Radio-monteur Krijger uit Zeist heel hard moeten werken heeft Handschoenbruidje plotseling een vreemde nieuwe overgeplaatst in wereld Goede organisatie in Zuid- Holland bij event, stormen Muziek van eigen instrumenten Welke huur gaan wij per 1 Januari betalen MONTIES r Binnen twee jaar een eigen zaak in Australië Dip] oma's hebben grote waarde Arnoldi en Van Dijk directie 1954/55 Decentralisatie voorkomt overbelasting van provinciale griffie HET EERSTE EN ENIGE SCHOOL- ORKEST IN NEDERLAND Verhoging van „kale huurprijs variërend naar gemeenteklasse Richtlijnen voor de huurverhoging V-J DINSDAG 8 DECEMBER 1953 PAGINA 3 Extra TV op Oudejaar Rotterdams Toneel Verloting van Rampen fondshuis Nederlandse ingenieurs naar Bengalen Mobilofoon in een aantal gemeenten Na 1940 gebouwde woningen Bedrijfspanden W oningwetwoningen Prijsvragen van Ned. Klassiek Verbond Speciale verlichting voor slechtzienden iv» V>at lollilrctl (Van onze speciale verslaggever) Zij stond daar te wachten bij het grote bord aan de Rowland Avenue in Wollongong, dat vertelde, dat daar de firma Krijger gevestigd was. „Krijger's Radio Service, Television and Radio Engineer. Repairs to all electrical home appliances" stond er op. Zij wachtte daar, het jonge mevrouw tje Krijger uit Zeist, dat een paar weken geleden nog maar met de Skymaster i-Overloon" als handschoenbruidje de lange luchtreis naar haar man maakte. De zon stond heet en hoog boven het stadje en aan de overkant lispelden een Paar palmbomen in de zucht wind, die van de zeekant landinwaarts zweefde. Precies dezelfde palmbomen als die paar luttele weken geleden in Singapore. Daar wilde zij toen alleen maar verder. Sneller, verder, naar de millioenen- stad Sidney met zijn conglomeraat van rassen en nationaliteiten. Naar die geweldige smeltkroes van volkeren aan de inktblauwe oceaan, waar haar h>an op haar wachtte. wel mee. Ik zeg niet in alle branches, maar in vele. En dat geldt ook voor de arbeiders. Anders krijg je last met de unions, de vakbonden". Zij heeft niet veel van die schrikba rend grote stad gezien. Een flard van de baaien, met hun zilverwitte stranden, ■^aar de branding in schuim verstuift. Zen glimp van de wolkenkrabbers met hun schrille neonreclames en misschien een blik op de voorsteden, die verscho len onder een weelderige subtropische Vegetatie tegen de berghellingen liggen. Toen is zij hier terecht gekomen. Zij is getrouwd in het kleine kerkje van Corrimal en heeft de eerste teleurstel lingen van het harde begin moeten in casseren. Ruim twee jaar is haar man hier. Hard, razend hard, heeft hij ge- Werkt, voordat dit bord aan de Row land Avenue kon worden geplaatst en hij is trots öp zijn resultaten. Hij merkt nauwelijks meer wat zijn piepjonge vrouw vreemd, akelig en naar vindt, Hij is een ingeburgerde emigrant en kan eigenlijk niet goed begrijpen, wat dat meisje uit Zeist nu doormaakt, ,,'t Is nog wennen hè", zei ze dapper en voerde met die enkele woorden een pleidooi tegen zo'n gescheiden emigra tie. „Laat man en vrouw tegelijk en samen gaan. Zij moeten samen de moeilijkheden overwinnen en samen trachten te aarden in het vreemde land, dat is stukken beter dan zo'n geschei den emigratie", zeggen de deskundigen en zij was het er (onbewust misschien) roerend mee eens. Maar dat nam niet weg dat zij toch bijzonder trots was op dat bord. Daar achter lag immers de eigen zaak, die haar man. de radio-monteur Krijger uit Zeist, in die twee jaar had gebouwd Altijd volop werk »In Holland was me dat nooit gelukt. heb ik een eigen radio-zaak