H. VADER roept op tot strijd voor de heerschappij der liefde Onder Uw banierMariavoelen wij de zekerheid dat wij de vijand overwinnen r S WESTELIJKE NOTA'S IN MOSKOU OVERHANDIGD GOUZENKO zoekt publiciteit met het oog op zijn nieuwe roman Tussen neus en lippen Ziek Belangrijk initiatief Opening van Maria-jaar en jubileum der K.A. V Vrijdag in Oost-Berlijn bijeenkomst der ministers van het Sovjet-blok Voor- en nadelen van 15 telefoon gidsen Vriendschap van Canadese politie staat °p het spel India wijst Chinese eisen van de hand I'ïl Wil i 1 WOENSDAG 9 DECEMBER 1953 PAGINA 55 K>e dag van gisteren, waarop het Maria-jaar werd geopend, viel samen met het 85-jarig bestaan van de Katholieke Actie in Italië. Tijdens een nacht vol gebed in de Sanin Rose in Viterbo sproot in het jaar 1868 uit het hart van Mario Fani de eerste wortel van de Katholieke Actie. Ter gelegenheid van dit dubbele feest heeft Z.H. Eaus Pius XII gisteravond in zijn particuliere bibilotheek een rede u;tgesproken in het Italiaans, die door de Vaticaanse radio werd uitgezonden en vertaald in de voornaamste talen ter wereld. Aan het slot van zijn toespraak richtte de H. Vader zich speciaal tot zijn jeugdige toehoorders, die hü opwekte door hun gebeden en hun kleine offers de engelbewaarders te zijn van de gehele Katholieke Actie. O Mariazon der hemelen, geef leven terug overal waar dood is en geef het licht terug aan geesten op wie schaduwen rusten. j I f |É&-Jh&:. P.T.T. moet duidelijker afschrijven MGR. HERRIJGERS UIT CHINA VERDREVEN Examens Darul Islam en Apra verboden verenigingen? Weer militairen naar Korea SUBCOMMISSIE UIT AMERIKAANSE SENAAT BRENGT CANADEES MINISTER IN EEN MOEILIJK PARKET Geen overleg over afstand van grensgebied Maak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbrander Neem een of twee Kennies, 'n een weergaloos schone slotpassage *atte de H. Vader zijn rede aldus samen: "IVij zullen thans neerknielen en samen •net n bidden. Voegt u bij ons in een te dere aandrang tot uw hemelse Moeder: O Maagd, schoon als de maan, vreugde der hemelen, wier gelaat wordt gezien "Oor de zaligen en dat de engelen weer spiegelt, maak ons, uw kinderen, meer ge'ijk uzelf. Geef onze zielen een glimp Van uw schoonheid, die niet vervliegt j®ot de jaren, maar die glanst in eeuwig heid. O Maria, zon der hemelen, geef le ven terug overal waar dood is en geef "et licht terug aan geesten, op wie scha duwen rusten. Blinkend uit de gezichten Van uw kinderen, geef ons een deel van "w licht en uw vurigheid. O Maria, sterk als een leger, schenk victorie aan onze legioenen. Wy zijn allen zwak en onze vijand gaat met zoveel aanmatiging 'e keer. Maar onder uw banier voelen Wij de zekerheid, dat wij onze vijand sullen overweldigen. Hü kent de kracht Van uw voetstap, hij vreest de majesteit Van uw blik. Red ons, o Maria, schoon als de maan, zeldzaam als de zon, sterk als een leger in volle wapenrusting en gesteund niet door haat, maar door de vlam der liefde". Bij het begin van zijn rede weidde de H. Vader uit over de mogelijkheden van de techniek, waardoor hij in staat was te spreken tot millioenen gelovigen in hun eigen huiskamer. De liefdevolle toejui chingen van een zichtbare menigte ont braken dan wel, maar toch zei de Paus net op prijs te stellen zich tot .zijn toe hoorders te kunnen richten in de huise- Hjke sfeer, te kunnen spreken als een vader tot zijn beminde kinderen. Hij Wekte hen op de H. Maagd na te volgen en zich door haar gesteund en be schermd te weten. „Wij zullen geleid worden door de H. Liturgie, die het nooit moe wordt °ver Haar te spreken als: „pulchra ut luna" schoon als de h'san, .electa ut s°l", schitterend als do zon en „terri- bilis ut castrorum acies ordinata". ver schrikkelijk