Nederland moet bouw van kern reactor ter hand nemen Wetenschap en bedrijfsleven moeten samenwerken Een gelukkig leven is mogelijk ondanks aanwezigheid van zie DUITS VERNUFT IN ACTIE WmÊÊIBM Overmaking van gelden aanzienlijk beperkt De Peel kampt met groot gebrek aan water O m*p yECOVITÖL ^Hü| ||f|||j 8,5 millioen aange vraagd voor 1954 Haven van Arnhem ligt bijna droog Deviesentoewijzing aan bedrijven In het zand van MAKS illllilliSI DINSDAG 8 DECEMBER 1953 PAGINA 7 Shakespeare Memorial Theatre naar Nederland Michael Redgrave en Peggy Ashcroft in „Anthony et Cleopatra" Prof. dr. L. A. Hulst aanvaardt zijn hoogleraarsambt te Utrecht Schepen vrijwel leeg over de Rijn Toon Hermans' „Ballot" op tournée Merkwaardige expositie in Hannover mm 1 mg Onrust onder Nederlanders in Indonesië Exportcombinatie in speelgoedindustrie Brandweerauto's zorgen WONDEN GENEZEN SNELLER MET voor aanvoer Ook Vnkels in het slib zakken. door ARTHUR C. CLARKE Nieuwe Zondagswet in werking K.B. inzake bijeen komsten en optochten Nobelprijswinnaars naar Stockholm Mevr. Churchill zal namens haar man spreken DR. F. M. PENNING OVERLEDEN Internationaal befaamd natuurkundige „DE GIDS" 521ste STAATSLOTERIJ 5e Kias i4e iijst b De Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie (F.O.M.) is tot de conclusie gekomen, dat mits wetenschap en bedrijfsleven samenwerken Nederland technisch in staat is een proefreactor te bouwen. De bouw van '|e reactor acht men gewenst, omdat slechts op deze wijze de voor de ver dere ontwikkeling van de kernphysica nodige ervaring zal kunnen worden verkregen. Omdat ook andere landen op dit terrein een grote activiteit ont plooien, acht men het reeds op economische gronden gewenst, dat spoedig hiet de voorbereiding van de bouw wordt begonnen. De omstandigheid, dat de Norsk Hydro thans bereid is 't voor 't reactor-project onmisbare zware water te leveren een aanbod, dat niet voor onbepaalde tijd geldt maakt het eveneens ge wenst, de beslissing over de vraag, of in beginsel de bereidheid bestaat mede werking te verlenen aan de bouw van de proefreactor, niet langer op te schorten. Met het bedrijfsleven zal overleg wor den gepleegd om te komen tot een sa menwerking op paritaire basis bij de uitvoering van deze plannen. De kosten voor debouw van een proefreactor worden momenteel geschat op ongeveer 28 millioen gulden, waar van een groot deel nodig is voor de aan koop van het vereiste zware water. Voor 1954 zal naar schatting een bedrag van De Shakespeare Memorial Theatre Com pany uit Stratford on Avon zal begin Ja- huari naar Nederland komen om drie voor tellingen te geven van Shakespeare's „An thony and Cleopatra", twee in de Koninklij ke Schouwburg in Den Haag op 5 en 6 Ja nuari en één in de Stadsschouwburg te Am- 'terdam op 7 Januari. De hoofdrollen worden vervuld door Mi- ®hael Redgrave en Peggy Ashcroft. De voorstellingen worden gegeven onder auspiciën van het genootschap Nederland "-Engeland. Dr L. A. Hulst, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der genees kunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de inwendige Geneeskunde en de propaedeutische kli- ntek, heeft Maandagmiddag zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een T?de „Het ulcus pepticum als volks ziekte'' (Ulcus Pepticum is: zweer van twaalfvingerige darm). Kanker en de tuberculose, aldus prof. Kuist, zijn bij uitstek volksziekten in öler voege, dat zij door het grote aantal sterfgevallen hun kwaadaardigheid wel ?®®r duidelijk tonen, in 1924 maakte de ™berculose 10.85 procent uit van de totale ?terfte, in 1951 2.15 procent. Voor de waadaardige gezwellen bedroegen deze cijfers in 1924 11.43 procent, in 1951 19.85 procent. Doch bepaalt de sterftestatistiek ®nde ernst van een ziekte?, zö vroeg piot. Hulst. Er zijn toch ook ziekten, 01e ons juist in de regel niet spoedig ten grave slepen, doch wier betekenis als volksziekte wordt bepaald door de leef tijd waarop de ziekte optreedt, de duur der ziekte en haar neiging te recidiveren. Om van deze laatste gegevens op de hoogte te komen zijn geen sterftestatis- tieken nodig, doch ziektestatistieken. Landelijke ziektestatistieken, die gege vens over een totale bevolking geven, bestaan niet ten aanzien van het ulcus pepticum. Bij het bestuderen van ziekenfonds statistieken bleek, dat er geen ziekte was sis het ulcus pepticum die zoveel ver- Pleegdagen vroeg voor mannen. Prof. Huist hield vervolgens beschouwingen over de wijze