II Vader opent plechtig het Maria-jaar In het Oosten hier en daar gebrek aan drinkwater Regeringsbeleid gericht op herstel vrije huren Voordien nog minstens één étappe-verhoging nodig Kostprijs vervoerde ladingen wordt aanzienlijk hoger ZEGEN „URBI ET ORBI" VANAF DE BUITEN LOGGIA VAN DE SANTA MARIA MAGGIORE Oorlogsslachtoffertjes brengen bloemen hulde op de Piazza di Spagna Het Westen heeft voldoende Teveel aan tonnage heeft thans nut SAINT JAMES „HOOITIJD" IN DECEMBER BEVOLKINGSOPBOUW IN DE NOORD-OOST POLDER Percentage katholieken beneden landelijk gemiddelde LAAG WATER OP DE RIJN WOENSDAG 9 DECEMBER 1953 PAGINA 3 hhum (Van onze Romeinse correspondent) Omstuwd door de geestdrift van de Romeinse bevolking heeft Paus Pius XII gistermiddag de viering van het eerste eeuwfeest van de dogmaverklaring van Maria's Onbevlekte Ontvangenis ingezet. Dui zenden en nog eens duizenden verdrongen zich langs de weg, die de H. Vader volgde naar en van de Santa Maria Maggiore, waar hij het speciale gebed bad, dat hij voor het Maria-jaar heeft samenge steld, en waar hij voor het eerst in de geschiedenis van deze bui- tenloggia de zegen „Urbi et Orbi" verleende, in het licht van vele duizenden lampen, fakkels en schijnwerpers. Uit de meer dan 15.000 Romeinen, die op de betrekkelijk kleine Piazza di Santa Maria Maggiore stonden samengepakt, steeg zo'n donderend gejuich op, dat de Paus, met een stralende lach op zijn gelaat, nadat hij reeds van de loggia verdwenen was, nog eenmaal moest terugkeren. In ernstig contrast met dit uiterlijk vreugdebetoon stond de bezorgd heid, waarvan de H. Vader later op de avond blijk gaf ih een radio rede, uitgesproken in zijn particuliere bibliotheek tot de Italiaanse Katholieke Actie. Naar huurbelasting of egalisatiefonds Huuren belastingwetten Een week later in Eerste Kamer Katholieke Illustratie De speelclubaffaire te Baarle-Hertog Beschuldigden vrijgesproken Eerste Trappistinnen- klooster in Duitsland Geld verduisterd uit pastorie Tegen huishoudster een jaar geëist E.D.G. 19 Januari in de Eerste Kamer Echtelijke ruzie met ernstig gevolg RHUM 47 GROC ST. JAMES EERSTE KAMER Landbouwmachines uit Canada onderweg Voor landbouwers in de getroffen gebieden SXIA/TiMMS De indrukwekkende stoet van 'de Heili ge Vader op de Via Conciliatione. Zes en dertig motorrijders omringden de wagen van de Paus. De gehele dag hadden 'de Romeinen *1 bloemen neergelegd aan de voet van het 23 meter hoge beeld van de On bevlekte Ontvangenis op de Piazza di Spagna, juist honderd jaar geleden opgericht door Pius IX, de Paus die het dogma der Onbevlekte Ontvange rs afkondigde. Een ontroerend schouw spel vormde de delegatie van 500 kin deren, die het bloemenoffer kwamen brengen van alle jonge oorlcgsslacht- offertjes in Italië. Onder doodse stilte trad een blind jongetje naar voren, dat namens allen een gebed tot de H. Maagd uitsprak. In dit gebed vertelde hy aan de hemelse Moeder, dat zjj de oorlogsslachtofferjes toch wel bijzonder recht konden doen gelden op haar liefde, omdat zij zo jong reeds niet het leed hebben kennis gemaakt. Op datzelfde ogenblik werden vijfhon derd witte duiven losgelaten, die op wiekten in het blinkende zonlicht bo ven de Piazza di Spagna. Tegen vier uur verliet de Pauselijke stoet het Vaticaan. Bij de grens werd Zijne Heiligheid begroet door de Itali aanse ambassadeur bij de H. Stoel, Frapcesco Giorgio Marrieli, en door ba ron Michele Scammacca, chef van het protocol van de republiek. De stoet om vatte zeven auto's en in de derde daar van, een half-geopende zwarte limou sine, was Paus Pius XII gezeten. De H. Vader was op 'n korte rode cape, biet hermelijn omzoomd, na geheel jh 't wit gekleed. Hij droeg 'n prachtig bewerkte stola, die destijds door Span- J6 is aangeboden aan Gregorius XVI, °e onmiddellijke voorganger van Pius Onder escorte van de Italiaanse motorpolitie begaf de stoet zich