Chili laat duizend gezinnen van Nederlanders toe land zonder bedelaars H. Vader opent Maria-jaar Bijzondere volle aflaten tijdens het Maria-jaar Tussen neus en lippen Mevr. Droog commandant hoofd groep Luchtmacht van de Milva Dean krijgt weer nul op het rekest DINSDAG 8 DECEMBER 1953 PAGTNA 5 Examens De vliegende kanaalpont:Vliegtuigen onderhouden een pendeldienst tussen Engeland en het Europese vasteland. Een actuele reportage met illustraties van de bekende vliegtuigtekenaar R. Das. Frankrijk verwacht een andere heer: Wie wordt Frankrijks nieuwe president? Jongens stichten een stad: Een boeiende foto reportage over Klein-Borculö. En niet te vergeten: STAP VOOR STAP NAAR DE ACHTDUIZEND METER, een episode uit het spannende feitenrelaas van kolonel Hunt's expeditie naar de top van de Mount Everest. Een van Europa's modernste steden: Bijzondere volle aflaten In Indo-China: Hevige strijd in delta van de Rode Rivier Zware verliezen aan beide zijden KATHOLIEKE^ J SlLLUSTRATIEI (Van een bijzondere correspondent) e Nederlandse emigratie-attaché te Buenos Aires, dr. ir. A. L. S. Bar, bestudeert momenteel in Chili de vestigings-mogelijkheden voor im migranten uit ons land. Een en ander houdt verband met het aanbod opname van voorlopig 1000 Nederlandse gezinnen, dat de Chileense re- Sering in het begin van dit jaar heeft gedaan. De oriëntatie van dr. Bar strekt zich in het bijzonder uit over midden-Chili en wel o.a. in het gebied tussen Talca en Osorno, dat een grotere lengte heeft dan de gecombineerde kusten van Nederland en België. Vroeger hebben enkele Nederlandse boeren zich reeds in midden-Chili een bestaan weten op te bouwen en het huidige tekort aan arbeidskrachten opent, naast de veel te lage voedsel-productie, ook nu gunstige perspectieven voor onze agrariërs. in eerste instantie wil de Chileense regering vestiging rondom enkele grote steden aanmoedigen; daarnaast is kolonisatie van het eiland Chiloë ook ^el Isla Grande genaamd ter sprake gekomen. Inmiddels is al gebleken, dat de Chilenen het ernstig menen met hun plannen. Voorlopig zijn hiervoor U-l. reeds enkele millioenen pesos uitgetrokken. De faciliteiten, die men de kolonisten ter beschikking wil stellen, zullen in vele opzichten aantrekkelijk zijn. Er zal aanzienlijke hulp worden geboden bij de aankoop van de nodige Wond en bij de huizenbouw. De Chileense regering zal ook invoer-faciliteiten er'enen en zij zal verschillende werkzaamheden (als b.v. verkaveling) doen Verrichten. Het Commissariaat voor de Emigratie ueeft een plan in studie, dat beoogt op *rÜ korte termijn een begin te maken met de vestiging van landgenoten in Chili. Men zou, bij wijze van proef, een •.voorhoede" van ongeveer vijftig gezin- ben willen doen emigreren. Het ligt Voor de hand, dat deze mensen een Plaats zouden krijgen in midden-Chili «ri men zou hen zich in groepsverband doen vestigen. Er zijn tal van factoren, die kunnen meewerken tot het slagen Van dit experiment. Behalve de krach- "ge steun, die deze pioniers zullen krij gen vinden zij een mild, doorgaans niet te heet klimaat. Engelsen, Duitsers en Italianen hebben bewezen, dat zij er goed konden aarden. Voor vestiging van immigranten heeft de Chileense regering ook haar aandacht gericht op het eiland Chiloë, gelegen op de 42e en 43e breedte graad. Chiloë is iets groter dan Ne derland en het klimaat lijkt er in som mige opzichten wel iets op het onze. (De gemiddelde jaartemperatuur be draagt er 12° C.) Er wonen rond 100.000 mensen, die deels van Indiaan se, deels van Spaanse afstamming zijn. De Chiloten zijn tot ver buiten hun eiland beroemd als zeelieden; hun