als een leger ten strijde uitgerust. Zuiver als de maan. lich tend en verwar mend als de zon, dat zijn twee deugden van de H. Maagd, aldus de Paus, die wij ons moeten trachten eigen te maken. Maar de H. Maagd wordt ook nog op een andere wijze voorgesteld. „Alleen God weet, hoe gaarne wij de hardheid van de tegenwoordige tij den op deze dag van vreugde zouden wil len vergeten. Maar de gevaren, die op de mensheid druk ken, zyn van dien aard, dat wij niet mogen opnouden onze wekroep te laten horen. De „vij and" drukt tegen de deuren van de kerk en bedreigt alle zielen. En hier is een ander, op dit ogenblik zeer toe passelijk aspect van Maria: haar sterk te in de strijd. Weest ook gij sterk tegen de „vijand". Dit is niet langer een zaak van het geestelijk welzijn van ieder van ons, maar van uw samenwer king ten behoeve van alle zielen. De nele Katholieke Actie, die in haar 1 zeggen opnieuw, in Zyn almacht te verhoeden, dat nieuwe strijd en nieuwe tranen de aarde treffen door het gemis aan ge weten en door de slechtheid van wei nigen. Wij hebben het veeleer over de strijd, die het kwaad, in zijn duizend vormen, voert tegen het goed: de strijd van haat tegen liefde, van egoïsme te gen sociale rechtvaardigheid, van tyran- nie tegen vrijheid, van gewelddadig heid tegen vreedzaam leven. Van deze strijd is de uiteindelijke afloop reeds beslist, het onfeilbare woord van God staat daar borg voor. De dag van de overwinning van goed over kwaad zal komen, omdat de dag zal komen het is met onmetelijke droefheid dat wij dit waarop allen, die God wil- individuele leden zo schoon behoort te zijn als de maan en zo levendbrengend als de zon, moet leren zo sterk te zijn als een leger uitgerust ten strijde, tegen de „Vijand". En hier krijgt onze familie reünie bijna het aanzien van een appèl voor de belangrijkste onder de leken organisaties in het grote katholieke leger van Italië. Er is thans een strijd gaande, die bijna dagelijks in omvang en geweld toeneemt, en het is daarom nodig, dat alle Christenen, in het bijzon der alle strijdvaardige katholieken klaar staan om, zo nodig tot de dood, te vech ten voor hun moederkerk met de wape nen, die hun zijn toegestaan. Het gaat hier niet. zoals overduidelijk is, over een botsing tussen volkeren ge paard met de verwoesting van huizen en de moord op mensen. Va^k en her haaldelijk hebben wij de oorlog veroor deeld en, daar er nog steeds hier en daar droeve tekenen verschijnen van gevaar voor de vrede, smeken wij God Duizenden pelgrims hebben op de eerste dag van het Mariale jaar bloe men gelegd aan de voet van het beeld van Maria, dat honderd jaar geleden, bij de dogmaverklaring van de Onbe vlekte Ontvangenis, is opgericht. «V* V"- be diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben gisteren in Moskou gelijkluidende nota's overhandigd, waarin de regeringen van die landen voorstellen op 4 Januari a.s. een conferentie te houden van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie in het gebouw van de ge lieerde contröleraad in de Amerikaanse sector van Berlijn. De comman dant van de sector heeft bij zijn hoofdkwartier in Heidelberg reeds gelden aangevraagd om het gebouw van de contróleraad, dat leeg heeft gestaan sinds maarschalk Sokolovsky er aan de vooravond van de blokkade van Berlijn met zijn Russische delegatie uit wegliep, wat op te knappen. Het Westduitse anti-communistische 'nforrnatiebureau West' weet inmiddels jp melden, dat a.s. Vrijdag in Oost- ®rlijn een bijeenkomst zal beginnen an cle ministers van Buitenlandse Za- van de Sovjet-Unie en de andere j^munistische landen. Voorzitter zou te' Hussische plaatsvervangende minis- 2i[n van Buitenlandse zaken Gromyko ri V maar Molotov zou er de belang- Jte redevoering