De zeldzame vreugde van Mr. Diederik, burgemeester Als het Haarlemse werk gedaa n was Waarom geen subsidie uitgetrokken voor dilettanten-toneel? Wél voor sportvolkstuintjes en ontwikkelingsinstituten D I Gemeentelijk Frans Hals-besit wordt niet meer uitgeleend BLIKSEMAFLEIDERS CENTRALE VERWARMING <;roei\ ro. De nieuwe meester HERINGA WUTHRICH BUITENPLAATSEN LANGS DE DUINRAND Sportagenda R.K. bejaarden vierden tezamen St. Nicolaas Inboedelveiling 15/16 Dec. '53 PF. HAARLEMSE GEMEENTEBEGROTING 1954 EL Zl,TC S'EUTEL WEG? „Gyclus" der werken van de meester mag niet in gevaar komen, menen B. en W. GLASGULTUUR AAN SCHALK- WIJKERWEG ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 PAGINA 8 r: Bond telt 700 leden Burgemeester Cremers herbenoemd Verkooplokaal NOTARISHUIS DE SLEUTELSPECIALIST" CHR. NTTVFRHEIDS. SCHOOL Uitbreiding aan Tetterode straat DE OPEN ZWEM INRICHTINGEN Credieten voor ver beteringen Prinses Marijkeschool aanbesteed SANTPOORT SUBSIDIE VOOR IJSCLUB BLOEMENDAAL - TEL. 2C*43 f 10.000 voor gemeentelijke werkinrichting COORNHERTLY CEUM Gedeeltelijk openluchtschool Betrekkingen gevr. Betrekkingen aangeboden Te koop gevraagd Te koop aangehoden Te huur gevraagd Te huur aangeboden Zaken en Huizen Meubelen, Divsraad, enz. Rij-. Vaar- en Voertuigen Muziekinstrumenten Woningruil Ambachten Diversen De beuken staan triest rond het buiten, waarbinnen een levendige drukte heerst. Mr. Diederik, de Haarlemse advocaat, heeft zichzelf een Sint Nicolaas-cadeautje toebedacht op aandringen van Catharina, z'n vrouw: hij heeft het oog laten vallen op de kostbare behangsels van Boeken rode, op de fraaie beeldengroepen. En waarom ook het tuingereedschap en dergelijke niet overgenomen? De voogden van de kinderen de Groot zien hierin een kans de koopprijs van het gehele buiten hoger te krijgen, want hoewel Pieter, de machtige ambassadeur, Boekenrode belangrijk had uitge breid, wilde mr. Diederik niet veel meer geven dan de 24.000 gulden, waar voor Pieter in 1662 de bezittingen had overgenomen van Lutgert Pieterz. Zesentwintig duizend wilde hij betalen. Goed, zeiden de voogden, maar dan tweeduizend voor de behangsels. Zevenentwintig duizend voor alles bij el kaar, bood mr. Diederik en hij deed of hij naar Middellaan wilde terugkeren. De voogden stemden toe. Het was de zesde December van het jaar 1683, toen de jonge Haarlemse ad vocaat met trotse blik door de beukenlaan stadwaarts reed, eigenaar van 27 morgen, het buiten, enkele kleinere gebouwen, een jachthuis en uitge strekte wildernissen. Mr. Diederik heeft zich op Boekenrode altijd zeer thuis gevoeld. Niet zodra lieten de zaken aan de Haarlemse Grote Markt, waar hij vrijwel ononderbroken als burge meester resideerde, hem enig respijt, of hij liet zich in gestrekte draf naar Aerden- hout rijden, waar een gelukkig en kunst lievend gezin hem wachtte. Aan de kleine ergernis die de te hoge, wankele brug getjes over de Houtvaart hem onderweg bezorgden, kwam in 1685 een einde, toen Rijnland hem verlof gaf deze „dangereuse" obstakels voor zijn zware karossen, te ver lagen. Dit was mogelijk, omdat de Hout vaart in die dagen nog maar weinig werd bevaren. Men was deze Haarlemmer graag terwille. want hij behoorde tot een steeds meer uitstervende groep, die spoedig door de grote Amsterdamse heren overvleugeld zou zijn. Oorzaak hiervan was mede, dat in 1636 de communicatie met de hoofdstad veel gemakkelijker was geworden. Toen kwam de Haarlemmer-trekvaart gereed. Tn 1657 de Leidse Vaart van Haarlem naar Leiden. Deze Leidse Vaart liep langs Aer- denhout. Langs beide vaarten werden trek- w-egen aangelegd met jaagpaden en rij paarden. De grote heren konden het fraaie recreatiegebied langs de duinrand nu dus niet meer alleen met hun karossen, maar ook met hun jachten bereiken. Het reizen met de trekschuit lieten ze aan het mindere volk ever. Er was in de dagen van mr. Diederik veel meer vertier in de streek gekomen, maar daar hij