eerst baar de Piazza di Spagna, waar een enorme menigte de komst van de Paus afwachtte. De H. Vader verliet rijn wagen en begaf zich, geflankeerd door twee Pauselijke Edelwachten, naar de voet van het Mariabeeld. Hij werd daar begroet door de Kar dinaal-Vicaris van Rome, Clemente Micara, door de burgemeester van de stad, Salvatore Rebecchini, en door de Spaanse ambassadeur bij de H. Stoel. Pius XII knielde neer op een fluwelen kussen en vervolgens be wierookte en zegende hij het beeld. Een padvinder nam het wierookvat weer terug en gaf de Paus een bou quet witte lelies. De H. Vader be klom één trede van het monument en legde daar zijn bloemenhulde neer. Het was een treffend schouw spel onder een licht bewolkte he mel, waar intussen het eerste pur per en goud van een Romeinse zons ondergang zichtbaar werd. Vervolgens ging het naar het voor naamste centrum van de viering van het Maria-jaar, de Santa Maria Maggi ore. Buiten de basiliek werd Zijne Hei ligheid begroet door de Italiaanse mi nister-president, Giuseppe Pella, en door de minister van Binnenlandse Za ken, Amintcre Fanfani. Het plein voor de basiliek was meer dan vol met meis jes van de Katholieke Actie, duizenden andere gelovigen, Italiaanse alpenjagers en Pauselijke Edelgardisten. Na de au toriteiten van de Italiaanse regering kwam het kapittel van de aartsbasiliek, met aan het hoofd de 88-jarige Alessan- dro Kardinaal Verde ter begroeting naar voren. Onder het schallen van de trompet ten, die de Paushymne vertolkten, werd de H. Vader vervolgens, zittend op de gouden sedia gestatoria, door het mid denschip naar voren gedragen. Aan weerskanten liep de Pauselijke Edel- garde met getrokken zilveren zwaarden en verder maakten twintig kardinalen, leden van de Pauselijke hofhouding, ge mijterde bisschoppen en aartsbisschop pen, geheim-kamerheren, alsmede het voltallige corps diplomatique deel uit van de stoet. De Sixtijnse kapel bracht ondertussen het „Tu es Petrus" ten ge hore. Bij het altaar gekomen daalde Pius XII van zijn sedia af en knielde neer op een bidstoel. Toen kardinaal Micara het Allerheiligste had uitgesteld en de kapel het „O Salutaris Hostia" had gezongen, sprak de Paus met ge dragen stem en als het ware declame rend het schone gebed uit, dat hij ter gelegenheid van het Mariale Jaar zelf heeft samengesteld. Een speciaal daar toe uitgekozen aantal meisjes van de De H. Vader bij aankomst op de Piazza di Spagna. - Dehalve in de Peel is er groot gebrek ^an drinkwater in de Brabantse streek t°nd Moergestel, in het Gelderse rivie- en voorts in het Oostelijke ed van Gelderland en in de hoge Van ®ren*he en Oostelijk Fries- gr?°?r gebrek aan regenval is de Worde ajerstancf aanzienlijk lager ge- hierva de normale. De gevolgen Bevel J1 ,0PGnbaren zich ook op Noord- dro d, waar de tonnen en putten dP staan- Via de plasticleiding, die legd rainp naar het eiland werd ge- pompt men thans dag en nacht drinkwater, dat verder per as over het eiland wordt vervoerd. De drinkwatervoorziening in het Wes ten des lands gaat zonder moeilijk heden, voortvloeiende uit de droogte, gepaard. Veel waterwingebieden liggen in de duinen, die een voldoende groot waterreservoir hebben. Waterleidingmaatschappijen elders in het land ondervinden evenmin moei lijkheden van de droogte, omdat men veelal uit putten tot 500 meter diepte water kan pompen. De onderaardse watervoorraden zijn zo aanzienlijk, dat men geen vrees voor tekorten behoeft te hebben. Daar, waar echter particulier regen tonnen en putten worden gebruikt, zijn de moeilijkheden groot. Men tracht, zoals gemeld, met behulp van tankau to's de grootste nood te lenigen. Katholieke Actie bad het gebed met de H. Vader mee. Met tamelijk vlugge tred begaf de' Paus zich even later naar de Borghese kapel, waar zich de beroemde afbeel ding bevindt van de Madonna Salus Po- puli Romani, door de gelovigen wel tcegeschreven aan