komen uitspreken. be Qtrie Westelijke regeringen geven hun nota's, die een antwoord vor- ui?T op de Russische nota van 26 Nov., re riv,g aan hun vreugde over de be- mheid tot confereren aan Sovjetzijde, vii p.en' dat de bijeenkomst van die e'Pr. ministers zal leiden tot de her- tot i?g van Duitsland in vrijheid en sta-,. buiten van een Oostenrijks Vertï5.Verdrag- ZiJ zeggen er op te Sen dat werkelijke vorderin- en _0lJ die oplossihg van de Duitse der i°? rijkse kwesties, die biizon- bjjd,. ngend worden genoemd, zullen belarf5eT, tot;. de oplossing van andere lten gnjhe internationale vraagstuk- Veilighe dr0n°ier dat van de Europese In dit verband wordt nog eens ge wezen op het louter defensieve karakter van NATO en EDG. Deze organisaties vormen, zo zeggen zij, een „collectieve bijdrage tot de vrede" Omdat in die Russische nota het verlangen wordt uit gesproken de mogelijkheid te onder zoeken van een conferentie, waaraan ook communistisch China zou deelne men, zeggen c'e Westelijke Drie, dat de aanstaande ministersconferentie in Ber lijn elke deelnemende regering in staat zal stellen haar standpunt over deze kwestie kenbaar te maken. In de nota's wordt nog eens uitdruk kelijk gezegd, diat de Westeiyke mogend heden bij de opstelling van hun antwoord overleg hebben gepleegd met de West duitse bondsregering en met de autori teiten van West-Berlijn Corresponden ten op Bermüda hebben de indruk, dat de Westelijke ministers van de confe rentie in Berlijn niet veel resultaat ver wachten, maar dat zij zich de kans op rechtstreeks contact met hun Sovjet- russische ambtgenoot niet willen laten ontnemen. Zij zullen hun verblijf in Ber lijn echter met langer maken dan zake lijk gesproken nodiig is. de veronachtzamen, en die onboetvaar dig bleven tot het eind, zullen worden „verdoemd tot het eeuwig vuur". Maar er zijn worstelingen, waarvan de uit slag niet vast staat, omdat hierbij de goede wil der mensen is betrokken. In sommige sectoren heeft de „vijand" de overhand: het is noodzakelijk het ver loren terrein te heroveren dat wil zeggen, de aangevallen zielen, opdat Jezus weer zal heersen in de harten der mensen en in de wereld". (Van onze parlementaire redacteur) Behalve de nota inzake de telefoon tarieven, die die minister van Verkeer en Waterstaat heeft toegezegd, heeft de Tweede Kamer nog een nota gevraagd over een ander aspect van het PTT-be- drijf, n.i. c.e afsohrijvingspolitiek. De heer Verkerk (AR), vroeg hiervoor de aandacht. Hij vond de afschrijvingen van de laatste jaren onoverzichtelijk en meende clat de Kamer recht heeft op meer gegevens. Ook de aangekondigde reeks van vpftien telefoongidsen, die thans de vroegere twee delen zullen vervangen, was een punt dat o.a. door de heer En- gelbertink (KVP) werd aangeroerd toen de begroting van het PTT-bedryf Dins dag in behandeling was. Tegenover het voordeel van een goedkopere aanschaf voor degene die slechts een deel van de tnterlocale gids nodig hebben ont dekte de heer Posthumus (PvdA) het nadeel, dat nu de inlichtingendienst overbelast zal worden met aanvragen van telefoonnummers. Het radliodistributiebedrüf dat met een verlies van 5,8 millioen werkt, werd eveneens critisch bekeken. Niet zo'n erg best resultaat voor een door de staat overgenomen particulier be drijf. merkte de heer Zegering Had- ders'(VVD) op En wat zal er met het personeel gebeuren van het oude bedrijf, dat vijf jaar heeft moeten wachten op een be slissing omtrent zyn lot? Gevraagd werd eer. soepele en snelle regeling met zo veel mogelijk inpassen van mensen in het nieuwe bedrijf, alsmede een meer bevredigende pensioenregeling. Minister Algera vond dit alles niet zo eenvoudig voor een directe beant woording. Hij wilde er zijn gedachten over laten