Historische rede van Eisenhower voor de V.N. VAN HET ATOOMTIJDPERK President van Amerika stelt stichting voor van internationaal bureau voor atoomenergie Belangrijk initiatief Eén dode, acht zwaar en twaalf licht gewonden I w I Mgr. J. P. Huibers celebreert pontificale Avondmis Gelukkig voorbeeld Wintersportvacantie Koninklijke Familie in Grindelwald Tot hoofd en hart Overmacht aan atoomwapens geen bescherming tegen plotselinge aanval m mm m VEEAUTO RIJT BUS OPEN Chauffeur vlucht in paniek Naar Maria in tijden van vrees en verwarring Tour de France in Amsterdam Auteur Jef Last gearresteerd Het weer WOENSDAG 9 DECEMBER 1953 1 6 77sfe JAARGANG No. 25859 In een door radio en televisie uitgezonden rede tot de Algemene vergadering der Verenigde Naties, heeft President Eisenhower voor gesteld, dat alle landen die zich bezighouden met kernsplitsing samen een internationaal bureau in het leven zouden roepen, dat onder auspiciën van de Verenigde Naties de mogelijkheden van aanwen ding van atoomkracht voor vredesdoeleinden zou moeten onderzoe ken. Rusland zou hieraan uiteraard mee moeten doen en de betrok ken landen zouden onmiddellijk moeten beginnen met het leveren van kernsplitsingsmateriaal aan het voorgestelde bureau. Eisenhower verzekerde zijn gehoor, dat de Verenigde Staten bereid waren om i uimschoots bij te dragen aan de uitvoering van dit plan. De rede van de President werd in de wandelgangen van het gebouw der verenigde Naties van historische betekenis genoemd, omdat zij de impasse doorbreekt waarin het atoomvraagstuk sedert zeven jaar verkeert. Geen enkele maal heeft Eisenhower gesproken over con trole op Atoombewapening. OPENING MARIA-JAAR IN HAARLEM GASTON DOMINICI WIL FAMILIERAAD HOUDEN TOCH 5-MEIVIER1NG IN AMSTERDAM? Voorstel aan de raad om 25.000 subsidie te geven Reden onbekend Bij aankomst met Willem Ruys Ontploffingen op kustvaarder Twee matrozen over boord geslingerd TEER VAT ONTPLOFT TE HAARLEM Ernstig bedrijfsongeval in metaalperserij Heren Wollen Vesten 19.75 rSU BESTRAAT 5 - HAARLEM 'oon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Bii^"?eTen,en 20800 Postgiro 143480 Bill»»!' Beverwlik: Breestraat 171, telef. 4790 n oor en Red. I3muiderv. Leeuweriklaan 30 Dlr«w.- Telefoon 5790 ctie: 3. j. w. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. W°,°.fd:edac,ie: ^rs v- "un en W Severin. "a. hoofdredacteur; W. van Willige. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6— per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. de gevaarlijke dreiging Toen op 16 Augustus 1945 president Truman bekend maakte dat een Amerikaans vliegtuig een atoom- op Hiroshima geworpen had, kon- j Sde hij daarmee een nieuw tijdperk de wereldhistorie aan. Over de ge- jV°'sen van dit bombardement zijn in de i°op der jaren ontstellende rapporten verschenen, maar de meest indrukwek kende beschrijving van de afschuwelijke gebeurtenis is indertijd toch wel door ae Amerikaanse journalist John Hersey gegeven, in een boekje dat slechts de naam van de geteisterde Japanse stad tot titel had. Die naam is sindsdien tot een symbool geworden. Een syymbool van de atoomoorlog die de mens heid bedreigt, en die de Westerse staatslieden tot elke prijs wensen te voorkomen. Aan beide zijden Van het IJzeren Gordijn is intus- s®n de atoombewapening opgevoerd, en alle pogingen in de V N. ondernomen om de atoombom en de daarmee verwante Wapenen buiten de wet te stellen heb ben gefaald. Vier jaar geleden bleek dat ook de Sovjet-Unie atoom-explosies had veroorzaakt. Het nieuws maakte toen Rfote indruk