NEW YORK is van slag af Grafstemming rond de kranten-kiosken Mevrouw Pandit is een voor treffelijk gastvrouw van de V.N. Verdergaande garanties voor overheidspersoneel in Indonesië Voor bepaling pensioenen gelden factoren grondslag en diensttijd PERZIË hervat diplomatieke betrekkingen met Engeland m Kioskenmannetjes krijgen plots een heel gezicht en een bovenlijf Mr. Van Kleffens volgend jaar voorzitter van de Assemblee? Eisenhower over atoomtijdperk Wilton Fijenoord bestaat 100 jaar Nieuwe basisionen textielindustrie Einde van het oliegeschil in zicht? In het zand van MARS Uitkering uit Zuivelfonds IV MAANDAG 7 DECEMBER 19a» PAGINA 4 De Assemblee danst Rede tot V..N. onmiddellijk na de Bermuda-conferentie Kardinaal van Roey voor de televisie M aria-uit zending vanuit bisschoppelijk paleis Nieuw tijdschrift voor Internationaal Recht REGERING ANTWOORDT TWEEDE KAMER Vice-provinciaal Lazaristen in Brazilië Ned. gezantschap Uruguay door ARTHUR C. CLARKE (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) Gunstige ommekeer in kolen- en staalindustrie PORTRETPRIJS 1953 De kwestie van de steenlossers Correctie (Van onze correspondente) NEW YORK, December. De New Yorkers zijn van slag afNew York is zichzelf ook niet meer. De dagelijkse weg naar de subway is anders dan gewoonlijk, in de subway ge draagt iedereen zich zo onberispelijk, geen sterveling leest over de schouder of onder de arm van zijn buurman door diens krant mee. Op Times Square hangt ondanks de drukte iets verveelds endat komt allemaal, omdat de clichémakers van de New Yorkse dagbladen 15 dollar per week meer salaris willen hebben en daarmee basta. In totaal zijn er in New York bij 6 grote dagbladen ongeveer 300 clichémakers te werk gesteld. Maar uit solidariteit voor deze handvol van 300 arbeiders, staken nu liefst 20.000 mensen, die ge zamenlijk de persen der New Yorkse kranten rollende houden en het papier beschreven en bedrukt. Iedereen doet mee, van de scherpzinnige politieke commentator Arthur Krock tot de kleinste zetter en het jongste hulpklerkje toe, dat nog nauwelijks inkt heeft geroken. Wij zuchten van al die macht van Amerikaanse vakverenigingen. Let wel, geen vakvereniging verbiedt zijn men sen te gaan werken (behalve die van de ciicnemakers)men „adviseert" slechts het bijltje er bij neer te leggen, zolang de clichémakers het hunne niet opne men. En advies was voldoende: 20.000 man nam vacantie. Wat een vertoon van kameraadschap. Wij kregen er wil de visioenen van. Als wij. zo piekerden wij, nu ook eens 15 dollar per week meer salaris eisten zouden de per sen van „De lijd" dan ook om onzent- wille stil worden gehouden? Maar onze solidariteit met „De Tijd" is zo groot, dat het ondenkbaar is, dat we voor zo'n nietig bedrag onze pen zouden neerleg gen. Intussen heerst er een grafstemming om de kiosken in de stad. De gewiekste mannetjes met drcnkemansneuzen, die gewoonlijk nauwelijks te vinden zijn achter hun metershoge stapels kranten, hebben plotseling een heel gezicht en bovenlijf gekregen; het is net of de coulissen voor hen weggenomen zijn, en nu vullen ze hun kiosk alleen, en zien er onbeschrijflijk sober, verlept en droevig uit, zoals acteurs, die hun ver dere rol niet meer kennen. Merkwaar dig is (let op, psychologen!) dat de lust tot het kopen van tijdschriften er nu ook plotseling bij inschiet. De bonte Amerikaanse tijdschriften zien er zo oninteressant en kaal uit, zonder dat ze door stapels kranten half verborgen en daarom begerenswaardig zijn, zien er ook uit alsof ze daar al maanden lang liggen en hoegenaamd geen actu aliteit meer bezitten, dat geen mens er maar naar kijkt! Uit ergernis dat ze toch geen krant kunnen kopen, houden de New Yorkers zich ver van de kios ken (terwijl men anders haast handge meen moet worden om er bij te komen, en zijn krantje onder de gewichten van daan te trekken). Elke kale, donker groene kiosk met de bonte omraming van die eenzame tijdschriften, brengt ons de poppenkast op de Dam in herin nering, maar dan wanneer er geen voor stelling in werd gegeven Op Times Square is echter