iQ&tofferveen Svtfg&doL r Oostenrijk heeft kleine voor sprong op Nederlanders SCHEEPVAARÏBERICHÏEN J JANS Gezonde kost Vermaats KERSTKRANSJES 57 e. „HART TEGEN HART" Ze Overschot op budget van f 20 millioen Kunstmatige Engelse anthraciet Wij luisteren naar- Bleyenberg wijst prof-aanbod af Reeds vele mensen EEN LEUKE KINDERFOTO FOTO SCHERPENHUYZEN zijn er weer: F B/C ZJF NOO MAN 'n Gelderse rookworst wlf\ WOENSDAG 9 DECEMBER 1953 PAGINA 4 Werkgelegenheidspolitiek Moeilijkheden bij Trio te Huizen Documentaire over Adolf Hitler Wereldpremière te Hamburg R.T.C. met de West: ,rKleine commissie" in Januari bijeen Gouverneur van N.-Guinea naar Nederland Bars verdwijnen uit de restauratierijtuigen Eerste partij in Rotterdam aangekomen Dr. J. Somer buiten vervolging gesteld Investeringsprogramma Kolen- en Staal- Gemeenschap Nadruk op rationalisatie "A Slachtoffer van de mist Te water geraakt en verdronken Oud-gouverneur krijgt toelage van 15.000 Subsidie-aanvragen van Concertgebouworkest en Holland-Festival Jean-Joseph Renaud overleden Honderdjarige in Nootdorp Officieuze schaatsinterland Kampioenschap driebanden Schaatsseizoen in Rusland begonnen Hongaarse voetballers onderscheiden Bokser overleden 521ste STAATSLOTERIJ 4e Kias i5e njst MARKTBERICHTEN 10 PYAMA- DAGEN Zwitserse Ankerhorloges Herman Mulder STADSSCHOUWBURG Bij aankoop van 1 pond peulvruchten circa 200 gram, tijdelijk voor t E* Groene erwten 500 gram 34-40 Spliterwten 500 40-47 Capucijners 500 75 Bruine bonen 500 64-69 Vermicelli500 gram 32 Macaroni-hoorntjes 500 32 Havermout500 20 Sperciebonengroot blik 74 Tomatenpuree. blikje 32 nnede Kruidemer HOLLAND-ELECTRO en HIJTON Rijwielen v.af f2-50 p.week RIJWIELHUIS WILHELMINA De heerlijke van Vermaat Moderne Bakkerijen N.V Direct na de Februari-ramp heeft de re gering bij de Staten Generaal een bedrag van f 50 millioen aangevraagd, ter bestrij ding van de kosten der werkgelegenheids- politiek. (Eind 1952 was reeds goedkeu ring verleend voor f 40 miln. voor dit doel). Van deze f 50 min. werd toen f 20 miln. geblokkeerd teneinde voldoende middelen ter beschikking te hebben om onverwijld te kunnen ingrijpen, wanneer dit nodig mocht blijken. Thans staat vrijwel vast, dat deze middelen onbesteed zullen blij ven, aldus deelt Minister v. d. Kieft aan de 2e Kamer mede. De gelden zullen niet in reserve wor den gehouden voor volgende jaren (wat dan wel met die f 20 min. zal geschieden, wordt niet medegedeeld. Red.). De me ning, dat behalve f 50 min. na de ramp nog eens f 20 miln. voor uitvoering van openbare werken ter bestrijding van werkloosheid is uitgegeven, is dus onjuist. Ook de mening, dat de werken, waarom het hier gaat, zijn uitgegeven in een tijd, waarin reeds van een gunstige ontwikke ling der arbeidsmarkt kon worden gespro ken, is niet juist, aldus de Minister. De moeilijkheden bij de N.V. Tapijt- fabriek te Huizen houden aan. Na de strijd tussen de twee directeuren, volgde de surséance van betaling. Enige weken geleden zün 45 arbeiders ontslagen. Deze arbeiders zijn in een vergadering bijeen geweest. Fel werd het beleid van de bewindvoerders gehe keld. Deze zouden een grote order uit de Verenigde Staten geweigerd hebben en ook een order uit Duitsland zou, volgens de vergadering, onjuist behan deld zijn. Hierdoor, zo werd opgemerkt, werd de werkgelegenheid onthouden. Toch hebben in de laatste weken de nog in het bedrijf werkzame arbeiders aanzienlijke overuren gemaakt, zodat, volgens de ontslagenen, het 'ontslag volkomen overbodig was. Deze week komen zij wederom bijeen om hun de finitief standount te bepalen. De bonafide vakverenigingen hebben zich nog niet in het conflict gemengd. Wel, zo werd ons medegedeeld, zullen deze vakbonden voor de vergadering uitgenodigd worden. De huidige directeur, de heer H. Reichman, is uit de zaak getreden. Als wnd. directeur zal voorlopig optreden de heer J. H. Bettman, commissaris der N.V. Een documentaire film over Hitier en Eva Braun, die in Duitsland en in het buitenland voor de vertoning reeds veel opwinding heeft veroorzaakt, heeft gis teravond in tien uitverkochte bioscopen te Hamburg haar wereldpremière be leefd. In Bonn werd te zelfdertijd vernomen, dat het