gaan tot hedenmiddag en beperkte zich in zijn antwoord tot een woord van hulde voor de PTT-mensen, die bij de watersnoodramp grote energie hebben ontplooid. Op het provincialaat van de Lazaris ten te Nijmegen is telegrafisch bericht ontvangen dat mgr. J. Herrij gers, Laza- rist, apostolisch administrator van het bisdom Yunpingfu (N. China) in Hong kong is aangekomen, op weg naar Ne derland. Mgr. Herrij gers is, als laatste Nederlandse missionaris in zijn gebied, tot het bittere einde op zijn post geble ven. AMSTERDAM (G. U.) Doctoraal economie J, Soepnel, Amsterdam. 's-GRAVENHAGE Wiskunde M. O. K.V. E Brommerson, Sint Anna-Parochie, A. Mol, Culemborg, W. F. Misset, Amsterdam; M.O. K III (natuurkunde, scheikunde en cosmographie)E. W. F. van den Elzen, utrecht A. J. M. van Puijenbroek s-Her- togenbosch; wiskunde M.O H. J. H Vrin- ten, Loon op Zand en H. J. H. W. Grinten, Loon op Zand; wiskunde M. O. K I. P. T D Weesie. Hilversum. LEIDEN Doctoraal Indisch recht mevr. Teng-Loa Giok Hong, Oegstgeest idem de heren J. Verwey, Den Haag, M. G. M. van Marwijk Kooy, Dordrecht. Doctoraal kunstgeschiedenis mej. M. F. Rozendaal, Deventer. Doctoraal geneeskunde mevr. W. v d. Ende—Snetlage, Oegstgeest, idem de dames L. C. de Jong, Leiden; V. P. Sa- lomonson, Dordrecht, idem de ber|" Scheller, Den Haag, R. J. M. A. Schim melpenninck, Leiden; arts examen 1ste ged. mej. C. Kroondijk, Den Haag; arts examen 9rie eed mevr. M. Verhoefde Vlieger, Leiden, idem de heren J. R. Chan Jon Chu Suriname, N. Masurel, Leiden en Th. J. v. Stockum, Leiden. LEIDEN. Cand. Godgeleerdheid mej. H. G. Dominicus uit Den Haag en de heer R. Houtsma uit Praneker. Cand. Geschiedenis de heer J. L. v. d. Grouw uit Voorschoten. Doet. geschiedenis de heer W. A. Keuzenkamp (cum laude) uit Leiden. TILBURG (R.K. Leerg.) Aardrijkskun de M. O.: p. Solanus Jansen, Venray; B. v d. Peet, Eindhoven; p. W. Porre, Bergen op Zoom; p. Lucius Roof, Nw. Ginneken; W. Schoonis, Tilburg. TILBURG Cand. econ. wetensch.: J. ten Hacken, Den Bosch; H. v. d. Schoot, Tilburg; W. Kolmans, Gouda, A. Bierings, Geldrop. De Indonesische regering heeft bij het parlement een wetsontwerp inge diend om dertien gewapende benden tot verboden verenigingen te verklaren. In de lijst van deze „gewapende benden" zijn o.a. opgenomen: de Darul Islam, de Apra, de Bambu Runtjing, de Republik Maluku Selatan, de Pusabende onder leiding van Daud Beureuh en de bende van Kahar Muzakkar. Tot deze dertien behoren ook niet, of nauwelijks beken de, zoals „De Nederlandsch-Indische guerilla-organisatie" en de Ibnu Hadjar- bende. Zij die hulp verlenen aan deze verboden verenigingen kunnen zes jaar gevangenisstraf krijgen. De toelichting op dit wetsontwerp zegt o.a., dat het wetsontwerp dient om uitvoering te geven aan het programma van de rege ring aangaande het herstel van de alge mene veiligheid en de orde. Nog steeds staat de inschrijving voor uitzending als militair naar Korea open, en regelmatig worden nog aanvullmgs- detachementen voor het Nederlands detachement Verenigde Naties uitgezon- den. Zo zal Vrijdag zich een aanvullings- detachement, bestemd voor het NDVN in Korea, te Rotterdam inschepen. Dit detachement omvat 172 manschappen, onder wie 7 officieren, 22 onderofficie ren en 143 korporaals en manschappen. De commandant is de reserve eerste luitenant W. P. M. Byvoet van het re giment huzaren Prins Alexander en af komstig uit Tilburg. Voor allen, die de eerste keer in hun leven de evenaar passeren, staat een afgezant van de zeegod Neptunus klaar, om de ernst van dat ogenblik op pas sende wijze te gedenken. Aan boord van de Gothic", het schip waarmee konin gin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh hun reis langs ver schillende delen