Aardgasproblemen in de Tweede Kamer ofjerVan Sviéjo&t Overvloed van communistische bedrijfskranten Heilige Vader goede klant van de kiosk op het Sint Pietersplein N r Minister zit met 100.000 m3per dag in zijn maag Avontuurtje in Helmond Royale viering van estig jaar RAI. Geen verdere aan voer gezouten haring? Schip voor KNSM te water Sanctiemaatregelen tegen Nederland In het zand van MARS 9 (scbeepvaartbericbten) Wij luisteren naar FR/C DE NOORMAN Vj J ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 PAGINA 9 Brandje zet hotel op stelten Dringende behoefte aan permanent gebouw Propaganda naast klachten Duitse grensboeren vragen: DACELIJKS LEEST DE PAUS OOK EEN SPORTKRANT door ARTHUR C. CLARKE In Indonesië Chef-staf landmacht afgetreden? Partij turf in brand gestoken MARKTBERICHTEN (Van onze parlementaire redacteur) Deskundigen uit de olie-industrie bevonden zich met de commissaris van de Koningin in de provincie Overijssel onder de belangstellenden, die kwamen luisteren naar wat de Kamer gisteren te zeggen had over het gasbeleid van de minister van Econonjische Zaken. Dit beleid is uiteengezet in een gas- uota, waarin het aardgas onze jongste bodemschat het pièce de milieu Vormde. Sinds de Nederlandse Aardolie Mij. onder en met meer succes na de oorlog naar dit gas is gaan boren, is er heel wat deining geweest in krin gen van belanghebbende industriëlen en anderen in het land. Allerlei ver onderstellingen over geheimzinnigheden met dit gas hebben lange tijd opgeld gedaan. Men dacht, dat er wel meer in de bodem zou zitten, dan de hoeveel heden, die de N.A.M. na consciëntieus onderzoek, nog eens gecontroleerd door wetenschappelijke instanties als de Geologische Stichting, meende te kunnen aantonen en men speurde vol nieuwsgierigheid naar de prijs, waar legen de Staat het gas van de oliemaatschappij afneemt, om er dan verder de beste toepassing voor vast te stellen. Ook in het Kamerdebat klonk van dat Wantrouwen nog het een en ander na, hiaar over het algemeen was men toch, na de uitvoerige schriftelijke voorbehan deling, wel overtuigd geworden, dat de hnnister van Economische Zaken moei lijk een ander beleid had kunnen voe ren. De voorliefde voor het beschikbaar stellen van het gas voor huishoudelijke doeleinden stond bij de minister voorop, omdat het product dan het meeste nut op levert. Ook de thermische industrie zal erover kunnen beschikken Dat dit de juiste weg is om het land te dienen was ook de overtuiging van de heren Janssen (K.V.P.), Schouten (A.R.) en Engelbertink (K.V.P.). De heer Ankersmit (V.V.D.) had berekend dat de staat een winst van f 7.000.000. Per jaar maakt door het gas voor 6% cent via de bestaande gasbedrijven be schikbaar te stellen. Hij wilde de mi nister wel steunen, maar dan zou de bewindsman die f 7.000.000.toch aan de industrie ten goede moeten laten komen. Dit zou betekenen dat men de export stimuleert en dus de werkgele genheid weer verruimt. Een eenvoudige manier van steun, die de heer Anker smit redelijk achtte kon zijn: de prijs voor industriegas met 2 cent te verla gen! Deze berekening was gebaseerd op de veronderstelling, dat de staat inderdaad het gas 2 cent per kub. m. goedkoper Van de N.A.M. betrekt, dan zij het aan de huisvrouwen in het'Noorden en Oos ten verkoopt. Een veronderstelling die de minister nog niet bevestigd heeft. Natuurlijk was de heer Gortzak (C.P.N.) over dit geheim houden van de prijs niet te spreken. Een golf van critiek kwam ook naar boven in het be toog van de heer Nederhorst (P.v.d.A.), die alles wat met deze moeilijke aard gaskwestie te maken had onderste boven haalde en zelfs de N.A.M. be schuldigde van oen opzettelijk laag houden van de productie. In andere landen beleeft de olieindustrie al zoveel onrust. Zij zal hier gaarne een reserve- Pot in de grond willen houden en voelt er dus niets voor om uit die grond voor °nze nationale economie te halen wat ®r werkelijk in zit, aldus zijn redene- r'ng. De heer Schouten heeft daartegen in- Jfigbeiv van Paridon ziet achteraf nog een beetje bleek van het angstige avon tuur dat hij met zijn gezelschap Puck Donderdagnacht na een voorstelling van „Scapin" in Helmond beleefde. De mensen logeerden in Hotel Van Tilburg en sliepen de slaap van recht vaardige toneelspelers, toen om kwart over vijf Wim van Sierenberg de Boer de consternatie inzette. Hij rende door de gangen van het hotel en riep: i,Brand, brand!", hoestend en proestend ®n de mensen overeind bonzend van deur tot deur. In minder dan geen tijd had iedereen de schrik van zijn leven te pakken en vluchtte door rook en duisternis de trappen, af naar buiten. Want er was wis en waarachtig, door kortsluiting in de koelinstallatie, een brandje ontstaan, dat de lichttoevoer afsneed, de nachtbei in werking stelde en een dikke walm dóór het hotel stuurde. Op straat, vertelt