Morgen tussentijdse raadsverkiezing in de vergrote stad Utrecht Inbraak in St. Nicolaaskerk te Amsterdam s c Getroffenen in Brabants frontgebied gebukt onder vele zorgen Vam trffeffMse opaf/ Katholieke Slovenen vieren feest in de mijnstreek O A R Voormalige 7 Decemberdivisie herdenkt haar gevallenen Volkomen onzekerheid over financierings regeling maakt hen moedeloos G Zeer velen zijn hard achteruit geboerd uityespïak&i déteï,/ 7\A/A NI Ff hl R F PG staakt wat smakt! Grondige vernieuwing van binnenstad is dringend nodig Critiek op de woningbouw „Prul in het inbrekersvak" volgens de pastoor Scherpe critiek op gang van zaken in Indonesië Na negen jaar. Britse regering wint Guyana-debat Oost-Duitsland doet beroep op Frankrijk CL\ DINSDAG 8 DECEMBER 1953 PAGINA 6 Uniformering en uit breiding van gemeente diensten Primeur voor Europa KLM neemt propaan- gas-auto in gebruik St. Barbaraverenigingen in het silver Rotterdamse K.v.K. OP HET FEEST VAN ST. NI COL A AS; Den Haag gaat water leveren aan Delft Accoord over minimum- en maximum tinprijzen Londen benoemt zaak gelastigde te Teheran Betogingen in Perzische hoofdstad Havenarbeider verdronken Rotterdamse K. v. K. Uitbreiding van het helicopternet? Labour tegen zichzelf verdeeld Om af te zien van EDG (Van onze Utrechtse correspondent) Het unicum van een tussentijdse verkiezing zal ongetwijfeld in de komende dagen de aandacht van politiek Nederland op Utrecht richten, waar morgen in verband met de gebiedsuitbreiding der gemeente nieuwe gemeenteraadsverkie zingen worden gehouden. Niet dat men moet verwachten, dat deze verkiezingen belangrijke politieke verschuivingen te zien zullen geven of dat men ze als een betrouwbare graadmeter zou kunnen gebruiken. Maar toch biedt de deelname aan deze verkiezingen voor de Utrechtse gemeenteraad van de inwoners van de bij Utrecht getrokken gebieden wel enkele interessante aspecten. Zo treden er enkele splintergroepen op, die bepaalde belangen vertegenwoordigen en verder zal wellicht het percentage stemmen voor de C. P. N. enigszins stijgen, gezien het feit, dat een groot gedeelte van de Zuilense bevolking werkzaam is in grote bedrijven als de Demka en Werkspoor. Naast dit politieke aspect zijn er echter nog een aantal grote en kleinere problemen aan de grenswijziging verbonden. Om slechts enkele te noemen: welke plaats krijgen de woningzoekenden uit de geannexeerde gebieden op de Utrechtse wachtlijst, hoe zullen politie, brandweer en reinigingsdienst gecoördi neerd worden en welke ambtenaren zullen in dienst van de Utrechtse gemeente overgaan? De maatschappelijke ontwikkeling wierp enorme tot dusver onopgeloste problemen op van technisch sociaal- economische en culturele aard. Om een soepele overgang te be werkstelligen, besloten B. en W. van de bij de grenswijziging betrokken ge meenten, om de binnen de randge meenten bestaande voorzieningen (als brandweer, politie en reinigingsdienst) voorlopig te handhaven, evenals som mige gemeentelijke verordeningen. Zij overwegen tevens de mogelijkheid, om na 1 Jan. 1954 verschillende ambtena ren uit de geannexeerde delen gedecen traliseerd aan het werk te laten. Ge- meentepersoneel en onderwijzers, die overgaan naar de gemeente Utrecht, zullen wat betreft hun salariëring per 1 Jan. in de gemeenteklasse van Utrecht vallen. De eerste besluiten t.-.v. de coördi natie zijn bovendien afgevallen. De Utrechtse raad stemde toe in een cre- diet van bijna 8 ton, teneinde het ma teriaal van G. G. D., Politie, Brand weer en Reinigingsdienst te uniforme ren en uit te breiden. De groot-Utrechtse gemeente heeft door de grenswijziging een oppervlakte gekregen van 5200 hectaren, dat is ruim tweemaal zoveel als voorheen. Zij heeft dan ook voldoende armslag gekregen om de vele woningzoekenden binnen afzienbare tijd te kunnen hel pen. Ook het industrieterrein, met de industriehavens van het Amsterdi m Rijnkanaal, de aansluiting met de gro te Rijksweg 2 en het spoorwegne op de Lage Weide, biedt gelegenheid voor de nieuwe P.E.G.U.S.