van het Britse Gemenebest maken, was een dergelijke plech tigheid ook nodig. Op weg van het Panamakanaal naar de Fidji-eilanden pas seerde men op 4 December de evenaar en terwijl de koningin toekeek, fun geerde de hertog, met een schort over shirt en shorts, als „de barbier", die de slachtoffers inzeepte voordat ze in het zwembad belandden. Vorige week verscheen er op de voorpagina van vrijwel wereld een naam, die daar acht jaar lang heeft ontbroken. De subcommissie voor binnenlandse veiligheid uit de Amerikaanse Senaat, onder voorzitter schap van McCarthy's rechterhand, de republikeinse senator William E. Jenner uit Indiana, stelt pogingen in het werk om te geraken tot een ver hoor van de 34-jarige Igor Gouzenko. In September 1945 stapte deze Gouzenko het hoofdbureau van politie te Ottawa binnen met een grote Portefeuille onder zijn arm. Daarin bevonden zich 109 geheime documpnten, die hij had meegenomen van de Russische ambassade, waar hij als codeerklerk werk zaam was. Met elkaar vormden die documenten het bewijs, dat de Russen er in Canada een wijdvertakt spionnagesysteem op na hielden. Tal van voor aanstaande figuren in Canada en daarbuiten hadden ertoe medegewerkt, dat Rusland geheime inlichtingen ontving over de atoombom, lang voor dit dodelijke wapen boven Hiroshima werd losgelaten. Elf spionnen gingen op grond van Gouzenko's onthullingen voor lange tijd achter slot en grendel, onder wie een Canadees parlementslid en een Britse geleerde, Allan Nunn May. Gouzenko stond enige tijd in het middelpunt van de belangstelling, maar aangezien een ieder en ook hij zelf vreesde, dat de ge heime dienst van de Russen lange ar men had, nam de beroemde Canadese Bereden Politie op zich om Igor Gou zenko, zijn vrouw Anna en bun kinde- ren een veilig heenkomen te bezorgen. Wat waren de redenen, die deze Rus er toe gebracht hadden de geheimen van de Sovjet-ambassade te ontraadselen? In de eerste plaats lagen zij op econo misch terrein. Igor's moeder was onder- wijzeres en sangozion de bozoldiging van deze nuttige vrouwen in de Sovjet- Unie alles te wensen overlaat, had hij het zelfs voor Russische begrippen, nooit bijzonder breed gehad. Toen hij dan ook in 1943 met zijn vrouw in Ca nada voor het eerst voet op vreemde bodem zette, gingen zijn ogen open voor de armoe, waarin hij tot dusver had geleefd, en voor de geringe waar heidsliefde, die de Sovjet-propaganda in haar verhalen over het buitenland aan de dag had gelegd. Dageiyks was hij er getuige van hoe Canada en ook de Verenigde Staten enorme voedselvoorraden verscheepten naar de Sovjet-Unie en het enige be wijs van erkentelijkheid aan Russische zijde was een ongelooflik geraffineerde spionnage. Misschien om zich van de Sovjet-kuiperijen te distanciëren, maar toch zeker ook om zich blijvend een betere levensstandaard te verwerven stapte hij met zijn portefeuille naar de politie. Op dat ogenblik bezaten de Gouzen ko's niets anders dan de kleren, die zy droegen. Maar de Bereden Politie kleedde hen van top tot teen. Dat ging nog niet eens gemakkelijk, want ook in Canada was de textieldistributie toen erg streng. Zodoende werd Igor door de politie op het ministerie van bevoorra ding geïntroduceerd als de gerepatrieer- Ongewenst bezoek „Kom gauw en haal die olifant uit mijn tuin," schreeuwde een garage houder in Brichard (Ala bama) in de teiejoon. De agenten van het politie bureau keken elkaar een beetje ongelovig aan, maar ze gingen. En waar achtig, daar stond ie, een echte, levende olifant van vier ton. De garagehouder vertelde de politiemfln- nen, dat zijn vrouw hem om twee uur 's nachts wakker had gemaakt en had gezegd: „Er is iets bezig de grond van ons erf om te wroeten„Je hebt gedroomd, ga maar gauw weer slapen", had