zijn genoegen op Boeken rode zocht, had dit alleen zijn aandacht. Veel zorg besteedde hij aan de verfraaiing van zijn huis en vanzelfsprekend behoorde het vinken tot zijn geliefkoosde ontspan ning. Van Brederode kreeg hij in 1686 voor 25 schelling per jaar verlof een eigen vin- kenbaan te plaatsen. Om zijn bezit af te grendelen, kreeg hij in 1687 tegen recog nitie van 30 schellingen per jaar van Bre derode de vereiste vergunning ten Westen van zijn landgoed een bemanteling van bomen aan te leggen. De omgeving was zijn gezin dierbaar. Ziin begaafde dochters zochten het dan ook niet ver. De oudste. Maria, trouwde met de rentmeester van Rijnland, Abraham Guldewagen, als haar vader, meermalen burgemeester van Haarlem, die van 1716 tot 1738 de Voor-Koekoek fhet tegenwoor dige Iepenrodel bewoonde. Over deze Voor- Koekoek schreven we eerder, omdat er in de dagen, dat de deftige Haarlemse brou wersfamilie Van der Wielen, het in bezit ha-V een schuilkerk gevestigd was. Zijn tweede dochter. Catharina, trouwde met mr. Constautiin Le Leu de Wilhem. schepen van Haarlem, wiens broer ge trouwd was met de jongste zuster van Constantijn Huygens, de dichter en secre taris van Frederik Hendrik. Deze Le Leu de Wilhem, David geheten, was raad van Frederik Hendrik. Catharina werd de vrouwe van Duin en Vaart, een buiten, dat eveneens aan de Herenweg was gelegen en in 1732 door haar man werd aangekocht. Haar vader was intussen in 1715 overleden. Niettemin kon de familie moeilijk afstand doen van Boekenrode. Zij hield het bezit nog twintig jaren aan om in 1734 tot ver koop te besluiten. De machtige Amsterdammer, de staats gezinde schepen, mr. Góllis van den Bemp- den, moest dertigduizend gulden neertellen om zich deze fraaie plaats als zomerver blijf te kunnen aanschaffen. Des winters woonde hij in de bocht van de Heren gracht. tegenover de Spiegelstraat. Hij was een opmerkelijk en eigenaardig heer met wie we in het volgende opstel graag ken nis willen maken. Nu hebben wel de bewoners ons bezig gehouden, maar weinig vertelden we nog Zo gauw hem het werk in Haar lems stedehuis enig respijt gaf, ver liet mr. Diederik in zijn snelle karos de Grote Markt, om zich naar Boe kenrode te spoeden, waar een geluk kig gezin hem wachtte. Afbeelding: het Haarlemse stadhuis in de gouden eeuw, toen mr. Diederik er resi deerde. over de nabije omgeving van Boekenrode. Veel van wat in de 17e eeuw bekoring gaf is verdwenen. Ludolf Smid klaagde daarover reeds in zijn „Schatkamer der Nederlandse O'.id'- heden" (1710), waar hij zegt. dat Aerden- hout van veel hout was beroofd, dat de lanen „geraseerd" waren, de bomen op weinige na gekapt ,,en soo alle vermaak hier de menschen en vogelen ontweldigd" was. Een pessimistische uiting, want wie de boeiende beschrijving leest, die F. W. van Eeden, de vader van de dichter, in 1886 in zijn „Onkruid, botanische wande lingen" heeft gegeven, zal anders oordelen. Hij schrijft o.m. „Aan het einde van Boe kenrode, tegen Leiduin, loopt een beekje onder hoge dennen, door een kleine vallei aan de voet van begroeide duinen. Hier is een der lieflijkste plekjes van Haarlem's omstreken: hier is het koel in de zomer en luw in het najaar. Hier kan men einde loos zitten dromen van een wereld zonder verandering, want hier is alles nog als toen ik kind was". En waar liet zijn grote zoon. Frederik van Eeden, Windekind aan de Kleine Jo hannes verschijnen? Aan een vijver in het duin, waar aan een overhangende beuk een oude boot was vastgemaakt. Wilgen langs het water. Paddestoelen en aardster ren. Kamperfoelie overhuivend het kreupel hout. De voorjaarsviooltjes bloeiden. Met de blonde elf Robinetta zat hij tegen de duinhelling. Beuken- en sparrenbomen rondom. En de metdoorns mengden hun geur met die van het berkeloof en van de munthen. die talrijk groeiden op de moerassige grond. Maar dit alles was nog voor de water onttrekking. En van de beuken van Boe kenrode, de statige, grote, is