in de Verenigde Staten. Begin 1950 kwam de Amerikaanse atoom bewapening in een nieuwe phase: Ame rika ging aan de productie van H-bom- tnen werken, en bijna drie jaar later kon medegedeeld worden dat op het eiland Eniwetok met succes een waterstofbom tot ontploffing was gebracht. Tenslotte heeft vier maanden geleden de atoombe wapeningswedloop een hoogtepunt be reikt. toen in een zitting van de Opper ste Sovjet de Russische premier Malen- kov vertelde dat de Verenigde Staten hiet langer het monopolie van de H-bom bezaten. De Amerikaanse Commissie Voor Atoomenergie heeft inmiddels deze Verklaring bevestigd; een verklaring die in het Westen met grote ontsteltenis is ontvangen. In Amerika werden begin October door verschillende autoriteiten uitlatin gen gedaan over de dreiging van een atoomoorlog en over de paraatheid van de V. S. om een aanval te weerstaan. De minister van Defensie, Wilson, bleek optimistischer te zijn dan de drie an dere vooraanstaande personen, die zich over de kwestie uitlieten. Maar Eisen hower, die zich tenslotte genoodzaakt zag aan de tegenstrijdige en verwar rende uitlatingen een einde te maken, steunde Wilson niet. De president liet or geen twijfel over bestaan, dat hij het gevaar wel degelijk zeer groot achtte on hij beval, dat er geen onthullingen over een eventuele atoomoorlog gedaan moesten worden, zonder dat eerst de Lommissie voor Atoomenergie was ge raadpleegd. Bij deze gelegenheid deed £nj .ook reeds een beroep op de Sovjet unie om mee te werken aan een rege- ng van de atoombewapening. Hij sprak over de „uitroeiing van hele steden en de ondergang van naties." Tenslotte uitte hij zijn hartstochtelijk verlangen, dat deze verschrikking hooit zou plaats vinden. De H-bom die een jaar geleden op r-mwetok explodeerde was nog maar ®on bescheiden H-bom. Toch kon het n'apen in een gebied met een straal an ruim 15 kilometer een totale ver- tjletiging aanrichten. De uitwerking was jj.h maal zo groot als die van de ji 'roshima-bom. Het schijnt echter moge- Jk te zijn een H-bom te produceren 6 aequivalent is met duizend A-bom- Intussen is er echter door de ver- dr aJ^e Amerikaanse atoomdeskundige dat Ppenbeimer onlangs op gewezen in h'!j de Pr°ductie van atoomwapens Zal P"rG kampen een bepaald niveau Zeer en bereikt het niet meer zo- duize°? aantallen gaat. „De twintig- State 6 atoombom van de Verenigde Veei Zal in strategische zin van niet dui»ov?Ieer betekenis zijn dan de twee- dr. „hoste van de Sovjet-Unie", aldus VqW hhcnhcimer. Daarentegen zal er bereikf e exPert al spoedig een punt bomha j worden waarop de wijze van heden eren en de afweermogelij'-- fcOlp- Van het grootste militaire belang 11 zijn. (Vervolg op pag. 5) president Eisenhower arriveerde om 3 uur (Nederlandse tijd) per vliegtuig uit Bermuda op het New Yorkse vlieg veld La Guardia. Honderden politieman nen stonden langs de weg van het vlieg veld naar het UNO-gebouw. In het ge bouw zelf waren alle veiligheidsmaatre gelen verdubbeld en de wachten waren versterkt met ambtenaren van de Ame rikaanse geheime dienst. Alle ruim 20.10 zitplaatsen in de vergaderzaal van de Assemblee waren bezet toen de Presi dent om vier uur de zaal betrad. Tevo ren had Eisenhower enige tijd doorge bracht in de kapel van het UNO-gebouw. De rede van de president duurde bijna dertig minuten en werd door de aanwe zigen met de grootst mogelijke aandacht gevolgd. Na afloop werd de president een spontaan en hartelijk applaus be reid. Eisenhower begon zijn toespraak met de mededeling, dat hij aanvankelijk van plan was geweest zijn