-centrale, de streek- gasfabriek met de gashouder van 70.000 m3. en mogelijke nieuwe bedrijven. Voor woningbouw is het oog speciaal gevallen op het z.g. Kanaleneiland het eiland tussen het Merwedekanaal en het Amsterdam-Rijnkanaal in de voormalige gemeente Oudenrijn. Een eerste vereiste voor deze nieuwe, voor een 25000 inwoners bedoelde woonwijk, is uiteraard een goede verbinding met de binnenstad. Over het Merwedeka naal zullen een of meer bruggen moe ten worden geslagen. Het ligt in de bedoeling, dat de nieuwbouw in Zuilen en Hoograven hoofdzakelijk een aanvullend en aan passend karakter zal hebben. Er moet een aansluitend geheel worden ver kregen. De nieuwbouw in Hoograven is daar overigens al enige tijd op ge richt. Toch is dit alles niet het kernpro bleem waar Utrecht zich voor gesteld ziet. Zijn geografische ligging en het radiërende spoor-, water- -n autowe gennet stellen onverbiddelijke eisen. (Van onze verslaggever) Aan het wagenpark van de KLM is een anto toegevoegd die de tankstations langs de weg negeert; hij beschikt dan ook niet over de gebruikelijke benzine tank, noch over een benzinepomp, ter wijl voorts ook de carburateur uit dc motor verwijderd is. De wagen rijdt op propaan, een gas dat in de V.S. op grote schaal wordt gebruikt en daar aangeduid wordt met de letters L.P.G. Voor Nederland is de propaangasauto echter nog een nieuwtje en voor zover bekend is bet zelfs een primeur voor Europa. De wagen kan een dikke vierhonderd km op zijn brandstof lopen, maar moet zorgen dan weer op zijn basis in dit geval Schiphol te zijn teruggekeerd De motor heeft slechts enkele kleine wijzigingen ondergaan. Prcpaangas, zo heeft men ons verzekerd, is in het ge bruik voordeliger dan benzine. Boven dien bevat dit gas geen tetraethyllood. dat zich wel in benzine bevindt en de vervuiling van de motor veroorzaakt Verder heeft het gebruik van prcpaan gas nog enkele andere kleinere voor delen, zoals de onbeperkte startmoge lijkheid bij lage temperaturen en een geringere slijtage. In de nabije toekomst zal Utrecht woongelegenheid bieden aan 300.000 mensen en van het Utrecht van nu wordt geëist deze mensen een leefge legenheid te bieden. Doordat de uit bouw nu is gecentraliseerd, is het mogelijk geworden dat deze ontwik keling langs vaste banen wordt ge leid en verantwoord tot stand komt. Op dit beslissende moment is het een eerste eis dat de binnenstad grondig wordt vernieuwd en dat die wordt herbouwd op een schaal die de le vensschool is van morgen. De her bouw van het Leidse veer (stations plein), het Vredenburg (met de reeds 25 jaar oude „tijdelijke" secretariaats gebouwen van de Jaarbeurs) moet er een zijn met het begrip voor de toe komstige eisen van verkeer en van winkelend en ontspannend publiek. Een sanering zonder onverantwoor de teerhartigheden t.a.v. min of meer oude gebouwen. Voor de goederenspoorlijn van het Maliestation die Utrecht in tweeën snijdt en die verkeerstechnisch onoplos bare problemen schept moet binnen zeer korte tijd een oplossing gevonden worden. Een probleem overigens dat reeds door Berlage in zijn stadsplannen werd genoemd. De komende jaren zullen voor Utrecht beslissend zijn, en het is te hopen dat de Utrechtse bevolking door deze opmerkelijke verkiezingen zich een gemeenteraad zal kiezen die de aandacht van Nederland ook na deze verkiezingen op Utrecht gericht zal houden. (Van onze correspondent) Het Verbond van Sloveense St Barbaraverenigingen in de Limburgse mijnstreek had het Heerlense rectoraat Vrank uitgekozen om daar zijn zilveren bestaan te vieren. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat in deze parochie de gro te pionier van de katholieke Sloveense beweging in Limburg, pater Teotim. van Velzen O.F.M. begraven ligt. Bij de plechtige hoogmis tot dankzeg ging hebben alle Slovenen pater Teotim hun memento geschonken, terwijl de predikant pastoor J. Stevens uit Eygelshoven het werk van de grote voorvechter voor de Slo veense zaak eveneens memoreerde. De ge wijde spreker riep de Slovenen op, steeds trouw te blijven aan het katholieke geloof, dat voor hen de krachtigste binding vormt met het katholieke Limburgse volk. Sa men met de Limburgers dienen de Slovenen, aldus pastoor Stevens, te strijden tegen alle stelsels, welke thans het geloof willen aan tasten o.a. het humanisme. De wijze, waar op de katholieke Slovenen in de voorbije vijf en twintig jaar hun geloof hebben uit gedragen noemde de predikant voorbeeldig en een garantie, dat ook toekomstige stor men kunnen worden bedwongen Na dé plechtige hoogmis, welke door de ken J. H. Bemelmans uit Heerlen, werd opgedragen, brachten de Slovenen een be zoek aan het graf van pater Teotim. De voorzitter van het Verbond, de heer Hladin, sprak hier een piëteitvolle rede uit, waarbij hij pater Teotim de dank overbracht van alle Slovenen. Dezelfde dank klonk ook uit het prachtige Sloveense graflied „Vigred", dat door de beide Sloveense koren Zvon uit HeerlerheideBrunssum en Skrjancek uit Eygelshoven o. 1. v. de heer J. Willems werd uitgevoerd. Niet eerder namen de verzamelde Slove nen afscheid van hun dierbare dode, dan nadat de vaandels van de vier bestaande Earbaraverenigingen van Heerlerheide— Brunssum, Geleen, Eygelshoven en Hoens- broek, die samen het Sloveens Verbond In de vergadering van de Rotter damse Kamer van Koophandel en Fa brieken heeft ir. F. W. C. Blom Maandagmiddag een noodkreet ge slaakt over de woningbouw in de Maasstad. Bij alle voldoening over de wederopbouw van de stad moest de heer Blom het aantal van 3.000 wo ningen, dat aan het einde van dit jaar voltooid zal zijn, volstrekt onvoldoen de noemen. Wil men dat de wens van de minister, in 1960 het woningtekort onder de knie te hebben, wordt ge realiseerd, dan moeten er in Rotter dam 6.000 woningen per jaar worden gebouwd. Als het op deze wijze door gaat zit Rotterdam nog veertien jaar met de woningmisère, aldus spr. Het tekort aan woningen in Neder land kan worden geschat op 225.000. Voor Rotterdam bedraagt dit aantal 28.000 of 12 pet. Een contingent van 6.000 woningen op een jaarlijks bouw programma voor geheel Nederland van 65.000 woningen is slechts ruim 9 pet. Van overvraging kon volgens de heer Blom geen sprake zijn. „Laat de over heid voor het woningtekort in Rotter dam waar men in practische zin denkt, ook over zijn toekomst een practische oplossing zoeken. Rotterdam moet in de eerste urgentie-klasse wor den ingedeeld", aldus besloot de heer Blom zijn betoog, dat door een krach tig applaus van de overige leden van de Kamer werd onderstreept. Waar schijnlijk zal in de volgende vergade ring een rapport over dit onderwerp worden uitgebracht. (Van onze verslaggever) Gisternacht is een inbreker aan het werk geweest in de Sint Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade tegenover het Cen traal Station te Amsterdam. Een nacht waker ontdekte gistermorgen tegen vier uur dat de middendeur van de kerk openstond. BH het onderzoek bleek dat lót de deur van de sacristie een paneel uitgebroken was. Ook enige kasten in de sacristie bleken geforceerd te zijn. In deze kasten bevonden zich enkele gouden miskelken, maar merkwaardiger wijze heeft de inbreker ze niet aange raakt; evenmin had hij belangstelling voor enige collectebussen, die in de kas ten stonden. De inbreker heeft daarentegen al zijn aandacht gewijd aan de deur van de kluis die zich in de sacristie bevindt Deze vertoont een aantal krassen, maar is verder geheel intact gelaten. Volgens pastoor P. J Aarts moet hier een „prul in het inbrekersvak aan het werk zijn geweest, die de eerste beginselen van zijn vak nog moet leren". Alle sporen, die hij heeft achtergelaten op de kluis deur en de kasten, wijzen erop dat hij slechts met een schroevendraaier ge opereerd heeft. Daarmee moet hij ook het paneel uit de sacristiedeur gebroken hebben. De