Conferentie op Bermuda geëindigd Frankrijk drukt stempel op laatste dag Specialisten en hun invloed Bidault brengt en positie in NATO ter sprake Z.H. de Paus opent het Maria-jaar H. Vader neemt deel aan de bloemenhulde van de kinderen Onderzoek naar mogelijkheid van DRIE-EÏL AN DENPLAN Tot hoofd en hart Stoffelijk overschot van vrouw gevonden in Gooise bossen I Verbinding tussen Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland Kosten veertig millioen Wilde zwijnen in het Gooi Het weer Droogte duurt voort J DINSDAG 8 DECEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25858 Het Triëst-geschil Ook Joegoslavië trekt zijn troepen terug Nieuwe voorstellen van maarschalk Tito DOMINICI TREKT BEKENTENIS IN „Verrukt over de glans van Uw hemelse schoonheid en gedreven door de angst van onze eeuw, werpen wij ons in Uw armén, o Onbe vlekte Moeder van Jezus en Onze Moeder Maria, vertrouwend in Uw alierliefhebbendst hart de verwezenlijking te vinden van onze vurigste verlangens en een veilige haven voor de storm, die van alle kanten tegen ons opsteekt. Ofschoon ontmoedigd door onze beledigingen en overweldigd door oneindige zwakheden, bewonderen en bezingen wij de onvergelijke lijke rijkdommen der verheven gaven, waarmede God U boven alle andere zuivere schepselen heeft vervuld van het eerste ogenblik Uwer ontvangenis af tot de dag, waarop Hij U opgenomen ten hemel tot Koningin der Aarde kroonde." PLECHTIGHEDEN IN DE EEUWIGE STAD Reeds drie maanden dood? In West-Duitsland: Spionnagegeval voor Opperste Gerechtshof Studiecommissie der V.S. in Indonesië De „Carthage" wordt gesloopt Bestelauto door trein gegrepen Chauffeur ongedeerd Bambang Sugeng trekt ontslag-aanvrage in Handschoenen metlamsvacht Tni=«AU SME°ESTRAAT 5 - HAARLEM etoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 «oonnementen 20800 Postgiro 143480 B it Beverwijk: Breestraai 171, telef. 4790 antoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 r,. Telefoon 5790 rectie: j. w Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Een dezer dagen is in ons blad een beknopte samenvatting, gepubli ceerd van een openhartig artikel van mr. A. Kleijn, burgemeester van peppel, over de overheidsadministratie ons land. De burgemeester was daar toe gekomen, omdat hij fris tegenover bet Nederlandse bestuursapparaat was bomen te staan, na op verzoek van een bfdeling der Verenigde Naties te Para guay „een bad in de modderrivier der administratie" te hebben genomen, zo- ais hij het zelf uitdrukte. Zijn taak daar V'as: te adviseren bij de regeling van de Verhouding tussen een aantal nieuwe landelijke gemeenschappen en de cen trale overheid. Mr. Kleijn was daartoe Uitgekozen om zijn uitmuntende staat Van dienst bij de overheidsadministratie Ui de Drentse veenstreek. Hoe belangwekkend de ervaringen Van de Nederlandse burgervader in het Verre Paraguay ook mogen zijn geweest en hoe gaarne men ook meer daarover zou willen vernemen, na door de uit drukking „modderrivier der administra tie" nieuwsgierig te zijn gemaakt, toch interesseert ons meer wat mr. Kleijn naar voren brengt als de vrucht van zijn verfriste kijk op ons eigen bestuurs apparaat. Hij schrijft dan o.a., dat dit apparaat gonzend hard werkt en dat de toewijding, de goede wil en de integri teit van bestuur en ambtenaren opval lend zijn. Andere deugden zijn: de doel bewustheid en ordelijkheid der admini stratie en de deskundigheid van het ambtenarencorps. Met gerustheid mag volgens mr. Kleijn worden gezegd, dat m ons land het niveau, zowel van be stuurders als van ambtenaren, in door snee abnormaal hoog ligt. Mr. Kleijn heeft echter niet alleen complimenten, maar ook verschillende critische opmerkingen over het Neder landse bestuursapparaat. De ambtena ven zijn niet altijd