en al tijd volop werk. We zitten hier in een industriegebied en nieuwe radio's gaan ahemaal 0p afbetaling. Daardoor ben .ie bijzonder kwetsbaar wanneer er een staking jSi maar ook daar wen je aan. Ik heb een klein auto'tje, er zit alles bjj alles voor zo'n 1200 pond aan appara tuur in de zaak, alles bij elkaar ver diend. De belastingen zijn hier ook fiks, maar niet onredelijk zoals in Holland. Je houdt genoeg over om in je zaak te stoppen en een reserve te vormen. Die heb je nodig, want nu is het nog zo, dat een slechte maand me de kop zou kosten". Het is niet vanzelf zo gekomen. Trouwens, dat is met geen enkele emigrant het geval. Ook niet bij de middenstanders. Wij zijn ze overal tegengekomen. Uitstekende bakkers in Perth, een slager met vermaard heid in Penguin, een renderende bloemenzaak in Melbourne. Er waren er onder die ook in Nederland een zaak hadden en met de opbrengst van de verkoop hier opnieuw waren be gonnen Zij hadden natuurlijk een ge makkelijker start dan monteur Krij ger, maar één ding kwam steeds te rug: werkenl „Ik ben meteen na aankomst aan de slag gegaan en ik heb allerlei baantjes gehad. Ook buiten m'n beroep. Op een metaalfabriek heb ik door overuren en Zo veel geld gemaakt en dat heb ik toen, stom genoeg, in een bakker lit.i p gestoken. Je moet hier nooit proberen om zonder meer in een ander be roep een eigen zaak te beginnen. Mijn advies is: leer eerst als knecht de taal, de gewoonten in de handel, de smaak van je publiek, de Engelse maten en gewichten en doe het dan. Niet eerder". Hij buigt zich over een radio met zijn schroevendraaier. Vlak boven zijn hoofd hangt een Australisch diploma. >,Ook daar moet je aan denken, het is hier wel veel gemakkelijker dan in Holland, maar diploma's hebben wel degelijk waarde. Er zijn in de midden stand al heel wat beschermde beroepen, Waarvoor je examen moet doen en dan tellen je Nederlandse diploma's heus Orders uit Moskou De middenstander heeft weinig met de unions te maken, maar des te meer de arbeider in de zware industrie. Wel iswaar is het zo, dat hoe verder de 18.000 Nederlandse emigranten, die nu in zonnig Nieuw Zuid-Wales werken, van Sydney en de industriestad New Castle weggaan, des te minder last zij zullen hebben van deze machtige vak bonden, doch de geschoolde vakarbei der krijgt er wel degelijk mee te doen. Waarschijnlijk niet met de plompge- uouwde man, die ergens aan de haven kant van Sydney van zijn kantoor de „Wharfies", de dokwerkers, dirigeert. Hij ontvangt zijn orders rechtstreeks uit Moskou en is een caricatuur van de vakbeweging in Australië. Zo goed als zijn bestaan een caricatuur is van het politiek benul van deze arbeiders. „Natuurlijk zijn wij geen communist, wij stemmen Labour. Maar hij is de beste vakbondsleider, die er is,_ waar om zouden we hem dan niet kiezen?", zei zo'n bruinverbrande dokwerker ons Trots staat zij bij het bord, dat het symbool is van de eigen zaak, die haar man in Australië opbouwde, de jonge mevrouw Krijger uit Zeist, die enige weken geleden in.de Sky master „Overloon" naar Melbourne vloog. in het lelijkste, meest stuk gekauwde Engels, pardon Australisch, dat we tot nu toe hoorden. Maar de emigrant-vakman heeft in vele branches wel een bewijs van vakmanschap nodig van zijn union, waarvan het lidmaatschap vaak ver plicht is. „Ik heb mensen uit jullie land ontmoet, die weigerden, omdat zij lid wilden worden van een katho lieke of protestantse vakbond. Heb je ooit zulke onzin gehoord?", merkte een union-leider op in oprechte ver bazing. Dat vond hij