de H. Lucas. In deze kapel heeft de tegenwoordige Paus als 23-jarige priester op 2 April 1899 zijn eerste H. Mis opgedragen. Daar verwijl de hij enkele ogenblikken in stilte en vervolgens liet hij zich naar de buiten- loggia van de Santa Maria Maggiore leiden voor het uitspreken van de ze gen „Urbi et Orbi." Ook de terugtocht naar het Vaticaan door de inmiddels stralend geïllumineerde straten werd een ware triomf. Bij het gebouw van de Katholieke Actie op de Via Delia Con- ciliazione hield de H. Vader stil en de jongensafdeling van de K.A. bracht hem een fakkelhulde. Kort voor zes uur vertoonde Paus Pius XII zich alweer, op aandrang van de jubelende menigte op het Sint Pieterplein, voor een der ramen van zijn particuliere vertrekken. Direct daarna sprak hij via de radio tot de Italiaanse Katholieke Actie. Z. H. de Paus, staande op het balkon va.n de Basiliek van Maria de Meerdere, de voornaamste der in de gehele wereld aan Maria toegewijde kerken, zegent de menigte. Het regeringsbeleid blijft gericht op het herstel van vrije huurprijzen. Het wetsont werp tot huurverhoging moet in de eerste plaats als een stap op die weg worden ge zien. Alvorens de huurprijzen geheel en al kunnen worden vrijgelaten zal er voor zover thans valt te bezien nog ten minste één etappeverhoging nodig zijn. Het vervolgens buiten werking stellen van de huurwet zal echter geenszins betekenen, dat daarna van geen enkele overheidsbe moeiing op het gebied van de huren sprake zal zijn. In het bijzonder op het stuk van de sanering en krotopruiming en in het al gemeen daar, waar de overheid financiële medewerking aan de woningbouw verleent, zal bemoeiing nodig blijven. Aldus delen de Ministers van Wederop bouw en Volkshuisvesting, van Econom. Hoewel het aanvankelijk in de bedoe ling heeft gelegen dat de Eerste Kamer de wetsontwerpen inzake huurverhoging en belastingwijziging in de vergadering van 15 Dec. in openbare behandeling zou nemen, is deze behandeling in ver band met het verblijf in het buitenland van minister v. d. Kieft uitgesteld tot 22 Dec. Het nummer van deze week begint met een reportage over de nieuwe wijken van Rotterdam, dat op weg is „een van Euro pa's modernste steden" te worden; heel Nederland kan profiteren van de ervarin gen, welke men er met de verschillende systemen 'ran nieuwbouw heeft opgedaan. Verder is er een prettig artikel met foto's over de Leo-Stichting te Borculo, waarvan de jeugdige bewoners een soort jongens stad hebben gevormd en onlangs regel rechte verkiezingen met propaganda en al hebben gehouden ter aanwijzing van de jonge raadsleden. De reizende redac teur der K.I., J. W. Hofwijk, brengt, als eerste van een lange reeks, een reportage over Christchurch, met veel foto's van daar werkzame Nederlanders. Voorts is er een artikel (.'.er de bisschopswijding (in Amerika) en de grandioze ontvangst in zijn residentie van mgr. Bowers S.V.D., de eerste negerbisschop van Accra aan de Goudkust. „Stap voor Stap naar de Acht duizend Meter" is de titel van de vierde aflevering uit het relaas van kolonel Hunt, over de bestijging 'van de Mount Everest. Naar aanleiding van de aanstaande ver kiezing van een nieuwe president der Franse Republiek wordt een causerie ge wijd aan de laatste tien presidenten, van wie er een onder moordenaarshand is ge vallen. De karakteristiek van week tot week gaat over de nieuwe koning van Saoedi- Arabië. Rudolf Das schrijft o'ver de lucht lijnen van de Engelse aircommodore Powell, wiens diensten van Engeland naar het vasteland allengs uitgroeien tot een net van vliegende Kanaalponten. Het korte verhaal „Twaalf Balen Zijde" is van Wil lem ten Berge. Jan Cottaar stelt de vraag of het Europese voetbal op de tweesprong staat. Zaken, van Financiën en van Justitie aan de Eerste Kamer mede. Zij wijzen het verwijt van de hand, dat de regering zich in nevelen hult t. a. v. de beginselen van het