Egbert, hielden we appèl. Jan Blaazer en Ad Abspoel ble ken er niet te zijn. Die sliepen helemaal boven en hadden waarschijnlijk nog niets gemerkt. Terwijl Wim van Sie renberg alweer het hotel binnenholde, gooiden wij met een schoen van Cefa Dierikx de ruit van hun venster in. Dat hielp. Ze schrokken zich een on geluk en holderdebolderden naar be neden. Wim haalde toen nog wat van oonze achtergelaten spulletjes en de Portefeuille van een heertje, dat op straat jammerend om zijn achtduizend gulden stond te roepen. Wim heeft het allemaal gered en liet zich toen langs drie aan elkaar geknoopte lakens uit een van de ramen weer omlaag zakken. Een uurtje later zaten wij in de onge schonden ontbijtzaal te bekomen. „Goeie (borgen heren", zei de ober, „hier is Uw krantje." Het was achteraf niet zo'n verschrikkelijke brand geweest. Het ging Vanzelf weer uit, met wat hulp van de rlelmondse brandweer. En wat de 'Wee houten Morianen aan de trap be treft die zijn altijd zwart geweest (Van onze verslaggever) De Nederlandse Vereniging „De Rij wiel en Automobiel Industrie" bestaat December zestig jaar. De R.A.I. heeft b deze periode een grote invloed uit geoefend op de ontwikkeling van de tnf en de automobiel en is uitgegroeid een hechte organisatie, waarin ne gentien afdelingen de onderscheidene teu ngen van fabrikanten van en impor- aut en- grootbandelaren in rijwielen, '"mobielen, motorfietsen en de onder een ervan behartigen. £p^et ifbileum zal op royale wijze vindt worden. Op 17 December a.s. teiten een diner plaats, waaraan autori ten T °P velerlei gebied zullen aanzit- iJecenvh het B-A.I.-gebouw zal op 21 den een receptie worden gehou- g„„' aarna des avonds een diner wordt genodPn, voor de leden en een aantal Personen n' tezamen ongeveer duizend gemeuj ruari 1954 wordt, zoals reeds is ëehoud' de automobieltentoonstelling 2o ernZ1' ,iiet aantal inschrijvingen is bloeien dat een hal van 4600 m2 zal Tijden Worden bijgebouwd, conferent- een gisteren gehouden pers- gende n wei'd nogmaals op de drin- bouw zaak van een permanent ge- t?tstandtW0^en' 'De RA.I. hoopt in de silieruirnt0mm® van deze nieuwe expo- 'dbgen hebbeen belan§rÜk aandeel te gebracht, dat de belangen van de olie industrie zo wijd vertakt zijn, dat dit onmogelijk zo simplistisch gesteld kan worden. Ook de distributie van het gas kwam uitvoerig ter sprake. Daarbij kwam de heer Nederhorst tot de uitspraak, dat minister Zijlstra met 100.000 m3 aard gas per dag in zijn maag zit, die hij dus ook voor minder hoogwaardige indus triële doeleinden beschikbaar zou die nen te stellen. De industrie zou met name meer kansen moeten krijgen om te kunnen experimenteren Ook daar zitten meer perspectieven in voor de werkgelegen heid. Minister Zijlstra zal eerst Donderdag hierop antwoorden. 48. „Datdat mag niet gebeuren," stottert de roodharige zeerover hevig ver ontrust. „Dat moeten wij voorkomen. Als zij maar niet reeds in het zicht zijn Onstuimig rent hij het pad op, dat naar de rotspunt ter zijde van de baai voert. De anderen volgen hem op een afstand. Gespannen zoeken zij de horizon af, maar het schip is gelukkig niet te zien. Er is echter wel wat anders te zien; rondom het eiland liggen, op regelmatige afstand van elkaar, de schepen van Bohuslan, en het ziet er niet naar uit, dat zij aanstalten maken om te vertrekken Wat denkt gij hiervanwendt Ragnar zich bezorgd tot Eric, Deze antwoordt niet onmiddellijk, doch stelt een wedervraag. „Is er veel voedsel op het eiland aanwezig?" Ragnar schudt ontkennend het hoofd. „Ten hoogste voor een paar dagen. Wij leven hoofdzakelijk van vis en de rest moeten wij van het vasteland halen." Dan gaat hem opeens een licht op. Gij meent, dat zij wellicht van plan zijn ons uit te hongeren?" vraagt hij. Eric knikt. „Dat is één mogelijkheid," zegt hij ernstig. „Een andere mogelijkheid is, dat zy de nacht afwachten en dan een aanval op het eiland ondernemen." „En intussen nadert het schip, dat uit Noorwegen komt om het losgeld te brengen," mengt Svitjold zich in het gesprek. Het vooruitzicht, dat het schip in handen van Bohuslan zal vallen, schijnt hem bijzonder te verontrusten. Niet om het geld, dat interesseert hem weinig, maar wel omdat hij verwacht, dat vrouwe Godelinde, de moeder van het omstreden kind, aan boord zal zijn. „Hebt gij een plan, heer Svitjold?" vraagt Eric, zijn raadsman hoopvol aanziende. „Ik zal u zeggen, wat mijn plan is," antwoordt deze langzaam en wendt zich om. Ziet gij daarginds die streep land? Dat is het eiland, waar ik mijn schip en mijn mannen heb achtergelaten. Zodra de nacht invalt, zal ik trachten er heen te zwem men. Lukt mij dit, dan zal ik uitzeilen en proberen het geldschip op te vangen voor het hier komt Advertentie Eric de Noorman projector inclusief 2 filmstroken ('n compleet verhaal) f 12.