voornaamste middel van bestaan is de visvangst en daarnaast beoefenen zij op geringe schaal landbouw, veeteelt en enige houthandel. Maar het groot ste deel van het eiland is nog bedekt met wildernis en tot nu toe ontbreekt een voldoende wegennet. Steden zijn er dan ook nauwelijks tot ontwikke- ling gekomen: de hoofdstad Ancud heeft nog geen 10.000 inwoners De nieuwe kolonisatieplannen voor dit eiland omvatten echter de aanleg van enkele verkeers-aders, van openbare Verken en de bouw van voldoende hui- *en. Voor Europeanen lijkt de aangewe zen wijze van vestiging die in groepen, mceen eigen school en kerk. In een verdere toekomst schijnen er voor Chi- cë behalve voor de landbouw ook op ®bdere gebieden mogelijkheden te zijn vcggelegd Recente onderzoekingen heb- n.l. dGen blijken, dat de bodem naar 8-Ue waarschijnlijkheid behoorlijke reser ves aan kolen en ijzererts en vermoede lijk zelfs aan goud bevat. Op een gedeelte van zijn reis door Chili wordt onze emigratie-attaché te Buenos Aires, dr. ir. A. L. S. Bar, vergezeld door een van de pioniers van Trés Arroyos („drie beken"), de geslaagde Nederlandse landbouw-ko- lonie in Argentinië. Dit is geen toeval, want voor de laatste oorlog gold deze als de succesvolste volksplanting van Nederlandse boeren in Zuid-Amerika. Overigens is de Nederlandse emigratie naar Argentinië in' de loop der jaren steeds doorgedruppeld. Volgens de hui dige stand van zaken gaan er jaarlijks 100 landgenoten heen. Van hen komt ongeveer de helft terecht in de land bouw. Van alle markten thuis De meeste Nederlanders hebben zich tr in dit land goed doorheen geslagen. Argentinië vraagt echter in het begin Vaak het uiterste van de immigrant. Hij •boet niet enkel over ijver beschikken, •baar ook over doorzettingsvermogen en Spaarzin. Vooral op het platteland moet bij van alle markten thuis zijn. Wie ge trouwd emigreert en buiten een stad 8bat wonen, dient te bedenken, dat de «migrantenvrouw zich vooral in het be gin wanneer zjj nog weinig Spaans kent zeer geïsoleerd zal voelen. Toch «ppreciëren immigranten in Argentinië bijzonder de vrijheid van handelen, die *y daar genieten. Mensen met onderne mingsgeest vinden er dan ook goede kansen. Men wisselt er echter nog wel ®*ns van beroep. Een landgenoot, die vijf jaar geleden in Nederland winkelier was, werkte achtereenvolgens in een schoenenfa briek, op een landbouwbedrijf en in een bar. Na nog een poosje arbeider te zijn geweest werd hij tenslotte verko per van een Nederlandse vleeswaren- fabriek. Zijn vrouw had inmiddels een „snackbar" opgezet. Deze landgenoot, die nu een eigen huis en voor zijn be drijf een wagen met twee paarden be zit, verdient 1500 pesos per maand. Noch hij, zijn vrouw of hun kinderen denken er aan naar Nederland terug te keren Uit deze en vele andere incidentele gevallen blijkt, dat er voor Nederlanders wel degelijk mogelijkheden zijn in La- tijns-Amerika. Wie wil emigreren, dient zich echter wel volkomen op de hoogte te stellen van het land, dat hij heeft uit gezocht. De Gewestelijke Arbeidsbu- reaux, die het Commissariaat voor de Emigratie vertegenwoordigen en de Ka tholieke Centrale Emigratie-Stichting, die in tal van plaatsen in ons land con tact-personen heeft, kunnen hierbij van onschatbare steun zijn, zelfs voor hen, die ginds reeds een relatie hebben. Ook de Nederlandse paters, die in vele La tijnsAmerikaanse landen werken o.a. Brazilië, Argentinië, Chili, Peru, Ecuador en Colombia hebben al dik wijls bewezen, een toeverlaat te zijn voor hun landgenoten. Ingang tot het zomerhuis van president Ibanez van Chili, nabij de kustplaats Vina del Mar, niet