verbod om de film te vertonen, binnenkort in acht andere West-Duitse staten opgeheven zou worden. De staat Hamburg was de enige, die vertoning van de film in het openbaar toegestaan had. De vertoning is zonder incidenten verlopen en het publiek zweeg. Alleen werd er enkele keren ge lachen, toen Hitier en veldmaarschalk Goering bombastische gebaren maakten. Naar wij vernemen zün thans de ant woorden van de Surinaamse en de Antil liaanse Regeringsraad ontvangen op het verzoek van de Nederlandse regering de bijeenkomst der z.g. „Kleine commissie" die de voortzetting der Ronde Tafel Con ferentie met de West-Indische Rijksdelen te Willemstad zal voorbereiden, In de eer ste helft van Januari te doen aanvangen. De landsregeringen der beide overzeese Rijksdelen hebben zich accoord verklaard met het voorstel van de Nederlandse rege ring. Zo mogelijk zal de „kleine commis sie'" 11 Januari te Willemstad bijeenkomen. De Nederlandse delegatie, bestaande uit de ministers van Overzeese Rijksdelen en Justitie, prof. Kernkamp en mr. Donker, en prof. Van der Grinten, zou dan 8 Ja nuari naar Willemstad vertrekken. De Antilliaanse delegatie is als volgt samengesteld: mr. dr. M. F. ch Costa Gomez, voorzitter van de regeringsraad (Nat; Volkspartij), Henny Eman (Aru baanse Volkspartij), E. Jonckheer (De mocratische Partij), E. Yrausquin (Par- tido Patriottico Arubana), mr. N. De- brot, vertegenwoordiger van de Ned. Antillen in Nederland en mr. De la Try Ellis, vice-voorzitter van de Antil liaanse Raad van Advies. De gouverneur van Nieuw-Guinea, dr J van Baal, wordt 18 December in Nederland verwacht. Hij zal enkele weken in Neder land vertoeven, o.a. voor een bespreking van de begrotingen van Nieuw Guinea van 1953 en 1954. Dr. van Baal wordt verge zeld door de directeur van Financiën van Nieuw Guinea, de heer Roozenboom. Naar wij vernemen wordt van de bars m de restauratie-rijtuigen van het nieu we type doorgangsmaterieel van de spoor wegen zodanig gering gebruik gemaakt, dat de N. S. doende zijn, deze bars te verwij deren en in de plaats daarvoor zitplaat sen aan te brengen. De capaciteit van de restauratierijtuigen wordt door deze ver andering aanzienlijk vergroot. De Suez-Kanaal Mij. zal op de gewone aandelen over 1953 een onveranderd in- terimdividend uitkeren van 290fl francs. Western Union: Onv. kw. div. 0.75. North American Co. Tweede gedeeltelij ke liquidatieuitkering van 1 gewoon aandeel Union Electric op elke 10 gewone aande len Nth. Am. Co. COP MABTEN TOONDER SIEWOI 51. Op zijn uitkijkpost kijkt Ragnar toe. In de figuur met wapperende haren op de Drakar heeft hij Svitjold herkend. Hij is er dus toch in geslaagd het eiland te hereikendenkt hij vol vreugde. Met spanning wacht hij af hoe dit af zal lopen. Zonder iets te vermoeden van de gevaren, die het bedreigen, stevent het geldschip uit Noorwegen op de baai aan. Van de andere kant naderen de drie schepen van Bohuslan met de kennelijke bedoeling het schip te enteren. Daartussen alleen Svitjold met zijn Drakar om dit te verhinderen. Eén tegen drie, ogenschijnlijk een hopeloze toestand. Plotseling maakt Svitjold's schip een scherpe wending naar rechts, terwijl de mannen aan boord wilde gebaren maken naar het Noorse geldschip. Zo handig is de beweging uitgevoerd, dat het schip vrijwel zonder vaart te verliezen nu recht voor de wind op het dichtst bijzijnde vaartuig van Bohuslan toe zeilt. Strakker trekken de mannen het zeil, steeds groter wordt hun vaart. Verbijsterd kijkt Ragnar toe: „Waar gaat hij naar toe? Wat gaat hij doen?" mom pelt hij. Het wordt hem spoedig duidelijk. Met een daverende klap ramt de scherpe, met ijzer beslagen boeg van Svitjold's schip het vaartuig van Bohuslan en splijt de steven, zodat de houtsplinters rondvliegen. „Bij mjöllar van Thor!" brult Ragnar geestdriftig. „De draak heeft de slang ver pletterd!" Daarbij doelend op het slangenzinnebeeld in het zeil van Bohuslan. Maar reeds wordt zijn aandacht gevestigd op het geldschip; de riemen zijn uitgelegd en zij roeien tegen de wind in naar 't derde schip van Bohuslan. Het schip, dat door Svitjold geramd is, verkeert in zinkende toestand, de meeste krijgers zijn over boord gesprongen. Intussen