vrij van enige eigen dunk en hardnekkigheid; onderlinge Prestige-kwesties, vooral ook op details, Komen veelvuldig voor. De Nederland se wijze van vergaderen heeft iets af- Sc«rikwekkends, tijdverslindend en on gezond als ze is. In vaak half donkere, Vdeestal lelijke, practisch steeds uiterst geventileerde localiteiten, door ">ok bezwangerd, wordt woordenstroom a Woordenstroom, argumentenregen na gurnentenregen op de vergadering uit gestort. onze administratie waart een geest van tamelijk eigengereid perfec tionisme. Er is een menigte van specia ls.en en specialist;]es aan het werk, elk op zichzelf fenomenen van vakbe kwaamheid, maar een zó rijke verzame ling van welig uitgegroeide bomen en boompjes, dat men in feite door al die bomen het bos niet langer kan zien. Deze in de administratieve sector ont stane misstand werkt door op de be stuurders: de doorsnee-bestuurder kan de steeds verder gaande specialisatie biet langer meer bijhouden. Daarom duikt hij weg achter de specialisten. Hij vertrouwt zijn eigen oordeel niet langer, voelt zich op glad ijs en tracht zich als verantwoordelijk man te dekken achter het oordeel van de specialist. Tot zover tbr. Kleijn. T ij meenden onze lezers deze, uit onverdachte bron gekomen, be- schouwing niet te moeten ont houden. De lof, aan bestuurders en amb tenaren gebracht, is zeer zeker ver diend, maar de critische opmerkingen behoren minstens evenveel aandacht te hebben. Moge men er in ambtelijke kringen zijn voordeel mee doen! Maar de bestuurlijke kant van de hartekreet over het voortschrijdende specialisme verdient wel bijzonder de aandacht van iedere Nederlander, wie de Publieke zaak ter harte gaat. Want naar mate de bestuurder zich meer laat lei hen door, en steunt op de adviezen van specialisten, zal aan zijn bestuur het °achet van zijn eigen persoon en uitein delijk ook dat van zijn eigen levens- en Politiek beginsel ontnomen worden. Het overheidsbeleid wordt dan tenslotte, evenals bij een robot, bepaald door het Resultaat van de werking van allerlei technische, specialistische mechanismen. He ervaring met de jongste loonsver hoging, toen tenslotte de rekenmachines Jjan het Centraal Bureau voor de Sta tistiek de doorslag hebben gegeven, wijst Sterk in deze richting. Dit verschijnsel eist een diepgaand beraad, ook in de politieke sector van °ns publieke leven. Te lang reeds leeft men in de waan, dat een politieke of Godsdienstige groepering der bevolking ®eb aan haar getalssterkte beantwoor dende invloed op het overheidsbeleid fan uitoefenen door het afvaardigen van haar vertrouwensmannen naar de ver tegenwoordigende lichamen. Van even P'ote, wellicht zelfs van nog meer be tekenis is in dit verband de politieke b'1 godsdienstige overtuiging van de- Genen, die een leidende rol vervullen m het zich steeds verder specialiserende mbtenarencorps. e Partij van de Arbeid heeft deze factor tijdig onderkend en, zodra zij aan de regering deel ging ne- 2?en> doelbewust daarnaar gehandeld, p n departement, dat enkele jaren door socialistische minister is beheerd, j3. in de politieke richting van de pro- mente ambtenaren een socialistische gnatuur vertonen, nog lang nadat de cialistische minister door een opvolger v h een andere politieke kleur is ver engen. In dit verband is uiterst leer- t0?m Ae ervaring, welke minister Witte ove J-n cntsteltenis opdeed, toen hij een hourtZlcht het samenstellen van de in- ua van de in de laatste jaren gebouw- °nt^°ningen. Het bleek toen, dat de ipso) keling van een gezond en nor- Geen ,gezmsleven daarbij hoegenaamd jaa, r°t heeft gespeeld. Langer dan een '0Keotna^at een katholieke minister was houd rfden' het beleid, wat de in- het t er nieuw te bouwen woningen der 7 hoor de specialisten, die on- voerd 'n departement