ver van Santiago. Het gunstige klimaat en de vruchtbaarheid van de bodem hebben midden-Chili tot het dichtst bevolkte deel van het land gemaakt. (Van onze verslaggeefster) Tot commandant van de MILVA, Mili taire Vrouwen Afdeling voor de hoofd groep Luchtmacht, zal binnenkort offici eel benoemd worden mevrouw A. W. Droog-Hartgrink te Amsterdam. Deze functie die enige maanden is waarge nomen door Overste Groot na het af treden van mevrouw Tonksbeelt, is daarmee weer in handen van een vrouw gelegd. Ook de overige twee groepen van de MILVA hebben een vrouwelijke commandant, t.w. voor de Geneeskun dige Dienst mevr. A. Ar M. van Hoos- malen, res. maj. en voor de groep Land macht mevr. M. Korevaar, res kap. Deze drie vrouwelijke officieren bij de Lucht macht-staf werken nauw samen met mevr. A. Halbesma, res. It. kol. die in specteur is der militaire vrouwenafde ling. Mevrouw Droog die aan het hoofd zal staan van het korps der Luchtmacht meisjes clat nog in groei is, met één cen trum. (der vijf geprojecteerde) in Apel doorn, en geheel opgebouwd moet wor den, zal vooral een creatieve taak heb ben. Dat zij een goed georganisatrice is, heeft zij bewezen toen zij in Indië on der de Jappenbezetting een dier kamp- hoofden was van haar kamp in Ban doeng. De verhoudingen in het leger zijn haar niet onbekend want haar man was kolonel bij de genie en haar stiefzoon was luitenant vlieger, en zij weet ook wat bureauwerk is want na de oorlog heeft zij als secrete.-esse haar man ge ruime tijd geholpen met het werk op het departement van Waterstaat en Ver keer. Zij heeft ook ervaring opgedaan bij het verenigingswerk o.a. bij de Ver. voor Vrouwenbelangen c als secretaresse aan De Zuid-Koreaanse havenstad Poe- san is dezer dagen door een gewel dige brand getroffen. Nog voordat de brandweer met haar werk gereed was, trokken alweer duizenden vluchtelingen, arbeiders en soldaten in beide richtingen door de geteis- de Huisvrouwen Ver. Tot aan haar be noeming was zij op haar post als secre taresse van de Vrouwenclub te Amster dam. Haar studie aan de Politiek Sociale Faculteit te Amsterdam heeft mevrouw Droog vorig jaar, nadlat haar man haar ontviel, moeten opgeven. Wij hebben even gesproken met als toekomstige Milva Com. in haar woning aan de Nassaukade. Zij is een rustige, reële vrouw die overwicht heeft en de indruk wekt veel aan te kunnen omdat zij boven de situatie blijft staan en be schikt over een vriendelijke kordaatheid. Zij is te bescheiden om veel anders van zichzelf te vertellen dan dat ze over haar toekomstige werkkring nog maar zeer weinig kan 'zeggen. Vanzelfsprekend zal de nieuwe commandant, die de rang krijgt van kapitein, voor ze in functie treedt een opleiding volgen. Ze zal zich in Den Haag vestigen en behalve met de Luchtmacht-staf veel te maken heb^ bij met het meisjeskamp in Kijkduin. „Is uw titel commandant of comman dante", hebben wij mevrouw Droog ge vraagd. „Het is commandant", zegt ze, „zoals mevrouw Halbesma inspecteur is en niet inspectrice". En, voegen wij ei aan toe, zoals mr dir. Marjan Tellegen, directeur is van het kabinet der Koningin en zoals men dr. Anna de Waal staatssecretaris van O. K, en W Zijne Excellentie noemt. Wan neer gaan wij voor deze functies wan neer een vrouw ze bekleedt de vrouwe lijke vormen gebruiken? UTRECHT. Cand. geschiedenis: J. W. Smit, Utrecht. Doctoraal geschiedenis: J. van der Kaar, Utrecht; C. P. Cornel, De Bilt; L. M. J. Couvee, Den Haag; A. A. Fischer Huis ter Heide; mej. I. N. L. Huizinga, Maas tricht; D. J. R. Jellema, Huis ter Heide; B. Kemp. Bodegraven; A. H. Mensink, Tub- bergen; H. J. van Steenbergen, Bennekom; P