-. Eric de Noorman filmstroken: Eric in het Hemelse Rijk (2 delen), De Sultan van Akaïn (2 delen), etc. a f 1.* per deel. Verkrijgbaar bij Uw handelaar. UitgaveDutch Filmseries, Keizersgracht 394, A'dam. In Nederland worden, aldlus bericht het KNP, ongeveer vijftig communisti sche en zestig EVC-bedrijfskranten uit gegeven. Zo verschijnen in Amsterdam bij de KLM, bij DRAKA, bij het Ge meente Energie Bedrijf, de Amsterdams Droogdok Mij., NDSM, bij Fokker en andere grote bedrijven minstens veer tien blaadjes; in Rotterdam o.a. in de haven en bij Wilton Fijenoord, in Den Haag onder het gemeentepersoneel, bij de HTM en onder taxi-chauffeurs. Zo verschijnen communistische bedrijfs- krantjes ook in fabrieken te Delft, Lei den, bij de Hoogovens te Velsen, bij Werkspoor te Utrecht en Amsterdam, in Twente, te Eindhoven en in Breda, zowel bij de mijnen in Zuid-Limburg als in het Ncorclen in Groningen, bij de Centrale Werkplaats der NS te Haarlem en bij de Philips Telecommunicatie In dustrie te Hilversum. Volgens gegevens uit betrouwbare bronnen verkregen, trachten de com munisten en de EVC die buiten de on derhandelingen tussen bonaficle-orga- nisaties worden gehouden door hun be- drijfskranten deonrust in de onder nemingen te voeden. De inhoud dezer blaadjes houdt zich ten dele met simpele klachten over de omstandigheden in de bedrijven en gaan over klepperende raampjes, slechtslui- ter.de tochtdeuren, slechte ventilatie, te grote hitte in de zomer en te weinig verwarming in de winter, te weinig <y, Tijdens een gistermiddag in Den Haag gehouden ledenvergadering van de Re dersvereniging voor de Nederl. haring visserij hebben de aanwezige leden zich met grote meerderheid van stemmen achter een bestuursvoorstel geschaard met ingang van 12 of 19 December de vangst van haring, die gezouten wordt, te beëindigen. Het besluit van de leden vergadering zal ter goedkeuring aan het Bedrijfschap voor visserijproducten en aan de min. van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening wordfen voorgelegd. Indien de goedkeuring wordt verleend, zal de Nederlandse Vissersvloot de ver se haringvangst gaan uitoefenen. Het grootste deel van de Schevening- se en Katwijkse reders schaarde zich achter het voorstel van hun vereniging, de Vlaardingse reders gaven de wens te kennen de vangst van haring die wordt gezouten, voort te zetten. Het voorstel van het bestuur van de redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij is ter goedkeuring aan de leden voorgelegd, omdat men van me ning is, dat de binnenlandse behoefte en de verplichtingen tegenover het bui tenland ten aanzien van de levering van gezo.uten haring gedekt zijn. Men heeft medegedeeld, dat reeds vele tien duizenden kantjes gezouten haring meer zijn aangevoerd dan vorig jaar om de ze tijd het geval was. Hierdoor wordt voor een ineenstorting van de markt prijzen gevreesd. werkkleding of onvoldoende gelegen heid om zich na de arbeid te wassen. Doch olaarnaast verschijnen af en toe ook artikelen, die van bovenaf worden geïnspireerd en de laatste richtlijnen aangeven. Een deskundig onderzoek naar de ideeën en richtlijnen, welke hierin voor komen, heeft uitgewezen, oiat deze ont leend zijn aan de te Moskou verschij nend partij- en vakbondsliteratuur Merkwaardigerwijs ontdekte men daar bij een lijn, welke over verschillende landen gaat en zich in tweeën splitst' één tak loopt over het Kominform naar de diverse communistische partijen, de andere gaat over het Wereldvakverbond naar de internationale beroepsafdelingen op het gebied van het transportwezen, de chemische bedrijven, de textiel, de metaalindustrie, de mijnen enz. Via een groot aantal tijdschriften en periodieken komt men tenslotte bij de bedrijfskrant- jes die of gratis of voor een paar cen ten worden verspreid. Voor de metaal industrie geeft de CPN een landelijke discussie-krant uit. Van een van de hellingen van C. van der Giessen en Zonen's scheepswerven te Krimpen aan de IJssel is Vrijdag te water gelaten het m.s. „Artemis", dat in aanbouw is voor de Kon. Ned. Stoom boot-Mij. N.V. te Amsterdam. De doop plechtigheid geschiedde door de echtge note van de burgemeester van Amster dam, mevr. mr. A. W. Ch. d'AillyFritz. Ook burgemeester mr. A. J. d'Ailly was aanwezig. Het schip, dat bestemd is voor de vaart op West-Indië, is het 243ste dat in de geschiedenis van de K.N.S.M. voor komt. De lengte van de „Artemis" is tussen de loodlijnen 91,44 m en de breedte bedraagt 14,25 m. De deadweight tonnage is 3850. De snelheid van het schip bedraagt 13,5 knopen. De „Arte mis" geeft accommodatie aan 12 passa giers in zes twee-persoonshutten. Men hoopt het schip in Maart 1954 aan de reder over te dragen. Het is het twaalfde schip in 35 jaar, dat voor de K.N.S.M. is gebouwd op deze werf. Er zijn nog twee schepen voor deze rederij in aanbouw. De Duitse grensboeren, die gedupeerd zijn door het