maakt Svitjold zich op om ook het overblijvende schip van Bohuslan in de grond te boren. De mannen op het bedreigde schip begrijpen wat hun te wachten staat en schieten wanhopig een regen van pijlen op hun aan valler af. Dank zij de meesterlijke tactiek van Svitjold zijn de kansen volkomen gekeerd. Doch nu dreigt een ander gevaar; verscheidene schepen van Bohuslan komen hun landgenoten te hulp. Tegen deze overmacht zal Svitjold niets kunnen beginnen, begrijpt Ragnar. Hij heeft in stijgende opwinding het machtige gebeuren gevolgd en brandt nu van verlangen om mee te doen. „Wij komen u te hulp," schreeuwt hij, wild met zijn armen zwaaiend en holt dan naar beneden. (Van onze Rotterdamse redactie) De kolensituatie in Europa, voorna melijk wat betreft anthraciet, ver toont over het algemeen genomen geen gunstig beeld. De- Nederlandse Staatsmijnen zullen nu, zoals wij enige dagen geledén berichtten, een nieuw product op de markt brengen, n.L synthraciet, een kunstmatige anthraciet. Dit is echter niet de enige poging welke momenteel wordt on dernomen om de tekorten aan anthra ciet te dekken. De N.V. Rotterdamsche Kolen Centrale n.l. is er thans toe overgegaan een nieuw product te im porteren dat geschikt is voor alle soorten haarden, kachels en centrale verwarmingsketels. Het betreft hier een kunstmatige Engelse anthraciet, „Phurnacite" genaamd. Deze Phurnacite werd reeds lang voor de oorlog in Engeland gefabriceerd. De productie bedraagt momenteel 350.000 ton per jaar. Phurnacite bestaat uit samengeperste fijne kool, waaruit de slechte bestanddelen, zoals teer, gas, etc. zijn verwijderd. De eerste partij van 500 ton is thans in Rotterdam gearri veerd. De verdere importmogelijkheden van dit Engelse product zijn afhanke lijk van de regering t.a.v. de prijsvast stelling. De inkoopprijs van Phurnacite is n.l. gelijk aan die van de duurste Wales-anthraciet. De mogelijkheid be staat echter dat de winkelprijs lager wordt. De importerende firma zal dan De Raadkamer van het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft op hun, daartoe strekkend bezwaarschrift, buiten ver- volging gesteld dir. J. M. Somer en mr. Ch. H. J. F. van Houten, oud-hoofd en -plaatsvervangend hoofd van het bureau Inlichtingen van de Nederlandse rege ring te Londien Deze beschikking is in middels in kracht van gewijsde gegaan. Het betreft hier een strafvervolging, die weról ingesteld op aandrang van de Parlementaire Enquete-commissie, ter zake van vermeende schending van, de geheimhoudingsplicht door het verlenen van inzage aan een journalist in 1948 van bepaalde stukken uit de oorlogs jaren. Bij de buiten vervolging stelling overwoog het Gerechtshof o.a., olat het zeer onwaarschijnlijk is, dat betrokke nen na een openbare terechtzitting aan het telastegelegde schuldig zouden wor den bevonden, waar de desbetreffendle voorschriften hun voldoende ruimte lieten om zelfstandig te beoordelen of zij konden handelen zoals zij hebben gedaan Aan de Dinsdag te Luxemburg gehouden slotvergadering van de ministers vkn Eco- nom. Zaken der K.S.G.-Ianden heeft het Hoge Gezagsorgaan der Kolen- en Staalge meenschap een investeringsprogramma voorgelegd, dat als basis zal dienen voor de onderhandelingen met Amerika over een lening aan de K.S.G. Dit programma (dat voornamelijk in beleggingen ln de kolen- industrie voorziet) legt niet zozeer de na druk op verhoging van de capaciteit dan wel op rationalisatie en modernisering van de productie-installaties. Het is de bedoeling in de komende 5 Jaar de Europese steenkoolproductie op te voeren van 225 millioen ton tot 285 miln. ton per jaar. Het probleem van vervoers- en distribu- tiekosten zal onmiddellijk worden bestu deerd. Ook zal worden gestreefd naar betere benutting van de beschikbare kolenenergie. In de staalindustrie hoopt men prijsdaling te bereiken door rationalisatie en sterke re specialisatie van de ondernemingen. Hiervoor zullen ondernemerscombinaties en kartelvorming in zekere mate bevorderlijk zijn, aldus werd verklaard. De raad van Ministers is met het programma accoord gegaan. HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 mannen koor, 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 schoolradio, 12.00 Angelus. 