één plek waar de New Yorkers elkaar ook op dit ogenblik, midden in de nacht dus bijna ombrengen. Af en toe rijdt een een sirene-loeiende ambulan ce voorbij, en wij vermoeden, dat een paar slachtoffers daarmee van het strijdtoneel worden weggevoerd. Dit toneel speelt zich ononderbroken af voor de ene grote „kiosk" van blank staal, die tegen het „Times"-gebouw aanstaat, en waar kranten van buiten de stad en van het buitenland worden verkocht. Wie de „Washington Post" bemachtigt of de „Christian Science Monitor" is geacht het equivalent van de „New York Times" te bezitten. Als gieren vallen andere New Yorkers die dit geluk niet te beurt is gevallen, op hem aan in subway en bus en wringen zich in allerlei bochten om mee te lezen. Ze lijden dan ook geen geringe geestelijke honger, die arrhe New Yorkers: denk eens aan, dagen lang hebben ze al geen krantenkoppen kunnen verslinden, geen griezelige moordverhalen, geen kidnappings, geen politiek bijna evenzeer als moorden gewaardeerd, vooral sinds McCarthy er zoveel sensationeel spektakel in verwekt en vooral.... geen „co mics", geen „funnies" en geen strips van beeldverhalen.Droevig, droe vig, en al dit leed vanwege die hand vol clichémakers, die 60 dollar per maand meer salaris willen hebben en daarvoor een extra-vacantiegenieten. Bijnamaar helaas bijnahad den wij ook vacantie kunnen nemen. Want wij vonden geen krant voor onze deur 's morgens. Dus dachten wij, als wij geen krant meer krijgen, als we er ook geen meer kunnen kópen, en we ons toch ook niet in het strijdgewoel op Times Square willen begeven om te horen dat de Washington Post er toch al uitverkocht is, en we geen tocht met de ambulance willen riskeren voor de aankoop van een Chicago Tribune.... dan, dachten wij, wanneer wij niet we ten wat er in Amerika gebeurt, kunnen wij met een goed geweten onze hoofd redacteur telegraferen, dat we ook niet kunnen schrijven En op dat ogenblik ging de telefoon. Waarop wij ons realiseerden, dat wij omringd waren van vele, door ons veel te weinig gewaardeerde moderne com municatiemiddelen. Zoals de radio b.v. Want de New Yorkse radio heeft on middellijk de taak van de New Yorkse kranten overgenomen, en zendt onop houdelijk uitgebreid nieuws uit Zo is ons ter ore gekomen dat minister Dulles een politieke salto heeft gemaakt en tot de aanval is overgegaan, waartoe een zekere Senator van Wisconsin hem geprovoceerd heeft, die een echte Mc- Carthyist isDus, plichtsgetrouw als wij zijn, en lichtelijk zuchtend omdat de HOOFDKWARTIER VAN DE VERENIGDE NATIES. NEW YORK, 3 December. Anders ligt 's avonds de wijde marmeren hal voor de Algemene Vergader zaal verlaten. Maar vanavond stond het lage koepelgebouw in een gloed van licht en door de metershoge zijwand van glas kon men een illuster inter nationaal gezelschap begroet door de President van de Assemblée: Madame Pandit van India, en de Secretaris-Generaal Dag Hammerskjöld de ronde koepelzaal zien binnengaan, waar anders de Algemene Vergadering bijeen komt. Vreemd was het om in de rijen zetels I van die zaal nu lachende en neigende vrouwen in brokaten en glinsterende avondjaponnen of Oosterse gewaden te zien naast staatslieden en gedelegeerden uit de gehele wereld. En nog vreemder was het en ontroerend toen in die ruimte, waar nog de echo van zoveel bittere woordenstrijd hangt, de beroem de sopraan van de Metropolitan Opera: Licia Albanese er eenvoudige Italiaanse en de tenor Jussi Björling Zweedse lie deren zongen. Voor wie zo stil in deze zaal geluisterd hebben vanavond: Ara bieren vreedzaam naast Israëlieten, In diërs naast Z.