van ontstaan van het bleus pepticum en hij gaf enkele sugges ties voor nader onderzoek Hij besprak ook de vraag of psychische spanningen oorzaak zouden zijn van de zweer. In de oorlog heeft men in Londen bijvoor beeld gezien, dat tal van ernstige ulcus symptomen optraden tijdens „airraids". Hiermede werd de vraag opgeworpen of Psychische spanningen oorzaak konden sijn der zweren, dan wel of deze ver ergeringen der zweren veroorzaakten. Of wel. dat door de geestelijke spanning be ziekte anders beleefd wordt. Tal van Patiënten kunnen volgens de huidige stand der wetenschap blijvend of tijde lijk geholpen worden, doch er resten grote groepen van mensen, die ondanks be afwezigheid van aantoonbare verer geringen van het lijden de ziekte beleven een reeks van gewaarwordingen brukkend gevoel oprispingen e.d Öie de volle aandacht van de patiënt Vragen. Wel eens te veel aanclacht. Door tal van omstandigheden is de idee bevorderd, dat gezondheid gekocht kan worden en dat lichamelijk lijden niet meer gedragen behoeft te worden. Althans niet meer door de patiënt. Dat vele mensen hun werkende leven sta ken en wensen dat andere uitwendige omstandigheden voor hen geschapen zullen worden en dat dan alles wel goed zal komen. Hierin ligt volgens Prof. Hulst een tragische vergissing. De Plens zal zich ondanks de vooruitgang welke de geneeskunst op de genees kunde heeft gemaakt, toch verzoend moeten tonen met tal van resttoestan- ben van ziekten. De mens zal tevens kunnen ervaren, dat een vol en geluk kig leven mogelijk is ondanks de aan wezigheid van ziekte. Aan het slot van zijn rede bracht de meuwe hoogleraar dank aan Hare Ma- Advertentie Niet te scherp, niet te zuur; heerlijk pittig en... niet duur jesteit de Koningin, aan het college van curatoren en aan andere autoriteiten Hij richtte een bijzonder woord tot de, ver tegenwoordiger der „world medical asso. ciation", waarvan prof. Hulst thans voor zitter is. 17 millioen gulden en voor 1955/1956 van 11 millioen gulden nodig zijn. Minister Cals vraagt de Tweede Ka mer, middels een nota van wijziging op de begroting van zijn departement voor 1954, een bedrag van 8% millioen, zoals wij gisteren nog in een deel van onze oplage konden berichten. Tegelegener- tijd zullen acht millioen worden aan gevraagd' bij een wijziging van de be groting van Economische Zaken. De commissie-Kluyver, de advies commissie voor kemphysisch onder zoek, is unaniem van oordeel, dat Nederland dit werk ter hand moet nemen. Dat de industrie gelegenheid krijgt deel te nemen aan de ontwik keling op dit geheel nieuwe ter rein en daar ervaring op te doen, ziet de commissie zeker niet als het onbelangrijkste van het gehele plan. Er is immers reeds gebleken, dat al lerlei takken van industrie hun voordeel kunnen doen met de op dit gebied behaalde wetenschappelijke resultaten. De commissie acht voor dit project daarom samenwerking tussen wetenschap en Industrie noodzakelijk. De belangstelling van het bedrijfsleven voor het kernenergetisch onderzoek mo ge, behalve uit de bereidheid om we tenschappelijke krachten beschikbaar te stellen, blijken uit de financiële steun, welke de N.V. Kema reeds verleend heeft en uit de bereidheid van andere takken van het bedrijfsleven, om een financiële bijdrage in de exploitatiekos ten voor het kernenergetisch onderzoek van de F.O.M. te geven, onder bepaalde voorwaarden, welke in het concept-con tract zijn vastgelegd. In dit concept-contract verklaren de betrokken takken van het bedrijfsleven zich bereid om gedurende een periode van drie jaren een bijdrage van f 400.000 per jaar te geven in de huidige exploitatiekosten van de F.O.M. Bij de opstelling van dit concept-contract heeft men de financiering van het kernreac tor-project nog buiten beschouwing ge laten. De regering hoopt binnenkort met het bedrijfsleven en de F.O.M. overeen stemming te bereiken over de samen werking op het beperkte gebied, waarop het concept-contract betrekking heeft. Toon Hermans' „Ballot" gaat 1 Januari a.s. op tournée. Tot die datum bespeelt het ge zelschap nog de Amsterdamse Kleine Ko medie. Na de tournée door Brabant en Lim burg volgt het optreden in een reeks Bel gische steden en voor de Belgische tele visie. In Februari komt Toon Hermans in Den Haag. In Maart wordt het Oosten en Noor den van ons land bezocht. p een tentoonstelling in Hannover kan men sinds enige dagen een verzameling Duitse uitvindingen be- heeft men belangstelling getoond voor