nu nog een restje over bij Kareol, aan de Van Len- nepweg 16. Dierbare herinneringen aan wat ons in gedachten, heeft kunnen boeien Haarlem: Haarlem—Leeuwarden, TYBB RKAVV, EHS—Alw. Forward, Rip- perdaKinheim, Onze GezellenMad- joe, THBWarmunda. Heemstede: RCH—Wageningen. Halfweg: Halfweg—DSS. Hillegom: HillegomHBC. Sassenheim: TeylingenVVSB. Noordwijk: SJCLisse. Bloemendaal: BloemendaalSwift. Santpoort: VelsenJOS. Velsen: VSV—Heerenveen. Beverwijk: KennemersSpartaan, VVB DCO. Wijk aan Zee: Wijk a. Zee—Wilh. Voor. Heemskerk: ADOHSV. Castricum: CSV—Purmersteyn. Advertentie HAARLEM De afdeling Haarlem van de Katho lieke Bond voor Bejaarden en Gepen- sionneerden heeft de 700 leden bereikt. Deze heugelijke mededeling deed de voorzitter, de heer C. J. Selhorst gis termiddag in gebouw St. Bavo, die ge heel gevuld was met leden ter gelegen heid van een grandioos St. Nicolaasfeest, dat hen door het bestuur werd aange boden. Uiteraard werden zijn woorden met gejuich ontvangen. De heer Sel horst legde in zijn inleidingswoorden vooral de nadruk op het belang van goede contactmensen. Wij moeten er naar streven, zo zei hij, dat er in iedere parochie minstens 2 of 3 contactmensen aan het werk zijn. Onder het zingen van St. Nicolaas- liedjes door alle oudjes „als kinderen zo zoet" deed St. Nicolaas zijn intrede in de zaal en werd op het podium har telijk verwelkomd door de heer Sel horst. Sinterklaas zelf sprak ook een woordje en drukte zijn grote waardering uit voor de actieve afdeling Haarlem, die sinds Januari reeds zo'n mooi aan tal leden had bereikt. Tezamen bereiken de leden de respectabele leeftijd van 42.000 jaar! De hoofdschotel van de middag vorm de een grote loterij met 400 prijzen, voor het merendeel beschikbaar gesteld door de Haarlemse katholiek midden stand. Aan alle aanwezigen was een gratis lot uitgereikt. Rector D. de Wit, aalmoezenier van de jeugd en van de ouden van dagen, sprak ook een woordje. Hij herdacht met een enkel woord de verdiensten van mevrouw DeenZijlmans, de vroe gere secretaresse, die enkele dagen te voren overleden was. Steeds had zij haar uiterste krachten ingespannen in het belang van de vereniging. De rector stelde als nieuwe secretaris voor de heer A. J. Lips, in het katholiek ver enigingsleven geen onbekende figuur. De middag verliep verder heel ge zellig en wij twijfelen er niet aan, of niemand heeft de tijd, daar doorge bracht, als verloren beschouwd. B en W. delen de raad mede, dat mr. P. O. F. M. Cremers is herbenoemd tot burgemeester van Haarlem voor de tijd van opnieuw vijf jaar. Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK -.b Bilderdü kstraat bij de Zijl weg Haarlem - Tel. (K 2500) 1192? Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst e Begroting van de gemeente levert onprettige of interessante lectuur, al naar de aard van de lezer of de stemming van het ogenblik Wte al naar ae heeft aekreaen gaat wellicht grommend en kntie- K.eriy ktjkvu, w -„Wf hpt wel vrettia te constaterendat het dure dig verschijnsel geconstateerd. In een land, f\ een Andwaar reeds eeuwen- nehad in de wedergeboorte van drama en toneel: in een stad, waar reeas eeuwen lang een opgewefet toneelleven heerst onder amateurs, tn die stad komt het toneel er nog maar steeds bekaaid af. «i Advertentie LANGE VFERSTRAAT 10 TEL. 11493 De Protestants-Christelijke Nijverheids school aan de Tetterodestraat heeft ruimte tekort en daarom moeten ver schillende lessen in andere schoolgebou wen plaats vinden. Daar het aantal leerlingen steeds toeneemt is de vraag naar voren gekomen, óf een nieuwe school gebouwd moet worden in het Noordelijk gedeelte der gemeente, óf dat de bestaande school moeten worden uitgebreid. Tot het laatste is besloten, omdat de gemeente eigenaresse is van een aan de school grenzend binnen terrein. Na vele onderhandelingen heeft het bestuur van de Woningbouwver- niging Tuinwijk-Noord toegestaan, dat een gedeelte van de tuinen