toekomstig huurbeleid. Door de vele onzekere toekomstige factoren, kan een concretisering van deze principes thans echter onmogelijk worden gegeven. Bij verdere stappen inzake de sanering der huurprijzen, aldus verklaren zij ver der, zal het probleem van de verdeling der huuropbrengst (door een egalisatie fonds of door een huurbelasting) nader worden bezien. De ministers ontkennen, dat met de vaststelling van de huurprijs voor nieuwe woningen willekeurig is om gesprongen. De thans voorgestelde huur verhoging zal huns inziens stellig aan het onderhoud der woningen ten goede komen. De bepaling blijft van kracht, dat de eigenaar, die zijn eigendom zodanig ver betert,, dat het woongerief of de gebruiks waarde stijgt, de huurprijs kan verhogen. Dergelijke verbeteringen kunnen echter niet tegen de wil van de huurder worden aangebracht, zodat niet kan worden ge steld, dat deze aan het gevaar van tussen tijdse huurverhoging blijft blootstaan. Dat de slijtage van een pand bij meervoudige bewoning groter is dan bij enkelvoudige, is de Minister van Wederopbouw nimmer gebleken. Hij kan niet inzien, dat het voor een pand verschil maakt of een vertrek als woonkamer of als slaapkamer wordt ge bruikt, dan wel als keuken of als badka mer. Dinsdag is de uitspraak gevallen in de speelclubaffaire te BaarleHertog. Ruim een jaar geleden heeft de Belgi sche justitie een inval gedaan in de speelclub „Arcadia". Zij nam toen de aanwezige speelbenodigdheden in be slag. De bestuurders der club werden in staat van beschuldiging gesteld, om dat zij een speelclub zouden „uitbaten" De Turnhoutse rechtbank sprak de be schuldigden echter vrij, omdat de uit bating niet kon worden bewezen. Een gevolg van de uitspraak zou kun nen zijn dat de te BaarleHertog ge vestigde speelclubs wederom recht streeks om geld in plaats van om prij zen zullen gaan spelen. Zij zullen dan echter moeten voldoen aan de door de rechtbankautoriteiten te stellen bepalin gen, o.m. inzake het storten van een waarborgsom van een half millioen Het eerste trappistinnenklooster op Duitse bodem heeft Dinsdagmiddag 14 Nederlandse kloosterzusters binnen zijn muren ontvangen. De veertien zusters zijn in feestelijke processie, begeleid door talrijke fami lieleden, die per autobus uit Neder land gekomen waren, naar het kloos ter te Dusseldorp gebracht. Het trappistinnenklooster, Maria- Vreae genaamd, is een nederzetting van het Nedefllandse moederhuis bij Tilburg. Een jaar geleden zijn acht zusters uit Nederland aangekomen, om de voorbereidingen voor het openen van het klooster te treffen. Binnenkort zullen ook de eerste Duitse novices in de orde worden opgenomen. De officier van justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage heeft een gevan genisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar gerequireerd tegen de 47-ja- rige huishoudster H. M. H., wonendè te 's-Gravenhage, die er van werd beschul digd enige honderden guldens te heb ben verduisterd van de pastoor en ka pelaan van een parochie te 's-Graven- hage, waar zij in de jaren 1951 tot 1953 in dienst was. Ook zou verdachte geld hebben weggenomen uit offerblokken. Uitspraak 22 December. De Eerste Kamer zal 19 Januari het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag betreffende de Europese Defen sie Gemeenschap behandelen. Wordt het ontwerp aangenomen, dan zal Nederland waarschijnlijk het eerste land zijn dat de E.D.G. heeft goedge keurd. Zoals bekend heeft de Tweede Kamer het ontwerp reeds aanvaard. Gistermorgen is in een woning aan de Bakenessergracht te Haarlem een hevige echtelijke ruzie ontstaan, waarbij de echtgenote haar man, die nog in bed lag, met een zwabber een paar klappen op het hoofd heeft gegeven. Deze slaagde er in zijn bed te verla ten en beide trappen naar beneden af te lopen. Onder aan de trap zakte hij echter in elkaar. Per ziekenauto is het slachtoffer daarna overgebracht