Indische Nederlanders teleurgesteld over resultaat der Kamer-debatten ZWIISAL Militairen helpen Zoutkamp aan drinkwater 5 IN HET VOETSPOOR VAN VON MÜNCHHAUSEN Leuvense en Nijmeegse studenten wedijveren per radio Paul Steenbergen gaat naar het Rotterdams Toneel Herdenking van Betje Wolff en Aagje Deken Nederland wil zo goedkoop mogelijk van verplichtingen afkomen Publiek koopt vrij wel geen kool 40.000 liter water per uur Noviteit ijl HET RIJDEND POLITIEBUREAU: UNIEK PHENOMEEN In Nov. 1953minder werklozen dan in 52 Programma via Brussel en Hilversum Overname van de leiding in 1954 of 1956 In November 1954 §jg| genéést I L_ Tuinders in zorgen Promotie op ziekbed Bedelend langs deuren in Indonesië PSUT'E MAANDAG 7 DECEMBER 1953 PAGINA 3 Uitzonderlijke plechtigheid te Leiden SS Onderscheiding voor prof. Jaeger °este leugenaar krijgt mtsmm. Bh Ondanks seizoenstijging Benoemingen Bisdom Haarlem Suriname proeftuin voor Caraïbisch gebied Na wilde achtervolging Twee botersmokkelaars aangehouden Kath. begraafplaatsen en de Begrafeniswet Spellingscommissie Leidraad en woorden lijst verschijnen in Febr. Evipan-vereniging in het ongelijk gesteld 99 (Per luchtpost van onze correspondent) DJAKARTA, December. Re recente debatten in de Tweede Kamer over de positie van de Indische ■Nederlanders hebben in Indonesië in het brandpunt der belangstelling ge- Staan. Vooral de betrokkenen zelf volgden de ontwikkelingen op de voet. De Uitslag van de debatten, die door velen zo wordt uitgelegd, dat men wil trachten hen te dwingen het Indonesisch staatsburgerschap aan te nemen, heeft hen diep teleurgesteld. Tot nu toe hadden de Indische Nederlanders in Indonesië de overtuiging, dat iedere Nederlander, die in het buitenland in nood komt, het recht heeft naar ue vertegenwoordiger van de Nederlandse regering in het land waar hij vertoeft te gaan, waarop ze er zorg voor draagt, dat hij gezonden wordt naar Nederland. In het verleden is het ook altijd zo geweest. Een Nederlander, die in willekeurig welk land in nood kwam, werd op deze wijze teruggezon den naar Nederland. In het verleden was Indonesië echter nog Nederlands- Indië. De Nederlander, die daar in nood kwam, werd vaak ter plaatse ge holpen. Advertentie ruwe, gesprongen huid, schrale lippen De zachte winter is rampzalig voor de oogst van kool, speciaal aan de Lan- gedijk in Noord-Holland. De oogst is ongeveer net zo groot als in 1952, doch Van uitvoer is, behalve van wat rode kool, geen sprake. Van de aanvoer van witte kool uit de vroege teelt aan de veilingen is 8700 van de 12.000 ton door gedraaid en als veevoeder gebruikt. De tuinders maken zich over deze situatie grote zorgen, want hoewel voor kool. die. de minimumprijs niet haalt, een vergoeding uit het productenfonds wordt gegeven, dekt deze vergoeding de kosten niet. Het publiek in binnen- en buitenland koopt vrijwel geen kool nu hoor het zachte weer volop verse groen ten verkrijgbaar zijn. Nieuwe onrust is ontstaan nu de mi- uimum-veilingprijs van kool is verlaagd. Met slechte resultaten voor de laat ge teelde koolsoorten, die thans worden geïnventariseerd, voor ogen, is de mini- Uium-veilingprijs voor witte kool van 5 gulden tot 4,50 gulden per 100 kg. ver laagd. Het besluit hiertoe is genomen om 8abzienlijke meningsverschillen tussen h coöperatieve zuurkoolfabriek (Nieuw T-even), die door ongeveer tachtig kool- telende tuinders werd opgericht en een reeks particuliere zuurkoolfabrieken te beslechten. (Van onze correspondent) Behalve enige zeer belangrijke ere promoties. waarvoor de Pieterskerk gebruikt werd, is er nog nooit een promotie-plechtigheid gehouden buiten de muren van de Leidse Universiteit. Met deze traditie van bijna 400 jaar werd dezer dagen gebroken toen de heer C. A. van der Klaauw promoveer de, terwijl hij in een der zalen van het Acad. Ziekenhuis te Leiden lag. De promovendus, werkzaam in de buitenlandse dienst, was onlangs naar Nederland teruggekomen om op 28 Octo ber zijn proefschrift „Politieke, betrek kingen tussen Nederland en België 1919 1939'' te verdedigen toen hij plotseling in het ziekenhuis moest worden opge nomen, naar het zich liet aanzien voor geruime tijd. De promotor, prof. dr. A. J. C. Riiter maakte voor deze gelegen heid een historische uitzondering en be-, spaarde de candidaat-doctor de kwellin gen van het „zweetkamerte"' met wat er op pleegt te volgen, door naar het Ziekenhuis te stappen en daar de plech tigheid te arrangeren in een zaaltje, dat in de kleuren van de faculteit der let teren en wijsbegeerte sober was versierd. Ook de rechter magnificus, prof dr. J. J. M. van Bemmelen, en enige familie leden van de promovendus, die een zoon is van prof. dr. C. J. van der Klaauw, Waren aanwezig. Zij waren de eersten, hie de jonge doctor na het in ontvangst hemen van de doctorsbul, geluk moch ten wensen met deze promotie-op-bed. Door de souvereiniteitsoverdracht is Indonesië voor Nederland echter bui tenland geworden. En de daar wonen de Nederlanders kwamen zodoende in het „buitenland" te wonen. Dit bracht nieuwe consequenties met zich mede. De in Indonesië woonachtige Neder landers, van wie een deel gemengd bloed had (de zogenaamde IndoEuro peanen of Indische Nederlanders), kre gen de gelegenheid het Indonesisch staatsburgerschap te verwerven. Dege nen, die van deze gelegenheid, die openstond tot 27 December 1951, geen gebruik maakten, achtten zich daar door nog eens te meer bevestigd in hun Nederlands staatsburgerschap. Daartoe werkte ook mede, dat de Ne derlandse commissariaten in Indonesië overgingen tot verstrekking van een Nederlands paspoort aan elke Neder landse staatsburger. t De aldus als Nederlander bekrach tigden kregen het na de souvereini teitsoverdracht vaak aanmerkelijk moeilijker. Een groot deel van deze groep was ambtenaar. De Indonesi sche regering wenste echter een In donesisch ambtenarencorps. En de Nederlanders in Indonesische over heidsdienst werden, toen dat door het verlopen van de op de Ronde Tafelconferentie overeengekomen ga rantietermijn mogelijk werd, ontsla gen. Een uitzondering werd daarbij natuurlijk gemaakt voor die Neder landers, die de Indonesische regering omdat zij speciale bekwaamheden hadden, goed kon gebruiken. De par ticuliere Indonesische werkgevers volgen en ook dit is weer van zelfsprekend een zelfde politiek: Z'j nemen alleen dan buitenlands personeel aan, als zij voor bepaald werk geen Indonesiërs kunnen krij gen. Alleen de deskundige Nederlan der heeft daar dus kans. Tenslotte deed de Indonesische regering zelfs een beroep op de buitenlandse werk gevers in Indonesië om zoveel mo gelijk Indonesisch personeel te ge bruiken. En zo begonnen ook de Ne derlandse bedrijven in Indonesië er toe over te gaan meer dan voorheen met Indonesisch personeel te werken. Ook daar geldt thanst het devies dat alleen een Nederlander gebruikt wordt, als men voor hetzelfde werk geen Indonesiër kan krijgen Van dit alles ondervond de groep van de „kleine Indo' de nadelige gevolgen het meest. Dit zijn de mensen, die geen enkel vak kennen en die doorgaans niet veel meer dan de lagere schooi (of zelfs dat niet) hebben doorlopen. Voor hen is er in steeds mindere mate werk in Indonesië te vinden. Voorzover deze mensen het Indonesisch staatsburger schap aanvaardden, bleven zij door gaans wel gehandhaafd in hun oude betrekkingen. Maar verkozen zij het Nederlander te blijven, dan betekende dit dikwijls werkloosheid voor hen. Hierbij dient nog opgemerkt te worden, dat de betrokenen zich dit vaak niet gerealiseerd hebben, toen zij besloten aan de Nederlandse nationaliteit de voorkeur te geven boven de Indonesi sche. De werkloosheid, die daarvan het gevolg was, kwam vaak pas lang na deze keuze. Dan was er geen terug meer mogelijk. Want de gelegenheid voor de in Indonesië vertoevende Ne derlanders om het Indonesische staats- burgeschap te verwerven, bestond slechts tot 27 December 1951. Wel kon digde de Indonesische regering aan, dat een