de Vos, Hilversum; H. de Waard, Utrecht. Semi-artsexamenW. Ekker, Den Haag; L A. Schellekens, Den Haag; G. Stekelen burg, Utrecht; M. J. van Ditmars, Utrecht. Artsexamen: Ph. Jolink, Oosterbeek; A. D. Koelen, Utrecht; mej, C. C. S. van der Wil ligen, Hilversum. Advertentie J.W. Hofwijk, de befaamde reporter, die thans verbonden is aan onze redactie, heeft het „land zonder bedelaars" verkend: Nieuw Zeeland. In een flitsende stijl beschrijft hij zijn ontmoetingen met de Nederlanders aldaar. Hoe vergaat het hun in de vreemde? Hoe slaan zij zich heen door de moeilijkheden? Pakken de en interessante lectuur, deze reportages. En voorlichting van de beste soort En verder in dit nieuwe nummer van de K.I.: De nieuwbouw in Rotterdam. De K.l.-het blad, waar Uw grootouden groot mee werden - is even jong als U. En U blijft er geestelijk zo gezond bij! NU UITGEBREID VAN 40 TOT 48 PAGINA'S Abonneert U bij de KJ. administratie: Nassauplein 1, Haarlem, voor 30 ct. per week of f 3.90 per kwartaal. (Vervolg van pag. 1) Te Rome werd een algemeen Comité voor het Maria-Jaar gevormd, dat zjjn zetel in Vaticaanstad heeft. Voorzitter is de aartsbisschop-plaatsvervanger van Rome, Mgr. Lnigi Traglia. Dit Comité heeft zich in een rondschrijven aan alle bisschoppen voorgesteld en het doel van zfjn bestaan kenbaar gemaakt. Het is er niet voor, zoals het Romeinse H. Jaar Comité, om de toevloed van pel grims naar Rome te bevorderen, maar ter coördinatie van de te nemen initia tieven en om hun verwerkeiyking te vergemakkelijken. Het stelt zich ter beschikking van ieder te dezen, van ieder landelijk of diocesaan Maria-Jaar Comité - waar deze bestaan - en ver zoekt daarom op de hoogte gehouden te worden, van hetgeen in de verschillen de bisdommen te geschieden staat. De H. Vader heeft in de encycliek Fulgens Corona ieder bisdom en elke parochie gevraagd op eigen wijze het Maria-Jaar te vieren. De inwoners van Rome bond de Paus op het hart een voorbeeld hierin te zijn, en hij haalde de woorden aan van Leo de Grote tot de Romeinen: dat „het U, Romeinen, past bijzonder uit te blinken in vroom heid onder de volkeren, daargij ge bouwd zijt op de steenrots van Petrus en de Apostel U bijzonder in het geloof heeft onderricht". Het diocesaan comité van Rome heeft onder leiding van de Kardinaal- Vicaris, Eminentie Micara, een maxi mum programma voor de parochies uitgewerkt. Wij ontlenen hier enkele punten aan: - de speciale plechtige viering van alle Zaterdagen, waarvan er één in de maand een zieken-Zaterdag zal zijn; - de bijzondere viering van alle Mariafeesten, ook van de minder be kende; - de organisatie van bedevaarten naar voorname Mar..a'ie, -c - het bevorderen van de vrome praktijk van het rozenkransgebed, juist in de gezinnen; - typisch Romeins is het verzoek er voor te zorgen, dat de (ontelbare) openbare Maria-afbeeldingen, nissen en kapelletjes eens goed onder handen genomen worden: schoon poetsend!), repareren, permanent voorzien van bloemen en licht en het aanbrengen van nieuwe beeltenissen. De parochiële comité's zijn reeds druk in de weer om in hun wijk, zo mo gelijk plechtiger dan de buurman, het jaar te vieren. Dit ligt veel sterker m het karakter en in de traditie van Rome dan de vreemdeling wellicht zou ver moeden. De meeste buurt- en volks feesten zijn gegroeid rond Mariafeesten en de Madonna heeft hier. als elders in Italië een zeer grote plaats in het hart van ieder. En daar de Italiaan niet gewend is zijn gevoelens te verbergen of zijn religieuze affecties te houden binnen de muren van de kerk, getuigt iedere straat, welhaast elke hoek, de winkels, de