voor de bouw. zal worden opgeofferd. De bouw ruimte is daardoor totaal 1558 m2, met een waarde van f 10 per m2. In de betrokken paragrafen lezen wij bijvoorbeeld, dat het Frans Hals Mu seum, kostelijk pronkjuweel van de Spaarnestad, ons per jaar op een ton goud komt te staan; op het van Looy Museum moeten wij jaarlijks^ ruim, f 14.000 toeleggen. De Stadsbibliotheek is geen winstgevende zaak, hetgeen nie mand verlangt of verwacht; wij geven er bijna twee ton aan uit, hetzelfde be drag, waarop het muziekleven in Haar lem ons komt te staan. In die laatste f 200.000 zit o.a. het subsidie van f 80.000 aan het N.H. Philharmonisch Orkest, f 17.500 aan instellingen voor muziek onderwijs en f 5000 aan muziek- en zangverenigingen. En nu het toneel. De Stadsschouwburg kost ons naar ik in de krant lees, een halve ton; Haarlem geeft f 30.000 subsi die aan de grote gezelschappen, samen dus evenveel als de subsidie aan het N.H. Philh. Orkest. Voor het onderhoud van een schouwburg én de steun aan de oudste kunst van de mensheid is het niet zo verschrikkelijk veel er komt bovendien een gedeelte van terug in de vorm van vermakelijkheidsbelasting. De steun wordt alleen aan het be roepstoneel gegeven. Het merkwaar dige nu is, dat de gemeente allerlei vormen van culturele activiteit en be steding van vrije tijd steunt, maai geen cent uitgeeft aan het amateur toneel. Er wordt bijvoorbeeld subsidie verstrekt aan de Volks Universiteit, aan het Instituut voor Arbeidersont wikkeling, aan het onderwijs voor de schoolvrije jeugd. De Vereniging voor School- en Werktuinen krijgt enkele duizenden, Thijsse's Hof in Bloemen daal f 200, de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde f 100. Het is soms weinig meer dan een symbo lisch gebaar, maar al die instellingen ontvangen toch iets, waardoor de over heid demonstreert, dat zij aan deze activiteiten culturele of algemeen vor mende waarde hecht. s deze waarde geheel vreemd aan het amateurtoneel? Wij zouden me. graag ontkennen, dat het repertoire van de toneelverenigingen dikwijls al leen mikt op goedkoop succes; men laat de zaal liever lachen, gieren, brullen, dan dat men de bezoekers iets meegeeft, zoals dat in de wandeling heet. Het is echter ook waar, dat dilettantentoneel, zuiver als vulling van vrije tijd, zeker niet staat beneden de bezigheid in een werktuintje of beneden de athletiek, welke de gemeente door aanleg en on derhoud van sportvelden e.d, wél steunt. Op het stuk van repertoire kunnen alle toneelverenigingen bovendien niet over één kam geschoren worden; men kan zonder meer als waar aannemen, dat talrijke dilettanten zeer serieus werken en voorstellingen geven, welke op zeer behoorlijk, zelfs zeer goed peil staan. Dat peil zou ongetwijfeld opgevoerd kunnen worden, indien de penning meester niet, noodgedwongen, zijn woordje moet meespreken bij de keuze van de stukken; wij zijn overtuigd, dat verschillende toneelclubs werk van to neel-literaire, historische en culturele betekenis zouden brengen, indien de kas dat niet absoluut onmogelijk maakte werk dat door het beroepstoneel om een of andere reden niet op het repertoire genomen kan worden. Men moge daar bij vooral niet vergeten, dat de culturele waarde van het toneel voor velen ge makkelijker bereikbaar is dan bijvoor beeld van de beeldende kunst, en dat eveneens zeer velen geen ander toneel zien dan juist van en door amateurs. Het bovenstaande zij onze gemeente lijke vertegenwoordigers bij de komende begrotingsdebatten bescheiden in over weging gegeven. Het behoeft geen be dragen te kosten, enkele honderden gul dens betekenen voor een serieuze toneel club zeer veel. Indien men het denkbeeld onmiddel lijk zou willen verwerpen als nieuw en vreemd, moge men bedenken, dat de voorstelling van een „Een slippertje naar Parijs", met bal na, geen gegronde aanspraken op de gemeentelijke schat kist kan laten gelden. Er zijn in Haarlem echter ook ama teurs, die hun taak