nieuwe wetgeving afgekondigd zou worden, waarbij het wederom mo gelijk zou worden het Indonesische staatsburgerschap te verwerven. Deze afkondiging laat echter op zich wachten. En sinds bijna twee jaar bestaat voor de betrokkenen dus zelfs de mogeijlijk- heid niet meer om Indonesisch staats burger te worden. En over een datum, waarop dat weel wel het geval zal zijn, is nog niets bekend. En zo waren deze in moeilijkheden geraakte Indische Nederlanders ge dwongen om steun aan te kloppen bij het Nederlandse Hoge Commissariaat in Djakarta, of bij een van de Neder landse commissarissen elders in Indo nesië. Inderdaad worden zij daar, na hun Nederlanderschap voldoende be wezen te hebben, geholpen. Soms aan werk, maar meestal met een geldelijke ondersteuning. Deze ondersteuning is uiteragrd doorgaans niet groot. Op het ogenblik krijgt men nu het effect, dat in Indonesië mensen, die zich „Nederlanders" noemen langs de deu ren lopen te bedelen. Dit bedelen is ove rigens vaak zeer lonend, en de betrok kenen doen het dan ook waarschijnlijk meer omdat zij zodoende aan een ta melijk rijk inkomen komen, dan uit bittere noodzaak. Het aanzien van de Nederlanders in Indonesië doet deze ontwikkeling echter weinig goed. In Nederland is thans beslist, dat de Indische Nederlanders, indien zij niet in staat zijn zelf de reiskosten te beta len, niet langer recht hebben om op staatskosten naar Nederland te komen. Zij kunnen daartoe slechts een verzoek indienen. De betrokken groep in In donesië legt dit zo uit, dat Nederland zo „goedkoop" mogelijk van zijn ver plichtingen af wil komen. Men geeft hen liever een kleine uitkering in rupiahs, dan harde guldens aan hen te spenderen, zo zeggen zij. Daar de betrokkenen in Indonesië vaak al heel weinig kans hebben weer aan de slag te komen, betekent dit voor hen dus. als althans een verzoek om naar Nederland te gaan wordt afgewe zen, zoveel als een levenslange steun- trekkerij. Tenzij natuurlijk, als daartoe de gelegenheid eenmaal weer open is, zii toch het Indonesisch staatsburger schap aanvaarden. Wat de betrokkenen bij dit alles nog het meest verbaast is dat de Nederland se regering thans blijk geeft zo zien zij het althans zo weinig interesse voor hen te hebben, terwijl ten tijde van de Ronde Tafelconferentie van Ne derlandse zijde bewerkt werd, dat zjj het Nederlandse staatsburgerschap zouden behouden. Waarom werd ten opzichte van hen dan toen niet ingegaan op het Indonesische voorstel, dat iedereen die in Indonesië geboren is daardoor auto matisch Indonesisch staatsburger is, ter wijl hij desgewenst kan opteren voor een ander staatsburgerschap. Van Neder landse zijde werd toen echter doorge zet, dat deze regeling wel zou gelden voor in Indonesië geboren Chinezen en Arabieren, maar niet voor Nederlanders. Voor de laatste gold het tegenoverge stelde: Zij werden automatisch Neder lander, tenzij zij voor het Indonesische staatsburgerschap opteerden. Indien des tijds het Indonesische voorstel was aan vaard, dan zouden er thans stellig min der Indo-Europeanen in Indonesië met een Nederlands paspoort rond lopen. Het fregat „Johan Maurits van Nassau", dat gedurende tien maanden heeft dienst gedaan in de Koreaanse wateren, is op weg naar huis te San Francisco aangekomen. Gevraagd naar hun ervaringen vertelden de mannen, dat het zwaarste „werk" werd gedaan tijdens de beschietingen van de Chodo en Sokto- eilanden. die dienden om elke invasiepoging van de Roden in de kiem te smo ren. Kapitein N. W. Sluyter, zijn officieren en bemanning, vormden met het schip gedurende de tien maanden dienst het enige stukje Nederlandse Marine in de verder geheel Britse Marinegroep, vechtend voor de Verenigde Naties. Het schip zal via San Diego, Acapulco, Panama en Nederlands West-lndië, thuisvaren. Foto links: Een van de bemanningsleden adopteerde in Kure (Japan), waar het schip in het dok moest, een hond, die natuurlijk Kure werd genoemd. Rechts: Vier bemanningsleden van de Johan Maurits van