wijnlokaaltjes, de bars en de ingangen van flatgebouwen (of woon kazernes) van de genegenheid en de verering, die de Romein de Lieve Vrouw toedraagt. In een zeer grote oplage zal een veer tiendaags blad verspreid worden „La Madonna" geheten, simpel in opstelling en tekst en (natuurlijk!) in kleuren. Naast parochiële conferenties - en een goed predikant kan ook met een preek van twee uren, gaarne zelfs van twee uren, op immer volle kerken re kenen - blijven uiteraard de weten schappelijke instituten niet achter. Met ingang van December is een hogere cursus van Mariastudiën begonnen, van één voordracht per week, in het Pauselijk Athenaeum het Angelicum onder de citel „De Moedermaagd in de cultuur en het leven der volkeren". En zo zal het gaan in de vele hoge scholen van kerkelijke wetenschappen, die Rome rijk is. De Groot .Poenitentiarius, Kardinaal Canali, heeft op last van Z. H. per de creet volle aflaten bekend ge maakt, aan het Maria Jaar verbonden. Onder voorwaarden, dat zij gebiecht hebben en ter H. Tafel zijn genaderd en gebeden hebben voor de intenties van Z. H. de Paus wordt aan de gelovigen een volle aflaat verleend. 1. Telken male, dat zij een Mariakerk bezoeken op de dag, dat het Maria jaar geopend wordt (8 Dec. 1953), gesloten wordt (8 Dec. 1954), op de octaafdagen daarvan (resp. 15 Dec. 1953 en 15 Dec. 1954) en op de feesten van Maria Ge boorte, Maria Boodschap, Maria Licht mis, de Zeven Smarten en Maria ten Hemel Opneming; 2. wanneer zij des Zaterdags in het Mariajaar een Mariakerk bezoeken en zo vaak een bedevaart in scharen naar een Mariakerk houden; 3. wanneer zij eerbiedig een Maria- plechtigheid bijwonen in een Maria kerk; - Is aan de voorwaarden van biecht en H. Communie niet voldaan, maar bidden zij bij de onder 3. genoemde gelegenheid met een rouwmoedig hart voor de intenties van de Paus, dan wordt hun een aflaat van 10 jaar ver leend. - 4. bij het ontvangen van de Pausellj. ke Zegen, welke de Bisschoppen op de dag van de opening van het Maria-Jaar en van de sluiting in een plechtige pontificale H. Mis kunnen geven. En hieraan is nog toegevoegd: 5. dat ten gunste van de ziel van el ke gelovige, die in Gods genade ont slapen is en voor wiens rust welke priester dan ook de H. Mis opdraagt, alle altaren aan de H. Maagd toegewijd, geprivilegieerd zijn. 6. Waar zich een heiligdom bevindt van speciaal belang, waar de Gods moeder op bijzondere wijze vereerd wordt en waarheen vele pelgrims, ook uit ver afgelegen streken, plegen te gaan, daar kan ieder gelovige, niet slechts op Zaterdag, maar op alle dagen van het Mariajaar - behalve de reeds genoemde geestelijke gunsten - een volle aflaat verdienen, wanneer hij ge biecht heeft, ter H. Tafel is genaderd en devotelijk bidt voor de intenties van Z. H. de Paus. In de encycliek Fulgens Corona heeft de H. Vader deze intenties genoemd: - Maria's voorspraak inroepen, „dat de levenswandel van de enkeling dagelijks meer in overeenstemming kome met de geboden Gods, want een geloof zonder de werken is dood en niemand kan voor het weizijn van allen arbeiden, wanneer hij allereerst zelve niet een voorbeeld voor an deren is dooi een deugdenrijke levens wandel". - Bidden voor de jeugd - opdat de ze sterk in het geloof, rein en onbe dorven opgroeie voor de mannen in de kracht van hun leven en voor de ouderdom. - Maria's hulp vragen voor allen, die door de ellende vtu dc^e üj_ troffen zijn: voor de hongerende het dagelijks brood, de onderdrukten ge rechtigheid, de vluchtelingen en bal lingen hun vaderland, de daklozen een gastvrij huis, voor hen, die ten onrechte van hun vrijheid beroofd zijn in