serieuzer opvatten; wij zien niet in, waarom hun werk van minder belang zou zijn dan de studie van de plantkunde in georganiseerd verband, om maar iets, zonder enige rancune overigens, te noemen. Hoe en aan wie eventuele subsidie verstrekt zal worden, is een kwestie van later orde. Een kleine, adviserende commissie van onpartijdige deskundigen zou nuttig werk kunnen doen. Die ene commissie kan er nog wel bij. Hk.A. Van 28 October 1954 tot 25 Maart 1955 zal in de U.S.A. een tentoonstellings- tournée worden georganiseerd, waarin de steden New York, Toledo (Ohio) en Toronto zullen worden betrokken. Bjj monde van de directeur van het Toledo Museum of Art, bereikte B. en W. var. Haarlem het verzoek ten behoeve van deze tournée in bruikleen af te staan: een nader te bepalen groepportret van Frans Hals, het Duinlandschap van Jacob van Ruysdael en „Het Kleden der Wezen" van Jan de Bray. De sub-commissie voor de Beeldende Kunst, alsook de directeur van het Frans Halsmuseum, hebben, voor wat het groepportret van Frans Hals be treft, afwijzend geadviseerd. Ter motivering hiervan heeft de com missie een uitvoerig gedocumenteerd rapport doen uitgaan, waaraan wij samenvattend de navolgende punten ontlenen: 1. In tegenstelling tot andere onver vangbare kunstschatten in binnen- en buitenlandse musea, wordt de uitzon derlijke aesthetische en historische waarde van Hals' groepportretten nog verhoogd door de omstandigheid, dat zij als „cyclus" een eenheid vormen. Het uitvallen van één schakel zou onher stelbaar verlies toebrengen aan het col lectieve beeld, dat de faam vormt van het Frans Halsmuseum. 2. Bij uitlening van één van Hals' groepportretten moet onherroepelijk de verantwoording worden aanvaard voor een mogelijke en een zekere consequen tie: men moet er immers rekening mee houden dat iets onherstelbaars met het werk kan geschieden (vooral op een zo verre, lange en gecompliceerde reis), terwijl men als zekere consequentie dient te aanvaarden, dat buitenlanders en landgenoten, die speciaal het Frans Halsmuseum bezoeken om de cyclus van Hals' schutters- en regentenstukken te bewonderen, een onontbeerlijke scha kel missen, hetgeen als een hinderlijke ervaring kan worden beschouwd. De zweminrichting aan de Delftlaan is sterk verouderd en voldoet daardoor in vele opzichten niet aan de eisen, welke naar de hedendaagse begrippen aan een dergelijke inrichting gesteld moeten worden. In verband hiermede achten B. en W. het niet verantwoord om aan deze inrichting belangrijke be dragen te besteden voor restauratie. Aangezien zij nog wel een aantal jarer. zal moeten dienen, moeten onderhouds werken worden uitgevoerd. Thans worüi een crediet gevraagd van f 5500 voor het vernieuwen van balklagen en plan kiers om de zwembassins, het ver nieuwen van een gedeelte van kleed- bokjes en verfwerk. Ook de zweminrichting aan de Hout vaart moet onder handen genomen wor den. De zuivering van de grote bassins vraagt verbetering. De thans aanwezige afzuicbuizen zijn niet voldoende. Daar om wordt voorgesteld f 2000 ter be schikking te stellen voor het aanschaf fen van een verplaatsbare vuilafzuig- installatie. zoals o.a. in het Miranda-baa te Amsterdam in gebruik is. Verder is een crediet van f 2500, nodig voor nieuwe dekvloeren en van f 950 voor de toilet ten. Nog andere voorzieningen vragen tenslotte nog eens f 1300 In de kleuterschool aan de Raafstraat vond gistermiddag de aanbesteding plaats van een school voor Christelijk Buitengewoon Lager Onderwijs, die ge bouwd zal worden op een terrein tus sen de Dinkelstraat en de Vechtstraat te Haarlem. Er waren 16 inschrijvingen binnengekomen. De laagste inschrijver was de Fa. Holleman en Zoon te Sant poort voor f 336.000. Zcnder gymnas tiekzaal 291.450. Voor de Fa. W. Klem te Heemstede, de hoogste inschrijver, zijn deze bedragen resp. 410.200 en 360.500. Ondanks de zomerse winter blijken er nog mensen te zijn, die hun gedachten richten op