Nassau brengen na behouden aankomst uit de Koreaanse wateren in San Francisco een dronk uit op de Koningin (rechts). (Van onze correspondent) De drinkwatervoorziening in Zout kamp is door de droogte van de laatste weken ernstig in gevaar gekomen. Im mers men is in de gemeente Ulrum aangewezen op het regenwater en dat gaat meestal ook wel goed, behalve wanneer Pluvius uit Neclerland wegge trokken schijnt te zijn. De dorpelingen zijn doorgaans over het regenwater zeer tevreden. Men vindt het smakelijker dlan leidingwater. Maar de vorige week werd men toch wel wat afgunstig op de ólorpe- lingen in die gemeenten waar waterlei ding is aangelegd. De regenputten waren nagenoeg leeg en het onderste water uit de putten was niet zonder gevaar. Er deden zich verschillende gevallen van bacillaire dysentrie voor en het was dringend noodzakelijk dat ingegrepen werd Toen kwam de Watervoorzieningscom pagnie van de Genie te hulp. Deze com pagnie bestaat sinds enkele maanden en oefent op het ogenblik in verschillende plaatsen van het land. Met veel enthou siasme begonnen de mannen onder com mando van de vaandrig Den Hartigh hun arbeid in Zoutkamp, want niet alleen gold het werk hier als een oefening maar bovendien verleende men aan de bevol king belangrijke diensten. De grote moeilijkheid was eerst het vinden van zoet water, want hij de proe ven bleek het meeste open water in die ties (Van onze speciale verslaggever) mds korte tijd beschikt de politie in Emmen over een ultra-moderne politie-auto, die zijn weerga in Nederland niet heeft. Hoe exclusief het vervoermiddel wel is, mag hieruit blijken, dat men belangstellende reac- helemaal uit Amerika waar men, gelijk bekend, op het gebied van de techniek het een en ander mans is heeft gekregen. Welnu, het gaat om een inderdaad verbluffend staaltje van efficiency voor wat betreft dit „rijdend politiebureau". Hoe men er zo toe gekomen is? Het gebeurde de laatste tijd herhaaldelijk, dat hoofdinspecteur Hoek, wanneer een politie-auto assistentie had verleend bij een ongeval langs de weg, moest ver zuchten: „Hadden wij nou maar behoorlijk licht of een brancard bij de hand gehad". Hij is toen aan het denken gegaan. En zijn assistent, brigadier Stevens, heeft niet zuinig met hem meegedacht; hij is zelfs min of meer de auctor intel lectualis van het hele geval. Bij Kon. Besluit is aan prof. ir. H. E. Jaeger tcestemming verleend, de onder scheiding van ridder in de orde van het Legioen van Eer te aanvaarden, die hem door ce president van de Franse Republiek was toegekend. (Van onze verslaggever) Op fle grote weg van Bergen op Zoom naar Antwerpen ligt het grensdorp rutte; het Noordelijk gedeelte van het P'aatsje is Nederlands, het Zuidelijk ge pelte behoort bij België. In dit Putte en wel in het Belgische gedeelte, a Zaterdagavond een heel bijzondere ®j"eniging opgericht: De eerste Belgi- .he leugenaarsclub, die gezien de blondere ligging van Putte alle v Ms heeft om uit te groeien tot een rei>iging in Benelux-verband. a3e®'is de belangstelling die op de de .van. Sinterklaas werd getoond bij 2o 9prichti.ngsvergadering van deze bij- sie" 6 v^j'eniging, wijst op de „expan- -mogelijkheden ervan. Immers in v°nd minee waar de bijeenkomst plaats °ver 'd^aren belangstellenden van ^che Overigens zal de eerste gebourio^,saueiing pas Zaterdag worden z«er u„' hetgeen samenhangt met de die bestuurssamenstelling. tijdens de maandelijkse t>Unte )i hstrijoen het grootste aantal ®re-vonv-*yfj.rzame'^'' wordt automatisch ter van de stichting, en ver werft tevens de „gele trui" van de club, die in zoverre afwijkt van het ere gewaad van de Tour de France, dat hij gemerkt is met een grote letter L. De jury die de prestaties op het ge bied van deze bijzondere welsprekend heid krijgt te beoordelen bestaat uit vier (anoniem te blijven) inwoners van het dorp. Deze vier beoordelers gaan ervan uit dat er in totaal 100 punten zijn te verwerven voor een verhaal dat minstens drie minuten moet