ressorteren, ge- Bche uVWgens de soialistisch-humanisti- De Hielen van zijn voorganger, beleid heken hebben het personeels- is }w ,v®el te lang verwaarloosd. Hoe der de^0 -^s verklaarbaar, dat men on- ten, w PPt'iguren, zelfs van departemen- heke ke jarenlang onder een katho- ^Ghdse laster hebben gestaan (Binnen veld) - hen en Onderwijs bijvoor- hhetinn ?og sporadisch kathoiieke top- Ohanssen aantreft? Vanmorgen om 6.15 uur Nederlandse tijd is de conferentie van Bermuda ge ëindigd. Op hun laatste bijeenkomst hebben president Eisenhower, Sir Win ston Churchill en minister Bidault dertien uur aan één stuk vergaderd. Minstens twee staatsstukken heeft de conferentie opgeleverd. Het eerste is een gemeenschappelijk antwoord op de Russische nota van 26 November j.l. Dit antwoord is zowel goedgekeurd door de West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, als door de burgemeester van West-Berlijn, dr. Schreiber, en het wordt vandaag in Moskou overhandigd. Diplomatieke waarnemers geloven, dat het een kort antwoord is, dat de Grote Drie accoord gaan met Berlijn als plaats voor de samenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken en dat zij voorstellen de conferentie te houden in de eerste week van Ja nuari, bij voorkeur te beginnen op de 4e van die maand. En het tweede staatsstuk, dat uit de bus is gekomen, is het slotcommuniqué, dat tengevolge van de lange duur van de slotvergadering pas tamelijk laat gereed kwam. De Grote Drie beginnen dit commu niqué met te constateren, dat de con ferentie een symbool is geweest voor de eenheid der drie landen. Het bleek dat zij het eens waren bij de analyse van de verschillende problemen en zij hebben ook overeenstemming bereikt aangaande verschillende maatregelen, die nodig zijn voor de oplossing van die vraagstukken. Zij zeggen te ver trouwen, dat hun vereende kracht de beste waarborg vormt voor vrede en veiligheid. Verderop heet het dan: „Het Noordatlantisch Verdrag is en bliift de grondslag van onze politiek. Wij be spraken middelen voor de ontwikke ling van de defensieve mogelijkheid van ons bondgenootschap. Waarneme:_ zijn van mening, dat minister Bidault de aandacht van Eisenhower en Churchill heeft ge vraagd voor de wenselijkheid, dat Frankrijk gehandhaafd blijft als een van de drie mogendheden, die wel de NATO-wijzen worden genoemd. Als Frankrijk het EDG-verdrag aan neemt zou er, volgens Bidault, ge vaar bestaan, dat deze bevoorrechte positie teloor gaat. Tevens zou hij de steun van Engeland en Amerika heb ben verzocht voor een voorstel om de looptijd van de NATO te ver lengen tot vijftig jaar. Over deze onderwerpen zegt het communiqué o.m.: „In de voortgezette ontwikkeling van een verenigd Europa, met inbegrip van Duitsland, zien wij het beste middel om grotere welvaart, veiligheid en stabiliteit van zijn vrije volkeren te bereiken. Wij bevestigen opnieuw, dat de Europese Defensie Ge meenschap nodig is om het defensieve karakter van de Atlantische Gemeen schap, waarvan de EDG een integre rend deel zal zijn, te verzekeren. Hier door zal een nauwe en duurzame sa menwerking tussen de strijdkrachten van het Verenigd Koninkrijk en de V.S. en die van de EDG op het Euro pese vasteland worden verzekerd". Over het IJzeren Gordijn zeggen de Grote Drie: „Wij kunnen de huidige verdeling van Europa niet als gerecht vaardigd of blijvend aanvaarden. Het is onze hoop, dat te zijner tijd vreed zame middelen zullen worden gevon den om de volkeren van Oost-Europa in staat te stellen weer hun rol als vrije volkeren in een vrij Europa te spelen". Daaraan wordt nog toegevoegd: „Onze drie regeringen zullen geen ge legenheid laten voorbijgaan om de spanningen, waaraan de wereld lijdt, te verminderen en om alle volkeren te verzekeren, dat zij