gevangenissen en concentratie kampen, de vrijheid, voor de krijgsge vangenen de terugkeer naar huis, voor de geestelijk of lichamelijk blin den de vreugde van het licht. - Bidden voor de Kerk, dat zij on der alle volkeren de haar toekomende vrijheid verkrijge, en voor de vervolg den, dat zij vertroost worden en sterk zijn. Moge de nooit tevergeefs ge vraagde voorspraak van de Moeder Gods bewerkstelligen, dat allen de rechten erkennen, die de Kerk, de waardigheid van de mens en diens vrijheid toekomen. - En als laatste intentie geeft de H. Vader te vragen, dat door de mach tige hulp van haar, die de Moeder werd van de „Vorst van de vrede" een duurzame en'ware vrede de vol keren deelachtig moge worden. Als het mag word ik ook flid van die leugenaarsclub in Putte (België). Ik ben dol op liegen. Niet op het soort liegen, dat altijd zon de is, maar op dat andere soort, waarvan het altijd zonde is om het niet te doen. Ik kan het niet laten „aangenaam" te zeggen te gen een persoon, van wie ik zo op het eerste gezicht denk: „Zie nou eens even aan, zo'n idioot". Het is mij ook nauwelijks mogelijk tegen een dame. die een bijzonder onsmakelijk soort paars draagt, niet te zeggen: „wat ziet u er weer verrukkelijk uit vandaag". Op zulke momenten is lie gen mii bepaald een vreugde. Alleen al omdat het mij allerlei moeilijkhe den bespaart. En nu heb ik zojuist uren zitten be peinzen wat ik straks eventueel zal zeggen als ik in de leugenaarsclub in Pptte ga meeliegen om de gele trui. Wat al schone verhalen heb ik niet verzonnen in die kostelijke ogen blikken. Een ervan begint zo: „Laatst heb ik mii bijzonder geamuseerd. Ik zat namelijk te luisteren naar de ra dio." Een ander eindigt in deze voege: „Toen haalden zij het aanslagbiljet uit de bus en zij leefden nog lang en gelukkig." Maar wat denkt u van zo'n begin: „Er was eens een poli ticus. die zich had voorgenomen de waarheid te zeggen"; en van zulk een slot: „En toen kwam commissaris Voordewind met ziin snuit en blies het vertelseltje uit." Tenslotte heb ik voor Putte een verhaaltje bedacht, waarin ik het volgende zal betogen: „Ik had een uil geschreven die ieder een leuk vond." Ach ja, liegen is werkelijk verruk kelijk: als je de waarheid maar in de gaten houdt. Tijdens de onderhandelingen in Pan Moen Jon over een Koreaanse vredes conferentie heeft Arthur Dean, het hoofd van de geallieerde delegatie, van daag alle voorstellen en concessies, die hij in de afgelopen zeven weken heeft gedaan, samengevat in een ontwerp overeenkomst Hij zei, dat hij gemachtigd was deze overeenkomst te tekenen. Als plaats voor de conferentie noemde zijn ont werp Genève en de Sovjet-Unie zou als volwaardig lid met stemrecht aan de besprekingen moeten deelnemen. Maar volgens AFP hebben de communisten Deans voorstel „categorisch' .afgewezen. Dc Zuidkoreaanse minister van buiten landse zaken heeft verklaard, dat zijn land er niet accoord mee kan gaan, in dien Rusland de conferentie als neutra le mogendheid zou bijwonen. Deugdelijk materiaal Een vreemdeling in Steubenville (Ohio) vroeg bij de lommerd een paar handboeien. De pandjes baas haalde er een paar te voorschijn, maar de man wilde een duurdere uit voering en zei wel te zullen wachten totdat de andere klanten geholpen waren. Toen zij weg waren haalde de vreemdeling een revolver te voorschijn, boeide de pandjesbaas aan een zwaar metalen rek en beroofde hem van 970 dol lar. De duurdere boeien bleken inderdaad eerste klas te zijn. In wijn gedompeld De rechter keek Billie 4 Infante, een jong me-' vrouwtje uit San Francis co, belangstellend aan. Billie wilde echtschei ding eisen en deed