duren. Iedere waarheid waardoor een verhaal wordt „ontsierd" wordt gestraft met strafpunten. Dit is ook het geval met het toelatingsexamen dat adspirantleden voor de volle vergadering moeten af leggen. Slechts hij, die de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt en een minimum van vijftig punten weet te behalen, wordt waardig geacht als lid toe te treden. Voor de vergadering die Zaterdag avond werd gehouden bestond, zoals wij reeds zeiden, internationale belang stelling. Opvallend was, dat de presi dent van de bijeenkomst verschillende malen werd gestoord door het rinkelen van de telefoon die voor hem op tafel stond. Naar de eerste voorzitter van de leugenaarsclub meedeelde betrof het hier enkele gesprekken met buitenland se persvertegenwoordigers en ministers, alsmede een informatief onderhoud met de Belgische televisie.... '11 Al het gemeenschappelijk gepeins heeft dan tot gevolg gehad, dat men een Volkswagen is gaan ombouwen en ver vormen tot een politie-auto, waar letter lijk alles mee is te doen. Met dien ver stande, dat voor het ombouwen zelf de Emmense brandweer verantwoordelijk is. Elkeen heeft zich met grote toewijding van zijn taak gekweten; en dit rijdende politiebureau is dan ook een werkelijk uniek phenomeen geworden. Het is trouwens ook voor een goed deel een G.G.D.-wagen geworden. Hij bevat alles wat noodzakelijk kan zijn voor de eer ste hulpverlening bij een ongeluk langs de weg: flikkerlichten om het verkeer te waarschuwen, een brandblusapparaat, lakens en dekens, een reddingsboei, oprijblokken, zagen en breekijzers, een reflecterende „waarschuwingsdriehoek", een dommekracht en een sleepkabel. Boven op de wagen is een lichtmast ge monteerd, die draaibaar is naar alle kanten. En binnenkort wordt hij ook uitgerust met een mobilofoon. Men heeft de wagen ook zo ingericht, dat de dok ter er zijn eerste onderzoek kan ver richten en zelfs een instrumentarium, waarmee de bloedproef kan worden ge nomen is voorradig. Maar het rijdend politiebureau is er ook op berekend, dat men er verhoren in kan afnemen. Emmen is, zoals bekend, een zeer uitgestrekte gemeente. En men kan zich dus zonder meer indenken van welk ontzaglijk nut deze wagen kan zijn en reeds heeft getoond te zijn. Hoofdinspecteur Hoek en brigadier Stevens kunnen trots zijn op hun uit vinding en de Emmense brandweer omgeving van, Zoutkamp zout of brak te zijn. Het water in de Lauwers werd afgekeurd!, en ook het water van het Reitdiep was ongeschikt Op advies van enkele boeren trok men toen naar een kolk in, de buurt van Munnekzijl, vlak achter de oude zeedijk en dit water bleek heel geschikt te zijn. Uit de on uitputtelijke kolk wordt per uur 40.000 liter water opgepompt clat langs allerlei filters en chemicaliën geleid wordt om het te zuiveren. Voorlopig zullen de militairen in Zout kamp blijven om de ergste dorst van de bewoners te lessen. En de kans op leidingwater? In 1930 heeft Zoutkamp een aanbieding gehad van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Maar Zoutkamp had toen geen geld in kas en bovendien had men juist ah regenbakken vergroot en verbeterd. Men ging er niet op in. Op het ogenblik is er een plan opgesteld tot uitbreiding van het provinciaal net. Dit wordt uit gevoerd in volgorde van aanvraag. Naar schatting zal Zoutkamp nog tot 1956 moeten wachten. Zo lang zullen de militairen van die Watervoorzieningscompagnie uiteraard niet blijven. Maar zo lang zal de regen ook niet uitblijven. Het direct beschikbaar aanbod van mannelijke arbeidskrachten steeg in November tengevolge van het seizoen met 15.940, hetgeen blijkt uit de toene ming van het aantal werklozen van 55.512 tot 66.328 en 1-i aantal D.U.W.- arbeiders van 10.787 tot 15.911. In vergelijking echter met November 1952 blijkt het direct beschikbaar aan bod van arbeidskrachten thans ruim 47.000 lager te liggen. t De oogstwerkzaamheden in de land bouw werden dit jaar reeds in de eerste weken van November beëindigd. Ook in andere bedrijfstakken, zoals de bak steen-industrie, de veenderijen en de bouwnijverheid, nam de werkgelegen heid in verband met het seizoen af. Het aantal openstaande aanvragen voor mannelijke arbeidskrachten daalde van 28.516 tot 25.207. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 8.180 tot 8.048. De relatieve werkloosheid was eind November het hoogst in Friesland met 28 werklozen per 1.000 mannelijke be roepsbeoefenaren en het laagst in Zee land met 10 en Limburg met 11, terwijl het rijksgemiddelde 21 bedroeg tegen 18 op 31 October. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan de zeereerw. heer P. J. de Kok, die rector was van het St. Marti- nus-gesticht te Naaldwijk; aldaar is tot rector benoemd de zeereerw. heer J. C. Vijverberg. Tot pastoor te Rotterdam (H. Franciscus van Assisië) A. Hooy- schuur; tot pastoor te Andijk W. G. Min- nebo, die kapelaan was te Rotterdam (O. L. Vrouw Onbevl. Ontv.); tot rector te Schiedam, Huize St. Liduina, W. G. Vet, die kapelaan was te de Zilk. Het „Institute of Inter-American Affairs" is bereid, in 1954 50.000 dolar en in 1955 100.000 dollar ter beschikking te stellen om Suriname's ontwikkeling te helpen bevor deren. Voorwaarde daarbij is, dat Surina me zelf gelijke bedragen opbrengt. Nog in December of Januari wordt te Para maribo verwacht de heer E. Clay voor na dere besprekingen. Suriname zou door het I.I.A.A. in feite gemaakt worden tot de proeftuin voor steun aan onderontwikkel de gebieden in het Caraibisch gebied. Zondagavond heersten de studenten van Nijmegen in de grote zaal van de 'K.R.O.-studio te Hilversum. Zij kregen via de luidsprekers aan de wanden krachtige steun van hun Leuvense col lega's, dank zij het interuniversitaire contact dat de K.R.O. had gelegd. Het was een avond van verbroedering „op de lange afstand" in een uitwisselings programma onder de titel „Hand in hand." Wij weten niet hoe het programma de luisteraar aan de radio in de huiskamer is bevallen, maar voor ons, opgenomen in de grote studentenfami lie, leek het meer een goed georga niseerd. uitermate gezellig feest, dan een uitzending. De wijzers van de klok raakten al bijna de acht uur, toen de studenten nog lustig aan hun „Io Vivat" bezig waren, een volkomen spontane generale van de samenzang met Leuven aan het eind van de avond. Voor de technische verzorging en afwerking zorgden de K.R.O. en het N.I.R. te Brussel, voor het slagen van de internationale studentenavond de Nijmegenaren en de Leuvenaren. „Louis", je doet de micro aan en wij beginnen" klonk even voor achten de stem van de Belgische radio-omroepster en daarmee was voor Leuven de zaak gezond. In Hilversum kregen de Nij meegse studenten inmiddels instructies van de omroeper. De Nijmeegse studente Liesje van der Borg, die ter voorbereiding van het programma enkele dagen naar Leuven is geweest en een Leuvens student, die om dezelfde reden Nijmegen heeft be zocht, wisselden in de loop van de avond hun indrukken uit. De Nijmeegse indruk van Leuven was o.m., dat er wel wat veel pressie op de studenten in België wordt uitgeoefend om de colleges te volgen en dat er zoveel met hand leidingen wordt gewerkt dat, zoals mej. Van der Borg het uitdrukte: „men de noodzaak niet meer zou inzien de colle ges nog bij te wonen." Hoe mej. Van der Borg de leefwijze van de mannelijke studenten in Leuven had gevonden, was een Belgische vraag, waarop de Nij meegse het antwoord schuldig moest blijven. „Ik moest immers om kwart voor elf binnen zijn" luidde haar excuus, dat tevens als steek onder water bedoeld was op het avondappèl van vrouwelijke studenten te Leuven. Onder gejuich en gelach werd niet alleen dit ongedwon gen gesprek gehouden, maar verliep ook de vertelwedstrijd. waarvan de Leuvenaren volgens het rapport van de jury, bestaande uit de professoren As- selbergs, Duijnstee en Gielen, de win naars werden. Aan de zijde van Nijmegen traden in het programma het Collegium Musicum Carolinum en het gemengd koor Al- phons Diepenbrock o.l.v. pater dr. B. Kahmann op, geassisteerd door de Bie tenbouwers. In Leuven leverden het Leuvense studentenkoor en het omroep orkest van het N.I.R. hun aandeel. De clamatie en peiling van de kennis der partijen over figuren uit het land van de ander, wisselden een en ander nog af. 