zou ^7 etïn vak voor het leven verwerven. het" te laat was. Ik rekende haastig af worden uitverkoren. Zo stond het er in duidelijke Bodon 1- en^iep het plein ^op. Jk^vroeg^aan j:en Ik at met veel smaak. letter. was één van de bisschoppen, die onder oude ingezetene de weg naar mijn Na tafel begaf ik mij onmiddellijk te J 1 gastheer. Hij noemde mij zestien stra- ruste, omdat de volgende dag voor ons Maar waarschijnlijk heeft u die ad- ten en ik wist niet, of ik ze alle zestien zeer zwaar zou worden vertentie niet gelezen. "Want anders had moest benutten dan wel een keuze mocht maken. Ik begon te wandelen, ik u op die gedenkwaardige dag op iet verketen, humeurig, schel zingend en ater heb ik begrepen, waarom hij niet mij heeft gekozen. Er is een verschii tussen een beroepsconfe- dacht aan de taxi's, die allerwegen in ons vaderland nuttelcos in lange rijen staan. k liep een kwartier door Neuropula, voordat ik het huis van de bisschop bereikte. Op mijn bellen verscheen eén achterdochtige dignitaris, die mij zeer scheel van bezijden opnam. „Ber kelaar". riep ik luid. toen het gezicht van de man op een stereometrisch vraag stuk begon te lijken De oude man wenkte mij naar binnen. Er hing een bord in de hal: „Bestel uw geluk bij mij, u betaalt het toch zelf In een kleine kamer kreeg ik de ge- perron van Neuropula moeten zien. Maar u was er niet. Jammer. Toen ik na zes ven reizen het station van Neuropula, aan de opgezwollen voet van een bergmassief ontwaarde, greep ik mijn koffer uit het net en zocht naar het retourbiljet. Op dat ogenblik grepen vijftien mensen naar hun koffer en vijftien handen zochten een retourbiljet. De grauwe locomotief gilde opge wonden, alsof ze ons wilde laten delen in haar vreugde, dat ze het deze keer legenheid mij om te kleden. Ik had een „„j H-, bijzonder net pak. door mijn moeder weer gehaald had. e me£ gouddraad doorweven. Ook mijn bejaarde locomotief. Er dreven witte staf was een nijver stukje werk. Vijf wolken boven de nauwe pijp en uit het minuten later betrad ik de grote ge- gereutel, dat door de ketelwand klonk, ''oorz?,a!- ™aarin ^Vftien bisschoppen en Sint Nicolaas zelf een koude lunch ge- kon men opmaken, dat een boosaardige bruikten. Ik schoof bij aan het einde kwaal het ijzeren lijfje verwoestte, van de tafel, om zo onopgemerkt te blij- Schokkend hield de magere sleep naast venMaar dit bleek een illusie te zijn geweest. „Berkelaar", nep Sinterklaas. „Mijn waarde, je bent laat...." Ik verslikte mij in een stuk haring. „Een kwade noot", ging Sinterklaas ver der. „En tussen haakjes, waarom moest je vier glazen bier drinken en schertsen met een weduwe?" Ik keek onnozel het perron stil. Uit een deuropening in de wand, waarboven een duidelijk bord „Heren" hing, kwam een opgewonden man lopen met twee bretellen over de schouders geslagen. Hij droeg een wijn- rencier en een goedheiligman. En niet ledereen is een kin dervriend Ik herin nerde mij weer hoe ik de thans ge kozen Sinterklaas op een avond in Neu ropula van zijn laat ste zakcenten fcen blikken tram zag kopen voor een kleine jongen, die misschien de gehele avond voor de eta lageruit had gestaan. En bij ons vertrek uit Neuropula ston den er vele kinde ren om hem heen. Hij had zijn zakken vol snoepgoed, dat hij uitdeelde, totdat de trein begon te rij den. Toen gooide hij het restant op het perron. Wat geeft het dan, als u weet, dat hij tijdens een test van het dak is gevallen en dat zijn baard op niets leek. Ik vertrouw hem mijn eigen kinde ren met vreugde toe. De minister van Binnenlandse Zaken heeft tot de provincie- en gemeentebe sturen een circulaire gericht, waarin hij deze uitnodigt voor het provinciaal, en gemeentepersoneel met ingang van 1 Januari dezelfde voorzieningen te tref fen als voor het Rijkspersoneel, nopens de bezoldiging in verband met de ko mende huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeperking. Het K.B., waarin deze materie voor het Rijksper soneel wordt geregeld, zal binnenkort verschijnen. r is wel geen staatsman zo realistisch, of hij laat zich bij tijd en wijle verlokken tot de blik in de betere toekomst. Diplomaten en politici hebben dagelijks te maken met de scherpe kanten van een weerbarstige wer kelijkheid. Hün beste voornemens ten spijt moeten zij tel kens weer ervaren, dat de weg naai' een stralende toekomst grotendeels nog gebaand moet worden en dat er tal van hinderpalen opdoemen, die het