toch wel zoiets geks. Heel normaal vond hij echter, dat de emigrant een geautoriseerde vertaling van een Nederlands diploma of getuigschrift bij zich had. „Of course, natuurlijk houden we daar rekening mee. Alleen komen hier jon gens beneden de 21 jaar, die een ge tuigschrift hebben, waarin staat, dat zij al drie jaar bankwerker zijn geweest. Kijk, dat kan niet. Wij erkennen geen volwaardige vaklui beneden de 21 jaar, daarom had er moeten staan: „leerling bankwerker. Dan hadden wij die drie jaar afgetrokken van de verplichte op- leidingstijd van vijf jaar". „Overigens, ik weet voor iedereen maar één raad; steek de handen uit de mouwen en doe het in de eerste plaats zelf". Terug in de radiowerkplaats van de firma Krijger. „Ga nooit zitten wachten op werk, zoek het zelf, pas als dat niet lukt, ga je het via de Employment Ser vice, het arbeidsbureau, proberen. En dat gaat overal op. Ook met de huis vesting. Bep en ik wenen nu in bij Australiërs en als we straks niet zelf een huis kopen ik werk 16 uur per dag en heb geen tijd er een te bouwen zitten we er over zes jaar nog. Australiërs en Engelse emigranten gaan voor bij de huisvesting. En de unions mogen dan machtig zijn, de sociale voorzieningen zijn hier slecht. Dus hang niet als een klein kind aan je vakbond. De ziekenuitkering is hier bar slecht, evenals de werkloosheidssteun. Dat was in Nederland allemaal veel beter. Je moet hier overal zelf voor zorgen en als je dat maar weet en er rekening mee houdt, ach, dan kom je er best". Ja, natuurlijk komt hij er best, die Krijger. Zestien uur werken per dag. Alles zelf doen, teleurstellingen incasse ren, steeds weer doorzetten. Dat is zijn zakenprogramma en wie dat in zijn hoofd heeft, met overleg te werk gaat en niet in de waan verkeert, dat men het Australische publiek pardoes Ne derlandse gewoonten en artikelen kan opdringen, wel die maakt als midden stander een goede kans. Zijn streven naar groter vrijheid en zelfstandigheid dan nu in de Nederlandse middenstand mogelijk zijn, worden zo zeker met suc ces bekroond. Op oudejaarsavond zal de Ned. Tele visiestichting een extra programma uit zenden, waarin aan de hand van oude reportages en ander tv-materiaal een overzicht zal worden gegeven van het geen de NTS aan bijzondere actualitei ten in het jaar 1953 op het scherm heeft gebracht. Voorts volgt een korte serie nieuwjaarswensen, die door alle Euro pese tv-stations zal worden uitgezonden en waarvoor van elk station een om- toepster of omroeper een van te voren opgenomen wens heeft uitgesproken. Mies Bouwman, omroepster van de K.R.O., zal deze wens van Nederlandse zijde uitspreken. Advertentie VERKOUDEN... Gisteren hebben wij gemeld, dat Paul Steenbergen is aangezocht om de lei ding van het Rotterdams Toneel op zich te nemen, waartoe hij per 1 September 1956 bereid is, en dat van Rotterdamse zijde 1 September 1954 gesuggereerd it De Rotterdamse wethouder voor de Kunstzaken heeft in de jongste raads vergadering op een en ander gezin speeld. Het bestuur van het gezelschap geeft nu het volgende communiqué uit: „Volgens de statuten van de stichting Rotterdams Toneel behoeft het bestuur voor de benoeming van de directie goed keuring van het college van B. en W. van Rotterdam. Dientengevolge zal het bestuur van het Rotterdams Toneel zich te dezer zake dezer dagen tot het col lege van B. en W. wenden. Mededelingen inzake de toekomst van het Roterdams Toneel zullen zo spoedig mogelijk wor den verstrekt. Het ligt echter in de lijn, dat het be stuur de heren Arnoldi en Van. Dijk