's Middags hadden de studenten uit Nijmegen al stevig gerepeteerd en wa ren zij vertrouwd geraakt met de K.R.O.- studio en haar geheimen. Het daveren de „Io Vivat" en „Gaudeamus igitur" aan het eind van het programma waren bewijs van het enthousiasme van de stu denten over de verbroedering op lange afstand. De Belgische douane heeft Zaterdag na een wilde achtervolging bij de Ne derlandse grens een Belgische personen auto, die met kogels werd doorboord, tot stilstand gedwongen. De inzittenden, twee bekende Belgische wielrenners, werden gearresteerd. De meegvoerde smokkelwaar, tweehonderd kilo Neder landse roomboter, werd in beslag ge nomen. De Vereniging tot behartiging van de belangen van katholieke begraafplaatsen in Nederland heeft een commissie in het leven geroepen, welke tot taak heeft een nota samen te stellen over de wensen van de katholieke begraafplaatsen ten aan zien van een nieuwe Begrafeniswet. Als de algemene vergadering accoord gaat met de nota, zal deze de minister van Binnenlandse Zaken worden aangebo den. In de commissie zijn benoemd dr. Mulder, deken van Bemmel en de heren H. Schaapveld, H. Bos, B. Ooms en B. Schelbergen. Zoals gemeld, is dezer dagen aan een 250-tal werkers aan de dijken van Schou wen Duiveland, ter gelegenheid van de dijkdichting, een herinneringsplaquette uitgereikt. De tekst op de plaquette luidt, bovenzijde: 1 Februari6 November 195S (boven het kaartje van een geteisterd Schouwen Duiveland). Daaronder „Luctor et Emergo". Aan de achterzijde staat vermeld: „In de worsteling om een snel herstel van de waterkeringen zijn de beste tradities van ons Volk gehandhaafd Troonrede 1953". Daaronder: „Aangeboden door de gezamenlijke polderbesturen van Schouwen Duiveland". i (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Stichting Rotterdams Toneel de Haagse acteur Paul Steenbergen aange zocht de leiding op zich te nemen van genoemd Rotterdams toneelgezelschap. Paul Steenbergen heeft zich in principe bereid verklaard met ingang van 1 Sep tember 1956 bedoelde functie in Rot terdam op zich te nemen. Thans is hij een der directeuren van de Haagse Comedie, aan welk gezelschap hij tot 1956 gebonden is. Van Rotterdamse zijde heeft men echter de wens te kennen gegeven, dat de heer Steenbergen eerder, namelijk op 1 September 1954, naar Rotterdam zou komen. De Rotter damse wethouder stelde enkele dagen geleden in de raad een wijziging op korte termijn in het vooruitzicht in de leiding van het Rotterdams gezelschap. Paul Steenbergen noemde ons deze mededeling, voorzover zij op hem be trekking mocht hebben, voorbarig, aan gezien de besprekingen over een vroe ger overstappen van Den Haag naar Rotterdam nauwelijks begonnen zijn. De acteur schijnt wel bereid te zijn, zich metterwoon in Rotterdam te vestigen; het is juist op dit punt, dat men te Rotterdam zeer gevoelig is, aan gezien men tot nu toe telkens te maken heeft gehad met buiten Rotterdam woonachtige acteurs, Steenbergen zou op de tastbare realisatie daarvan. „Deze auto," zegt de heer Hoek, „is er vooral om service te verlenen aan het publiek." En daarmee geeft hij er blijk van een hooggestemde opvatting van zijn politionele taak te hebben. Ter herdenking van het feit dat het in November 1954 150 jaar geleden zal zijn, dat Betje Wolff en Aagje Deken te 's-Gravenhage overleden, heeft zich op initiatief van de Maatschappij der Ne derlandse Letterkunde een nationaal comité gevormd, waarvan prof. dr. P. Minderaa als voorzitter zal optreden en dr. J. J. Mak als secretaris. Voor de uitvoering der plannen heeft een werkcomité voorlopig reeds inge steld een commissie voor de uitgave van geschriften en een tentoonstel lingscommissie. De