Westerse Drie aanvaarden Russisch voorstel VIER-MINISTERSCONFERENTIE Januari te Berlijn in Vier dodenvijf gewonden bij autobotsing ITALIË trekt zijn troepen terug uit grensgebied van Triest h I Synthraciet, reukloze rookloze en brandstof e Commissaris Hogi Russische Semjonov krijgt instructie te Moskou Overeenstemming met Joego slavië over grenspolitiek Tot hoofd en hart Laniel heeft lichte longontsteking 26personen gedood, bijna 250 gewond Britten beschieten Egyptisch dorp Lage waterstand van Waal en Rijn Hotel voor een deel uitgebrand Een huis als Sint Nicolaasgeschenk Geslaagde landing door jongen van 13 Gelijkwaardig aan goede anthraciet Mist belemmert het verkeer Delegatie Holland- Nautic in Den Haag Het weer 'Wrnim'j MAANDAG 7 DECEMBER 1953 bureau smedestraat 5 - haarlem 77sfe JAARGANG No. 25857 DISPENSATIE OP NIEUWJAARSDAG HEVIGE WERVEL STORM IN DE V.S. In Engeland: Loonsverhoging voor spoorwegemployé's Waarschijnlijk door dikke mist Moeilijkheden voor de binnenscheepvaart McCarthy organiseert „populariteitswedstrijd" Eisenhower zal winnen met 20 tegen één" Indon. gerepatrieerden allen in veiligheid Hij wachtte eerst tot de ambulance er was mmm In Zuid-Celebes 18.000 opstandelingen geven zich over In sloot verdronken SKI-PANTALONS - ANORAKS WARM WEEKEND LANGS DE NOORDZEEKUST Vorst in Schotland; zware regenval in Zuid-Frankrijk 'elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 - Telefoon 5790 Directie: 1, 1. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, t 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Omdat 1 Januari 1954 op een Vrijdag valt, ligt het in het voornemen van het Hoogwaardig Episcopaat, aan de gelovi gen dispensatie te verlenen in het ont houdingsgebod. De Westelijke Grote Drie, die momenteel te Hamilton op de Bermuda-eilan den bijeen zijn, hebben het Russische voorstel aanvaard om een conferentie Van de vier ministers van Buitenlandse Zaken te Berlijn te doen plaats- Vinden. De Westelijken schijnen de Russen te willen voorstellen om de mi nisters op 5 Januari te doen samenkomen. Voor de officiële antwoordnota te Moskou overhandigd wordt, zal echter eerst naar de mening van Bonds kanselier Adenauer van West-Duitsland worden gevraagd. Premier Laniel van Frankrijk is intussen te Hamilton ziek geworden. Hij heeft een lichte Vorm van longontsteking opgelopen en moet voorlopig het bed houden. Tijdens de besprekingen met Churchill en Eisenhower wordt Laniel ver- Vangen door minister Georges Bidault. premier is candidaat voor het President schap in zijn land en zal indien hij gekozen wordt zich uit het daadwer kelijke politieke leven moeten terug trekken. Bidault is echter eveneens can didaat. De verwarring werd nog groter toen een persfotograaf een plaatje toon de van Laniel tijdens een wandeling over het eiland, kort voor de Grote Drie bijeen zouden komen. Later bleek ech ter dat Laniel inderdaad het bed had moeten houden en gisteravond bleek, dat zijn toestand ernstiger was dan men aanvankelijk meende. Zondagmiddag kwamen de drie mi nisters van Buitenlandse Zaken op nieuw bijeen teneinde de laatste hand te leggen aan de antwoordnota. Bi dault had blijkbaar bij de Grote Twee geen genade kunnen vinden voor zijn voorstel en gaf zich gewonnen. Bin nen een half uur stonden de minis ters weer buiten en hadden ze beslo ten om 5 Januari voor te stellen als datum voor de vier-ministersconferen- tie. De definitieve tekst werd daarop onmiddellijk naar Bonn verzonden, waar de Franse Hoge Commissaris, die deze maand voorzitter is van de raad van Hoge Commissarissen, haar vandaag aan Adenauer zal voorleggen. Het kan daarom niet waarschijnlijk worden geacht, dat het antwoord van de Bondskanselier nog tijdig op Ha milton binnenkomt om de officiële nota vanaf de Bermuda's te verzen den. Het overleg over de tekst zal dan ook te Bonn worden gevoerd. Gisteren werd1 reeds opgemerkt, dat zowel Bondskanselier Adenauer als de