schaatsenrijden. Het bestuur van de stichting IJsclub Santpoort heeft zich nl. tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek te bevorderen, dat haar een subsidie wordt verleend in de kosten van het verbeteren van haar banen. Het gaat in hoofdzaak om het verbeteren van de bedijking van het terrein en het aanbrengen van een nieuwe afrastering. De ijsclub kan de kosten van een nieuwe afrastering voor haar rekening nemen, zedat ten laste van de gemeente zouden komen de kosten voor het her stel van de bestaande en het aanbren gen van een gedeeltelijk nieuwe bedij king, welke worden geraamd op f 1.275. Aangezien gebleken is, dat de enige ijsbaan in deze gemeente zich recht van bestaan heeft verworven, zeggen B. en W. met negering van het in De cember bloeiende madeliefje, stellen zij de Raad voor aan de genoemde stich ting een subsidie van f 1.275 te ver lenen. Amateurs voeren niet alleen kluchten op, maar spelen ook vaak klassieke werken. Een scène uit het spel „Driekoningenavond" van Shakespeare. 3. De uitzonderlijke afmeting der groepportretten verhoogt de kwetsbaar heid, niet slechts ten aanzien van di recte beschadiging, maar vooral door trilling van het grote verf-oppervlak bij expeditie. Hoewel deze kwestie thans niet aan de orde is, adviseren subcommissie en directeur van het museum, bij even tuele bruikleenaanvrage van de drie individuele portretten van Frans Hals, eveneens afwijzend te beschikken, zij het uiteraard op andere gronden dan bovengenoemde. ïnbruikleengeving van de portretten van burgemeester Van der Meer en zijn echtgenote wordt ontraden, omdat het door de deskundigen als hachelijk wordt beschouwd zulke grote panelen (die meer aan atmospherische invloeden on derhevig zijn dan doek), te laten reizen. Het portret van Zaffius tenslotte, even eens op paneel, is uitermate zeldzaam, omdat het Hals' vroegst bekende werk is, reden waarom ook uitlening van dit portret wordt ontraden. Overeenkomstig dit voorstel geven B. en W. in overweging te besluiten het gemeentelijk bezit aan werken van Frans Hais in principe nimmer meer als bruiklenen beschikbaar te stellen. Voor wat het overige gemeentelijk kunstbezit betreft Is tot op heden in beperkte mate en onder de vereiste waarborgen door het college wel toe stemming verleend tot inbruikleenge- ving, indien de gelegenheid waarvoor zulks gevraagd werd van zulk cultureel en nationaal belang geacht werd, dat ook het Haarlems kunstbezit daarbij vertegenwoordigd moest zijn. B. en W. vragen nu aan de raad een algemene machtiging, onder voorwaar de, dat het bruikleen niet langer zal duren dan zes maanden en dat terzake steeds een verzekering zal worden ge sloten tegen alle risico's. Indien de raad deze machtiging ver leent zijn B en W. voornemens met het oog op de goodwill die het Frans Halsmuseum bij de internationale kunst uitwisseling dient te bewaren de schilderstukken van Van Ruysdael en De Bray voor het gevraagde doel ter beschikking te stellen. Advertentie Het Nazorgtuinbedrijf in het Sake van der Wallpaviljcen aan de Schalkwijker- weg heeft behoefte aan een warenhuis, waardoor de wintercultuur bevordera kan worden. Hierdoor zal de werkge legenheid worden verruimd gedurende de wintermaanden en een hogere op brengst van de verkoop van de produc ten verkregen worden. De Rijkstuinbouwccnsulent te Am sterdam, ir. van der Helm. aan wie p- en W. advies hebben gevraagd, geeft m overweging een warenhuis van 500 ra men te bouwen, waarvan de kostprijs gesteld wordt op 20.per raam, zo dat in totaal 10.000.benodigd zou zijn. Na ingebruikneming van dit waren huis en een uitbreiding van het te be telen grondoppervlak, wordt een meer opbrengst per jaar verwacht van 3.800.