plannen omvatten o.a. het houden van een nationale herdenking in Den Haag, waarbij een drietal sprekers zal optreden, die de cultuurhistorische achtergrond, de lit- terair-historische en sociaal-paedago- gische betekenis der schrijfsters zullen belichten, een herdenking op het graf van Betje Wolff en Aagje Deken te Scheveningen, en een herdenking te Vlissingen, waar Betje Wolff is gebo ren. Voorts ligt het in de bedoeling een reizende tentoonstelling te houden in Vlissingen en o.a. ook te 's-Graven hage, Leiden, Amsterdam. Aan de commissie voor de uitgave van geschriften is toevertrouwd de uitgave van een gedenkboek, dat o.a. de te hou den voordrachten, een beknopte bio grafie en een bloemlezing uit de geschrif ten der beide dames zal bevatten. In het werkcomité hebben voorts nog zitting genoomen de dames mej. dr. H. C. M. Ghijsen en mevr. dr. A. Romein Verschoor en de heren mr. W. de Bruynp, archivaris van Vlissingen, H. A. Höwe- ler, bibliothecaris van de Vrije Univer siteit te Amsterdam, dr. J. Hulsker, chef van de afdeling kunsten van het minis terie van Kunsten en Wetenschappen, dr. A. Kessen, bibliothecaris van de uni. versiteitsbibliotheek te Leiden en van de Maatschappij der Nederlandse Letter kunde, mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, J. A. Pesman, burgemeester van Beemster en voorzitter van het his torisch genootschap Leeghwater, dr. P. Schmook, directeur der stedelijke bi bliotheken te Antwerpen, en J. C. Win tering directeur der Wereldbibliotheek N.V. zich voorstellen wel degelijk een Rot terdams gezelschap te vormen. Zijn vertrek uit Den Haag, waarbij het dus alleen nog een kwestie wordt van de termijn, waarbinnen dit zal plaats vinden, betekent voor de Haag se Comedie stellig een verlies. Te meer daar men er rekening mee zou moeten houden, dat ook de echtgenote van Paul Steenbergen, de zeer succesvolle actrice Myra Ward, te zijner tijd naar Rotter dam zal meegaan. In de memorie van antwoord op de begroting van zijn departement merkte de minister het volgende op over de z.g. spellingscommissie, die tot taak had re gels te ontwerpen ten aanzien van het voornaamwoordelijk gebruik en het ge bruik van tweede-naamvalsvormen als der, dezer, zijner, de schrijfwijze van bastaardwoorden, .lsmede de tussen klanken in samenstellingen. De com missie heeft terzake een leidraad en een daarbij behorende woordenlijst samen gesteld. Het Koninklijk Besluit dat leidraad en woordenlijst bekrachtigt is gedateerd 31 October 1953, no 19. doch nog niet gepubliceerd, aangezien hiermede wordt gewacht, todat de woordenlijst en de leidraad van de persen van het staats drukkerij- en uitgeversbedrijf zijn ge komen, hetgeen tegen half Februari van het komende jaar tegemoet kan worden gezien. Het ligt in de bedoeling, dat dan te gelijkertijd in Nederland en België het besluit zal worden gepubliceerd, waarbij voor ieder van deze beide landen deze leidraad en woordenlijst geldend' zullen worden verklaard. Voor de schrijfwijze van historische namen is een subcommissie in het leven geroepen, die haar werkzaamheden nog niet heeft beëindigd. Van de aardrijkskundenamen heeft de commissie de noodzakelijk geachte wijzigingen op lijsten vermeld; daarom is overleg gaande met de provinciale en gemeentebesturen De president van de Rotterdamse rechtbank heeft uitspraak gedaan in een kort geding, dat door de Bayer A.G. te Leverkusen aanhangig was gemaakt tegen de te Rotterdam wonende J- van W„ die directeur is van de Evipanver- eniging. welke door middel van een tandheelkundig instituut onder narcose patiënten tanden en kiezen trekt, ter vervanging waarvan in een dag tijds kunstgebitten worden geplaatst. Eiseres had bezwaar gemaakt tegen bet voeren van de naam Evipan en de president wees eiseres haar vordering toe. hetgeen een dwangsom van f 5000 voor iedere overtreding inhoudt. De ge daagde werd tevens veroordeeld in kosten van het geding.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3