verlies van hun zogenaam de tractaatgrnnden in Nederland, heb ben de Westduitse regering thans ge vraagd, sanctiemaatregelen tegen Neder land te nemen teneinde 'n bevredigende regeling van de eigendom der tractaat- gronden af te dwingen. Onder meer ver langen de boeren, dat de invoer van agrarische producten uit Nederland aan zienlijk zal worden ingekrompen en dat de Bondsrepubliek zal weigeren toe te treden tot een Europese landbouwunie. Voorts zouden de Nederlandse boeren, die grond in Duitsland hebben, moeten worden verhinderd dit land te gebrui ken. De bebouwing van deze landerijen zou dan aan gedupeerde Duitse boeren moeten worden overgelaten. Tot het indienen van dit verzoek aan de Bondsregering hebben de boeren on langs besloten op een protestbijeenkomst in Krefeld, waaraan werd deelgenomen door afgevaardigden van de landbouw bonden van Noord-Rijnland-Westfalen en Neder-Saksen, het Duitse Boerenver- bond en de belangengemeenschap van de eigenaars van tractaatgronden. In de Westduitse Bondsdag is de kwestie der inbeslaggenomen Duitse tractaatlanderijen reeds enkele malen behandeld. Daarbij heeft de bondsre gering steeds uitdrukkelijk te verstaan gegeven, dat zij niet geneigd is over te gaan tot tegenmaatregelen, zoals thans weer opnieuw door de Duitse boeren worden gevraagd. toren nauwkeurig zijn nage zien, krijgt de Paus eerst nog een proef om na te kijken, voordat definitief tot drukken wordt overgegaan. Zeer snel, maar uiterst secuur loopt de H. Vader de kopij door en ziet alles, wat de correctoren over het hoofd aast de Porta Angelica, Hem interesseert. Heel bij- redevoeringen brengt. Deze od het Sint Pieters- zonder geldt dit. wanneer de eerste pagina houdt de H. plein, voor het gebouw Kerk of het Vaticaan wordt Vader onder Zijn persoon van de Zwitserse Garde, staat aangevallen. De Italiaanse lijke controle. Wanneer de een kiosk, de enige in Vati- journalisten, die bij het Vati- drukproeven docir de correc- caanstad. Iedere morgen eaan geaccrediteerd zijn. we- punctueel om half acht maakt ten daarvan mee te praten, de kioskhouder twee pakket- Eens stond er in een Romeins ten klaar, een merkt hij met niet communistisch blad een grote A, het ander met een klein berichtje onder de een S. Een minuut later ver- kop „Geheime documenten in schijnt een pauselijke gen- het Vaticaan gestolen". De darme en neemt de pakket- Paus zag het onopvallende ten in ontvangst en brengt berichtje direct en onmiddel- het met A gemerkte pakje naar de anti-chambre, en het andere naar het Staatssecre tariaat. Iedere morgen her haalt zich dit ritueel. De pakjes bevatten alle Romeinse ochtendbladen. Het A-pakje ligt iedere ochtend om acht uur klaar, wanneer de Paus van Zijn vertrekken naar Zijn particuliere biblio theek gaat. Zo is de H. Vader in staat om in de vroege morgen een snelle informa- tievlucht om de wereld te ma ken. Hij beperkt zich niet tot Katholieke dagbladen, maar leest ook de communistische, omdat Hij van alles op de hoogte wil blijven, 's Mid dags om drie uur en 's avonds om zes uur worden wederom andere kranten bij de Paus bezorgd, 's Middags de Ita liaanse bladen uit Milaan, Genua. Napels enz., 's avonds de Romeinse avondbladen. Pius XII is een snelle lezer en hoeft dus niet veel tijd aan de kranten te besteden; hij bladert snel de verschil lende dagbladen door. en heeft in sterke mate de gave lijk ontbood hij de verant woordelijke kardinaal om na dere inlichtingen. De bewus te kardinaal kon de Paus toen meedelen, dat er van een documentendiefstal geen sprake was. Een arbeider was de ambts-woning van de directeur van de Vaticaanse Radio binnengedrongen en had daar wat kleren gestolen. „Dan is de maker van het bericht geen goed journalist geweest", was toen het ant woord van de Paus, „al heeft hij het misschien niet zo slecht bedoeld, met de waar heid mag hij zó niet omsprin gen". Vanzelfsprekend krijgt da Paus ook dagelijks de Osser- vatore Romano, de officiële spreekbuis van het Vaticaan, die op de eerste pagina alle hebben gezien; een verkeerd geplaatste komma, een om gedraaide letter. Dikwijls leest de H. Vader ook de andere pagina's nog even door, en vaak niet zonder resultaat. Buitenlandse bladen komen in ontstellende hoeveelheid op het Staatssecretariaat en bij de Paus binnen Doch daarvoor zijn medewerkers aangesteld, die deze bladen doorlezen en het belangrijk ste er uit nemen om in mappen aan de Paus door te geven. Eerst gaan deze mappen echter nog langs de archiva rissen en bibliothecarissen, die alles nog een keer schif ten en slechts het allerge wichtigste selecteren voor de Paus. om direct te ontdekken wat mededelingen en pauselijke Naast de dagelijkse pers beschikt de Paus voor Zijn werk nog over drie bibliothe ken. Allereerst zijn particu liere bibliotheek, die Hij reeds van Zijn jeugd af heeft opgebouwd. Zij telt