hij geantwoord. „Maar" zo vervolgde hij zijn verhaal „toen begon nen de honden te blaffen, het huis schudde en er klonk een luid geschetter, dat me ijlings uit m'n bed deed springen. Ik keek uit het raam, en daar zag ik hem: een reusachtige olifant." Het dier bleek ontsnapt te zijn uit het circus van de „Mill Brothers" dat een paar huizenblokken verder stond. De agenten lieten de temmer komen, die het beest vaar het circus terugdreef. Tweelingen De 36-jarige tweeling Glasband te Los Angeles drijft de gelijkenis wel erg ver door. Kort gele den moest bij beiden op dezelfde dag de blinde darm worden weggeno men. Eugène werd vroeg in de morgen geopereerd en kort daarop kreeg Vic tor ook pijn. 's Avonds lag hij op zijn beurt op de snijtafel De Glasbands lagen nu in dezelfde ka mer van het ziekenhuis beter te worden. Ze wa- ren helemaal niet verwon derd over die blinde darmgeschiedenis. Eugène vertelde, dqt zij beiden tezelfder tijd grijze ha ren begonnen te krijgen, dat hun brillen van de zelfde sterkte zijn en dat bfj beiden dezelfde tanden zijn getrokken of geplom beerd. Fortuin te danken aan oude foto. Mevrouw Delia Mckeon, een gepensionneerde ste- nografe, die in St. Louis een twee kamer-flat be woont en al 15 jaar lang gedeeltelijk door haar zoon onderhouden wordt, zal dezer dagen een erfe nis van 479.730 dollar in casseren. Wanneer zij niet een oude, vergeelde foto in haar bezit gehad had, zou haar leven misschien wel hetzelfde gebleven zijn. Die oude foto van een blond meisje in een sterk gesteven jurk was voor de rechtbank vol doende bewijs om aan te tonen, dat mevrouw Mckeon een nicht was van wijlen mevrouw Sara M. Weller, de weduwe van een welgestelde olie magnaat uit Pittsburgh. Mevrouw Weller, die in 1951 overleed, liet geen testament na en een ad vocaat heeft twee jaar naar haar wettige erfge name. mevrouw Mckeon, gezocht. Het portretje was zijn enige aanwijzing. Hij spoorde haar in St. Louis op en ontdekte dat zij een vergroting van dezelfde foto bezat. Mevrouw Mckeon had haar tante in geen 30 jaar gezien. de militair, wiens huis kort voor zijn terugkomst tot de grond was afge brand. De eerste tijd na het geruchtma kende proces woonde hij met zijn ge zin op een onbekend adres op kosten van de Canadese staat, maar dat ver anderde alras. Gouzenko had bepaal de literaire gavon en hij kwam in April 1947 voor de dag met zijn mé moires. Een Amerikaans weekblad en later ook Hollywood maakten er zich meester van en 'n chèque van 150.000 dollar bewees, dat men niet van hem verwachtte, dat hij iets voor niets zou doen. Een Canadees industrieel kwam bo vendien op het idee om de thans tot Canadees genaturaliseerde Rus een jaargeld te schenken. Wat te doen met 150.000 dollar? Bergen speelgoed kocht hij voor zijn kinderen, een electrische gramofoon voor zichzelf en stapels gra- mofoonplaten. Vervolgens een auto en een aardig landhuis. Waar dat landhuis precies gelegen was, was 'n geheim. Wel wist men, dat het in de provincie Onta rio was. Maar Ontario is zo groot als heel FrankrijkEn bovendien is hü in zes jaar tijds driemaal verhuisd. Eerst om ruimer te wonen en daarna op grond van het principe, dat de N.K.V.D. meer moeilijkheden heeft met een zwervend man dan met een rustend burger. Bij twee gelegenheden heeft hii zijn naam veranderd. Moeilijkheden bestonden daarbij voor hem niet, want zijn beschermers van de Bereden Politie verschaften hem alle vereiste papieren. Gedurende 24 uur per dag staat hy onder hun bewaking en voorts is hy niet alleen voorzien van nieuwe passen, maar ook van een nieuwe levensloop. Die past hem als een handschoen, want daar is aan gewerkt door specialisten, die rekening hebben gehouden met zyn herkomst, zün kun digheden, zyn