pastoor deelde ons verder mede, dat er in het geheel niets vermist wordt. De enige schade die te betreuren is, zijn enkele vernielde deuren. De buiten deur heeft zelfs niets geleden. De inbre ker, die zich na het Lof Zondagavond heeft laten insluiten, heeft bij het ver laten van de kerk deze deur eenvoudig van binnen uit opengedrukt. Ook de kasten hebben merendeels geen schade geleden, omdat de inbreker in één daarvan de sleutels tot deze kas ten vond. De nachtwaker, die de inbraak ontdekte, heeft de, politie gewaarschuwd, die samen met de pastoor een onderzoek instelde. vormen, tot driemaal toe naar het graf een neigende groet hadden gebracht. Dank zij de muzikanten van de plaatse lijke fanfare „St. Antonius" kreeg de re ceptie een feestelijke start. Het door de muzikanten gespeelde proficiat werd nog eens mondeling onderstreept door de voor zitter van de fanfare de heer Essers Deze opende een lange rij van felicitanten, waar toe behoorden deken J. H. Bemelmans, de hoofdaalmoezenier van sociale werken in Limburg, K. Roneken, de eerw. heer N. Babnik, Slovens zielzorger in de mijn streek, Frans Dohmen, voorzitter van de N.K.M.B., tal van afdelingsbesturen van de K.A.B. en de N.K.M.B. en vele vertegen woordigers van de diverse mijnbedrijven in Limburg. Achter de feestelijke viering van het zil veren bestaan werd 's avonds een even fees telijke punt gezet in de Stadsschouwburg te Heerlen, waar de feestvierende Slovenen en tal van genodigden hebben genoten van een hoogstaande avond van Sloveense mu ziek, zang en dans. AA i/w opa'O mund (Van onze Haagse redactie) De Haagse gemeenteraad heeft een voorstel van het college van B. en W. ontvangen, waarin wordt voorgesteld het verzoek van de gemeente Delft, wa ter aan deze gemeente te gaan leveren, te willen inwilligen. In het vooruitzicht dat de productiecapaciteit van het Haags Waterleidingbedrijf spoedig uitbreiding zal ondergaan, bestaat er volgens B. en W. geen bezwaar aan dit verzoek te voldoen. Het betreft hier de levering van een hoeveelheid water van ten minste 450.000 m3 en ten hoogste 500.000 m3 per jaar, voorlopig voor de tijd van twee jaar. Omtrent de voorwaarden waaronder deze waterlevering zal kun nen plaats vinden is met Delft overeen stemming bereikt. Als Ged. Staten hun goedkeuring aan deze waterlevering hebben gehecht zal met de uitvoering van de overeenkomst op een nader te bepalen datum een aanvang kunnen worden gemaakt. De Intern. Tinconferentie, die te Genève wordt gehouden, heeft overeenstemming be reikt over de minimum- en de maximum prijs, die zal gelden onder de voorgestelde internationale overeenkomst ter regulering van de tinmarkt. De prijzen zullen niet eerder worden bekendgemaakt dan nadat de betrokken regeringen ze hebben overwo gen. Uit Londen wordt echter gemeld, dat de voorgestelde prijzen zijn: 640 per ton, mi nimum en 880 per ton als maximum. In dien deze prijzen door de betrokken lan den worden geaccepteerd, zal het met het aanhouden van een buffervoorraad belaste orgaan tin kunnen kopen tussen 640 en 720 en verkopen tussen 800 en 880 per ton. Met klem werd te Genève nog verklaard, dat het tot stand komen van een ont werp tin-overeenkomst (hetgeen Woensdag wordt verwacht) op generlei wijze de lan den, die aan de conferentie deelnemen, bindt. (Van onze verslaggever) Bij de jaarlijkse kranslegging door de vroegere en huidige Zeven Decem- ber-divisie bij het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam, heeft de oud-commandant van deze divisie, gen.