12.03 lunchconc., 12.33 Wij van het land. 12.55 DONDERDAG jazz-sociëteit, 19.40 rondetafelparlement. 20.00 nieuws. 20.05 omr.ork., 21.25 caba ret, 22.00 orgel. 22.20 rep. Nobelprijs uitz. Stockholm, 22.40 gram., 23.00 nieuws. 23.15 rep., 23.20 sport. 23.30 jazz- competitie Arnhem. ENGELAND, BBC home service, 330 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13^20 viool en m-: 14-20 amus.muz., 19.30 dansmuz., piano, 13.45 gram. NCRV: 14.00 kamer- 20-30 orkestconc., 22.45 gevar. muz. muz., 14.30 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.50 fagottrio, 16.00 prol. pr.. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 ork.conc., 13.15 dansmuz., 13.45 16.30 viool, piano en strijkkwintet, 17.05 ork.conc., 16.45 gevar. muz., 17.45 gevar. jeugd, 17.40 voordr., 18.00 gram., 18.10 ~M| i sopr., tenor en piano, 18.30 raadhuis- praat, 18.40 Leger des Heilskwartier, 19.00 nieuws. 19.10 jeugd, 19.30 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 gevar. progr., 21.45 ik denk er zo overen u?. 21.55 muz., 22.30 gevar. muz., 23.2o dansmuz., 0.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 209 m.: 12.00 ork.conc., 13.20 ork.conc.. 16.00 filmmuz., 16.25 pianorecital, 19.30 amus.muz.. 22.20 orgel, 22.45 prot. pr„ Spaanse muz., 21.30 viool en piano, 22.10 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM n, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram. VPRO: 7.45 prot. pr. AVRO: 8 00 nieuws, dansmuz., muziek. 23.15 pianorecital, 0.30 dans- FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12-30 ork.conc., 13.20 ork.conc., 14.05 cel- 8.15 gram., 9.00 prot. pr.. 9.15 gram.) lorecital, 16.45 viool en piano, 19.01 bal- 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.50 kleuters,' lehnuz., 20.00 ork.conc. 11.00 gevar. muz., 11.40 voordr., 12.00 Fromenade-ork., 12.25 In 't spionnetje, 12.33 Promenade-ork.. 12.50 bedrijfsle ven. 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 logVschpmiiz gram., 13.35 piano. 14.05 hoorspel, 14.35 sopr. en piano. 15.00 zieken, 15.45 gram., 16.15 caus., 16.30 gram., 16.45 jeugd, BRUSSEL, 324 m.: 13.15 gevar. muz., 14.00 Engelse les, 14.30 Franse les, 16.00 ork.conc., 20.15 ork.conc., 22.15 Ethno- 17.30 gram., 17.45 regeringsuitz., nieuws, 18.15 sport, 18.25 gram., gram., 18.45 hoorspel met muz., kinderen, 19.05 brief uit Londen, 484 m.: 14.30 polyphone muz., 15.00 ork.conc., 16.05 lichte muz.. 17.15 dans muz. ENGELAND. BBC, European Service. Ultz. voor Nederland. 224 m.: 22.00 19.10 Nieuws. Engelse literatuurgeschiedenis. 18.00 18.30 19.00 uiteraard het kunstmatige product met steun van de regering moeten gaan ver kopen. „De toekomstmogelijkheden van deze surrogaat-anthraciet zijn inderdaad zeer groot te noemen", aldus zei ons de heer G. v. Andel, de vertegenwoordiger van de groothandel en de verbruikers van kolen in de K.S.G. te Luxemburg, „maar men moet hierbij niet uit het oog verliezen, dat het inderdaad een surrogaat is. Een natuurproduct is na tuurlijk altijd beter". (Van onze correspondent) Vanmorgen heeft de politie te Apel doorn bij het dreggen in het kanaal het stoffelijk overschot gevonden van de 60- jarige W. S. uit Apeldoorn. De man had Dinsdagavond tien uur de fabriek waar hij werkte per rijwiel verlaten. Vlak tegenover de uitgang van het fabrieks complex werd zijn rijwiel teruggevon den. De man is vermoedelijk door de mist misleid en te water geraakt. De minister van Overzeese Rijksdelen acht het. blijkens de voorgestelde wijzi ging van de Rijksbegroting voor 1953, billijk de oud-gouverneur van Nieuw- Guinea. S. L. J. van Waardenburg, een ambtstoelage van f 15.000 toe te kennen als tegemoetkoming in de aan zijn gou vernement verbonden kosten, voor zover deze boven de gouvernementsinkomsten zijn uitgegaan. Het aftreden van de heer S. van Waar- denburg en de benoeming van dr. J. van Baal heeft voor het Rijk aan reis-, uit- rustings- en andere kosten een uitgave van f 52.500 betekend. Het voorlopig bestuur van de Stich ting „Nederlandse Orkeststichting, ge vestigd te Amsterdam", die het Con certgebouworkest beheert, heeft een exploitatieverlies voor het seizoen 1953 —1954 beraamd van