voor het seizoen 19541955 als directeuren zal voordragen. Ofschoon uiteraard een en ander nog niet voor verdere publicatie op dit moment vatbaar is, hebben na tuurlijk wel reeds informele besprekin gen hierover plaats gevonden''. Nog enkele dagen scheiden van d|e trekking van het huis. dat door een Castricumse bouwondernemer geheel gratis ter beschikking van het Na tionaal Rampen Fonds werd gesteld. Hij verbond dlaaraan echter de voorwaarde, dat de woning ten bate van het Fonds moest worden verloot en deze verloting zal deze maand! plaats vinden. Na 14 December zijn er geen loten meer ver krijgbaar! Aan 6|e volgende adressen zijn ze nu te verkrijgen: ASSENDELFT: S. Kok, Iepenstr. 3. BEVERWIJK: M. M. v. Davinson, Bree- str. 44; Ph. v. Noort, Breestr. 170; G. de Vilder-Bordoff, Stumphiusstr 1. CASTRICVM: J. Koopman, Dorpstr. 9. UITGEEST: A. Vermeulen, Scharloo 3. IJ MUIDEN: W. Ketting, Wijk aan Zee- ërweg 12. ZAANDAM: C M. van 't Hof, Gedempte Gracht 17a; A. v. d. Steen, Prof. Etruykenstr. 20. HAARLEM: P. J. Loder, Schouwtjeslaan 35 zw.; Van Essen, Zanenlaan 175. SASSENHEIM: P. C. Duivenvoorde, Adelborst van Leeuwenlaan 44. Te Amsterölam zijn eveneens loten ver krijgbaar en wel bij alle collectanten en collectrice's van de Ned. Staatsloterij, die. evenals bovengenoemde personen, geheel gratis hun medewerking ver lenen - Nederlandse ingenieurs zijn in de hele wereld beroemd om de wijze waarop zij land veroveren op de zee. Vele landen hebben hun hulp ingeroepen bij grote landwinnings projecten. Thans hebben de autoriteiten van West Bengalen een beroep op hen gedaan om een plan op te stellen voor de drainage van een groot gebied bij Salt Lake in de omgeving van Calcutta. Het gaat hier om een gebied van ruim 2000 h.a. ten behoeve van de stad zelf en van ruim 10.000 h.a., die als bouwgrond moeten dienen. (Van onze Haagse redacteur) ,Bij de watersnood in Februari, die ons onvoorbereid trof, is de fout ge maakt dat alles veel te centraal geor ganiseerd was. Hierdoor is de provin ciale griffie overbelast geraakt en werd tijd verloren. Zonder een goede orga- De Nederlandse violist Jacob Em- ner heeft met drte Fransen een strijk kwartet gevormd, dat begin 1954 in de Parijse Salon Hewitt zijn eerste concert zal geven met de door hem zelf gebouwde vio len, altviool en violoncel. Het is als volgt samenge steld: Jacob Em- ner, eerste viool, Liliane Guarnier, tweede viool (pre mier Prix Conser vatoire 1953), Marc Carles, altviool en Jacques Doué, vio loncel. Deze herfst heeft de heer Emner met een van zijn zelf gebouwde violen een tournée van tien weken (47 con certen) door Zuid- West-Afrika en de XJnie gemaakt en op de zeereis heen en terug de laatste hand gelegd aan de altviool en de ce'.lo, waarvan het nieuwe kwartet zich zal bedienen. nisatie voor het geval er deze winter wederom stormen zouden opsteken, acht ik mü niet verantwoord." Dit zei de commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, mr. L. A. Kesper, Maandag in Den Haag in een uiteenzetting over de nieu we (voorlopige) organisatie, welke de ze provincie heeft opgezet voor alarme ring en hulpverlening bij eventuele stormen; een organisatie, die t.z.t. door de dienst Bescherming Bevolking over genomen zal worden. Een belangrijk principe bij het nieu we systeem is, dat de burgemeesters in Zuid-Holland zich rechtstreeks zullen wenden tot de instanties, waar zij hulp van nodig hebben en niet behoudens in speciale gevallen tot de commis saris der Koningin. Alle instellingen dia hulp verlenen, houden hiervan de