socialistische oppositie erg ingeno men waren met het besluit van de Grote Drie. Van deze zijde zullen dus geen ernstige moeilijkheden komen. Intussen meent de West-Berlijnse „Te- legraf am Sonntag" te weten, dat de Russische regering haar Hoge Commis saris in Oost-Duitsland, Semjonov, die momenteel in Moskou verblijft, uitge breide bevoegdheden heeft verleend om dé technische voorbereiding van de vier- ministersconferentie te verzorgen. Sem jonov wordt heden in Berlijn terug verwacht. De Russische „Pravda" heeft gisteren voor het eerst melding ge maakt van de besprekingen op Bermu- Het besluit van de vier ministers om de voorgestelde conferentie met Rus land op 5 Januari te Berlijn te doen be ginnen heeft alom verbazing gewekt. Algemeen nam men namelijk aan, dat de conferentie pas zou worden gehou den nadat op 17 Januari in Frankrijk een nieuwe regering zou zijn gevormd. 17 December wordt in Frankrijk een nieuwe President gekozen en de grond wet eist, dat de regering daarna zal af treden. Wanneer minister Bidault dus 5 Januari naar Berlijn reist, is hij in zekere zin reeds demissionnair. Bidault zelf heeft voorgesteld om de conferen tie later in Januari of begin Februari te doen houden, maar minister Dulles hield vast aan zijn voorstel van begin Januari. Het schijnt dat de ministers net Zaterdagmiddag hierover niet eens zijn kunnen worden. Na de ministerbijeenkomst kwamen de Grote Drie zelf weer bijeen om het antwoord aan Rusland te bespreken, "ieraan werd namens Frankrijk deel- Senornen door minister Bidault, aange- Zjen premier Laniel het bed moest hou- aen wegens een ernstige verkoudheid, ie later een lichte vorm van' longont- v ®8 bleek te zijn. Men heeft te arnuton enige tijd rekening gehouden ™e' ds mogelijkheid dat Laniel's ziekte cn diplomatiek karakter droeg. De Een hevige wervelstorm heeft Zater dag de Amerikaanse staten Mississippi, Louisiana en Arkansas getroffen. Tot nu toe zijn tenminste 26 personen om het teven gekomen, terwijl er bijna 250 ge- lvond werden. Het zwaarst is de stad Vicksburg in de staat Mississippi ge troffen. Bijna duizend gebouwen wer den hier verwoest. De schade werd ge- Schat op 25 millioen dollar. In Vicksburg is het openbare leven geheel gedesorganiseerd. Op zes plaat sen in de stad is brand ontstaan. Er Wordt nog steeds gezocht naar overle venden in die puinhopen van_ de twaalf ingestortte huizenblokken. Eén der ge bouwen was een bioscoop, waarin zich '4 personen bevonden toen de tornado de stad passeerde. Hiervan waren er 34 kinderen. In allerijl zijn rocle kruisploe- gen met bloedplasfna naar de getroffen stad gedirigeerd Leden van, de Natio nale Veiligheidsdienst zijn de stad bin nengetrokken om te waken tegen plun deraars. Men vreest dat vooral in de hegerwijk nog meer slachtoffers ontdekt Zullen worden. Ongeveer 1200 mensen zijn dakloos geworden. De getroffen ivijk bestaat vooral uit zakenpanden. In de staat Arkansas werd de plaats Montrose getroffen en in Noordt-Louisi- ®na. op 130 km van Vicksburg, moesten de dorpjes Ouachita City, Rocky Branch en Sqencer het ontgelden. Elf personen Werden hier gewond. Bij Clarksdale in Mississippi werden twaalf personen door een zware storm gewond. Gisteren hebben Britse troepen het Jjkyptische dorp Korein in de provincie ^larkia omsingeld en beschoten. Er vie- geen slachtoffers. Zaterdag heeft een soortgelijk incident in dezelfde streek Plaatsgevonden. Een Egyptenaar werd D,J dit treffen gedood. Een en ander werd bekend gemaakt 29°r de gouverneur van de provincie. larkia grenst aan de kanaalzone. Hij Raakte bekend, dat de Engelsen het °rP Korein hadden omsingeld en „er b rscheidene honderden schoten op heb- keS Sel°st." Een paar uur later trok- 11 de Britten zich weer terug. nationale werknemerstribunaal de Britse spoorwegen heeft Don- 443 toJ 6en loonsverhoging gelast voor spoorwegemployé's, ondanks derCht'Se teSenstand van de directie da. Het blad waarschuwde, dat een