f764.000. Aan de Amsterdamse Raad wordt voorgesteld de stichting een subsidie te verlenen van de helft van dit verlies. Bij het Rijk is een gelijk bedrag aangevraagd. Op de Amsterdamse Gemeentebegro ting 1954 is rekening gehouden met een subsidie van f 95.000 voor het Hol land-Festival voor 1954. Het bestuur kan echter nog geen begroting indie nen noch een uitgewerkt programma. Om het toch in de gelegenheid te stellen voorbereidingen te treffen wordt aan de Raad voorgesteld een kasvoor- schot te verlenen van f 30.000. De schrijver Jean-Joseph Renaud is te Parijs op 80-jarige leeftijd gestorven. Hij heeft verscheidene toneelstukken en talrijke romans geschreven, waarvan „La Carbonara" door de Academie Frangaise is bekroond. Renaud was ook als schermer bekend. Verscheidene ja ren was hij wereldkampioen. De heer Arnoldus Andreas Groenewegen, Veenweg 50 te Nootdorp, vierde gisteren zijn honderdste verjaardag. De gehele ge meente vlagde voor deze gelegenheid. Bur gemeester Schölvinck heeft de jarige ge lukgewenst. De gezondheid van de honderd jarige laat niets te wensen over. Hij was vroeger aannemer-timmerman. De heer Groenewegen is twee keer getrouwd ge weest en is thans weduwnaar. Uit de twee huwelijken werden veertien kinderen ge boren, van wie er nog twaalf in leven zijn. De stemming in het kamp van de Neder landse schaatsploeg was na de eerste avond van de officieuze landenwedstrijd tegen Oostenrijk geenszins pessimistisch. De met Farstad versterkte Oostenrijkse ploeg had met vijf punten de leiding genomen na drie nummers, de 500, de 1000 meter en de 10 kilometer ploegwedstrijd. In de Indi viduele nummers kon men duidelijk con stateren, dat de Oostenrijkse hardrijders niet alleen veel langer op het ijs hebben gestaan dan onze landgenoten, maar dat hun trainer Sverre Farstad succes heeft ge had met zijn lessen. De Weense ploeg heeft belangrijke vor deringen gemaakt. Het sprak bovendien vanzelf, dat de gastheren door hun erva ring op deze baan van 3331/3 meter met zijn korte rechte einden en zijn voor de Nederlanders ongewone bochten een be langrijk voordeel hadden. Zij hebben het handig uitgebuit. Alle Nederlandse rijders verloren namelijk terrein in de bochten. Zo verloor Wim van der Voort op de 500 meter ehkele kostbare tienden van secon den in de laatste bocht, welke hij niet op vol tempo durfde te nemen, bang als hij was om te vallen. Nico Oltshoorn ging de laatste bocht ln de rit tegen Offen berger volkomen verkeerd in en Anton Huiskes beschouwde deze ritten meer als een war ming up voor het komende seizoen dan een serieuze wedstrijd. Gerard Maarse kon zich met zijn sprintkwaliteiten volkomen uitle ven, en in zijn rit over 500 meter tegen Sverre Farstad. die op het laatste ogen blik nog toestemming van de Noorse bond had gekregen om te starten, en tegen Of- fenberger op de 1000 meter. Van beide te genstanders verloor Maarse met ere, en wat belangrijker was, met, de omstandig heden in aanmerking genomen, goede tij den. Natuurlijk was Sverre Farstad weer heer en meester in het sprintnummer (45.1 sec.) maar Wim van der Voort, ze gevierde op de 1000 meter met ronde tij den van 33, 31 en 31.2 sec. De ploegwedstrijd werd met een straat lengte door onze vertegenwoordigers ge wonnen. Over beide dagen is een speciale prijs beschikbaar gesteld voor de beste presta tie van de buitenlandse rijders en na de eerste avond had Farstad de leiding met 93.000 punten voor Gerard Maarse met 93.650 punten en Wim van der Voort met 94 punten. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Farstad (Oostenr.) 45.1 sec. 2. Maarse 45.4 sec. 3. Offenberger (Oost.) 46.3 sec. 4/5 Van der Voort en Biel (Oost.) beide 46.4 sec. 6. Huiskes 47.5 sec. 7. Manns- barth (Oost.) 47.6 sec. 8. Oltshoorn 47.7 sec. Oostenrijk 20 y2 pnt., Nederl. 151/2 pnt. 1000 meter: 1. Van der Voort 1 min. 35.2. 2. Offenberger 1.35.9. 3. Farstad 1.36.2. 4. Maarse 1.36.5. 5. Mannsbarth 1.38.0. 6. Biel 1.38.9. 7. Oltshoorn 1.39.0. 8. Huiskes 1.39.7. Oostenrijk 20 pnt., Nederland 16 pnt. 10 km. ploegwedstrijd: 1. Nederland. 2. Oostenrijk, met grote achterstand. Oosten rijk 4 pnt., Nederland 8 pnt. Het klassement na de eerste avond luidt: 1. Oostenrijk 44 >/2 pnt. 2. Nederl. 