com missaris op de hoogte. Via de radio zul len slechts berichten verspreid mogen worden, die door de commissaris van de Koningin zijn goedgekeurd; dit ter voorkoming van verwarring. Alarmering in drie phasen Het alarmeringssysteem berust op waarschuwingen van het KNMI in drie phasen. Het eerste bericht telegram O gaat naar de directeur-hoofdinge nieur van de Provinciale Waterstaat, de posten van de Waterstaat in de provin cie en de dijkgraven, die de eerste voor bereidende maatregelen kunnen nemen. De tweede waarschuwing telegram Pinguin komt ook bij de com missaris der Koningin, die de belang rijkste diensten en een aantal gemeen ten waarschuwt. Deze waarschuwing zal, naar men verwacht, deze winter drie- tot vijfmaal gegeven worden. Het derde bericht telegram Walrus duidt op gevaarlijk hoog water; het alar meert alle burgemeesters en hulpver lenende instanties: de gehele organisatie komt hierdoor in staat van paraatheid. Dit houdt o.m. in, dat in het Provincie huis in Den Haag dan de eerste ploeg opkomt voor de dag- en nachtbezetting van het centrale punt der organisatie. Voor de verbindingen bij een ramp kan naast de gewone telefonie, waar voor enkele speciale lijnen gemaakt zijn, gebruik worden gemaakt van radiotele fonie. Met het oog hierop is in een aan tal gemeenten een mobilofoon-apparatuur opgesteld en wordt in Rotterdam een speciale noodcentrale gebouwd. Ook de politiedienst wordt ingeschakeld. Binnenkort zal via deze verbindingen een proefalarm worden gegeven. (Van onze speciale verslaggever) -w- -w et Gemeentelijk Lyceum in Emmen is ongetwijfeld een van de mo- dernste onderwijsinrichtingen in Nederland. In één opzicht onderscheidt J het zich zelfs van alle andere: het beschikt sinds enkele jaren over een sclioolorkest; een harmonie-orkest wel te verstaan. En het heeft zulks vooral te danken aan het onvermoeide ijveren van zijn muziekleraar, de heer C. A. Legro. De heer Legro gaat bij muziek-paedagogische activiteit uit van de ons inziens alleszins aanvaardbare stelling, dat de muziek-b eoefening de meest doeltref fende muzikale vorming garandeert. Zo kwam hij op de gedachte van een eigen orkest. Een symphonie-orkest kon het vanwege de grote individuele tech nische vaardigheid, die daarvoor van de leerlingen zou worden geëist, uiteraard niet wezen. Er restte dus slechts de keus van een ensemble voor blazers: een harmonie-orkest. In 1950 begon de heer Legro met de verwezenlijking van zijn plannen. Dat de moeilijkheden, die hij daarbij had te overwinnen, vele waren, zal een ieder begrijpen. Daar was allereerst de kwestie van de instrumenten; de aan schaffing daarvan vereiste een flinke som, die uiteraard door de school zelve niet kon worden gefourneerd. Na veel tasten en zoeken kreeg de hèer Legro het tenslotte zover, dat hij van een fir ma in Zaandam een aantal oude instru menten kon lenen. In September '50 werd dus gestart met een klein ensem ble, dat echter de naam van „orkest" nauwelijks kon dragen. In Maart 1952 kwam echter het keerpunt. Toen gingen de in Emmen gevestigde grote bedrijven er zich mee bemoeien. Zij brachten te zamen en in vereniging een niet onbe langrijk fonds bijeen, waaruit de heer Legro vrijelijk kon putten. Op dit mo ment nu heeft hij een orkest met de volgende bezetting: 1 grote fluit, 9 kla rinetten, een alt- en een tenorsaxophoon, 5 trompetten, 4 cors, 2 baritons, 3 trom bones, 1 tuba, een es-bas en een bes- sousaphoon, grote en kleine trom en klein slagwerk. Een hobo, een fagot, een bariton-saxophoon en pauken ont breken