voortgaan bemoeilijken. Maar alleen de meest zwartgalligen, of misschien de meest kortzichtigen onder hen weigeren zich een ogenblik boven de dagelijkse realiteit te verheffen en zich te vermeien in het gouden vooruitzicht. Dezelfde Churchill, die zijn volk bij het begin van de oorlog „bloed en tranen" voorspelde, liet weinige jaren later in het Atlantische Handvest de bekende regels opnemen, die in plastisch proza de wereld van de toekomst schilderen. Wij allen, die de bezetting hebben doorgemaakt, kennen de troostrijke werking van het denken in na-oorlogse termen. En zelfs de harde realist in het Kremlin, Josef Stalin, kon tijdens zijn leven in volle ernst het gouden vooruitzicht openen van een vreedzaam naast elkaar bestaan van hetgeen hij „kapitalisme" en „socialisme" noemde. In hoeverre deze fata morgana's zijn te herleiden tot denkproducten van de vorige eeuw, toen men „de vooruitgang" onvermijdelijk waande, zou door de geleerden onderzocht moeten worden. Waarschijnlijk zijn ze al van veel ouder datum. Maar zeker is, dat het oproepen van dergelijke rooskleurige toekomstbeelden een nuttig effect kan hebben. Merkt men op, hoe weinig belangstel ling de Europese gedachte in brede kringen vermag te trekken, dan is men geneigd zich af te vragen, of het visioen van een verenigd Europa wel ooit beeldend genoeg voor het geestesoog van de massa is gebracht. Afkeurenswaardig zijn deze gouden vooruitzichten stellig niet. Het zijn nog niet eens de eersten de besten, die tijdens de moeizame tocht door de woestijn worden uitverkozen het beloofde land te zien. En al deze toekomstbeelden vormen per saldo de sterrebeelden aan de hemel, waar de kleine zeevaarders van de staatkunde hun koers op moeten afzetten. Maar men moet hen toch op hun juiste waarde weten te schatten. Wij beleven thans dagen, waarin overal ter wereld confe rentietafels zijn of worden klaargezet. Op Bermuda, In Europa, in Azië. Het kan wel niet anders, of ook nu duiken de gouden vooruitzichten op. En hoe kwalijk men ook buiten idealen kan, niemand mag uit het oog verliezen, dat geen enkele politicus verder kan springen dan zijn stok reikt. Ondanks de Russische nota van 26 November j.l., ondanks de suggesties van Ho Chi Minh, ondanks meer communistische toegeeflijkheid in Pan Moen Jon, blijft de kloof tussen Oost en West nog steeds zeer breed. Op Ber muda stelt men zich niet veel voor van een conferentie van Dulles, Eden en Bidault met Molotov. Er bestaat zelfs, al wit men dat zo niet zeggen, gerede twijfel aan de oprecht heid van de Sovjet-bedoelingen. Met name de Amerikanen hebben er weinig fiducie in. Maar zij zullen het hun bond genoten niet willen aandoen, dat zij het Russische aanbod van de tafel vegen. Onverwachte ontwikkelingen in Rus land zelf voorbehouden, mag men er dus tamelijk stellig op rekenen, dat er begin volgend jaar een gesprek met het Kremlin gevoerd zal worden. Besef voor de realiteit van het ogenblik gebiedt een grote voorzichtigheid ten aanzien van mogelijke resultaten. Maar als men in dit opzicht con sequent blijft en het doen van concessies schoorvoetend ter hand neemt, dan daagt onverbeterlijk het gouden vooruitzicht op een toekomst, waarin de eensgezinde kracht van het Westen de landen van het Sovjetbloc kan terug roepen van de dwalingen huns weegs. (Van onze Haagse redacteur) Vier vliegtuigen zullen Zondag 27 De cember worden ingeschakeld om de Zonnebloemactie „Geeft de zieken meer vreugde", welke wordt geleid door de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O.' nog vlotter te doen verlopen dan de vo rige, reeds met veel fantasie opgezette acties, welke door deze bond werden gevoerd. Evenals bij de steentjesactie kan het voorkomen, dat zich in bepaalde plaat sen een tekort aan verkoopmateriaal voordat, terwijl men elders nog voorraad heeft. Om nu de „bedreigde" plaatsen snel te kunnen voorzien van materiaal, zonnebloemen zijn het dit keer, maakt men gebruik van vliegtuigen, waar voor de welwillende medewerkin gen verkregen is van de Aero N.V. Ypenburg. De vliegtuigen zullen op zeventien vliegvelden in Nederland geel-witte parachutes neerlaten met zon nebloemen; bij de velden zullen auto's gereed staan, die het materiaal meteen verder kunnen transporteren. Dezelfde auto's halen ook de overschotten op, die weer door de lucht naar Hilversum wor den gebracht. Heeft men geen overschot ten te retourneren, dan zal dit door