vier- ministersconferentie wel iets was, maar dat de internationale spanningen pas kunnen worden opgeheven via een conferentie met communistisch China. Churchill, Eisenhower en Bidault hebben gisteren gedurende twee en een half uur gesproken over Europa en Azië. Vandaag zullen ze twee keer bijeen komen om vooral over Aziati sche vraagstukken te spreken. De mi nisters kwamen gisteren nogmaals bij een om gedurende twee uur te luiste ren naar een rapport van Lord Ismay, de secretaris-generaal van de NATO. Deze heeft betoogd, dat de militaire capaciteit der NATOlanden de eco nomische stabiliteit niet in gevaar mag brengen. Er bestaat volgens Ismay geen behoefte om de Europese bewa pening op Amerikaans niveau te bren gen. Er heerst in West-Europa wel een gebrek aan reserve-onderdelen. De persvertegenwoordigers hebben zich beklaagd over het gebrek aan me dedelingen en de beknoptheid der communiqué's. Minister Dulles heeft voorgesteld dit te veranderen, maar Churchill voelt daar niets voor. Hij wil de sfeer van zijn „oorlogsconferen ties" herstellen en door de dagelijkse communiqué's te beperken, het accent meer leggen op het slotcommuniqué. De conferentie zal vandaag worden be sloten. mü Op Rijksweg 15 tussen Hardinxveld en Gorinchem zijn Zondagmiddag twee personenauto's met elkaar in botsing ge komen, waarbij vier personen werden gedood, vier zwaar gewond en één licht gewond. Een automobilist uit Rotterdam wil de een voor hem rijdende auto passe ren en heeft waarschijnlijk door de dikke mist een reeds op korte afstand zijnde tegenligger niet gezien. Toen de auto uit Rotterdam zich op de linker weghelft bevond, botste deze in volle vaart tegen de tegenligger. Drie inzittenden van de Rotterdamse auto, de bestuurder C. Vis, handelsrei ziger te Rotterdam, en het Amsterdam se echtpaar Zeylemaker werden op slag De Imam Z. A. Bajvm van de Moskee te Londen overhandigt KLM-gezagvoer- der Wiarda op London Airport twee exemplaren van een Nederlandse vertaling van de Koran. Eén exemplaar is bestemd voor de president van de Republiek Indonesia, het andere voor het hoofd van de Ahmadiyya. Beweging, te Rabwah in de Pendsjaab, die de vertaling verzorgde. Gistermiddag is Italië begonnen zjjn divisies, die het langs de Joegoslavische grens en het vrije gebied van Triëst had samengetrokken, op hun garnizoenen terug te trekken. Deze manoeuvre zal ongeveer veertien dagen in beslag ne men. Een en ander is het resultaat van de besperkingen, die de Joegoslavische gezant te Rome, Gregorik, Zaterdag ochtend in de Italiaanse hoofdstad heeft gevoerd met Premier Pella, die tevens minister van Buitenlandse Zaken is. Pella en Gregorik kwamen bijeen op verzoek van de Joegoslavische gezant. Zij bespraken de toestand sinds het ge allieerde besluit van 8 October om de A- zone van Triëst aan Italië over te dra gen en kwamen tot overeenstemming over de wenselijkheid om de toestand langs de Italiaans-Joegoslavische grens zo spoedig mogelijk te normaliseren. Beiden spraken af, dat gelijktijdig aan beide zijden maatregelen zouden wor den genomen, die op korte termijn zou den kunnen worden uitgevoerd. Italië beloofde onmiddelijk een begin te zul- sPoorwegen. inga loonsverhoging zal deze week Per eo betekent vier shilling meer Werkkr6 u voor volwassen mannelijke hogj^ ochten en een evenredige ver- P^oyé's Vr°r vrouwen en jeugdige em- komt j Britse transportcommissis besUs «eze week bijeen om te °°k 7i,ii o£ be tarieven der spoorwegen zullen moeten stijgen. Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland hebben dezer dagen in New York's Metropolitan Opera House een voorstelling van „II Trovatore" bijgewoond. De opbrengst was bestemd voor een kinderfonds. len maken met de terugtrekking van zijn troepen uit het grensgebied en be loofde de verscheping van strategische materialen naar Joegoslavië, die sedert het begin van het conflict was stopge zet, weer te zullen toestaan. Laat in de middag gisteren gaf het hoofdkwartier van het Italiaanse Vijfde legercorps te Undine bevel tot de te rugtocht. Het betreft hier de ongeveer 22.000 man van een vijftal divisies in fanterie, pantsertroepen en bergjagers. Zij liggen hier sedert het begin van het conflict, toen Joegoslavië dreigde het vrije gebied van Triëst te zullen bezet- De aanhoudende lage waterstand op V/aal en Rijn veroorzaakt ernstige na delen voor de Rijnvaart. Alle schepen op de binnenvaart varen met halve vrachten. De fstand van de Waal bij Nijmegen was Zaterdag 5.80 plus NAP. Deze stand benadert de laagste stand van de Waal sinds 1947. De kosten van de vrachten zijn verdubbeld, waardoor grote schade wordt geleden. Vooral het Oosten des lands, dat bijna niet meer langs het water te bereiken is wordt benadeeld. Een vrachtschip van 1000 ton heeft een gemiddelde diepgang van ongeveer 2.40 m. De vaardiepte op de IJssel is thans 1.25 tot 1.40 m., op de Rijn 1.60 tot 1.25, op de route Arnhem-Rijnka naal-Amsterdam 1.25. De Waal had Za terdag tussen Nijmegen-St. Andries een vaardiepte van 2.23 en tussen Nij- megen-Lobith 2.00 meter. De Duitse Rijn heeft een vaargang van 1.10 tot 1.60 meter. Senator McCarthy heeft voor radio en televisie ontkend, dat hij onenigheid zou hebben met Eisenhower of Foster Dulles zou hebben aangevallen. Hij prees in tegendeel de president en noemde zijn oproep om reacties op zijn eis dat de regering de hulp moet stop zetten aan landen die met communis tisch China handel drijven, een „popula-, riteitswedstrijd". Deze wedstrijd zou volgens de senator zeker door Eisenho wer worden gewonnen, waarschijnlijk in een verhouding van 20 tegen 1. Verleden week heeft McCarthy de be volking opgeroepen om hun afkeuring of hun instemming te laten blijken aan het Witte Huis over zijn eis. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt ,dat er tot nu toe 4.346 telegrammen en ongeveer 1500 brieven zijn binnengekomen. Ongeveer twee derden der telegrammen onder steunen de eis van de senator. Op het telegraafkantoor in Washington lagen nog 3500 telegrammen op bestelling te wachten. McCarthy heeft gezegd, dat deze opgave niet juist is, want dat er reeds meer dan 8000 telegrammen be steld zouden zijn en dat er nog 4000 k 6000 lagen te wachten. Intussen heeft een Canadese farmer een kist appelen naar McCarthy ge stuurd. De appelen droegen de naam „spionnen van het Noorden". Aan de kist hing een briefje met de woorden: „Hier is iets waar u en uw commissie van onderzek de tanden in kunnen zet ten. De bossen zitten er hier vol van." ten. Tito heeft in dit gebied bijna twee maal zoveel troepen samengetrokken. Gisteravond hebben de Britse en Ame rikaanse ambassadeurs en de Franse zaakgelastigde te Belgrado anderhalf uur geconfereerd met de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken Popo- vic, Men neemt aan, dat zij de besluiten van de grote drie te Bermuda, inzake Triëst aan de minister hebben kenbaar gemaakt. Triëst is Vrijdag reeds onder werp van .bespreking geweest bij de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Drie die momenteel te Bermuda bijeen zijn. (Van onze correspondent) In hotel Cuypers-Linssen in Valken- burg-Hcuthem brak Zaterdagavond om streeks negen uur brand uit op de zol derverdieping van de linkervleugel. Hoewel de vleugel spoedig ten prooi aan de vlammen was gevallen, konden de gasten, Indonesische gerepatrieerden, die zich in deze vleugel bevonden, bij tijds het brandende gebouw verlaten. De Valkenburgse brandweer wist uit breiding van de fel uitslaande brand te voorkomen zodat het hoofdgebouw ge spaard bleef. Meer dan zestig gasten moesten in andere verblijven voor In donesische gerepatrjeerden te Valken burg, Maastricht en Voerendaal worden ondergebracht. De schade, welke door de verzekering wordt gedekt, bedraagt ruim 50.000,De oorzaak van de brand wordt gezocht in het optreden van kortsluiting op de zolderverdieping. 