tongval. De subcommissie van senator Jenner herinnerde zich het bestaan van Gou zenko, toen de Amerikaanse minister van Justitie, Herbert Brownell, het no dig oordeelde de zaak Dexter White zes jaar na diens verscheiden weer op te rakelen. Op het eerste Amerikaanse verzoek om Gouzenko te mogen verho ren beschikte de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, af wijzend. Alles, wat Gouzenko destijds aan het licht had kunnen brengen, was haarfyn aan Washington gerapporteerd, zo zei hij, en een verhoor zou derhalve niets nieuws kunnen opleveren. Boven dien zou de Canadese regering het be treuren, als Igor's veiligheid in gevaar zou worden gebracht. In een onderhoud met Eugene Griffin, correspondent van de Chicago Tribune, vertelde Gouzenko echter, dat hij wel degelyk In staat was om de Amerikaanse commissie van dienst te zijn. In de Canadese pers werd onder tussen gesuggereerd, dat de commu nistenjagers uit de Verenigde Staten niet zozeer uit waren op Gouzenko als wel op minister Pearson en de toon van vriendschap ten opzichte van de Zuiderburen bekoelde hier en daar nogal. Op een tweede verzoek van de Ame rikanen gaf minister Pearson ten ant woord, dat het Gouzenko uiteraard vry stond om als normaal Canadees burger naar de Verenigde Staten te reizen en daar zyn verklaringen af te leggen. Zou den de Amerikaanse senatoren er toch op staan hem in Canada te verhoren, dan was hij wel bereid een „Ameri kaans persoon" toe te laten. Het ver luidde dat deze term „persoon" niet te eng moest worden uitgelegd en dat ook drie of vier senatoren welkom zouden zijn. Maar het hele onderhoud zou dan moeten geschieden „onder Canadese auspiciën en overeenkomstig Canadese procedure". Buitendien werd bepaald dat geen enkele verklaring van Gouzenko gepu bliceerd zou mogen worden zonder voor kennis van de Canadese regering. De senatoren in kwestie waren boos en vroegen hun minister van Buitenlandse Politiek bedrijven is een hacheHjke zaak. Dat zie je nu weer aan Laniel. De arme man kan niet eens ziek wor den zonder verdacht te zijn. Hij hoeft slechts op bed te gaan liggen om zogezegde waarnemers het vermoeden te doen uiten dat hij niet echt, maar slechts diplomatiek ziek is. Alsof de ganse wereld uit Mossa- deqs bestaat. Bovendien; als diplomatiek ziek zijn betekent ziek zijn vanwege de diplo matie waarom zou het dat niet be tekenen dan heeft Laniel, naar mijn smaak, een van de meest reëele ziek tes, die een mens maar kan hebben. Zou er gezond bij blijven? (Vervolg van pap. IJ Op de Bermuda-conferentie is ook over de atoomoorlog gesproken. Zowel president Eisenhower als premier Churchill hadden zich door een expert laten vergezellen. De Amerikaanse des kundige, Lewis Strauss, heeft dezer dagen met zijn Britse collega, Lord Cherwell, overleg kunnen plegen, en belden hebben zij Eisenhower geadvi seerd toen de president zijn rede, die hij gisteravond heeft uitgesproken, ging opstellen. Naar deze toespraak is met spanning uitgezien. Het Amerikaanse staatshoofd had al enige tyd geleden beloofd een dergelyke uiteenzetting te zullen houden. „Operation Candor", zo als de langverbeide onthullingen in Amerika reeds bij voorbaat genoemd werden, heeft nu dan eindelijk plaats gevonden. Eisenhower heeft in de algemene vergadering van de Verenigde Naties een groots plan ontvouwd. Zijn voorstel om een internationaal bureau in te stel len, dat zich zou belasten met het be heer en de beveiliging van de grond stoffen die voor de A- en H-bom wor den gebruikt, opent een geheel nieuw perspectief. De Sovjet-Unie werd /door de president nadrukkelijk uitgenodigd deel te nemen en de wereld ziet nu met spanning uit naar het antwoord van Moskou. De Russen zullen het aanbod niet kunnen negeren. Alom zal