mid- (Van onze parlementaire redacteur) Het parlementaire debat over de te levisienota zal zeer waarschijnlijk eerst in Februari of Maart worden gehouden. De Kamer heeft niet gereageerd op de mededeling van de voorzitter, dat hij de centrale afdeling zal voorstellen het zo te regelen, dat de televisienota te gelijk met het wetsontwerp op het Rijksgeld behandeld wordt. De nota zal beslist niet bij de behan deling van de begroting van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen aan dë or de komen, waarmede de Kamer Dins dagavond een aanvang maakt. del van rookpluimen voor de overvlie gende toestellen worden aangekondigd. De organisatie van een en ander berust bij het bureau van de Katholieke Natio nale Bond voor E.H.B.O. te Rotterdam. Mocht er, bijvoorbeeld wegens mistig weer, niet gevlogen kunnen worden, dan heeft men voor het transport een auto park achter de hand. De zonnebloemen zijn verpakt in doosjes, welke in geen geval kunnen ontploffen en, naar men ons stellig ver zekerde, ook geheel tegen sneeuw be stand zijn ZONDAG 6 DECEMBER: 2e Zondag van de Advent; eigen mis; geen Gloria; 2 geb. H. Nicolaas; Credo; prefatie van de H. Drieëenheid; paars. Breda: 3 geb. oct, H. Barbara. MAANDAG; H. Ambrosius, bisschop-be lijder-kerkleraar; eigen mis; 2 geb. Excita uit de mis van Zondag; 3 geb. vigilie O. L. Vr. Onbev. Ontv.; Credo; laatste Evang. vigilie O. L. Vr. Onbev. Ontv.; wit. Breda: 2 geb. oct. H. Barbara; 3. geb. Excita; 4 geb. vigilie, ofwel: Mis van vi gilie van O. L. Vr. Onbev. Ontv.; geen gloria; 2 geb. H. Ambrosius; 3 geb. Excita; geen Credo. paars. Breda: 2 geb. H. Ambrosius; 3 geb. oct. H. Barbara; 4 geb Excita. DINSDAG: Maria's Onbev. Ontv.; eigen mis; 2. geb. Excita uit de mis van Zon dag; Credo; prefatie van O. L. Vr.: wit. WOENSDAG: Mis van Onbev. Onv.; 2 geb. Excita uit de mis van Zondag; 3 geb H. Geest; Credo; prefatie van O. L. Vr. wit. Breda: 2 geb. oct. H. Barbara; 3 geb. Excita. DONDERDAG: Mis van Onbev. Ontv.; geb. Excita uit de mis van Zondag; 3 geb. H. Melchiades (uit de nieuwe pausmis); Credo; prefatie van O. L. Vr.; wit. Breda: 2 geb. oct. H. Barbara; 3 geb. Excita; 4 geb. H. Melchiades (Pausmis). VRIJDAG: H. Damusus, paus-belijder; mis Si diligis; 2 geb. oct. Onbev. Ontv.; 3 geb. Excita uit mis van Zondag; Credo; prefatie van de apostelen; wit. Breda: Octaafdag H. Barbara; 2 geb. H. Damasus (pausmis); 3 geb. oct. Onbev. Ontv.; 4 geb. Excita; Credo; prefatie van de Apos telen; rood. ZATERDAG: Mis van Onbev. Ontv. 2 geb. Excita uit mis van Zondag; 3 geb. H. Geest; Credo; prefatie van O. L. Vr.; wit. ZONDAG 13 DECEMBER: 3e Zondag van de Advent; eigen mis; geen Gloria; 2 geb. H. Lucia; 3 geb. oct. Onbev. Ontv.; Credo; prefatie van de H. Drieëenheid; paars ofwel rose. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft in zijn Memorie van Antwoord meegedeeld, dat in het kader van de op handen zijnde loons verhogingen ook de uitkeringen van de sociale voorziening omhoog zullen gaan en dat in deze verhoging evenals by de loonsverhoging een zekere consumptie uitbreiding en dus een financiële verbe tering zal worden verwerkt. We ontlenen aan deze M.v.A. i.v.m. de Kruisverenigingen nog, dat het de mi nister bekend is, dat de Rijkssubsidie voorwaarde, behelzende, dat de plaat selijke verenigingen, om voor subsidie in aanmerking te komen, tenminste twee takken van praeventieve gezondheidszorg moeten behartigen, voor de plaatselijke verenigingen in de grote steden moei lijkheden oplevert. Liever dan deze voor waarden soepel toe te passen, hetgeen de gelijkheid van beoordeling zou aan tasten, streeft de minister er naar te be vorderen, dat de plaatselijke verenigin gen in staat zullen zijn aan die eisen wel te voldoen. Hieromtrent wordt door de Geneeskundige inspectie van de volks gezondheid intensief overleg met de be trokken organisaties gepleegd. Dit over leg vindt in die mate voortgang, dat naar te verwachten is in 1954 bij het merendeel der stedelijke kruisorganisa ties grond voor verlening van subsidie zal bestaan. Niet ontkend kan echter worden, dat juist in de grootste twee steden de situatie bijzonder moeilijk ligt. Siam heeft met Nederland een over eenkomst gesloten voor de uitvoer van 300.000 ton rijst naar Nederland van de nieuwe oogst te beginnen in Januari aanstaande. Dit jaar heeft Nederland 100.000 ton rijst van Siam gekocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7