39'/2 pnt. (Van onze correspondent) De midvoor van Rigtersbleek en oud aanvalsleider van het Nederlands elftal Wim Bleyenberg uit Enschede heeft een aanbod ontvangen van de semi- profclub Preussen-Münster om voor de ze vereniging te gaan voetballen. Hij is uitgenodigd om aan een vandaag in Bentheim plaats vindende bespreking deel te nemen. De Enschedeër heeft echter, evenals hij een vroeger aanbod van een Franse profclub afwees, ook dit aanbod niet geaccepteerd. 09k aan de uitnodiging voor een bespreking zal hij geen gehoor geven. Zoals men weet speelt de oud-doelverdediger van Sport club Enschede Gerberink thans als semi- prof voor Preussen-Münster. Via deze Enschedeër werd ook Bleyenberg voor het semi-profschap benaderd. Donderdag 17 December a.s. zal te Rotterdam wethouder J. Meertens de eerste stoot doen bij het tournooi om het kampioenschap van Nederland hoofdklasse oiriebanden. Aan dit tour nooi, dat zal duren tot en met 20 Dec. wordt deelgenomen door de Rotterdam mers Baay, Popeyus en Teegelaar, de Arnhemmers Broekhuizen en Dingel- man en voorts Metz uit 's Gravenhage en c(s Ruyter jr uit Waalwijk en de nationale kampioen 1952-1953, Sweering uit Amsterdam. Te Sverdlovsk zijn de eerste Russi sche schaatswedstrijden van dit seizoen gehouden. Op de 500 meter liet de we reldrecordhouder op deze afstand, Juri Sergjiev, een tijd van 43,7 sec. voor zich afdrukken. Bij de dames legde Lidia Selikhova de 500 meter af in 50,1 sec., terwijl de wereldkampioene Khalida Sjegoleva op de 3000 meter na 5 min. 45,4 sec. over de eindstreep ging. De Noorse hardrijdershond heeft een telgram uit Moskou ontvangen, waarin meegedeeld wordt, dat de Russische hardrijdersbond een uitnodiging aange nomen heeft om naar Oslo te komen op 13 en 14 Februari. De Noorse utnodiging was een gevolg van een verzoek van de Russen om acht Noorse hardrijders op 26 en 27 December te laten uitkomen in Moskou tegen Russische rijders. Noor wegen accepteerde het voorstel aan op voorwaarde, dat de Russen een bezoek zouden brengen aan Oslo in Februari. Bronstein, de 28-jarige Russische schaker, die als tweede eindigde in het candidatentournooi 1953, zal cleelnemen aan het schaaktournooi dat op 30 Dec in Hastings begint. Zondag 27 December zal te Enschede een wedstrijd worden gespeeld tussen het Oostelijk en het Westelijk hockey- elftal De Hongaarse president, Istvan Dobi, heeft de spelers van de Hongaarse voet balploeg, welke Engeland met 6-3 heeft verslagen, onderscheiden met het zgn „arbeiderskruis van verdiensten". Ook Gustav Sebes, een vertegenwoordiger van het nationale sportcomité, George Szepesi, de radioverslaggever en de trai ner Mandi, die de ploeg hebben verge zeld. ontvingen dezelfde onderscheiding. De Franse bokser Raymond Grassi, bij wie zich, zoals gemeld, na afloop van een gevecht Zondag jl. verlammings verschijnselen voordeden, is Dinsdag middag te Marseille overleden. Grassi onderging nog een spoedope ratie, waarbij bleek, dat hij tengevolge van een zware stoot een hersenbloeding had opgelopen. De ingreep bleek ver geefs te zijn geweest. De toestand van de 23-jarige bokser verergerde snel en 11 in de vooravond van Dinsdag is hij in 1 het ziekenhuis overleden. HOGE PRIJZEN 2000 9622 14958 1500 5553 f 1000 4334 9251 10551 12967 18690 19296 f 400 2928 5409 6351 9516 9676 10174 11838 15461 15677 18670 19862 21109 21816 f ZOO 1740 1878 2444 3090 3694 3970 4052 4116 4236 4487 5726 6778 7892 8133 8992 9174 9781 10529 11958 12898 13140 13525 13763 15294 16290 16309 16481 17197 20521 21017 21764 21873 21929 Prijzen van f 80.