het Amerikaanse denkbeeld besproken wor den. Treffend was de oprechtheid waarmee Eisenhower de verzekering gaf dat zijn land alles in het werk zou stellen om het beoogde instituut goed te doen functioneren Als de communis ten het plan verwerpen, zullen zij de woorden waarin zy dit doen zorgvul dig moeten kiezen, om de internationa le publieke opinie ook in de „neu trale" naties niet tegen zich m te nemen. Het Westen heeft, bij monde van het staatshoofd van de machtigste vrye mogendheid, een belangrijk initia tief genomen. De regering van India heeft geweigerd in te gaan op. een voomtel van commu nistisch China om in overleg te treden over een eis van Peking, dat aanspraak maakt op bepaalde uitgestrekte gebie den in de Indiwhe Himalaya, aldus heeft een van de grootste dagbladen in New Delhi gemeld. De Chinezen zouden de kwestie op cle agenda hebben willen plaatsen van de komende besprekingen over Tibet. Een zegsman van het Indische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geweigerd op dit bericht commentaar te leveren China zou cte grens willen verleggen tot aan de rivier de Brahmapoerra, waardoor India grote gebieden van de provincie Hassan zou moeten afstaan. India echter houclt vast aan de huidige grens die in 1914 tijdens de conferentie te Simla is vastgesteld. Advertentie en op 't zelfde moment is dat zuurbran- den geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk engemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. Zaken, John Foster Dulles, om er in Ottawa op aan te dringen, dat deze laatste conditie zou komen te vervallen. Doch Dulles gaf Pearson gelyk en zei, dat hy in een dergelijk geval precies evenzo gehandeld zou hebben. Senator Jenner zette nog eens uiteen, dat hy Gouzenko wilde horen in ver band met spionnagerapporten, die be trekking hebben op ambtenaren ten burele van de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, Edward Stettinius, en van admiraal Ernest King. Gouzenko publiceerde een schriftelijke verklaring onder ede, die 350 woorden telde en waarin hy onder meer zei: „Minister Pearson was niet juist voorgelicht.... Ik kan advies geven, dat, mits goed ge ïnterpreteerd, grote kans biedt om een In de Verenigde Staten bestaand Sov- jet-spionnagesysteem te ontdekken". Van Canadese zijde heeft men sindsdien te kennen gegeven, dat Gouzenko zich niet te veel vrijheden moet gaan per mitteren, want dan zou het wel eens kunnen zyn, dat de Bereden Politie minder strenge orders voor zijn bewa king krijgt dan tot dusver. Uiteraard is de veiligheid een zeer belangryk punt voor de ex-Rus en zyn gezin. Wat kan er dan de oorzaak van zijn, dat hij blijkbaar met alle geweld wil getuigen? Waarschijnlijk heeft ook dit raadsel een economische oplossing. De Gouzen ko's hebben de laatste zes jaar op een zo grote voet geleefd, dat zij hun for tuin duchtig hebben aangesproken. Aan de grond zitten zij nog niet, maar Gou zenko is bijna klaar met een roman en die moet beslist veel geld opbrengen. Het wordt een boek van duizend pagi na's en de titel luidt: „De val van de titaan". Het vertelt over de laatste jaren van een groot Russisch schrijver, Mikhaïl Gorine, waarmee hy klaarblijke lijk Maxim Gorki bedoelt. Gouzenko's debuut in de letteren werd ten zeerste begunstigd door de sensatie van het toenmalige spionnageproces. Toen hü echter „De val van de titaan" voorbereidde en de mogeiykheden van een enorme oplage de revue liet passe ren, zal hü wel niet gedacht hebben, dat senator Jenner en diens subcommissie hem nog eens zo krachtig van dienst zouden zyn. En men kan het hem moel- lyk kwaiyk nemen, dat hy het uiterste beproeft om op zo'n gewichtig tydstip weer „in het nieuws" te komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5