naar de Mariastichting, waar geconstateerd werd dat hij een zware hersenschud ding had opgelopen. Zijn vrouw is door de recherche aangehouden. De lage waterstand op de Rijn maakt sinds enige tijd het onderwerp van gesprek uit op de schippersbeurs en in Nederlandse Rijnvaartkringen. Aan de ene kant heeft men nu veel gemakkelijker dan anders emplooi voor een belang rijk deel van de vloot (schepen met geringe diepgang), maar aan de andere kant zit men hier en daar met contracten, die niet in toeslagen voorzien. Er worden op het ogenblik belangrijke financiële offers gevergd, voornamelijk van de grotere rederijen. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de hui dige situatie zeer sterk haar invloed doet gelden op de kostprijs van de ver voerde ladingen. Op de vrije markt wordt n.l. een vergoeding bedongen voor abnormaal laag water, de z.g. Kleinwasserzuschlag. Die toeslag is nu zeer aanzienlijk ge worden. Lag dit jaar de gemiddelde vrije ertsprijs tussen f 1.80 en f 1.90 per ton, Dinsdag werd er op de vrije markt reeds van f 4.tot f 4.50 per ton betaald. Daar profiteert natuurlijk de kleine schipper ook van. Door deze toeslag blijven de inkomsten per schip voor de schippers en de rederijen on geveer gelijk met de normale situatie, alleen de prijs voor het product wordt er aanzienlijk hoger door. Wat de Beneden-Rijn betreft is het tot dusver met kunst en vliegwerk gelukt om de in Rotterdam, Amster dam en Dordrecht binnenkomende zeeschepen, die lading meebrengen voor het achterland, met Rijnscheeps- ruimte naar behoren te bedienen. Zo kwam het Zweedse motorschip „Tar- fala" binnen met een lading uit Nar vik van 25000 ton erts voor de Ruhr- havens. Hiervoor moesten 32 Rijnsche pen beschikbaar worden gesteld, tegen normaal 15 of 16. Wanneer men be denkt, dat de gemiddelde maandelijk- Advertentie VAN DE BEROEMDE PLANTAGES SAINT JAMES OP DE ANTILLEN 3/* rhum Saint James. Vasuiker en 'n schijfje ci troen. Men voe ge warm water toe, een hoe veelheid, onge veer anderhalf maal zo groot als de boven genoemde. Men kan,al naar zijn smaak, noot- muscaat, kaneel of kruidnagelen toevoegen. OEN. AGENTE VOOR NEDERLAND N.V. IM- EN EXPORTMIJ. v/h WILMERINK MULLER AMSTERDAM-C. - TELEFOON M110 (Van onze parlementaire redacteur a.i.l Bij de behandeling van de begro ting van het Zuiderzeefonds in de Tweede Kamer is Dinsdag de bevol kingsopbouw in de Noord-Oost Pol der aan de orde gekomen. De heer Engelbertink (K.V.P.) wees erop, dat de percentages betreffende de sa menstelling van de bevolking in het nieuwe land afwijken van de lan delijke cijfers. BU de mannelijke beroepsbevolking in de agrarische sector is de landelijke ver deling naar kerkelijke gezindte: 41.8 pet. Ned. Herv., 39.9 pet. R.K., 12.4 pet geref.. 4.1 pet. geen kerkgenootschap en 1.8 pet. overige groepen. In de Noord-Oost Pol der luiden deze percentages echter resp. 42.21, 25.31, 21.86, 6.28 en 4.34. In dit velband bracht spr. ook in het geding de plaatsing van vijftig garde niers uit Friesland in de polder; deze groep krijgt hiermee een geprivilegieerde positie. Men kan stellen, dat deze garde- miers speciaal getroffen zijn door een overheidsmaatregel, in casu de wette lijke bepalingen inzake de aardappel moeheid, doch dan moet erop gewezen worden, dat b.v. ook tuinders uit het Westland of rond Rotterdam aanspraken op vestiging in de Noord-Oost Polder kunnen doen gelden, aangezien zij slacht offer zijn van onteigeningen, tengevolge van stadsuitbreidingen. Minister Algera zei in zijn weder woord, dat men voorzichtig moet zijp met het hanteren van cijfers. De tellin gen voor de landbouwsector passen niet precies op de gegevens betreffende de Noord-Oost Polder. De bewindsman was inmiddels wel van mening, dat gestreefd moet worden naar verhoudingen, over eenkomend met die in de rest van het land. De begroting van het Zuiderzeefond» werd z.h.s. aangenomen. se