niet behoeven te De Joegoslavische regering is begon nen haar troepen terug te trekken uit het Italiaans-Joegoslavisch grensgebied. Zondag zijn de Italiaanse troepen reeds begonnen de grens-zone te ontruimen. Een en ander is het directe gevolg van het accoord, dat Zaterdag werd geslo ten tussen Premier Pella van Italië en de Joegoslavische zaakgelastigde te Rome, Gregorik. Men neemt aan, dat de ontruiming ongeveer veertien dagen zal duren. Het ministerie van Buitenlandse Za ken te Londen, heeft intussen nieuwe Joegoslavische voorstellen ontvangen voor het bijeenroepen van een vijf- m ogendheden conferentie over de kwes- tie-Triëst. Waarschijnlijk zijn de voor stellen ook naar Washington en Parijs gestuurd Zondagavond hebben de Brit se en Amerikaanse ambassadeurs en de Franse zaakgelastigde, te Belgrado bijna anderhalf uur geconfereerd met de Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken, Popovic. Waarschijnlijk heeft de minister toen de voorstellen toegelicht. Over de inhoud van de voorstellen is nog niets bekend gemaakt. De 77-jarige Gaston Dominici heeft gisteren tijdens zijn eerste verhoor voor de rechter, zijn aanvankelijke bekente nis van de moord cp het gezin-Drum mond ingetrokken. Zijn advocaten vei klaarden, dat de oude Dominici nooii heeft bekend, maar alleen maar de moord voor de pc litie heeft gerecon strueerd. Zoals men weet is Gaston Dt- minici drie weken geleden door zijn beide zoons Gustave en Clovis aange wezen als de moordenaar der Drum- monds. De advocaten die het nieuws gister avond bekend maakten, vertelden niet waarom Dominici zijn bekentenis hao ingetrokken. Rechter Peries, die de zaak in handen heeft schijnt nu van plan te zijn de oude man met zijn zoons en met hoofdinspecteur Sébeille te confronte ren. vrezen, dat de kracht van het Westen zal worden ingeroepen in enige zaak van wederrechtelijk geweld". Na de passages, waarin wordt gespro ken over de Russische nota, vervolgt het communiqué: „Wij hebben de toe stand in het Verre Oosten aan een on derzoek onderworpen. Het onmiddel lijke doel van onze politiek blijft het beleggen van de politieke conferentie, die in de Koreaanse bestandsovereen komst is voorzien. In Indo-China bren gen wij hulde aan de dappere troepen van Frankrijk en de drie verbonden staten van Indo-China, die binnen de Franse Unie strijden om de onafhanke lijkheid van Cambodja, Laos en Viet nam te beschermen. Wij erkennen het vitale belang van deze bijdrage aan de verdediging van de vrije wereld. Wij zullen blijven samenwerken om vrede en stabiliteit in dit gebied te herstel len". Tot slot volgt nog een samenvatting van hetgeen naar het oordeel van de Grote Drie het wezenlijke belang van hun conferentie is geweest: „Onze be sprekingen hebben onze solidariteit versterkt, onze vastbeslotenheid ge schraagd en onze hoop nieuwe kracht gegeven. Vol vertrouwen in onze ge meenschappelijke zaak en eensgezind in onze opvattingen zullen wq onze po litiek, die slechts gericht is op vrede, voortzetten". Premie,r Laniel is nog niet geheel hersteld van zijn lichte longontsteking, maar als zijn toestand zich bevredigend blijft ontwikkelen, zal hij Vrijdag met een toestel van de Air France naar Pa rijs kunnen terugkeren. Uit het Pauselijk gebed voor het Maria-jaar (Van onze Romeinse correspondent) Vandaag is te Rome het Maria-Jaar op bijzondere wijze ingezet. Reeds wer den in tal van kerken novenen gehouden ter voorbereiding van het feest van 8 December. De voornaamste Mariakerk der Eeuwige Stad is de patriar chale basiliek van Maria ter Sneeuw, de Santa Maria Maggiore, waar zich de afbeelding bevindt van de Madonna, Salus Populi Romani. Hier werd de novene dus ook plechtiger gevierd dan in welke der vele Romeinse kerken. Vandaag, op 8 December, is