— 974 1226 246 406 434 452 485 491 514 569 661 695 828 886 956 *047 157 237 277 421 434 542 812 838 868 945 987 $082 098 293 416 422 449 537 624 640 648 657 691 825 935 942 4010 026 056 090 213 270 394 457 597 739 775 969 977 5061 122 154 228 361 519 525 536 595 803 875 6126 185 195 311 389 413 469 534 546 580 583 586 617 730 748 779 814 972 983 7013 018 023 091 195 236 346 409 466 548 574 648 662 668 695 835 850 865 872 8060 216 251 402 416 536 580 591 677 823 867 887 889 9243 339 445 538 583 618 634 651 680 753 766 775 925 998 10035 132 142 188 252 429 457 616 661 730 834 923 960 11000 11033 055 060 084 102 410 612 657 716 814 1020 028 034 059 104 183 195 223 242 259 267 303 319 332 339 342 388 417 459 493 532 537 545 558 561 578 586 591 731 755 758 786 792 866 892 893 955 964 965 980 984 2004 022 085 096 127 192 199 287 306 343 352 477 480 502 517 532 593 657 682 732 745 789 813 825 841 847 905 3032 040 059 144 147 151 183 221 226 234 238 265 305 311 324 341 362 419 421 451 484 509 561 586 593 616 618 621 628 701 705 713 732 752 762 799 801 805 833 862 881 883 884 929 941 948 959 975 993 4027 058- 107 117 157 194 239 262 267 282 301 320 327 346 376 451 462 514 525 531 537 641 648 657 696 697 747 750 761 804 831 837 850 885 901 6001 023 042 058 068 074 089 115 135 153 165 180 236 256 286 347 352 453 469 506 508 509 522 527 529 549 576 733 741 760 765 825 832 833 852 917 934 940 983 985 6010 018 036 083 112 125 168 170 178 188 194 207 220 267 309 317 322 327 329 343 391 392 419 446 449 463 491 497 519 542 564 590 605 672 676 710 716 720 721 738 793 810 879 895 904 907 960 7043 044 054 061 079 094 113 141 161 163 199 211 212 215 218 247 293 330 347 397 407 420 425 443 455 479 531 538 596 612 679 700 751 754 770 800 832 846 881 917 8032 036 078 109 134 184 193 205 237 348 360 362 373 376 384 397 440 515 519 554 557 578 652 655 658 737 749 758 853 879 883 890 909 927 932 946 955 964 9015 026 036 056 102 121 153 173 192 195 272 291 303 355 432 448 472 482 493 511 542 553 558 594 626 636 654 688 710 722 763 792 811 871 904 938 981 10009 013 057 145 178 222 251 253 264 273 277 343 369 373 427 483 499 558 561 568 605 677 681 747 756 794 813 829 917 977 979 983 11003 031 035 062 104 109 185 210 212 223 251 253 270 332 363 389 399 400 439 447 450 470 529 536 544 551 593 605 637 642 696 732 733 735 759 798 941 942 959 960 986 12077 090 113 216 265 362 507 621 811 836 899 957 991 13003 009 042 046 054 118 160 257 462 577 863 953 14057 095 146 218 357 560 660 688 741 867 878 936 963 15042 174 180 313 317 507 538 608 616 660 662 691 750 799 826 890 913 950 16059 090 337 352 377 393 405 473 537 576 614 636 650 753 772 823 17076 150 181 209 268 343 481 543 559 597 758 759 815 955 999 18111 130 166 235 294 407 439 474 519 679 739 841 881 938 19047 083 108 137 170 257 360 457 533 551 571 778 923 20165 166 343 375 465 614 638 663 693 705 763 773 878 898 923 21007 124 141 295 315 395 421 447 529 713 769 840 977 NIETEN 12067 076 097 098 143 170 171 172 173 191 197 210 213 223 235 260 266 317 340 358 401 415 432 -149 511 540 561 580 608 614 624 628 682 692 710 712 746 750 790 820 822 823 840 858 867 884 896 900 974 977 997 13024 051 065 112 113 128 163 164 211 222 245 354 355 373 407 408 409 430 435 454 470 538 560 584 591 605 619 659 675 679 699 702 704 705 719 747 808 813 825 851 866 906 932 948 978 982 988 991 14076 085 131 159 188 199 214 229 240 273 292 300 321 354 376 414 469 493 498 506 534 654 673 690 702 716 723 753 762 766 838 850 858 859 890 903 921 980 984 15004 040 064 082 089 099 105 127 202 203 223 280 284 307 339 343 377 447 483 508 511 533 536 573 603 653 699 730 764 774 855 875 897 945 957 974 999 10005 093 096 189 191 216 244 282 291 294 330 331 344 354 382 398 416 463 474 484 489 498 510 517 530 583 593 595 644 696 716 775 805 847 891 905 932 939 941 974 17030 040 049 077 104 125 140 345 176 183 186 188 240 277 280 3.32 327 331 414 444 490 521 591 616 652 657 694 712 729 748 749 750 811 858 884 894 924 18007 041 077 102 107 136 179 201 217 225 238 242 272 278 316 320 328 331 337 389 412 420 421 428 437 446 450 464 473 484 489 530 547 548 551 585 622 634 678 689 801 806 832 840 845 851 912 918 935 955 976 19011 062 079 101 102 122 148 178 206 221 230 231 251 253 255 313 319 380 408 420 445 455 456 487 497 547 579 649 667 703 714 805 821 839 893 918 938 961 985 20004 014 032 036 089 116 138 150 182 204 302 313 337 357 411 466 471 486 552 590 649 656 668 674 692 702 712 717 735 757 816 837 850 019 924 999 21010 030 052 061 145 158 186 208 211 230 ■344 365 368 392 397 418 433 456 492 509 523 524 549 555 562 623 638 674 767 784 795 796 835 854 898 954 955 958 982 987 990 ALAMAK 9 te Marseille. ALETTA 9 te Pladju. ALMDIJK 9 te Havannah. ALUDRA 9 te Antwerpen. AMSTELSTAD 9 te Mobile. ARENDSKERK 8 