—. Afgezien van dg te verwachten voor deliger exploitatie hechten B. en W. vooral grote waarde aan de verruiming van de werkgelegenheid en aan het vcordeel, dat in het tuinbedrijf een meer volledige opleiding kan worden gege ven, door toepassing van de kascultuur- Zij stellen de raad voor het crediet te verlenen. Verleden jaar December keurde de raad de plannen voor het bouwen inrichten van het derde gedeelte van het Coornhertlyceum goed. Bij de uit werking van deze plannen is er, op grond van de in het buitenland opge dane ervaringen en de gunstige ligging van dit deel van het gebouw, naar ëe' streefd de openluchtschool-gedachte zo veel mogelijk te realiseren. De kosten blijken niet hoger te zijn dan die oor spronkelijk geraamd waren en daarom stellen B. en W. de raad voor zijn goed keuring aan het plan te hechten. Plaatsing geschiedt a 16 cent per m.m.-hoogte Opgaven Kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze hij kan toren en agent schappen. aan de erkende ad verten tie-dureaux en aan de erkende boekhandelaren VOOR HET VAKKUNDIG KEREN of repareren van Uw costuum of jas biedt kleer maker zich aan. Br. onder no. 33953. R.K. MEISJE, 23 j., b.z.a., geh. zelfst. kunn. werken en koken. Br. onder no. 33949. NET R.K. MEISJE 21 jaar, b.z.a., lief voor kinderen. Bennebroekerdijk 95, Hoofd dorp. CHAUFFEUR, 20 jr., b.z.a. Voor particulier of bestelwa gen, in bezit rijbewijs B.E. G.E. Br. onder no. 33927. R.K. MEISJE gevr. in gezin met kinderen, v. d. of V. d. en n. Werkster aanw. Duin, Burg. Engelbertstraat 11, Zandvoort. MEISJE gevr. v. d. huish. Zandv.weg 61, Aerdenhout. FLINKE HELDERE WERK STER gevr. van 912 uur, Maand, tot 5 uur. Dansschool Schroder, Raamsingel 16, Haarlem, telef. 11045, AANK. 2e KAPSTER EN LEERLING gtVr. Derkinde ren. Zandv.laan 8, Heemstede. FLINK DIENSTMEISJE v. d. en n. gevr. per 1 Jan. a.s. Goed kunn. koken. Mevr. A. Bruning, Terhoffstedeweg 7, Overveen. telef. 11039. FLINKE HULP gevr. V. d. en n. of de gehele dag. Meerdere hulp aanwezig. Mevr. Van Liemt, Vrijburghlaan 11, Overveen. WERKSTER gevr., v.g.g.v. Mevr. Belderbos, Busken Huetlaan 6, Bloemendaal, tel. 22672 R.K. WERKSTER gevr., liefst voor Vrijdag. Burg. V. Len- nepvveg 6, Heemstede. NET MEISJE v. d. en n. ge vraagd per 15 Dec. of eerder in kl. tandartsgezin. Meer dere hulp aanw. Soil, uitsl. per br. of tel. 11645. Mevr. Haije, Koninginneweg 33, Haarlem. NET KEUKENMEISJE gevr. v. d. en n., goed kunn. koken en alle voork. werkzaamh., 'v.g.g.v., in gezin met twee kinderen, te Bentveld. 2e meisje aanw. Br. onder letter M. aan Kantoorboekhandel T. Plomp, Aerdenhout. VELLEMAN KOOPT! Uw ge bruikte meubelen voor hoge prijzen. Zijlstraat 62, Haar lem, telef. 14637. Overal te ontbieden. WANDELWAGENTJE, goed onderhouden. Br. onder no. 3^945. KINDERSTOEL, z.g.a.n. of in g. staat verkerend. Brie ven onder no. 33921. ZW. MANTEL, m. 48. Brie ven onder no. 33917. KURKSCHORS voor KERST KRIBBE. Beunder's Tuin- bouwinr., KL Houtstraat 41, Haarlem, telef. 18920. LEREN JASSEN! le klas maatwerk op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Schrijf briefkaart en een onzer komt U geheel vrijblijvend bezoeken, no 34861. PRIMA JONGE HENNEN, Januari aan de leg. Hoender park, Schalkwijkerweg 130, Haarlem, telef. 18203. MODERN EIKEN DRESSOIR. Telefoon 10736. VOOR ST. NICOLAAS. Grote cyclamen f 2.—, kleine 75 ct. Soendaplein 31, De Morgen stond. SMINK, IEDERE WEEK 'N VOORDEELTJE. Verse ex port roomboter 1.Kamper- Vest 27. Haarlem. PAKHUIS, centrum stad. Br. met prijs onder no, 33831. KAME't met KEUKEN, liefst H'lem-centrum, gevr. door heer alleen. Br. onder no. 33833. ZIT-SLAAPKAMER gevraagd door kraamverzorgster Str. water en stookgel. Centrum stad Br. onder no. 33835. AUTOSTALLING te huur in boxen aan de Sparenberg straat, bij het Molentje. Kle- /erlaan. Tel. 23084—27153. GROTE WASMACHINE TE HUUR f 1.25 per keer Saen- redamstraat 34, telef. 21245. PRIMA SJOELBAKKEN, compleet 20.HOS By- zantiumstraat 2 rd., tel. 19356. VOOR ST. NICOLAAS: Witte primula's 65 ct. G.r begonia's 1.75. De Morgenstond, Soen daplein 31, Haarlem. KAPPERSZAAK. Goed be klante volkszaak. Omzet 100.p. w. f 4000 incl. in ventaris en voorraad. Vrije woning, lage huur. Br. onder nn. 33937. BIJ 'T MEUBELHUIS op nieuw grote prijsverlaging O.F. Huiskamers, bestaande uit: groot dressoir, 2 grote clubs, 4 stoelen en tafel, nu compleet 298369 398.enz. Zijlweg 26-28, Haarlem. LUXE AUTOVERHUUR f 14 p. d., model '51. Tel. 25660. Iepenl. 