ongeveer 50.000 banden en de Paus is er zeer aan gehecht. Dan is er de pauselijke bibliotheek, die zich op de tweede ver dieping van het Vaticaans paleis bevindt en tenslotte de reusachtige Vaticaanse boekerij, de „Vaticana". Vindt de Paus het boek, dat Hij no dig heeft, niet in de beide eerste bibliotheken, dan gaat er een briefje in Zijn puntige handschrift naar de Vaticana. Niemand toont zich ooit ver baasd over het soort boeken, dat de Paus ter bestudering leent, zoals kort voor de ver oordeling van het communis me, enige jaren geleden, toen de H. Vader „Das Kapital" van Marx wilde hebben. Tal loze boeken krijgt de Paus cadeau, dikwijls schitterend uitgegeven. Ook worden vele boeken aan Hem opgedragen. En altijd zorgt de Paus er voor, dat Hij de boeken min stens even ziet, al kan hij ze dan niet allemaal doorlezen. Het is algemeen bekend, dat de Paus zich voor sport interesseert. Minder bekend is. dat hij iedere dag het Ita liaanse sportblad, de „Cor- riere dello Sport'' leest, waar aan hij tal van technische wendingen en zegswijzen ont leent en gebruikt voor zijn toespraken tot sportslieden. Zo heeft de Paus eens vol belangstelling tijdens een audiëntie aan een radiocom mentator gevraagd, hoe hij het klaar speelde om een voetbalwedstrijd goed te vol gen en tegelijkertijd tot in de kleinste details te beschrijven. (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) 35 „U zult wel begrijpen, waar ik voor vecht tenminste, wat mijn eerste en voornaamste doel is. Zelfvoorziening. Vergeet niet, dat de eerste expedities alles moesten aanvoeren. Maar nu kun nen we in de eerste levensbehoeften zelf voorzien, met eigen hulpmiddelen. Onze ateliers en werkplaatsen kunnen bijna alles maken, wat niet al te gecom pliceerd is maar het hele probleem schuilt in de beschikbare arbeidskracht. Er zijn bepaalde, heel gespecialiseerde artikelen, welke zonder meer op aarde gemaakt moeten worden, en totdat on ze bevolking op z'n minst tien keer zo groot is, kunnen we daar niet veel aan veranderen. Iedereen op Mars is op een of ander terrein een deskundige maar er zijn nog steeds meer speciale ambachten op aarde dat er mensen op deze planeet wonen, en dan kunt u hei zelf wel uitrekenen. „U ziet daar die grafieken? Ik begon er vijf jaar geleden mee. Ze geven ons productiecijfers ten aanzien van ver schillende belangrijke artikelen aan. We hebben het zelfvoorzieningspeil die horizontale rode lijn voor ongeveer de helft dier artikelen bereikt. Ik hoop, dat we na weer vijf jaar nog maar heel weinig van de aarde hoeven te importe ren. Niettemin hebben we nog steeds op de allerbeste plaats arbeidskrachten nodig, en dat is het, waarbij u ons van dienst zou kunnen zijn." Gibson scheen niet erg op zijn ge mak. „Ik kan u niets beloven. U moet niet vergeten, dat ik hier slechts als repor ter ben. Persoonlijk sta ik geheel aan uw kant, maar ik moet de feiten weer geven, zoals ze zich aan mij voordoen." „Daar kan ik inkomen, maar feiten zeggen niet alles. Ik hoop, dat u aan de aarde duidelijk zult maken wat wij nog hopen te doen, evenzeer als wat wij reeds gedaan hebben. Het eerste is zelfs nog belangrijker maar we kunnen het slechts volbrengen, als de aarde ons helpt. Niet al uw voorgan gers hebben dit begrepen." Dat was volkomen juist, dacht Gib son. Hij herinnerde zich een reeks van critische artikelen in de Daily Tele graph van ongeveer een jaar geleden. De feiten waren volkomen juist, maar een soortgelijk verslag over de presta ties van de eerste pioniers na vijf jaar kolonisatie van Noord-Amerika zou waarschijnlijk al even ontmoedigend ge weest zijn. „Ik geloof, dat ik de twee kanten van het vraagstuk wel zien kan," zei Gib son. „U moet niet vergeten dat van het standpunt van de aarde uit Mars een heel eind weg is, een massa geld kost en niets weerom geeft. De aantrekke lijkheid van het nieuwe is grotendeels van het interplanetair onderzoek of. moeilijker Nu vraagt men; „Wat leverthet ons véél en op?" Tot dusver was het antwoord: krachten „Heel weinig!" Ik ben er van overtuigd, dat uw werk belangrijk is, maar in dit geval is het meer een kwestie van ge loof dan van logica. De gewone man daarginds op de aarde denkt waar schijnlijk, dat de millioenen welke u hier uitgeeft, beter aan de verbetering van zijn eigen planeet besteed hadden kunnen worden óls hij er tenminste aan denkt." „Ik begrijp uw moeilijkheid. Zij is niet ongewoon, maar moeilijk te be antwoorden. Laat me het zó mogen zeggen: ik neem aan, dat de meeste mensen van enige ontwikkeling de waarde zullen toegeven van een weten schappelijk proefstation op Mars, een soort van wetenschappelijke basis dus, waar men zich zuiver op proefnemin gen en onderzoekingen toelegt." „Ongetwijfeld." „Maar ze kunnen niet het nut inzien van het opbouwen van een in zichzelf besloten cultuur, welke eens misschien een