mantels en bontjassen met ingebouw de klerenhanger en voor schoenen, die verstelbaar wonderen. Het practische Z1JH, zodat ze nooit te nut van de verschillende klein worden. Een vernuf tig man heeft ook een veiligheidssysteem ont wikkeld voor vermoeide dië chauffeurs. Die behoeven voor voortaan alleen een siga- vondsten loopt nogal uit een. Wat moet men bij voorbeeld denken van een broekzakventilator, op warme dagen frisse lucht moet zorgen, ook al is het apparaat niet groter dan een kas tanje? De vreugde van het vliegeren gaat er, dunkt ons, ook een beetje af, als men gebruik maakt van een toestelletje, dat aan gedreven wordt door een electromotor, en dat klap- ret tussen de lippen te wiekt als een reiger. Maar het wordt anders, als men een parapluie ziet, die van binnen verlicht is en die meteen dienst kan doen als bliksemafleider. Het vernuft van de Duitse uitvinders is in vele rich tingen werkzaam ge weest. Zo is men gekomen tot een uitneembare con trabas, schemerlampen met bloemvaasjes en vlie genvangers in de kap, een muziekstander die zelf de bladen van de partituur omslaat en tot een porte- monnaie, waarin een vuurwapentje verborgen is. Van Amerikaanse zijde nemen, waaraan een elec- trisch draadje is bevestigd. Krijgen ze slaap en hou den ze de sigaret niet meer zo hecht omklemd, dan klinkt er een door dringend waarschuwings signaal. Voor motorrijders hebben ze daar in Han nover een paar hand schoenen ontworpen, op de rug waarvgn een lamp gaat branden zodra de drager zijn arm uitsteekt. Rubberschoenen met ven tilatie en gewone schoenen met electrische verwar ming zijn op de tentoon stelling aanwezig. De elee- kinderen trische schoenverwarming spreken. X - bbbb- :''b -V. r':ï' A AH geschiedt door middel van een stopcontact dat onder de tong is verborgen. De schoenen moeten een kwartier „aangesloten" worden en dan blijven ze drie uur lang op tempera tuur. Voor de gemakzuch- tigen is er een trui, waar van de mouwen met rits sluitingen aan de rest zijn vastgemaakt. Secreta ressen kunnen voortaan hun lippenstift onder brengen in een ballpoint, en een hondenliefhebber heeft een riem uitgevon den, waar men slechts op een bepaalde plaats in hoeft t-e knijpen om Fikkie op vrije voeten te stellen. Ook voor de badkamer zijn er nieuwe snufjes. Boven de wastafel kan men in de toekomst een magneet ophangen. Gebruikt men dan zeep, waar enkele staaldeeltjes in zijn ver werkt, dan is men ontsla gen van de plicht om na het wassen de zeep weer op te sporen. Een zekere garantie tegen dieven, die er met uw koffer vandoor willen gaan, vormt het in trekbare handvat. Om van de klimmende aapjes, bui telende clowns en trein tjes, die zelf zeggen waar ze naar toe gaan, voor de maar niet te x.' i// MHiai i Maandagochtend is in Djakarta zeer grote ongerustheid ontstaan in kringen van het bedrijfsleven en onder de Ne derlandse werkers, tengevolge van de publicatie van de reeds enige tijd ver wachte nieuwe transferregeling. Vol gens deze zal voorlopig voor zes maan den een deviezentoewijzing worden ver strekt ten bedrage van 20 procent van het totaal bruto belastbare inkomen (in Rupiahs) De nieuwe regeling brengt ingrijpen de wijzigingen in de transfermogelijk heden voor buitenlandse werkers In Indonesië. Tot op heden konden Nederlandse werkers jaarlijks een spaarremise over maken tot een bedrag van Rp. 7.500 (f2.500) en daarnaast deviezenvergun- ningen krijgen voor verlofsalarissen, alimentaties en delegaties ten behoeve van in Nederland verblijvende gezins leden of studerende kinderen en voor premiebetalingen voor levensverzeke ringen. Volgens de nieuwe regeling zal met ingang .an 1 Januari a.s. voor deze remises een andere vorm van overma king worden toegepast. Niet onder deze deviezentoewijzing vallen de voor 1 Mei 1953 contractueel verplichte periodieke betalingen in ru piahs terzake van in vreemde valuta uitstaande pensioenvoorziening De hiervoor bestaande voorzieningen zullen onverkort gehandh-aafd blijven en over making daarvan zal blijven geschieden op de gebruikelijke wijze. De nieuwe regeling verstaat onder werknemers uitsluitend werknemers, welke behoren tot de z.g. buitenlandse staf, ic. de uitgezonden krachten. Aan de hand van door de werkgevers in te dienen lijsten zal door een zo juist aan gewezen commissie worden bepaald, welke personen behoren tot de buiten landse staf, alsmede welke bedrijven al dan niet in aanmerking komen voor een deviezenvergunning van 20 pet. ten