rede over „De gevaren waarvoor de wereld zich ge plaatst ziet in het atoomtijdperk" enkel te richten tot het Amerikaanse volk, maar dat hij tot de overtuiging was ge- gekomen, dat dit vraagstuk voor alle bewoners van de hele wereld van zo groot belang was, dat hij zich richten moest tot de organisatie der Verenigde Naties. Vervolgens wees hij op de fei ten, zoals die momenteel in Amerika bekend zijn. Sinds cp 16 Juli 1945 de eerste atoombom tot ontploffing werd gebracht, hadden de Verenigde Staten 42 proefexplosies deen plaatsvinden. De vernietigende kracht van de bcm is in die tijd 25 maal zo groot geworden, ter wijl die van de waterstofbom gelijk staat aan die van millicenen tonnen ex plosieven. De Amerikaanse voorraad atoom wapens, die nog dagelijks toeneemt, gaat het explosieve vermogen van al le bommen en granaten die tijdens de hele tweede wereldoorlog tot ontplof fing zijn gebracht, vele malen te bo ven. De atoomwapens kunnen door alle onderdelen van de strijdkrachten worden benut. Het geheim van de kernsplitsing is ook aan de bondge noten 'Engeland en Canada bekend. Langzaam en nadrukkelijk verklaarde Eisenhower daarop: „Het geheim is ook bekend aan de Sovjet Unie." Het Amerikaanse monopolie bestaat niet meer. Belangrijker echter is, dat het geheim dat nu aan vier naties bekend is, mettertijd aan alle andere bekend zal zijn en dat een overmacht aan atoomwapenen geen bescherming vormt tegen de afschuwelijke uitwer king van een verrassende aanval met. dit soort wapenen. Verdedigingsstelsels alleen zijn niet voldoende in het atoomtijdperk. Er moet een middel gevonden worden om de afschuwelijke dreiging weg te nemen. De Verenigde Staten zijn be reid en wensen niet anders dan con structief te zijn. Zij willen overeen komsten, geen oorlogen tussen de vol ken. Hiervoor is geduld nodig. Vele maanden zullen moeten verlopen eer een gunstig klimaat van- wederzijds vertrouwen is geschapen. De presi dent seinde vervolgens de pogingen op die de Westelijken de laatste tijd in het werk hebben gesteld om tot een dergelijk klimaat te komen. De VS gaan vol „hoopvolle oprechtheid" naar Berlijn om een dergelijke sfeer te trachten te verwezenlijken. Niemand zal van Rusland eisen wat het rech tens toebehoort. Hopelijk zal de Ber- lijnse conferentie een vrij verkeer tussen Oost en West mogelijk maken. Buiten alle wegen die tot nu toe zijn bewandeld om begrip en vertrouwen tussen de volken te kweken, ligt echter nog een andere weg, die is aangewezen in de resolutie van de V.N.-assemblee van 18 November van dit jaar. Hierin wordt de ontwapeningscommissie ver zocht te onderzoeken of er mogelijk een commissie kan worden gevormd van vertegenwoordigers der mogendheden, die op de eerste plaats betrokken zijn bij de kernsplitsing. Deze vertegenwoor digers zouden achter gesloten deuren een oplossing voor de atoom- en bewa peningsproblemen moeten zoeken. Ame rika is bereid om verder te gaan dan verminderde bewapening. De atoom kracht moet uit handen worden genomen van de militairen en in handen worden gesteld van hen die haar voor vreed zame doeleinden kunnen aanwenden. Daarom stelt Eisenhower voor, dat de regeringen een begin maken met zoveel uranium en splitsbaar materiaal als de elementaire voorzichtigheid toelaat af te staan aan een internationaal bureau voor atoomkracht. Een dergelijk bureau zou moeten worden gesteld onder aus piciën der V.N. Daarmee kan onmiddel lijk een begin worden gemaakt zonder irritaties en wederzijds wantrouwen, dat gemeenlijk gepaard gaat met een con trolestelsel. Amerika wil deze