in deze basiliek des morgens te 10 uur een zg. Capella Papalis gehouden, een plechtige H. Mis, gecelebreerd door de Kar dinaal Vicaris Clemente Micara, waarbij tegenwoordig zijn de in Rome ver toevende Kardinalen, Patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen, de abten en generaals der Orden, de pauselijke hofhouding en allen, die het recht hebben aan een Capella Papalis deel te nemen. De Paus zelf heeft zich vanmiddag van bet Vaticaan naar de Santa Maria Mag giore begeven met klein gevolg. De pauselijke stoet verliet het Vaticaan te ongeveer vier ure, reed door de stad langs de Piazza Venezia, de Via del Cor so naar de Piazza di Spagna. Op dit plein staat een beeld van de Onbevlekte en ieder jaar vindt daar op 8 December de Romeinse bloemenhulde plaats. De H. Vader heeft aan deze hulde deelge nomen en zich daarna naar de Santa Maria Maggiore begeven, waar Z.H. om ongeveer half vijf arriveerde. Met de kinderen der Katholieke Actie en de overige aanwezigen heeft de Paus voor het eerst het gebed van het Maria-Jaar gebeden. Daarna vond een kort Lof plaats, waarop Pius XII vanaf de buitenloggia der kerk de zegen „Urbi et Orbi", de zegen aan stad en wereld gaf. De Santa Maria Maggiore is geïllumi neerd, ditmaal niet met de traditionele vetpotjes, maar met beweeglijk licht van kleine electrische toortsen, die een even tuele regenbui waar men in dit jaar getijde zelfs in Rome rekening mee moet houden het hoofd kunnen bieden. De electrotechnici van de Sint Pieter zijn er, zo bleek bij het proefbranden, vol komen in geslaagd op onnavolgbare wijze het effect van flakkerende vlam metjes te bereiken. De Vaticaanse zender heeft de plech- f i De Grote Drie, Joseph Laniel (links), president Eisenhower en Sir Winston Churchill (rechts), gezeten voor de Mid.Ocean Clul> on Berm.uda. President Eisenhower heeft een verband om zijn hand. Hij verwondde zich aan een pistool, toen hij zijn echtgenote in zijn kamer in het Witte Huis toonde, hoe de bewo ners van het „Wilde Westen" vroeger hun wapens „behandelden". (Van onze Haagse redacteur) De minister van Verkeer en Water staat heeft het Technisch Bureau der Domeinen bij de Rijkswaterstaat op dracht gegeven ten onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid tot uitvoering van het zg. Drie-eilandenplan. Dit plan, of juister de plannen dien aangaande houden in, dat van Zuid- Beveland en Noord-Beveland door de Zandkreek een dam zou worden ge legd tussen Katshoek en de Oostelijke punt van de Oost-Bevelandse polder Tussen Noord-Beveland en Walcheren zou eveneens een dam komen, doch over de plaats daarvoor lopen de me ningen nog uiteen. Het gaat er hier namelijk om of deze dam ten Noord- Wie God los laat, laat zijn geluk los. Westen, dan wel ten Zuidoosten van Veere zou dienen te komen. In het tweede geval zou de vissershaven Veere aan open water blijven liggen; bij de eerste mogelijkheid zou men een nieuw kanaal nodig 'hebben om het kanaal door Walcheren zijn zin te laten behouden. Voorlopige ramingen over de kosten van uitvoering van het drie-eilanden- plan bewegen zich rond de 40 millioen gulden. De betekenis van de opdracht, welke het Technisch Bureau der Domei nen ontvangen heeft, is vooral hierin gelegen, dat het drie-eilandenplan der Deltacommissie bekeken kan worden; het werk van deze commissie, dat zich over het gehele vraagstuk van de af sluiting der zeearmen uitstrekt, zal on getwijfeld langer duren, dan de studie van het drie-eilandenplan, waarvoor men op ongeveer een jaar rekent. Met de onderhavige opdracht zijn met name belast ir. Hofker en de technisch hoofd opzichter Maas. Het drie-eilandenplan geniet in Zee land grote belangstelling omdat realise ring de verbindingen tussen de eilanden aanmerkelijk zou verbeteren; voorts