-majoor b. d. H. J. J. W. Dürst Britt, scherpe critiek uitgeoefend op de huidige gang van zaken in Indonesië. Hij herinnerde er aan, dat in de Troonrede het streven van Nederland werd benadrukt om tot een steeds be tere samenwerking met Indonesië te komen. Dat moet echter ook van Indo nesië zelf uitgaan, zo zeide hij. Maai helaas heeft Indonesië eigen kracht en kunde overschat en de interne gevaren onderschat. Men denkt daar alles veel beter te kunnen doen dan de Neder landers. Onze gevallenen hebben er recht en vrijheid willen brengen. En het ligt niet aan ons, dat het nog steeds niet in Indonesië is zoals het moet zijn. De bestaande tegenstellingen en mis verstanden remmen een betere samen werking tussen Indonesië en Neder land. Moge die betere verstandhouding spoedig werkelijkheid worden. Dan zullen de gevallenen niet tevergeefs hun leven hebben geofferd en hun na gedachtenis niet alleen in Nederland worden geëerd. De spreker deelde mede, dat ook op het erekerkhof Menteng Pulo bij Dja karta Maandag de gevallenen van de divisie worden herdacht. De Indonesië- veteranen in de herboren Zevende Di visie dragen thans de emblemen van hun voormalige militaire eenheid, waaraan zij nog steeds moeten terug denken. Legeraalmoezenier overste H. A. M. Verhoeven herinnerde er aan, dat 20.000 mannen en vrouwen van de divisie on der de tropenzon hun opdracht hebben vervuld, waarbij velen hun leven heb ben geofferd. De ziel van de divisie is blijven be staan in de Band Zeven December. De saamhorigheid onder de oud-leden is gegroeid in gezamenlijk gedragen lief en leed, desillusies en onbegrijpelijk heden. Maar bovenal, omdat men ge zamenlijk heeft gestaan aan het open graf der gevallenen. Men heeft toen gevoeld, hoe hoog de prijs kan zijn van de plichtsvervulling. Deze doden vormen het aureool van onze divisie. Geen sentimentaliteit, geen opstandig heid, geen formaliteit, maar mannelijke piëteit. Hun offer mag niet tevergeefs zijn. De taal van hun voorbeeld ir hard als het gaat om de vervulling van de plicht. Vlootpredikant ds. W. j. Kramer be sloot de plechtigheid met schriftlezing, waarna een delegatie van de voorma lige Zeven December-divisie: gen.-ma joor Dürst Britt, gen.-majoor b. d. E. Engles, en soldaat W. Dijk, een krans heeft gelegd bij de Urn met Indische aarde. Dan werd de „Last Post" gebla zen en een minuut stilte in acht ge nomen. Ook de huidige commandant van de divisie, gen.-majoor C. D. Toet, en het Veteranenlegioen Nederland leg den kransen, gevolgd door talrijke per sonen, die met bloemen de gevallenen eerden. Verscheidene militaire en bur gerlijke autoriteiten woonden de plech tigheid bij. De Kon. Militaire Kapel omlijstte het gesprokene met toepasse lijke muziek. (Van onze redacteur) e zit in een keurig „clubje" in de „nette" kamer van een boerderij, ergens op het wijde platteland van Brabant, in de streek, die het meest getroffen is door het oorlogsgeweld in 1944. Twee en twintig grana ten zijn over de boerderij gegierd en in de omgeving er van neergekomen. Na afloop van de vijandelijkheden in de corridor, die van Eindhoven naar Nijmegen voerde, was er van de behuizing niet veel meer over. De boer, een eenvoudig man, die voor „het bezoek" een goede sigaar heeft hij zelf neemt een andere, goedkopere vertelt in deze nette kamer, die zo goed mogelijk weer bewoonbaar is gemaakt, doch die er niettemin haveloos en onderkomen uit ziet, van zijn zorgen, zijn vele en grote zorgen. Hij vertelt, hoe hij de dooie ratten bij dozijnen achter de muren vandaan gehaald heeft, hoe het hier zomers inregent en 's winters insneeuwt; hij vertelt, hoe hij, gehecht aan zijn oude boerderij als hij was, niet wilde aanvaarden, dat dit een sloopgeval was; hoe hij met enkele van zijn kinderen en met behulp van metselaar en timmerman zijn huis weer zo bewoonbaar mogelijk gemaakt heeft. Hij is er trots op en een lachje trekt over zijn verweerd gezicht. Maar even later is Zeer velen zijn door de oorlog fi nancieel zeer zwaar getroffen. Als ik 't geld had dat de ambtenaren naar deze streek verreisd hebben, dan had ik al drie nieuwe boerderijen, zegt onze energieke boer. Hij maakt zich de meeste zorg om de kinderen. Zijn re serve is opgeteerd. Hij staat voor een uitgave van vijftien mille. Hoe de kin deren deugdelijk onderwijs te laten ge ven, hoe ze aanstonds, als ze gaan trou wen, wat „mee te geven". Veel wat