-Afrikanen, Fransen naast Marokkanen, Ethiopiërs, Chinezen of Zuid-Amerikanen, voor allen zal deze Vergaderzaal nooit meer dezelfde zijn. Omdat men de blik op dat vol kerst rozen geplaatste podium, waartussen het duet van de tuinscène uit de Faust van Gounod klonk, niet zal kunnen vergeten. De invloed van de vrouwelijke presi dent van de Assemblee en de nieuwe Secretaris-Generaal is in deze nieuwe opvatting van het „geven van een recep tie tegen het einde van de Algemene Vergadering", weldadig merkbaar gewor den. Want niet alleen hebben zij hun gasten uit alle delen van de wereld op het plan van het muzikale genot wer kelijk enkele ogenblikken verenigd in de beste zin van het woord, maar ook daar. na voerden zij hen zalen en hallen bin nen waar Oost en West met elkaar kon den praten, drinken, souperen en dan sen. zij het op Mexicaanse rumba's, Weense walsen, Engelse foxtrot of Spaanse tango's. „Ach", zei de perma nente waarnemer van Oostenrijk, dr. Heymerle, met een sterk Weens accent melancholiek: „De Assemblée danst...." Wij zagen onder de gasten ook amhas- sadeur Eelo N. van Kleffens, minister van Staat. Wij merkten op dat hij overal even hartelijk begroet werd en vele armen om zijn schouders werden geslagen. Nietwaar, het was de heer Van Kleffens. die mede-oprichter van de Verenigde Naties is geweest, zijn hand tekening staat onder het Handvest van de Verenigde Naties. En ietwat voorbariger dan gewoonlijk maakten wij de volgende combinatie: hoewel de heer Van Kleffens voor een privé-bezoek in Amerika vertoeft, zien wij hem toch merkwaardig veel in de wandelgangen van de Verenigde Naties in deze dagen. En is het niet zo dat bij de keuze van een nieuuje president voor de volgende Assemblee wel eens aan een Europees land mag worden gedacht? Is het ook niet zo dat België Spaak tot president van de eerste Assemblee heeft gehad, en het de gewoonte is van de grotere lan den om zich niet te belasten met het presidentschap voor de Assemblee. De conclusie die iedereen dus vrij staat uit een en ander te trekken is, dat een klein Europees land mogelijk de volgende president voor de nieuwe Assemblee zal leveren.... En, wel, wij zagen de heer Van Klef fens hem vele toegestoken handen schud den. „Zult U Excellentie", vroegen wij ter loops, „misschien het volgende jaar gast heer op dit feest zijn?" „Champagne maakt sommige mensen te scherpzinnig" zei hij lachend. Maar de ambassadeur zei dus niet: neen. En daarom berich ten w\j U dit, terwijlde Assemblee nog danst. Hollandse kranten nooit eens ophouden te verschijnen zoals de New Yorkse, ne men wij de pen maar weer op om u dit heuglijk nieuws mee te delen. Waar bij we ons toch niet van een onbehaag lijk gevoel kunnen bevrijden, want ter wijl we dit schrijven, missen we toch ietsn.l.: de kranten! Nadat de conferentie van de Westerse Grote Drie vandaag is geëindigd zal de Amerikaanse president Eisenhower on middellijk van Bermuda naar New York vliegen om morgenavond tot de Ver enigde Naties te spreken over „de ge varen die de wereld bedreigen in het atoomtijdperk". Lord Cherweil, Chur chill's adviseur voor atoomzaken, en admiraal Lewis Strauss, de Amerikaanse atoomdeskundige, hebben drie dagen aan deze toespraak gewerkt. Daarna hebben Churchill en Laniel de tekst gelezen en goedgekeurd. Een Ameri kaans woordvoerder heeft evenwel mee gedeeld, dat dit slechts een kwestie van beleefdheid is geweest en dat Eisenho wer niet namens de drie regeringshoof den op Bermuda zal spreken maar als Amerikaans president. Politieke waarnemers verwachten, dat Eisenhower opnieuw een oproep tot Rusland zal richten om mee te werken aan de controle op de atoomenergie en aan de ontwapeningsplannen. Men acht het eveneens mogelijk dat de rede de „Operatie Oprechtheid" zal inluiden, het plan, waarover in Washington reeds enige maanden gesproken wordt, en dat bedoeld zou zijn om het Amerikaanse volk en de wereld meer te laten weten omtrent de vorderingen op het gebied van atoomwapens. (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Zondagavond Z. Em. Kardinaal van Roey is Zater dagavond voor de eerste maal op het scherm van de Vlaamse televisie ver schenen. De Primaat van België las een passus voor van een herderlijke brief die hij naar aanleiding van het begin van het Mariale jaar op 8 December tot zijn gelovigen richtte. Men had de Kardinaal de reis naar de studio's te Brussel bespaard en was In het aartsbisschoppelijk paleis te Meche- len gaan filmen. Deze filmstrook met de herderlijke toespraak besloot een reli gieus program van een vijftiental minu ten