be hoeve van hun werknemers. Voor de werknemers en de bedrijven, welke, ingevolge het oordeel van de commissie niet voor bovengenoemde deviezentoewijzing ad 20 pet. in aan merking komen, zullen van 1 Januari 1954 af géén transfers meen- worden verleend. De nieuwe regeling geeft de werk gever de vrijheid de 20 pet. zodanig onder de werknemers te spreiden en wel in verband met de grootte van hun gezin, dat iedere werknemer minimaal 17% pet. en maximaal 22% pet. ont vangt. Het rupiah-inkomen gedurende in het buitenland doorgebrachte verlof, wordt geacht te blijven doorlopen, zo dat in die tijd de bedoelde 20 pet. kan blijven worden overgemaakt. Leidende figuren uit het bedrijfs leven hebben tegenover Aneta ver klaard, dat deze regeling de grootste klap is, welke de laatste jaren aan het bedrijfsleven is toegebracht. Een van de voornaamste gevolgen zal wel zijn, zo meenden zijn, dat het thans reeds vrij grote verloop van het personeel zeer sterk zal toenemen. Het is te verwachten, dat de oudere krachten, die binnen enkele jaren voor pensioen in aanmer king komen, alle belangstelling voor een verder verblijf in Indonesië zullen verliezen. Het zal bovendien moeilijk zijn jonge buitenlandse krachten te vin den, die onder de nieuwe voorwaarden bereid zijn in Indonesië een werkkring te aanvaarden. Men legde grote nadruk op het feit, dat de nieuwe regeling een besparing betekent van nauwelijks 1% pet. van de totale deviezenbegroting, een be sparing, welke, naar aangenomen wordt, allicht ook op een ander punt gevonden had kunnen worden. Voorts meende men, dat de nieuwe regeling wel een groot verschil in behandeling maakt tussen de de buitenlandse werkkrach ten in overheidsdienst en die bij het particuliere bedrijfsleven. Naar Aneta nog verneemt, bestaat er wel iets, dat als overgangsregeling kan worden aangemerkt, maar positieve ge- De „Kungsholm", het bij „De Schelde" in Vlissingen gebouwde vlaggeschip van de Zweden Amerika-lijn, heeft met 604 pas sagiers aan boord zijn maiden trip naar New York volbracht. In de haven van New York passeert het schip de „Gripsholm", tot voor kort het grootste schip van de maatschappij. gevens daaromtrent zijn nog niet te verkrijgen. Zeker is, dat de kosten voor de terugreis en molestvehzekering o.a. niet onder de bedoelde 20 pet. zijn be grepen, maar als bedrijfslasten worden beschouwd. Door het gezamenlijk optreden op de buitenlandse markten hoopt de Neder landse Speelgoedindustrie haar afzetge bied te vergroten. Daartoe is, naar het ANP verneemt, in oprichting een ex portcombinatie genaamd de Nederl. Speelgoed Export Associatie. Deze omvat een zestal speelgoedfa brieken, één uit elke tak van de totale Nederlandse speelgoedindustrie, t.w. op het gebied van plastic artikelen, scheepsmodellen, pluche dieren, poppen en souvenirs, rubber speelgoed, boet- seermateriaal en houten speelgoed. De nog ontbrekende tak is die op het ge bied van metalen bouwdozen e.d. De deelnemers verbinden zich hun gehele export door de Associatie te laten verzorgen. De binnenkomende or ders worden echter aan de deelnemers doorgezonden, die de orders zelf uit voeren en de vordering incasseren. Advertentie (Van onze correspondent) Nog nooit hebben de boeren in de Peel zulk een langdurige periode van hardnek kige droogte meegemaakt als thans. Waar de akkers doorsneden worden door veenkanalen heelt men nog water voor het vee. Maar waar geen kanaaltjes zijn, zoals in ljsselstein, moet de bevolking het volledig van Pluvius hebben. De putten en de links en rechts in het land geplaatste regenvergaarbakken, waar de boeren voor eigen gebruik en voor het vee water komen halen, staan al lange tijd droog. De geringe neerslag van de laatste dagen brengt nog geen uitkomst. Sedert er in de Noord-Limburgse Peel van waternood sprake is, hebben de ge meenten Horst en Venray de brandweer dienst ingeschakeld om de bevolking aan water te helpen. Dagelijks rijden de brand weerauto's nog met gevulde watertanks naar Griendtsveen, Horst-America, IJssel- stein en Veulen. Naar IJsselstein, dat een goede honderdvijftig inwoners telt, rijdt de tankwagen zelfs dag en nacht af en aan. Het water wordt er in de centrale vergaarbakken overgepompt. Aanvragen voor water kunnen de Peel- bewoners indienen op het gemeentehuis te Horst en in een café te IJsselstein. De eerste weken werd het drinkwater koste loos verstrekt. Maar de watervoorziening van gemeentewege werd zulk een veelom vattend