mede door de arbeid van de kinderen is verdiend, is uitgegeven aan herstel- kosten. Géén noodwoning, géén nood stal wilde deze man. Toen hij zo goed en zo kwaad als het ging zijn boerderij hersteld had, werd zijn geval van de Wederopbouw Boerderijen overgeheveld naar de burgerbouw, waardoor hij er veel slechter aan toe was. Door tussen komst van een invloedrijk persoon werd hij weer in de afdeling boerde rijen ondergebracht. Niettemin staat hij thans voor duizenden guldens kosten. Hij kwam van de regen in de drup. Het definitief herstel zal f 38.000 moeten kosten. Het Rijk gaat niet ver der dan de stopprijs van f 29.000. f 9000.resten dus voor deze boer. Er zijn nog andere kosten, f 6000.in to taal, waarvan de uitleg ons, zijnde de materie nogal ingewikkeld, en voor de buitenstaander enigszins chaotisch, te ver zou voeren. In totaal dus vijftien mille. Het kan de boer achteraf heel erg spijten dat hij het herstel zelf heeft aangepakt. Had hij het niet gedaan dan was hij nu v^el beter uit geweest. Hypotheek van 16 mille Wat later staat ge in de gloednieuwe winkel van een bakkerij. De eigenaar is van nature een opgewekt man, maar soms staat het huilen hem nader dan het lachen. Zijn nieuwe huis en winkel heeft hem f 32.000 gekost. Het Rijk lieeft hem f13.000 uitgekeerd. Het ver schil, f 19.000.—, moet hij zelf bijpassen De bakkerij kostte f 13.000.Het is hem volslagen onbekend hoe de finan ciering hiervan geregeld wordt. Hij wacht maar af. Redelijke verwachting dat deze zaak binnen afzienbare tijd geregeld wordt heeft hij niet. Wèl een hypotheek van zestien mille. Daarbij komt dat deze bakker voor tegemoet koming in zijn bedrijfsuitrusting f 3000-- ontvangen heeft, terwijl een en ander van f5000.tot f6000.— waard was Nu is zijn pand iets meer waard, maar toch zeker geen negentien mille. Ove rigens, zijn oude bakkerij was goed; hi; had geen ander nodig. Zijn vermogensaanwas is nu ook meteen veel hoger geworden. Zijn inkomen is niet hoger; hij zit alleen in een veel duurder pand dan vroe ger. Evenals tal van boeren die een nieuwe boerderij bewonen, moet deze bakker meer belasting betalen Maar waarvan? Hij is jaren achter uit geboerd. Ook hier weer: de kinderen die er (vooral) onder lij den. Hoe deze later eventueel in een zaakje in te kopen? Hoe hen in zo'n zwaar belaste zaak met goed ge volg als opvolger aan te stellen? Degenen die in een nieuwe boerderij zitten zijn er evenmin goed aan toe. In hoeverre worden de hoge kosten die zij gemaakt hebben, vergoed? Zeer veel oor logsgetroffenen wachten al jaren lang op de afwikkeling van hun oorlogs- schadefinanciering. Brieven, formulieren hebben zij genoeg. Bezoek van ambte naren hebben zij al meermalen te veel dan hun lief is gehad. Maar zjj wachten nog steeds in de martelende onzekerheid. Het renteloze voorschot is goed van pas gekomen. Maar hoe gaat het nu verder? Waarom is er voor ons geen goede regeling ontworpen zoals voor de getroffenen van de waters noodramp, zo vragen zjj zich met steeds klemmender verbazing af. En op het departement zitten ambtenaren diep gje- bogen over voorschriften en uitvoe ringsbesluiten zonder dat ze er weg mee weten. Daarbij komt dat tal van boeren menen dat de boerderijenbouw onnodig duur geworden is. De eisen zijn wel wat hoog gesteld. De boerderijen zijn wel zéér modern. Zij zijn na de oorlog overstroomd door ambtenaren, die de lijn die Wederopbouw aangaf, moesten volgen. Zij hadden liever, zelf hun ar chitect uitgekozen die hun boerderij naar hun inzicht practisch en niet zo duur gebouwd zou hebben. Grote onzekerheid Verder gaaf ge, naar een parti- cullier, die een goed inkomen had en wiens huis tot de grond toe is afgebrand. Hij heeft een renteloos de grimmige trek er weer. Hij zegt dan, dat hij de zaak beter had kunnen laten slopen en een nieuwe boerderij had kunnen laten bouwen. Dan was hij heel wat goed koper uit geweest. Zijn broer, wiens boerderij eveneens nagenoeg verwoest