dat op het thema „De Onbevlekte" door de pater Joos werd ontworpen en onder de regie van Dries Waterschoot werd uitgevoerd. De uitzending begon met een paar taferelen uit Jeroen Bosch' „De tuin der lusten". Met vocaal com mentaar (o.a. ontleend aan een toneel stuk van de Franse schrijver Henri Ghéon) en met een aangepaste muzikale begeleiding werd het thema van para dijs, zondeval en paradijsvloek geïllus treerd. Hierop volgde dan de uitbeelding van het mysterie der verlossing dat zich vol trekt in en door Maria en van de af kondiging door Z. H. Pius IX in 1854 van het dogma der Onbevlekte Ontvan genis. De verschijningen van de H. Maagd aan Bernadette Soubirous te Lourdes in Februari 1858 vormden het hoogtepunt van deze geslaagde montage. De Belgische televisie was er in ge slaagd enkele stroken van de voortref felijke film „The song of Bernadette" te bemachtigen. Aan het einde van het program kreeg de Amerikaanse maat schappij die de film afstond dan ook een speciaal dankje. Dezer dagen is ons toegezonden de eerste aflevering van een nieuw drie maandelijks Nederlands Tijdschrift voor Internationaal Recht, dat onder redactie staat van de heren M. Bos, mr. L. Era des, prof. mr. R. D. Kollewijn, prof. mr, J. H. W. Verzijl en mr. L. J. de Winter. Het verschijnt bij A. W. Sijthoff te Lei den. In de commissie van bestand heb ben o.m. zitting de professoren: A. Ane- ma, F. M. van Asbeck, L. J. C. de Beau fort O.F.M., W. J. M. van Eysinga, J. P. A. Frangois, J. A. van Hamel, J. Risch, E. M. Meyers, G. H. J. v. d. Molen, W. P. J. Pompe, B. V. A. Röling en A. J. P. Tammers. De professoren van Eysinga en Meyers leiden het tijdschrift in. Prof. Van Eysinga schrijft over Grotius Re- divivus, prof. van Hamel over de gren zen van prijsrecht. prof Offerhaus over rechtskeuze bij internationale vakken, prof. Verzijl over „problems of juris diction." Keizerin-Moeder Taj UI Molok van Perzië, die, evenalt haar kinderen, na de staatsgreep van Mossadeq in ballingschap was gegaan, is in Teheran terug gekeerd. Achter de oude vorstin ziet men de Sjah en zijn zuster prinses Chams. De ministers van Binnenlandse Zaken en Oorlog en Marine kunnen de ziens wijze van verscheidene Tweede Kamer leden, dat de lagere pensioenen waar onder de ministers menen te moeten ver staan de voor 1947 verleende pensioenen dringend verbetering behoeven, omdat het pensioen in de eerste plaats bestemd is om te kunnen voorzien in de noodza kelijke kosten van levensonderhoud, in haar algemeenheid niet delen. In het pensioen toch komen tot uit drukking de factoren pensioengrondslag en diensttijd, in welk systeem het wets ontwerp tot wijziging van een aantal pensioenwetten waarover de ministers de Kamër antwoorden geen wijziging brengt. Hieruit volgt, dat de ministers de door sommige leden gestelde vraag, te bevorderen dat in dit wetsontwerp wij zigingen worden aangebracht, welke tot verbetering in de toestand van de be doelde gepensionneerden zullen leiden, Bij de Tweede Kamer is ingediend' een wetsontwerp tot wijziging van de Garantiewet burgerlijk overheidsperso neel Indonesië. De hoofdstrekking van de Garantiewet is, dat het Rijk zich ga rant stelt voor de voldoening van alle rechten en aanspraken, welke de amb tenaren toekomen bij ontslag binnen vijf jaar na de souvereiniteitsover- dracht ingevolge de ter R.T.C. overeen gekomen afvloeiingbepalingen en de 5 Augustus 1949 van kracht zijnde alge mene personeelsbelangen, voorzover de Indonesische regering de door haar ter R.T.C. aangegane verplichtingen ter zake niet of niet ten volle mocht na komen (de indirecte garanties). Daarne vens garandeert het Rijk de recht streekse voldoening van evenbedoelde rechten en aanspraken aan degenen, die niet door de Republiek Indonesië werden ontslagen, doch die binnen evenge- noemde termijn zelf ontslag hebben genomen, omdat hun positie naar het oordeel van de betrokken Garantiewet- commissie zo moeilijk was geworden, dat doordienen redelijkerwijze niet van hen kon worden verlangd (de directe garanties) Nu gedurende een aantal jaren erva ring is opgedaan, is duidelijker dan aanvankelijk voor ogen stond de inhoud van de gegarandeerde rechten en aan spraken in het licht getreden. Gebleken is, dat met een eenvoudige verwijzing in de wet naar de vroegere Indonesi sche personeelsbepalingen niet steeds kan worden volstaan en dat de R.T.C.