werk, dat thans een vergoeding van de vrachtkosten wordt gevraagd. In Horst staat de eenheidsprijs op vier gulden per kubieke meter en. rond Venray betalen de mensen een kwartje voor honderd liter wa ter. Het heffen van een geldelijke vergoe ding heeft de vraag naar water enigszins doen' teruglopen. Waar dat mogelijk is behelpen de boeren zich met water uit de veenkanalen. Zij vinden veenwater gezond en wijzen u er op, dat de oudste inwoner van de gemeente Horst, die dit water heel zijn leven dronk, er al 94 jaar bij is geworden. En de boeren, die hun regen- of welput met van elders aangevoerd water laten vullen, zijn er zo (Van onze correspondent) Van^a gev°l§ van ket lange uitblijven bij a regen *s waterstand in de Rijn Vp„Arnhem zo zeer gedaald, clat de ha- aldaar practisch droog ligt. De ven stand scl?«!?0n gulötens schade voor de nationale eePvaart. Immers bij een zo lage li"- is L25 m en dat betekent mil tj. xxiiixiciö uij ccxx z.\j Kige j^ erstand kunnen geladen schepen de zii d Arnhem niet passeren en moeten die jv omwe£en maken. De schepen, ooj, er bu over de Rijn gaan, zijn dan gen Practisch leeg. De z.g. kribben lig- ais „t boog boven de zanólplaten uit ■tyaar eerm°pen nutteloos in het water, tip anders de Rijn stroomt kan men over n over wrakstenen en tot di6 hj bewoners van woonschepen, overiaS verankerd liggen hebben veel WooA,„i van ble te lage waterstand. De Voor 5 ePen bggen half in het water, 'bodder andere helft liggen ze in de (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) 37 Gibson beëindigde de lijst van vele tientallen vragen, welke hij aan de een of ander stellen moest. Hij voelde zich zo'n beetje als een jongen, die pas op de lagere school komt. Alles zo vreemd: niets kon als vanzelfsprekend aanvaard worden. Het was zo moeilijk te geloven, dat twintig meter verder aan de andere kant van die doorzichtige koepel een plotselinge dood door verstikking dreig de. Dat gevoel had hij eigenlijk op de Ares nooit gehad. Per slot van reke ning was het wereldruim nu eenmaal zo. Maar hier scheen het volstrekt met op zijn plaats, hier, waar men uit zag over die helder groene vlakte, nu een slagveld, waarop de taaie Mars- planten hun jaarlijkse strijd om het bestaan voerden een strijd, welke zowel voor overwinnaars als overwon nenen met de dood zou eindigen ais de winter kwam. Plotseling voelde Gibson een schier overweldigend verlangen om de nauwe straten te verlaten en naar buiten te gaan onder de vrije hemel. Dit was zo ongeveer de eerste keer, dat hij werkelijk voelde, dat hij de aarde mis te, de planeet, welke hem, naar hij dacht, zo weinig meer te bieden had. Als Falstaff voelde hij de neiging om te gaan raaskallen over groene velden maar de ironie van het lot wilde dat overal om hem heen groene velden waren, uittartend zichtbaar, maar toch van hem afgesloten door de wetten der natuur. „George," zei Gibson plotseling, „ik ben hier nu al vijf dagen en ik ben nog niet buiten geweest. Ik mag dal niet doen, zonder dat er iemand met mij meegaat om op me te passen. Jij zult hier toch binnen een uur of zo geen klant zien. Wees eens fideel en neem me mee door de luchtsluis enkel maar voor een minuut of tien." Ongetwijfeld, dacht Gibson niet zo heel snugger, beschouwde George dat als een nogal dwaze vraag. Hij had het nochtans bij het verkeerde eind. Het was voordien al zo vaak gebeurd-, dat George het als heel VanzeUslprekenö opnam. Per slot van rekening was het zijn taak om aan de grillen van zijn kianten te voldoen, en de meeste nieu welingen schenen zich zo te voelen na hun eerste dagen onder de koepel. George haalde berustend de schouders op, zich afvragend of hij geen salaris verhoging zou vragen als haven-psy chiater en verdween in zijn heilige der heiligen. Hij kwam een ogenblik latei- terug met een paar gasmaskers (of-beter ademmaskers) en wat er verder bij- hoorde. „Op een mooie dag als vandaag kun nen we, de helft van die rommel thuis laten," zei hij, terwijl Gibson onhandig het apparaat omdeed. „Let op, dat. die band van rubberspons goed om uw hals sluit. Juist laten we gaan. Maar denk er om: niet langer dan tien minuten!" Gibson volgde hem met gretig onge duld, als een herdershond zijn meester, tot zij kwamen aan de uitgang van de koepel. Daar waren twee luohtsiuizen, een grote, die naar Koepel Twee voer de, en een kleine, welk naar buiten leidde. "Het was eenvoudig een metalen buis van ongeveer drie meter doorsne stenen liep, die