stap in goed vertrouwen zetten. Tot de recht streeks hierbij betrokken landen be hoort natuurlijk ook de Sovjet Unie. Eisenhower vervolgde, dat hij be reid is het Congress voor te stellen: 1. een plan dat een onderzoek aanmoe digt naar het doelmatigst vredesgebruik van splijtbaar materiaal; 2. een plan, dat een begin maakt met de verminde ring der potentiële vernietigingskracht der atoomwapens; 3. een plan, dat de wereld het vertrouwen schenkt in de grote mogendheden en dat ervan overtuigt dat deze niet bewapening, maar menselijke aspiraties nastreven; 4. een plan, dat een nieuwe benadering betekent van de moeilijke vraagstukken die moeten worden opgelost om de we reld uit de angst naar de vrede te lei den. De komende maanden, aldus Eisenho wer, zullen belangrijkebeslissingen brengen. De Verenigde Staten verklaren plechtig dat zij bereid zijn om te helpen het vreeswekkende atoom-dilemma op lossen, en geheel hun hart en geest te zullen wijden aan het zoeken naar de beste wijze, waarop de wonderbaarlijke vindingrijkheid van de mens niet zal strekken tot zijn dood, maar gewijd zal zijn aan het leven. Geweldige verwoestingen richtte een tornado aan, die over Vickshurg, een stad in de staat Mississippi in de Verenigde Staten, trok. Er vielen vele doden en gewonden. In triest contrast met deze ellende hangt tussen twee telefoonpalen nog de kerstversiering, die reeds was aangebracht. (Telefoto) Eén dode, vier levensgevaarlijk ge wonden, vier ernstig gewonden en twaalf licht gewonden vormen de tol van de aanrijding die Dinsdagmiddag op de Rijksweg nabij Rilland-Bath is geschied. De autobus, die arbeiders naar Roosen daal en omgeving bracht, werd door een snel rijdende veeauto uit Nieuwland, be stuurd door de eigenaar K., in de flank, vlak achter de bestuurderszitplaats aan gereden. Aan één zijde werd zij geheel opengereten. Van de inzittenden van de autobus werd de arbeider Machielsen uit Wouw, vader van zeven kinderen, gedood. Zeer zwaar werden gewond E. Vught uit Bergen op Zoom, A. Roks, J. van Oostvogel en J. van Veldhoven uit Roosendaal. Ernstig gewond .werden G. Valkenburg, J. Verbraak en J. van Oostvogel een zoon van de levensgevaarlijk ge wonde Van Oostvogel uit Roosen daal en A. Voeten uit Bergen op Zoom. Zij zijn allen in ziekenhuizen opgenomen. Twaalf andere arbeiders Z. H. de Paus heeft zich als eerste pelgrim in het Maria-jaar in een open auto door Rome naar de Basiliek van Maria de Meerdere begeven. Bij de 23 meter hoge kolomdie een levensgroot beeld van Maria als Onbevlekte Ont- vangene draagt, heeft de Heilige Vader een boeket bloemen neergelegd. De Paus knielde voor het beeld, op de Piazza di Spagnaneer. en bad het gebed, dat hij zelf voor dit Mariale jaar heeft samengesteld. (Voor uitvoerig verslag zie men pagina 3 en 5) Ter opening van het Maria-jaar heeft Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, gisteravond in de kathedrale basiliek St. Havo in Haarlem een pon tificale Avondmis opgedragen. Onder de vele aanwezigen, die de kathedraal nauwelijks kon bevatten, bevonden zich o.m. de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, en enkele raadsleden, alsook afgevaardigden van het Provinciaal Bestuur en van ver enigingen. Precies acht uur betrad mgr. Huibers de kathedraal, terwijl het kathedrale koor onder leiding van dr. A. I. M. Kat de bisschoppelijke welkomszang ten gehore bracht. Na zijn rondgang door de kerk hield de bisschop een korte toespraak, waarin hij de aanwe zigen hartelijk welkom heette bij de opening van het Maria-jaar. Het is een enig feit