onafhankelijke beschaving worden kan." „Ja, daar zit hem nu juist de knoop. Zij achten het niet mogelijk, vinden het de moeite niet waard. U zult vaak in artikelen er op gewezen zien, dat Mars altijd een blok aan het been van moe der aarde zal blijven wegens de gewel dige natuurlijke moeilijkheden, waar onder u werken moet." ,Wat zoudt u denken van een analo gie tussen Mars en de Amerikaanse kolonies?" „Daarin kan men te ver gaan. Per slot van rekening vond men lucht om in te ademen en voedsel om van te le ven toen men naar Amerika kwam!" „Dat is zo, maar hoewel het probleem van de kolonisatie van Mars zoveel is, hebben we ontzaglijk belangrijke hulpmiddelen en te onzer beschikking. Als men ons tijd en materiaal geeft, kunnen we dit tot een wereld maken, waar het even goed leven is als op de aarde. Zelfs nu zult u hier niet veel mensen vinden, die terug willen. Ze kennen het belang van wat zij hier verrichten. De aarde moge Mars nu dan al niet nodig hebben, maar er komt een dag, dat dit wel het geval zal zijn." „Ik wilde, dat ik dat geloven kon," zei Gibson met een nogal ongelukkig gezicht. Hij wees naar de zee van don ker groen die vraatgierig als de bran ding haar golven opstuwde in de rich ting van de bijna onzichtbare koepel van de stad, naar de grote vlakte, welke zo snel verdween aan de zo vreemd dichtbije horizon, en naar de donker rode heuvels, welke de stad om sloten. „Mars is een interessante en boeiende wereld, maar kan nooit wor den wat de aarde is." „Maar waarom ook? En wat verstaat u eigenlijk onder „aarde"? Bedoelt ude pampa's van Zuid-Amerika, de wijn gaarden van Frankrijk, de koraal-eilan den van de Stille Zuidzee of de steppen van Amerika? De aarde is dat alles! Overal waar mensen kunnen leven, zal eens iemands thuis en vaderland zijn. En vroeg of laat zullen de mensen in staat zijn om zonder dit alles te leven." Hij wees naar de koepel, die boven de stad scheen te zweven en haar leven schonk. „Meent u werkelijk," protesteerde Gibson, „dat de mensen zich ooit zullen kunnen aanpassen aan de atmosfeer daarbuiten? Zij zullen niet langer men sen zijn wanneer dat het geval zal zijn!" Even zweeg de gouverneur. Toen ■merkte hij rustig op: „Ik heb met geen woord gerept over mensen, die zich aanpassen aan Mars. Hebt u nooit aan de mogelijkheid gedacht, dat Mars ons halverwege tegemoet zal komen?" Hij liet Gibson juist tijd genoeg om zijn woorden te verwerken; toen, voor dat zijn bezoeker de vragen, welke zich aan hem opdrongen, onder woorden kon brengen, stond Hadfield op. (Wordt vervolgd). Van betrouwbare militaire zijde is Donderdag aan P. I. Aneta medegedeeld, dat de fungerend chef-staf van de Indo nesische landmacht, kolonel Bambang Sugeng, aan de minister van Defensie heeft verzocht uit zijn functie te wor den ontheven. Volgens het blad „Sum- ber" was het verzoek van Sugeng een gevolg van een presidentieel besluit, waarbij overste Zulkifki Lubis benoemd werd tot plaatsvervangend chef-staf van de landmacht, terwijl overste Suprapto, die tot dusver die functie bekleedde, op grond van hetzelfde besluit daaruit ontheven is. In welingelichte militaire kringen werd aan P. I. Aneta verklaard, dat Sugeng zich niet kon verenigen met de ontheffing van Suprapto van zijn func tie als sous-chef-staf. Hij zou zich daar bij gepasseerd gevoelen in zijn compe tentie. Van de zijde van het kabinet kon P. I. Aneta nog geen zekerheid ver krijgen over het verzoek tot ontslag van Sugeng. Vice-premier Wongsone- goro bevestigde tegenover Aneta, dat Zulkifki Lubis tot plaatsvervangend chef-staf is benoemd „Merdeka" weet te melden dat zowel de president als de legering het ont- slagverzoek van kolonel Bambang Su geng als waarnemend chef-staf van de landmacht niet kunnen inwilligen, aan gezien hij nog niet kan worden gemist. „In de periode Februarf-Juli kwamen er niet minder dan 46 turfbranden voor in het Drentse veengebied. Ongeveer tien millioen turven ter waarde van 140- tot 150.000 gulden werden een prooi der vlammen," aldus sprak Vrijdag de officier van justitie bij de Asser recht bank tiidens zijn requisitoir in de zaak tegen de 36-jarige vervener Rudolf W. uit Erica. Het abnormale aantal veenbranden deed al gauw het vermoeden rijzen, dat hier kwaadwilligheid in het spel was. Terneer daar men wist, dat tal van kleine verveners met grote partijen vrij wel onverkoopbare turf zaten. Het vo rige jaar was het immers uitstekend ge gaan met de turfverkoop en dit had vele verveners tot een tweede campagne verleid. Doch het resultaat daarvan was zeer teleurstellend; er waren geen af zetmogelijkheden en grote partijen ble ven over, die in verband met de kwa liteitsvermindering dit jaar moeilijk verkocht konden worden. Vele verve ners staken daarom de voorra den in brand om op deze wijze de ver zekeringsgelden te kunnen opstrijken. W. werd er op betrapt