- afvloeiingsbepalingen op verschillende punten verduidelijking behoeven. De praktijk heeft uitgewezen, dat sommige dezer afvloeiingsbepalingen voor meer dan één uitleg vatbaar zijn. Het is dan ook noodzakelijk gebleken deze twijfel- punten zoveel mogelijk op te heffen en een wettelijke basis te scheppen voor het verlenen van suppleties door het Rijk in gevallen, waarbij de door de Republiek Indesië afgevloeide ambtena ren ongunstiger worden behandeld dan de op voet van de Garantiewet afge vloeide ambtenaren. Tot vice-provinciaal van de Nederland se Lazaristen in Brazilië (centraal huis te Fortaleza, Ceara) is benoemd de hoog- eerw. heep Frans Janssen. Hij werd ge boren te Boschkapelle (Zeeland), stu deerde aan de seminariën te Wemhouts- burg (N.B). en HeldenPanningen (L.) vertrok naar Brazilië na zijn priesterwij ding in 1939 en was daar werkzaam als volksmissionaris en regent van het dio cesaan klein seminarie van Mossoró (Rio Grande do Viorte). Tot nu toe werd de leiding van het Ned. gezantschap te Montevidieo waar genomen door dr. R. Flaes, gezant in Argentinië. Naar wij vernêmen is thans besloten in Montevideo een gezant te benoemen. Verwacht kan worden, dat als zoólanig zal optreden mr. C. W. A. baron van-Haersolte, thans chef van de directie Westelijk halfrond van het dept. van Buitenlandse Zaken. Daarnaast is de behoefte naar voren getreden in daartoe aanleiding gevende gevallen voor de toepassing van de wet enige vrijheid van beslissing te hebben aangaande de ambtelijke status, die een ambtenaar bezat. Voorts heeft de prak tijk uitgewezen, dat het baseren van de toe te kennen garanties op de 5 Augus tus 1949 bestaande rechtspositieregelin gen in enkele gevallen tot onbillijkhe den leidt, zodat de behoefte naar voren is gekomen terzake een voorziening te treffen. Behalve deze aanvullingen zijn in het onderhavige wetsontwerp een aantal redactieverbeteringen en verduidelij kingen opgenomen. De Dok- en Werfmaatschappij Wilton Fijenoord N.V. te Schiedam herdenkt 7 Januari a.s. de dag, waarop eep, eeuw geleden de grondslag van het Wilton-be drijf werd gelegd. Ter gelegenheid van dit jubileum is een gedenkboek van de hand van Prof. dr. P. J. Bouman ver schenen. De ontwikkeling van Wilton sinds 1854 en van Fijenoord sinds 1823, samen vloeiend in de thans bestaande onderne mingsvorm, wordt daarin beschreven. De Vakraad voor de textielindustrie heeft ons medegedeeld, dat tussen de werkgevers- en arbeidersorganisaties, die partij zijn bij de collectieve arbeids overeenkomst voor de textielindustrie, overeenstemming is bereikt over nieuwe basisionen. Aan het College van Rijksbemidde laars is gevraagd goed te keuren, dat deze basisionen met ingang van 1 Janu ari 1954 in de plaats worden gesteld van de huidige uurloontabel der C.A.O., terwijl voorts is verzocht de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaar den voor de textielindustrie, welke ook de niet-georganiseerde ondernemingen bindt, dienovereenkomstig te wijzigen. Verder deelt de Vakraad mede, dat in de nieuwe basisionen de reeds geldende loonbijslagen zijn verwerkt, t.w. die van September 1950 en Maart 1951, alsook de compensatiebijslag voor de premie wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring, terwijl voorts de volgende verho gingen zijn toegepast: Een verhoging met vijf procent over de gehele lijn, een ex tra verhoging met twee ct. voor de volslagen mannelijke en vrouwelijke werknemers van groep 1 (geschoolden), een extra verhoging met één ct. voor de gemeenteklassen 3 en 4 en met twee ct. voor de gemeenteklasse 5 als gevolg van een vermindering van het gemeenteklas senverschil. Het bovenstaande heeft be trekking op de basisionen. Wat de feitelijke lonen betreft, geldt, dat bij de toepassing van de bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst betreffende de loonvorming met ingang van 1 Januari 1954 de nieuwe basisionen ijn de plaats treden van de oude. Voor de ondernemingen, die werken met afwijkende basisionen, vastgesteld op grond van werkclassificatie, zullen nieuwe classificatieionen worden vast gesteld,, waarin eveneens de bijslagen zullen worden verwerkt en waarop ook de verhoging met vijf procent de verho ging als gevolg van de vermindering van het gemeenteklassenverschil toegepast zullen worden, de extra verhoging met twee ct., die op de basisionen van groep 1 is toegepast, zal hier ten dele door werken, aldus de Vakraad voor de tex tielindustrie. Zowel te Teheran als te Londen werd Zaterdag bekend gemaakt, dat Perzië en Engeland de sedert een jaar verbro ken diplomatieke, betrekkingen hadden hersteld. Premier Zahedi van Perzië heeft Zaterdagavond voor de radio ver klaard, dat het verbreken der betrek kingen met Engeland het olieconflict geen stap nader tot een oplossing had gebracht en dat Perzië vriendschappe lijke relaties wenste te onderhouden met alle landen, die Perzië's eer en belangen onaangetast laten. In Londen toonde men zich al even enthousiast over deze stap als in Tehe ran. Algemeen neemt men aan. dat spoe dig de besprekingen over het oliegeschil zullen worden hervat. Men heeft zelfs goede hoop, dat ze dit maal tot een goed einde kunnen worden gebracht De godsdienstige leider van Perzië, Kasjani. heeft de hervatting der diplo matieke betrekkingen met Engeland veroordeeld als een daad die gesteld was onder de toenemende druk van Amerika. Hij beweerde dat de V. S. hadden gedreigd alle hulp aan Perzië stop te zetten, wanneer de diplomatieke betrekkingen niet zouden worden her vat en de Britse voorstellen inzake het oliegeschil niet zouden worden aan vaard. Het is niet bekend of de En- 36 „Ik hoop, dat Whittaker goed voor u zorgt en u alles laat zien, wat u zien wilt. U zult begrijpen, dat onze ver voersmogelijkheden nogal beperkt zijn, maar we zullen u naar alle buitenpos ten brengen, als u ons tijd laat om al les van tevoren behoorlijk te organise ren. Mochten er zich moeilijkheden voordoen, laat het me dan weten." Het onderhoud was afgelopen. De wenk was beleefd, maar afdoende ge weest. De drukst bezette man van Mars had Gibson een edelmoedig stuk van zijn tijd geschonken, en zijn vragen zou den moeten wachten tot een volgende gelegenheid zich voor zou doen. „Wat denkt u van onze gouverneur? U hebt hem nu ontmoet," zei burge meester Whittaker, toen Gibson weer in diens kantoor verscheen. „Hij was erg aardig en behulpzaam," antwoordde Gibson, op z'n woorden passend. „Echt een enthousiast voor Mars is hij niet?" Whittaker tuitte z'n lippen. „Ik betwijfel, of dat wel het juiste woord is. Ik denk, dat hij Mars be schouwt als een vijand, die verslagen moet worden. Dat doen wij natuurlijk allemaal, maar de gouverneur heeft daar een betere reden toe dan de mees te anderen. U hebt waarschijnlijk ook dat verhaal over zijn vrouw gehoord?" „Neen." O, zei Gibson aarzelend. „Juist. Dat was dus vermoedelijk een van de rede nen, waarom men zich zo heeft inge spannen om er een middel tegen te vinden." „Ja, de gouverneur is daar zeer voor geporteerd. Bovendien is die ziekte zeer nadelig, wat onze beschikbare arbeids krachten betreft. We kunnen ons hier niet permitteren om ziek te zijn." Die laatste opmerking, dacht Gibson, toen hij Broadway overstak (zo ge noemd, omdat die straat vijftien meter breed was), drukt bijna volledig de po sitie uit, waarin de kolonie verkeert. Hij was nog steeds niet hele maal bekomen van zijn aanvankelij ke teleurstelling bij zijn ontdekking, hoe klein Port Lowell was, en hoe slecht bedeeld met die luxe en dat com fort, waar hij op aarde aan gewend was. Met zijn rijen van gelijkvormige metalen huizen en schaarse publieke gebouwen leek het meer op een leger kamp dan op een stad, hoewel haar be woners hun best hadden gedaan om hun verblijf met aardse bloemen op te fleu ren. Enkele van die gewassen hadden bij de lage zwaartekracht indrukwek kende vormen aangenomen, en Oxford