nog; maar de completing van een en ander zal wel niet mee1® zo heel veel tijd vergen. Hoe dat zij: het harmorue-orkest van de heer Legro telt op het ogen blik 34 leden, 32 jongens en 2 meisjes. De samenstelling van het ensemble is uiteraard nogal een wisselvallige, want telkenjare nemen afgestudeerde leerlingen afscheid en komen er nieu we bij. Dat werkt vanzelfsprekend remmend, waar het de homogeniteit van het prille gezelschap betreft. Maar, zoals gezegd, het doel van de heer Legro is dan ook niet een perfect corps, maar een degelijke en een meer vérstrekkende muzikale opvoeding. Er heerst bij de leerlingen een warme belangstelling voor hun orkest. Bij het begin van elk nieuw schooljaar plaatst de heer Legro een oproep voor nieuwe aanmeldingen. Er geven er zich dan altijd wel een stuk of achttien jonge muzikanten op. Waarna er geloot moet worden, want zoveel instrumenten zijn er nog niet beschikbaar. De leerlingen van de twee laagste klassen kunnen nog niet meedoen; zij moeten wacHten tot dat zij zich, via de verplichte muziek lessen op de school, een zekere muzikale ondergrond hebben verworven. Als wij zeggen, dat de heer Legro met zijn jongens niet op de allereerste plaats de perfectie nastreven, dan wil dat niet zeggen, dat zij niet een zo hoog mogelijk niveau willen bereiken. Van het tegen deel zijn wij overtuigd, toen wij dezer dagen een repetitie van het orkest moch ten bijwonen. Een repetitie, gehouden bij het ochtendkrieken. Want gebrek aan tijd is er de oorzaak van, dat het orkest slechts kan oefenen des morgens vóór schooltijd en dat tweemaal per week. Die verplichte matineusheid drukt echter allerminst de stemming onder de jeugdige muzikanten, dat hebben wij wel gemerkt. De geestdrift, waarmee zij zich op de noten werpen, is er bepaald niet minder om. Wij hebben ze bezig Zonder twijfel zal nog voor 1 Januari ook de Eerste Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet aannemen. Dit be tekent, dat het nieuwe jaar zal worden ingezet met een tweede algemene huurverhoging. Voor het eerst zijn de huren in Nederland na de oorlog officieel in 1951 omhoog gegaan, toen uniform daarvoor een percentage van 15 werd vastgesteld. De tweede verhoging, die thans komt, is niet uniform, maar varieert naar gelang de klasse der gemeente, waarin de woning zich bevindt. Voor deze indeling in klas sen wordt in het algemeen een systeem gevolgd, dat ook voor de Noodwet Ouderdomsvoorziening geldt. Hierbij zijn alle Nederlandse gemeenten ingedeeld in vijf klassen. De huurverhoging is voor de vijfde klasse het grootst, n.l. 29%. Dit zijn de kleine landelijke ge meenten. De verhoging is het kleinst in de grootste steden en gemeen ten, die in sommig opzicht daarmede overeenkomen, zoals b.v. Schie dam, Wassenaar, Voorburg en Heemstede. Een enkele maal lopen de grenzen van de klassen dwars door een plaats heen. Zo ligt het Noor delijke deel van Bloemendaal in klasse een, de rest in klasse drie. Er zullen dus Bloemendalers zijn, die per 1 Januari 23% huurverhoging gaan betalen, terwijl hun buurman er met 17 pet. afkomt. In Nieuwer- Amstel heeft men zelfs met drie verschillende klassen te maken. De percentages waarmede de huren, zoals die op 31 December 1953 gelden, worden verhoogd, zijn resp. 17, 20, 23, 26 en 29% voor de klassen van een tot vijf. Zij gelden voor de verhoging boven het wettel ij ke huurniveau per 31 December. Zijn er destijds overeenkomsten gesloten, die, om welke reden dan ook, hogere of lagere huren ten gevolge hebben gehad, dan kan dus niet daarop, maar alleen