was, heeft niets hersteld. Deze heeft na de oorlog een noodwoning en een noodstal betrokken. Voor ongeveer achtduizend gulden zit hij nu op een nieuwe boerderij, terwijl de man, die tegenover ons zit en die het Rijk een uitgave van dertien a veertien dui zend gulden bespaard heeft, thans voor ongeveer vijftien duizend gulden kosten staat. Een tragisch geval. Zo zijn er veel meer in de streek waar de strijd in de herfst van 1944 het felst gewoed heeft, in en rond Overloon, Deurne, Venray en Vier lingsbeek. Verscheidene malen zijn deze plaatsen van bezetter verwisseld; enkele zijn totaal verwoest. De tanks van Duitsers zowel als geallieerden hebben diepe sporen in het land achtergelaten. Er zijn niet veel stenen op elkaar gebleven. En in de harten van velen groeit de wanhoop, nu nog, na negen jaar, om de ambtenarij, de papierwinkel, die ze op hun dak kregen, de onvoldoende schaderegeling, en het uitblijven van een definitieve be slissing over de uitkeringen. voorschot gehad, waarvan, naar Den Haag nu zegt, een deel rente dragend had moeten zijn. Hoe groot is dit deel? Hij weet hef niet, Den Haag weet 't ook (nog) niet. Inder tijd heeft dit mysterieuze en on grijpbare Den Haag gezegd, dat als iemand tien procent van zijn voor schot betaalt, de Staat geen enkele verdere aanspraak meer maakt. Kan onze particulier daar nu op rekenen of luidt aanstonds een volgende mededeling anders? De financie ring is vastgesteld op de huurbasis van het eigen huis vóór 1944. Nu aanstonds de huren verhoogd wor den kan de Staat dan een hogere terugbetaling vorderen? Zo ja, dan wordt de man met zijn eigen huis getroffen door c^e huurverhoging. Zo zjjn er in het Brabantse (en Lim burgse) frontgebied tal van grote on zekerheden, en, .wat erger is, tal van schrijnende gevallen van mensen die als gevolg van de oorlogshandelingen op ontstellende wijze zjjn achteruitge gaan. Zij vragen een oplossing, spoe dig, en dusdanig, dat het leed dat hun, negen jaar na de krijgshandelingen nog, zo zwaar treft, althans eiligermate ver minderd wordt. Deze man kan zijn huis thans moei lijk in gemoede verkopen. Hij weet niet wat hij moet terugbetalen, weet dus evenmin de prijs die hij moet vragen. De Britse regering heeft bekend ge maakt, dat Denis Wright is, benoemd tot Brits zaakgelastigde te' Teheran. Deze benoeming volgt op het Zaterdag gepubliceerde bericht, dat Perzië de diplomatieke betrekkingen met Enge land heeft hervat. Wright zal binnen kort met een kleine staf naar Teheran reizen om de hervatting van de oliebe sprekingen voor te bereiden. Men ver wacht. dat spoedig de benoeming van de Britse zaakgelastigde te Cairo, Ro bert Hankey, tot ambassadeur te Tehe ran bekend zal worden gemaakt. Denis Heprworth Wright is 42 jaar oud. Hij is momenteel hoofd van de afdeling economische betrekkingen van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij is drie jaar lang vice-consul geweest in Roemenië en Turkije en keerde daarna als eerste secretaris naar Londen terug. In 1949 was hij consul te Chicago. Een honderdtal studenten, voor het grootste deel communisten, heeft giste ren geprobeerd te Teheran te betogen tegen het besluit van de Perzische re gering, om de diplomatieke betrekkin gen met Engeland te hervatten. Mili tairen, die toesnelden om de orde te herstellen, hebben van hun vuurwape nen gebruik moeten maken. De rivierpolitie te Rotterdam heeft Zon dagmiddag in de Spoorweghaven het stof felijk overschot gevonden van de 38-jarige havenarbeider L. T., gewoond hebbende Ja- cominastraat te Rotterdam. Hij is Vrijdag avond met zijn fiets te water geraakt. Het Rotterdams Helicopter Syndicaat bestudeert momenteel de mogelijkheid het helicopternet uit te breiden. Studie reizen zullen hiertoe worden gemaakt naar het Ruhrgebied, terwijl eveneens bekeken zal worden, of de Zeeuwse eilanden eventueel hierin opgenomen zullen kunnen worden. Als binnenlands verkeer per helicopter mogelijk blijkt te zijn, zal de