de soepele plastic hoes van de koepel aan de grona veranker de. Er waren vier verschillende deuren, .larvar er :n z- o -. kon worden, tenzij de aide te drie gesloten waren Gibson ging geheel accoord met deze voorzorgen, maar het scheen een lange tijd te duren, voordat de laatste deur vanuit de verzegeling naar binnen openzwenkte en die fel groene vlakte open voor hem lag. Zijn aan de buiten lucht blootgestelde huid tintelde onder de beperkte druk, maar de dunne lucht was betrekkelijk warm en hij voeld" zich spoedig geheel op zijn gemak. George volkomen negerend baande hij zich parmantig een weg door de lage dichte plantengroei, terwijl hij zich af vroeg, waarom die. juist rondom de koepel zo dicht was. Misschien was hot de warmte of de wegsijpelende zuur stof. Na een paar honderd meter bleef hij staan en voelde zich eindelijk vrij van dat neerdrukkende gewelf en eindelijk weer zichzelf onder de vrije open he mel. Het feit, dat zijn hoofd in ieder ge val nog gevangen zat in een masker, scheen hem dan ook niet te deren. Hij boog zich om de planten te bekijken, waar hij tot aan zijn knieën in stond. Hij had natuurlijk al veel foto's ge zien van Marsplanten. Ze waren niet bijzonder interessant en hij was niet botanisch genoeg aangelegd om zich in details te' verdiepen. Hij zou er werkelijk geen tweekeer naar hebben gekeken, als hij zulke planten op de een of andere afgelegen plek van de aarde was tegengekomen. Geen ervan reikte hoger dan zijn middel en die vlak bij hem schenen gemaakt van vellen glanzend groen perkament, heel dun, maar heel taai, erop berekend om zo veel mogelijk zonlicht op te vangen de, welke door de muur van glazen zonder hun kostbaar vocht te verliezen. Die gekartelde blaren spanden zich als zeilen in de zon, wier tocht langs de hemel zij volgen zouden, totdat zij in het westen wegzonk. Gibson wenste wel, dat er een paar bloemen waren om wat contrast in kleur te brengen in dat felle groen, maar er waren geen bloemen op Mars. Misschien vroeger wel, toen de lucht dik genoeg was om de vlucht van insecten mogelijk te ma ken maar nu plantte de flora op Mars zich hoofdzakelijk door zelfbevruchting voort. George haalde hem in en stond naar die plantaardige inboorlingen van Mars te kijken met werkelijk sombere on verschilligheid. Gibson vroeg zich af, of hij zich eroverde ergerde, dat hij zo plotseling mee naar buiten gesleept was, maar die gewetensbezwaren waren ongegrond. George was eenvoudig aan het piekeren over zijn volgende opvoe ring- en vroeg zich af, of hij het zou riskeren een stuk van Noel Coward te geven na het fiasco dat zijn toneelgroep gemaakt had, de laatste keer, dat ze het met een verouderd actueel stuk hadden geprobeerd. Plotseling ontwaak te hij uit zijn gepeins en zei met zwak ke maar over die afstand goed ver staanbare stem: „Dat is niet onverma kelijk. Blijft u eens--een minuut staan en kijk naar die plant in uw schaduw." Gibson gehoorzaamde aan die zonder linge aanwijzing. Een ogenblik gehem de er niets. Toen zag hij, hoe de perka menten blaren zich heel langzaam over elkander vouwden. Het gehele proces was in ongeveer drie minuten voltooid. Tenslotte was de plant een kleine bal van groen papier geworden dicht ineen gefrommeld en nog slechts een fractie van haar oorspronkelijke grootte. George grinnikte. (Wordt vervolgd). zuinig mogelijk mee. Degenen, die thans een gevulde put hebben, denken er tot tegen Nieuwjaar mee uit te komen. In de Zuidelijke Peel, rond Helden, heerst ook waternood. In het dorpje Grashoek helpen de inwoners elkander met emmer tjes water of gaan een half uur ver, naar Helenaveen, om er het water uit de vaart te putten, nodig voor het vee en de Za terdagse schoonmaak van huis en hof. Zeer bevreesd zijn de boeren in de Peel voor eventuele nachtvorst. Door het be vriezen van het weinige in de bodem nog aanwezige water zullen de te velde staande gewassen verloren gaan. Het waternood-probleem, dat zich thans met al zijn moeilijkheden in de Noord- Limburgse Peel voordoet, zal zich in de toekomst wel nooit meer herhalen. De plannen voor het aanleggen van waterlei ding naar de Peeldorpen zijn reeds ver gevorderd. Wellicht over enkele weken zal Veulen op het Venrayse leidingnet worden aangesloten. In Horst-America krijgt men het volgende jaar waterleiding. Moeilijker is het met Griendtsveen, dat dertien kilo meter van Horst verwijderd ligt. De bur gemeesters van Horst en Deurne over wegen Griendtsveen van waterleiding