zou men een landaanwinst van ruim 2000 ha krijgen, waarmede aan rond 2000 mensen werk wordt, verschaft. Tijdens een drijfjacht in de bos sen van het landgoed van de heer C„ in de Lage Vuursche, hebben jacht opzieners en jagers dezer dagen een gruwelijke ontdekking gedaan. Een aantal konijnen was in een bos ge dreven, waar vrijwel nimmer iemand komt Daar zag een der jagers plotseling, onder de lage dennen, het reeds in verregaande staat van ont binding verkerend stoffelijk over schot van een vrouw liggen. Onmid dellijk werd (Je Baarnse politie ge waarschuwd. Veel gegevens over de Voor het West-Duitse Opperste Ge rechtshof te Karlsruhe staan sedert gis teren vier personen terecht die ervan worden verdacht inlichtingen te heb ben verschaft aan de communisten in Oost-Duitsland. Onder hen bevindt zich de journalist Wehlen, de Belgische ex porteur de Lannoy en de voormalige nazi Moritz. Zij werden in Augustus 1052 gearresteerd. Whelen was in 1945 voor de Britse in lichtingendienst gaan werken en had tot taak te spionneren in de neo-nazisti- sche „Bruderschaften" van oud-officie ren. In 1950 was hij na in contact te zijn gekomen met Moritz, voor Oost-Duitse opdrachtgevers gaan werken en had de ze geheime inlichtingen verstrekt over de voorlopige tekst der verdragen tus sen West-Duitsland en de geall'eëerden. De Lannoy zou geheime inlichtingen over besprekingen tussen Adenauer en de Westelijke Hoge Commissarissen hebben doorgegeven. Moritz, die in al deze gevallen als tussenpersoon optrad, wordt er bovendien van beschuldigd in lichtingen te hebben verstrekt over de spionnage-organisatie van de voorma lige generaal Gehlen. Moritz bekende nog steeds de nazi-leer te zijn toegedaan. Hij is lid geweest van de SD en is in Frankrijk bij verstek ter dood veroor deeld wegens onmenselijkheid. Maandag is, naar A.P. bericht, in Djakarta een studie-missie van de com missie voor buitenlandse aangelegen heden uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden aangekomen voor een driedaagse oriëntatiereis in Indonesië. De missie maakt een grote reis door het Verre Oosten om uit de eerste hand gegevens te verzamelen, die waar schijnlijk invloed zullen hebben op wetgevende maatregelen, welke tot stand zullen komen als het congres in de lente bijeenkomt. Ofschoon de Indonesische regering op de hoogte was gesteld van de komst van de missie, waren geen Indonesische autoriteiten ter begroeting op het vlieg veld aanwezig. identiteit van de vrouw, werden niet gevonden. Er lagen bij het stoffelijk overschot twee tassen. In een daarvan werd een spoorkaartje aangetroffen. Ook vond men restanten van etenswaren, o.a. een aangebroken blik soep. De politie heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld naar de mogelijkheid van misdrijf op deze verlaten plek, doch weigert thans inlichtingen te verstrek ken. Sectie zou hebben uitgewezen, dat geen verwondingen waren aangebracht en dat de vrouw van middelbare leef tijd was. Zij was gekleed in een blauwe mantel en droeg voorts o.a. een rode shawl en groene schoenen. Men ver moedt, zo vernamen wij, dat men hier te doen heeft met het stoffelijk over schot van een 47-jarige vrouw uit Am sterdam, die geregeld werkte bij een oude boer in de omgeving van de Lage Vuursche. Zij kwam meermalen in hotel „Groot Kievitsdal", aan de weg tussen Hilversum en Baarh, om enkele brood jes of een uitsmijter te bestellen, die zij dan ingepakt meenam. Het laatst is zij daar ongeveer drie maanden gele den gesignaleerd, wat ongeveer over eenkomt met de tijd, waarop de dood moet zijn ingetreden. Het Tunesische schip „Carthage", dat tijdens de watersnood op het Scheve- ningse strand is gelopen en dat daar maandenlang heeft vastgezeten, zal worden gesloopt. Advertentie EN MAAR