op het wettelijke niveau de verhoging worden toegepast. Voorts wordt alleen de kale huurprijs verhoogd, dus met aftrek van allerlei bijkomende bedragen voor water, verwarming of andere extra berekende posten. Om nu precies te weten hoeveel meer huur men moet betalen, moet men eerst nog weten over welke soort woning het gaat. Het eenvou digste is de berekening voor woningen, die vóór 27 December 1940 zijn gebouwd. Daarvoor hoeft men slechts de zuivere huurprijs te ver hogen met het percentage van de gemeenteklasse. Eventuele extra bedragen worden er daarna weer bijgeteld. Iemand, die zo'n woning heeft, die b.v. in de tweede gemeenteklasse thuishoort en die f 9.20 per week doet, waarbij voor watergebruik nog f 0.43 in rekening wordt gebracht, betaalt na 1 Januari f9.20 plus f 1.84 (20% van f9.20), dus f 11.05. (Het bedrag is afgerond op 5 cent). Met de kosten voor het water komt de nieuwe huur dus op f 11.48. Ingewikkelder wordt het, wanneer men een woning heeft, die na 27 December 1940 is gebouwd. Men dient dan te weten, of de woning onder of na de oorlog is tot stand gekomen en of de bouw al of niet met rijkssteun is geschied. Als algemene regel geldt, dat de huren van panden, die na 5 Mei 1945 zonder overheidssteun zijn gebouwd, vrij blijven. Dat wil niet zeggen, dat de huiseigenaar aan huur kan vragen wat hij maar wil. De huurder wordt bij de wet beschermd. Ontruiming blijft gebonden aan een uitspraak van de kantonrechter, zodat overdreven eisen ook voor deze categorie van vrije huren ge makkelijk kunnen worden voorkomen. Er zijn nu nog drie andere categorieën van woningen, waarvoor de wet bepalingen vaststelt. Op de eerste plaats de woningen, die met rijkssteun na 27 December 1940 zijn gebouwd. Hiervan zullen de huur prijzen, voor zover deze liggen beneden het nieuwe huurpeil, dat op 1 januari ingaat, door de minister tot dat niveau worden opgetrokken. Een volgende groep zijn de woningen, die in de vijf oorlogsjaren, tussen 27 December 1940 en 5 Mei 1945, zijn gebouwd. Hieronder zijn er, waarvoor de minister in 1951 al een huurprijs heeft vastgesteld. Van die woningen gaan de huren automatisch omhoog tot het nieuwe huurpeil. Voor de laatste categorie, de oorlogswoningen, waarvoor nog geen huurprijs is vastgesteld, geschiedt dit niet automatisch, maar alleen wanneer de eigenaar een verzoek daartoe bij de minister indient. Een belangrijke bepaling in de nieuwe wet is, dat de huurtoeslag wegens inwoning per 1 Januari wordt afgeschaft. Wanneer iemand als hoofdhuurder aan de eigenaar van een woning meer huur moet be talen, omdat hij zijn huis heeft onderverhuurd, dan moet dit bedrag dus eerst worden afgetrokken, om voor de berekening van de ver hoging van de kale huurprijs te kunnen uitgaan. Iemand, die b.v. 4 personen als onderhuurders in huis heeft en daarvoor aan de huisbaas op een maandelijks huurbedrag van f 50 4% extra moet betalen, gaat nu bij de berekening uit van de f 50 huur zonder die f 2.extra. Hij krijgt dus per 1 Januari," als hij in een eerste klas gemeente woont, f 58.50 te betalen. Wel mag hij van de inwoners 20 pet. wegens ongerief blijven rekenen. Ook extra kosten voor gebruik van water enz., door de onderverhuurder te betalen, blijven hem toekomen. Een aparte regeling geldt voor bedrijfspanden, waartoe alle winkels behoren, ook wanneer zij tevens woonhuis-zijn, en voorts de percelen, waarvan 40 pet. of meer van het vloeroppervlak voor bedrijfsdoel einden wordt gebruikt. Voor deze woningen zijn de huren slechts ge bonden aan het maximum, dat ook