Circus prijkte nu met manshoge zonne bloemen. Hoewel ze tamelijk in de weg stonden had niemand de moed om een voorstel tot hun verwijdering te doen; zouden ze met gelijke ijver en toewij ding blijven doorgroeien, dan zou het spoedig zover komen, dat men er een ervaren houthakker bij moest halen om ze te vellen zonder dat het zieken huis gevaar liep. In gedachten liep Gibson Broadwav op, totdat hij bij de Marble Arch kwam, waar de Koepels Een en Twee elkaar raakten, op welk strategisch punt nabij de verschillende luchtsluizen George de enige bar op Msurs hield. „Morgen, meneer Gibson," zei George. „Ik hoop, dat u de baas ln een goed humeur mocht aantreffen." Daar hij het regeringsgebouw nog geen tien minuten verlaten had, vond Gibson, dat die George bijster bij de pinken was. Hij zou spoedig ervaren, dat alle nieuws zich in Port Lowell zeer snel verbreidde, en dat George daar een grote rol in speelde. George was een interessante vent. Daar kroegbazen slechts van betrek kelijk en niet wezenlijk belang voor de welvaart van de stad werden geacht, had hij twee officiële beroepen. Op aarde was hij een bekend conferencier geweest, maar zijn populariteit, vooral bij de vrouwen, was te groot geworden, zodat hij naar elders in het zonnestel sel was uitgeweken. Hij had nu de lei ding van het kleine stadstheater en scheen volmaakt met het leven tevre den. Midden in de veertig was hij een van de oudste mannen op Mars. „We hebben een revue de volgende week", merkte hij op, toen hij Gibson gebracht had wat die wenste. „Er zijn een paar goede nummertjes. Ik hoop, dat u eens komt kijken." „Natuurlijk," zei Gibson. „Ik zie het met spanning tegemoet. Hoe vaak is er hier zoiets te doen?" „Ongéveer een keer per maand. Drie keer per week zijn er filmvoorstellin gen zodat we geen al te slecht figuur slaan." „Ik ben blij, dat Port Lowell ook zijn amusementsleven kent" „U zoudt ervan staan te kijken. Maar ik kan er beter mijn mond over hou den, anders gaat u er nog in de kran ten over schrijven." „Voor dèt soort kranten schrijf ik niet," antwoordde Gibson terwijl hij peinzend het plaatselijk brouwsel naar binnen zoog. Het was lang niet kwaad, wanneer je er eenmaal aan gewend was. hoewel het natuurlijk geheel synthe tisch bereid werd, als het gezamenlijk product van broeikas en chemisch labo ratorium. De bar was geheel verlaten, want op dit uur van de dag was iedereen in Port Lowell druk aan het werk. Gibson haalde zijn notitieboekje te voorschijn en begon zorgvuldig allerlei notities te maken, terwijl hij zich van niets be wust was, en George ging tot de tegen aanval over door de radio aan te zet ten. Het was dit keer eens geen gramo- foonplatenprogramma, maar een con cert, dat van de nachtzijde van dg aar de met richtstralen werd uitgezonden, door het wereldruim geslingerd met de hemel-wist-hoeveel megawatt, daarna opgevangen en gerelayeerd door het station op de lage heuvels ten zuiden van de stad. De ontvangst was goed, afgezien van zonnestoringen afkom stig van die oneindige grotere zender, tegen wiens achtergrond de aarde uit zond. Gibson vroeg zich af, of het wer kelijk wel al die moeite waard was om de stem van een tamelijk middelmatige sopraan en de muziek van een amuse mentsorkest van wereld tot wereld te zenden. Maar waarschijnlijk luisterde half Mars ernaar met sentimentele ge voelens en heimwee welke beide na tuurlijk hardnekkig ontkend zouden worden. (Wordt vervolgd). gelsen inderdaad nieuwe voorstellen hebben gedaan, maar het wordt on waarschijnlijk geacht. Kasjani heeft hierdoor openlijk de zijde van de Nationale Veiligheidsbeweging van Mossadeq, die door de communistische Tudehpartij wordt gesteund, gekozen. Het is niet bekend of de invloed van Kasjani nog altijd even groot is als onder Mossadeq. De diplomatieke betrekkingen met Engeland werden door premier Mossadeq verbroken op 16 October van het vorige jaar. Hij kon toen niet het vereiste qu,orum in de Majlis, het parlement krijgen, zodat de betreffende nota eerst op 22 November aan de Britse zaakge lastigde. Middleton. kon worden over