CONFEREREN rn E.D.G. - E.B.U. - O.E.E.C. - G.A.T.T; N.A.T.O. - Kunt U het volgen? Nee, dan L.E.X.I.N.G.T.O.N., dat is voor ieder duidelijke taal. Daarom brengt Uncle Sam op alle conferen ties een slof mee van deze sigaret ten van America's Best Tobaccos. tigheden in de Santa Maria Maggiore uitgezonden. Een verslag van de ove rige gebeurtenissen wordt bovendien gegeven in de Italiaanse, Franse, En gelse, Spaanse, Poolse en Nederlandse taal. Ook de Italiaanse radio zendt het verslag uit. Te zes ure zal de H. Vader vanuit het Vaticaan een radiobood schap richten aan de Italiaanse Ka tholieke Actie; de uitzending vindt over de Vaticaanse en de Italiaanse zender plaats. (Vervolg op pag. 5) Op verscheidene plaatsen in Gooi- en Eemland zijn de laatste dagen wilde zwijnen waargenomen. Enige jagers hebben in de buurt van Lage Vuurse en het Wasmeertje onder Hilversum jacht gemaakt op een exemplaar van .naar schatting 300 pond, zonder succes evenwel. Toen Maandagmorgen een bestelauto, die vanwege de mist zeer langzaam reed, een onbewaakte overweg bij Heeze (N.B.) passeerde, zag de chauf feur plotseling een trein uit de richting Eindhoven naderen. Hoewel hij direct remde, kon niet worden voorkomen, dat de trein de auto aan de voorzijde raakte. De bestelauto liep zware schade op, doch de chauffeur kwam met de schrik vrij. De vice-premier van Indonesië, mr. Wongsonegoro, heeft aan Aneta mede gedeeld, dat de fungerend chef-staf van de landmacht, kolonel Bambang Sugeng, zqn verzoek om uit deze functie ontsla gen te worden heeft ingetrokken. Wongsonegoro voegde hier aan toe, dat de regering bezwaren heeft tegen het ontslag van Bambang Sugeng, juist op het moment, dat de staat geconfron teerd wordt met allerlei problemen. Wongsonegoro zei, dat het onjuist is, dat de reden van het verzoek tot ont slag van Sugeng zou zijn de benoeming van overste Zulkifli Lubis tot plaats vervangend chef-staf van de landmacht en van de luitenant-kolonels Sapari en Abimanjo tot resp. eerste en tweede assistent van Lubis. Sugeng had reeds geruime tijd te voren ontslag gevraagd, zo voegde Wongsonegoro hier aan toe. OOST-DUITSLAND. De Oost- Duitse communist Wandel is mevrouw Zaisser opgevolgd als minister van Onderwijs. BELGIË. Tussen Gent en Brussel is gisteravond een personentrein op een stilstaande trein ingereden, waarbij vier personen werden gedood en veertig per sonen werden gewond. Advertentie (Tot Woensdagavond) Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk mist. Overwegend droog. Koude nacht. Overigens weinig ver andering in temperatuur. Zwakke tot matigie wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Zon: 8.36—16.29. Maan: 11.11—19.33. (Van onze weerkundige medewerker) Hoge drukgebieöen. die de afgelopen zomer in onze omgeving een zeldzaam heid bleven, beheersen nu al vanaf emd September doorlopend het weer o\er een groot deel van Europa. Dit is een van de redenen dat er al zeer lange tijd abnormaal weinig regen valt. Ook nu treffen wij weer een krachtig hoge- drukgebied aan, dat zich van West- Rusland tot over de Noordzee uitstrekt. Alleen voor de kust van Portugal ligt een oude depressie, die boven Spanje en Zuid-Frankrijk aanleiding geeft tot iware regen- en onweersbuien. Ons land blijft aan de rand van het Euro pese hogedrukgebied liggen met een hierbij passende Zuid-Oostelijke lucht stroming. Er drijft zeer veel bewolking over ons land, waarin vanuit het Zui den af en toe gaten vallen. Een vorst periode betekent deze ontwikkeling niet, want de aangevoerde lucht heeft een temperatuur van 35 gr. C. boven het vriespunt. Het lijkt er ook nog niet veel op dat er de eerste dagen regen water zal vallen, zodat de droogte nof onverminderd aanhoudt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1