verbinding naar Zeeland, via Rotterdam, hierin wellicht een be langrijke plaats kunnen gaan innemen- Het Helicopter Syndicaat zal voorts de technische ontwikkeling van de heli copter nauwgezet volgen. Een en ander zal geschieden in samenwerking met de landelijke helicoptercommissie wel ke onlangs is opgericht. In deze com missie is een plaats opengehouden voor een vertegenwoordiger van de gezamen lijke Nederlandse Kamers van Koop" handel. Zeer waarschijnlijk zal de heer C. Kolff van de Rotterdamse Kamer deze plaats gaan vervullen. (Telefonisch van onze Londense corr.) LONDEN, hedenmorgen Het Lagerhuis debatteerde gisteren over de gebeurtenissen in Brits Guy ana waar, zoals bekend, de bestaande constitutie is opgeheven door de SoXl' verneur en waar de regering van Jaga» naar huis is gestuurd. De constitutie werd vervangen door een interim-con stitutie. De Labourfractie eis'e giste ren dat deze interim-constitutie gean nuleerd zou worden. Labour sloeg een allertreurigst figuur. Niet omdat de regering het debat won met 304271 stemmen, doch om dat duidelijk bleek in het debat dat de delicate kwestie van Brits Guyana door Labour alleen maar werd mis bruikt voor de grofst mogelijke partij politiek. Vandaar dat twee socialisti sche Lagerhuisleden het zowaar beston den te weigeren met hun partij te stemmen. Een hunner, Chapman, had. zelfs de moed om te verklaren dat de minister van Koloniën, Lyttelton, gee*? andere keus had dan de moedige daad die hij had gesteld. De Labourleiding had „three-line whips" gestuurd, dat wil zeggen het krachtigste bevel aan de fractie om deel te nemen aan de stemming en om te stemmen zoals de leiding voorschreef. Het was gisteren eveneens duidelijk dat de LabourpartiJ op het ogenblik sterk geneigd is ie meest linkse elementen achterna te 1°" pen. Minister Lyttelton, die de vorige week in een rede over Boeganda diepe indruk maakte op het Lagerhuis, was gisteren wederom in goede vorm, of schoon de Labourfractie hem door her haaldelijke interrupties probeerde van zijn stuk te brengen. De voorzitter van het Oost-Duitse parlement, Johannes Dieckmann, heeft in een brief aan zijn Franse ambtge noot Edouard Herriot er op gewezen, dat Frankrijk er van af moet zien de EDG te steunen, omdat dit een herle ving zou betekenen van het Duitse mi' litairistische gevaar. In plaats daarvan zou het een overeenkomst met Rusland moeten sluiten ter versteviging van de vrede en veiligheid in Europa. Het Oost-Duitse Persbureau ADN heeft meegedeeld, dat de brief Zaterdag is verzonden en dat hij door de Franse Hoge Commissaris in Duitsland, Andre Frangois-Ponget aan Herriot zou wor den overhandigd. Frangois-Ponget is gisteren naar Parijs vertrokken. Dieckmann betoogt in zijn brief, dat de EDG niets anders is dan een poging van de West-Duitse militairisten cm on der leiding van de Verenigde Staten de buurstaten van Duitsland aan zich te onderwerpen. De West-Duitse politici zijn volgens het schrijven van plan de Elzas en Lotharingen weer bij Duits land in te lijven en hun land via de EDG opnieuw in een mili tair avontuur te storten. Frankrijk moet daarom maar afzien van het EDG-ver- drag en daardoor een gunstige gelegen heid scheppen voor een overeenkomst met Rusland ter waarborging van de vrede en de veiligheid in Europa. R.W.Z. 534 „RÏUKENHÏTJE'S ADVIES? SEE® Als het rapste keukenpietje, zo vlug vliegt het gezin aan tafel als er Zwanenberg's rookworst op staat te geuren. In 9 van de 10 gezinnen wordt gesmuld van Zwanenberg's rookworst. Waar het nog niet gebeurt, breng ik als goed keukenpietje de beste raadZet Zwanenberg's „oud-geheim-recept"-rookworst op tafel. VAN KLEUR VAN GEUR VAN SMAAK Rap gaan halent Zwanenberg's rookworst, in alle goede aken verkrijgbaar. De worst, die aan dit loodje zit, die moet U hebben. mam W W Éf\ I w mm 1 w Eh I m vleeswaren, groente, iams, taeelzuren, vis-, viees- en vruchtenconser^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 6