ertstoevoer één van de hoofdpro ducten voor de Ruhrhavens 700.000 tot 750.000 ton per maand bedraagt, is het duidelijk, hoeveel meer schepen er thans moeten worden ingezet. Op de Midden- en Boven-Rijn is niet alleen het lage water een han dicap, ook de mist treedt meermalen als spelbreker op. Het oponthoud daar door is vooral op de Boven-Rijn nu en dan zeer aanzienlijk. De meeste schip pers en rederijen trachten daarom voor hun vaartuigen, als deze voor andere firma's naar de Boven-Rijn wor den ingezet, een daghuurprijs te be dingen. i Deze bedroeg in September voor middelgrote schepen 6 cent per ton per dag, doch is thans reeds opge lopen tot 15 cent. Wat het vervoer betreft wordt de financiële situatie het meest pijnlijk geacht in geval van contracten, die reeds tijden tevoren zijn afgesloten en waarbij de laagwatertoeslag uit gesloten is verklaard of althans niet is bedongen. De sleeplonen zijn van Rotterdam Dordrecht naar de Ruhrhavens nog steeds gelijk aan die van de zomer maanden, doch die van Ruhrort uit naar boven en omgekeerd kennen op het ogenblik een toeslag van 60 tot 80 pet. wegens het lage water. Volgens bevoegde Rijnvaartkringen te Rotterdam toont deze tijd aan, dat er onder normale omstandigheden een teveel is aan Rijntonnage. Daarom is er dan ook sprake van opleggen van een gedeelte van de vloot, mits men daar over tot overeenstemming kan geraken. In uitzonderingsgevallen als we nu be leven komt dit teveel echter goed van pas en derhalve kan het geen kwaad, dat er een zeker overschot is. De rederijen en zij, die bij de Rijn vaart betrokken zijn, hebben zo werd ons van meer zijden verzekerd thans echter ook een risico onder ogen te zien, n.l. dat het wellicht beter is onder de uitzonderlijke omstandigheden toch de prijzen niet al te zeer op te drijven, teneinde een afvloeiing van het trans port naar het weg- en railvervoer te voorkomen. De Eerste Kamer heeft o.m. behandeld het wetsontwerp „tot verklaring van het algemeen nut van de onteigening van percelen met opstallen en erfdienst baarheden en andere zakelijke rechten in de gemeente Wageningen, nodig voor de uitbreiding van bouw- en proefter- reinen ten behoeve van het wetenschap pelijk onderzoek en het toegepast we tenschappelijk onderzoek op agrarisch gebied". In Wageningen hebben n.l. zowel de gevestigde instituten, die zich bezig hou den met toegepast wetenschappelijk on derzoek op land- en tuinbouwgebied, reeds lang te kampen met een ernstig tekort aan bouw- en proefterreinen. Er wordt in samenwerking met de Stichting voor de Landbouw in dit ver band naar gestreefd een aantal daarvoor in aanmerking komende eigenaren-ver bruikers en pachters van de te onteige nen percelen compensatie in grond te verschaffen, voor een groot deel in de Noord-Oostpolder. Het ontwerp werd z.h.s, aangenomen. Een zomers tafereeltje op Marken in December. Het hooi, dat de Marker veehouders hebben be stemd voor hun collega's in de door de watersnood getroffen ge bieden, wordt ingeladen. De riet jes met hooi werden de haven van het eiland ingevaren, waar het op de ouderwetse manier met draag stokken over de dijk werd gedra gen en in het wachtende schip ge kiept. Met de „Prins Willem III" van de Oranjelijn is uit Toronto een scheeps lading met 250 tractoren, 10 combines, 10 schijfeggen en 57 kisten gereedschap, ter waarde van 412.000 dollar, naar Rot terdam vertrokken. Dit is de grootste zending materialen die onder auspiciën van het „Canadian National European Flood Relief Fund" bijeen is gebracht en naar Nederland is verzonden ten be hoeve van de landbouwers in de getrof fen gebieden. Tijdens een plechtigheid is dezer dagen deze kostbare zending door de heer Charles Laferle, ere-secretaris van het Canadese Hulpverleningsfonds, aan de Nederlandse ambassadeur in Canada, dr. A. H. J. Lovink, overgedragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3