voor de woningen geldt. Daar beneden zijn de huren voor deze panden vrij. (Eigen bericht) De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de gemeentebe sturen richtlijnen gegeven voor de toe passing van de huurverhoging voor de Woningwetwoningen. Deze komen er in het algemeen op neer, dat de huren van alle Woningwetwoningen en nood woningen met ingang van 1 Januari worden verhoogd met de in de wet te noemen percentages van 17 tot 29 naar gelang van de klasse-indeling der ge meente. Voor Woningwetwoningen, tot stand gekomen na 5 Mei 1945, is echter be paald, dat indien de verhoogde huur prijzen aanmerkelijk zullen uitgaan bo ven het huurpeil van gelijksoortige Woningwetwoningen in de gemeente en deze hogere huren geen oorzaak vin den in grootte, stand, ligging of kwali teit, B. en W. aan de minister een voor stel kunnen doen om de huurverho ging te beperken. Dit laatste is ook mo gelijk als de huren van noodwoningen boven een redelijk peil zouden stijgen. De huren van woningen welke met verminderde Rijksbijdrage zijn ge bouwd, de z.g. „stunt- of Boumawonin- gen", worden niet verhoogd. Het Nederlandsch Klassiek Verbond heeft een prijsvraag uitgeschreven voor studenten van alle faculteiten. Gevraagd wordt een verhandeling te schrijven over een der volgende onderwerpen: „Wat denkt ge van toneelstukken van moderne schrijvers met figuren uit de Griekse tragici," „De Hellenistische mysteriën" en „De betekenis van de wetenschap van Grieken en Romienen voor die van de moderne tijd." De winnaar wordt beloond met ƒ50. De jury bestaat uit Luisa Treves, dr. J. A. Schroeder en Jos. van den Hout, dr. J. A. Schroeder, Harmoniehof 36 Amsterdam, verstrekt nadere inlichtin gen. Het Ned. Klassiek Verb, heeft voorts een opstelwedstrijd uitgeschreven voor leerlingen van gymnasia en lycea. Ge vraagd wordt een opstel over een der volgende onderwerpen: „Wat vindt ge van Sophocles' Oedipus Rex als trage die en van de figuur van Oedipus daar in," „De figuur van Socrates" en „Een vergelijking tussen de figuur van Nau- sicaa en die van Dido." De jury is dezelfde als die voor de studentenprijsvraag. De winnaar wordt beloond met een boekenbon ter waarde van 25. (Van onze correspondent) Op het blindeninstituut „De Wijnberg" te Grave is een speciale afdeling voor on derwijs aan slechtzienden. Zij kunnen weliswaar iets zien, maar zijn ongeschikt voor de normale vorm van lager onder wijs. Van zeer groot belang in het onder wijs voor slechtzienden is de factor ver lichting. Tot dusver werden op dit punt nog geen bevredigende resultaten bereikt. Thans ech ter gebruikt men een speciale verlichting, die door de Nederlandse Pope-fabrieken is vervaardigd. Het is een fluorescentie-ver- lichting, die blauw en okerkleurig licht verspreidt. Kinderen, die bij „gewoon' licht (o.a. neonverlichting) niet konden le zen, zijn hiertoe thans wel in staat. Op „De Wijnberg" is men over de nieu we verlichting zeer tevreden. gehoord in een programmaatje van twee marsen en een „Divertimento" van Boe- dijn. Het klonk alles, bij alle technische tekortkomingen uiteraard, fris en het plezier van muziek te kunnen maken viel de jonge executanten waarlijk van de gezichten te lezen. Volgend jaar gaat het Emmense schoolorkest op tournée; helemaal naar Denemarken liefst en voor acht dagen. Men moet respect hebben voor het no bele streven van de heer Legro en voor het (in Nederland) unieke harmonie orkest. En tenslotte: waarom zou het wel in Emmen kunnen en elders niet?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3