in de geschiedenis van de Kerk, vooral nu het gevierd wordt in een tijd, waarin de noden der mensen bijzonder groot zijn. Ieder, die maar enigszins gelooft, aldus mgr. Huibers, moet bekennen, dat God alleen uit komst kan brengen. Omdat wij zon daars zijn, vestigen wij onze ogen op Maria, die zonder enige smet is voor God. Zij toch was met genade vervuld, zoals God nimmer aan enig schepsel heeft geschonken en Maria heeft in haar leven beantwoord aan de genade. Zij is opgenomen in de hemel en ver heven tot Koningin van het heelal; zij is het pronkjuweel van het menselijk geslacht en in haar heerlijkheid ver geet zij niet, dat zij onze moeder is. Vervolgens schilderde mgr. Huibers in eenvoudige woorden de vrees en de verwarring, welke de wereld vandaag beheersen. Daarom moet het de ka tholieken tot vreugde gestemd hebben, dat de Paus met het voorstel kwam het jaar 1954 te verklaren tot het Ma riale jaar. Het g- bed van ons allen zal niet onbeantwoord blijven; dit jaar zal God tonen, dat Maria de Koningin van Hemel en Aarde is. Nadat hij de gelovigen aangespoord had het leven van Maria na te volgen, besloot mgr. Huibers zijn toespraak. Hierna bad de Bisschop het gebed voor het Maria-jaar, waaraan een vol le aflaat was verbonden. Bij de pontificale Avondmis as sisteerde als presbyter mgr. J. Groot, vicaris-generaal van de bisschop. Troondiakens waren mgr. H. J. van Deursen, proost van het Kapittel, en mgr. dr. C. J. Henning, regent van het seminarie „Hageveld". Diaken was mgr. C. van Trigt, officiaal van het bisdom en subdiaken deken J. Kuilman van Haarlem. Voor de aanvang der plechtigheden zong het koor het Ave Maria van Da. Vittoria, terwijl het onder de H. Mis de wisselende en de Gregoriaanse gezt igen :tvoerde. Na afloop van de plechtigheid wer den de vertegenwoordigers van het burgerlijk bestuur en van een aantal verenigingen ontvangen op de pleba- nie, alwaar de bisschop onvermoeibaar en vol belangstellir nog geruime tijd onder hen vertoefde. De 77-jarige Gaston Dominici die be schuldigd is van moord op sir Jack Drummond en diens gezin, heeft giste ren opnieuw ontkend schuldig te zijn. Zijn zoons wezen hem gisteren voor de rechtbank opnieuw als schuldige aan. Gaston Dominici heeft de rechtbank voorgesteld hem toe te staan een fami lieraad te beleggen om de schuldige be kend te maken. „Laat mij op mijn boerderij met mijn vrouw en kinderen spreken en u zult de naam van de moordenaar horen" ver klaarde hij. Op een vraag van de rech ter waarom hij destijds een bekentenis had getekend, deelde hij mee dat hij ten einde raad maar bekend had, omdat hij uitgeput was na een verhoor van 27 uur. Burgemeester d'Ailly heeft tijdens de behandeling van de Gemeentebegroting 1954 in de Amsterdamse Raad medege deeld dat B. en W. zich zullen beraden of in Amsterdam toch 5 Mei als feest dag zal worden gevierd ondanks het standpunt van de regering. Ook het vorig jaar is 5 Mei in Amsterdam als feest gevierd. Persoonlijk betreurde de burge meester het dat 5 Mei geen nationale feestdag meer is. liepen lichte verwondingen op. Zi, konden, na yerbonden te zijn, naar hun woningen doorreizen. De bus en de veewagen werden ern stig beschadigd. De bestuurder van de bus W. W. uit Wouw kwam met de schrik vrij. De bestuurder van de vee auto liep evenmin verwondingen op. Hij sloeg na het ongeluk op de vlucht. Later werd hij in een lege sloot aangetroffen. De chauffeur van de bus heeft mede gedeeld dat hij met een snelheid van 40 km. reed toen hij werd aangereden. Aan de Amsterdamse Raad wordt voorgesteld 25.000 gld