te voorzien vanuit een dorp ressorterende onder de gemeente Deurne. De nieuwe Zondagswet is gisteren in werking getreden. Zij bepaalt o.m. dat bij algemene maatregel van bestuur voorstellingen e.d. zullen worden aange wezen, welke niet als vermakelijkhe den in de zin der wet zullen worden aangemerkt. Hetzelfde is het geval ten aanzien -van optochten en openluchtbij eenkomsten. In verband hiermede is een K.B. verschenen, dat thans ook in wer king is getreden. Hierin wordt bepaald: niet als open- pare vermakelijkheden in de zin van de Zondagswet zullen worden beschouwd: toneelvoorstellingen, filmvoorstellingen, concerten en andere openbare bijeen komsten, welke in besloten ruimten worden gehouden en de geestelijke, ze delijke of culturele verheffing of ont wikkeling van het publiek ten doel heb ben. Niet als optochten of bijeenkom sten in de openlucht in de zin van da Zondagswet zullen worden beschouwd: optochten of bijeenkomsten in de open lucht met een godsdienstig karakter en wandeloptochten, welke niet door mu ziek worden begeleid. Gisteren is prof. F. Zernike per Scandinavië-expres naar Stockholm vertrokken, waar hij Donderdag a.s. de Nobelprijs voor natuurkunde in ont vangst zal nemen. Prof. Zernike wordt vergezeld door zijn dochter en zijn zoon en enige andere familieleden. 15 Decem ber zal hij voor de natuurkundige fa culteit te Stockholm een rede uitspre ken. Mevrouw Churchill vertrekt vandaag in gezelschap van haar getrouwde dochter, mevr. Soames, per vliegtuig naar Stockholm, waar zij voor haar man de hem toegekende Nobelprijs voor literatuur over het jaar 1953 in ont vangst zal nemen. Zij zal in Stockholm ook een rede houden namens haar echtgenoot, door hem geschreven vóór hij vertrok naar de Bermuda-conferentie. Ofschoon de rede kort is, wordt zij door kringen te Londen beschreven als een rede, die met de term „gedenkwaardig" bestem peld zal worden. Dr. Hermann Staudinger van de universiteit te Freiburg (Duitsland), winnaar van de prijs voor scheikunde, is, vergezeld door zijn vrouw, reeds aangekomen. Na een langdurig ziekbed is Zondag te Utrecht overleden dr. F. M. Penning, hoofdnatuurkundige, verbonden aan het natuurkundig laboratorium der N.V. Phi lips' gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Hij was sinds 15 Maart 1924 in dienst bij Philips, waar hij zich voornamelijk bezig hield met de studie van electrische ontladingen in verdunde gassen. Op dit gebied, verwierf hij zich een internatio nale faam. In het bijzonder was hij de ontdekker van de ionisatie van gasatomen en moleculen in een ontlading door me- tastabiele atomen (Penning-effect), waardoor een verklaring werd gegeven voor een aantal verschijnselen zoals de invloed van geringe verontreinigingen op de doorslagspanning van edelgassen. Uit zijn studie over het gedrag van ont ladingen in een magnetisch veld volgde als practisch resultaat de zogenaamde Penning-manometer. Sinds ongeveer 1940 hield dr. Penning zich bezig met de verschijnselen in elec- tronenbuizen bij zeer hoge frequentie. Op dit gebied leverde hij een aantal waardevolle bijdragen tot de techniek van radiozenders voor ultrakorte golf. De dichter Ed. Hoornik is toegetreden tot de redactie van „De Gids", het oud ste letterkundige tijdschrift van Neder land dat sinds 1950 in Utrecht werd ge publiceerd bij de W. de Haan N.V., maar met ingang van Januari 1954 weer zal worden opgenomen in het fonds van de Amsterdamse uitgeverij P. N. van Kam pen en Zn., waar het al eerder meer dan een eeuw lang gastvrijheid heeft geno ten. De redactie wordt verder, zoals tot dusver, gevormd door Anton van Duin kerken, prof. dr. B. A. van Groningen, Emmy van Lokhorst, prof. mr. A. N. Molenaar en Bert Voeten. Redacteur-se cretaris is prof. dr. E. J. Dijksterhuis. HOGE PRIJZEN 1500 13362 13930 1000 2058 6693 10386 11884 15414 18497 19540 21868 400 4468 4784 7198 7308 8298 9902 10547 12109 12442 12662 13127 13652 15086 15437 15980 16736 17589 19161 20096 20721 21411 200 1285 1709 1790 1865 3064 4892 5821 6769 6815 7188 7627 9480 9557 9577 10068 12187 13377 13986 14149 14789 15021 15605 15751 16323 16782 17697 183d0 18470 18494 18968 19156 19254 19756 19898 21670 21884 Prijzen van 80. 