te Manilla. ALCH1BA 9 te Rio Grande. ARGOS 8 te Burriana. BINTANG 8 van Colombo n. Singap. BORNEO 8 te Colombo. DELFLAND p. 9 Fern. Nor. n. Santos. ELMINA 8 van Lagos n. Duala. EOS 8 van Patras n. Oran. ETREMA 9 te Singapore. FELIPES 9 te Tjilatjap. FRIESLAND 9 te Casabl. GANYMEDES 8 te Georgetown. GOOILAND 8 te Paranagua. GRAVELAND 9 te Las Palmas. GROOTEKERK 9 te Genua. GORDIAS 9 te Mersin. HYDRA 8 van Balboa n. B. Vent. HECTOR 9 te Carthagena. HERSILIA 9 te Barbados. HILVERSUM p. 9 Djebei n. Fahah. HELICON 8 bij Jeremie Hati ten anker. HECUBA 9 te Gent. HOOGKERK p. 9 Antw. n. Genua. INDRAPOERA 9 te Belawan. IVOORKUST 9 te Antwerpen. JOH. v. OLDENB. p. 9 Havre n. A'dam. KARIMATA p. 9 Ouess. n. A'dam. KOTA BAROE p. 9 Havre n. R'dam. KOTA GEDE 9 te Pladju. KERTOSONO 9 te B. Papan. LINGE p. 9 Ouess. n. Lissabon. LAERTES 8 te Semarang. LANGKOEAS p. 9 Finist. n. Rotterdam. LEKKERKERK 8 van Madras n. Rangoon. MUIDERKERK 9 te Port Said. MERWEDE p. 9 Berm. n. Houston. MODJOKERTO 9 te Hamburg. MUREN A 9 te Liverpool. NESTOR 9 te Rotterdam. OOTMARSUM 9 te Antwerpen. ORANJE 9 van Singap. n. TT Priok. RIOUW 8 te Suez. RIJNKERK 8 te Lissabon. RIJNLAND 9 te Montev. STAD DORDRECHT p. 9 Gibr. n. Cagliarl. SUMATRA 9 te Algiers. SCHIE 8 van Leixoes n. Tunis. SLAMAT 9 te Charleston. STAD SCHIEDAM 9 te Gibraltar. TOMORI 9 te Surabaja. TRAJANUS 8 van New Orl. n. Pta. Card. WAAL 8 te Alexancfrië. WILLEM RUYS 9 te Rotterdam. WONOSARI p. 9 Minik. n. Djeddah. KAASMARKT BODEGRAVEN 3 Dec. Aanvoer 57 partijen: le soort f 2.11—2.1S> 2e soort f 2.07—2.10, extra f 2.34. Handel flauw. CACAOMARKT A'DAM 8 Dec. Accra: Nov.-Jan. 310 sh„ Jan.-Mrt. 310 sh., Mrt.- Mel 307.6 sh., April-Juni 305 sh. Kameroen f.f. Dec.-Febr. 295 Fr. frs. In het faillissement van J. VAN WINTERSWIJK, wonen de Brouwerskade 77 te Haar lem, zaak gedaan hebbende te Haarlem aan de Brouwers vaart 62 onder de naam Hol- landia Conservenfabrlek, 's heden de ENIGE UITDE- LINGSLIJST ter Griffie van de Arr.Rechtbank te Haarlem gedeponeerd. Mr. J. H. A. M. van Son Ec. drs. turator. Haarlem, 8 December 1953. Nieuwe Gracht 53. Als reclame bieden wij U aan: PYAMA's en NACHTHEMDEN, uitsluitend de nieuwste modellen, tegen verlaagde prijzen. HAARLEM ANEGANG 25 TEL. 18118 Bijvoegen nieten 20768; 3561 moet worden 3564. Aanvulling prijzen, van 80.20242. ziet U de moderne Ame rikaanse brillen dragen. Ga voor zo'n moderne bril GROTE HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrug. Herenpolshorl. v.a. t 45.— Damespolshorl. v.a. 1 49.50 Betaling desgewenst ln overleg. HORLOGERIE Kampervest 51 - Tel. 21101 Haarlem EXTRA UITLOTING 3V4% Obligatielening 1938 Par. H. Joannes de Doper (Basiliek St. Jan) te LAREN N.-H. 5 1 1.000.— Nos 13 23 55 72 en 90. Betaalbaar 1 Januari 1954 met 4 maanden rente ad f 11.67 bij de Amsterdamsche Bank N.V. te Laren N.-H., Amsterdam en Utrecht. „Streven" schrijft over ANNIE WESTERMAN'S roman o.a.: „De liefde, waarmee dit boek werd geschreven en de soms meesterlijke te kening van het Innerlijk leven van deze ruwe. maar toch goede volks mensen, volstaan reeds om deze diepmenselijke roman warm aan te bevelen." Dit fraai verzorgde boek heeft een omvang van 240 pagina's. De prijs bedraagt gebonden f 5.90 Verkrijgbaar in de boek handel en bij N.V. Druk- kerii De Tijd - A'dam-C Zat. 12 en Zond. 13 Dec. - 8 u. - „De Nederl. Comedie" Blijsp. v. Scribe en Legouvé. Regie: Fons Rademakers. M.m.v. MARY DRESSELHUYS, WINNIFRED BOSBOOM, FONS RADEMAKERS, JOAN REMMELTS, ALLARD v. d. SCHEER e. a. Pr. 1.— tot 1 4.(alles Inbegrepen). Coupons geldig. Voorverk. v.a. Donderdag 103 uur. Tel. na 12 uur. Voor de Kerst door STATEN BOLWERK 6 HAARLEM TELEFOON 20095 HAARLEM: Amsterdamstraat 50, Barteljorisstr. 25, Cronjéstraat 8, Kleverparkweg 6, v. Nesstraat 99, Rijksstraatweg 10, Zijl weg 38. HEEMSTEDE: Raad huisstraat 49. JL JL JLJJL»!^ ƒ1.60 per week ZONDER vooruitbetaling banktussenkomst Alléén bij KROCHT 6-8 - t/o Hema - TEL. 10353 JUTIHA FINANCIERING AU Jl W-VERZEKERING Verlaagd tarief. Vlotte en discrete afwikkeling- SCHREURS, Javalaan 61, tel. 38497, Heemstede. Vanaf heden tot Kerstmis van cent voor slechts p. 250 gr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4