het vol gende verhaal: „Op een keer heeft ie me in wijn gedompeld." „U in wat gedompeld?" vroeg zijn edelachtbare. „In wijn." „O, in wijn, en hoe heeft ie dat dan wel gedaan?" „Hij heeft het over mijn hoofd gegoten." Met andere woorden: hij heeft u niet in een bad kuip of een vat of zo vol wijn gestopt. Was het rode of witte wijn?" „Om u de waarheid te zeggen: het ivas rooie wijn." „Een fles of een glas?" „Een glas." „Dus niet een algehele onderdompeling", meen de de rechter. Hij heeft het mevrouw tje weer naar de echte lijke woning terugge stuurd. Ter navolging De ouders in Bedford, Indiana, hebben niet de minste moeite om hun kinderen naar de dokter of de tandarts te krijgen. Integendeel, het jon ge goed gaat er in de re gel graag naar toe, want ieder patiëntje krijgt een recept, dat er vreselijk gewichtig uitziet, maar recht geeft op een gratis ijsje in een van de zes ijssalons in de stad. Gedurende de laatste zes jaar hebben de dokter en tandartsen ongeveer 27.500 van zulke recepten voor „een ijsje in de ge wenste smaakonmid dellijk in te nemen" uit geschreven. „Meneer maakt een grapje" „Let op mijn woorden" zei de 23-jarige Kaare Magnussen, die wegens het forceren van een brandkast nu zelf in de safe zat, tot zijn cipier „over een paar dagen zal er worden ingebroken in defabriek." De cipier lachte eens. Meneer maakt een grapje, dacht hij. Maar er w er d ingebro ken door Kaare Mag nussen. Al weken lang wandelde Magnussen 's nachts de gemeentelijke gevangenis te Drammen in en uit. Hij had met een zaag uit de gevangeniswerkplaats een luik in de vloer van zijn cel gemaakt en kroop langs de hoofdbuis van, de waterleiding onder de grond naar het stadhuis, waar hij gemakkelijk uit kon komen. Als de cipier zijn och tendronde maakte, was hij al lang weer terug en lag vredig te slapen. Toen de door hem voor spelde inbraak had plaats gevonden, moest hij na tuurlijk op het matje ko men en onder een streng kruisverhoor viel hij door de mand, waarna hij de verbijsterde cipier uitno digde met hem 'n tochtje onder de grond te maken, ken. De ondernemende ge vangene is nu uit de 82 jaar oude gevangenis van Drammen overgebracht naar een moderner inrich ting. De Amerikaanse vice-president Nixon en zijn echtgenote, die een reis maken door het Verre Oos ten, hebben tijdens hun verblijf in India een bezoek gebracht aan het wereldberoemde Taj Mahal, een paleis, 300 jaar geleden ge bouwd door Groot-Mogol Jehan ter nagedachtenis van zijn gema lin Mumtaz Begum. Nixon en zijn vrouw (midden) bewonderen de waterlelies in een vijver voor het paleis. Strydkrachten van de Franse Unie hebben Zondag een hevige Vietminh- aanval in de delta van de Rode Rivier af-ecdagen. De aanval vond plaats op het versterkte dorp Gialoc, dat door tenminste 2000 rebellen werd overvallen. De Marokkaanse bezetting hield echter stand tot versterkingen waren aange komen. Op het slagveld zijn 147 lijken van rebellen geteld. Men schat dat hun verlies aan doden echter enige honder den meer bedraagt. Bij het afslaan van de aanval werd door de strijdkrachten van de Franse "Unie het hele vijandelijke 42e regiment verslagen. De Uniestrijdkrachten leden zware verliezen, maar de rebellen nog veel meer. Het dorpje Phu-My werd door rebellen aangevallen, maar de be woners verdedigden zich aanvankelijk met vuurwapenen tot er munitie-tekort dreigde. Daarop trokken zij met messen op de aanvallers af en sloegen en beten hen dood. Er vielen ongeveer zeventig slachtoffers bij dit gevecht. Men vreest, dat de Vietminhs binnenkort nieuwe aanvallen zullen dtoen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5