590 821 881 961 12061 245 261 280 282 338 420 429 437 601 616 642 739 805 80S 848 871 1012 043 129 286 400 464 503 579 595 602 623 677 693 747 809 859 868 928 2075 207 266 474 533 762 773 788 867 993 3015 030 094 139 150 187 303 323 436 479 711 781 795 818 860 4097 193 203 291 318 361 368 375 379 381 410 435 545 559 612 656 667 683 709 763 839 960 6007 034 039 045 118 178 223 226 248 275 334 452 550 562 622 640 666 686 712 753 754 805 838 6109 147 175 189 279 320 369 447 516 587 627 645 677 725 735 796 864 932 962 979 991 7009 207 312 482 544 663 719 837 916 8027 173 208 240 288 341 622 644 9039 116 235 277 280 646 877 895 912 939 955 993 995 10025 044 196 204 223 248 394 398 465 538 641- 781 844 848 860 921 11019 032 047 116 140 215 291 310 386 533 13016 092 111 145 199 356 493 624,754 771 776 798 843 852 14022 026 112 151 213 314 385 391 552 608 15118 .123 130 204 322 480 505 655 672 720 16060 067 199 235 367 521 571 653 722 780 791 830 839 850 865 17052 103 177 198 221 300 359 426 483 538 548 579 683 737 753 754 818 856 879 18009 025 050 131 223 349 403 425 472 o53 631 650 677 767 794 839 974 19002 012 049 065 067 134 168 175 182 354 425 503 668 693 739 815 825 981 20070 170 409 441 496 749 760 90o 907 946 21042 081 178 316 349 381 521 537 675 775 885 1054 073 120 124 133 160 171 193 218 262 265 284 317 333 371 392 404 449 450 458 461 492 548 607 611 633 640 645 764 888 889 902 910 978 979 2116 153 169 209 263 346 361 377 685 752 764 772 791 801 816 911 929 947 967 3000 8003 017 020 036 097 137 155 173 176 182 216 220 254 288 299 317 331 360 369 391 396 398 410 434 473 494 497 578 582 591 623 631 655 671 679 692 706 733 753 780 837 840 841 843 852 870 897 910 924 967 990 4031 042 110 122 144 206 253 358 362 378 382 398 443 474 475 509 554 558 602 635 638 705 729 792 841 860 871 888 917 919 931 935 968 970 972 5029 035 054 096 097 156 168 194 203 244 254 263 281 308 350 362 372 384 404 465 499 511 521 548 577 578 593 628 684 723 781 788 790 812 845 866 880 885 918 6000 6027 028 066 070 110 135 144 149 161 238 283 326 334 361 399 416 456 457 467 480 498 559 571 579 589 598 689 737 749 783 789 826 842 854 860 885 905 908 924 938 961 971 976 986 7000 7006 032 039 055 123 124 132 151 157 183 209 222 274 296 371 378 394 424 487 541 582 629 632 660 716 718 725 824 915 939 942 948 951 8006 016 043 044 100 122 144 182 183 223 260 303 308 356 439 444 469 527 534 551 555 608 626 639 661 711 712 739 754 766 804 831 907 921 9065 109 110 111 154 177 268 281 321 323 338 344 416 426 452 496 505 507 523 539 548 560 563 612 620 628 663 666 671 748 784 812 849 921 972 10008 033 034 045 O60 065 115 129 130 143 151 202 254 258 286 293 295 350 402 417 418 445 498 527 533 554 580 627 628 638 662 675 688 705 733 748 778 796 808 838 863 865 879 11006 017 029 051 078 090 094 096 144 205 262 263 269 286 297 406 415 421 434 441 453 495 497 534 548 603 619 648 680 710 712 715 784 826 868 877 914 933 Aanvulling prijzen van 200: 19260. Aanvulling nieten: 15515. NIETEN 12024 032 138 147 201 208 283 430 438 463, 472 509 512 528 569 620 630 637 671 683 684 706 715 716 733 766 771 819 824 829 860 922 956 959 984 987 13013 018 050 062 075 099 137 158 173 183 209 218 225 226 272 282 285 309 330 333 341 374 389 401 403 471 530 536 543 604 610 649 708 721 737 748 762 799 860 871' 899 987 990 999 14025 046 058 070 099 144 163 169 203 244 267 284 288 322 424 481 519 576 580 589 611 801 804 854 873 929 933 953 971 971 15000 15044 052 061 070 090 122 144 201 210 213 244 247 292 342 382 428 450 473 520 574 579 621 647 651 675 694 714 769 776 778 871 884 943 962 16002 006 017 084 145 160 182 230 232 241 332 350 353 362 371 392 397 409 411 419 433 434 497 540 545 589 612 620 659 695 699 710 723 730 737 774 824 826 858 861 866 888 913 921 940 961 996 17028 033 123 162 178 180 195 203 226 229 249 319 336 357 373 390 441 465 467 528 563 583 603 655 661 678 713 728 743 779 786 791 810 816 834 835 871 882 883 888 943 945 948 978 982 18033 055 059 078 080 091 094 112 137 163 228 299 305 340 358 387 396 399 423 480 498 509 512 535 582 697 699 708 718 720 733 791 810 821 849 850 897 920 928 967 985 993 997 19000 19004 020 041 119 128 147 172 193 229 240 275 276 288 303 308 332 404 421 465 482 519 585 594 623 637 644 674 698 733 747 769 776 791 800 845 846 906 917 934 935 957 964 966 975 982 992 20003 008 026 031 084 102 110 119 194 19! 211 232 235 269 276 288 309 368 378 381 422 445 495 497 505 566 587 699 704 714 731 733 750 889 892 934 988 21000 Z1026 027 033 053 056 073 154 188 222 251 271 275 310 350 377 394 400 439 489 565 568 594 595 605 651 652 672 707 721 785 794 825 887 942 946 964 973 978 l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7