bij te dragen in de kosten van de organisatie van de Tonr de France met startplaats Amster dam. De totale kosten bedragen 80.000. Het Olympische Stadion en het Alge meen Dagblad, behorende tot de N.V. Nieuwe Rotterdamse Courant zullen samen een stichting formeren, die zal trachten dit bedrag fc" en te brengen. De gemeente Amsterdam zal dan 25.000 dienen te geven, zo luidt het voorstel van B. en W., en bovendien zullen de gemeente, het Olympisch Sta dion en de N.V Nieuwe Rotterdamse Crt. ieder garant zijn voor een bedrag van een derde van de resterende 55.000. De stichting verwacht inkom sten te krijgen door het verlenen van publiciteits- en reclamerechten, welke inkomsten pond-pondsgewijs de garan tiebedragen zullen verminöleren. e Katholieke Radio Omroep ver- J dient lof voor de wijze, waar- op hij gisteravond het Maria- jaar heeft geopend met een langdurig programma, gewijd aan de Heilige Maagd. Hij heeft daarbij een moeilijk probleem op een naar onze mening ge lukkige wijze opgelost. Het ware niet ondenkbaar geweest, dat bij deze vie ring de innigheid het van de waardig heid zou hebben gewonnen of dat de nadruk in historisch opzicht verkeerd zou zijn gelegd, in die zin namelijk, dat devoties uit de jongste tijd het beeld van de al-oude godsvrucht zouden heb ben verdrongen. Door zijn programma los te maken van populaire, soms regi onaal gekleurde sentimentaliteit en door juist de poezie en beeldende kunst van de Oude Kerk op de voorgrond te stellen heeft de K.R.O. het zich moge lijk gemaakt de ontwikkeling van de Maria-verering te later, horen als een ononderbroken voortgezette „lof der ge slachten", waaraan alle christelijke cul turen, die elkaar hebben opgevolgd, op haar eigen wijze hebben deelgenomen. De samenstellers van het programma hebben zich meer laten leiden door het onderwerp, dan door de gebruikelijke misvattingen over d° smaak en het be vattingsvermogen van het publiek, en hun loon was een behoud van waar digheid, dat de katholieken onder de luisteraars heeft gesticht en bij de niet- katholieken onder hen misschien het besef heeft opgeroepen, dat zij slaan te genover een eerbiedwaardig verschijn sel van alle tijden en streken der chris tenheid, waartegenover hun verzet als een tijdelijke en locale afwijking moet worderl gezien. Hiet als een religieuze mode, maar als een oer-oud bezit van de Kerk, onafscheidelijlc bestanddeel van het Christendom, verscheen de Maria-verering uit het historisch per spectief van dit programma, dat wij grwrne prijzen als een waardiq getuige nis en aanbevelen als een gelukkig voorbeeld. België. In een wapenfabriek nabij Mol, in Noord-België, heeft zich een ontplof fing voorgedaan, waardoor drie arbeiders om het leven zijn gekomen, terwijl er zeven zwaar en ongeveer dertig licht werden gewond. (Van onze Rotterdamse redactie) De schrijver Jef Last is vanmorgen aan boord van het m.s. „Willem Ruys" van de Kon. Rotterd. Lloyd bij zijn aan komst in dc haven door 'de rivierpolitie gearresteerd. De reden van deze arres tatie is niet bekend, evenmin in wiens opdracht dit is geschied. De rivierpolitie kwam in de Merwehaven aan boord. Direct nadat de „Willem Ruys" aan de kade lag gemeerd, werd de auteur van boord weggevoerd. Jef Last ging in Juni 1950 op uitno diging van vice-president Hatta naar Indonesië. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat hij hier zes maanden zou blijven, maar na het verstrijken van deze periode kreeg Jef Last de opdracht een rapport te schrijven over de kunst en de cultuur op Bali. Hier is de schrijver drie jaar gebleven. Op zijn eigen verzoek werd hij aange steld tot leraar aan twee middelbare scholen, waar hij Engels, Frans, Duits en de Westerse cultuur dpceerde. Begin September van dit jaar keerde Jef Last naar Djacarta terug. De vice-pre sident verstrekte hem nogmaals een op dracht. Thans moest Jef Last een stu diereis maken cbor Sumatra. Hier be zocht hij o.a. de kolonisatiegebieden in de Lampong en de Minangkabau. Na afloop van deze reis keerde de schrij ver naar Nederland1 terug. De „Willem Ruys" vervoerde op deze thuisreis 961 passagiers, onder wie 50 reizigers voor tussen trajecten en niet minder dan 269 kinderen beneden de twaalf jaar. De opgeheven Neclerlandse militaire missie in Indonesië leverde ditmaal voor de „Willem Ruys" 138 pas sagiers op, onder wie de majoor J. A. baron Bentinck. De Konnklijke Familie zal dit jaar de wintersportvacantie doorbrengen in het Zwitserse dorpje Grindelwald. De Koningin en de vier Prinsessen maken de reis per trein en zullen waarschijn lijk 28 December aankomen. Prins Bernhard, die, zoals bekend, zich moet onthouden van de beoefening van de ski-sport, zal per auto naar Grindelwald reizen en 5 Januari in Nederland terug keren om zijn werkzaamheden te her vatten. De plaats Grindelwald, eigenlijk Gy- disdorf, is de hoofdplaats van het gelijk namige dal in het Berner Oberland. De plaats is 1037 meter hoog gelegen en be hoort tot het kanton Bern. Grindelwald is een belangrijk centrum voor het toe ristenverkeer in het Berner Oberland. Het telt 2916, grotendeels Duits spre kende inwoners. Door zijn beschutte ligging heeft het dorp een mild klimaat. De gemiddelde jaartemperatuur be draagt negen graden Celcius. Het dorp is één der belangrijkste wintersport- Aan boord van de te Terneuzen lig gende Nederlandse kustvaarder „Jozef Swenden" heeft zich Dinsdag door tot nu tce onbekende oorzaak een tweetal ontploffingen voorgedaan. Twee matro zen, die daarbij overboord werden ge slingerd en de scheepsjongen liepen en kele lichte verwondingen en kneuzingen op. Een begin van brand, dat na de ont ploffingen in het met steenkolen gela den achterruim ontstond, kon door de bemanning worden geblust. I Met liegen bereikt men slechts, I dat men niet geloofd wordt als men de waarheid spreekt. J plaatsen. Met Interlaken is het door de electrische Berner-Oberland-spoorweg verbonden en met Lauterbrunnen over de Kleine Scheidegg (2064 meter) door een electrisch tandradspoor („Wengern- alpbahn"). Van de Kleine Scheidegg loopt 'n electrische tandradspoorweg, de „Jungfraubahn", naar het Jungfraujoch. Dit is het hoogst gelegen bergspoor in Europa. Door een ontploffing in een metaal perserij aan de Veerpolder te Haarlem is gistermiddag de 38-jarige metaalper ser P. v. N. ernstig gewond geraakt. Het ongeval vond plaats, doordat een afge- slot en ledig teervat, dat N. met be hulp van een snijbrander bezig was stuk tc snijden, plotseling uit elkaar sprong. De bodem van het vat kwam met zo n kracht tegen het linkeronderbeen van de man terecht, dat dit werd verbrijzeld. N. had echter nog de tegenwoordigheid van geest om naar de gas- en zuurstof- flessen te kruipen om te trachten de ontploffing tot het teervat te beperken. Gelukkig slaagde hij in dit plan. Het slachtoffer is per ziekenauto naar het Grote Gasthuis overgebracht. Aaverlenlle (tot Donderdagavond) Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en plaatselijk mist. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke wind. Zon: 8.37-16.29. Maan: 11.36-20.53. f'<f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1