5 December heeft voor jubilerende personeelsleden van een Utrechtse Bat terij enfabriek wel een bijzonder karak ter gekregen. Op een Sint Nicolaasfeest- je verstomden de liedjes toen een nota ris het podium betrad om officieel, met getuigen en al, een huis in Tuindorp Maartensdijk als geschenk van de di rectie over te dragen aan een zilveren jubilaris. Voor een tweede zilveren ju bilaris, die reeds eerder in het bezit van een huis was gesteld, werd een ameu blement binnengedragen. Naar wij vernamen, is het ontvangen van een eigen huis als St. Nicolaasge schenk bij dit bedrijf niets ongewoons. In de 25 jaren van het bestaan zijn er reeds twintig, geheel vrij op naam, ca deau gedaan. Een twintigjarige man en een der tienjarige jongen, in de Amerikaanse staat Carolina, zouden een vliegtochtje maken. De bestuurder was bezig met de schroef, toen deze plotseling aansloeg en het startklare toestel op eigen ge legenheid het luchtruim koos. De der tienjarige nam daarop in de lucht vast beraden het stuur in handen. De twintigjarige liet hem gaarne be gaan. Beneden werd in allerijl een ambu lance gehaald, terwijl de toeschouwers in afgrijzen wachtten op het omlaag storten van het toestel. Doch zover liet zijn dertienjarige be stuurder het niet komen. Hij cirkelde een kwartier boven het vliegveld, tot hij zag dat de ambulance was aangeko men, waarna hij de neus van „zijn" toestel omlaag bracht en tot een lan ding overging. Hij raakte een landings- licht, doch wist het toestel, dat slechts licht beschacligd werd, aan de grond te zetten. De dertienjarige Ony Hammond had nog nooit de stuurknuppel van een vliegtuig in handen gehad. In Amsterdam en in andere grote ste den in Nederland overweegt men, in verband mei het parkeervraagstuk, over te gaan tot het plaatsen van par- keermeters. Ook in Londen zal men deze meters, die reeds lang worden ge bruikt in Amerika, plaatsen op de hoofdverkeerswegen. Mevrouw Audrey Clark probeert een nieuwe parkeerme- ter, gemaakt door een Britse firma. Deze Venner-Park-O-Meter is gemaakt volgens het systeem van de Amerv kaanse parkeermeters. De meter zal worden geplaatst in Londen. De waarnemend militaire comman dant in Makassar, luit.-kol. Warouw, heeft medegedeeld, dat sedert 1 Decem ber in totaal 18.000 opstandelingen in Zuid-Celebes zich aan de overheid heb ben overgegeven. Volgens overste Warouw hebben deze opstandelingen zich overgegeven als ge volg van de jongste oproep van Soekar- no In de loop van 1954 zullen de Staats mijnen zeer waarschijnlijk een nieuw product op de markt brengen, een rookloze en reukloze brandstof name lijk, synthraciet genaamd, die gelijk waardig is aan prima anthraciet en deze volledig kan vervangen, aldus het Het eenvoudige woordje „neen" yjts vaak zo moeilijk uit te sprekenj bedrijfsblad „Nieuws van de Staats mijnen". Dit nieuwe product is volgens het blad resultaat van omvangrijk researchwerk, dat werd gevolgd door uitgebreide semi- technische proeven. Het zal voorlopig slechts op bescheiden schaal kunnen worden vervaardigd. Men zal er echter naar streven de productie-capaciteit voor synthraciet geleidelijk te vergroten De kunstanthraciet, die in de meest gangbare afmeting van de echte anthra ciet in de handel zal worden gebracht, kan op den duur van grote betekenis worden voor de huisbrandvoorziening van Nederland, aldus verwacht het blad. Aan de tegenwoordige grote vraag naar anthraciet kan door onze eigen mijnen niet worden voldaan, terwijl ook elders in de wereld aan deze huisbrand een tekort bestaat. Door in plaats van an thraciet de gelijkwaardige synthraciet te stoken, zal men het tekort aan prima huisbrand in ons land na verloop van tijd in belangrijke mate kunnen ophef fen. aldus het blad. gedood. De vrouw van de bestuurder werd zwaar gewond. Van de vijf inzittenden van de tegen ligger is in de afgelopen nacht het vier jarige zoontje van de familie Keizer, dat zware verwondingen had opgelopen, in