dat hij met wat petroleum brand stichtte in een partij turf. Vrijdag moest hij zich voor de rechtbank verantwoorden en hoorde vijftien maanden gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. Uitspraek 18 December. AMSTELDIEP 4 te London. ARENDSKERK 5 te Hongkong. ARNEDIJK 4 te Le Havre. BANKA 5 te Tj. Priok. BLITAR p. 5 Ouess. n. Lissabon. ENGGANO p. 5 Daedal, n. Aden. HECTOR 5 te Tanger. JOH. v. OLDENB. p. 5 Gibr. n. A'dam. KERTOSONO 5 te Debu. LEKKERKERK 5 te Madras. MAAS 5 te Tunis. MACUBA 5 te Port Said. MADOERA p. 5 Pt. Said n. Bahrein. MARKELO 4 te Sundsvall. MURENA p. 5 Finist. n. Liverpool. ORANJE 5 te Colombo. PRINS FRED. WILLEM p. 5 Finist. naar Valencia. ROEPAT p. 5 Sabang n. Belawan. SALLAND p. 5 Fern. Nor. n. Las Palm. SIBAJAK 5 te Sydney. SOMMELSDIJK 4 op de Musirivier. STAD SCHIEDAM p. 5 Finist. n. Savona. TEIRESIAS 5 te Tj. Priok. THALATTA 6 te Suez verw. TRAJANUS 5 te New Orleans. WIELDRECHT 4 van Napels n. Rastanura. WILLEM RUYS p. 5 Algiers n. Gibr. WONOGIRI 5 te Port Said. ALAMAK p. 5 Kp. St. Vine. n. Mars. ALBIREO p. 5 St. Pauls R. n. Las Palm. ALCYONE 5 te Santos. ALPHERAT 5 te Las Palmas. ALTAIR 5 te Reciie. AMSTELLAND 5 te Montevideo. AMSTELKROON p. 5 Rio Grande n. A'd. AMSTELVAART 5 te St. Vincent. ANDIJK 4 van Tampico- n. New Ori. BAARN 5 te Callao. DELFLAND p. 4 Kaapverd. Eil. n. Santea. DELFSHAVEN 4 te Rotterdam. DELFT p. 4 Sombrero n. Havre. FRIESLAND SSM 5 te Huil. GROOTE KERK p. 5 Gibr. n. Mars. HELDER 5 te Kingston. HELENA 5 te Amsterdam. HELICON 4 van Pta. Cardon n. Marac HESTIA 4 van Frt. au Prince n. Ciuöad Trujillo. KARIMATA p. 5 Bareel, n. A'dam. KOTA AGOENG p. 5 Kp. St. Vine, naar Rotterdam. KOTA BAROE p. 5 Gibr. n. R'dam. LAWAK 4 te Zamboanga. MATARAM 6 te Halifax verw. PRINS WILLEM 5 p. 4 Antic, eü. n. Hamb. TERN ATE 5 te Rotterdam. PASSAGIERSSCHEPEN ALDABI 5 van Rio Jan. n. Vittoria. ALHENA 8 te Montev. ve rw. INDRAPOERA 4 van Tj. Priok n. R'dam. JAGERSFONTEIN 8 te Kaapstad verw. JOH. v. OLDENB. 9 te A'dam verw. MAASDAM 10 van R'dam n. N. Y. NIEUW AMSTERDAM 9 van R'dan} n. N. Y. NOORDAM 5 van N. York n. R'dam. ORANJE 5 van Colombo n. Tj. Priok. ORANJESTAD 11 te Maidera verw. RIJNDAM 7 te Halifax. SIBAJAK 7 van Sydney n. R'dam. WATERMAN 6 te Las Palm. verw. WESTERDAM 5 van R'dam n. N. Y. WILLEM RUYS 9 te R'dam verw. WILLEMSTAD 12 te Laguaira verw. ZUIDERKRUIS 10 van A'dam n. Wellingt. CACAOMARKT A'DAM. 4 Dec. Accra Oct./Dec. 310 sh; Nov./Jan. 305 sh; Dec./ Febr. 305 sh; Jan./Mrt 305 sh; Febr./ Apr 305 sh; Mrt/Mei 302.6 sh; Apr./Juni 300 sh; Kameroen ff aflading 292% Fr. fr. VEEMARKT ZWOLLE, 4 Dec. De aan voer was: 1234 runderen, 209 graskalve ren. 584 nuchtere kalveren, 119 schapen en lammeren. 86 vette varkens. 727 big gen. 15 geiten en 258 schrammen. Prij zen per stuk; neurende en vers gekalfde koeien f 7001050; dito schotten en vaar zen 600850; guste koeien 550725; guste vaarzen 500700; voorjaars kal vende koeien 625825; pinkstieren 475 690; pinken 350525; fokkalveren 180 325; nuchtere kalveren 38—55; vette schapen 80115; lammeren 6080; big gen 6 a 10-weekse 3445; 14-weekse 55 70; drachtige varkens 225—330. Per kg vette koeien en ossen aan bou ten f 2.202.60; vette stieren aan bouten 22.50; vette kalveren 1.702.35; vette varkens 1.60—1.78. VEILING TIEL, 4 Dec. Resp. stan daard/huishoud 1 grof, huishoud 1 fijn en huishoud 2/keUkenkwaliteit. Appelen: Bellefleur Brab. 1724 1218 ft—11; id. Engelse 2230 1821 712; Cox Orange Pippin 6775 4062 1823; Goudreinet- te 27—-36 1826 1325; Golden Delici ous 35 45 2030 1(L—29; Jonathan 27— 43 20—32 12—24; Kaneelzuur 14—19 9— 19: Laxton Superbe 2233 1823; Nota risappel 2024 822; Pater v. d. Elzen 1523 715; Pomme Rosa 14—20 813; Rode Keuleman 2830 2325; Sterappel 3035 2826 718; Zuccalmaglio Renet 1424 713; Benderzoet 1020 710; Campagnezoet 2032 710; Jasappel 14 18 812; Zuur zoet blank per 100 kilo 510; idem rood 230; idem zoet kroet 200; Peren: Comtesse de Paris 31—43 14—24; Conférence 7—27; Brederode 20—25 10 18; Gieser Wildeman 28—33 1727 12 —22; Kamperveen 19—23 13—17; St. Remy 13—19 10—14;IJsbout 17—20 10— 12; Winterjan 1824 714; peren kroet per 100 kilo 200. A.s. Maandag 7 December speciale vei ling exportfruit. Verwachte aanvoer circa 300.000 kilo. Alles in cents per kilo tenzij anders vermeld ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 nieuws, 9.45 orgel, 10.00 prot. pr„ 11.30 gram., 11,43 koorconc. KRO: 12.15 gram., 12.20 apologie, 12.40 kamerork en solist, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.10 gevar. muz., 13.40 boek, 13.55 gram. 14.00 jeugd, 14.30 kamerork. en solist, 15.20 klankbeeld. 15.40 plano, 16.10 thuis front, 16.15 sport, 16.30 Vespers. 