handigd. ontkennend beantwoorden. Met betrek king tot het door verscheidene Kamer leden aangevoerde bezwaar, dat de tij delijke aanvulling op het invaliditeits pensioen bij het bereiken van de &S- jarige leeftijd zal eindigen, merken de ministers op, dat die beperking niet kan worden ontbeerd. De wenselijkheid om de tijdelijke aanvulling voor de militai ren in plaats van op 60 jaar op 65 jaar te doen eindigen, kunnen de ministers bij nadere overweging onderschrijven. Derhalve is bij nota van wijziging ten deze een voorziening getroffen. Voor de door sommige leden uitge sproken twijfel of zal kunnen worden uitgemaakt of de betrokkene voldoet aan de eis, dat hij voor minder dan 1/3 ge deelte in zijn levensonderhoud kan voor zien, achten de ministers in zijn alge meenheid geen voldoende grond aanwe zig. Wel erkennen zij dat de beslissing in bepaalde gevallen geen eenvoudige zal zijn. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft be sloten, in afwachting van de definitieve afwikkeling van Zuivelfonds IV, een bedrag van ruim f 18.000.000 ten laste van dit fonds uit te keren. Deze uitke ring zal geschieden aan diegenen, aan wie in het melkprijsjaar van 2 Nov. 1952 t.m. 31 Oct. 1953 de zuivelfondsheffing is opgelegd. De uitkering komt neer op! a. f 0.10 per pet. vet per in genoemd jaar 100 kg. geleverde melk; b. f 3.30 per 100 kg. geleverde kaas; c. f 0.375 per 100 liter geleverde volle melk. Het Hoge Gezagsorgaan van da Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft Donderdag de mening uit gesproken, dat de vrees voor een crisis in de onder zijn gezag staande bedrij ven overdreven is geworden. Het ba seert zijn opvatting op de jongste pro ductiestatistiek, waaruit blijkt, dat de productie van ruw ijzer in de afgelopen tien maanden van dit jaar, vergeleken met dezelfde periode van het vorige jaar, met 7,6 procent verminderde. De productie van ruw staal verminderde met 4,6 procent die van kolen met 1,2 procent. In het jaar 1952 heerste ech ter een duidelijke hoogconjunctuur, ter wijl bovendien in de overzichtperiode de staking van de Franse staalarbei- ders valt, die een productieverlies ver oorzaakte van ongeveer millioen ton staal. De vooruitzichten voor de toe komst worden gunstig geacht. Gewezen wordt op de eerste berichten omtrent de ontwikkeling van de ontvangen or ders in October en November, waaruit blijkt, dat de reeds in September be gonnen stijgende lijn wordt voortgezet De portretprijs 1953 van de Thérèse van Duyl-Schwartze-stichting is toege kend aan de heer Jacob Kuvper te Am sterdam. De premies zijn toegekend aan: Kam Wenckebach, Jan Grcenestein en J. W. van de Kerke, allen te Amsterdam. In 't door ons gepubliceerde art. over misstanden bij de Amsterdamse steen- lossers, kwamen enige opmerkingen voor ten aanzien van de handel in bouwmaterialen, welke tot misverstand aanleiding blijken te hebben gegeven. In verband daarmede delen wij mede, dat iedere suggestie, als zou de bouw- materialenhandel het door ons gesigna leerde optreden van de Amsterdamse steenlossers mede veroorzaken of bevor deren, onjuist is. Van het leveren van bouwmaterialen via de steenlosserspa- tioons is geen sprake. Ook van beraalde politieke sympathieën vari de handela ren in bouwmaterialen is ons niet geble ken. Daar het artikel de machtspositie van de steenlossers aan de kaak stelt, vallen de opmerkingen omtrent de nood zaak van inschakeling van de handel in bouwmaterialen bij directe leveringen en de gevolgen daarvan ten aanzien van de materiaalprijs, daargelaten de juist heid van deze opmerkingen, in ieder ge val buiten het kader van het artikel, aangezien alle samenhang met de steen lossers, naar ons achteraf gebleken is, ontbreekt. Ter gelegenheid van de naamdag van Sinte Barbara, schutspatrones van gt wapep der artillerie, evenals van de mijnwerkers, brandweer en allen, oie in vuur omgaan, heeft Vrijdagochtend brigade-generaal F. F. M. Steen:netJ' de het artillerie-schietkamp Oldebroek een krans gelegd bij het monument v gevallen artilleristen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4