18, Bloemendaal. WINTERTARIEF. Zonder chauffeur de nieuwste Opeis 1953, Olympia en Record. Nash 6-pers. 19491952 met radio. Moskvitch 1953. Fa. de Boer en v. d. Lubbe, Nw. Kerksplein 4, tel. 16655, b.g.g. 23427. AUSTIN-VERHUUR zonder chauffeur v.a. f 15.p. dag. Fa Van Houten Co., Bleekers^-aartweg 14. Kerk- laan 113b, tel. 38187—33796. Heemstede. KAPTEIN MOBYLETTE v.a. f 395.—. Spec, reparatie-inr. Jansen. Atjehstraat la, telef. 12344, Haarlem. AUTOFJNANCIERING, Tel. 18699. Assurantiebedrijf Cas C. Raspoort, Prinsesselaan 29, Haarlem. ST. NICOLAAS zegt: Voor kinderrijwielen, groot of klein, moet U bij Sportex zijn. Met remnaaf, chroom sportstuur, 1 jaar garantie f 66.50. Inruilen - reparatie - banden. Sportex, Kamnervest 5, Haarlem, telef. 15405. MEISJ.- en KINDERFIETSJE te koop. a. n.. pr. b. Jans straat 42. VOLKSWAGEN '48, prima lopend, nw. hoezen 1550. Volkswagen '49, prima lopend 1675.Volkswagen '50, als nieuw, in prima staat, oliedr.- remmen 2950.Minor Sta tioncar '49, zeer zuinig 1200.Autohandel Fa. Joh. C. Rustman, L. Herenvest 134, Haarlem, telef. 14383. SIMPLEX JONGENSRIJW. f 87.50; bronsgroen meisjes- rij w. 85. Nieuw Locomotief h.rijw., compl., iets besch., van 212.50 voor 160. Kl. Houtstraat 102, H'lem. WEG. VERTREK te k. z.g.a.n. Burgers E.N.R. bronsgroen h.rijw., chroom Velgen, geh. compl. 115 (nieuw 210). Etna haardkachel 45. Hya cintenlaan 37, Haarlem. GOEDE DUITSE PIANO ge vraagd. Gebreken geen bezw. Brieven onder no. 3393b. WONINGRUIL? Wij helpen U! Nieuwe Gracht 50, H'lem. WIE WIL WONEN op mooi vrij bovenhuis, centrum Haarlem, bij het station, ho ven winkelpand, eigen op gang, in ruil voor vrij huis met tuin, in Haarlem of mg.? Telef. 14025. .psspn GITAAR-. MANDOLINE-, BANJO- en ACCORDEON- SCHOOL George Blok. Prin sen Bolwerk 4, tel. 13691. In strumenten op gunstige bet.- voorwaarden v.a. f 1.p. w. BIJLESSEN Wis-, Natuur- en Scheikunde Voor Mulo en H.B.S., f 2.— p. u. Ing. Hal- legraeff, W. Pij perl. 3, Heem stede. ENGELS, DUITS. Privé- en kleine clubs. W. A. Levert, Lorentzpl. 1, telef. 12656. GRONDIG NAAIEN Etf KNIPPEN. Erkama, Grote Houtstraat 3 rd., ing. Spek- straat. Dames, van nu af kunt U zich opgeven voor de cursus. MUZIEKSCHOOL ZWAAG. Les op alle instrumenten. Instrumenten en lessen v.a. 1.p. wk. Inlicht, en in- schr. dagel. 25 en 79 uur» Zaterdag 24 uur. Kruis straat 17 rood. ingang Rid derstraat. tel. 21679, H lem- AIJTORIJSCHOOL F. Feits- ma. Privéles per vol uur 6. Ruime wagen. Leidsevaart 334 en Kleverlaan 5, hoek Scho- terweg, telef. 17755. HEREN. DE VUILSTE HOED wordt weer als nieuw als Wij hem reinigen en modeleren voor f 2.50. Ook afhalen* „Ger.io", Gen. Cronjéstr. I46, Haarlem-N. Telef. 14421. HEEFT U STOF? Neem gee*1 risico! Elk model. Ieder kle dingstuk. J. H. v. d. Horst» gedipl. dames- en herencou- peur. Rollandstraat la. Haar lem-W. Reparaties - veran deringen. ..BRAVO" voor MOOI STENCILWER*- Ged. Oude Gracht 2". bij Postkantoor. 20 KORTING op al1* stoomgoed, mits gehaald e gebracht. Ververij Kevse Lorent^nlein Dpsricm- e Floresstraat 16. Haarlem-Nr^ VOOR uw huwelwksbE- PORTAOES in stadhuis kerk. Foto Scherpenhuvze". Staten Bolwerk 6. tel. 20U»'j Foto Walbrecht, Spaarnwou derstraat 21, tel. 15.551. Ha lem. DAMES, gedipl. schoon h.sPfC- behandelt U des avonds. f' zichtsmaesage, manicure, nabehandeling. Miep Molen. Vinkenstr. 71. MODES! Dames vilt- en str^ hoeden vervormen, vfn^t 35. en verven. Overtonstraa Haarlem-N. VAN SPIRAAL tot rol- of opklapbed. Tam destraat 6, telef. 25028. Go& OPENLIJK DANK aan e„ op Voorspraak van pej Martinus de P°rres' cjr 3 houden van de noven Weesgegroeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 8