1KOR: 17.00 oecumenische jeugddienst, 18.00 prot. pr. NCRV: 19.00 pr. pr., 19.05 klein koor, 19.20 orgel, 19.30 caus. KRO: 19.45 nieuws 20.00- uitwisselingsprogr. Leu vense en Nijmeegse studenten, 21.40 hoorspel, 22.15 gram., 22.35 act., 22.45 Avondgebed, 23.00 neiuws, 23.15 omr.ork. HILVERSUM H, 298 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.55 sport, 9.00 caus., 9.10 volksliederen en -dansen 9.30 caus., 9.45 met en zonder omslag, 10.20 ka merork., klein koor en sol., 10.50 hoor spel, 11.15 Promenade-ork., kl. koor en sol. AVRO: 12.00 sport, 12.05 Hammond- ork., 12.35 Even afrekenen, heren!, 12.45 Surinaamse volksmuz., 13.00 nieuws. 13.05 gram., 13.10 orgel en piano 13.30 gevar. muz., 14.00 boek, 14.20 gevar. muz., 15.05 film. 15.20 Radio Philh. Ork. en solist. 16.30 sport. VARA: 17.00 gram., 17.30 jeugd. 17.50 sport, 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 prot pr. IKOR: 19.00 jeugd, 19.35 caus. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 gram., 20.25 gevar. muz., 21.05 hoorspel 21.35 populaire muz., 22.15 AVRO's radiojournaal, 22.30 dansmuz., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 14.40 operamuz., 15.45 pianoduetten, 16.00 symph.ork. en sol., 19.30 concert- ork., 20.15 recital, 22.45 gevar. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 14.15 gevar. muz., 20.30 gevar. muz., 23.15 gevar. muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gevar. muz.. 13.10 gevar. muz., 16.30 lichte muz. 18.00 ork.conc.. 18.35 alt en piano, 20.00 gevar. muz., 22.15 lichte muz., 22.30 gevar. muz., 23.15 dansmuz., 0.15 ork.conc., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 15.30 Die Fledermaus, operette, 20.00 lichte muz., 22.45 ork.conc. BRUSSEL, 324 m.: 12.15 amus.muz., 12.34 amus.muz. 15.30 mil. ork., 15.50 marsmuz., 17.00 ork.conc., 18.00 polypho- ne muz., 23.05 jazzmuz. 484 m.: 14.30 fanfare-ork., 15.00 ork. conc., 17.05 dansmuz., 21.00 ork.conc., 22.15 lichte muz., 23.00 lichte muz., 23.30 dansmuz. ENGELAND. BBC, European Service. Uitz. voor Nederland. 464, 75 en 49 m.: 8.00 Engelse les. 224, 49 en 42 m.: 17.00 Engelse les. 224 m.: 22.00 Nieuws. Over- zich v. d. Engelse tijdschriften. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws 7.13 muz., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 sport, 8.20 gram., 8.30 Tot uw dienst, 8.35 gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.40 kamerork., 10.30 prot. pr,., 11.00 gram., 11.15 gevar. muz., 12.25 boer en tuinder, 12.33 gram., 12.59 klokgelui. 13.00 nieuws, 13.15 Promenade-ork. en klein koor, 14.00 schoolradio, 14.30 gram 14.45 vrouw 15.15 gram., 15.35 piano. 16.00 prot. pr., 16.30 kamerkoor, orgel en strijkers, 17.00 kleuters, 17.15 gram., 17.30 jeugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 vrouwenkoor, 18.25 sport, 18.35 gram 18.45 Eng. les, 19.00 nieuws, 19.10 gram. 19.30 caus., 19.45 orgelconc., 20.00 radio krant, 20.20 Metropole-ork., 20.50 hoor spel, 21.40 lichte muz., 22.00 kamermuz., 22.30 vocaal ens. en solist, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.33 gram., 7.50 vierhandig pianospel, 8.00 nieuws. 8.18 gram., 8.35 Franse muz., 9.00 gym., 9.10 hoorspel, 9.30 gram. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 fagot en cello, 10.35 zieken 11.40 voordracht, 12.00 gram., 12.07 accord.ork. en sol., 12.33 platteland. 12.38 accord.ork. en sol., 13.00 nieuws, 13.15 middenstand, 13.20 Kon. Mil. kapel, 13.50 gram., 14.00 vrouw, 14.15 alt en piano. 14.45 gram., 15.00 gevar. progr., 16.00 omr.ork. 16.45 vragenbeantw., 17.15 dansmuz., 17.50 mil. comm., 18.00 neiuws, 18.20 Jiddische lie deren. 18.45 pari. overz., 19.00 jeugd, 19.10 muz. caus., 19.25 gram., 19.45 rege ringsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 act. 20.10 hoorspel met muz.. 20.40 aetherforum, 21.15 dansmuz.. 21.45 klankbeeld, 22.00 Radio Philh. Ork., 23.00 nieuws, 23.15 orgel. 23.35 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 13.30 gevar. muz., 16.10 ork.conc., 20.30 Schots orkest. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 dansmuz.. 13.15 gevar. muz., 13.45 ork.conc., 16.00 gevar. muz., 16.45 rhythm, muz., 16.00 gevar. muz., 21.00 gevar. muz. 0.20 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.20 ork.conc., 16.00 bariton en piano, 16.15 gevar. mu ziek. 17.45 amus.muz., 19.30 ork.conc., 23.40 pianorecital, 0.30 dansmuz., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.15 pianorecital, 12.30 ork.conc., 16.50 pianorecital. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 ork.conc., 13.15 pianospel 13.45 pianospel. 16.00 ork. conc., 18.00 Franse les. 18.15 Vlaamse muz., 19.40 Vlaamse liederen, 20.00 ork. conc. 484 m.: 12.00 ork.conc., 14.15 viool en piano, 15.00 ork.conc., 16.05 lichte muz., 17.30 sopr. en piano, 18.30 chansons. 21.15 ork.conc. ENGELAND. BBC, European Service Uitz. voor Nederland. 8.00 Engelse les. 224 m.: 22.00 Nieuws. Bezienswaardig heid v. d. week. Engelse les.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9