het ziekenhuis te Gorinchem over leden. De heer Keizer heeft inmiddels het ziekenhuis kunnen verlaten. De toe stand van zijn vrouw en het echtpaar Langezaal uit Den Haag is redelijk wel. Het luchtverkeer heeft Zondag weer grote hinder ondervonden van de mist. Op Schiphol kwam slechts één machine binnen, een toestel van de Koninklijke Shell, dat 's middags om twee uur op de luchthaven neerstreek. Alle inkomende passagiersdiensten kwamen te verval len. De toestellen van de K.L.M. zijn op de buitenlandse luchthavens blijven staan. Uitgaand verkeer was er weL Overdag vertrokken van Schiphol der tien machines. Het scheepvaartverkeer over het IJs- selmeer is eveneens ernstig gestagneerd. Bij de Oranjesluizen passeerde sinds Zondagmiddag 4 uur geen enkel schip meer. In de middag was een aantal sche pen uitgevaren voor de tocht over het IJsselmeer, maar Zondagavond om streeks half zeven lag daarvan een 25- tal verankerd op het Buiten-IJ, omdat het onmogelijk was de reis voort te zetten. Aan de andere kant van de hoofdstad in het Noordzeekanaal was weinig scheepvaart. In IJmuiden kwamen enige kleinere zeeschepen op de radar binnen. Tegen het vallen van de duisternis kon den zij de reis naar Amsterdam door het kanaal zij het zeer langzaam voort zetten. De Texelse boot, de „dr. Wagenma ker", heeft Zondagmiddag twintig mi nuten vertraging gehad, toen zij op weg naar Oude Schild in de mist op de Wad denzee aan de grond liep. Het schip kwam vlot toen de passagiers enige ma len en masse naar stuurboord renden. Zaterdag heeft een delegatie van het personeel van de Holland Nautic te Haarlem opnieuw haar opwachting ge maakt bij het ministerie van economi sche zaken, om dit de onzekere toe stand waarin het bedrijf en het perso neel verkeren, onder het oog te bren gen. In het onderhoud kwam naar voren, dat het Bureau Industrialisatie in deze niets meer kan doen, omdat de kwestie zich nu in handen van de minister zelf bevindt. De delegatie werd de raad gegeven zich in verbin ding te stellen met het ministerie van Financiën. De minister van Sociale Za ken heeft inmiddels als hoofd van het Rijksarbeidsbureau, reeds toestemming tot ontslag gegeven. Verder hebben de delegatieleden zich met verschillende Kamerfracties ver staan, o.a. met de heren Koersen van de K.V.P.; Haken (C.P.N.); Stapelkamp (A.R.) en Roemers (P. v.d. A.), se cretaris van het N.V.V. Zondag is de 93-jarige alleenwonende weduwe Van der Steen levenloos aan getroffen in de sloot nabij haar onbe woonbaar verklaarde woning aan de Voorburgse Dijk te Blauwkapel (gem. Maartensdijk). Aangenomen wordt, dat de vrouw bij het ledigen van de asla te water is geraakt en verdronken. Advertentie (tot Dinsdagavond) Zwaar bewolkt met plaatselijk op klaringen en hier en daar nevel of mist. Overwegend droog. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Zon: 8.35-16.29. Maan: 10.38-18.18. De West-Europeanen weten langza merhand niet meer waar ze aan toe zijn met het weer. Op verschillende plaat sen langs de kust werd er gisteren in de Noordzee gezwommen. Het water moet herinnerd hebben aan een zomerse dag. In Parijs kon men zonder jas op de ter rasjes zitten en langs de Britse Zuid kust luierde iedereen in het zonnetje op het strand. In Schotland echter vroor het en waren de wegen met ijzel bedekt er in Zuid-Frankrijk traden tal van ri viertjes buiten hun oevers door de he vige regenval. In Midden-Engeland hing een dichte mist. In Londen wees de thermometer een temperatuur van 52 graden Fahrenheit. Aan de Zuidkust werden zelfs tempera turen van 87 graden gemeld, terwijl het daar vorig jaar om deze tijd nauwelijks 36 graden was. In Zuid-Frankrijk goot het daarentegen. De straten en pleinen van Perpignan staan blank. In Turkije hangt een zware mist, die het wegver keer voor grote moeilijkheden plaatst. Op zee zijn tal van schepen wegens de mist in moeilijkheden gekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1